TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кои неработни денови ни остануваат до крајот на годината?

Скопје инфо - 05.10.2014

Ова се сите неработни денови до крајот на годинава: 11 октомври (сабота), Ден на народното востание 23 октомври (четврток), Ден на Македонската Револуционерна Борба 08 декември (понеделник), “Св.

Муслиманите слават Курбан Бајрам

Алсат-М - 04.10.2014

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан.

Денеска се слави курбан бајрам

Телма - 04.10.2014

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта ...

Муслиманите слават Курбан Бајрам

Канал5 - 04.10.2014

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан.

Муслиманите слават Курбан Бајрам

24 Вести - 04.10.2014

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан.

Курбан Бајрам во сенка на теророт

Deutsche Welle - 04.10.2014

За муслиманите започна празнувањето на Курбан Бајрам, еден од најголемите празници во исламот. Во Ирак теророт од ИД фрла темна сенка врз празникот. Од страв од бомбашки напади речиси никој не ...

Муслиманите го празнуваат Курбан Бајрам

Нетпрес - 04.10.2014

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта ...

Муслиманите слават Курбан Бајрам

Кајгана - 04.10.2014

Верниците од муслиманска вероисповед го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринска молитва сабах-намаз, а потоа и со бајрам-намаз почнува тридневната прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ...

Муслиманите слават Курбан Бајрам

Алфа - 04.10.2014

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува ...

Муслиманите денеска го слават празникот Курбан Бајрам

Курир - 04.10.2014

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта ...

Муслиманите слават Курбан-бајрам

МРТ - 04.10.2014

Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан. Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ за Курбан-Бајрам

Нетпрес - 04.10.2014

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани со исламска вероисповед во земјава им го честита големиот празник Курбан-Бајрам. „Нека деновите на прославувањето на празникот Курбан Бајрам Ви донесат мир и спокој во ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод празникот Курбан-Бајрам

Курир - 04.10.2014

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани со исламска вероисповед во земјава им го честита големиот празник Курбан-Бајрам. Интегрален текст од честитката на ВМРО-ДПМНЕ: Нека деновите на прославувањето на празникот ...

ВМРО-ДПМНЕ со честитка до граѓаните со исламска вероисповед

Сител - 04.10.2014

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани со исламска вероисповед во земјава им го честита големиот празник Курбан-Бајрам. Интегрален текст од честитката на ВМРО-ДПМНЕ: Нека деновите на прославувањето на празникот ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Курбан-Бајрам

Сител - 04.10.2014

ВМРО-ДПМНЕ денеска на сите граѓани од исламска вероисповед и го честиташе празникот Курбан - Бајрам. - Нека деновите на прославувањето на празникот Курбан Бајрам Ви донесат мир и спокој во кругот на ...

ВМРО-ДПМНЕ го честита Курбан Бајрам

+инфо - 04.10.2014

Владејчката партија ВМРО-ДПМНЕ денеска на сите муслимански верници во Македонија им го честиташе празникот Курбан Бајрам. „Нека деновите на прославувањето на празникот Курбан Бајрам Ви донесат мир и ...

Муслиманите го празнуваат Курбан Бајрам

+инфо - 04.10.2014

Верниците од муслиманска вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан.

Верниците од муслиманска веросиповед слават Курбан Бајрам

Р.С.Европа - 04.10.2014

Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан.

Муслиманите го слават празникот Курбан Бајрам

А1 On - 04.10.2014

Муслиманските верници го слават празникот Курбан Бајрам, вториот најголем празник на муслиманите по Фитр Бајрам. По молитвата, верниците го почнуваат тридневното славење, во кое почитта кон Алах се ...

Муслиманите денеска го слават Курбан Бајрам

Телеграф - 04.10.2014

Со овој празник се крунисува аџилакот, кој важи за петти темел на исламот, кој е доказ за солидарност и благосостојба Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам.

Муслиманите слават Курбан Бајрам

Макфакс - 04.10.2014

Верниците од муслиманска вероисповед во сабота го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринска молитва сабах-намаз, а потоа и со бајрам-намаз почнува тридневната прослава, во која почитта кон Алах ...

