TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ајкули ловат низ поплавените австралиски градови

Телма - 16.01.2011

Ајкули биле забележани како пливаат по главната улица на поплавениот австралиски град Гудна во државата Квинсленд. Две ајкули, кои се меѓу видовите кои напаѓаат луѓе, биле видени од локалните жители.

Ајкули по улиците на Австралија

Алсат-М - 16.01.2011

Ајкули биле забележани како пливаат по главната улица на поплавениот австралиски град Гудна во државата Квинсленд. Две ајкули, кои се меѓу видовите кои напаѓаат луѓе, биле видени од локалните жители.

Aјкули по улиците на поплавениот австралиски град Гудна

Алфа - 16.01.2011

Ајкули биле забележани како пливаат по главната улица на поплавениот австралиски град Гудна во државата Квинсленд. Две ајкули, кои се меѓу видовите кои напаѓаат луѓе, биле видени од локалните жители.

„Индипендент“: Природните катастрофи предзнак за времињата кои доаѓаат

Алфа - 16.01.2011

Природните катастрофи кои ги погодија Бразил, Австралија и Шри Ланка се повод британски Индипендент да констатира дека не станува збор за последици од климатски промени, но сепак можат да бидат ...

Се зголемува бројот на жртвите во Австралија

Кајгана - 16.01.2011

Бројот на жртвите од поплавите кои кон крајот на ноември го зафатија североисточниот дел на Австралија се искачи на 27, додека 14 лица се водат за исчезнати.

Расте бројот на жртвите од поплавите во Австралија

Алфа - 16.01.2011

Бројот на жртвите од поплавите кои кон крајот на ноември го зафатија североисточниот дел на Австралија се искачи на 27, додека 14 лица се водат за исчезнати.

Забележани ајкули по улиците на поплавен австралиски град во Квинсленд

Сител - 16.01.2011

Ајкули биле забележани како пливаат по главната улица на поплавениот австралиски град Гудна во државата Квинсленд. Две ајкули, кои се меѓу видовите кои напаѓаат луѓе, биле видени од локалните жители.

Ајкули по улиците на поплавен австралиски град во Квинсленд

Канал5 - 16.01.2011

Ајкули биле забележани како пливаат по главната улица на поплавениот австралиски град Гудна во државата Квинсленд. Две ајкули, кои се меѓу видовите кои напаѓаат луѓе, биле видени од локалните жители.

Природните катастрофи се предзнак на времето кое доаѓа

Вечер - 16.01.2011

Весникот се повикува на експерти кои сметаат дека поплавите што ги погодија Бразил, Австралија и Шри Ланка не биле последица на глобалното затоплување Природните катастрофи кои ги погодија Бразил, ...

„Индипендент“: Природните катастрофи не се поради климатски промени

Курир - 16.01.2011

Природните катастрофи кои ги погодија Бразил, Австралија и Шри Ланка се повод британскиот весник Индипендент да констатира дека не станува збор за последици од климатски промени, но сепак можат да ...

Бројот на жртви во поплавите во Австралија се искачи на 27

Нетпрес - 16.01.2011

Бројот на жртвите во поплавите, што го зафатија североистокот на Австралија уште на крајот на ноември, се искачи дури на 27, додека 14 луѓе и понатаму се водат како исчезнати.

Ајкули по австралиските улици

Курир - 16.01.2011

Забележани ајкули како пливаат по главната улица на поплавениот австралиски град Гудна во државата Квинсленд. Две ајкули, кои се меѓу видовите кои напаѓаат луѓе, биле видени од локалните жители.

Зачестија природните катастрофи, но не поради глобалното затоплување?

VOX - 15.01.2011

Природните катастрофи кои ги погодија Бразил, Австралија и Шри Ланка се повод британски Индипендент да констатира дека не станува збор за последици од климатски промени, но сепак можат да бидат ...

Ла Ниња е одговорен за катастрофалните поплави

А1 - 14.01.2011

Феноменот Ла Ниња е одговорен за катастрофалните поплави во Австралија, Бразил и Филипините. Три градови во Бразил се отсечени, градот Бризбејн во Австралија ќе биде под вода и наредната седмица.

