TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во вторник седница на Советот на безбедност за Косово

Канал5 - 12.02.2006

Во вторник во Њујорк ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Обединетите нации посветена на состојбата во Косово. На седницата ќе говорат шефот на Мисијата на ОН на Косово Сорен Јесен Петерсен и српскиот претседател Борис Тадиќ.

Ајл: Соерс треба да ја премолчува вистината за Косово како и сите други

А1 - 11.02.2006

„Вината“ на британскиот дипломат Џон Соерс е само во тоа што ја кажа вистината за Косово, која другите инаку ја премолчуваат, изјави за Би-Би-Си Џонатан Ајл, експерт за Балканот од Лондонскиот кралски институт на здружените вооружени сили.

Сејдиу избран за претседател на Косово

Вест - 11.02.2006

Приштина, 11 февруари - Косовското Собрание вчера избра Фатмир Сејдиу од Демократскиот сојуз на Косово за нов претседател на Косово. Фатмир Сејдиу е роден на 23 октомври 1951 во селото Пакаштица кај Подуево. Тој е доктор на правни науки, вработен како професор на Правниот факултет во Приштина.

Фатмир Сејдиу избран за претседател на Косово

Време - 11.02.2006

ПО ДВА НЕУСПЕШНИ КРУГА ГЛАСАЊЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ Косовскиот парламент вчера го избра Фатмир Сејдиу (54) од Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) за нов претседател на Косово, на местото испразнето по смртта на Ибрахим Ругова. Професорот по право од Подујево Сејдиу беше избран како единствен кандидат во ...

Косово доби нов претседател за преговорите за независност

Утрински - 11.02.2006

Приштинското собрание го избра Фатмир Сејдиу за наследник на Ругова ПРИШТИНА - Косово вчера го избра политички умерениот Фатмир Сајдиу за нов претседател на покраината, токму на време за директните преговори меѓу етничките Албанци и Србија за иднината на спорната покраина.

Русите против преседан со давање независност на Косово

Утрински - 11.02.2006

Москва би можела да го искористи правото на вето МОСКВА - До конечното решение за статусот на Косово и Метохија може и мора да се дојде само со договор меѓу Приштина и Белград. Никакви наметнувања не може да има, бидејќи решението треба да го одобри Советот за безбедност на ОН.

Лондон ги игнорира реакциите на Белград за косовскиот статус

Утрински - 11.02.2006

Откако британскиот дипломат изјави дека Косово ќе добие независност Во Лондон се вели дека ваквите заклучоци на Контакт-групата Белград ги прими мирно и оти тоа што го рекол Соерс српскиот политички врв веќе го знае Од наШиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Во Лондон нема никаква официјална ...

Професорот од Мала Речицастана претседател на Косово

Дневник - 11.02.2006

ФАТМИР СЕЈДИУ ПО ТРИ ГЛАСАЊА ГО НАСЛЕДИ РУГОВА Косовското Собрание вчера го избра Фатмир Сејдиу од Демократскиот сојуз на Косово за нов претседател на Косово, јави МИА. Сејдиу бил професор по историја на право и држава на нелегалниот универзитет во Мала Речица во Тетово до 2001 година, пред ...

Фатмир Сејдиу избран за претседател на Косово

А1 - 10.02.2006

Фатмир Сејдиу е новиот претседател на Косово. 55-годишниот Сејдиу беше избран во третиот круг на гласањето во Парламентот, кога за негов избор гласаа 80 пратеници. Против беа 12 пратеници, а имаше и 17 неважечки ливчиња. Во првите два круга Сејдиу, кој беше единствениот кандидат на владеачкиот ...

Сејдиу: Косово ќе прифати само целосна независност

А1 - 10.02.2006

Кандидатот за нов претседател на Косово Фатмир Сејдиу во интервју за париски „Фигаро“ изјави дека косовските Албанци можат да прифатат само целосна независност на покраината. „Независноста на Косово може да биде само целосна, но тоа не не спречува уште некое време да сакаме меѓународно присуство“, ...

Пратениците денес ќе избираат наследник на Ругова

Време - 10.02.2006

КОСОВСКИТЕ ПАРТИИ СЕ ДОГОВОРИЈА ДА ОДРЖАТ СЕДНИЦА Косовските парламентарни партии завчеравечер се согласиле денес да одржат седница за избор на претседател на Косово. Поголемите косовски партии, Демократскиот сојуз на Косово (ДСК), Алијансата за иднината на Косово (ААК), партијата ОРА на Ветон ...

