TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Детектор - што мислат граѓаните за здравството?

Сител - 30.06.2019

Граѓаните му даваат на јавното здравство оценка 2,4 и сметаат дека неговиот квалитет е на пониско ниво споредено со пред пет години, покажува најновото истражување на јавното мислење за состојбите во здравствениот систем спроведена за емисијата ...

Детектор: Граѓаните на јавното здравство му даваат оценка 2,4

Press24 - 30.06.2019

Граѓаните на јавното здравство му даваат оценка 2,4 и сметаат дека неговиот квалитет е на пониско ниво споредено со пред пет години (42,5%), покажа најновото истражувањето на јавно мислење на тема „Состојби на здравствениот систем“, спроведено за ...

Детектор: Граѓаните со оценка 2,4 за јавното здравство

Опсервер - 30.06.2019

Граѓаните му даваат на јавното здравство оценка 2,4 и сметаат дека неговиот квалитет е на пониско ниво споредено со пред пет години, покажува најновото истражување на јавното мислење за состојбите во здравствениот систем спроведена за емисијата ...

Граѓаните сметаат дека квалитетот на здравството е на пониско ниво од пред пет години

Независен - 30.06.2019

Граѓаните му даваат на јавното здравство оценка 2,4 и сметаат дека неговиот квалитет е на пониско ниво споредено со пред пет години, покажува најновото истражување на јавното мислење за состојбите во здравствениот систем спроведена за емисијата ...

Детектор: Граѓаните на јавното здравство му даваат оценка 2,4

Фактор - 30.06.2019

Граѓаните на јавното здравство му даваат оценка 2,4 и сметаат дека неговиот квалитет е на пониско ниво споредено со пред пет години (42,5%),покажа најновото истражувањето на јавно мислење на тема „Состојби на здравствениот систем“,спроведено за ...

Детектор: Граѓаните со оценка 2,4 за јавното здравство

Локално - 30.06.2019

Граѓаните му даваат на јавното здравство оценка 2,4 и сметаат дека неговиот квалитет е на пониско ниво споредено со пред пет години, покажува најновото истражување на јавното мислење за состојбите во здравствениот систем спроведена за емисијата ...

Детектор: Граѓаните со оценка 2,4 за јавното здравство

24Инфо - 30.06.2019

Граѓаните му даваат на јавното здравство оценка 2,4 и сметаат дека неговиот квалитет е на пониско ниво споредено со пред пет години, покажува најновото истражување на јавното мислење за состојбите во здравствениот систем спроведена за емисијата ...

Детектор: Јавното здравство доби оцена 2,4 од граѓаните

Нетпрес - 30.06.2019

Граѓаните на јавното здравство му даваат оценка 2,4 и сметаат дека неговиот квалитет е на пониско ниво споредено со пред пет години (42,5 отсто), покажа најновото истражувањето на јавно мислење на тема „Состојби на здравствениот систем“, спроведено ...

Граѓаните со оценка 2,4 за јавното здравство

Скопје1 - 30.06.2019

Граѓаните му даваат на јавното здравство оценка 2,4 и сметаат дека неговиот квалитет е на пониско ниво споредено со пред пет години, покажува најновото истражување на јавното мислење за состојбите во здравствениот систем спроведена за емисијата ...

Детектор: Граѓаните со оценка 2,4 за јавното здравство

Денешен - 30.06.2019

Граѓаните му даваат на јавното здравство оценка 2,4 и сметаат дека неговиот квалитет е на пониско ниво споредено со пред пет години, покажува најновото истражување на јавното мислење за состојбите во здравствениот систем спроведена за емисијата ...

ТВ21 прашува: Кои од политичарите се против половите операции?

4NEWS - 29.06.2019

Бура реакции од голем број на политичарите следуваше по најавата дека врз грбот на Фоднот за здравство ќе има бесплатни операции на промена на пол. Дел од реакциите беа со бројни стереотипи, а други дека има многу други приоритети во здравственото ...

Филипче: Користиме експертиза со која Фондот ќе заштеди

Deutsche Welle - 28.06.2019

Не станува збор за промена на пол на сметка на Фондот, туку за користење експертиза при интервенции за отстранување на уролошки малформации, објаснува министерот за здравство, по бурата што се крена во јавноста Само неколку часа траеше најавата на ...

Министерство за здравство: Експертот Ѓорѓевиќ ќе лекува деца, нема операции за промена на пол на државна сметка

Фокус - 28.06.2019

Министерството за здравство вечерва соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

Промена на полот на државна сметка и во јавна установа нема да има

МКД - 28.06.2019

Министерството за здравство вечерва соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

Министерството за здравство се премисли, нема промена на пол на товар на Фондот

Сител - 28.06.2019

Министерството за здравство соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

Нема да има промена на пол на товар на Фондот за здравствено осигурување, вели министерство за здравство

Сакам да кажам - 28.06.2019

Министерството за здравство соопшти дека операции за промена на пол нема да има на товар на Фондот за здравствено осигурување и дека нема да се изведуваат во јавни здравствени установи. „Спроведувањето на оперативни зафати од експертот Мирослав ...

Филипче: По реакциите во јавноста ретериравме од одлуката за операциите за промена на пол

Фокус - 28.06.2019

Ние сме демократи и по реакциите во јавноста за одлуката државата да плаќа операции за промена на полот ретериравме, вели министерот за здравство, Венко Филипче. Тој денеска додаде дека ги почитувале реакциите на јавноста, па затоа само по 12 часа ...

