TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДИК ќе одлучува за листите на кандидати за избор на пратеници

Фокус - 15.05.2016

Комисијата треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во гласачко ливче за предвремените парламентарни избори, на 5 јуни, треба да се изврши и жребување за распределба на локации за политичко рекламирање на рекламните паноа и билборди ...

ДИК ќе ги разгледува и одлучува по поднесените листи на кандидати за пратеници

Вест - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници во Собранието на РМ. Комисијата, исто така, треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во ...

ДИК ќе ги разгледува и одлучува по поднесените листи на кандидати за пратеници

Телма - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска на седница ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесените листи на кандидати за избор на пратеници во Собранието на РМ. Комисијата, исто така, треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во гласачко ливче за ...

ДИК ќе ги разгледува и одлучува по поднесените листи на кандидати за пратеници

Алсат-М - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници во Собранието на РМ. Комисијата, исто така, треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во ...

ДИК одлучува по поднесените листи на кандидати за пратеници

Press24 - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници во Собранието на РМ. Комисијата, исто така, треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во ...

ДИК ќе ги разгледува и одлучува по поднесените листи на кандидати за пратеници

А1 On - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници во Собранието на РМ. Комисијата, исто така, треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во ...

ДИК ќе ги разгледува листите на кандидати за пратеници

Р.С.Европа - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници во Собранието на РМ. Комисијата, исто така, треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во ...

ДИК ќе ги разгледува и одлучува по поднесените листи на кандидати за пратеници

Нетпрес - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници во Собранието на РМ. Комисијата, исто така, треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во ...

ДИК ќе одлучува за листите на кандидати за избор на пратеници

Стандард - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници во Собранието. Комисијата треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во гласачко ливче за ...

ДИК ќе ги разгледува и одлучува по поднесените листи на кандидати за пратеници

Репортер - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници во Собранието на РМ. Комисијата, исто така, треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во ...

ДИК ЌЕ РАЗГЛЕДУВА И ОДЛУЧУВА: Седница за листите на кандидати за пратеници

Телеграф - 15.05.2016

Комисијата, исто така, треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во гласачко ливче за предвремените парламентарни избори, на 5-ти јуни Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени ...

ДИК ќе одлучува за листите на кандидати за избор на пратеници

+инфо - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници во Собранието. Комисијата треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во гласачко ливче за ...

ДИК ќе утврдува редослед на кандидатски листи

МКД - 15.05.2016

Државната изборна комисија попладнево ќе одржи седница на која ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници во македонското Собрание. Комисијата, исто така, треба да го утврди редоследот на листи на кандидати ...

ДИК ќе ги разгледува и одлучува по поднесените листи на кандидати за пратеници

Сител - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници во Собранието на РМ. Комисијата, исто така, треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во ...

ДИК ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници

Фактор - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници во Собранието. Исто така ДИК треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во гласачко ливче за ...

ДИК денеска ќе го утврдува редоследот на листите на кандидатите за пратеници

Бриф - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе се разгледува и ќе се одлучува за листите на кандидатите за пратеници поднесени од политичките партии. Исто така, на денешната седница ќе се утврдува и редоследот на листите на ...

ДИК ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници

Република - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе ги разгледува и ќе одлучува по поднесени листи на кандидати за избор на пратеници во Собранието. Исто така ДИК треба да го утврди редоследот на листи на кандидати во гласачко ливче за ...

ДИК денеска ќе го утврдува редоследот на листите на кандидатите за пратеници

Локално - 15.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе одржи седница на која ќе се разгледува и ќе се одлучува за листите на кандидатите за пратеници поднесени од политичките партии. Исто така, на денешната седница ќе се утврдува и редоследот на листите на ...

Листите не ги решаваат изборите

Утрински - 13.05.2016

Кога конкуренцијата во изборната арена не е ниту симболична, најлесно е да се извојува „голема“ победа, но таа би била јалова ВМРО-ДПМНЕ реши да поднесе кандидатски листи за пратеници, ама тоа не значи дека и изборите на 5 јуни се решена работа.

Никола Попоски носител на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ за Куманово

Кумановски м. - 13.05.2016

Сегашниот прв човек во Министерството за надворешни работи, Никола Попоски ќе биде носителот на кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ за изборна единица 2, каде се наоѓа и Куманово, како најголема општина во Република Македонија.

Листа на 123-те кандидати за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата

Пулс24 - 13.05.2016

Државната изборна комисија (ДИК) ја објави листата на кандидати на Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ за избор на пратеници во Собранието на Република Македонија. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ синоќа пред полноќ ги поднесе листите со имињата на ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесува листи, ГРОМ на местото на ДС и ДОМ

Дневник - 12.05.2016

Kатерина Нешкова Владејачката ВМРО-ДПМНЕ вчера до полноќ требаше да поднесе пратенички листи до ДИK за сите шест изборни единица за претстојните избори на 5 јуни. Ова било одлучено на завчерашните доцни состаноци на Извршниот и на Централниот ...

ВМРО-ДПМНЕ ги достави кандидатските листи до ДИК

Телма - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе листите со имињата на кандидатите за пратеници, за предвремените избори закажани на 5-ти Јуни. На листите на владеачката партија се имињата на123 кандидаи , од кои 49 се жени.

Помина рокот, ВМРО-ДПМНЕ ги достави кандидатските листи до ДИК

ТВ21 - 12.05.2016

Претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Неловски, ги достави кандидатските листи на партијата за избори на 5 јуни. „Согласно вчерашната одлука на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска ја имам честа да ги доставам листите за ...

ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе листите до ДИК, ама продолжува со преговори

Сакам да кажам - 12.05.2016

Фото: Фејсбук Претседателот на Унијата на млади сили, Владимир Нелоски пред полноќ во Државната изборна комисија ги достави листите на кандидати за пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, јави агенцијата МЕТА.

ВМРО-ДПМНЕ ем ќе оди на избори, ем ќе преговара со странците

Сакам да кажам - 12.05.2016

Во првата единица листата ќе ја води лидерот на партијата Никола Груевски, кој е аболиран од претседателот Иванов за шест кривични дела за кои можеби е осомничен, а можеби е и само сведок, а останатите носители на листи најверојатно имаат обезбедено ...

Само Груевски, Бачев и Јаневски се спремаат за избори на 5 јуни

Фокус - 12.05.2016

Само ВМРО-ПМНЕ од четири најголеми политички партии во државата, кои се потписнички на Пржинскиот договор, поднесе кандидатски листи. СДСМ, ДУИ и ДПА категорично порачаа дека не одат на избори на 5 јуни Коалицијата „За подобра Македонија“, ...

Од аболицираните само Груевски И Вељаноски на листите за пратеници

Сакам да кажам - 12.05.2016

Груевски не ги кандидирал неговите најблиски соработници Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска Од протестите на Шарената револуција ј (Фото: СДК.МК) Од аболицираните високи функционери од ВМРО-ДПМНЕ и нивни соработници, само лидерот на партијата ...

Листи за избори или за пазарење со аболицијата?

Deutsche Welle - 12.05.2016

На листите на ВМРО-ДПМНЕ ги нема Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, но ги има Трајко Вељаноски, Зоран Ставрески, Диме Спасов и Елизабета Канческа Милеска. Целта на поднесувањето листи не е учество на изборите.

Министерот за финансии Ставревски не е носител но го има на листите на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 12.05.2016

Министерот за финансии и потпретседател на владата Зоран Ставревски не беше кандидиран за носител на изборната листа во изборната единица број 4 каде што на двата последни изборни циклуси беше носител.

Тројца аболирани на листите на ВМРО-ДПМНЕ-премиерот Димитриев не е меѓу кандидатите

Телма - 12.05.2016

Партискиот лидер и екс премиер Никола Груевски (7 аболиции), претседателот на Собранието Трајко Вељановски (1 помилување) и пратеникот и поранешен министер за земјоделство Љупчо Димовски (1 помилување) се тројцата функционери кои се најдоа на ...

ВМРО-ДПМНЕ единстевна партија чии листи ги потври ДИК

Телма - 12.05.2016

Вмро Дпмне е единствената партија чии кандидатски листи ги потврди ДИК. Поднесени се неопходните документи и запазени се сите формалности за шесте изборни единици. Дик констатираше дека двете партии, Народно движење и Социјалдемократска партија ...

