TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: До средината на 2018-та очекуваме нови идеи од Нимиц за прашањето за името

Алсат-М - 24.09.2017

Идната пролет ЕУ ќе дискутира за проширување и давање шанса на земји од Западен Балкан за почеток на преговори. Ние би сакале Македонија да биде една од земјите која ќе ги почне преговорите.

Заев: До средината на 2018-та очекуваме нови идеи од Нимиц за прашањето за името

ТВ21 - 24.09.2017

Идната пролет ЕУ ќе дискутира за проширување и давање шанса на земји од Западен Балкан за почеток на преговори. Ние би сакале Македонија да биде една од земјите која ќе ги почне преговорите.

На приемот кај Трамп, Заев и Коѕијас разговарале само за пријателство

Фокус - 24.09.2017

Лично не сум подготвен да разговарам за идентитетот. Во досегашните разговори меѓу дипломатиите на Македонија и Грција не се отворени суштенствени прашања, се уште се подготвува теренот и се гради довербата меѓу двете земји, изјави премиерот, Зоран ...

Заев: Решавањето на спорот со името е премногу далеку

Алсат-М - 24.09.2017

Премиерот Заев вели дека испратил порака за темелни внатрешни промени и за развој на демократијата во државата, но и дека очекува поддршка за реформите и напредок за стратешката определба на Македонија, односно влез во НАТО и ЕУ.

Заев нема да преговара за идентитетот, премиерот не е подготвен за таков чекор

ТВ21 - 24.09.2017

Премиерот Зоран Заев лично не е подготвен да преговара за македонскиот идентитет со грчката страна. Ваков одговор добивме на нашето прашање, по информациите кои се појавија во грчките медиуми, дека освен за името на државата, ќе се преговара и за ...

Заев: Предлози за името од следната година

Телма - 24.09.2017

Нови предлози за решавање на спорот со името Владата очекува од средината на следната година.По враќањето од генералното собрание на ОН во Њујорк, премиерот Зоран Заев изрази оптимизам дека на пролет кога ЕУ ќе дискутира за проширување, меѓу земјите ...

Груевски: Заев лажеше за средбата со Трамп и лаже дека не разговарале со Коѕијас за идентитетот

Фокус - 24.09.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ја оценува како срамна објавата дека Заев остварил средба со американскиот претседател Доналд Трамп. Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ваквата информација, која самиот Заев ја објави на социјалните мрежи, говори за ...

Груевски за Сител: Промената на власта беше за да се реши името

+инфо - 24.09.2017

Груевски смета дека целата операција за промена на владата е направена за решавање на името по терк на Грција. Заев е донесен на власт да го реши името онака како што сака Грција, и се чека да завршат локалните избори за да започнат преговорите, ...

Заев: До средината на 2018-та очекуваме нови идеи од Нимиц за прашањето за името

А1 On - 24.09.2017

Идната пролет ЕУ ќе дискутира за проширување и давање шанса на земји од Западен Балкан за почеток на преговори. Ние би сакале Македонија да биде една од земјите која ќе ги почне преговорите.

Заев: Не сум подготвен да преговарам за идентитетските прашања

Нова ТВ - 24.09.2017

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал дека прашањето за името има четири сегменти: првиот е името на државата и неговата ...

Премиерот Заев не е подготвен да преговара за идентитетските прашања како што обелодени Коѕијас

Сител - 24.09.2017

Премиерот Зоран Заев лично не е подготвен за разговори околу идентитетот при решавањето на спорот со името. На средбите во Њујорк на шефовите на дипломатиите Заев вели дека не разговарале за вакви суштествени прашања.

Заев: До средината на 2018-та очекуваме нови идеи од Нимиц за прашањето за името

Press24 - 24.09.2017

- Идната пролет ЕУ ќе дискутира за проширување и давање шанса на земји од Западен Балкан за почеток на преговори. Ние би сакале Македонија да биде една од земјите која ќе ги почне преговорите.

Заев: Со Грција не разговараме за суштински прашања, нови идеи за името очекувам в година

МКД - 24.09.2017

Во моментов градиме пријателски односи со Грција и ја зајакнуваме довербата помеѓу двете страни за да бидеме пријателски настроени за моментот кога ќе треба да се решава сериозниот проблем за името, изјави денеска премиерот Зоран заев, одговарајќи ...

Заев: До средината на 2018-та очекуваме нови идеи од Нимиц за прашањето за името

Слободен Печат - 24.09.2017

Идната пролет ЕУ ќе дискутира за проширување и давање шанса на земји од Западен Балкан за почеток на преговори. Ние би сакале Македонија да биде една од земјите која ќе ги почне преговорите.

Заев: Лично не сум подготвен да преговарам за идентитетските прашања

+инфо - 24.09.2017

Она што го работиме во моментот на тој план се градење на пријателски основи, пријателски однос и генерално јакнење на довербата меѓу двете страни. Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата ...

Груевски: Лагата на Заев за средбата со Трамп говори за неговиот карактер

Курир - 24.09.2017

Претпоставувам дека денешното појавување е во функција на изборната кампања. Нема ништо посебно што да се каже, рутинска посета на Генерално собрание на ОН, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски коментирајќи ја денешната изјава на Зоран ...

Груевски: Лагата на Заев за средбата со Трамп говори за неговиот карактер

Стандард - 24.09.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и експремиер, Никола Груевски во Дневникот на Сител ја оцени како „срамна“ објавата дека Заев остварил средба со американскиот претседател Доналд Трамп, а која воопштво не се случи.

Груевски за Сител: Промената на власта беше за да се реши името

Нова ТВ - 24.09.2017

Заев е донесен на власт да го реши името онака како што сака Грција, и се чека да завршат локалните избори за да започнат преговорите, изјави велерва во интервју за Сител лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски.

Груевски и Заев ги вкрстија копјата за името

Макфакс - 24.09.2017

„Заев е донесен на власт да го реши името онака како што сака Грција и се чека да завршат локалните избори за да започнат преговорите. Целата операција за промена на владата е направена за решавање на името по терк на Грција.

Груевски: Цела Европа знае дека Заев е донесен на власт за да го реши името по грчки терк

МКД - 24.09.2017

Зоран Заев е донесен на власт за да го реши името онака како што сака Грција. Се чека само да звршат локалните избори и да почнат конкретни преговори. Кога тоа ќе заврши не можам да кажам, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Заев: Предлози за името очекувам догодина, сега не разговараме за суштински прашања

Мета - 24.09.2017

Во моментов градиме пријателски односи со Грција и јакнење на довербата помеѓу двете страни за да бидеме пријателски настроени за моментот кога ќе треба да се решава сериозниот проблем со името, одговори на новинарско прашање премиерот, Зоран Заев ...

За што разговарале Заев и Коѕиас во Њујорк?

Фактор - 24.09.2017

За спорот со името, премиерот Зоран Заев вели дека нема да навлегува во тоа, што шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас ги брифирал грчките новинари, само додаде дека со него разговарале дека двете земји се настроени пријателски.

Заев: До средината на 2018-та очекуваме нови идеи од Нимиц за прашањето за името

еМагазин - 24.09.2017

Идната пролет ЕУ ќе дискутира за проширување и давање шанса на земји од Западен Балкан за почеток на преговори. Ние би сакале Македонија да биде една од земјите која ќе ги почне преговорите.

Заев: Предлози за името очекувам догодина, сега не разговараме за суштински прашања

Sky - 24.09.2017

Во моментов градиме пријателски односи со Грција и јакнење на довербата помеѓу двете страни за да бидеме пријателски настроени за моментот кога ќе треба да се решава сериозниот проблем со името, одговори на новинарско прашање премиерот, Зоран Заев ...

Ципрас ќе бара поддршка од Трамп за името

Вечер Прес - 24.09.2017

Проблемот кој Грција го има со нашето уставно име беше тема на разговор на меѓусебните средби што ги имаа во Њујорк македонската и грчката делегација, но и на средбите со други светски лидери.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја испушти шансата во ОН

Точка - 24.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ реагира на говорот на премиерот Зоран Заев во Обединетите нации оценувајќи дека ја пропуштил единствената шанса што ја имал во годината да ги презентира позициите на Македонија.

Заев: Јас не сум подготвен да разговарам за идентитетски прашања на нашата земја

Либертас - 24.09.2017

Идната пролет ЕУ ќе дискутира за проширување и давање шанса на земји од Западен Балкан за почеток на преговори. Ние би сакале Македонија да биде една од земјите која ќе ги почне преговорите.

Никој во државата не верува дека Заев и Коѕијас не разговарале за идентитеските прашања

Република - 24.09.2017

Не е реално да се очекува да се реализираат изјавите на Заев по враќањето од Њујорк дека со Грција нема да се разговара за идентитеските прашања, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој вечерва гостуваше на Дневникот на Сител.

Груевски: Промената на власта беше за да се реши името

Вечер Прес - 24.09.2017

Заев е донесен на власт да го реши името онака како што сака Грција, и се чека да завршат локалните избори за да започнат преговорите, изјави вечерва во интервју за Сител лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски.

Што постигна Заев пред Генералното собрание на ОН?

Фактор - 24.09.2017

Вук Јеремиќ го нарече македонскиот премиер Зоран Заев главна ѕвезда на Генералното Собрание на Обединетите нации, но оваа изјава не би ја земал како огромен и искрен комплимент за лидерот на СДСМ, туку повеќе како стрела насочена кон неговиот ...

Дрските лаги основен белег на владеењето на Заев

Република - 24.09.2017

Ненад Мирчевски Историската „средба“ меѓу Заев и Трамп ќе остане запомната како врв на лицемерието и безобразното лажење на човекот кој ни го наместија да ни биде премиер и на целото негово министерство за пропаганда кое се обидува да испере од срам ...

Груевски: Заев е донесен на власт да го реши спорот за името како што сака Грција

Мета - 24.09.2017

Зоран Заев е донесен на власт да го реши спорот за името така како што сака Грција, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за телевизија „Сител“. Тој рече дека се чека да завршат локалните избори за да почнат конкретни преговори.

Заев: До средината на 2018-та очекуваме нови идеи од Нимиц за прашањето за името

Вечер Прес - 24.09.2017

Идната пролет ЕУ ќе дискутира за проширување и давање шанса на земји од Западен Балкан за почеток на преговори. Ние би сакале Македонија да биде една од земјите која ќе ги почне преговорите.

Заев: До средината на 2018-та очекуваме нови идеи од Нимиц за прашањето за името

Локално - 24.09.2017

Идната пролет ЕУ ќе дискутира за проширување и давање шанса на земји од Западен Балкан за почеток на преговори. Ние би сакале Македонија да биде една од земјите која ќе ги почне преговорите.

Во очекување конструктивни решенија...

