TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дединец: Почисто Скопје до 2025 година!

Фокус - 25.11.2018

Александар Дединец, научен соработник во МАНУ за енергетика и животна средина, во интервју за РСЕ вели дека прават стратегии со кои треба да се најдат изворите на загадување и тие да се тргнат.

СДСМ: Надлежните интензивно работат на проблемот со загадениот воздух

Канал5 - 25.11.2018

Надлежните институции на Градот Скопје интензивно работат на проблемот со загадениот воздух. Во рамките на своите надлежности повеќе институции, на локално и централно ниво, како и Градот Скопје преземаат мерки и работат на решавање на наследниот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо конкретни решенија, СДСМ нуди празни флоскули за загадувањето

Канал5 - 25.11.2018

Неспособната, неодговорна и криминална власт секојдневно ги завива во црно граѓаните. Зоран Заев и Петре Шилегов не превземат апсолутно ништо да го сочуваат здравјето на граѓаните од загадениот воздух.

Граѓаните со апел до политичарите: Не ни помагаат соопштенијата, почнете да работите на дела

Канал5 - 25.11.2018

Загадениот воздух на граѓаните им стана секојдневие, уште недојдена зимата, познатите скопски магли ги гушат „белите дробови“ на градот. Додека загадениот воздух е само актуелна тема , болниците се полнат со пациенти.

Со гасификација на домовите и контрола на фабричките оџаци против аерозагадувањето, порачуваат експертите

Телма - 25.11.2018

Гасификација на домовите и контрола на труењето со гасови од фабричките оџаци – експертите сметаат дека со тоа треба да започне борбата против екстремното загадување на воздухот. За фелата, мерките со налепници на возилата според тоа колку ...

Граѓаните да придонесат за чист воздух, Дединец: Што повеќе да се користи јавниот превоз

ТВ21 - 25.11.2018

Освен мерките кои треба да ги преземат институциите, и граѓаните треба да дадат свој придонес, со цел воздухот да биде помалку загаден. Ова го изјави за РСЛ, Александар Дединец, научник во МАНУ за енергетика и животна средина.

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо конкретни решенија, СДСМ нуди празни флоскули за загадувањето

Алфа - 25.11.2018

Неспособната, неодговорна и криминална власт секојдневно ги завива во црно граѓаните. Зоран Заев и Петре Шилегов не превземат апсолутно ништо да го сочуваат здравјето на граѓаните од загадениот воздух.

Дединец: Почисто Скопје до 2025 година

Press24 - 25.11.2018

Александар Дединец, научен соработник во МАНУ за енергетика и животна средина, во интервју за РСЕ вели дека прават стратегии со кои треба да се најдат изворите на загадување и тие да се тргнат.

Дединец - Почисто Скопје до 2025 година

Р.С.Европа - 25.11.2018

Александар Дединец, научен соработник во МАНУ за енергетика и животна средина, во интервју за РСЕ вели дека прават стратегии со кои треба да се најдат изворите на загадување и тие да се тргнат.

Од СДСМ објаснуваат како Скопје го решава проблемот со загадениот воздух

Макфакс - 25.11.2018

На локално и на централно ниво се преземаат мерки за решавање на наследениот проблем со загадениот воздух, којшто 11 години ВМРО-ДПМНЕ го игнорираше Во рамките на своите надлежности повеќе институции, на локално и централно ниво, како и Градот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев и Петре Шилегов не превземат апсолутно ништо да го сочуваат здравјето на граѓаните од загадениот ...

Курир - 25.11.2018

Неспособната, неодговорна и криминална власт секојдневно ги завива во црно граѓаните. Зоран Заев и Петре Шилегов не превземат апсолутно ништо да го сочуваат здравјето на граѓаните од загадениот воздух.

СДСМ: Се преземаат мерки за решавање на наследениот проблем со загадениот воздух

А1 On - 25.11.2018

„Во рамките на своите надлежности повеќе институции, на локално и централно ниво, како и Градот Скопје преземаат мерки и работат на решавање на наследниот проблем со загадениот воздухот, којшто 11 години беше игнориран од претходната власт на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Воздухот во Скопје урива рекорди на загаденост, а Шилегов не знае како да му пристапи на проблемот

Макфакс - 25.11.2018

Зоран Заев и Петре Шилегов не преземат апсолутно ништо да го сочуваат здравјето на граѓаните од загадениот воздух, сметаат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека десетици граѓани дневно завршуваат на лекар и ги полнат скопските клиники токму ...

Архива на загадувачи – граѓани може да пријавуваат жаришта на загадување преку онлајн мапа

Радио МОФ - 25.11.2018

Наместо на социјалните мрежи, граѓани отсега може да ги пријавуваат загадувачите што ги забележуваат и преку онлајн мапа. Станува збор за Архива на загадувачи – онлајн мапа изработена од креаторите на апликацијата „Мој воздух“.

Граѓаните се гушат во загаден воздух, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се препукуваат кој е крив

МКД - 25.11.2018

Жителите на Скопје, а и на останатите градови низ Република Македонија секојдневно се гушат во загаден воздух. Ако излезете надвор од своите домови, освен што ќе наидете на смог и густа магла, ќе почувствувате и печење на грлото, кашлица и отежнато ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во кавга за загадувањето

Независен - 25.11.2018

Двете најголеми партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и денеска се во кавга околу загадувањето на воздухот во Скопје и во други градови во земјата. Наспроти тврдењата на владејачката партија дека се преземаат конкретни мерки за решавање на, како што велат, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо конкретни решенија, СДСМ нуди празни флоскули за загадувањето

А1 On - 25.11.2018

„Неспособната, неодговорна и криминална власт секојдневно ги завива во црно граѓаните. Зоран Заев и Петре Шилегов не превземат апсолутно ништо да го сочуваат здравјето на граѓаните од загадениот воздух.

Заев и Шилегов не преземат ништо за подобрување на квалитетот на воздухот

Нетпрес - 25.11.2018

Неспособната, неодговорна и криминална власт секојдневно ги завива во црно граѓаните. Зоран Заев и Петре Шилегов не преземат апсолутно ништо да го сочуваат здравјето на граѓаните од загадениот воздух.

Граѓаните сликаат и снимаат загадувачи кои за државата се невидливи

Сител - 25.11.2018

Граѓаните сами изнаоѓаат начини како да се справат со енормното загадување. Бројните фотографии и видеа кои беа објавувани по социјалните мрежи сега ќе бидат сместени на една интеркативна мапа на загадувачи.

Загадувањето на воздухот една од причините за аутизам кај децата

Екран - 25.11.2018

Децата чии мајки живееле во загадени градови за време на бременоста имаат поголем ризик од аутизам, покажала најновата студија. Истражувањето покажало дека ризикот за аутизам се зголемил за девет отсто во средините во кои е забележано најголемо ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо конкретни решенија, СДСМ нуди празни флоскули за загадувањето

Сител - 25.11.2018

Неспособната, неодговорна и криминална власт секојдневно ги завива во црно граѓаните. Зоран Заев и Петре Шилегов не превземат апсолутно ништо да го сочуваат здравјето на граѓаните од загадениот воздух.

Граѓаните да придонесат за чист воздух, Дединец: Што повеќе да се користи јавниот превоз

4NEWS - 25.11.2018

Освен мерките кои треба да ги преземат институциите, и граѓаните треба да дадат свој придонес, со цел воздухот да биде помалку загаден. Ова го изјави за РСЛ, Александар Дединец, научник во МАНУ за енергетика и животна средина.

Како Скопје го решава проблемот со загадениот воздух?

Скопје инфо - 25.11.2018

Во рамките на своите надлежности повеќе институции, на локално и централно ниво, како и Градот Скопје преземаат мерки и работат на решавање на наследниот проблем со загадениот воздухот, којшто 11 години беше игнориран од претходната власт на ...

Креаторот на програмата против загадувањето: Владата соработува, но треба да издвои повеќе пари

Фактор - 25.11.2018

Креаторот на програмата против загадувањето на градовите во Македонија, Александар Дединец, за РСЕ вели дека Владата е отворена за соработка и дека долгорочните мерки како субвенција на возила, промена на оданочувањето ќе го дадат ефектот од ...

“МОЈ ВОЗДУХ”: Загадувачите може да ги пријавувате на Архива на загадувачи

Вечер Прес - 25.11.2018

Апликацијата “Мој воздух” изработи Архива на загадувачи каде што граѓаните ќе може да ги пријават сите кои го загадуваат воздухот. Доколку сакате да внесете загадувач во архивата, треба да ги пополните 3-те чекори во формата.

НЕ Е ЗА ПРЕПУКУВАЊЕ, ЗА ПЛАЧЕЊЕ Е : Граѓаните умираат од загадениот воздух, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ мудруваат

Вечер Прес - 25.11.2018

Додека мерните станици секојдневно мерат присуство на штетни материи во воздухот, а граѓаните ги полнат болниците поради аерозагадувањето и вчера не изостана надмудрувањата меѓу ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Десетици граѓани дневно завршуваат во болница заради загадениот воздух

Канал5 - 24.11.2018

Скопје и Македонија се гушат во загаден воздух, а Зоран Заев и Петре Шилегов не преземаат ништо. Веќе неколку недели по ред Скопје е меѓу најзагадените градови во светот. Граѓаните имаат сериозни последици врз нивното здравје, особено хронично ...

СДСМ: Секојдневно се преземаат мерки за решавање на наследениот проблем со загадениот воздух, што беше игнориран од ...

Канал5 - 24.11.2018

Сите надлежни институции, како и Владата предводена од СДСМ, континуирано и посветено работат на решавање на наследниот проблем со загадениот воздух. Катастрофата наследена од криминалната ВМРО-ДПМНЕ, партијата која го игнорираше проблемот и ...

СДСМ: Го решаваме проблемот со загадениот воздух, катастрофа наследена од ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 24.11.2018

„Сите надлежни институции, како и Владата предводена од СДСМ, континуирано и посветено работат на решавање на наследниот проблем со загадениот воздух“, му одговора СДСМ на обинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека власта не превзема ништо за решавање со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се гушат; СДСМ: Се преземаат мерки

Алсат-М - 24.11.2018

СДСМ денеска изезе со соопштение во кое се наведува дека владата , Министерството за животна средина, општините, Град Скопје и сите надлежни институции континуирано работат на решавање на проблемот со загадувањето, “Катастрофата наследена од ...

Град Скопје: ВМРО-ДПМНЕ заборави дека загадувањето е реакција на нивното долгогодишно негрижливо однесување

ТВ21 - 24.11.2018

„ВМРО-ДПМНЕ нема никаков основ да реагира и глуми загриженост, се додека не се извини на македонската јавност за сето она што го стори во минатото, а со тоа директно придонесе денес Скопје да биде загаден град“, реагираат од Град Скопје по повод ...

