TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хан: Еден погрешен збор и Западен Балкан може да пламне

Вест - 12.02.2017

Комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за интернет изданието на германскиот весник „Цајт“ вели дека во интерес на ЕУ е во Македонија да има стабилност и развој на правната држава.

Груевски: Со Хан го отворивме прашањето за нови избори

Република - 12.02.2017

Беше очигледно дека Хан дојде во земјава со идеја. Тој сака да помогне. Неговата идеја беше да не охрабри за некоја широка коалиција, иако на состанокот не инсистираше на тоа, но некои претходни изјави укажуваа на такво нешто, изјави претседателот ...

Хан: Доволно е едно чкорче и целиот Балкан да пламне

Канал 77 - 12.02.2017

Доволно е само едно чкорче и сѐ би пламнало. Долгорочно смирување на регионот е можно само преку перспектива за зачленување во ЕУ, изјави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за „Цајт онлајн“, коментирајќи ги состојбите на Балканот.

Хан: Еден погрешен збор на Западен Балкан може да донесе конфликт

Канал5 - 11.02.2017

Комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за интернет изданието на германскиот весник „Цајт“ вели дека во интерес на ЕУ е во Македонија да има стабилност и развој на правната држава.

Хан: Западниот Балкан е тава полна со маслo, доволно е само едно чкорче и се би пламнало

Фокус - 11.02.2017

Ако не извезуваме стабилност, ќе увезуваме нестабилност – тоа важи како за Балканот, така и за преостанатото соседство на ЕУ, оценува еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за „Цајт онлајн“. Тој зборува и за Македонија.

Хан за „Цајт онлајн“: Наивно е да се верува дека режим може да се промени однадвор

24 Вести - 11.02.2017

Ако не извезуваме стабилност, ќе увезуваме нестабилност - тоа важи како за Балканот, така и за преостанатото соседство на ЕУ, оценува еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за „Цајт онлајн“. Тој зборува и за Македонија, јавува Дојче Веле.

Како да се формира влада: Брзај полека!

Deutsche Welle - 11.02.2017

Она што некому му наликува на контрадикторност, во стилот „брзај полека“, не значи дека треба да се биде бавен, туку максимално да се искористи моментот за плодни разговори и квалитетни одлуки, велат дипломатски извори.

Хан: Доволно е само едно чкорче и сѐ би пламнало

Deutsche Welle - 11.02.2017

Ако не извезуваме стабилност, ќе увезуваме нестабилност - тоа важи како за Балканот, така и за преостанатото соседство на ЕУ, оценува еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за „Цајт онлајн“.

Хан: Доволно е само едно чкорче и се би пламнало

Телма - 11.02.2017

Едно чкорче и се`би пламнало. Со симболична реторика еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ги опишува состојбите на Западен Балкан, споредувајќи го регионот со тава полна со масло. Во интервју за Цајт онлајн ги коментира и случувањата во ...

Хан: Доволно е само едно чкорче и сѐ би пламнало

24 Вести - 11.02.2017

Ако не извезуваме стабилност, ќе увезуваме нестабилност, тоа важи како за Балканот, така и за останатото соседство на ЕУ, оценува во првото опширно интервју по дводневната посета на Македонија еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за германски ...

Аналитичари: Ја исклучи ли Хан ВМРО-ДПМНЕ од комбинациите за влада?

Алсат-М - 11.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан дојде и си замина од Македонија. Останаа неговите изјави, меѓу кои е и ставот дека која и да биде идната влада таа ќе мора да има програма која се потпира врз Пржинскиот договор.

Хан дециден: Нови избори не и се потребни на  Македонија

ТВ21 - 11.02.2017

Посетата на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан не донесе решение во обидите за формирање на нова влада, велат познавачите на политичките состојби во нашата држава. Поранешниот амбасадор на Македонија во НАТО и универзитетски професор Нано ...

Хан: Доволно е само едно чкорче и сѐ би пламнало

ТВ21 - 11.02.2017

Ако не извезуваме стабилност, ќе увезуваме нестабилност – тоа важи како за Балканот, така и за преостанатото соседство на ЕУ, оценува еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за „Цајт онлајн“.

