TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дијаспората ќе биде во процентот на попишани – Симовски: Законот е јасен, се попишуваат сите кои имаат државјанство на ...

ТВ21 - 04.04.2021

Законот за попис е јасен, како оние кои живеат во Северна Македонија така и државјаните кои се во дијаспората ќе го сочинуваат вкупниот број на попишано население, вели директорот на ДЗС, Апостол Симовски по барањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Опозицијата ќе признае само пописни резултати кои се според Евростат

Сител - 03.04.2021

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае резултатите од пописот ако тој не се спроведе по правилата на „ЕУРОСТАТ“. Партијата бара дијаспората да не се смета во вкупното население на државата, бидејќи како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, тоа е спротивно ...

Пописот одложен, останаа различните ставови на партиите за дијаспората

Канал5 - 03.04.2021

Пописот и официјално одложен за во септември, но останаа политичките несогласувања за дијаспората.. Државите кои имаат проблем со миграција на населението треба да ги попишуваат иселениците, смета директорот на Државниот завод за статистика Апостол ...

ПОПИС: Остануваат различните ставови на партиите за дијаспората

Фактор - 03.04.2021

Пописот вчера и официјално е одложен, но разликите за дијаспората остануваат. Законските измени за одложување на пописот се удвоени на пленарна седница во Собранието. Со 95 гласови „за“ и 12 гласови „против“ без „воздржани “ пратениците исполнувајќи ...

Нерезидентното население само се евидентира

Н.Македонија - 03.04.2021

Уште од почетокот кога се најави пописот во Македонија почна политизацијата на еден процес што треба да биде чисто статистичка операција. Сепак, поради нечии теснопартиски интереси, пописот се претвори во берза за лицитирање и штимање со проценти на ...

Пописот се одложи за септемеври, разликите околу попишувањето на дијаспората останаа

Скопско Ехо - 03.04.2021

Пописот на населението се одлага и ќе се изврши во период од 5 до 30 септември годинава но неизвесно е на кој начин ќе се попишуваат нашите сонародници во странство. Ова произлегува по вчерашното усвојување на законските измени од страна на ...

Пописот одложен за септември, прашањето дали ќе продолжи политизацијата останува отворено

CivilMedia - 03.04.2021

Пописот сè уште ја бранува јавноста. По лидерската средба на премиерот Зоран Заев и претседателот на партијата ВМРО-ДМПНЕ, Христијан Мицкоски, беше одлучено пописот да се одложи за септември, поточно од 5 до 30 септември.

Собранието изгласа одложување на Пописот 2021

Gostivarpress.mk - 03.04.2021

Собранието вчеравечер изгласа одложување на пописот на населението и домаќинствата. Наместо во април, попишувањето ќе се врши од 5 до 30 септември. Дотогаш ќе трае самопопишување на дијаспоратата. Одложени се и локалните избори за крајот на октомври.

Пандев И Елмас

Сакам да кажам - 31.12.2021

Многу сакам 2022 да не биде историска година за Македонија. Колумнава за еден месец ќе наполни 31 година, и навистина веќе ми е збоктисано да пишувам за историски настани, историски датуми, историски избори, историски несреќи, историски извештаи, ...

Заев: Дијаспората е нашиот народ, важно е сите да се попишеме

Телма - 02.04.2021

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Заев: Ние си ги попишуваме сите граѓани, резидентни или нерезидентни

Сител - 02.04.2021

– Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Заев: СИ го попишуваме целиот народ, дома или надвор

Независен - 02.04.2021

– Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да нѝ треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Заев: Дијаспората е нашиот народ, важно е сите да се попишеме

Слободен Печат - 02.04.2021

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Заев: Дијаспората е нашиот народ, важно е сите да се попишеме

Канал5 - 02.04.2021

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Заев: Дијаспората е нашиот народ, денеска е надвор – утре ќе е тука

Нова ТВ - 02.04.2021

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Заев: Дијаспората е нашиот народ, денеска е надвор – утре ќе е тука

Фокус - 02.04.2021

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Заев: Нема договори за бројките, секој да се попише и ќе бидеме толку колку што сме

Канал5 - 02.04.2021

„Обврска на граѓаните е да го прифатат и да учествуваат во пописот и податоците ќе кажат колку сме", рече премиерот Заев во „Само интервју“ за ТВ Канал 5 на прашањето за пописот. Тој додаде никој не може и не треба да си „прави филмови" дека толку ...

Собранието изгласа одложување на пописот и уреди за отпечаток од прст за локалните избори

Сител - 02.04.2021

Со 95 гласа „за“ и 12 „против“ Собранието го одложи пописот од април за септември. За законот има и бадентерово мнозинство. Против гласаа единствено пратениците од албанската опозиција Алијанса/Алтернатива.

Заев: Дијаспората е нашиот народ, важно е сите да се попишеме

24 Вести - 02.04.2021

- Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Пописот одложен, разликите за дијаспората остануваат

Р.С.Европа - 02.04.2021

Законските измени за одложување на пописот поминаа денеска на пленарна седница во Собранието. Дебатата за одложувањето се водеше со етнички предзнак за тоа како ќе се користат бројките од попишувањето на дијаспората и дали воопшто треба да се попише ...

Реакции за пописот

24 Вести - 02.04.2021

ВМРО-ДПМНЕ нема да го признае попишувањето на дијаспората, туку само на резидентното население, вели потпретседателот на партијата Александар Николовски за Утрински брифинг. За опозиционерите прифатлива е само методологијата на Еуростат, а се друго ...

Закон за одложување на попис

Телма - 02.04.2021

Попишувањето на дијаспората ги скара власта и опозицијата и покрај постигнатиот договор за одложување на пописот. ВМРО-ДПМНЕ предупреди дека доколку не се почитуваат препораките на Еуростат тие нема да ги признаат резултатите од пописот.

Мицкоски: Дијаспората само се евидентира, ќе го признаеме само резидентното население

Сител - 02.04.2021

Опозицијата ќе го признае само резидентното население во Македонија. Оваа информација вчеравечер на ТВ 21 ја сподели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Вели дека тоа што го прави дијаспората сега е едноставно евидентирање.

Заев: Го попишуваме целиот наш народ, без разлика дали е дома или надвор

ТВ21 - 02.04.2021

Премиерот Зоран Заев денеска на прес конференција посочи дека се попишува целиот наш народ, без разлика дали е дома или надвор. „Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласа, а да не ни треба дијаспората кога ни дава пари, кога треба ...

Реџепи бара од Џафери да го регулира паркингот – одложувањето на Законот за попис финишира во Собранието

ТВ21 - 02.04.2021

И дебатата, но и самиот старт на денешната собраниската седница на која на дневен ред е ставено гласање за измените на Законот за попис измина со жестоки препукувања. Скендер Реџепи координатор на Алијанса за Албанците и Алтернатива кои се противат ...

Заев: Дијаспората е нашиот народ, важно е сите да се попишеме

Алсат-М - 02.04.2021

Дијаспората е нашиот народ. Денеска е надвор, утре ќе е тука. Може некој од нас утре ќе е надвор, а дијаспората ќе е тука. Тоа е нашиот народ. Ние си го попишуваме целиот наш народ без разлика дали е дома или надвор, рече денеска премиерот Зоран ...

Мицкоски: пописот е само за резидентно население

Р.С.Европа - 02.04.2021

ВМРО ДПМНЕ ќе признае попис на резидентно население кое е во Македонија меѓу 5 и 30 септември, останатото е евидентирање диајспора. Тоа е наша позиција и сега, и во иднина, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за ТВ21.

Албанците реагираат кон Мицкоски: Дијаспората не се евидентира, туку се попишува

Фокус - 02.04.2021

Откако опозицискиот лидер Христијан Мицкоски во интервју за ТВ 21 вечерва изјави дека дијаспората не се попишува туку се евидентира, реагираа албански претставници од опозицијата, но и од власта.

Мицкоски: пописот е само за резидентно население

Алсат-М - 02.04.2021

ВМРО ДПМНЕ ќе признае попис на резидентно население кое е во Македонија меѓу 5 и 30 септември, останатото е евидентирање диајспора. Тоа е наша позиција и сега, и во иднина, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за ТВ21.

Бурни реакции за изјавата на Мицкоски – „Дијаспората се попишува, а не евидентира“

ТВ21 - 02.04.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вели дека државјаните кои живеат повеќе од една година во дијаспората, треба само да се евидентираат, а не да се попишат. Доколку се попишува, а не евидентира, тој синоќа во Клик Плус рече дека нема да го ...

Груби, Снопче, Османи, Меџити, Хоџа со остри реакции кон Мицкоски – дијаспората се регистрира!

ТВ21 - 02.04.2021

Реакции на албанските партии по изјавата на Христијан Мицкоски дека дијаспората не евидентира туку се регистрира. Изет Меџити од ДУИ вели дека ова е само уште еден доказ зошто ќе гласа против одложувањето на пописот.

Дијаспората ќе се попишува исто како и сите граѓани што живеат на територијата на Македонија

Алсат-М - 02.04.2021

Десетици поплаки и загриженост изразија иселениците во Алсат по изјавите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски дека дијаспората ќе биде само евидентирана, а не попишана. Иселениците бараат објаснувања од институциите што ќе се случи со ...

Заев и Мицкоски различно ја толкуваат методологијата за нерезидентното население

Канал5 - 02.04.2021

Самопопишувањето на иселениците отвори нови дилеми, дали дијаспората се попишува или се евидентира? Премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски различно ја толкуваат методологијата за нерезидентното население.

Едвај ќе се преброиме, ама после кога ќе удриме на толкување…

+инфо - 02.04.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Моцкоски вели дека дијаспората се евидентира, а не се попишува и дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го признае само резидентното население. За Бујар Османи дијаспората е флуидна категорија и тешко може да се разграничи границата на ...

Заев: Дијаспората е нашиот народ, важно е сите да се попишеме

Либертас - 02.04.2021

– Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Мицкоски:ВМРО-ДПМНЕ ќе го признае само резидентното население; Заев :Важно е само да се попишеме

Алфа - 02.04.2021

Дијаспората не се попишува туку се евидентира, тие бројки не влегуваат во процентот на население во Македонија, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Мицкоски посочи дека резидентно население и дијаспора се два различни поими.