Н.Македонија - 24.09.2017

Работиме на градење пријателски односи и јакнење на довербата меѓу двете страни. Веќе нема да дозволиме нешто што би се вкалкулирало или коментирало како провокација од наша страна. Сакаме да бидеме исправени максимално пријателски за моментот кога ...

Заев: Во 2018 година Македонија има шанси да почне преговори со Европската унија

24 Вести - 23.09.2017

Во Македонија веќе се чувтсвуваат пријателските односи. Во 2018 година сметам дека земјата има шанси да почне преговори со Европската унија, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за Гласот на Америка.

ВМРО ДПМНЕ со реакција на говорот на Заев на Генералното собрание на Обединетите Нации

Канал5 - 23.09.2017

После цунамито кој Заев и го направи на Македонија, и откако ниту еден проблем не реши, во неговиот фокус во настапот пред Обединетите Нации беше Северна Кореја и нејзината нуклеарна програма, се наведува во реакцијата .

Заев во ОН – Решени сме да го надминеме спорот за името

ТВ21 - 23.09.2017

Главната цел на новата македонска влада е решавање на три деценискиот спор за уставното име на Македонија. Премиерот Зоран Заев во своето обраќање на генералното собрание на Обединетите нации, истакна дека мора да се искористи моментумот и да се ...

Заев во ОН: Сега е време да се надмине проблемот со името

Телма - 23.09.2017

Премиерот Зоран Заев синоќа се обрати на Генералното собрание на Обединетите нации од каде што истакна дека владата што тој ја предводи е посветена на демократијата, човековите права и владеењето на правото.

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на Генералното собрание на ОН

ТВ21 - 23.09.2017

Светот повеќе зборуваше за Иран и Северна Кореја, а настапите на лидерите од Западен Балкан не беа премногу забележани, со исклучок на македонскиот премиер Зоран Заев, кој условно речено беше еден вид ѕвезда, бидејќи имаше голем интерес за ...

Заев во ОН: Грешеа и Македонија и Грција

ТВ21 - 23.09.2017

Премиерот Зоран Заев се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации во говор кој отскокнуваше значајно од тонот и од пораките видени од нашите преставници изминатите години кои главно се сведуваа на изнасилен патриотизам и антигрчка и анти ...

Заев: Наредната година Македонија има шанса да почне преговори за влез во ЕУ

Фокус - 23.09.2017

Во Македонија веќе се чувствуваат пријателските односи. Во 2018 година сметам дека земјата има шанси да почне преговори со Европската унија, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за Гласот на Америка.

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на Генералното собрание на ОН

Канал5 - 23.09.2017

Поранешниот претседател на Генералното собрабие на ОН, Вук Јеремиќ во интервју за телевизијата Н1 го оцени настапот и активностите на Македонскиот премиер Зоран Зае, Светот повеќе зборуваше за Иран и Северна Кореја, а настапите на лидерите од ...

Заев: Поддршка за реформите во Македонија на која местото и е во ЕУ и НАТО

ТВ21 - 23.09.2017

Генералниот секретар на ОН, Антинио Гутереш денеска на средба со македонскиот премиер Зоран Заев изрази поддшка за спроведувањето на реформите во Македонија и за решавање на спорот со Грција околу името.

По една недела во Њујорк македонската делегација се враќа дома

Фокус - 23.09.2017

Македонската делегација во Њујорк, предводена од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска го завршува престојот на 72. Генерално собрание на Обединетите нации.

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда на Генералното собрание на ОН

24 Вести - 23.09.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на Генералното собрание на Обединетите нации, изјави поранешниот претседател на Генералното собрание на ОН, Вук Јеремиќ за телевизијата N1, по говорот на Заев.

Заев: Поддршка за реформите во Македонија на која местото и е во ЕУ и НАТО

Слободен Печат - 23.09.2017

Генералниот секретар на ОН, Антoнио Гутереш денеска на средба со македонскиот премиер Зоран Заев изрази поддшка за спроведувањето на реформите во Македонија и за решавање на спорот со Грција околу името.

Заев од ОН: Македонија промовира нов пристап кон соседите, нејзина ориентација се ЕУ и НАТО

Сител - 23.09.2017

Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорности и да работиме за заеднички бенефит. Мора да делуваме како одговорни влади и да изградиме подобра иднина и просперитет, порача денеска премиерот Зоран Заев во обраќањето пред ...

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на Генералното собрание на ОН

Слободен Печат - 23.09.2017

Светот повеќе зборуваше за Иран и Северна Кореја, а настапите на лидерите од Западен Балкан не беа премногу забележани, со исклучок на македонскиот премиер Зоран Заев, кој условно речено беше еден вид ѕвезда, бидејќи имаше голем интерес за ...

Заев од ОН: На заедничките предизвици да одговориме со заеднички решенија

Сител - 23.09.2017

Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорности и да работиме за заеднички бенефит. Мора да делуваме како одговорни влади и да изградиме подобра иднина и просперитет, порача денеска премиерот Зоран Заев во обраќањето пред ...

Јеремиќ од Њујорк: Заев е ѕвезда во ОН

А1 On - 23.09.2017

Вук Јеремиќ, српски дипломат и поранешен претседател на генералното Собрание на Обединетите нации, Вук Јеремиќ, рече дека од балканските лидери само македонскиот премиер, Зоран Заев, им бил интересен на светските лидери и на некој начин бил ѕвезда ...

Заев: Во 2018 година Македонија има шанси да почне преговори со ЕУ (ВИДЕО)

+инфо - 23.09.2017

Во Македонија веќе се чувтсвуваат пријателските односи Во 2018 година сметам дека земјата има шанси да почне преговори со Европската унија, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за Гласот на Америка.

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда на Генералното собрание во Њујорк (ВИДЕО)

МКД - 23.09.2017

На овогодинешното 72. Генерално собрание на ОН светот повеќе разговараше за Иран и Северна Кореја, а лидерите од Западен Балкан не беа баш на радарот на настаните во Њујорк, со исклучок на македонскиот премиер Зоран Заев, изјави Вук Јеремиќ, српски ...

ВМРО-ДПМНЕ: Откако Заев не реши ниту еден проблем во Македонија, пред ОН говореше за Северна Кореја

А1 On - 23.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ испрати писмено соопштение реакција на говорот на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев на Генералното собрание на Обединетите нации. „После цунамито кој Заев и го направи на Македонија и откако ниту еден проблем не реши, во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја испушти шансата во ОН

Макфакс - 23.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ реагира на говорот на премиерот Зоран Заев во Обединетите нации оценувајќи дека ја пропуштил единствената шанса што ја имал во годината да ги презентира позициите на Македонија.

Заев од ОН: Има шанси Грција да го надмине спорот за името

Сител - 23.09.2017

Македонија е ориентирана кон НАТО и ЕУ и сега е време да се надмине проблемот за нашето уставно име. Премиерот Зоран Заев во своето обраќање на Генералното собрание на ОН, истакнувајќи дека новата Влада е посветена на демократијата и владеењето на ...

Заев е ѕвезда бидејќи ќе ги прифати условите на Грција и ќе го смени името

Курир - 23.09.2017

Имаше голем интерес за Македонија и решавање на проблемите со Грција, како и за перспективите на таа земја и регионот, изјави Јеремиќ. Светот повеќе зборуваше за Иран и Северна Кореја, а настапите на лидерите од Западен Балкан не беа премногу ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја пропушти шансата за Македонија во ОН

+инфо - 23.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ реагира и на односот на премиерот кон соседите. ВМРО-ДПМНЕ смета дека премиерот Зоран Заев ја пропуштил единствената шанса што ја имал во годината да ги презентира позициите на Македонија во Обединетите нации.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ѝ направи цунами на Македонија, а во ОН зборува за Северна Кореја

МКД - 23.09.2017

Зоран Заев единствената шанса во годината пред Генералното Собрание на Обединетите Нации да ги истакне позициите на Македонија и да ги афирмира државните и национални интереси ја потроши на правдање и општи флоскули.

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на говорот на Зоран Заев пред Генералното собрание на ОН

Сител - 23.09.2017

После цунамито кој Заев и го направи на Македонија, и откако ниту еден проблем не реши, во неговиот фокус во настапот пред Обединетите Нации беше Северна Кореја и нејзината нуклеарна програма.

Јеремиќ: Заев предизвика најголем интерес на Генералното собрание на ОН

+инфо - 23.09.2017

Имаше голем интерес за Македонија и решавање на проблемите со Грција, како и за перспективите на таа земја и регионот, изјави Јеремиќ. Светот повеќе зборуваше за Иран и Северна Кореја, а настапите на лидерите од Западен Балкан не беа премногу ...

Заев во ОН заборави на името

МКД - 23.09.2017

Премиерот имаше добра прилика во највисокиот светски политички форум, поексплицитно да ги образложи причините за спорот за името. На пат за Њујорк на 72-то редовно годишно собрание на ОН, советниците на Заев заборавиле да го подучат дека секоја ...

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на Генералното собрание на ОН

Сител - 23.09.2017

Поранешниот претседател на Генералното собрабие на ОН, Вук Јеремиќ во интервју за телевизијата Н1 го оцени настапот и активностите на македонскиот премиер Зоран Заев. Светот повеќе зборуваше за Иран и Северна Кореја, а настапите на лидерите од ...

ВМРО ДПМНЕ: Демагошки настап на Заев пред Генералното собрание на ОН, општи констатации, без понуда на решенија

Република - 23.09.2017

Демагошки настап, општи констатации, без понуда на решенија. Вака ВМРО ДПМНЕ го оценува настапот на Зоран Заев пред Генералното собрание на ОН. „После цунамито кој Заев и го направи на Македонија, и откако ниту еден проблем не реши, во неговиот ...

(ВИДЕО) Јеремиќ: Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на Генералното собрание на ОН

Либертас - 23.09.2017

Вук Јеремиќ, поранешен претседател на генералното Собрание на Обединетите нации, рече дека од балканските лидери само македонскиот премиер, Зоран Заев, им бил интересен на светските лидери и на некој начин бил ѕвезда на Генералното собранието на ...

Заев во ОН за спорот за името: Грешевме и двете земји

Sky - 23.09.2017

Премиерот Зоран Заев штотуку се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации во говор кој отскокнуваше значајно од тонот и од пораките видени од нашите преставници изминатите години кои главно се сведуваа на изнасилен патриотизам и ...

ОВА ВМРО ДПМНЕ СИГУРНО НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ: Јеремиќ порача – Заев беше ѕвезда на Генералното собрание на ОН

Sky - 23.09.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на Генералното собрание на Обединетите нации, изјави поранешниот претседател на Генералното собрание на ОН, Вук Јеремиќ за телевизијата N1, по говорот на Заев.

