TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДПА го тужи МВР за клевета

Дневник - 27.11.2010

Датум: 26.11.2010, 23:18 Партијата на Мендух Тачи вчера се премисли и наместо да бара извинување од министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, најави тужби за клевета до неа и до ...

„Досиеја“ - Рефет Елмази пред истражен судија

Алсат-М - 27.11.2010

Поранешниот заменик - министер за внатрешни работи Рефет Елмази е повикан во основниот суд Скопје 1 да сведочи во случајот „фалсификатор“.

ДПА го тужи МВР

Алфа - 27.11.2010

Полицијата, очајнички но несмасно се обидува да ги брани своите миленици од ДУИ, тврдат од партијата на Мендух Тачи. Го обелоденија исказот што пред истражниот судија го дал Хисен Муслиу, кој е ...

Досиеја се делеле во џамии во Швајцарија

Дневник - 26.11.2010

Датум: 26.11.2010, 09:10 Досиејата ги добив на мемориско стапче од тројца соработници на Управата за безбедност и контраразузнавање во една слаткарница во скопската општина Аеродром.

Фалсификат на оригиналот

Утрински - 26.11.2010

И покрај тоа што насловот на овој коментар на прв поглед изгледа како да е испревртен, тој сосема одговара кога станува збор за тетовецот Хисен Муслиу, поранешен вработен во УБК, уапсен во ...

Бившиот обвинител стана лустрационен бранител

Утрински - 26.11.2010

Што е заеднички именител за уставниот судија Трендафил Ивановски, пензионираниот началник на Службата за државна безбедност, Хисен Муслиу, и за лидерот на ДПА, Мендух Тачи? Несомнено, тоа е ...

ДПА ќе поднесе кривична пријава против МВР

Нетпрес - 26.11.2010

Демократската партија на Албанците најави кривична пријава за клевета поради Министерството за внатрешни работи бидејќи тврделе дека наводните фалсификувани досиеја од страна на Хисен Муслиу биле ...

Пријавата против Муслиу ги збунува и адвокатите

Н.Македонија - 26.11.2010

Врз што Хисен Муслиу правел бришење, додавање, уништување или неовластено објавување податоци поврзани со соработка на лицата со органите за државна безбедност, како што гласи кривичната пријава што ...

Муслиу зад решетки, Бродец во бура

Дневник - 25.11.2010

Датум: 24.11.2010, 21:51 МВР вчера му поднесе кривична пријава на поранешниот припадник на УБК Хисен Муслиу од Тетово за фалсификување досиеја поврзани со високи претставници на ДУИ.

Лустрацијата може да ја запали државата

Утрински - 25.11.2010

„Лустрацијата е како оган и затоа никој не треба да си игра со неа, бидејќи лесно ќе изгори. Но, пострашно е што ќе направи пожар во кој ќе ги вовлече и безбедносниот систем и државата“.

Кој е Божидар Спасиќ

Утрински - 25.11.2010

Кражба на топ-сикрет документи од безбедносен карактер, вмешаност на звучни политички имиња од Балканот во шверц со цигари, планирање и изведување терористички акции, листи на поранешни и сегашни ...

Муслиу во притвор го чека судењето

Алсат-М - 25.11.2010

Хисен Муслиу, обвинетиот за фабрикување досиеја за високите функционери на ДУИ, во притвор го чека почетокот на судскиот процес.

Проработи берзата на досиеја

Н.Македонија - 25.11.2010

Муслиу и Спасиќ, поранешни високи функционери во службите за државна безбедност, според првичните информации влегле во орото улична лустрација, од кое засега е инфициран главно албанскиот политички ...

Кој, што и за кого фалсификувал досиеја?

А1 - 24.11.2010

Хисен Муслиу кривично ќе одговара оти според МВР извршил прикривање, додавање, уништување или неовластено објавување на податоци поврзани со соработка на лицата со органите на државната безбедност.

Од македонскиот печат, 24.11

BBC - 24.11.2010

Македонските весници објавуваат дека е уапсен поранешниот разузнавач Хисен Муслиу под сомнение дека ги фалсификувал досиејата за високи функционери на ДУИ кои беа доставувани до Комисијата за ...

Андов нема намера да предлага измени на Законот за лустрација

Алсат-М - 24.11.2010

Пратеникот Стојан Андов, по последните настани во врска со процесот на лустрација, денеска изјави дека мора да се направи прецизна анализа на настаните до кои дојде во спроведување на Законот за ...