Филипче се пишмани – операциите за промената на полот нема да бидат на товар на фондот

Канал5 - 28.06.2019

Нема операции со средства на Фондот за здравствено осигурување за оние кои сакаат да го менуваат полот. Министерот за здравство Филипче се попишмани со одлуката по негативните реакции на социјалните мрежи дека ова не е најголем проблем во ...

Здравство се повлече, државата нема да плаќа за промена на полот

Алсат-М - 28.06.2019

Многубројните реакции од јавноста и претставници на СДСМ го принудија министерот за здравство, Венко Филипче, да се повлече од идејата, хируршките интервенции за промена на полот да ги покрива државата. Оваа одлука беше на сила само десет часа.

Реакциите на јавноста го принудија Филипче да ретерира за промена на полот на товар на ФЗО

Сител - 28.06.2019

Министерството за здравство се пишмани – промена на пол нема да биде на државна сметка во јавни здравствени установи со пари од Фондот за здравствено осигурување. Филипче се повлече од изјавата дадена вчера по бурните реакции во јавноста дека не ...

Филипче против Филипче – сепак нема да има операции за промена на полот на сметка на фондот

Телма - 28.06.2019

“Се основа и ново одделение за андрогена и уролошка реконструктивна хирургија на Одделението за урологија од страна на наш колега кој со години се едуцира во оваа област. Јас се надевам дека во следниот период кога ќе завршат административните ...

Филипче: „Ние сме демократи и по реакциите ретериравме од одлуката за операциите.“

24 Вести - 28.06.2019

„ Ние сме демократи и по реакциите во јавноста за одлуката државата да плаќа операции за промена на полот ретериравме.“ - вели министерот за здравство, Венко Филипче. „Можеби требаше да се објасни уште на вчерашниот настан, но ги почитуваме ...

ФЗО нема да плаќа за промена на пол

Тера - 28.06.2019

Министерството за здравство синоќа соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

Министерството за здравство се пишмани – промена на пол нема да биде на државна сметка

Press24 - 28.06.2019

Министерството за здравство се пишмани – промена на пол нема да биде на државна сметка во јавни здравствени установи со пари од Фондот за здравствено осигурување. Филипче се повлече од изјавата дадена вчера по бурните реакции во јавноста дека не ...

Биљана Гинова: Министерството за здравство да ги вклучи сите жители на оваа држава во здравствениот систем

+инфо - 28.06.2019

Мене навистина ми е жал што министерот ја повлече изјавата за операциите за прилагодување на полот со родот да се дел од Фондот за здравствено осигурување, затоа што овие медицински услуги се здравствена потреба и имаат навистина незначителен дел од ...

Филипче: Ние сме демократи и ја почитуваме јавноста, па затоа ретериравме

+инфо - 28.06.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче вели дека по реакциите во јавноста за одлуката државата да плаќа операции за промена на полот ретерирале. – Гледајќи од призмата на вчерашната конференција за ЛГБТ, имаше многу реакции во јавноста и тоа беше ...

Министерство за здравство: Оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот

4NEWS - 28.06.2019

Од министерството за здравство вечерва се обидоа да дообјаснат, откако најавија дека во јавна установа во Скопје ќе се вршат оперативни зафати за промена на полот, и тоа на товар на Фондот за здравство.

Филипче се пишмани, промена на пол нема да се врши на државна сметка

Независен - 28.06.2019

Министерството за здравство доцна синоќа соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

Министерството за здравство се премисли: Нема да има промена на полот на државна сметка

Точка - 28.06.2019

Министерството за здравство соопшти дека нема да има промена на полот на државна сметка, откако претходно денеска министерот за здравство Венко Филипче најави дека операцијата за промена на полот ќе се врши на сметка на Фондот.

Министерство за здравство: Оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот

Опсервер - 28.06.2019

Министерството за здравство вечерва соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

Министерство за здравство: Ја информираме јавноста дека се предомисливме

Слободен Печат - 28.06.2019

Министерот за здравство Венко Филипче се предомисли за помалку од 12 часа. Иако денес на Националната конференција за „Унапредување на правата на ЛГБТ заедницата во Северна Македонија“, организирана од Министерството за труд и социјална политика, во ...

Министерство за здравство се пишмани, промената на полот нема да биде на товар на Фондот

Пулс24 - 28.06.2019

Доцна синоќа Министерството за здравство соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и дека таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

По жестоките притисоци од јавноста, Филипче се предомисли: Ако сакате промена на полот, ќе си ја платите сами

Курир - 28.06.2019

Министерството за здравство доцна вечерва испрати соопштение во кое тврди дека „оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа“.

Министерство за здравство: Нема промена на пол на товар на Фондот

Бриф - 28.06.2019

Министерството за здравство соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

МЗ: Промена на пол нема да има на товар на Фондот за здравствено осигурување

24Инфо - 28.06.2019

Министерството за здравство доцна вечерва испрати соопштение во кое тврди дека „оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа“.

ТВ21 прашува: Кои од политичарите се против половите операции?

ТВ21 - 28.06.2019

Бура реакции од голем број на политичарите следуваше по најавата дека врз грбот на Фоднот за здравство ќе има бесплатни операции на промена на пол. Дел од реакциите беа со бројни стереотипи, а други дека има многу други приоритети во здравственото ...

Филипче се пишмани за промената на полот на државна сметка, но не се откажува од српскиот хирург

Нетпрес - 28.06.2019

Министерството за здравство на чело со Венко Филипче се пишмани- промена на пол нема да биде на државна сметка во јавни здравствени установи со пари од Фондот за здравствено осигурување. По бурните и бројни реакции во јавноста дека не може да се ...

