TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Сплит потврдена поддршката за членство во НАТО

А1 - 13.10.2007

САД ги поддржуваат Македонија, Албанија и Хрватска за членство во НАТО, по втор пат во една седмица повтори американскиот заменик-помошник државен секретар Розмари ди Карло во Сплит. „Албанија, Хрватска и Македонија ќе продолжат со реформите и се надевам дека ќе бидат најдобри можни кандидати во ...

Во Сплит потврдена поддршката за членство во НАТО

Канал5 - 13.10.2007

Американскиот заменик-помошник на државниот секретар Розмари ди Карло на прес-конференцијата по состанокот на „Адриатик-Балтик-Атлантик“ истакна дека САД ги поддржуваат земјите од регионот за членство во НАТО, јави известувачот на МИА од Сплит.

Два пресудни месеца за зачленување во НАТО

Дневник - 12.10.2007

ОД ЗАПАД Времето истекува, но е сосема доволно за да се завршат обврските и да се добие поддршката за зачленување во НАТО , вели дипломат Македонија има можност во наредните два месеца да ја поправи сликата и со тоа да обезбеди билет за зачленување во НАТО на наредниот самит на алијансата во ...

Министрите Еленовски и Милошоски на состанок “Адриатик-Балтик-Атлантик” во Сплит

Канал5 - 12.10.2007

Милошоски и Еленовски на состанок на Јадранската група со Розмари ди Карло во Сплит ќе уверуваат дека Македонија заслужува шанса за НАТО. Подготвени сме на самитот во Букурешт да се претставиме како земја која ги исполнила условите за НАТО – шефот на дипломатијата, Антонио Милошоски ќе убедува во ...

Америка не може да и каже на Грција дали да стави или не вето за приемот на Македонија во НАТО

Канал5 - 12.10.2007

Никој, па ни Соединетите Американски Држави не можат да и кажуваат на Грција дали и како да ги користи правата што ги има како членка на НАТО и на ЕУ - грчкото министерство за надворешни работи реагира на изјавата на високата претставничка на Стејт Департментот Розмари Ди Крало дека решавањето на ...

Грчката позиција слабее

Вечер Прес - 12.10.2007

Ди Карло, за време на посетата на Македонија, сугерирала да се размисли дали е можно да се врати името на скопскиот аеродром Грчките медиуми не прекинаа со коментирање на изјавата на шефицата за Европа и Евроазија во Стејт Департментот - Розмари ди Карло дека решавањето на прашањето за името не е ...

Студен туш за „грчко вето“ од Розмари ди Карло

Време - 11.10.2007

СПОРЕД ГРЧКИОТ ВЕСНИК „ЕТНОС“ Америка со нов студен туш врз Атина во врска со спорот за името на Македонија, оценува во вчерашното издание грчкиот весник „Етнос“. Весникот наведува дека американската заменик-помошник државна секретарка за европски и евроазиски прашања, Розмари ди Карло, при ...

Ди Карло: Стабилноста на Македонија е од голема полза

А1 - 10.10.2007

Одредувањето на конечниот статус на Косово е приоритет на меѓународната заедница, која се обидува што поскоро да го симне ова прашање од дневниот ред. Со тоа би добиле и земјите од регионот. Би се забрзало и нивното приближување кон НАТО и ЕУ.

Немањето консензус го намалува квалитетот на кандидатурата за НАТО

Вест - 10.10.2007

ЗАМЕНИК-ПОМОШНИКОТ НА ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР НА САД ВО МАКЕДОНИЈА РОЗМАРИ ДИ КАРЛО Америка ја поддржува Македонија за членство во НАТО, но и покрај напредокот во реформите се загрижени дека последните случувања го намалиле квалитетот на нашата кандидатура за добивање покана за Алијансата.

Ди Карло со порака до партиите за дијалог меѓу власта и опозицијата за клучните реформи

Канал5 - 10.10.2007

Розмари ди Карло и од опозицијата побара конструктивност – би сакале да видиме продолжување на политичкиот дијалог е пораката на високата претставничка на Стејт департментот до Ахмети и Шеќеринска, откако вчера на Груевски му предочи дека недостаток на политички консензус не доликува на земја ...