Хан: Еден погрешен збор на Западен Балкан може да донесе конфликт

Сител - 11.02.2017

Комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за интернет изданието на германскиот весник „Цајт“ вели дека во интерес на ЕУ е во Македонија да има стабилност и развој на правната држава.

Хан: Доволно е само едно чкорче и сѐ би пламнало

+инфо - 11.02.2017

Во наш интерес е во ПЈР Македонија да има стабилност и развој на правна држава. Секоја земја на Балканот треба да има европска перспектива, вели Хан. Ако не извезуваме стабилност, ќе увезуваме нестабилност, тоа важи како за Балканот, така и за ...

Хан: ЕУ мора да се насочи кон членството на Западен Балкан

Р.С.Европа - 11.02.2017

Комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за интернет изданието на германскиот весник „Цајт“ вели дека во интерес на ЕУ е во Македонија да има стабилност и развој на правната држава.

Груевски за средбата со Хан: Го отворивме прашањето за нови избори

Курир - 11.02.2017

Беше очигледно дека Хан дојде во земјава со идеја. Тој сака да помогне. Неговата идеја беше да не охрабри за некоја широка коалиција, иако на состанокот не инсистираше на тоа, но некои претходни изјави укажуваа на такво нешто, изјави претседателот ...

ГРУЕВСКИ ЗА СРЕДБАТА СО ХАН: Комесарот сфати дека широката коалиција во Македонија е неуспешен проверен концепт

Телеграф - 11.02.2017

Ние го отворивме прашањето за нови предвремени избвори, што би се одржале заедно со локалните. Тоа не би било ни преголем трошок, ни некое условно кажано малтретирање на граѓаните Беше очигледно дека Хан дојде во земјава со идеја.

Хан: Смирување на Балканот е можно само преку перспектива за зачленување во ЕУ

МКД - 11.02.2017

Ако не извезуваме стабилност, ќе увезуваме нестабилност - тоа важи како за Балканот, така и за преостанатото соседство на ЕУ, оценува еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за „Цајт онлајн“. Тој зборува и за Македонија, пренесува Дојче веле .

Хан за „Цајт онлајн“: Доволно е само едно чкорче и сѐ би пламнало на Балканот

Стандард - 11.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за „Цајт онлајн“ , цитирано од Дојче Веле , вели дека во нивен интерес е во Македонија да има стабилност и развој на правна држава како и дека секоја земја на Балканот треба да има европска перспектива.

Хан: Доволно е само едно чкорче и сѐ би пламнало

Репортер - 11.02.2017

Ако не извезуваме стабилност, ќе увезуваме нестабилност – тоа важи како за Балканот, така и за преостанатото соседство на ЕУ, оценува еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за „Цајт онлајн“. Тој зборува и за Македонија.

Аналитичари: Посетата на Хан ќе помогне во формирањето стабилна Влада

Репортер - 11.02.2017

Аналитичарите сметаат дека посетата на комесарот за проширување Јоханес Хан ќе помогнат во создавање на постабилна влада во земјава. Митко Гаџовски вели дека новата влада треба да ја сочинуваат повеќе политички партии, со цел да се обезбеди ...

Хан: Еден погрешен збор на Западен Балкан може да донесе конфликт

Алфа - 11.02.2017

Комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за интернет изданието на германскиот весник „Цајт“ вели дека во интерес на ЕУ е во Македонија да има стабилност и развој на правната држава.

Хан за Балканот: Доволно е само едно чкорче и сѐ би пламнало

Слободен Печат - 11.02.2017

Ако не извезуваме стабилност, ќе увезуваме нестабилност – тоа важи како за Балканот, така и за преостанатото соседство на ЕУ, оценува еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан во интервју за електронското издание на ...

Хан: Еден погрешен збор на Западен Балкан може да донесе конфликт

А1 On - 11.02.2017

Комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за интернет изданието на германскиот весник „Цајт“ вели дека во интерес на ЕУ е во Македонија да има стабилност и развој на правната држава.