Честитка за Курбан Бајрам од Заев: Вистински пат кон меѓусебно почитување и помагање

+инфо - 04.10.2014

Чувствата кои го следат овој празник нека бидат вистински пат кон меѓусебно почитување, добрина, разбирање и помагање, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во својата честитка за сите граѓани со ...

Муслиманите слават Курбан Бајрам

Press24 - 04.10.2014

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан.

„Нека владее мирот и спокојот“ - честитка на ВМРО-ДПМНЕ по повод Курбан-Бајрам

Press24 - 04.10.2014

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани со исламска вероисповед во земјава им го честита големиот празник Курбан-Бајрам. Нека деновите на прославувањето на празникот Курбан Бајрам Ви донесат мир и спокој во ...

Љубе Бошкоски од затвор го честита Курбан Бајрам

+инфо - 04.10.2014

Од затворот Идризово, лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, го честиташе Курбан Бајрам, потсетувајќи дека и во неговото родно Челопек, но и на сите простори на земјава, луѓето отсекогаш ...

Традиционална прослава на Курбан Бајрам во Тетово

Сител - 04.10.2014

Семејното празнување на Курбан Бајрам во Тетово е според традиционалните обичаи. Верниците, пред се мажите и жените со децата ги посетуваат домовите на роднините.

Муслиманите го слават Курбан Бајрам - празник на жртвата и солидарноста

Сител - 04.10.2014

Утринската молитва сабах-намаз пред изгрејсонце ги повика муслиманските верници заедно да ги започнат четиридневното прославување на еден од најголемите празници Курбан Бајрам.

Честит Курбан Бајрам

Руска реч - 04.10.2014

Муслимани на масовната молитва во Москва по повод Курбан Бајрам. Муслиманите ширум светот денеска го одбележуваат крајот на аџилакот и принесуваат жртва колејќи овци, кози, камили и крави во спомен ...

До Нова година нè очекуваат доста неработни денови

МКД - 04.10.2014

Пред новогодишните празници граѓаните на Република Македонија ќе прослават уште три празници. Неработен ден, ама сабота ќе биде 11 Октомври Ден на народното востание на македонскиот народ.

Градоначалникот Бакрачески го честита Курбан Бајрам

OhridNews - 04.10.2014

По повод верскиот празник Курбан Бајрам, градоначалникот Никола Бакрачески, упати честитка до верниците од исламска вероисповед, во која им посакува многу здравје, среќа и бериќет во нивните ...

Муслиманските верници го слават Курбан Бајрам, вториот најголем празник по Фитр Бајрам

еМагазин - 04.10.2014

Муслиманските верници го слават празникот Курбан Бајрам, вториот најголем празник на муслиманите по Фитр Бајрам. По молитвата, верниците го почнуваат тридневното славење, во кое почитта кон Алах се ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ за Курбан-Бајрам

Точка - 04.10.2014

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани со исламска вероисповед во земјава им го честита големиот празник Курбан-Бајрам. „Нека деновите на прославувањето на празникот Курбан Бајрам Ви донесат мир и спокој во ...

Денеска се слави курбан бајрам

МК News - 04.10.2014

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта ...

Љубе Бошкоски од затвор го честита Курбан Бајрам

Локално - 04.10.2014

Од затворот Идризово, лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, го честиташе Курбан Бајрам, потсетувајќи дека и во неговото родно Челопек, но и на сите простори на земјава, луѓето отсекогаш ...

ДОАЃААТ РЕДИЦА НЕРАБОТНИ ДЕНОВИ- Еве кога ќе одмориме

Sky - 04.10.2014

· 11 октомври (сабота) ќе се слави Денот на народното востание, како и секоја година, но овој пат како и последните неколку години ќе се слави и 23 23 октомври (четврток), Ден на Македонската ...

Љубе Бошкоски од затвор го честита Курбан Бајрам

Либертас - 04.10.2014

Од затворот Идризово, лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, го честиташе Курбан Бајрам, потсетувајќи дека и во неговото родно Челопек, но и на сите простори на земјава, луѓето отсекогаш ...

Муслиманите го празнуваат Курбан Бајрам

Бриф - 04.10.2014

Верниците од муслиманската вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва „Сабах намаз“, а потоа и со молитвата „Бајрам намаз“ почнува тридневна прослава, во која ...