Македонците во Австралија на суво

Утрински - 14.01.2011

Ниту еден од македонските иселеници во Австралија засега не е загрозен од библиските поплави во земјата и затоа се' уште не е вклучен црвен аларм за евентуална помош.

Бризбејн се чисти од калта

Телма - 14.01.2011

Во Бризбејн денеска почна расчистувањето на улиците од кал и шут, што ги нанесоа најлошите поплави во историјата на Австралија.

Циклон се приближува кон Бризбејн

Дневник - 14.01.2011

Само што почна да се намалува нивото на поплавите околу Бризбејн, метеоролозите предупредија дека кон австралискиот град се приближува циклон, што може да донесе нови дождови .

27 загинаа ,милион ги напуштија домовите бегајќи од поплавите во Шри Ланка

Канал5 - 14.01.2011

Најмалку 27 лица загинаа во поплавите во Шри Ланка а над милион ги напуштија домовите –соопштија властите на семјата зафатена од монсунски дождови.уште 12 се водат за исчезнати.

„Ла Нињо“ - причина за поплавите

Журнал - 14.01.2011

Лондон, 14 јануари – Климатскиот феномен „Ла Нињо“ е причина за катастрофалните поплави во Австралија, Шри Ланка и Бразил.

Шри Ланка: Во поплавите загинати 27 лица, милион загрозени

Нетпрес - 14.01.2011

Најмалку 27 лица загинаа во поплавите кои ја погодија Шри Ланка, додека повеќе од еден милион лица мораа да ги напуштат своите домови, соопштуваат денес властите на земјата која е зафатена од ...

Австралија: Се расчистуваат улиците и домовите од хаосот предизвикан од поплавите

Курир - 14.01.2011

Денеска почна расчистувањето на улиците од кал и шут во Бризбејн, што ги нанесоа најлошите поплави во историјата на Австралија.

Одобрена специјална хуманитарна помош за Шри Ланка

Курир - 14.01.2011

Со цел да им помогне 370.000 луѓе во источниот и северниот дел на островот кои беа погодени од големи поплави, Европската коминисја денеска одобри 2 милиони евра специјална хуманитарна помош за Шри ...

Што го предизвикува катастрофалното време во светот?

eReporter - 14.01.2011

Катастрофалните природни непогоди го зафатија целиот свет, од поплави во Бразил и Австралија, па се до обилен снег во источниот дел на САД.

Свет - Бризбејн е како град на духови

Време - 13.01.2011

Најмалку 20.000 дома се на удар од поплавите во Австралија кои го зафатија третиот град по големина Бризбејн, соопштија локалните власти.

По кошмарната ноќ, Бризбејн осамна целосно по вода

Телма - 13.01.2011

Жителите на третиот по големина град во Австралија, Бризбејн, денеска се разбудија во целосно поплавен град, откако водите кои течат по улиците, го достигнаа својот врв.

Бризбен се подготвува за потоп

Н.Македонија - 13.01.2011

Речиси 20.000 домови во Бризбен, третиот по големина австралиски град, се наоѓаат во опасност да бидат поплавени од надојдените води во градот, чие ниво се очекува денеска да го достигне својот ...

Австралија и денеска се бори со огромните поплави

Алсат-М - 13.01.2011

Австралија и денеска се бори со огромните поплави. Зафатена е територија колку површините на Франција и Германија заедно, а речиси под вода е вториот по големина град во Австралија, Бризбејн.

Австралискиот град Бризбејн ги избегна катаклизмичните поплави

Канал5 - 13.01.2011

Ситуацијата со поплавите во Австралија не ги достигна песимистичките најави, дека третиот по големина град Бризбејн целосно ќе биде под вода. Сепак, десетици населби се целосно напуштени.

Во поплави во Шри Ланка 13 жртви, речиси милион луѓе загрозени

Сител - 13.01.2011

Во поплави во Шри Ланка животот досега го загубија најмалку 13 луѓе, 195.000 се евакуирани и сместени во преку стотина привремени кампови,додека околу милион луѓе од тоа острово во Индискиот Океан се ...

