TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Избори најбрзо што може, нема да има ултиматум за датумот

Фокус - 17.05.2020

Неопходни се избори во првиот можен момент, како што препорачуават здравствените власти излегуваме од здравствената криза, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за ТВ Сител. Тој се надевам дека ќе постигнат договор со опозицијата на ...

Нема поместување на ставовите на партиите за можниот датум за избори

Алсат-М - 17.05.2020

Еден ден пред лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски, претставниците на политичките партии продолжуваат да имаат спротивставени ставови за одржување на предвремените парламентарни избори.

Утре напладне се утврдува датумот за парламентарни избори?

24 Вести - 17.05.2020

Зоран Заев и Али Ахмети утре ќе одат во Вила Водно со став да има избори час поскоро. СДСМ очекува вонредните парламентарни да се организираат 22 дена по завршување на вонредната состојба. Според математиките предлог изборен ден би бил 21 јуни.

Заев бара избори во првиот можен момент

Нетпрес - 17.05.2020

Избори треба да се одржат во првиот можен момент, сега кога, како што препорачуваат здравствените власти, излегуваме од кризата, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев, во разговор за Сител телевизија.

Заев се надева на договор со опозицијата за избори во првиот можен рок

МКД - 17.05.2020

Неопходни се избори во првиот можен момент, а како што препорачуават здравствените власти излегуваме од здравствената криза, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев. о интервју за ТВ Сител тој рече дека се надева оти на лидерската средба ќе постигнат ...

Избори- можно масовно убиство

Курир - 17.05.2020

Нас не ни требаат итни избори, нас ни треба итен, што би се рекло, “изборен куртул” од оваа самопрогласена власт одродена од својот народ, изгубена во сопствените лаги. Чувството на несигурност и загрозеност за својот живот кај граѓаните на ...

Николовски: СДСМ реализира повеќе од половина од тоа што го вети

Сител - 17.05.2020

За помалку од две и пол години СДСМ реализира е повеќе од 57 проценти од сето она што го вети во својата програма, изјави генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски во интервју за Радио Слободна Европа.

Нема поместување кај партиите за датумот за избори - кампањата на Вучиќ неприменлива во Македонија

Сител - 17.05.2020

Стари ставови ќе доминираат на новата лидерската средба утре кај Претседателот Пендаровски. Власта и опозицијата не отстапуваат од своите веќе познати позиции за изборното соочување. Во СДСМ сметаат дека изборите треба да се одржат кон средината на ...

Заев: Избори во првиот можен рок, се надевам на договор со опозицијата на лидерската средба

Слободен Печат - 17.05.2020

Го повтори ставот на партијата дека избори се неопходни во првиот можен рок по намалување на интензитетот на корона вирусот. Неопходни се избори во првиот можен момент, како што препорачуават здравствените власти излегуваме од здравствената криза, ...

Николовски: СДСМ реализира повеќе од половина од тоа што го вети

Слободен Печат - 17.05.2020

Тој потенцира дека СДСМ смета оти парламентарните избори треба да се одржат тогаш кога тоа ќе биде најмногу возможно. За помалку од две и пол години СДСМ реализира е повеќе од 57 проценти од сето она што го вети во својата програма, изјави ...

Заев: Нема ултиматум за краен рок за организирање на изборите

+инфо - 17.05.2020

Првиот пригоден момент кој ќе го гарантираат здравствените избори треба да се оди на избори, изјави претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за ТВ Сител каде што зборуваше за третиот пакт економски мерки на владата..

Заев: Избори побргу, ризикот е поголем со отворени граници во лето и отворени училишта наесен

360 степени - 17.05.2020

Во пресрет на утрешната лидерска средба, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на ТВ Сител порача дека се потребни избори во првиот погоден момент бидејќи, според здравствените власти, излегуваме од криза.

Брзи избори за брза власт: руски рулет со здравјето

Нетпрес - 17.05.2020

Брзи избори по укинувањето на вонредната состојба. Привид на нармалност во услови на пандемија, како услов да се оди на избори. Опозицијата смета дека засега нема фер и демократски услови и фокусот треба да биде на пандемијата на коронавирусот и ...

Љупчо Николовски: За помалку од 2,5 години СДСМ реализира 57 отсто од ветеното и ги реши сите прашања со соседите

Бриф - 17.05.2020

За помалку од две и пол години СДСМ реализира е повеќе од 57 проценти од сето она што го вети во својата програма, изјави генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски во интервју за Радио Слободна Европа.

Заев на Сител: Очекувам на лидерската да утврдиме датум за избори, за да имаме целосно функционални институции

Centar - 17.05.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во гостувањето на вестите на телевизија Сител уште еднаш го повтори ставот на партијата дека избори се неопходни во првиот можен рок по намалување на интензитетот на корона вирусот.

Македонија оди на избори на 21 или 28 јуни

Centar - 17.05.2020

В понеделник лидерите на македонските политички партии ќе се обидат да го договорат новиот термин за избори на лидерска средба која ќе се оддржи кај Претседателот Стево Пендаровски. Иако ВМРО ДПМНЕ до максимум се обидува да ги пролонгира изборите, ...

НИКОЛОВСКИ: За помалку од 2,5 години СДСМ реализира 57 отсто од ветеното и ги реши сите прашања со соседите

Денешен - 17.05.2020

За помалку од две и пол години СДСМ реализира е повеќе од 57 проценти од сето она што го вети во својата програма, изјави генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски во интервју за Радио Слободна Европа.

(ВИДЕО) Заев: Секој термин за избори пред есента е погоден

Либертас - 17.05.2020

Првиот пригоден момент кој ќе го гарантираат здравствените избори треба да се оди на избори, изјави претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за Сител каде што зборуваше за третиот пакт економски мерки на владата.

Заев: Избори во првиот можен рок, се надевам на договор со опозицијата на лидерската средба

Frontline - 17.05.2020

Неопходни се избори во првиот можен момент, како што препорачуават здравствените власти излегуваме од здравствената криза, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за ТВ Сител. Тој се надевам дека ќе постигнат договор со опозицијата на ...

Во јули е жешко, а на есен ризикот од зараза е поголем, вели Заев за датумот за изборите

Република - 17.05.2020

Неопходни се избори во првиот можен момент, како што препорачуават здравствените власти излегуваме од здравствената криза, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за ТВ Сител. Тој се надева дека ќе постигнат договор со опозицијата на ...

Заев: Избори во првиот можен рок, се надевам на договор со опозицијата на лидерската средба

Опсервер - 17.05.2020

Скопје, 17 мај 2020 () – Неопходни се избори во првиот можен момент, како што препорачуават здравствените власти излегуваме од здравствената криза, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за ТВ Сител.

Хајредини: Не сум изненаден од напорите на дел од партиите по секоја цена да ја користат оваа криза

CivilMedia - 17.05.2020

Џевдет Хајредини, експерт за финансии, аналитичар и поранешен министер за финансии во интервју за ЦИВИЛ Медиа зборува за кризата предизвикана од пандемијата, сложената состојба со техничката влада чиј мандат одамна ги надмина предвидените 100 дена, ...

Заев: Избори во првиот можен рок, се надевам на договор со опозицијата на лидерската средба

Вечер Прес - 17.05.2020

– Неопходни се избори во првиот можен момент, како што препорачуават здравствените власти излегуваме од здравствената криза, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за ТВ Сител. Тој се надевам дека ќе постигнат договор со опозицијата на ...

Заев на Сител: Очекувам на лидерската да утврдиме датум за избори, за да имаме целосно функционални институции

Frontline - 17.05.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во гостувањето на вестите на телевизија Сител уште еднаш го повтори ставот на партијата дека избори се неопходни во првиот можен рок по намалување на интензитетот на корона вирусот.

Претседателот Заев на Сител: Избори треба да се одржат во првиот можен момент, сега, кога излегуваме од здравствената ...

24Инфо - 17.05.2020

Избори треба да се одржат во првиот можен момент, сега кога, како што препорачуваат здравствените власти, излегуваме од кризата, истакна претседателот на СДСМ Зоран Заев, во разговор за Сител телевизија.

ЗАЕВ: За датумот за избори секогаш се решавало со консензус, но избори да има во првиот можен рок

Денешен - 17.05.2020

Неопходни се избори во првиот можен момент, како што препорачуваат здравствените власти дека излегуваме од здравствената криза, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за ТВ Сител.

Заев: Избори во првиот можен рок, се надевам на договор со опозицијата на лидерската средба

iPortal - 17.05.2020

Неопходни се избори во првиот можен момент, како што препорачуават здравствените власти излегуваме од здравствената криза, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за ТВ Сител. Тој се надевам дека ќе постигнат договор со опозицијата на ...

Заев: Избори во првиот можен рок, се надевам на договор со опозицијата на лидерската средба

Бриф - 17.05.2020

Неопходни се избори во првиот можен момент, како што препорачуават здравствените власти излегуваме од здравствената криза, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за ТВ Сител. Тој се надевам дека ќе постигнат договор со опозицијата на ...

Утре лидерска, ќе има ли и датум за избори?

Expres - 17.05.2020

СДСМ очекува вонредните парламентарни да се организираат 22 дена по завршување на вонредната состојба, а според тоа изборен ден би бил 21 јуни. За ДУИ датумот не е важен, клучно за нив е што велат лекарите и меѓународните набљудувачи, јави ТВ 24.

Стоилковски: Вонредната состојба се злоупотребува за да поминат буџетските пакети за поткуп

Фокус - 16.05.2020

Вонредната состојба се злоупотребува, не за заштита на здравјето на граѓаните, туку за носење на уредби со законска сила, со цел да поминат буџетските пакети за поткуп, кои што Заев ги нарекува помош, во пресрет на можните избори, вели портпаролот ...

СДСМ: Избори во првиот можен термин, ВМРО-ДПМНЕ вештачки се обидува да создаде криза

Канал5 - 16.05.2020

Избори во првиот можен термин сега кога епидемијата е ставена под контрола, ВМРО-ДПМНЕ вештачки се обидува да создаде криза. СДСМ како одговорна партија во овој важен период има три приоритети -заштита на здравјето на граѓаните, брза трансформација ...

ВМРО-ДПМНЕ против брзи избори, СДСМ за избори во првиот термин

Алсат-М - 16.05.2020

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска обвинија дека власта лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот, а според партијата, министерот за здравство Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Стоилковски: Наместо со лицитација на датуми за избори, СДСМ да се посвети на заштита на здравјето на граѓаните

Канал5 - 16.05.2020

​Вонредната состојба се злоупотребува, не за заштита на здравјето на граѓаните, туку за носење на уредби со законска сила, со цел да поминат буџетските пакети за поткуп, кои што Заев ги нарекува помош, во пресрет на можните избори.

СДСМ за избори на 21 јуни

Фокус - 16.05.2020

По завршувањето на вонредната состојба Државната изборна комисија треба да ги заврши обврските и во рок од 22 дена да се одржат изборите, велат од владејачката СДСМ во денешното соопштение.

Лидерската средба кај Пендаровски во понеделник точно напладне

Канал5 - 16.05.2020

Во понеделник напладне лидерите на партиите ќе седнат на иста маса кај претседателот Пендаровски, потврдија од Вила Водно за Канал 5 Средбата ќе биде во истиот формат, претседателите на парламентарните партии, како и премиерот Оливер Спасовски и ...

Во понеделник напладне лидерска средба кај претседателот Пендаровски

24 Вести - 16.05.2020

По завршувањето на вонредната состојба, Државната изборна комисија треба да ги заврши обврските и во рок од 22 дена да се одржат изборите, и денеска посочуваат од владејачката СДСМ. Тоа би значело дека тие се за избори на 21 јуни, 22 дена од ...

СДСМ: Избори во првиот можен термин сега кога епидемијата е ставена под контрола, ВМРО-ДПМНЕ вештачки се обидува да ...

А1 On - 16.05.2020

„СДСМ како одговорна партија во овој важен период има три приоритети -заштита на здравјето на граѓаните, брза трансформација на економијата и функционални институции, како гарант за силна демократија.

Заев со пакетот мерки турка масовен поткуп пред избори, за да не се осети бедата која доаѓа

Курир - 16.05.2020

Вонредната состојба се злоупотребува, не за заштита на здравјето на граѓаните, туку за носење на уредби со законска сила со цел да поминат буџетските пакети за поткуп, кои Заев ги нарекува помош во пресрет на можните избори.

Стоилковски: Наместо да лицитира со датуми за избори, СДСМ да се грижи за здравјето на граѓаните

МКД - 16.05.2020

Вонредната состојба се злоупотребува, не за заштита на здравјето на граѓаните, туку за носење на уредби со законска сила, со цел да поминат буџетските пакети за поткуп, кои што Заев ги нарекува помош, во пресрет на можните избори, обвинува ...

