TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Германската полиција се' уште не распишала потерница за Шефкие Јакупи

Утрински - 12.01.2008

Полицијата пронајде траги од крв на електричен сечач за леб, со кој веројатно било искасапено телото на убиениот сопруг ГОРАН АДАМОВСКИ Германскиот Интерпол се' уште нема распишано меѓународна потерница по кичевчанката Шефкие Јакупи, осомничена дека го убила и искасапила својот сопруг Абаз Јакупи ...

Германија издаде меѓународна потерница по Шефие

Дневник - 12.01.2008

Не очекуваме Македонија да ја екстрадира осомничената и поради тоа сите документи ќе им ги доставиме на македонските истражни органи, велат во полицијата во Диселдорф Истражен судија од Диселдорф издал меѓународна потерница по македонската државјанка Шефие Јагупи (52), која во Германија е ...

Шефие се лекува во болницата во Демир Хисар

Дневник - 11.01.2008

МВР вчера добило известување од полицијата во Диселдорф дека Шефие е осомничена за убиството на сопругот Абаз,но се' уште се чека на меѓународна потерница за нејзино апсење Шефие Јагупи (52), осомничена дека го убила сопругот Абаз (57) пред три недели во Диселдорф, Германија, е на лекување во ...

Шефије Јакупи е во психијатриската болница во Демир Хисар

Вест - 11.01.2008

ПРОНАЈДЕНА МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВЈАНКА ОСОМНИЧЕНА ЗА КРВНИЧКО УБИСТВО НА СОПРУГОТ ВО ГЕРМАНИЈА Во болницата Шефије Јакупи дошла на 3 јануари утрото во придружба на нејзина пријателка од Кичево и побарала да биде примена. Откако завчера ја испитувале македонската полиција и Интерпол, таа има притворски ...

Жената-убиец е во душевната болница

Време - 11.01.2008

ПОТРАГАТА ПО ЈАКУПИ ЗАВРШИ Огнен Чанчаревиќ Пеце Стефановски Кичевчанката Сефије Јакупи (52) обвинета од германските власти за грозоморното убиство на нејзиниот сопруг во Диселдорф една недела се наоѓа во душевната болница во Демир Хисар, каде што се лекува од тешка душевна болест.

Шефије не ја бара Германија

Канал5 - 11.01.2008

Шефије Јакупи ќе остане на лекување во психијатриската болница во Демир Хисар. Посебното одделение во кое е сместена го обезбедуваат само болничари. Шефије Јакупи ќе остане на лекување во психијатриската болница во Демир Хисар. Посебното одделение во кое е сместена го обезбедуваат само болничари.

Осомничената од Диселдорф лежи во болницата во Демир Хисар

Утрински - 11.01.2008

Шефкие Јакупи не може да биде испорачана во Германија, може да и' се суди само во земјава Педесет и двегодишната Шефкие Јакупи од Кичевско, која од германската полиција беше осомничена дека го искасапила својот сопруг, е на лекување во психијатриската болница во Демир Хисар.

Жената монструм се смести во Демир Хисар

Вечер Прес - 11.01.2008

Шефкије Јакупи (53) веќе неколку дена престојувала во Психијатриската болница во Демир Хисар, каде се лечела и во 2004 година. Осомничената стасала во придружба на нејзина пријателка Шефкије Јакупи, која во Дизелдорф на монструозен начин го уби сопругот Абаз Јакупи, се наоѓа во Психијатриската ...

Убиецот од Дизелдорф во болница во Демир Хисар

А1 - 10.01.2008

Шефкие Јакупи, жената која пред Нова година во Дизелдорф го искасапи својот маж Абаз Јакупи, се наоѓа во психијатриската болница во Демир Хисар. Таму била хоспитализирана на 3 јануари. Ја однела нејзината сосетка Марика од Кичево, каде Јакупи имаат куќа и кога се во Македонија времето го поминуваат ...

Шефије Јакупи е во болница

Канал5 - 10.01.2008

Шефије Јакупи, која во Диселдорф го искасапи сопругот Абаз, е во психијатриската болница во демир хисар. Отишла пред една седмица во придружба на пријателката Марика од кичево во чиј дом била по враќањето од Германија. Марика за канал 5 вели дека не и помагала на Шефије да се крие, зашто не знаела ...

Македонија чека известување за убиството во Диселдорф

Дневник - 10.01.2008

Македонската полиција ќе преземе мерки за апсење на Сефије Јакупи (52) од Кичево кога германските власти официјално ќе ја известат за случајот Македонската полиција нема да трага по Сефие Јакупи (52), која во Германија е осомничена дека на грозоморен начин го убила сопругот Абаз Јакупи, се' додека ...

