TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Најголемите температурни екстреми во Македонија и во светот

Факултети - 15.01.2017

Поради положбата на Балканскиот Полуостров, во умерениот топлински појас и на растојание од околу 80-150 km од Егејско и Јадранско Море, Република Македонија се одликува со умерени температурни екстреми.

Голомразицата и поларниот студ создаваат големи проблеми во сообраќајот

Алсат-М - 13.01.2017

Ниските температури и голомразицата создаваат големи проблеми во сообраќајот. Голем број на граѓани во земјава се движат со неприлагодена брзина и поради излетувања од патот побарале помош од службата на Автомото сојуз на Македонија.

Остатоци од снег на патиштата и голомразица.

Алфа - 13.01.2017

Најголем проблем се ниските температури кои не овозможуваат брзо чистење поради заледување на патот. Голем проблем претставува и ветерот кои предизвикува снежни наноси и се блокираат одредени делови. Остатоци од снег на патиштата и голомразица.

Викендов температури над нулата, делови од езерото и понатаму под мраз

Спектра ТВ - 13.01.2017

По исклучително ниските температури изминатите денови, во на претстојниот викенд, живата во термометарот ќе се искачи над нулата. Според прогнозата на синоптичарите во наредните три дена во Охрид дневната температура ќе биде од 1 до 4 степени, а ...

Како Русите им пркосат на ниските температури? (видео)

Кумановски м. - 13.01.2017

И додека за нас ниските температури и 20 степени под нулата претставуваа голем проблем за адаптација, сепак тоа не е проблем во Русија, каде температурите деновиве се и под 27 степени во негатива.

Проблеми поради екстремно студено време во делови на Европа

24 Вести - 12.01.2017

Најниските температури во последниве неколку децении и изобилните врнежи од снег во делови на Балканот и источна Европа предизвикаа смрт на десетици луѓе, прекин на електричната енергија и одложувања во сообраќајот.

Проблеми поради екстремно студено време во делови на Европа

Р.С.Европа - 12.01.2017

Најниските температури во последниве неколку децении и изобилните врнежи од снег во делови на Балканот и Источна Европа предизвикаа смрт на десетици луѓе, прекин на електричната енергија и одложувања во сообраќајот.

Конечно со дневни температури над 0

МКД - 12.01.2017

Времето денеска ќе биде стабилно, со мала локална облачност и со дневни температури и над нулата во јужните делови од земјата. Денеска максималните дневни температури во Скопје ќе бидат -2 Целзиусови степени (утринска -18), Куманово -3, Маврово -6 ...

Викендов температури над нулата, делови од езерото и понатаму под мраз

OhridNews - 12.01.2017

По исклучително ниските температури изминатите денови, во текот на утрешниот ден и претстојниот викенд, живата во термометарот ќе се искачи над нулата. Според прогнозата на синоптичарите во наредните три дена во Охрид дневната температура ќе биде од ...

ТЕМПЕРАТУРИТЕ И ДЕНЕС ПОД НУЛАТА: Скопје утрово околу -18, во текот на денот ќе се искачи до -2 степени

Телеграф - 12.01.2017

Нов влажен бран ќе има од петок кон крајот на денот и во сабота, кога на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег, а на пониските места врнежи од дожд и снег Сончево, во западните делови со мала до умерена облачност.

Материјални штети, сериозни проблеми и 4 жртви од снегот во Грција

Канал5 - 12.01.2017

Голема материјална штета,острови без струја и вода, отсечени села, завеани и заглавени луѓе, проблеми во авио, железничкиот и патниот сообраќај, затворени училишта во некои делови на Грција и 4 жртви - остави зад себе Ариадни, како што во Грција се ...

Студот зема животи: Починаа 69 лица во Европа

Press24 - 12.01.2017

Најмалку 60 лица починаа како последица од студениот бран кој од почетокот на минатата недела ја зафати Европа, а најзагрозени се мигрантите, бездомниците и старите лица, јави агенцијата АП.