ВМРО-ДПМНЕ против брзи избори, СДСМ за избори во првиот термин

Р.С.Европа - 16.05.2020

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска обвинија дека власта лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот, а според партијата, министерот за здравство Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Стоилковски: Вонредната состојба се злоупотребува за носење уредби за буџетски пакети за поткуп

360 степени - 16.05.2020

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ не кажа кој датум за избори е прифатлив за неговата партија Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски денеска уште еднаш повтори дека нема да лицитираат со датум за избори и го обвини СДСМ за притисоци врз ДИК со неразумни ...

Стоилковски: СДСМ ја злоупотребува вонредната состојба за да поминат пакетите за поткуп

+инфо - 16.05.2020

Вонредната состојба се злоупотребува, не за заштита на здравјето на граѓаните, туку за носење на уредби со законска сила, со цел да поминат буџетските пакети за поткуп, кои што Заев ги нарекува помош, во пресрет на можните избори.Наум Стоилковски, ...

Во понеделник на пладне нова лидерска средба

Сител - 16.05.2020

Во понеделник точно на пладне лидерите на парламентарните партии повторно седнуваат на масата на претседателот Пендаровски во обид да договорат датум за избори. Власта бара изборите да се одржат во првиот можен термин.

СДСМ за избори на 21 јуни

Независен - 16.05.2020

По завршувањето на вонредната состојба Државната изборна комисија треба да ги заврши обврските и во рок од 22 дена да се одржат изборите, велат од владејачката СДСМ во денешното соопштение.

СДСМ сака избори на 21 јуни

МКД - 16.05.2020

По завршувањето на вонредната состојба, ДИК треба да ги заврши обврските и во рок од 22 дена да се одржат изборите, смета СДСМ. „СДСМ како одговорна партија во овој важен период има три приоритети - заштита на здравјето на граѓаните, брза ...

Стоилковски: Наместо со лицитација на датуми за избори, СДСМ да се посвети на заштита на здравјето на граѓаните

Сител - 16.05.2020

Вонредната состојба се злоупотребува, не за заштита на здравјето на граѓаните, туку за носење на уредби со законска сила, со цел да поминат буџетските пакети за поткуп, кои што Заев ги нарекува помош, во пресрет на можните избори.

СДСМ: Избори во првиот можен термин, ВМРО-ДПМНЕ вештачки се обидува да создаде криза

Сител - 16.05.2020

Избори во првиот можен термин сега кога епидемијата е ставена под контрола, ВМРО-ДПМНЕ вештачки се обидува да создаде криза СДСМ како одговорна партија во овој важен период има три приоритети -заштита на здравјето на граѓаните, брза трансформација ...

СДСМ: Избори во првиот можен термин, нема да дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да ги попречи демократските процеси и вештачки да ...

iPortal - 16.05.2020

„СДСМ како одговорна партија во овој важен период има три приоритети -заштита на здравјето на граѓаните, брза трансформација на економијата и функционални институции, како гарант за силна демократија.

Бучковски: СДСМ сигурно ќе победи ако денес има избори, ВМРО-ДПМНЕ ја пропушти шансата за брзи избори на крајот на 2019

iPortal - 16.05.2020

Екс-премиерот и професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Владо Бучковски, во дебата на „360 Степени“ ги кажа своите предвидувања за претстојните избори доколку се одржат до крајот на јуни. „Денес да има избори сигурно ќе победи СДСМ.

Денес да има избори СДСМ убедливо ќе победи, смета Бучковски

Centar - 16.05.2020

Екс-премиерот и професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Владо Бучковски, во дебата на „360 Степени“ ги кажа своите предвидувања за претстојните избори доколку се одржат до крајот на јуни.

Избори во првиот можен термин сега кога епидемијата е ставена под контрола, ВМРО-ДПМНЕ вештачки се обидува да создаде ...

24Инфо - 16.05.2020

СДСМ како одговорна партија во овој важен период има три приоритети -заштита на здравјето на граѓаните, брза трансформација на економијата и функционални институции, како гарант за силна демократија.

Стоилковски: Вонредната состојба се злоупотребува за носење уредби за буџетски пакети

iPortal - 16.05.2020

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ не кажа кој датум за избори е прифатлив за неговата партија. Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски денеска уште еднаш повтори дека нема да лицитираат со датум за избори и го обвини СДСМ за притисоци врз ДИК со ...

Пендаровски призна дека продолжувањето на вонредната состојба не е за здравје, туку за носење уредби

Република - 16.05.2020

Вонредната состојба се злоупотребува, не за заштита на здравјето на граѓаните, туку за носење на уредби со законска сила со цел да поминат буџетските пакети за поткуп, кои Заев ги нарекува помош во пресрет на можните избори, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Стоилковски: Наместо со лицитација на датуми за избори, СДСМ да се посвети на заштита на здравјето на граѓаните

Либертас - 16.05.2020

Вонредната состојба се злоупотребува, не за заштита на здравјето на граѓаните, туку за носење на уредби со законска сила, со цел да поминат буџетските пакети за поткуп, кои што Заев ги нарекува помош, во пресрет на можните избори.

СДСМ: Избори во првиот можен термин, ВМРО-ДПМНЕ вештачки се обидува да создаде криза

CivilMedia - 16.05.2020

Избори во првиот можен термин сега кога епидемијата е ставена под контрола, ВМРО-ДПМНЕ вештачки се обидува да создаде криза, се вели во соопштение од СДСМ. СДСМ како одговорна партија во овој важен период има три приоритети -заштита на здравјето на ...

СДСМ: Избори во првиот можен термин, ВМРО-ДПМНЕ вештачки се обидува да создаде криза

4NEWS - 16.05.2020

Избори во првиот можен термин сега кога епидемијата е ставена под контрола, ВМРО-ДПМНЕ вештачки се обидува да создаде криза СДСМ како одговорна партија во овој важен период има три приоритети -заштита на здравјето на граѓаните, брза трансформација ...

СДСМ е за избори на 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, односно на 21 јуни

Либертас - 16.05.2020

СДСМ утрово преку соопштение го соопшти ставот за датумот за избори – тие да бидат на 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, односно, според моменталната ситуација, на 21 јуни. „СДСМ како одговорна партија во овој важен период има три ...

ИЗБОРИ НА 21.ЈУНИ?: На лидерска средба в понеделник ќе се дефинира датумот

Фактор - 16.05.2020

В понеделник кај претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи уште една лидерска средба, по првата која се одржа во вторникот и на која не беше постигнат договор за датумот на изборите. На состанокот, освен лидерите, кај шефот на држвата ќе ...

Изборите ќе се одржат на 21 јуни?

Пулс24 - 16.05.2020

Изборите ќе се одржат на 21 јуни? Во понеделник на „лидерската“ кај Пендаровски се очекува да се договори овој датум за изборите. Имено, Уставниот суд се произнесе пред некој ден дека нема повторување на изборните дејства, туку тие продолжуваат каде ...

Стоилковски: Наместо со лицитација на датуми за избори, СДСМ да се посвети на заштита на здравјето на граѓаните

24Инфо - 16.05.2020

Вонредната состојба се злоупотребува, не за заштита на здравјето на граѓаните, туку за носење на уредби со законска сила, со цел да поминат буџетските пакети за поткуп, кои што Заев ги нарекува помош, во пресрет на можните избори.

Стоилковски: Наместо со лицитација на датуми за избори, СДСМ да се посвети на заштита на здравјето на граѓаните

MakPress - 16.05.2020

Вонредната состојба се злоупотребува, не за заштита на здравјето на граѓаните, туку за носење на уредби со законска сила, со цел да поминат буџетските пакети за поткуп, кои што Заев ги нарекува помош, во пресрет на можните избори.

Бучковски: СДСМ сигурно ќе победи ако денес има избори, ВМРО-ДПМНЕ ја пропушти шансата за брзи избори на крајот на 2019

Мак. Весник - 16.05.2020

Екс-премиерот и професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Владо Бучковски, во дебата на „360 Степени“ ги кажа своите предвидувања за претстојните избори доколку се одржат до крајот на јуни. „Денес да има избори сигурно ќе победи СДСМ.

СДСМ бара избори најбрзо што може „заради здравјето на граѓаните“

Expres - 16.05.2020

Парламентарни избори, кои веќе се распишани и еднаш одложени, треба да се одржат во првиот можен термин, а предизборната кампања и гласањето да бидат усогласени со заштитните протоколи, бидејќи сите параметри и официјални податоци покажуваат дека ...

СДСМ: 22 дена по завршување на вонредната состојба треба да се одржат изборите

AKO - 16.05.2020

СДСМ и денеска потсетува дека по одлуката на Уствниот суд, ДИК треба во рок од 22 дена да ги спроведе изборите кои беа закажани како предвремени за 12 април, но поради епидемијата и вонредната состојба, одложени.

Пендаровски: Ќе имаме проблем ако лидерите не договорат датум за избори

MakPress - 16.05.2020

Датумот за избори не е моја работа, јас сум само медијатор во тој процес. Целта е да се постигне консензус, изјави претседателот на државата Стево Пендаровски во врска со одредувањето датум за предвремени парламентарни избори најавувајќи дека ...

Голо здравје

Призма - 15.05.2020

Дали се сеќавате на кој датум партиите се договорија за предвремени парламентарни избори? На 20 октомври 2019 година. За неколку дена, на 20 мај ќе „прославиме“ седум месеци од тој договор.

Пендаровски за тв 24: Шансите следната недела да се договори датум за избори се 50:50

24 Вести - 15.05.2020

Во врска со изборите, претседателот Пендаровски во денешното гостување во отвореното студио на 24 анализа рече дека изборите дека би лнеутрален за избор на датумот, туку на лидерската средба бил медијатор за да ги усогласи двете страни.

Пендаровски: Шансите да договориме датум за избори следната недела се пола-пола

Фокус - 15.05.2020

Претседателот Стево Пендаровски во денешното гостување на ТВ 24 рече дека шансите да се договори датум за избори следната недела се 50:50. -Очекувам од понеделник кога ќе се видиме повторно дека разликите ќе се поголеми од овој месец.

Бучковски: Новата вонредна состојба отвора можност за избори на 21 или 28 јуни

Фокус - 15.05.2020

Екпремиерот и универзитетски професор Владо Бучковски во „360 Степени“ на АлсатМ оцени дека со прогласување нова вонредната состојба од 14 дена од страна на претседателот Стево Пендаровски се отвора можност за договор меѓу лидерите на партиите за ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме избори на кои ќе биде загрозен животот и здравјето на граѓаните

Канал5 - 15.05.2020

Стопанството исто така е загрижено од брзите избори во ек на епидемијата и економската криза предизвикана од истата. СДСМ продолжува да покажува и докажува дека не се грижи за здравјето за граѓаните, ниту пак за економијата, а најмалку за државните ...

Што доколку лидерите не договорат датум за избори?

Р.С.Европа - 15.05.2020

Партиите продолжуваат со меѓусебните обвинувања кој сака, а кој бега од избори и на кој не се грижи за здравјето на граѓаните ако има гласање во услови на коронавирус. И од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ засега не зборуваат конкретно за можен бојкот на ...

(Видео) Костадинов: 22 дена по укинувањето на вонредната состојба, да се одржат изборите

Макфакс - 15.05.2020

Сите досегашни параметри и официјални податоци покажуваат дека епидемијата е ставена под контрола. Државата, општеството почнуваат да ја живеат новата нормалност. За нова и брза трансформација на економијата и целосно функционални институции кои се ...

Скандалите и немањето резултати го тераат СДСМ да го ризикува здравјето на граѓаните

Нетпрес - 15.05.2020

Лошите во прв ред економски политики, а особено последиците коишто поради нив ќе излезат на површината по завршувањето на кризата со коронавирусот, просто го принудуваат СДСМ и неговиот лидер Зоран Заев да побараат спас во скорешни избори и покрај ...

СДСМ: Нема да дозволиме создавање политичка криза

Независен - 15.05.2020

Пред почетокот на состанокот на Советот за безбедност, на кој ќе се решава за вонредната состојба и индиректно за изборите, СДСМ порача дека нема да дозволи „пропаднатиот“ Христијан Мицкоски, како што сам се нарече во интервју, да ги попречи ...

Немаме Собрание, а тоа неверојатно ги компликува сите работи во правната сфера, вели Пендаровски

Слободен Печат - 15.05.2020

Пендаровски во интервју за ТВ 24 рече дека позициите на политичките лидери во однос на датумот за избори се многу различни. Датумот за избори не е моја работа, јас сум само медијатор во тој процес.