Ди Карло_ Македонија има поддршка од САД за НАТО

Утрински - 10.10.2007

САД и' даваат поддршка на Република Македонија за нејзино зачленување во НАТО и во тој контекст земјата треба да покаже прогрес во однос на неколкуте прашања од интегративната агенда, истакнал американскиот заменик-помошник државен секретар Розмари ди Карло на вчерашната средба со претседателот ...

Нов студен туш за Атина, отфрлена е можноста за вето, изјави Розмари ди Карло

Канал5 - 10.10.2007

Грчката позиција слабее, нов студен туш за Атина, отфрлена е можноста за вето – со вакви коментари во Грција е дочекана изјавата на шефицата за Европа и Евроазија во Стејт Департментот Розмари ди Карло - дека решавањето на прашањето за името не е услов за прием на Македонија во НАТО.

Сакаме Македонија да стане дел од НАТО

Вечер Прес - 10.10.2007

За американската влада, како што му пренела Ди Карло на македонскиот државен врв, нашето членство во НАТО и статусот на Косово не се поврзани прашања Републичкиот судски совет, Рамковниот договор, реформите, членството во НАТО и Косово беа темите на вчерашните разговорите на американскиот ...

Ди Карло: САД го поддржува влезот во НАТО

А1 - 09.10.2007

Америка го поддржува македонското зачленување во НАТО, но инсистира на забрзување на судските реформите, Мајскиот договор ДУИ-ВМРО-ДПМНЕ, интензивирање на политичкиот дијалог. Со ваква порака излезе американскиот заменик државен секретар Розмари ди Карло, денеска во Скопје по средбите со ...

САД бараат јасни знаци дека одиме кон НАТО

Дневник - 09.10.2007

Последните настани во Собранието, приближувањето до НАТО, реформите во судството и смирување на топката во политичкиот дел од реформите, како и резултати од политичкиот дијалог се темите за кои високата претставничка на Стејт департментот Розмари ди Карло ќе зборува со македонскиот државен и ...

Ди Карло: Недостигот од политички консензус не доликува на земја кандидат за членство во НАТО

Канал5 - 09.10.2007

Соработка меѓу власта и опозицијата околу реформите и успешен политички дијалог ќе ја однесат Македонија во НАТО- Розмари ди Карло и овојпат во Македонија истата порака од пред шест месеци кога ја иницираше средбата Груевски Ахмети.

Ди Карло: Македонија постигна голем прогрес

Макфакс - 09.10.2007

Скопје Македонија постигна голем прогрес изминатата година во областа на борба на трговија со луѓе, закон за верски заедници и економија, но потребни се дополнителни реформи. Ова денеска во Скопје го изјави заменикот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија Розмари Ди Карло, по ...

Розмари Ди Карло – Напредок во реформите за покана за НАТО

Макфакс - 09.10.2007

Вашингтон Македонија има американска поддршка за влез во НАТО, а добивањето покана на самитот во 2008 зависи од натамошниот напредок на реформите потребни за евроатланската интеграција. Ова го изјави заменик државниот секретар на Соединетите Американски држави (САД) Розмари ди Карло, пред нејзината ...

Розмари ди Карло во дводневна посета на Македонија

Макфакс - 09.10.2007

Скопје НАТО перспективата на Македонија е главна тема на дводневната посета на заменик државниот секретар на САД Розмари ди Карло на Скопје што започнува денеска. Заменик државниот секретар за Европа и Евроазија Розмари ди Карло, според најавите ќе има средби со носителите на највисоките функции, ...

Розмари ди Карло доаѓа со барања

Канал5 - 08.10.2007

Шест месеци пред самитот на НАТО во Букурешт се збива распоредот на посети на претставници на Вашингтон и на Брисел на Македонија кои ги прават завршните оценки за степенот на подготвеност за земјава во април да добие покана за членство.