TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во ДУИ и денеска консултации за коалицирање во идната влада

Алсат-М - 29.01.2017

Во партиското седиште на ДУИ во тетовска Мала Речица доцна синоќа заврши состанокот на Централното претседателство на оваа партија на кој се расправаше околу позиционирањето на ДУИ дали ќе биде дел од идната владина коалиција или не.

Во ДУИ продолжуваат консултациите за коалицирање во идната влада

Канал5 - 29.01.2017

Во партиското седиште на ДУИ во тетовска Мала Речица доцна синоќа заврши состанокот на Централното претседателство на оваа партија на кој се расправаше околу позиционирањето на ДУИ дали ќе биде дел од идната владина коалиција или не.

Истекува рокот за составување на нова влада

24 Вести - 29.01.2017

Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ откако на 9-ти овој месец претседателот Ѓорге Иванов му го довери мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, односно на партијата која на предвремените парламентарни избори освои најмногу гласови.

НОВА ТВ: Потпретседателите на ДУИ разговарале со Заев за услови за влада

Фокус - 29.01.2017

Тројцата потпретседатели на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити вечерва биле во седиштето на Социјалдемократскиот сојуз на Македонја (СДСМ) откако го напуштија состанокот на централното претседателство ...

Истекува рокот за составување на нова влада

Алсат-М - 29.01.2017

Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ откако на 9 овој месец претседателот Ѓорге Иванов му го довери мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, односно на партијата која на предвремените парламентарни избори освои најмногу гласови.

Во ДУИ продолжуваат консултациите за коалицирање во идната влада

Телма - 29.01.2017

Во партиското седиште на ДУИ во тетовска Мала Речица доцна синоќа заврши состанокот на Централното претседателство на оваа партија на кој се расправаше околу позиционирањето на ДУИ дали ќе биде дел од идната владина коалиција или не.

Османи: За ДУИ се отворени сите опции, уште нема конечна одлука

Вест - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи пред седиштето на партијата во Мала Речицаизјави дека во ДУИ се уште се разговара за сите 5 опции и припаднциите на Централното претседателство на партијата ги даваат своите аргументи заа и против.

Груевски чека ДУИ да му ја скрои судбината

Фокус - 29.01.2017

Вечерва на полноќ истекува рокот за формирање влада на мандаторот Никола Груевски, но тоа не зависи од него, туку од одлуката кој ДУИ треба да ја донесе денеска со кого ќе оди во коалиција.

Истекува рокот за составување нова Влада, ДУИ продолжува со консултациите

24 Вести - 29.01.2017

Немаме проценка на каде се движиме, ова е многу тешка одлука. Консултациите ќе бидат и денеска долги и продолжуваат, ова е кусата изјава на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пред да влезе во центалниот штаб на партијата во Мала Речица каде што го пречекаа ...

Ахмети стигна во Мала Речица: Немаме проценка на каде се движиме

Фокус - 29.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, стигна во седиштето на партијата во Мала Речица каде и денеска продолжуваат консултациите со кого да се оди во коалиција. -Немаме проценка на каде се движиме, ова е многу тешка одлука.

Истекува рокот за составување на нова влада

Канал5 - 29.01.2017

Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ откако на 9 овој месец претседателот Ѓорге Иванов му го довери мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, односно на партијата која на предвремените парламентарни избори освои најмногу гласови.

На запад ништо ново – Османи: Сите опции се во игра, нема конечна одлука

Фокус - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи предмалку пред седиштето на партијата во Мала Речица даде изјава за медиумите дека се уште не е донесена одлука за коалиција. Османи рече дека се разговара за сите опции и се дискутираат добрите и лошите страни од ...

Во ДУИ уште дебатираат, Османи рече дека сите информации денеска се шпекулации

Сакам да кажам - 29.01.2017

Централното претседателство на ДУИ се уште нема донесено никаква одлука, ниту пак има постигнато некаков договор за коалицирање во новата влада, сооошти пред малку портпаролот на ДУИ Бујар Османи пред седиштето во Мала Речица.

Османи: ДУИ нема одлучено, Сè уште се во игра 5-те опции

ТВ21 - 29.01.2017

Ги демантираме сите шпекулации, дека раководството на ДУИ има донесено било каква одлука, изјави портпаролот на партијата, Бујар Османи. „Сè уште се во игра 5-те опции кои веќе и се познати на јавноста. За сега има само дебата.

ДУИ не знае дали ќе има одлука до полноќ

Телма - 29.01.2017

ДУИ не знае дали ќе донесе одлука до полноќ кога истекува мандатот на Груевски за составување влада. Тоа практично би значело дека ако немаат одлука, тогаш 20 дена на мандатарот поминале без тој да обезбеди мнозинство.

ДУИ не донесе одлука за коалиција со вмро-дпмне, рокот на мандатарот Груевски истекува

Сакам да кажам - 29.01.2017

ДУИ денеска не донесе одлука, соопшти портпаролот на партијата Бујар Османи во 23.30 часот, на половина час пред истекот на рокот во кој мандатарот Никола Груевски требаше да обезбеди мнозинство за состав на новата влада.

ДУИ не донесе одлука за коалиција

Алсат-М - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, вечерва на прес конференција пред седиштето на партијата во Мала Речица изјави дека партијата не донела одлука за ниту една од опциите што ги имаше на располагање.

Македонија денеска не доби влада

Телма - 29.01.2017

ДУИ не донесе одлука за коалиција со ВМРО ДПМНЕ. По сеопфатната дебата, едногласно е одлучено дека немало доволно аргументи да се одлучат за една од петте опции. -Останува во наредните денови да се донесе одлука, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар ...

Истекува рокот за составување на нова влада

Алфа - 29.01.2017

Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ откако на 9 овој месец претседателот Ѓорге Иванов му го довери мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, односно на партијата која на предвремените парламентарни избори освои најмногу гласови.

(ВИДЕО) А1Он: Тече состанокот во Мала Речица

Репортер - 29.01.2017

Течат разговорите на претседателството на ДУИ за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата вчера соопштија дека преговорите се конструктивни, иако тројца потпретседатели го напуштија состанокот, а еден од нив имаше краток состанок со лидерот на СДСМ, ...

Истекува рокот за составување на нова влада

МРТ - 29.01.2017

Демократската унија за интеграција се очекува денеска да донесе конечна одлука дали ќе партиципира во извршната власт. Претседателството на партијата до доцна синоќа на седница во Мала Речица ги разгледуваше сите пет опции - коалиција со ВМРО ДПМНЕ, ...

(ВИДЕО) А1Он – Османи: Светлосни години не делат од договор за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи ги отфрли како што рече „сите шпекулации“ за било каков договор во партијата и рече дека се уште се далеку од согласност за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ. Тој кажа дека потпретседателите и пратениците од ДУИ ги ...

Османи: Не сме донеле одлука за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, сите пет опции се во игра

Слободен Печат - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, се обрати од пред партиското седиште во Мала Речица, за, како што рече, да ги демантира шпекулации дека највисокото партиско тело донело одлука да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Ахмети збунет пред новинарите во Мала Речица

Репортер - 29.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети при пристигнувањето во седиштето на партијата во Мала Речица на кратко изјави дека немаат проценка на каде се движат консултациите и дека се работи за многу тешка одлука.

На полноќ истекува рокот за составување на нова влада

Нетпрес - 29.01.2017

Демократската унија за интеграција се очекува денеска да донесе конечна одлука дали ќе партиципира во извршната власт. Претседателството на партијата до доцна синоќа на седница во Мала Речица ги разгледуваше сите пет опции – коалиција со ВМРО ДПМНЕ, ...

Груевски денеска ќе го добие одговорот од Ахмети дали ќе прават влада или ќе се разделат

МКД - 29.01.2017

На последниот ден од законскиот рок за составување влада ситуацијата е исто толку неизвесна како и на денот после изборите и на денот кога претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го доби мандатот од претседателот на државата.

ДУИ ќе одлучи за коалицирањето во идната влада

Сител - 29.01.2017

Во седиштето на Демократската унија за интеграции (ДУИ) во тетовска Мала Речица денеска од 14 часот продолжува состанокот на Централното претседателство во проширен состав со присуство на градоначалници, поранешни пратеници, претседатели на ограноци ...

Продолжуваат консултациите во ДУИ за коалицирање во идната влада

Сител - 29.01.2017

Во партиското седиште на ДУИ во тетовска Мала Речица доцна синоќа заврши состанокот на Централното претседателство на оваа партија на кој се расправаше околу позиционирањето на ДУИ дали ќе биде дел од идната владина коалиција или не.

Истекува рокот за составување на нова влада

Сител - 29.01.2017

Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ откако на 9 овој месец претседателот Ѓорге Иванов му го довери мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, односно на партијата која на предвремените парламентарни избори освои најмногу гласови.

ДУИ продолжува со решавачките консултации за коалициски партнер

+инфо - 29.01.2017

Ахмети истакна дека се анализираат сите опции за да се донесе најдобрата одлука и рече дека нема одговор со кого ќе оди во коалиција. Во партиското седиште на ДУИ доцна синоќа заврши состанокот на Централното претседателство на оваа партија на кој ...

ДЕН ЗА ОДЛУКА: ДУИ денеска мора да објави со кого ќе коалицира

Телеграф - 29.01.2017

Иако формално мандатар е Никола Груевски, од ДУИ ќе зависи изборот на новата влада бидејќи без десетте нивни пратеници ниту ВМРО-ДПМНЕ ниту СДСМ не може да формира парламентарно мнозинство Централното претседателство на ДУИ денеска треба да го ...

Крај на состанокот на ДУИ во Мала Речица

Репортер - 29.01.2017

Нема договор по состанокот на ДУИ во Мала Речица. По неговото завршување лидерот Ахмети ја потврди информацијата. „Се уште немам одговор со кого ќе бидеме во коалиција. Ги анализираме сите опции за најдобрата одлука во корист на Албанците и за сите ...

ДУИ продолжува со консултациите, последен ден за формирање влада

Р.С.Европа - 29.01.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица денеска продолжуваат консултациите за тоа дали партијата ќе коалицира со нивниот досегашен партенер во владата ВМРО ДПМНЕ. Крајниот рок за мандаторот Никола Груевски за формирање влада истекува на полноќ.