Муслиу доби осумдневен притвор, осомничен за фалсификување досиеја

Алсат-М - 24.11.2010

Осумдневен притвор доби Хисен Муслиу, поранешен вработен во Управата за безбедност и контраразузнавање, осомничен за фалсификување досиеја на соработници на тајните служби, откако синоќа беше изведен ...

Лустрацијата врие - полицијата апси, фрчат и германски досиеја

Утрински - 24.11.2010

Лустрацијата, која се претвори во политичка пресметка во албанскиот блок, резултираше со полициски апсења. Завчеравечер во неговиот дом во Тетово е уапсен поранешниот вработен во Службата за државна ...

ДПА обвинува за вандалски чин на властите

Утрински - 24.11.2010

ТЕТОВО - Приведувањето на Хисен Муслиу ДПА го смета за вандалски чин, „по налог на Али Ахмети алијас Ибар и неговата тајфа“. „Муслиу е киднапиран и до овој момент не се знае каде се наоѓа.

Македонија - Уапсен Муслиу, „Ибар“ ќе здивне?

Време - 24.11.2010

Тони Ангеловски Хисен Муслиу, поранешен вработен во Службата за државна безбедност, во понеделникот доцна вечерта е уапсен во Тетово од МВР под сомнение дека учествувал во фалсификување на т.н.

Осумдневен притвор за Хисен Муслиу

Deutsche Welle - 24.11.2010

Истражен судија му одреди осумдневен притвор на поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Хисен Муслиу.

Кривична пријава против Хисен Муслиу за фабрикување на досија за челниците на ДУИ

Канал5 - 24.11.2010

Одделот за организиран криминал до Основното јавно обвинителство поднесе крвична пријава против Хисен Муслиу (64) од Тетово, поранешен службеник во Управата за безбедност и контраразузнавање, поради ...

Кривична пријава против Муслиу

Deutsche Welle - 24.11.2010

Одделот за организиран криминал поднесе кривична пријава против поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Хисен Муслиу за фалсификување досиеја на тајните служби. Членот 36.

МВР го најде фалсификаторот на досиејата

Дневник - 24.11.2010

Датум: 24.11.2010, 16:50 Приведениот поранешен разузнавач Хисен Муслиу признал дека по налог на ДПА му исплатил 4.500 евра на српскиот колега Божидар Спасиќ МВР завчеравечер во акција го приведе ...

Муслиу доби Осумдневен притвор

Телма - 24.11.2010

Осумдневен притвор доби Хисен Муслиу, поранешен вработен во Управата за безбедност и контраразузнавање, осомничен за фалсификување досиеја на соработници на тајните служби, откако синоќа беше изведен ...

Уличната лустрација открива стратегија на партиите на Албанците

Телма - 24.11.2010

Продолжува таканаречената улична лустрација. Лицето Кадри Даути од Бродец, кој неодамна до Комисијата за лустрација достави документи кои се однесуваат на лидерот на ДУИ, денеска презентираше и видео ...

Андов против измени на законот за лустрација

Телма - 24.11.2010

Пратеникот Стојан Андов, по последните настани во врска со процесот на лустрација, денеска изјави дека мора да се направи прецизна анализа на настаните до кои дојде во спроведување на Законот за ...

ВИДЕО: Парична казна или година затвор за Муслиу

Нетпрес - 24.11.2010

Поранешниот вработен во Управата за државна безбедност и контраразузнавање Хисен Муслиу (64), кого полицијата го сомничи за фалсификување на четири досиеја за наводни соработници на тајните служби, ...

Осумдневен притвор за наводниот фалсификатор на досиеја

Сител - 24.11.2010

Хисен Муслиу, поранешен вработен во Управата за безбедност и контраразузнавање, кого полицијата го сомничи дека фалсификувал досиеја на соработници на тајните служби, доби осумдневен притвор откако ...

Осумдневен притвор за наводниот фалсификатор на досиеја

Нетпрес - 24.11.2010

Хисен Муслиу, поранешен вработен во Управата за безбедност и контраразузнавање, кого полицијата го сомничи дека фалсификувал досиеја на соработници на тајните служби, доби осумдневен притвор откако ...

Што признал Муслиу?

