TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Српските хеликоптери одлетаа од Македонија, заминаа да ја спасуваат Атина

Алсат-М - 08.08.2021

Во Малешевијата и натаму е најкритично откако денеска се засили шумскиот пожарот во Делчевско, а и натаму гори во реонот на Пехчево и Берово. Пожари има во Прилепско, а гори и во Скопско каде огнот се префрли од велешка страна.

Ангелов: Старите возила многу помогнаа, српските хеликоптери заминаа кон Атина

ТВ21 - 08.08.2021

Српските хеликоптери заминаа од Македонија, и се упатија кон Атина каде што ситуацијата е пресериозна. Ова го изјави Стојанче Ангелов, директорот на ЦУК од Будимирци. „Освен хеликоптерите, кои се лимитирани, а каде на помош ни дојдоа српски ...

Ангелов и Заев следеа моменти од успешно дејство на хеликоптерите против шумскиот пожар

ТВ21 - 08.08.2021

Стојанче Ангелов на својот „Фејсбук“, објави фотографии со премиерот Заев, на кого му презентира моменти на успешно дејство на хеликоптерите против шумскиот пожар. „Моменти од успешно дејство на хеликоптерите против шумскиот пожар.

ЗАСТАРЕНИТЕ ЦИСТЕРНИ ЗАВРШИЈА РАБОТА Иако не делуваа така, тие помогнаа многу, вели Ангелов

+инфо - 08.08.2021

Српските хеликоптери од денеска ќе помагаат во Атина каде што ситуацијата е пресериозна, рече директорот на ЦУК. Српските хеликоптери заминаа од Македонија, и се упатија кон Атина каде што ситуацијата е пресериозна.

Ангелов: Застарените цистерни ни помогнаа многу

Курир - 08.08.2021

Српските хеликоптери заминаа од Македонија и се упатија кон Атина каде што ситуацијата е пресериозна. Ова го изјави Стојанче Ангелов, директорот на ЦУК од Будимирци. -Освен хеликоптерите, кои се лимитирани, а каде на помош ни дојдоа српски ...

Ангелов: И старите возила ни помогнаа многу

Нетпрес - 08.08.2021

Српските хеликоптери заминаа од Македонија и се упатија кон Атина каде што ситуацијата е пресериозна. Ова го изјави Стојанче Ангелов, директорот на ЦУК од Будимирци. -Освен хеликоптерите, кои се лимитирани, а каде на помош ни дојдоа српски ...

Ангелов: Застарените цистерни ни помогнаа многу, иако не делуваа така

Lider - 08.08.2021

Српските хеликоптери заминаа од Македонија, и се упатија кон Атина каде што ситуацијата е пресериозна. Ова го изјави Стојанче Ангелов, директорот на ЦУК од Будимирци. Ангелов рече: -Освен хеликоптерите, кои се лимитирани, а каде на помош ни дојдоа ...

Ситуација со пожарите најкритична во беровско, се гаси од воздух

Р.С.Европа - 07.08.2021

Поради дејствувањето на противпожарниот авион од Романија, хеликоптерите се повлечени, а ангажираните екипи се дистанцираат на безбедно растојание, информира попладнево ЦУК. Ситуацијата со пожарите сè уште е најкритична во малешевско-пијанечкиот ...

Хеликоптерите веќе нема да мора да се враќаат во Скопје, ќе полнат гориво во близина на пожарите

Р.С.Европа - 07.08.2021

Хеликоптерите кои учествуваат во гасењето на пожарите во Малешевијата веќе нема да се враќаат во Скопје по гориво, туку полнат на импровизиран хелиодром во близина на Берово, каде што слетуваат хеликоптерите, полнат гориво, а од акумулациите во ...

МО: Ја зголемивме ефикасноста и брзината на делување на сите воздухоплови

Канал5 - 07.08.2021

Армијата обезбеди полнење гориво во хеликоптерите во непосредна близина на критичните точки. Со ефикасен армиски ангажман и поддршка од РЕК Битола и АД Макпетрол, значително се зголеми ефикасноста и брзината на делување на сите хеликоптери вклучени ...

Австриските пожарникари им демонстрираа на Заев и Ангелов постапка за снабдување со вода на хеликоптерите

Фокус - 07.08.2021

Австриските пожарникари, над селото Будинарци, демонстрираа техничка постапка за снабдување со вода на хеликоптерите. -Координирана средба од ЦУК и увид на терен каде се се уште активни пожарите на отворено, заедно со дел од државниот врв со ...

Армијата обезбеди хеликоптерите да полнат гориво во близина на кризните точки

ТВ21 - 07.08.2021

Хеликоптерите нема повеќе да се враќаат назад во Скопје да полнат гориво, па да одат на истокот да гасат пожари. Армијата организираше хеликоптерите да полнат гориво во близина на кризните точки, и со тоа ќе се скрати времето меѓу две дејствувања, ...

Армијата обезбеди полнење гориво во хеликоптерите во близина на критичните точки

Сител - 07.08.2021

Со ефикасен армиски ангажман и поддршка од РЕК Битола и АД Макпетрол, значително се зголеми ефикасноста и брзината на делување на сите хеликоптери вклучени во гаснењето на пожарите во беровско-делчевскиот крај, соопшти Министерстовот за одбрана.

Хеликоптерите полнат гориво од импровизиран хелиодром во Берово, не губат време до Скопје

Фокус - 07.08.2021

Со ефикасен армиски ангажман и поддршка од РЕК Битола и АД Макпетрол, значително се зголеми ефикасноста и брзината на делување на сите хеликоптери вклучени во гаснењето на пожарите во беровско-делчевскиот крај, соопшти Министерстовот за одбрана.

Армијата обезбеди полнење гориво во хеликоптерите во близина на критичните точки

Вечер Прес - 07.08.2021

Со ефикасен армиски ангажман и поддршка од РЕК Битола и АД Макпетрол, значително се зголеми ефикасноста и брзината на делување на сите хеликоптери вклучени во гаснењето на пожарите во беровско-делчевскиот крај, соопшти Министерстовот за одбрана.

ХЕЛИКОПТЕРИТЕ НЕ ГУБАТ ВРЕМЕ Полнат гориво и вода близу до пожарите

+инфо - 07.08.2021

Тука во делот на општина Берово имаме импровизиран хелиодром каде што слетуваат хеликоптерите, полнат гориво, успеваат во близина да обезбедат вода од акумулациите и веднаш можат да се вратат на терен.

Армијата обезбеди полнење гориво во хеликоптерите во близина на критичните точки

24Инфо - 07.08.2021

Со ефикасен армиски ангажман и поддршка од РЕК Битола и АД Макпетрол, значително се зголеми ефикасноста и брзината на делување на сите хеликоптери вклучени во гаснењето на пожарите во беровско-делчевскиот крај, соопшти Министерстовот за одбрана.

Армијата обезбеди полнење гориво во хеликоптерите во близина на критичните точки

Press24 - 07.08.2021

Со ефикасен армиски ангажман и поддршка од РЕК Битола и АД Макпетрол, значително се зголеми ефикасноста и брзината на делување на сите хеликоптери вклучени во гаснењето на пожарите во беровско-делчевскиот крај, соопшти Министерстовот за одбрана.

Ангелов: „Спартан“ делуваше на пожарот во Малешевијата, сѐ уште е рано за импресии

24Инфо - 07.08.2021

Во моментов активни се седум пожари во земјава. Ситуацијата со пожарите сè уште е најкритична во малешевско-пијанечкиот регион. Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов информираше дека од утринава до 16 часот екипите успеале да изгаснат дел од пожарите, ...

(ВИДЕО) Армијата обезбеди полнење гориво во хеликоптерите во близина на критичните точки

Lider - 07.08.2021

Со ефикасен армиски ангажман и поддршка од РЕК Битола и АД Макпетрол, значително се зголеми ефикасноста и брзината на делување на сите хеликоптери вклучени во гаснењето на пожарите во беровско-делчевскиот крај, соопшти Министерстовот за одбрана.

