TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Билансот на загинатите во експлозијата во рудникот во Западна Вирџинија достигна 29 лица

Алсат-М - 10.04.2010

Билансот на загинатите во експлозијата, која се случи во понеделникот во рудник за јаглен во американската сојузна држава Западна Вирџинија достигна 29 лица.

Билансот на загинатите во експлозијата во рудникот во Западна Вирџинија достигна 29 лица

Сител - 10.04.2010

Билансот на загинатите во експлозијата, која се случи во понеделникот во рудник за јаглен во американската сојузна држава Западна Вирџинија достигна 29 лица.

Најдени телата на четирите рудари во Вирџинија

Форум - 10.04.2010

Спасувачките екипи во сабота ги пронашле телата на загинатите рудари во рудникот Апер Биг Бренч во сојузната држава Западна Вирџинија кои цела седмица се водеа како исчезнати Овие ...

Во рудникот во Вест Вирџинија, пронајдени телата на уште 4 рудари

Р.С.Европа - 10.04.2010

Во рудникот во американската држава Вест Вирџинија се пронајдени уште 4-ца мртви рудари, со што бројката на загинати во несреќата од пред неколку дена се искачи на 29.

Билансот на загинатите во рудникот во Вирџинија

Идивиди - 10.04.2010

Вашингтон, 10 април (МИА) - Билансот на загинатите во експлозијата, која се случи во понеделникот во рудник за јаглен во американската сојузна држава Западна Вирџинија достигна 29 ...

Спасувачите не можат да стигнат до настраданите во рудникот во Западна Вирџинија

Inpress - 09.04.2010

Вашингтон/Скопје, 9. април (ИНПРЕС) Надлежните органи во сојузната држава Западна Вирџинија мораа да ја евакуираат спасувачката екипа од рудникот за јаглен ...

Смртта на минерот во „Саса“ - несреќен случај

Н.Македонија - 09.04.2010

Според најавите, вчера требаше да почне и истрагата што ќе ја одгатне мистеријата за смртта на скопјанецот Влатко Илковски, кој кон крајот на минатиот месец ...

Хроника - Рудар загина од одрон

Време - 08.04.2010

Виолета Кожинкова Нова трагедија се случила вчера утро во окното на рудникот „Саса“ покрај Македонска Каменица, кога одрон во тунелот го уби 50-годишниот Ѓорги ...

Рудар од Каменица загина во „Саса“

Утрински - 08.04.2010

Уште една несреќа во рудниците во земјава. Педесетгодишен рудар загина во несреќа што вчераутро се случи во рудникот за олово и цинк „Саса“ кај Македонска ...

Се плаќа животна отштета за загинатите рудари

Алфа - 08.04.2010

Со директна исплата од десетици илјади евра на рударските семејства Руската компанија, инвеститор во Саса, плаќа за жртвите кои страдаат во рудникот.

Нема трага од исчезнатите рудари во Западна Вирџинија

Inpress - 08.04.2010

Вашингтон, 8. април (ИНПРЕС) Спасувачките екипи ја избушија првата дупка во рудникот за јаглен во Западна Вирџинија каде од експлозија во понеделникот загинаа ...

Одрон на руда усмрти минер во јамата на „Саса“

Н.Македонија - 08.04.2010

Годинава во земјава се случија четири рударски несреќи, во кои неколку рудари беа тешкоповредени, а последната за жал заврши трагично Ѓорѓи Спасовски (50), ...

Прекината потрагата во поплавениот рудник

eReporter - 08.04.2010

Четрнаесет мртви тела на рудари се пронајдени по поплавата во кинескиот рудник, соопштија денеска спасувачките екипи, кои поради безбедносни причини мораа да ...

Македонија тешко ги штити рударите

eReporter - 08.04.2010

Државата нема доволен капацитет да ги проверува условите за работа во македонските рудници, бидејќи има мал број на инспектори кои работат во оваа сфера.

Спасувачка операција во рудник во САД

А1 - 07.04.2010

Спасувачките екипи во Вирџинија почнаа сложена операција за извлекување на рударите кои исчезнаа во експлозија што усмрти 25 нивни колеги.

Загина минер во рудникот „Саса“

А1 - 07.04.2010

Загина рудар кој работел како минер во рудникот „Саса“. Трагедијата се случила во 5 часот изутрината кога 50-годишниот минер ненадејно бил затрупан од одрон на ...