Алфа - 24.11.2010

Мојот клиент ниту го призна делото за кое се товари, ниту обвини било кого дека му бил налогодавец, тврди за АЛФА, Стеван Павлески, адвокат на притворениот пензиониран началник на Службата за државна ...

Осумдневен притвор за Хисен Муслиу

Макфакс - 24.11.2010

Истражен судија му одреди осумдневен притвор на поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Хисен Муслиу, соопштуваат од Ос..

Осумдневен притвор за Хисен Муслиу

Форум - 24.11.2010

Истражен судија му одреди осумдневен притвор на поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Хисен Муслиу, соопштуваат од Основниот суд 1.

Осум дена притвор за Муслиу

Inpress - 24.11.2010

Скопје, 24. ноември 2010 (ИНПРЕС) Хисен Муслиу, поранешен вработен во Управата за безбедност и контраразузнавање, осомничен за фалсификување досиеја на соработници на тајните служби, заработи ...

Осумдневен притвор за Муслиу

Кирилица - 24.11.2010

Осумдневен притвор доби Хисен Муслиу, поранешен вработен во Управата за безбедност и контраразузнавање, осомничен за фалсификување досиеја на соработници на тајните служби, откако синоќа беше изведен ...

Осумдневен притвор за Хисен Муслиу

Алфа - 24.11.2010

Истражен судија му одреди осумдневен притвор на поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Хисен Муслиу, соопштуваат од Основниот суд 1.

Андов нема намера да предлага измени на Законот за лустрација

Кирилица - 24.11.2010

Пратеникот Стојан Андов, по последните настани во врска со процесот на лустрација, денеска изјави дека мора да се направи прецизна анализа на настаните до кои дојде во спроведување на Законот за ...

Злоупотреба на лустрацијата

Р.С.Европа - 24.11.2010

Секој почна да си прави своја лустрација и да го злоупотребува законот, сметаат експертите. Проблемот е во ниската свест на институциите, но и кај партиите.

Муслиу доби осумдневен притвор, осомничен за фалсификување досиеја

МРТ - 24.11.2010

Осумдневен притвор доби Хисен Муслиу, поранешен вработен во Управата за безбедност и контраразузнавање, осомничен за фалсификување досиеја на соработници на тајните служби, откако синоќа беше изведен ...

Муслиу ќе биде задржан 8 дена во притвор

Р.С.Европа - 24.11.2010

Поранешниот вработен во Државната служба за безбедност, Хисен Муслиу доби 8-дневен притвор под сомнение дека фалсификувал досијата на соработници на тајните служби.

Муслиу доби осумдневен притвор

Курир - 24.11.2010

Поранешниот вработен во Управата за безбедност и контраразузнавање - Хисен Муслиу, кој што е осомничен за фалсификување досиеја на соработниците на тајните служби, доби одумдневен притвор.

Цвај бандитен ин кукурузен

Шпиц - 24.11.2010

Само што полициските тигри го уапсија поранешниот разузнавач Хисен Муслиу, поради сомнение дека учествувал во фалсификување на досиејата за соработка со тајните служби, кои компромитираат високи ...

Кривична пријава за Муслиу, осомничен за фалсификување досиеја

МРТ - 24.11.2010

Одделот за организиран криминал до Основното јавно обвинителство поднесе крвична пријава против Хисен Муслиу (64) од Тетово, поранешен службеник во Управата за безбедност и контраразузнавање, поради ...

На Муслиу му се заканува парична казна или една година затвор

Макфакс - 24.11.2010

Одделот за организиран криминал поднесе кривична пријава против поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Хисен Муслиу за..

На Муслиу му се заканува парична казна или една година затвор

Форум - 24.11.2010

Одделот за организиран криминал поднесе кривична пријава против поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Хисен Муслиу за кривично дело казниво со Законот за лустрација ...

Кривична за Муслиу, осомничен за фалсификување досиеја

Кирилица - 24.11.2010

Одделот за организиран криминал до Основното јавно обвинителство поднесе крвична пријава против Хисен Муслиу (64) од Тетово, поранешен службеник во Управата за безбедност и контраразузнавање, поради ...

Два удбаша смислише апаша

Вечер Прес - 24.11.2010

Хисен Муслиу од Божидар Спасиќ во Белград најпрвин добил едно, а потоа уште три досиеја кои се однесуваат на функционери на ДУИ.