Тројца аболирани функционери од ВМРО-ДПМНЕ се кандидати за пратеници

Телма - 12.05.2016

Партискиот лидер и екс премиер Никола Груевски (7 аболиции), претседателот на Собранието Трајко Вељановски (1 помилување) и пратеникот и поранешен министер за земјоделство Љупчо Димовски (1 помилување) се тројцата функционери кои се најдоа на ...

Груевски ја подели довербата меѓу министри и пратеници

Утрински - 12.05.2016

Татјана Поповска Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по 10 години и четири изборни циклуси се откажува од неговите досега најблиски соработници Зоран Ставрески и Гордана Јанкулоска. Тие на изминатите циклуси беа носители на изборни листи, а за ...

Листите на ВМРО-ДПМНЕ предводени од познати имиња, во нив има и дел од аболираните

24 Вести - 12.05.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски повторно се најде предводник на листата на првата изборна единица, а веднаш зад него е министерката за култура Елизабета Канчевска Милевска, а трет е министерот за социјала Диме Спасов.

Експерти: Со поднесувањето на листите до ДИК, потешко до компромис

ТВ21 - 12.05.2016

Државната изборна комисија ги потврди кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори на 5 јуни. Доцна синоќа на триесетина минути пред законски утврдениот рок, ВМРО ДПМНЕ и коалицијата, последни доставија листа со кандидати ...

ДИK ги прифати листите на ВМРО-ДМПНЕ, НДМ и СДПМ со неправилности

Дневник - 12.05.2016

Само неколку часа по приемот, Државната изборна комисија вчера ги потврди кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, поднесени од страна на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ поднесе листи за да може да тргува со датумот за избори

Фокус - 12.05.2016

Според него, датумот 5 јуни и аболицијата се двете работи со кои владејачката партија ќе тргува ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи за пратеници не затоа што реално има намера да учествува на избори на 5 јуни, туку таа го направи тоа за да има со ...

ДИК ќе ги разгледува поднесените листи на кандидати за пратеници

ТВ21 - 12.05.2016

Државната изборна комисија денеска во 12:30 на седница треба да ги разгледа и потврди поднесените кандидатски листи за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни годинава.

ДИК ќе ги разгледува поднесените листи на кандидати за пратеници

Телма - 12.05.2016

Државната изборна комисија денеска (12:30) на седница треба да ги разгледа и потврди поднесените кандидатски листи за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни годинава.

ДИК ќе ги разгледува поднесените листи на кандидати за пратеници

Алсат-М - 12.05.2016

Државната изборна комисија денеска (12:30) на седница треба да ги разгледа и потврди поднесените кандидатски листи за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни годинава.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи, СДСМ, ДУИ и ДПА не одат на избори

24 Вести - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ до Државната изборна комисија доцна синоќа поднесе листи со имиња на кандидати за пратеници, за предвремените парламентарни избори закажани на 5-ти јуни. Листи до ДИК, како што претходно најавија, не доставија СДСМ, ДУИ и ДПА.

Само ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи, СДСМ, ДИУ и ДПА не одат на избори

Репортер - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ до Државната изборна комисија (ДИК) синоќа поднесе листи со имиња на кандидати за пратеници, за предвремените парламентарни избори закажани на 5-ти јуни. Листи до ДИК, како што претходно најавија, не доставија СДСМ, ДУИ и ДПА.

Милошовски повторно предводник на ВМРО ДПМНЕ во 5-ка, Груевски во единица, но изборите висат

OhridNews - 12.05.2016

Познати се носителите на кандидатските листи на ВМРО ДПМНЕ во шесте изборни единици. Претседателот на партијата Никола Груевски, ќе ја предводи листата во првата изборна единица, министерот за надворешни работи Никола Попоски, ќе биде носител во ...

ВМРО-ДПМНЕ синоќа пред полноќ ги достави кандидатските листи до ДИК

МКД - 12.05.2016

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ „За подобра Македонија“ синоќа половина час пред полноќ ги поднесе листите со имињата на кандидатите за пратеници за предвремените избори закажани на 5 јуни. Од владеачката коалиција вчера само ТМРО соопшти дека нивни ...

ВМРО-ДПМНЕ ги достави кандидатските листи до ДИК

Макфакс - 12.05.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, до Државната изборна комисија (ДИК), синоќа пред полноќ ги поднесе кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори кои се закажани за 5.јуни.

ВМРО ДПМНЕ достави кандидатски листи

Р.С.Европа - 12.05.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ синоќа пред полноќ ги поднесе до Државната изборна комисија кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори кои се закажани за 5 јуни.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи, СДСМ, ДИУ и ДПА не одат на избори

Сител - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ до Државната изборна комисија (ДИК) синоќа поднесе листи со имиња на кандидати за пратеници, за предвремените парламентарни избори закажани на 5-ти јуни. Листи до ДИК, како што претходно најавија, не доставија СДСМ, ДУИ и ДПА.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи, СДСМ, ДИУ и ДПА не одат на избори

Алфа - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ до Државната изборна комисија (ДИК) синоќа поднесе листи со имиња на кандидати за пратеници, за предвремените парламентарни избори закажани на 5-ти јуни. ВМРО-ДПМНЕ до Државната изборна комисија (ДИК) синоќа поднесе листи со имиња на ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе листи, СДСМ, ДУИ и ДПА не одат на избори

Нетпрес - 12.05.2016

Листи со имиња на кандидати за пратеници, за предвремените парламентарни избори закажани на 5-ти јуни до Државната изборна комисија (ДИК) од четирите најголеми политички партии достави само ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи, СДСМ, ДУИ и ДПА не одат на избори

МРТ - 12.05.2016

На полноќ истече рокот за поднесување листи за пратеници. ВМРО-ДПМНЕ достави кандидатски листи за сите изборни единици. Останатите три големи партии, СДСМ, ДУИ и ДПА не поднесоа листи во законскиот рок.

Листи за избори или за пазарење со аболицијата?

Репортер - 12.05.2016

На листите на ВМРО-ДПМНЕ ги нема Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, но ги има Трајко Вељаноски, Зоран Ставрески, Диме Спасов и Елизабета Канческа Милеска. Целта на поднесувањето листи не е учество на изборите.

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ поднесе листи за да може да тргува со датумот за избори

+инфо - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи за пратеници не затоа што реално има намера да учествува на избори на 5 јуни, туку таа го направи тоа за да има со што да се пазари во преговорите што се водат со помош на меѓународните посредници, смета ...

Кој е на кандидатските листи на ВМРО ДПМНЕ?

Нова ТВ - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ синоќа пред полноќ ги поднесе листите со имињата на кандидатите за пратеници за предвремените избори закажани на 5 јуни. Досега јавно се објавени само имињата на носители на листите .

Седница на ДИК за поднесените кандидатски листи

Нетпрес - 12.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе ја одржи 41-вата седница. НА Дневен ред на Комисијата како што информираат оттаму е разгледувањето и потврдување на поднесените кандидатски листи за предвремените парламентарни избори за избор на пратеници во ...

ДИК ќе ги разгледува поднесените листи на кандидати за пратеници

Курир - 12.05.2016

Државната изборна комисија денеска во 12:30 на седница треба да ги разгледа и потврди поднесените кандидатски листи за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни годинава.

ДИК ќе ги разгледува поднесените листи на кандидати за пратеници

МРТ - 12.05.2016

Според Законот има рок од 48 часа да ги провери дали се во согласност со Изборниот законик, а политичките партии доколку има неправилности во листите, исто така за 48 часа треба да ги корегираат...

ВМРО-ДПМНЕ ги достави кандидатските листи до ДИК

Press24 - 12.05.2016

Претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Неловски, ги достави кандидатските листи на владејачката партија за закажаните избори на 5-ти јуни. -Согласно вчерашната одлука на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денес ја имам јас честа да ...

СДК: Од аболицираните само Груевски и Вељаноски на листите за пратеници

Репортер - 12.05.2016

Од аболицираните високи функционери од ВМРО-ДПМНЕ и нивни соработници, само лидерот на партијата Никола Груевски и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски се на листата на кандидати за пратеници за изборите на петти јуни, дознава Сакамдакажам.

Тројца охриѓани на листата на ВМРО-ДПМНЕ во 5-та ИЕ

OhridNews - 12.05.2016

Александар Николоски, д-р Сашо Василески и д-р Снежана Стефаноска, се тројцата охриѓани кои се на кандидатските листи за пратеници во 5-та Изборна единица, предложени од ВМРО-ДПМНЕ. Николоски и Василески беа пратеници и во досегашниот состав на ...