Свет - Експлозија однесе 25 рудари

Време - 07.04.2010

Најмалку 25 рудари загинаа, а четворица се заробени стотина метри под површината на земја откако вчера одекна експлозија во рудник за јаглен во американската ...

Извлечено телото на загинатиот рудар

Канал5 - 07.04.2010

Пред половина час од рудникот „Саса“ беше излечено безживотното тело на рударот Ѓорѓи Спасевски, кој изутрината загина додека минирал во една од јамите во ...

Загина рудар во рудникот Саса

Канал5 - 07.04.2010

Загина рудар во рудникот Саса. Несреќата се случи утрово околу 5.15 часот кога 50- годишниот Ѓорѓи Спасевски од Македонска Каменица бил затрупан при одрон на ...

Рудар загина од одрон во „Саса“

Дневник - 07.04.2010

Загинатиот минер Ѓорѓи Спасевски од Македонска Каменица стоел до машина за дупчење кога врз него паднал одрон од карпи по што починал на самото место Рударот ...

Извлечени девет тела од затрупаниот рудник во Кина

Р.С.Европа - 07.04.2010

Спасувачките екипи денеска извлекоа деветто тело од поплавениот рудник во северна Кина. Спасувачките екипи ја испумпуваат водата од поплавениот рудник кој се ...

Извадено телото на несрќениот рудар од Саса

Алфа - 07.04.2010

Извадено е безживотното тело на 50годишниот рудар Горги Спасевки од јамата во рудникот Саса, кој рано утринава загина од одрон на земја додека го набљудувал ...

Нема резултати за смртта на Влатко Илковски

Алфа - 07.04.2010

Нема резултати како почина Влатко Илковски во колекторот на рудникот Бучим. Институтот за судска медицина нема апарати за да направи дефинитивна анализа за ...

Извлечено телото на загинатиот рудар, причините за несреќата нејасни

МРТ - 07.04.2010

Попладнево од рудникот „Саса“ беше излечено безживотното тело на рударот Ѓорѓи Спасевски, кој изутрината загина додека минирал во една од јамите во рудникот.

Загина рудар во рудникот за олово и цинк „Саса“

Алфа - 07.04.2010

Во Рудникот за олово и цинк „Саса“ - Македонска Каменица изутрината околу 5 часот и 30 минути загина 50-годишниот рудар Ѓорѓи С.

Загина рудар во „Саса“

Шпиц - 07.04.2010

Во Рудникот за олово и цинк „Саса“ - Македонска Каменица изутрината околу 5 часот и 30 минути загина 50-годишниот рудар Ѓорѓи С.

Загина рудар во „Саса“

МРТ - 07.04.2010

Во Рудникот за олово и цинк „Саса“ - Македонска Каменица изутрината околу 5 часот и 30 минути загина 50-годишниот рудар Ѓорѓи С.

Загина рудар во рудникот за олово и цинк „Саса“

Кирилица - 07.04.2010

Во Рудникот за олово и цинк „Саса“ - Македонска Каменица изутрината околу 5 часот и 30 минути загина 50-годишниот рудар Ѓорѓи С Според портпаролот на СВР Штип ...

Рудар загина во рудникот „Саса“

Форум - 07.04.2010

Работник што работел како минер во рудникот „Саса“ утрово загинал во несреќен случај Според првичните информации, рударот загинал кога го затрупал одрон ...

Извлечено телото на загинатиот рудар

Форум - 07.04.2010

Рудар загина во рудникот „Саса“ Декември - месец на „Темплум“ Пред половина час од рудникот „Саса“ беше излечено безживотното тело на рударот Ѓорѓи Спасевски, ...

Рудар загина во рудникот „Саса“

Макфакс - 07.04.2010

Работник што работел како минер во рудникот „Саса“ утрово загинал во несреќен случај. Според првичните информации, рударот загинал кога го затрупал одрон ...

Загина рудар во рудникот за олово и цинк „Саса“

Сител - 07.04.2010

Во Рудникот за олово и цинк „Саса“ - Македонска Каменица изутрината околу 5 часот и 30 минути загина 50-годишниот рудар Ѓорѓи С.

Минер од Македонска Каменица загина во “САСА“

Макфакс - 07.04.2010

Педестгодишниот рудар Спасевски Ѓорѓи изутрината го загуби животот во рудникот „Саса“, изјави за Макфакс портпаролот СВР Штип, Снежана Санева.