Армијата обезбеди полнење гориво во хеликоптерите во близина на критичните точки

Скопје инфо - 07.08.2021

Со ефикасен армиски ангажман и поддршка од РЕК Битола и АД Макпетрол, значително се зголеми ефикасноста и брзината на делување на сите хеликоптери вклучени во гаснењето на пожарите во беровско-делчевскиот крај, соопшти Министерстовот за одбрана.

Хеликоптерите ќе полнат гориво на импровизиран хелиодром

Н.Македонија - 07.08.2021

Хеликоптерите кои учествуваат во гаснењето на пожарите ќе полнат гориво на импровизиран хелиодром во близина на Берово, а од акумулациите во близина ќе полнат вода и веднаш може да се вратат на терен, со што веќе нема да се враќаат во Скопје по ...

Армијата обезбеди полнење гориво во хеликоптерите во близина на критичните точки

Независен - 07.08.2021

Со ефикасен армиски ангажман и поддршка од РЕК Битола и АД Макпетрол, значително се зголеми ефикасноста и брзината на делување на сите хеликоптери вклучени во гаснењето на пожарите во беровско-делчевскиот крај, соопшти Министерстовот за одбрана.

Пожарите најкритични во беровско, се гаснат од воздух

Точка - 07.08.2021

Ситуацијата со пожарите сè уште е најкритична во малешевско-пијанечкиот регион. Таму се сконцентрирани и најголем дел од пожарникарите и сите хеликоптери, македонски и српски, како и противпожарниот авион кој пристигна од Романија.

Ангелов: Рано е за импресии, немаме искуство со гасење на пожари со ваков авион

Локално - 07.08.2021

Во моментов активни се седум пожари во земјава. Ситуацијата со пожарите сè уште е најкритична во малешевско-пијанечкиот регион. Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов информираше дека од утринава до 16 часот екипите успеале да изгаснат дел од пожарите, ...

Хеликоптерите ќе полнат гориво во близина на критичните точки (ВИДЕО)

Локално - 07.08.2021

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска информираше дека хеликоптерите кои учествуваат во гаснењето на пожарите ќе полнат гориво на импровизиран хелиодром во близина на Берово. – Ја зголемивме ефикасноста и брзината на делување на сите ...

Армијата обезбеди полнење гориво во хеликоптерите во близина на критичните точки

Опсервер - 07.08.2021

– Со ефикасен армиски ангажман и поддршка од РЕК Битола и АД Макпетрол, значително се зголеми ефикасноста и брзината на делување на сите хеликоптери вклучени во гаснењето на пожарите во беровско-делчевскиот крај, соопшти Министерстовот за одбрана.

Пет дена откако беснеат пожарите во Македонија, Министерството за одбрана конечно обезбеди поблиски локации за керозин ...

MakPress - 07.08.2021

Со ефикасен армиски ангажман и поддршка од РЕК Битола и АД Макпетрол, значително се зголеми ефикасноста и брзината на делување на сите хеликоптери вклучени во гаснењето на пожарите во беровско-делчевскиот крај, соопшти Министерстовот за одбрана.

(ВИДЕО) Зголемена ефикасноста, хеликоптерите слетуваат на импровизиран хелиодром близу кризните точки да полнат гориво

Frontline - 07.08.2021

„На импровизиран хелиодром хеликоптерите слетуваат, полнат гориво, успеваат во близина да обезбедат вода од акумулациите и веднаш можат да се вратат на терен. Тоа многу го крати времето за интервенција“, напиша ...

Хеликоптерите вклучени во гасење на пожарите ќе полнат гориво во близина на кризните точки каде што се гаси

Локално - 07.08.2021

Армијата успеа да организира сите хеликоптери вклучени во гасењето на пожарите да полнат гориво во близина на кризните точки каде што се гаси – со тоа ќе се скрати времето помеѓу две дејствувања и ќе се зголеми количината на исфрлена вода, брзината ...

Шекеринска: Армијата успеа да организира хеликоптерите кои гасат пожари, да полнат гориво во близина на кризните точки

Frontline - 07.08.2021

Уште рано утрово, армиските хеликоптери веќе се активни во источниот регион, твитна Шекеринска. Армијата успеа да организира сите хеликоптери вклучени во гасењето на пожарите да полнат гориво во близина на кризните точки каде што се гаси – со тоа ќе ...

Пожарот кај Пехчево може да се прошири и кон Бугарија

Р.С.Европа - 06.08.2021

На неколку места во Македонија има активни пожари, а исклучително тешки се тие во Делчевско и во Пехчевско. Многу луѓе и опрема се борат до пожарите, но теренот и условите не дозволуваат тие да се стават по контрола, велат од ЦУК.

Ангелов: Пожарите се шират со голема брзина, имаме сознанија дека некои намерно се запалени

Centar - 06.08.2021

Пожарите се шират со голема брзина, а имаме сознанија дека некои намерно се запалени, изјави директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. „Пожарите се шират со голема брзина.

Најкритични се пожарите кај Пехчево и Делчево

Тера - 06.08.2021

Исклучително тешки се пожарите во Пехчевскиот и во Делчевскиот регион. Тој во Делчевско благо се нормализира, но не е ставен под контрола, пожарот во близина на Пехчево се доближува до неколку села – Умлена, Црник, Мачево, Будинарци, но нема ...

Ангелов: Сомнително е како се палат пожари одеднаш на повеќе локации

360 степени - 05.08.2021

„Бегајте, евакуирајте се, човечкиот живот е бесценет“, апелираше директорот на ЦУК до граѓаните во загрозените подрачја Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, на денешната прес-конференција рече дека необјасниви се ...

Ангелов: Не постои хеликоптер кој гаси пожари ноќно време

ТВ21 - 05.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов на денешната прес конференција истакна дека не постои хеликоптер кој гаси пожари ноќно време. „Во Европа не постои хеликоптер кој гаси ноќно време, ова е проверена информација“, посочи ...

Српското МВР објави видео: На помош во Северна Македонија, нашите хеликоптери утрово исфрлија 25 тони вода

ТВ21 - 05.08.2021

Министерството за внатрешни работи објави видео од процедурата на полнење на вода на хеликоптерите, со кои се гасат пожарите во Македонија, во моментов во кумановскиот регион. „Хеликоптерите на Министерството за внатрешни работи кои се ангажирани за ...

Ангелов: Во Европа не постои хеликоптер кој гаси пожар навечер

Фокус - 05.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, на денешната прес коференција појасни и зошто хеликоптерите не можат во секој момент да се вклучат во борбата против огнената стихија. -Хеликоптерите имаат лимит, не само нашите, и српските, и германските, и ...

Ангелов со апел до граѓаните: Бегајте, евакуирајте се, човечкиот живот е бесценет

Слободен Печат - 05.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов попладнево изрази сочуство до сопругот на жената од Челопек, кумановско која загина во пожарот што го зафати ова село. Токму затоа ЦУК ќе се фокусира на спасување на човечките животи, да ...

Тасевски, Ангелов, Максути и Јордев во полициски хеликоптер над Пехчево

МКД - 05.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангеов заедно со директорите на БЈБ Сашо Тасевски и на ДЗС Беким Максути како и армискиот генерал Орце Јордев со полициски хеликоптер вршат увид над подрачјата зафатени со поголеми пожари заради непосредно запознавање со ...

Шекеринска: Армиските хеликоптери досега со над 100 лета исфрлија 200 тони вода на сите кризни подрачја зафатени од ...

Слободен Печат - 05.08.2021

Армиските хеликоптери досега со над 100 лета исфрлија 200 тони вода на сите кризни подрачја зафатени од пожари, напиша министерката за одбрана Радмила Шекеринска на својот твитер профил. Како што вели таа, армијата безрезервно се ангажира во ...

Ангелов: Пожарите се шират со голема брзина, имаме сознанија дека некои намерно се запалени

MTM - 05.08.2021

Пожарите се шират со голема брзина, а имаме сознанија дека некои намерно се запалени, изјави директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. „Пожарите се шират со голема брзина.