Денеска се слави Курбан Бајрам

Локално - 04.10.2014

Муслиманските верници го слават празникот Курбан Бајрам, вториот најголем празник на муслиманите по Фитр Бајрам. По молитвата, верниците го почнуваат тридневното славење, во кое почитта кон Алах се ...

Муслиманите слават Курбан Бајрам

Тера - 04.10.2014

Верниците од муслиманска вероисповед во сабота го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринска молитва сабах-намаз, а потоа и со бајрам-намаз почнува тридневната прослава, во која почитта кон Алах ...

Муслиманските верници денес го слават верскиот празник Курбан Бајрам

Кумановски м. - 04.10.2014

Курбан Бајрам е името кое се користи на Балканот за прославата на Ид ал-Кабир (што значи „голема прослава“) и тој е најважниот исламски празник. Овој празник секоја година е на крајот од Хаџ (аџилак, ...

СДСМ Куманово со честитка по повод празникот Курбан Бајрам

Кумановски м. - 04.10.2014

Општинската Организација на Социјалдемократскиот сојуз – Куманово, испраќа честитка по повод верскиот празник Курбан Бајрам. На сите припадници од муслиманска веросиповед и сограѓани им го честитаме ...

Уште колку неработни денови има до крајот на годинава?

Точка - 04.10.2014

Ова се сите неработни денови до крајот на годинава: ● 11 октомври (сабота), Ден на народното востание ● 23 октомври (четврток), Ден на Македонската Револуционерна Борба ● 08 декември (понеделник), ...

Муслиманите го празнуваат Курбан Бајрам

Точка - 04.10.2014

Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан.

Уште колку неработни денови има до крајот на годинава?

МК News - 04.10.2014

Ова се сите неработни денови до крајот на годинава: 11 октомври (сабота), Ден на народното востание 23 октомври (четврток), Ден на Македонската Револуционерна Борба 08 декември (понеделник), “Св.

Муслиманите го слават празникот Курбан Бајрам

Република - 04.10.2014

Муслиманските верници го слават празникот Курбан Бајрам, вториот најголем празник на муслиманите по Фитр Бајрам. По молитвата, верниците го почнуваат тридневното славење, во кое почитта кон Алах се ...

Груевски го честита Курбан Бајрам

Либертас - 04.10.2014

Честитка до Исламската заедница и до муслиманските верници за празникот Курбан Бајрам упати и премиерот Никола Груевски, посакувајќи заедништво и толеранција, како и тоа никој од сиромашните, болните ...

Муслиманите го слават празникот Курбан Бајрам

Вечер Прес - 04.10.2014

Муслиманските верници го слават празникот Курбан Бајрам, вториот најголем празник на муслиманите по Фитр Бајрам. По молитвата, верниците го почнуваат тридневното славење, во кое почитта кон Алах се ...

Муслиманите го слават Курбан Бајрам

Пулс24 - 04.10.2014

Муслиманските верници го слават празникот Курбан Бајрам, вториот најголем празник на муслиманите по Фитр Бајрам. По молитвата, верниците го почнуваат тридневното славење, во кое почитта кон Алах се ...

Градоначалникот го честиташе Курбан Бајрам

Тера - 04.10.2014

Градоначалникот на Општина Битола д-р Владимир Талески на сите припадници на муслиманската вера им го честита празникот Курбан Бајрам со искрени желби за долг безгрижен живот и личен успех и ...

Честитка за Курбан Бајрам

Тера - 20.07.2021

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам, вториот најголем празник на муслиманите по Фитр Бајрам. На првиот ден од празникот се изведува молитвата за Бајрам – Бајрам намаз, со која верниците бараат милост од Алах.

Муслиманите го празнуваат Курбан Бајрам

Либертас - 04.10.2014

Верниците од муслиманската вероисповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва „Сабах намаз“, а потоа и со молитвата „Бајрам намаз“ почнува тридневна прослава, во која ...

Заев го честита Курбан Бајрам: Вистински пат кон меѓусебно почитување и помагање

Либертас - 04.10.2014

Чувствата кои го следат овој празник нека бидат вистински пат кон меѓусебно почитување, добрина, разбирање и помагање, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во својата честитка за сите граѓани со ...

Муслиманите слават Курбан Бајрам

Денешен - 04.10.2014

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан.