На полноќ истекува рокот на Груевски, ДУИ денеска одлучува

Нова ТВ - 29.01.2017

Денеска попладне во Мала Речица продолжуваат консултациите на претседателството на партија околу одлуката со кого ќе коалицираат во составување на мнозинство за формирање на нова влада. Вчера, по 10-часовни разговори, партијата на Али Ахмети не ...

(ВИДЕО) А1Он: Невзат Бејта на Бихачка на состанок со Зоран Заев

Репортер - 29.01.2017

Градоначалникот на Гостивар Невзат Бејта синоќа во седиштето на СДСМ имал куса средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев, пренесе А 1он.мк Тв21 објави видео од пристигнувањето на бејта на Бихачка.

(ВИДЕО) Ахмети за ТВ21: Јас сум главен, знам кого каде сум пратил

Репортер - 29.01.2017

Камерите на ТВ21 го снимија лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во моментот кога го напушташе седиштето на партијата во Мала Речица. Тој на прашањето со кого ќе коалицира ДУИ вели дека нема одговор за тоа.

Во ДУИ продолжуваат консултациите за коалицирање во идната влада

А1 On - 29.01.2017

Во партиското седиште на ДУИ во тетовска Мала Речица доцна синоќа заврши состанокот на Централното претседателство на оваа партија на кој се расправаше околу позиционирањето на ДУИ дали ќе биде дел од идната владина коалиција или не.

ДУИ сé уште размислува дали ќе коалицира со Груевски

Макфакс - 29.01.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица,во недела продолжуваат консултациите за одлуката дали партијата да коалицира со досегашниот партнер во владата ВМРО-ДПМНЕ. Крајниот рок за мандаторот Никола Груевски за формирање влада истекува во недела на полноќ.

Заев не ја коментира средбата со потпретседателите на ДУИ

+инфо - 29.01.2017

Тие го напуштија состанокот што вчера со часови траеше во Мала Речица, затоа што се против коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев доцна синоќа додека го напушташе седиштето на СДСМ на Бихаќка во Скопје, немаше коментар на прашањата на ...

ДУИ пред одлука, Ахмети пристигна во Мала Речица

Нова ТВ - 29.01.2017

Лидерот на ДУИ пред околу 20-тина минути дојде во седиштето на партијата во Мала Речица. Тој пред почетокот на состанокот на претседателството, на прашањето на новинарите, што да се очекува денеска, не сакаше да дава изјави.

Нова: Тројцата потпретседатели на ДУИ разговарале со Заев за услови за влада во СДСМ

Репортер - 29.01.2017

Trојцата потпретседатели на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити вечерва биле во седиштето на Социјалдемократскиот сојуз на Македонја (СДСМ) откако го напуштија состанокот на централното претседателство ...

Осмaни: Немаме одлука уште – Состанокот продолжува денес

Репортер - 29.01.2017

По завршување на средбата на претседателството на ДУИ, изјава даде и портпаролот на партијата, Бујар Османи, кој рече дека состанокот продолжува во недела во 14 часот. „Состанокот и седницата на претседателството продолжуваат во недела во 14 часот.

ВИДЕО: Тече состанокот во Мала Речица

А1 On - 29.01.2017

Течат разговорите на претседателството на ДУИ за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата вчера соопштија дека преговорите се конструктивни, иако тројца потпретседатели го напуштија состанокот, а еден од нив имаше краток состанок со лидерот на СДСМ, ...

Ахмети стигна во Мала Речица: Немаме проценка на каде се движиме, ова е многу тешка одлука

+инфо - 29.01.2017

Вечерва на полноќ истекува рокот за формирање влада на мандаторот Никола Груевски. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, стигна околу 14 часот во седиштето на партијата во Мала Речица каде и денеска продолжуваат консултациите со кого да се оди во коалиција.

Ахмети- Немам проценка на каде се движиме

Р.С.Европа - 29.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети при пристигнувањето во седиштето на партијата во Мала Речица на кратко изјави дека немаат проценка на каде се движат консултациите и дека се работи за многу тешка одлука.

На полноќ истекува рокот за формирање влада - неизвесноста продолжува

Алфа - 29.01.2017

Молк во ДУИ. Нема ниту официјални ниту неофицијални информации во која насока се движат внатре партиските консултации околу формирањето на идното владино мнозинство. Состанокот кој започна попладнево се уште трае.

Рокот истекува – ќе има ли нова Влада?

А1 On - 29.01.2017

Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ откако на 9 овој месец претседателот Ѓорге Иванов му го довери мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, односно на партијата која на предвремените парламентарни избори освои најмногу гласови.

(ВИДЕО) Османи: Далеку сме од договор за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи ги отфрли како што рече „сите шпекулации“ за било каков договор во партијата и рече дека се уште се далеку од согласност за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ. Тој кажа дека потпретседателите и пратениците од ДУИ ги ...

Османи: Не сме донеле одлука за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, сите пет опции се во игра

+инфо - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи ги демантира шпекулации дека највисокото партиско тело донело одлука да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, се обрати од пред партиското седиште во Мала Речица, за, како што рече, да ги ...

Меџити го напуштил па се вратил на состанокот во Мала Речица

Репортер - 29.01.2017

Tројцата потпретседатели на ДУИ, Изет Меџити, Теута Арифи и Невзат Бејта го напуштиле состанокот на Централното претседателство на партијата во Мала Речица. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи за телевизија Алсат изјави дека тие состанокот не го ...

Истекува рокот за составување на нова влада

Курир - 29.01.2017

Демократската унија за интеграција се очекува денеска да донесе конечна одлука дали ќе партиципира во извршната власт. Претседателството на партијата до доцна синоќа на седница во Мала Речица ги разгледуваше сите пет опции – коалиција со ВМРО ДПМНЕ, ...

Османи: ДУИ се уште нема донесено одлука

Нова ТВ - 29.01.2017

ДУИ се уште нема донесено одлука со кого ќе коалицира, соопшти вечерва портпаролот на оваа партија, Бујар Османи. Тој на прес конференција пред седиштето на партијата во Мала Речица рече дека излегол од состанокот за да ги запознае граѓаните со ...

Во ДУИ продолжуваат консултациите за коалицирање во идната влада

Репортер - 29.01.2017

Во партиското седиште на ДУИ во тетовска Мала Речица доцна синоќа заврши состанокот на Централното претседателство на оваа партија на кој се расправаше околу позиционирањето на ДУИ дали ќе биде дел од идната владина коалиција или не.

Османи: Не сме донеле одлука за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, сите опции се во игра

МКД - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, пред малку ги демантираше, како што рече, шпекулациите дека највисокото партиско тело донело одлука да коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. „Сакам да ги демантирам сите шпекулации дека во ДУИ е донесена некаква одлук.

Османи: Нема договор, сите опции се во игра

Стандард - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи ги демантираше шпекулациите кои излегоа во медиумите и сподели дека се уште нема никаков договор. Тој вели дека се уште се далеку од согласност за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ.

БУЈАР ОСМАНИ: Не сме стигнати до предлог кој би бил ставен на одлучување

Телеграф - 29.01.2017

Ги демантирам сите шпекулации дека веќе е донесена одлука.Се даваат аргументи за или против Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи предмалку изјави дека партијата заседава но дека немаат донесено одлука за коалиција.

Османи- ЗА ДУИ се отворени сите опции, нема конечна одлука

Р.С.Европа - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи пред седиштето на партијата во Мала Речица ги демантираше шпекулациите изнесени во некои медиуми дека е донесена одлука за коалицирање со ВМРО ДПМНЕ. Според него, ДУИ се уште разговара за сите 5 опции и припаднциите ...

Рокот истекува, ДУИ решава со кого ќе коалицира

Стандард - 29.01.2017

Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ. Демократската унија за интеграција се очекува денеска да донесе конечна одлука дали ќе партиципира во извршната власт. Претседателството на партијата до доцна синоќа на седница во Мала ...

На Груевски му истекува рокот за составување на влада – На потег е Ахмети

Репортер - 29.01.2017

Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ откако на 9 овој месец претседателот Ѓорге Иванов му го довери мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, односно на партијата која на предвремените парламентарни избори освои најмногу гласови.

Македонија нема влада, ДУИ не донесе одлука

МКД - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи штотуку изјави дека партијата не донела одлука за ниту една од опциите што ги имаше на располагање. „Дебатата беше корисна, конструктивна и добронамерна, но немавме доволно аргументи за да се определиме за една од ...

Мала Речица го пушти Груевски низ вода, мандатот пропадна

+инфо - 29.01.2017

„Немаше аргументи да одбереме, односно да преферираме која и да е од петте опции. Наредните денови ќе продололжиме со преговори - рече Османи. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи рече дека по исцрпувачка дебата на која учествувало партиското ...

РОКОТ ИСТЕЧЕ: ДУИ не донесе одлука за коалиција

Телеграф - 29.01.2017

.Не сакам да шпекулираме што може да се случи, ќе продолжиме со разговорите- рече Османи ДУИ не донесе одлука за коалцирање со ниту една партија од македонскиот блок.Ова предмалку го изјави портпаролот на партијата Бујар Османи откако раководството ...

Во ДУИ продолжуваат консултациите за коалицирање во идната влада

Алфа - 29.01.2017

Во партиското седиште на ДУИ во тетовска Мала Речица доцна синоќа заврши состанокот на Централното претседателство на оваа партија на кој се расправаше околу позиционирањето на ДУИ дали ќе биде дел од идната владина коалиција или не.

Бујар Османи: ДУИ вечерва не донесе одлука

Нова ТВ - 29.01.2017

ДУИ вечерва едногласно одлучи дека дебатата за опциите кои се ставени на маса треба да продолжи и не донесе конечна одлука со кого ќе коалицира, изјави вечерва портпаролот на партијата, Бујар Османи.

ДУИ сé уште размислува дали ќе коалицира со Груевски

Кајгана - 29.01.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица продолжуваат консултациите за одлуката дали партијата да коалицира со досегашниот партнер во владата ВМРО-ДПМНЕ. Крајниот рок за мандаторот Никола Груевски за формирање влада истекува во недела на полноќ.