Заев: Обврска на граѓаните е да го прифатат и да учествуваат во пописот- никој не може и не треба да си „прави филмови“

Press24 - 02.04.2021

„Обврска на граѓаните е да го прифатат и да учествуваат во пописот и податоците ќе кажат колку сме“, рече премиерот Заев во интервјуто за ТВ канал 5 на прашањето за пописот, и додаде никој не може и не треба да си „прави филмови“ дека толку ќе биле ...

Заев: Дијаспората е нашиот народ, важно е сите да се попишеме

Скопје24 - 02.04.2021

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Заев: Нема договори за бројките, секој да се попише и ќе бидеме толку колку што сме

Фактор - 02.04.2021

Нема договори за бројките, секој да се попише и ќе бидеме толку колку што сме, вели премиерот Зоран Заев. Тој додаде дека никој не може и не треба да си „прави филмови“ дека толку ќе биле Албанците, толку ќе бидат Македонците или Турците.

Бектеши до Мицкоски и Апасиев: Ќе се попишуваат и децата родени во странство кои уште немаат македонско државјанство

Фактор - 02.04.2021

Крешник Бектеши, министерот за економија, на Фејсбук објави дека во пописот на нерезидентното население, односно кај дијаспората ќе се попишуваат и децата родени во странство кои уште не се стекнале со македонско државјанство.

Заев: Дијаспората е нашиот народ, важно е сите да се попишеме

+инфо - 02.04.2021

Затоа, сѐ што се прави со пописот кој ќе биде од 5 до 30 септември е попишување на сите наши граѓани, резидентни и нерезидентни, граѓани кои живеат овде, во земјава, или граѓани кои се отселиле и живеат повеќе од една година надвор од државата, рече ...

Заев: Ние си го попишуваме целиот наш народ без разлика дали е дома или надвор

Press24 - 02.04.2021

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Цврст став на Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе го признае само резидентното население, дијаспората само се евидентира

Курир - 02.04.2021

По лидерската средба меѓи лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и СДСМ Зоран Заев се уште не стивнуваат реакциите од постигнатиот договор. Како што коментираат аналитичарите потегот кој го направи Мицкоски и ја даде палката за диктат на ...

Заев: Дијаспората е нашиот народ, денеска е надвор – утре ќе е тука

Мак. Весник - 02.04.2021

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Заев: Ние си го попишуваме целиот наш народ, без разлика дали е дома или надвор

Република - 02.04.2021

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Заев: Дијаспората е нашиот народ, важно е сите да се попишеме

24Инфо - 02.04.2021

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Нема договори за бројките, секој да се попише и ќе бидеме толку колку што сме

24Инфо - 02.04.2021

„Обврска на граѓаните е да го прифатат и да учествуваат во пописот и податоците ќе кажат колку сме”, рече премиерот Заев во интервјуто за ТВ канал 5 на прашањето за пописот, и додаде никој не може и не треба да си „прави филмови” дека толку ќе биле ...

Заев за пописот: Нема договори за бројките, секој да се попише и ќе бидеме толку колку што сме

iPortal - 02.04.2021

„Обврска на граѓаните е да го прифатат и да учествуваат во пописот и податоците ќе кажат колку сме“, рече премиерот Заев во интервјуто за ТВ канал 5 на прашањето за пописот, и додаде никој не може и не треба да си „прави филмови“ дека толку ќе биле ...

Заев за пописот: Нема договори за бројките, секој да се попише и ќе бидеме толку колку што сме

Centar - 02.04.2021

„Обврска на граѓаните е да го прифатат и да учествуваат во пописот и податоците ќе кажат колку сме“, рече премиерот Заев во интервјуто за ТВ канал 5 на прашањето за пописот, и додаде никој не може и не треба да си „прави филмови“ дека толку ќе биле ...

Заев: За државата се исто важни и граѓаните кои се дома и оние што живеат надвор

Lider - 02.04.2021

Ние си го попишуваме целиот наш народ без разлика дали е дома или надвор, рече денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавата на Христијан Мицкоски дека дијаспората треба да се евидентира, а не да се попишува.

Собранието изгласа одложување на пописот и за отпечаток од прст за локалните избори

Денешен - 02.04.2021

Со 95 гласа „за“ и 12 „против“ Собранието го одложи пописот од април за септември. За законот има и бадентерово мнозинство. Против гласаа единствено пратениците од албанската опозиција Алијанса/Алтернатива.

Заев го искарал Груби за пописот: Тој се согласи дека оставил таков впечаток и дека ќе го промени тоа и навистина го ...

Република - 02.04.2021

Нема никаков договор за тоа колакви ќе бидат процентите и бројките на етничките заедници во земјава, вели премиерот Зоран Заев додавајќи дека тој само ќе покаже колку сме. Обврска на граѓаните, рече Заев, е да учествуваат на пописот, а податоците ...

Откако Мицкоски го разобличи блефот на Груби дека дијаспората не се попишува туку евидентира, ДУИ со оркестриран напад

Курир - 02.04.2021

Вчерашната изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицскоски за пописот на дијаспората предизивика бура реакции. Дел од политичарите од албанскиот блок во оркестриран напад жестоко се обидуваа да демантираат.

Дијаспората не влегува во вкупниот број на население: Мицкоски го разобличи блефот на Груби и Османи – ДУИ возвраќа со ...

Република - 02.04.2021

Методологијата на Евростат е јасна – се попишува резидентното население, дијаспората се евидентира и не влегува во вкупниот број. ВМРО-ДПМНЕ нема да признае резултати кои не се во согласност со евроските практики, изјави вчера во телевизиско ...

Бектеши до Мицкоски и Апасиев: Ќе се попишуваат и децата родени во странство кои уште немаат македонско државјанство

Мак. Весник - 02.04.2021

Крешник Бектеши, министерот за економија, на Фејсбук објави дека во пописот на нерезидентното население, односно кај дијаспората ќе се попишуваат и децата родени во странство кои уште не се стекнале со македонско државјанство.

Албанците реагираат кон Мицкоски: Дијаспората не се евидентира, туку се попишува

24Инфо - 02.04.2021

Откако опозицискиот лидер Христијан Мицкоски во интервју за ТВ 21 вечерва изјави дека дијаспората не се попишува туку се евидентира, реагираа албански претставници од опозицијата, но и од власта.

Откако Мицкоски го разобличи блефот на Груби, Османи дека дијаспората не се попишува туку евединтера, ДУИ со ...

Нетпрес - 02.04.2021

Вчера, по емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 во која гостин беше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, ДУИ имаше оркестриран напад кон него за тезата дека дијаспората не се попишува, туку евединтера, со што им ја руши кампањата која ја тераат.

Мицкоски е категоричен: ВМРО-ДПМНЕ ќе го признае само резидентното население, дијаспората само се евидентира

Нетпрес - 02.04.2021

По лидерската средба меѓи лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и СДСМ Зоран Заев се уште не стивнуваат реакциите од постигнатиот договор. Како што коментираат аналитичарите потегот кој го направи Мицкоски и ја даде палката за диктат на ...

Заев: Дијаспората е нашиот народ, важно е сите да се попишеме

Кајгана - 02.04.2021

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да нѐ гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Пратениците и официјално го одложија пописот, и натаму ќе се кршат копја за дијаспората

365 - 02.04.2021

Со 95 гласа „за” и 12 гласа „против” на пратениците на коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, денеска, на два дена откако по закон започна, парламентот и формално го одложи пописот.

Заев: Дијаспората е нашиот народ, важно е сите да се попишеме

MakPress - 02.04.2021

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Заев: Дијаспората е нашиот народ, важно е сите да се попишеме

Frontline - 02.04.2021

Може секој да си дозволува да игра за политички причини со бројките. Не е во ред да ни треба дијаспората кога треба да не гласаат, а да не ни треба кога ни дава пари, кога треба да ја попишеме, кога помага на домаќинствата.

Заев: Му пренесов на Груби кога ќе оди во Албанија да се сретне со нашиот пратеник Македонец во албанскиот парламент

Локално - 02.04.2021

„Обврска на граѓаните е да го прифатат и да учествуваат во пописот и податоците ќе кажат колку сме”, рече премиерот Заев во интервјуто за ТВ канал 5 на прашањето за пописот, и додаде никој не може и не треба да си „прави филмови” дека толку ќе биле ...

Заев за пописот: Нема договори за бројките, секој да се попише и ќе бидеме толку колку што сме

Frontline - 02.04.2021

„Обврска на граѓаните е да го прифатат и да учествуваат во пописот и податоците ќе кажат колку сме“, рече премиерот Заев во интервјуто за ТВ канал 5 на прашањето за пописот, и додаде никој не може и не треба да си „прави филмови“ дека толку ќе биле ...

Откако Мицкоски го разобличи блефот на Груби дека дијаспората не се попишува туку се евидентира, ДУИ со оркестриран ...

PressingTV - 02.04.2021

Вчерашната изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицскоски за пописот на дијаспората предизивика бура реакции. Дел од политичарите од албанскиот блок во оркестриран напад жестоко се обидуваа да демантираат.

Бектеши: Регистрацијата на дијаспората продолжува, ќе се попишуваат и децата родени во странство кои немаат македонско ...

Локално - 02.04.2021

Откако опозицискиот лидер Христијан Мицкоски во интервју за ТВ 21 изјави дека дијаспората не се попишува туку се евидентира, реагираа албански претставници од опозицијата, но и од власта. Крешник Бектеши, министерот за економија, на Фејсбук објави ...

Собранието ќе го одложува пописот, попишувачите не излегоа на терен

Р.С.Европа - 01.04.2021

Собранието попладнево ја почнува процедурата за одложување на пописот . Во меѓувреме на сила е законот со кој пописот започна денеска, но на терен нема активности за попишување. Власта се надева на брзо носење на измените, оти се со европско ...

Маричиќ: Процесот на попишување на дијаспората продолжува до 30 септември

ТВ21 - 01.04.2021

Министерот за правда Бојан Маричиќ во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека процесот на попишување на дијаспората продолжува до 30-ти септември. „Операцијата на попишување треба да се случи одеднаш, во континуитет.

До утрово самопопишани 177.875 државјани во дијаспората

МКД - 01.04.2021

Државниот завод за статистика објави дека до утрово во 8 часот се самопопишале 177.875 лица од дијаспората, државјани на Македонија. И натаму на листата на земји со најмногу попишани граѓани е Швајцарија со 58.067 и Германија со 40.400 лица.

Мицкоски: Ќе го признаеме само резидентното население во Македонија, дијаспората само се евидентира!

ТВ21 - 01.04.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека тие ќе го признаат само резидентното население во Македонија. Тој вели дека она што го прави дијаспората сега е едноставно евидентирање.