Еве како Столе ја „прокоментира“ најавата за промена на полот со државни пари

Пулс24 - 28.06.2019

Македонскиот репрезентативец и капитен на РК Вардар, Столе Стоилов на Фејсбук се јави по веста која министерот за здравство Венко Филипче ја најави, дека со државни пари и хирурзи од странство ќе се врши операција за промена на полот, во време кога ...

Филипче се премисли, нема промена на пол на товар на Фондот

Скопје инфо - 28.06.2019

Министерството за здравство соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

Филипче: Се откажавме од операциите за промена на пол на државна сметка

Локално - 28.06.2019

Ние сме демократи и по реакциите во јавноста за одлуката државата да плаќа операции за промена на полот ретериравме, вели министерот за здравство, Венко Филипче. Тој денеска додаде дека ги почитувале реакциите на јавноста, па затоа само по 12 часа ...

Филипче се премисли, нема промена на пол на товар на Фондот

Нетпрес - 28.06.2019

Министерството за здравство соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

Филипче се попишмани и се откажа промена на полот да биде на товар на Фондот

Фактор - 28.06.2019

Дали лавината реакции на јавноста го предомислија првиот човек на здравството да се повлече од идејата промената на полот да се врши со државни пари, не знаеме но она што е извесно е дека Филипче се попишмани.

Тетка ми го смени полот за без пари

Репортер - 28.06.2019

Најавата дека Фондот за здравство ќе ги плаќа операциите за менување на полот, вчера предизвика бурни реакции во јавноста. Некои ја поддржаа ваквата одлука. Повеќето, барем според реакциите на социјалните мрежи, беа незадоволни што државата ќе дава ...

Филипче се пишмани: Имаше многу реакции во јавноста и тоа беше причината зошто ретериравме

Курир - 28.06.2019

Министерството за здравство на чело со Венко Филипче се пишмани- промена на пол нема да биде на државна сметка во јавни здравствени установи со пари од Фондот за здравствено осигурување. По бурните и бројни реакции во јавноста дека не може да се ...

Дац се чалами со украден статус-тетката го сменила полот во Србија

Репортер - 28.06.2019

Фејсбук-статусот на Драган Спасов – Дац за тетка му што го сменила полот без пари, вчера беше хит на социјалните мрежи. Неговите следбеници го споделија повеќе од 1000 пати, со коментари дека глумецот најдобро ја опишал ситуацијата во здравството.

Филипче се предомисли: Фондот нема да ги покрива трошоците за промена на полот

Магазин - 28.06.2019

По вчерашниот притисок кој го почувствува Министерот Венко Филипче, особено на социјалните мрежи каде речиси сите бурно реагираа на веста за промена на полот , сега министерот се предомисли.

Пишманење: Ќе има, па ќе нема операции на товар на ФЗО за промена на пол

Gostivarpress.mk - 28.06.2019

По вчерашната изјава на министерот за здравство, Венко Филипче дека операциите за промена на полот ќе се прават на сметка на Фондот за здравство, имаше лавина реакции во јавноста. Граѓаните искажуваа револт, посочувајќи дека за лекување од тешки ...

Под притисок на јавноста Филипче се пишмани – нема промена на пол на државна сметка

Алфа - 28.06.2019

Министерот за здравство Венко Филипче се пишмани – промена на пол нема да има на државна сметка. Откако јавноста вчера не штедеше критики по изјавата на министерот дека експерт уролог од Србија ќе оперира трансродови лица на детска хирургија, тој ...

Силните реакции го предомислија Филипче: Нема операции за промена на пол на сметка на ФЗОМ

ТВ21 - 28.06.2019

По бројните реакции во јавноста дека има други приоритети кои треба да бидат на товор на Фондот за здравство, министерот за здравство Венко Филипче изјави дека оперативен зафат за промена на полот нема да има на сметка на ФЗО и таков зафат нема да ...

Филипче: Политика на Министерството за здравство е што повеќе услуги да бидат достапни за граѓаните и да се намали ...

iPortal - 28.06.2019

Оперативниот зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа. Спроведувањето на оперативни зафати од страна на експертот Мирослав Ѓорѓевиќ значи ...

Филипче се предомисли, нема промена на полот на сметка на Фондот за здравство

еМагазин - 28.06.2019

Министерството за здравство доцна синоќа соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

ПОД ПРИТИСОК НА ЈАВНОСТА ФИЛИПЧЕ ЈА СМЕНИ ОДЛУКАТА: Операциите за промена на полот нема да бидат на државен трошок

Денешен - 28.06.2019

Операциите за промена на полот нема да бидат на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавните здравствени установи, информира доцна вечерва Министерството за здравство по реакциите во јавноста дека ...

По најавата дека промена на полот ќе се врши на товар на ФЗОМ од МЗ ретерираат

MakPress - 28.06.2019

Министерството за здравство вечерва соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа, откако денеска беше соопштено дека ...

Министерството за здравство се премисли: Нема да има промена на полот на државна сметка

PressingTV - 28.06.2019

Оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа, информира Министерството за здравство доцна вечерва по бурата реакции во јавноста ...

Мицкоски: Промената на полот е избор, лекувањето е нужност

MakPress - 28.06.2019

Со реакција во однос на најавите дека промената на полот ќе биде покриено од страна на фондот за здравствено осигурување односно преку парите на граѓаните, со коментар на фејсбук излезе и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

МЗ: Промена на пол НЕМА да има на товар на Фондот за здравствено осигурување

iPortal - 28.06.2019

Министерството за здравство вчеравечер испрати соопштение во кое тврди дека „оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа“.