Муслиу сé признава, ДПА обвинува, ДУИ се оградува

Н.Македонија - 24.11.2010

Од МВР велат дека поранешниот началник на ДБК кажал дека досиејата ги добил од најтесното раководство на ДПА Уличната лустрација доби нова димензија, чија почетна координата стана поранешниот ...

Муслиу доби 8-дневен притвор

eReporter - 24.11.2010

Осумдневен притвор одреди денеска истражен судија за поранешниот началник на Управата за безбедност и контраразузнавање, Хисен Муслиу.

Немам намера да предлагам измени на Законот за лустрација

Идивиди - 24.11.2010

Скопје, 24 ноември 2010 (МИА) - Пратеникот Стојан Андов, по последните настани во врска со процесот на лустрација, денеска изјави дека мора да се направи прецизна анализа на настаните до кои дојде во ...

Муслиу доби осумдневен притвор

Идивиди - 24.11.2010

Скопје, 24 ноември 2010 (МИА) - Осумдневен притвор доби Хисен Муслиу, поранешен вработен во Управата за безбедност и контраразузнавање, осомничен за фалсификување досиеја на соработници на тајните ...

Германски досиеја за Ахмети пред лустраторите

А1 - 23.11.2010

Непознат граѓанин до лустраторите достави анализа на разузнавачките служби на германија за криминални активности на Косово и западна Македонија од 2007-ма година со ознака доверливо.

Полициска акција „Фалсификатор“

А1 - 23.11.2010

Полицијата го уапси Хисен Муслиу, а за што ќе одговара, се уште не е дефинирано. Во полициска станица во Скопје која се чува во тајност, трае распитот на поранешниот функционер на СДБ.

Апсењето на Муслиу - политичка пресметка

А1 - 23.11.2010

Хисен Муслиу беше киднапиран од полицијата, по препорака на работната група на ДУИ и се уште не се знае каде, обвинуваат од ДПА.

ДПА ја обвини ДУИ за апсењето на Муслиу

Deutsche Welle - 23.11.2010

Македонската полиција потврди дека поранешниот функционер на службата за државна безбедност Хисен Муслиу бил уапсен во Тетово.

Во Македонија слетаа германски тајни досиеа, Муслиу признал дека ги фалсификувал Мама, Ибар, Стрелец и Вујко

Канал5 - 23.11.2010

Лице кое не сакаше да го открие својот идентитет, денеска до Комисијата за лустрација достави три листови напишани на германски јазик. Али Ахмети е најчесто споменуваното име.

Хисен Муслиу приведен заради „фабрикување досиеја“

Телма - 23.11.2010

МВР денеска потврди дека синоќа во Тетово е приведен Хисен Муслиу, поранешен службеник во Управата за безбедност и контраразузнавање, во рамките на истрагата за досиејата поврзани со високи ...

МВР: Муслиу призна дека работел за ДПА

Алсат-М - 23.11.2010

Министерството за внатрешни работи денеска потвди дека го приведе поранешниот началник во управата за безбедност и контраразузнавање, Хисен Муслиу.

АЛСАТ-М дојде до едната уплатница за Спасиќ

Алсат-М - 23.11.2010

Доцна вечерва Алсат-М дојде до една од ваквите уплатници за кои говори полицијата. На неа се гледа дека лице со име Хисен Муслиу, во Тетово извршило уплата на 1.589 евра до лицето Божидар Спасиќ во ...

Според ДПА, Муслиу е уапсен по налог на Ахмети, ДУИ демантира

Телма - 23.11.2010

На денешната прес-конференција во Тетово Деморатската партија на Албанците го обвини лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети дека синоќешното приведување на пензионираниот началник ...

Уапсен поранешен функционер на службата за државна безбедност

Deutsche Welle - 23.11.2010

Поранешниот функционер на службата за државна безбедност Хисен Муслиу доцна синоќа бил уапсен во Тетово, потврди утрово полицијата.

Потврдено апсењето на Муслиу, пронадјени потврди за уплати во Белград

Алсат-М - 23.11.2010

Министерството за внатрешни работи го потврди апсењето на Хисен Мусиу поранешен функционер на службата за државна безбедност и според некои извори актуелен советник за безбедносни прашања на ...

