TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адвокатот Гоџо утре заминува за Хаг

А1 - 15.05.2005

Адвокатот Драган Гоџо утре заминува за Хаг. Во среда првпат треба да се сретне со својот клиент, екс министерот за внатрешни Љубе Бошковски. И тој ќе поднесува барање Бошковски да се брани од слобода. Кога, ќе се договори со Бошковски на средбата во Шевенинген.

Фонд за одбраната на Бошковски и на Тарчуловски

Дневник - 14.05.2005

помош од МАКЕДОНИЈА И ВО ДИЈАСПОРАТА Мане Јаковлевски, претседател на задграничниот разгранок на ВМРО-ДПМНЕ, и Горан Митевски, поранешен директор на Бирото за јавна безбедност во МВР, ќе формираат Фонд за финансирање на одбраната на Бошковски и Тарчуловски пред Хашкиот суд.

Политички финти

Дневник - 14.05.2005

даут даути Кога против Љубе беше поднесена тужба за случајот "Раштански Лозја", тој се криеше од правдата на Република Македонија, и лојалноста ја покажа кон Хрватска! Дури пребегна таму, сметајќи дека полесно ќе се справи со обвиненијата.

Гаранциите чекаат додека Владата собира податоци

Време - 14.05.2005

МЕРИ МЛАДЕНОВСКА ЗА „ВРЕМЕ“ Владата не отстапува од одлуката да се дадат гаранции до Хашкиот трибунал Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски да се бранат од слобода, а се уште не ги доставила бидејќи се собираат податоци што ги бара Трибуналот од неколку институции, изјави за „Време“ министерката за ...

Адвокатот Антонио Апостолски вчера вечер повторно се сретнал со неговиот клиент Јохан Тарчуловски во притворот во ...

Канал5 - 14.05.2005

Се договориле, барањето за Тарчуловски да се брани од слобода да го поднесат до Хашкиот трибунал в среда или во четврток.. ,,Тоа е веќе подготвено и треба само да се официјализира,,, изјави Апостолски за Канал 5.. За барањето ќе треба да Се договориле, барањето за Тарчуловски да се брани од слобода ...

Владата уште ги пишува гаранциите за Бошковски и за Тарчуловски

Време - 13.05.2005

СЛУЧАЈ „ЉУБОТЕН“ Боби Христов Македонските власти немаат поставено рок кога до Хашкиот трибунал и формално ќе ги предадат најавените гаранции за да можат Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски да се бранат од слобода. Во Владата и во Министерството за правда велат дека гаранциите за Бошковски и ...

Македонија се уште нема закон за соработка со Хаг

А1 - 12.05.2005

Владата повторно не се изјасни за предлог законот за соработка со Хашкиот трибунал на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ и тој не може да биде разгледан на собраниските комисии и да се појави на седница. Така беше и на денешната седница на комисијата за политички систем.

Пејачи ќе донираат за одбраната на Љубе и на Јохан

Дневник - 12.05.2005

ДОБРОТВОРЕН КОНЦЕРТ Естрадни уметници од Македонија, Србија, Хрватска и од Бугарија во јуни со концерт ќе им помогнат на Љубе Бошковски и на Јохан Тарчуловски да соберат пари за одбраната пред Хашкиот суд. Иницијативата за организирање добротворен концерт произлегла од пријатели на Јохан ...

ДУИ е против гаранциите за Бошкоски и за Тарчуловски

Утрински - 12.05.2005

Интегративците тврдат дека министрите од нејзините редови не биле на владината седница Владини извори тврдат дека министри од ДУИ не само што присуствувале на седницата туку и воопшто не се противеле на заклучокот Борис Георгиевски Демократската унија за интеграција и владини претставници влегоа во ...

ДУИ гласала за гаранциите на Љубе и Јохан?

Вечер Прес - 12.05.2005

На затворената владина седница, на која бил усвоен заклучокот, државата да даде државни гаранции за Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски да можат да се бранат од слобода, присуствувале и сите министри од ДУИ, кои гласале "за"!! Тоа за "Вечер" го потврди еден од министрите, присутен на седницата, а ...

Хаг не е известен за гаранциите за Бошковски и Тарчуловски

А1 - 11.05.2005

Службите на министерството за правда и на Владата се уште го подготвуваат писмениот документ со кој Хашкиот трибунал ќе биде известен за државните гаранции за Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски. Владата на затворена седница на 18-ти април одлучила да ги даде државните гаранции за да може Бошковски и ...

Владата ќе гарантира за Бошкоски и Тарчуловски да се бранат од слобода

Утрински - 11.05.2005

По барање на Хашкиот трибунал, Кабинетот на Бучковски одлучи да гарантира за достапноста на двајцата обвинети Борис Георгиевски Владата по барање на Хашкиот трибунал ќе даде гаранции обвинетите Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски да се бранат од слобода, соопшти министерката за правда, Мери ...