Косовскиот парламент го избра Фатмир Сејдиу за претседател на Косово

Канал5 - 10.02.2006

Косовското Собрание денеска го избра Фатмир Сејдиу од Демократскиот сојуз на Косово за нов претседател на Косово, јави приштинската агенција Косовапрес. Приштина, 10 февруари (МИА) - Косовското Собрание денеска го избра Фатмир Сејдиу од Демократскиот сојуз на Косово за нов претседател на Косово, ...

„Експрес“: Петерсен бара од Тачи да се врати во Приштина за изборите

А1 - 09.02.2006

Лидерот на Демократската партија на Косово Хашим Тачи ќе го прекине престојот во Германија за утре да присуствува на изборот на претседател на Косово, иако поради таа посета се спомнуваше можноста наследникот на Ибрахим Ругова да биде избран во Парламентот на 13 февруари, пишуваат денеска ...

Утре ќе се избира новиот претседател на Косово

А1 - 09.02.2006

Утре ќе биде одржана седницата на косовското Собрание, на која ќе се избира новиот претседател на Косово. Фатмир Сејдиу од Демократскиот сојуз на Косово е единствен кандидат за наследник на починатиот Ибрахим Ругова. Се очекува Сејдиу утре да биде избран за нов претседател на Косово .

Одлука за Косово до крајот ...

Вест - 09.02.2006

Париз, 9 февруари - Одлуката за идниот статус на Косово би требало да биде донесена до крајот на годинава, што е заклучок и на Контакт групата, во Париз изјави специјалниот претставник на ООН за преговорите за Косово Марти Ахтисари.

Милошевиќ е виновен што Косово ќе биде независно

Време - 09.02.2006

БРИТАНСКИ ДИПЛОМАТ ТВРДИ Џон Сојерс, политички директор на британското министерство за надворешни работи, вчера изјави дека никогаш не велел оти Контакт-групата за Косово веќе одлучила покраината да добие независност, како што тврди српскиот претставник Горан Богдановиќ.

Хашим Тачи противкандидат на Сејдиу

Време - 09.02.2006

Хашим Тачи, претседател на водечката опозициска Демократска партија на Косово (ДПК), ќе му биде противкандидат на Фатмир Сејдиу од Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) во трката за наследник на починатиот косовски претседател Ибрахим Ругова.

Конфузија во Белград по најавата за независност на Косово

Утрински - 09.02.2006

Реакции во Србија по изјавите на политичкиот директор на британскиот Форин офис БЕЛГРАД - Велика Британија во вторникот ги засили напорите на Запад да подготви терен за можна независност на Косово од Србија, привлекувајќи критики од страна на Белград за однапред нанесување штета на директните ...

Косово ќе биде доказ дека насилството се исплати

Дневник - 09.02.2006

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК КОМЕНТИРА Косово со независен статус ќе биде доказ дека насилството се исплати, коментира германскиот весник "Франкфуртер алгемајне цајтунг" (ФАЦ). Весникот оценува дека Косово нема веднаш да стане сосема независно, но заклучува дека преговорите помеѓу Белград и Приштина ќе бидат ...

Рускиот амбасадор во СЦГ тврди дека за Косово се уште ништо не е договорено

Канал5 - 09.02.2006

Контакт групата во чија работа учествува и Русија, не донела никаква одлука за можен статус на Косово, изјави во интервју за весникот “Блиц” амбасадорот на Русија во Белград Александар Алексеев, по повод изјавата на британскиот дипломат Џон Соерс дека косовската независност веќе е договорена.

“Велт”: Фатмир Сејдиу не е омилен кај косовските Албанци

Канал5 - 09.02.2006

Кандидатот за нов претседател на Косово, Фатмир Сејдиу не е многу омилен меѓу косовските Албанци, затоа што тој би можел да биде наклонет кон компромис со Белград, објави денеска берлинскиот дневен весник “Велт”. Берлин, 9 февруари (МИА) - Кандидатот за нов претседател на Косово, Фатмир Сејдиу не е ...

Почеток на преговорите - 20.февруари

Макфакс - 09.02.2006

Париз Директните преговори меѓу Белград и Приштина за статусот на Косово треба да започнат на 20.февруари, во Виена. Ова го најави специјалниот претставник на генералниот секретар на ООН Марти Ахтисари, во интервју за францускиот “Ле Монд“, додавајќи дека клучно во преговорите ќе биде “прашањето за ...

