TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДИК: Ги добивме податоците од 10 институции – почнува вчитувањето во серверот

МК News - 12.02.2016

Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден (10 февруари 2016 година) ги доби базите на податоци од сите десет институции со кои ДИК има склучено договор, и тоа: Управата за водење на матични книги, Фондот за пензиско и инвалидско ...

Првите резултати од прочистувањето на Избирачкиот список на 15 февруари

еМагазин - 12.02.2016

Почна прочистувањето на избирачкиот список, потврдува членот на Државната изборна комисија, Субхи Јакупи, во изјава за „Утрински весник“, Тој вели дека сите десет државни институции ги доставиле базите на податоци, по што може почнува вкрстувањето ...

Комплетирани се податоците од сите институции

Дневник - 11.02.2016

Државната изборна комисија ги доби базите на податоци од сите десет институции со кои ДИК има склучено договор. Станува збор за барани податоци од Управата за водење на матични книги, Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, Агенцијата за ...

Почна прочистувањето на избирачкиот список

Утрински - 11.02.2016

Гордана Дувњак Почна прочистувањето на избирачкиот список. Оваа вест денеска ни ја потврди членот на Државната изборна комисија, Субхи Јакупи, кој во изјавата за „Утрински весник“ рече дека сите десет државни институции ги доставиле базите на ...

ДИК ги доби податоците од 10-те институции

ТВ21 - 11.02.2016

Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден ги доби базите на податоци од сите десет институции со кои ДИК има склучено договор, и тоа: Управата за водење на матични книги, Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, Агенцијата за ...

ДИК ги доби податоците од 10-те институции

МРТ - 11.02.2016

Записнички беа отворени пликовите во кои беа доставени бараните податоци во електронска форма и клучевите за нивно криптирање и декриптирање, стои во дописот од ДИК. Државната изборна комисија (ДИК) ги доби базите на податоци од 10-те институции со ...

ДИК: Ги добивме податоците од 10 институции, од утре почнува вчитувањето во серверот

Локално - 11.02.2016

Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден (10 февруари 2016 година) ги доби базите на податоци од сите десет институции со кои ДИК има склучено договор, и тоа: Управата за водење на матични книги, Фондот за пензиско и инвалидско ...

ДИК ги доби податоците од 10-те институции

Вечер Прес - 11.02.2016

Создадени се условите за да почне процесот на вчитување на добиените податоци во серверот на ДИК Државната изборна комисија (ДИК) ги доби базите на податоци од 10-те институции со кои комисијата има склучено договор.

Електронската проверка на избирачкиот список во дефект

Утрински - 10.02.2016

Ако електронски се обидете да проверите дали ве има на избирачкиот список и на кое гласачко место треба да се јавите, ќе наидете на проблем. Опцијата со која граѓаните можеа да проверат дали ги има на списокот, засега е недостапна.

Бришењето на спорните гласачи - нов проблем за ДИК

Утрински - 10.02.2016

Чичаковски најави измени и дополнувања на неколку закони, со цел да се обезбеди нормативна основа за брзо и ефикасно бришење Гордана Дувњак Може ли да се случи со вкрстувањето на базите на податоците со избирачкиот список да се појават многу спорни ...

Џабе кликате, избирачкиот список не се отвора на веб-страницата на ДИК

Локално - 10.02.2016

Избирачкиот список кој беше поставен на веб-страницата на Државната изборна комисија веќе неколку дена не е активен, односно не се отвора. Опцијата со која граѓаните можеа да проверат дали ги имана списокот и на кое избирачко место гласаат, сега не ...

УЈП почна со размена на податоци со ДИК

24 Вести - 09.02.2016

До крајот на неделава ДИК и официјално треба да започне со вкрстување на податоците со дата базите на десетина институции прочистувањето на избирачкиот список преку вкрстување на податоците до базите на десетина институции, велат извори од ...

Сѐ уште не почнала вкрстената проверка за Избирачкиот список

Алсат-М - 09.02.2016

Алсат-М неофицијално дознава дека во ДИК сè уште не ги добиле базите на податоци од сите институции. Поради тоа започнувањето на нивното вкрстување и понатаму се одложува. Подетален извештај се очекува за утре.