Видео: Српските хеликоптери вчера имале 21 налет над Дренак, испуштиле 25 тони вода

Курир - 05.08.2021

Хеликоптерите на српското Министерството за внатрешни работи, кои беа ангажирани за гаснење на пожарот во кумановското село Дренак, вчера имале 21 налет и испуштиле околу 25 тони вода. По наредба на претседателот на Република Србија, Александар ...

Ангелов: Пожарите се шират со голема брзина, имаме сознанија дека некои намерно се запалени

Н.Македонија - 05.08.2021

Пожарите се шират со голема брзина, а имаме сознанија дека некои намерно се запалени, изјави директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. – Пожарите се шират со голема брзина.

Ангелов: Пожарите се шират со голема брзина, имаме сознанија дека некои намерно се запалени

24Инфо - 05.08.2021

Пожарите се шират со голема брзина, а имаме сознанија дека некои намерно се запалени, изјави директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. „Пожарите се шират со голема брзина.

Ангелов: Имаме сознанија дека некои пожари намерно се запалени

Press24 - 05.08.2021

Пожарите се шират со голема брзина, а имаме сознанија дека некои намерно се запалени, изјави директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. „Пожарите се шират со голема брзина.

Ангелов: Не постои хеликоптер кој гаси пожари ноќно време

365 - 05.08.2021

„Паничното барање хеликоптери од ‘стручни лица’ создава само паника. Верувајте, преземаме сè што би презел секој ваков центар“, изјави директорот на ЦУК – Стојанче Ангелов, на прес-конференцијата по повод состојбата со пожарите во државава.

Ангелов: Имаме сознанија за намерно палење, дури се чудиме некаде како пожарите се шират и се појавуваат

365 - 05.08.2021

Пожарите се шират со чудно голема брзина, а во дел од случаите зачудувачки е и воопшто како започнуваат и како се шират, истакна на прес-конференција директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) – Стојанче Ангелов.

Ангелов: Пожарите се шират со голема брзина, имаме сознанија дека некои намерно се запалени

Точка - 05.08.2021

Пожарите се шират со голема брзина, а имаме сознанија дека некои намерно се запалени, изјави директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. „Пожарите се шират со голема брзина.

„Зошто српските хеликоптери малку летаат и не гаснеа пожари?“

Локално - 05.08.2021

Според директорот на ЦУК Стојанче Ангелов, полемиката во јавноста околу хеликоптерите се случува пред се поради луѓето кои свесно шират паника и незадоволство. -Хеликоптерите, не само македонските, туку и српските, германските, француските, ...

Бегајте, евакуирајте се, вели Стојанче Ангелов

Кумановски м. - 05.08.2021

Бегајте, евакуирајте се, порача директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов. Како што вели Ангелов, тешко е да се напушти домот кој се градел со сопствени раце цел живот, но нов дом ќе се направи, а животот нема да се врати.

Ангелов: Не постои хеликоптер кој гаси пожари ноќно време

Zoom - 05.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов на денешната прес конференција истакна дека не постои хеликоптер кој гаси пожари ноќно време. „Во Европа не постои хеликоптер кој гаси ноќно време, ова е проверена информација“, посочи Ангелов.

Ангелов: Бегајте, евакуирајте се!

Република - 05.08.2021

На денешната прес-конференција директорот на ЦУК Стојанче Ангелов и неговите соработници, соопштија дека активни пожари има низ целата земја, но и натаму најризични се Делчевско – Пехчевскиот регион, Кумановско и Прилепско каде има 18 пожари.

Неколку активни пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот, охридскиот, битолскиот и штипскиот регион

360 степени - 04.08.2021

Според ЦУК нема потреба од прогласување на кризна состојба во одредени делови од земјата, но дека ситуацијата се следи и дека ако има потреба, веднаш ќе биде прогласена кризна состојба Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до ...

Во земјава се активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

360 степени - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак, изјави за МИА в.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов и додава дека состојбата се менува од час во ...

Десетина пожари активни во Македонија, најкритично во старо Нагоричане

Канал5 - 04.08.2021

Oгнените стихии продолжуваат да пустошат, борбите со пожарите и натаму се водат на неколку фронта. Според последните информации од центарот за управување со кризи активни се десетина пожари ширум земјава, а два се локализирани.

Ангелов: Три српски и еден хеликоптер на АРМ го гаснат пожарот околу Дренак, тој е најсериозен

24 Вести - 04.08.2021

Девет пожари моментно се активни, а состојбата е најсериозна во општината старо нагоричани, околу селото Дренак. Во изјава за тв 24 директорот на центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов.

Активни се девет пожари, најсериозно е во Старо Нагоричани

Фокус - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Активни девет пожари низ Македонија, најкритично околу селото Дренак

Р.С.Европа - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси и верувам доколку не се појават нови, во ...

Активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

Сител - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Ангелов: Нема разлика дали сум во Крушево, Кочани или ЦУК, за координација потребен ми е само мобилен

Сител - 04.08.2021

Директорот на ЦУК Стојанчо Ангелов во Тема на денот на Сител телевизија изјави дека пожарот во Кочани се развил неочекувано, дека бил контролиран и не постоела опасност за градот, но кога ветрот ненадејно го сменил правецот, пожарот тргнал кон ...

На територијата на државата активни се уште неколку пожари

МКД - 04.08.2021

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот охридскиот, битолскиот и штипскиот регион.

Деноноќна борба со пожарите: На половина Македонија уште ѝ гори „под нозете“

Слободен Печат - 04.08.2021

Благодарение на професионалноста и солидарноста на пожарникарите и граѓаните, и натаму немаме повредени или загрозени лица. Материјалната штета е нешто што со заеднички сили ќе го надоместиме, сега најголемата грижа на сите мора да ни биде ...

На територијата на државата активни неколку пожари, пристигнаа четири хеликоптери од Србија за гаснење на огнот

24 Вести - 04.08.2021

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот охридскиот, битолскиот и штипскиот регион.

На територијата на државата активни неколку пожари, пристигнаа четири хеликоптери од Србија за гаснење на огнот

Сител - 04.08.2021

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот охридскиот, битолскиот и штипскиот регион.

Активни се неколку пожари во државата

Фокус - 04.08.2021

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот охридскиот, битолскиот и штипскиот регион.

Пожарите ги покажаа слабите македонски капацитети за справување со кризи

Р.С.Европа - 04.08.2021

Србија ни испрати 4 хеликоптери да помогнат во гаснењето на пожарите, претходно земјата помогна и со вакцини за време на ковид кризата. Се очекува помош и од други соседи со што се отвора прашањето за капацитетите на државата за справување со вакви ...

Активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

24 Вести - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

Канал5 - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Пожари на 9 локации се активни низ државава, најкритично е во Куманово

МКД - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричане, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

СТОЈАНЧЕ АНГЕЛОВ: Три српски и еден хеликоптер на АРМ го гаснат пожарот околу Дренак, тој е најсериозен

Фактор - 04.08.2021

Девет пожари моментно се активни, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак, изјави за МИА в.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов, додавајќи дека ангажирани се сите расположливи ...

На територијата на државата активни неколку пожари, пристигнаа четири хеликоптери од Србија за гаснење на огнот

OhridNews - 04.08.2021

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот охридскиот, битолскиот и штипскиот регион.

На територијата на државата активни неколку пожари, пристигнаа четири хеликоптери од Србија за гаснење на огнот

Бриф - 04.08.2021

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот охридскиот, битолскиот и штипскиот регион.

Активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

Нова ТВ - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

Либертас - 04.08.2021

– Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Сè уште активни неколку пожари, се гаснат со помош на српските хеликоптери

Lider - 04.08.2021

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот охридскиот, битолскиот и штипскиот регион.

Активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

24Инфо - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

Lider - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. – Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Три српски и еден хеликоптер на АРМ го гаснат пожарот околу селото Дренак

Н.Македонија - 04.08.2021

Девет пожари моментно се активни, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак, изјави за МИА в.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов, додавајќи дека ангажирани се сите расположливи ...

Активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

Независен - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричане, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

На територијата на државата активни неколку пожари - пристигнаа четири хеликоптери од Србија за гаснење на огнот

Press24 - 04.08.2021

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот охридскиот, битолскиот и штипскиот регион.

АНГЕЛОВ: Беснеат 9 пожари, состојбата се менува од час во час, најкритично е во Старо Нагоричани

Денешен - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

АКТИВНИ 9 ПОЖАРИ ВО МАКЕДОНИЈА: Критично во Старо Нагоричане и Пехчево, Ангелов вели ќе ги контролираат

Курир - 04.08.2021

Девет пожари во моментоов е активни во земјава, а најсериозна е состојбата околу селото Дренак кое се наоѓа во општина Старо Нагоричане. Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов вели дека состојбата се менува од час во ...

Активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

еМагазин - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Активни девет пожари - најкритично во Старо Нагоричане

Press24 - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

И натаму активни неколку пожари, пристигнаа четири хеликоптери од Србија за гаснење на огнот

Независен - 04.08.2021

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот охридскиот, битолскиот и штипскиот регион.

Ангелов: Нема разлика дали сум во Крушево, Кочани или ЦУК, за координација потребен ми е само мобилен

Скопје24 - 04.08.2021

Директорот на ЦУК Стојанчо Ангелов во Тема на денот на Сител телевизија изјави дека пожарот во Кочани се развил неочекувано, дека бил контролиран и не постоела опасност за градот, но кога ветрот ненадејно го сменил правецот, пожарот тргнал кон ...

На територијата на државата активни неколку пожари, пристигнаа четири хеликоптери од Србија за гаснење на огнот

24Инфо - 04.08.2021

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот охридскиот, битолскиот и штипскиот регион.

(Видео): Српските хеликоптери утрово имале 21 налет над Дренак, испуштиле 25 тони вода

24Инфо - 04.08.2021

Хеликоптерите на српското Министерството за внатрешни работи, кои беа ангажирани за гаснење на пожарот во кумановското село Дренак, утрово имале 21 налет и испуштиле околу 25 тони вода. По наредба на претседателот на Република Србија, Александар ...

Ангелов признава дека не успеале да се координираат за навреме да полетаат српските хеликоптери

Курир - 04.08.2021

Македонските власти побараа помош од соседните земји за справување со пожарите кои беснеат во земјава, и ја добија. Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин вчера лично дојде со четирите хеликоптери кои Србија ги дава за помош на ...

Најкритично е во Старо Нагоричане од 9-те активни пожари

Нетпрес - 04.08.2021

Во моментов во земјава се активни девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Таму во моментов дејствуваат три хеликоптери од Србија, заедно со еден македонски армиски хеликоптер.

Активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

Скопје инфо - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Ангелов признава дека не успеале да се координираат за навремено полетување на српските хеликоптери

Нетпрес - 04.08.2021

Македонските власти побараа помош од соседните земји за справување со пожарите кои беснеат во земјава, и ја добија. Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин вчера лично дојде со четирите хеликоптери кои Србија ги дава за помош на ...

Активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

Кајгана - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. „Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Ангелов: „За координација потребен ми е само мобилен, нема разлика дали сум во Крушево, Кочани или ЦУК“

Точка - 04.08.2021

Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов во „Тема на денот“ на „Сител“ изјави дека пожарот во Кочани се развил неочекувано, дека бил контролиран и не постоела опасност за градот, но кога ветрот ненадејно го сменил правецот, пожарот тргнал кон градот, а ...

Во земјава активни неколку пожари, пристигнаа четири хеликоптери од Србија

Кајгана - 04.08.2021

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот охридскиот, битолскиот и штипскиот регион.

Активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

Опсервер - 04.08.2021

– Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Активни се девет пожари, најсериозна е состојбата во Старо Нагоричани

CivilMedia - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Српските хеликоптери испуштиле 25 тони вода за да се изгасат пожарите во Македонија

Локално - 04.08.2021

Хеликоптерите на српското Министерство за внатрешни работи, кои беа ангажирани за гаснење на пожарот во селото Дренак, Кумановско, од утрово имале 21 налет и испуштиле околу 25 тони вода. По наредба на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ...

Ангелов: Активни 9 пожари, гори и во Кочани, но се’ е под контрола

Expres - 04.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов за МИА изјави дека во моментов девет пожари се активни на територијата на Македонија, ситуацијата е е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак.

На територијата на државата активни неколку пожари, пристигнаа четири хеликоптери од Србија за гаснење на огнот

Бизнис Вести - 04.08.2021

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот охридскиот, битолскиот и штипскиот регион.

На територијата на државата активни неколку пожари, пристигнаа четири хеликоптери од Србија за гаснење на огнот

MakPress - 04.08.2021

Според податоците на Центарот за управување со кризи (ЦУК) до вчера до 18 часот на територијата на државата беа активни неколку пожари во скопскиот, струмичкиот, кумановскиот охридскиот, битолскиот и штипскиот регион.

Активни девет пожари, најкритично во Старо Нагоричане

Frontline - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Најкритично е во Старо Нагоричане: Активни се девет пожари

Република - 04.08.2021

Во моментов во земјава се активни девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Таму во моментов дејствуваат три хеликоптери од Србија, заедно со еден македонски армиски хеликоптер.

Во Старо Нагоричане и натами критична ситуацијата со пожарот

MakPress - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Српските хеликоптери утрово со 21 налет над Дренак испуштиле 25 тони вода (ФОТО)

Кумановски м. - 04.08.2021

Хеликоптерите на Министерството за внатрешни работи на Република Србија, кои беа ангажирани за гаснење на пожарот во селото Дренак во општината Старо Нагоричане, од утрово имале 21 налет и испуштиле околу 25 тони вода.

Ангелов признава дека не успеале да се координираат за навреме да полетаат српските хеликоптери

Република - 04.08.2021

Македонските власти побараа помош од соседните земји за справување со пожарите кои беснеат во земјава, и ја добија. Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин вчера лично дојде со четирите хеликоптери кои Србија ги дава за помош на ...

Активни девет пожари: Најкритична е состојбата околу „Дренок“, таму дејствуваат три хеликоптери од Србија

Локално - 04.08.2021

Активни во моментов се девет пожари, а состојбата е најсериозна во Општината Старо Нагоричани, околу селото Дренак. Состојбата се менува од час во час, но ние ги имаме ангажирано сите расположливи ресурси, и верувам доколку не се појават нови, во ...

Ангелов: Можно е прогласување кризна состојба на целата или на дел од територијата

360 степени - 03.08.2021

Утре во 9 часот наутро закажав состанок на Групата за процена за да ја разгледаме сериозноста на ситуацијата и, доколку процениме дека има потреба, на Управувачкиот комитет ќе му предложиме прогласување кризна состојба на целата или на дел од ...

Ангелов: Материјалната штета од пожарите ќе ја надоместиме, важно е дека нема жртви

360 степени - 03.08.2021

Штетата предизвикана од пожарите е материјална и таа ќе биде надоместена, сега е најважно дека немаме ниту повредени, ниту жртви, вели директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов.

ВМРО-ДПМНЕ најавува кривични за пожарот во Кочани

360 степени - 03.08.2021

Опозицијата ја обвинува власта затоа што, според неа, не било реагирано навремено, не биле сервисирани авионите и немало хеликоптери на терен Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најавува дека ќе поднесат кривични пријави до претставници од власта затоа што не ...

Горд сум на вчерашна акција во Кочани, никој не загина, изгореа само покриви на две куќи и трло, рече Стојанче Ангелов

Сакам да кажам - 03.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов, смета дека синоќа соодветно е постапено во Кочани и на другите локации кои гореа во пожарите, па затоа избегнати се човечки жртви, а материјалната штета е минимална.