Маричиќ: Процесот на попишување на дијаспората продолжува до 30 септември

Слободен Печат - 01.04.2021

Министерот за правда, Бојан Маричиќ во емисијата „10 Минути“ на ТВ21 посочи дека процесот на попишување на дијаспората продолжува до 30 септември. – Операцијата на попишување треба да се случи одеднаш, во континуитет.

Мицкоски: Ќе го признаеме само резидентното население во Македонија, дијаспората само се евидентира!

Либертас - 01.04.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека тие ќе го признаат само резидентното население во Македонија. Тој вели дека она што го прави дијаспората сега е едноставно евидентирање.

Попис, 2021: Глобални организации на дијаспората бараат да не се користат за политички цели

Глас на Америка - 01.04.2021

Што, велат иселениците за попишувањето на дијаспората, во 2021? Дали граѓанска обврска е завршена? Колку секој иселеник има мал личен придонес за подобро планирање на татковината? Има ли таргетирани пораки од институциите, или се е препуштено на ...

Мицкоски: Ќе го признаеме само резидентното население во Македонија, дијаспората само се евидентира

Press24 - 01.04.2021

Опозицијата ќе го признае само резидентното население во Македонија. Оваа информација вечерва на ТВ 21 ја сподели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. В ели дека тоа што го прави дијаспората сега е едноставно евидентирање.

Пописот е за резидентно население, ќе признаеме само такви резултати, изјави Мицкоски

ММС - 01.04.2021

ВМРО ДПМНЕ ќе признае попис на резидентно население кое е во Македонија меѓу 5 и 30 септември, останатото е евидентирање диајспора. Тоа е наша позиција и сега, и во иднина, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Пописот е за резидентно население, ќе признаеме само такви резултати

Вечер Прес - 01.04.2021

ВМРО ДПМНЕ ќе признае попис на резидентно население кое е во Македонија меѓу 5 и 30 септември, останатото е евидентирање диајспора. Тоа е наша позиција и сега, и во иднина, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Формално-правно пописот почнува денеска, одложувањето не е изгласано во Собранието

Мета - 01.04.2021

Утрово во 8 часот формално започна главната фаза од попишувањето на населението, домаќинствата и становите на целата територија на земјава, која што законски треба да трае до 21 април во 20 часот.

Маричиќ: Дијаспората ќе се попишува до 30 септември, а ние само во септември со вакцинирани попишувачи

Frontline - 01.04.2021

Важно е да се напомене дека дијаспората продолжува да се попишува. Процесот започна на 1 март и се уште трае и сите сме задоволни од досегашните попишани наши граѓани од дијаспората, и тој процес ќе продолжи до 30 ти септември.

Мицкоски: Дијаспората не се попишува, таа само се евидентира

Локално - 01.04.2021

„Јас не знам што зборува министерот Маричиќ, но дијаспората не се попишува, тоа е евиденција. Според Еуростат, се попишува само резидентното население, односно населението што во моментов се наоѓа тука“, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан ...

Јавноста бара оставка од Симовски, тој нема намера да излегува на медиуми додека не се реши пописот

MakPress - 01.04.2021

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски вели дека нема намера да се појавува во медиумите откако политичарите се договорија да се одложи пописот за септември, а Собранието треба законски да го овозможи истото.

Симовски: Ние сме статистичари а не полицајци за да знаеме кој попишувач се занимава со криминал

Сител - 31.03.2021

Ние сме статистичари, а не полицајци за да знаеме дали некој од пријавените попишувачи се занимава со криминал, изјави за Плусинфо директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски, откако вчера портпаролот на опозициската ...

Симовски: Не сме полицајци за да знаеме кој попишувач се занимава со криминал

+инфо - 31.03.2021

Попишувачите ги ангажираме привремено, а не ги вработуваме. Зарем треба да го испрашуваме секој попишувач посебно? Ние сме статистичари, а не полицајци, рече директорот на Државниот завод за статистика.

Симовски: Не сме полицајци за да знаеме кој попишувач се занимава со криминал

Press24 - 31.03.2021

Ние сме статистичари, а не полицајци за да знаеме дали некој од пријавените попишувачи се занимава со криминал, изјави за Плусинфо директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски, откако вчера портпаролот на опозициската ...

Арсовски: Еден од попишувачите е уапсен во „Планина“ ; Симовски: Не ги вработуваме па да ги проверуваме детално

Алфа - 31.03.2021

Едно од лицата уапсени во акцијата „Планина“ бил попишувач на територија на Сарај откри портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Димче Арсовски. Политизирањето на пописот со ангажирање на партиски лица доведе до ова – обвинува опозицијата.

Ние сме статистичари, а не полицијаци: Симовски не знае дали некој од нарко бандата од Грчец требало да биде попишувач ...

Република - 31.03.2021

Откако вчера портпаролот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски посочи дека еден од попишувачите во Сарај бил уапсен во полициската акција „Планина“ и побара одговорност од Апостол Симовски денеска реагирашедиректорот на ДЗС.

Одлагањето на попис е триумф на граѓаните, победа за ВМРО-ДПМНЕ, но дали Заев ќе си стои на зборот

Курир - 31.03.2021

Пред неколку дена на тет – а – тет средбата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и премиерот Зоран Заев падна договор за одлагање на пописот од април за во септември. „Се согласивме дека откако процесот на имунизација на население и ...

Фактот што одредени министри агитираа во соседството и дијаспората потврдува дека пописот беше политичка а не ...

Нетпрес - 31.03.2021

Како се тераше методологијата и Законот се гледаше дека ќе имаме политички попис. Ако сакаа да го направат чесно, тогаш зошто да нема фингерпринт? Гарантирам дека знаеме во секое место знаеме колку има деца и дали треба школо, и во која куќа каде ...

Јакимовски: Тоа што одредени министри агитираа во дијаспора е доказ дека пописот беше политичка, а не статистичка ...

Курир - 31.03.2021

Како се тераше методологијата и Законот се гледаше дека ќе имаме политички попис. Ако сакаа да го направат чесно, тогаш зошто да нема фингерпринт? Гарантирам дека знаеме во секое место знаеме колку има деца и дали треба школо, и во која куќа каде ...

Како во серијата „Наркос: Бандата од Грчец требало да бидат попишувачи

PressingTV - 31.03.2021

Откако вчера портпаролот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски посочи дека еден од попишувачите во Сарај бил уапсен во полициската акција „Планина“ и побара одговорност од Апостол Симовски денеска реагирашедиректорот на ДЗС.

Од каде да знаеме дали некој попишувач е криминалец, вели Симовски

Expres - 31.03.2021

Откако синоќа портпаролот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски посочи дека еден од попишувачите во Сарај бил уапсен во полициската акција „Планина“ и побара одговорност од Апостол Симовски денеска реагираше директорот на ДЗС.

Заев и Мицкоски договорија одложување на Пописот за септември

Канал5 - 30.03.2021

Пописот, што требаше да почне на 1 април, е одложен и ќе се спроведе од 5 до 30 септември оваа година. Причината за одлагање е можноста да се создаде имунизација на населението и на попишувачите.

Заев и Мицкоски договорија одложување на пописот за септември

Сител - 30.03.2021

Пописот, што требаше да почне на 1 април, е одложен и ќе се спроведе од 5 до 30 септември оваа година. Причината за одлагање е можноста да се создаде имунизација на населението и на попишувачите.

Османи за „Слободен печат“: Ахмети даде виза за да се одложи пописот

Слободен Печат - 30.03.2021

Пред средбата на премиерот Зоран Заев со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, беше консултиран лидерот на ДУИ, Али Ахмети, со кого премиерот се согласи да продолжи попишувањето на дијаспората и да се одложи датумот на Пописот, ...

Арсовски: Попишувач во Сарај било лице уапсено за трговија со дрога во акцијата „Планина“

Сител - 30.03.2021

Политизирањето на пописот со ангажирање на партиски лица доведе до тоа да едно од лицата уапсени за трговија со дрога во акцијата „Планина“ бил попишувач на територија на Сарај. За тоа мора да се понесе одговорност и директорот на ДЗС, Апостол ...

Арсовски: Попишувач во Сарај било лице уапсено за трговија со дрога во акцијата „Планина“

Канал5 - 30.03.2021

Политизирањето на пописот со ангажирање на партиски лица доведе до тоа да едно од лицата уапсени за трговија со дрога во акцијата „Планина“ бил попишувач на територија на Сарај. За тоа мора да се понесе одговорност и директорот на ДЗС, Апостол ...

Арсовски: Попишувач во Сарај било лице уапсено за трговија со дрога во акцијата „Планина“

Слободен Печат - 30.03.2021

Политизирањето на пописот со ангажирање на партиски лица доведе до тоа да едно од лицата уапсени за трговија со дрога во акцијата „Планина“ бил попишувач на територија на Сарај. За тоа мора да се понесе одговорност и директорот на ДЗС, Апостол ...

Арсовски: Попишувач во Сарај било лице уапсено за трговија со дрога во акцијата „Планина“

МКД - 30.03.2021

Политизирањето на пописот со ангажирање на партиски лица доведе до тоа да едно од лицата уапсени за трговија со дрога во акцијата „Планина“ бил попишувач на територија на Сарај. За тоа мора да се понесе одговорност и директорот на ДЗС, Апостол ...

Попишувачите ги враќаат лаптопите Селами: Одлуката е погрешна, попишувачите нека ги задржат уредите

ТВ21 - 30.03.2021

В четврток наутро овие лаптопи требаше да бидат подготвени за пописот на населението. Но, само два дена пред да стартува пребројувањето на терен, попишувачите почнаа да ги враќаат уредите, како резултат на договорот меѓу Зоран Заев и Христијан ...

Попишувачите ги враќаат лаптопите - Селами им вели да ги задржат

Press24 - 30.03.2021

По одлуката на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев, пописот да биде одложен за септември, попишувачите кои требаше во четврток да ја започнат статистичката операција денеска добиле порака да ги вратат лаптопите назад.

Заев и Мицкоски договорија одложување на Пописот за септември

Либертас - 30.03.2021

– Пописот, што требаше да почне на 1 април, е одложен и ќе се спроведе од 5 до 30 септември оваа година. Причината за одлагање е можноста да се создаде имунизација на населението и на попишувачите.

