TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракометарите ја совладаа Бугарија со 41:24

А1 - 12.01.2008

Најдобрите македонски ракометари и вторпат подобри од Бугарија, овој пат многу поубедливо отколку во средата, во средбата што означи половина од претквалификацискиот циклус. Со 41:24, славеше нашиот национален состав во реваншот со бугарите во салата Кале во Скопје, што беше и единствена посилна ...

Казни за одговорните за „случајот Лазаров“

Време - 12.01.2008

СООПШТЕНИЕ ОД РФМ Многу е важно машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија да ги има на располагање своите најдобри играчи за претстојните квалификации за бараж за пласман на Светското првенство (СП) во Хрватска 2009.

Враќањето на Кире дополнителен поттик

Вест - 12.01.2008

НАШИТЕ НАЈДОБРИ РАКОМЕТАРИ ДЕНЕСКА ЈА ПРЕЧЕКУВААТ БУГАРИЈА Нашите најдобри ракометари не можеа да добијат поголем поттик пред денешниот реванш со Бугарија од квалификациите за Светското првенство 2009 во Хрватска: в понеделник им се приклучува капитенот Кире Лазаров.

Лазаров се враќа за Португалија!

Утрински - 12.01.2008

Капитенот ги средил односите со РФМ и в понеделник доаѓа во Скопје, вечерва против Бугарите без него РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Кирил Лазаров се премисли! Капитенот на македонската репрезентација и генералниот секретар на Ракометната федерација на Македонија, Марјан Начевски, во телефонските контакти ...

Спротивно од Варна - сериозно од првата минута

Време - 12.01.2008

РАКОМЕТ Првиот меч во Варна, со Бугарија, каде што машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија победи со 33-30 е заборавен и репрезентативците за денеска во СРЦ „Кале“ (17,45 часот, МТВ-пренос) на реваншот ветуваат поинаков пристап и повеќе залагање.

Играчите го очекуваат Кирил Лазаров

Време - 12.01.2008

Репрезентативците му дадоа целосна поддршка на својот капитен Кирил Лазаров во неговите барања во националниот тим и очекуваат тој да им помогне на двомечот со Португалија, кој ќе биде одлучувачки за изборување на дополнителни квалификации за пласман на СП 2009.

Лазаров мотив за рутинска победа

Дневник - 12.01.2008

Капитенот на „црвено-жолтите“ и РФМ ги надминале недоразбирањата и тој ќе се стави на располагање за решавачките дуели со Португалија Селекторот Илија Темелковски и неговите избраници релаксирано ќе го дочекаат денешниот (17,45 ч.

Во Кале друга песна

Вечер Прес - 12.01.2008

Вечерва Македонија го игра реваншот со Бугарија, со која тешко излезе на првиот дуел во Варна, но, сега, сите репрезентативци ветуваат ново издание и максимална мотивираност Вечерва во "Кале" (17.45) машката репрезентација на Македонија ќе биде домаќин на Бугарија, во рамките на квалификациите за ...

Лазаров ќе игра против Португалија

А1 - 11.01.2008

На ден пред вториот дуел со аутсајдерот Бугарија, во квалификациите за Светското првенство во Хрватска наредната година, охрабрувачка вест за македонските љубители на ракометот. Капитенот Кире Лазаров ќе го пропушти и утрешното соочување со Бугарите, но ќе игра на 17-ти и на 20-ти против ...

Бугарите ни зададоа многу грижи

Вест - 11.01.2008

ТЕЖОК СТАРТ НА НАШИТЕ НАЈДОБРИ РАКОМЕТАРИ ВО КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА СП 2009 Нашите најдобри ракометари започнаа потешко од очекувањата во квалификациите за Светското првенство 2009 во Хрватска откако го скршија отпорот на упорните Бугари дури во финишот на средбата.

Македонија едвај ја победи Бугарија

Време - 11.01.2008

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА БАРАЖ ЗА ПЛАСМАН НА СП 2009: БУГАРИЈА - МАКЕДОНИЈА 30-33 Машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија неочекувано тешко ја победи Бугарија на гостувањето во Варна со 33-30 во првиот од четирите квалификациски натпревари за пласман во баражот за Светското првенство (СП) ...

Повеќе главоболки отколку радост

Дневник - 11.01.2008

Македонија стартуваше со очекувана победа во квалификациите за СП 2009 во ракомет, против Бугарија (33-30). Благодарение на еден добар период на игра во второто полувреме ракометарите на Македонија успеаја да направат разлика од неколку гола и на крајот да стигнат до очекуваниот триумф 33-30 ...

