TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Директни напади врз позициите на македонските безбедносни сили

А1 - 19.08.2001

Изминатата ноќ во кризните региони на тетовско и кумановско се регистрирани четири директни напади на албанските терористи кон позициите на македонските безбедносни сили и помал број поединечни и рафални истрели. Вчера доцна попладне терористите со снајперско оружје дејствувале врз позициите на ...

Нападната караулата Битуше на албанско - македонската граница

А1 - 18.08.2001

Релативно мирна ноќ со регистрирани намален број вооружени провокации од страна на албанските терористи е карактеристиката на изминатото деноноќие во кризните региони во Македонија. Додека, киднапирањата, крвничките малтретирања и ограбувања на македонци во Тетово и околината од страна на ...

Пушките стивнаа, терористите убиваат со снајпери!

Дневник - 18.08.2001

ПРЕСТРЕЛКИ ВО КРИЗНИТЕ ПОДРАЧЈА Министерството за одбрана соопшти дека по престрелката кај тетовскиот стадион, албанските терористи уште во три случаи стрелале врз пунктот, при што загинале најмалку двајца бандити Албанските терористи од ОНА издале потерница по снајперистот кој завчера го уби ...

Во Лешок изгоре уште една македонска куќа

Вест - 17.08.2001

ТЕРОРИСТИТЕ ВО ТЕТОВСКО ПРОДОЛЖУВААТ СО ПАЛЕЖИТЕ И МАЛТРЕТИРАЊАТА Терористичките банди во селото вршат и нови ограбувања на имотите и домовите Вчераутро, била запалена уште една македонска куќа во Лешок. Според неофицијални сознанија, се вршат и нови ограбувања на имотите и домовите во ова тетовско ...

Терористите кај Ваксинце повторно напаѓаат

Дневник - 17.08.2001

ПРОВОКАЦИИ ВО КРИЗНИТЕ ПОДРАЧЈА Директорот на тетовската болница подготвил откази на некои вработени што живеат во отсечените села или се раселени во други градови Албанските терористи во Тетовско прексиноќа запалиле куќа на Македонец во Лешок, а во кумановскиот регион нападнале позиција на ...

Убиен припадник на македонските безбедносни сили

А1 - 16.08.2001

Сашо Соколов од Скопје, припадник на македонските безбедносни сили, е убиен од снајперски истрел кога албанските терористи пукале врз пунктот кај стадионот во Тетово. Погодениот припадник на македонските безбедносни сили бил донесен во тетовската болница во 17 часот и 10 минути при што била ...

Терористички провокации и во Кумановско

Вест - 16.08.2001

Во Кумановско-Липковскиот регион вчера беше мирно. Последните нарушувања на примирјето, според информациите од Министерството за одбрана се регистрирани завчера во периодот од 19.15 до 23.40 часот, кога се регистрирани пет случаи на терористички напади од селото Букурица, Никуштак и Матејче, а една ...

Жесток напад на полицискиот пункт кај стадионот и на касарната

Вест - 16.08.2001

ТЕРОРИСТИТЕ ВО ТЕТОВО НЕ МИРУВААТ Вчера, од утрото до попладневните часови, во Тетово не беа регистрирани нови вооружени провокации и напади врз позициите на македонските безбедносни сили. Истото тоа се случуваше и претходниот ден, кога албанските терористи, во доцните попладневни часови и вечерта, ...

Безбедносните сили ќе одговараат и на стрелбите од Косово

Дневник - 16.08.2001

ПРОДОЛЖУВААТ ПРОВОКАЦИИТЕ ВО КРИЗНИТЕ ПОДРАЧЈА Терористите во Тетовско и во Кумановски пукаат ноќе и се прераспоредуваат Нападите од косовска територија силите за безбедност ќе ги сметаат за легитимна цел, изјави вчера портпаролот на Министерството за одбрана, Марјан Ѓуровски.

За викедот на терористите им е нанесен тежок пораз

А1 - 15.08.2001

Министерството за одбрана нема илузии дека терористите доброволно ќе се разоружаат, и АРМ ќе стори се во случај повторно да биде загрозен интегритетот на македонските граѓани. Според изјавата на портпаролот на МО, Маријан Ѓуровски, се очекува доброволно да го предадат оружјето сите оние кои не се ...

Без напади и провокации во текот на денот

А1 - 15.08.2001

Албанските терористи синоќа продолжија со вооружени провокации, со утврдување на нови позиции, а во неколку случаи и со директни дејства врз позициите на македонските безбедносни сили, соопшти министерството за одбрана. Без напади и провокации во тетовскиот регион денеска.

Терористите палат куќи и напаѓаат села

Дневник - 15.08.2001

И ПОКРАЈ ДОГОВОРОТ ЗА МИР Еден цивил е ранет во нападот врз тетовското село Беловиште Албанските терористи во Тетовско завчеравечер раниле цивил, Македонец, во нападите врз селото Беловиште и позициите на силите за безбедност во регионот, кои траеле до вчера претпладне.

Тетово нови провокации од албанските терористи

А1 - 14.08.2001

Еден цивил е потешко ранет при нападот на албанските терористи во тетовското село Беловиште. Утрово во тетовско имало повеќе истрели од пешадиско оружје од страна на терористите, а околу 6 часот во селото Лешок се регистрирани 4 запалени куќи.