Министерствтвото за здравство контра Филипче: Нема промена на полот на државна сметка

Expres - 28.06.2019

„Оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа, информира Министерството за здравство доцна синоќа.

Димитриевски со остра критика за одлуката државата да финансира промена на пол

Кумановски м. - 28.06.2019

По денешната најава од министерот за здравство Венко Филипче и државниот врв дека хирушката промена на полот отсега ќе се прави на државна сметка со остра реакција се јави и градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски.

Драган Спасов - Дац го има најкреативниот статус во врска со промената на полот

MakPress - 28.06.2019

По лавината реакции во врска со најавите дека промената на полот ќе биде на товар на Фондот за здравствено осигурување, односно на товар на државниот буџет еден од најкреативните статуси беше на актерот Драган Спасов-Дац.

Филипче се пишмани, фондот нема да ги покрива операциите за промена на полот

CivilMedia - 28.06.2019

Министерството за здравство соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

Филипче за промената на полот на државна сметка: Ние сме демократи и затоа се повлековме

PressingTV - 28.06.2019

Само 24 часа откако објави дека операции на промена на полот ќе се прават на сметка на фондот, министерот за здравство Венко Филипче изјави дека се демократи и затоа ги послушале реакциите на јавноста.

Филипче се премисли – промена на полот нема да постои на сметка на Фондот и нема да се изведува во јавна здравствена ...

Скопје1 - 28.06.2019

Министерството за здравство вечерва соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

Социјалните мрежи се „запалија„ за изјавата на Филипче дека промената на полот ќе биде на сметка на Фондот за здравство

еМагазин - 28.06.2019

Изјавата на министерот за здравство, Венко Филипче дека промената на полот ќе ја покрива Фондот за здравство, ги „запали“ социјалните мрежи. По бројните и бурни реакции во јавноста, доцна синоќа од Министерството за здравство информираа дека Фондот ...

Што се случува во Владата: Прво Заев, сега Филипче со „пу,пу, не важи“ за сопствени одлуки

еМагазин - 28.06.2019

Во Владата се почесто се носат непромислени одлуки за специфични прашања, кои потоа по реакциите во јавноста набргу се повлекуваат. Најдобар пример за тоа е одлуката на премиерот Зоран Заев при реконструкцијата на Владата самиот да се постави за ...

Промена на пол на скопските клиники на товар на Фондот за здравствено осигурување

МКД - 27.06.2019

Промена на пол на товар на Фондот за здравствено осигурување ќе се прави на скопските клиники, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче на регионалната конференција за правата на ЛГБТ.

Операциите за промена на полот ќе ги покрива Фондот

Фокус - 27.06.2019

Операциите за промена на полот ќе бидат на сметка на Фондот за здравство, откри денеска министерот за здравство Венко Филипче. -Од пред неколку месеци врвен експерт од Србија е на расолагање на трансџендер хирургија за операции на сметка на Фондот, ...

Димитриевски: Ако сакаш менувај пол, но не на државна и моја сметка!

Фокус - 27.06.2019

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски се спротивстави на најавата на министерот за здравство, Венко Филипче дека операциите за менување на пол ќе бидат на товар на Фондот за здравство.

Мицкоски: Промена на полот не со пари на граѓаните

Фокус - 27.06.2019

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е против тоа операциите за промена на полот да ги покрива Фондот за здравствено осигурување. -Разузданоста на деспотот нема крај. Кога граѓаните плачат поради неквалитетното здравство каде цената ...

Бесплатна промена на полот во Македонија

Сител - 27.06.2019

Промена на пол отсега на државна сметка во скопските клиники. Овие хируршки интервенции ќе ги покрива Фондот за здравствено осигурување и за еден осигуреник ќе плаќа околу 15 000 евра. За почеток операциите ќе ги прави познат српски хирург кој ...

Промена на пол на товар на Фондот за здравство ќе се прави на скопските клиники, најави Филипче

Сакам да кажам - 27.06.2019

Промена на пол на товар на Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) ќе се прави на скопските клиники, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче на регионалната конференција за правата на ЛГБТ.

Министерството се предомисли, промената на пол нема да биде платена од Фондот

Нова ТВ - 27.06.2019

Министерството за здравство доцна вечерва се огласи со соопштение за јавноста, во кое негира дека операциите за промена на пол ќе бидат на товар на Фондот за здравствено осигурување. -Спроведувањето на оперативни зафати од страна на експертот ...

Промената на пол ќе биде на товар на ФЗО

Р.С.Европа - 27.06.2019

Промена на пол на товар на Фондот за здравствено осигурување ќе се прави на скопските клиники, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче на регионалната конференција за правата на ЛГБТ.

Филипче се предомисли, ФЗО нема да плаќа за промена на пол

Р.С.Европа - 27.06.2019

Министерството за здравство вечерва соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

Промената на пол отсега ќе биде на товар на Фондот

Нова ТВ - 27.06.2019

Посветено работиме на унапредување на правата на сите граѓани, се трудиме да ја искорениме дискриминацијата и негативниот однос кон сите различности во државата. Ги почитуваме сите граѓани и се бориме секој ден со секој чекор како Влада да ги ...

Министерството за здравство се премисли: Нема да има промена на полот на државна сметка

Макфакс - 27.06.2019

Министерството за здравство доцна вечерва соопшти дека нема да има промена на полот на државна сметка, откако претходно денеска министерот за здравство Венко Филипче најави дека операцијата за промена на полот ќе се врши на сметка на Фондот.