Заев и Мицкоски договорија одложување на Пописот- Џафери и Алијанса за Албанците против ваквата одлука

Press24 - 30.03.2021

Пописот, што требаше да почне на 1 април, е одложен и ќе се спроведе од 5 до 30 септември оваа година. Причината за одлагање е можноста да се создаде имунизација на населението и на попишувачите.

Анализа: Добар почеток на договорот Заев-Мицкоски, но има ли одржливост на долг рок?

Фактор - 30.03.2021

Дали постигнатиот договор по лидерската средба е одржлив на долг рок, од една страна е договорено одложување на пописот, а од друга Заев потенцираше дека методологијата останува иста. Вчерашниот ден го обележа оптимизам и конструктивност на двете ...

Арсовски: Во акцијата „Планина“ уапсен е и попишувач од Сарај за трговија со дрога

Press24 - 30.03.2021

Политизирањето на пописот со ангажирање на партиски лица доведе до тоа да едно од лицата уапсени за трговија со дрога во акцијата „Планина“ бил попишувач на територија на Сарај. За тоа мора да се понесе одговорност и директорот на ДЗС, Апостол ...

Дали попишувачите ќе мора да бидат вакцинирани?

Скопје инфо - 30.03.2021

Вакцината не е задолжителна ниту за попишувачите иако државата ги стави во приоритетната група за имунизација. Се прават списоци од сите региони и до сега речиси половина се пријавиле за вакцина.

Попишувачите ги враќаат лаптопите, вториот човек на Статистика им вели да ги задржат

+инфо - 30.03.2021

Ако веќе одлучиле да го променат Законот за попис, тогаш нека го сторат тоа што е можно побрзо, бидејќи и ние сме во незавидна ситуација, истакна заменик-директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС).

Арсовски: Попишувач во Сарај било лице уапсено во акцијата „Планина“

+инфо - 30.03.2021

Toj додаде дека главна причина за одлагање на пописот требаше да биде и состојбата со коронавирусот, која Симовски не сакаше да ја согледа иако инструктор близок до него се заразил со коронавирус.

Арсовски: Попишувач во Сарај- лице уапсено за трговија со дрога во акцијата „Планина“

24Инфо - 30.03.2021

Политизирањето на пописот со ангажирање на партиски лица доведе до тоа да едно од лицата уапсени за трговија со дрога во акцијата „Планина“ бил попишувач на територија на Сарај. За тоа мора да се понесе одговорност и директорот на ДЗС, Апостол ...

Попишувач во Сарај е еден од уапсените за трговија со дрога во акцијата „Планина“

Нетпрес - 30.03.2021

Политизирањето на пописот со ангажирање на партиски лица доведе до тоа да едно од лицата уапсени за трговија со дрога во акцијата „Планина“ бил попишувач на територија на Сарај. За тоа мора да се понесе одговорност и директорот на ДЗС, Апостол ...

Се спротивстави заменик-диреткторот на ДЗС: Попишувачите да не ги враќаат лаптопите

Lider - 30.03.2021

В четврток наутро овие лаптопи требаше да бидат подготвени за пописот на населението. Но, само два дена пред да стартува пребројувањето на терен, попишувачите почнаа да ги враќаат уредите, како резултат на договорот меѓу Зоран Заев и Христијан ...

Арсовски: Попишувач во Сарај било лице уапсено за трговија со дрога во акцијата Планина

Курир - 30.03.2021

Политизирањето на пописот со ангажирање на партиски лица доведе до тоа да едно од лицата уапсени за трговија со дрога во акцијата „Планина“ бил попишувач на територија на Сарај. За тоа мора да се понесе одговорност и директорот на ДЗС, Апостол ...

ЏАФЕРИ: Јас сум против одложувањето на пописот, тоа ќе биде на штета на Албанците

Денешен - 30.03.2021

Пописот, што требаше да почне на 1 април, е одложен и ќе се спроведе од 5 до 30 септември оваа година. Причината за одлагање е можноста да се создаде имунизација на населението и на попишувачите.

Османи за „Слободен печат“: Ахмети даде виза за да се одложи пописот

24Инфо - 30.03.2021

Пред средбата на премиерот Зоран Заев со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, беше консултиран лидерот на ДУИ, Али Ахмети, со кого премиерот се согласи да продолжи попишувањето на дијаспората и да се одложи датумот на Пописот, ...

Ахмети дал амин за одложување на пописот

Lider - 30.03.2021

Пред средбата на премиерот Зоран Заев со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, беше консултиран лидерот на ДУИ, Али Ахмети, со кого премиерот се согласи да продолжи попишувањто на дијаспората и да се одложи датумот на Пописот, ...

Заев и Мицкоски договорија одложување на Пописот за септември

24Инфо - 30.03.2021

Пописот, што требаше да почне на 1 април, е одложен и ќе се спроведе од 5 до 30 септември оваа година. Причината за одлагање е можноста да се создаде имунизација на населението и на попишувачите.

Заев и Мицкоски договорија одложување на Пописот за септември

Опсервер - 30.03.2021

– Пописот, што требаше да почне на 1 април, е одложен и ќе се спроведе од 5 до 30 септември оваа година. Причината за одлагање е можноста да се создаде имунизација на населението и на попишувачите.

Попишувач во Сарај еден од уапсенените за трговија со дрога во акцијата „Планина“

Република - 30.03.2021

Политизирањето на пописот со ангажирање на партиски лица доведе до тоа да едно од лицата уапсени за трговија со дрога во акцијата „Планина“ да биде попишувач на територија на Сарај, рече во денешната „Само вистина“ портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче ...

Арсовски: Попишувач во Сарај било лице уапсено за трговија со дрога во акцијата Планина

Lider - 30.03.2021

За тоа мора да се понесе одговорност и директорот на ДЗС, Апостол Симовски треба да си понесе оставка Политизирањето на пописот со ангажирање на партиски лица доведе до тоа да едно од лицата уапсени за трговија со дрога во акцијата „Планина“ бил ...

Заев и Мицкоски договорија одложување на Пописот за септември

Бизнис Вести - 30.03.2021

Пописот, што требаше да почне на 1 април, е одложен и ќе се спроведе од 5 до 30 септември оваа година. Причината за одлагање е можноста да се создаде имунизација на населението и на попишувачите.

Арсовски: Попишувач во Сарај било лице уапсено за трговија со дрога во акцијата „Планина“

MakPress - 30.03.2021

Политизирањето на пописот со ангажирање на партиски лица доведе до тоа да едно од лицата уапсени за трговија со дрога во акцијата „Планина“ бил попишувач на територија на Сарај. За тоа мора да се понесе одговорност и директорот на ДЗС, Апостол ...

На инсистирање на опозицијата, пописот одложен за месец септември

MakPress - 30.03.2021

Пописот, што требаше да почне на 1 април, е одложен и ќе се спроведе од 5 до 30 септември оваа година. Причината за одлагање е можноста да се создаде имунизација на населението и на попишувачите.

Пладневен преглед: Пописот одложен за септември годинава, позитивната оценка од ГРЕКО е показател за успешното ...

Frontline - 30.03.2021

Пописот , што требаше да почне на 1 април, е одложен и ќе се спроведе од 5-ти до 30-ти септември оваа година. Причината за одлагање е можноста да се создаде имунизација на населението и на попишувачите.

Заев и Мицкоски договорија одложување на Пописот за септември

Frontline - 30.03.2021

Пописот, што требаше да почне на 1 април, е одложен и ќе се спроведе од 5 до 30 септември оваа година. Причината за одлагање е можноста да се создаде имунизација на населението и на попишувачите.

Мисајловски: Со одложување на пописот преовлада разумот, ова е целосна победа за граѓаните

MakPress - 30.03.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски гостуваше во централниот дневник на телевизија Сител. При своето гостување посочи дека со одлагање на пописот победи разумот. „Јас би рекол дека преовладува разумот, во овој момент знаете ги читаме ...

Средба Заев-Мицкоски, откако партиите си кажаа сѐ

Deutsche Welle - 29.03.2021

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во изминатите два дена си разменија серија обвинувања кои не се добра увертира пред денешната средба на двајцата лидери Многу теми и дилеми треба да бидат издискутирани на денешната тат-а-тет средба Заев-Мицкоски, а кои во ...

(ОБНОВЕНО) Можен е договор за пролонгирање на пописот на денешната средба Заев-Мицкоски

360 степени - 29.03.2021

Од денешната средба, практично, зависи, дали и за колку време ќе се пролонгира пописот, односно дали тоа би било за два месеца, за јуни, пред да бидат распишани локалните избори или евентуално за следната година, која не би требало да биде изборна ...

Филипче: Попишувачите ќе имаат приоритет за вакцинација, ДЗС ќе ни достави список

360 степени - 29.03.2021

Лицата што ќе бидат ангажирани за спроведување на пописот ќе бидат дел од приоритените групи за вакцинација против ковид-19. Списокот со попишувачи заинтересирани за вакцинација треба да го направи Државниот завод за статистика и да го достави во ...

Заев и Мицкоски согласни: прво имунизација, попис во септември

Deutsche Welle - 29.03.2021

Двајцата лидери се договориле за одлагање на пописот, за ред законски проекти кои се заглавени во парламентот и за измени во Изборниот законик. Зоран Заев и Христијан Мицкоски имаа успешна средба, на која средба се согласиле дека пописот треба да се ...

СДСМ: Пописот е врвен патриотски чин, податоците се важни за развојот на државата

Канал5 - 29.03.2021

Пописот како најобемна и најсложена статистичка операција е многу значаен за планирање на соодветен развој на државата. Преку пописот, конечно, по речиси две децении, ќе добиеме точни информации и податоци каде и како правилно да се насочат ...

Заев и Мицкоски пред предизвикот да постигнат согласност за старт на пописот

МКД - 29.03.2021

На денешната средба на лидерите на власта и на опозицијата Зоран Заев и Христијан Мицкоски, бездруго во еден дел од потешките прашања на преговорите ќе биде и одржувањето на пописот на населението.

Проблеми со пописот во струшко: Од предвидените 8, прифатени само тројца попишувачи од турската етничка заедница

Слободен Печат - 29.03.2021

Според објавениот оглас за реонски попишувачи и инструктури од 25 февруари оваа година, Државниот завод за статистика имаше предвидено 8 попишувачи од турската етничка заедница за Струшкиот регион.

Филипче: Попишувачите се во приоритетна група за вакцина

Слободен Печат - 29.03.2021

Попишувачите ќе влезат во една од приоритетните групи. од 5.050 попишувачи ќе добиеме список кој ќе го добиеме во текот на делот. Од стручен аспект треба период од две недели за да се развие имунитетот, а одлуката за одложување на пописот нека биде ...