Адеми негира поврзаност на ДУИ со приведувањето на Хисен Муслиу

Алсат-М - 23.11.2010

- Заменик претседателот на Владата Абдилаќим Адеми и висок функционер во ДУИ, денеска негираше дека по сугестија на неговата партија е приведен Хисен Муслиу, поранешен функционер во Службата за ...

Приведен поранешен висок функционер на СДБ

Алфа - 23.11.2010

Хисен Муслиу, поранешен функционер во Службата за државна безбедност е уапсен синоќа во неговиот дом во Тетово, под обвинение дека учествувал во фабрикувањата на досиеата поврзани со функционери на ...

Приведен поранешниот функционер во тајните служби Хисен Муслиу

Р.С.Европа - 23.11.2010

Поранешниот функционер на службата за државна безбедност Хисен Муслиу доцна синоќа е уапсен во Тетово, под сомнение дека учествувал во фабрикување на досија за соработка со тајните служби.

Нови досиеја за соработници на тајните служби доставени до лустраторите

Нетпрес - 23.11.2010

Нови досиеја за наводни соработници на тајните служби денеска напладне беа доставени до Комисијата за верификација на факти.

МВР го уапси Хисен Муслиу

Курир - 23.11.2010

Поранешниот функционер на службата за државна безбедност Хисен Муслиу доцна синоќа бил уапсен во Тетово, потврди утрово Министерството за внатрешни работи.

Адеми негира поврзаност на ДУИ со приведувањето на Хисен Муслиу

Сител - 23.11.2010

Заменик претседателот на Владата Абдилаќим Адеми и висок функционер во ДУИ, денеска негираше дека по сугестија на неговата партија е приведен Хисен Муслиу, поранешен функционер во Службата за државна ...

МВР се уште без потврда за апсењето на екс-функционерот на СДБ

Сител - 23.11.2010

Министерството за внатрешни работи се уште не го потврдува ниту пак го демантира апсењето на поранешен функционер на службата за државна безбедност и актуелен советник за безбедносни прашања на ...

Адеми негира поврзаност на ДУИ со апсењето на Муслиу

Р.С.Европа - 23.11.2010

Вицепремиерот за спроведување на рамковниот договор Абдулаќим Адеми негира дека по сугестија на ДУИ е приведен поранешниот функционер во Службата за државна безбедност Хисен Муслиу осомничен за ...

Доставено ново досие до лустраторите

Макфакс - 23.11.2010

Анонимно лице попладнево до Комисијата за верификација на фактите достави ново досие за наводна соработка со тајните служби. Доси..

Адеми негира вмешаност на ДУИ во апсењето на Муслиу

Макфакс - 23.11.2010

Потпретседателот на Владата и висок функционер на ДУИ, Абдулаќим Адеми, негира поврзаност на неговата партија со апсењето на поранешниот функционер..

ДПА бара ослободување на Муслиу

Макфакс - 23.11.2010

Демократската партија на Албанците(ДПА) го осуди вчерашното апсење на поранешниот шеф на полицијата за Тетово и Гостивар, Хисен ...

МВР: Муслиу фалсификувал досиеја по налог на ДПА

Нетпрес - 23.11.2010

Поранешниот началник во Управата за безбедност и контраразузнавање Хисен Муслиу фалсификувал досиеја за наводни соработници на тајните служби по налог на Демократската партија на Албанците (ДПА), ...

Адеми негира поврзаност на ДУИ со приведувањето на Хисен Муслиу

МРТ - 23.11.2010

Заменик претседателот на Владата Абдилаќим Адеми и висок функционер во ДУИ, денеска негираше дека по сугестија на неговата партија е приведен Хисен Муслиу, поранешен функционер во Службата за државна ...

ДПА: Муслиу е приведен бидејќи јавно кажа дека Ахмети е соработник на УДБА

Нетпрес - 23.11.2010

Пензионерот Хисен Муслиу направил злочин со фактот што јавно го искажа своето мислење во врска со документите кои јасно докажуваат дека Али Ахмети алијас Александар Антич бил и продолжува да биде ...

„Фалсификатор“ го фати фалсификаторот

Inpress - 23.11.2010

Скопје, 23. ноември 2010 (ИНПРЕС) МВР веднаш по донесувањето на одлуките на Комисијата за лустрација со кои доставените досиеја беа прогласени за фабрикувани, отвори Оперативна обработка под работно ...