Пендаровски на „24 анализа“: Шансите следната недела да се договори датум за изборите се 50:50

+инфо - 15.05.2020

Шансите следната недела да се договори датум за одржување на изборите се 50:50, рече претседателот Стево Пендаровски во денешното гостување во отвореното студио на „ 24 анализа “ на ТВ24. Тој истакна дека е неутрален за изборот на датумот, но дека ...

Пендаровски: Шансите на идната лидерска да се договори датум за избори се 50:50

Независен - 15.05.2020

Претседателот Стево Пендаровски изјави вечерва дека не е сигурен оти на следната лидерска средба може да падне договор за датумот за одржување на изборите. Тој шансите за договор ги сведе на 50:50.

Пендаровски за ТВ24: Јас сум само медијатор во процесот за избори

360 степени - 15.05.2020

Датумот за избори не е моја работа, јас сум само медијатор во тој процес. Целта е да се постигне консензус, рече претседателот на државата, Стево Пендаровски, во вечерашното гостување на ТВ24.

(ВИДЕО) Бучковски: Си играме сериозно против интересите на Македонија, нема бегање од избори – да бидат на 21 или 28 ...

360 степени - 15.05.2020

Екс-премиерот и професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Владо Бучковски, во дебата на „360 Степени“ зборуваше за времето кога би требало да се одржат парламентарните избори. Тој оцени дека со прогласување нова вонредната состојба од 14 ...

Бучковски: СДСМ сигурно ќе победи ако денес има избори, ВМРО-ДПМНЕ ја пропушти шансата за брзи избори на крајот на 2019

360 степени - 15.05.2020

Екс-премиерот и професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Владо Бучковски, во дебата на „360 Степени“ ги кажа своите предвидувања за претстојните избори доколку се одржат до крајот на јуни. „Денес да има избори сигурно ќе победи СДСМ.

Пендаровски: Јас сум медијатор во процесот за одредување на нов датум за избори

ММС - 15.05.2020

Датумот за избори не е моја работа, јас сум само медијатор во тој процес. Целта е да се постигне консензус, изјави претседателот на државата Стево Пендаровски во врска со одредувањето датум за предвремени парламентарни избори најавувајќи дека ...

Различни стадиуми на нервозата во СДСМ- сами си лиферуваат датуми, сами си ги потврдуваат

Курир - 17.05.2020

Партијата на Зоран Заев, во свој стил, продолжува да поставува ултиматуми, рокови, датуми по своја мерка. СДСМ сега излезе со нов ултиматум: Ако нема избори во јуни, се враќа политичката влада, редовни избори во декември.

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи избори на кои ќе биде загрозен животот на граѓаните

Опсервер - 15.05.2020

СДСМ продолжува да покажува и докажува дека не се грижи за здравјето за граѓаните, ниту пак за економијата, а најмалку за државните институции и нивната функционалност со оглед на фактот што три години ги корумпираше и поставуваше неспособен кадар ...

Пендаровски за тв 24: Шансите следната недела да се договори датум за избори се 50:50

Либертас - 15.05.2020

„Позициите се различни. не се зборуваше за датумите, но од она што го слушнав, очекувам од понеделник кога ќе се видиме повторно, имам впечаток дека разликите да се поголеми од овој месец.

Бучковски за „360 Степени“: Нема бегање од избори – да бидат на 21 или 28 јуни

iPortal - 15.05.2020

Екс-премиерот и професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Владо Бучковски, во дебата на „360 Степени“ зборуваше за времето кога би требало да се одржат парламентарните избори. Тој оцени дека со прогласување нова вонредната состојба од 14 ...

Бучковски: Избори мора да има и тие да бидат на 21 или 28 Јуни

24Инфо - 15.05.2020

Екс-премиерот и професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Владо Бучковски, во дебата на „360 Степени“ зборуваше за времето кога би требало да се одржат парламентарните избори. Тој оцени дека со прогласување нова вонредната состојба од 14 ...

Бучковски: СДСМ сигурно ќе победи ако денес има избори

Локално - 15.05.2020

Професорот на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Владо Бучковски, во дебата на „360 Степени“ изјави дека доколку денес има избори сигурно ќе победи СДСМ. Сепак на 21 или на 28 јуни, кампањата дава можност ВМРО-ДПМНЕ да покаже многу повеќе од ова ...

Денес да има избори СДСМ убедливо ќе победи, смета Бучковски

24Инфо - 15.05.2020

Екс-премиерот и професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Владо Бучковски, во дебата на „ 360 Степени “ ги кажа своите предвидувања за претстојните избори доколку се одржат до крајот на јуни.

(ВИДЕО) Бучковски: Си играме сериозно против интересите на Македонија, нема бегање од избори – да бидат на 21 или 28 ...

Либертас - 15.05.2020

Екс-премиерот и професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Владо Бучковски, во дебата на „ 360 Степени “ зборуваше за времето кога би требало да се одржат парламентарните избори. Тој оцени дека со прогласување нова вонредната состојба од 14 ...

Пендаровски: Јас сум медијатор во процесот за одредување датум за избори

Frontline - 15.05.2020

Претседателот предупреди дека ќе имаме проблем доколку лидерите не постигнат договор за датум за парламентарните избори и ако се вратиме на политичка влада. Датумот за избори не е моја работа, јас сум само медијатор во тој процес.

Датумот за избори не е моја работа, јас сум само медијатор, вели Пендаровски

Локално - 15.05.2020

Датумот за избори не е моја работа, јас сум само медијатор во тој процес. Целта е да се постигне консензус, изјави претседателот на државата Стево Пендаровски во врска со одредувањето датум за предвремени парламентарни избори најавувајќи дека ...

Пендаровски: Шансите за договор помеѓу партиите за датум за избори се 50:50

CivilMedia - 15.05.2020

Претседателот Стево Пендаровски вечерва за ТВ24 изјави дека не е сигурен дека на следната лидерска средба може да падне договор за датумот за одржување на изборите. Тој шансите за договор ги сведе на 50:50.

Пендаровски: Јас сум медијатор во процесот за одредување на нов датум за избори

Опсервер - 15.05.2020

Скопје, 15 мај 2020 () – Датумот за избори не е моја работа, јас сум само медијатор во тој процес. Целта е да се постигне консензус, изјави претседателот на државата Стево Пендаровски во врска со одредувањето датум за предвремени парламентарни ...

Пендаровски: Јас сум медијатор во процесот за одредување на нов датум за избори

Либертас - 15.05.2020

– Тргам од интересот на државата, а тоа е да имаме фер и демократски избори неопходни за евроинтеграцискиот процес, рече Пендаровски. Пендаровски во интервју за ТВ 24 рече дека позициите на политичките лидери во однос на датумот за избори се многу ...

Пендаровски: Јас сум медијатор во процесот за одредување на нов датум за избори

24Инфо - 15.05.2020

Датумот за избори не е моја работа, јас сум само медијатор во тој процес. Целта е да се постигне консензус, изјави претседателот на државата Стево Пендаровски во врска со одредувањето датум за предвремени парламентарни избори најавувајќи дека ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи избори на кои ќе биде загрозен животот на граѓаните

24Инфо - 15.05.2020

Соопштение до јавноста- реакција на прес конференцијата на Костадин Костадинов „СДСМ продолжува да покажува и докажува дека не се грижи за здравјето за граѓаните, ниту пак за економијата, а најмалку за државните институции и нивната функционалност ...

Пазарот на Заев – Лицитација со датум за избори и човечки животи

Република - 15.05.2020

Датумот за избори на лицитација – сака јуни ако не може јуну јули, ако не може јуи тогаш декември. Дали има корона вирус, епидемии, пандемии, вонредни, кризни состојби воопшто не е битно. Битно е што сакам јас и што мене повеќе ми одговара – вака ...

Пендаровски: Јас сум медијатор во процесот за одредување на нов датум за избори

Вечер Прес - 15.05.2020

Датумот за избори не е моја работа, јас сум само медијатор во тој процес. Целта е да се постигне консензус, изјави претседателот на државата Стево Пендаровски во врска со одредувањето датум за предвремени парламентарни избори најавувајќи дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме избори на кои ќе биде загрозен животот и здравјето на граѓаните

Либертас - 15.05.2020

СДСМ продолжува да покажува и докажува дека не се грижи за здравјето за граѓаните, ниту пак за економијата, а најмалку за државните институции и нивната функционалност со оглед на фактот што три години ги корумпираше и поставуваше неспособен кадар ...

Пендаровски: Јас сум медијатор во процесот за одредување на нов датум за избори

Бизнис Вести - 15.05.2020

Датумот за избори не е моја работа, јас сум само медијатор во тој процес. Целта е да се постигне консензус, изјави претседателот на државата Стево Пендаровски во врска со одредувањето датум за предвремени парламентарни избори најавувајќи дека ...

Пендаровски: Јас сум медијатор во процесот за одредување на нов датум за избори

iPortal - 15.05.2020

Датумот за избори не е моја работа, јас сум само медијатор во тој процес. Целта е да се постигне консензус, изјави претседателот на државата Стево Пендаровски во врска со одредувањето датум за предвремени парламентарни избори најавувајќи дека ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи избори на кои ќе биде загрозен животот на граѓаните

MakPress - 15.05.2020

СДСМ продолжува да покажува и докажува дека не се грижи за здравјето за граѓаните, ниту пак за економијата, а најмалку за државните институции и нивната функционалност со оглед на фактот што три години ги корумпираше и поставуваше неспособен кадар ...

„Клик Плус“ – избори со маски и ракавици

ТВ21 - 14.05.2020

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов во вчерашното дебатно издание „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека потребни се избори за да се стави крај на хаосот кој што го прават министрите од ВМРО-ДПМНЕ. Реагираше портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Арсовски: Не сакаме избори на кои ќе броиме жртви наместо гласови

Фокус - 14.05.2020

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, на ТВ21 истакна дека во СДСМ се залагаат само декларативно за здравјето на граѓаните. -За нас и за сите останати, верувам дека и во СДСМ, здравјето на граѓаните е најважно.

„Додека здравствените власти се борат со коронавирусот, ВМРО-ДПМНЕ само лаже, манипулира и обвинува“

ТВ21 - 14.05.2020

„Додека здравствените власти се борат со коронавирусот, ВМРО-ДПМНЕ само лаже, манипулира и обвинува“, посочи портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов во „Click Plus“ на ...

„МВР-ВМРО се враќа“, вели Костадинов – „Во кое својство Вице Заев бил во полициска станица“, прашува Арсовски

ТВ21 - 14.05.2020

„Во кое својство Вице Заев бил во полициска станица за да се расправа со полициски службеници кој дејствувале согласно закон, да се обиде да се заканува и да вади луѓе од полиција“, запраша портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски во „Click Plus“ на ...

Заев: Бидејќи е лето, продолжувањето на изборниот ден нема да претставува проблем

Канал5 - 14.05.2020

Бидејќи е лето, продолжувањето на изборниот ден нема да претставува проблем. Предложи лидерот на СДСМ Зоран Заев во вечерашното гостување на Телма, Со оглед на тоа што претстојните парламентарни избори треба да се спроведат во деликатни околности ...

Костадинов: На избори во првиот можен рок по вонредната состојба

Фокус - 14.05.2020

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов на ТВ21 истакна дека ставот на СДСМ е избори во прв можен рок по завршување на вонредната состојба. -Ставот на СДСМ е избори во првиот можен рок веднаш по завршување на вонредната состојба кога тоа ќе го ...

Демократски форум: Избори за време на пандемија се неодговорен чин, над 30 луѓе ќе бидат во една просторија

Фокус - 14.05.2020

Избори во Македонија пред официјалниот крај на корона вирусот не се возможни, сметаат од невладината организација Демократски форум. „Во Македонија има околу 3000 избирачки места. Во секое избирачко место има 10 члена изборна комисија составена од ...

И покрај пандемијата, изборите во Европа и на Балканот не запираат

24 Вести - 14.05.2020

Меѓу процесите кои се погодени од пандемијата на Ковид-19 се и изборните. Европските лидери се справуваат со нова ситуација, планирани избори пред пандемијата – локални, регионални, парламентарни, претседателски, референдуми, но короната го запре ...

Шилегов: Ако е невозможно да се спроведат избори, тогаш треба да ја вратиме политичката влада

Фокус - 14.05.2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов во денешното гостување на ТВ 24 рече дека техничката влада е влада за организација на избори. Доколку не постојат услови за одржување на изборите, тогаш треба да се врати политичката влада, смета тој.

Костадинов: Избори во прв можен рок по завршување на вонредната состојба

ТВ21 - 14.05.2020

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека ставот на СДСМ е избори во прв можен рок по завршување на вонредната состојба. „Ставот на СДСМ е избори во првиот можен рок веднаш по завршување на ...

