TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата ја одложи средбата со Синдикатот на Клинички

А1 - 02.10.2005

Премиерот Бучковски не сака да се сретне со преставниците на Синдикатот на Клинички центар во време на штрајк. Бучковски ја откажа средбата, која што требаше да се одржи утре, со образложение дека била закажана на 20 септември, пред официјално да започне штрајкот.

Откажана средбата меѓу клиничкиот синдикат и премиерот

Канал5 - 02.10.2005

Премиерот Бучковски и синдикатот на клиничкиот центар утре нема да се сретнат. Ова денеска официјално го соопштија од кабинетот на Бучковски. Премиерот Бучковски и синдикатот на клиничкиот центар утре нема да се сретнат. Ова денеска официјално го соопштија од кабинетот на Бучковски.

Грчки новинари во предупредувачки штрајк

Макфакс - 02.10.2005

Атина Новинарите во Грција денеска одржаа предупредувачки штрајк во траење од 4 часа поради неисплатување на плати и масовно отпуштање. Стотици новинари се собраа во центарот на Атина и во поворка својот протест го изразија пред зградата на Министерството за вработување.

Владата ја одложи средбата со Синдикатот на Клинички

Макфакс - 02.10.2005

Скопје Владата го извести денеска Самостојниот синдикат на скопскиот Клинички центар дека најавената средба со премиерот в понеделник нема да се одржи бидејќи не прифаќа преговори под притисок со штрајк. “Средбата беше закажана на барање на Самостојниот синдикат на клинички центри и други ...

Продолжува штрајкот во Клиничкиот центар

Макфакс - 02.10.2005

Скопје Поради штрајкот на лекарите и другиот медицински персонал во скопскиот Клинички центар и денеска, четврти ден по ред, се примаат само итни случаи и се пружа нега само на хоспитализираните пациенти Штрајкот на околу 4,000 вработени во оваа најголема здравствена установа во Македонија би можел ...

Трет ден од штрајкот во Клинички

А1 - 01.10.2005

Трет ден од штрајкот во Клинички. Министерот Димов му порача на синдикатот да не очекува ништо од разговорите со премиерот Бучковски во понеделник. Владата не разговара под притисок на штрајк, особено што синдикатот одби да продолжи да преговара, изјави денеска Димов.

Димов: Владата нема да преговара со штрајкувачите од клинички

Канал5 - 01.10.2005

Нема никаква средба со премиерот во понеделник, тврди министерот за здравство Владо Димов. Синдикатот кој го организираше штрајкот манипулира дека задутре ќе ги примел Бучковски. Тие пред една недела со писмен допис беа известени дека нема да бидат примени во Владата.

Лекарите нема да попуштат дури не им се исполнат барањата

Време - 01.10.2005

ШТРАЈК ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР Вработените во Клиничкиот центар го продолжуваат штрајкот, за кој најавија дека ќе трае до исполнувањето на нивното барање за зголемување на платите во просек за сто проценти. И вчера се примаа само итните случаи и се третираа пациентите што се лекуваат болнички.

За платите на клиничарите ќе расправа Владата в понеделник

Утрински - 01.10.2005

Продолжува штрајкот на вработените во Клинички центар Синдикатот очекува по средбата со премиерот, закажана за в понеделник, да се најде решение за барањата за повисоки плати Продолжува генералниот штрајк на вработените во Клинички центар, кој започна во четвртокот.

ШТРАЈК НА ИТАЛИЈАНСКИТЕ НОВИНАРИ

Вест - 01.10.2005

Рим, 1 октомври (АП) - Италијанските новинари од вчера се во штрајк за обновување на колективните договори за работа. На протестот, што го организира италијанската Национална федерација за печат и која треба да трае до утре, се приклучени сите новинари од печатените медиуми, Интернет сајтовите и ...