ДПА бара ослободување на Муслиу

Форум - 23.11.2010

Демократската партија на Албанците(ДПА) го осуди вчерашното апсење на поранешниот шеф на полицијата за Тетово и Гостивар, Хисен Муслиу „Работните Групи на ДУИ, кога се во прашање убиствата на ...

МВР: Муслиу ги фалсификувал досиејата за да и се оддолжи на ДПА

Макфакс - 23.11.2010

Поранешниот началник во Управата за безбедност и контраразузнавање, Хисен Муслиу, кој што вчера беше уапсен, во разговорот во полицијата признал де..

Муслиу признал дека ги фалсификувал досиејата за да и се оддолжи на ДПА

Кирилица - 23.11.2010

МВР денеска потврди дека синоќа во Тетово е приведен Хисен Муслиу, поранешен службеник во Управата за безбедност и контраразузнавање, во рамките на истрагата за досиејата поврзани со високи ...

МВР: Муслиу ги фалсификувал досиејата за да и се оддолжи на ДПА

Форум - 23.11.2010

Поранешниот началник во Управата за безбедност и контраразузнавање, Хисен Муслиу, кој што вчера беше уапсен, во разговорот во полицијата признал дека досиејата ги фалсификувал по налог на ДПА „Во ...

Муслиу признал дека досијата ги добил од ДПА

Р.С.Европа - 23.11.2010

Приведениот порашенен службеник во Службата за државна безбедност, Хисен Муслиу признал дека ги имал материјалите за спорните досија од тајните служби пред да бидат објавени и дека ги добил од ...

МВР: Муслиу призна дека работел за ДПА

Курир - 23.11.2010

По донесувањето на одлуките на Комисијата за верификација на факти, со кои досиејата беа прогласени за фабрикувани, министерството за внатрешни работи денеска го приведе поранешниот началник во ...

ДПА: Муслиу не знае да работи на компијутер

Форум - 23.11.2010

Демократската партија на Албанците реагираше на информациите од МВР дкеа Хисен Муслиу фалсификувал досиеја и велат дека приведениот не знаел да работи на компијутер „Уште еднаш се куртули Али Ахмети .

МВР потврди дека го упасиле Муслиу

Сител - 23.11.2010

Министерството за внатрешни работи потврди дека синоќа во Тетово е уапсен поранешниот вработен во Службата за државна безбедност Хисен Муслиу и актуелен советник за безбедносни прашана во ...

Приведен Хисен Муслиу

Алфа - 23.11.2010

Хисен Муслиу, поранешен функционер во Службата за државна безбедност е уапсен синоќа во неговиот дом во Тетово, поради основано сомнение дека учествувал во фабрикувањата на досиеата поврзани со ...

Германски документи за македонската лустрација

Алфа - 23.11.2010

Непознато лице денеска достави нови документи со кои се компромитираат членови на раководството на ДУИ. По белградскиот и загрепскиот сет, во Скопје, пред лустраторите стасаа и досиеја од германската ...

Потврдено апсењто на Хисен Муслиу

Форум - 23.11.2010

Поранешниот функционер на службата за државна безбедност Хисен Муслиу доцна синоќа бил уапсен во Тетово, потврди утрово полицијата Откако се појавија досиејата за соработка на тајните служби, кои се ...

Доставено ново досие до лустраторите

Форум - 23.11.2010

Анонимно лице попладнево до Комисијата за верификација на фактите достави ново досие за наводна соработка со тајните служби Досието е на германски служби и во него се споменува името на лидерот на ...

Адеми: ДУИ не стои зад апсењето на Муслиу

Курир - 23.11.2010

Високиот функционер во ДУИ Абдилаќим Адеми, денеска негираше дека по сугестија на неговата партија е приведен Хисен Муслиу, поранешен функционер во Службата за државна безбедност во рамките на ...

Уапсен поранешен функционер на службата за државна безбедност

Макфакс - 23.11.2010

Поранешниот функционер на службата за државна безбедност (СДБ) Хисен М. доцна вечерва е уапсен во Тетово, дознава Макфакс, ...

Спасиќ примил пари од Муслиу, но за превод на книга

Алфа - 23.11.2010

Белградскиот агент Божидар Спасиќ, за кој полицијата тврди дека зел пари од уапсениот Муслиу, вели дека ако Муслиу дал таква изјава како што објави МВР, тогаш тоа сигурно го сторил за да заштити ...