Филипче: Имаме план за вакцини за попишувачите, ДСЗ ќе ни достави список

Телма - 29.03.2021

За лицата што ќе бидат ангажирани во спроведување на пописот, има план да се обезбедат приоритетни вакцини. Списокот за нив треба да го направи Државниот завод за статистика и да го достави во Министерството за здравство.

Филипче: Имаме план за вакцини за попишувачите, ДСЗ ќе ни достави список

Алсат-М - 29.03.2021

За лицата што ќе бидат ангажирани во спроведување на пописот, има план да се обезбедат приоритетни вакцини. Списокот за нив треба да го направи Државниот завод за статистика и да го достави во Министерството за здравство.

Филипче: Имаме план за вакцини за попишувачите, ДЗС ќе ни достави список

Сител - 29.03.2021

За лицата што ќе бидат ангажирани во спроведување на пописот, има план да се обезбедат приоритетни вакцини. Списокот за нив треба да го направи Државниот завод за статистика и да го достави во Министерството за здравство.

Филипче: Имаме план за вакцини за попишувачите, ДСЗ ќе ни достави список

Канал5 - 29.03.2021

За лицата што ќе бидат ангажирани во спроведување на пописот, има план да се обезбедат приоритетни вакцини. Списокот за нив треба да го направи Државниот завод за статистика и да го достави во Министерството за здравство.

„Имаме план за вакцини за попишувачите, ДСЗ ќе ни достави список“, посочи Филипче

ТВ21 - 29.03.2021

За лицата што ќе бидат ангажирани во спроведување на пописот, има план да се обезбедат приоритетни вакцини. Списокот за нив треба да го направи Државниот завод за статистика и да го достави во Министерството за здравство.

Филипче: Имаме план за вакцини за попишувачите, ДСЗ ќе ни достави список

Независен - 29.03.2021

За лицата што ќе бидат ангажирани во спроведување на пописот, има план да се обезбедат приоритетни вакцини. Списокот за нив треба да го направи Државниот завод за статистика и да го достави во Министерството за здравство.

СДСМ: Пописот е врвен патриотски чин, податоците се важни за развојот на државата

Сител - 29.03.2021

Пописот како најобемна и најсложена статистичка операција е многу значаен за планирање на соодветен развој на државата. Преку пописот, конечно, по речиси две децении, ќе добиеме точни информации и податоци каде и како правилно да се насочат ...

Изготвен план за приоритетно вакцинирање на попишувачите

Р.С.Европа - 29.03.2021

За попишувачите кои ќе бидат ангажирани во спроведување на пописот, има план да се обезбедат приоритетни вакцини, а списокот за нив треба да го направи Државниот завод за статистика и да го достави во Министерството за здравство, информираше денеска ...

Од среда ќе се вакцинираат луѓето над 75 години

Телма - 29.03.2021

20.000 македонски граѓани постари од 75 години и попишувачите на пописот кој почнува задутре, ќе се вакцинираат како приоритетни, од првите 24.000 дози на АстраЗенека кои пристигнаа во земјава вчера.

Заев и Мицкоски се договорија пописот да се одложи за во септември

24 Вести - 29.03.2021

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ на лидерската средба се договорија пописот да се одложи. Христијан Мицкоски по завршување на средбата со премиерот Зоран Заев информираше дека постигнале договор за одложување со цел да се спроведе имунизацијата.

Мицкоски: Се согласивме пописот да го одложиме за септември

Сител - 29.03.2021

По лидерската средбата лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кажа дека постигнале договор за одложување на пописот во септември. - Се согласивме дека по процесот на имунизација на населението и попишувачите што е многу важно ќе се случи пописот и ...

Пописот се одложува за септември, локалните избори за втората половина на октомври

Телма - 29.03.2021

Пописот кој требаше да започне задутре, се одложува за септември. Тоа го договорија премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната средба. Се согласивме дека откако процесот на имунизација на население и попишувачите, ...

Премиерот Зоран Заев одговори што ќе се случи ако се самопопише некој што нема државјанство?

ТВ21 - 29.03.2021

Вчера партијата Левица обвини дека на апликацијата за самопопишување се попишуваат и граѓани кои немаат државјанство. Денеска премиерот Зоран Заев, по средбата со Христијан Мицкоски, одговори што ќе се случи со тие што ќе се самопопишат, а немаат ...

Падна договор меѓу Заев и Мицкоски – пописот се одложува за септември

Р.С.Европа - 29.03.2021

Пописот се одложува за во септември за да има време да се спроведе вакцинација на населението против коронавирусот, се договориле денеска лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски.

Заев и Мицкоски се договорија за одложување на пописот и локалните избори (Видео)

Канал5 - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот и локалните избори. На лидерската средба е договорено да се одложи пописот, наместо во април ќе се одржи во ...

Пописот се одложува за во септември – постигнат договор по лидерската средба

Радио МОФ - 29.03.2021

Пописот ќе се одложи за во септември, и ќе се спроведува од 5 до 30 септември, додека апликацијата за попишување на македонските државјани во странство, во меѓувреме ќе остане активна, ова е дел од договорот кој денеска беше постигнат на лидерската ...

Заев: Пописот се одложува за септември а локалните избори за вториот дел на октомври

Сител - 29.03.2021

Во изјава по лидерската средба премиерот Зоран Заев кажа дека е постиган договор за одложување на пописот во септември но и останатите точки за кој бил постиган договор кон двајцата лидери.

Пописот се одложува за во септември, а локалните избори за втората половина на октомври

Фокус - 29.03.2021

Лидерите на двете најголеми политички партии, на владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски на денешната лидерска средба се договорија пописот наместо од 1 до 21 април да се одложи и да започне од 5-ти до 30 ...

Пет клучни точки на средбата Заев - Мицкоски

Р.С.Европа - 29.03.2021

Премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев и лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски попладнево во Клубот на пратениците во Скопје ќе се обидат да најдат решенија за неколку клучни несогласувања.

Заев: Постигнавме договор за одложување на пописот, за конечно сите да повикаме на попишување

Сител - 29.03.2021

Постигнавме договор заради имунизација на населението и можноста да се прими и втора вакцина од попишувачите да го одложиме пописот на населението дома, почнувајќи од 5 до 30 септември, со што се одлагаат и локалните избори за втора половина на ...

Мицкоски-Заев: пописот во септември, ВМРО-ДПМНЕ ќе соработува за ЕУ и корона законите

Р.С.Европа - 29.03.2021

По околу три часа средба во Клубот на пратениците во Скопје премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски договорија низа прашања меѓу кои и одложување на пописот за септември.

Заев: Постигнавме договор за одложување на пописот, за конечно сите да повикаме на попишување

Слободен Печат - 29.03.2021

Постигнавме договор заради имунизација на населението и можноста да се прими и втора вакцина од попишувачите да го одложиме пописот на населението дома, почнувајќи од 5 до 30 септември, со што се одлагаат и локалните избори за втора половина на ...

Заев: Постигнавме договор за одложување на пописот, за конечно сите да повикаме на попишување

Канал5 - 29.03.2021

Постигнавме договор заради имунизација на населението и можноста да се прими и втора вакцина од попишувачите да го одложиме пописот на населението дома,почнувајќи од 5 до 30 септември,со што се одлагаат и локалните избори за втора половина на ...

Секој што нема државјанство не може да се попише, нагласи Заев

Сител - 29.03.2021

Во пописот на Република Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во врска со ...

Ако се попише некој без државјанство, автоматски се поништува, вели Заев

Независен - 29.03.2021

Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во ...

Заев: Секој што нема државјанство не може да се попише

Слободен Печат - 29.03.2021

Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во ...

Демократски сојуз: Граѓаните бараат договор и резултати

Канал5 - 29.03.2021

Демократскиот сојуз го поздравува постигнатиот договор помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одлагање на пописот од здравствени причини, за одблокирање на парламентот, како и за постигнување договор за изборното законодавство.

Заев и Мицкоски се договорија за одложување на пописот во септември

Канал5 - 29.03.2021

Заев и Мицкоски се договорија.. Пописот се одложува за наесен..Постигнат е компропмис и за локалните избори и за деблокада на Собранието.. Како што изјави Мицкоски по средбата пописот би се одржал од 5 до 30 септември, а дотогаш ќе биде отворена ...

Демократски сојуз: Граѓаните бараат договор и резултати

Слободен Печат - 29.03.2021

Демократскиот сојуз (ДС) го поздравува постигнатиот договор меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одложување на пописот од здравствени причини, за одблокирање на Парламентот и за постигнување договор за изборното законодавство.

Демократскиот сојуз го поздравува постигнатиот договор меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 29.03.2021

Демократскиот сојуз (ДС) го поздравува постигнатиот договор меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одложување на пописот од здравствени причини, за одблокирање на Парламентот и за постигнување договор за изборното законодавство.

Заев и Мицкоски седнаа и се договорија – попис во септември, избори крај на октомври и отворени листи за советници

ТВ21 - 29.03.2021

Постигнат е договор за сите отворени прашања за кои постоеше несогласување подолг период, ова е исходот од лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски која траеше околу три часа. Договорено е одложување на пописот, наместо од април тој да се одржи во ...

ДС: Ние бевме единствениот коалициски партнер во Владата кој повика на одложување на пописот

Фокус - 29.03.2021

Демократскиот сојуз (ДС) го поздравува постигнатиот договор меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одложување на пописот од здравствени причини, за одблокирање на Парламентот и за постигнување договор за изборното законодавство.

ДС го поздрави договорот за одложување на пописот

Нова ТВ - 29.03.2021

Демократскиот сојуз (ДС) го поздравува постигнатиот договор меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одложување на пописот од здравствени причини, за одблокирање на Парламентот и за постигнување договор за изборното законодавство.

Ако се попише некој без државјанство, автоматски се поништува, вели Заев

Нова ТВ - 29.03.2021

Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во ...

Мисајловски: Со одложување на пописот преовлада разумот, граѓаните победија

Слободен Печат - 29.03.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски гостуваше во централниот дневник на телевизија Сител. При своето гостување посочи дека со одлагање на пописот победи разумот. – Јас би рекол дека преовладува разумот, во овој момент знаете ги читаме ...

Дали попишувачите ќе мора да бидат вакцинирани?