Костадинов: Ни требаат избори за да ставиме крај на хаосот на министрите на ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 14.05.2020

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов во вечерашното дебатно издание „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека потребни се избори за да се стави крај на хаосот кој што го прават министрите од ...

Заев: Пенкало за секој гласач, заокружување до доцна во ноќта

Алфа - 14.05.2020

Избори ќе има, макар и да треба да се купуваат пенкала за секој гласач, ова е најновата идеја на лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој бара брзи избори во време на пандемија, кога речиси сите земји ги одложуваат изборите .

Во СДСМ решиле: Ако нема избори во јуни, ќе има во декември

360 степени - 14.05.2020

Независно од продолжувањето на вонредната ситуација, во раководството на владејачката партија има размислувања дека, ако нема договор за избори до крајот на следниот месец, тогаш гласањето треба да се реализира во редовниот термин и тоа или во ...

Пандемијата нема да ги спречи изборите на Балканот и во Европа

Слободен Печат - 14.05.2020

Меѓу процесите кои се погодени од пандемијата на Ковид-19 се и изборните. Европските лидери се справуваат со нова ситуација, планирани избори пред пандемијата – локални, регионални, парламентарни, претседателски, референдуми, но короната го запре ...

Шилегов на ТВ24: Ако немаме избори, тогаш да си ја вратиме политичката Влада

+инфо - 14.05.2020

Ако сме се договориле да имаме техничка влада за организација на избори, а истовремено е невозможно да се одржат изборите, тогаш треба да си ја вратиме политичката Влада и Собранието, рече скопскиот градоначалник Петре Шилегов на денешното гостување ...

Крајот на јуни резервиран за парламентарни избори

А1 On - 14.05.2020

Ѝ натаму не е јасно дали двете најголеми политички партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе ги усогласат ставовите за датумот на одржување на изборите, но сè поизвесно е дека тие ќе одржат кон крајот на јуни.

И покрај пандемијата, изборите во Европа и на Балканот не запираат

Независен - 14.05.2020

Фото: Б. Грданоски Меѓу процесите кои се погодени од пандемијата на Ковид-19 се и изборните. Европските лидери се справуваат со нова ситуација, планирани избори пред пандемијата – локални, регионални, парламентарни, претседателски, референдуми, но ...

СДСМ со ултиматум: Ако нема избори во јуни, се враќа политичката влада, редовни избори во декември

Курир - 14.05.2020

Како што објави „360 Степени“, раководството на СДСМ, според извори од партискиот врв, останува на ставот дека парламентарните избори треба да се одржат до крајот на јуни, независно од најавите дека утре ќе има нов предлог од Владата за продолжување ...

И покрај пандемијата, изборите во Европа и на Балканот не запираат

А1 On - 14.05.2020

Меѓу процесите кои се погодени од пандемијата на Ковид-19 се и изборните. Европските лидери се справуваат со нова ситуација, планирани избори пред пандемијата – локални, регионални, парламентарни, претседателски, референдуми, но короната го запре ...

И покрај пандемијата, изборите во Европа и на Балканот не запираат

Сител - 14.05.2020

Меѓу процесите кои се погодени од пандемијата на Ковид-19 се и изборните. Европските лидери се справуваат со нова ситуација, планирани избори пред пандемијата – локални, регионални, парламентарни, претседателски, референдуми, но короната го запре ...

Во Србија, Исланд и Францијa и покрај пандемијата - избори, во Полска и Велика Британија одложени

МКД - 14.05.2020

Меѓу процесите кои се погодени од пандемијата на ковид-19 се и изборните. Европските лидери се справуваат со нова ситуација, планирани избори пред пандемијата – локални, регионални, парламентарни, претседателски, референдуми, но короната го запре ...

Додека во светот се одложуваат изборите, Заев на штета на здравјето на граѓаните бара избори

Курир - 14.05.2020

Денеска во емисијата „Утрински Брифинг“ се коментираше за изборите во светот, дали ќе се одложуваат или пак ќе се одржат. Заклучокот во емисијата беше дека околу 50-тина држави во светот ги одложија изборите.

Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ се грижи за здравјето на граѓаните додека СДСМ само декларативно

Курир - 14.05.2020

Во СДСМ, а особено Зоран Заев се залагаат за здравјето на граѓаните само декларативно, но не и суштински, со тоа што го втурнуваат народот во вистинска опасност со тоа што инсистираат на избори во време на пандемија, истакна портпаролот на ...

СДСМ со обид за манипулација: „Избори треба да има заради здравјето на граѓаните и економијата“

Курир - 14.05.2020

Секој потег, секоја одлука и секоја политика на СДСМ е и ќе биде исклучиво во функција на граѓаните, во интерес на државата. За нас најважни се граѓанитe. Секое одлагање на изборите подалеку од крајот на јуни е туркање на земјата во голема ...

Костадинов: Избори во првиот можен рок, по завршување на вонредната состојба, со препорака на здравствените власти

CivilMedia - 14.05.2020

„Ставот на СДСМ е избори во првиот можен рок, веднаш по завршување на вонредната состојба, кога тоа ќе го препорачаат здравствените експерти“, истакна портпаролот на СДСМ Коста Костадинов, во емисијата „Клик плус“ на ТВ21.

Костадинов на ТВ 21: Избори после вонредната состојба, со препорака на лекарите

Frontline - 14.05.2020

„По пандемијата, во првиот можен рок да се оди на избори. Нашиот став е многу јасен, а тоа е веднаш по завршување на вонредната состојба. Очекувам да се најде решение. Анкетите покажуваат дека водиме, но ако анкетите на ВМРО ДПМНЕ покажуваат дека ...

(ВИДЕО) Костадинов: Ни требаат избори за да ставиме крај на хаосот на министрите на ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 14.05.2020

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов во вечерашното дебатно издание „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека потребни се избори за да се стави крај на хаосот кој што го прават министрите од ...

Костадинов: Избори во првиот можен рок веднаш по завршување на вонредната состојба

Локално - 14.05.2020

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ 21 истакна дека ставот на СДСМ е избори во прв можен рок по завршување на вонредната состојба. „Ставот на СДСМ е избори во првиот можен рок веднаш по завршување на ...

И покрај пандемијата, изборите во Европа и на Балканот не запираат

Опсервер - 14.05.2020

Скопје, 14 мај 2020 () – Меѓу процесите кои се погодени од пандемијата на Ковид-19 се и изборните. Европските лидери се справуваат со нова ситуација, планирани избори пред пандемијата – локални, регионални, парламентарни, претседателски, ...

Костадинов: Избори во првиот можен рок веднаш по завршување на вонредната состојба

Бриф - 14.05.2020

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ 21 истакна дека ставот на СДСМ е избори во прв можен рок по завршување на вонредната состојба. „Ставот на СДСМ е избори во првиот можен рок веднаш по завршување на ...

Костадинов: Избори во првиот можен рок, по завршување на вонредната состојба, со препорака на здравствените власти

24Инфо - 14.05.2020

Ставот на СДСМ е избори во првиот можен рок, веднаш по завршување на вонредната состојба, кога тоа ќе го препорачаат здравственсите експерти, истакна портпаролот на СДСМ Коста Костадинов, во емисијата „Клик плус” на ТВ21.

И покрај пандемијата, изборите во Европа и на Балканот не запираат

Либертас - 14.05.2020

Меѓу процесите кои се погодени од пандемијата на Ковид-19 се и изборните. Европските лидери се справуваат со нова ситуација, планирани избори пред пандемијата – локални, регионални, парламентарни, претседателски, референдуми, но короната го запре ...

И покрај пандемијата, изборите во Европа и на Балканот не запираат

Скопје инфо - 14.05.2020

Меѓу процесите кои се погодени од пандемијата на Ковид-19 се и изборните. Европските лидери се справуваат со нова ситуација, планирани избори пред пандемијата – локални, регионални, парламентарни, претседателски, референдуми, но короната го запре ...

Заев околу гласањето: Ако треба државата да купи пенкала за изборите од прилика тие ќе чинат 150.000 евра

Бизнис Вести - 14.05.2020

Електронското гласаење на изборите, но и продолжување на часот за гласање на изборниот ден се добри за разгледување, доколку и опозицијата се согласи за тавиот начин на избори, порача синоќа лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за Телма.

Не можеме да имаме влада во вонредна состојба без парламент, такво нешто не постои, вели Шилегов

Локално - 14.05.2020

Не постои политичка партија која тврди дека треба да имаме избори по секоја цена. СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и другите партии велат дека треба да одиме на избори во случај да имаме олеснување на здравствената состојба, изјави првиот човек на Град Скопје, ...

Заев е за избори по секоја цена: 150 илјади евра за пенкала за секој гласач

Република - 14.05.2020

Избори ќе има, макар и да треба да се купуваат пенкала за секој гласач, ова е најновата идеја на лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој бара брзи избори во време на пандемија, кога речиси сите земји ги одложуваат изборите.

Шилегов: Не постои политичка партија која тврди дека треба да имаме избори по секоја цена

24Инфо - 14.05.2020

Петре Шилегов за ТВ 24 вели дека не постои политичка партија која тврди дека треба да имаме избори по секоја цена. – Ние за жал се наоѓаме во една меѓу ситуација. Беше распуштено Сообранието, беа распишани изборите и некаде во роковите кои што течат ...

Во СДСМ решиле: Ако нема избори во јуни, се враќа политичката влада, редовни избори во декември

Либертас - 14.05.2020

Како што објави „ 360 Степени “, раководството на СДСМ, според извори од партискиот врв, останува на ставот дека парламентарните избори треба да се одржат до крајот на јуни, независно од најавите дека утре ќе има нов предлог од Владата за ...

И покрај пандемијата, изборите во Европа и на Балканот не запираат

CivilMedia - 14.05.2020

Меѓу процесите кои се погодени од пандемијата на Ковид-19 се и изборните. Европските лидери се справуваат со нова ситуација, планирани избори пред пандемијата – локални, регионални, парламентарни, претседателски, референдуми, но короната го запре ...

СДСМ: Избори веднаш во јуни или се враќа политичката влада на Заев и ќе се чека декември

Денешен - 14.05.2020

Раководството на СДСМ, според извори од партискиот врв, останува на ставот дека парламентарните избори треба да се одржат до крајот на јуни, независно од најавите дека утре ќе има нов предлог од Владата за продолжување на вонредната состојба, а ...

И покрај пандемијата, изборите во Европа и на Балканот не запираат

24Инфо - 14.05.2020

Меѓу процесите кои се погодени од пандемијата на Ковид-19 се и изборните. Европските лидери се справуваат со нова ситуација, планирани избори пред пандемијата – локални, регионални, парламентарни, претседателски, референдуми, но короната го запре ...

Костадинов на ТВ 21: Избори после вонредната, со препорака на лекарите

Centar - 14.05.2020

„По пандемијата, во првиот можен рок да се оди на избори. Нашиот став е многу јасен, а тоа е веднаш по завршување на вонредната состојба. Очекувам да се најде решение. Анкетите покажуваат дека водиме, но ако анкетите на ВМРО ДПМНЕ покажуваат дека ...

Костадинов: Ни требаат избори за да ставиме крај на хаосот на министрите на ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 14.05.2020

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов во вечерашното дебатно издание „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека потребни се избори за да се стави крај на хаосот кој што го прават министрите од ...

Костадинов на ТВ 21: Еве факти како ВМРО ДПМНЕ лаже кога вели се грижи за здравјето

Centar - 14.05.2020

„Здравјето на граѓаните им било важно на ВМРО ДПМНЕ? Не, лажат. Прво Мицкоски излезе со став дека не треба вонредна, туку треба кризна ситуација. После изјави дека СДСМ Бога моли да има корона.

Костадинов: Ни требаат избори за да ставиме крај на хаосот на министрите на ВМРО-ДПМНЕ

Centar - 14.05.2020

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов во вечерашното дебатно издание „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека потребни се избори за да се стави крај на хаосот кој што го прават министрите од ВМРО-ДПМНЕ.

Избори без маски

Н.Македонија - 14.05.2020

Додека очајнички се обидуваат да испливаат од силно разбрануваниот океан од вести, дез/информации и спинови за симптомите, лекувањето, последиците и, генерално, за локалните и глобалните статистики поврзани со пандемијата на новиот коронавирус и, се ...

Бизнисот за изборите: Лидерите да не мислат на мандат, туку на спас на економијата

Денар - 14.05.2020

Додека лидерите на политичките партии калкулираат со датумот за веќе се поизвесното одржување на парламентарните избори, најверојатно во јуни, бизнисот ќе ги брои штетите предизвикани од пандемијата со вирусот Ковид – 19 и стравува дека уште еден ...