ХАН БАРА АГИЛНОСТ ОД ЕУ: Балканот е тава со масло, доволно е чкорче за да пламне

Телеграф - 11.02.2017

Еврокомесарот индиректно ја критикува Европската унија за својот однос кон Западен Балкан. Според него, Брисел не може во исто време да говори за правна држава и демократија и да продолжи луѓето од западниот Балкан да ги поместува тука и таму како ...

ХАН: Еден погрешен збор може да создаде конфликт на Балканот

Телеграф - 11.02.2017

Еден погрешен збор може да доведе до конфликт и затоа Европската комисија мора да се ангажира за поголем економски развој. На луѓето им треба перспектива, има висока невработеност кај младите, има одлив на образовани луѓе, вели Јоханес Хан во ...

Како да се формира влада: Брзај полека!

Репортер - 11.02.2017

Она што некому му наликува на контрадикторност, во стилот „брзај полека“, не значи дека треба да се биде бавен, туку максимално да се искористи моментот за плодни разговори и квалитетни одлуки, велат дипломатски извори.

ХАН ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН: Еден погрешен збор може да доведе до конфликт

Фактор - 11.02.2017

Комесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан во интервју за интернет изданието на германскиот весник „Цајт“ изјави дека еден погрешен збор може да доведе до конфликт на Балканот и затоа Европската комисија мора да се ангажира за поголем ...

Нова влада: Брзај полека!

Локално - 11.02.2017

Она што некому му наликува на контрадикторност, во стилот „брзај полека“, не значи дека треба да се биде бавен, туку максимално да се искористи моментот за плодни разговори и квалитетни одлуки, велат дипломатски извори за DW.

Хан за „Цајт“: Во Македонија треба да се постигне промена во еден еволуциски процес

Мета - 11.02.2017

Ако не извезуваме стабилност, ќе увезуваме нестабилност – тоа важи како за Балканот, така и за преостанатото соседство на ЕУ, оценува еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан во интервју за електронското издание на ...

Хан: Еден погрешен збор на Западен Балкан може да донесе конфликт

Вечер Прес - 11.02.2017

Комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за интернет изданието на германскиот весник „Цајт" вели дека во интерес на ЕУ е во Македонија да има стабилност и развој на правната држава.

Смирување на Балканот е можно само преку перспектива за зачленување во ЕУ

Тера - 11.02.2017

Ако не извезуваме стабилност, ќе увезуваме нестабилност – тоа важи како за Балканот, така и за преостанатото соседство на ЕУ, оценува еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за „Цајт онлајн“. Тој зборува и за Македонија, пренесува Дојче веле.

Хан за „Цајт“: Во Македонија треба да се постигне промена во еден еволуциски процес

Локално - 11.02.2017

Ако не извезуваме стабилност, ќе увезуваме нестабилност – тоа важи како за Балканот, така и за преостанатото соседство на ЕУ, оценува еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан во интервју за електронското издание на ...

Хан: Еден погрешен збор на Западен Балкан може да донесе конфликт

Република - 11.02.2017

Комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за интернет изданието на германскиот весник „Цајт“ вели дека во интерес на ЕУ е во Македонија да има стабилност и развој на правната држава.

Аналитичари: Посетата на Хан ќе помогне во формирањето стабилна Влада

Локално - 11.02.2017

Аналитичарите сметаат дека посетата на комесарот за проширување Јоханес Хан ќе помогнат во создавање на постабилна влада во земјава. Митко Гаџовски вели дека новата влада треба да ја сочинуваат повеќе политички партии, со цел да се обезбеди ...

Груевски за средбата со Хан: Го отворивме прашањето за нови избори

Вечер Прес - 11.02.2017

Беше очигледно дека Хан дојде во земјава со идеја. Тој сака да помогне. Неговата идеја беше да не охрабри за некоја широка коалиција, иако на состанокот не инсистираше на тоа, но некои претходни изјави укажуваа на такво нешто, изјави претседателот ...

