TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонските партии ја потпишаа повелбата на Струга

А1 - 08.08.2004

Најголемиот дел од македонските политички партии на локално ниво, со исклучок на СДСМ, од каде што според Кризниот штаб на Струга ветиле дека тоа ќе го сторат до утре, денеска ја потпишаа повелбата на граѓаните на Струга, со која се бара таа да остане во постојните граници.

Стружани подготвуваат повелба за независност

А1 - 07.08.2004

Граѓаните на Струга ја финализираат повелбата со која ќе прогласат независност, преку самостоен статус на општината во рамките на државата, како оние од типот на Сан Марино или Лихтенштајн или Андора, доколку не бидат прифатени нивните барања да не се менуваат границите на сегашната општина, ...

Има време за пеење, сега е време за плачење!

Време - 07.08.2004

ВАНГЕЛ НАУМОВСКИ, СЛИКАР Весна Дамчевска „Струшките вечери на поезијата“ годинава треба да паузираат. Сега не е време за пеење, време е за плачење, вели доајенот на македонското сликарство Вангел Наумовски, кој, иако последниве години живее повлечено во Охрид, сепак, е засегнат од актуелните ...

Струга се отцепува?

Вест - 07.08.2004

СТРУЖАНИ УПОРНИ ВО ОДБРАНА НА ОПШТИНАТА "Или ќе останеме во постојните општински граници, или ќе преземеме чекори за конституирање на Струга со самостоен статус од типот на Монако, Сан Марино, Андора и Лихтеншајн", стои во Повелба што стружани ја подг Ако државната власт не ги испочитува барањата ...

Андов и Тупурковски ги поддржаа стружани

Утрински - 07.08.2004

МИТИНГ СТРУГА - Отпорот против новата територијална поделба започна во Струга и тука ќе прославуваме кога конечно ќе падне овој концепт на актуелната власт кој наместо да ги обединува, ги дели луѓето и генерира меѓуетнички конфликти.

Заканите нема да ги исплашат стружани да потпишат за судбината на Струга

Време - 07.08.2004

„ТРЕТИОТ ПАТ“ ПОВИКУВА НА РЕФЕРЕНДУМ Мери Јордановска Херои на Македонија, ви се приклучувам на вашето мислење и велам - долу за предавничката Влада - им се обрати завчера на стружани Павле Трајанов, еден од лидерите на коалицијата „Третиот пат“.

Струга како Сан Марино

Дневник - 07.08.2004

НОВИ ИДЕИ ЗА СПАС НА ОПШТИНАТА Струга со референдум ќе се изјасни да добие самостојност, статус каков што има Сан Марино, ако власта го донесе законот за територијална поделба така како што наумила и ако се обиде да го спроведе на подрачјето на општината.

Писателите се за одржување на СВП во Струга

Утрински - 07.08.2004

Македонските писатели за претстојните Струшки вечери на поезијата Прашањето за одржувањето на Струшките вечери на поезијата влезе буквално во својата последна фаза со оглед на тоа што свеченото отворање е закажано за 26 август.

Штета би било да не се одржат Струшките вечери на поезијата

А1 - 06.08.2004

Иако е многу деликатно прашањето околу одржувањето на Струшките вечери на поезијата, лично сметам дека и двете страни сте во право, но сепак оваа манифестација треба да опстане. Не треба да дојде до дисконтинуитет и фестивалот треба да се одржи и годинава.

Поетска Струга ќе се сели во Охрид или во Скопје

Вест - 06.08.2004

ПО СОСТАНОКОТ НА МИНИСТЕРОТ ЗА КУЛТУРА И КРИЗНИОТ ШТАБ НА СВО Рокот што министерот Стефановски им го дал на градоначалникот на Струга и на претставниците на Струшките вечери на отпорот е 16 август, а ако дотогаш не се создадат услови и не им се посака добредојде на манифест Годинашните Струшки ...

Струшки венец од скопски липи

Дневник - 06.08.2004

НЕИЗВЕСНА СУДБИНАТА НА ПОЕТСКИОТ ФЕСТИВАЛ Власта сака да ги централизира "Струшките вечери на поезијата", оценуваат стружани Власта повеќе сака Струшките вечери на поезијата да ги пресели во Скопје, отколку да создаде поволна клима поетите од светот поезијата да ја чествуваат во поетската ...

Нема прекин, само дислокација на традицијата!

Време - 06.08.2004

„ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА“ ЌЕ СЕ ОДРЖАТ Весна Дамчевска Ако до 16 август не стивнат тензиите во Струга, домаќин на годинашното 43. издание на фестивалот ќе биде Скопје, Охрид, Битола... Ова е одлучено на завчерашната средба кај министерот за култура Благоја Стефановски, на која присуствуваа членовите на ...

Дисконтинуитет во одржувањето на СВП нема да има

Утрински - 06.08.2004

Вжештена атмосфера дваесет дена пред одрЖувањето на СВП Благоја Стефановски: Мислам дека е извртено барањето да дадеме оставки, бидејЌи сакаме да се одржат СтруШките вечери, напротив, мислам дека тие треба да си дадат оставки ако не можат да им гарантираат на поетите сигурност На завчерашната ...