Филипче се премисли: Нема промена на полот на државна сметка

А1 On - 27.06.2019

Министерството за здравство информира дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

Министерство за здравство се предомисли, промената на полот нема да биде на државна сметка

AKO - 27.06.2019

По најавата на министерот Венко Филипче дека операцијата за промена на полот ќе биде на сметка на Фондот за здравство и бурата реакции во јавноста, доцна вечерва Министерство за здравство излезе со ново соопштение.

Мицкоски: Промена на полот, не со пари на граѓаните бидејќи тоа е право на избор, а лекувањето на болест е нужност

Press24 - 27.06.2019

Разузданоста на деспотот нема крај. Кога граѓаните плачат поради неквалитетното здравство каде цената неретко е човечкиот живот и власта нема решение, сега се најавува промена на пол на државна сметка, вели лидерот на ВМРО- ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Димитриевски: Менувај пол, ама не на државна сметка, ова е навредливо!

+инфо - 27.06.2019

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски по денешната најава од министерот за здравство Венко Филипче и државниот врв дека хирушката промена на полот отсега ќе се прави на државна сметка реагира на Фејсбук.

Мицкоски: Промена на полот, не со пари на граѓаните

+инфо - 27.06.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е против тоа хируршкиот зафат за промена на полот да го покрива Фондот за здравствено осигурување, новина што ја најави денеска министерот за здравство Венко Филипче. „Разузданоста на деспотот нема крај.

Операциите за промена на полот ќе ги покрива Фондот

Press24 - 27.06.2019

Операциите за промена на полот ќе бидат на сметка на Фондот за здравство, откри денеска министерот за здравство Венко Филипче. -Од пред неколку месеци врвен експерт од Србија е на расолагање на трансџендер хирургија за операции на сметка на Фондот, ...

Министерство за здравство: Нема да има операции за промена на полот на државна сметка

+инфо - 27.06.2019

Оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа, информира Минисерството за здравство доцна вечерва по бурата реакции во јавноста дека ...

Димитриевски: Нека менува пол кој сака ама не на државна сметка

Press24 - 27.06.2019

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, денеска на својот Фејсбук профил одговори на објавата на министерот за здравство Венко Филипче, за тоа дека операција за промена на полот отсега ќе ја покрива фондот за здравство.

Филипче најави бесплатни операции за промена на полот

Press24 - 27.06.2019

Промена на пол отсега на државна сметка во скопските клиники. Овие хируршки интервенции ќе ги покрива Фондот за здравствено осигурување и за еден осигуреник ќе плаќа околу 15 000 евра, пренесува „Сител“.

И пол ќе се менува на државен трошок, веќе има еден заинтересиран

+инфо - 27.06.2019

На Универзитетската Клиника за детска хирургија ќе почнат да се вршат интервенции за промена на полот, за што е ангажиран проф. д-р Мирослав Ѓорѓевиќ од Белград. Знам дека докторот веќе бил во контакт со едно лице кое е заинтересирано за оваа ...

Филипче ги збуни сите: Пу, пу не важи – нема промена на полот на државна сметка

+инфо - 27.06.2019

Министерството за здравство доцна вечерва испрати соопштение во кое тврди дека „оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа“.

ФОТО: Кажа се со една слика - Стоилов се огласи за операциите за промена на пол

Press24 - 27.06.2019

Македонскиот репрезентативец и капитен на РК Вардар, Столе Стоилов на Фејсбук се јави по веста која министерот за здравство Венко Филипче ја најави, дека со државни пари и хирурзи од странство ќе се врши операција за промена на полот.

МЗ: Операциите за промена на полот нема да бидат на сметка на Фондот

1tv - 27.06.2019

Министерството за здравство вечерва соопшти дека оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа.

Филипче: Политика на Министерството за здравство е што повеќе услуги да бидат достапни за граѓаните и да се намали ...

Бриф - 27.06.2019

Оперативниот зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа. Спроведувањето на оперативни зафати од страна на експертот Мирослав Ѓорѓевиќ значи ...

Христијан Мицкоски: Промената на полот е право на избор, а лекувањето на болест е нужност

Опсервер - 27.06.2019

Разузданоста на деспотот нема крај. Кога граѓаните плачат поради неквалитетното здравство каде цената неретко е човечкиот живот и власта нема решение, сега се најавува промена на пол на државна сметка.

Мицкоски: Промената на полот е право на избор, а лекувањето на болест е нужност

Слободен Печат - 27.06.2019

Мицкоски истакна дека промена на полот не треба да се врши со парите на граѓаните. Откако градоначалникот на Куманово му одговори на министерот Венко Филипче, за тоа изјавата дека фондот за здравство ќе ги покрива операциите за промена на полот, ...

Мицкоски: Промена на полот, не со пари на граѓаните бидејќи тоа е право на избор, а лекувањето на болест е нужност

Либертас - 27.06.2019

Разузданоста на деспотот нема крај. Кога граѓаните плачат поради неквалитетното здравство каде цената неретко е човечкиот живот и власта нема решение, сега се најавува промена на пол на државна сметка, вели лидерот на ВМРО- ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Министерство за здравство: Оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот

ТВ21 - 27.06.2019

Од министерството за здравство вечерва се обидоа да дообјаснат, откако најавија дека во јавна установа во Скопје ќе се вршат оперативни зафати за промена на полот, и тоа на товар на Фондот за здравство.