Загина минер во рудникот “Саса“

Нетпрес - 07.04.2010

Педесетгодишен минер во рудникот “Саса“ загина рано утрото во несреќа во јама, информира полицијата.

Рударството стана најнебезбедна професија

Inpress - 07.04.2010

Вашингтон, 7. април (ИНПРЕС) Рударството се уште се смета за една од најопасните професии, но подобрувањето на технологијата, поригорозните безбедносни ...

Извлечено телото на загинатиот рудар, причините за несреќата нејасни

Макфакс - 07.04.2010

Пред половина час од рудникот „Саса“ беше излечено безживотното тело на рударот Ѓорѓи Спасевски, кој изутрината загина додека минирал во една од јамите во ...

Загина рудар

Вечер Прес - 07.04.2010

Трегедија се случи вчераутро во рудникот за олово и цинк во Саса во Македонска Каменица. По одрон на карпи вчераутро загинал минерот Ѓорѓи Спасовски (50).

Најмалку 25 загинати во рудник во Западна Вирџинија

Н.Македонија - 07.04.2010

Најмалку 25 рудари загинале, а четворица се водат за исчезнати по експлозијата на метан во рудник за јаглен во Западна Вирџинија Американските медиуми ...

Сведоштва на кинеските рудари – јадевме јаглен и хартија

eReporter - 07.04.2010

Спасувачите денеска продолжија со испумпување на водата од рудникот Вангџијанг во северната кинеска провинција Шанси, трагајќи по евентуално нови преживеани ...

Загина рудар во рудникот за олово и цинк „Саса“

Идивиди - 07.04.2010

Штип, 7 април (МИА) - Во Рудникот за олово и цинк „Саса“ - Македонска Каменица изутрината околу 5 часот и 30 минути загина 50-годишниот рудар Ѓорѓи С.

Загина рудар во „Саса&

eReporter - 07.04.2010

Рудар загина рано утринава во рудникот за олово и цинк „Саса“ во близина на Македонска Каменица, соопшти полицијата.

25 загинати во рудник за јаглен во САД

А1 - 06.04.2010

Најмалку 25 рудари загинаа, а 10 се заробени стотина метри под површината во експлозијата што се случи во рудник за јаглен во американската сојузна држава ...

Извлечени повеќе од 100 рудари од поплавениот рудник во Кина

Дневник - 06.04.2010

Најмалку 100 рудари се извлечени вчера од поплавениот рудник за јаглен во северната кинеска провинција Шанси, со што бројот на спасени достигна 114 од вкупно ...

По седум дена, од поплавен рудник извадени живи 114 рудари

Утрински - 06.04.2010

КСИЈАНГНИНГ - Најмалку 114 кинески рудари се извлечени од поплавен рудник за јаглен откако повеќе од седум дена беа заглавени во јамата, што беше причина за ...

Свет - По девет дена спасени потопените рудари во Кина

Време - 06.04.2010

Повеќе од сто кинески рудари од вкупно 153, кои од 28 март беа заглавени во поплавениот рудник за јаглен во провинцијата Шанкси, вчера беа извлечени на ...

Несреќа во рудник во САД

Канал5 - 06.04.2010

Трагедија во рудник за јаглен во американската сојузна држава Западна Вирџинија.. Најмалу 25-на рудари загинаа, а по четворица се уште се трага по експлозијата ...

Во експлозија во јагленокоп во Западна Вирџинија загинаа 25 рудари

Дневник - 06.04.2010

Дваесет и пет рудари загинаа, а четворица се сметаат за исчезнати во експлозијата во рудникот за јаглен во Западна Вирџинија, САД, соопштија американските ...

Голема рударска несреќа во САД

Телма - 06.04.2010

Дваесет и пет рудари загинаа во експлозиијата во рудникот за јаглен во Западна Вирџинијја, САД, соопштија американските медиуми, цитирајќи ја компанијата ...

Експлозија во рудник во Вирџинија, 25 загинати

Алсат-М - 06.04.2010

Дваесет и пет рудари загинаа во експлозиијата во рудникот за јаглен во Западна Вирџинија, САД, соопштија американските медиуми, цитирајќи ја компанијата ...

Дваесет и пет рудари загинаа во експлозија во рудник во Западна Вирџинија

МРТ - 06.04.2010

Дваесет и пет рудари загинаа во експлозиијата во рудникот за јаглен во Западна Вирџинијја, САД, соопштија американските медиуми, цитирајќи ја компанијата ...