Арсовски: Правната служба на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави до власта

Канал5 - 03.08.2021

Поради непостапување навремено спречување на пожарот во Кочани, правната служба на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави до власта. Како што вчера рековме, вчера дека ќе помагаме на граѓаните, колку можеме во рамките на граѓанските капацитети кои ...

Од три, активен само еден хеликоптер – Ангелов: Ако се утврди моја одговорност ќе заминам од земјава

ТВ21 - 03.08.2021

Засега нема потреба од прогласување кризна состојба, бидејќи иако се уште активни дел од пожарите се локализирани. Ова го изјави директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов кој додава дека иако има материјална штета, успех е што ...

Ангелов: Се нека изгори, дрва пак ќе пораснат, ЦУК машки изработи и наша работа е да спасуваме човечки животи

МКД - 03.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов денес одржа прес-конференција во врска со пожарите и нагласи дека хеликоптерите кои АРМ ги има не можат да летаат на температура над 37 степени. Вчера додека имаше голем пожар во Кочани, еден хеликоптер на АРМ ...

Ангелов: Хеликоптерите може да летаат ноќе, но не и да гаснат пожари

Алсат-М - 03.08.2021

Нема да има кризна состојба на истокот од земјава. Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов информираше дека вчерашниот пожар во Кочани предизвикал само материјална штета, без човечки жртви.

Издржав куршум во војната, ќе го издржам гневот на јавноста, ако треба и оставка ќе дадам, рече Ангелов

МКД - 03.08.2021

„Републиката е во пламен и немам време да размислувам за неважни работи како што се барањата за моја оставка. Нека залади, па ќе размислувам за тоа, ќе се направат анализи и ако сум потфрлил, јас ќе си дадам оставка и ќе си заминам од овде.

Двата армиски хеликоптери до крајот на денот ќе гасат во гевгелиско и Старо Нагоричане

ТВ21 - 03.08.2021

Од Центарот за управување со кризи информираат дека денеска, до крајот на денот, на терен ќе дејствуваат два армиски хеликоптери. Едниот од нив ќе гаси пожари во Гевгелиско-Валандовскиот регион, додека пак другиот ќе биде кај Дренок, Старо ...

Ангелов: Нема потреба од прогласување на кризна состојба

Канал5 - 03.08.2021

Пожарникарите и армијата ја продолжуваат битката на неколку фронта против пожарите кои што беснеат ширум земјава, но во отежнати услови поради ограничените капацитети. Земјава располага со два хеликоптери во моментов, кои што можат да гасат наутро и ...

Србија праќа четири хеликоптери, најавена помош и од Словенија и Грција

Р.С.Европа - 03.08.2021

Се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во попладневните часови. Исто така, потврден одговор за помош при гаснење на пожарите има и од Словенија и Грција, рече ...

Ангелов: Хеликоптерот прво дејствуваше во Нагоричане, но и тој не е предвиден да лета на високи температури

ТВ21 - 03.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов објасни за ситуацијата со пожарот во Кочани. Тој кажа дека побарал хеликоптер за Кочани, меѓутоа кажа дека истиот бил веќе во Нагоричане, а потоа не можел да стигне до Кочани.

„Хеликоптерот може да лета ноќе, но не да гаси пожар“, кажа Ангелов

ТВ21 - 03.08.2021

В.д. директорот на ЦУК Стојанче Ангелов, ја објасни ситуацијата по најавите дека хеликоптерите не можеле да дејствуваат навечер. „Хеликоптерот може да лета ноќе, но не може да гаси пожар. Како ќе зема вода тој навечер кога ништо не се гледа.

Доаѓаат четири хеликоптери од Србија, најавена помош и од Словенија и Грција

Сител - 03.08.2021

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

Пожарот кај Богородица ставен под контрола, Кочани вечерва мирно ќе спие

Глас на Америка - 03.08.2021

Според информациите на ЦУК во моментов се акртивни 13 пожари во скопскиот, струмичкиот, штипскиот, охридскиот и кумановскиот регион. Два хеликоптери на АРМ дејствуваат од воздух, Србија испрати помош од четири хеликоптери.

Големиот пожар ја „изгоре“ државната неподготвеност за справување со кризни ситуации

Слободен Печат - 03.08.2021

Додека во Македонија беснеат петнаесетина пожари, се гаснат со лопати, со застарена противпожарна опрема или денски со водените „топки“ закачени на воените хеликоптери. И оваа година, за жал, надлежните и загрозеното население не можат да сметаат на ...

Ангелов: Доколку биде потребно ќе прогласиме кризна состојба на дел или на цела територија

Слободен Печат - 03.08.2021

За утре е закажана седница на групата за процена на која ќе биде разгледана сериозноста на ситуацијата со пожарите и доколку е потребно ќе биде предложено да се прогласи кризна состојба на дел од територијата или на целата територија на државата, ...

Ангелов: Како ЦУК целосно сме фокусирани на луѓето, а потоа на материјалните добра

Сител - 03.08.2021

Вчера никој не загина, вчера никој не беше повреден. И тоа е нашиот курс. Дрвјата повторно ќе пораснат, дрвјата пак ќе ни се вратат, загубените човечки живот нема да се вратат никогаш, рече денеска на прес-конференција в.д.

Ангелов: Не сакам мојата болна мајка на 73 години да ги слуша разните коментари кои што се вртат по медиумите, ако сум ...

Слободен Печат - 03.08.2021

Вчера никој не загина, вчера никој не беше повреден. И тоа е нашиот курс. Дрвјата повторно ќе пораснат, дрвјата пак ќе ни се вратат, загубените човечки живот нема да се вратат никогаш, рече денеска на прес-конференција в.д.

ВМРО-ДПМНЕ најави кривични пријави за пожарот во Кочани

Р.С.Европа - 03.08.2021

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски денеска изјави дека правната служба на опозициската партија ќе поднесе кривични пријави до власта поради непостапување навремено спречување на пожарот во Кочани. Тој повика на одговорност и оставки.

Доаѓаат четири хеликоптери од Србија, најавена помош и од Словенија и Грција

Слободен Печат - 03.08.2021

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

Доаѓаат четири хеликоптери од Србија, најавена помош и од Словенија и Грција

Канал5 - 03.08.2021

Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром. В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се ...

Доаѓаат четири хеликоптери од Србија, најавена помош и од Словенија и Грција

Фокус - 03.08.2021

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

Ангелов: Доколку биде потребно ќе прогласиме кризна состојба на дел или на цела територија на државата

ТВ21 - 03.08.2021

За утре е закажана седница на групата за процена на која ќе биде разгледана сериозноста на ситуацијата со пшожарите и доколку е потребно ќе биде предложено да се прогласи кризна состојба на дел од територијата или на целата територија на државата, ...

Ангелов: Доколку биде потребно ќе прогласиме кризна состојба на дел или на цела територија на државата

24 Вести - 03.08.2021

За утре е закажана седница на групата за процена на која ќе биде разгледана сериозноста на ситуацијата со пшожарите и доколку е потребно ќе биде предложено да се прогласи кризна состојба на дел од територијата или на целата територија на државата, ...

ВМРО-ДПМНЕ бара кривична одговорност од Заев и Ангелов за пожарот во Кочани

Фактор - 03.08.2021

Oд ВМРО-ДПМНЕ бараат одговорност за пожарот во Кочани. Партијата ќе поднесе кривични пријави за премиерот Зоран Заев и директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов. „Денеска сме тука да побараме одговорност, за тоа што вчера наместо да стивне оваа огнена ...

Стојанче Ангелов: Нема прогласување на вонредна состојба, хеликоптерот можеше да се сруши

Фактор - 03.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави дека на седницата на Кризниот штаб е донесена одлука да не се прогласува вонредна состојба поради активните пожари на територијата на земјата.