ДИК ги потврди кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ

МРТ - 12.05.2016

На полноќ истече рокот за поднесување листи за пратеници. ВМРО-ДПМНЕ достави кандидатски листи за сите изборни единици, а останатите три големи партии- СДСМ, ДУИ и ДПА не поднесоа листи во законскиот рок.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи, СДСМ, ДУИ и ДПА не одат на избори

А1 On - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ до Државната изборна комисија (ДИК) синоќа поднесе листи со имиња на кандидати за пратеници, за предвремените парламентарни избори закажани на 5-ти јуни. Листи до ДИК, како што претходно најавија, не доставија СДСМ, ДУИ и ДПА.

ДИК ќе ги разгледува поднесените листи на кандидати за пратеници

Press24 - 12.05.2016

Државната изборна комисија денеска (12:30) на седница треба да ги разгледа и потврди поднесените кандидатски листи за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни годинава.

Познати носителите на кандидатските листи од ВМРО-ДПМНЕ

МРТ - 12.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски, министрите Попоски и Тодоров и тројца пратеници се носители на пратеничките листи. За Социјал- демократите поднесувањето на листите значи дека граѓаните и државата за Груевски се на последно место.

ДИК ќе ги разгледува поднесените листи на кандидати за пратеници

А1 On - 12.05.2016

Државната изборна комисија денеска (12:30) на седница треба да ги разгледа и потврди поднесените кандидатски листи за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни годинава.

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи, СДСМ, ДУИ и ДПА не одат на избори

Стандард - 12.05.2016

ВМРО­-ДПМНЕ до Државната изборна комисија (ДИК) синоќа поднесе листи со имиња на кандидати за пратеници, за предвремените парламентарни избори закажани на 5­ти јуни. Листи до ДИК, како што претходно најавија, не доставија СДСМ, ДУИ и ДПА.

ДИК ги одобри кандидатските листи на ВМРО ДПМНЕ

Алфа - 12.05.2016

Без никакви неправилности во кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата кои доцна синоќа пред истекот на рокот беа доставени до ДИК. Без комплетната документација се кандидатските листи кои вчера ги поднесоа партиите на Јанко Бачев и Бранко ...

Последните истражувања покажуваат дека СДСМ бега од избори

Алфа - 12.05.2016

Истече рокот за поднесување на листи со кандидати за пратеници. Листи поднесоа само од ВМРО ДПМНЕ, а од ДУИ и ДПА се изјаснија дека нема да учествуваат на изборите, додека СДСМ ќе ги бојкотира.

ВМРО - ДПМНЕ достави листи

Глас на Америка - 12.05.2016

Во исто време највисоките органи на владејачката партија го поддржаа преговарачкиот тим за излез од политичката криза ВМРО - ДПМНЕ ја остави отворена можноста да учествува на предвремените избори на 5-ти јуни, иако на нив нема да партиципираат ...

ВМРО-ДПМНЕ ги достави кандидатските листи до ДИК

Кајгана - 12.05.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, до Државната изборна комисија (ДИК), синоќа пред полноќ ги поднесе кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори кои се закажани за 5 јуни.

ДИК ќе ги разгледува поднесените листи на кандидати за пратеници

Сител - 12.05.2016

Државната изборна комисија денеска (12:30) на седница треба да ги разгледа и потврди поднесените кандидатски листи за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни годинава.

ДИК ќе ги разгледува поднесените листи

Р.С.Европа - 12.05.2016

Државната изборна комисија денеска на седница треба да ги разгледа и потврди поднесените кандидатски листи за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни годинава. До синоќа на полноќ кога истече рокот, листи на кандидати за ...

ДИК: Ќе се разгледуваат поднесените листи на кандидати за пратеници

Телеграф - 12.05.2016

Листи до ДИК, како што претходно најавија, не доставија СДСМ, ДУИ и ДПА Државната изборна комисија денеска на седница треба да ги разгледа и потврди поднесените кандидатски листи за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи, СДСМ, ДУИ и ДПА не одат на избори

Курир - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ до Државната изборна комисија (ДИК) синоќа поднесе листи со имиња на кандидати за пратеници, за предвремените парламентарни избори закажани на 5-ти јуни. Листи до ДИК, како што претходно најавија, не доставија СДСМ, ДУИ и ДПА.

РОКОТ ИСТЕЧЕ: Од четворката од Пржино само ВМРО-ДПМНЕ поднесе листи со пратеници

Телеграф - 12.05.2016

Носител во првата изборна единица ќе биде претседателот на партијата ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во втората шефот на дипломатијата, Никола Попоски, Илија Димовски во третата, Никола Тодоров во четворката, Антонио Милошоски во петката и Влатко ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи - СДСМ, ДУИ и ДПА не одат на избори

Press24 - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ до Државната изборна комисија (ДИК) синоќа поднесе листи со имиња на кандидати за пратеници, за предвремените парламентарни избори закажани на 5-ти јуни. Листи до ДИК, како што претходно најавија, не доставија СДСМ, ДУИ и ДПА.

ДИК ќе ги разгледува поднесените листи на НДМ, СДП и на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 12.05.2016

Државната изборна комисија денеска на седница треба да ги разгледа и потврди поднесените кандидатски листи за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни годинава. До синоќа на полноќ кога истече рокот, листи на кандидати за ...

И официјално УМС на ВМРО-ДПМНЕ ги достави листите до ДИК: Одиме на избори!

Република - 12.05.2016

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ 30 минути пред полноќ ги достави кандидатските листи за изборите закажани на 5 јуни 2016 година. Доставија листа од 123 предлог-кандидати за 6 изборни единици, од кои 49 се жени, 74 мажи.

ВМРО-ДПМНЕ ги достави кандидатските листи до ДИК

Точка - 12.05.2016

Коалицијата "За подобра Македонија", предводена од ВМРО-ДПМНЕ, до Државната изборна комисија (ДИК), синоќа пред полноќ ги поднесе кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори кои се закажани за 5.јуни.

ВМРО-ДПМНЕ ги достави кандидатските листи до ДИК

Бриф - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе листите со имињата на кандидатите за пратеници, за предвремените избори закажани на 5-ти Јуни. На листите на владеачката партија се имињата на123 кандидаи , од кои 49 се жени.

ВМРО-ДПМНЕ ги поднесе кандидатските листи, СДСМ, ДУИ и ДПА не одат на избори

Канал 77 - 12.05.2016

Коалицијата „За подобра Македонија”, предводена од ВМРО-ДПМНЕ вчера половина час пред полноќ до Државната изборна комисија (ДИК) ги поднесе кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори кои се закажани за 5.јуни.

ВИДЕО: ВМРО-ДПМНЕ поднесе листи до ДИК за секој случај, ако има избори на 5 јуни

Либертас - 12.05.2016

Претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Неловски, ги достави кандидатските листи на партијата за избори на 5-ти јуни. -Согласно вчерашната одлука на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денес ја имам јас честа да ги доставам листите за ...

Денеска ДИК ќе ги разгледува поднесените кандидатски листи за пратеници

Пулс24 - 12.05.2016

Државната изборна комисија денеска во 12:30 на седница треба да ги разгледа и потврди поднесените кандидатски листи за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни годинава.

Седница на ДИК за поднесените кандидатски листи

Точка - 12.05.2016

Државната изборна комисија денеска ќе ја одржи 41-вата седница. На дневен ред на Комисијата како што информираат оттаму е разгледувањето и потврдување на поднесените кандидатски листи за предвремените парламентарни избори за избор на пратеници во ...

ВМРО ДПМНЕ достави кандидатски листи

Тера - 12.05.2016

Коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ синоќа пред полноќ ги поднесе до Државната изборна комисија кандидатските листи за пратеници за предвремените парламентарни избори кои се закажани за 5 јуни.

ВМРО-ДПМНЕ ги достави кандидатските листи до ДИК

Пулс24 - 12.05.2016

Претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Неловски, ги достави кандидатските листи на владејачката партија за закажаните избори на 5-ти јуни. -Согласно вчерашната одлука на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денес ја имам јас честа да ...

ДИК ќе ги разгледува поднесените листи на кандидати за пратеници

Вечер Прес - 12.05.2016

Државната изборна комисија денеска на седница треба да ги разгледа и потврди поднесените кандидатски листи за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни годинава. До синоќа на полноќ кога истече рокот, листи на кандидати за ...