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на Генералното собрание на ОН

еМагазин - 23.09.2017

Светот повеќе зборуваше за Иран и Северна Кореја, а настапите на лидерите од Западен Балкан не беа премногу забележани, со исклучок на македонскиот премиер Зоран Заев, кој условно речено беше еден вид ѕвезда, бидејќи имаше голем интерес за ...

Заев од ОН: Македонија промовира нов пристап кон соседите, нејзина ориентација се ЕУ и НАТО

еМагазин - 23.09.2017

Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорности и да работиме за заеднички бенефит. Мора да делуваме како одговорни влади и да изградиме подобра иднина и просперитет, порача премиерот Зоран Заев во обраќањето пред Генералното ...

Заев во ОН: Да разговараме со добра волја и да го решиме спорот

Фактор - 23.09.2017

Мора да го фатиме моментот и да го решиме долгогодишниот спор со Грција, изјави премиерот Зоран Заев, во својот говор од Генералното собрание на Обединетите нации. Заев вели дека има свежи напори за надминување на спорот.

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Точка - 23.09.2017

Вук Јеремиќ, поранешен претседател на генералното Собрание на Обединетите нации, изјави дека од балканските лидери само македонскиот премиер, Зоран Заев, им бил интересен на светските лидери и на некој начин бил ѕвезда на Генералното собранието на ...

Заев од говорницата на ОН: Сега е време да се надмине проблемот за нашето уставно име

Бриф - 23.09.2017

Премиерот Зоран Заев вечерва во 21.30 часот се обрати на Генералното собрание на Обединетите нации од каде што истакна дека владата што тој ја предводи е посветена на демократијата, човековите права и владеењето на правото.

Заев од ОН: Сега е време да се надмине проблемот за нашето уставно име

МК News - 23.09.2017

Премиерот Зоран Заев вечерва во 21.30 часот се обрати на Генералното собрание на Обединетите нации од каде што истакна дека владата што тој ја предводи е посветена на демократијата, човековите права и владеењето на правото.

Заев: Наша цел е да ја вратиме демократијата и да ја забрзаме интеграцијата во НАТО и во ЕУ

Мета - 23.09.2017

Владата на Република Македонија ја потврдува својата посветеност на основните демократски вредности, добро владеење, владеење на правото и почитување на човековите права, рече премиерот Зоран Заев на обраќањето на 72.

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда на Генералното собрание на ОН

Локално - 23.09.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на Генералното собрание на Обединетите нации, изјави поранешниот претседател на Генералното собрание на ОН, Вук Јеремиќ за телевизијата N1, по говорот на Заев.

(ВИДЕО) Обраќањето на премиерот Заев на 72. Генерално собрание на Обединетите нации

iPortal - 23.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се обрати на 72. Генерално собрание на Обединетите нациии во Њујорк. „Уверен сум дека ја имаме истата цел: Мир во светот. Уверен сум дека ги делиме истите заложби: Пристоен живот за сите ...

(ВИДЕО) 360˚ Заев: Со кој и да се поздравите кажувате нешто. На Трамп му посакав успешен старт на реформите во ОН

Либертас - 23.09.2017

Во интервјуто за „360 Степени“ дадено од Њујорк, премиерот Зоран Заев зборуваше за ракувањето со американскиот претседател Доналд Трамп. 360 Степени: Вашето прво ракување со Доналд Трамп предизвика реакции во јавноста по што владиниот ПР тим мораше ...

Заев од ОН: Македонија промовира нов пристап кон соседите, нејзина ориентација се ЕУ и НАТО

Вечер Прес - 23.09.2017

Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорности и да работиме за заеднички бенефит. Мора да делуваме како одговорни влади и да изградиме подобра иднина и просперитет, порача вчера премиерот Зоран Заев во обраќањето пред ...

Јеремиќ: Заев беше ѕвезда и предизвика најголем интерес на Генералното собрание на ОН

Локално - 23.09.2017

Светот повеќе зборуваше за Иран и Северна Кореја, а настапите на лидерите од Западен Балкан не беа премногу забележани, со исклучок на македонскиот премиер Зоран Заев, кој условно речено беше еден вид ѕвезда, бидејќи имаше голем интерес за ...

Заев се обрати на Генералното собрание на ОН

Тера - 23.09.2017

Премиерот на Македонија, Зоран Заев се обрати на Генералното собрание на Обединетите нации од каде што истакна дека владата што тој ја предводи е посветена на демократијата, човековите права и владеењето на правото.

Заев од ОН: Македонија промовира нов пристап кон соседите, нејзина ориентација се ЕУ и НАТО

Локално - 23.09.2017

Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорности и да работиме за заеднички бенефит. Мора да делуваме како одговорни влади и да изградиме подобра иднина и просперитет, порача денеска премиерот Зоран Заев во обраќањето пред ...

Јеремиќ: Заев беше најзабележан поради спорот на Македонија со Грција

Вечер Прес - 23.09.2017

Светот повеќе зборуваше за Иран и Северна Кореја, а настапите на лидерите од Западен Балкан не беа премногу забележани, со исклучок на македонскиот премиер Зоран Заев, кој условно речено беше еден вид ѕвезда, бидејќи имаше голем интерес за ...

Заев во ОН за спорот за името: Грешевме и двете земји

Точка - 23.09.2017

Премиерот Зоран Заев штотуку се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации во говор кој отскокнуваше значајно од тонот и од пораките видени од нашите преставници изминатите години кои главно се сведуваа на изнасилен патриотизам и ...

Заев ја повика Северна Кореја да се откаже од нуклеарната програма

Сакам да кажам - 22.09.2017

Премиерот Зоран Заев ја повика Северна Кореја веднаш да се откаже од нуклеарната и ракетната програма во неговото обраќање пред 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Заев рече дека клучот да се избегнат можни катастрофални последици ...

Градиме доверба, има начин да се надмине проблемот што го има Грција со нашето уставно име, кажа Заев во Њујорк

Сакам да кажам - 22.09.2017

Во моментов, Македонија и Грција имплементираат мерки на градење на градење доверба и со искрени разговори меѓу двете страни, премиерот Зоран Заев е убеден дека има начин да се надмине проблемот што го има Грција со нашето уставно име.

Заев: Очекуваме датум за почеток на преговори

24 Вести - 22.09.2017

Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори. Реформите што ги спроведуваме, начините на кои ги продлабочуваме добрососедските односи и градиме нови ...

Средба на премиерот Заев со претседателот на Генералното Собрание на ОН Мирослав Лајчак

Канал5 - 22.09.2017

Во рамки на активностите на 72 Генерално Собрание на ОН во Њујорк, премиерот Заев оствари средба со претседателот на Генералното Собрание на ОН и голем пријател на Македонија Мирослав Лајчак.

Заев оствари средба и со претседателот на Генералното Собрание на ОН

Фокус - 22.09.2017

Во рамки на активностите на 72 Генерално Собрание на ОН во Њујорк, премиерот Зоран Заев оствари средба со претседателот на Генералното Собрание на ОН, Мирослав Лајчак. На средбата се дискутираше за ситуацијата на Западен Балкан, но и за промените ...

Средба на премиерот Заев со генералниот секретар на ОН , Гутереш

Канал5 - 22.09.2017

Република Македонија е пример за соживот и фактор на разбирање во регионот, ја имате поддршката на ОН за стратешките Евро-атлантски цели, му рекол генералниот секретар на ОН Гутереш на премиерот Заев на средбата во Њујорк .

Премиерот Заев се сретна со генералниот секретар на ОН, Гутереш

Алсат-М - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, во Њујорк се сретна со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ...

Гутереш: Македонија е еден од најпозитивните примери за соживот и ја има поддршката од ОН

Фокус - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, се сретна со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, придружуван од ...

Заев : На 25-годишнината од членството во ОН, Македонија очекува сериозен напредок во евроинтеграцијата

Канал5 - 22.09.2017

Македонска делегација предводена од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, деновиве престојува во Њујорк на 72. Генерално собрание на Обединетите Нации. Во разговор за МИА, премиерот Заев направи рекапитулација на ...

Заев од ОН: Македонија е пријател со своите соседи

24 Вести - 22.09.2017

Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорности и да работиме за заеднички бенефит. Мора да делуваме како одговорни влади и да изградиме подобра иднина и просперитет, порача денеска премиерот Зоран Заев во обраќањето пред ...

Премиерот Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

ТВ21 - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации

Фокус - 22.09.2017

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Делегацијата предводена од премиерот Заев и министерот за надворешни работи, Никола ...

Премиерот Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

24 Вести - 22.09.2017

Претседателот на владата Зоран Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Делегацијата предводена од премиерот Заев и министерот за надворешни ...

Заев: Очекуваме датум за почеток на преговори

Алсат-М - 22.09.2017

Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори. Реформите што ги спроведуваме, начините на кои ги продлабочуваме добрососедските односи и градиме нови ...

Заев: Очекуваме датум за почеток на преговори

Канал5 - 22.09.2017

Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ а следен чекор да биде датум за преговори – порачал премиерот Заев на средбите во Њујорк. ,, Со реформскиот процес, преточен во планот 3-6-9 и иницијативноста ...

Во пресрет на обраќањето во ООН – Заев: Наесен да се укине условената препорака

ТВ21 - 22.09.2017

Зоран Заев покажува лидерство во предводењето на новата реформска Влада. Ова е ставот на белгискиот премиер Шарлс Мишел кој на средбата со неговиот македонски колега во Њујорк истакнал дека новата извршна власт во земјата цврсто чекори на ...

Јеремиќ од Њујорк: Од балканските лидери само Заев е ѕвезда во ОН

Фокус - 22.09.2017

Вук Јеремиќ во јавување во живо од Њујорк на телевизијата Н1 рече дека од балканските лидери само македонскиот премиер Зоран Заев им бил интересен на светските лидери и на некој начин бил ѕвезда на Генералното собранието на Обединетите нации.

Заев во обраќање на Генералното собрание на ОН: Минавме низ тешки искушенија

Канал5 - 22.09.2017

Премиерот Зоран Заев се обраќа на говорницата на 72. Генерално собрание на ОН . Уверен сум дека на заедничките предизвици ќе одговориме со заеднички решенија , рече Заев во воведниот дел од обраќањето ...

Заев се обрати на Генералното собрание на ОН: Можеме да постигнеме резултати само ако сме обединети

Фокус - 22.09.2017

Премиерот на Македонија, Зоран Заев се обрати на Генералното собрание на Обединетите нации од каде што истакна дека владата што тој ја предводи е посветена на демократијата, човековите права и владеењето на правото.

Заев во ОН за спорот за името: Грешевме и двете земји

Макфакс - 22.09.2017

Премиерот Зоран Заев штотуку се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации во говор кој отскокнуваше значајно од тонот и од пораките видени од нашите преставници изминатите години кои главно се сведуваа на изнасилен патриотизам и ...