Реакција на Град Скопје на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 24.11.2018

Градот Скопје реагира на денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ во кое беа изнесени разни невистини и празни, неосновани обвинувања кон градоначалникот Шилегов. Град Скопје ги негира обвинувањата и паушалните тврдења на ВМРО-ДПМНЕ во однос на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да го решава проблемот со загадениот воздух, Шилегов организира стенд ап настапи

Фокус - 24.11.2018

Скопје и Македонија се гушат во загаден воздух, а Зоран Заев и Петре Шилегов не преземаат ништо, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Според анализа на реномираниот Универзитет во Чикаго од Институтот за енергетска политика, загадувањето на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се гушат, Дураку не се занимава со граѓаните, Шилегов организира „стенд-ап“ настани

ТВ21 - 24.11.2018

„Скопје и Македонија се гушат во загаден воздух, а Зоран Заев и Петре Шилегов не преземаат ништо. Веќе неколку недели по ред Скопје е меѓу најзагадените градови во светот. Граѓаните имаат сериозни последици врз нивното здравје, особено хронично ...

Ѓорчев објави видео: Вака Шилегов ветуваше и лажеше за чист воздух, а сега Скопје се гуши

Курир - 24.11.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев на својот Фејсбук профил објави видео од градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов кој ветува дека ќе преземат мерки против загадувањето во градот. Денес Скопје се ГУШИ. Загадувањето се ЗГОЛЕМУВА.

Град Скопје: Наместо ВМРО-ДПМНЕ да ја замајуваат јавноста, да учествуваат во борбата против загадениот воздух

А1 On - 24.11.2018

Градот Скопје реагира на денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ во кое беа изнесени разни невистини и празни, неосновани обвинувања кон градоначалникот Шилегов. „Град Скопје ги негира обвинувањата и паушалните тврдења на ВМРО-ДПМНЕ во однос на ...

Град Скопје: ВМРО-ДПМНЕ да не ја замајува јавноста и да се вклучат во борбата против загадувањето

Макфакс - 24.11.2018

Град Скопје ги негира обвинувањата и паушалните тврдења на ВМРО-ДПМНЕ во однос на активностите и напорите на Градот Скопје во борбата против загадениот воздух. Затоа, апелираме до ВМРО-ДПМНЕ, наместо да ја замајуваат јавноста со вакви неумесни ...

Ѓорчев: Еве како Шилегов ветуваше и лажеше за чист воздух (ВИДЕО)

Нетпрес - 24.11.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев на својот Фејсбук профил објави видео од градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов кој ветува дека ќе преземат мерки против загадувањето во градот. Денес Скопје се ГУШИ. Загадувањето се ЗГОЛЕМУВА.

ВМРО-ДПМНЕ: Десетици граѓани дневно завршуваат во болница заради загадениот воздух

МКД - 24.11.2018

Скопје и Македонија се гушат во загаден воздух, а Зоран Заев и Петре Шилегов не преземаат ништо. Веќе неколку недели по ред Скопје е меѓу најзагадените градови во светот. Граѓаните имаат сериозни последици врз нивното здравје, особено хронично ...

ВМРО-ДПМНЕ: Скопје се гуши Дураку незаинтересиран, а Шилегов на стенд ап

+инфо - 24.11.2018

Како последица на неодговорниот пристап на црната власт на СДСМ кон животната средина десетици граѓани завршуваат на лекар секој ден поради проблеми со здравјето настанати заради загадениот воздух.

СДСМ: Го поправаме она што ВМРО-ДПМНЕ го уништи

Нетпрес - 24.11.2018

Скојдневно се преземаат мерки за решавање на наследениот проблем со загадениот воздух, што беше игнориран од ВМРО-ДПМНЕ, одговори СДСМ на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека власт не презема ништо против загадувањето.

ВМРО-ДПМНЕ: Десетици граѓани дневно завршуваат во болница заради загадениот воздух

Сител - 24.11.2018

Скопје и Македонија се гушат во загаден воздух, а Зоран Заев и Петре Шилегов не преземаат ништо. Веќе неколку недели по ред Скопје е меѓу најзагадените градови во светот. Граѓаните имаат сериозни последици врз нивното здравје, особено хронично ...

Граѓани преку Фејсбук повикуваат на бојкотирање на наставата во училиштата поради загадениот воздух

Курир - 24.11.2018

Граѓани преку фејсбук повикуваат на бојкотирање на наставата во училиштата поради загадениот воздух. – Повикуваме на бојкот од страна на учениците, студентите, родителите но и професорите.

СДСМ: Секојдневно се преземаат мерки за решавање на проблемот со аерозагадувањето

Макфакс - 24.11.2018

Сите надлежни институции, како и Владата предводена од СДСМ, континуирано и посветено работат на решавање на наследниот проблем со загадениот воздух.Катастрофата наследена од криминалната ВМРО-ДПМНЕ, партијата која го игнорираше проблемот и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Десетици граѓани дневно завршуваат во болница заради загадениот воздух

Алфа - 24.11.2018

Скопје и Македонија се гушат во загаден воздух, а Зоран Заев и Петре Шилегов не преземаат ништо. Веќе неколку недели по ред Скопје е меѓу најзагадените градови во светот. Граѓаните имаат сериозни последици врз нивното здравје, особено хронично ...

ВМРО-ДПМНЕ: Десетици дневно завршуваат во болница заради загадениот воздух, власта го зацрнува животот на граѓаните

Курир - 24.11.2018

Скопје и Македонија се гушат во загаден воздух, а Зоран Заев и Петре Шилегов не преземаат ништо. Веќе неколку недели по ред Скопје е меѓу најзагадените градови во светот. Граѓаните имаат сериозни последици врз нивното здравје, особено хронично ...

Реакција на Град Скопје на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 24.11.2018

Градот Скопје реагира на денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ во кое беа изнесени разни невистини и празни, неосновани обвинувања кон градоначалникот Шилегов. Град Скопје ги негира обвинувањата и паушалните тврдења на ВМРО-ДПМНЕ во однос на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Десетици дневно завршуваат во болница заради загадениот воздух

Макфакс - 24.11.2018

Скопје и Македонија се гушат во загаден воздух, а Зоран Заев и Петре Шилегов не преземаат ништо. Веќе неколку недели по ред Скопје е меѓу најзагадените градови во светот. Граѓаните имаат сериозни последици врз нивното здравје, особено хронично ...

ВМРО-ДПМНЕ: Десетици дневно завршуваат во болница заради загадениот воздух

А1 On - 24.11.2018

„Скопје и Македонија се гушат во загаден воздух, а Зоран Заев и Петре Шилегов не преземаат ништо. Веќе неколку недели по ред Скопје е меѓу најзагадените градови во светот. Граѓаните имаат сериозни последици врз нивното здравје, особено хронично ...

СДСМ: Го поправаме она што ВМРО-ДПМНЕ го уништи

+инфо - 24.11.2018

СДСМ соопшти 20 мерки кои се преземени за намалување на загадувањето: Скојдневно се преземаат мерки за решавање на наследениот проблем со загадениот воздух, што беше игнориран од ВМРО-ДПМНЕ, одговори СДСМ на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека власт не ...

СДСМ: Секојдневно се преземаат мерки против загадувањето,ВМРО ДПМНЕ: Граѓаните се гушат

Р.С.Европа - 24.11.2018

СДСМ денеска изезе со соопштение во кое се наведува дека владата , Министерството за животна средина, општините, Град Скопје и сите надлежни институции континуирано работат на решавање на проблемот со загадувањето, "Катастрофата наследена од ...

Иницијатива на Фејсбук за бојкот на наставата поради загадениот воздух

Либертас - 24.11.2018

Граѓани на Фејсбук објавиле настан со кој се бара бојкот на наставата поради загадениот воздух. „Поради екстремната загаденост на воздухот и немањето никаков план за како тоа да се намали, принудени сме на ваков чекор.

СДСМ: Го решаваме проблемот со загадениот воздух, катастрофа наследена од ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS - 24.11.2018

„Сите надлежни институции, како и Владата предводена од СДСМ, континуирано и посветено работат на решавање на наследниот проблем со загадениот воздух“, му одговора СДСМ на обинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека власта не превзема ништо за решавање со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Десетици дневно завршуваат во болница заради загадениот воздух

24Инфо - 24.11.2018

Скопје и Македонија се гушат во загаден воздух, а Зоран Заев и Петре Шилегов не преземаат ништо. Веќе неколку недели по ред Скопје е меѓу најзагадените градови во светот. Граѓаните имаат сериозни последици врз нивното здравје, особено хронично ...

СДСМ: Секојдневно се преземаат мерки за решавање на проблемот со аерозагадувањето

24Инфо - 24.11.2018

Сите надлежни институции, како и Владата предводена од СДСМ, континуирано и посветено работат на решавање на наследниот проблем со загадениот воздух.Катастрофата наследена од криминалната ВМРО-ДПМНЕ, партијата која го игнорираше проблемот и ...

Граѓани преку Фејсбук повикуваат на бојкотирање на наставата во училиштата поради загадениот воздух

Скопје инфо - 24.11.2018

Граѓани преку фејсбук повикуваат на бојкотирање на наставата во училиштата поради загадениот воздух. - Повикуваме на бојкот од страна на учениците, студентите, родителите но и професорите.

СДСМ: Скојдневно се преземаат мерки за решавање на наследениот проблем со загадениот воздух, што беше игнориран од ...

Локално - 24.11.2018

Сите надлежни институции, како и Владата предводена од СДСМ, континуирано и посветено работат на решавање на наследниот проблем со загадениот воздух. Катастрофата наследена од криминалната ВМРО-ДПМНЕ, партијата која го игнорираше проблемот и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се гушат, Дураку не се занимава со граѓаните, Шилегов организира „стенд-ап“ настани

4NEWS - 24.11.2018

„Скопје и Македонија се гушат во загаден воздух, а Зоран Заев и Петре Шилегов не преземаат ништо. Веќе неколку недели по ред Скопје е меѓу најзагадените градови во светот. Граѓаните имаат сериозни последици врз нивното здравје, особено хронично ...

СДСМ: Скојдневно се преземаат мерки за решавање на наследениот проблем со загадениот воздух, што беше игнориран од ...

Вечер Прес - 24.11.2018

Сите надлежни институции, како и Владата предводена од СДСМ, континуирано и посветено работат на решавање на наследниот проблем со загадениот воздух. Катастрофата наследена од криминалната ВМРО-ДПМНЕ, партијата која го игнорираше проблемот и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Десетици граѓани дневно завршуваат во болница заради загадениот воздух

Вечер Прес - 24.11.2018

Скопје и Македонија се гушат во загаден воздух, а Зоран Заев и Петре Шилегов не преземаат ништо. Веќе неколку недели по ред Скопје е меѓу најзагадените градови во светот. Граѓаните имаат сериозни последици врз нивното здравје, особено хронично ...