Утрово во Куманово - 18

Kumanovo News - 12.01.2017

Ноќеска во Куманово се измерени -18 Целзиусови степени, а најладно било во Битола со - 20. Денеска максималните дневни температури во Куманово -3. Утре земјата ќе потпадне под влијание нов влажен бран, особено во северозападните делови на земјата.

Од студениот бран во Европа починаа 69 лица

Курир - 12.01.2017

Најмалку 60 лица починаа како последица од студениот бран кој од почетокот на минатата недела ја зафати Европа, а најзагрозени се мигрантите, бездомниците и старите лица, јави агенцијата АП.

Од петок температури над нулата

24 Вести - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Од петок дневните температури над нулата

Телма - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Поларно утро во Македонија

Глас на Америка - 11.01.2017

Македонија утрово се разбуди со поларни температури длабоко под нулата. Речиси сите градови се оковани во мраз и покриени со по неколку сантиметри снег. Утрово најстуден град во државата беше Битола каде беа измерени годинава рекордни - 22 степени а ...

Од петок зголемување на температурите, од сабота нов снег

Нова ТВ - 11.01.2017

Најстудено утрово е во Битола -22 степени, потоа -20 Тетово и Маврово, -19 Лазарополе, -18 Скопје, -17 Прилеп, -16 Берово -15 Дебар и Крушево, -14 Штип и Крива Паланка, Тополчани и Куманово, -13 Виница, -12 Демир Капија, Струмица и Претор, -11 ...

УХМР со најава на нов влажен бран, од петок затоплување

МКД - 11.01.2017

И утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава со температури под -15 степени, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со пораст на дневните температури. Позначителен пораст на температурата ќе има во петок, кога ќе дува ...

Снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

+инфо - 11.01.2017

И денеска во Солун паѓа снег, а температурата е четири степени под нулата. Летовите до и од аеродромот „Македонија“ во моментов се одвиваат нормално. Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат ...

Источна Европа под снег Скопје

+инфо - 11.01.2017

Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична енергија, а многумина ги откажаа патувањата. Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се ...

Од петок дневните температури над нулата

А1 On - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Од петок дневните температури над нулата

БркајРабота - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Температури над нулата од петок

Здравство24 - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Студено и утре, затоплување од петок, па повторно снег од сабота

Кајгана - 11.01.2017

И утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава со температури под -15 степени, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со пораст на дневните температури. Позначителен пораст на температурата ќе има во петок, кога ќе дува ...

Снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

Идивиди - 11.01.2017

Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат огромни проблеми во транспортот и во секојдевниот живот на луѓето во северниот дел од земјата.

Од петок зголемување на температурите, па нов снег

Фокус - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. ОД УХМР за утре изутрина најавуваат дека температури на повеќе места ќе бидат под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните ...

Снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

А1 On - 11.01.2017

Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат огромни проблеми во транспортот и во секојдевниот живот на луѓето во северниот дел од земјата.

Од петок дневните температури над нулата

ТВ21 - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Утре ниски утрински температури

А1 On - 11.01.2017

Утре во Македонија ќе преовладува сончево време на места со мала облачност и со слаб северозападен, а во западните делови умерен ветер од западен правец. Утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15 степени, а максималните ќе бележат ...

Од петок дневните температури над нулата

Вест - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Од петок дневните температури над нулата

Алфа - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Крај на студот, УХМР најави промена на временските прилики

Сител - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

ЖИВAТА ЌЕ ПАДНЕ И ПОД -20 СТЕПЕНИ: Нè очекува студен ден со повремени сончеви периоди

Телеграф - 11.01.2017

Нов влажен бран ќе има од петок кон крајот на денот кога на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег, а на пониските места врнежи од дожд и снег Денеска ќе имаме умерена облачност, со повремено позначајни сончеви периоди во северната ...

Снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

Сител - 11.01.2017

Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат огромни проблеми во транспортот и во секојдевниот живот на луѓето во северниот дел од земјата.

Источна Европа под снег...