Јеремиќ: Од лидерите на Западен Балкан само Заев беше интересен во ОН (ВИДЕО)

Стандард - 22.09.2017

Поранешниот српски министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ за српската телевизија N1 изјави дека од лидерите на Западен Балкан само македонскиот премиер, Зоран Заев бил ѕвезда на Генералното собранието на ОН.

Заев од ОН: На заедничките предизвици да одговориме со заеднички решенија

Р.С.Европа - 22.09.2017

Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорности и да работиме за заеднички бенефит. Мора да делуваме како одговорни влади и да изградиме подобра иднина и просперитет, порача денеска премиерот Зоран Заев во обраќањето пред ...

Заев ја оправи Македонија, сега ќе ја реши и Северна Кореја

Курир - 22.09.2017

Откако премиерот Зоран Заев за нешто повеќе од 100 дена ги спроведе сите реформи и проекти кои ги вети во предизборната кампања и ја оправи Македонија, сега ќе ја „реши“ Северна Кореја. Тој во обраќањето на 72.

Заев: Мораме да го фатиме моментот за надминување на спорот со Грција

Нова ТВ - 22.09.2017

Премиерот Зоран Заев, во својот говор од Генералното собрание на Обединетите нации порача дека мора да го фатиме моментот и да го решиме долгогодишниот спор со Грција. Според него има свежи напори за надминување на спорот.

Македонија е пријател со соседите, цврсто ориентирана кон НАТО и ЕУ

Глас на Америка - 22.09.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев се обрати на 72-рото Генерално собрание на ОН Наша цел е да ја забрзаме интеграцијата на Македонија во ЕУ и во НАТО, рече македонскиот премиер Зоран Заев во обраќањето на 72-то Генерално собрание на ОН во Њујорк.

(ВИДЕО) Заев: Отвореното прашање за името со Грција и по 25 години од приемот во ОН предизвикува последици

А1 On - 22.09.2017

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации и кажа дека Македонија и четврт век по приемот во ОН се уште има отворено прашање за името со Грција што предизвикува последици за земјата.

Заев ќе се обрати пред Генералното Собрание на ОН

Press24 - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Заев: Очекуваме датум за почеток на преговори

Сител - 22.09.2017

Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори. Реформите што ги спроведуваме, начините на кои ги продлабочуваме добрососедските односи и градиме нови ...

Заев- Руте: Поддршка од Холандија за реформскиот процес и за евро-атлантските интеграции на Македонија

МРТ - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во Њујорк се сретна со премиерот на Кралството Холандија, Марк Руте... „Даваме целосна поддршка на реформскиот процес што го почна новата Влада на Република Македонија.

Заев: Очекуваме датум за почеток на преговори

Слободен Печат - 22.09.2017

Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори. Реформите што ги спроведуваме, начините на кои ги продлабочуваме добрососедските односи и градиме нови ...

Премиерот Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Сител - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Средба Заев – Лајчак за промените во ОН

Макфакс - 22.09.2017

Во рамки на активностите на 72. Генерално Собрание на ОН во Њујорк, премиерот Заев оствари средба со претседателот на Генералното собрание на ОН и голем пријател на Македонија, Мирослав Лајчак.

Средба на Заев со претседателот на Генералното Собрание на ОН, Мирослав Лајчак

Press24 - 22.09.2017

Во рамки на активностите на 72 Генерално Собрание на ОН во Њујорк, премиерот Заев оствари средба со претседателот на Генералното Собрание на ОН и голем пријател на Македонија Мирослав Лајчак.

Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН и ќе се сретне со Гутереш

МКД - 22.09.2017

Зоран Заев, премиерот на Република Македонија денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Делегацијата предводена од премиерот Заев и министерот за ...

Премиерот Заев се сретна со претседателот на Генералното Собрание на ОН Лајчак (ВИДЕО)

МКД - 22.09.2017

Заев оствари средба со претседателот на Генералното Собрание на ОН и голем пријател на Македонија Мирослав Лајчак, соопштуваат од владината прес-служба. На средбата се дискутираше за ситуацијата на Западен Балкан но и за промените кои се ...

Премиерот Заев се сретна со претседателот на Генералното собрание на ОН

Р.С.Европа - 22.09.2017

Во рамки на активностите на 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк, премиерот Зоран Заев се сретна со претседателот на Генералното собрание на ОН, Мирослав Лајчак. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, се дискутирало за ...

Премиерот Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Р.С.Европа - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Делегацијата предводена од премиерот Заев и министерот за ...

Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Слободен Печат - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Заев - Гутереш: Jа имате поддршката на ОН за евроатлантските цели ВИДЕО

+инфо - 22.09.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, беше придружуван од медијаторот Метју Нимиц. Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, се сретна со ...

(ВИДЕО) Гутереш до Заев: Ја имате поддршката на ОН за стратешките евро-атлантски цели

Макфакс - 22.09.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш му честиташе на премиерот Заев што Македонија е повторно стабилна држава и поставена да се движи во добра насока. „Македонија е еден од најпозитивните примери за меѓукултурен, меѓурелигиски и меѓуетнички ...

Средба Заев-Гутереш: Република Македонија е пример за соживот и фактор на разбирање во регионот, ја имате поддршката на ...

Слободен Печат - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, се сретна со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, придружуван од ...

Заев – Руте: Поддршка од Холандија за реформскиот процес што го почна новата Влада

Стандард - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството Холандија, Марк Руте. „Даваме целосна поддршка на реформскиот процес што го почна новата Влада на Република Македонија.

Македонија ја има поддршката на ОН за стратешките евро-атлантски цели

МКД - 22.09.2017

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш му честиташе на премиерот Заев што Македонија е повторно стабилна држава и поставена да се движи во добра насока. „Македонија е еден од најпозитивните примери за меѓукултурен, меѓурелигиски и меѓуетнички ...

(ВИДЕО) Заев: Очекуваме датум за почеток на преговори

А1 On - 22.09.2017

– Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори. – Реформите што ги спроведуваме, начините на кои ги продлабочуваме добрососедските односи и градиме ...

Заев: На 25-годишнината од членството во ОН, Македонија очекува сериозен напредок во евроинтеграцијата

Слободен Печат - 22.09.2017

Македонска делегација предводена од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, деновиве престојува во Њујорк на 72. Генерално собрание на Обединетите Нации. Во разговор за МИА, премиерот Заев направи рекапитулација на ...

Премиерот Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

МРТ - 22.09.2017

Делегацијата предводена од премиерот Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, учествува на 72-то Генерално собрание на ОН кое неделава се одржува во Њујорк... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска ќе ...

Поддршка за новата Влада и од премиерот на Холандија

+инфо - 22.09.2017

Заев очекува есенва да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството ...

Средба на Заев со Гутереш: Македонија е пример за соживот и фактор на разбирање во регионот

Стандард - 22.09.2017

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, остварил средба со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, придружуван од медијаторот Метју ...

Заев: На 25-годишнината од членството во ОН, очекуваме напредок во евроинтеграциите

МКД - 22.09.2017

Македонска делегација предводена од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, деновиве престојува во Њујорк на 72. Генерално собрание на Обединетите Нации. Во изјава за МИА, премиерот Заев направи рекапитулација на ...

Обраќање на премиерот Заев на Генералното собрание на ОН

МРТ - 22.09.2017

Премиерот Заев, вечер по македонско време, ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. Во текот на денот ќе има и средба со генералниот секретар на светската организација, Антонио Гутереш...

Средба на Заев со претседателот на Генералното Собрание на ОН, Мирослав Лајчак

А1 On - 22.09.2017

Во рамки на активностите на 72 Генерално Собрание на ОН во Њујорк, премиерот Заев оствари средба со претседателот на Генералното Собрание на ОН и голем пријател на Македонија Мирослав Лајчак.

Средба на Заев со претседателот на Генералното Собрание на ОН, Мирослав Лајчак

Стандард - 22.09.2017

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во рамки на активностите на 72. Генерално Собрание на ОН во Њујорк, остварил средба со претседателот на Генералното Собрание на ОН, Мирослав Лајчак. На средбата се дискутирало за ситуацијата на Западен Балкан, но ...

Заев се сретна со претседателот на Генералното собрание на ОН ВИДЕО

+инфо - 22.09.2017

На средбата, како што соопшти владината прес-служба, се дискутирало за ситуацијата на Западен Балкан, но и за промените кои се подготвуваат во ОН. Во рамки на активностите на 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк, премиерот Зоран ...

Премиерот Заев се сретна со претседателот на Генералното Собрание на ОН, Мирослав Лајчак

Слободен Печат - 22.09.2017

Во рамки на активностите на 72 Генерално Собрание на ОН во Њујорк, премиерот Заев оствари средба со претседателот на Генералното Собрание на ОН и голем пријател на Македонија Мирослав ...

(ВИДЕО) Заев се сретна со Гутереш: Македонија е пример за соживот и фактор на разбирање во регионот

А1 On - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, се сретна со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, придружуван од ...

Заев: На 25-годишнината од членството во ОН, очекуваме напредок во евроинтеграциите

+инфо - 22.09.2017

Амбиција на ЕУ и наша голема желба е Македонија да ги започне преговорите за членство во ЕУ во 2018 година, рече премиерот за МИА. Македонска делегација предводена од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, деновиве ...

Заев од Њујорк: Македонија сега е безбедна и слободна земја ориентирана кон НАТО и ЕУ

МКД - 22.09.2017

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев се обрати на Генералното собрание на Обединетите нации од каде што истакна дека Владата што тој ја предводи е посветена на демократијата, човековите права и владеењето на правото.

Заев од говорницата на ОН: Сега е време да се надмине проблемот за нашето уставно име

+инфо - 22.09.2017

Постои можност Грција да го надмине проблемот со нашето уставно име. Да се обидеме на позитивен начин да го надминеме овој проблем, повика премиерот. Премиерот Зоран Заев вечерва во 21.30 часот се обрати на Генералното собрание на Обединетите нации ...

Заев се обрати пред Генералното собрание на ОН (ВИДЕО)

Стандард - 22.09.2017

„Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорности и да работиме за заеднички бенефит. Мора да делуваме како одговорни влади и да изградиме подобра иднина и просперитет“, порача денеска премиерот Зоран Заев во обраќањето пред ...

Заев очекува датум за преговори, Холандија дава поддршка

Макфакс - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството Холандија, Марк Руте, вчера во Њујорк, САД. – Даваме целосна поддршка на реформскиот процес што го почна новата Влада на Република Македонија.

Заев од ОН: На заедничките предизвици да одговориме со заеднички решенија

Press24 - 22.09.2017

Уверен сум дека ја имаме истата цел - мир во светот. Уверен сум дека ги делиме истите заложби. Уверен сум дека на заедничките предизвици ќе одговориме со заеднички решенија. Мирот, заложбата за пристоен живот и заедничките решенија се вредностите ...