Сител - 29.03.2021

Вакцината не е задолжителна ниту за попишувачите иако државата ги стави во приоритетната група за имунизација. Се прават списоци од сите региони и до сега речиси половина се пријавиле за вакцина.

Еден повик менува сè

Слободен Печат - 29.03.2021

Во услови на големи бројки на заболени и починати од ковид-19, многу луѓе навистина ќе ги послушаат повиците за бојкот и нема да ги пуштаат попишувачите. А нецелосен попис е апсолутно безвреден, добиените податоци може да се фрлат во ѓубре, а парите ...

Заев и Мицкоски го одложија пописот за во септември

еМагазин - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, и ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот и на локалните избори. Како што изјави Мицкоски по средбата пописот би се одржал од 3 до 30 септември, а дотогаш ќе биде отворена апликацијата ...

Филипче: Направивме план попишувачите да влезат во приоритетните групи за вакцинирање

Press24 - 29.03.2021

За лицата што ќе бидат ангажирани во спроведување на пописот, има план да се обезбедат приоритетни вакцини. Списокот за нив треба да го направи Државниот завод за статистика и да го достави во Министерството за здравство.

Заев: Постигнавме договор за одложување на пописот, за конечно сите да повикаме на попишување

Либертас - 29.03.2021

Постигнавме договор заради имунизација на населението и можноста да се прими и втора вакцина од попишувачите да го одложиме пописот на населението дома, почнувајќи од 5 до 30 септември, со што се одлагаат и локалните избори за втора половина на ...

Пописот одложен за септември 2021, се договорија Заев и Мицкоски

Скопје инфо - 29.03.2021

По лидерската средба, лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски соопшти дека пописот се одложува и истиот ќе биде реализиран во септември. Во претстојниот период следува имунизација на попишувачите, а до септември има сосема доволно време и за ...

Заев: Без државјанство не може никој да се попише

+инфо - 29.03.2021

Нагласи дека дури и доколку некој без државјанство внесе податоци во системот, тие нема да бидат веродостојни и автоматски се поништуваат. Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна ...

Средба Заев-Мицкоски, откако партиите си кажаа сѐ

Либертас - 29.03.2021

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во изминатите два дена си разменија серија обвинувања кои не се добра увертира пред денешната средба на двајцата лидери Многу теми и дилеми треба да бидат издискутирани на денешната тат-а-тет средба Заев-Мицкоски, а кои во ...

Секој што нема државјанство не може да се попише, нагласи Заев

Либертас - 29.03.2021

Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во ...

Заев: Секој што нема државјанство не може да се попише

Press24 - 29.03.2021

Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во ...

Заев: Изборите се одложуваат за втората половина на октомври

Фактор - 29.03.2021

Премиерот Зоран Заев по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека се договориле пописот да се одложи за септември и да се реализира од 5 до 30 септември. Целта е попишувачите дотогаш да ги примат и двете дози вакцини.

Средба Заев – Мицкоски: Пописот се одложува за септември, локалните избори за втора половина на октомври

ММС - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот за септември и локалните избори. Како што изјави Мицкоски по средбата пописот би се одржал од 3 до 30 септември, ...

СДСМ: Пописот е врвен патриотски чин, податоците од него се важни за развојот на државата

Press24 - 29.03.2021

Пописот е врвен патриотски чин, податоците од него се важни за развојот на државата, посочуваат од СДСМ. Според партијата на власт, пописот како најобемна и најсложена статистичка операција е многу значаен за планирање на соодветен развој на ...

Секој што нема државјанство не може да се попише, нагласи Заев

Вечер Прес - 29.03.2021

Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во ...

Заев: Постигнавме договор за одложување на пописот, за конечно сите да повикаме на попишување

Вечер Прес - 29.03.2021

Постигнавме договор заради имунизација на населението и можноста да се прими и втора вакцина од попишувачите да го одложиме пописот на населението дома, почнувајќи од 5 до 30 септември, со што се одлагаат и локалните избори за втора половина на ...

Попишувањето на дијаспората продолжува до 30 септeмври

еМагазин - 29.03.2021

Постигнавме договор заради имунизација на населението и можноста да се прими и втора вакцина од попишувачите да го одложиме пописот на населението дома, почнувајќи од 5 до 30 септември, со што се одлагаат и локалните избори за втора половина на ...

Заев: Ние попуштивме за пописот, Мицкоски за одблокирање на Собранието

Press24 - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот за септември и локалните избори. Како што изјави Мицкоски по средбата пописот би се одржал од 5 до 30 септември, ...

Демократски сојуз: Граѓаните бараат договор и резултати

Либертас - 29.03.2021

Демократскиот сојуз (ДС) го поздравува постигнатиот договор меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одложување на пописот од здравствени причини, за одблокирање на Парламентот и за постигнување договор за изборното законодавство.

Демократски сојуз: Граѓаните бараат договор и резултати

+инфо - 29.03.2021

На предлог на нашата партија во Собранието, велат оттаму, се поднесени и промени на Изборниот законик според кои Македонија треба да биде една изборна единица, што ќе обезбеди услови за порамноправно и подемократско претставување на граѓаните.

Заев и Мицкоски се договорија за одложување на пописот во септември

Бриф - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот за септември и локалните избори. Како што изјави Мицкоски по средбата пописот би се одржал од 5 до 30 септември , ...

Пописот се одложува за септември – договорија Заев и Мицкоски

Вечер Прес - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот за септември и локалните избори. Како што изјави Мицкоски по средбата пописот би се одржал од 3 до 30 септември, ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ќе се попишуваме во септември, изборите се одложуваат за втората половина на октомври

Фактор - 29.03.2021

СЕ ОДЛОЖУВА ПОПИСОТ, НО И ИЗБОРИТЕ Договорено е пописот да се одложи за септември. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска по средбата со премиерот Зоран Заев рече дека е задоволен и дека е отворена вратата за нови средби.

Мисајловски: Со одложување на пописот преовлада разумот

Press24 - 29.03.2021

Со одложувањето на пописот победи разумот, истакна денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски во гостувањето во централниот Дневник на Сител. -Јас би рекол дека преовладува разумот, во овој момент знаете ги читаме бројките колку има ...

Пописот одложен за септември

MTM - 29.03.2021

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев, се договорија пописот да се одложи, соопшти претседателот на опозициската партија, Христијан Мицкоски, по завршување на средбата со премиерот Зоран Заев.

ВИДЕО: Заев и Мицкоски се договорија за одложување на пописот во септември и локалните во октомври

Либертас - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот за септември и локалните избори. Како што изјави Мицкоски по средбата пописот би се одржал од 5 до 30 септември , ...

Мисајловски: Граѓаните победија, преовлада разумот со одложување на пописот

+инфо - 29.03.2021

Тој додаде дека со ова што пописот се одложи за септември е победа на народот. ВМРО-ДПМНЕ собра преку 100.000 потписи за одлагање на пописот. Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски гостуваше во централниот дневник на телевизија „Сител“.

Демократски сојуз: Граѓаните бараат договор и резултати

Вечер Прес - 29.03.2021

Демократскиот сојуз (ДС) го поздравува постигнатиот договор меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одложување на пописот од здравствени причини, за одблокирање на Парламентот и за постигнување договор за изборното законодавство.

Можно е пописот да се пролонгира: Средба Заев-Мицкоски

Фактор - 29.03.2021

Можно е Владата да прифати да се одложи пописот, дури не се вакцинираат попишувачите, но сите детали ќе се договараат на средбата меѓу Зоран Заев и Христијан Мицкоски која започна пред малку во Клубот на пратеници.

Проблеми со пописот во струшко, наместо предвидените 8, прифатени само тројца попишувачи од турската етничка заедница

OhridNews - 29.03.2021

Според објавениот оглас за реонски попишувачи и инструктури од 25 февруари оваа година, Државниот завод за статистика имаше предвидено 8 попишувачи од турската етничка заедница за Струшкиот регион.

Пописот се одложува за септември, локалните избори за втората половина на октомври

Скопје24 - 29.03.2021

Пописот кој требаше да започне задутре, се одложува за септември. Тоа го договорија премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната средба. Се согласивме дека откако процесот на имунизација на население и попишувачите, ...

Заев и Мицкоски се договорија за одложување на пописот во септември

Скопје инфо - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот за септември и локалните избори. Како што изјави Мицкоски по средбата пописот би се одржал од 3 до 30 септември, ...

Левица: Се попишуваат и оние кои немаат државјанство

Антропол - 29.03.2021

Соопштението на политичката партија Левица го пренесуваме во целост: „СЕ ПОПИШУВААТ И ОНИЕ КОИ НЕМААТ ДРЖАВЈАНСТВА – ПОЛИТИЧКАТА И МАНИПУЛАТИВНА НАМЕРА СО ПОПИСОТ ПОТВРДЕНИ И ОД САМИТЕ ВЛАДИНИ ФУНКЦИОНЕРИ Додека владините функционери именувани од ...

Секој што нема државјанство не може да се попише, тврди Заев

Lider - 29.03.2021

Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во ...

Заев и Мицкоски се договорија, пописот ќе се одложи за септември

24Инфо - 29.03.2021

Заврши средбата меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која се разговарало за повеќе отворени прашања. Тој додава дека пописот ќе се презакаже за во месец септември и прва половина октомври, изборите ...

Заев и Мицкоски се договорија за одложување на пописот во септември

Опсервер - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот за септември и локалните избори. Како што изјави Мицкоски по средбата пописот би се одржал од 5 до 30 септември , ...

СРЕДБА МИЦКОСКИ-ЗАЕВ: Пописот во септември со истиот Закон, избори во октомври со отпечаток!

Денешен - 29.03.2021

Пописот се одложува за месец септември, ова било договорено на денешната лидерска средба помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Како што информираше Мицкоски, прво ќе следи масовна имунизација на населението и на ...

Секој што нема државјанство не може да се попише, нагласи Заев

24Инфо - 29.03.2021

Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во ...

Заев: Без државјанство не може никој да се попише

Мак. Весник - 29.03.2021

Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во ...

Заев го прифати барањето на ВМРО-ДПМНЕ за пописот: Здравјето на граѓаните е најважно

Република - 29.03.2021

Премиерот Зоран Заев го прифати барањето на ВМРО-ДПМНЕ за одложување на пописот на почетокот на септември. Двајцата лидери се сложија дека здравјето на граѓаните во овој момент е најважно.

Турците во Македонија се побунија против пописот: Изборот на попишувачи предизвикува сомнеж за целата операција

Lider - 29.03.2021

Според објавениот оглас за реонски попишувачи и инструктури од 25 февруари оваа година, Државниот завод за статистика имаше предвидено 8 попишувачи од турската етничка заедница за Струшкиот регион.