Муслиманите го празнуваат Курбан Бајрам

Н.Македонија - 04.10.2014

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон ...

Во пресрет на празникот богатите им помагаат на сиромашните

Н.Македонија - 04.10.2014

Оние семејства што принеле жртва-курбан, им го раздаваат месото на сиромашните, соседите и на роднините. На овој ден и се крунисуваат аџиите што отишле да се поклонат на светите места за муслиманите ...

Муслиманите слават Курбан Бајрам

Lider - 04.10.2014

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта кон Алах муслиманите ја искажуваат со колење курбан.

Честитка од Иванов за Курбан Бајрам: мир, среќа, доверба

Телма - 03.10.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод верскиот празник Курбан-Бајрам упати честитка до Поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи.

Се продаваат овци и бикови на булеварски тротоар

Канал5 - 03.10.2014

Секоја година пред курбан бајрам Скопје добива сточен пазар среде град. Се продаваат овци и бикови на булеварски тротоар. Законски е забрането да се продаваат животни во град, а за таа намена има ...

(Галерија) Подготовки за Курбан Бајрам

Фокус - 03.10.2014

Овој празник е познат по солидарноста и грижата никој да не биде заборавен, роднините, пријателите, сограѓаните, сиромашните, болните и ...

Честитка од Иванов по повод Курбан - Бајрам

Канал5 - 03.10.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод верскиот празник Курбан - Бајрам упати честитка до Поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи.

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Курбан Бајрам

Канал5 - 03.10.2014

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски на верниците од Исламската заедница и на Реисот Ул Улемахаџи Сулејман Ефенди Реџепи им го честита утрешниот празник Курбан Бајрам.

Ќе одмориме на 11 октомври - ова се сите неработни денови годинава

Press24 - 03.10.2014

Денот на народното востание 11 октомври е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Министерството на сите граѓани на Република ...

Груевски на муслиманските верници им го честита Курбан Бајрам

+инфо - 03.10.2014

Честитка до Исламската заедница и до муслиманските верници за празникот Курбан Бајрам упати и премиерот Никола Груевски, посакувајќи заедништво и толеранција, како и тоа никој од сиромашните, болните ...

Али Ахмети упати честитки по повод празникот Курбан Бајрам

Press24 - 03.10.2014

Али Ахмети претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), лично и во име на партијата упати честитки за благосостојба и хармонија во домот на секој верник, по повод празникот на Курбан ...

Нека владеат добрата мисла и дела - Груевски го честита Курбан Бајрам

Press24 - 03.10.2014

Премиерот Никола Груевски денеска по повод Курбан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи.

Честитка од премиерот Груевски по повод Курбан Бајрам

Курир - 03.10.2014

Премиерот Никола Груевски денеска по повод Курбан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи.

Честитка од премиерот Груевски по повод Курбан Бајрам

Нетпрес - 03.10.2014

Премиерот Никола Груевски денеска по повод Курбан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи.

Уште колку неработни денови има до крајот на годинава?

Нетпрес - 03.10.2014

Ова се сите неработни денови до крајот на годинава: 11 октомври (сабота), Ден на народното востание 23 октомври (четврток), Ден на Македонската Револуционерна Борба 08 декември (понеделник), “Св.

Иванов го честита Курбан-Бајрам

Press24 - 03.10.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод верскиот празник Курбан-Бајрам упати честитка до Поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи.

Честитка од Иванов по повод Курбан-Бајрам

МРТ - 03.10.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод верскиот празник Курбан-Бајрам упати честитка до Поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи.

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Курбан Бајрам

Press24 - 03.10.2014

Трајко Вељаноски претседателот на Собранието на верниците од Исламската заедница и на Реисот Ул Улемахаџи Сулејман Ефенди Реџепи им го честита утрешниот празник Курбан Бајрам.

ПДП го честита Курбан Бајрам

+инфо - 03.10.2014

Партијата за Демократски Просперитет на верниците на муслиманската вероисповест им го честита големиот празник Курбан Бајрам. „Посакуваме овој голем празник да озрачува милост, прошка, богатсво на ...

Честитка од Иванов за Курбан-бајрам

Нетпрес - 03.10.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод верскиот празник Курбан-бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема ефенди, Сулејман Реџепи, во која ...