Н.Македонија - 11.01.2017

Источна Европа под снег Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се бездомниците и мигрантите. Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична ...

Пораст на температурата но и нов снег - од петок!

Канал5 - 11.01.2017

Нов влажен бран ќе има од петок кон крајот на денот и во сабота, кога на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег, а на пониските места врнежи од дожд и снег. Снежна покривка до изутрина (во см.

Заглавени камиони, проодни патишта, најави за нов снег

Алфа - 11.01.2017

На сибирски температури, заглавени и смрзнати. 70 камиони чекаат за влез во Грција. Грчките власти ги спуштија рампите на граничниот премин Евзони. На сибирски температури, заглавени и смрзнати. 70 камиони чекаат за влез во Грција.

Битола – температурно најекстремен град во земјава

Орбис - 11.01.2017

Со измерени -22 степени, Битола синоќа беше најстуден град во земјава, а така беше и вчера и неколку денови наназад. И за вечерва метеоролозите најавуваат ниски температури, а според мерењата, Битола е температурно најекстремниот град во земјава.

Вонредна временска прогноза: Нов снежен бран доаѓа кон Македонија

Репортер - 11.01.2017

И утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава со температури под -15 степени, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со пораст на дневните температури. Позначителен пораст на температурата ќе има во петок, кога ќе дува ...

Ќе пука сонце – Од петок дневните температури над нулата

Репортер - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Студено и во четврток, затоплување од петок, па повторно снег од сабота

Точка - 11.01.2017

И утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава со температури под -15 степени, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со пораст на дневните температури. Позначителен пораст на температурата ќе има во петок, кога ќе дува ...

Вонредна временска прогноза: Нов снежен бран доаѓа кон Македонија

Скопје инфо - 11.01.2017

И утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава со температури под -15 степени, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со пораст на дневните температури. Позначителен пораст на температурата ќе има во петок, кога ќе дува ...

Од петок дневните температури над нулата

Република - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под ­15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Од петок дневните температури над нулата

Нетпрес - 11.01.2017

Како што соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), во петок ќе дува и умерен ветер од јужен правец, а максималните температури насекаде ќе бидат позитивни. Кон крајот на денот и во сабота на повисоките места и на планините ќе има врнежи ...

Од петок дневните температури над нулата

Курир - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Вонредна временска прогноза: Нов снежен бран доаѓа кон Македонија

Вечер - 11.01.2017

И утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава со температури под -15 степени, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со пораст на дневните температури. Позначителен пораст на температурата ќе има во петок, кога ќе дува ...

Вонредна временска прогноза: Нов снежен бран доаѓа кон Македонија

Република - 11.01.2017

И утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава со температури под -15 степени, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со пораст на дневните температури. Позначителен пораст на температурата ќе има во петок, кога ќе дува ...

Источна Европа под снег: Најниски температури во последните неколку децении

Нетпрес - 11.01.2017

Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се бездомниците и мигрантите. Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична енергија, а многумина ги ...

Снегот сè уште предизвикува проблеми во Грција

Вечер - 11.01.2017

Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат огромни проблеми во транспортот и во секојдевниот живот на луѓето во северниот дел од земјата Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се ...

Студено и во четврток, затоплување од петок, па повторно снег од сабота

Макфакс - 11.01.2017

И утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава со температури под -15 степени, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со пораст на дневните температури. Позначителен пораст на температурата ќе има во петок, кога ќе дува ...

Источна Европа под снег, регистрирани најниски температури во последните неколку децении

Курир - 11.01.2017

Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се бездомниците и мигрантите. Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична енергија, а многумина ги ...

Ледено време: Еве до кога се предвидуваат минусните температури

Press24 - 11.01.2017

Екстремно ниските температури се забележани ниц целиот Балкан, а според метеролозите во регионот се измерени дури и -30 степени. Метеролозите најавуваат и во петок ново снежно невреме со екстремни ниски температури, а од следната недела се очекува ...