Изборот на нов косовски претседател, утре

Макфакс - 09.02.2006

Приштина Парламентарните групи во косовското Собрание, синоќа во Приштина, постигнаа согласност седницата за избор на нов претседател на Косово да се одржи в петок, на 10.февруари, јави косовската Радио ТВ. Според истите извори, првичниот датум 13.февруари бил поместен за в петок, на барање на ...

Неизвесен почетокот на преговорите за статусот на Косово

А1 - 08.02.2006

Под прашање е почетокот на преговорите за Косово. Наводната одлука на Контакт групата, со која веќе е договорено Косово да добие независност, ги налути Србите. Ако е така, велат тие, тогаш нема зошто да учествуваме на преговорите. Се огласи и амбасадата на Велика Британија во Белград.

Контакт-групата е за независно Косово

Време - 08.02.2006

СРБИТЕ ТВРДАТ Претставник на косовските Срби открил дека Контакт-групата за Косово одлучила покраината да добие независен статус, јави Макфакс. Горан Богдановиќ, член на белградскиот тим за преговори за конечниот статус на Косово, рекол дека Џон Сојерс, политички директор на британското ...

Фатмир Сејдиу за кандидат за претседател на Косово

Вест - 08.02.2006

Приштина, 8 февруари - Претседателството на Демократскиот сојуз на Косово вчера официјално го предложи Фатмир Сејдиу за кандидат за претседател на Косово. Според потпретседателот на партијата Кол Бериша, одлуката да биде предложен Сејдиу е донесена едногласно.

Британски дипломат им рекол на Србите дека Косово ќе биде независно

Утрински - 08.02.2006

Пред стартот на преговорите за идниот статус на Косово Богдановиќ: Зошто би ја играле оваа игра ако резултатот е веќе познат ПРИШТИНА - Висок британски дипломат им укажал на Србите во Косово дека треба да прифатат независност за српската покраина, изјави вчера српскиот преговарач Горан Богдановиќ.

Фатмир Сејдиу утре ќе го наследи Ругова

Дневник - 08.02.2006

ВЛАДЕЈАЧКИОТ ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ РЕШИ На собраниската седница закажана за 9 февруари, парламентот во Приштина ќе расправа за кандидатурата на Фатмир Сејдиу, кој од Демократскиот сојуз на Косово е предложен за нов косовски претседател, јави Макфакс.

Наредба: Косово независно!

Вечер - 08.02.2006

Политичкиот директор на МНР на Велика Британија изјави дека Контакт- групата одлучила Косово да биде независно. Џон Стојерс, кој вчера престојуваше во Белград, завчера на претставниците на косовските Срби им рекол дека Контакт-групата донела одлука Косово да добие независност.

Фатмир Сејдиу - наследник на Ругова

Вечер - 08.02.2006

Фатмир Сејдиу и официјално се предлага како кандидат на Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) за косовски претседател. Ова, како што јавуваат косовските медиуми, едногласно го одлучи Претседателството на владејачкиот ДСК на вчерашниот состанок.

Ахтисари: Одлука за статусот до крајот на 2006

Макфакс - 08.02.2006

Париз Одлуката за идниот статус на Косово би требало да биде донесена до крајот на годинава, што е заклучок и на Контакт групата. Ова, денеска во Париз, го изјави специјалниот претставник на ООН за преговорите за Косово Марти Ахтисари.

Сојерс и Коштуница остро спротивставиле ставови за Косово

Макфакс - 08.02.2006

Лондон/Белград Разговорот меѓу британскиот дипломат Џон Сојерс и српскиот премиер Воислав Коштуница не бил само размена на различни мислења за идниот статус на Косово, туку остро спротивставување на Белград за било какво прејудицирање за конечното решение, јавува “Би-Би-Си“ на српски јазик.

Косуми: Нема преговори со Србите за статусот на Косово

Макфакс - 08.02.2006

Виена Косовскиот премиер Бајрам Косуми не сака да разговара со Србија за идниот статус на покраината и изрази уверување дека Косово, во 2014, ќе стане членка на Европската унија (ЕУ). “Како ќе живеат Косоварите во наредните 50 или 100 години не е од реален интерес за Србија и поради тоа, нема да ...

Мустафаи: Косово независно, но, со ограничен суверенитет

Макфакс - 08.02.2006

Париз Србите и Албанците треба да постигнат компромис за статусот на Косово кое може да добие независност, но, со ограничен суверенитет, изјави албанскиот министер за надворешни работи Бесник Мустафаи за францускиот весник „Фигаро“.