На избори на 5.јуни освен ВМРО ДПМНЕ, ќе одат и НДМ, ГРОМ и СДПМ

еМагазин - 12.05.2016

Освен ВМРО-ДПМНЕ до Државната изборна комисија (ДИК) синоќа листи со имиња на кандидати за пратеници, за предвремените парламентарни избори закажани на 5-ти јуни, поднесоа и партијата Народно движење за Македонија (НДМ) на Јанко Бачев и ...

Познати кандидатите за пратеници на ВМРО ДПМНЕ за скопскиот регион

Скопје инфо - 12.05.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски повторно се најде предводник на листата на првата изборна единица, а веднаш зад него е министерката за култура Елизабета Канчевска Милевска, а трет е министерот за социјала Диме Спасов.

Кои имиња од ВМРО ДПМНЕ се на кандидатските листи за пратеници за избори на 5 јуни

Бриф - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ синоќа пред полноќ ги поднесе листите со имињата на кандидатите за пратеници за предвремените избори закажани на 5 јуни. Носител на првата изборна единица е претседателот на партијата, Никола Груевски, носител на листата на втората ИЕ е ...

Тројца аболицирани на листите на ВМРО-ДПМНЕ- ги нема Јанкуловска, Јанакиески, Пешевски, Чавков, Мисајловски, Спиро ...

Локално - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ синоќа пред полноќ ги поднесе листите со имињата на кандидатите за пратеници за предвремените избори закажани на 5 јуни. Носител на првата изборна единица е претседателот на партијата, Никола Груевски, носител на листата на втората ИЕ е ...

Од аболицираните само Груевски и Вељаноски на листите за пратеници

Либертас - 12.05.2016

Од аболицираните високи функционери од ВМРО-ДПМНЕ и нивни соработници, само лидерот на партијата Никола Груевски и претседателот на Собранието Трајко Вељаноски се на листата на кандидати за пратеници за изборите на петти јуни, дознава Сакамдакажам.

Кои имиња од ВМРО ДПМНЕ се на кандидатските листи за пратеници за избори на 5. јуни

еМагазин - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ синоќа пред полноќ ги поднесе листите со имињата на кандидатите за пратеници за предвремените избори закажани на 5 јуни. Носител на првата изборна единица е претседателот на партијата, Никола Груевски, носител на листата на втората ИЕ е ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи, СДСМ, ДУИ и ДПА не одат на избори

Пулс24 - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ до Државната изборна комисија (ДИК) синоќа поднесе листи со имиња на кандидати за пратеници, за предвремените парламентарни избори закажани на 5-ти јуни. Листи до ДИК, како што претходно најавија, не доставија СДСМ, ДУИ и ДПА.

Половина час пред полноќ ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи до ДИК

Фактор - 12.05.2016

И официјално партијата на Никола Груевски ВМРО-ДПМНЕ пред истекот на рокот поднесе кандидатски листи за пратеници до ДИК. Листата беше поднесена половина час пред полноќ а честа да ја сподели како што и самиот кажа ја имаше претседателот на Унијата ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи, СДСМ, ДУИ и ДПА не одат на избори

Lider - 12.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ до Државната изборна комисија (ДИК) синоќа поднесе листи со имиња на кандидати за пратеници, за предвремените парламентарни избори закажани на 5-ти јуни. Листи до ДИК, како што претходно најавија, не доставија СДСМ, ДУИ и ДПА.

ДИК ќе ги разгледува поднесените листи на кандидати за пратеници

Lider - 12.05.2016

Државната изборна комисија денеска (12:30) на седница треба да ги разгледа и потврди поднесените кандидатски листи за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни годинава.

ВМРО-ДПМНЕ ги достави кандидатските листи до ДИК

Lider - 12.05.2016

Претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Неловски, ги достави кандидатските листи на владејачката партија за закажаните избори на 5-ти јуни. -Согласно вчерашната одлука на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денес ја имам јас честа да ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кандидатски листи, СДСМ, ДИУ и ДПА не одат на избори

Идивиди - 12.05.2016

Скопје, 12 мај 2016 (МИА) - ВМРО-ДПМНЕ до Државната изборна комисија (ДИК) синоќа поднесе листи со имиња на кандидати за пратеници, за предвремените парламентарни избори закажани на 5-ти јуни.

ДУИ не оди на избори на 5 јуни

Телма - 11.05.2016

Владиниот коалиционен партнер ДУИ и официјално нема да оди на избори. Од партијата потврдуваат дека нема да поднес ат кандидатски листи за избор на пратеници до ДИК со што е официјализира н ставот дека нема да оди на изборите закажани на 5 јуни.

ДУИ и ДПА нема да учествуваат, ГРОМ оди на избори

ТВ21 - 11.05.2016

Демократската унија за интеграција (ДУИ) нема да учествува на изборите на 5 јуни, потврдија од партијата за ТВ21. Оттаму потврдија дека партија нема да поднесе кандидатски листи во рокот предвиден од Државната изборна комисија, кој истекува ноќеска ...

ДУИ нема да поднесе пратенички листи

Фокус - 11.05.2016

Ова го потврди партискиот портпарол Османи, цементирајќи го партискиот став за неучество на избори без опозиција. Албанската владејачка ДУИ дефинитивно нема да учествува на изборите на 5 јуни.

Котески: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе пратенички листи

Фокус - 11.05.2016

Партискиот портпарол за Прес 24 изјавил дека партиските органи ги утврдиле листите, но истовремено одлучиле и да го поддржат учеството на преговарачкиот тим на ВМРО ДПМНЕ во процесот на изнаоѓање излез од кризата.

ВМРО ДПМНЕ оди на избори

Телма - 11.05.2016

ВМРО ДПМНЕ одлучи да учествува на изборите распишани за 5-ти јуни. До крајот на рокот што истекува вечерва на полноќ, партијата ќе поднесе кандидатски листи во ДИК. Портпаролот Иво Котевски појасни дека ваква одлука е донесена уште синоќа на ...

Вмро-дпмне подготви листи, СДСМ, ДУИ и ДПА не одат на избори

Утрински - 11.05.2016

Александра М. Митевска ВМРО-ДПМНЕ се' уште не се откажува од избори на 5 јуни. За разлика од ДУИ и ДПА, кои соопштија вчера дека нема да поднесат кандидатски листи за пратеници, од најголемата владејачка партија објавија дека до крајот на денот ќе ...

ВМРО-ДПМНЕ оди на избори, СДСМ, ДУИ и ДПА не поднесоа листи до ДИК

ТВ21 - 11.05.2016

Народното движење на Македонија го скрши мразот со поднесување на листата на кандидати за пратеници до Државната изборна комисија. Оваа партија е прва која официјално го потврди учеството на избори на 5 јуни.

СДСМ, ДУИ и ДПА не доставија кандидатски листи, ВМРО ДПМНЕ оди на избори

24 Вести - 11.05.2016

ВМРО ДПМНЕ одлучи да учествува на изборите распишани за 5-ти јуни. Партијата ќе поднесе кандидатски листи во ДИК. СДСМ, ДУИ и ДПА нема да поднесат кандидатски листи до Државната изборна комисија, со што го потврдуваат својот став дека нема да ...

ВМРО-ДПМНЕ одлучи да оди на избори, СДСМ, ДУИ и ДПА не поднесуваат листи за кандидати

Телма - 11.05.2016

ВМРО ДПМНЕ одлучи да учествува на изборите распишани за 5-ти јуни. До крајот на рокот што истекува вечерва на полноќ, партијата ќе поднесе кандидатски листи во ДИК. Портпаролот Иво Котевски појасни дека ваква одлука е донесена уште синоќа на ...

Познати носителите на кандидатските листи од ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 11.05.2016

Познати имињата на носителите на кандидатските листи за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски е носител на листата во првата изборна единица, а, министерот за надворешни работи, Никола Попоски во втората изборна единица.

Познати носителите на кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на владејачката партија на изборите закажани за 5-ти јуни. Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите закажани за 5 јуни, пишува Пресс 24 повикувајќи се на високи ...

Носители на кандидатските листи на ВМРО ДПМНЕ за изборите закажани за 5 јуни

24 Вести - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО ДПМНЕ на изборите закажани на 5 јуни. Актуелниот министер за надворешни работи Никола Попоски ќе ја преводи листата на владејачката партија во втората изборна единица.