Приземјени авиони, хеликоптери кои не летаат ноќе – власта потфрли, но никој не чуствува одговорност

Алфа - 03.08.2021

Државата гори, но директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов не планира да си поднесе оставка сега, оти како што вели направил и повеќе од што треба за да се справат со пожарите во источна Македонија.

Ангелов: Лага е дека пожарот горел четири дена. Зарем требаше да падне хеликоптер за да се увериме дека не треба да ...

Либертас - 03.08.2021

-Одредени центри на моќ пренесуваа дезинформации дека пожарот од пред пет дена кај Кочани не бил изгасен и повторно се разгорел. Не е точно, ова е нов пожар, кој најверојатно е поради спој на жици од далновод.

Ангелов ќе размислува на оставка кога ќе залади: Некои колваат човечко месо и пијат крв, ние спасуваме животи!

+инфо - 03.08.2021

Ако се утврди дека сум потфрлил за пожарите, ќе си заминам од државава. Ако се утврди спротивното, ќе побарам извинување од сите новинари кои ме нападнаа и мојата мајка мораше да ги слуша сите тие работи.

Доаѓаат четири хеликоптери од Србија, најавена помош и од Словенија и Грција

Вечер Прес - 03.08.2021

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

Хеликоптерот синоќа немаше доволно гориво за да стигне до Кочани, важно никој не загина, дрвјата пак ќе пораснат, рече ...

ММС - 03.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов на денешната прес конференција истакна дека била одржана 9. седница на која по поопсежна расправа, одлучено е дека нема потреба за прогласување на кризна состојба на одредени ...

Србија ќе испрати хеликоптери за гаснење пожар

Вечер Прес - 03.08.2021

„Претседателот Вучиќ рече ќе испрати два, три или четири хелокоптери, а помош најави и бугарскиот претседател Румен Радев. Помошта е потребна не само тука во Кочани, туку и во други региони низ земјава имаме пожари кои поради силниот ветер огнот се ...

Арсовски: Ќе поднесеме кривични против Заев и Ангелов за ненавремено спречување на пожарот во Кочани

+инфо - 03.08.2021

Бараме одговорност за тоа што наместо да се сервисираат оние авиони, ЕР трактори односно канадери коишто со сервисот чинат само 400.000 евра, власта и Заев и сите останати не најдоа време, не најдоа пари, иако ја задолжија Македонија и ги потрошија ...

Ангелов: Зарем требаше да падне хеликоптер за да се увериме дека не треба да летаат на пеколни температури?

Нова ТВ - 03.08.2021

„Во девет часот одржавме состанок на Групата на процена и по опсежна расправа едногласно одлучивме дека нема потреба за прогласување кризна состојба, но телото ќе биде во постојано заседание доколку има потреба да се прогласи кризна состојба на дел ...

Арсовски: Ќе поднесеме кривични против Заев и Ангелов за ненавремено спречување на пожарот во Кочани

Press24 - 03.08.2021

Како што вчера рековме, вчера дека ќе помагаме на граѓаните, колку можеме во рамките на граѓанските капацитети кои што ги поседуваме. А, денеска наместо одговори од власта ќе бараме одговорност, истакна Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Директорот на ЦУК, Ангелов за пожарите: Нека гори се, само сите да се живи и здрави

еМагазин - 03.08.2021

Вчера никој не загина, вчера никој не беше повреден. И тоа е нашиот курс. Дрвјата повторно ќе пораснат, дрвјата пак ќе ни се вратат, загубените човечки живот нема да се вратат никогаш, рече денеска на прес-конференција в.д.

Арсовски: Ќе поднесеме кривични против Заев и Ангелов за ненавремено спречување на пожарот во Кочани

Нетпрес - 03.08.2021

Како што вчера рековме, вчера дека ќе помагаме на граѓаните, колку можеме во рамките на граѓанските капацитети коишто ги поседуваме. А, денеска наместо одговори од власта ќе бараме одговорност.

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични по пожарите?

Денешен - 03.08.2021

Како што вчера рековме, вчера дека ќе помагаме на граѓаните, колку можеме во рамките на граѓанските капацитети кои што ги поседуваме. А, денеска наместо одговори од власта ќе бараме одговорност, истакна Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Арсовски oд Кочани: Ќе поднесеме кривични пријави против власта поради ненавремено спречување на пожарот

Н.Македонија - 03.08.2021

Денеска сме тука во Кочани побараме одговорност, за тоа што вчера наместо да се стиши оваа огнена стихија тука, од страна на надлежните на власта, Стојанче Ангелов и сите останати кои што треба да бидат во тој кризен штаб, тие си беа по прослави, ...

Нема прогласување на вонредна состојба, но одлуката може за брзо да се промени

Скопје24 - 03.08.2021

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави дека на седницата на Кризниот штаб е донесена одлука да не се прогласува вонредна состојба поради активните пожари на територијата на земјата.

(Видео) Арсовски oд Кочани: Ќе поднесеме кривични пријави против власта поради ненавремено спречување на пожарот

MTM - 03.08.2021

Денеска сме во Кочани да побараме одговорност за тоа што вчера наместо да се стиши оваа огнена стихија тука, од страна на надлежните на власта, Стојанче Ангелов и сите останати кои што треба да бидат во тој кризен штаб, тие си беа по прослави, рече ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични против власта за ненавремено спречување на пожарот во Кочани

Lider - 03.08.2021

Денеска сме тука да побараме одговорност, за тоа што вчера наместо да се стиши оваа огнена стихија тука од страна на надлежните на власта, Стојанче Ангелов и сите останати кои што треба да бидат во тој кризен штаб, тие си беа по прослави.

Ангелов: Се нека изгори, дрва пак ќе пораснат

Курир - 03.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов денес одржа прес-конференција во врска со пожарите и нагласи дека хеликоптерите кои АРМ ги има не можат да летаат на температура над 37 степени. Вчера додека имаше голем пожар во Кочани, еден хеликоптер на АРМ ...

Ангелов: Сѐ нека изгори, нека бидат живи и здрави луѓето!

Независен - 03.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов објасни за ситуацијата со пожарот во Кочани, при што рече дека побарал хеликоптер за Кочани, меѓутоа истиот бил веќе во Нагоричане, а потоа не можел да стигне до Кочани.

Ангелов: Доаѓаат четири хеликоптери од Србија, најавена помош и од Словенија и Грција

Press24 - 03.08.2021

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

Доаѓаат четири хеликоптери од Србија, најавена помош и од Словенија и Грција

24Инфо - 03.08.2021

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

Четири хеликоптери пристигнуваат од Србија – Помош ќе добиеме и од Словенија и Грција

Скопје24 - 03.08.2021

Стојанче Ангелов, В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични за власта за ненавремено спречување на пожарот во Кочани – одговорност и оставки веднаш

24Инфо - 03.08.2021

Интегрален текст од изјава на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ „Како што вчера рековме, вчера дека ќе помагаме на граѓаните, колку можеме во рамките на граѓанските капацитети кои што ги поседуваме.

Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави до власта поради непостапување навремено за спречување на пожарот во ...

Курир - 03.08.2021

Како што вчера рековме, вчера дека ќе помагаме на граѓаните, колку можеме во рамките на граѓанските капацитети кои што ги поседуваме. А, денеска наместо одговори од власта ќе бараме одговорност, истакна Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Ангелов: Зарем требаше да падне хеликоптер за да се увериме дека не треба да летаат на пеколни температури?

Press24 - 03.08.2021

Во девет часот одржавме состанок на Групата на процена и по опсежна расправа едногласно одлучивме дека нема потреба за прогласување кризна состојба, но телото ќе биде во постојано заседание доколку има потреба да се прогласи кризна состојба на дел ...

Ангелов: Доколку биде потребно ќе прогласиме кризна состојба на дел или на цела територија на државата

Курир - 03.08.2021

За утре е закажана седница на групата за процена на која ќе биде разгледана сериозноста на ситуацијата со пшожарите и доколку е потребно ќе биде предложено да се прогласи кризна состојба на дел од територијата или на целата територија на државата, ...