Реакција на Град Скопје на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ

MTM - 24.11.2018

Градот Скопје реагира на денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ во кое беа изнесени разни невистини и празни, неосновани обвинувања кон градоначалникот Шилегов. Град Скопје ги негира обвинувањата и паушалните тврдења на ВМРО-ДПМНЕ во однос на ...

СДСМ: Скојдневно се преземаат мерки за решавање на наследениот проблем со загадениот воздух, што беше игнориран од ...

MTM - 24.11.2018

Сите надлежни институции, како и Владата предводена од СДСМ, континуирано и посветено работат на решавање на наследниот проблем со загадениот воздух. Катастрофата наследена од криминалната ВМРО-ДПМНЕ, партијата која го игнорираше проблемот и ...

Град Скопје: ВМРО-ДПМНЕ заборави дека загадувањето е реакција на нивното долгогодишно негрижливо однесување

4NEWS - 24.11.2018

„ВМРО-ДПМНЕ нема никаков основ да реагира и глуми загриженост, се додека не се извини на македонската јавност за сето она што го стори во минатото, а со тоа директно придонесе денес Скопје да биде загаден град“, реагираат од Град Скопје по повод ...

Реакција на Град Скопје на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 24.11.2018

Градот Скопје реагира на денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ во кое беа изнесени разни невистини и празни, неосновани обвинувања кон градоначалникот Шилегов. Град Скопје ги негира обвинувањата и паушалните тврдења на ВМРО-ДПМНЕ во однос на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Десетици граѓани дневно завршуваат во болница заради загадениот воздух

MTM - 24.11.2018

Скопје и Македонија се гушат во загаден воздух, а Зоран Заев и Петре Шилегов не преземаат ништо. Веќе неколку недели по ред Скопје е меѓу најзагадените градови во светот. Граѓаните имаат сериозни последици врз нивното здравје, особено хронично ...

Поради загадувањето на воздухот клиниките за детски болести и белодробни заболувања се полнат со пациенти

Скопје инфо - 24.11.2018

Загадениот воздух ги погоди и најмалите и најстарите. Клиниките полни, пацинтите болни. И лекарите се вклучија во иницијативата што поскоро да се реши проблемот со загадувањето. Поради загадувањето на воздухот клиниките за детски болести и ...

СДСМ: Скојдневно се преземаат мерки за решавање на наследениот проблем со загадениот воздух, што беше игнориран од ...

Бриф - 24.11.2018

Сите надлежни институции, како и Владата предводена од СДСМ, континуирано и посветено работат на решавање на наследниот проблем со загадениот воздух. Катастрофата наследена од криминалната ВМРО-ДПМНЕ, партијата која го игнорираше проблемот и ...

Реакција на Град Скопје на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за загадувањето

24Инфо - 24.11.2018

Градот Скопје реагира на денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ во кое беа изнесени разни невистини и празни, неосновани обвинувања кон градоначалникот Шилегов. Град Скопје ги негира обвинувањата и паушалните тврдења на ВМРО-ДПМНЕ во однос на ...

СДСМ: Секојдневно се преземаат мерки за решавање на наследениот проблем со загадениот воздух

1tv - 24.11.2018

Сите надлежни институции, како и Владата предводена од СДСМ, континуирано и посветено работат на решавање на наследниот проблем со загадениот воздух. Катастрофата наследена од криминалната ВМРО-ДПМНЕ, партијата која го игнорираше проблемот и ...

ВМРО-ДПМНЕ: „Југохром“ е најголемата лага на власта

ТВ21 - 23.11.2018

СДСМ две години нема преземено ништо против загадувањето на воздухот. Нивото на канцерогени ПМ10 честички во воздухот е неколкукратно над дозволеното, а власта мува не ја лази. СДСМ во новата година ќе потроши 7 милиони евра за луксузни возила и ...

Шилегов: Не можеме лесно да го решиме загадувањето

Press24 - 23.11.2018

Најпогрешен и најлош начин да го третирате загадувањето е да се рече дека може на брз начин да се реши. Тоа е проблем акумулираан со децении како резултат на недобрите стратегии и недобри планирања на градот.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ секојдневно уништуваше се што е здраво и зелено

МКД - 23.11.2018

Институциите секојдневно преземаат серија мерки за обезбедување чист воздух, ВМРО-ДПМНЕ секојдневно уништуваше се што е здраво и зелено. Владата предводена од СДСМ, Министерството за животна средина, општините, Град Скопје и сите надлежни институции ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ две години нема преземено ништо против загадувањето на воздухот

А1 On - 23.11.2018

„СДСМ две години нема преземено ништо против загадувањето на воздухот. Нивото на канцерогени ПМ10 честички во воздухот е неколкукратно над дозволеното, а власта мува не ја лази. СДСМ во новата година ќе потроши 7 милиони евра за луксузни возила и ...

Шилегов: Проблемот со загадувањето не може да се реши на брз начин

Независен - 23.11.2018

Најпогрешен и најлош начин да го третирате загадувањето е да се рече дека може на брз начин да се реши. Тоа е проблем акумулираан со децении како резултат на недобрите стратегии и недобри планирања на градот.

СДСМ:Институциите преземаат серија мерки за чист воздух, ВМРО-ДПМНЕ уништуваше се што е здраво и зелено

Макфакс - 23.11.2018

Владата предводена од СДСМ, Министерството за животна средина, општините, Град Скопје и сите надлежни институции континуирано работат на решавање на проблемот со загадувањето.Катастрофата наследена од ВМРО-ДПМНЕ, партијата која уништуваше се што е ...

ВМРО-ДПМНЕ: „Југохром“ е најголемата лага на власта

Курир - 23.11.2018

СДСМ две години нема преземено ништо против загадувањето на воздухот. Нивото на канцерогени ПМ10 честички во воздухот е неколкукратно над дозволеното, а власта мува не ја лази, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: Скојдневно се преземаат низа мерки за решавање на долгогодишниот проблем со загадениот воздух

А1 On - 23.11.2018

„Сите надлежни институции, како и Владата предводена од СДСМ, континуирано и посветено работат на решавање на наследниот проблем со загадениот воздух. Катастрофата наследена од криминалната ВМРО-ДПМНЕ, партијата која го игнорираше проблемот и ...

Потребни се брзи и драстични мерки против загадувањето

Р.С.Европа - 23.11.2018

За да се ублажи загадувањето на воздухот треба да се ограничи користењето на автомобилите, велат екологистите. Стручните лица укажуваат дека е потребно поголемо користење на јавниот превоз.

Шилегов: Проблемот со загадувањето е наследен и не може да се реши на брз начин

+инфо - 23.11.2018

Најпогрешен и најлош начин да го третирате загадувањето е да се рече дека може на брз начин да се реши. Тоа е проблем акумулираан со децении како резултат на недобрите стратегии и недобри планирања на градот.

Шилегов: Стратегијата за борба против загадувањето-адут на Скопје во трката за зелена престолнина

Алфа - 23.11.2018

Градот Скопје кој речиси секој втор ден е во топ 10 црната листа на најзагадени градови во Европа, се кандидирал за Европска зелена престолнина 2021. Покрај загадениот воздух, проблемот со бездомните кучиња, градската чистота, сепак градскиот татко ...

Иницијатива за бојкот на наставата поради загадувањето, активистите бараат бесплатни маски во недостаток на други мерки

Сител - 23.11.2018

Граѓани преку фејсбук повикуваат на бојкотирање на наставата во училиштата поради загадениот воздух. - Повикуваме на бојкот од страна на учениците, студентите, родителите но и професорите.

Бојкот на наставата поради загаден воздух

CivilMedia - 23.11.2018

Граѓаните отвориле Фејсбук настан кои повикуваат на бојкот на наставата поради загадениот воздух. „Поради екстремната загаденост на воздухот и немањето никаков план за како тоа да се намали, принудени сме на ваков чекор.

Шилегов: Проблемот со загадувањето е наследен и не може да се реши на брз начин

MTM - 23.11.2018

Најпогрешен и најлош начин да го третирате загадувањето е да се рече дека може на брз начин да се реши. Тоа е проблем акумулиран со децении како резултат на недобрите стратегии и недобри планирања на градот.

Шилегов: Проблемот со загадувањето е наследен и не може да се реши на брз начин

Локално - 23.11.2018

Најпогрешен и најлош начин да го третирате загадувањето е да се рече дека може на брз начин да се реши. Тоа е проблем акумулираан со децении како резултат на недобрите стратегии и недобри планирања на градот.

Шилегов: Проблемот со загадувањето е наследен и не може да се реши на брз начин

24Инфо - 23.11.2018

Шилегов: Проблемот со загадувањето е наследен и не може да се реши на брз начин Најпогрешен и најлош начин да го третирате загадувањето е да се рече дека може на брз начин да се реши. Тоа е проблем акумулираан со децении како резултат на недобрите ...

ВМРО-ДПМНЕ: „Југохром“ е најголемата лага на власта

4NEWS - 23.11.2018

СДСМ две години нема преземено ништо против загадувањето на воздухот. Нивото на канцерогени ПМ10 честички во воздухот е неколкукратно над дозволеното, а власта мува не ја лази. СДСМ во новата година ќе потроши 7 милиони евра за луксузни возила и ...

Бојкот на наставата поради преголемо загадување во Скопје

Скопје инфо - 23.11.2018

Ракометната репрезентација на Македонија на социјалните медиуми објави настан со кој бараат бојкот на наставата. Велаат дека поради екстремната загаденост на воздухот и немањето никаков план за како тоа да се намали, принудени се на ваков чекор.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ уништуваше се што е здраво и зелено

24Инфо - 23.11.2018

Владата предводена од СДСМ, Министерството за животна средина, општините, Град Скопје и сите надлежни институции континуирано работат на решавање на проблемот со загадувањето.Катастрофата наследена од ВМРО-ДПМНЕ, партијата која уништуваше се што е ...

Шилегов: Не можеме лесно да го решиме загадувањето

Скопје инфо - 23.11.2018

Најпогрешен и најлош начин да го третирате загадувањето е да се рече дека може на брз начин да се реши. Тоа е проблем акумулираан со децении како резултат на недобрите стратегии и недобри планирања на градот.

Стручната јавност во Град Скопје расправаше за изворите и мерките против загадувањето

Бизнис Вести - 23.11.2018

Градот Скопје вчера организираше работилница за тема „Загадувањето на воздухот во Скопје – Факти, причини, акции“, на која учествуваа претставници од голем број државни и научни институции, компании, здруженија на граѓани, како и претставници на ...

СДСМ: Институциите преземаат серија мерки за чист воздух, ВМРО-ДПМНЕ уништуваше сè што е здраво и зелено

Centar - 23.11.2018

Владата предводена од СДСМ, Министерството за животна средина, општините, Град Скопје и сите надлежни институции континуирано работат на решавање на проблемот со загадувањето. Катастрофата наследена од ВМРО-ДПМНЕ, партијата што уништуваше сè што е ...