Заев со сопругата на дипломатски прием кај Трамп

Тера - 22.09.2017

Премиерот Зоран Заев со сопругата Зорица се фотографираа со претседателот и првата дама на САД, Доналд и Меланија Трамп, за време на дипломатскиот прием што го организира американскиот претседател.

ВИДЕО: 360 степени – интервју со Заев од Њујорк

Либертас - 22.09.2017

Во новото издание на „360 степени“: Интервју со премиерот Зоран Заев од Њујорк: – За посетата на САД – За надворешната политика и очекувањата за евроатланска интеграција – За ракувањето со Трамп – За Законот за јазици – За реформите – За локалните ...

Заев поздравен за лидерството и реформски определената Влада од белгискиот премиер Мишел

Фактор - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Шарлс Мишел. Белгискиот премиер го честиташе изборот на премиерот Заев за претседател на Владата на Република Македонија и го поздрави, како ...

Средба Заев – Лајчак за промените во ОН

Точка - 22.09.2017

Во рамки на активностите на 72. Генерално собрание на ОН во Њујорк, премиерот Заев оствари средба со претседателот на Генералното собрание на ОН и голем пријател на Македонија, Мирослав Лајчак.

(ВИДЕО) Средба Заев-Руте: Очекуваме оваа есен датум за преговори

еМагазин - 22.09.2017

Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори. Реформите што ги спроведуваме, начините на кои ги продлабочуваме добрососедските односи и градиме нови ...

Заев очекува датум за преговори, Холандија дава поддршка

Sky - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството Холандија, Марк Руте, вчера во Њујорк, САД. – Даваме целосна поддршка на реформскиот процес што го почна новата Влада на Република Македонија.

ВИДЕО: Заев се сретна со генералниот секретар на ОН, Гутереш

Либертас - 22.09.2017

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, се сретна со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, придружуван од медијаторот Метју Нимиц.

Заев: На 25-годишнината од членството во ОН, Македонија очекува сериозен напредок во евроинтеграцијата

Либертас - 22.09.2017

Македонска делегација предводена од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, деновиве престојува во Њујорк на 72. Генерално собрание на Обединетите Нации. Во разговор за МИА, премиерот Заев направи рекапитулација на ...

(ВИДЕО) Заев се сретна со генералниот секретар на ОН, Гутереш и Нимиц

еМагазин - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, во Њујорк се сретна со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ...

Премиерот Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

iPortal - 22.09.2017

Претседателот на владата Зоран Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Делегацијата предводена од премиерот Заев и министерот за надворешни ...

Заев за МИА: Русија има забелешки за Македонија ама нашето место е во ЕУ и НАТО !

Локално - 22.09.2017

Заев имал средба со преговарачот за името Метју Нимиц Македонска делегација предводена од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, деновиве престојува во Њујорк на 72. Генерално собрание на Обединетите Нации.

Премиерот Заев ќе има обраќање на пленарната сесија на Генералното собрание на ОН

еМагазин - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките на неговиот престој на Генералната дебата на Генералното собрание на ОН, денеска ќе оствари средба со Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш.

Премиерот Заев денес на централно обраќање во ОН пред шефовите на држави и влади

Фактор - 22.09.2017

Во рамки на Генералното Собрание на ОН денеска пред шефовите на држави и влади, како и министри за надворешни работи премиерот ќе има централно обраќање на пленарната седница. „Нов старт за Балканот“ е конференцијата на која ќе зборува Заев а според ...

Заев се обрати на Генералното собрание на ОН: Македонија сега е слободна, безбедна и стабилна земја

Вечер Прес - 22.09.2017

Премиерот на Македонија, Зоран Заев се обрати на Генералното собрание на Обединетите нации од каде што истакна дека владата што тој ја предводи е посветена на демократијата, човековите права и владеењето на правото.

Македонија - 30. членка на НАТО!

Вечер Прес - 22.09.2017

Обраќањето на премиерот Зоран Заев на Генералното собрание на Обединетите нации, како и средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, покрај разговорите со голем број други светски лидери, беа можност за македонскиот премиер да ги потврди ...

Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Мета - 22.09.2017

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, соопшти владината прес-служба.

Премиерот Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Либертас - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Заев во ОН: На заедничките предизвици ќе одговориме со заеднички решенија

Локално - 22.09.2017

Уверен сум дека на заедничките предизвице ќе одговориме со заеднички решенија. Мирот заложбата за пристоен жвиот и заедничките решенија се вредностите преку кои Република Македонија успеа да надмине длабока политичка криза која дури го брануваше и ...

Премиерот Заев се сретна со претседателот на Генералното собрание на ОН, Лајчак

Кумановски м. - 22.09.2017

loading... Во рамки на активностите на 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк, премиерот Зоран Заев се сретна со претседателот на Генералното собрание на ОН, Мирослав Лајчак.

Премиерот Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Бриф - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Делегацијата предводена од премиерот Заев и министерот за ...

Заев од ОН: На заедничките предизвици да одговориме со заеднички решенија

Кумановски м. - 22.09.2017

loading... Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорности и да работиме за заеднички бенефит. Мора да делуваме како одговорни влади и да изградиме подобра иднина и просперитет, порача денеска премиерот Зоран Заев во обраќањето ...

Заев: Очекуваме датум за почеток на преговори

Вечер Прес - 22.09.2017

Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори. Реформите што ги спроведуваме, начините на кои ги продлабочуваме добрососедските односи и градиме нови ...

Премиерот Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Локално - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

ВИДЕО: Целосното обраќање на Заев на пленарната седница на Генералното Собрание на ОН

Либертас - 22.09.2017

Од видетото во продолжение погледнете го во целост обраќањето на премиерот Зоран Заев на пленарната седница на Генералното Собрание на ОН. Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорности и да работиме за заеднички бенефит.

Гутереш охрабрува за надминување на спорните прашања

Мета - 22.09.2017

„Македонија е еден од најпозитивните примери за меѓукултурен, меѓурелигиски и меѓуетнички соживот. Ја цениме улогата што ја има вашата држава во регионот како фактор што го помага разбирањето и дијалогот меѓу државите.

ВО ЖИВО: Обраќање на Заев на пленарната седница на Генералното Собрание на ОН (21:30)

Либертас - 22.09.2017

„Вечерва со почеток од 21:30 часот ќе се обратам на пленарната седница на Генералното Собрание на ОН, пред шефовите на држави и влади, како и министри за надворешни работи“, најави премиерот Зоран Заев.

ВИДЕО: Премиерот Заев се сретна со претседателот на Генералното собрание на ОН, Лајчак

Либертас - 22.09.2017

Во рамки на активностите на 72 Генерално Собрание на ОН во Њујорк, премиерот Заев оствари средба со претседателот на Генералното Собрание на ОН и голем пријател на Македонија Мирослав Лајчак.

Гутереш до Заев: Ја имате поддршката на ОН за стратешките евро-атлантски цели

Точка - 22.09.2017

„Македонија е еден од најпозитивните примери за меѓукултурен, меѓурелигиски и меѓуетнички соживот. Ја цениме улогата што ја има вашата држава во регионот како фактор што го помага разбирањето и дијалогот меѓу државите.

Заев: Русија ќе има забелешки, можеби и активности ама ние сме решени за НАТО и ЕУ

Локално - 22.09.2017

..од Москва можеби и треба да очекуваме некакви активности против натамошното зачленување во воената алијанса, но, пријателите во Москва треба да сфатат дека нашето место е во ЕУ и во НАТО и дека ние работиме да испорачаме резултати за да можеме да ...

(ВИДЕО) За Јеремиќ Заев бил „ѕвезда“ во ОН во Њујорк

Фактор - 22.09.2017

Поранешниот српски министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ за телевизијата Н1 изјави дека од балканските лидери само македонскиот премиер, Зоран Заев на некој начин бил ѕвезда на Генералното собранието на Обединетите нации.

Заев: Очекуваме датум за почеток на преговори

Кумановски м. - 22.09.2017

loading... Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори. Реформите што ги спроведуваме, начините на кои ги продлабочуваме добрососедските односи и ...

Премиерот Заев денес на централно обраќање во ОН пред шефовите на држави и влади

Тера - 22.09.2017

Во рамки на Генералното Собрание на ОН денеска пред шефовите на држави и влади, како и министри за надворешни работи премиерот ќе има централно обраќање на пленарната седница. „Нов старт за Балканот“ е конференцијата на која ќе зборува Заев а според ...

Премиерот Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Вечер Прес - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Заев очекува датум за преговори, Холандија дава поддршка

Точка - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството Холандија, Марк Руте, вчера во Њујорк, САД. – Даваме целосна поддршка на реформскиот процес што го почна новата Влада на Република Македонија.

(ВИДЕО) Заев: Очекуваме датум за почеток на преговори

Локално - 22.09.2017

– Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори. – Реформите што ги спроведуваме, начините на кои ги продлабочуваме добрососедските односи и градиме ...

Поддршка за новата Влада и од премиерот на Холандија

Либертас - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството Холандија, Марк Руте, вчера во Њујорк, САД. – Даваме целосна поддршка на реформскиот процес што го почна новата Влада на Република Македонија.

Средба Заев-Руте: Поддршка од Холандија за реформскиот процес

iPortal - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството Холандија, Марк Руте. “Даваме целосна поддршка на реформскиот процес што го почна новата Влада на Република Македонија.

Средба на премиерот Заев со белгискиот премиер Мишел

iPortal - 22.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел. Белгискиот премиер го честиташе изборот на премиерот Заев за претседател на Владата на Република Македонија и го поздрави, како ...

Премиерот Заев се сретна со претседателот на Генералното собрание на ОН...

Н.Македонија - 22.09.2017

Премиерот Заев се сретна со претседателот на Генералното собрание на ОН Во рамки на активностите на 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк, премиерот Зоран Заев се сретна со претседателот на Генералното собрание на ОН, Мирослав Лајчак.

Заев: Очекуваме датум за почеток на преговори...

Н.Македонија - 22.09.2017

Заев: Очекуваме датум за почеток на преговори Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори.

Премиерот Заев се сретна со генералниот секретар на ОН Гутереш...

Н.Македонија - 22.09.2017

Премиерот Заев се сретна со генералниот секретар на ОН Гутереш Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, во Њујорк ...

Заев: Од длабочината на политичките кризи излеговме посилни...

Н.Македонија - 22.09.2017

Заев: Од длабочината на политичките кризи излеговме посилни Македонија сега е слободна, безбедна и стабилна земја, која е пријател со своите соседи и ориентирана кон НАТО и кон Европската Унија, порача премиерот Зоран Заев во неговото обраќање на ...