ДУИ не донесе одлука за формирање влада со ВМРО ДПМНЕ

Р.С.Европа - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи пред седиштето на партијата во Мала Речица изјави дека се уште не е донесена одлука за коалицирање со ВМРО ДПМНЕ и покрај тоа што крајниот рок за формирање на влада истекува на полноќ.

(ВИДЕО) Од ДУИ без договор, функционери на партијата во седиштето на СДСМ

еМагазин - 29.01.2017

По целодневната седница на претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ), партијата синоќа не успеа да се договори дали ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. Лидерот Али Ахмети синоќа изјави дека во игра се уште се сите пет сценарија кои ги ...

Денеска истекува рокот за составување на нова влада

Вечер Прес - 29.01.2017

Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ откако на 9 овој месец претседателот Ѓорге Иванов му го довери мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, односно на партијата која на предвремените парламентарни избори освои најмногу гласови.

Централното претседателство на ДУИ денеска ќе донесе одлука

Бриф - 29.01.2017

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав се собра во седиштето на ДУИ во Мала Речица и расправаат по конкретни предлози за можна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на влада. Средбата започна околу 14 часот и пред нејзиниот почеток никој ...

ВМРО ДПМНЕ или СДСМ или …? Во ДУИ денеска решавачки консултации за идната влада!

Локално - 29.01.2017

Во партиското седиште на ДУИ во тетовска Мала Речица доцна синоќа заврши состанокот на Централното претседателство на оваа партија на кој се расправаше околу позиционирањето на ДУИ дали ќе биде дел од идната владина коалиција или не.

Нова: Тројцата потпретседатели на ДУИ разговарале со Заев за услови за влада во СДСМ

Бриф - 29.01.2017

Тројцата потпретседатели на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити вечерва биле во седиштето на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) откако го напуштија состанокот на централното претседателство ...

Бујар Османи демантира дека е донесена одлука за коалиција со ВМРО ДПМНЕ

Бриф - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ излезе пред седиштето на ДУИ за да ги демантира, како што рече, сите шпекулации, бидејќи на претседателството се уште се дебатира за сите пет опции, но не се ниту блиску за договор за конечно решение.

Ќе има ли Влада? Истекува рокот за составување на нова влада

МК News - 29.01.2017

Демократската унија за интеграција се очекува денеска да донесе конечна одлука дали ќе партиципира во извршната власт. Претседателството на партијата до доцна синоќа на седница во Мала Речица ги разгледуваше сите пет опции – коалиција со ВМРО ДПМНЕ, ...

(ВИДЕО) Состанокот во Мала Речица е во тек

Локално - 29.01.2017

Течат разговорите на претседателството на ДУИ за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата вчера соопштија дека преговорите се конструктивни, иако тројца потпретседатели го напуштија состанокот, а еден од нив имаше краток состанок со лидерот на СДСМ, ...

Истекува рокот за составување на нова влада

Скопје инфо - 29.01.2017

Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ откако на 9 овој месец претседателот Ѓорге Иванов му го довери мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, односно на партијата која на предвремените парламентарни избори освои најмногу гласови.

Османи: Ги демантирам сите шпекулации за договор за коалиција со која било партија

Мета - 29.01.2017

Ги демантирам сите шпекулации кои излегоа по медиумите за наводен договор помеѓу ДУИ и некоја партија за нов владин состав, тоа се чисти шпекулации, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, кој накратко излезе од состанокот на партиското раководство ...

(ВИДЕО) Ахмети пристигна во Мала Речица, збунет и без коментар за медиумите. Се чека одлука

Бриф - 29.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети при пристигнувањето во седиштето на партијата во Мала Речица на кратко изјави дека немаат проценка на каде се движат консултациите и дека се работи за многу тешка одлука.

Османи: Далеку сме од договор за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи ги отфрли како што рече „сите шпекулации“ за било каков договор во партијата и рече дека се уште се далеку од согласност за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ, информира а1он.

Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ

Република - 29.01.2017

Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ откако на 9 овој месец претседателот Ѓорге Иванов му го довери мандатот на лидерот на ВМРО ­ДПМНЕ, односно на партијата која на предвремените парламентарни избори освои најмногу гласови.

На полноќ истекува рокот за формирање влада, ДУИ пак ќе заседава во 14 часот

Мета - 29.01.2017

На полноќ истекува рокот за мандатарот Никола Груевски да состави влада и дотогаш треба да го добие одговорот од првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, дали партијата ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ.

ДУИ БАРА ТРПЕЛИВОСТ: Османи ги поби сите шпекулации

Фактор - 29.01.2017

Во Мала Речица уште се водат разговори. Од пред седиштето на ДУИ портпаролот Бујар Османи ги поби сите неофицијални информации кои проструеја во јавноста и повика на трпеливост. „Се разгледуваат сите можности за коалиција со една од партиите, ...

Груевски денеска ќе го добие одговорот од Ахмети

Канал 77 - 29.01.2017

ДУИ после маратонски внатрепартиски разговори синоќа остана без одлука дали ќе коалицира со досегашниот партнер ВМРО-ДПМНЕ или не. И како и за сите одлуки поврзани со изборите на 11 декември, и оваа ќе се носи во последен момент.

(ВИДЕО) Османи: Далеку сме од договор за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 29.01.2017

Бујар Османи, порпаролот на ДУИ ги отфрли информациите кои ги објавија некои од медиумите и ги нарече шпекулации, дека во партијата е постигнат договор, посочувајќи дека се уште се далеку од согласност за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ.

Во ДУИ се уште нема одлука

МК News - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, излезе вечерва пред седиштето на партијата и за новинарите изјави дека се уште се разгледуваат сите опции и замоли да не се шпекулира со можните исходи се додека партијата не излезе со официјален ...

ДУИ не знае дали ќе има одлука до полноќ

Бриф - 29.01.2017

ДУИ не знае дали ќе донесат одлука до полноќ кога истекува мандатот на Груевски за составување влада, јавува Телма . Тоа практично би значело дека ако нема одлука тогаш 20 дена на мандатоарот поминале без тој да обезбеди мнозинство.

Истекува рокот за составување на нова влада

Локално - 29.01.2017

Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ откако на 9 овој месец претседателот Ѓорге Иванов му го довери мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, односно на партијата која на предвремените парламентарни избори освои најмногу гласови.

Вељаноски вели дека ќе има влада, ДУИ сè уште нема донесено одлука

Точка - 29.01.2017

ДУИ сè уште нема одлучено со кого ќе коалицира, соопшти вечерва портпаролот на партијата Бујар Османи. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, вечерва на прес конференција пред седиштето на партијата во Мала Речица ги демантираше „сите шпекулации дека е ...

Официјално: ДУИ не донесе одлука за коалиција!

Вечер Прес - 29.01.2017

На Мала Речица и вечерва без одлука! Рокот на Груевски да состави Влада завршува во 00:00! - Консултациите сеуште не завршиле, дебатата не е завршена. ДУИ не донесе одлука дали ќе оди во клоалиција со ВМРО-ДПМНЕ - соопшти вечерва портпаролот на ...

(ВИДЕО) ЌЕ СЕ НОСИ ОДЛУКА: Ахмети стигна во седиштето на ДУИ во Мала Речица

Фактор - 29.01.2017

Лидерот на ДУИ чија одлука сите со нетрпение ја очекуваат пред околу 20-тина минути дојде во седиштето на партијата во Мала Речица. Од видето на ТВ21 можевме да забележиме дека Ахмети се поздрави со новинарите кои се пред седиштето и ќе го следат ...

Груевски денеска ќе го добие одговорот од Ахмети дали ќе прават влада или ќе се разделат

Тера - 29.01.2017

На последниот ден од законскиот рок за составување влада ситуацијата е исто толку неизвесна како и на денот после изборите и на денот кога претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го доби мандатот од претседателот на државата.

Мала Речица го пушти Груевски низ вода, мандатот пропадна

Бриф - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи рече дека по исцрпувачка дебата на која учествувало партиското раководство и новоизбраните пратеници, едногласно било одлучено дека дебатата не е исцрпена и дека ДУИ не донела одлука за било која од петте опции, ...

ДУИ не донесе одлука, Македонија вечерва ќе нема Влада

Фактор - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ ја соопшти вечерашнава одлука на партијата на Али Ахмети. Бујар Османи рече дека имало конструктивна дебата но сепак, ситуацијата била деликатна и немале доволно аргументи да се определат за било која од опциите.

Османи соопшти дека вечерва нема да има партиска одлука

Тера - 29.01.2017

На половина час пред полноќ портпаролот на ДУИ Бујар Османи соопшти дека дебатата во партијата била корисна и конструктивна. Вечерва одлучиле дека внатрепартиската дебата денеска не може да заврши и дека немале доволно време да ги разгледаат петте ...

ДУИ излезе со изјава околу формирање на Владата

Скопје инфо - 29.01.2017

„ДУИ не може да излезе со официјален став за формирање на Владата и сметаме дека е потребна дополнителна консултација во рамки на партијата. Во моментов нема доволно аргументи за донесување било каква одлука.

Централното претседателство на ДУИ денеска ќе донесе одлука

Мета - 29.01.2017

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав се собра во седиштето на ДУИ во Мала Речица и расправаат по конкретни предлози за можна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на влада. Средбата започна околу 14 часот и пред нејзиниот почеток никој ...

ДУИ со тајно гласање ќе решава за Влада со ВМРО-ДПМНЕ или со СДСМ?

еМагазин - 29.01.2017

Денес на полноќ истекува рокот за фомирање нова Влада, а како што веќе на сите им познато клучот за тоа дали таа ќе биде предводена од ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ е во рацете на ДУИ. Раководството на ДУИ во изминативе неколку дена интензивно ги разгледува ...

Ахмети и ДУИ вчера не се договирија-клучот е во претседателот!

Локално - 29.01.2017

ДУИ синоќа не донесе одлука со кого ќе коалицира во составување на мнозинство за формирање на нова влада. Лидерот на партијата, Али Ахмети, по завршување на 10-часовниот состанок во Мала Речица, кусо изјави дека сите опции се во игра и состанокот ...