Димитриевски: Менувај пол, но не на државна, а уште помалку на моја сметка!

Нетпрес - 27.06.2019

Бројни реакции по најавата на министерот за здравство Венко Филипче, дека операциите за промена на полот отсега ќе бидат на товар на Фондот за здравство, а нема да се плаќаат приватно како досега.

Мицкоски: Промена на полот не со пари на граѓаните

24Инфо - 27.06.2019

И претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е против тоа операциите за промена на полот да ги покрива Фондот за здравствено осигурување. -Разузданоста на деспотот нема крај. Кога граѓаните плачат поради неквалитетното здравство каде цената ...

Под притисок на јавноста: Нема да има операции за промена на полот на државна сметка

Република - 27.06.2019

Оперативен зафат за промена на полот нема да постои на сметка на Фондот за здравствено осигурување и таков зафат нема да се изведува во јавна здравствена установа, информира Министерството за здравство доцна вечерва по бурата реакции во јавноста ...

И градоначалникот на Куманово со остра реакција: Менувај пол, но не на државна, а уште помалку на моја сметка!

Курир - 27.06.2019

Бројни реакции по најавата на министерот за здравство Венко Филипче, дека операциите за промена на полот отсега ќе бидат на товар на Фондот за здравство, а нема да се плаќаат приватно како досега.

Мицкоски: Правото на живот е поголемо и поважно од се друго, промена на полот, не со пари на граѓаните!

Република - 27.06.2019

Разузданоста на деспотот нема крај. Кога граѓаните плачат поради неквалитетното здравство каде цената неретко е човечкиот живот и власта нема решение, сега се најавува промена на пол на државна сметка – напиша лидерот на ВМРО- ДПМНЕ Христијан ...

Максим Димитриевски: Менувај го полот, но не на државна сметка!

Република - 27.06.2019

По денешната најава од министерот за здравство Венко Филипче и државниот врв дека хирушката промена на полот отсега ќе се прави на државна сметка со остра реакција се јави и градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски.

Димитриев: Прави со сопствениот живот што сакаш, сакај и менувај пол, но не на државна, а уште помалку на моја сметка!

Опсервер - 27.06.2019

Прави со сопствениот живот што сакаш, сакај и менувај пол, лична одлука, но не на државна а уште помалку на моја сметка! – Да се разбереме, не сум против лични слободи и права, маргинализирани групи и.т.н.

И Дац со коментар за промената на полот на државна сметка

24Инфо - 27.06.2019

Актерот Драган Спасов- Дац на својот Фејсбук профил сподели статус во врска со најавата на министерот за здравство Венко Филипче дека операциите за промена на полот отсега ќе бидат на товар на Фондот за здравство, а нема да се плаќаат приватно како ...

Децата на сиромашните нека умираат, а ЗАЕВ ЌЕ ГИ ФИНАНСИРА ПЕДЕРИТЕ!

Магазин - 27.06.2019

Нов тренд во Македонија,министерот Филипче со државни пари ќе финансира промена на полот. Операциите ќе ги извршува проф. д-р Мирослав Ѓорѓевиќ од Белград на Универзитетската Клиника за детска хирургија.

МЗ: Промена на полот нема да се извршува на сметка на Фондот

ММС - 27.06.2019

Спроведувањето на оперативни зафати од страна на експертот Мирослав Ѓорѓевиќ значи опфаќање на голем број на уролошки операции за заштита на здравјето на децата, кои до сега беа принудувани да патуваат во странство за нивно спроведување, вели во ...

Операциите за промена на полот ќе ги покрива Фондот

Локално - 27.06.2019

Операциите за промена на полот ќе бидат на сметка на Фондот за здравство, откри денеска министерот за здравство Венко Филипче. -Од пред неколку месеци врвен експерт од Србија е на расолагање на трансџендер хирургија за операции на сметка на Фондот, ...

Филипче: Врвен експерт од Србија ќе врши промена на полот, трошоците ќе бидат на сметка на Фондот

Слободен Печат - 27.06.2019

На Универзитетската Клиника за урологија ќе биде отворен и оддел за реконструктивна урологија и андрологија. Од пред неколку месеци врвен експерт од Србија е на расолагање на трансџендер хирургија за операции на сметка на фондот, изјави денеска ...

Додека деца умираат и се собираат пари со донации: Заев и Филипче ќе финансираат промена на полот со државни пари

Курир - 27.06.2019

На Универзитетската Клиника за детска хирургија ќе почнат да се вршат интервенции за промена на полот, за што е ангажиран проф. д-р Мирослав Ѓорѓевиќ од Белград. -Знам дека докторот веќе бил во контакт со едно лице кое е заинтересирано за оваа ...

СКАНДАЛ ВО ЗДРАВСТВОТО: Филипче носи хирург за промена на пол кој е на „црна листа“ на советникот на Трамп

Магазин - 27.06.2019

Нов тренд во Македонија, на Дестаката хирургија ќе се извршува промена на пол, а финансирањето на овие хируршки интервенции ќе ги покрива Фондот за здравствено осигурување и за еден осигуреник ќе плаќа околу 15 000 евра.

Филипче: Користиме експертиза со која Фондот ќе заштеди

Либертас - 27.06.2019

Не станува збор за промена на пол на сметка на Фондот, туку за користење експертиза при интервенции за отстранување на уролошки малформации, објаснува министерот за здравство, по бурата што се крена во јавноста.