Фатмир Сејдиу - кандидат на ДСК за косовски претседател

А1 - 07.02.2006

Фатмир Сејдиу и официјално се предлага како кандидат на Демократскиот Сојуз на Косово за косовски претседател. Ова, како што јавуваат косовските медиуми, едногласно го одлучи Претседателството на владеачкиот ДСК на денешниот претпладневен состанок.

По 2.500 евра за косовските преговарачи

Вест - 07.02.2006

Приштина, 7 февруари - Членовите на преговарачкиот тим на косовските Албанци добро ќе го наплатат својот ангажман во преговорите за идниот статус на Косово кои ќе се одржат во Виена, пишува приштинскиот весник на албански јазик "Експрес".

Дебели хонорари за преговарачите

Дневник - 07.02.2006

Приштина Членовите на преговарачкиот тим на косовските Албанци дебело ќе го наплатат својот ангажман во преговорите за идниот статус на Косово, кои ќе се одржат во Виена, пишува приштинскиот весник на албански јазик "Експрес", јави МИА.

Меѓународната Контакт- група донесе одлука Косово да добие независност

Канал5 - 07.02.2006

Студен и туш за Белград- Меѓународната контакт- група донела одлука Косово да биде независно. Студен и туш за Белград- Меѓународната контакт- група донела одлука Косово да биде независно. Клучниот политички советник за Балканот во британското министерство за надворешни работи, Џон Соерс синоќа во ...

Сејдиу претседателски кандидат на Демократскиот сојуз на Косово

Канал5 - 07.02.2006

Демократскиот сојуз на Косово ја официјализираше кандидатурата на потпретседателот, Фатмир Сејдиу за претседател на Косово. Демократскиот сојуз на Косово ја официјализираше кандидатурата на потпретседателот, Фатмир Сејдиу за претседател на Косово.

Наследникот на Ругова уште денеска?

Макфакс - 07.02.2006

Приштина Наследникот на косовскиот претседател Ибрахим Ругова кој почина пред три недели, би можел да биде соопштен уште денеска, откако синоќа истекоа 15. дена жалост во покраината. Демократскиот сојуз на Косово, партијата чиј лидер беше Ругова, се очекува да го кандидира Фатмир Сејдиу за нов ...

Ахтисари денеска на консултации во Белград

Макфакс - 07.02.2006

Виена Специјалниот пратеник на ОН за статусот на Косово Марти Ахтисари денеска треба да пристигне на консултации во Белград пред продолжувањето на директните преговори меѓу српската и албанската страна за идниот статус на протекторатот.

Контакт групата е за независно Косово – тврдат косовските Срби

Макфакс - 07.02.2006

Приштина Политичкиот директор на министерството за надворешни работи на Велика Британија Џон Сојерс изјавил дека Контакт-групата одлучила Косово да биде независно, тврди претставник на косовските Срби. Сојерс кој денеска престојува во Белград, синоќа им рекол на политичките претставници на ...

Изборот на наследникот на Ругова одложен за 13 февруари

Макфакс - 07.02.2006

Приштина Фатмир Сејдиу, кој и официјално се предлага како кандидат на Демократскиот Сојуз на Косово (ДСК) за косовски претседател, ќе се избира на 13 февруари. Оваа одлука пред малку ја донесе косовското Собрание, на барање на пратеничката група на Демократската партија на Косово (ДПК), најголемата ...

Фатмир Сејдиу е наследникот на Ругова – изборот во четврток

Макфакс - 07.02.2006

Приштина Фатмир Сејдиу и официјално се предлага како кандидат на Демократскиот Сојуз на Косово (ДСК) за косовски претседател. Ова, како што јавуваат косовските медиуми, едногласно го одлучи Претседателството на владеачкиот ДСК на денешниот претпладневен состанок.

УНМИК бара САД да останат на Косово

Време - 06.02.2006

РЕАКЦИИ ОД КОСОВО Шефот на меѓународната мисија на Косово Сорен Јесен Петерсен и косовскиот премиер Бајрам Косуми побарале членките на НАТО, а особено САД, да не повлекуваат војници од Косово. - Неколкупати побарав од САД и од НАТО да го одржат сегашниот број војници на Косово за време на клучните ...

Мустафаи – Условната независност е вистинска формула за Косово

Макфакс - 06.02.2006

Тирана Единствена формула која ќе донесе стабилност на Косово и во регионот е независноста на Косово, која сигурно ќе биде придружена со многу услови – изјави денеска шефот на албанската дипломатија Бесник Мустафаи. Ваквата своја оценка Мустафаи ја изнел во разговорот со шефот на шпанската ...