Граѓанските организации бараат итни мерки за справување со загадувањето на воздухот

Н.Македонија - 23.11.2018

Недоследноста во исполнувањето на 39-те точки за справување со загадувањето на воздухот и досега преземените мерки од властите предизвикаа неефективно намалување на загадувањето во воздухот.

ВМРО-ДПМНЕ: Во новиот буџет нема простор за потребите на граѓаните

Канал5 - 22.11.2018

Криминалната и одродена власт на чело со аболицираниот Зоран Заев продолжува со расипничкото и несовесно трошење на парите на граѓаните. Во новиот најраспичнички и најмегаломански буџет во историјата на државата нема простор за потребите на ...

Мерки против загадувањето или следува црно сценарио

Нова ТВ - 22.11.2018

Кои е примарниот извор за енормното загадување на воздухот и кое е најприфатливо решение за намалување на аерозагадувањето. Зошто толку години не можеме да го решиме проблемот. Што можеме, а не правиме како држава? Како против главниот извор на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата троши 1,6 милиони евра за лубриканти, а само 1,5 милиони евра за борба против загадувањето

Курир - 22.11.2018

Криминалната и одродена власт на чело со аболицираниот Зоран Заев продолжува со расипничкото и несовесно трошење на парите на граѓаните. Во новиот најраспичнички и најмегаломански буџет во историјата на државата нема простор за потребите на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не понуди ниту едно решение за загадувањето на воздухот

Макфакс - 22.11.2018

Криминалната и одродена власт на чело со аболицираниот Зоран Заев продолжува со расипничкото и несовесно трошење на парите на граѓаните. Во новиот најраспичнички и најмегаломански буџет во историјата на државата нема простор за потребите на ...

ВМРО-ДПМНЕ: 7 милиони евра за луксуз, 1,6 милиони евра за лубриканти, а само 1,5 милиони евра против загадувањето

А1 On - 22.11.2018

„Криминалната и одродена власт на чело со аболицираниот Зоран Заев продолжува со расипничкото и несовесно трошење на парите на граѓаните. Во новиот најраспичнички и најмегаломански буџет во историјата на државата нема простор за потребите на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта троши милиони за луксузирање и лубриканти, а нема пари за борба против загадувањето

МКД - 22.11.2018

Криминалната и одродена власт на чело со аболицираниот Зоран Заев продолжува со расипничкото и несовесно трошење на парите на граѓаните. Во новиот најраспичнички и најмегаломански буџет во историјата на државата нема простор за потребите на ...

СДСМ: Во занесот по криминалот ВМРО-ДПМНЕ уништи сè што е здраво и зелено

МКД - 22.11.2018

11 години ВМРО-ДПМНЕ преку своето криминално и расипничко владеење парите на граѓаните ги трошеше на барок, споменици, палми, бели палати, мерцедеси, стиропор фасади и криминални тендери, велат од СДСМ како реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ уништи се што е здраво и зелено, во занесот по криминалот заборавиле дека сите дишеме ист воздух

А1 On - 22.11.2018

„11 години ВМРО-ДПМНЕ преку своето криминално и расипничко владеење парите на граѓаните ги трошеше на барок, споменици, палми, бели палати, мерцедеси, стиропор фасади и криминални тендери.

Загадувањето го намалува просечниот животен век за околу 2 години

Факултети - 22.11.2018

Веќе знаеме дека загадувањето на воздухот официјално стана најголемиот убиец. Анализа на квалитетот на воздухот од Институтот за енергетска политика на Универзитетот во Чикаго открива дека токму загадувањето на воздухот ќе го намали просечниот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта троши милиони за луксузирање, а само 1,5 милиони евра за борба против загадувањето

Сител - 22.11.2018

Криминалната и одродена власт на чело со аболицираниот Зоран Заев продолжува со расипничкото и несовесно трошење на парите на граѓаните. Во новиот најраспичнички и најмегаломански буџет во историјата на државата нема простор за потребите на ...

Ѓорчев објасни каков удар за граѓаните е последното задолжување кое го направи Владата

Курир - 22.11.2018

Владата заедно со Министерството за финансии пред два дена ја задолжија државата за нови 98 милиони евра. Споделувајќи ја оваа вест, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, објасни што во пракса значи ова и како на нас, граѓаните, истото ќе се ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ уништи се што е здраво и зелено, во занесот по криминалот заборавиле дека сите дишеме ист воздух

Макфакс - 22.11.2018

11 години ВМРО-ДПМНЕ преку своето криминално и расипничко владеење парите на граѓаните ги трошеше на барок, споменици, палми, бели палати, мерцедеси, стиропор фасади и криминални тендери, реагираа од СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Криминалниот картел на власта, потроши половина од својот мандат без да понуди едно решение за проблемот со ...

Либертас - 22.11.2018

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Криминалната и одродена власт на чело со аболицираниот Зоран Заев продолжува со расипничкото и несовесно трошење на парите на граѓаните. Во новиот најраспичнички и најмегаломански буџет во историјата на државата нема ...

Возилата што загадуваат да плаќаат поскапа регистрација

Скопје инфо - 22.11.2018

Домаќинствата што се греат со фосилни горива најмногу го загадуваат воздухот со ПМ 10 и 2,5 честички, а дизел-возилата се главни загадувачи со азотни оксиди. Според студиите изработени од Истражувачкиот центар за енергетика и одржлив развој на МАНУ, ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не понуди ниту едно решение за загадувањето на воздухот

24Инфо - 22.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не понуди ниту едно решение за загадувањето на воздухот Криминалната и одродена власт на чело со аболицираниот Зоран Заев продолжува со расипничкото и несовесно трошење на парите на граѓаните.

Битка со загадениот воздух - над 2.700 пациенти годинава се пожалиле на респираторни болести

Скопје инфо - 22.11.2018

Речиси и да нема човек кој не кашла, а како и не би кашлале кога воздухот што го дишеме е меѓу најзагадените во светот. Ова особено се однесува на Скопје, Битола и Тетово, кои во текот на 2017 година биле меѓу десетте најзагадени градови на стариот ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ уништи се што е здраво и зелено, во занесот по криминалот заборавиле дека сите дишеме ист воздух

24Инфо - 22.11.2018

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ уништи се што е здраво и зелено, во занесот по криминалот заборавиле дека сите дишеме ист ...

Загадувањето го намалува просечниот животен век за речиси 2 години

MTM - 22.11.2018

Загадувањето на воздухот е предизвикувач на голем број заболувања или едноставно кажано, загадениот воздух стана најголемиот убиец. Извештајот на Светската здравствена организација покажа дека загадувањето на воздухот убива околу 7 милиони луѓе ...

ЈА ГУБИМЕ ЛИ БИТКАТА СО ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ? – Над 2.700 пациенти годинава се пожалиле на респираторни болести

Вечер Прес - 22.11.2018

Со секое аерозагадување, независно дали станува збор за ПМ честички или други гасовити аерозагадувачи, кои се оксиданти, материи кои прават штета на површината од клетките, доаѓа до воспаление и симптоми како што се гребење во грлото, печење во ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ уништи сè што е здраво и зелено, во занесот по криминалот, заборави дека сите дишеме ист воздух

Centar - 22.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ преку своето 11-годишно криминално и расипничко владеење парите на граѓаните ги трошеше на барок, споменици, палми, бели палати, мерцедеси, стиропор-фасади и криминални тендери, реагираа од СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Колку нѐ чини загадувањето?

IT.mk - 21.11.2018

Деновиве правев концепти за некои еко предизвици за справување со загадувањето. Предизвиците даваат малку пари, а очекуваат да се постигнат големи работи. Меѓу останатото, почнав пресметка за колку чини да се опреми едно училиште со прочистувачи за ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ цели 11 години парите ги трошеше на барок, а го игнорираше аерозагадувањето

Фокус - 21.11.2018

Лицемерето на ВМРО-ДПМНЕ, партијата симбол за расипништво, криминал и корупција, нема граници, велат од СДСМ. „Цели 11 години ВМРО-ДПМНЕ го игнорираше проблемот со загадувањето на воздухот додека парите на граѓаните ги трошешe на луксуз, лажен ...

ВМРО-ДПМНЕ: Повеќе пари за луксузни автомобили и мебел отколку за загадениот воздух

Макфакс - 21.11.2018

Најрасипничкиот и мегаломански буџет во историјата на Република Македонија предвидува повеќе пари за луксузни автомобили и мебел наместо за подобрување на квалитетот на воздухот. Високото ниво на загаденост на воздухот во последните неколку недели ...

СДСМ: Децениското игнорирање на аерозагадувањето од страна на ВМРО-ДПМНЕ создаде огромен проблем

А1 On - 21.11.2018

„Лицемерето на ВМРО-ДПМНЕ, партијата симбол за расипништво, криминал и корупција, нема граници. Цели 11 години ВМРО-ДПМНЕ го игнорираше проблемот со загадувањето на воздухот додека парите на граѓаните ги трошешe на луксуз, лажен барок, скапи возила ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ потроши половина од мандатот, а не презеде ништо за подобрување на квалитетот на воздухот

Сител - 21.11.2018

Најрасипничкиот и мегаломански буџет во историјата на Република Македонија предвидува повеќе пари за луксузни автомобили и мебел наместо за подобрување на квалитетот на воздухот. Високото ниво на загаденост на воздухот во последните неколку недели ...

Загадениот воздух го скратува животот за две години, а Скопје е шести најзагаден воздух во светот

Сител - 21.11.2018

Загадениот воздух ги намалува животите на луѓето во просек за речиси две години. До овој заклучок дојдоа научниците од Институтот за енергетска политика на Универзитетот во Чикаго. Според податоците Непал е земја со најзагаден воздух во светот, по ...

Коментар: Кој тоа профитира од загадениот воздух?

Automedia - 21.11.2018

Во потрагата по вистинскиот виновник за нашиот кобен воздух за дишење е најдобро да се следи заплет како од евтин холивудски трилер од Б-продукција, каде што на крај се докажува дека љубовницата го нарачала убиствениот чин, заради наплата на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Скопје е меѓу најзагадените градови во светот, а Зоран Заев и Петре Шилегов не преземаат ништо

Курир - 21.11.2018

Најрасипничкиот и мегаломански буџет во историјата на Република Македонија предвидува повеќе пари за луксузни автомобили и мебел наместо за подобрување на квалитетот на воздухот. Високото ниво на загаденост на воздухот во последните неколку недели ...

СДСМ: Цели 11 години ВМРО-ДПМНЕ го игнорираше проблемот со загадувањето

МКД - 21.11.2018

Децениското игнорирање на аерозагадувањето од страна на ВМРО-ДПМНЕ создаде огромен проблем, институциите системски го решаваат проблемот, се вели во соопштението на СДСМ. „Лицемерето на ВМРО-ДПМНЕ, партијата симбол за расипништво, криминал и ...