Држ - не дај во сите 60 минути со Бугарите

Утрински - 11.01.2008

Македонските ракометари со голем напор стигнаа до победата од 33:30 во стартот од квалификациите за СП Многу мака виде машката ракометна репрезентација на Македонија за да стигне до победата од 33:30 над Бугарија во Варна на стартот од квалификациите за Светското првенство 2009 во Хрватска.

Домаќинот само ни се закани

Вечер Прес - 11.01.2008

Македонија ги освои планираните бодови на гости против Бугарија, во првиот настап во групата во квалификациите за пласман во јунскиот бараж за СП 2009, но потешко од очекувањето. Во првиот дел Бугарите одиграа мошне мотивирано и ангажирано, постојано имаа контрола на резултатот, но во вториот дел, ...

Ракометарите ја совладаа Бугарија

А1 - 09.01.2008

Македонската машка ракометна репрезентација неочекувано тешко ја победи Бугарија на стартот на мундијалскиот квалификациски циклус. Првите бодови во групата 6 нашиот ослабен национален тим, без неколку стандардни играчи, пред се Кире Лазаров, ги освои во Варна, откако славеше со 33:30 во ...

Без бек-левучар против Бугарија

Време - 09.01.2008

МАКЕДОНИЈА ДЕНЕСКА ГИ ПОЧНУВА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА СП Без класичен бек левучар машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија денеска во Варна, Бугарија ги почнува квалификациите за бараж за пласман на Светското првенство (СП) во Хрватска 2009 година.

И покрај се', фаворити против Бугарите

Утрински - 09.01.2008

Македонските ракометари попладнево од 17 ч. во Варна стартуваат во квалификациите за СП 2009 РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Со еден куп проблеми, машката ракометна репрезентација на Македонија попладнево од 17 ч. во Варна против домаќинот Бугарија ги почнува квалификациите за Светското првенство 2009 во ...

„Домашните“ треба да се докажат

Дневник - 09.01.2008

Првиот испит без помош од интернационалците за македонските репрезентативци е вечерва (17 ч.) во Варна против Бугарија Без помош од искусните интернационалци, сениорскиот машки ракометен состав на Македонија, во кој доминираат играчи од домашната сцена, вечерва (17 ч.

Бугарите загревање за Португалија

Вечер Прес - 09.01.2008

Денеска во Варна (17 ч.) Македонија го игра првиот натпревар во групата со домаќинот Бугарија, во улога на фаворит, но со некомплетен состав, се очекува победа, а кој ќе патува во јунскиот бараж ќе се одлучи на следните два дуела со Португалија Машката ракометна репрезетанција на Македонија, вчера ...

Ракометната репрезентација отпатува за Варна

А1 - 08.01.2008

Турбуленциите околу македонската машка ракометна селекција го првлекоа вниманието и на владиното тело задолжено за спорт. Aгнецијата денеска со соопштение изразува поддршка на барањата на репрезентативците за овозможување подобри услови за работа во квалификацискиот циклус.

Соиграчите го „кандисуваат“ Лазаров да се врати

Дневник - 08.01.2008

Покрај поддршката за капитенот, сениорите бараат да се подготват стандардни услови за работа од страна на РФМ Враќање на Кирил Лазаров за двомечот со Португалија, програма за работа, список на репрезентативци и навреме известување на сите клубови и играчи, постоење на Б-репрезентација, постојана ...

Репрезентативците го поддржаа капитенот Лазаров

Време - 08.01.2008

СООПШТЕНИЕ НА ЧЛЕНОВИТЕ НА НАЦИОНАЛНИОТ ТИМ Членовите на машката сениорска ракометна репрезентација на Македонија му даваат целосна и безрезервна поддршка на Кирил Лазаров и ги поддржуваат сите негови изјави дадени во медиумите, пишува во соопштението што го испратија репрезентативците кои моментно ...

Поддршка за капитенот

Вечер Прес - 08.01.2008

По препукувањата на релација Кире Лазаров и Ракометна федерација, каде секој ја кажуваше својата вистина, вчера со соопштение се огласија и репрезентативците на Македонија, кои во Скопје се подготвуваат за утрешниот прв квалификациски дуел за СП 2009 со Бугарија, во Варна.