Метео: Ниски утрински температури

МРТ - 11.01.2017

Утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15 степени, а максималните ќе бележат пораст. Утре во Македонија ќе преовладува сончево време на места со мала облачност и со слаб северозападен, а во западните делови умерен ветер од западен ...

Снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

Курир - 11.01.2017

Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат огромни проблеми во транспортот и во секојдевниот живот на луѓето во северниот дел од земјата.

Вонредна временска прогноза: Нов снежен бран доаѓа кон Македонија

Бизнис Вести - 11.01.2017

И утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава со температури под -15 степени, а во текот на денот ќе биде претежно сончево со пораст на дневните температури. Позначителен пораст на температурата ќе има во петок, кога ќе дува ...

Од петок дожд и дневни температури над нулата

еМагазин - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Од петок промена на времето: Дневните температури над нулата

Канал 77 - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Од петок промена на времето: Дневните температури над нулата

Lider - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Промена на температурите од петок

Пулс24 - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

Lider - 11.01.2017

Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат огромни проблеми во транспортот и во секојдевниот живот на луѓето во северниот дел од земјата.

(ВИДЕО) Солун парализиран, снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

еМагазин - 11.01.2017

Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат огромни проблеми во транспортот и во секојдевниот живот на луѓето во северниот дел од земјата.

Уште еден снежен бран: Источна Европа под снег, се евакуираат граѓаните

еМагазин - 11.01.2017

Источна Европа и денеска е зафатена од снег и ниски температури, а властите го евакуираат заглавеното население, додека најзагрозени се бездомниците и мигрантите. Невремето предизвика и прекин во снабдувањето со електрична енергија, а многумина ги ...

Од петок дневните температури над нулата

Телевизија Нова - 11.01.2017

Нов влажен бран со дожд, снег и пораст на температурата ќе ја зафати Македонија од петок. Утре изутрина ќе биде многу студено, во поголем дел од земјава под -15 степени, а во текот на денот претежно сончево со пораст на дневните температури.

Снегот се уште предизвикува проблеми во Грција

Телевизија Нова - 11.01.2017

Ниските температури и обилните врнежи од снег, кои се невообичаени за Грција, се уште создаваат огромни проблеми во транспортот и во секојдевниот живот на луѓето во северниот дел од земјата.

Снегот донесе нови проблеми – расте бројот на граѓани со скршеници

24 Вести - 10.01.2017

Главните сообраќајници проодни но споредните шест дена по првите врнежи од снег сеуште се нерасчистени, дел од нив на најмладите им служат како лизгалици. Граѓаните револтирани велат се движат со страв.

Балканот зафатен од поларна зима

24 Вести - 10.01.2017

Незапаметено невреме и минусни температури ја парализираа и Европа. Веќе една недела ситуацијата е алармантна и во Србија , БиХ, Грција, Полска, Хрватска. Атмосфера врнежи снег. Вонредна состојба во неколку општини, црвен метео аларм, температури ...

Екстремно ниски температури во БиХ и во Хрватска

Р.С.Европа - 10.01.2017

Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина е продолжен до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде што е можно.

БиХ и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури

+инфо - 10.01.2017

Според прогнозите на метеоролозите, поларниот студ ќе се задржи до четврток, 12 јануари. Повисоки температури се најавуваат во периодот од 12 до 25. Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури.

БиХ и Хрватска и понатаму со екстремно ниски температури- замрзна реката Сава

БркајРабота - 10.01.2017

– Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина продолжен е до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде што е можно.

Утре во Битола -19 степени

Тера - 10.01.2017

Утре во Битола до -19 степени. Дневната темпертаура до -8. Во јужните делови ќе има локален слаб снег. До четврток утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15 степени, а дневните ќе бидат во благ пораст.

Балканот зафатен од екстремно ниски температури и снег

А1 On - 10.01.2017

Поголемиот дел од Балканот и натаму е зафатен од снег, мраз и ниски температури. Поради студеното време училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина е продолжен до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде ...