И во кумановско борби

А1 - 14.08.2001

Во кумановско-липковскиот регион нападите започнале во 21 часот и 30 минути кога од регионот Матејче - Никуштак со минофрлачи беа нападнати позициите на безбедносните сили кај селото Умин Дол. Откако за нападот се известени НАТО, ОБСЕ и ЕУ било возвратено.

Албански терористи стрелале врз КФОР

А1 - 14.08.2001

Група од дваесетина албански терористи при повлекувањето од македонска на косовска страна ноќеска отвориле оган врз припадници на КФОР - соопшти владиното Координативното тело за справување со кризи. Според истиот извор терористите носеле најразновидно пешадиско оружје, муниција и опрема и при ...

Терористи влегувале по станови и ги малтретирале тетовци

Вест - 14.08.2001

РЕЛАТИВЕН МИР ВО ТЕТОВСКО Од неделата до вчера до доцните попладневени часови безбедносната ситуација во тетовскиот регион се карактеризира со релативно затишје, само повремено прекинувано со кратки оружени провокации од страна на албанските терористи, но без посериозни последици врз македонските ...

Жестоки борби над скопско Арачиново

Вест - 14.08.2001

ВО КУМАНОВСКО, СПРОТИ ПОТПИШУВАЊЕТО НА ПОЛИТИЧКИОТ ДОГОВОР, ПУКОТНИЦИ ОД ПОВЕЌЕ СЕЛА Нападите продолжувале и околу полноќ, кога тие станале најинтензивни и врховниот командант Трајковски дал зелено светло за нивно одбивање, што се случило во 3.20 вчер наутро Нападите со рафален и снајперски оган ...

Терористите од КЗК го планирале и Рашче

Дневник - 14.08.2001

ЗАТИШЈЕ ВО СКОПСКО Портпаролот на Владата изјави дека терористите од Косовскиот заштитен корпус сакале да го освојат Рашче и да го прекинат водоснабдувањето на Скопје По неколкудневните борби, кои завршија доцна прексиноќа во Скопско, вчера беше мирно.

Терористите продолжуваат етнички да го чистат Тетово

Дневник - 14.08.2001

ДОДЕКА ТРАЕ ПРЕКИНОТ НА ОГНОТ Албанските терористи во Тетово и околината го користат прекинот на огнот за да го малтретираат, да го ограбуваат и да го истеруваат македонското население од домовите. Според секторот за внатрешни работи во Тетово, вооружени групи Албанци, претежно малолетници, завчера ...

Интензивни напади на терористите во кумановско

А1 - 13.08.2001

По жестоката ноќ, попладнево е мирно во кумановско. Албанските терористи ноќеска повеќе пати го нарушија прекинот на огнот во кумановско - липковскиот регион со напади врз позиции на силите за безбедност на што соодветно е одговорено, соопшти министерството за одбрана.

Агресија врз Македонија

Вест - 13.08.2001

КОСОВСКИ ТЕРОРИСТИ ВЛЕГЛЕ НА НАША ТЕРИТОРИЈА КАЈ МЕСНОСТА ДВОРЦИ Позициите на АРМ и полицијата кај Радуша со жестоки борби ги вратиле назад терористите, кои вчераутро се обиделе да влезат од Косово, во длабочина на нашата територија Во Дервенска Клисура кај Радуша, вчераутро биле обновени ...

Престрелки кај Групчин, автопатот Скопје - Тетово повторно затворен

Вест - 13.08.2001

ЖЕСТОКИ БОРБИ ВО ТЕТОВО И ТЕТОВСКО Во текот на викендот градот Тетово, без сомнение, беше центарот на фронтот на судирите во тетовскиот регион, но воените дејства се континуирано интензивни и на северот околу селата Ратае, Жилче, Лешок, ...

Нападите на терористите ги најавувал оџата од џамијата во Слупчане

Вест - 13.08.2001

ТЕРОРИСТИЧКА ОФАНЗИВА И ВО КУМАНОВСКО- ЛИПКОВСКИОТ РЕГИОН Во саботата ноќта биле забележани поинтензивни излегувања и враќања на терористите од потегот на селата Никуштак, Грушино кон Арачиново и обратно. Армиски извори од терен претпоставуваат дека по враќањ Во липковскиот регион, прексиноќа се ...

Заробени дваесетина терористи, Бојане, Радуша и Љуботен исчистени

Дневник - 13.08.2001

ЖЕСТОКИ БОРБИ ВО СКОПСКО Здружените сили за безбедност вчера жестоко одговорија на терористичките напади на кои цел им беше Скопје при што на терористите им нанесоа катастрофални загуби Албанските терористи од Скопска Црна Гора вчера ја нападнаа полициската станица во Љубанци и позициите на ...

Кај Никуштак терористите од трактори влегле во бункери

Дневник - 13.08.2001

КУМАНОВСКО-ЛИПКОВСКИ РЕГИОН По завчерашните жестоки напади на албанските терористички банди во кризниот кумановско-липковски регион кои траеја до утринските часови, вчера до пладне не беа забележани вооружени дејствија. Вчера околу 12 часот била забележана група од педесетина терористи како се ...