Груевски: Хан сфати дека влада на широка коалиција е неизводлива идеја

Мета - 11.02.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Греувски во интервју за телевизијата „Нова“ изјави дека евркомесарот за проширување и добососедска политика Јоханес Хан во земјава дошол со идеја да ги охрабри политичките партии за широка владина коалиција, но по ...

Хан: Еден погрешен збор на Западен Балкан може да донесе конфликт

еМагазин - 11.02.2017

Комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за интернет изданието на германскиот весник „Цајт“ вели дека во интерес на ЕУ е во Македонија да има стабилност и развој на правната држава.

Хан сака Македонија да се менува со еволутивен процес ...

Н.Македонија - 11.02.2017

Хан сака Македонија да се менува со еволутивен процес Комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за интернет-изданието на германскиот весник „Цајт“ вели дека во интерес на ЕУ е во Македонија да има стабилност и развој на ...

Хан бараше квантитет, па сврте на квалитет...

Н.Македонија - 11.02.2017

Хан бараше квантитет, па сврте на квалитет По посетата на еврокомесарот, како клучна порака се издвои неговиот став лидерите да донесат квалитетна а не брза одлука. Претходно Хан постојано нагласуваше дека е потребно стабилно мнозинство за формирање ...

Хан: Еден погрешен збор на Западен Балкан може да донесе конфликт

Lider - 11.02.2017

Комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за интернет изданието на германскиот весник „Цајт“ вели дека во интерес на ЕУ е во Македонија да има стабилност и развој на правната држава.

Груевски за средбата со Хан: Го отворивме прашањето за нови избори

Lider - 11.02.2017

Беше очигледно дека Хан дојде во земјава со идеја. Тој сака да помогне. Неговата идеја беше да не охрабри за некоја широка коалиција, иако на состанокот не инсистираше на тоа, но некои претходни изјави укажуваа на такво нешто, изјави претседателот ...

Хан: Еден погрешен збор на Западен Балкан може да донесе конфликт

Идивиди - 11.02.2017

Комесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во интервју за интернет изданието на германскиот весник „Цајт“ вели дека во интерес на ЕУ е во Македонија да има стабилност и развој на правната држава.

Груевски без изјава по средбата со Хан,не дозволи ниту инсерти од состанокот

24 Вести - 10.02.2017

Средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски ја заврши само со куса најава од неговата партија деке ќе следува опширносоопштение за состанокот. Освен што беше единствен политички лидер што не даде изјава по ...

Груевски не даде изјава по средбата со Хан

ТВ21 - 10.02.2017

Претседтелот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски ја заврши средбата со еврокомесарот Јоханес Хан со куса најава дека од неговата партија деке ќе следува опширно соопштение за состанокот. Груевски, за разлика од сите други лидери на парти, не дозволи ...

Донација од 33 теренски возила за МВР

Канал5 - 10.02.2017

Еврокомесарот хан ќе присуствува во министерството за внатрешни работи каде официјално ќе бидат предадени 33 теренски возила за потребите на граничната полиција, МВР, а две возила ќе добие и центарот за управување со кризи.

Хан: Треба уште време да се преговара за крај на кризата, но јас сум оптимист

ТВ21 - 10.02.2017

Секогаш сум оптимист, изјави еврокомесарот Јоханес Хан, по средбата со министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу. „Очигледно, потребно е уште време. Ќе треба уште да се преговара за доброто и интересите на државата, заради граѓаните, европската ...

Хан: Потребно е уште време, очекувам одлука во интерес на државата

Канал5 - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да демонстрираат демократска зрелост и да донесат одлука во интерес на земјата и на граѓаните и нивната европска перспектива.

Хан: Политичките лидери треба да донесат квалитетна одлука

24 Вести - 10.02.2017

Еврокомесарот Хан пред заминивањето од земјава даде изјава во која повтори дека е неопходно брзо формирање влада која ќе остане на европската ...

Иванов побара помош, па го откачи Хан за донацијата за МВР

Сакам да кажам - 10.02.2017

Претседателот Ѓорге Иванов не присуствуваше на денешното примопредавање на донацијата од 33 теренски возила за МВР од ЕУ, иако бил поканет од еврокомесарот Јоханес Хан, кој говореше на церемонијата во кругот на МВР, јави агенцијата „ Мета “.