Меѓу процесите кои се погодени од пандемијата на Ковид-19 се и изборите

MakPress - 14.05.2020

Меѓу процесите кои се погодени од пандемијата на Ковид-19 се и изборните. Европските лидери се справуваат со нова ситуација, планирани избори пред пандемијата – локални, регионални, парламентарни, претседателски, референдуми, но короната го запре ...

Познато е кога ќе се одржат престојните избори, водејќи се од чекорите на институциите

Скопје1 - 14.05.2020

Ѝ натаму не е јасно дали двете најголеми политички партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе ги усогласат ставовите за датумот на одржување на изборите, но сè поизвесно е дека тие ќе одржат кон крајот на јуни, објави А1ОН.

ЗАЕВ: Ако треба ќе купиме пенкало за секој гласач, тоа ќе чини 150 илјади евра!

Магазин - 14.05.2020

Екс премеиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев рече дека државата би можела да најде решение за избори во јуни. Имено тој даде и свое видување на тоа како би изгледале изборите во време на пандемијата од коронавирус.

Заев за ТВ21 ги појаснува роковите – освен 14 јуни кои се можните датуми за избори?

ТВ21 - 13.05.2020

Единствен кој го предложи 14 јуни како датум за избори е лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Нивниот предлог беше поддржан од неговиот коалиционен партнер Биљал Касами, лидер на Движење Беса. Другите партиски лидери не дадоа конкретен датум кога би сакале ...

Заев во Топ Тема: Јас сум убеден дека ќе донесеме заедничка одлука за датум на изборите

Телма - 13.05.2020

“Разговаравме вчера и утврдивме дека ќе мора да живееме со корона вирусот се додека не се пронајде вакцина. Се јавуваат одредени “џепови”, но корона кризата одминува. Граѓаните треба да знаат дека никој не сака да брза на избори, сите сакаме ...

Заев е за електронско гласање и изборниот ден да трае до 22 часот: Ако треба ќе купиме пенкало за секој гласач

Фокус - 13.05.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија Телма даде свое видување како би изгледал изборниот процес. -Кога би можеле веднаш да одиме електронски, тоа би било одлично. Но, прво опозицијата треба да се согласи.

СДСМ: Избори мора да има заради здравјето на граѓаните, заради новата економија

Канал5 - 13.05.2020

Стручноста и одговорноста во справувањето со кризата добија целосна верификација, тоа е многу важно Вчера, на лидерскатата средба, сите политички партии изразија целосна и недвосмислена доверба во Комисијата за заразни болести, во епидемиолозите и ...

Милошоски: Заев инсистира на небезбедни избори со помала излезност за да го ублажи својот пораз

Канал5 - 13.05.2020

Зошто господинот Заев лицитира на ваков начин со датумот за изборите можеме само да претпоставиме. Денес би имал две пораки да испратам, првата е дека ВМРО-ДПМНЕ е прилично задоволна од исходот на вчерашната лидерска средба кај претседателот ...

Заев не сака да оди на избори среде лето, било многу топло

Курир - 13.05.2020

Во денешната емисија Топ Тема на Телма Телевизија во своето гостување претседателот на СДСМ Зоран Заев посочи дека во сред лето било многу жешко на 40 степени со маски неприфатливо било да се оди на избори, за подоцна да истакне дека сега било ...

Заев: Никој не брза на избори

Независен - 13.05.2020

По оваа криза со Ковид-19 сигурно е дека изборната програма на партијата ќе претрпи промени, вели Заев Никој не брза да оди на избори и не сака веднаш да оди на избори, но треба да се земе предвид фактот дека коронакризата одминува, а земјата нема ...

Заев поддржува продолжен изборен ден и електронско гласање

Независен - 13.05.2020

Електронското гласаење на изборите, но и продолжување на часот за гласање на изборниот ден се добри за разгледување, доколку и опозицијата се согласи за тавиот начин на избори, порача вечерва лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за Телма.

Заев: Кога би можеле електронски да ги спроведеме изборите тоа би било одлично

Слободен Печат - 13.05.2020

Тој рече дека се согласува и со идеата за продолжување на избирачкиот ден во однос на саатницата кога се гласа. Електронското гласаење на изборите, но и продолжување на часот за гласање на изборниот ден се добри за разгледување, доколку и ...

Нашиот избор се фер, демократски и пред сѐ безбедни избори, тогаш кога ќе бидат можни!

+инфо - 13.05.2020

Безмалку три децении по осамостојувањето, Македонија сѐ уште не е развиена демократска држава. Таа бавно транзитира од автократија во демократија. Затоа и официјално е означена како хибриден режим.

Заев за денот на изборите: Пенкало од 5 денари за секој гласач!

+инфо - 13.05.2020

Гласањето нема да биде проблем, бидејќи ќе го спроедеме според протоколите на Комисијата за заразни болести, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во денешното гостување на „Топ тема“ на Телма.

Заев со нов предлог за избори во време на корона: наместо од 7 до 19, да се гласа од 6 до 22 часот

360 степени - 13.05.2020

Според лидерот на СДСМ, со оглед на тоа што сега е лето, продолжувањето на изборниот ден нема да претставува проблем Електронско гласање или продолжување на времето за гласање, предложи лидерот на СДСМ Зоран Заев во вечерашното гостување на Телма, ...

Заев: Следната недела ќе имаме датум за избори

Р.С.Европа - 13.05.2020

„Здравјето на граѓаните е пред се, никој не брза да оди на избори и не сака веднаш да оди на избори, но треба да се земе предвид фактот дека коронакризата одминува, а земјата нема функционален парламент, нема политичка влада која треба да ја носи ...

Заев во економска криза ќе набавува 1.800.000 пенкала за 150.000 евра, а не се откажува од кратење на платите на ...

Курир - 13.05.2020

Лидерот на владејачката СДСМ Зоран Заев не се откажува од брзи предвремени парламентарни избори и покрај укажувањата на здравствените експерти дека состојбата со коронавирусот е се уште алармантна.

Заев со нов предлог за изборите: Гласањето да почне во 6 часот, а да заврши во 22 часот

+инфо - 13.05.2020

Лидерот на СдСМ, Зоран Заев, во вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на Телма произнесе нов предлог околу одржувањето на предвремените парламентарни избори во јуни годинава. Тој истакна дека се согласува со продолжување на изборниот ден.

Заев поддржува електронското гласање

Press24 - 13.05.2020

Електронското гласаење на изборите, но и продолжување на часот за гласање на изборниот ден се добри за разгледување, доколку и опозицијата се согласи за тавиот начин на избори, порача вечерва лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за Телма.

ЗАЕВ ЗА ИЗБОРИТЕ: Кога би можеле веднаш да одиме електронски, тоа би било одлично

Скопје24 - 13.05.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, во интервју за емисијата Топ тема на Телма вечерва изјави дека партијата својата изборна програма овој пат најверојатно поради болеста ќе ја преставува преку видео преноси од седиштето на партијата.

Заев во економска криза ќе набавува 1.800.000 пенкала за 150.000 евра, а не се откажува од кратење на платите на ...

Нетпрес - 13.05.2020

Лидерот на владејачката СДСМ Зоран Заев не се откажува од брзи предвремени парламентарни избори и покрај укажувањата на здравствените експерти дека состојбата со коронавирусот е се уште алармантна.

Николовски: Мицкоски немаше детален план и бараше претседателот на Владата да му гарантира дека ќе можел да тера ...

Слободен Печат - 13.05.2020

Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски на Фејсбук објави пост за вчерашната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски. -Вчера, на лидерскатата средба, сите политички партии изразија целосна и недвосмислена доверба во Комисијата за ...

Лидер со ексклузивни детали од вчерашната лидерска средба: Заев бил отсутен, Дескоска била суфлер!

Курир - 13.05.2020

Нови детали за вчерашната лидерската средба во Вила Водно. Присутните велат дека Заев дошол на средбата кај Пендаровски без план, но со однапред научено четиво околу можните датуми за избори кои биле примени со доза на зачуденост од присутните, ...

Милошоски: Заев инсистира на небезбедни избори со помала излезност за да го ублажи својот пораз

Сител - 13.05.2020

Денес би имал две пораки да испратам, првата е дека ВМРО-ДПМНЕ е прилично задоволна од исходот на вчерашната лидерска средба кај претседателот Пендаровски затоа што начелно беше прифатен планот кој што го понудивме во 4 точки, а тоа е консултација и ...

СДСМ: Избори мора да има заради здравјето на граѓаните, заради новата економија

Сител - 13.05.2020

Вчера, на лидерскатата средба, сите политички партии изразија целосна и недвосмислена доверба во Комисијата за заразни болести, во епидемиолозите и во Владата за начинот на справувањето со кризата (и покрај тоа што Мицкоски имал првична идеја да ја ...

Милошоски: Заев инсистира на небезбедни избори со помала излезност за да го ублажи својот пораз

Курир - 13.05.2020

Денес би имал две пораки да испратам, првата е дека ВМРО-ДПМНЕ е прилично задоволна од исходот на вчерашната лидерска средба кај претседателот Пендаровски затоа што начелно беше прифатен планот кој што го понудивме во 4 точки, а тоа е консултација и ...

Милошоски: Заев сака небезбедни избори со помала излезност за да го ублажи својот пораз ВИДЕО

+инфо - 13.05.2020

Антонио Милошоски на денешната прес конференција ВМРО-ДПМНЕ истакна дека партијата е спремна во секој момент да настапи на избори и дека очекува победа на ниво на цела Република Македонија, а исто така очекува од страна на Зоран Заев и Оливер ...

Милошоски: Заев сака избори со помала излезност за да го ублажи својот пораз

Нетпрес - 13.05.2020

Денес би имал две пораки да испратам, првата е дека ВМРО-ДПМНЕ е прилично задоволна од исходот на вчерашната лидерска средба кај претседателот Пендаровски затоа што начелно беше прифатен планот кој што го понудивме во 4 точки, а тоа е консултација и ...

Заев: Сите треба да разберат дека никој не се брза да оди на избори, но потенцијалот на најмалку заразени е токму сега

Press24 - 13.05.2020

Благодарение на информираноста на граѓаните, благодарение на вас медиумските работници, можеме да кажеме дека успешно се справуваме со пандемијата со коронавирусот, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој вечерва имаше гостување во Телевизија Телма.

Демократски форум: Не се возможни избори во Македонија пред крајот на пандемијата

Курир - 13.05.2020

Демократскиот форум, тргнувајќи од начелото дека добросостојбата на граѓаните е врвен приоритет за секое општество смета дека избори во Македонија пред официјалниот крај на коронавирусот не се возможни. „Во Македонија има околу 3.000 избирачки места.

Заев: Мерките вродија со плод, следната недела ќе имаме датум за избори

Кајгана - 13.05.2020

Ова вечерва го порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев во телевизиско гостување, во кое потенцира дека ние сме единствена европска држава, која во моментов нема функционален Парламент и додаде дека изборите би се одржале за четириесетина дена, во втората ...

Укинувањето на вонредната состојба не може да е почеток на изборниот период

Нетпрес - 13.05.2020

По лидерската средба вчера, претседателот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека всушност иборите се прогласени, а ВМРО-ДПМНЕ само купува време. „Ако нема трета вонредна состојба, избори би можело да има на 8 јуни.

Ниту еден лидер на партија не ги прифатил датумите за избори од Заев, брифираат од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 13.05.2020

Ниту еден лидер на партија не ги прифатил датумите кои ги понудил претседателот на СДСМ, Зоран Заев, брифираат извори од ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, спорен е и ставот на СДСМ изборните дејствија да продолжат со укинување на вонредната состојба, бидејќи, ...

Николовски: Мицкоски на средбата не понуди никаков план

360 степени - 13.05.2020

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, вели дека на вчерашната средба, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, немал никаков детален план за здравството и за економијата, како што тоа се најавуваше по медиумите.

Брзи избори, или пролонгирана агонија!

Слободен Печат - 13.05.2020

Една од активностите во прилог на тоа треба да биде и што побргу одржување на изборите кои треба што поскоро да ја одглават државата од правно-политичкиот ќорсокак во кој заглавува. Лидерската средба не донесе конкретен термин за одржување на ...

(ВИДЕО) Милошоски: Заев инсистира на небезбедни избори со помала излезност за да го ублажи својот пораз

А1 On - 13.05.2020

„Денес би имал две пораки да испратам, првата е дека ВМРО-ДПМНЕ е прилично задоволна од исходот на вчерашната лидерска средба кај претседателот Пендаровски затоа што начелно беше прифатен планот кој што го понудивме во 4 точки, а тоа е консултација ...

(Видео) Милошоски: Заев инсистира на небезбедни избори за да го ублажи поразот

Макфакс - 13.05.2020

Заев инсистира на небезбедни избори со помала излезност за да го ублажи својот пораз, вели Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ. Тој кажа дека партијата е прилично задоволна од исходот на вчерашната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски ...