ВМРО-ДПМНЕ И ГРОМ со заедничка листа сами на избори

Сакам да кажам - 11.05.2016

На протестите на Шарената револуција се бара одлагање на изборите и повлекување на аболицијата (Фото:СДК.МК) ВМРО-ДПМНЕ И ГРОМ ќе поднесат заеднички листи за кандидати за пратеници до ДИК вечерва најдоцна до полноќ, штотуку објави агенцијата МЕТА.

До пладне во ДИК никој не поднел кандидатски листи за пратеници

Телма - 11.05.2016

Демократската унија за интеграции (ДУИ) и СДСМ, како што потврдија партиски претставници, денеска нема да поднесат листи за кандидати за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни.

До пладне во ДИК никој не поднел кандидатски листи за пратеници

Утрински - 11.05.2016

Демократската унија за интеграции (ДУИ) и СДСМ, како што потврдија партиски претставници, денеска нема да поднесат листи за кандидати за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни.

До 15 часот единствено НДМ со кандидатски листи до ДИК

Утрински - 11.05.2016

ФОТО: Киро Попов Партијата Народно движење за Македонија (НДМ) на Јанко Бачев попладнево поднесе кандидатски листи за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни. До 15 часот, според информациите од Државната изборна комисија (ДИК), ...

ВМРО-ДПМНЕ оди на избори

ТВ21 - 11.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ одлучи да учествува на изборите распишани за 5-ти јуни. До крајот на рокот што истекува вечерва на полноќ, партијата ќе поднесе кандидатски листи во ДИК. Портпаролот Иво Котевски појасни дека ваква одлука е донесена уште синоќа на ...

ВМРО - ДПМНЕ ќе достави листи на кандидати за предвремените парламентарни избори до ДИК

Вест - 11.05.2016

Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО - ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека нема поголем приоритет од почитување на Уставот и на законите на Република Македонија и членовите на овие две тела одлучија партијата денеска до Државната изборна комисија ...

На полноќ истекува рокот за доставување листи на кандидати за пратеници до ДИК

24 Вести - 11.05.2016

На полноќ истекува рокот за доставување листи на кандидати за пратеници до Државната изборна комисија. Ако не пристигне ниту една кандидатска листа, Комисијата има само една можност – да ја констатира таквата состојба.

На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Утрински - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

Бујар Османи: ДУИ нема да оди на избори

Дневник - 11.05.2016

ДУИ нема да учествува на изборите на 5 јуни. Партискиот портпарол Бујар Османи во изјава за Press24 вели дека неговата партија нема да поднесе кандидатски листи во рокот предвиден од Државната изборна комисија, кој истекува ноќеска на ...

Трајанов: Ако никој не поднесе пратенички листи, Собранието ќе продолжи со работа

Фокус - 11.05.2016

Но, ако некој сепак реши да поднесе листа, тогаш се влегува во политичка авантура чија цена ќе треба да ја платат тие што ќе решат да ги поднесат листите, предупредува лидерот на ДС. Ако ниедна партија не поднесе кандидатски листи за пратеници за ...

ВМРО -ДПМНЕ на состанок за пратеничките листи

ТВ21 - 11.05.2016

Членовите на ВМРО – ДПМНЕ од утрово се во седиштето на партијата, каде според партиски избори ќе се разговара за доставувањето на листи со кандидати за пратеници до Државна изборна комисија.

На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Телма - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

ВМРО ДПМНЕ ги достави кандидатските листи до ДИК

Вест - 11.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ ги достави своите кандидатски листи до Државната изборна комисија за предвремените парламентарни избори. Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, на полноќ се затвори рокот за ...

На полноќ истекува рокот за поднесување на пратенички листи

Фокус - 11.05.2016

Од ДИК информираат дека досега не пристигнала ниту една пратеничка листа, што е очекувано со оглед дека политичките партии ќе тактизираат до последен момент, зависно од тоа дали преговорите со посредство на амбасадорите на ЕУ и САД ќе резултираат со ...

ДИК изброи 2.446.266 државјани на Македонија

Сакам да кажам - 11.05.2016

Од протестот на Шарената револуција пред ДИК на 4 мај (Фото: СДК.МК) Државната изборна комисија (ДИК) синоќа едногласно го усвои извештајот за податоците од регистарот на државјани (лица со македонски пасош) на Министерството за внатрешни работи ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи за кандидати за пратеници

МРТ - 11.05.2016

На полноќ истекува рокот за поднесување листи за пратеници. Досега, тоа единствено го стори Народното движење за Македонија на Јанко Бачев. Од ВМРО-ДПМНЕ информираат дека ќе достават кандидати. СДСМ останува на одлуката дека нема услови за избори.

Познати носителите на кандидатските листи од ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 11.05.2016

Познати имињата на носителите на кандидатските листи за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски е носител на листата во првата изборна единица, а, министерот за надворешни работи, Никола Попоски во втората изборна единица.

Уште една партија достави пратенички листи до ДИК - ВМРО-ДПМНЕ своите ќе ги поднесе пред полноќ

Сител - 11.05.2016

Социјалдемократската партија на Македонија на Бранко Јаневски попладнево околу 19 часот ги доставила своите кандидатски листи до Државната изборна комисија. Високи извори од комисијата за Press24 и официјално ги потврдија овие информации.

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кандидатски листи, но тоа не е гаранција за одржување избори

Макфакс - 11.05.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи за кандидати за пратеници, потврди Директорот на центарот за комуникации на партијата, Иво Котевски. „Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека нема поголем приоритет од ...

Груевски носител на листата во првата изборна единица

МКД - 11.05.2016

Познати имињата на носителите на кандидатските листи за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ. Никола Груевски е носител на листата во првата изборна единица, а, министерот за надворешни работи, Никола Попоски во втората изборна единица, објави Телма , ...

Бачев поднесе листи за пратеници во ДИК

Алфа - 11.05.2016

Став околу учеството на изборите пристигна и од партијата ГРОМ . Оттаму за Алфа велат дека сношти извршниот одбор на партијата одлучил да се приклучи кон изборните листи на ВМРО ДПМНЕ. Партијата Народно движење за Македонија во Државната изборна ...

Груевски ќе ја предводел листата во 1.ИЕ за изборите кои може и да не се одржат

Репортер - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите закажани за 5 јуни, објави провладиниот портал Press24 повикувајќи се на високи партиски извори. Актуелниот министер за надворешни работи Никола Попоски ќе ја преводи ...

Истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Нетпрес - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

Нема избори без листи за кандидати за пратеници

Макфакс - 11.05.2016

Во среда вечер на полноќ, истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија, според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни.

ВМРО-ДПМНЕ, сепак, ќе поднесе кандидатски листи за избори на 5 јуни

Капитал - 11.05.2016

Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО – ДПМНЕ доцна синоќа заклучиле дека нема поголем приоритет од почитување на Уставот и на законите на Република Македонија, и членовите на овие две тела одлучиле партијата денеска до Државната изборна комисија ...

Прес 24: Груевски ќе биде носител на листата во „кецот“

+инфо - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица, дознава ексклузивно Прес 24 , повикувајќи се на високи партиски извори. Актуелниот министер за надворешни работи Никола Попоски ќе ја преводи листата на ...

Ова се носителите на пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите закажани за 5 јуни, пишува Пресс 24 повикувајќи се на високи партиски извори. Според информациите на порталот, актуелниот министер за надворешни работи Никола Попоски ќе ја ...

Нема избори без листи за кандидати за пратеници

Кајгана - 11.05.2016

Вечерва на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија, според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни.

На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Сител - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

ДУИ со официјален став за учеството во изборите

Сител - 11.05.2016

ДУИ нема да учествува на изборите на 5 јуни. Партискиот портпарол Бујар Османи во изјава за Press24 вели дека неговата партија нема да поднесе кандидатски листи во рокот предвиден од Државната изборна комисија, кој истекува ноќеска на полноќ.

ВМРО-ДПМНЕ ги објави носителите на кандидатските листи

Нова ТВ - 11.05.2016

Пресс 24 повикувајќи се на високи партиски извори ги објави имињата на носителите на кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ на изборите закажани за 5 јуни. Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во првата единица, министерот за ...

Бујар Османи: ДУИ нема да оди на избори

Репортер - 11.05.2016

И нема да учествува на изборите на 5 јуни. Партискиот портпарол Бујар Османи во изјава за Press24 вели дека неговата партија нема да поднесе кандидатски листи во рокот предвиден од Државната изборна комисија, кој истекува ноќеска на ...