Мицкоски: Промена на полот, не со пари на граѓаните бидејќи тоа е право на избор, а лекувањето на болест е нужност

Нетпрес - 27.06.2019

Разузданоста на деспотот нема крај. Кога граѓаните плачат поради неквалитетното здравство каде цената неретко е човечкиот живот и власта нема решение, сега се најавува промена на пол на државна сметка, вели лидерот на ВМРО- ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Ќути и трпи: Дац за финансирањето на промена на полот со државни пари

Република - 27.06.2019

Актерот Драган Спасов- Дац на својот Фејсбук профил сподели статус во врска со најавата на министерот за здравство Венко Филипче дека операциите за промена на полот отсега ќе бидат на товар на Фондот за здравство, а нема да се плаќаат приватно како ...

Хирург од Белград ќе врши промена на полот на сметка на Фондот

Република - 27.06.2019

На Универзитетската Клиника за детска хирургија ќе почнат да се вршат интервенции за промена на полот, за што е ангажиран проф. д-р Мирослав Ѓорѓевиќ од Белград. , изјави денеска министерот за здравство, Венко Филипче, кој присуствуваше на ...

Српскиот хирург кој го носи Владата за промена на полот, на ’црната листа’ на Белата куќа

Нетпрес - 27.06.2019

Српскиот хирург Мирослав Ѓорѓевиќ, кого во четвртокот македонскиот министер за здравство Венко Филипче го претстави како човекот кој ќе ги врши оперативните зафати за промена на полот за кои ќе плаќаат сите македонски даночни обврзници, е на удар од ...

Мицкоски: Промена на полот, не со пари на граѓаните бидејќи тоа е право на избор, а лекувањето на болест е нужност

Курир - 27.06.2019

Разузданоста на деспотот нема крај. Кога граѓаните плачат поради неквалитетното здравство каде цената неретко е човечкиот живот и власта нема решение, сега се најавува промена на пол на државна сметка, вели лидерот на ВМРО- ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Се огласија политичари кои се против промена на полот на државна сметка

Фактор - 27.06.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е против тоа операциите за промена на полот да ги покрива Фондот за здравствено осигурување. „Разузданоста на деспотот нема крај. Кога граѓаните плачат поради неквалитетното здравство каде цената неретко е ...

Еве како Столе ја „прокоментира“ најавата за промена на полот со државни пари (ФОТО)

Курир - 27.06.2019

Македонскиот репрезентативец и капитен на РК Вардар, Столе Стоилов на Фејсбук се јави по веста која министерот за здравство Венко Филипче ја најави, дека со државни пари и хирурзи од странство ќе се врши операција за промена на полот, во време кога ...

Дац иронично се пошегува за финансирањето на промена на полот со државни пари (ФОТО)

Курир - 27.06.2019

Актерот Драган Спасов- Дац на својот Фејсбук профил сподели статус во врска со најавата на министерот за здравство Венко Филипче дека операциите за промена на полот отсега ќе бидат на товар на Фондот за здравство, а нема да се плаќаат приватно како ...

Државата ќе финансира операции за промена на полот

Алфа - 27.06.2019

Промена на полот на товар на Фондот. Трансродовите лица кои ќе сакаат да направат операција за смена на полот, веќе не ќе треба да плаќаат десетици илјади евра за ваква интервенција во странство.

Максим Димитриевски: Менувај го полот, но не на државна сметка!

ММС - 27.06.2019

По денешната најава од министерот за здравство Венко Филипче и државниот врв дека хирушката промена на полот отсега ќе се прави на државна сметка со остра реакција се јави и градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски.

Хируршка интервенција за промена на полот, лекар од Србија ќе оперира на сметка на Фондот за здравство

ТВ21 - 27.06.2019

На Универзитетската клиника за педијатриска хирургија ќе се вршат хируршки интервенции за промена на полот. Министерот за здравство, Венко Филипче, рече дека за овие операции е ангажиран специјалист од Србија, Мирослав Ѓорѓевиќ.

Остри реакции од јавноста: Додека за болни деца се собираат пари преку донации, ФЗОМ ќе финансира операции за промена ...

Точка - 27.06.2019

Трансродовите лица кои ќе сакат да направат операција за промена на полот, отсега нема да мора да плаќаат десетици илјади евра за ваква интервенција во странство. Министерот за здравство Венко Филипче, денеска на регионалната конференција за правата ...

СКАНДАЛ: Филипче носи хирург за промена на пол кој е на „црна листа“ на советникот на Трамп

Курир - 27.06.2019

Лавина реакции предизвика денешната одлука на министерот за здравство, Венко Филипче, на државна сметка во македонското здравство да се прават операции за промена на полот. Филипче најави дека операциите ќе ги врши српскиот хирург Мирослав Ѓорѓевиќ, ...

Мицкоски: Граѓаните плачат а вие најавувате промена на пол

Expres - 27.06.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се противи операциите за промена на полот да ги плаќа Фондот за здравствено осигурување. “Разузданоста на деспотот нема крај. Кога граѓаните плачат поради неквалитетното здравство каде цената неретко е ...

Операциите за промена на полот ќе бидат на сметка на Фондот

Скопје1 - 27.06.2019

Операциите за промена на полот ќе бидат на сметка на Фондот за здравство, а нема да се плаќаат приватно како досега., откри денеска министерот за здравство Венко Филипче. -Од пред неколку месеци врвен експерт од Србија е на расолагање на трансџендер ...

Дац: Тетка ми ја болеше кичмата, а сеа ја боли ку*от

Expres - 27.06.2019

Саркастичен статус во врска со најавата на министерот за здравство Венко Филипче дека операциите за промена на полот отсега ќе бидат на товар на Фондот за здравство, а нема да се плаќаат приватно како досега, спдели актерот Драган Спацов – Дац.