Пристигнуваат четири хеликоптери од Србија, најавена помош и од Словенија и Грција

Lider - 03.08.2021

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

Доаѓаат четири хеликоптери од Србија, најавена помош и од Словенија и Грција

Скопје инфо - 03.08.2021

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

Србија ќе испрати хеликоптери за гаснење пожар

24Инфо - 03.08.2021

„Претседателот Вучиќ рече ќе испрати два, три или четири хелокоптери, а помош најави и бугарскиот претседател Румен Радев. Помошта е потребна не само тука во Кочани, туку и во други региони низ земјава имаме пожари кои поради силниот ветер огнот се ...

Ангелов: Нема да има кризна состојба, Македонија добро се справува со пожарите

Centar - 03.08.2021

Нема да има кризна состојба на истокот од земјава. Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов информираше дека вчерашниот пожар во Кочани предизвикал само материјална штета, без човечки жртви.

Ангелов: Важно е дека нема човечки жртви, материјалната штета лесно се санира

Press24 - 03.08.2021

Нема да има кризна состојба на истокот од земјава. Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов информираше дека вчерашниот пожар во Кочани предизвикал само материјална штета, без човечки жртви.

Ангелов: Ако се утврди вина ќе си дадам оставка, хеликоптерот продолжи да гаси во Старо Нагоричане каде спасувавме ...

24Инфо - 03.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов на денешната прес-конференција на прашањето дали има одговорност и дали ќе си даде оставка, рече дека ќе почека прво да се изгасат пожарите, па потоа ќе се направат анализи. -Прво да ги изгасиме пожарите.

АНГЕЛОВ: Армискиот хеликоптер вчера немаше доволно гориво за да го гаси пожарот во Кочани

Денешен - 03.08.2021

За денеска е закажана седница на групата за процена на која ќе биде разгледана сериозноста на ситуацијата со пожарите и доколку е потребно ќе биде предложено да се прогласи кризна состојба на дел од територијата или на целата територија на државата, ...

Ангелов: Доколку биде потребно ќе прогласиме кризна состојба на дел или на цела територија на државата

Нетпрес - 03.08.2021

За денеска е закажана седница на групата за процена на која ќе биде разгледана сериозноста на ситуацијата со пшожарите и доколку е потребно ќе биде предложено да се прогласи кризна состојба на дел од територијата или на целата територија на ...

Ангелов: Можно е прогласување кризна состојба на целата или на дел од територијата

Скопје24 - 03.08.2021

За денеска е закажана седница на групата за процена на која ќе биде разгледана сериозноста на ситуацијата со пожарите и доколку е потребно ќе биде предложено да се прогласи кризна состојба на дел од територијата или на целата територија на државата, ...

Вучиќ ќе испрати хеликоптери за пожарите

Денешен - 03.08.2021

Зоран Заев вечерва информираше за помошта која ќе ја добие градот Кочани по катастрофалниот пожар што го зафати пределот на овој град во попладневните часови. Како што истакна Заев, остварил контакт со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и ...

Ангелов: Нема да има кризна состојба, Македонија добро се справува со пожарите

365 - 03.08.2021

Нема да има кризна состојба на истокот од државата, соопшти денеска на прес-конференција Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) – Стојанче Ангелов. Тој информираше дека вчерашниот пожар во Кочани предизвикал само материјална штета која, ...

Доаѓаат 4 хеликоптери од Србија, најавена помош и од Словенија и Грција

Кајгана - 03.08.2021

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

(Видео) Ангелов: „Ако се утврди дека сум потфрлил за пожарите, ќе си заминам од државава!“

Точка - 03.08.2021

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов објасни за ситуацијата со пожарот во Кочани, при што рече дека побарал хеликоптер за Кочани, меѓутоа истиот бил веќе во Нагоричане, а потоа не можел да стигне до Кочани.

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави до власта за пожарот во Кочани

365 - 03.08.2021

Правната служба на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави до власта поради непостапување и ненавремено спречување на пожарот во Кочани, соопшти денеска портпаролот на партијата – Димче Арсовски.

Ангелов: Хеликоптерите можат да летаат ноќе, но не можат да гасат пожари

Zoom - 03.08.2021

Нема потреба од прогласување на кризна состојба, вели директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. Тој додава дека утрово одржале состанок, после издадената наредба на претседателот Стево Пендаровски за мобилизација на армијата.

Ангелов бара одговорност од новинарите, горд е што вчера никој не загинал

Скопско Ехо - 03.08.2021

Стојанче Ангелов, директорот на ЦУК, ќе побара извинување од сите новинари поради како што рече, нападите што ги трпел во текот на вчерашниот ден поради пожарите во Македонија. – Ако се утврди дека сум потфрлил за пожарите, ќе си заминам од државава.

Четири хеликоптери треба да пристигнат од Србија, најавена помош од Словенија и Грција

Zoom - 03.08.2021

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави за власта за ненавремено справување со пожарите

Република - 03.08.2021

ВМРО-ДПМНЕ побараме одговорност, за тоа што вчера наместо да се стиши оваа огнена стихија тука од страна на надлежните на власта, Стојанче Ангелов и сите останати кои што треба да бидат во тој кризен штаб, тие си беа по прослави.

Ангелов: Србија ќе ни испрати четири хеликоптери ама бројот на пилоти ни е ограничен

MakPress - 03.08.2021

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

Арсовски: Ќе поднесеме кривични пријави за загрозување на безбедноста против владини функционери за вчерашниот пожар во ...

MakPress - 03.08.2021

Како што вчера рековме, вчера дека ќе помагаме на граѓаните, колку можеме во рамките на граѓанските капацитети кои што ги поседуваме. А, денеска наместо одговори од власта ќе бараме одговорност.

Ангелов: Во моментов има 6 активни пожари низ Македонија

Кумановски м. - 03.08.2021

Деновиве низ Македонија има неколку активни пожари кои претат да направат голема штета на граѓаните и на општеството. Директорот на ЦУК Стојанче Ангелов во денешната прес конференција изјави дека не треба да се прогласува вондердна состојба и дека ...

Четири хеликоптери треба да пристигнат од Србија, најавена помош од Словенија и Грција

Република - 03.08.2021

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

Доаѓаат четири хеликоптери од Србија, најавена помош и од Словенија и Грција

Опсервер - 03.08.2021

– В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични до власта поради пожарот во Кочани

Локално - 03.08.2021

Правната служба на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави до власта поради непостапување навремено спречување на пожарот во Кочани, соопшти денеска портпаролот на партијата, Димче Арсовски.

Ниту еден хеликоптер не гаси ноќе пожар, вели Ангелов

Локално - 03.08.2021

Директорот на Центарот со управување со кризи, Стојанче Ангелов на денешната прес-конференција информираше дека имаат вкупно 3 хеликоптери на располагање од Армијата, од кои два се за гаснење на пожар. -Навечер не можат да гасат, но можат да летаат.

Како ЦУК целосно сме фокусирани на луѓето, а потоа на материјалните добра, вели Ангелов

Бизнис Вести - 03.08.2021

Скопје, 3 август 2021 (МИА) – Вчера никој не загина, вчера никој не беше повреден. И тоа е нашиот курс. Дрвјата повторно ќе пораснат, дрвјата пак ќе ни се вратат, загубените човечки живот нема да се вратат никогаш, рече денеска на прес-конференција ...

Ангелов: Важно е дека нема човечки жртви, материјалната штета лесно се санира

Локално - 03.08.2021

Нема да има кризна состојба на истокот од земјава. Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов информираше дека вчерашниот пожар во Кочани предизвикал само материјална штета, без човечки жртви.

Ангелов за пожарите: Можно прогласување кризна состојба на дел или на целата територија од државата

Локално - 03.08.2021

„Во попладневните часови во првиот момент кога температураа на воздухот падна за неколку степени, командантот на воздухопловниот винг повторно го крена хеликоптерот и истиот беше упатен кон Старо Нагоричане, каде што беа зафатени неколку куќи и ...