Заев: На заедничките предизвици да одговориме со заеднички решенија...

Н.Македонија - 22.09.2017

Заев: На заедничките предизвици да одговориме со заеднички решенија Да не се фокусираме на разликите, туку на нашите главни одговорности и да работиме за заеднички бенефит. Мора да делуваме како одговорни влади и да изградиме подобра иднина и ...

Хан со порака до Заев: Продолжете со реформите

Канал5 - 21.09.2017

Продолжете да работите демократски на започнатите реформи, му порачал еврокомесарот Јоханес Хан на премиерот Зоран Заев на вчерашната средба во Њујорк на маргините од 72-то Генерално собрание на Обединетите Нации.

Средба Заев-Хан во Њујорк

Алсат-М - 21.09.2017

Владата треба да продолжи да работи и по демократски пат да ги реализира започнатите реформи и дека тоа што ќе се постигне е важно за перспективите на земјата и на целиот регион, порача комесарот Јоханес Хан, на денешната средба со премиерот, Зоран ...

Заев-Хан: Демократските процеси и реформите во Македонија важни за земјата и целиот регион

24 Вести - 21.09.2017

На маргините на Генералното собрание на ОН, еврокомесарите Федерика Могерини и Јоханес Хан се сретнаа со лдиерите на земјите од Западниот Балкан. Европските представници со балканските колеги разговарале за идните активности поврзани со ...

Хан и Могерини со порака: Местото ви е во ЕУ, ваше е да работите

ТВ21 - 21.09.2017

Хан и Могерини ја повторија недвосмислената поддршка од Европската унија за интеграцијата на земјите од Западен Балкан. По синоќешната средба со лидерите од регионот во Њујорк, високата претставничка за надворешна и безбедносна политика и ...

Премиерот Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Канал5 - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Средби на премиерот Заев во рамки на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Канал5 - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамки на активностите на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, денеска ќе има билатерална средба со премиерот на Белгија Чарлс Мишел.

Средби на премиерот Заев во рамки на генералното собрание на ОН во Њујорк

24 Вести - 21.09.2017

Претседателот на владата на Македонија, Зоран Заев, во рамките на активностите на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, денеска ќе има билатерална средба со премиерот на Белгија Чарлс Мишел.

Заев на дипломатски прием кај Трамп

24 Вести - 21.09.2017

На дипломатскиот прием што традиционално го организира американскиот претседател како домаќин за време на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, македонскиот премиер Зоран Заев и сопругата Зорица се фотографираа со Доналд и Меланија ...

Средба Заев – Хан: Продолжете да работите демократски на започнатите реформи

ТВ21 - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во Њујорк се сретна со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан. „Продолжете да работите демократски на започнатите реформи.

Заев на средба со премиерот на Белгија: Со право очекуваме неусловена препорака од ЕУ

Фокус - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел. Белгискиот премиер го честиташе изборот на премиерот Заев за претседател на Владата на Република Македонија и го поздрави, како ...

Премиерот Заев се сретна со белгискиот колега Мишел

ТВ21 - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев во Њујорк се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел. Белгискиот премиер, како што соопшти владината прес-служба, го честитал изборот на Заев за претседател на Владата на ...

Премиерот Заев се сретна со белгискиот колега Мишел

Канал5 - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев во Њујорк се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел. Белгискиот премиер, како што соопшти владината прес-служба, го честитал изборот на Заев за претседател на Владата на ...

Зоран и Зорица се сликаа со Доналд и Меланија

Сакам да кажам - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев и сопругата Зорица се фотографираа со Доналд и Меланија Трамп на дипломатскиот прием што традиционално го организира американскиот претседател како домаќин за време на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк.

Премиерот Заев се фотографираше со американскиот претседател Трамп

Фокус - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев на својот фејсбук профил утрово објави фотографија со американскиот претседател Доналд Трамп, а со нив се и сопругите Меланија Трамп и Зорица Заева. -Дипломатскиот прием организиран од претседателот Трамп во чест на 72.

Премиерот Заев и неговата сопруга на прием кај Трамп

Канал5 - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев и сопругата Зорица беа на дипломатски прием што традиционално го организира американскиот претседател како домаќин за време на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк.

Заев му порачал на Хан дека со право очекува датум за преговори

Фокус - 21.09.2017

На едночасовната средба што ја имал премиерот, Зоран Заев, со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, порачал дека очекува исчекор во европските интеграции. Заев посочил дека со право се надева на есен да биде отстранета условенеста на ...

Заев-Хан: Демократските процеси и реформите во Македонија важни за земјата и целиот регион

Канал5 - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев во Њујорк се сретна со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, кој порачал дека Владата треба да продолжи да работи демократски на започнатите реформи и оти тоа што ќе го постигнете е важно за песпективите на вашата држава ...

Средба Заев - Хан во Њујорк: Владата треба да продолжи да работи демократски

Телма - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев во Њујорк се сретна со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, кој порачал дека Владата треба да продолжи да работи демократски на започнатите реформи и оти тоа што ќе го постигнете е важно за песпективите на вашата држава ...

Лидерите на Западен Балкан на средба со Хан и Могерини

МРТ - 21.09.2017

Позитивни се иницијативите на Владата за соработка со соседите, што е предуслов за интеграција на целиот Западен Балкан во ЕУ. Премиерот Заев во Њујорк го информирал еврокомесарот Хан за реформскиот План 3-6-9 и за остварувањето на стратегиските ...

Средба Заев- Хан во Њујорк: Демократските процеси и реформи во Македонија важни за перспективите на целиот регион

Сител - 21.09.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан и шефицата на европската дипломатија Фредерика Могерини го охрабриле премиерот Зоран Заев, неговата влада да ги продолжи реферомите кои ќе треба да овозможат напредок во евроинтегративниот процес.

Заев до Хан: Очекуваме исчекор во европските интеграции и тргање на условеноста на препораката

МКД - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев во Њујорк се сретна со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, кој порачал дека Владата треба да продолжи да работи демократски на започнатите реформи и оти тоа што ќе го постигнете е важно за перспективите на вашата држава ...

Заев до Хан – Очекуваме датум за преговори

Р.С.Европа - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев во Њујорк се сретна со комесарот за преговори за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, кој порачал дека Владата треба да продолжи да работи демократски на започнатите реформи и оти тоа што ќе го постигнете е важно за песпективите на ...

(ВИДЕО) Средба на Заев со белгискиот премиер Мишел: Реформски определената влада придонесува кон евро-атлантските ...

А1 On - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел. Белгискиот премиер го честиташе изборот на премиерот Заев за претседател на Владата на Република Македонија и го поздрави, како ...

Во Њујорк средба на Заев со белгискиот премиер Мишел

МКД - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев, во Њујорк, на маргините на Генералното собрание на ОН, се сретнал со белгискиот премиер Шарл Мишел, кој, како што соопшти владината прес служба, го поздравил лидерството што го покажува македонскиот премиер во предводењето на ...

Премиерот Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

А1 On - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Премиерот Заев ќе се обрати на Генералното собрание на ОН

Макфакс - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе има средба со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Делегацијата предводена од премиерот Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ...

(ВИДЕО) Заев се сретна со белгискиот премиер Мишел

Макфакс - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел. Белгискиот премиер му го честиташе изборот на премиерот Заев за претседател на Владата на Република Македонија и го поздрави, ...

Премиерот Заев се сретна со белгискиот колега Мишел

Сител - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев во Њујорк се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел. Белгискиот премиер, како што соопшти владината прес-служба, го честитал изборот на Заев за претседател на Владата на ...

Средба Заев-Мишел: Реформски определената Влада придонесува на патот кон евро-атлантските интеграции

Слободен Печат - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел. Белгискиот премиер го честиташе изборот на премиерот Заев за претседател на Владата на Република Македонија и го поздрави, како ...

Средба на Заев со белгискиот премиер Мишел

Стандард - 21.09.2017

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, во Њујорк остварил средба со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел. Белгискиот премиер го честитал изборот на Заев за претседател на Владата на Република Македонија и го поздравил, како што споделил, ...

Премиерот Заев и неговата сопруга на прием кај претседателот Трамп

Нова ТВ - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев учествуваше на дипломатскиот прием организиран од претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, во рамките на 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк.

Премиерот Заев се сретна со белгискиот колега Мишел ВИДЕО

+инфо - 21.09.2017

Мишел додал дека определеноста кон реформи придонесуваат во остварувањето на овие две стратешки цели на државата. Премиерот Зоран Заев во Њујорк се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел.

Заев на дипломатски прием кај Трамп

Сител - 21.09.2017

На дипломатскиот прием што традиционално го организира американскиот претседател како домаќин за време на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, македонскиот премиер Зоран Заев и сопругата Зорица се фотографираа со Доналд и Меланија ...

Заев денеска ќе се сретне со Чарлс Мишел премеирот на Белгија

+инфо - 21.09.2017

Предвидени се и други средби и разговори со влијателни гости на Генералното собрание на ОН, како и со американски политичари и тинк- тенк експерти Премиерт Зоран Заев, во рамките на активностите на Генералното собрание на Обединетите на Нации во ...

Заев утре ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

+инфо - 21.09.2017

Заев утре ќе се сретне и со Гутереш, а денеска имаше работни средби со еврокомесарот Јоханес Хан и со Федерика Могерини. Премиерот Зоран Заев утре ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот ...

Заев утре ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Стандард - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев утре ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Заев на дипломатски прием кај Трамп

Press24 - 21.09.2017

На дипломатскиот прием што традиционално го организира американскиот претседател како домаќин за време на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, македонскиот премиер Зоран Заев и сопругата Зорица се фотографираа со Доналд и Меланија ...

Продолжуваат средбите на премиерот во ОН

Макфакс - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките на активностите на Генералното собрание на Обединетите на Нации во Њујорк, денеска ќе има билатерална средба со премиерот на Беглија, Чарлс Мишел.

Заев на прием кај Трамп

МКД - 21.09.2017

Дипломатскиот прием организиран од претседателот Трамп во чест на 72. Генерално Собрание на ОН е убава можност за зацврстување на пријателствата и остварување идни соработки во интерес на нашите држави, напиша македонскиот премиер Зоран Заев на ...

Заев на дипломатски прием кај Трамп

А1 On - 21.09.2017

На дипломатскиот прием што традиционално го организира американскиот претседател како домаќин за време на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, македонскиот премиер Зоран Заев и сопругата Зорица се фотографираа со Доналд и Меланија ...

Заев на повеќе средби со премиери и министри за надворешни работи на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Стандард - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките на активностите на Генералното собрание на Обединетите на Нации во Њујорк, денеска ќе има билатерална средба со премиерот на Беглија Чарлс Мишел.