Нов влажен бран ќе предизвика пораст на температурите и врнежи од дожд и снег

Кајгана - 10.01.2017

Утре во јужните делови ќе се задржи претежно облачно со локален слаб снег, а во северните ќе има намалување на облачноста. До четврток утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15, а на места ќе се спуштат и до -20 степени.

Балканот окован во лед, со денови екстремно ниски температури

Сител - 10.01.2017

Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина продолжен е до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде што е можно.

Екстремно студено во текот на ноќта и утре- снег од петок

Сител - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури во Македонија продолжуваат и во текот на ноќта. Екстремно ниски температури не очекуваат и утре. Најавивте се дека живата во термометрите утре ќе падне до минус 19.

УХМР со вонредна прогноза за времето

Сител - 16.07.2018

Времето утре ќе биде променливо облачно со повремен дожд, најпрво во западните делови. На повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд и грмежи, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

БиХ и Хрватска и понатаму со екстремно ниски температури

Алфа - 10.01.2017

Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина продолжен е до 16 јануари, а ...

Снег на плажа, замрзнати езера: Јужна Европа во моментов

Црнобело - 10.01.2017

По Новата година, речиси цела Јужна Европа е зафатена од студен бран кој и нас ни донесе минусни температури, снег и многу мраз. Навикнати на просечни, пријатни температури, изненадени сме од грчките плажи покриени со снег и замрзнатите траекти во ...

ВИДЕО: Кумановци полуголи пливаа во снег

Орбис - 10.01.2017

Најпознатите шегаџии во Македонија, Кумановците деновиве пласираа видео на Јутјуб на кое на минусни температури „пливаат во ...

Битола и натаму со ниски дневни температури

Орбис - 10.01.2017

Новите врнежи од снег во Битола кои наврнаа во изминатото деноноќие, донесоа повторно отежнување во сообраќајот. Граѓаните реагираат на неисчистените улици, а од КЈП Нискоградба велат дена нивните екипи се постојано на терен, ги чистат улиците ...

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Еве до кога ќе трае студениот бран

Репортер - 10.01.2017

До среда, 11 јануари не очекува големо ладно време со утрински температури од -18 до -12 степени,а во планинските предели и околу -25 степени, а најголемата дневна температура ќе биде од -12 до -8 степени, предупредуваат метеролозите, Како што ...

БиХ и Хрватска и понатаму со екстремно ниски температури

Вечер - 10.01.2017

Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина продолжен е до 16 јануари, а ...

УХМР со најава за нов влажен бран

Кумановски м. - 10.01.2017

Утре во јужните делови ќе се задржи претежно облачно со локален слаб снег, а во северните ќе има намалува ње на облачноста. До четврток утрин ските температури на повеќе места ќе бидат под -15, а на места ќе се спуштат и до -20 степени.

Нов влажен бран ќе предизвика пораст на температурите и врнежи од дожд и снег

Република - 10.01.2017

Mother and son laying down in the snow Утре во јужните делови ќе се задржи претежно облачно со локален слаб снег, а во северните ќе има намалување на облачноста. До четврток утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15, а на места ќе се ...

Екстремно ниски температури во БиХ и Хрватска – замрзна реката Сава

Точка - 10.01.2017

Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина продолжен е до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде што е можно.

Нов влажен бран ќе предизвика пораст на температурите и врнежи од дожд и снег

Точка - 10.01.2017

Утре во јужните делови ќе се задржи претежно облачно време со локален слаб снег, а во северните ќе има намалување на облачноста. До четврток утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15, а на места ќе се спуштат и до -20 степени.

Нов влажен бран ќе предизвика пораст на температурите и врнежи од дожд и снег

Макфакс - 10.01.2017

Утре во јужните делови ќе се задржи претежно облачно со локален слаб снег, а во северните ќе има намалување на облачноста. До четврток утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15, а на места ќе се спуштат и до -20 степени.

Екстремно ниски температури во БиХ и Хрватска – замрзна реката Сава

Нетпрес - 10.01.2017

Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина продолжен е до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде што е можно.