НБРМ:Ги подготвуваме базите,чекаме да потпишеме договор со ДИК

24 Вести - 09.02.2016

НБРМ активно работат на подготовка на базите за податоци до ДИК, информираат попладнево за 24 вести од кабинетот на гувернерот Богов. „Изминатите десетина денови НБРМ работи паралелно на подготовка и склучување на договор за размена на податоци со ...

Вкрстувањето на податоците ќе започне до крајот на неделата

Дневник - 09.02.2016

До крајот на неделава ДИК и официјално треба да започне со вкрстување на податоците со дата базите на десетина институции Утре е последниот ден во кој институциите треба да ги обезбедат базите на податоци достапни за ДИК непречено да ја изврши ...

ДИК почна да ги усогласува базите на податоци

Вест - 09.02.2016

Државната изборна комисија (ДИК) почна да ги усогласува базите на податоци од државните институции. ДИК вели дека сe уште не ги споредува туку работи на нивно усогласување, оти се напишани во различни програми.

УЈП ги даде податоците до ДИК, НБМ чека да потпише договор, вкрстувањето ќе почне неделава

МКД - 09.02.2016

До крајот на неделава Државната изборна комисија и официјално треба да почне со вкрстување на податоците од десетина институции. Рокот за предавањето на дата базите е утре за да може ДИК непречено да ги вкрстува податоците за да се дојде до ...

НБРМ ги подготвува податоците за ДИК

+инфо - 09.02.2016

Изминатите десетина денови НБРМ работи паралелно на подготовка и склучување на договор за размена на податоци со Државната изборна комисија (ДИК) и обработка на податоците за потребите на ДИК.

УЈП ги достави податоците до ДИК. Се чека НБРМ за да почне прочистувањето!

Капитал - 09.02.2016

ДИК до крајот на неделава треба да започне со вкрстување на податоците со дата базите на десетина институции со цел прочистувањето на избирачкиот список. Според претходно утврдената динамика утре е последниот ден во кој институциите треба да ги ...

ДИК почна со преземање на базата од УЈП, се чека на НБРМ

+инфо - 09.02.2016

ИТ тимовите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска почнаа да ги преземаат податоците за граѓаните од Управата за јавни приходи, што ќе бидат искористени за прочистување на Избирачкиот список.

УЈП почна со размена на податоци со ДИК

Вечер Прес - 09.02.2016

До крајот на неделава ДИК и официјално треба да започне со вкрстување на податоците со дата базите на десетина институции Утре е последниот ден во кој институциите треба да ги обезбедат базите на податоци достапни за ДИК непречено да ја изврши ...

Прочистувањето на списокот ќе почека

Утрински - 08.02.2016

ДИК требаше денеска да ги избере двете домашни ИТ-компании кои ќе учествуваат во вкрстената проверка на податоците Вкрстувањето на податоците од избирачкиот список со базите од десет институции, според процени во ДИК, може да почне најрано кон ...

ДИК ги чека базите на НБРМ и УЈП за старт на вкрстувањето на податоците

24 Вести - 08.02.2016

ДИК заглавена чекајќи ги институциите. Членовите на комисијата се уште чека на институциите да ги достават сите бази на податоци за да почне првата фаза од чистењето на избирачкиот список - вкрстување на податоците.

Неизвесен почетокот на вкрстена проверка на Избирачкиот список

Deutsche Welle - 08.02.2016

Не се добиени сите бази на податоци, а тие што се добиени се во различни програми. За да почне вкрстената проверка, ќе мора прво да се унифицираат, велат ИТ-експерти. Неизвесно е дали од денеска Државната изборна комисија (ДИК) ќе ја почне ...

DW: Неизвесен почетокот на вкрстена проверка на Избирачкиот список

Репортер - 08.02.2016

извесно е дали од денеска Државната изборна комисија (ДИК) ќе ја почне постапката за вкрстена проверка на Избирачкиот список, како што неофицијално се најавуваше, бидејќи сѐ уште не се исполнети сите неопходни услови.