СДСМ очекува датумот за избори да се договори идната недела, ВМРО-ДПМНЕ вели дека има уште услови кои треба да се ...

Сител - 13.05.2020

Ден по лидерската средба кај шефот на држвата Пендаровски, власта и опозицијата различно толкуваат што на нејзе се зборувало за изборите и кога и како да се дојде до нив. Од владејачката СДСМ велат дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во текот на состанокот ...

Дали Заев и Спасовски учествуваа на истата лидерска средба?

Алфа - 13.05.2020

Заев на лидерската средба нудел датуми за избори, но никој од лидерите на политичките партии не ги прифатил, брифираат извори од ВМРО-ДПМНЕ. На лидерската вчера се договорија пак да има лидерска идната недела.

Заев: Следната недела ќе има датум за избори, согласно лекарските препораки

Нова ТВ - 13.05.2020

Направиме сериозен напредок, вчера беше значаен ден заради тоа што прво имаме дијалог, нормална земја сме, седиме на маса и разговараме, констатиравме неколку важни работи кои што се важни за сите, ама важни се и за граѓаните за кои што се ...

По лидерската средба ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ влегоа во старите ровови

Независен - 13.05.2020

Дали вчерашните донекаде помирливи изјави по лидерската средба беа погрешен впечаток на јавноста или партиските штабови денеска сфатија дека некој може да добие повеќе со сопствено толкување на разговорите кај претседателот Стево Пендаровски? ...

Демократски форум: Не се возможни избори во Македонија пред крајот на пандемијата

+инфо - 13.05.2020

Демократскиот форум, тргнувајќи од начелото дека добросостојбата на граѓаните е врвен приоритет за секое општество смета дека избори во Македонија пред официјалниот крај на коронавирусот не се возможни. „Во Македонија има околу 3.000 избирачки места.

Стојаноска: Во моментов најважно е здравјето на граѓаните, а избори ќе има тогаш кога здравствените установи ќе утврдат ...

Курир - 13.05.2020

Стојаноска: Во моментов најважно е здравјето на граѓаните, а избори ќе има тогаш кога здравствените установи ќе утврдат можност за такво нешто Во денешното издание на утринската емисија “Добро утро, секое утро” на Алфа телевизија линковски се вклучи ...

Заев: Сите треба да разберат дека никој не се брза да оди на избори, но потенцијалот на најмалку заразени е токму сега

Слободен Печат - 13.05.2020

Тој напомена дека во текот на летото, на високите температури е незамисливо да се оди со маски на гласање. Благодарение на информираноста на граѓаните, благодарение на вас медиумските работници, можеме да кажеме дека успешно се справуваме со ...

Заев: На високи температури е незамисливо да се оди со маски на гласање, затоа избори сега

Република - 13.05.2020

Сите треба да разберат дека никој не се брза да оди на избори, но во текот на летото, на високите температури е незамисливо да се оди со маски на гласање, рече вечерва лидерот на СДСМ Зоран Заев во „Топ тема“.

Заев на Телма: Следната недела ќе утврдиме датум за избори, согласно лекарските препораки

Centar - 13.05.2020

„Направивме сериозен напредок, имавме дијалог, констатиравме неколку работи за кои сме согласни сите. Ќе мора да живееме со корона вирусот додека не се најде вакцина, Кривата паѓа, но се појавуваат повремени случаи.

Заев: Сега е моментот да излеземе да гласаме, затоа што потенцијалот на најмалку заразени е сега

Frontline - 13.05.2020

Границите на лето ќе бидат отворени, нашинците ќе си дојдат, но не се знае колку ќе се вратат годинава. Постои можност за нови пикови и во летото, есента веќе се отвораат училиштата, ќе доаѓаат новите вирози.

Заев со поддршка за електронското гласање и овозможување 16 часа за гласање на иборниот ден

Бриф - 13.05.2020

Електронското гласаење на изборите, но и продолжување на часот за гласање на изборниот ден се добри за разгледување, доколку и опозицијата се согласи за тавиот начин на избори, порача вечерва лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за Телма.

Заев: Мерките вродија со плод, да се искористи намалениот број заболени, следната недела ќе имаме датум за избори

Опсервер - 13.05.2020

Скопје, 13 мај 2020 () – Здравјето на граѓаните е пред се, никој не брза да оди на избори и не сака веднаш да оди на избори, но треба да се земе предвид фактот дека коронакризата одминува, а земјата нема функционален парламент, нема политичка влада ...

Николовски: Мицкоски на средбата имаше план само за една своја лична цел – да бега од темата за избори, но следната ...

iPortal - 13.05.2020

Вчера, на лидерскатата средба, сите политички партии изразија целосна и недвосмислена доверба во Комисијата за заразни болести, во епидемиолозите и во Владата за начинот на справувањето со кризата (и покрај тоа што Мицкоски имал првична идеја да ја ...

Заев со поддршка за електронското гласање и овозможување 16 часа за гласање на изборниот ден

Frontline - 13.05.2020

-Кога би можеле електронски да ги спроведеме изборите тоа би било одлично, но пред се треба опозицијата да се сложи со таков модел на гласање. Во земјите кои се гласа на ваков начин, прво се усогласува со закон, а опозицијата потврдува дека власта и ...

Заев: Да го искористиме моментот за избори сега кога вирусот е совладан, да ја избегнеме опасноста од гласање со можни ...

Либертас - 13.05.2020

Здравјето на граѓаните е најважно и од тоа не отстапуваме, впрочем ние тоа го покажавме и во оваа криза. Сега кога вирусот е совладан интерес и на граѓаните и на државата е веднаш штом се создадат услови да имаме избори. Суштината е во одговорноста.

Заев на ТВ Телма: Потребни се избори, за да ги вратиме институциите, за да градиме здрава економија

Centar - 13.05.2020

Нема поважно од здравјето на луѓето, чуму ви било на некој избори ако ние загрозиме макар здравје на еден човек, не ни треба таа работа ќе го потврдам од аспект на СДСМ ние сме владеачка партијата, ние веруваме по истражувања, по тоа што сме ...

Заев: Потенцијалот за заболување со коронавирус сега е најслаб, есента секако е време за вируси

iPortal - 13.05.2020

Во вечерашното издание на “Топ тема”, поранешниот премиер и претседател на СДСМ, Зоран Заев, со свое видување зошто се инсистира на брзи избори. “Летниот период е неприфатлив, границите ќе бидат отворени, добар дел од нашинците ќе се вратат во ...

Заев со детали како ќе изгледа кампањата и денот на гласањето

Либертас - 13.05.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, во интервју за емисијата „Топ Тема“ на тв Телма вечерва рече дека партијата својата изборна програма овој пат најверојатно заради коронавирусот ке ја преставува преку видео преноси од седиштето на партијата на кои ...

Електронско гласање и изборен ден од 16 часа, предлага Заев

Република - 13.05.2020

Електронското гласаење на изборите, но и продолжување на часот за гласање на изборниот ден се добри за разгледување, доколку и опозицијата се согласи за таквиот начин на избори, порача вечерва лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за Телма.

Заев со поддршка за електронското гласање и овозможување 16 часа за гласање на иборниот ден

CivilMedia - 13.05.2020

Електронското гласаење на изборите, но и продолжување на часот за гласање на изборниот ден се добри за разгледување, доколку и опозицијата се согласи за тавиот начин на избори, порача вечерва лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за Телма.

Заев за електронско гласање и продолжување на саатницата на изборниот ден – од 7 до 22 часот

Вечер Прес - 13.05.2020

Електронското гласање на изборите, но и продолжување на часот за гласање на изборниот ден се добри за разгледување, доколку и опозицијата се согласи за таквиот начин на избори, порача вечерва лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за Телма.

Николовски: Избори мора да има заради здравјето на граѓаните, заради новата економија за која се подготвуваме

Бриф - 13.05.2020

Фејсбук статус на Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ: Вчера, на лидерскатата средба, сите политички партии изразија целосна и недвосмислена доверба во Комисијата за заразни болести, во епидемиолозите и во Владата за начинот на справувањето ...

21: Датум за избори другата недела согласно лекарските препораки, пред да одите на протест за корона и против полициски ...

Frontline - 13.05.2020

Вести во 21 часот. Заев на Телма: Следната недела ќе утврдиме датум за избори , согласно лекарските препораки. Според него, сите држави сега дефинираат избори, затоа што летото ќе се отворат границите и нема да се знае како ќе се движи кривата со ...

МИЛОШОСКИ: Заев брза со избори, зашто поради страв од вирусот, очекува помала излезност и поблаг пораз

Денешен - 13.05.2020

Денес би имал две пораки да испратам, првата е дека ВМРО-ДПМНЕ е прилично задоволна од исходот на вчерашната лидерска средба кај претседателот Пендаровски затоа што начелно беше прифатен планот кој што го понудивме во 4 точки, а тоа е консултација и ...

МНОГУ МУ СЕ БРЗА: Заев предлага гласање од 6 до 22 часот, ќе ни купел пенкала од по пет денари, маската би се симнувала ...

Денешен - 13.05.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија Телма даде свое видување како би изгледал изборниот процес. – Кога би можеле веднаш да одиме електронски, тоа би било одлично. Но, прво опозицијата треба да се согласи.

(ВИДЕО) Заев за ТВ21 ги појаснува роковите – освен 14 јуни кои се можните датуми за избори?

Либертас - 13.05.2020

Единствен кој го предложи 14 јуни како датум за избори е лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Нивниот предлог беше поддржан од неговиот коалиционен партнер Биљал Касами, лидер на Движење Беса. Другите партиски лидери не дадоа конкретен датум кога би сакале ...

(23:00) Вонредна состојба, ден 55: Уставен суд утре ќе одлучува за прашања за изборите, пакет економски мерки, ...

CivilMedia - 13.05.2020

ОДЛУКИ Задолжувањето на ДИК да објави Роковник за продолжување на изборните дејствија ден по завршувањето на вонредната состојба е едно од спорните прашања за кои утре ќе одлучуваат уставните судии.

Заев: Никој не се брза да оди на избори, најпрво го гледаме здравјето на граѓаните

24Инфо - 13.05.2020

Благодарение на информираноста на граѓаните, благодарение на вас медиумските работници, можеме да кажеме дека успешно се справуваме со пандемијата со коронавирусот, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој вечерва имаше гостување во Телевизија Телма.

Николовски: Мицкоски инсистираше на теренска кампања, не е точно дека само Заев бил за избори во јуни или јули

Centar - 13.05.2020

Генералниот секретар на Социјалдемократскиот сојуз, Љупчо Николовски, со пост на Фејсбук за вчерашната лидерска средба, целосната поддршка и довербата на сите политички субјекти кон Комисијата за заразни болести, дискусијата за условите за избори и ...

Заев: Никој не брза за избори, на сите ни е најважно здравјето

Локално - 13.05.2020

Лидерот на СДСМ и експремиер, Зоран Заев за „Топ Тема“ на „Телма“ ТВ изјави дека на вчерашната лидерска средба направен е сериозен напредок, откако констатирале неколку работи за кои се согласиле сите.

Заев: Никој не се брза да оди на избори, но можноста е сега

Бриф - 13.05.2020

Благодарение на информираноста на граѓаните, благодарение на вас медиумските работници, можеме да кажеме дека успешно се справуваме со пандемијата со коронавирусот, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев кој вечерва имаше гостување во Телевизија Телма.

Милошоски: Заев инсистира на небезбедни избори со помала излезност за да го ублажи својот пораз

24Инфо - 13.05.2020

Интегрален текст од изјава на Антонијо Милошоски „Денес би имал две пораки да испратам, првата е дека ВМРО-ДПМНЕ е прилично задоволна од исходот на вчерашната лидерска средба кај претседателот Пендаровски затоа што начелно беше прифатен планот кој ...

Заев на Телма: Следната недела ќе утврдиме датум за избори, согласно лекарските препораки

Frontline - 13.05.2020

Според него, сите држави сега дефинираат избори, затоа што летото ќе се отворат границите и нема да се знае како ќе се движи кривата со пандемијата. Тој дополни дека ако здравствените работници кажат дека не може избори, нема да одиме на избори.

Николовски: Мицкоски на средбата немаше никаков детален план, ниту за здравството, ниту за економијата

Локално - 13.05.2020

Вчера, на лидерскатата средба, сите политички партии изразија целосна и недвосмислена доверба во Комисијата за заразни болести, во епидемиолозите и во Владата за начинот на справувањето со кризата (и покрај тоа што Мицкоски имал првична идеја да ја ...