Хан: На партиите им треба уште време

Телма - 10.02.2017

Еврокомесарот хан пред да си замине од скопје изјави дека на партиите им треба уште време и дека тој наскоро повторно ќе ја посети Македонија. Тој рече дека е оптимист и дека Европската унија ќе стори се за да и помогне на земјата и на раководството ...

Хан-Иванов: Неопходно е што побрзо да се формира влада

Телма - 10.02.2017

Хан утрово беше на средба кај Иванов во вилата на Водно. Разговарале за актуелната политичка состојба и можностите за што поскоро разрешување на политичката криза. Како што соопштуваат од претседателскиот кабинет иванов истакнал дека надминувањето ...

Еу донираше 33 возила за МВР вредни 800.000 евра

Сакам да кажам - 10.02.2017

Европската унија донираше 33 теренски возила за македонското МВР, наменети за граничната полиција и за Центарот за управување со кризи. Донацијата ја предаде еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан.

Граничната полиција и ЦУК добија 33 теренски возила од ЕУ

Канал5 - 10.02.2017

Пред да замине од Македонија еврокомесарот за проширување на Унијата Јоханес Хан на македонската полиција и предаде донација од 33 теренски возила за поефикасна контрола на границите. „Оваа помош ќе помогне во подобрување на капацитетите за борбата ...

ЕУ и подари 33 возила на македонската гранична полиција и Дирекцијата за справување со кризи

Алсат-М - 10.02.2017

Европската унија и подари 33 возила на македонската гранична полиција и на Дирекцијата за справување со кризи. Донацијата која еврокомесарот Јоханес Хан им ја предаде на овие институции е во вредност од околу 800 илјади евра.

Хан порача дека не треба да се брза со преговорите

Телма - 10.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан по средбите со политичките лидери заклучи дека сепак новата влада нема брзо да се формира. Тој уште пред да пристигне предупредуваше дека Македонија нема време за чекање и неопходна е стабилна влада поддржана од широко ...

Аналитичари: Посетата на Хан ќе помогне во формирањето стабилна Влада

Алсат-М - 10.02.2017

Аналитичарите сметаат дека посетата на комесарот за проширување Јоханес Хан ќе помогнат во создавање на постабилна влада во земјава. Митко Гаџовски вели дека новата влада треба да ја сочинуваат повеќе политички партии, со цел да се обезбеди ...

Хан: Процесот за формирање нова влада ќе потрае подолго време

Алсат-М - 10.02.2017

Покрај апелите дадени ден претходно за забрзување на процесот за формирање на новата влада, се чини дека сепак ќе треба повеќе време. Ова го истакна денеска еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, кој по средбата со лидерите на политичките партии ...

Хан си замина, неизвесноста остана

24 Вести - 10.02.2017

Време е да се покаже демократска зрелост, а партиите да продолжат со преговорите за интересите на државата, граѓаните и европската перспектива изјави денеска еврокомесарот Хан пред неговото заминување од Македонија, иако вчера побара брзо формирање ...

Хан: Време е да се покаже демократска зрелост

Фокус - 10.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска си замина од Македонија, а неизвесноста остана на политичката сцена. Дипломатот замина без конретна порака од ЕУ, бидејќи како што рече, тој бил дојден само да слуша и да пренесе информации од прва рака.

За аналитичарите средбата со Хан со партиските лидери е продуктивна

24 Вести - 10.02.2017

Политичарите премногу се потпираат на меѓународната заедница за решавање на проблемите во земјава – оценуваат експертите кои ги контактираше Телевизија 24. Но според нив, кризата може да се надмине само доколку за тоа постои политичка волја.

Иванов – Хан: Неопходно е што поскоро да се формира влада

ТВ21 - 10.02.2017

Неопходно е што поскоро да се формира влада и да се надмине политичката криза во Република Македонија, констатирале на денешната средба претседателот Ѓорге Иванов и комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската ...