Честитка од Иванов по повод Курбан-Бајрам

Сител - 03.10.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод верскиот празник Курбан-Бајрам упати честитка до Поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи.

Честитка од претседателот на Собранието Вељаноски по повод Курбан Бајрам

Сител - 03.10.2014

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски на верниците од Исламската заедница и на Реисот Ул Улемахаџи Сулејман Ефенди Реџепи им го честита утрешниот празник Курбан Бајрам.

Вељаноски со честитка по повод празникот Курбан Бајрам

Курир - 03.10.2014

По повод празникот Курбан Бајрам претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски испрати честитка до претседателот на Исламската верска заедница Реис ул Улема Хаџи Сулејман ...

Честитка од Иванов по повод Курбан-Бајрам

А1 On - 03.10.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод верскиот празник Курбан-Бајрам упати честитка до Поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи.

Честитка од Ахмети за Курбан Бајрам: Вербата во Бога да нè направи подобри

+инфо - 03.10.2014

Нашите желби за овој голем празник на муслиманските верници се дека верувањето во Бога ќе не направи сите нас подобри за нашето семејство, подобри за нашето општество и најдобро за нашата нација, ...

Честитка од Ахмети за празникот Курбан Бајрам

А1 On - 03.10.2014

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) Али Ахмети, лично и во име на партијата упати честитки за благосостојба и хармонија во домот на секој верник, по повод празникот на Курбан ...

ГАЛЕРИЈА Со парче баклава се слави Курбан-бајрам на плоштадот „Македонија“

+инфо - 03.10.2014

Плоштадот „Македонија“ во Скопје денеска замириса на тазе баклава, во чест на утрешниот празник Курбан-бајрам. Сите граѓани кои поминуваа денеска попладне на плоштадот беа почестени со парче баклава.

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Баклавата ги спои граѓаните во Скопје

Нова ТВ - 03.10.2014

По повод утрешниот муслимански празник Курбан Бајрам на плоштадот во Скопје се делеше баклава. Организаторите велат дека целта на делењето на баклава е граѓаните да се зближат и меѓусебно да се ...

Груевски со честитка за Курбан-бајрам: Нека владеат добрата мисла и добрите човекови дела

Република - 03.10.2014

Премиерот Никола Груевски испрати честитка до муслиманските верници по повод празникот Курбан Бајрам: Почитуван Претседател на Исламската заедница во Република Македонија, господин Реис Ул Улема, ...

До крајот на годината: Ова се сите неработни денови!

Пулс24 - 03.10.2014

Ова се сите неработни денови до крајот на годинава: 11 октомври (сабота), Ден на народното востание · 23 октомври (четврток), Ден на Македонската Револуционерна Борба · 08 декември (понеделник), “Св.

Честитка од Иванов по повод Курбан-Бајрам

Вечер Прес - 03.10.2014

Нека Ви е честит Курбан-Бајрам, се потенцира во честитката од Иванов до поглаварот на ИВЗ и граѓаните со исламска веоисповед во Македонија Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод ...

Честитка од Иванов по повод Курбан-Бајрам

Денешен - 03.10.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод верскиот празник Курбан-Бајрам упати честитка до Поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема ефенди Сулејман Реџепи.

Честитка од Иванов за Курбан-бајрам

Точка - 03.10.2014

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод верскиот празник Курбан-бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема ефенди, Сулејман Реџепи, во која ...

Премиерот Груевски упати честитка по повод Курбан Бајрам

Пулс24 - 03.10.2014

Премиерот Никола Груевски денеска по повод Курбан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи.

Во „Бубамара“ се печеше баклава за Бајрам

Kumanovo News - 03.10.2014

Во објектот Бубамара при градинка “Анѓел Шајче“, денеска се подготвуваше баклава за претстојниот муслимански празник Курбан Бајрам. За таа цел беа повикани две повозрасни жени, баби на деца од ...

Утре на плоштад ќе се дели баклава за Курбан Бајрам

+инфо - 02.10.2014

Утре од 14 часот на плоштадот „Македонија“ во Скопје, во чест на празникот Курбан Бајрам, на граѓаните ќе им се делат баклава и слатки својствени за овој празник.