Обновата на Австралија по поплавите може да достигне повоени размери

Сител - 13.01.2011

Жителите на третиот по големина град во Австралија, Бризбејн, денеска се разбудија во целосно поплавен град, откако водите кои течат по улиците, го достигнаа својот врв.

Во поплави во Шри Ланка 13 жртви, речиси милион луѓе загрозени

МРТ - 13.01.2011

Во поплави во Шри Ланка животот досега го загубија најмалку 13 луѓе, 195.000 се евакуирани и сместени во преку стотина привремени кампови,додека околу милион луѓе од тоа острово во Индискиот Океан се ...

Обновата на Австралија по поплавите може да достигне повоени размери

МРТ - 13.01.2011

Жителите на третиот по големина град во Австралија, Бризбејн, денеска се разбудија во целосно поплавен град, откако водите кои течат по улиците, го достигнаа својот врв.

Над еден милион луѓе ги напуштиле домовите во Шри Ланка поради поплавите

МРТ - 13.01.2011

Над еден милион луѓе ги напуштиле домовите во Шри Ланка поради поплавите во минатата недела, соопшти националниот центар на таа држава за справување со вонредни состојби.

Обновата на Квинсленд со повоени размери

Вечер - 13.01.2011

Жителите на третиот по големина град во Австралија, Бризбејн, вчера се разбудија во целосно поплавен град, откако водите кои течат по улиците, го достигнаа својот врв.

Австралија шокирана, нови дождови на повидок

Курир - 13.01.2011

Поплавите во Австралија за кои се очекуваше дека денес ќе го доживеат својот врв, се закануваат со нови потопувања, поради најавените дождови кои деновиве би требaло да ги зафатат ризичните региони.

Милиони загрозени од поплавите во Шри Ланка

Курир - 13.01.2011

Во поплави во Шри Ланка животот досега го загубија најмалку 13 луѓе, 195.000 се евакуирани и сместени во преку стотина привремени кампови,додека околу милион луѓе од тоа острово во Индискиот Океан се ...

Бризбејн под вода

А1 - 12.01.2011

Водената стихија ги проби насипите и го преплави Бризбејн, трет по големина град во Австралија. Населението, претежно од предградијата кои се најмногу погодени од поплавите ги напушти своите домови.

Поплави во источна Австралија

BBC - 12.01.2011

Поројните поплави го погодија градот Тувумба, во североисточната држава Квинсленд при што загинаа барем 9 лица а 70 исчезнале Службени лица ги опишаа поплавите како најтешки во децении, а тие дојдоа ...

Бризбејн го очекува високиот водостој

BBC - 12.01.2011

Мапа на поплавите во Бризбејн и соседниот Ипсвич Жителите на Бризбејн, третиот по големина град во Австралија, се подготвуваат во следните неколку часа поплавите да го достигнат највисокото ниво по ...

Во очекување на најголемите поплави на сите времиња

Deutsche Welle - 12.01.2011

Водените маси во Австралија сериозно ги загрозуваат жителите на третиот град по големина во земјата, Бризбејн. Надлежните власти во градот со два милиони жители очекуваат најголеми поплави на сите ...

Продолжува евакуацијата од Бризбејн

Р.С.Европа - 12.01.2011

Илјадници жители на Бризбејн, трет по големина град во Австралија, ги напуштаат своите домови поради катастрофалните поплави.

Свет - Австралија и натаму се дави

Време - 12.01.2011

Австралиската полиција вчера почна евакуација на жителите од третиот град по големина во Австралија - Бризбејн - поради катастрофалните поплави кои веќе три недели ја пустошат сојузната држава ...

Деветта жртва во поплавите во Австралија

Утрински - 12.01.2011

Спасувачките екипи што се во потрага по десетици луѓе исчезнати во поплавите западно од Бризбејн, Австралија, пронајдоа уште едно тело, така што билансот на жртвите од неодамнешните поројни дождови ...

