TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бројот на загинатите во земјотресот во НР Кина достигна 62.664

Канал5 - 25.05.2008

Бројот на загинатите во земјотресот, што пред две недели ја погоди Народна Република Кина, достигна 62.664, јави денеска државната агенција Ксинхуа, повикувајќи се на официјални податоци на владата во Пекинг. Пекинг, 25 мај (МИА) - Бројот на загинатите во земјотресот, што пред две недели ја погоди ...

Осумдесетгодишен маж преживеал 11 денови под урнатините во Сечуан

Канал5 - 25.05.2008

Осумдесетгодишен маж, кој е целосно парализиран, е изваден жив од под урнатините на неговата куќа, 266 часа по катастрофалниот земјотрес што на 12 мај ја зафати кинеската провинцијата Сечуан, соопшти кинеската телевизија. Пекинг, 25 мај (МИА) - Осумдесетгодишен маж, кој е целосно парализиран, е ...

Над 60.000 загинати во земјотресот во Кина

А1 - 24.05.2008

Над 60.000 луѓе досега загинаа во катастрофалниот земјотрес што на 12 мај ја погоди Кина, соопштија кинеските власти кои стравуваат дека бројот на загинатите може да достигне до 80.000. Најновиот биланс на загинатите го соопшти кинескиот претседател Ван Џиабао по средбата со генералниот секретар на ...

Помош од 30.000 евра за Кина

Време - 24.05.2008

ГРАД СКОПЈЕ Градот Скопје ќе испрати помош од 30.000 евра за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Народна Република Кина. Парите не се големи, но важна е симболиката, им рече Костовски на советниците, кои едногласно ја прифатија одлуката да се испрати помош во Сечуан.

Скопје ќе испрати 30.000 евра за настраданите во Кина

Утрински - 24.05.2008

Градот Скопје ќе испрати 30.000 евра помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес во Сечуан, Кина. На вонредната седница на Советот на Скопје, вчера, советниците едногласно одлучија дека Скопје, градот на солидарноста, треба да упати скромна помош за Кина, но и поздрави и сочувство до ...

Пораз на солидарноста

Утрински - 24.05.2008

ЕДИТОРИЈАЛ Димитар Чулев Македонија, особено Скопје како град на солидарноста, и овој пат ја испушти шансата да покаже дека има чувство за солидарност во ситуации кога во светот се случуваат елементарни непогоди и катастрофи како последната во Сечуан, Кина, каде што загинаа 55.000 луѓе, урнати се ...

Бројот на загинатите од земјотресот во Сечуан може да достигне и 80.000, изјави кинескиот премиер

Канал5 - 24.05.2008

Бројот на загинатите во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Кина на 12 мај може да надмине 80.000, изјави кинескиот премиер Вен Џијабао во текот на посетата на градот Јингсију, кој е речиси срамнет со земјата, пренесува Танјуг.

Бројот на жртви од земјотресот надмина 50.000

Утрински - 23.05.2008

Најмалку четири илјади деца останаа сираци откако ги загубиле родителите во земјотресот ПЕКИНГ - Кина вчера соопшти дека бројката на загинати од најкатастрофалниот земјотрес во последните три децении достигна 51.151 лице, а 29.328 се водат за исчезнати.

Кинеските власти откриле 50 извори на радијација по земјотресот

Канал5 - 23.05.2008

Кинески експерти откриле 50 ризични извори на радијација по земјотресот во југозападната провинција Сечуан, соопшти заменик-министерот за животна средина У Сјаоцин. Пекинг, 23 мај (МИА) - Кинески експерти откриле 50 ризични извори на радијација по земјотресот во југозападната провинција Сечуан, ...

Брус Ли и помага на Кина

Вечер - 23.05.2008

Вредноста на имотот се проценува на сто милиони хонгконшки долари или околу 13 милиони американски долари. Тоа се дел од парите што, всушност, сегашниот сопственик на куќата и филантроп Ју Панг-лин (ќе) ги донира за настраданите во земјотресот Куќата во која живееше глумецот Брус Ли во Хонг Конг, ...