Потребна е силна лобистика кај граѓаните на Струга

Утрински - 06.08.2004

Ромео Деребан, градоначалник на Струга Како помина завчерашната средба со министерот за култура и членовите на УО на Струшките вечери на поезијата, која од министерот за култура, Срефановски, и од претседателот на УО на СВП, Зоран Анчевски, беше оценета како конструктивна? - Мислам дека, конечно, ...

На тепаните им е гајле за поезија

Вест - 05.08.2004

МАЧНА АТМОСФЕРА ОКОЛУ СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА Претседателот на Управниот одбор Зоран Анчевски вели дека не се компетентни да носат одлуки дали и каде ќе се одржи годинашната поетска манифесација и не негира дека ќе има и откажувања од поетите од странс За одржувањето на Струшките вечери на ...

Обврзувачки аманети

Време - 07.08.2004

ВЕНЦЕНОСЦИТЕ ЗА „СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА“ Во своите пораки упатени по повод примањето на престижниот „Златен венец“ лауреатите, меѓу другото, зборуваат и за извонредно големото значење на фестивалот Шејмас Хини од Ирска, 2001 Сум бил и порано во Струга и сум ја доживеал чудесната виталност на ...

Стружани, отворете го срцето за поетите!

Дневник - 05.08.2004

Коментар - Ана Василевска Поетската дилема на еден голем македонски поет "чуму поезија во скудно време" деновиве ја делат граѓаните од Меката на поезијата, Струга. Спорно е одржувањето на најголемата поетска манифестација во светот, Струшките вечери на поезијата.

Стружани лути на Клетников кој ги споредил со Ал Каеда

Вест - 05.08.2004

На состанокот на Кризниот штаб во Струга со дел од раководството на Струшките вечери на поезијата, директорот на СВП Ефтим Клетников поставил прашање дали сето ова што се случува околу СВП не е во стилот на Алка Еда. Оваа реченица како што ни рекоа во Штабот во Струга нема да му ја заборават на ...

Влог без интерпункција

Време - 05.08.2004

Јасна Франговска <> Некогаш најинтересниот дел од поетскиот фестивал Струшки вечери на поезијата беше Ноќта без интерпункција. Надвор од формалните димензии на фестивалот (кој иако уметнички, сепак, има некои свои правила на одвивање), Ноќта без интерпункција доаѓаше во фестивалскиот зенит, тогаш ...

Струшките вечери на поезијата најверојатно ќе се одржат во Скопје

А1 - 04.08.2004

Струшките вечери на поезијата најверојатно ќе се одржат во Скопје. Ова го тврди Струшкиот градоначалник Деребан повикувајќи се на состоанокот што попладнево го имаше со Министерот за култура Стефановски и со Одборот на фестивалот.

Владата да изгради нова Струга со река и мост за СВП

Дневник - 04.08.2004

кризниот штаб предлага Владата, според примерот на Пелинце, има време да изгради нова Струга со река и мост и таму да ги одржи Струшките вечери на поезијата, порача Кризниот штаб за опстанок на градот. Струшките вечери на поезијата не се заложник на дневната политика, туку по владиниот предлог за ...

Нема атмосфера за одржување на фестивалот

Време - 04.08.2004

СОСТАНОК НА СТРУЖАНИ СО РАКОВОДСТВОТО НА СТРУШКИ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА Весна Дамчевска Тензичното расположение и кај граѓаните и кај членовите на Кризниот штаб и натаму го остава отворено прашањето околу одржувањето на годинашните 43. Струшки вечери на поезијата.

Стружанец победи во Охрид

Дневник - 04.08.2004

ПЛИВАЊЕ Стружанецот Михајло Ристовски, пливачот на Акватик од Скопје, е победник на Илинденскиот куп, 25-то издание на малиот Охридски маратон. Ристовски убедливо победи препливувајќи ја патеката од 2,5 километри од хотелот "Парк" до Охридското пристаниште, за 30:17,62 мин.

Одржувањето на СВП е неизвесно

Утрински - 04.08.2004

Кризен штаб Струга - Нема амбиент за одржување на годинешните Струшки вечери на поезијата (СВП), оценија вчера претставници на Кризниот штаб за спас на Струга и Управниот одбор на СВП. Ваква оцена е изразена на состанокот одржан во Спомен-куќата на Миладиновци во Струга, на кој присуствувале ...

Средба на Кризниот штаб за опстанок на Струга и СВП

А1 - 03.08.2004

Кризниот штаб за опстанок на Струга денеска одржа заедничка средба со делегација на Струшките вечери на поезијата. На средбата беа разменети информации за текот на подготовките на Манифестацијата и можните реперкусии што врз нејзиното одржување може да го има донесувањето на законот за ...

Неизвесно одржувањето на Струшки вечери на поезијата

А1 - 03.08.2004

Во услови на револтираност на граѓаните поради владиниот предлог закон за новата територијална организација, со кој се менуваат границите на Струга, и по струшките драматични настани на 22 јули, во градот нема амбиент со услови за одржување на Струшките вечери на поезијата.