Осомничената за злосторството во Диселдорф пред три дена исчезнала од Кичево

Утрински - 10.01.2008

Старата трошна куќа во родното село Горно Страгомишта, Абаз Јакупи пред петнаесетина години ја заменил со еднокатна куќа во Кичево Соседите се шокирани и велат дека некој ја мести Сефие Јакупи за да ги скрие вистинските траги за убиството ГОРАН АДАМОВСКИ КИЧЕВО - Во Кичевско владее шок и неверување ...

МВР бара информации од Германија

Време - 10.01.2008

СЛУЧАЈ „КАСАПКАТА ОД ДИСЕЛДОРФ“ МВР завчера испратило писмен допис до нивните германски колеги и се уште чека официјален одговор, во врска со грозоморното убиство, кое минатиот месец се случило во градот Диселдорф, а за кое е осомничена македонската државјанка Сефие Јакупи.

Убиецот од Дизелдорф се уште на слобода

А1 - 09.01.2008

Монструозниот убиец од Дизелдорф слободно се шета низ Македонија. МВР не ја бара Шефие Јакупи, чекале официјална информација од германската полиција дека е осомничена за убиството на нејзиниот сопруг Абаз Јакупи. До пред три дена Шефие била во Кичево, оттогаш никој не ја видел.

Продолжува потрагата по Шефије Јакупи

Канал5 - 09.01.2008

Шок и неверување во родното село на Абаз Јакупи по веста дека неговата сопруга со која живеел 30 години го убила во нивниот стан во Дизелдорф. Наспроти сомневањата на германската полиција дека по убиството таа се вратила во своето родно место кичевското село Челиковци, мештаните велат дека не е ...

Го исечкала мажот и го фрлила во ВЦ Шолја

Вест - 09.01.2008

МАКЕДОНСКА ДРЖАВЈАНКА КРВНИЧКИ ГО УБИЛА СОПРУГОТ ВО ДИЗЕЛДОРФ 52-годиШната домаЌинка поради голема омраза кон сопругот, ноЌта меЃу 18 и 19 декември свирепо го убила Абаз Ј. Соседите ја информирале полицијата дека со часови слуШале тапи удари и дека таа ноЌ тоалетното ка (За Вест од Берлин Силвера ...

Го искасапила сопругот и го пуштила низ тоалет

Утрински - 09.01.2008

Македонската државјанка Сефие Јакупи по убиството во Диселдорф пребегала во земјава. МВР нема сознанија ГОРАН АДАМОВСКИ Македонска државјанка на печалба во Германија го искасапила сопругот, а делови од телото пуштила низ тоалетот и во контејнер за отпадоци.

Го исекла сопругот на парчиња и го фрлила низ вецето

Дневник - 09.01.2008

Кичевката Сефие Ј. (52) по телефон го признала убиството и им кажала на своите деца „нема да го најдете вашиот татко, тој заврши во тоалетниот одвод“, пишуваат германските медиуми Германската полиција трага по Сефие Ј. (52) од Кичево, која е осомничена дека го масакрирала сопругот Абаз Ј.

Македонка го убила сопругот и го пуштила во WC шолја

Вечер Прес - 09.01.2008

52-годишната Сефаја, Македонка со исламска вероисповед, која долги години живеела во Дизелдорф, Германија, го искасапила својот 58-годишен сопруг Абаз. Деловите од неговото тело ги складирала во пластични вреќи, дел по дел ги фрлала во одводот од веце шолјата 52-годишната Сефаја, Македонка од ...

Македонски државјанин убиен од сопругата во Дизелдорф

А1 - 08.01.2008

Го убила, го искасапила на делови и ги фрлила во ве-це шолја. Вака, на монструозен начин, е убиен 58-годишниот Абаз Јакупи, македонски државјанин кој со години живеел во Дизелдорф, Германија. За убиството е осомничена неговата 52-годишна сопруга Зефилие Јакупи, која според германската полиција, се ...

Грозоморно убиство во Дизелдорф

Канал5 - 08.01.2008

100 килограми тешкиот македонски државјанин Абаз Јакупи пред две седмици во Дизелдорф бил искасапен на парчиња и делови од неговото тело завршиле во ве-це шолја и во постројка за уништување отпад. Осомничена за грозоморното убиство е сопругата Сефие, за која се претпоставува дека се крие во ...