TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неликвидноста најголем проблем на стопанството

Алфа - 23.02.2012

Стопанството се гуши во неликвидност. Недостатокот од свежи пари е причина што фирмите тешко ги враќаат долговите, доцнат со исплата на кредитите и не размислуваат за нови инвестиции.

Не поминува предлогот „наплати фактура, па плати ДДВ“

Н.Македонија - 23.02.2012

Измените на Законот за данокот на додадена вредност, со кои се предлага компаниите да ѝ плаќаат ДДВ на државата по наплатена фактура, нема да придонесат да се подобри ликвидноста на компаниите Со ...

Не помина предлог законот за ДДВ на Изет Зеќири

Телма - 22.02.2012

Собранието на Република Македонија попладнево не ги поддржа измените на Законот за данок на додадена вредност поднесен од пратеникот Изет Зеќири, во рамки на 23. седница.

Собранието ќе ја продолжи 23.седница

24 Вести - 22.02.2012

Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја продолжи работата по 23. седница. Народните избраници ќе расправаат за закони и измени на закони предложени од опозицијата.

Собранието го донесе Законот за здравствена заштита

Утрински - 22.02.2012

Собранието на Република Македонија со 57 гласови „за“ и 44 „против“ синоќа даде согласност Законот за здравствена заштита да оди на натамошно читање.

СДСМ: Фирмите да плаќаат ДДВ по наплата на побарувањето

Кирилица - 22.02.2012

Пратеничката група на СДСМ најави дека ќе го поддржи Предлог на законот за изменување на Законот за додадена вредност (ДДВ) предложен од пратеникот на НДП Изет Зеќири, според кој фирмите би плаќале ...

Собранието не ги усвои измените на Законот за данокот на додадена вредност

МРТ - 22.02.2012

Tweet Собранието на Република Македонија попладнево не ги поддржа измените на Законот за данок на додадена вредност поднесен од пратеникот Изет Зеќири, во рамки на 23. седница.

Седници на Комисијата за труд и социјална политика и на ЗКП

Сител - 22.02.2012

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за труд и социјална политика и Законодавно-правната комисија.

Собранието ќе ја продолжи 23.седница

МРТ - 22.02.2012

Tweet Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја продолжи работата по 23. седница. Народните избраници ќе расправаат за закони и измени на закони предложени од опозицијата.

Во Собранието седници на Комисијата за труд и социјална политика и на ЗКП

МРТ - 22.02.2012

Tweet Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат Комисијата за труд и социјална политика и Законодавно-правната комисија.

СДСМ: Неликвидноста може да се надмине со измена на Законот за ДДВ

Макфакс - 22.02.2012

Пратеничката група на СДСМ најави дека ќе го поддржи Предлог на законот за изменување на Законот за додадена вредност (ДДВ) предложен од пратеникот на НДП Изет Зеќири.

СДСМ: Измените на Законот за ДДВ може да помогнат во надминување на неликвидноста

Нетпрес - 22.02.2012

Пратеничката група на СДСМ во Собранието ќе го поддржи Предлог на законот за изменување на Законот за додадена вредност предложен од пратеникот на НДП, Изет Зеќири, кој предвидува фирмите да плаќаат ...

Собранието расправа за измените на Законот за данокот на додадена вредност

Press24 - 22.02.2012

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение од 23. седница ја почна расправата по измените на Законот за данок на додадена вредност поднесен од пратеникот Изет Зеќири.

Собранието не ги усвои измените на Законот за данокот на додадена вредност

Сител - 22.02.2012

Собранието на Република Македонија попладнево не ги поддржа измените на Законот за данок на додадена вредност поднесен од пратеникот Изет Зеќири, во рамки на 23. седница.

Собранието ќе разгледува предлог-закони поднесени од опозицијата

+инфо - 22.02.2012

Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја продолжи работата по 23. седница. Народните избраници ќе расправаат за закони и измени на закони предложени од опозицијата.

Седница на Собранието и на две комисии

Курир - 22.02.2012

Пратениците денес ќе расправаат за закони и измени на закони предложени од опозицијата. На дневен ред се Предлог законот за изменување на Законот за данокот на додадена вредност, во прво читање ...

СДСМ смета дека Предлог-законот за изменување на Законот за ДДВ може да помогне во надминување на неликвидноста во ...

Sky - 22.02.2012

Пратеничката група на СДСМ во Собранието на РМ ќе го поддржи Предлог на законот за изменување на Законот за додадена вредност предложен од пратеникот на НДП Изет Зеќири кој предвидува фирмите да ...

Пратениците синоќа го изгласаа Законот за здравствена заштита

Sky - 22.02.2012

По синоќешното гласање во Собранието Законот за здравствена заштита оди во натамошна процедура односно во второ читање, денеска пратениците ќе расправаат за закони и измени на закони предложени од ...

Вевчанските извори, законот за семејство и законот за спречување перење на пари тема на разговор на собраниските ...

Sky - 22.02.2012

Денеска во Собранието седници ќе одржат и Комисијата за труд и социјална политика и Законодавно-правната комисија. Комисијата за труд и социјална политика на дневен ред ги има Предлог-законот за ...

Собранието ќе ја продолжи расправата по Предлог законот за здравствена заштита

24 Вести - 21.02.2012

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 23. седница ќе ја продолжи расправата по Предлог законот за здравствена заштита, во прво читање.

Жешка собраниска расправа за законот за здравствена заштита

24 Вести - 21.02.2012

Со донесувањето на новиот закон на здравствена заштита, лекарите ќе работат во страв од затворски казни, а пациентите ќе продолжат да талкаат низ колабираниот здравствен систем, обвинува опозицијата ...