СДСМ: Институциите преку стратешки мерки го решаваат проблемот со загадувањето

Макфакс - 21.11.2018

Институциите системски го решаваат проблемот со загадувањето, возвраќа СДСМ на обвинувањата на опозицијата која претходно преку соопштение упати критики кон власта дека троши повеќе пари за луксузни автомобили и мебел, отколку за загадениот воздух.

Скопје е меѓу најзагадените градови во светот, a власта не презема ништо

Нетпрес - 21.11.2018

Најрасипничкиот и мегаломански буџет во историјата на Република Македонија предвидува повеќе пари за луксузни автомобили и мебел наместо за подобрување на квалитетот на воздухот. Високото ниво на загаденост на воздухот во последните неколку недели ...

Стручната јавност во Град Скопје расправаше за изворите и мерките против загадувањето

А1 On - 21.11.2018

Градот Скопје вчера организираше работилница за тема „Загадувањето на воздухот во Скопје – Факти, причини, акции“, на која учествуваа претставници од голем број државни и научни институции, компании, здруженија на граѓани, како и претставници на ...

Возилата што загадуваат да плаќаат поскапа регистрација

Независен - 21.11.2018

Домаќинствата што се греат со фосилни горива најмногу го загадуваат воздухот со ПМ 10 и 2,5 честички, а дизел-возилата се главни загадувачи со азотни оксиди. Според студиите изработени од Истражувачкиот центар за енергетика и одржлив развој на МАНУ, ...

Штуловиот универзитет со решенија за загадениот воздух во Тетово

Р.С.Европа - 21.11.2018

Штуловиот универзитет произведува електрична енергија од сопствени фотоволтаични панели, работат на систем на автоматско вклучување и исклучување на греењето. Институтот за животна средина на универзитетот работи на истражувања како да се намали ...

ВМРО-ДПМНЕ: Најрасипничкиот буџет во историјата на РМ предвидува повеќе пари за луксуз наместо за квалитетен воздух

А1 On - 21.11.2018

„Најрасипничкиот и мегаломански буџет во историјата на Република Македонија предвидува повеќе пари за луксузни автомобили и мебел наместо за подобрување на квалитетот на воздухот. Високото ниво на загаденост на воздухот во последните неколку недели ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ цели 11 години го игнорираше проблемот со загадувањето на воздухот

MTM - 21.11.2018

Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ, партијата симбол за расипништво, криминал и корупција, нема граници. Цели 11 години ВМРО-ДПМНЕ го игнорираше проблемот со загадувањето на воздухот додека парите на граѓаните ги трошешe на луксуз, лажен барок, скапи возила ...

Повисоки царини за увозните возила што испуштаат отрови

Скопје инфо - 21.11.2018

Приклучување на што поголем број домаќинства на системот на топловодно греење, замена на печките на огревно на дрво со печки на пелети, примена на топловодни пумпи (инвертори), изолација на домовите, промена на начинот на оданочување на возилата при ...

Надлежните предупредуваат: Загадениот воздух го намалува животот за две години, а Скопје е шести најзагаден град во ...

Скопје инфо - 21.11.2018

Загадениот воздух ги намалува животите на луѓето во просек за речиси 2 години. До овој заклучок дојдоа научниците од Институтот за енергетска политика на Универзитетот во Чикаго. Според податоците Непал е земја со најзагаден воздух во светот, по што ...

Се загушивме во загаден воздух а политичарите уште бистрат политика

Фактор - 21.11.2018

Години наназад Скопје, Куманово, Тетово и други градови се гужат од загаден воздух во зимскиот период. Апелите на граѓанските здруженија да се реши проблемот кој ја стави Македонија на неславната листа 10 најзагадени земји поради скопскиот воздух не ...

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ 11 години трошеше на барок игнорирајќи го проблемот со аерозагадувањето

iPortal - 21.11.2018

Лицемерето на ВМРО-ДПМНЕ, партијата симбол за расипништво, криминал и корупција, нема граници, велат од СДСМ. „Цели 11 години ВМРО-ДПМНЕ го игнорираше проблемот со загадувањето на воздухот додека парите на граѓаните ги трошешe на луксуз, лажен ...

Воздухот загаден, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се допишуваат

Либертас - 21.11.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија Владата дека од најрасипничкиот и мегаломански буџет во историјата предвидува повеќе пари за луксузни автомобили и мебел наместо за подобрување на квалитетот на воздухот.

ВМРО-ДПМНЕ: Повеќе пари за автомобили и мебел отколку за загадениот воздух

24Инфо - 21.11.2018

Најрасипничкиот и мегаломански буџет во историјата на Република Македонија предвидува повеќе пари за луксузни автомобили и мебел наместо за подобрување на квалитетот на воздухот. Високото ниво на загаденост на воздухот во последните неколку недели ...

Стручната јавност во Град Скопје расправаше за изворите и мерките против загадувањето

Скопје инфо - 21.11.2018

Градот Скопје вчера организираше работилница за тема „Загадувањето на воздухот во Скопје – Факти, причини, акции“, на која учествуваа претставници од голем број државни и научни институции, компании, здруженија на граѓани, како и претставници на ...

Граѓаните се гушат, а партиите се препукуваат кој повеќе трошел за луксузни автомобили

CivilMedia - 21.11.2018

Додека граѓан(к)ите не можат да дишат од загадениот воздух, партиите се препукуваат кој е поголем виновник за тоа. „Најрасипничкиот и мегаломански буџет во историјата на Република Македонија предвидува повеќе пари за луксузни автомобили и мебел ...

Градинките во Скопје со прочистувачи за воздух, се борат против аерозагадувањето

MTM - 21.11.2018

Штетното влијание кое загадениот воздух го има врз здравјето е тема која секојдневно се актуелизира. Граѓаните бараат краткорочни мерки кои ќе дадат видлив резултат за брзо време. Од друга страна институциите бараат трпение од населението, со ...

СДСМ: Институциите преку стратешки мерки го решаваат проблемот со загадувањето

Centar - 21.11.2018

Институциите системски го решаваат проблемот со загадувањето, возвраќа СДСМ на обвинувањата на опозицијата, која претходно преку соопштение упати критики кон власта дека троши повеќе пари за луксузни автомобили и мебел отколку за загадениот воздух.

ВМРО-ДПМНЕ: Повеќе пари за луксузни автомобили и мебел отколку за загадениот воздух

Centar - 21.11.2018

Најрасипничкиот и мегаломански буџет во историјата на Република Македонија предвидува повеќе пари за луксузни автомобили и мебел наместо за подобрување на квалитетот на воздухот. Високото ниво на загаденост на воздухот во последните неколку недели ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ потроши половина од мандатот, а не презеде ништо за подобрување на квалитетот на воздухот

MTM - 21.11.2018

Најрасипничкиот и мегаломански буџет во историјата на Република Македонија предвидува повеќе пари за луксузни автомобили и мебел наместо за подобрување на квалитетот на воздухот. Високото ниво на загаденост на воздухот во последните неколку недели ...

Воздухот загаден, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се допишуваат

1tv - 21.11.2018

Од ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија Владата дека од најрасипничкиот и мегаломански буџет во историјата предвидува повеќе пари за луксузни автомобили и мебел наместо за подобрување на квалитетот на воздухот.

Експертите ги анализирале помалите загадувачи на воздухот, а фабриките ги оставиле за крај

Телма - 20.11.2018

Аерозагадувањето ја крена на нозе научната фела. Стручњаците анализирале кои се најголеми загадувачи на воздухот. Но, ги игнорирале повиците на невладините – најголем фокус да се стави на фабриките кои најмногу загадуваат.

Аерозагадување: Невладините предлагаат бесплатен автобуски превоз за сите, општините садат дрвја и мапираат загадувачи

Канал5 - 20.11.2018

Невладините предлагаат бесплатен автобуски превоз за сите, општините садат дрвја и мапираат загадувачи Беспатен автобуски превоз за сите граѓаните во текот на наредните три месеци, субвенционирање на меѓуградскиот автобуски превоз, воведување на ...

Беспилотно летало ќе ги лоцира изворите на загадување во Скопје

Бизнис Инфо - 20.11.2018

Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата Вардариште, а мапирањето ќе продолжи и на други локации, стои во соопштението .

ВМРО-ДПМНЕ: Мега проект на СДСМ против загадувањето е „исклучување на мерните станици“

ТВ21 - 20.11.2018

Утринава најголемите партии си разменија неколку соопштенија по повод загадувањето, кое покрај случајот „Груевски“, е актуелна тема во земјава. ВМРО-ДПМНЕ ја обвини власта дека против загадувањето се бори со исклучување на мерните станици, и така ...

Аерозагадување: Невладините предлагаат бесплатен автобуски превоз за сите, општините садат дрвја и мапираат загадувачи

Алфа - 20.11.2018

Бесплатен автобуски превоз за сите граѓаните во текот на наредните три месеци, субвенционирање на меѓуградскиот автобуски превоз, воведување на 24-часовен зајакнат инспекциски надзот, итна детекција на загадувачите… се дел од мерките кои вчера беа ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ воведе мега проект против загадувањето, а тоа е „Исклучување на мерни станици“

Курир - 20.11.2018

Мега проект кој СДСМ го воведе против загадување на воздухот е „Исклучување на мерни станици“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. -СДСМ наместо да троши пари на луксузи и лубриканти нека започне да работи нешто за намалување на загаденоста во Република ...

Аерозагадување: Невладините предлагаат бесплатен автобуски превоз за сите, општините садат дрвја и мапираат загадувачи

А1 On - 20.11.2018

Бесплатен автобуски превоз за сите граѓаните во текот на наредните три месеци, субвенционирање на меѓуградскиот автобуски превоз, воведување на 24-часовен зајакнат инспекциски надзот, итна детекција на загадувачите… се дел од мерките кои вчера беа ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ воведе мега проект против загадувањето, а тоа е „Исклучување на мерни станици“

Нетпрес - 20.11.2018

Мега проект кој СДСМ го воведе против загадување на воздухот е „Исклучување на мерни станици“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ наместо да троши пари на луксузи и лубриканти нека започне да работи нешто за намалување на загаденоста во Република ...

СДСМ: 11 години лицемерните ВМРО-ДПМНЕ не покажаа загриженост за загадувањето и за здравјето на граѓаните

МКД - 20.11.2018

Единаесет години лицемерните ВМРО-ДПМНЕ не покажаа загриженост за загадувањето и за здравјето на граѓаните туку со системското уништување на зеленилото ја загрозуваа животната средина заради остварување криминални интереси, обвинуваат од СДСМ како ...

Град Скопје го почна 3Д мапирањето на најголемите загадувачи

Студенти - 20.11.2018

Град Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации, најавуваат од Градот.