Драматично влошување на состојбите со поплавите во Австралија

Телма - 12.01.2011

Денеска дојде до ново, но многу подраматично влошување на состојбите со поплавите во североисточна Австралија. Проценките дека се работи за најголеми поплави во последните 40 години се корегирани - ...

Ова ти е поплава!

БидиIn - 12.01.2011

Деновиве во Австралија се случуваат масовни поплави низ целата земја. Според информациите, наводно поплавите "земале" и 8 жртви.

Катастрофа во Австралија - поплавите ќе го достигнат врвот утре

Алфа - 12.01.2011

Врвот на поплавите во третиот по големина австралиски град Брисбејн, престолнина на државата Квинсленд, се очекува да настапи утре соопштија локалните власти.

Австралија под вода (видео)

Кајгана - 12.01.2011

Водената стихија ги проби насипите и го преплави Бризбејн, трет по големина град во Австралија. Населението, претежно од предградијата кои се најмногу погодени од поплавите ги напушти своите домови.

Девет жртви во нови поплави во Австралија

Дневник - 12.01.2011

Девет лица загинаа, а 66 се водат како исчезнати во новите поплави во Североисточна Австралија, изјави премиерот на државата Квинсленд, Ана Блај.

Бризбејн под вода

Форум - 12.01.2011

Водената стихија ги проби насипите и го преплави Бризбејн, трет по големина град во Австралија. Населението, претежно од предградијата кои се најмногу погодени од поплавите ги напушти своите домови ...

Брисбејн под вода

Алфа - 12.01.2011

Катастрофална состојба во Австралија. Надојдените води веќе пристигнаа до улиците на милионскиот град Брисбејн а илјадници жители кои не успеале навреме да го напуштат сега се принудени да бегаат во ...

Копнено цунами во Австралија

Н.Македонија - 12.01.2011

Најмалку девет лица загинале, а 72 се водат за исчезнати при налет на т.н. копнено цунами во Тувумба, во австралиската сојузна држава Квинсленд, која е зафатена од поројни дождови и големи поплави ...

Се влошува ситуацијата со поплавите во Австралија

Алсат-М - 12.01.2011

Се влошува ситуацијата со поплавите во австралискиот град Бризбејн. Како резултат на зголемување на нивото на водата на реката која тече низ градот многу луѓе ги напуштија своите домови.

Поплавите во Австралија се очекува да го достигнат врвот утре во Брисбе

Сител - 12.01.2011

Врвот на поплавите во третиот по големина австралиски град Брисбејн, престолнина на државата Квинсленд, се очекува да настапи во четврток, соопштија локалните власти.

Кулминација на поплавите во Австралија

Канал5 - 12.01.2011

Врвот на поплавите во третиот по големина австралиски град Брисбејн, престолнина на државата Квинсленд, се очекува да настапи утре, соопштија локалните власти.

Поплавите во Австралија се очекува да го достигнат врвот утре во Брисбејн

МРТ - 12.01.2011

Врвот на поплавите во третиот по големина австралиски град Брисбејн, престолнина на државата Квинсленд, се очекува да настапи во четврток, соопштија локалните власти.

Градскиот стадион во Бризбејн е зафатен од пожар

МРТ - 12.01.2011

Во австралискиот град Бризбејн е опожарен градскиот стадион на кој се одигруваат рагби натревари, јави Скај-њуз. Според противпожарните служби, водата поплавила 90 отсто од стадионот и предизвикала ...

Бризбејн под вода

Точка - 12.01.2011

Водената стихија ги проби насипите и го преплави Бризбејн, трет по големина град во Австралија. Населението, претежно од предградијата кои се најмногу погодени од поплавите ги напушти своите домови.

ВИДЕО: Се зголемуваат поплавите во Бризбејн, загрозени 20.000 домови

Точка - 12.01.2011

Голем бран на поплавите денес продрел до улиците на Бризбејн, третиот најголем град во Австралија и денес се очекува дека водата ќе навлезе во околу 20.000 домови, јавуваат светските медиуми.