Штрајкуваат и директори на клиники

Дневник - 01.10.2005

ПРОДОЛЖУВА ПРОТЕСТОТ ВО КЛИНИЧКИ На генералниот штрајк, кој завчера почна во Клиничкиот центар, вчера му се приклучиле вработените од сите клиники, а штрајкуваат и директори - велат во Самостојниот синдикат на вработените во Клиничкиот центар.

Продолжува штрајкот на Клинички

А1 - 30.09.2005

Од денеска штрајкува целиот Клинички центар. Се приклучија и клиниките за реуматологија, ендокринологија и кардиологија, а со еден час неработење и стоматолошките клиники го поддржаа штрајкот. Утрово клиниките беа речиси празни. Се примаа само итните случаи и оние што имале закажано.

Штрајкбрехери во Клинички

Вест - 30.09.2005

ЛЕКАРИТЕ СО ШТРАЈК БАРААТ ПОВИСОКИ ПЛАТИ Кардиологија, Ургентна хирургија, Компјутерскиот центар, Ендокринологија и Ревматологија нормално работеа и ги примаа сите пациенти Некои клиники од Клиничкиот центар во Скопје вчера не го поддржаа најавениот штрајк за покачување на платите на вработените за ...

Платите не се единствен лек

Дневник - 30.09.2005

Љубица Балабан Медицинарите во Клиничкиот центар од вчера штрајкуваат. Несомнено е дека барањата за поголеми плати се оправдани - на нивни плеќи се речиси 70 отсто од вкупните здравствени услуги што им се пружаат на сите болни во земјава.

Штрајковите против реформите ги блокираа индиксите аеродроми и банки

Вест - 30.09.2005

МУМБАИ/ЊУ ДЕЛХИ, 30 септември (Ројтерс) - Авионските летови беа откажани, а државните банки беа затворени вчера во Индија кога стотици илјади луѓе не отидоа на работа во знак на протсет против економските реформи. Тргувањето со домашната валута и пазарите за акции се одвиваа забавено зашто ...

Списоците за штрајк не ги исплашија лекарите

Дневник - 30.09.2005

ПОЧНА ГЕНЕРАЛНИОТ ШТРАЈК ВО КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР Околу 3.000 вработени во Клиничкиот центар вчера стапија во генерален штрајк барајќи двојно да им се зголемат платите. Само вработените на Клиниката за кардиологија не го поддржуваат штрајкот.

Најголем дел од клиниките вчера штрајкуваа работно

Утрински - 30.09.2005

Почна штрајкот во Клиничкиот центар поради ниските плати во здравството Вработените на клиниките за кардиологија, за ендокринологија, за ревматологија и во Компјутерскиот центар не му дадоа поддршка на штрајкот МАЈА ТОМИЌ Вчера почна штрајкот на вработените во Клинички центар, кој ќе трае сў додека ...

Арсовски најголем штрајкбрекер во Државна болница

Време - 30.09.2005

ЛЕКАРИТЕ НА ШТРАЈК, ПАЦИЕНТИТЕ ДОМА Катерина Нешкова Андреја Арсовски, директор на Клиничкиот центар, вчера, откако почнал да се реализира штрајкот во Државната болница, експресно ги повикал синдикалните повереници од 30-те клиники во болницата и им се заканил дека нема да им ги исплати дневниците ...

Втор ден штрајк во клинички центар

Канал5 - 30.09.2005

Клиничкиот центар на втори од ден од штрајкот полупразен. Амбулантите речиси без пациенти. И оние кои бараат помош наидуваат на затворени шалтери. Се примаат само итните случаи. Клиничкиот центар на втори од ден од штрајкот полупразен. Амбулантите речиси без пациенти.

Здравјето пред штрајкот

Вечер Прес - 30.09.2005

Најголем дел од пациентите вчера ги добија потребните медицински услуги и покрај тоа што вработените во Клинички центар официјално почнаа да штрајкуваат. Се враќаа главно хронични болни, кои немаа закажано, а се одлагаа и интервенции и оперативни зафати кои не го загрозуваат здравјето на пациентите.