ВМРО-ДПМНЕ ги достави кандидатските листи до ДИК

Курир - 11.05.2016

Претседателот на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Неловски, ги достави кандидатските листи на владејачката партија за закажаните избори на 5-ти јуни. Тој истакна дека партијата доставува во Државната изборна комисија 123 предлог кандидати во сите 6 ...

Познати носителите на листите на ВМРО-ДПМНЕ – за избори на 5 јуни се уште НДП на Бачев и СДПМ на Јаневски

Капитал - 11.05.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ќе ја предводи кандидатската листа на партијата на изборите закажани за 5 јуни во првата изборна единица, објави Press24 повикувајќи се на високи партиски извори.

Трајанов: Наједноставно е ниедна партија да не поднесе кандидатски листи за да се одложат изборите

Капитал - 11.05.2016

Во целата ситуација наједноставно ќе биде ако ниту една партија не поднесе кандидатски листи за пратеници за изборите на 5 јуни, бидејќи тогаш Државната изборна комисија ќе констатира дека нема услови за одржување на избори и ќе треба повторно да се ...

ДУИ нема да учествува на изборите

Кајгана - 11.05.2016

Владејачката партија од редот на Албанците, Демократската унија за интеграција (ДУИ) нема да учествува на изборите на 5 јуни. Како што потврди партискиот портпарол Бујар Османи неговата партија нема да поднесе кандидатски листи во рокот предвиден од ...

На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Press24 - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Алфа - 11.05.2016

До синоќа, како што информираат од Државната изборна комисија (ДИК), не пристигнала ниту една листа за кандидати за пратеници. Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ ...

ИСТЕКУВА РОКОТ: Денеска до полноќ треба да се достават листи на кандидати за пратеници

Телеграф - 11.05.2016

До синоќа, како што информираат од Државната изборна комисија (ДИК), не пристигнала ниту една листа за кандидати за пратеници Според Роковникот за извршување изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечерва на полноќ ...

Вечер на полноќ истекува рокот за поднесување кандидатски листи за пратеници

Капитал - 11.05.2016

Според Роковникот изготвен од Државната изборна комисија за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието.

СЕ ЧЕКА НА ВМРО-ДПМНЕ И ДПА: СДСМ и ДУИ нема да поднесат листи за пратеници

Телеграф - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечерва на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници Демократската унија за интеграции (ДУИ) и СДСМ, како што потврдија ...

До пладне во ДИК никој не поднел кандидатски листи за пратеници

Сител - 11.05.2016

Демократската унија за интеграции (ДУИ) и СДСМ, како што потврдија партиски претставници, денеска нема да поднесат листи за кандидати за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни.

Истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Курир - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

„Прес 24“: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кандидатски листи за пратеници

Нетпрес - 11.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи за кандидати за пратеници, објави Прес 24. Информацијата за порталот ја потврдил Директорот на центарот за комуникации на партијата, Иво Котевски. „Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека ...

Официјално: ВМРО-ДПМНЕ поднесува кандидатски листи за пратеници

Курир - 11.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи за кандидати за пратеници. Информацијата за Press24 ја потврди Директорот на центарот за комуникации на партијата, Иво Котевски. „Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека нема поголем ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кандидатски листи за пратеници

МКД - 11.05.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ, сепак одлучи до Државната изборна комисија да поднесе кандидатски листи за пратеници за изборите закажани за 5 јуни, потврди за МДК.мк директорот на Центарот за комуникации на партијата, Иво Котевски.

Котевски: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи на кандидати за изборите на 5 јуни

Стандард - 11.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи за кандидати за пратеници, изјави за Прес 24 директорот на партискиот Центар за комуникации, Иво Котевски. – Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека нема поголем приоритет од почитување ...

СТИГНА ПОТВРДА: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе пратенички листи

Телеграф - 11.05.2016

Досега ДУИ и СДСМ најавија дека нема да поднесуваат листи, додека ДПА се нема изјаснето ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи за кандидати за пратеници, најави партискиот портпарол Иво Котевски за Прес 24. Рокот за поднесување истекува на полноќ.

ВМРО ДПМНЕоди на избори, СДСМ, ДУИ и ДПА не?

OhridNews - 11.05.2016

Вечерва на полноќ, истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни. До сега, само од Народното движење за Македонија достави листи на кандидати за ...

На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Репортер - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кандидатски листи, но тоа не е гаранција за одржување избори

Кајгана - 11.05.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи за кандидати за пратеници, потврди Директорот на центарот за комуникации на партијата, Иво Котевски. „Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека нема поголем приоритет од ...

СДСМ, ДУИ и ДПА не одат на избори

Репортер - 11.05.2016

Народното движење за Македонија е единствената партија која сигурно ќе учествува на изборите. До овој момент, само таа поднесе листи на кандидати за пратеници до ДИК. Од политичката лидерска четворка, три партии потврдија дека не учествуваат на ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесува денес листи за изборите

Нова ТВ - 11.05.2016

Според портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Иво Котевски, владечката партија денес ќе поднесе листи на кандидати за предвремените избори закажани за 5 јуни, изјавил Котевски за Пресс24. “Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека ...

Има ли кандидати за пратеници ќе се знае вечерва на полноќ

+инфо - 11.05.2016

Вечерва на полноќ е последниот рок за доставување листи на кандидати за пратеници до Државната изборна комисија. Ако не пристигне ниту една кандидатска листа, Комисијата треба да ја констатира таквата состојба и за тоа да го извести Собранието.

ВМРО ДПМНЕ сепак ќе оди на избори

Репортер - 11.05.2016

ВМРО ДПМНЕ одлучи да учествува на изборите распишани за 5-ти јуни, јави Телма . Според овој медиум се очекува до вечерва на полноќ владеачката партија да ги поднесе кандидатските листи до Државната изборна комисија.

Истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

МРТ - 11.05.2016

На вчерашната седница на ДИК беше разгледан извештајот од регистарот на државјани составен од МВР, според кој има регистрирано 2.460.000 македонски државјани, од кои 505.000 се малолетни. Вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на ...

На полноќ истекува рокот, кандидатски листи за пратеници сѐ уште нема

МКД - 11.05.2016

Вечер на полноќ истекува рокот за доставување листи на кандидати до Државната изборна комисија (ДИК), а според извори од Комисијата, до синоќа не пристигнала ниту една листа за кандидати за пратеници.

На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

А1 On - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

Не е поднесена ниту една кандидатска листа – рокот истекува на полноќ

Нова ТВ - 11.05.2016

Вечерва на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници за Собранието на Република Македонија. Откако ќе ги добие листите, ДИК има 48 часа за да утврди дали листата на кандидати е поднесена во утврдениот рок и дали е ...

ДУИ со официјален став за учеството во изборите

Нетпрес - 11.05.2016

ДУИ нема да учествува на изборите на 5 јуни. Партискиот портпарол Бујар Османи во изјава за Press24 вели дека неговата партија нема да поднесе кандидатски листи во рокот предвиден од Државната изборна комисија, кој истекува ноќеска на полноќ.

ДУИ конечно со јасен став, нема да оди на избори на 5 јуни

+инфо - 11.05.2016

ДУИ нема да поднесе кандидатски листи за избор на пратеници со што конено го официјализира ставот дека нема да оди на изборите закажани на 5 јуни. Партискиот портпарол Бујар Османи денеска само кусо одговара дека листи нема да поднесат без да даде ...

ВМРО - ДПМНЕ ќе достави листи на кандидати за предвремените парламентарни избори до ДИК

Сител - 11.05.2016

Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО - ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека нема поголем приоритет од почитување на Уставот и на законите на Република Македонија и членовите на овие две тела одлучија партијата денеска до Државната изборна комисија ...

Трајанов: Ако некој поднесе кандидатска листа влегува во политичка авантура

+инфо - 11.05.2016

Во целата ситуација наједноставно ќе биде ако ниту една партија не поднесе кандидатски листи за пратеници за изборите на 5 јуни, бидејќи тогаш Државната изборна комисија ќе констатира дека нема услови за одржување на избори и ќе треба повторно да се ...

ДУИ нема да учествува на изборите

Макфакс - 11.05.2016

Владејачката партија, од редот на Албанците, Демократска унија за интеграција (ДУИ) нема да учествува на изборите на 5 јуни. Како што потврди партискиот портпарол Бујар Османи во изјава за Press24, неговата партија нема да поднесе кандидатски листи ...