Иванов – Хан: Неопходно е што поскоро да се формира влада

Алсат-М - 10.02.2017

Неопходно е што поскоро да се формира влада и да се надмине политичката криза во Република Македонија, констатирале на денешната средба претседателот Ѓорге Иванов и комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската ...

Хан: Потребно е уште време, очекувам одлука во интерес на државата

Алсат-М - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да демонстрираат демократска зрелост и да донесат одлука во интерес на земјата и на граѓаните и нивната европска перспектива.

Средба Хан – Иванов: Неопходно е што поскоро да се формира влада

24 Вести - 10.02.2017

Неопходно е што поскоро да се формира влада и да се надмине политичката криза во земјава, констатирале на денешната средба претседателот Ѓорге Иванов и комесарот за проширување Јоханес Хан.

По средбите со партиите, Хан на средба кај Иванов

24 Вести - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан. Хан ја почна посетата на Македонија вчера.

Еврокомесарот Хан на средба кај претседателот Иванов

Канал5 - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан. Хан ја почна посетата на Македонија вчера.

ЕУ ќе донира 33 теренски возила за справување со миграцијата

24 Вести - 10.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, кој од вчера е во посета на Република Македонија, денеска во Министерството за внатрешни работи ќе предаде сертификати за донација на 33 теренски возила.

Хан на средба со претседателот Иванов

ТВ21 - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска треба да има средба со претседателот на Македонија Ѓорге Иванов. Предвидено е тој денеска да предаде и сертификати за донација на 33 теренски возила за потребите на Граничната полиција на ...

Донација на теренски возила од ЕУ за справување со миграцијата

ТВ21 - 10.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, кој од вчера е во посета на Република Македонија, денеска во Министерството за внатрешни работи ќе предаде сертификати за донација на 33 теренски возила.

Еврокомесарот Хан на средба кај претседателот Иванов

Алсат-М - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан. Хан ја почна посетата на Македонија вчера.

Иванов - Хан: Неопходно е што поскоро да се формира влада

Канал5 - 10.02.2017

Неопходно е што поскоро да се формира влада и да се надмине политичката криза во Република Македонија, констатирале на денешната средба претседателот Ѓорге Иванов и комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската ...

Иванов побара поактивен ангажман од Хан за членство на Македонија во ЕУ

Фокус - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. На средбата, двајцата соговорници размениле мислења за актуелната ...

Хан се сретна и со Иванов

Слободен Печат - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска со еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, разговараше за актуелната политичка состојба во земјата и за можностите за што поскоро решавање на политичката ...

Хан: Партиите да демонстрираат политичка зрелост

Слободен Печат - 10.02.2017

Потребно е дополнително време, но политичките партии треба да демонстрираат демократска зрелост, изјави денеска еврокомесарот Јоханес Хан на свеченото примопредавање на 31 теренско возило, донација од ЕУ за Граничната полиција, а во контекст на ...

ЕУ донираше 33 возила за граничната полиција и ЦУК

А1 On - 10.02.2017

Донација од Европската Унија вредна над 800 илјади евра, која се состои од 33 теренски возила марка „Сангјонг“ за потребите на граничната полиција и Центарот за управување со кризи (ЦУК) денеска беше предадена во Министертвото за внатрешни работи на ...

Хан: Потребно е уште време, политичарите треба да донесат одлука во интерес на државата и граѓаните

Кајгана - 10.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан порача дека на политичките партии во Македонија им е потребно уште време во преговорите за формирање на влада и дека политичарите треба да бидат одговорни и да донесат одлука во ...

Хан: Очекувам одлуки во интерес на земјата и на европската перспектива

Нетпрес - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да демонстрираат демократска зрелост и да донесат одлука во интерес на земјата и на граѓаните и нивната европска перспектива.

ДОНАЦИЈА ОД ЕУ: Граничната полиција доби нови теренски возила (ФОТО)

Телеграф - 10.02.2017

Министерот за внатрешни работи истакна дека возилата ќе ги зајакнат техничките капацитети на полицијата и, како што рече, ќе овозможат нејзино полесно и поефикасно справување со предизвиците во борбата против меѓународните закани и граничниот ...