Ова сеуште не сте го виделе

Точка - 12.01.2011

Од сите шокантни слики кои пристигнуваат од поплавените подрачја, само една ја заслужи титулата за најдобра и најфантастична. Исконските непријателите ги здружиле силите за да се спасат.

ВИДЕО: Поплавите во Австралија носат и автомобили

Точка - 12.01.2011

Поплавите во Австралија носат се’ пред себе. Видео снимката ја покажува силата на водата која носи неколку автомобили и остава пустош.

Врвот на поплавите во Австралија се очекува да биде утре

Курир - 12.01.2011

Врвот на поплавите во третиот по големина австралиски град Брисбејн, престолнина на државата Квинсленд, се очекува да настапи во четврток, соопштија локалните власти.

ВИДЕО: Се зголемуваат поплавите во Бризбејн, загрозени 20.000 домови

Нетпрес - 12.01.2011

Голем бран на поплавите денес продрел до улиците на Бризбејн, третиот најголем град во Австралија и денес се очекува дека водата ќе навлезе во околу 20.000 домови, јавуваат светските медиуми.

Бризбејн во исчекување на катастрофата

eReporter - 12.01.2011

Жителите на Бризбејн се предупредени дека се уште не е прменогу доцна да се евакуираат пред поплавата што доаѓа „еднаш на сто години“ и се заканува на повеќе од 20 илјади домови.

Централниот стадион во Бризбејн зафатен од пожар

Нетпрес - 12.01.2011

Силен пожар што зафатил поплавениот централен стадион во австралискиот град Бризебејн. Токму поради поплавата еден од генераторите бил зафатен од вода што довело до краток спој во електричната ...

МНР: Нема Македонци меѓу настраданите во Австралија

eReporter - 12.01.2011

Нема Македонци меѓу настраданите во големите поплави што ја погодија австралиската држава Квинсленд. Ова за еРепортер го потврдија од македонското Министерство за надворешни работи (МНР), од каде ...

ВИДЕО: Поплавите во Австралија носат и автомобили

Нетпрес - 12.01.2011

Поплавите во Австралија носат се’ пред себе. Видео снимката ја покажува силата на водата која носи неколку автомобили и остава пустош.

Бризбејн под вода

Inpress - 12.01.2011

Бризбејн, 12. јануари 2011 (ИНПРЕС) Жителите на Бризбејн, Австралија се принудени заради поплавите да бегаат во високите згради или надвор од градот.

Девет жртви и 66 исчезнати во нови поплави во Австралија

А1 - 11.01.2011

Девет лица загинале, а 66 се водат како исчезнати во новите поплави во Североисточна Австралија од понеделникот, изјави премиерот на државата Квинсленд Ана Блај.

Поплавите се шират низ Австралија

BBC - 11.01.2011

Вреќи со песок пред една трафо-станица Полицијата во Австралија побара од жителите да напуштат делови од Бризбејн додека најголемите поплави последниве децении му се приближуваат на третиот град во ...

Нови поплави во Австралија

Р.С.Европа - 11.01.2011

Расте бројот на загинати и исчезнати по поплавите во австралискиот град Тувумба. Досега загинаа 8 луѓе, а 72 се водат за исчезнати, соопштува тамошната полиција. Меѓу загинатите најмалку 2 се деца.

Австралија под вода

Р.С.Европа - 11.01.2011

Силни дождови предизвикаа нови поплави во Австралија. Официјални претставници на државата Квинсленд изјавија дека најмалку 8 луѓе настрадале, а над 70 се изчезнати, како последица на надојдените води ...

Нови жртви од Поплавите во Австралија

Телма - 11.01.2011

Девет лица загинале, а 66 се водат како исчезнати во новите поплави во Североисточна Австралија од понеделникот, изјави премиерот на државата Квинсленд Ана Блај.

Девет жртви и 66 исчезнати во нови поплави во Австралија

Алфа - 11.01.2011

Девет лица загинале, а 66 се водат како исчезнати во новите поплави во Североисточна Австралија од понеделникот, изјави премиерот на државата Квинсленд Ана Блај.