Загадениот воздух ни го скратува животот за две години

+инфо - 20.11.2018

Според податоците Непал е земја со најзагаден воздух во светот, по што следи Индија. Загадувањето на воздухот во овие земји е толку сериозно што го скратува просечниот животен век на нивните граѓани со цели 4 години.

ВМРО-ДПМНЕ: Бараме власта да ги прифати нашите предлози против загадувањето на воздухот

МКД - 20.11.2018

Нема место за политички калкулации и политиканство кога станува збор за животите на македонските граѓани. ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија" во Собранието вчера поднесе Информација за енормното загадување на амбиеталниот воздух во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Аерозагадувањето во државата руши светски рекорди, Македонија е помеѓу државите со најзагаден воздух во ...

Курир - 20.11.2018

Аерозагадувањето во Македонија руши светски рекорди. Македонија е помеѓу државите со најзагаден воздух во светот и со најзагаден воздух во Европа. Граѓаните се директни жртви на неспособноста на власта, како локалната така и на централната.

ВМРО-ДПМНЕ бара власта да ги прифати нивните предлог мерки за справување со загадувањето на воздухот

Макфакс - 20.11.2018

Аерозагадувањето во Македонија руши светски рекорди, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Во нивното соопштение се наведува дека Македонија е помеѓу државите со најзагаден воздух во светот и со најзагаден воздух во Европа.

Невладините предлагаат бесплатен автобуски превоз за сите

Слободен Печат - 20.11.2018

Бесплатен автобуски превоз за сите граѓаните во текот на наредните три месеци, субвенционирање на меѓуградскиот автобуски превоз, воведување на 24-часовен зајакнат инспекциски надзот, итна детекција на загадувачите… се дел од мерките кои вчера беа ...

Невладини најавуваат тужба против државата ако не се преземат мерки против аерозагадувањето

Радио МОФ - 20.11.2018

Здружението за социјални иновации и одржлив развој „РАДАР”, Новинари за човекови права, Првата детска амбасада „Меѓаши” и Зелениот институт, најавија тужба против Македонија пред домашните и меѓународните судови за аерозагадувањето.

СДСМ: 11 години ВМРО-ДПМНЕ го игнорираше загадувањето

А1 On - 20.11.2018

„11 години лицемерните ВМРО ДПМНЕ не покажаа загриженост за загадувањето и за здравјето на граѓаните. Напротив, со системското уништување на зеленилото и загрозувањето на животната средина заради остварување криминални интереси, ВМРО-ДПМНЕ ...

Потребни се повеќе мерки за решавање на проблемот со загадувањето на воздухот во Скопје

Слободен Печат - 20.11.2018

Потребно е да се имплементираат повеќе мерки бидејќи една не е доволна и не носи резулати во решавање на проблемот на загадувањето во Скопје. Ова беше истакнато на денешната работилница на тема „Загадувањето на воздухот во Скопје – факти, причини, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Аерозагадувањето во Македонија руши светски рекорди

А1 On - 20.11.2018

„Аерозагадувањето во Македонија руши светски рекорди. Македонија е помеѓу државите со најзагаден воздух во Светот и со најзагаден воздух во Европа. Граѓаните се директни жртви на неспособноста на власта, како локалната така и на централната.

Надлежните дебатираат за аерозагадувањето, невладините подготвуваат тужби

Алфа - 20.11.2018

Град Скопје дебатира како да го реши проблемот со загадувањето во средина на зима, кога ПМ 10 честичките повторно секојдневно лебдат во воздухот. Краткорочни мерки засега нема, велат дека работат на решавање на проблемот, но сме морале да бидеме ...

Решение за загадениот воздух е можно до 2025 година

Сител - 20.11.2018

До 2025 година експертите очекуваат да се намали загадувањето во главниот град но само доколку за затоплување, целосно се исфрлат од употреба дрвото, нафтата и јагленот. Додека граѓаните очекуваат конкретни мерки кои ќе дадат ефект оваа зима, градот ...

ВМРО-ДПМНЕ бара власта да ги прифати нивните предлог мерки за справување со загадувањето

24Инфо - 20.11.2018

Аерозагадувањето во Македонија руши светски рекорди, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Во нивното соопштение се наведува дека Македонија е помеѓу државите со најзагаден воздух во светот и со најзагаден воздух во Европа.

ВМРО-ДПМНЕ бара власта да ги прифати нивните предлог мерки за справување со загадувањето на воздухот

Centar - 20.11.2018

Аерозагадувањето во Македонија руши светски рекорди, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Во нивното соопштение се наведува дека Македонија е помеѓу државите со најзагаден воздух во светот и со најзагаден воздух во Европа.

Експертите очекуваат да се намали загадувањето, само доколку за затоплување се исфрлат од употреба дрвото, нафтата и ...

Скопје инфо - 20.11.2018

До 2025 година експертите очекуваат да се намали загадувањето во главниот град но само доколку за затоплување, целосно се исфрлат од употреба дрвото, нафтата и јагленот. Додека граѓаните очекуваат конкретни мерки кои ќе дадат ефект оваа зима, градот ...

Домаќинствата се виновни за 90 отсто од вкупните емисии на ПМ честички

Мета - 20.11.2018

Загревањето на домаќинствата придонесува со најголема количина на ПМ емисии односно дури 90 отсто доаѓаат од овој сектор, а само 10 отсто доаѓаат од транспортот. Кај емисиите на нитроген оксид (NOx) главен виновник е транспортниот сектор кој ...

Повисоки царини за увозните возила што дуваат отрови, предлагаат од МАНУ

Вечер Прес - 20.11.2018

Во транспортниот сектор студијата на МАНУ предлага лепеза на мерки и најголем дел се однесуваат на промената на начинот на оданочување на возилата при увоз и воведување на нова методологија што ќе базира на ЦО2 емисиите.

Аерозагадување: Невладините предлагаат бесплатен автобуски превоз за сите, општините садат дрвја и мапираат загадувачи

Локално - 20.11.2018

Бесплатен автобуски превоз за сите граѓаните во текот на наредните три месеци, субвенционирање на меѓуградскиот автобуски превоз, воведување на 24-часовен зајакнат инспекциски надзор, итна детекција на загадувачите… се дел од мерките кои вчера беа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Мега проект на СДСМ против загадувањето е „исклучување на мерните станици“

4NEWS - 20.11.2018

Утринава најголемите партии си разменија неколку соопштенија по повод загадувањето, кое покрај случајот „Груевски“, е актуелна тема во земјава. ВМРО-ДПМНЕ ја обвини власта дека против загадувањето се бори со исклучување на мерните станици, и така ...

СДСМ: Владата со низа мерки дејствува за намалување на загадувањето

Centar - 20.11.2018

Ниту една иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ нема да ја прикрие нејзината директна одговорност за непреземањето ништо цела деценија, за системски уништеното зеленило, за криминалните тендери што резултираа со екстремно загадување на воздухот, велат од СДСМ ...

Загадениот воздух го намалува животот за две години

MTM - 20.11.2018

Загадениот воздух ги намалува животите на луѓето во просек за речиси 2 години. До овој заклучок дојдоа научниците од Институтот за енергетска политика на Универзитетот во Чикаго. Според податоците Непал е земја со најзагаден воздух во светот, по што ...

Невладините предлагаат бесплатен автобуски превоз за сите, општините садат дрвја и мапираат загадувачи

Скопје инфо - 20.11.2018

Беспатен автобуски превоз за сите граѓаните во текот на наредните три месеци, субвенционирање на меѓуградскиот автобуски превоз, воведување на 24-часовен зајакнат инспекциски надзот, итна детекција на загадувачите… се дел од мерките кои вчера беа ...

Тужби против Македонија пред домашните и меѓународните судови за аерозагадувањето

Скопје инфо - 20.11.2018

Граѓански активисти, Меѓаши и новинари за човекови права ќе ја тужат државата пред домашните и меѓународни судови поради аерозагадувањето. Организациите покренаа петиција за нула толеранција за аеро загадувањето и загрозување на животот и побараа ...

Закажан протест за почист воздух во Куманово, Димитриевски ја поддржува акцијата

Кумановски м. - 20.11.2018

На социјалните мрежи граѓаните на Куманово се организираат на протест поради загаденоста на воздухот во градот под мотото „Излези за чист воздух“ кој треба да се одржи во сабота со почеток во 12 часот на градскиот плоштад.

И производителите се чуделе како уште работат нашите мерни станици за амбиентален воздух

Н.Македонија - 20.11.2018

Додека само гласно се зборува и многу малку се дејствува за намалување на загадувањето на воздухот, реалната слика е домаќинства што користат јаглен за загревање, угостители чии скари не можат да се распалат без јаглен и недогледни колони од ...

Со беспилотно летало градот ги детектира загадувачите

Н.Македонија - 20.11.2018

Градот Скопје започна да го користи беспилотното летало и да го практикува 3Д-мапирањето на критичните точки што го загадуваат воздухот во градот. Најпрвин беше мапирана депонијата „Вардариште“ како една од најкритичните локации од кои се загадува ...

Граѓаните да потпишат петиција „Нулта толеранција“ за загадувањето

Н.Македонија - 20.11.2018

Петицијата насловена „Нулта толеранција“ за загадувањето на воздухот и загрозувањето на животот да ја потпишат сите граѓани, побараа вчера неколку невладини организации. Здружението за социјални иновации и одржлив развој „Радар“, Новинари за ...

Невладините предлагаат бесплатен автобуски превоз за сите

Н.Македонија - 20.11.2018

Беспатен автобуски превоз за сите граѓаните во текот на наредните три месеци, субвенционирање на меѓуградскиот автобуски превоз, воведување на 24-часовен зајакнат инспекциски надзот, итна детекција на загадувачите… се дел од мерките кои вчера беа ...

90% од загадувањето го прават домаќинствата, ама зашто не ги мериме фабриките

365 - 20.11.2018

Резултатите од тригодишното истражување спроведено од професори и научници при Академијата на науките и уметностите, покажуваат дека дури 90% од загадувањето е дело на домаќинствата. Уделот на автомобилите и транспортот е далеку помал – 10%.

Аерозагадување, ВМРО-ДПМНЕ бара дебата во Собрание

ТВ21 - 19.11.2018

И ВМРО-ДПМНЕ со реакција за загадениот воздух. Од таму велат дека состојбата е алармантна и дека здравјето на граѓаните е ставено под знак прашање. Пратениците од паријата, денеска во законодавниот дом доставија информација за високо ниво на ...

Децата на удар на загадување, „Време е некој да преземе одговорност“

ТВ21 - 19.11.2018

Децата трпат најголеми последици од загадувањето на воздухот. Тие се многу поосетливи на ПМ10 честичките. При тоа, доаѓа до ослабување на капацитетот на белите дробови кај децата со послаб имунитет. Докторите со препорака.

Град Скопје со беспилотно летало ги лоцира изворите на загадувањето на воздухот

Телма - 19.11.2018

Град Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации, најавуваат од Градот.