(ВИДЕО) Заев-Хан: Демократските процеси и реформите во Македонија важни за земјата и целиот регион

А1 On - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев во Њујорк се сретна со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, кој порачал дека Владата треба да продолжи да работи демократски на започнатите реформи и оти тоа што ќе го постигнете е важно за песпективите на вашата држава ...

Заедничка фотографија на Заев и Трамп со сопругите

Макфакс - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев на Фејсбук објави заедничка фотографија со американскиот претседател Доналд Трамп во рамки на активностите на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. „Дипломатскиот прием организиран од претседателот Трамп во чест ...

ФОТО Заев со сопругата на прием кај Доналд и Меланија Трамп⁠⁠⁠⁠⁠

+инфо - 21.09.2017

Премиерот напиша дека е дипломатскиот пример е убава можност за зацврстување на пријателствата и остварување идни соработки Премерот Зоран Заев со сопругата Зорица се фотографираа со претседателот и првата дама на САД, Доналд и Меланија Трамп, за ...

Јоханес Хан до Заев: Продолжете да работите

Макфакс - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев се сретна во Њујорк со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. “Продолжете да работите демократски на започнатите реформи. Тоа што ќе го постигнете е важно за песпективите на вашата држава и за целиот регион“ му порачал ...

Могерини и Хан: Недвосмислена поддршка од ЕУ за Западен Балкан

МКД - 21.09.2017

Високата европска претставничка Федерика Могерини и еврокомесарот Јоханес Хан од Њујорк ја повторија недвосмислената поддршка од Европската Унија за интеграцијата на Западен Балкан. Могерини и Хан на маргините на Генералното собрание на ОН имаа ...

Заев-Хан: Очекуваме тргање на условената препорака, а потоа и датум за преговори ВИДЕО

+инфо - 21.09.2017

Еврокомесарот, пак, порачал да продолжат реформите, а тоа што ќе се постигне било важно не само за Македонија туку и за цел регион. За време на престојот во Њујорк, премиерот Зоран Заев се сретнал со комесарот за проширување на Европската Унија, ...

Заев-Хан: Очекуваме исчекор во европските интеграции на есен

Стандард - 21.09.2017

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во Њујорк се сретнал со комесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. „Продолжете да работите демократски на започнатите реформи. Тоа што ќе го постигнете е важно за перспективите на вашата држава и ...

Видео: Заев-Хан: Очекуваме тргање на условената препорака, а потоа и датум за преговори

Press24 - 21.09.2017

За време на престојот во Њујорк, премиерот Зоран Заев се сретнал со комесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. - Продолжете да работите демократски на започнатите реформи. Тоа што ќе го постигнете е важно за перспективите на вашата ...

Средба на лидерите од Западен Балкан со Хан и Могерини во Њујорк

Нова ТВ - 21.09.2017

Високиот комесар за проширување на ЕУ Јоханес Хан на средбата со премиерот Зоран Заев во Њујорк дали поддршка за започнатите реформи, кои како што рекол, се во насока на остварување на песпективите на Македонија и за целиот регион“.

Заев-Хан: Демократските процеси и реформите во Македонија важни за земјата и целиот регион

Сител - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев во Њујорк се сретна со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, кој порачал дека Владата треба да продолжи да работи демократски на започнатите реформи и оти тоа што ќе го постигнете е важно за песпективите на вашата држава ...

Владата потранспарентна, но со грешки во комуникацијата

Р.С.Европа - 21.09.2017

Обемната владина служба за односи со јавноста предизвика критики за бројноста уште при формирање. Стотина дена подоцна, упатените велат дека има пропусти, како на пример за средбата на премиерот Зоран Заев и претседателот на САД Доналд Трамп, но и ...

Заев- Хан: Демократските процеси и реформи во Македонија важни за перспективите на целиот регион

МРТ - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во Њујорк се сретна со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан... „Продолжете да работите демократски на започнатите реформи.

Заев на дипломатски прием кај Трамп

МРТ - 21.09.2017

Овој прием, традиционално се организира за време на Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк. Македонскиот премиер Зоран Заев со сопругата Зорица, беа на дипломатски прием кај американскиот претседател Доналд Трамп.

Објаснување од Владата: Премиерот Заев немаше директна индивидуална средба со Трамп

Таратур - 21.09.2017

По реакциите во јавноста и видеото кое беше објавено на социјалните мрежи, на брифинг, од Секторот за односи со јавност на Владата одговорија дека немало директна тет а тет средба на премиерот Зоран Заев со американскиот претседател Доналд Трамп, ...

Заев-Хан: Очекуваме тргање на условената препорака, а потоа и датум за преговори

Слободен Печат - 21.09.2017

За време на престојот во Њујорк, премиерот Зоран Заев се сретнал со комесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. – Продолжете да работите демократски на започнатите реформи. Тоа што ќе го постигнете е важно за перспективите на вашата ...

Заев се сретна со белгискиот премиер Мишел

Точка - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел. Белгискиот премиер му го честиташе изборот на премиерот Заев за претседател на Владата на Република Македонија и го поздрави, ...

Заев утре ќе се обрати на Генералното собрание на ОН

Точка - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев утре ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе има средба со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Делегацијата предводена од премиерот Заев и министерот за надворешни работи, Никола ...

Јоханес Хан до Заев: Продолжете да работите

Точка - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев се сретна во Њујорк со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. “Продолжете да работите демократски на започнатите реформи. Тоа што ќе го постигнете е важно за песпективите на вашата држава и за целиот регион“ му порачал ...

Заев до Хан: Со право очекуваме датум за преговори со ЕУ

iPortal - 21.09.2017

На едночасовната средба што ја имал премиерот, Зоран Заев, со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, порачал дека очекува исчекор во европските интеграции. Заев посочил дека со право се надева на есен да биде отстранета условенеста на ...

(ВИДЕО) Заев до Хан: Очекуваме тргање на условената препорака, а потоа и датум за преговори

еМагазин - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев во Њујорк се сретна со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, кој порачал дека Владата треба да продолжи да работи демократски на започнатите реформи и оти тоа што ќе го постигнете е важно за песпективите на вашата држава ...

Заев до Хан: Со право очекуваме датум за преговори!

Вечер Прес - 21.09.2017

Поддршка за демократските процеси и започнатите реформи во Македонија со порака дека се важни за перспективите на Македонија и на целиот регион, доби македонскиот премиер Зоран Заев на средбата во Њујорк со еврокомесарот за преговори з апроширување ...

Зоран Заев пред ООН: Наша цел е влада која работи за граѓаните со кои повторно ја градиме демократијата (ВИДЕО

Локално - 21.09.2017

Мојата порака денес е да дадеме живот на транспарентноста и на граѓанското учество, рече Заев. Премиерот Зоран Заев се обрати меѓу светските лидери на панелот „Отворено владино партнерство – Враќање на довербата во владата“, во Њујорк, САД, во ...

ОВА ВМРО ДПМНЕ СИГУРНО НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ – Како гром од ведро протече во јавност заедничка фотографија на Заев и Трамп со ...

Sky - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев на „Фејсбук“ објави заедничка фотографија со американскиот претседател Доналд Трамп во рамките на активностите на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. „Дипломатскиот прием организиран од претседателот Трамп во ...

ФОТО: Заеви на прием кај Трамп

Либертас - 21.09.2017

Дипломатскиот прием организиран од претседателот Трамп во чест на 72. Генерално Собрание на ОН е убава можност за зацврстување на пријателствата и остварување идни соработки во интерес на нашите држави, напиша македонскиот премиер Зоран Заев на ...

(ФОТО) Заев со сопругата на прием кај Доналд и Меланија Трамп

Бриф - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев со сопругата Зорица се фотографираа со претседателот и првата дама на САД, Доналд и Меланија Трамп, за време на дипломатскиот прием што го организира американскиот претседател.

Заеви се сликаа со Доналд и Меланија

еМагазин - 21.09.2017

„Дипломатскиот прием организиран од претседателот Трамп во чест на 72. ГС на ОН е убава можност за зацврстување на пријателствата и остварување идни соработки во интерес на нашите држави“, напиша премиерот Зоран Заев, на Фејсбук за фотографијата на ...

(ФОТО) Заеднича фотографија на Заев и Трамп со сопругите

iPortal - 21.09.2017

– Дипломатскиот прием организиран од претседателот Трамп во чест на 72. Генерално собрание на Обединетите Нации е убава можност за зацврстување на пријателствата и остварување идни соработки во интерес на нашите држави, потенцира премиерот Зоран ...

Хан до Заев: Продолжете да работите демократски на започнатите реформи

Sky - 21.09.2017

Продолжете да работите демократски на започнатите реформи, тоа што ќе го постигнете е важно за перспективите на вашата држава и за целиот регион, порачал еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан на средбата со премиерот ...

(ФОТО) Заеви на прием кај Трамп

Локално - 21.09.2017

Дипломатскиот прием организиран од претседателот Трамп во чест на 72. Генерално Собрание на ОН е убава можност за зацврстување на пријателствата и остварување идни соработки во интерес на нашите држави, напиша македонскиот премиер Зоран Заев на ...

Заев учествуваше на дипломатскиот прием организиран од Трамп

Мета - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев учествуваше на дипломатскиот прием организиран од претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, во рамките на 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк.

(ФОТО) РАМА И НЕГОВИОТ СТИЛ: За Трамп чевли, за Хан патики

Фактор - 21.09.2017

Албанскиот премиер Еди Рама и во САД се прошета со патики. На средбата со европските челници Хан и Могерини, се појави во „неговиот“ познат стил додека пак на дипломатскиот прием кај американскиот претседател Трамп реши патиките да ги замени со ...

Долга е раката на Трамп!

Либертас - 21.09.2017

Го растурија Заев – со право – од завитлавање за неговата „историска“ средба со Трамп. Добро, објективно, во однос на последните американски претседатели, одиме напред, бидејќи по намигнувањето на Иванов кон Обама, сега ракувањето на Заев со Трамп е ...

Премиерот Заев и сопругата позираа со Трамп и првата дама на САД

Фактор - 21.09.2017

Во рамки на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, претседателот на САД организира традиционален дипломатски прием. На дипломатскиот прием премиерот Заев и неговата сопруга Зорица направија заедничка фотографија со Доналд Трамп и ...

Меѓународните државници бегаа од Груевски и Иванов како да се преносители на херпес или ебола

iPortal - 21.09.2017

Го растурија Заев – со право – од завитлавање за неговата „историска“ средба со Трамп. Добро, објективно, во однос на последните американски претседатели, одиме напред, бидејќи по намигнувањето на Иванов кон Обама, сега ракувањето на Заев со Трамп е ...

Заев беше на дипломатскиот прием организиран од Трамп

Локално - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев учествуваше на дипломатскиот прием организиран од претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, во рамките на 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк.

