TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бучковски во седиштето на ЕУ и НАТО

Макфакс - 03.04.2005

Скопје Македонскиот премиер Владо Бучковски, денеска во Брисел, треба да се сретне со генералниот секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер, во рамките на дводневниот престој на разговори со високи претставници на Европската унија (ЕУ) и НАТО.

Градежниците имаат 1 недела да го убедат Бучковски за заобиколницата

А1 - 02.04.2005

Македонските градежни фирми што учествуваат на тендерот за обиколницата околу Скопје, добија уште една недела плус за да излобираат кај премиерот Бучковски токму тие да ја добијат работа. Фондот за патишта го одложи праќањето на најдобрата понуда до Европската банка за обнова и развој и до ...

Сите мијат раце од случајот "Чуму"

Дневник - 02.04.2005

ВЛАДА Кабинетот на премиерот и Министерството за одбрана велат дека е затворен случајот "Чуму" и не даваат информации што се случило со М.А., вработен во Министерството, кој е осомничен дека од службен телефон се јавил повеќе од 2.600 пати во емисијата на ТВ А1.

Фалсификаторите од ДПА станаа чувари на демократијата

Време - 01.04.2005

ПРАТЕНИЧКИ ПРАШАЊА ВО ИЗБОРНА АТМОСФЕРА Следните парламентарни избори мора да се изведат совршено. Свесни сме дека имаме проблем со изборниот циклус, ама секој политички субјект треба да преземе одговорност. Владата ќе направи се за да се казнат сите што се однесуваа насилнички, вети вчера во ...

Недолично однесување

Време - 01.04.2005

ЕМИЛ ЗАФИРОВСКИ Тајниот телефонист со иницијалите А. М., кој ја намести анкетата на емисијата „Чуму“во полза на Владата, и кого таа девет месеци успешно го криеше од јавноста, конечно е откриен. Митко Андреевски е лицето што наводно му признало на Министерството за одбрана дека самоволно ја местело ...

Лажирањето на анкетата во „Чуму“ не било од политички побуди?

Време - 01.04.2005

СПОРЕД ОБВИНИТЕЛОТ ПРЧЕВСКИ Јавното обвинителство нема да го гони Митко Андреевски, „телефонистот“ од Министерството за одбрана, кој ја намести анкетата на „Чуму“, и покрај тоа што, според антикорупциската комисија, сторил кривично дело злоупотреба на службена положба и овластувања и го оштетил ...

Бучковски е оптимист за економска преродба на Македонија

Утрински - 01.04.2005

Оцена на премиерот за првата владина „стотка“ "Во моето експозе не се држев многу до бројки, но во делот на реформите сигурно дека има резултати. На крајот од 2004 година имаме пораст на БДП за 2,9 проценти, немаме зголемување на невработеноста, имаме макроекономска стабилност.

Таинствениот јавувач „по казна“ стана советник на Бучковски!

Макфакс - 01.04.2005

(Време) - среда, 30.03.2005 Емил Зафировски Митко Андреевски, сегашен советник во кабинетот на премиерот Владо Бучковски, е таинственото лице со иницијали А. М., кое наводно самоиницијативно ги злоупотребило службените телефони на министерството за одбрана за да ја намести анкетата на емисијата ...

Бучковски-Митрева: Нема промени во ставот за името

Макфакс - 01.04.2005

Скопје Официјални претставници на Македонија денеска уште еднаш повторија дека позицијата на владата останува неизменета во поглед на спорот за името со Грција, односно на ставот за користење на двојна формула и оти официјалниот предлог од олеснувачот во спорот се очекува на македонскиот амбасадор ...

Владата и бизнисот на конференција за зголемување на извозот

Макфакс - 01.04.2005

Скопје Премиерот Владо Бучковски и генералните директори на најголемите македонски извозници денеска во рамки на Конференција за унапредување на извозот треба да ги дефинираат мерките за зајакнување на извозно ориентираното стопанство.

Средба Бучковски-Јаневска за уставните промени за реформи во судството

Макфакс - 01.04.2005

Скопје Премиерот Владо Бучковски денеска ќе разговара со Весна Јаневска, претседател на ВМРО-НП, со што почнуваат политичките консултации на владата за иницијативата до Парламентот за измени во Уставот, во “функција на реформите во правосудниот систем и јакнење на неговата независност“.

Бучковски: Последниот круг -урнек како треба да се организираат избори

Макфакс - 01.04.2005

Скопје Македонскиот премиер изрази денеска задоволство од третата рунда гласање на локалните избори, оценувајќи оти овој круг треба да претставува „урнек“ како Македонија треба да организира избори во иднина. „Имаше одлична координација на изборните власти и МВР, немаше ниту еден инцидент на повеќе ...

Граѓаните незадоволни од првите 100 дена на Владата

А1 - 31.03.2005

„Што да кажам, ништо, од мене нула за него“, рече граѓанка. Вака граѓаните ја оценуваат работата на Владата на Бучковски во нејзините први сто дена од мандатот. Главно се разочарани, без верба во иднината, иако Бучковски наметна нов стил на функционирање. Работеше на имиџот. Се сликаа инвеститори.