Николовски: Мицкоски инсистираше на теренска кампања, не е точно дека само Заев бил за избори во јуни или јули

Frontline - 13.05.2020

Нема да дозволиме еден неспремен и некадарен политичар како Мицкоски да ја попречува новата нормалност, да одолговлекува функционалност на институциите и да спречува создавање услови за целосен одговор на кризата, особено економски.

Демократски форум: Не се возможни избори во Македонија пред крајот на пандемијата

Република - 13.05.2020

Демократскиот форум, тргнувајќи од начелото дека добросостојбата на граѓаните е врвен приоритет за секое општество смета дека избори во Македонија пред официјалниот крај на коронавирусот не се возможни. Во Македонија има околу 3.000 избирачки места.

Заев: Да го искористиме моментот за избори сега кога вирусот е совладан, здравјето е најважно

Centar - 13.05.2020

Здравјето на граѓаните е најважно и од тоа не отстапуваме, впрочем ние тоа го покажавме и во оваа криза. Сега кога вирусот е совладан интерес и на граѓаните и на државата е веднаш штом се создадат услови да имаме избори. Суштината е во одговорноста.

Нови детали од лидерската средба: Заев бил отсутен, Дескоска била суфлер!

Република - 13.05.2020

Нови детали за вчерашната лидерската средба во Вила Водно. Присутните велат дека Заев дошол на средбата кај Пендаровски без план, но со однапред научено четиво околу можните датуми за избори кои биле примени со доза на зачуденост од присутните, ...

Зошто пропадна лидерската кај Пендаровски: Никој не го сакал датумот на Заев, Мицкоски дошол без план

Фактор - 13.05.2020

Средбата на лидерите на политички партии кај претседателот Стево Пендаровски на која се дискутираше за одржувањето на предвремените избори.вчера заврши безуспешно да се дојде до некаков ориентациски договор околу датумот за гласање, а препукувањето ...

Милошоски: Заев инсистира на небезбедни избори со помала излезност за да го ублажи својот пораз

Република - 13.05.2020

Aнтонио Милошоски во својата денешна изјава ги упати следниве пораки: Денес би имал две пораки да испратам, првата е дека ВМРО-ДПМНЕ е прилично задоволна од исходот на вчерашната лидерска средба кај претседателот Пендаровски затоа што начелно беше ...

ЗАЕВ БЕЗ КОНТРОЛА: Во денот кога имаме тројца мртви и 20 заразени од Ковид 19, тој тврди дека кризата одминува и не ...

Денешен - 13.05.2020

Здравјето на граѓаните е пред се, никој не брза да оди на избори и не сака веднаш да оди на избори, но треба да се земе предвид фактот дека коронакризата одминува, а земјата нема функционален парламент, нема политичка влада која треба да ја носи ...

Заев: Следната недела ќе имаме датум за избори

iPortal - 13.05.2020

Здравјето на граѓаните е пред се, никој не брза да оди на избори и не сака веднаш да оди на избори, но треба да се земе предвид фактот дека коронакризата одминува, а земјата нема функционален парламент, нема политичка влада која треба да ја носи ...

Заев на ТВ Телма: Потребни се избори, за да ги вратиме институциите, за да градиме здрава економија

24Инфо - 13.05.2020

Нема поважно од здравјето на луѓето, чуму ви било на некој избори ако ние загрозиме макар здравје на еден човек, не ни треба таа работа ќе го потврдам од аспект на СДСМ ние сме владеачка партијата, ние веруваме по истражувања, по тоа што сме ...

Заев: Мерките вродија со плод, да се искористи намалениот број заболени, следната недела ќе имаме датум за избори

Вечер Прес - 13.05.2020

Здравјето на граѓаните е пред се, никој не брза да оди на избори и не сака веднаш да оди на избори, но треба да се земе предвид фактот дека коронакризата одминува, а земјата нема функционален парламент, нема политичка влада која треба да ја носи ...

Милошоски: Заев инсистира на небезбедни избори со помала излезност за да го ублажи својот пораз

Либертас - 13.05.2020

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ Денес би имал две пораки да испратам, првата е дека ВМРО-ДПМНЕ е прилично задоволна од исходот на вчерашната лидерска средба кај претседателот Пендаровски затоа што начелно беше прифатен планот кој што го понудивме во 4 ...

ЗАЕВ ЗА ИЗБОРИТЕ: Кога би можеле веднаш да одиме електронски, тоа би било одлично

Фактор - 13.05.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, во интервју за емисијата Топ тема на Телма вечерва изјави дека партијата својата изборна програма овој пат најверојатно поради коронавирусот ке ја преставува преку видео преноси од седиштето на партијата.

Заев со поддршка за електронското гласање и овозможување 16 часа за гласање на иборниот ден

Опсервер - 13.05.2020

Скопје, 13 мај 2020 () – Електронското гласаење на изборите, но и продолжување на часот за гласање на изборниот ден се добри за разгледување, доколку и опозицијата се согласи за тавиот начин на избори, порача вечерва лидерот на СДСМ Зоран Заев во ...

Датумот за изборите ќе се дефинира наредната недела

Локално - 13.05.2020

Премиерот исто така информира дека во наредните неколку дена ќе се прават анализи дали ќе предложи продолжување на вонредната состојба. Анализи се прават на сето она што е преземено досега во однос на прогласувањето на вонредната состојба во неколку ...

Николовски: Мицкоски на средбата не понуди никаков план

Мак. Весник - 13.05.2020

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, вели дека на вчерашната средба лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, немал никаков детален план за здравството и за економијата, како што тоа се најавуваше по медиумите.

ВМРО-ДПМНЕ: Лицитацијата со датуми за избори значи лицитација со загубени човечки животи

MakPress - 13.05.2020

Во исто време кога Заев лицитираше со датуми за избори фрлени од ракав, кажа дека здравјето на граѓаните е најважно. Лицитирањето со датуми значи лицитирање со изгубени човечки животи поради корона вирусот.

Милошоски: Заев инсистира на небезбедни избори со помала излезност за да го ублажи својот пораз

Скопје1 - 13.05.2020

Денес би имал две пораки да испратам, првата е дека ВМРО-ДПМНЕ е прилично задоволна од исходот на вчерашната лидерска средба кај претседателот Пендаровски затоа што начелно беше прифатен планот кој што го понудивме во 4 точки, а тоа е консултација и ...

Милошоски: Заев инсистира на небезбедни избори со помала излезност за да го ублажи својот пораз

MakPress - 13.05.2020

Денес би имал две пораки да испратам, првата е дека ВМРО-ДПМНЕ е прилично задоволна од исходот на вчерашната лидерска средба кај претседателот Пендаровски затоа што начелно беше прифатен планот кој што го понудивме во 4 точки, а тоа е консултација и ...

Милошоски: Само Заев осамен лицитира за избори

Expres - 13.05.2020

Претседателот на СДСМ остана единствениот изолиран политичар кој, без разлика на потребата од сериозни анализи од здравствен и изборен аспект, лицитира со избори датуми. Но, за среќа, вели поранешниот пратеник и член на ВМРО-ДПМНЕ, ниеден друг ...

Заев на маса става зголемување на тајмингот за гласање од 06:00 до 22:00 и електронско гласање

MakPress - 13.05.2020

Електронското гласаење на изборите, но и продолжување на часот за гласање на изборниот ден се добри за разгледување, доколку и опозицијата се согласи за тавиот начин на избори, порача вечерва лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за Телма.

Заев: Никој не брза со избори ама ние го предлагаме 14-ти јуни

MakPress - 13.05.2020

Здравјето на граѓаните е пред се, никој не брза да оди на избори и не сака веднаш да оди на избори, но треба да се земе предвид фактот дека коронакризата одминува, а земјата нема функционален парламент, нема политичка влада која треба да ја носи ...

Заев е за електронско гласање и изборниот ден да трае до 22 часот: Ако треба ќе купиме пенкало за секој гласач.

Мак. Весник - 13.05.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија Телма даде свое видување како би изгледал изборниот процес. -Кога би можеле веднаш да одиме електронски, тоа би било одлично. Но, прво опозицијата треба да се согласи.

ДЕТАЛИ ОД ЛИДЕРСКАТА: Заев бил отсутен, Дескоска била суфлер!

Магазин - 13.05.2020

Нови детали за вчерашната лидерската средба во Вила Водно. Присутните велат дека Заев дошол на средбата кај Пендаровски без план, но со однапред научено четиво околу можните датуми за избори кои биле примени со доза на зачуденост од присутните, ...

Данаиловски: Да не се брза со одлука за избори, потребни се 14 дена без нови случаеви за да се одјави епидемија

MakPress - 13.05.2020

Наспроти форсирањето на власта за брзи избори, епидемиолозите порачуваат да не се носат експресни одлуки. -Стручниот критериум епидемиолошки за да се одјави состојба на епидемија треба да нема ниту еден регистриран случај во тек на период на две ...

Заев: Сите се согласивме дека избори треба да има 22 дена по завршување на вонредната состојба

ТВ21 - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по денешната средба на претседателите на партиите кај претседателот на државата Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зависност од ...

Божиновски: Небезбедни избори ќе донесат политичка криза

24 Вести - 12.05.2020

Според аналитичарот Владимир Божиновски избори мора да има, но доколку постои одреден ризик од пренесување на пандемијата Ковид-19, тоа би било недозволиво. И затоа, за тоа дали и кога ќе се одржат изборите исклучиво ќе мора да решат медицинските ...

Заев: На средбата беа проектирани одредени датуми за одржување изборите

Телма - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по денешната средба на претседателите на партиите кај претседателот на државата Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зависност од ...

Заев не отстапува од избори летово, на средбата предложиле неколку датуми

Фокус - 12.05.2020

Лидерот на владејачката партија СДСМ, Зоран Заев не отстапува од избори летово и на лидерската средба предложиле неколку датуми за избори и порача дека не може да се избега од изборите. После лидерската тој објасни дека сега кога се истрошени сите ...

Понудив неколку датуми за избори летово, но Мицкоски не сакаше да разговара оти се плаши од пораз, рече Заев

Сакам да кажам - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по денешната лидерска средба кажа дека тие како владејачка партија понудиле неколку датуми за одржување на изборите,но, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не сакал да разговара за термини.

Лидерската не донесе изборен датум

Deutsche Welle - 12.05.2020

Лидерите на најголемите политички партии се договориле следната недела повторно да се сретнат и да разговараат за датумот на одржување на предвремените парламентарни избори. Ќе се бараат препораки од надлежните.

ВМРО-ДПМНЕ: Лицитацијата со датуми за избори значи лицитација со загубени човечки животи, Заев да се однесува сериозно

Канал5 - 12.05.2020

Во исто време кога Заев лицитираше со датуми за избори фрлени од ракав, кажа дека здравјето на граѓаните е најважно, се наведува во реакцијата на ВМРО – ДПМНЕ. Лицитирањето со датуми значи лицитирање со изгубени човечки животи поради корона вирусот.

Лидерската заврши без датум за избори

Телма - 12.05.2020

Нема датум за избори додека Комисијата за заразни болести не даде мислење за безбедноста на гласачите, ДИК не се изјасни за времето потребно за организирање на изборите, а ОБСЕ не каже на кој начин ќе го следи гласањето.

Заев: Грижа за здравјето на граѓаните и функционални институци, изборите се веќе прогласени

Канал5 - 12.05.2020

Оваа лидерска средба е повикана на барање на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ како што беше кажано за да праша зошто иницијативата на СДСМ за собирање на потписи за свикувањето на Парламентот и верувам дека денеска тоа го расчистивме.

Лидерската средба заврши без договор за датумот за изборите

Алсат-М - 12.05.2020

Политичките лидери, по тричасовниот состанок кај претседателот Стево Пендаровски, не успеаја да се договорат за датумот за организирање предвремени парламентарни избори. Додека лидерот на СДСМ, Зоран Заев смета дека датумот на изборите ќе се ...

Заев: На средбата беа проектирани одредени датуми за одржување изборите

24 Вести - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по денешната средба на претседателите на партиите кај претседателот на државата Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зависност од ...

Дали ќе се оди од врата на врата за изборите, ќе се утврдува со посебен протокол

Макфакс - 12.05.2020

„Треба да го прифатиме првиот можен момент и веднаш да одиме на избори“, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев по лидерската средба. Лидерите ги расчистиле несогласувања околу свикувањето на Собранието.

Божиновски: Небезбедни избори ќе донесат политичка криза

Нетпрес - 12.05.2020

Според аналитичарот Владимир Божиновски избори мора да има, но доколку постои одреден ризик од пренесување на пандемијата Ковид-19, тоа би било недозволиво. И затоа, за тоа дали и кога ќе се одржат изборите исклучиво ќе мора да решат медицинските ...