Девет жртви и 66 исчезнати во нови поплави во Австралија

Алсат-М - 11.01.2011

Девет лица загинале, а 66 се водат како исчезнати во новите поплави во Североисточна Австралија од понеделникот, изјави премиерот на државата Квинсленд Ана Блај.

Во поплавите во Шри Ланка загинаа 16 лица, илјадници без домови

Форум - 11.01.2011

Најмалку 16 луѓе загинаа во големите поплави во Шри Ланка, а повеќе од 180 илјади се принудени да ги напуштат своите домови, пренесува BBC повикувајќи се на претставници на службите за спасување ...

Девет жртви и 66 исчезнати во нови поплави во Австралија

Сител - 11.01.2011

Девет лица загинале, а 66 се водат како исчезнати во новите поплави во Североисточна Австралија од понеделникот, изјави премиерот на државата Квинсленд Ана Блај.

Нови катастрофални поплави во Австралија

Канал5 - 11.01.2011

Нови катастрофални поплави во Австралија. Полицијата почна со евакуација на предградието на Брисбејн, третиот по големина град во Австралија.

Нови жртви и исчезнати во поплавите во Австралија

Кирилица - 11.01.2011

Девет лица загинале, а 66 се водат како исчезнати во новите поплави во Североисточна Австралија од понеделникот, изјави премиерот на државата Квинсленд Ана Блај Блај соопшти дека е потврдена смртта ...

Покрај поплавите и опасен пожар во градот Перт

Сител - 11.01.2011

Додека граѓаните на Бризбејн се евакуираат поради катастрофалните поплави во земјата, на југот на Австралија во градот Перт граѓаните се евакуираат поради опасниот пожар кој избил.

Три четвртини од австралиската држава Квинслед прогласени за зона на природна катастрофа

МРТ - 11.01.2011

Премиерот на Квинсленд Ана Блајг го повика населението да ги почитува наредбите на спасувачите, кои започнаа да ги евакуираат жителите во ризичните реони.

Во австралиската држава Квинслед прогласена природна катастрофа

Сител - 11.01.2011

Три четвртини од територијата на Квинсленд беа прогласени за зона на природна катастрофа. Како резултат на поројните дождови, североисточната држава на Австралија е засегната од најтешките поплави во ...

Најмалку 15 жртви и многу раселени во поплави и лизгање на земјиште во Шри Ланка

Сител - 11.01.2011

Во поплави и лизгање на земјиштето во Шри Ланка животот го изгубија 15 лица, а повеќе од 900.000 луѓе ги напуштија своите домови.

Во четврток потоп во Австралија?

Вечер - 11.01.2011

Девет лица загинале, а 66 се водат како исчезнати во новите поплави во Североисточна Австралија од понеделникот, изјави премиерот на државата Квинсленд Ана Блај.

Почна евакуацијата на Бризбејн, 12 мртви во поплавите

Точка - 11.01.2011

Полицијата ја започна евакуацијата на предградието на третиот по големина град во Австралија, Бризбејн. Бризбејн е еден од најзагрозените градови во катастрофалните поплави кои ја зафатија ...

ВИДЕО:Австралија: Покрај поплавите и опасен пожар во градот Перт

Точка - 11.01.2011

Додека граѓаните на Бризбејн се евакуираат поради катастрофалните поплави во земјата, на југот на Австралија во градот Перт граѓаните се евакуираат поради опасниот пожар кој избил.

Почна евакуацијата на Бризбејн, 12 мртви во поплавите

Нетпрес - 11.01.2011

Полицијата ја започна евакуацијата на предградието на третиот по големина град во Австралија, Бризбејн. Бризбејн е еден од најзагрозените градови во катастрофалните поплави кои ја зафатија ...

Дождовите во Австралија ќе паѓаат со месеци

eReporter - 11.01.2011

Силните врнежи од дожд што предизвикаа големи поплави во североисточна Австралија, најверојатно ќе траат со месеци, предупредија денеска австралиските метеоролози.

ВИДЕО:Австралија: Покрај поплавите и опасен пожар во градот Перт

Нетпрес - 11.01.2011

Додека граѓаните на Бризбејн се евакуираат поради катастрофалните поплави во земјата, на југот на Австралија во градот Перт граѓаните се евакуираат поради опасниот пожар кој избил.