ДУИ нема одлука, утре ќе ги продолжеле да го градат ставот

Република - 29.01.2017

Иако на полноќ истекува рокот за составување на новата влада, ДУИ од Мала Речица на 30-тина минути пред истек на рокот нема став за коалицирање во власта. -ДУИ не може да излезе со официјален став за формирање на владата и сметаме дека е потребна ...

Денес ќе се донесе конечна одлука за составување нова влада

Пулс24 - 29.01.2017

Демократската унија за интеграција се очекува денеска да донесе конечна одлука дали ќе партиципира во извршната власт. Претседателството на партијата до доцна синоќа на седница во Мала Речица ги разгледуваше сите пет опции – коалиција со ВМРО ДПМНЕ, ...

За ДУИ остануваат сите опции отворени, во рамки на сеалбанската декларација

Република - 29.01.2017

„ДУИ не може да излезе со официјален став за формирање на Владата и сметаме дека е потребна дополнителна консултација во рамки на партијата. Во моментов нема доволно аргументи за донесување било каква одлука.

Вечерва ќе нема одлука за нова влада- Груевски го враќа мандатот!

Локално - 29.01.2017

И натаму ќе траат консултациите во претседателстово во ДУИ за тоа со кој партнер да се пристапи за формирање нова влада.Вечерва нема одлука рокот истече! Нема консензус за одлука и како што претходно најави портпаролот на ДУИ Бујар Османи- ним ...

Османи: Нема аргументи за да се донесе одлука, остануваат отворени сите опции

Мета - 29.01.2017

Нема доволно аргументи за да се одлучиме за една од петте опции кои беа предмет на дебата во партијата и затоа ни е потребно уште време за да ја донесеме одлуката, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи од седиштето на партијата во Мала Речица каде ...

ДУИ не донесе одлука, Груевски не успеа да состави нова влада

Точка - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, вечерва изјави дека по исцрпна дебата на која учествувало партиското раководство и новоизбраните пратеници, едногласно било одлучено дека дебатата не е исцрпена и дека ДУИ не донела одлука за било која од петте ...

Османи: Се дебатира за петте опции...

Н.Македонија - 29.01.2017

Османи: Се дебатира за петте опции Портпаролот на Демократската Унија на Албанците, Бујар Османи, пред партиското седиште во Мала Речица, истакна дека не е донесена одлука, и ги демантираше шпеклуациите за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ.

Седница на Централното претседателство на ДУИ...

Н.Македонија - 29.01.2017

Ахмети: Се работи за многу тешка одлука Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ откако на 9 овој месец претседателот Ѓорге Иванов му го довери мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, односно на партијата која на предвремените ...

ДУИ без одлука, продолжуваат утре...

Н.Македонија - 29.01.2017

ДУИ без одлука, продолжуваат утре Бујар Османи на вечерашната изјава за медиумите истакна дека не успеале да се договорат за една од петте опции кои ги имале на располагање. - Како што сте запознаени, ДУИ почна консултации со членството на партијата ...

Истекува рокот за составување на нова влада

Идивиди - 29.01.2017

Скопје, 29 јануари 2017 (МИА) - Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ откако на 9 овој месец претседателот Ѓорге Иванов му го довери мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, односно на партијата која на предвремените парламентарни ...

Во ДУИ се уште нема одлука

Lider - 29.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, излезе вечерва пред седиштето на партијата и за новинарите изјави дека се уште се разгледуваат сите опции и замоли да не се шпекулира со можните исходи се додека партијата не излезе со официјален ...

Во ДУИ продолжуваат консултациите за коалицирање во идната влада

Lider - 29.01.2017

Во партиското седиште на ДУИ во тетовска Мала Речица доцна синоќа заврши состанокот на Централното претседателство на оваа партија на кој се расправаше околу позиционирањето на ДУИ дали ќе биде дел од идната владина коалиција или не.

Истекува рокот за составување на нова влада

Lider - 29.01.2017

Рокот за составување на нова влада истекува денеска на полноќ откако на 9 овој месец претседателот Ѓорге Иванов му го довери мандатот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, односно на партијата која на предвремените парламентарни избори освои најмногу гласови.

(Видео) почна состанокот на ДУИ во Мала Речица

ТВ21 - 28.01.2017

Потпретседателите на ДУИ и неколку членови, како и лидерот Али Ахмети пристигнаа во седиштето на партијата во Мала Речица, каде попладнево ќе одржат состанок на кој ќе се одлучува дали да се влезе во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ или не за формирање на ...

Продолжуваат разговорите во ДУИ околу можната коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 28.01.2017

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав се собра денеска во седиштето на партијата во Мала Речица, за да решава за можната коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на влада. Од ДУИ засега не најавуваат дали ќе дадат изјава или ќе има ...

Централното претседателство на ДУИ претседава во проширен состав во Мала Речица

Фокус - 28.01.2017

Поплднево започна средбата на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица. На средбата се присутни и останати функционери на ДУИ и треба да се одлучува за тоа со кого ДУИ ќе оди во коалиција, односно дали ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ.

Османи: Ахмети може и сам да одлучи, ама тој сака да ги слушне сите

Фокус - 28.01.2017

Ахмети има статутарно право и сам да одлучи за чекорите, но негова цел е да ги слушне мислењата на сите членови на претседателството за сите опции, за да се донесе најздрава одлука, рече Бујар Османи пред седиштето на ДУИ, каде во тек е средба на ...

Состанок на централното претседателство на ДУИ

Телма - 28.01.2017

ДУИ и по неколку дневните маратонски преговори, се уште нема донесено конкретна одлука, дали ќе прифати коалиција со ВМРО ДПМНЕ. Централното претседателство на партијата кое започна околу 13 часот, се уште трае.

Централно претседателство на ДУИ во проширен состав

Канал5 - 28.01.2017

„Сите опции се на маса“ , изјави портпаролот на ДУИ , Бујар Османи по денешното централно претседателство на партијата во проширен состав. До утре на полноќ , до кога истекува законскиот рок до кога мандатарот и претседател на ВМРО ДПМНЕ, Никола ...

Арифи, Бејта и Меџити го напуштија седиштето на ДУИ

Фокус - 28.01.2017

Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити го напуштија состанокот што трае во Мала Речица, јави ТВ 21. Инаку, според неофицијалните информации кои излегоа во јавноста, овие тројца потпретседатели на ДУИ се против коалиција со ВМРО-ДПМНЕ.

Се зголемуваат тензиите во Мала Речица

Алсат-М - 28.01.2017

Тензично во седиштето на партијата на Али Ахмети. Тројца потпретседатели: Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити го напуштија состанокот на кој се дискутира и одлучува за коалиција или не со екс партнерот Никола Груевски.

Тројцата потпретседатели на ДУИ го напуштија состанокот во Мала Речица

24 Вести - 28.01.2017

Тројцата потпретседатели на ДУИ, Изет Меџити, Теута Арифи и Невзат Бејта го напуштиле состанокот кој се уште трае во Мала Речица. Состанокот на кој треба да се донесе одлука дали партијата ќе коалицира или не со ВМРО ДПМНЕ, неофицијално се одвивал ...

Меџити се врати во седиштето на ДУИ

Алсат-М - 28.01.2017

Еден од потпретседателите на ДУИ, Изет Меџити, се вратил на состанокот во Мала Речица, откако неколку часа претходо го напушти седиштето на партијата заедно со уште двајца потпретседатели, Теута Арифи и Невзат Бејта, пренесува Радио Слободна Европа.

Возилото на Бејта пред седиштето на СДСМ

ТВ21 - 28.01.2017

Потпретседателите на ДУИ, Теута Арифи, Изет Меџити и Невзат Бејта ја напуштија средбата на централното раководство на ДУИ. Неколку часа по ова едно возило со гостиварски регистарски таблички е забележано кај седиштето на СДСМ.

Возилото на Бејта пред седиштето на СДСМ, АХМЕТИ: „Јас сум претседател, знам кого каде сум пратил“

ТВ21 - 28.01.2017

АХМЕТИ: Се уште нема одлука со кого ќе влеземе во коалиција. Ги анализираме сите опции со цел да ја донесеме најдобрата можна одлука во корист на Албанците и на сите други граѓани на Македонија. Ги анализираме сите опции..

Заврши состанокот на централното претседателство на ДУИ

24 Вести - 28.01.2017

Нема одлука по маратонскиот состанок на централното претседателство на ДУИ. Состанокот продолжува утре во 14 часот. Лидерот на ДУИ во изјава за ТВ 21 на прашањето дали знае дека колата на потпретседателот Бејта е видена во СДСМ, одговорил: Јас сум ...

Заврши средбата во Речица; ДУИ без договор

Алсат-М - 28.01.2017

Заврши маратонската средба на партиското раководство на ДУИ во тетовска Речица. Ниту денеска нема конечен резултат за што се определила партијата на Ахмети. Портпаролот, Бујар Османи рече дека разговорите ќе продолжат утре од два часот попладне и ...

Али Ахмети ќе соопшти утревечер дали ДУИ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, не кажува кого испратил во СДСМ

Сакам да кажам - 28.01.2017

ДУИ утре попладне ќе ја сопшти одлуката со кого би одела во коалиција, со ВМРО-ДПМНЕ или со СДСМ. На седницата на централното претседателство, која заврши вечерва не била донесена никаква одлука . Седницата ќе продолжи утре.

Претседателството на ДУИ расправа за можна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Сакам да кажам - 28.01.2017

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав се собра денеска во седиштето на партијата во Мала Речица, за да решава за можната коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на влада. Од ДУИ засега не ги пуштаат новинарските екипи да снимаат ниту, пак, ...

ДУИ пред финална одлука

24 Вести - 28.01.2017

Во седиштето на Демократската унија за интеграции во тетовска Мала Речица се одржува состанок на Централното претседателство во проширен состав со присуство на градоначалници, поранешни пратеници, претседатели на ограноци и други видни членови на ...

