TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Сенки“ и „Јас сум од Титов Велес“ на „Фест“

Време - 23.02.2008

БЕЛГРАД Македонските филмови „Јас сум од Титов Велес“ на Теона Стругар Митевска и „Сенки“ на Милчо Манчевски ќе бидат прикажани на годинашниот 36. филмски фестивал „Фест“ во Белград, кој почна вчера вечер. Филмот на Митевска вечерва ќе ја отвори програмата „Европа надвор од Европа“, во чиишто рамки ...

„Јас сум од Титов Велес“ вечерва на „Фест“

Дневник - 23.02.2008

Филмот „Јас сум од Титов Велес“, во режија на Теона Стругар-Митевска, ќе биде прикажан вечерва во 20 часот, во Домот на синдикатот во Белград, на филмскиот фестивал, кој почна завчеравечер. Последниот филм на Стругар-Митевска ќе ја има честа да ја отвори програмата „Европа надвор од Европа“, во ...

Филмот на Митевска конечно пред домашната публика

Време - 21.02.2008

ПО ФЕСТИВАЛСКОТО ПАТЕШЕСТВИЕ Македонскиот филм „Јас сум од Титов Велес“, во режија на Теона Стругар Митевска, по успешните проекции на повеќе светски филмски фестивали, ќе почне да се прикажува и за домашната публика, во Велес од 25 февруари и во реновираната кино сала на Домот на АРМ во Скопје, од ...

„Јас сум од Титов Велес“ на репертоар во Велес

Дневник - 21.02.2008

Филмот „Јас сум од Титов Велес“ на режисерката Теона Стругар-Митевска ќе биде на редовен репертоар од 25 февруари, во големата сала на Општината Велес. Во недостиг на киносала, Советот на Општината одлучи да го отстапи тој простор на продуцентката Лабина Митевска.

Премиера на „Јас сум од Титов Велес“ во Скопје и во Велес

Утрински - 21.02.2008

Филмот „Јас сум од Титов Велес“ на Теона Митевска во дистрибуција на „Манаки филм“ својата скопска премиера ќе ја има на 27 февруари во Домот на АРМ. Како што беше и планирано, веднаш по премиерата на големиот Берлински фестивал новиот македонски филм ќе почне да се прикажува во редовна ...

Македонија имаше презентација во Берлин за паметење

Утрински - 20.02.2008

Филмот „Јас сум од Титов Велес“ и македонскиот штанд беа логистичка поддршка еден на друг Сунчица Уневска Македонија имаше одлична презентација на годинешното 58. Берлинале. Првпат на него бевме претставени со долгометражен игран филм, кој влезе во главната програма на секцијата „Панорама“, првпат ...

Не очекувам бојкот на филмот во Грција

Вечер Прес - 20.02.2008

"Најголем успех е што филмот го продадовме во Америка и Канада, Србија, Босна, Црна Гора, Холандија, Франција и Белгија", вели Митевска Филмот "Јас сум од Титов Велес" е продаден во повеќе земји, режисерот Теона Митевска ќе го развива следниот долгометражен проект со еден од најголемите режисери на ...