Продолжува студениот бран – Eве што не очекува вечерва

Репортер - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури Во Македонија продолжуваат и вечерва, метеролозите најавуваат нов снег и температури – 20 степени. Во четврток ќе имаме суво и студено време, а од петок повторно ќе вее снег низ земјава. loading..

УХМР најавува: Каква недела не чека?

Press24 - 10.01.2017

Утре во јужните делови ќе се задржи претежно облачно со локален слаб снег , а во северните ќе има намалување на облачноста . До четврток утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15, а на места ќе се спуштат и до -20 степени.

Во петок повторно снег

Република - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури во Македонија продолжуваат и во текот на ноќта. Екстремно ниски температури не очекуваат и утре. Најавивте се дека живата во термометрите утре ќе падне до минус 19.

БиХ и Хрватска и понатаму со екстремно ниски температури- замрзна реката Сава

Курир - 10.01.2017

– Босна и Хецеговина и Хрватска и понатаму се под снег, мраз и ниски температури. Училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина продолжен е до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде што е можно.

Очекувајте уште многу снег до крајот на јануари! (фото)

Кумановски м. - 10.01.2017

Според поадтоците прикажани од порталот за временска прогноза Accuweather , до крајот на овој месец ќе имаме уште многу снежни врнежи и ниски температури. Според Управата за хидрометеоролошки работи на Република Македонија снежни врнежи ќе имаме во ...

Издржете уште малку, од четврток температурите ќе бидат во плус, вечерва повторно - 20 степени и...

Press24 - 10.01.2017

На Балканот денеска после пладне, за време на ноќта не очекува во повеќето делови до 10 сантиметри нов снег. Температурите повторно ќе бидам - 20 степени, но од четврток се очекува температурите да бидат во ...

Продолжува студениот бран - еве што не очекува вечерва

Press24 - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури Во Македонија продолжуваат и вечерва, метеролозите најавуваат нов снег и температури - 20 степени. Во четврток ќе имаме суво и студено време, а од петок повторно ќе вее снег низ ...

Екстремно студено во текот на ноќта и утре- снег од петок

Курир - 10.01.2017

Студеното време и екстремно ниските температури во Македонија продолжуваат и во текот на ноќта. Екстремно ниски температури не очекуваат и утре. Најавивте се дека живата во термометрите утре ќе падне до минус 19.

Балканот зафатен од екстремно ниски температури и снег

Lider - 10.01.2017

Поголемиот дел од Балканот и натаму е зафатен од снег, мраз и ниски температури. Поради студеното време училишниот распуст во Федерацијата Босна и Херцеговина е продолжен до 16 јануари, а издадени се и препораки за скратување на работното време каде ...

Снегот предизвика проблеми во Грција

+инфо - 09.01.2017

Во многу делови од Грција училиштата денеска не работат поради обилните снежни врнежи, а метеоролозите предупредуваат дека лошите временски услови ќе Нов студен бран донесе врнежи од снег во многу делови на Грција, додека островите Алонисос и ...

Снегот предизвика проблеми во Грција

А1 On - 09.01.2017

Нов студен бран донесе врнежи од снег во многу делови на Грција, додека островите Алонисос и Скопелос останаа без врска со копното затоа што фериботите не пловат, а властите на Лезбос и Хиос се борат за ги згрижат стотиците мигранти кои се сместени ...

Нов предизвик во Македонија: Голи на снег за здравје

Фокус - 09.01.2017

Интересен предизвик деновиве се шири на социјалните мрежи, инициран од група на млади и храбри велешани. Се работи за позирање на температури под нулата, на снег, по гаѓи, а велешките момци први ја почестија јавноста со своите фотографии направени ...

Снегот предизвика проблеми во Грција...

Н.Македонија - 09.01.2017

Снегот предизвика проблеми во Грција Нов студен бран донесе врнежи од снег во многу делови на Грција, додека островите Алонисос и Скопелос останаа без врска со копното затоа што фериботите не пловат, а властите на Лезбос и Хиос се борат за ги ...