Кина чека и македонска помош, но неа се' уште ја нема

Утрински - 22.05.2008

Во Владата велат дека се финализираат сите детали за испраќање на македонската помош во Сечуан Димитар Чулев Крв, лекови, шатори - побараа кинеските власти од Македонија преку амбасадата во Скопје како помош за настраданите во минатонеделниот катастрофален земјотрес, но одговор се' уште нема.

Спасена по 195 часа минати под урнатините

Утрински - 22.05.2008

ЧЕНГДУ - Една жена преживеа благодарение на тоа што пиела дождовница и е спасена откако минала 195 часа под урнатините по силниот земјотрес во Кина што одзеде повеќе од 40.000 животи. Шеесетгодишната жена го помина осумдневното тешко искушение само со модринки на лицето и со помали фрактури.

Најмалку четири илјади деца останале сираци по земјотресот во Кина

Канал5 - 22.05.2008

Најмалку четири илјади деца во Кина останале сираци по катастрофалниот земјотрес што минатата седмица ја потресе провинцијата Сечуан, соопштија кинеските власти. Пекинг, 22 мај (МИА) - Најмалку четири илјади деца во Кина останале сираци по катастрофалниот земјотрес што минатата седмица ја потресе ...

Над 40 илјади жртви во земјотресот во Кина

Вест - 21.05.2008

Пекинг, 21 мај - Официјалниот број на жртвите во катастрофалниот земјотрес што на 12 мај ја погоди југозападна Кина изнесува 40.075 лица, соопшти вчра Националниот центар за контрола и предупредување на катастрофи. Во земјотресот се повредени 247.645 Пекинг, 21 мај - Официјалниот број на жртвите во ...

Човек спасен по 179 часа поминати под урнатините во Сечуан

Утрински - 21.05.2008

Претходно две жени беа извлечени живи по седум дена под урнатините ПЕКИНГ - Еден човек беше извлечен од урнатините на електраната во близина на епицентарот на земјотресот по речиси 179 часа, објавија државните медиуми. Ма Јуанџианг (31), извршен директор во станицата во Јингксиу, беше спасен во ...

Во Кина спасена жена која поминала девет дена под урнатините

Канал5 - 21.05.2008

Жена која поминала девет дена под урнатините од земјотресот во Кина денеска беше спасена. Спасувачките екипи жената ја пронашле во тунел на хидроцентрала во близина на градот Хубеи, југоисточна Кина. Пекинг, 21 мај (МИА) - Жена која поминала девет дена под урнатините од земјотресот во Кина денеска ...

ОН ќе испрати 11.000 шатори за настраданите од земјотресот во Кина

Канал5 - 21.05.2008

Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации соопшти денеска дека ќе испрати 11.000 шатори за настраданите од катстрофалниот земјотрес во Кина. Женева, 21 мај (МИА) - Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации соопшти денеска дека ќе испрати 11.000 шатори за настраданите од ...

Кинез преживел 179 часа под урнатини!

Вечер - 21.05.2008

Спасувачките екипи извлекле 31-годишен маж, кој минал 179 часа под урнатините на трафостаница разурната при силниот земјотрес во кинеската провинција Сечуан. Трафостаницата се наоѓала речиси во епицентарот на катастрофалниот земјотрес, пренесува МИА.

Во Кина спасена жена која поминала 195 часа под урнатини

А1 - 20.05.2008

Жена која поминала 195 часа под урнатините од земјотресот во Кина денеска беше спасена, јави Франс-прес. Ова е второ лице кое е спасено денеска, по пронаоѓањето на 31-годишен маж, кој осум дена беше затрупан под урнатините во Ванчуан. Спасувачките екипи 30 часа правеле тунел за да го ослободат.

Скопје ќе донира 30.000 евра

Време - 20.05.2008

ТРИФУН РАЗБРА ЗА КИНА Градот Скопје и неговите граѓани се подготвени да ја покажат својата солидарност за загинатите во катастрофалниот земјотрес што ја погоди провинцијата Сичуан - запиша Градоначалникот на Град Скопје, Трифун Костовски, во книгата на жалоста што вчера беше отворена во Амбасадата ...

Тридневна жалост во Кина

Време - 20.05.2008

ПО КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО СЕЧУАН Во Кина почна тридневната жалост по катастрофалниот земјотрес во провинцијата Сечуан, кој ја опустоши земјата, а во кој според последните податоци загинаа повеќе од 32.000 луѓе. Во цела Кина во 14.28 часот по локално време (8.28 часот по средноевропско) ...