Демократски сојуз: Граѓаните бараат договор и резултати

24Инфо - 29.03.2021

Демократскиот сојуз го поздравува постигнатиот договор помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одлагање на пописот од здравствени причини, за одблокирање на парламентот, како и за постигнување договор за изборното законодавство.

Заев: Постигнавме договор заради имунизацијата на населението

Република - 29.03.2021

Претседателот на Владата Зоран Заев во изјавата за медиумите по средбата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека теми на разговор на средбата биле пописот на населението, имунизацијата од КОВИД-19, изборниот законик и ...

Заев капитулираше пред Мицкоски: Договорено одложување на пописот

Lider - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба, а премиерот Зоран Заев капитулираше пред претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Демократски сојуз: Граѓаните бараат договор и резултати

Мак. Весник - 29.03.2021

Демократскиот сојуз го поздравува постигнатиот договор помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одлагање на пописот од здравствени причини, за одблокирање на парламентот, како и за постигнување договор за изборното законодавство.

Пописот ќе се одложи за во септември, локалните избори во втора половина на октомври

Мета - 29.03.2021

На денешната лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски договорено е пописот да се одложи од април за периодот од 5 до 30 септември годинава. Ова е клучното прашање што го договорија лидерите на двете ...

Падна договор: Попис во септември, локалните избори на крај на октомври

Скопско Ехо - 29.03.2021

Во Клубот на пратениците штотуку заврши средбата на лидерите на двете најголеми политиччки партии во земјава СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Заев и Мицкоски договорија пописот да се одложи за септември, додека локалните избори, наместо во првата, да се ...

Секој што нема државјанство не може да се попише, нагласи Заев

iPortal - 29.03.2021

Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во ...

Левица: Во дијаспората се попишуваат и лица без македонско државјанство

Скопско Ехо - 29.03.2021

Легитимноста на пописот е целосно поткопана, во дијаспората се попишуваат и лица кои се откажале од македонското државјанство, соопштија од партијата Левица. Во партиското соопштение се наведува дека за тоа постојат недвослислени докази.

Демократски сојуз: Граѓаните бараат договор и резултати

Опсервер - 29.03.2021

Демократскиот сојуз (ДС) го поздравува постигнатиот договор меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одложување на пописот од здравствени причини, за одблокирање на Парламентот и за постигнување договор за изборното законодавство.

Филипче: Имаме план за вакцини за попишувачите, ДСЗ ќе ни достави список

Република - 29.03.2021

За лицата што ќе бидат ангажирани во спроведување на пописот, има план да се обезбедат приоритетни вакцини. Списокот за нив треба да го направи Државниот завод за статистика и да го достави во Министерството за здравство.

Во струшко наместо осум прифатени само тројца попишувачи од турската етничка заедница

Нетпрес - 29.03.2021

Според објавениот оглас за реонски попишувачи и инструктури од 25 февруари оваа година, Државниот завод за статистика имаше предвидено 8 попишувачи од турската етничка заедница за струшкиот регион.

Заев и Мицкоски се договорија за одложување на пописот во септември

iPortal - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот за септември и локалните избори. Како што изјави Мицкоски по средбата пописот би се одржал од 3 до 30 септември, ...

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се изборија за здравјето на граѓаните додека власта мислеше само на пописот

Република - 29.03.2021

Голема победа на ВМРО-ДПМНЕ и на лидерот Христијан Мицкоски. Со аргументи докажаа дека во вакви услови на пандемија здравјето треба да биде на прво место и оти сега најмалку треба да се мисли на попис.

Мисајловски: Ова е победа на народот- собиравме потписи за одложување на пописот за да победи разумот

Курир - 29.03.2021

Денеска преовлада разумот, истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски, кој беше гостин во Дневникот на ТВ Сител, давајќи оценка за лидерската средба помеѓу Христијан Мицкоски и Зоран Заев.

Граѓаните бараат договор и резултати, смета Демократскиот сојуз

Нетпрес - 29.03.2021

Демократскиот сојуз (ДС) го поздравува постигнатиот договор меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одложување на пописот од здравствени причини, за одблокирање на Парламентот и за постигнување договор за изборното законодавство.

Мисајловски: Со одложување на пописот преовлада разумот, граѓаните победија

Курир - 29.03.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски гостуваше во централниот Дневник на телевизија Сител. При своето гостување посочи дека со одлагање на пописот победи разумот. „Јас би рекол дека преовладува разумот, во овој момент знаете ги читаме ...

Попишувачите може да се вакцинираат веднаш, но одложувањето на пописот зависи од средбата Заев – Мицкоски

Скопско Ехо - 29.03.2021

Попишувачите ќе влезат во приоритетната група за вакцинирање, а одлуката дали пописот ќе се одложи за некое време, е политичка одлука, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Мисајловски за одложувањето на пописот: Ова е победа на народот

Lider - 29.03.2021

Денеска преовлада разумот, истакна потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, кој беше гостин во Дневникот на ТВ Сител, давајќи оценка за лидерската средба помеѓу Христијан Мицкоски и Зоран Заев.

Постигнавме договор заради имунизацијата на населението, вели Заев

Нетпрес - 29.03.2021

Претседателот на Владата Зоран Заев во изјавата за медиумите по средбата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека теми на разговор на средбата биле пописот на населението, имунизацијата од КОВИД-19, изборниот законик и ...

Мисајловски: Со одложување на пописот преовлада разумот, граѓаните победија

24Инфо - 29.03.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски гостуваше во централниот Дневник на телевизија Сител. При своето гостување посочи дека со одлагање на пописот победи разумот. „Јас би рекол дека преовладува разумот, во овој момент знаете ги читаме ...

Што договорија Заев и Мицкоски: Попис во септември, локални избори на крај на октомври со отпечаток на прст

Република - 29.03.2021

Пописот ќе биде 5 до 30 септември а локалните избори ќе бидат во втората половина на на октомври. Ова е главниот договор на Зоран Заев и Христијан Мицкоски на денешната лидерска средба. Ќе се прават и измени во Изборниот законик ќе почне постапката ...

Пописот е врвен патриотски чин, податоците од него се важни за развојот на државата

24Инфо - 29.03.2021

Пописот како најобемна и најсложена статистичка операција е многу значаен за планирање на соодветен развој на државата. Преку пописот, конечно, по речиси две децении, ќе добиеме точни информации и податоци каде и како правилно да се насочат ...

СДСМ: Податоците од пописот се важни за развојот на државата

Centar - 29.03.2021

Пописот е врвен патриотски чин, податоците од него се важни за развојот на државата, посочуваат од СДСМ. Според партијата на власт, пописот како најобемна и најсложена статистичка операција е многу значаен за планирање на соодветен развој на ...

Пописот одложен за септември

Centar - 29.03.2021

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев се договорија пописот да се одложи, соопшти претседателот на опозициската партија, Христијан Мицкоски по завршување на средбата со премиерот Зоран Заев.

СДСМ: Пописот е врвен патриотски чин

Денешен - 29.03.2021

Пописот е врвен патриотски чин, податоците од него се важни за развојот на државата, соопшти денеска СДСМ. Соопштението го пренесуваме во целост: Пописот како најобемна и најсложена статистичка операција е многу значаен за планирање на соодветен ...

Заев: Постигнавме договор за одложување на пописот, за конечно сите да повикаме на попишување

Опсервер - 29.03.2021

Постигнавме договор заради имунизација на населението и можноста да се прими и втора вакцина од попишувачите да го одложиме пописот на населението дома, почнувајќи од 5 до 30 септември, со што се одлагаат и локалните избори за втора половина на ...

Заев: Постигнавме договор за одложување на пописот, за конечно сите да повикаме на попишување

iPortal - 29.03.2021

Постигнавме договор заради имунизација на населението и можноста да се прими и втора вакцина од попишувачите да го одложиме пописот на населението дома, почнувајќи од 5 до 30 септември, со што се одлагаат и локалните избори за втора половина на ...

Филипче: Имаме план за вакцини за попишувачите, ДСЗ ќе ни достави список

24Инфо - 29.03.2021

За лицата што ќе бидат ангажирани во спроведување на пописот, има план да се обезбедат приоритетни вакцини. Списокот за нив треба да го направи Државниот завод за статистика и да го достави во Министерството за здравство.

Заев: Постигнавме договор за одложување на пописот, за конечно сите да повикаме на попишување

24Инфо - 29.03.2021

Постигнавме договор заради имунизација на населението и можноста да се прими и втора вакцина од попишувачите да го одложиме пописот на населението дома, почнувајќи од 5 до 30 септември, со што се одлагаат и локалните избори за втора половина на ...

ВМРО-ДПМНЕ си остана на зборот- ги оствари барањата за пописот и изборниот законик, се избори за заштита на здравјето ...

Курир - 29.03.2021

ВМРО-ДПМНЕ си остана на зборот- пописот се одложи за да се заштитат граѓаните. Опозицијата се избори во намерата, па поради одложување на пописот, спасени се многу човечки животи. Партијата ги оствари барањата за пописот и изборниот законик.

Мисајловски за одложувањето на пописот: Преовлада разумот, победија граѓаните

Нетпрес - 29.03.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски гостуваше во централниот Дневник на телевизија Сител. При своето гостување посочи дека со одлагање на пописот победи разумот. „Јас би рекол дека преовладува разумот, во овој момент знаете ги читаме ...

Мисајловски: Со одложување на пописот преовлада разумот, граѓаните победија

Република - 29.03.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски гостуваше во централниот дневник на телевизија Сител. При своето гостување посочи дека со одлагање на пописот победи разумот. „Јас би рекол дека преовладува разумот, во овој момент знаете ги читаме ...

Секој што нема државјанство не може да се попише, нагласи Заев

Опсервер - 29.03.2021

Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во ...

Мисајловски: Со одложување на пописот преовлада разумот, граѓаните победија

Денешен - 29.03.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски гостуваше во централниот дневник на телевизија Сител. При своето гостување посочи дека со одлагање на пописот победи разумот. „Јас би рекол дека преовладува разумот, во овој момент знаете ги читаме ...

Постигнат договор – Пописот и локалните избори се одложуваат

Lider - 29.03.2021

Зоран Заев и Христијан Мицкоски се договорија пописот да се одложи за септември. Во изјава по денешната лидерска средба помеѓу Христијан Мицкоски и Зоран Заев, Мицкоски информираше дека пописот се одложува за септември.