Хрватското искуство во преговорите со ЕУ патоказ за Македонија

Утрински - 30.03.2005

Премиерот Владо Бучковски на разговори во Загреб со неговиот колега Иво Санадер Од интерес на целиот регион е Хрватска што побргу да ги почне преговорите за членство во Унијата Од нашиот известувач НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА ЗАГРЕБ - ?Забавувањето на напредокот на една држава на патот за влез во ...

Хрватска треба да не повлече напред

Дневник - 30.03.2005

ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ ВО ЗАГРЕБ Забавувањето на напредокот за влез во ЕУ на една држава не значи забрзување за друга, затоа од интерес на целиот регион и на Македонија е Хрватска колку што е можно побрзо да ги почне преговорите за влез во Унијата, рече премиерот Владо Бучковски по средбата со својот ...

Таинствениот јавувач „по казна“ стана советник на Бучковски!

Време - 30.03.2005

„ВРЕМЕ“ ГО ОТКРИ ТЕЛЕФОНИСТОТ ОД „ЧУМУ“ Емил Зафировски Митко Андреевски, сегашен советник во кабинетот на премиерот Владо Бучковски, е таинственото лице со иницијали А. М., кое наводно самоиницијативно ги злоупотребило службените телефони на министерството за одбрана за да ја намести анкетата на ...

Македонија и Хрватска да поработат на економската соработка

Време - 30.03.2005

ПРЕМИЕРОТ ВЛАДО БУЧКОВСКИ ВО ЗАГРЕБ Економската соработка меѓу Македонија и Хрватска не задоволува, а двете земји ќе треба да работат на интензивирање на деловните односи, заклучија премиерот Владо Бучковски и хрватскиот премиер Иво Санадер, на средбата вчера во Загреб.

Хрватска и Македонија очекуваат покана за НАТО во 2006 година

Вечер Прес - 30.03.2005

Македонија и Хрватска очекуваат до крајот на 2006 година да добијат покана за членство во НАТО, заеднички оценија вчера во Загреб, премиерите Владо Бучковски и Иво Санадер. Санадер му честитал на својот македонски колега за предавањето на одговорите на прашалникот на Европската унија, при тоа ...

Бучковски на деловен форум во Загреб

Време - 29.03.2005

ПОСЕТА Премиерот Владо Бучковски денеска престојува во официјална посета на Хрватска по покана на неговиот хрватски колега Иво Санадер, соопшти неговиот кабинет. За време на престојот во Загреб, премиерот Бучковски ќе се сретне и со претседателот на Хрватска, Стипе Месиќ, и со претседателот на ...

Бучковски да се замисли пред резултатот

Време - 29.03.2005

ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ прогласи голема изборна победа на опозицијата. Од оваа партија велат дека и покрај многуте нерегуларности и недемократскиот амбиент, опозициската коалиција покажала дека ја има довербата на граѓаните. - Претседателот на СДСМ Владо Бучковски би требало да се замисли поради ...

Најважно е што сите се задоволни

Дневник - 29.03.2005

БУЧКОВСКИ ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ Се одржаа фер избори на кои победи демократијата и по кои Македонија чекори напред, оцени вчера македонскиот премиер Владо Бучковски. Според него, неправилностите на триесетина гласачки места беа "изолирани", но мора да бидат отстранети.

Бучковски во посета на Католичката црква во Скопје

Утрински - 29.03.2005

Средба На премиерот од неговото преосвештенство Киро Стојанов му беше врачен медалјон од светиот отец, папата Јован Павле Втори Премиерот Владо Бучковски по повод големиот христијански празник Велигден, ја посети Скопската бискупија на Католичката црква во Македонија, каде што разговараше со високи ...

Бучковски во Загреб за подобра економска соработка

Утрински - 29.03.2005

Македонскиот премиер во посета на Хрватска Македонскиот премиер Владо Бучковски од вчера престојува во официјална посета на Хрватска по покана од неговиот хрватски колега, Иво Санадер. За време на престојот во Загреб, премиерот Бучковски, покрај со Санадер, ќе се сретне и со претседателот на ...

Бучковски доби медалјон од папата

Дневник - 29.03.2005

велигденско ПРИЗНАНИЕ Апостолскиот администратор на Католичката црква во Македонија д-р Киро Стојанов вчера му врачил медалјон од папата Јован Павле Втори на македонскиот премиер Владо Бучковски. Премиерот Бучковски вчера ја посети Католичката црква за да им ги честита велигденските празници на ...

Победија демократијата и политичката зрелост

Време - 29.03.2005

ОЦЕНА НА ПРЕМИЕРОТ Победи демократијата во Македонија и земјата сега посигурно чекори кон евроатлантските интеграции, изјави вчера премиерот Владо Бучковски, оценувајќи го вториот круг од локалните избори. Тој ја пренесе генералната оценка на Владата дека завчера се одржале фер и демократски избори ...