Снегот предизвика проблеми во Грција

Сител - 09.01.2017

Нов студен бран донесе врнежи од снег во многу делови на Грција, додека островите Алонисос и Скопелос останаа без врска со копното затоа што фериботите не пловат, а властите на Лезбос и Хиос се борат за ги згрижат стотиците мигранти кои се сместени ...

Кумановци на -12 степени се натпреваруват во пливање на снег

Сител - 09.01.2017

Предизвикот на фотографирање на минусни температури во Штип и капење во Велес добива нова димензија. Деца во Куманово на -12 степени се натпреваруваат во пливање на снег. Погледнете го ...

Продолжува сибирската зима во Европа – расте бројот на жртви

Алфа - 09.01.2017

Неверојатно студената зима во Европа продолжува да носи човечки животи. Во Полска за само 24 часа од премрзнување починале десет лица додека црниот биланс Неверојатно студената зима во Европа продолжува да носи човечки животи.

Позитивни дневни температури од четврток, нов снег во петок попладне

Алфа - 09.01.2017

Според метеоролозите утринските температури и натаму ќе останат под нулата, додека дневните, почнувајќи од четврток ќе бидат позитивни Студот нема да попушти уште неколку дена. Според метеоролозите утринските температури и натаму ќе останат под ...

Снегот предизвика проблеми во Грција

Курир - 09.01.2017

Нов студен бран донесе врнежи од снег во многу делови на Грција, додека островите Алонисос и Скопелос останаа без врска со копното затоа што фериботите не пловат, а властите на Лезбос и Хиос се борат за ги згрижат стотиците мигранти кои се сместени ...

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Еве до кога ќе трае студениот бран

Press24 - 09.01.2017

До среда, 11 јануари не очекува големо ладно време со утрински температури од -18 до -12 степени,а во планинските предели и околу -25 степени, а најголемата дневна температура ќе биде од -12 до -8 степени, предупредуваат метеролозите, Како што ...

Кумановци на – 12 се натпреваруваа во „пливање“ на снег (Видео)

Република - 09.01.2017

Предизвикот на фотографирање на минусни температури во Штип и капење во Велес добива нова димензија. Две момчиња од Куманово на – 12 степени се натпреваруваа во „пливање“ на ...

ВИДЕО: Кумановци на -12 се натпреваруваат во „пливање на снег“

Курир - 09.01.2017

Предизвикот на фотографирање на минусни температури во Штип и капење во Велес добива нова димензија. Две момчиња од Куманово на – 12 степени се натпреваруваа во „пливање на ...

ВИДЕО: Кумановци на -12 „пливаат на снег“

Press24 - 09.01.2017

Предизвикот на фотографирање на минусни температури во Штип и капење во Велес добива нова димензија. Две момчиња од Куманово на – 12 степени се натпреваруваа во „пливање на ...

Неверојатно студената зима продолжува да коси по Европа, постојано се зголемува бројот на жртви

Позитив.мк - 09.01.2017

Поларната зима која ја зафати цена Европа продолжува да носи човечки животи насекаде ширум континетот. Во Полска за само 24 часа од премрзнување починале десет лица додека црниот биланс од први ноември досега изнесува 65 луѓе.

ВИДЕО: Кумановци на -12 се натпреваруваат во „пливање на снег“

МК News - 09.01.2017

Предизвикот на фотографирање на минусни температури во Штип и капење во Велес добива нова димензија. Две момчиња од Куманово на – 12 степени се натпреваруваа во „пливање на ...

Во Куманово пливаат на -12 во снег

Пулс24 - 09.01.2017

Предизвикот на фотографирање на минусни температури во Штип и капење во Велес добива нова димензија. Две момчиња од Куманово на – 12 степени се натпреваруваа во „пливање на сн ...

Кумановци на -12 С голи „пливаат“ на снег (видео)

Exclusive.mk - 09.01.2017

Предизвикот на фотографирање на минусни температури во Штип и капење во Велес добива нова димензија. Деца во Куманово на -12 степени се натпреваруваат во пливање на снег. Погледнете го ...