Владата гарант за Љубе и за Јохан

Дневник - 11.05.2005

АКО ХАГ ГИ ПУШТИ ДА СЕ БРАНАТ ОД СЛОБОДА Владата ќе гарантира дека Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски ќе му бидат достапни на Хаг, ако Трибуналот ги пушти да се бранат од слобода. Овој заклучок од затворената владина седница треба како писмен акт да биде доставен до Трибуналот, кој побарал од ...

Бошковски и Тарчуловски да се бранат од слобода

Време - 11.05.2005

ВЛАДАТА НА ЗАТВОРЕНА СЕДНИЦА ОДЛУЧИЛА Мери Јордановска Владата ќе даде гаранции за Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски да се бранат од слобода. Тоа значи дека доколку Бошковски и Тарчуловски се присутни на македонска територија, ќе му бидат достапни на Хашкиот трибунал во секое време.

Различни верзии за гаранциите за Бошковски и Тарчуловски

Канал5 - 11.05.2005

различни верзии за тоа што се случило на затворената владина седница на 18-ти април на која била донесена одлуката да бидат дадени гаранции за љубе бошковски и јохан тарчуловски да се бранат од слобода.. имало или немало различни мислења за ова прашање?? различни верзии за тоа што се случило на ...

Ние ќе гарантираме, но Трибуналот решава

Вечер Прес - 11.05.2005

Владата на посебна седница донела заклучок за давање гаранција до Хашкиот трибунал за обвинетите Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски да можат да се бранат од слобода. Ние ќе го изработиме ваквиот акт и ќе го доставиме до Судот во Хаг, со што ќе гарантираме дека ако двајцата обвинети се присутни на ...

ДУИ нема информации за гаранциите за Бошковски и Тарчуловски

А1 - 10.05.2005

Во однос на владините гаранции доцна попладнево се огласи и владеачката ДУИ. Портпаролката на оваа партија Ермира Мехмети тврди дека министрите од ДУИ не присуствувале на седницата на која е одлучено државата да даде гаранции за да може Бошковски и Тарчуловски да се бранат од слобода.

Владата ќе гарантира за притворениците во Хаг да се бранат од слобода

А1 - 10.05.2005

Најголем дел од притворениците во Шевенинген поднесуваат барање да се бранат од слобода, на секој десетти му се усвојува барањето поради гаранциите на државата од каде е обвинетиот, велат познавачите на работата на Хашкиот Трибунал. Во моментот 18 обвинети во Хаг се бранат од слобода.

Обвинетите со задоволство ја примија веста за гаранциите

А1 - 10.05.2005

Адвокатот на Тарчуловски попладнево по третпат замина за Хаг. Веќе го известил својот клиент за одлуката на владата да даде гаранции да се брани од слобода. Барањето до неа, вели Апостолски беше пратено на 18 март, и доколку владата одговореше негативно, пак ќе поднесевме барање до Трибуналот Јохан ...

Охриѓанецот Гоџо и официјално адвокат на Љубе

Дневник - 10.05.2005

СУДОТ ПОТВРДИ Адвокатот Драган Гоџо на 18 овој месец ќе го посети поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, во затворот на Хашкиот суд, Шевенинген. Гоџо вчера бил официјално известен од Судот дека може да го брани Бошковски за случајот "Љуботен".

Гаранции за обвинетите во Хаг

Канал5 - 10.05.2005

адвокатот на јохан тарчуловски, антонио апостолски, најавува дека другата седмица ќе поднесе барање до хашкиот трибунал за неговиот клиент да биде привремено ослободен.. канал 5 вчера објави дека владата пред 20-тина решила да даде гаранции за бошковски и адвокатот на јохан тарчуловски, антонио ...

македонската влада дала гаранции за љубе бошковски и јохан тарчуловски да може да се бранат од слобода, дознава канал ...

Канал5 - 09.05.2005

тоа, сепак, не значи дека и конечната одлука на хашкиот трибунал ќе биде таква, бидејќи судскиот совет, пред да реши, разгледува низа други околности, велат нашите извори.. тие соопштуваат дека пред 20-тина дена од хаг во скопје стигнал прашалник, во кој тоа, сепак, не значи дека и конечната одлука ...

100% жешко

Вест - 09.05.2005

СЕКС ЌОШЕ "Ќе ги поканам сите мои колеги од поп и фолк во музиката од Македонија и од Србија, и ќе организирам хуманитерен концерт за помош на македонските бранители во Хаг, Јохан Тарчуловски и Љубе Бошковски", вели фолк пејачката Соња Тарчуловска, сопругата на обвинетиот Јохан Тарчуловски.