Клинички центар стапи во штрајк

А1 - 29.09.2005

Рано утрово во Клинички дојдоа само оние пациенти кои не беа информирани за штрајкот, но за еден час клиниките се испразнија. Се враќаа хроничните болни, се презакажуваат снимања, дури се одложуваа и некои операции. Се примаа само децата и итните случаи.

Клинички центар во генерален штрајк

Дневник - 29.09.2005

МЕДИЦИНАРИТЕ од денеска БАРААТ ДВОЈНО ПОВИСОКИ ПЛАТИ Околу 4.000 вработени во Клиничкиот центар Скопје денеска ќе почнат генерален штрајк, кој ќе трае се додека не добијат двојно поголеми плати. За време на штрајкот, кој ќе почне во 7 часот, медицинска помош ќе добиваат само итни случаи и ...

Државна затворена за пациенти

Вест - 29.09.2005

ШТРАЈК ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР Вработените во Клинички центар бараат покачување на платите од 100 насто и велат дека ќе штрајкуваат додека не им се исполнат барањата Од денес Државна болница е затворена за пациенти. Освен итни случаи и болни кои веќе лежат по болниците, во Клиничкиот центар нема да се ...

Докторите бараат плати како на судиите - штрајк во скопскиот Клинички центар

Канал5 - 29.09.2005

Со почетокот на работното време во седум часот наутро започна штрајкот на лекарите од клиничкиот центар. Според програмата и планот на клиничкиот синдикат се примаат само итните случаи. Со почетокот на работното време во седум часот наутро започна штрајкот на лекарите од клиничкиот центар.

Клинички ги прифаќа само итните случаи

Вечер Прес - 29.09.2005

Од денеска вработените во Клиничкиот центар стапуваат во генерален штрајк со кој бараат зголемување на платите за околу сто проценти. "За време на штрајкот ќе се примаат само итни случаи и ќе ги третираат само пациентите кои се лекуваат болнички", изјави првиот клинички синдикалец, Анѓел Саздовски ...

Клинички од утре во генерален штрајк

А1 - 28.09.2005

Четири илјади вработени во Клинички од утре стапуваат во генерален штрајк. Одлуката е донесена откако од управниот одбор добиле неодреден и двосмислен одговор - имате право да барате зголемување на платите, ама чарето барајте си го во Министерството и Владата.

Државна денеска на штрајк!

Време - 28.09.2005

СИНДИКАТ Повеќе од 4.000 лекари од Државната болница во Скопје денеска ќе штрајкуваат за зголемување на нивните плати за 100 отсто. Ова вчера го потврди Ангелчо Саздовски, претседател на Синдикатот на Клиничкиот центар. Штрајкот почнува во седум часот наутро, а клиниките ќе ги примаат итните случаи ...

Покачување на платите со штрајк е минато време

Утрински - 27.09.2005

Според министерот за здравство "Засега не постојат реални услови за покачување на платите на вработените во Клиничкиот центар, кои за четврток најавија штрајк", е ставот на министерот за здравство, д-р Владимир Димов. Тој смета дека е поминато времето на административно решавање на покачување на ...

Лекарите од Клинички од среда ќе стапат во штрајк

А1 - 26.09.2005

Министерот Димов им порача на своите колеги - да си го стегнат ременот во трошењето на здравствените пари, ќе се создадат услови и за поголеми плати, особено со новиот начин на финансирање по нова година. „Постои простор, сите да го смениме односот кон нештата и да се однесуваме кон здравствениот ...

Димов не им ги зголемува платите на лекарите

Време - 26.09.2005

И ПОКРАЈ НАЈАВИТЕ ЗА ШТРАЈК ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР Владо Димов, министер за здравство, нема намера да им ја зголеми платата на незадоволните лекари и медицинските сестри од Државната болница што минатата недела се заканија со штрајк во најголемата здравствена установа во земјата доколку не им се ...