Експлозија во рудник во САД - 25 загинати

Кирилица - 06.04.2010

Дваесет и пет рудари загинаа во експлозиијата во рудникот за јаглен во Западна Вирџинијја, САД, соопштија американските медиуми, цитирајќи ја компанијата ...

Спасувачките екипи не можат да влезат во рудникот во Вирџинија

Р.С.Европа - 06.04.2010

Ќе бидат потребни најмалку два дена за да се пристапи во затрупаниот рудник за јаглен во Западна Вирџинија, каде во експлозија загинаа најмалку дваесет и ...

Дваесет и пет рудари загинаа во експлозија во рудник во Западна Вирџинија

Сител - 06.04.2010

Дваесет и пет рудари загинаа во експлозиијата во рудникот за јаглен во Западна Вирџинијја, САД, соопштија американските медиуми, цитирајќи ја компанијата ...

Експлозија во рудник во САД - 25 загинати

Шпиц - 06.04.2010

Дваесет и пет рудари загинаа во експлозиијата во рудникот за јаглен во Западна Вирџинијја, САД, соопштија американските медиуми, цитирајќи ја компанијата ...

Шест загинати во експлозија во рудник во САД

Форум - 06.04.2010

Шетс рудари загинале а најмалку 21 се водата за исчезнати по експлозијата која во понеделник се случила во подземниот рудник за јаглен Upper Big Branch, во ...

Несреќа во американски рудник

Р.С.Европа - 06.04.2010

Во експлозија во еден рудник во американската сојузна држава Западна Вирџинија животот го загубија најмалку седум рудари.

САД: Рударска несреќа 12 мртви

Нетпрес - 06.04.2010

Дванаесет мртви рудари и десет заробени во ископот е билансот од несреќата во рудник во американската сојузна држава Западна Вирџинија.

Продолжуваат спасувачките напори по рударите во северна Кина

Р.С.Европа - 06.04.2010

Во северна Кина продолжуваат напорите за спасување на 33 кинески рудари кои се уште се заробени во една поплавена јама на рудник со јаглен.

12 рудари загинаа во Западна Вирџинија

Р.С.Европа - 06.04.2010

Во експлозија во еден рудник во американската сојузна држава Западна Вирџинија животот го загубија најмалку 12 рудари.

Најмалку 25 загинати, 10 исчезнати во рудник за јаглен во САД

Макфакс - 06.04.2010

Најмалку 25 рудари загинаа, а 10 се заробени стотина метри под површината во експлозијата што се случи во понеделникот во подземен рудник за јаглен во ...

Кинезите трагаат по останатите 38 исчезнати рудари

Inpress - 06.04.2010

Пекинг,6. април (ИНПРЕС) Спасувачките екипи извадија 115 рудари од поплавениот рудник во северна Кина, но истовремено ги продолжија акциите со уверување дека и ...

Во експлозија загинаа 25 рудари

Алфа - 06.04.2010

25 рудари загинаа, а 21 се исчезнати во експлозија на подземен рудник за јаглен, во американската сојузна држава Западна Вирџинија.

25 загинати во експлозијата во рудникот во САД

Форум - 06.04.2010

Локалните власти соопштија дека во несреќата во рудникот за јаглен Апер Биг Бренч загинале 25 рудари а десет се заробени на стотина метри под површината ...

ВИДЕО: Расте бројот на загинати во рударската несреќа во САД

Нетпрес - 06.04.2010

Дваесет и пет рудари сега се водат како загинати и четворица како исчезнати по несреќата во рудник за јаглен во Западна Вирџинија, пренесува Би-Би-Си.

Расте бројот на жртвите во американскиот рудник.

Р.С.Европа - 06.04.2010

Во експлозија во рудник во американската сојузна држава Западна Вирџинија животот го загубија најмалку 25 рудари.

Во експлозија во рудник во Западна Вирџинија загинаа 25 рудари, десетици се повредени (Видео)

Inpress - 06.04.2010

Реил Каунти, 6. април (ИНПРЕС) Во експлозија која утрово одекна во рудник во Западна Вирџинија загинаа најмалку 25 рудари, а неколку десетици се повредени.