Шпекулации се дека Ахмети одлучил за ВМРО-ДПМНЕ, вели Бујар Османи

Сакам да кажам - 28.01.2017

За ДУИ е важна Платформата на Албанците и важен е начинот како тој договор ќе го реализираме. Во текот на денот од дебатата ќе поминеме на поконкретни предлози, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, пред седиштето ДУИ во Мала Речица каде што ...

Османи: Немаме конкретна одлука, уште се анализираат сите опции

24 Вести - 28.01.2017

Денеска се очекуваат нови средби на потесното партиско раководство на ДУИ во Мала Речица и засега нема информации кога би се одржала седница на централното претседателство на која би се разгледувале евентуалните одлуки.

Денеска нов состанок ДУИ одлучува со кого ќе коалицира

ТВ21 - 28.01.2017

Лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети попладнево повторно ќе одржи состанок со потпретседателите на партијата и уште некои членови, со цел продолжување на консултациите за преговорите за формирање нова Влада.

Османи: Ахмети има статутарно право сам да одлучува за понатамошните чекори

+инфо - 28.01.2017

Останува во текот на денот да преминеме од дебата на поконкретни предлози за што ќе бидете навремено информирани, рече Османи. Категорично ги отфрлам сите шпекулации дека има одредени преференции.

Османи- Нема раздор во ДУИ, најважна е платформата

Р.С.Европа - 28.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи за време на средбата на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица ги отфрли шпекулациите дека лидерот Али Ахмети предложил коалиција со ВМРО ДПМНЕ, а другите членови на партијата биле против.

Османи: За ДУИ е важно одлуката да биде правилна и во интерес на граѓаните

Сител - 28.01.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица сеуште трае седницата на Централното претседателство кое заседава во проширен состав со присуство на новоизбраните пратеници од последните парламентарни избори.

ОСМАНИ: Одлука за коалиција сè уште нема

Телеграф - 28.01.2017

Во однос на тоа дали ќе биде испочитуван рокот за формирање на влада што истекува утре на полноќ, Османи го повтори ставот дека за ДУИ е поважно одлуката да биде правилна и соодветна на интересот на граѓаните и на државата, отколку да биде навремена ...

Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити го напуштија состанокот во Мала Речица

А1 On - 28.01.2017

Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити го напуштија состанокот што трае во Мала Речица, јави ТВ 21. Инаку, овие тројца потпретседатели на ДУИ се против коалиција со ...

Османи: Ахмети има статутарно право сам да одлучува за понатамошните чекори

Репортер - 28.01.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица сеуште трае седницата на Централното претседателство кое заседава во проширен состав со присуство на новоизбраните пратеници од последните парламентарни избори.

(ВИДЕО) Османи: Ахмети има статутарно право сам да одлучува за понатамошните чекори

А1 On - 28.01.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица сеуште трае седницата на Централното претседателство кое заседава во проширен состав со присуство на новоизбраните пратеници од последните парламентарни избори.

ДУИ одлучува за коалицирањето во идната влада

МРТ - 28.01.2017

Портпаролот на партијата Бујар Османи синоќа изјави дека во партијата се анализираат сите аргументи затоа што мора да донесат правилна одлука бидејќи најважен е интересот на граѓаните. Во седиштето на Демократската унија за интеграции (ДУИ) во ...

ДУИ во Мала Речица одлучува дали ќе влезе во владата

Сител - 28.01.2017

Раководството на ДУИ втор ден анализира која од петте опции е најважна за нив а е во насока на составување на нова Влада. На денешната седница на централното претседтаслтво учествуваат и новите пратеници.

Од ДУИ демантираат: Ниту еден потпретседател не го напушти состанокот

Курир - 28.01.2017

Сеуште трае спстанокот во седиштето на ДУИ и се очекува да заврши во доцните ноќни часови се до постигнување на конечната одлука за формирање на парламентарно мнозинство, пишува порталот Журнал.

ДУИ се уште заседава, Меџити се вратил на состанокот

Р.С.Европа - 28.01.2017

Тројцата потпретседатели на ДУИ, Изет Меџити, Теута Арифи и Невзат Бејта го напуштиле состанокот на Централното претседателство на партијата кој се уште трае во Мала Речица. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи за телевизија Алсат изјави дека тие ...

Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити го напуштија состанокот во Мала Речица

+инфо - 28.01.2017

Овие тројца потпретседатели на ДУИ се против коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити го напуштија состанокот што трае во Мала Речица, јави ТВ 21 . Инаку, овие тројца потпретседатели на ДУИ се против коалиција со ВМРО-ДПМНЕ.

Арифи, Бејта и Меџити го напуштија состанокот во Мала Речица

Репортер - 28.01.2017

Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити го напуштија состанокот што трае во Мала Речица, јави ТВ 21. Инаку, овие тројца потпретседатели на ДУИ се против коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Претходно портпаролот на партијата, Бујар Османи изјави дека нема ...

Бејта на куса средба со Заев

А1 On - 28.01.2017

Градоначалникот на Гостивар Невзат Бејта неофицијално вечерва во седиштето на СДСМ имал куса средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев. Од партијата не коментираат ниту дали бил ниту за што се разговарало.

Меџити се вратил на состанокот во Мала Речица

А1 On - 28.01.2017

Еден од потпретседателите на ДУИ, Изет Меџити, се вратил на состанокот во Мала Речица. Неколку часа претходо тој го напушти седиштето на партијата заедно со уште двајцата потпретседатели, Теута Арифи и Невзат Бејта, пренесе Радио Слободна Европа.

Ахмети: Се уште нема одлука со кого ќе коалицираме

Стандард - 28.01.2017

„Се уште нема одлука со кого ќе влеземе во коалиција. Ги анализираме сите опции со цел да ја донесеме најдобрата можна одлука во корист на Албанците и на сите други граѓани на Македонија. Ги анализираме сите опции“, изјави вечерва за ТВ 21 Али ...

ДУИ се уште одлучува за коалицијата со ВМРО ДПМНЕ

Р.С.Европа - 28.01.2017

Од ДУИ се уште не соопштуваат дали партијата постигнала договор за формирање на влада со ВМРО ДПМНЕ и дали денеска официјално ќе излезат со став во јавноста. Медиумите шпекулираат дека ДУИ вечерва ќе донесе одлука за тоа дали повторно ќе коалицира ...

Арифи, Бејта и Меџити си заминаа од состанокот на ДУИ

Нова ТВ - 28.01.2017

Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити го напуштиле состанокот на ДУИ што трае во Мала Речица, јави ТВ 21 . Инаку, овие тројца потпретседатели на ДУИ се против коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Претходно портпаролот на партијата, Бујар Османи изјави дека ...

Ахмети за Бејта: Јас сум лидер и знам какви задачи им давам

А1 On - 28.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети вечерва соопшти дека се уште нема одлука со кого ќе влезат во коалиција. „Ги анализираме сите опции со цел да ја донесеме најдобрата можна одлука во корист на Албанците и на сите други граѓани на Македонија.

Бејта зборувал со Заев во седиштето на СДСМ, ДУИ уште нема одлука

Макфакс - 28.01.2017

Градоначалникот на Гостивар од редовите на ДУИ, Невзат Бејта, неофицијално вечерва во седиштето на СДСМ во Скопје имал куса средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев, пишува порталот А1он.мк, додека неговиот лидер Али Ахмети подоцна изјави рече „дека ...

Вечерва нема договор – ДУИ не донесе одлука за коалиција

Нова ТВ - 28.01.2017

ДУИ ни вечерва не донесе одлука со кого ќе коалицира во составување на мнозинство за формирање на нова влада. Лидерот на партијата, Али Ахмети, по завршување на 10-часовниот состанок во Мала Речица, кусо изјави дека сите опции се во игра и ...

Нема договор во Мала Речица за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 28.01.2017

Во Мала Речица заврши средбата на партиското раководство на ДУИ. Ниту денеска не е постигнат договор и нема единствен став што ќе биде одлуката на партијата на Ахмети во врска со коалицирањето со ВМРО-ДПМНЕ.

ДУИ СЀ УШТЕ БЕЗ ОДЛУКА: Неизвесноста за нова Влада останува до крајниот рок

Телеграф - 28.01.2017

По состанокот на Централното претседателство кој траеше десетина часа, лидерот на ДУИ Али Ахмети рече дека сè уште нема одлука и дека сите опции остануваат отворени Седницата на ДУИ во Мала Речица заврши без одлука со кого ќе коалицира за формирање ...

Централното претседателство на ДУИ продолжува и утре

Нетпрес - 28.01.2017

По 10 часа дебата заврши централното претседателство на Демократската унија за интеграција, но консултациите за пристапување во нова владина коалиција продолжуваат и утре. По состанокот во Мала Речица, претседателот ДУИ, Али Ахмети вели дека денеска ...

Тројцата потпретседатели на ДУИ разговарале за услови за влада во СДСМ

Нова ТВ - 28.01.2017

Тројцата потпретседатели на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити вечерва биле во седиштето на Соцјал демократскиот сојуз на Македонја (СДСМ) откако го напуштија состанокот на централното претседателство ...

ДУИ одлучува за коалицирањето во идната влада

А1 On - 28.01.2017

Во седиштето на Демократската унија за интеграции (ДУИ) во тетовска Мала Речица се одржува состанок на Централното претседателство во проширен состав со присуство на градоначалници, поранешни пратеници, претседатели на ограноци и други видни членови ...

ДУИ одлучува за коалицирањето во идната влада

Press24 - 28.01.2017

Во седиштето на Демократската унија за интеграции (ДУИ) во тетовска Мала Речица се одржува состанок на Централното претседателство во проширен состав со присуство на градоначалници, поранешни пратеници, претседатели на ограноци и други видни членови ...

Централното претседателство на ДУИ заседава во проширен состав

Р.С.Европа - 28.01.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица во моментов се одржува состанок на Централното претседателство во проширен состав. На состанокот присустваат градоначалници, поранешни пратеници, претседатели на ограноци и други видни членови на ДУИ.