Скопје ќе донира за настраданите во Кина

Утрински - 20.05.2008

Скопје ќе донира 30.000 евра за настраданите во земјотресот во Сечуан, Кина. Градоначалникот Трифун Костовски деновиве поднесе иницијатива до Советот на Град Скопје за свикување вонредна седница на која ќе биде ставена одлуката за одобрување на донацијата.

Во Кина почна тридневната жалост за 70-те илјади загинати и исчезнати

Утрински - 20.05.2008

Извлечени две жени по седум дена под урнатините, затрупани 200 хуманитарци ПЕКИНГ - Во Кина почна тридневна жалост за жртвите од силниот земјотрес што се случи во провинцијата Сечуан. Знамињата се на половина копје, а низ земјата беше оддадено триминутно молчење за да се одбележи времето кога пред ...

Костовски иницира донација за настраданите од земјотресот во Кина

Дневник - 20.05.2008

Градоначалникот Трифун Костовски побара од претседателот на Советот на Град Скопје да свика вонредна седница, на која ќе биде одобрена донација од 30.000 евра од градскиот буџет за помош на настраданите од земјотресот во кинеската провинција Сичуан.

Најмалку 39.500 лица загинаа во земјотресот во кинеската провинција Сечуан

Канал5 - 20.05.2008

Бројот на жртвите во катастрофалниот земјотрес во кинеската провинција Сечуан се зголеми на 39.500 луѓе, соопшти вицегувернерот на провинцијата. Пекинг, 20 мај (МИА) - Бројот на жртвите во катастрофалниот земјотрес во кинеската провинција Сечуан се зголеми на 39.500 луѓе, соопшти вицегувернерот на ...

Сирените писнаа, граѓаните замолкнаа

Вечер - 20.05.2008

Повеќе од 71.000 лица загинаа или се водат како исчезнати во југозападната кинеска провинција Сечуан Во цела Кина во 14,28 часот по локално време (8,28 по средноевропско) вчера одекнаа сирени, точно во мигот кога минатата недела се случи земјотресот во провинцијата Сечуан, пренесе Франс прес.

Над 71.000 загинати или исчезнати во Сечуан

А1 - 19.05.2008

Повеќе од 71.000 лица загинаа или се водат како исчезнати во југозападната кинеска провинција Сечуан во минатонеделниот земјотрес, соопшти државната агенција Ксинхуа, повикувајќи се на денешна изјава на висок провинциски лидер, пренесува АФП.

Тридневна жалост во Кина за жртвите од земјотресот

Вест - 19.05.2008

БЕИЧУАН, 19 мај (Ројтерс) - Кина денеска прогласи тридневна жалост, додека црниот биланс од катастрофалниот земјотрес се искачува на речиси 32.500 и 220 илјади повредени.Поради тридневната жалост и носењето на олимпискиот факел низ Кина ќе биде преки БЕИЧУАН, 19 мај (Ројтерс) - Кина денеска ...

Спасен по 139 часа минати под урнатини

Утрински - 19.05.2008

Пекинг - Спасувачките екипи во кинеската провинција Сечуан, која во понеделникот беше погодена од силен земјотрес, спасиле еден човек што поминал 139 часа од под урнатините. Човекот бил под урнатините на болницата во Бејчуан, во северниот дел на провинцијата. Тој имал само лесни повреди.

Во амбасадата на Кина во Скопје отворена книга на жалост

Канал5 - 19.05.2008

Една недела по катастрофалниот земјотрес во Кина, книга на жалост е отворена во амбасадата на Кина во Скопје. Во знак на жалење за жртвите, денеска во книгата се потпишаа неколку амбасадори, претседателот на Собранието Љубиша Георгиевски и градоначалникот Трифун Костовски.

Над 71.000 лица се загинати или исчазнати во минатонеделниот земјотрес во Сечуан

Канал5 - 19.05.2008

Повеќе од 71.000 лица загинаа или се водат како исчезнати во југозападната кинеска провинција Сечуан во минатонеделниот земјотрес, соопшти државната аганеција Ксинхуа, повикувајќи се на денешна изјава на висок провинциски лидер, пренесува АФП.