Метан разнесе 25 рудари

Вечер Прес - 06.04.2010

Дваесет и пет рудари загинаа во експлозијата во рудник за јаглен во Вајтсвил, Западна Вирџинијја, САД, соопштија американските медиуми цитирајќи ја компанијата ...

Извлечени пет тела од поплавениот кинески рудник

eReporter - 06.04.2010

Кинеските спасувачи извлекоа денеска пет мртви тела од поплавениот рудник, еден ден под „чудесното“ спасување на 115 рудари, кои една недела преживеаја под ...

Рударска несреќа во САД – 25 загинати

eReporter - 06.04.2010

Најмалку 25 рудари загинаа, а други четири се во критиќна состојба по несреќата што синоќа се случи во рудник за јаглен во американската сојузна држава Западна ...

25 рудари загинаа во експлозија во рудник во Западна Вирџинија

Идивиди - 06.04.2010

Монкоул, 6 април (МИА) - Дваесет и пет рудари загинаа во експлозијата во рудникот за јаглен во Западна Вирџинијја, САД, соопштија американските медиуми, ...

Спас за кинеските рудари

BBC - 05.04.2010

Најмалку 115 лица се извлечени живи од јагленокоп во северна Кина, една седмица откако беа заробени од поплава во окното.

Извлечени повеќе од 100 рудари од поплавениот рудник во Кина

Алсат-М - 05.04.2010

Најмалку 100 рудари се извлечени денеска од поплавениот рудник за јаглен во северната кинеска провинција Шанси, со што бројот на спасени достигна 114 од вкупно ...

Кина - од поплавениот рудник извлечени над сто рудари

Телма - 05.04.2010

Најмалку 100 рудари се извлечени денеска од поплавениот рудник за јаглен во северната кинеска провинција Шанси, со што бројот на спасени достигна 114 од вкупно ...

Спасени 114 рудари по една недела во затрупано окно

Канал5 - 05.04.2010

Подвиг на кинеските спасувачи. 114 рудари се извлечени живи и здрави, по седум дена минати во поплавениот рудник во северна Кина.

Извлечени повеќе од 100 рудари од поплавениот рудник во Кина

Сител - 05.04.2010

Најмалку 100 рудари се извлечени денеска од поплавениот рудник за јаглен во северната кинеска провинција Шанси, со што бројот на спасени достигна 114 од вкупно ...

Кинезите од смрт спасија 114 рудари

Inpress - 05.04.2010

Пекинг, 5. април (ИНПРЕС) Кинеската новинска агенција Ксин Хуа, која пренесува официјални ставови на властите во Пекинг, соопшти дека од поплавената рударска ...

Спасени 114 рудари во Кина

Р.С.Европа - 05.04.2010

Спасувачките екипи спасија сто и четиринаесетмина рудари од поплавениот рудник во северниот дел на Кина, јавуваат новинските агенции.

Перу: Шестмина загинати во протести на рудари

Макфакс - 05.04.2010

Шест лица загинаа во Перу при обидот на полицијата да разбие блокада поставена од страна на рудари, кои протестираат против владините мерки за воведување на ...

40 рудари заробени во поплавен рудник во Кина

Алфа - 05.04.2010

Уште 40-тина рудари останаа заробени во поплавен рудник во Кина, откако претходно беа над 150. Спасувањето е во тек.

Спасени работници од поплавениот рудник во Кина

Р.С.Европа - 05.04.2010

Спасувачките екипи извлекле уште четворица преживеани работници од поплавениот кинески рудник Вангјиалинг во северниот дел на земјата, јавува кинеската државна ...

Спасени 114 рудари од поплавениот кинески рудник

Форум - 05.04.2010

Кинеските рудари се извлечени во понеделник наутро, откако минаа заробени повеќе од седум дена во окното.

Спасени 100-тина рудари кои останаа заробени во Кина

Макфакс - 05.04.2010

Повеќе од 100 кинески рудари утринава беа спасени од поплавениот рудник во северна Кина, откако беа заробени пред повеќе од една недела, а нивната судбина беше ...

По седум дена спасени 114 рудари

Вечер Прес - 05.04.2010

Дека во преживувањето под замја или урнатини се случуваат вистински чуда, покажа и најновата несреќа во кинески рудник.

Кина: Спасени 114 рудари од поплавен рудник

eReporter - 05.04.2010

Од рудник за јаглен на северот на Кина, што беше поплавен пред повеќе од една седмица, спасени се 114 рудари.