Османи: Не ни е важна судбината на ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ, туку договорот со Албанците

МКД - 28.01.2017

За ДУИ е важна Платформата на Албанците и важен е начинот како тој договор ќе го реализираме. Во текот на денот од дебатата ќе поминеме на поконкретни предлози, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, пред партиското седиште во Мала Речица каде што ...

ДУИ во проширен состав заседава во Мала Речица – Вратите затворени за новинарите

Репортер - 28.01.2017

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав се собра денеска во седиштето на партијата во Мала Речица, за да решава за можната коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на влада. Од ДУИ засег не ги пуштаат новинарските екипи да снимаат, ниту пак ...

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав заседава во Мала Речица

Бриф - 28.01.2017

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав се собра денеска во седиштето на партијата во Мала Речица, за да решава за можната коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на влада. Од ДУИ засега не ги пуштаат новинарските екипи да снимаат, ниту пак ...

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав заседава во Мала Речица

Локално - 28.01.2017

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав се собра денеска во седиштето на партијата во Мала Речица, за да решава за можната коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на влада. Од ДУИ засега не ги пуштаат новинарските екипи да снимаат, ниту пак ...

Османи: За ДУИ е важна Платформата, а не судбината на ВМРО-ДПМНЕ или на СДСМ

Бриф - 28.01.2017

За ДУИ е важна Платформата на Албанците и важен е начинот како тој договор ќе го реализираме. Во текот на денот од дебатата ќе поминеме на поконкретни предлози, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, пред седиштето ДУИ во Мала Речица каде што ...

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав заседава во Мала Речица

Мета - 28.01.2017

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав се собра денеска во седиштето на партијата во Мала Речица, за да решава за можната коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на влада. Од ДУИ засега не ги пуштаат новинарските екипи да снимаат, ниту пак ...

ДУИ одлучува за коалицирањето во идната влада

Канал 77 - 28.01.2017

Во седиштето на Демократската унија за интеграции (ДУИ) во тетовска Мала Речица се одржува состанок на Централното претседателство во проширен состав со присуство на градоначалници, поранешни пратеници, претседатели на ограноци и други видни членови ...

Арифи, Бејта и Меџити заминале, но ДУИ сè уште заседава во Мала Речица

Мета - 28.01.2017

Тројцата потпретседатели на ДУИ, Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити заминале, но другите членови на партијата сè уште се на средба во Мала Речица каде што централното претседателство на ДУИ во проширен состав решава за можната коалиција со ...

Демант од ДУИ: Ниеден потпретседател не го напушти состанокот

Република - 28.01.2017

Сеуште трае состанокот во седиштето на ДУИ, од каде очекуваат тој да заврши во доцните ноќни часови, односно се’ до постигнување на конечната одлука за формирање на парламентарно мнозинство, пишува порталот Журнал.

Демантираат од ДУИ:Ниту еден потпретседател не го напушти состанокот состанокот

Пулс24 - 28.01.2017

Сеуште трае спстанокот во седиштето на ДУИ и се очекува да заврши во доцните ноќни часови се до постигнување на конечната одлука за формирање на парламентарно мнозинство, пишува порталот Журнал.

Тежок политички маратон во Мала Речица: ДУИ се уште заседава, Меџити се вратил на состанокот

Локално - 28.01.2017

Тежок политички маратон се случува во Мала Речица. Раководството на ДУИ со часови заседава зад заѕтворени врати во партиското седиште. Градоначалникот Изет Меџити, сепак се вратил на состанокот јавува РСЕ.

Ахмети сам ќе ја носи одлуката, ама сака да слушне што мисли и членството

Локално - 28.01.2017

Прашање на време кога Ахмети ќе пресече и ќе го искористи своето статутарно право и да објави дека нема да коалицира со СДСМ Ахмети има статутарно право и сам да одлучи за чекорите, но негова цел е да го слушне мислењата на сите членови на ...

Османи: За ДУИ е важна Платформата, а не судбината на ВМРО-ДПМНЕ или на СДСМ

Мета - 28.01.2017

За ДУИ е важна Платформата на Албанците и важен е начинот како тој договор ќе го реализираме. Во текот на денот од дебатата ќе поминеме на поконкретни предлози, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, пред седиштето ДУИ во Мала Речица каде што ...

Ахмети: Немам одговор со кого ќе бидеме во коалиција, ги анализираме сите опции

Мета - 28.01.2017

Немам одговор со кого ќе бидеме во коалиција, ги анализираме сите опции за најдобрата одлука во корист на Албанците и за сите граѓани на Македонија без разлика дали се Албанци или Македонци, Срби или Роми, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети по ...

ДУИ во Мала Речица решава: Коалиција со Груевски или сепак не?

Фактор - 28.01.2017

Али Ахмети и ДУИ се пред финална одлука. Во Мала Речица централното претседателство на ДУИ во проширен состав се решава за можна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на нов владин кабинет. Засега неизвесностите околу новата Влада продолжуваат.

ДУИ до последен момент ќе решава дали со Груевски или мандатот ќе пропадне

Фактор - 28.01.2017

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав се собра денеска во седиштето на партијата во Мала Речица, за да решава за можната коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на влада. Од ДУИ засега не ги пуштаат новинарските екипи да снимаат, ниту пак ...

Ахмети: Немам одговор со кого ќе бидеме во коалиција, ги анализираме сите опции

Локално - 28.01.2017

Немам одговор со кого ќе бидеме во коалиција, ги анализираме сите опции за да ја донесеме најдобрата одлука во корист на Албанците и за сите граѓани на Македонија без разлика дали се Албанци или Македонци, Срби или Роми, изјави лидерот на ДУИ, Али ...

Османи: За ДУИ е важно одлуката да биде правилна и во интерес на граѓаните

Република - 28.01.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица сеуште трае седницата на Централното претседателство кое заседава во проширен состав со присуство на новоизбраните пратеници од последните парламентарни избори.

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО МАЛА РЕЧИЦА: Кој ќе формира Влада?!

Бизнис Вести - 28.01.2017

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав се собра денеска во седиштето на партијата во Мала Речица, за да решава за можната коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на влада. Од ДУИ засега не ги пуштаат новинарските екипи да снимаат, ниту пак ...

Разговорите во ДУИ дали ќе коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ, продолжуваат и денеска

еМагазин - 28.01.2017

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав се собра денеска во седиштето на партијата во Мала Речица, за да решава за можната коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на влада. Од ДУИ засега не ги пуштаат новинарските екипи да снимаат, ниту пак ...

Османи: За ДУИ е важно одлуката да биде правилна и во интерес на граѓаните

МК News - 28.01.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица сеуште трае седницата на Централното претседателство кое заседава во проширен состав со присуство на новоизбраните пратеници од последните парламентарни избори.

(ВИДЕО) ПАРТИСКИ НАТЕГАЊА И ИГРИ ВО ДУИ: Ахмети преговара и со СДСМ и со ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 28.01.2017

Целодневните разговори на ДУИ дали да коалицираат или не со Груевски во новата влада завршија без одлука и продолжуваат утре во 14 часот. Неофицијалните информации говорат за жестоки натегања и расправии во седиштето на ДУИ во Мала Речица.

Станува жешко во ДУИ: Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити го напуштиле состанокот на ДУИ во Мала Речица

Локално - 28.01.2017

Tеута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити го напуштиле состанокот што трае во Мала Речица – пренесе телевизијата тв21 во директер пренос од Мала Речица./цитира ...

ДУИ одлучува за коалицирањето во идната влада

Република - 28.01.2017

Во седиштето на Демократската унија за интеграции (ДУИ) во тетовска Мала Речица се одржува состанок на Централното претседателство во проширен состав со присуство на градоначалници, поранешни пратеници, претседатели на ограноци и други видни членови ...

ДУИ одлучува за коалицирањето во идната влада...

Н.Македонија - 28.01.2017

ДУИ на нов состанок одлучува со кој ќе коалицира Политичката партија ДУИ денеска во тетовска Мала Речица има нов состанок за да одлучат со кој ќе коалицираат. Тие и вчера се состанаа, чија средба траеше пет часа, а присуствуваа претседателот на ДУИ ...

Рокот истекува на полноќ, Ахмети треба да одлучи дали ќе оди со ВМРО ДПМНЕ...

Н.Македонија - 28.01.2017

Рокот истекува на полноќ, Ахмети треба да одлучи дали ќе оди со ВМРО-ДПМНЕ Мандатарот Никола Груевски денеска треба да соопшти дали успеал да формира собраниско мнозинство со кое би составил влада, а доколку партиите не се договорат, тој треба да го ...

Османи: За ДУИ е важно одлуката да биде правилна и во интерес на граѓаните

Идивиди - 28.01.2017

Тетово, 28 јануари 2017 (МИА) - Во седиштето на ДУИ во Мала Речица сеуште трае седницата на Централното претседателство кое заседава во проширен состав со присуство на новоизбраните пратеници од последните парламентарни избори.

Нема договор во ДУИ

24 Вести - 27.01.2017

Околу пет часа траеа средбите на првиот човек на ДУИ Али Ахмети со потпретседателите на неговата партија во Мала Речица и за сега се уште нема конечна одлука за коалицирање со цел формирање на нов владин состав.

Османи: мора да донесеме правилна одлука

ТВ21 - 27.01.2017

Се разгледуваат аргументите за и против, но сè уште не е свикано Централното претседателство на ДУИ, а разговорите ќе продолжат и утре, изјави нејзиниот портпарол, Бујар Османи, предмалку пред новинарските екипи во седиштето на партијата во Мала ...

Ќе прави ли ДУИ коалиција со Груевски? Средба на партиското раководство во Мала Речица

Алсат-М - 27.01.2017

Демократската унија за интеграција денеска со почеток во 17:00 часот, во седиштето на партијата во Мала Речица, ќе одржи партиски состанок на кој ќе ја разгледа политичката состојба во земјава и ќе ја определи својата позиција во однос на формирање ...

Состанок на Али Ахмети со потпретседателите во Мала Речица,ЦП се уште не е закажано

24 Вести - 27.01.2017

Али Ахмети денеска во Мала Речица се координира со најтесното претседателство, дознава 24 вести од висок партиски функционер во ДУИ. Истиот функционер за 24 вести брифира дека во 13 часот во Мала Речица е закажан состанокот на кој ќе присуствуваат ...