До Собранието поднесена информација за енормното загадување на амбиентниот воздух во Македонија

Канал5 - 19.11.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалцијата „За подобра Македонија" денеска во Собранието на Република Македонија поднесоа Информација за енормното загадување на амбиентниот воздух во Република Македонија.

СДСМ:За разлика од лицемерното ВМРО-ДПМНЕ кое со години го игнорираше загадувањето, Владата предводена од СДСМ ...

Канал5 - 19.11.2018

Ниту една иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ, лидерите во лажење и лицемерие нема да ја прикрие нивната директна одговорност за непреземањето ништо цела деценија, за системски уништеното зеленило, за криминалните тендери што резултираше со екстремно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта за борба против загадувањето троши 1.6 милиони, а за мебел и автомобили 7 милиони евра

ТВ21 - 19.11.2018

За ВМРО-ДПМНЕ недозволиво е повеќе пари да се трошат на мебел и автомобили, а далеку помалку за онаш што во моментов е опасно по здравјето на граѓаните – загадениот воздух. Од опозицијата утринава со соопштение уште еднаш ја нападнаа власта дека не ...

Скопје со беспилотно летало ги лоцира изворите на загадување на воздухот

ТВ21 - 19.11.2018

Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации.

Ѓорчев: Ептен сте загрижени за екологијата – за коли и мебел 7 милиони евра, за загадувањето 1 милион евра

Фокус - 19.11.2018

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев не е задоволен од последните одлуки на Владата. Според последната одлука, Владата издвои 1 милион евра за справување со загадувањето, а 7 милиони евра за набавка на мебел и возила.

ВМРО-ДПМНЕ бара јавна расправа со невладини организации во Собранието за загадувањето на воздухот

Сакам да кажам - 19.11.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денес поднела информација за загадувањето до Собранието и побарала Комисијата за транспорт, врски и екологија да одржи јавна расправа за мерки што треба да се преземат за намалување на аерозагадувањето.

ВМРО-ДПМНЕ побара јавна расправа за загадувањето: СДСМ ветуваше мерки, но само за политички поени

ТВ21 - 19.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднела информации за загадувањето, и побарала од Конисијата за транспорт, врски и екологија да одржи јавна расправа за мерки кои ќе се превземат против загадувањето.

СДСМ: За разлика од лицемерното ВМРО-ДПМНЕ, оваа Влада го решава проблемот со загадувањето

ТВ21 - 19.11.2018

СДСМ му одговори на ВМРО-ДПМНЕ по барањето за јавно решавање на загадувањето на воздухот. Од СДСМ велат дека не превземале ништо за решавање на проблемот повеќе од една деценија, туку напротив го уништувала зеленилото, а нивните криминални тендери ...

Како да се намали загаденоста?

Канал5 - 19.11.2018

Состојбата со загадувањето е загрижувачка, да не се игра со здравјето на граѓаните – бараме интервентни мерки веднаш. Невладините повторно ги притискаат институциите да бидат посериозни во справувањето со аерозагадувањето.

Град Скопје со беспилотно летало ќе ги лоцира изворите на загадување на воздухот

А1 On - 19.11.2018

Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации.

Град Скопје со беспилотно летало ги лоцира изворите на загадувањето на воздухот

Слободен Печат - 19.11.2018

Град Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште”, а мапирањето ќе продолжи и на други локации, најавуваат од Градот.

Град Скопје започна со 3Д мапирање на изворите на аерозагадувањето

Радио МОФ - 19.11.2018

Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“. На оваа локација е забележано палење кабел и друг кабаст отпад.

Град Скопје со беспилотно летало ќе ги лоцира изворите на загадувањето

Нова ТВ - 19.11.2018

Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации.

ВМРО-ДПМНЕ: Апелираме Владата да ги прифати итните мерки против загадувањето

Макфакс - 19.11.2018

Македонските граѓани буквално се гушат поради неспособноста на локалната и централната власт да се справи со енормното аерозагадување. Илјадници граѓани секоја година ги губат своите живот поради загадениот воздух.

Град Скопје со дронови ги лоцира изворите на загадувањето на воздухот

Независен - 19.11.2018

Град Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации, најавуваат од Градот.

Град Скопје со дрон ќе бара загадувачи

Порта 3 - 19.11.2018

Градот Скопје почна со 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација е избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации.

ВМРО - ДПМНЕ алармира: Илјадници граѓани секоја година ги губат своите живот поради загадениот воздух

Сител - 19.11.2018

Македонските граѓани буквално се гушат поради неспособноста на локалната и централната власт да се справи со енормното аерозагадување. Илјадници граѓани секоја година ги губат своите живот поради загадениот воздух.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ поднесоа информација до собранието за енормното загадување на амбиентниот воздух

Алфа - 19.11.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ денеска во Собранието на Република Македонија поднесоа Информација за енормното загадување на амбиентниот воздух во Република Македонија.

Мицевски: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесоа Информација за енормното загадување на воздухот

Press24 - 19.11.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ денеска во Собранието на Република Македонија поднесоа Информација за енормното загадување на амбиентниот воздух во Република Македонија.

Петиција „Нула толеранција за (аеро)загадување и загрозување на животот“

Алфа - 19.11.2018

Здружението за социјални иновации и одржлив развој „РАДАР“, Новинари за човекови права, Првата детска амбасада „Меѓаши“ и Зелениот институт, по повод меѓународниот Ден на толеранција, ја покренаа петицијата „Нула толеранција за (аеро)загадување и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата за мерки против загадувањето ќе потроши 1,6 милиони евра, а за луксузни автомобили и мебел ќе ...

Курир - 19.11.2018

Македонските граѓани буквално се гушат поради неспособноста на локалната и централната власт да се справи со енормното аерозагадување. Илјадници граѓани секоја година ги губат своите живот поради загадениот воздух.

Петиција „Нула толеранција за (аеро)загадување и загрозување на животот”

Слободен Печат - 19.11.2018

Здружението за социјални иновации и одржлив развој „РАДАР”, Новинари за човекови права, Првата детска амбасада „Меѓаши” и Зелениот институт, по повод меѓународниот Ден на толеранција, ја покренаа петицијата „Нула толеранција за (аеро)загадување и ...

СДСМ: Владата системски го решава проблемот со загадувањето кој претходниците само го влошуваа

Макфакс - 19.11.2018

Борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата предводена од СДСМ, за разлика од онаа на ВМРО-ДПМНЕ кога уништувањето на се што е здраво и зелено беше приоритет, велат од владејачката партија како реакција на соопштението со кое од ...

Петиција „Нула толеранција за загадувањето и загрозување на животот“

МКД - 19.11.2018

Здружението за социјални иновации и одржлив развој „РАДАР", Новинари за човекови права, Првата детска амбасада „Меѓаши" и Зелениот институт, по повод меѓународниот Ден на толеранција, ја покренаа петицијата „Нула толеранција за (аеро)загадување и ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата поднесоа Информација за енормното загадување на воздухот: Ситуацијата е ...

Курир - 19.11.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ денеска во Собранието на Република Македонија поднесоа Информација за енормното загадување на амбиентниот воздух во Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието алармира за енормното загадување на воздухот

Макфакс - 19.11.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалцијата „За подобра Македонија“ денеска во Собранието на РМ поднесоа Информација за енормното загадување на амбиентниот воздух во земјава, соопшти Никола Мицевски, координатор на Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и ...

ВМРО ДПМНЕ бара за загадувањето да се дебатира во Собранието

Нова ТВ - 19.11.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалцијата „За подобра Македонија“ денеска во Собранието поднесоа Информација за енормното загадување на амбиентниот воздух во Република Македонија. „Ситуацијата со енормното загадување на амбиентниот воздух во Република ...

Петиција „Нула толеранција за (аеро)загадување и загрозување на животот“

А1 On - 19.11.2018

Здружението за социјални иновации и одржлив развој „РАДАР“, Новинари за човекови права, Првата детска амбасада „Меѓаши“ и Зелениот институт, по повод меѓународниот Ден на толеранција, ја покренаа петицијата „Нула толеранција за (аеро)загадување и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Секоја година 3 илјади граѓани на Македонија умираат од загадениот воздух

А1 On - 19.11.2018

„Македонските граѓани буквално се гушат поради неспособноста на локалната и централната власт да се справи со енормното аерозагадување. Илјадници граѓани секоја година ги губат своите живот поради загадениот воздух.

Скопјани се гушат, а нови инструменти за мерење на загаденост на воздухот ќе се набавеле догодина

Алфа - 19.11.2018

Скопјани се гушат, болниците се полнат, а министерството за животна средина дури догодина ќе обезбеди нови инструменти за мерните станици кои ја покажуваат загаденоста на воздухот. Иако социјалните мрежи вријат, а протести за чист воздух се почесто ...

Град Скопје го почна 3Д мапирањето на најголемите загадувачи

Иновативност - 19.11.2018

Град Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации, најавуваат од Градот – ...

Време е кривично да одговараат тие што ни го трујат животот

+инфо - 19.11.2018

Граѓански активисти, Меѓаши и новинари за човекови права ќе ја тужат државата пред домашните и меѓународни судови поради аерозагадувањето. Организациите покренаа петиција за нула толеранција за аеро загадувањето и загрозување на животот и побараа ...

СДСМ: Владата со низа мерки дејствува за намалување на загадувањето

Макфакс - 19.11.2018

Ниту една иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ нема да ја прикрие нивната директна одговорност за непреземањето ништо цела деценија, за системски уништеното зеленило, за криминалните тендери што резултираа со екстремно загадување на воздухот, велат од СДСМ ...

Тужби против Македонија пред домашните и меѓународните судови за аерозагадувањето

Сител - 19.11.2018

Граѓански активисти, Меѓаши и новинари за човекови права ќе ја тужат државата пред домашните и меѓународни судови поради аерозагадувањето. Организациите покренаа петиција за нула толеранција за аеро загадувањето и загрозување на животот и побараа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата да ги прифати итните мерки кои ние ги предлагаме против загадувањето

МКД - 19.11.2018

Македонските граѓани буквално се гушат поради неспособноста на локалната и централната власт да се справи со енормното аерозагадување. Илјадници граѓани секоја година ги губат своите живот поради загадениот воздух, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ преку ...

Луѓе присилно се иселуваат заради загадување на воздухот

Оff.net - 19.11.2018

Загадувањето од дизел возилата го спречува развојот на белите дробови кај децата со што тие доживотно се осакатуваат, покажува истражување во кое учествуваат 2000 ученици од Лондон. И ова е паника во Лондон, чиј проблем со квалитетот на воздухот не ...

Политичарите полемизираат кој е виновен за загадениот воздух во Македонија

Глас на Америка - 19.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ прашува, СДСМ одговара, а граѓаните се задушуваат... „Благодарение на актуелната власт, Македонија и официјално стана држава со најзагаден воздух во Европа. Оваа власт, на чело со СДСМ и нивните функционери, кога беа во опозиција, ветуваа ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата за мерки против загадувањето ќе потроши 1,6 милиони, а за луксузни автомобили и мебел ќе потроши 7 ...

