TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МЕТЈУ НИМИЦ НАРЕДНАТА НЕДЕЛА ВО СКОПЈЕ НА РАЗГОВОРИ СО ДРЖАВНИОТ ВРВ

Канал5 - 15.05.2005

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски денеска најави дека специјалниот претставник на ОН Метју Нимиц следната недела ќе дојде во Скопје на разговори со македонскиот државен врв. “Нашата цел е на таа средба во директен разгово Претседателот на Република Македонија Бранко ...

Нимиц в среда доаѓа во Скопје

А1 - 14.05.2005

Метју Нимиц доаѓа во Скопје. Високи владини извори потврдуваат дека Нимиц ја прифатил поканата и ќе допатува в среда. Разговорите со државниот врв се предвидени за наредниот ден, в четврток, ден пред средбата на грчкиот премиер Караманлис со американскиот претседател Буш.

Нимиц не ја познава македонската историја

Време - 14.05.2005

реакција Господине Нимиц, давате навредлив предлог за Македонците од егејскиот дел на Македонија и многу идеи со кои демонстрирате тотално непознавање на историјата на македонскиот народ. Вака во вчерашното соопштение му се обратија претставниците од Сојузот на Македонците од егејскиот дел на ...

Караманлис провоцира, Црвенковски јуначки молчи

Време - 14.05.2005

ПО ПОСЛЕДНИОТ ИНЦИДЕНТ ВО БУКУРЕШТ Боби Христов Повикот на грчкиот премиер Костас Караманлис на самитот во Букурешт до македонските власти „да ја искористат уникатната можност“ спорот за името да се реши со последните предлози на Метју Нимиц е обид на Грција прашањето за името да се измести од ...

ЕУ го скрши мразот околу името на Македонија

Утрински - 14.05.2005

Индиректен чекор на Брисел преку Пактот за стабилност Метју Нимиц веќе поканет и до среда ќе дојде во Скопје Слободанка Јовановска Уставното име на Македонија првпат се појави на официјален документ, поддржан од Европската унија, во рамките на министерската конференција на Пактот за стабилност што ...

Костас Караманлис повика на преговори за идеите на Нимиц

Време - 13.05.2005

ПОРАКА ОД АТИНА Грчкиот премиер Костас Караманлис ги повика македонските власти на компромис за спорот со името врз основа на идеите од посредникот Метју Нимиц. „Го повикувам политичкиот врв на Поранешната југословенска Република Македонија да ја искористи шансата што произлезе од пакетот идеи на ...

Предлогот на Нимиц е уникатна можност

Утрински - 13.05.2005

Караманлис Атина - Грчкиот премиер Костас Караманлис побара Македонија да ја искористи шансата понудена со "предлозите на Метју Нимиц" што се однесуваат за името на државата. Караманлис, во интервју што го пренесуваат грчките гласила, бара Македонија да ја искористи "уникатната можност" што Ј била ...

Караманлис: Македонија да ја искористи "уникатната можност"

Вечер - 13.05.2005

АТИНА, 13.05.2005 - Грчкиот премиер Костас Караманлис побара Македонија да ја искористи шансата понудена со "предлозите на Метју Нимиц" која се однесува за името на државата. Караманлис, во интервју што го пренесуваат грчките гласила, бара Македонија да ја искористи "уникатната можност" што и била ...

Изјавата на Караманлис е чиста провокација

А1 - 12.05.2005

Чиста провокација, вака во високите кругови на власта се толкува изјавата на грчкиот премиер Караманлис кој од Букурешт повика Македонија да ја искористи уникатната можност што и била дадена од Метју Нимиц и да го прифати компромисниот предлог за името.

Предлогот на Нимиц е негирање на Македонците од Егејска Македонија

Утрински - 12.05.2005

Реагирање на Сојузот на Македонците од Егејскиот дел на Македонија "Господине Нимиц со идејата "Република Македонија - Скопје° како решение за таканаречениот македонско грчки спор околу името Вие давате предлог што ги навредува и Македонците од Егејскиот дел на Македонија и притоа испуштате ...

Опозицијата е за сепартиски самит за името

Време - 10.05.2005

ПО НАЈАВИТЕ ЗА ПОСЕТА НА НИМИЦ НА СКОПЈЕ Боби Христов Премиерот Владо Бучковски да свика средба на водечките партии во земјата пред очекуваната посета на Скопје кон крајот на мај на посредникот во разговорите за името во ОН, Метју Нимиц бара најмногубројната опозициска партија во Собранието, ...

Нимиц ќе биде поканет во Скопје на разговори?

Време - 09.05.2005

ПРОДОЛЖУВА ЛОБИРАЊЕТО Специјалниот посредник на ОН Метју Нимиц до крајот на месецов би можел да биде поканет во Скопје на разговори за името, изјави вчера за МИА премиерот Владо Бучковски. Дефинитивниот став за тоа дали и кога Нимиц ќе биде поканет и каква ќе биде македонската платформа за ...

Нимиц во Македонија на крајот на месецот?

Утрински - 09.05.2005

Црвенковски и Бучковски го канат посредникот во спорот со Грција Дилемата дали и кога посредникот во спорот со Грција, Метју Нимиц, ќе добие покана да ја посети Македонија, ќе биде расчистена наредниот викенд, најави вчера премиерот Владо Бучковски.

Нимиц: Официјален предлог за името е двојната формула

Макфакс - 09.05.2005

Скопје Република Македонија денеска и официјално му предложи на специјалниот претставник на ОН во македонско-грчките преговори дека нејзината позиција во однос на решавање на ова прашање останува употреба на двојната формула.

Нимиц почнува консултации со македонскиот државен врв

Макфакс - 09.05.2005

Скопје Специјалниот пратеник на Обединетите нации во македонско-грчкиот спор околу името, американскиот дипломат Метју Нимиц денеска во Скопје ќе одржи нова рунда консултации со претставници на државниот врв за евентуален напредок во решавањето на 12 години стариот проблем.

Да го зафркнеме Караманлис

Вечер - 09.05.2005

Македонскиот државен и политички врв во контраофанзива за името ќе го поканат во Скопје на крајот од месецот, Метју Нимиц, медијаторот во спорот околу разликата со името. Токму на време пред да се оствари посетата на грчкиот премиер Костас Караманлис на Соединетите Американски Држави.