Ахмети се консултира со претседателството на ДУИ

Фокус - 27.01.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети се координира со најтесното претседателство на партијата, во пресрет на конечната одлука за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Во седиштето на ДУИ во Мала Речица попладнево пристигнуваат функционери кои поединечно се среќаваат со ...

Османи: Ни треба време за правилна одлука

Фокус - 27.01.2017

Цетралното претседателство на ДУИ денеска не беше закажно, бидејќи се уште не завршиле консултациите со раководството на партијата. Портпаролот, Бујар Османи, информира дека одлука вечерва нема да има, а разговорите ќе продолжат утре.

Средбата на ДУИ заврши без конкретен договор, состаноците ќе продолжат утре

Алсат-М - 27.01.2017

Средбата на врвот на ДУИ вечерва заврши без конкретен внатрепартиски договор. Како што најави портпаролот Бујар Османи, состаноците во ДУИ ќе продолжат утре. Кога евентуално ќе има финални предлози ќе биде свикана средба на претседателството на ...

Последни консултации во ДУИ за новата влада?

Канал5 - 27.01.2017

Партиска средба на ДУИ во седиштето во Мала Речица.Како се одвиваат разговорите, дали членството на партијата е пред одлука. Партискиот состанок во Мала Речица ја следи Атанас Соколовски. Состанокот се уште трае.

ДУИ се уште без одлука

Слободен Печат - 27.01.2017

Се разгледуваат аргументите за и против, но сè уште не е свикано Централното претседателство на ДУИ, а разговорите ќе продолжат и утре, изјави нејзиниот портпарол, Бујар Османи, предмалку пред новинарските екипи во седиштето на партијата во Мала ...

ДУИ и денеска не донесе одлука за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 27.01.2017

Од ДУИ ниту денеска не донеле одлука дали ќе коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на партијата, Бујар Османи, вели дека ги анализираат сите аргументи, затоа што мора да донесат правилна одлука, оти, како што вели, најважен е интересот на граѓаните.

Османи: Немаме конкретна одлука, уште се анализираат сите опции

А1 On - 27.01.2017

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, попладнево во партиското седиште во тетовска Мала Речица имаше повеќечасовен состанок со четворицата партиски потпретседатели Теута Арифи, Невзат Бејта, Иџет Меџити и Садула Дураку.

Османи: Нема одлука, продолжуваме утре

Стандард - 27.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, вечерва информираше дека Централното претседателство на партијата не донело одлука за идната владина коалиција, а разговорите ќе продолжат утре. Османи сподели и дека тие разговараат со сите политички партии, и ...

ДУИ без одлука со кого ќе коалицираат, консултациите продолжуваат утре

Макфакс - 27.01.2017

Демократската унија за интеграција(ДУИ) ќе ги продолжи состаноците во сабота, откако во петок не беше постигнат внатрепартиски договор за тоа со кого би коалицирале во идната влада. „Состојбата е малку поделикатна за одлучување.

OСМАНИ: Сè уште немаме одлука, состојбата е деликатна

Телеграф - 27.01.2017

Во ДУИ правиме анализи „за“ и „против“ аргументите за секоја опција, истакна портпаролот на партијата Иако сите очекуваа вечерва ДУИ да ја соопшти одлуката за коалицискиот партнер тоа нема да се случи.

РОКОТ СЕ БЛИЖИ: Раководството на ДУИ денеска треба да пресече за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Телеграф - 27.01.2017

Лидерот Ахмети и неговите најблиски соработници, Абдулаким Адеми, Артан Груби и Бујар Османи отворено се за старо-нова влада со Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. „Опозицијата“ во ДУИ на чело со градоначалниците Арифи и Бејта преферираат коалиција со ...

ДУИ се` уште без одлука за коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ

Глас на Америка - 27.01.2017

Портпаролот на партијата Бујар Османи, вели дека ги анализираат сите аргументи, затоа што мора да донесат правилна одлука, оти, како што кажа, најважен е интересот на граѓаните. СКОПЈЕ — Пет часа траеа разговорите на лидерот на ДУИ Али Ахмети, со ...

Османи: Влада со ВМРО-ДПМНЕ може, но во неа да ги нема функционерите што се под истрага

Слободен Печат - 27.01.2017

СЈО има отворено истраги за сомнеж за сторен криминал, не само против Никола Груевски, туку и против повеќе партиски функционери, како ексминистрите Гордана Јанкуловска, Миле Јанакиески, Елизабета Канческа – Милевска, поранешниот директор на УБК ...

Османи: Се уште анализираме дали ќе коалицираме со ВМРО ДПМНЕ

Репортер - 27.01.2017

Пред седиштето на ДУИ во Мала Речица изјава даде Бујар Османи кој истакна дека во партијата се уште анализираат дали ќе коалицираат со ВМРО ДПМНЕ или ќе продолжат со консултациите. Најави и дека консултациите ќе продолжат утре.

Ахмети ги пречека потпретседателите Дураку, Арифи, Меџити и Бејта

Репортер - 27.01.2017

Попладнево во седиштето на ДУИ во Мала Речица, се одржува состанок на највисоките партиски органи. Во партиското седиште е присутен претседателот на ДУИ, Али Ахмети, а некаде по 13 часот во седиштето влегоа четворицата потпретседатели на партијата, ...

Централно претседателство на ДУИ пред одлуката за коалиција?

Сител - 27.01.2017

Иако фунцкионерите на Демократската унија за интеграција кои попладнево пристигнаа во партиското седиште во Мала Речица не кажаа пред камерите што точно ќе сзборуваат се смета дека кулминираат внатрепартиските состаноци на кои се дискутира и треба ...

Ахмети се консултира со раководството

Р.С.Европа - 27.01.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица попладнево пристигнуваат функционери кои поединечно се среќаваат со партискиот лидер Али Ахмети, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. Тој вели дека формално немаат седница на Претседателството, но ако имаат ...

ДУИ: Роковите се кратки, но сеуште немаме донесено конкретна одлука за коалиција

МКД - 27.01.2017

„Се уште немаме донесено конкретна одлука, се уште ги анализираме сите опции што се поставени на маса, сите аргументи за и против. Знаеме за одлуката и важноста на оваа одлука, состојбата е деликатна, знаеме дека роковите се кратки, меѓутоа конечна ...

Нема договор во ДУИ

+инфо - 27.01.2017

Уште анализираме дали ќе влеземе во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Утре продолжуваме со консултациите, рече Османи. ДУИ ниту на вечерашниот состанок на Централното претседателство не донеле одлука дали ќе коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ.

Тајниот план на Ахмети со кој ќе стапи во коалиција со Груевски

Репортер - 27.01.2017

Најверојатно во текот на денешниот ден, на седница на претседателството на ДУИ, Али Ахмети ќе предложи партијата да стапи во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, но премиер да биде поранешниот министер за надворешни работи Никола Поповски.

Али Ахмети ги свика потпретседателите на ДУИ

+инфо - 27.01.2017

Портпаролот на партијата, Бујар Османи, вели дека не се работи за никакви поголеми формални состаноци, туку за редовни партиски средби. Попладнево во седиштето на ДУИ во Мала Речица, се одржува состанок на највисоките партиски органи.

Нема договор во ДУИ, разговорите за коалиција со Груевски продолжуваат

Тера - 27.01.2017

ДУИ ниту на вечерашниот состанок на Централното претседателство не донеле одлука дали ќе коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на партијата, Бујар Османи во изјава за медиумите рече дека утре ќе продолжат со консултациите.

Али Ахмети ги свика потпретседателите на ДУИ

Бриф - 27.01.2017

Попладнево во седиштето на ДУИ во Мала Речица, се одржува состанок на највисоките партиски органи. Во партиското седиште е присутен претседателот на ДУИ, Али Ахмети, а некаде по 13 часот во седиштето влегоа четворицата потпретседатели на партијата, ...

Османи: Мора да донесеме правилна одлука

Мета - 27.01.2017

Се разгледуваат аргументите за и против, но сè уште не е свикано Централното претседателство на ДУИ, а разговорите ќе продолжат и утре, изјави нејзиниот портпарол, Бујар Османи, предмалку пред новинарските екипи во седиштето на партијата во Мала ...

Али Ахмети ги свика потпретседателите на ДУИ – се чека одлука ќе коалицира ли со ВМРО ДПМНЕ

МК News - 27.01.2017

Попладнево во седиштето на ДУИ во Мала Речица, се одржува состанок на највисоките партиски органи. Во партиското седиште е присутен претседателот на ДУИ, Али Ахмети, а некаде по 13 часот во седиштето влегоа четворицата потпретседатели на партијата, ...

ЌЕ ПРЕСЕЧЕ ЛИ АХМЕТИ: Дали ДУИ ќе влезе во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ?

Фактор - 27.01.2017

Се разгледуваат аргументите за и против, но сè уште не е свикано Централното претседателство на ДУИ, а разговорите ќе продолжат и утре, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи во Мала Речица.

Османи: Се разговара на сите нивоа, мора да донесеме правилна одлука

Локално - 27.01.2017

Разговорите се водат на сите нивоа, се разгледуваат аргументите за и против, но сè уште не е свикано Централното претседателство на ДУИ, изјави нејзиниот портпарол, Бујар Османи, предмалку пред новинарските екипи во седиштето на партијата во Мала ...

Али Ахмети ги свика потпретседателите на ДУИ

Локално - 27.01.2017

Попладнево во седиштето на ДУИ во Мала Речица, се одржува состанок на највисоките партиски органи. Во партиското седиште е присутен претседателот на ДУИ, Али Ахмети, а некаде по 13 часот во седиштето влегоа четворицата потпретседатели на партијата, ...

24 Вести: Нема договор во ДУИ

Бриф - 27.01.2017

Околу пет часа траеа средбите на првиот човек на ДУИ Али Ахмети со потпретседателите на неговата партија во Мала Речица и за сега се уште нема конечна одлука за коалицирање со цел формирање на нов владин состав.