Хан ја предаде донацијата од ЕУ на граничната полиција и на ЦУК

Репортер - 10.02.2017

рокомесарот за проширување и за добрососедска политика, денеска во Министерството за внатрешни работи ја предаде донацијата од 33 теренски возила наменети за зајакнување и за модернизирање на капацитетите на македонската гранична полиција и на ...

Хан денеска на средба со претседателот Иванов

Р.С.Европа - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска треба да има средба со претседателот на Македонија Ѓорге Иванов. Предвидено е тој денеска да предаде и сертификати за донација на 33 теренски возила за потребите на Граничната полиција на ...

Еврокомесарот Хан на средба кај претседателот Иванов

Курир - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан. Хан ја почна посетата на Македонија вчера.

Донација на теренски возила од ЕУ за справување со миграцијата

Курир - 10.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, кој од вчера е во посета на Република Македонија, денеска во Министерството за внатрешни работи ќе предаде сертификати за донација на 33 теренски возила.

Иванов ќе се сретне со Хан

Кајгана - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. Се очекува главна тема на разговор да биде политичката криза на земјата.

Хан денеска ќе се сретне со претседателот Иванов

+инфо - 10.02.2017

Хан вчера учествуваше на министерската конференција на шесте земји од Западен Балкан, посветена главно на енергетското поврзување. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во 9 часот треба да има средба со претседателот Ѓорге Иванов.

Хан: Потребно е уште време, политичарите треба да донесат квалитетна одлука во интерес на државата и граѓаните

Press24 - 10.02.2017

Потребно е повеќе време за договор, а партиите треба да продолжат со разговори и да ја покажат својата демократска зрелост, порача еврокомесарот за проширување Јоханес Хан пред заминување од земјава.

ВМРО-ДПМНЕ: Груевски дојде на време за средбата со Хан

+инфо - 10.02.2017

Средбата почна точно навреме во 20:45 часот, според претходно договорената агенда, се наведува во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ демантира дека лидерот на партијата Никола Груевски задоцнил 40 минути на средбата со еврокомесарот Јоханес Хан.

Хан предаде донација на МВР од 33 возила за справување со мигранти

+инфо - 10.02.2017

Доаѓам од средба со претседателот Ѓорге Иванов кој ме замоли да направам повеќе за да и помогнам на Македонија, рече Хан. Европската комисија ги употребува сите ресурси за да ви помогне во менаџирањето на вашите граници.

Иванов не отстапува од своите приоритети за новата влада

МКД - 10.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, на крајот од својата посета на Македонија утринава се сретна со претседателот Ѓорге Иванов, со кого зборувале за политичката состојба во земјава и за можностите за што ...

Иванов- Хан: Неопходно е што поскоро да се формира влада

МРТ - 10.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан ја завршува посетата на Македонија. Во Вилата Водно беше примен од претседателот Ѓорге Иванов. На средбата, во фокусот, актуелната политичка состојба во земјава...

СРЕДБА ИВАНОВ - ХАН: Политичката криза и меѓуетничките тензии се последица на долгата статус кво состојба во Македонија

Телеграф - 10.02.2017

На средбата била потенцирана неопходноста од што поскоро формирање влада бидејќи, како што се согласиле Иванов и Хан, единствено со целосно функционални институции државата ќе биде подготвена да се справува со сите предизвици Нестабилноста во ...

Иванов побара од Хан поактивен ангажман за надминување на кризата

Нова ТВ - 10.02.2017

Неопходно е што поскоро да се формира влада и целосно функционални институции за да може државата да се справува со сите предизвици, заклучија денес комесарот Јоханес Хан и претседателот Ѓорге Иванов.

(ВИДЕО) Хан: Треба да се донесе квалитетна одлука во интерес на државата

А1 On - 10.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан рече дека на партиите им треба повеќе време за преговарање со цел да донесат одлука која е од интерес на државата. Тој рече, не се работи за брзина на донесување на одлуката, туку за квалитетот на одлуката.