Пратениците ќе расправаат за законот за здравствена заштита

Курир - 21.02.2012

Пратениците денес во рамки на 23. седница ќе ја продолжат расправата по Предлог законот за здравствена заштита, во прво читање.

Законот за здравствена заштита ги „возбуди“ пратениците

Алфа - 21.02.2012

Кавгаџиски, без конкретни аргументи за или против. Во ваква атмосфера пратениците ја продолжија расправата за новиот закон за здравствена заштита.

Пратениците го оперираа законот за здравствена заштита и се испокараа

+инфо - 21.02.2012

Собранието на Република Македонија со 57 гласови „за“ и 44 „против“ денеска даде согласност Законот за здравствена заштита да оди на натамошно читање.

Собранието ќе ја продолжи расправата по Предлог законот за здравствена заштита

МРТ - 21.02.2012

Tweet Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 23. седница ќе ја продолжи расправата по Предлог законот за здравствена заштита, во прво читање.

Собранието ќе ја продолжи расправата по Предлог законот за здравствена заштита

Press24 - 21.02.2012

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 23. седница ќе ја продолжи расправата по Предлог законот за здравствена заштита. Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 23.

Во Собранието денеска и велешка Топилница и неготинска Железарница

+инфо - 21.02.2012

Во Собранието на Република Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за финансирање и буџет и за транспорт, врски и екологија.

Собранието ќе ја продолжи расправата по Предлог законот за здравствена заштита

+инфо - 21.02.2012

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 23. седница ќе ја продолжи расправата по Предлог законот за здравствена заштита, во прво читање.

Тодоров: Намерата не е лекарите да се омаловажат, туку да се мотивираат

Курир - 21.02.2012

Македонското Собрание во рамки на денешното продолжение на 23. седница ја продолжи расправата по Предлог-законот за здравствена заштита.

Собраниска расправа за Предлог-законот за здравствена заштита

МРТ - 21.02.2012

Tweet Македонското Собрание во рамки на денешното продолжение на 23. седница ја продолжи расправата по Предлог-законот за здравствена заштита.

Собранието го донесе Законот за здравствена заштита, во прво читање

Сител - 21.02.2012

Собранието на Република Македонија со 57 гласови „за“ и 44 „против“ денеска даде согласност Законот за здравствена заштита да оди на натамошно читање.

Собранието го донесе Законот за здравствена заштита, во прво читање

МРТ - 21.02.2012

Tweet Собранието на Република Македонија со 57 гласови „за“ и 44 „против“ денеска даде согласност Законот за здравствена заштита да оди на натамошно читање.

Собранието ќе ја продолжи расправата по Предлог законот за здравствена заштита

Сител - 21.02.2012

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 23. седница ќе ја продолжи расправата по Предлог законот за здравствена заштита, во прво читање.

Собраниска расправа за Предлог-законот за здравствена заштита

Press24 - 21.02.2012

Македонското Собрание во рамки на денешното продолжение на 23. седница ја продолжи расправата по Предлог-законот за здравствена заштита. Македонското Собрание во рамки на денешното продолжение на 23.

Предлог законот за здравствена заштита повторно пред пратениците

Sky - 21.02.2012

Денеска во рамки на 23-та седница на Собранието, пратениците ќе ја продолжат расправата по Предлог законот за здравствена заштита, во прво читање.

Собранието ја продолжува 23. седница

24 Вести - 20.02.2012

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 23. седница на чиј дневен ред се неколку точки од здравството, финансиската и социјалната сфера.

Собранието ја продолжува 23. седница

МРТ - 20.02.2012

Tweet Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 23. седница на чиј дневен ред се неколку точки од здравството, финансиската и социјалната сфера.

Продолжува 23. собраниска седница

Курир - 20.02.2012

Собранието денес ќе ја продолжи 23. седница на чиј дневен ред се неколку точки од здравството, финансиската и социјалната сфера.

Законите за здравствена заштита и ДДВ денеска пред пратениците

Inpress - 20.02.2012

Скопје, 20. февруари 2012 (ИНПРЕС) Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржи петтото продолжение на 23-та седница.

СДСМ: Во предлог-законот за здравство има само казни

МКД - 20.02.2012

СДСМ и здруженијата за заштита на пациентите, коморите, факултетите и синдикатите побараа предлог-законот за здравствена заштита да не се разгледува во Собранието пред да биде отворена поширока ...

Собраниска расправа за новиот закон за здравствена заштита

Алфа - 20.02.2012

По лекарската фела и здруженијата на пациенти, повлекување на новиот закон за здравствена заштита денеска побараа и пратениците од опозицијата.

Собранието ја продолжува 23. седница

Сител - 20.02.2012

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 23. седница на чиј дневен ред се неколку точки од здравството, финансиската и социјалната сфера.

Пратениците со набиен дневен ред на денешната седница

Press24 - 20.02.2012

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 23. седница на чиј дневен ред се неколку точки од здравството, финансиската и социјалната сфера.

Собранието ќе ја продолжи 23. седница

Канал 77 - 20.02.2012

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 23. седница на чиј дневен ред се неколку точки од здравството, финансиската и социјалната сфера.

Здравството, финансиската и социјалната сфера теми на продолжението на 23-та седница

Sky - 20.02.2012

На продолжението на 23-та седница на Собранието денеска пратениците ќе расправаат по неколку точки од здравството, финансиската и социјалната сфера.