ДУИ потврди: Нема да одиме на избори на 5 јуни

Стандард - 11.05.2016

ДУИ нема да поднесе кандидатски листи за избор на пратеници со што го потврди дека нема да оди на изборите закажани на 5 јуни. Портпаролот на партијата, Бујар Османи денеска сподели дека нема да поднесат листи без да даде повеќе детали околу ...

ДУИ нема да учествува на изборите

А1 On - 11.05.2016

ДУИ нема да учествува на изборите на 5 јуни. Партија нема да поднесе кандидатски листи во рокот предвиден од Државната изборна комисија, кој истекува ноќеска на полноќ. Партискиот портпарол Бујар Османи денеска само кусо одговара дека листи нема да ...

ВМРО - ДПМНЕ ќе достави листи на кандидати за изборите на 5 јуни

Р.С.Европа - 11.05.2016

Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО - ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека нема поголем приоритет од почитување на Уставот и на законите на Република Македонија и членовите на овие две тела одлучија партијата денеска до Државната изборна комисија ...

Адеми: ДУИ нема да поднесе кандидатски листи за избори на 5 јуни

Капитал - 11.05.2016

ДУИ нема да поднесе листи со кандидати за пратеници за изборите на 5 јуни, потврди за „Капитал“ генералниот секретар на партијата, Абидаликим Адеми. Во пресрет на истекувањето на рокот (вечер на полноќ) за поднесување кандидатски листи партијата на ...

Ова се носителите на пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите закажани за 5 јуни, пишува Пресс 24 повикувајќи се на високи партиски извори. Според информациите на порталот, актуелниот министер за надворешни работи Никола Попоски ќе ја ...

Ова се носителите на пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите закажани за 5 јуни, пишува Пресс 24 повикувајќи се на високи партиски извори. Според информациите на порталот, актуелниот министер за надворешни работи Никола Попоски ќе ја ...

ДУИ се огласи, нема да поднесува кандидатски листи до ДИК

МКД - 11.05.2016

ДУИ и официјално објави дека нема да поднесе листи со кандидати за избор на пратеници, со што се исклучува учеството на партијата на изборите закажани за 5 јуни. Портпаролот на партијата, Бујар Османи кусо информира дека ДУИ нема да поднесе листи до ...

Очигледно нема избори на 5 јуни

Р.С.Европа - 11.05.2016

СДСМ и ДУИ најавија дека нема да поднесат кандидатски листи за изборите на 5 јуни, а сличен став се очекува и од ДПА. Во ВМРО-ДПМНЕ сè уште не соопштуваат што ќе прават. ДУИ денеска нема да поднесе кандидатска листа за пратеници во Државната изборна ...

До пладне во ДИК никој не поднел кандидатски листи за пратеници

А1 On - 11.05.2016

Демократската унија за интеграции (ДУИ) и СДСМ, како што потврдија партиски претставници, денеска нема да поднесат листи за кандидати за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни.

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кандидатски листи за пратеници

+инфо - 11.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи за кандидати за пратеници, потврдил за Прес 24 , директорот на центарот за комуникации на партијата, Иво Котевски. - Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека нема поголем приоритет од ...

Само Народно движење за Македонија денеска поднесе кандидатски листи за изборите

МКД - 11.05.2016

Народното движење за Македонија досега е единствената партија која сигурно ќе учествува на изборите, доколку тие се одржат. Партијата, како што најави, денеска поднесе листи на кандидати за пратеници до ДИК.

На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Република - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ ги објави имињата на носителите на пратеничките листи

Република - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите закажани за 5 јуни. Актуелниот министер за надворешни работи Никола Попоски ќе ја преводи листата на владејачката партија во втората изборна единица .

Еве ги носителите на пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите закажани за 5 јуни, пишува Пресс 24 повикувајќи се на високи партиски извори. Според информациите на порталот, актуелниот министер за надворешни работи Никола Попоски ќе ја ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесува кандидатски листи за пратеници

Република - 11.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи за кандидати за пратеници. -Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека нема поголем приоритет од почитување на Уставот и законите на Република Македонија и членовите на овие две тела ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесува кандидатски листи за пратеници

МК News - 11.05.2016

Информацијата ја потврди Директорот на центарот за комуникации на партијата, Иво Котевски. „Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека нема поголем приоритет од почитување на Уставот и законите на Република Македонија ...

"Прес 24": ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кандидатски листи за пратеници

Точка - 11.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи за кандидати за пратеници, објави Прес 24. Информацијата за порталот ја потврдил Директорот на центарот за комуникации на партијата, Иво Котевски. „Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека ...

ВМРО-ДПМНЕ официјално доставува кандидатски листи за пратеници

Пулс24 - 11.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи за кандидати за пратеници. Информацијата за Press24 ја потврди Директорот на центарот за комуникации на партијата, Иво Котевски за Press24. „Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека нема ...

На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Канал 77 - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечерва на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

Груевски ќе е носител на листа во ИЕ1, а опозиција ќе му бидат НДМ на Бачев и СДП на Бранко Јаневски

Локално - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите закажани за 5 јуни во првата изборна единица. Министерот за надворешни работи пак, Никола Попоски ќе ја предводи листата на владејачката партија во втората изборна единица.

ГРОМ оди во прегратката на ВМРО-ДПМНЕ , заеднички листи за пратеници

Локално - 11.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ и ГРОМ вечерва, најдоцна до полноќ, ќе поднесат заеднички листи за кандидати за пратеници до ДИК. Ова било потврдено вечерва на централниот одбор на ГРОМ. Од ВМРО-ДПМНЕ ниту ја потврдуваат ниту ја демантираат информацијата и велат дека на ...

Потврдено: ДУИ и ДПА нема да одат на избори

Локално - 11.05.2016

Партискиот портпарол да ДУИ- Бујар Османи, денеска потврди дека ДУИ нема да учествува на изборите на 5 јуни. Според него, интегративците нема да поднесат кандидатски листи во законскиот рок кој истекува денеска на полноќ.

Ова се носителите на пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ

Тера - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите закажани за 5 јуни, пишува Пресс 24 повикувајќи се на високи партиски извори. Според информациите на порталот, актуелниот министер за надворешни работи Никола Попоски ќе ја ...

Ова се носителите на пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ

МК News - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите закажани за 5 јуни, пишува Пресс 24 повикувајќи се на високи партиски извори. Според информациите на порталот, актуелниот министер за надворешни работи Никола Попоски ќе ја ...

На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Бриф - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

Нема избори без листи за кандидати за пратеници

Точка - 11.05.2016

Денеска на полноќ, истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија, според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни.

ВМРО-ДПМНЕ и официјално оди на избори на 5 јуни, ќе достави листи со кандидати

Локално - 11.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи за кандидати за пратеници- информираа од партијата. Од таму велат дека ЦК на партијата одлучил до ДИК да се достават листите со кандидати за да се испочитуваат Уставот и законите.

Донесена одлука: ДУИ нема да учествува на изборите

Точка - 11.05.2016

Владејачката партија, од редот на Албанците, Демократска унија за интеграција нема да учествува на изборите на 5 јуни. Како што потврди партискиот портпарол Бујар Османи во изјава за Press24 , неговата партија нема да поднесе кандидатски листи во ...

ВМРО ДПМНЕ сепак ќе оди на избори

Либертас - 11.05.2016

ВМРО ДПМНЕ одлучи да учествува на изборите распишани за 5-ти јуни, јави Телма . Според овој медиум се очекува до вечерва на полноќ владеачката партија да ги поднесе кандидатските листи до Државната изборна комисија.

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе листи за пратеници

Бриф - 11.05.2016

Народното движење за Македонија (НДМ) и ВМРО-ДПМНЕ се партите што ќе поднесат листи за кандидати за пратеници и кои сигурно ќе учествуваат на изборите, ако се одржат на 5 јуни. НДМ веќе ги достави листите до Државната изборна комисија (ДИК), додека ...

ВМРО-ДПМНЕ сепак оди на избори

Фактор - 11.05.2016

ВМРО ДПМНЕ одлучи да учествува на изборите распишани за 5-ти јуни, јави Телма . Според овој медиум се очекува до вечерва на полноќ владеачката партија да ги поднесе кандидатските листи до Државната изборна комисија.

СДСМ, ДУИ и ДПА не одат на избори

Либертас - 11.05.2016

Народното движење за Македонија е единствената партија која сигурно ќе учествува на изборите. До овој момент, само таа поднесе листи на кандидати за пратеници до ДИК. Од политичката лидерска четворка, три партии потврдија дека не учествуваат на ...