Девет загинати и 66 исчезнати во новите поплави во Австралија

Курир - 11.01.2011

Девет лица загинале, а 66 се водат како исчезнати во новите поплави во Североисточна Австралија од понеделникот, изјави премиерот на државата Квинсленд Ана Блај.

Дождот во Австралија не престанува

Журнал - 11.01.2011

Бризбен, 11 јануари – Во Австралија со месеци ќе паѓа дожд, предупредуваат австралиските метеоролози, а најсилниот бран на поплавите предизвикани од дождот се очекуваат за два дена.

Започна евакуација на населението од австралискиот град Бризбејн

Канал 77 - 11.01.2011

Полицијата ја започна евакуацијата на предградието на третиот по големина град во Австралија, Бризбејн. Бризбејн е еден од најзагрозените градови во катастрофалните поплави кои ја зафатија ...

Квинсленд прогласен за зона на природна катастрофа

Курир - 11.01.2011

Како резултат на поројните дождови три четвртини од територијата на Квинсленд беа прогласени за зона на природна катастрофа.

Во Австралија ќе врне со месеци! (Фото)

Inpress - 11.01.2011

Сиднеј, 11. јануари 2011 (ИНПРЕС) Силните врнежи од дожд кои предизвикаа големи поплави во Австралија најверојатно ќе траат со месеци, предупредуваат од австралиската метеоролошка служба.

Поплавите во Австралија убија деветмина

Inpress - 11.01.2011

Тувумба, 11. Јануари (ИНПРЕС) Повеќе од 70 лица се исчезнати во полавите во Квинсленд, сојузната држава во Австралија. Бројката на мртвите изнесува девет.

Нова жртва во поплавите во Квинсленд

Алфа - 10.01.2011

Една жена го загуби животот во поплавите во австралиската држава Квинсленд, а голем број луѓе се искачени на дрва и кровови од куќи за да се спасат од водената стихија и да ги сочекаат спасувачките ...

Нова жртва во поплавите во Квинсленд

Алсат-М - 10.01.2011

Една жена го загуби животот во поплавите во австралиската држава Квинсленд, а голем број луѓе се искачени на дрва и кровови од куќи за да се спасат од водената стихија и да ги сочекаат спасувачките ...

Австралиската држава Квисленд се претвора во големо езеро

Канал5 - 10.01.2011

Австралиската сојузна држава Квинсленд секојдневно се претвора во големо езеро, а поплавите се приближуваат до третиот по населеност град во Австралија, Бризбејн.

Најмалку четири жртви во поплавите во Австралија

Сител - 10.01.2011

Во поплавите во североисточниот дел на Австралија во државата Квинсленд животот го загубија најмалку четири лица меѓу кои две деца, додека поројните дождови дополнително ја отежнуваат состојбата во ...

ВИДЕО: Најмалку двајца загинати во поплавите во Австралија

Точка - 10.01.2011

Неочекуван бран на поплави во градот Тувумба во и онака поплавената северноисточна Австралија однесе утрово два човечки живота, а многу луѓе се заробени во своите автомобили, јавуваат светските ...

Уште една жртва во поплавите во Австралија

Курир - 10.01.2011

Во поплавите во австралиската држава Квинсленд, една жена го загуби животот, а голем број луѓе се искачени на дрва и кровови од куќи за да се спасат од водената стихија и да ги сочекаат спасувачките ...

ВИДЕО: Најмалку двајца загинати во поплавите во Австралија

Нетпрес - 10.01.2011

Неочекуван бран на поплави во градот Тувумба во и онака поплавената северноисточна Австралија однесе утрово два човечки живота, а многу луѓе се заробени во своите автомобили, јавуваат светските ...

Ветена помош на жртвите на австралиските поплави

Курир - 10.01.2011

Австралискиот премиер Џулија Гилард најави дополнителна финансиска помош за луѓето чии домови претрпеа огромни штети во катастрофалните поплави.