Ангелов: Можно е прогласување кризна состојба на целата или на дел од територијата

Република - 03.08.2021

За утре е закажана седница на групата за процена на која ќе биде разгледана сериозноста на ситуацијата со пшожарите и доколку е потребно ќе биде предложено да се прогласи кризна состојба на дел од територијата или на целата територија на државата, ...

Арсовски: Правната служба на ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривични пријави до власта поради непостапување навремено спречување ...

Опсервер - 03.08.2021

Како што вчера рековме, вчера дека ќе помагаме на граѓаните, колку можеме во рамките на граѓанските капацитети кои што ги поседуваме. А, денеска наместо одговори од власта ќе бараме одговорност.

Поголем дел од пожарите под контрола, хеликоптери од Србија и Словенија, ширење дезинформации и паника, портокаловата ...

CivilMedia - 03.08.2021

Според ЦУК, состојбата со пожарите во земјава до 13 часот е следнава: во скопскиот регион е активен пожарот кај село Градманци. Во Струмичко, шумскиот пожар кој се појави завчера кај местото Погана во Валандово на површина од 200 хектари, вчера ...

Ангелов: Армиски хеликоптер гасеше во Нагоричане ама и тој беше приземјен бидејќи не може да лета над 40 степени

MakPress - 03.08.2021

За утре е закажана седница на групата за процена на која ќе биде разгледана сериозноста на ситуацијата со пшожарите и доколку е потребно ќе биде предложено да се прогласи кризна состојба на дел од територијата или на целата територија на државата, ...

Ангелов: Доколку биде потребно ќе прогласиме кризна состојба на дел или на цела територија на државата

Frontline - 03.08.2021

Закажана седница на групата за процена на која ќе биде разгледана сериозноста на ситуацијата со пожарите и доколку е потребно ќе биде предложено да се прогласи кризна состојба на дел од територијата или на целата територија на државата, изјави ...

Ангелов: Доколку биде потребно ќе прогласиме кризна состојба на дел или на цела територија на државата

CivilMedia - 03.08.2021

За денес е закажана седница на групата за процена на која ќе биде разгледана сериозноста на ситуацијата со пшожарите и доколку е потребно ќе биде предложено да се прогласи кризна состојба на дел од територијата или на целата територија на државата, ...

Како ЦУК целосно сме фокусирани на луѓето, а потоа на материјалните добра, вели Ангелов

Опсервер - 03.08.2021

– Вчера никој не загина, вчера никој не беше повреден. И тоа е нашиот курс. Дрвјата повторно ќе пораснат, дрвјата пак ќе ни се вратат, загубените човечки живот нема да се вратат никогаш, рече денеска на прес-конференција в.д.

Ангелов: Хеликоптер на АРМ прегреа, благодарение на пилотите и нивниот командант не се случи поголем инцидент

MakPress - 03.08.2021

Вчера никој не загина, вчера никој не беше повреден. И тоа е нашиот курс. Дрвјата повторно ќе пораснат, дрвјата пак ќе ни се вратат, загубените човечки живот нема да се вратат никогаш, рече денеска на прес-конференција в.д.

Како ЦУК целосно сме фокусирани на луѓето, а потоа на материјалните добра, вели Ангелов

Frontline - 03.08.2021

Вчера никој не загина, вчера никој не беше повреден. И тоа е нашиот курс. Дрвјата повторно ќе пораснат, дрвјата пак ќе ни се вратат, загубените човечки живот нема да се вратат никогаш, рече денеска на прес-конференција в.д.

Ангелов: Хеликоптерот беше во Старо Нагоричане, немаше гориво за да оди до Кочани

Република - 03.08.2021

– најави директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов. Тој за пожарот во Старо Нагоричане изјави дека на почетокот бил активиран армиски хеликоптер, но поради високите пладневни температури, хеликоптерот не бил во можност да ...

Хеликоптерот на АРМ немал доволно гориво за да стигне до пожарот во Кочани

Expres - 03.08.2021

Во 9 часот наутро закажав состанок на Групата за процена за да ја разгледаме сериозноста на ситуацијата и, доколку процениме дека има потреба, на Управувачкиот комитет ќе му предложиме прогласување кризна состојба на целата или на дел од ...

Ангелов: Доаѓаат четири хеликоптери од Србија, потврдена помош и од Словенија и Грција

CivilMedia - 03.08.2021

В.д. директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов денеска информираше дека во секој момент се очекува од Србија да пристигнат четири хеликоптери на скопскиот аеродром, кои ќе бидат употребени за гаснење на пожарите во ...

Од Србија ќе пристигнат хеликоптери за целосно локализирање на пожарите

ТВ21 - 02.08.2021

Премиерот Зоран Заев вечерва беше на терен во селото Тркање, од каде информираше за помошта која ќе ја добие градот Кочани по големата огнена стихија која го зафати овој град. Заев вели дека остварил контакт со претседателот на Србија, Александар ...

Хеликоптери за Кочани ќе стигнат и од Србија

Фокус - 02.08.2021

Премиерот Зоран Заев вечерва од село Тркање информираше за помошта која ќе ја добие градот Кочани по катастрофалниот пожар што го зафати пределот на овој град во попладневните часови. Како што истакна Заев, остварил контакт со претседателот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во Кочани молеле за хеликоптер, но не добиле помош, го чуваат за екскурзиите на Заев

+инфо - 02.08.2021

Партијата порачува властите да интервенираат веднаш, да ги мобилизираат сите капацитети и да го спасат градот Кочани, но и другите населени места околу кои беснеат пожарите. Додека власта се слика на приватната прослава во Крушево, пожар уништува ...

Србија испраќа хеликоптери за пожарот во Кочани

Курир - 02.08.2021

Премиерот Зоран Заев вечерва од село Тркање информираше за помошта која ќе ја добие градот Кочани по катастрофалниот пожар што го зафати пределот на овој град во попладневните часови. Како што истакна Заев, остварил контакт со претседателот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во Кочани молеле за хеликоптер, но не добиле помош, го чуваат за екскурзиите на Заев

Нетпрес - 02.08.2021

Додека власта се слика на приватната прослава во Крушево, пожар уништува куќи во Кочани, реагира ВМРО-ДПМНЕ, откако попладнево стана драматична ситуацијата со пожарот во Кочани. – Според последните информации, во Кочани,но и на други низ Македонија ...

ВМРО-ДПМНЕ: Кочани гори – молеле за хеликоптер да помогне за гасење, но не добиле помош, ама затоа има хеликоптери за ...

Курир - 02.08.2021

Додека власта се слика на приватната прослава во Крушево, пожар уништува куќи во Кочани, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Ова е нивното соопштение: Според последните информации, во Кочани но и на други низ Македонија пожарите уништуваат имоти на граѓани.

ВМРО-ДПМНЕ: Во Кочани молеле за хеликоптер, но не добиле помош, го чуваат за екскурзиите на Заев

Република - 02.08.2021

Додека власта се слика на приватната прослава во Крушево, пожар уништува куќи во Кочани, реагира ВМРО-ДПМНЕ, откако попладнево стана драматична ситуацијата со пожарот во Кочани. – Според последните информации, во Кочани,но и на други низ Македонија ...

ВМРО ДПМНЕ: Кочани гори - молеле за хеликоптер да помогне за гасење, но не добиле помош, ама затоа има хеликоптери за ...

MakPress - 02.08.2021

Додека власта се слика на приватната прослава во Крушево, пожар уништува куќи во Кочани. Според последните информации, во Кочани но и на други низ Македонија пожарите уништуваат имоти на граѓани.

Кочани гори – молеле за хеликоптер да помогне за гасење, но не добиле помош, ама затоа има хеликоптери за екскурзии на ...

Опсервер - 02.08.2021

Додека власта се слика на приватната прослава во Крушево, пожар уништува куќи во Кочани. Според последните информации, во Кочани но и на други низ Македонија пожарите уништуваат имоти на граѓани.