Алфа - 19.11.2018

Македонските граѓани буквално се гушат поради неспособноста на локалната и централната власт да се справи со енормното аерозагадување. Илјадници граѓани секоја година ги губат своите живот поради загадениот воздух.

Град Скопје со беспилотно летало ќе ги лоцира изворите на загадување на воздухот

Press24 - 19.11.2018

Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации.

Град Скопје со беспилотно летало ќе ги лоцира изворите на загадување на воздухот

Курир - 19.11.2018

Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации.

Скопје со дрон ги лоцира изворите на загадување на воздухот

Алфа - 19.11.2018

Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации.

Град Скопје со беспилотно летало ги лоцира изворите на загадувањето на воздухот

Сител - 19.11.2018

Град Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации, најавуваат од Градот.

Децата на удар на загадување, „Време е некој да преземе одговорност“

4NEWS - 19.11.2018

Децата трпат најголеми последици од загадувањето на воздухот. Тие се многу поосетливи на ПМ10 честичките. При тоа, доаѓа до ослабување на капацитетот на белите дробови кај децата со послаб имунитет. Докторите со препорака.

Инспектори на терен во Гостивар заради загадувањето на воздухот

Gostivarpress.mk - 19.11.2018

Воздухот во Гостивар изминатите денови често имаше високо ниво на штетни ПМ10 честички, што ги покрена општинските инспектори за животна средина да спроведуваат контроли на фирмите кои поседуваат интегрирана Б еколошка дозвола.

Со беспилотно летало ќе се лоцираат загадувачите на воздухот во Скопје

Пулс24 - 19.11.2018

Градот Скопје конечно тргна од некаде и реши да направи нешто во врска со загадувањето. Имено, од таму викендов започнаа 3Д мапирање на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало.

Во Македонија се дише најотровен воздух во Европа – покажува извештајот на Европската агенција за животна средина (ЕЕА)

Вечер Прес - 19.11.2018

Ова особено се однесува на Скопје, Битола и Тетово кои во текот на 2017 година биле меѓу десетте најзагадени градови на Стариот континент. Извештајот кажува дека аерозагадувањето секоја година го зема данокот во човечки животи.

Град Скопје од викендов со дронови ги лоцира изворите на загадувањето

Мета - 19.11.2018

Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало, а како прва локација била избрана депонијата „Вардариште“, информираа од Град Скопје.

Здруженијата бараат да се преземат итни мерки против загадувањето

MTM - 19.11.2018

Граѓански здруженија, по повод меѓународниот ден на толеранцијата покренаа петиција ,,Нула толеранција за (аеро)загадување и загрозување на животот", упатувајќи апел до сите граѓани на Македонија да ја потпишат.

Со беспилотно летало се лоцираат изворите на загадување на воздухот во Скопје

MTM - 19.11.2018

Град Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации, најавуваат од градот.

ВМРО-ДПМНЕ: Апелираме Владата да ги прифати итните мерки против загадувањето

24Инфо - 19.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ: Апелираме Владата да ги прифати итните мерки против загадувањето Македонските граѓани буквално се гушат поради неспособноста на локалната и централната власт да се справи со енормното аерозагадување.

СДСМ: Владата со низа мерки дејствува за намалување на загадувањето

24Инфо - 19.11.2018

СДСМ: Владата со низа мерки дејствува за намалување на ...

СДСМ: Владата системски го решава проблемот со загадувањето кој претходниците само го влошуваа

24Инфо - 19.11.2018

Борбата со аерозагадувањето е стратешки приоритет на Владата предводена од СДСМ, за разлика од онаа на ВМРО-ДПМНЕ кога уништувањето на се што е здраво и зелено беше приоритет, велат од владејачката партија како реакција на соопштението со кое од ...

(Фото) Град Скопје со беспилотни летала ќе ги лоцира загадувачите

еМагазин - 19.11.2018

Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации.

ВМРО-ДПМНЕ: Власта за борба против загадувањето троши 1.6 милиони, а за мебел и автомобили 7 милиони евра

4NEWS - 19.11.2018

За ВМРО-ДПМНЕ недозволиво е повеќе пари да се трошат на мебел и автомобили, а далеку помалку за онаш што во моментов е опасно по здравјето на граѓаните – загадениот воздух. Од опозицијата утринава со соопштение уште еднаш ја нападнаа власта дека не ...

ФОТО: Град Скопје со дрон ќе ги лоцира изворите на загадување на воздухот, почна од депонијата „Вардариште“

Либертас - 19.11.2018

Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации.

Град Скопје со беспилотно летало ќе ги лоцира изворите на загадување на воздухот

Скопје инфо - 19.11.2018

Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации.

До Собранието поднесена информација за енормното загадување на амбиентниот воздух во Македонија

MTM - 19.11.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалцијата „За подобра Македонија" денеска во Собранието на Република Македонија поднесоа Информација за енормното загадување на амбиентниот воздух во Република Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ побара јавна расправа за загадувањето: СДСМ ветуваше мерки, но само за политички поени

4NEWS - 19.11.2018

ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднела информации за загадувањето, и побарала од Конисијата за транспорт, врски и екологија да одржи јавна расправа за мерки кои ќе се превземат против загадувањето.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе бараат собраниска расправа за загадениот воздух

Мета - 19.11.2018

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија денеска во Собранието на Република Македонија поднесоа Информација за енормното загадување на амбиенталниот воздух и ќе бараат расправа на оваа тема во законодавниот дом.

Дрон ги откри жариштата на загадување во Вардариште

Скопје инфо - 19.11.2018

Дронот на Инспекторатот на Град Скопје во саботата го имаше првиот лет во откривање на најпроблематичните извори на загадување. Леталото направи 3Д мапирање на Вардариште каде од воздух се откриваа црните точки, поточно местата каде се гори отпад и ...

Град Скопје го пушти дронот во употреба

Фактор - 19.11.2018

Градот Скопје викендов за прв пат го пушти во употреба еден од дроновите со кој го започна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други ...

Град Скопје со беспилотно летало ќе ги лоцира изворите на загадување на воздухот

24Инфо - 19.11.2018

Град Скопје со беспилотно летало ќе ги лоцира изворите на загадување на воздухот Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало.

Во Македонија се дише најотровен воздух во Европа – покажува извештајот на Европската агенција за животна средина

Скопје инфо - 19.11.2018

Жителите на македонските градови дишат најзагаден воздух во Европа. Ова особено се однесува на Скопје, Битола и Тетово кои во текот на 2017 година биле меѓу десетте најзагадени градови на Стариот континент.

СДСМ: За разлика од лицемерното ВМРО-ДПМНЕ, оваа Влада го решава проблемот со загадувањето

4NEWS - 19.11.2018

СДСМ му одговори на ВМРО-ДПМНЕ по барањето за јавно решавање на загадувањето на воздухот. Од СДСМ велат дека не превземале ништо за решавање на проблемот повеќе од една деценија, туку напротив го уништувала зеленилото, а нивните криминални тендери ...

За разлика од лицемерното ВМРО-ДПМНЕ кое со години го игнорираше загадувањето, Владата предводена од СДСМ системски го ...

MTM - 19.11.2018

Ниту една иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ, лидерите во лажење и лицемерие нема да ја прикрие нивната директна одговорност за непреземањето ништо цела деценија, за системски уништеното зеленило, за криминалните тендери што резултираше со екстремно ...

Скопје со беспилотно летало ги лоцира изворите на загадување на воздухот

4NEWS - 19.11.2018

Градот Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации.

СДСМ: Владата системски го решава проблемот со загадувањето

Либертас - 19.11.2018

Скопје, 19 ноември 2018 Ниту една иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ, лидерите во лажење и лицемерие нема да ја прикрие нивната директна одговорност за непреземањето ништо цела деценија, за системски уништеното зеленило, за криминалните тендери што ...

Петиција „Нула толеранција за (аеро)загадување и загрозување на животот”

24Инфо - 19.11.2018

Петиција „Нула толеранција за (аеро)загадување и загрозување на животот” Здружението за социјални иновации и одржлив развој „РАДАР”, Новинари за човекови права, Првата детска амбасада „Меѓаши” и Зелениот институт, по повод меѓународниот Ден на ...

Аерозагадување, ВМРО-ДПМНЕ бара дебата во Собрание

4NEWS - 19.11.2018

И ВМРО-ДПМНЕ со реакција за загадениот воздух. Од таму велат дека состојбата е алармантна и дека здравјето на граѓаните е ставено под знак прашање. Пратениците од паријата, денеска во законодавниот дом доставија информација за високо ниво на ...

Чистиот воздух сечиј приоритет

CivilMedia - 19.11.2018

Со започнување на сезоната протести против аерозагадувањето, првично во Куманово и Скопје, но и со постојаните алармирања низ Македонија за квалитетот на воздухот, надлежните институции почнаа со преземање на мерки за решавање на проблемот.

Град Скопје почна 3Д мапирањето на најголемите загадувачи

Н.Македонија - 19.11.2018

Град Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации, најавуваат од Градот.

Град Скопје со беспилотно летало ги лоцира изворите на загадувањето на воздухот

1tv - 19.11.2018

Град Скопје викендов го почна 3Д мапирањето на критичните точки за загадувањето на воздухот во градот со беспилотно летало. Како прва локација беше избрана депонијата „Вардариште“, а мапирањето ќе продолжи и на други локации, најавуваат од Градот.

Меѓународна тужба за Македонија за аерозагадувањето

365 - 19.11.2018

Според извештајот на Европската агенција за животна средина (ЕЕА), во Македонија се дише најотровен воздух во Европа . Затоа, здруженија на граѓански активисти, Меѓаши и новинари за човекови права, покренаа петиција за нула толеранција за ...

СДСМ: Аерозагадувањето е и останува врвен стратешки приоритет за Владата

1tv - 19.11.2018

„Ниту една иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ, лидерите во лажење и лицемерие нема да ја прикрие нивната директна одговорност за непреземањето ништо цела деценија, за системски уништеното зеленило, за криминалните тендери што резултираше со екстремно ...

До Собранието поднесена информација за енормното загадување на амбиентниот воздух во Македонија

1tv - 19.11.2018

„Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалцијата „За подобра Македонија“ денеска во Собранието на Република Македонија поднесоа Информација за енормното загадување на амбиентниот воздух во Република Македонија.

Петиција „Нула толеранција за (аеро)загадување и загрозување на животот“

Денар - 19.11.2018

Здружението за социјални иновации и одржлив развој „РАДАР“, Новинари за човекови права, Првата детска амбасада „Меѓаши“ и Зелениот институт, по повод меѓународниот Ден на толеранција, ја покренаа петицијата „Нула толеранција за (аеро)загадување и ...