Али Ахмети ги свика потпретседателите на ДУИ

Мета - 27.01.2017

Попладнево во седиштето на ДУИ во Мала Речица, се одржува состанок на највисоките партиски органи. Во партиското седиште е присутен претседателот на ДУИ, Али Ахмети, а некаде по 13 часот во седиштето влегоа четворицата потпретседатели на партијата, ...

Дали ДУИ ќе прави влада со ВМРО-ДПМНЕ ќе се знае утре или во недела

еМагазин - 27.01.2017

Претседателот на ДУИ Али Ахмети попладнево во партиското седиште во тетовска Мала Речица имаше повеќечасовен состанок со четворицата партиски потпретседатели Теута Арифи, Невзат Бејта, Иџет Меџити и Садула Дураку.

(ВИДЕО) Нема договор во ДУИ – роковите кратки, одлука тешка дури и за Ахмети

Локално - 27.01.2017

Околу пет часа траеа средбите на првиот човек на ДУИ Али Ахмети со потпретседателите на неговата партија во Мала Речица и за сега се уште нема конечна одлука за коалицирање со цел формирање на нов владин состав, информира 24Вести.

Во ДУИ договор нема - состаноците продолжуваат утре

Фактор - 27.01.2017

Средбата на ДУИ вечерва заврши без конкретен договор за коалицирањето и евентуалното составување на Влада. Партискиот портпаролот Бујар Османи, вели дека состаноците во ДУИ ќе продолжат утре.

Во Мала Речица сè уште трае состанокот на Ахмети со потпретседателите

Мета - 27.01.2017

Состанокот на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, со четворицата потпретседатели на партијата, Садула Дураку, Теута Арифи, Изет Меџити и Невзат Бејта, сè уште трае во седиштето на ДУИ во Мала Речица.

ДУИ без одлука со кого ќе коалицираат, консултациите продолжуваат утре

Точка - 27.01.2017

Демократската унија за интеграција(ДУИ) ќе ги продолжи состаноците во сабота, откако во петок не беше постигнат внатрепартиски договор за тоа со кого би коалицирале во идната влада. „Состојбата е малку поделикатна за одлучување.

Османи: Немаме конкретна одлука, уште се анализираат сите опции...

Н.Македонија - 27.01.2017

Османи: Немаме конкретна одлука, уште се анализираат сите опции Претседателот на ДУИ Али Ахмети попладнево во партиското седиште во тетовска Мала Речица имаше повеќечасовен состанок со четворицата партиски потпретседатели Теута Арифи, Невзат Бејта, ...

Османи: ДУИ би правела Влада со ВМРО-ДПМНЕ, но во владата да нема функционери под истрага

24 Вести - 26.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи за Алсат-М изјави дека партијата на Ахмети би правела Влада со ВМРО-ДПМНЕ, но без функционерите кои се под истрага. „Јас реков дека сè е можно. Можеби ќе се донесе одлука која ќе го прекрши начелото „победник со ...

ДУИ би одела со ВМРО-ДПМНЕ, ама без фигурите под истрага, мисли Бујар Османи

Сакам да кажам - 26.01.2017

ДУИ би правела влада со ВМРО-ДПМНЕ, но без функционерите кои се под истрага, објави синоќа Бујар Османи, портпарол на партијата. Тој во емисијата „200“ на телевизијата АлсатМ, на прашањето доколку ДУИ успее да направи Влада со ВМРО-ДПМНЕ, дали ...

Османи: ДУИ сака влада без функционери осомничени од СЈО

Фокус - 26.01.2017

Доколку се договорат за нова коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ ќе инсиситира функционерите кои се под истра на СЈО да не бидат дел од извршната власт. -Без прифаќање на платформата на трите албански партии за статусот на Албанците во Македонија и без ...

Ахмети ќе предложи Никола Поповски да биде премиер, Талат Џафери претседател на Собранието

+инфо - 26.01.2017

Најголем проблем наводно бил гостиварскиот градоначалник Невзат Бејта, кој се противел, а контролирал уште двајца пратеници. Најверојатно во текот на утрешниот ден, на седница на претседателството на ДУИ, Али Ахмети ќе предложи партијата да стапи во ...

Една минута вести: Утре ДУИ одлучува дали ќе оди со ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 26.01.2017

Централното претседателство на Демократската унија за интеграција утревечер ќе одлучи дали ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, дознава НОВА. На ова ќе му претходи состанок на потпретседателството на ДУИ кој што ќе се одржи денеска во Мала Речица во ...

Бујар Османи: ДУИ би одела со ВМРО-ДПМНЕ, но без фигури под истрага

Репортер - 26.01.2017

Бујар Османи, портпарол на ДУИ, ретерира во ставот околу коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ: „ДУИ би правела влада со ВМРО-ДПМНЕ, но без функционерите кои се под истрага, рече синоќа Бујар Османи во емисијата „200“ на телевизијата Алсат-м.

Османи за Алсат М: ДУИ не сака влада со лица што се под истраги

Нова ТВ - 26.01.2017

Портпаролот на ДУИ Бујар Османи вели дека оние кадри кои не биле во техничката Влада, нема причина да бидат ниту во политичката влада што би ја формирале ВМРО ДПМНЕ и неговата партија. На прашањето дали може да с еочекува власт ДУИ ВМРО ДПМНЕ без ...

Алхемичарот Бујар Османи

Нова ТВ - 26.01.2017

Во интервју за емисијата „200“ на Алсат со Назим Рашити, Бујар Османи во својство на портпарол на ДУИ зборува за принципи. При аргументацијата на неговата принципиелност видливи се траги од емоција кон ВМРО ДПМНЕ при што за истите и нема некое ...

Предлог на Ахмети: Никола Поповски да биде премиер, Талат Џафери претседател на Собранието

Слободен Печат - 26.01.2017

Најверојатно во текот на утрешниот ден, на седница на претседателството на ДУИ, Али Ахмети ќе предложи партијата да стапи во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, но премиер да биде поранешниот министер за надворешни работи Никола Поповски.

Ахмети во најголема дискреција ги води преговорите за состав на новата Влада

Репортер - 26.01.2017

Лидерот Ахмети се уште нема свикано седница на партиското претседателството на која ќе презентира информации за средбите со Никола Груевски и со Зоран Заев. Алсат неофицијално дознава дека, Ахмети вчера одржал одвоени средби со членовите на ...

Бујар Османи: ДУИ би коалицирала со ВМРО-ДПМНЕ, ама без нејзините функционери што се под истрага

МКД - 26.01.2017

Мислам дека максимално ќе инсистираме личностите од ВМРО-ДПМНЕ што се под истрага да не бидат дел од извршната власт, одговори синоќа портпаролот на ДУИ Бујар Османи на прашањето под кои услови би правеле коалиција со ВМРО-ДПМНЕ.

Бујар Османи: ДУИ би одела со ВМРО-ДПМНЕ, но без фигури под истрага

А1 On - 26.01.2017

Бујар Османи, портпарол на ДУИ, ретерира во ставот околу коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ: „ДУИ би правела влада со ВМРО-ДПМНЕ, но без функционерите кои се под истрага, рече синоќа Бујар Османи во емисијата „200“ на телевизијата Алсат-м.

Бујар Османи: ДУИ би одела со ВМРО-ДПМНЕ, но во Владата да нема функционери под истрага

+инфо - 26.01.2017

„Јас реков дека сè е можно. Можеби ќе се донесе одлука која ќе го прекрши начелото „победник со победник“, изјави Османи за Алсат-М. Бујар Османи, портпарол на ДУИ, за телевизијата Алсат-М изјави дека партијата на Али Ахмети би правела влада со ...

ВИДЕО: Бујар Османи во „200“ на Алсат-М

Локално - 26.01.2017

Со кого ДУИ ќе прави влада – со ВМРО ДПМНЕ или со СДСМ? Дали партијата ќе ризикува да изгуби уште повеќе од поддршката доколку продолжи во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ? За ова и за други прашања во емисијата „200“ на Алсат-М гостуваше портпаролот на ДУИ, ...

Османи: Евроинтеграции и прифаќање на платформата, ако не – предвремени избори

Мета - 26.01.2017

„Без прифаќање на платформата на трите албански партии за статусот на Албанците во Македонија и без јасна определба за евроинтеграциите, тешко би се направила влада меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Исто така, се настојува во неа да не влезат функционерите кои ...

Бујар Османи: ДУИ би одела со ВМРО-ДПМНЕ, но без фигури под истрага

Локално - 26.01.2017

Бујар Османи, портпарол на ДУИ, ретерира во ставот околу коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ: „ДУИ би правела влада со ВМРО-ДПМНЕ, но без функционерите кои се под истрага, рече синоќа Бујар Османи во емисијата „200“ на телевизијата Алсат-м.

Бујар Османи вели дека лица кои се под истраги не треба да се во извршна власт

Фактор - 26.01.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи вели дека оние кадри кои не биле во техничката Влада, нема причина да бидат ниту во политичката влада што би ја формирале ВМРО -ДПМНЕ и неговата партија. За тоа дали може да се очекува власт ДУИ и ВМРО - ДПМНЕ без ...

Османи: Евроинтеграции и прифаќање на платформата, ако не – предвремени избори

Бриф - 26.01.2017

Без прифаќање на платформата на трите албански партии за статусот на Албанците во Македонија и без јасна определба за евроинтеграциите, тешко би се направила влада меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Исто така, се настојува во неа да не влезат функционерите кои ...

Ахмети во најголема дискреција ги води преговорите за состав на новата Влада

Алсат-М - 25.01.2017

Лидерот Ахмети се уште нема свикано седница на партиското претседателството на која ќе презентира информации за средбите со Никола Груевски и со Зоран Заев. Алсат неофицијално дознава дека, Ахмети вчера одржал одвоени средби со членовите на ...

Најави ли Бујар Османи повторно коалицирање на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ?

еМагазин - 23.01.2017

Портпаролот Бујар Османи во интервју за Гласот на Америка, порача дека при формирањето нова влада треба да се почитува принципот победник во македонскиот со победник во албанскиот блок и обвини дека во Македонија се вршело притисок за непочитување ...