Нова рунда во „лустрациската војна“ ДУИ-ДПА

Р.С.Европа - 23.11.2010

Полицијата уапси поранешен македонски разузнавач поради вмешаност во фалификувањето на досиеја на челниците на ДУИ. Владејачката ДУИ претходно обвини дека уапсениот Хисен Муслуи и опозициската ДПА ...

МВР се уште без потврда за апсењето на екс-функционерот на СДБ

Нетпрес - 23.11.2010

Министерството за внатрешни работи се уште не го потврдува ниту пак го демантира апсењето на поранешен функционер на службата за државна безбедност и актуелен советник за безбедносни прашања на ...

Висок функционер на СДБ осомничен дека е фалсификатор на досиејата!?

Inpress - 23.11.2010

Скопје, 23. ноември 2010 (ИНПРЕС) Поранешен соработник на Службата за државна безбедност е уапсен синоќа во Тетово под обвинение дека ги фалсификувал досиејата за наводните соработници на ...

Уапсен советник на ДПА поранешен функционер СДБ

Форум - 23.11.2010

Поранешниот функционер на службата за државна безбедност Хисен М. доцна вечерва е уапсен во Тетово, Откако се појавија досиејата за соработка на тајните служби, кои се однесуваа на високи функционери ...

МВР потврди дека го уапсиле Муслиу

Нетпрес - 23.11.2010

Министерството за внатрешни работи потврди дека синоќа во Тетово е уапсен поранешниот вработен во Службата за државна безбедност Хисен Муслиу и актуелен советник за безбедносни прашана во ...

Адеми: ДУИ нема ништо со приведувањето на Хисен Муслиу

Кирилица - 23.11.2010

Заменик претседателот на Владата Абдилаќим Адеми и висок функционер во ДУИ, денеска негираше дека по сугестија на неговата партија е приведен Хисен Муслиу, поранешен функционер во Службата за државна ...

Уапсен фалсификаторот на ДПА

Вечер Прес - 23.11.2010

Според МВР Хисен Муслиу по налог на партијата на Мендух Тачи фалсификувал досиеја за функционери на ДУИ и ги доставувал до Комисијата за лустрација.

ДУИ нема врска со приведувањето на Хисен Муслиу

Идивиди - 23.11.2010

Скопје, 23 ноември 2010 (МИА) - Заменик претседателот на Владата Абдилаќим Адеми и висок функционер во ДУИ, денеска негираше дека по сугестија на неговата партија е приведен Хисен Муслиу, поранешен ...

Приведениот екс функционер на ДБК е Хисен Муслиу

eReporter - 23.11.2010

Приведениот поранешен функционер во Службата за државна безбедност, поради сомневања за вмешаност во фабрикување на досиеја за соработка со тајните служби, е Хисен Муслиу,потврди денеска полицијата.

Лустрација: Уапсениот досиејата ги добил од врвот на ДПА, вмешан и српски шпион

eReporter - 23.11.2010

Фабрикуваните досиеја за челните луѓе на ДУИ, уапсениот екс службеник на тајната полиција ги добил „од најтесното раководство на ДПА“, а во приказната е вмешан и поранешен југо и српски шпион, кому ...

Приведен поранешен функционер на СДБ

А1 - 22.11.2010

Политичка пресметка или полициска истрага? Вечерва во Тетово е приведен поранешен функционер на службата за државна безбедност и актуелен советник за безбедносни прашања на Демократската партија на ...

Уапсен Хисен Муслиу

Алсат-М - 22.11.2010

Полицијата вечерва го уапси Хисен Муслиу, поранешен вработен во безбедносните државни служби, под сомнение дека учествувал во конфискување на досиејата за наводни соработници во тајните југословенски ...

Приведен Хисен Муслиу,поранешен функционер на ДБК-потврди полицијата

Канал5 - 23.11.2010

Полицијата потврди дека го привеле Хисен Муслиу, поранешен функционер во Службата за државна безбедност, во рамките на истрагата за досиејата поврзани со функционери на ДУИ во кои се наведуваше нивна ...

Лустрација: Екс функционер на ДБК уапсен за фалсификување досиеја

eReporter - 22.11.2010

Поранешен функционер на Службата за државна е уапсен вечерва во Тетово, поради сомневања за вмешаност во фабрикување на досиеја за соработка со тајните служби, објави А1 телевизија Човекот е ...