Заев по лидерската: Покажавме доблест и наместо бојкот и блокади се договоривме пописот да се одложи

Република - 29.03.2021

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е задоволен од исходот на средбата со Мицкоски и одложувањето на пописот. ...

Заев: Покажавме доблест и наместо бојкот и блокади се договоривме пописот да се одложи

Нетпрес - 29.03.2021

Лидерот на СДСМ Зоран Заев е задоволен од исходот на средбата со Мицкоски и одложувањето на пописот. „Ова значи дека се одложуваат и локалните избори за втората половина на октомври. Дијаспората ќе продолжи да се попишува во целиот овој период, ...

Мисајловски за одложувањето на пописот: Преовлада разумот, победија граѓаните

Точка - 29.03.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски гостуваше во централниот Дневник на телевизија Сител. При своето гостување посочи дека со одлагање на пописот победи разумот. „Јас би рекол дека преовладува разумот, во овој момент знаете ги читаме ...

Демократски сојуз: Граѓаните бараат договор и резултати

Точка - 29.03.2021

Демократскиот сојуз го поздравува постигнатиот договор помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одлагање на пописот од здравствени причини, за одблокирање на парламентот, како и за постигнување договор за изборното законодавство.

ДЗС: Дезинформација е дека можат да се попишуваат лица што не се државјани

365 - 29.03.2021

Државниот завод за статистика најостро ги демантира „информациите што се појавија во јавноста“ дека постои можност да се самопопишат и лица кои се откажале од македонското државјанство. Тоа се дезинформации, велат од ДЗС.

Пописот одложен за септември

Академик - 29.03.2021

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, постигнаа договор за одложување на пописот. „Постигнавме договор заради имунизацијата на населението, и заради можноста да се прими и втора вакцина од страна на ...

Пописот одложен за септември

Денар - 29.03.2021

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Христијан Мицкоски и Зоран Заев, се договорија пописот да се одложи, соопшти претседателот на опозициската партија, Христијан Мицкоски, по завршување на средбата со премиерот Зоран Заев.

Заев и Мицкоски се договорија за одложување на пописот

Кајгана - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот за септември и локалните избори. Како што изјави Мицкоски по средбата пописот би се одржал од 3 до 30 септември, ...

Секој што нема државјанство не може да се попише, нагласи Заев

Кајгана - 29.03.2021

Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во ...

Преглед на настани: Пописот се одложува за септември, локални избори во октомври, дебата на ЦИВИЛ за пописот, сè повеќе ...

CivilMedia - 29.03.2021

Заев и Мицкоски се договорија за одложување на пописот во септември Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот за септември и локалните избори.

Филипче: Имаме план за вакцини за попишувачите, ДСЗ ќе ни достави список

CivilMedia - 29.03.2021

За лицата што ќе бидат ангажирани во спроведување на пописот, има план да се обезбедат приоритетни вакцини. Списокот за нив треба да го направи Државниот завод за статистика и да го достави во Министерството за здравство.

Дијаспората ќе продолжи да се попишува до 30-ти септември

Локално - 29.03.2021

Откако на лидерската средба било договорено одложување на пописот за 5-ти септември, двајцата претседатели на најголемите политички партии во земјава соопштија дека апликацијата за попишување на македонските државјани во странство, ќе остане активна ...

Мицкоски: Пописот ќе се одложи за во септември

Локално - 29.03.2021

„Имав дијалог со премиерот Заев и постигнавме договор за одложување на пописот за септември, во периодот меѓу 5-ти и 30-ти септември. Исто така имавме дијалог и за пролонгирање на локалните избори, за втората половина на октомври“, изјави ...

„Кога сакаме, можеме да се договориме“: Попис во септември

Локално - 29.03.2021

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се договорија пописот да се одложи за септември. „Кога сакаме, можеме да се договориме“, лидерот на СДСМ Зоран Заев,потенцирајќи дека со разбирање и договор партиите најдобро може да им служат на интерсите на граѓаните.

Мицкоски: Пописот во септември, локалните избори во втора половина на октомври

CivilMedia - 29.03.2021

“Се договоривме пописот наместо сега да се одложи за месец септември, апликацијата за дијаспората да биде активен до завршување на физичкиот попис. А локалните избори да се одложат наместо првата половина на октомври да бидат на втората половина на ...

Пописот одложен, ќе се спроведе во септември и октомври

Frontline - 29.03.2021

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес конференција истакна дека со премиерот Зоран Заев се договориле пописот да се одложи. „ Се согласивме пописот наместо сега да се одложи за наесен, апликацијата за дијаспората да биде активна до ...

Заев и Мицкоски се договорија за одложување на пописот во септември

CivilMedia - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот за септември и локалните избори. Како што изјави Мицкоски по средбата пописот би се одржал од 5 до 30 септември, ...

СДСМ: Пописот е врвен патриотски чин, податоците од него се важни за развојот на државата

Frontline - 29.03.2021

Пописот како најобемна и најсложена статистичка операција е многу значаен за планирање на соодветен развој на државата. Преку пописот, конечно, по речиси две децении, ќе добиеме точни информации и податоци каде и како правилно да се насочат ...

За попишувачите има план да се обезбедат приоритетни вакцини, рече Филипче

Frontline - 29.03.2021

За лицата што ќе бидат ангажирани во спроведување на пописот, има план да се обезбедат приоритетни вакцини. Списокот за нив треба да го направи Државниот завод за статистика и да го достави во Министерството за здравство.

Филипче контра Заев-И да се вакцинираат, неимунизирани попишувачи ќе ни влегуваат дома!

PressingTV - 29.03.2021

Ставање на пријавените попишувачи на приоритетната листа за вакцинирање против Ковид-19 најави минатата недела премиерот Зоран Заев како чекор за исполнување на барањето на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за постигнување ...

ДС: Одложувањето ќе даде дополнителни гаранции за успешен попис

Локално - 29.03.2021

Демократскиот сојуз го поздравува постигнатиот договор помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одлагање на пописот од здравствени причини, за одблокирање на парламентот, како и за постигнување договор за изборното законодавство.

Има план за вакцинација на попишувачите, ДЗС ќе достави список до Министерство за здравство

PressingTV - 29.03.2021

За лицата што ќе бидат ангажирани во спроведување на пописот, има план да се обезбедат приоритетни вакцини. Списокот за нив треба да го направи Државниот завод за статистика и да го достави во Министерството за здравство.

Проблеми со пописот во струшко: Од предвидените 8, прифатени само тројца попишувачи од турската етничка заедница

PressingTV - 29.03.2021

Според објавениот оглас за реонски попишувачи и инструктури од 25 февруари оваа година, Државниот завод за статистика имаше предвидено 8 попишувачи од турската етничка заедница за Струшкиот регион.

Заев и Мицкоски се согласија теренскиот Попис да се одложи

Gostivarpress.mk - 29.03.2021

Лидерската средба меѓу претседателите на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски резултираше со согласност за одложување на пописот. Како што истакнаа лидерите на политичките партии, заради можноста попишувачите да примат и втора доза ...

Колоски: Името, договорите со Грција и Бугарија и начинот на владеење во Македонија, придонесуваат дијаспората да не се ...

MakPress - 29.03.2021

За Обединета македонска дијаспора, една од најактивните македонски организации во странство, најдобар избор за сите нас е масовно да се попишеме. Да докажеме дека не има во големи бројки, во и надвор од Македонија.

Заев: Поради одложувањето на пописот, ќе имаме пролонгирање на локалните избори

Локално - 29.03.2021

„За време на паузата на лидерската средба, ги контактирав претседателот на државата, спикерот и директорот на ДЗС и договоривме одложување на пописот за месец септември, поради имунизацијата на населението.

Заев и Мицкоски се договорија-Пописот се одлага за септември, локалните во октомври со скенери за отпечатоци од прст

PressingTV - 29.03.2021

Пописот ќе биде 5 до 30 септември, а локалните избори ќе бидат во втората половина на октомври. Ова е главниот договор на Зоран Заев и Христијан Мицкоски на денешната лидерска средба. Ќе се прават и измени во Изборниот законик, ќе почне постапката ...

СДСМ: Пописот е врвен патриотски чин, податоците од него се важни за развојот на државата

MakPress - 29.03.2021

Пописот како најобемна и најсложена статистичка операција е многу значаен за планирање на соодветен развој на државата. Преку пописот, конечно, по речиси две децении, ќе добиеме точни информации и податоци каде и како правилно да се насочат ...

Демократски сојуз: Граѓаните бараат договор и резултати

Frontline - 29.03.2021

Демократскиот сојуз (ДС) го поздравува постигнатиот договор меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за одложување на пописот од здравствени причини, за одблокирање на Парламентот и за постигнување договор за изборното законодавство.

Заев и Мицкоски: Попис во септември, локални избори втора половина на октомври

Frontline - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот за септември и локалните избори. Како што изјави Мицкоски по средбата пописот би се одржал од 3 до 30 септември, ...

Заев и Мицкоски се договорија пописот да се одложи

Тера - 29.03.2021

Пописот се одложува за во септември за да има време да се спроведе вакцинација на населението против коронавирусот, се договориле денеска лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски.

Мицкоски и Заев се договорија: Пописот се одложува за септември

Кумановски м. - 29.03.2021

Пописот ќе се одложи од април за септември, ова е договорот на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Христијан Мицкоски и Зоран Заев. Двајцата лидери денеска имаа средба на која ги надминаа недоразбирањата и информираа дека пописот се одложува со цел да се ...

Пописот се одлага за 5-ти септември, локалните избори за втората половина на октомври

MakPress - 29.03.2021

Претседателите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски ја завршија денешната средба. Договорено е одложување на пописот за септември и локалните избори. Како што изјави Мицкоски по средбата пописот би се одржал од 3 до 30 септември, ...

Зоран Заев: Покажавме доблест и се договоривме за деблокада на Собранието

CivilMedia - 29.03.2021

По средбата помеѓу премиерот и претседател на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ХБристијан Мицкоски, Заев изјави дека и двајцата покажале доблест и дека наместо бојкот и блокади се договориле да прдложат собранието да го измени законот за ...

Секој што нема државјанство не може да се попише, нагласи Заев

Frontline - 29.03.2021

Во пописот на Република Северна Македонија се попишуваат граѓаните кои имаат македонско државјанство, истакна денеска премиерот Зоран Заев по лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во ...