На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Тера - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

Ќе има ли избори: На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

еМагазин - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

Официјално: ВМРО-ДПМНЕ поднесува кандидатски листи за пратеници

Вечер Прес - 11.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи за кандидати за пратеници Информацијата ја потврди Директорот на центарот за комуникации на партијата, Иво Котевски. „Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека нема поголем приоритет од ...

ДУИ не оди на избори на 5. јуни, од ВМРО ДПМНЕ нема официјален став

еМагазин - 11.05.2016

ДУИ нема да учествува на изборите на 5 јуни. Партискиот портпарол Бујар Османи во изјава за Press24 вели дека неговата партија нема да поднесе кандидатски листи во рокот предвиден од Државната изборна комисија, кој истекува ноќеска на полноќ.

На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Фактор - 11.05.2016

На полноќ вечерва истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија. Од Државната изборна комисија, кажаа дека до синоќа не пристигнала ниту една листа за кандидати за пратеници.

ДУИ се огласи, нема да поднесува кандидатски листи до ДИК

Тера - 11.05.2016

ДУИ и официјално објави дека нема да поднесе листи со кандидати за избор на пратеници, со што се исклучува учеството на партијата на изборите закажани за 5 јуни. Портпаролот на партијата, Бујар Османи кусо информира дека ДУИ нема да поднесе листи до ...

Избори ДА- НЕ !? На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Локално - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

ВМРО ДПМНЕ не се откажува од избори на 5. Јуни, ДУИ, СДСМ и ДПА нема да учествуваат

еМагазин - 11.05.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе достави листи за кандидати за пратеници, потврди Директорот на центарот за комуникации на партијата, Иво Котевски. „Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека нема поголем приоритет од ...

До 15 часот единствено НДМ со кандидатски листи до ДИК

Локално - 11.05.2016

Партијата Народно движење за Македонија (НДМ) на Јанко Бачев попладнево поднесе кандидатски листи за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни. До 15 часот, според информациите од Државната изборна комисија (ДИК), единствено НДМ поднесе ...

Истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Пулс24 - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

Уште една партија достави пратенички листи до ДИК

Вечер Прес - 11.05.2016

ВМРО-ДПМНЕ најави дека своите листи ќе ги достави пред полноќ. Социјалдемократската партија на Македонија на Бранко Јаневски попладнево околу 19 часот ги доставила своите кандидатски листи до Државната изборна комисија за сите 6 изборни единици.

Кои се носителите на кандидатските листи на ВМРО-ДПМНЕ?

Фактор - 11.05.2016

Познати се имињата на носителите на кандидатските листи за пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, објави Телма. Никола Груевски е носител на листата во првата изборна единица, а, министерот за надворешни работи, Никола Попоски во втората изборна единица.

Груевски ќе ја предводел листата во 1.ИЕ за изборите кои може и да не се одржат

Либертас - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите закажани за 5 јуни, објави провладиниот портал Press24 повикувајќи се на високи партиски извори. Актуелниот министер за надворешни работи Никола Попоски ќе ја преводи ...

Бујар Османи: ДУИ нема да оди на избори

Бриф - 11.05.2016

ДУИ нема да учествува на изборите на 5 јуни. Партискиот портпарол Бујар Османи во изјава за Press24 вели дека неговата партија нема да поднесе кандидатски листи во рокот предвиден од Државната изборна комисија, кој истекува ноќеска на ...

ДУИ со официјален став за учеството во изборите

МК News - 11.05.2016

ДУИ нема да учествува на изборите на 5 јуни. Партискиот портпарол Бујар Османи во изјава за Press24 вели дека неговата партија нема да поднесе кандидатски листи во рокот предвиден од Државната изборна комисија, кој истекува ноќеска на полноќ.

Прес 24: Груевски ќе биде носител на листата во „кецот“

Бриф - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица, дознава ексклузивно Прес 24 , повикувајќи се на високи партиски извори. Актуелниот министер за надворешни работи Никола Попоски ќе ја предводи листата на ...

ДУИ нема да поднесе кандидатски листи за избор на пратеници

Фактор - 11.05.2016

ДУИ нема да поднесе кандидатски листи за избор на пратеници. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска само кусо одговара дека листи нема да поднесат без да даде повеќе детали што понатаму и кои се следните чекори на партијата.

ДУИ нема да учествува на изборите: Најава за учество има само од Народно движење

Канал 77 - 11.05.2016

ДУИ нема да учествува на изборите на 5 јуни. Оттаму нема да поднесат листа со кандидати во рокот предвиден од Државната изборна комисија, кој истекува ноќеска на полноќ – објави порталот Прес24, повикувајќи се на изјава на партискиот портпарол, ...

ВМРО ДПМНЕ оди на избори, ги достави кандидатските листи во ДИК

Вечер Прес - 11.05.2016

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ 30 минути пред полноќ ги достави кандидатските листи за изборите закажани на 5 јуни 2016 година. Доставија листа од 123 предлог кандидати за 6 изборни единици, од 49 се жени, 74 мажи.

Бујар Османи потврди: ДУИ нема да учествува на изборите на 5 јуни

Локално - 11.05.2016

Партискиот портпарол да ДУИ- Бујар Османи, денеска потврди дека ДУИ нема да учествува на изборите на 5 јуни. Според него, интегративците нема да поднесат кандидатски листи во законскиот рок кој истекува денеска на полноќ.

На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Lider - 11.05.2016

Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

ВМРО – ДПМНЕ ќе достави листи на кандидати за предвремените парламентарни избори до ДИК

Lider - 11.05.2016

Извршниот и Централниот Комитет на ВМРО – ДПМНЕ доцна синоќа заклучија дека нема поголем приоритет од почитување на Уставот и на законите на Република Македонија и членовите на овие две тела одлучија партијата денеска до Државната изборна комисија ...

Ова се носителите на пратеничките листи на ВМРО-ДПМНЕ

Lider - 11.05.2016

Никола Груевски ќе ја предводи кандидатската листа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите закажани за 5 јуни, пишува Пресс 24 повикувајќи се на високи партиски извори. Според информациите на порталот, актуелниот министер за надворешни работи Никола Попоски ќе ја ...

До пладне во ДИК никој не поднел кандидатски листи за пратеници

Lider - 11.05.2016

Демократската унија за интеграции (ДУИ) и СДСМ, како што потврдија партиски претставници, денеска нема да поднесат листи за кандидати за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни.

На полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници

Идивиди - 11.05.2016

Скопје, 11 мај 2016 (МИА) - Според Роковникот за извршување на изборни дејствија за предвремените парламентарни избори на 5 јуни, вечер на полноќ истекува рокот за поднесување листи на кандидати за пратеници во Собранието на Република Македонија.

До пладне во ДИК никој не поднел кандидатски листи за пратеници

Идивиди - 11.05.2016

Скопје, 11 мај 2016 (МИА) - Демократската унија за интеграции (ДУИ) и СДСМ, како што потврдија партиски претставници, денеска нема да поднесат листи за кандидати за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни.

До 15 часот единствено НДМ со кандидатски листи до ДИК

Идивиди - 11.05.2016

Скопје, 11 мај 2016 (МИА) - Партијата Народно движење за Македонија (НДМ) на Јанко Бачев попладнево поднесе кандидатски листи за предвремените парламентарни избори закажани за 5 јуни. До 15 часот, според информациите од Државната изборна комисија ...

Ако нема кандидати за пратеници, нема ни избори, велат од ДИК

Сакам да кажам - 10.05.2016

Полицајците ги спуштија штитовите откако Шарената револуција ја обои и Државната изборна комисија (Фото: СДК.МК) Ако до утре на полноќ, последниот рок за доставување листи на кандидати за пратеници до Државната изборна комисија (ДИК), не пристигне ...

ДИК: Нема избори ако не пристигне ниту една кандидатска листа за пратеници

Либертас - 10.05.2016

Ако до утре на полноќ, последниот рок за доставување листи на кандидати за пратеници до Државната изборна комисија (ДИК), не пристигне ниту една кандидатска листа, Комисијата има само една можност – да ја констатира таквата состојбата.

ДИК: Нема избори ако нема листи со кандидати за прaтеници

Локално - 10.05.2016

Ако до утре на полноќ, последниот рок за доставување листи на кандидати за пратеници до Државната изборна комисија (ДИК), не пристигне ниту една кандидатска листа, Комисијата има само една можност – да ја констатира таквата состојбата.