Утре на плоштад ќе се дели баклава за Курбан Бајрам

МК News - 02.10.2014

На плоштадот „Македонија“ во Скопје утре во 14 часот, во чест на празникот Курбан Бајрам, на граѓаните ќе им се делат баклава и слатки својствени за овој празник.

Утре на плоштад ќе се дели баклава за Курбан Бајрам

Денешен - 02.10.2014

На плоштадот „Македонија“ во Скопје утре во 14 часот, во чест на празникот Курбан Бајрам, на граѓаните ќе им се делат баклава и слатки својствени за овој празник.

Еве што ќе се случува утре на плоштадот „Македонија“

Скопје инфо - 02.10.2014

На плоштадот „Македонија“ во Скопје утре во 14 часот, во чест на празникот Курбан Бајрам, на граѓаните ќе им се делат баклава и слатки својствени за овој празник.

Слатка баклава за вечен Курбан Бајрам во ООУ „Братство“

А1 On - 01.10.2014

Во пресрет на муслиманскиот празник „Курбан Бајрам“, денеска во ООУ „Братство“ се подготвуваше традиционалната баклава. Години наназад, ова мултиетничко училиште презема низа активности од ваков тип, ...

Основци од Карпош со баклава ќе го заблажат празникот Курбан Бајрам

+инфо - 30.09.2014

Во основното училишта „Братство“ во Карпош утре ќе се одржи работилница по повод празникот Курбан Бајрам на која учениците ќе го прават баклава според традицонален рецепт.

Курбан Бајрам неработен за муслиманските верници

Kumanovo News - 30.09.2014

Курбан Бaјрам ќе биде неработен за верниците од муслиманска вероисповед во Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ, 4 ...

Првиот ден на Курбан Бајрам неработен за граѓаните од муслиманска вероисповед

Канал5 - 29.09.2014

Првиот ден на Курбан Бајрам, односно 4 октомври, е неработен за граѓаните од муслиманска вероисповед, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Првиот ден на Курбан Бајрам неработен за граѓаните од муслиманска вероисповед

Сител - 29.09.2014

Првиот ден на Курбан Бајрам, односно 4 октомври, е неработен за граѓаните од муслиманска вероисповед, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Првиот ден на Курбан Бајрам неработен за граѓаните од муслиманска вероисповед

А1 On - 29.09.2014

Првиот ден на Курбан Бајрам, односно 4 октомври, е неработен за граѓаните од муслиманска вероисповед, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Оваа сабота е неработна за муслиманските верници

Нетпрес - 29.09.2014

Четврти октомви, сабота, првиот ден на Курбан Бајрам е неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед во Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од ...

В сабота Курбан Бајрам и Јом Кипур

+инфо - 29.09.2014

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците 4 октомври, сабота, кога е првиот ден на Курбан Бајрам, е неработен ден за граѓаните од муслиманската ...

Сабота неработен ден за муслиманите и евреите во Македонија

Макфакс - 29.09.2014

Првиот ден од празниците Курбан Бајрам и Јом Кипур, сабота, 4-ти октомври, е неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед и припадниците на еврејската заедница во Македонија, соопшти ...

4- ти октомври (сабота) неработен ден за муслиманите и Евреите во Македонија

OhridNews - 29.09.2014

Првиот ден од празниците Курбан Бајрам и Јом Кипур, сабота, 4-ти октомври, е неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед и припадниците на еврејската заедница во Македонија, соопшти ...

Првиот ден на Курбан Бајрам неработен за граѓаните од муслиманска вероисповед

Либертас - 29.09.2014

Првиот ден на Курбан Бајрам, односно 4 октомври, е неработен за граѓаните од муслиманска вероисповед, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Првиот ден на Курбан Бајрам неработен за граѓаните од муслиманска вероисповед

Денешен - 29.09.2014

Првиот ден на Курбан Бајрам, односно 4 октомври, е неработен за граѓаните од муслиманска вероисповед, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

Оваа сабота е неработна за муслиманските верници

Точка - 29.09.2014

Четврти октомври, сабота, првиот ден на Курбан Бајрам е неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед во Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од ...

Првиот ден на Курбан Бајрам неработен за граѓаните од муслиманска вероисповед

Lider - 29.09.2014

Првиот ден на Курбан Бајрам, односно 4 октомври, е неработен за граѓаните од муслиманска вероисповед, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.