Продолжуваат средбите на премиерот во ОН

Точка - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките на активностите на Генералното собрание на Обединетите на Нации во Њујорк, денеска ќе има билатерална средба со премиерот на Беглија, Чарлс Мишел.

Премиерот Заев се сретна со белгискиот колега Мишел

Кумановски м. - 21.09.2017

loading... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев во Њујорк се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел. Белгискиот премиер, како што соопшти владината прес-служба, го честитал изборот на Заев за претседател на ...

Хан до Заев: Продолжете да работите демократски на започнатите реформи

Мета - 21.09.2017

Продолжете да работите демократски на започнатите реформи, тоа што ќе го постигнете е важно за перспективите на вашата држава и за целиот регион, порачал еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан на средбата со премиерот ...

Заев се обрати меѓу светските лидери на панелот „Отворено владино партнерство – Враќање на довербата во владата“, во ...

iPortal - 21.09.2017

„Воспоставувањето доверба меѓу владите, граѓаните и организациите од различни видови е од клучно значење за воспоставувањето транспарентни и енергични демократии“ порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на почетокот од своето обраќање на панел ...

Владата се извинува за пропуст во статусот на Заев

Вечер Прес - 21.09.2017

Владината прес служба призна дека немало тет-а-тет средба и разговор меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и американскиот претседател Доналд Трамп. Во одговор за ТВ 21 од Илинденска велат дека станува збор за неформална средба за време на настан во ...

Заедничка фотографија на Заев и Трамп со сопругите

Точка - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев на Фејсбук објави заедничка фотографија со американскиот претседател Доналд Трамп во рамки на активностите на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк. „Дипломатскиот прием организиран од претседателот Трамп во чест ...

Долга е раката на Трамп!

Локално - 21.09.2017

Го растурија Заев – со право – од завитлавање за неговата „историска“ средба со Трамп. Добро, објективно, во однос на последните американски претседатели, одиме напред, бидејќи по намигнувањето на Иванов кон Обама, сега ракувањето на Заев со Трамп е ...

Премиерот Заев се сретна со белгискиот колега Мишел

Либертас - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев во Њујорк се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел. Белгискиот премиер, како што соопшти владината прес-служба, го честитал изборот на Заев за претседател на Владата на ...

Хан до Заев: Продолжете да работите демократски на започнатите реформи

Локално - 21.09.2017

Продолжете да работите демократски на започнатите реформи, тоа што ќе го постигнете е важно за перспективите на вашата држава и за целиот регион, порачал еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан на средбата со премиерот ...

Заев денеска ќе се сретне со Чарлс Мишел премиeрот на Белгија

Либертас - 21.09.2017

Премиерт Зоран Заев, во рамките на активностите на Генералното собрание на Обединетите на Нации во Њујорк, денеска ќе има билатерална средба со премиерот на Белгија Чарлс Мишел. Премиерот Заев ќе присуствува и на приемот по повод кандидатурата на ...

Премиерот Заев утре ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Кумановски м. - 21.09.2017

loading... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев утре ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Заев и денеска остварува повеќе средби со премиери и министри во Њујорк

iPortal - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките на активностите на Генералното собрание на Обединетите на Нации во Њујорк, денеска ќе има билатерална средба со премиерот на Беглија Чарлс Мишел.

Средби на премиерот Заев во рамки на Генералното собрание на ОН во Њујорк

Локално - 21.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамки на активностите на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, денеска ќе има билатерална средба со премиерот на Белгија Чарлс Мишел.

Заев на дипломатски прием кај Трамп

Вечер Прес - 21.09.2017

На дипломатскиот прием што традиционално го организира американскиот претседател како домаќин за време на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, македонскиот премиер Зоран Заев и сопругата Зорица се фотографираа со Доналд и Меланија ...

Заев-Хан: Владата треба да продолжи да работи демократски на започнатите реформи

Фактор - 21.09.2017

Премиерот Зоран Заев во Њујорк се сретна со комесарот за преговори за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, кој рекол дека Владата треба да продолжи да работи демократски на започнатите реформи и дека тоа што ќе го постигнете е важно за песпективите на ...

Хан до Заев: Продолжете да работите демократски на започнатите реформи

Либертас - 21.09.2017

Продолжете да работите демократски на започнатите реформи, тоа што ќе го постигнете е важно за перспективите на вашата држава и за целиот регион, порачал еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан на средбата со премиерот ...

Заев на дипломатски прием кај Трамп...

Н.Македонија - 21.09.2017

Заев на дипломатски прием кај Трамп На дипломатскиот прием што традиционално го организира американскиот претседател како домаќин за време на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, македонскиот премиер Зоран Заев и сопругата Зорица се ...

Заев се сретна со белгискиот колега Мишел...

Н.Македонија - 21.09.2017

Заев се сретна со белгискиот колега Мишел Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев во Њујорк се сретна со премиерот на Кралството Белгија, Чарлс Мишел. Белгискиот премиер, како што соопшти владината прес-служба, го честитал ...

Демократските процеси и реформите во Македонија важни и за целиот регион...

Н.Македонија - 21.09.2017

СРЕДБА ЗАЕВ-ХАН Премиерот Зоран Заев во Њујорк се сретна со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, кој порачал дека Владата треба да продолжи да работи демократски на започнатите реформи и оти тоа што ќе го постигне е важно за перспективите на ...

Премиерот Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН...

Н.Македонија - 21.09.2017

Премиерот Заев ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, ...

Заев во ОН: Владите што сакаат да им служат на граѓаните се отворени

Канал5 - 20.09.2017

Владите што сакаат да им служат на своите граѓани се отворени. Тие не се кријат. Тие откриваат, размислуваат и создаваат со граѓаните. Треба да ги искористиме постојните механизми и да создадеме нови за да ги направиме нашите демократии стабилни, ...

Заев пред светските лидери: Сакаме да ја смениме културата на комуникација во Македонија

Фокус - 20.09.2017

Да создаваме влади што им служат на граѓаните и соработуваат со нив, така се заложува да работи и Владата на Република Македонија, изјави премиерот, Зоран Заев, пред светските лидери на панелот „Отворено владино партнерство – Враќање на довербата во ...

Премиерот Заев говореше во ОН

24 Вести - 20.09.2017

Во Обединетите Нации трае расправата во Генералното собрание на организацијата, а синоќа говор одржа и македонскиот премиер, Зоран ...

Владата објаснува: Немаше директна средба Заев-Трамп

Фокус - 20.09.2017

Од Владата денеска објаснија дека немало директна тет-а-тет средба на премиерот Зоран Заев со американскиот претседател Доналд Трамп, туку само состанок организиран од претседателот на САД.

Владата се извинува за пропуст во статусот на Заев

ТВ21 - 20.09.2017

Владината прес служба призна дека немало тет-а-тет средба и разговор меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и американскиот претседател Доналд Трамп. Во одговор за ТВ 21 од Илинденска број 2, велат дека станува збор за неформална средба за време на ...

Продолжува посетата на премиерот Зоран Заев на САД

24 Вести - 20.09.2017

Премиерот Зоран Заев ја продолжува посетата на САД каде што на 22 септември ќе има обраќање на генералната дебата на Генералното собрание на ОН во Њујорк. За време на генералното собрание на ОН, претседателот на владата предвидено е да има работна ...

Премиерот Заев во Њујорк ќе учествува на Глобалниот бизнис форум на Блумберг и ќе оствари средби со високи функционери ...

ТВ21 - 20.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките на активностите за време на годинешното Генерално собрание на ОН, денеска ќе учествува на Глобалниот бизнис форум на Блумберг, на кој ќе учествуваат шефови на држави и влади, ...

Заев-Солберг: Поддршка за интеграциите на Македонија

Канал5 - 20.09.2017

На средбата поздравени се реформските чекори на Владата, изразена е поддршка за интеграциите и обезбедување правна држава Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, синоќа остварил средба со Ерна Солберг, премиерка на Кралството ...

Премиерот Заев ќе учествува на Глобалниот бизнис-форум на Блумберг

Канал5 - 20.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев во рамки на активностите за време на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк денеска ќе учествува на Глобалниот бизнис-форум на Блумберг, на кој ќе учествуваат шефови на држави ...

Заев-Солберг: Поддршка за интеграциите на Македонија

24 Вести - 20.09.2017

Премиерот Зоран Заев во рамки на активностите за време на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, вчера се сретна со норвешката колешка Ерна Солберг, која ги поздрави реформските чекори на новата Влада во Македонија, соопшти денеска ...

Заев во ОН: Владите што сакаат да им служат на граѓаните се отворени

ТВ21 - 20.09.2017

Владите што сакаат да им служат на своите граѓани се отворени. Тие не се кријат. Тие откриваат, размислуваат и создаваат со граѓаните. Треба да ги искористиме постоечките механизми и да создадеме нови за да ги направиме нашите демократии стабилни, ...

Заев: Да ја оставиме старата балканска политика и поделбите

Алсат-М - 20.09.2017

Владата на Република Македонија секогаш ќе ги следи интересите на државата и ќе гради односи врз основа на принципите на добрососедство и на унапредување на регионалната соработка, неутралност и немешање во внатрешните односи на соседните земји.

Заев: Да ја оставиме старата балканска политика и поделбите

Канал5 - 20.09.2017

Владата на Република Македонија секогаш ќе ги следи интересите на државата и ќе гради односи врз основа на принципите на добрососедство и на унапредување на регионалната соработка, неутралност и немешање во внатрешните односи на соседните земји.

Заев: Да ја оставиме старата балканска политика и поделбите

ТВ21 - 20.09.2017

Владата на Република Македонија секогаш ќе ги следи интересите на државата и ќе гради односи врз основа на принципите на добрососедство и на унапредување на регионалната соработка, неутралност и немешање во внатрешните односи на соседните земји.

Продолжува посетата на премиерот Зоран Заев на САД

Канал5 - 20.09.2017

Премиерот Зоран Заев ја продолжува посетата на САД каде што на 22 септември ќе има обраќање на генералната дебата на Генералното собрание на ОН во Њујорк. За време на Генералното собрание на ОН, претседателот на Владата предвидено е да има работна ...

Заев на средба со Хан и на вечера кај Могерини

Фокус - 20.09.2017

Премиерот, Зоран Заев, ќе има билатерална средба со еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, на маргините од годинешното Генерално собрание на ОН. Во неговата агенда е придвидено и да присуствува на вечерата што ја приредува Високата ...

Заев-Солберг: Поддршка за интеграциите на Македонија

ТВ21 - 20.09.2017

Премиерот Зоран Заев во рамки на активностите за време на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, вчера се сретна со норвешката колешка Ерна Солберг, која ги поздрави реформските чекори на новата Влада во Македонија, соопшти денеска ...