Заев сакал брзи избори, со ниска излезност, граѓаните сами да си граделе имунитет од короната

Нетпрес - 12.05.2020

Неофицијално дознаваме дека лицерот на СДСМ, Зоран Заев, на лидерската средба кај шефот на државата денеска, инсистирал на брзи избори дури и по цена на влошување на здравјето на граѓаните.

Уште една лидерска средба идната недела за да се одреди датум за изборите

Независен - 12.05.2020

Лидерите на политичките партии денеска договориле да се одржи уште една средба кај претседателот на државата наредната недела на која ќе треба да се одреди датумот за избори, изјави претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села по ...

Заев оди со датум, а Мицкоски со услови за избори на лидерската средба кај Пендаровски

360 степени - 12.05.2020

Состанокот, кој се одржува четири дена пред истекот на втората одлука на Пендаровски за прогласување вонредна состојба, почнува во 13 часот Со различни позиции околу тоа кога може да се одржат десттите парламентарни избори се очекува да настапат ...

Лекарите меѓу вирусниот чекан и изборната наковална

Слободен Печат - 12.05.2020

Комисијата за заштита од заразни болести вчера не го доврши состанокот на кој требаше да дадат препорака дали има услови да се одржат предвремените парламентарни избори или нема, а во Државната изборна комисија владее разногласие.

Арсовски: Во овој момент се соочуваме со хендикепирани институции кои треба да се справуваат со кризата, кога ќе се ...

Слободен Печат - 12.05.2020

Прашање на здравствените експерти кои треба да кажат кога е безбедно да се оди на избори, но јас претпочитам тоа да се направи во првата можна прилика кога епидемиолошката состојба ќе го дозволува тоа, изјави за „Утрински брифинг“ за „Слободна ТВ“, ...

Пандемични избори: Како и кога да се одржат?

Р.С.Европа - 12.05.2020

Од Русија, Иран и Балканот до претседателските избори во САД, многу гласања беа одложени поради ограничувањата за коронавирусот. Како што се креваат забраните, во многу земји се водат политички дебати за тоа како и кога треба да се отворат ...

Детали од лидерската: Заев сакал брзи избори, со ниска излезност, граѓаните сами да си граделе имунитет од короната

Курир - 12.05.2020

Неофицијално дознаваме дека на лидерската средба претседателот на СДСМ Зоран Заев инсистирал на брзи избори дури и по цена на влошување на здравјето на граѓаните. Тој во една прилика кажал граѓаните може да се разболуваат, ама државата мора да има ...

Заев: Ако теоретски нема трета вонредна состојба, тоа значи дека изборите ќе бидат на 8 јуни

Слободен Печат - 12.05.2020

Лидерската средба е пред се на барање на Претседателот на опозиционата партија ВМРО-ДПМНЕ, којшто се интересираше зошто СДСМ има иницијатива за свикување на Парламентот, тоа денеска го расчистивме, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев по лидерската ...

Лидерската средба заврши: Постигнат ли е договор за изборите?

Скопје24 - 12.05.2020

Лидерите на политичките партии денеска договориле да се одржи уште една средба кај претседателот на државата наредната недела на која ќе треба да се одреди датумот за избори, изјави претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села по ...

Заев по лидерската средба: Баравме да се утврди барем потенцијален датум

Press24 - 12.05.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев по лидерската средба изјави дека се исцрпени сите можности за да се свика Собранието. Тој посочи дека на лидерската средба биле разгледани опциите кога ќе имаме избори ако се прогласи или не се прогласи повторно ...

Заев: Сите се согласивме дека избори треба да има 22 дена по укинување на вонредната состојбата

Press24 - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по денешната средба на претседателите на партиите кај претседателот на државата Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зависност од ...

Заев: Избори што поскоро, со внимавање на здравјето на луѓето

Независен - 12.05.2020

Фото: Б. Грданоски На лидерската средба се согласивме дека сите можности за свикување на Собранието се исцрпени, тоа го потврди и претседателот на СОбранието, и Уставниот суд, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев по лидерската средба.

Заев: Ова се аргументите зошто бараме избори на 14 јуни

+инфо - 12.05.2020

Првиот можен датум за одржување на изборите е 14 јуни, а тоа е затоа што веќе гледаме дека се олабавуваат мерките, а и празникот Рамазан ќе заврши до тогаш, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, веднаш по завршувањето на лидерската средба кај ...

Лидерска средба за нов датум за парламентарни избори: Ќе има ли консензус?

ММС - 12.05.2020

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски денеска ќе се одржи лидерска средба за терминот на одржување на предвремените парламентарни избори, кои беа закажани на 12 април, но беа одложени со уредба на Владата поради прогласувањето вонредна ...

Заев: Бараме изборите да се одржат час поскоро, на 14 јуни

Нетпрес - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по денешната средба на претседателите на партиите кај претседателот на државата Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зависност од ...

(Видео) Заев: Избори треба да има 22 дена по укинувањето на вонредната состојба

Макфакс - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зависност од тоа дали и за колку време би се ...

Заев останува на ставот за избори во јуни, очекува договор следната недела

А1 On - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по лидерската средба кај претседателот на државата, Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зависност од тоа дали и за колку време ...

Политиката контра науката: Филипче срамежливо даде амин за избори, за епидемиолозите услови нема

Алфа - 12.05.2020

Дали Венко Филипче даде амин за брзи корона избори во јуни? Министерот за здравство не одговори директно на прашањето, дали ќе има услови за одржување на избори во текот на наредниот месец.

Заев: Сите се согласивме дека избори треба да има 22 дена по укинување на вонредната состојбата

МКД - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по денешната средба на претседателите на партиите кај претседателот на државата Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зависност од ...

Заев: Изборите се прогласени, ВМРО-ДПМНЕ купува време

360 степени - 12.05.2020

На лидерската средба стана јасно дека треба да го прифатиме првиот подготвен момент и да одиме на избори, порача лидерот на СДСМ Зоран Заев по состанокот со партиските лидери и рече дека најдобар датум за избори е 14 јуни.

Нема договор за датум за одржување избори

Глас на Америка - 12.05.2020

Нема договор за датум на одржување на парламентарните избори - партиските лидери на денешната средба усогласиле позиција конечна одлука да се носи во наредните денови врз основа на неколку услови – какви ќе бидат препораките на Комисијата за заразни ...

Заев: Понудивме неколку датумо за одржување на избори, но Мицкоски не сакаше да разговара за термини

Press24 - 12.05.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев по денешната лидерска средба кажа дека тие како владејачка партија понудиле неколку датуми за одржување на изборите,но, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не сакал да разговара за термини.

Заев на избори и по цена на здравјето на граѓаните !?

Нетпрес - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на средбата во Вила Водно и понатаму инсистира на брзи избори и покрај тоа што здравствените власти се уште не даваат „зелено светло“ за олабавување на рестриктивните мерки или одржување на избори.

Заев: Дали ќе се оди од врата на врата за изборите треба да каже Комисијата за заразни болести

А1 On - 12.05.2020

Треба да го прифатиме првиот можен момент и веднаш да одиме на избори, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев по лидерската средба. Лидерите ги расчистиле несогласувања околу свикувањето на Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ: Лицитацијата со датуми за избори значи лицитација со загубени човечки животи

Макфакс - 12.05.2020

„Во исто време кога Заев лицитираше со датуми за избори фрлени од ракав, кажа дека здравјето на граѓаните е најважно. Лицитирањето со датуми значи лицитирање со изгубени човечки животи поради коронавирусот“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Божиновски: Небезбедни избори, наместо нов функционален парламент ќе донесат политичка криза

Курир - 12.05.2020

Според аналитичарот Владимир Божиновски избори мора да има, но доколку постои одреден ризик од пренесување на пандемијата Ковид-19, тоа би било недозволиво. И затоа, за тоа дали и кога ќе се одржат изборите исклучиво ќе мора да решат медицинските ...

Мицевски: Заев со своите панични реакции кажува датуми за избори на штета на здравјето на граѓаните

Курир - 12.05.2020

Во денешната емисија „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија, поранешниот координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во собранието, ги наброја четирите точки кои ВМРО-ДПМНЕ ги предложило на лидерската средба, и посочи дека Заев со својата изјава ...

Нема договор за датум за избори, следната недела нова лидерска

Алфа - 12.05.2020

Нема договор за датум за предвремени парламентарни избори.Заев не успеа да го наметне 14 Јуни како термин. Лидерите се согласија дека здравјето на граѓаните е приоритет,а здравствените власти ќе треба да објаснат каква е ситуацијата со корона ...

Заев: На средбата беа проектирани одредени датуми за одржување на изборите

Кајгана - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по денешната средба на претседателите на партиите кај претседателот на државата Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зависност од ...

За датум за избори ќе се одлучува наредната недела

Нова ТВ - 12.05.2020

За нов датум за предвремените парламентарни избори ќе треба да се почека најмалку до наредната недела за кога е најавена нова лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски. На средбата на лидерите на полтичките партии одржана кај претседателот ...

Лидерска средба за нов датум за парламентарни избори: Ќе постигнат ли партиите консензус?

Нова ТВ - 12.05.2020

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски денеска ќе се одржи лидерска средба на која ќе се разговара за терминот на одржување на предвремените парламентарни избори што беа закажани на 12 април, но беа одложени со Уредба на Владата поради ...

Заев: Институциите имаат целосна поддршка од сите политички субјекти, наредна недела нова лидерска средба

Frontline - 12.05.2020

Следна недела повторно лидерска средба, откако ќе се знаат ставовите на Комисијата за заразни болести и Кризниот штаб. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава по лидерската средба на Водно, се осврна на неколку теми поврзани со средбата.

Заев: Избори треба да има 22 дена по укинувањето на вонредната состојба

MTM - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зависност од тоа дали и за колку време би се ...

Заев: Избори треба да има 22 дена по укинување на вонредната состојба

Локално - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по денешната средба на претседателите на партиите кај претседателот на државата Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зависност од ...

Заев: Барав избори порано зашто ако прошетате во Аеродром или моја Струмица, ќе видите дека луѓето се учат да живеат со ...

Денешен - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по денешната средба на претседателите на партиите кај претседателот на државата Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зависност од ...

Заев: Грижа за здравјето на граѓаните и функционални институци, изборите се веќе прогласени (видео)

Centar - 12.05.2020

Интегрално го објавуваме целото обраќање на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по денешната лидерска средба: Оваа лидерска средба е повикана на барање на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ како што беше кажано за да праша зошто иницијативата на СДСМ за собирање ...

Заев: Датумот за избори зависи од тоа дали и за колку време би се продолжила вонредната состојба

Република - 12.05.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по денешната средба на претседателите на партиите кај претседателот на државата Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зависност од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Лицитацијата со датуми за избори значи лицитација со загубени човечки животи

Centar - 12.05.2020

„Во исто време кога Заев лицитираше со датуми за избори фрлени од ракав, кажа дека здравјето на граѓаните е најважно. Лицитирањето со датуми значи лицитирање со изгубени човечки животи поради коронавирусот“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Заев: Грижа за здравјето на граѓаните и функционални институци, изборите се веќе прогласени

Бриф - 12.05.2020

„Оваа лидерска средба е повикана на барање на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ како што беше кажано за да праша зошто иницијативата на СДСМ за собирање на потписи за свикувањето на Парламентот и верувам дека денеска тоа го расчистивме.

(ВИДЕО) Заев: Грижа за здравјето на граѓаните и функционални институци, изборите се веќе прогласени

iPortal - 12.05.2020

Оваа лидерска средба е повикана на барање на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ како што беше кажано за да праша зошто иницијативата на СДСМ за собирање на потписи за свикувањето на Парламентот и верувам дека денеска тоа го расчистивмеизјави за медиумите ...

Божиновски: без присуство на странски набљудувачи, наместо нов парламент може да дојде до нова политичка криза

Република - 12.05.2020

Според аналитичарот Владимир Божиновски избори мора да има, но доколку постои одреден ризик од пренесување на пандемијата Ковид-19, тоа би било недозволиво. И затоа, за тоа дали и кога ќе се одржат изборите исклучиво ќе мора да решат медицинските ...

Епидемиолозите предупредуваат: 28 дена без ниту еден регистриран случај, па потоа избори!

Скопје инфо - 12.05.2020

28 дена без ниту еден регистриран случај, па потоа избори. Епидемиолозите предупредуваат дека масовни собири како изборното соочување во време додека се уште трае епидемијата на корона вирусот не доаѓаат предвид.

Заев: Сите се согласивме дека избори треба да има 22 дена по укинување на вонредната состојба

Либертас - 12.05.2020

– Лидерот на СДСМ Зоран Заев по денешната средба на претседателите на партиите кај претседателот на државата Стево Пендаровски, рече дека за време на разговорите биле проектирани одредени датуми за одржување на парламентарните избори, во зависност ...