На товар на ФЗОМ ќе се вршат операции за промена на полот

MakPress - 27.06.2019

Трансродовите лица кои ќе сакаат да направат операција за промена на полот, веќе не ќе треба да плаќаат десетици илјади евра, а операциите ќе ги врши врвен експерт од Србија, а сумата ќе ја плати државата.

Димитриевски: Менувај пол, но не на државна, а уште помалку на моја сметка!

Скопје1 - 27.06.2019

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски се спротивстави на најавата на министерот за здравство, Венко Филипче дека операциите за менување на пол ќе бидат на товар на Фондот за здравство.

ДОДЕКА ЗА ДЕЧИЊА СЕ СОБИРААТ ПАРИ ЗА ЛЕЧЕЊЕ ПРЕКУ СМС: Промена на полот од сега ќе се прави на товар на Фондот

Денешен - 27.06.2019

Промена на полот на товар на Фондот. Трансродовите лица кои ќе сакаат да направат операција за смена на полот, веќе не ќе треба да плаќаат десетици илјади евра за ваква интервенција во странство.

Фондот за здравство ќе покрива операции за промена на полот

еМагазин - 27.06.2019

Фондот за здравство (ФЗОМ) ќе покрива операции за промена полот, изјави денеска министерот за здравство, Венко Филипче . „Од пред неколку месеци врвен експерт од Србија е на расолагање на трансџендер хирургија за операции на сметка на Фондот…“, ...

Филипче: Врвен експерт од Србија ќе врши промена на полот на сметка на Фондот (ВИДЕО)

PressingTV - 27.06.2019

Од пред неколку месеци врвен експерт од Србија е на расолагање на трансџендер хирургија за операции на сметка на фондот објави министерот за здравство Филпче. Тие интервенции кои досега се плаќаа приватно ќе се прават на клиниката за детска ...

Порака од Куманово за Филипче: Менувај пол, ама не на моја сметка

Expres - 27.06.2019

Во лавината реакци на на најавата на министерот за здравство Венко Филипче дека државата ќе ги покрива трошоците за менување на полот, откако се јавиил еден заинтересиран, стигна реакција и од грасдоначалникот на ...

Не само идентитет, во Македонија ќе се менува и пол на државен трошок

Expres - 27.06.2019

Интервенции за промена на полот, за што е ангажиран проф. д-р Мирослав Ѓорѓевиќ од Белград, ќе се изведуваат на Универзитетската клиника во Скопје, дознава „Плусинфо“. Министерот за здравство, Венко Филипче изјави дека веќе имало контакт на доктор и ...

Да се менува пол е подобро отколку да се биде болен?

Expres - 27.06.2019

На социјалните мрежи експресно се појавија реакции на најавата на Министерството за здравство да ги покрива трошоците за менување на полот на поединци кои тоа ќе го посакаат. Во услови кога преку СМС пораки се собираат средства за деца и на лица на ...

(ВИДЕО) Николов: Филипче и Дончев си поигруваат со здравствениот систем, на сметка на бизнис интереси на поединци!

А1 On - 26.06.2019

„Иако од Министерството за здравство, тврдат дека превземаат чекори за унапредување на јавното здравство и тоа во повеќе категории, сепак реалноста е различна. Се прават силни напори за деградирање на јавното здравство и тоа по сите основи, а ...

Николов: Филипче и Дончев фаворизираат распродажба на јавното здравство

Република - 26.06.2019

Иако од Министерството за здравство, тврдат дека превземаат чекори за унапредување на јавното здравство и тоа во повеќе категории, сепак реалноста е различна. Се прават силни напори за деградирање на јавното здравство и тоа по сите основи, а ...

Николов: Филипче и Дончев фаворизираат распродажба на јавното здравство

24Инфо - 26.06.2019

Иако од Министерството за здравство, тврдат дека превземаат чекори за унапредување на јавното здравство и тоа во повеќе категории, сепак реалноста е различна. Се прават силни напори за деградирање на јавното здравство и тоа по сите основи, а ...

Николов: Дали Дончев ќе ги наполни џебови и потоа со странскиот пасош ќе замине од Македонија?

Курир - 26.06.2019

Иако од Министерството за здравство, тврдат дека превземаат чекори за унапредување на јавното здравство и тоа во повеќе категории, сепак реалноста е различна. Се прават силни напори за деградирање на јавното здравство и тоа по сите основи, а ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека се фаворизира распродажба на јавното здравство

PressingTV - 26.06.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека во Министерството за здравство се прават силни напори за деградирање на јавното здравство и тоа по сите основи, а најмногу кадровски и организациони. Игор Николов, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, рече дека ...

Николов: Дали Дончев ќе ги наполни џебови и потоа со странскиот пасош ќе замине од Македонија?

MakPress - 26.06.2019

Иако од Министерството за здравство, тврдат дека превземаат чекори за унапредување на јавното здравство и тоа во повеќе категории, сепак реалноста е различна. Се прават силни напори за деградирање на јавното здравство и тоа по сите основи, а ...

Игор Николов: Филипче и Дончев продолжуваат со реализација на своите лични бизнис интереси и интересите на компании ...

Скопје1 - 26.06.2019

Иако од Министерството за здравство, тврдат дека превземаат чекори за унапредување на јавното здравство и тоа во повеќе категории, сепак реалноста е различна. Се прават силни напори за деградирање на јавното здравство и тоа по сите основи, а ...