Владата чекори напред

Вест - 29.03.2005

ПРЕМИЕРОТ БУЧКОВСКИ САМ СИ СЕ ОЦЕНИ ДЕКА ИЗБОРИТЕ СЕ УСПЕШНИ Премиерот смета дека во Република Македонија се одржале фер и демократски избори, иако, имало некои изолирани неправилности Премиерот Владо Бучковски смета дека во Република Македонија се одржале фер и демократски избори, иако, имало ...

Македонија покажа зрелост и спроведе успешни избори

Утрински - 29.03.2005

Премиерот Владо Бучковски за вториот круг Премиерот Владо Бучковски, вчера, во првичната оцена за завршениот втор круг од локалните избори, од име на Владата, констатира дека во Македонија се одржаа успешни, фер и демократски избори.

Бучковски на Велигден во Католичката црква

Вест - 29.03.2005

Премиерот Владо Бучковски вчера ја посети Скопската бискупија на Католичката црква во Македонија, по повод католичкиот Велигден.Новоназначениот апостолски администратор на Католичката црква во Македонија Киро Стојанов и Бучковски според адетот се кршеа со вапцани јајца.

Бучковски сака да ја откачи Шеќеринска

Време - 29.03.2005

ИЗВЕШТАЈ НА „ЕКОНОМИСТ ИНТЕЛИЏЕНС ЈУНИТ“ Западните дипломати во Скопје се загрижени и поради неодамнешните тензии помеѓу премиерот Владо Бучковски и вицепремиерката Радмила Шеќеринска. Бучковски ја нападнал госпоѓицата Шеќеринска за нејзиното предводење на СДСМ во периодот на ноември 2004 година, а ...

Гратис градоначалник

Вечер Прес - 29.03.2005

ПИШУВА: Далиборка ДЕМЈАНСКА Чешиново, февруари, 2005: "Повеќе не бидува ништо од партиите, СИТЕ СЕ ИСТИ. Нека не бараат повеќе од нас да гласаме за некого", порачаа револтирано Чешиновци, повлекувајќи се од речиси едномесечната блокада на магистралниот пат.

Бучковски на велигденска посета

Вечер Прес - 29.03.2005

Претседателот на македонската Влада Владо Бучковски, вчера, по повод големиот христијански празник Велигден, ја посети Скопската бискупија на Католичката црква во Македонија, каде што разговараше со високи достоинственици на црквата.

Бучковски: „Се одржаа фер и демократски избори“

А1 - 28.03.2005

Политичката зрелост на партиите и граѓаните во вториот круг од изборите со која се избегна безбедносна и политичка дестабилизација е придобивка клучна за Македонија, оценува владата. По вчерашното гласање изборите поминале во фер и демократска атмосфера, со инцидентите кои биле изолирани на помалку ...

Градежниците ќе го молат Бучковски да им ја даде заобиколницата

А1 - 28.03.2005

Домашните градежници гледаат последна надеж во премиерот Бучковски да им даде - тие да ја градат заобиколницата околу Скопје. Бараат од премиерот да ги прими за лично да му објаснат лично зошто е битно оваа работа да ја добијат македонските компании.

Државата ќе ни го обели образот на сите

Време - 28.03.2005

ИЗЈАВА НА ПРЕМИЕРОТ ВЛАДО БУЧКОВСКИ На крајот на гласањето сите ќе констатираме дека победи Македонија, дека имавме фер и демократски избори и дека се надминати неправилностите од првиот круг, изјави премиерот Владо Бучковски вчера, откако гласаше во градинката „Пролет“ во населбата Козле.

На крајот ќе победи Македонија

Дневник - 28.03.2005

ВЛАДО БУЧКОВСКИ Верувам дека по гласањето сите ќе констатираме дека победи Македонија, дека ќе имаме фер и демократски избори и дека се надминати неправилностите од првиот круг. Верувам дека така ќе остане и дека на крајот, независно кој ќе победи, ќе потврдиме дека чекориме кон ЕУ и НАТО, изјави ...

Стоте дена на Владата во сенка на локалните избори

Утрински - 28.03.2005

Владата на Бучковски покажа силна волја за работа, но не постигна некои конкретни резултати На едно од основните прашања по демократија како што се изборите, Македонија потфрли, а странците ни кажаа дека се оддалечуваме од Европа КАТИЦА ЧАНГОВА Владата на Бучковски во првите сто дена од мандатот ...

Македонија чекори кон европската перспектива

Утрински - 28.03.2005

Бучковски >†Република Македонија денеска беше горда и сигурно чекори кон својата европска и евроатлантска иднина. Ситните проблеми кои ги имавме покажаа дека во Македонија има поединци и групи, како оние што се јавија во Прилеп и во Бутел кои не Ј сакаат добро на Република Македонија.

Премиерот Бучковски во посета на Хрватска

Канал5 - 28.03.2005

На покана на хрватскиот премиер Иво Санадер, претседателот на Владата на Макеоднија Владо Бучковски денеска попладне заминува за Хрватска. Во Загреб веќе е договорена средба со хрватскиот претседател, Стипе Месиќ. Но, главната цел на посетата на Б На покана на хрватскиот премиер Иво Санадер, ...