Иванов-Хан: Неопходно е што поскоро формирање на нова влада

Капитал - 10.02.2017

„Неопходно е што поскоро формирање на влада на Република Македонија, бидејќи единствено со целосно функционални институции државата ќе биде подготвена да се справува со сите предизвици“, било констатирано на денешната средба на претседателот на ...

Груевски му задоцни 40 минути на Хан, не сакаше да го снимаат и не даде изјава

Слободен Печат - 10.02.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вечерва не даде изјава за медиумите по средбата со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, како што тоа претходно го направија сите други политички лидери по средбите со ...

Хан: Политичките лидери мора да донесат квалитетна одлука

+инфо - 10.02.2017

Еврокомесарот рече дека ова е случај кога е многу уверен дека следната влада ќе има програма базирана на европските перспективи. На партиите им треба повеќе време за преговарање со цел да донесат одлука која е од интерес на државата, изјави ...

Заев: Заклучок е Македонија да ги забрза процесите, што побрзо формирање Влада (Видео)

Слободен Печат - 10.02.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев излезе со изјава по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан. „Од прилика сите го имате доловено амбиентот на разговорите со комесарот Хан, главна тема на разговорите и како еден заклучок е Македонија дека мора да ги ...

Хан: Партиите треба уште да преговараат и да покажат демократска зрелост

МКД - 10.02.2017

На партиите им треба повеќе време за преговарање со цел да донесат одлука која е од интерес на државата, изјави еврокомесарот Јоханес Хан, на крајот на посетата на Македонија. По церемонијата на свечено примопредавање на 31 теренско возило, донација ...

Хан: Преговорите да продолжат- потребен е квалитет

МРТ - 10.02.2017

Еврокомесарот Хан побара да продолжат преговорите, советува дека е потребен квалитет, а не брзина, да се покаже демократска зрелост и да се создаде програма базирана на договорот од Пржино и посветена на евроинтеграциите.

Хан ја предаде донацијата од 33 возила за граничната полиција и ЦУК

Press24 - 10.02.2017

Донација од Европската Унија вредна над 800 илјади евра, која се состои од 33 теренски возила за потребите на граничната полиција и Центарот за управување со кризи (ЦУК) денеска беше предадена во Министертвото за внатрешни работи на Република ...

ВИДЕО: Еврокомесарот Хан на средба кај претседателот Иванов

А1 On - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан. Хан ја почна посетата на Македонија вчера.

Хан за формирањето на Влада: Потребна е квалитетна, а не брза одлука!

Стандард - 10.02.2017

„Очигледно е дека има потреба од повеќе време, македонските партии треба да преговараат во интерес на својата земја, граѓаните, европската перспектива. ЕУ ќе направи се што е во нејзина моќ за да помогне на лидерите во земјата“, изјави еврокомесарот ...

Донација на теренски возила од ЕУ за справување со миграцијата

Алфа - 10.02.2017

Од нив, 31 се наменети за потребите на Граничната полиција на МВР и две теренски возила се за потребите на Центарот за управување со кризи (ЦУК). Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, кој од вчера е во посета на ...

33 возила за Граничната полиција и ЦУК од ЕУ

МРТ - 10.02.2017

Целта е да се помогне во поефикасното справување со бегалската криза... Доделени сертификатите за 33 теренски возила, донација од Европската унија, во вредност од 800 илјади евра. 31 се за потребите на Граничната полиција, а две за Центарот за ...

Еврокомесарот Хан на средба кај претседателот Иванов

Алфа - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе го прими ...

ДОНАЦИЈА ОД ЕУ: Tеренски возила за справување со миграцијата

Телеграф - 10.02.2017

Донацијата ќе им овозможи на националните институции да ги зголемат нивните напори во менаџирањето на миграцијата, борбата со шверцот на мигранти и прекуграничниот криминал, информира Делегацијата на ЕУ во Скопје Еврокомесарот за соседска политика и ...

Донација на теренски возила од ЕУ за справување со миграцијата

А1 On - 10.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, кој од вчера е во посета на Република Македонија, денеска во Министерството за внатрешни работи ќе предаде сертификати за донација на 33 теренски возила.

Хан: Очекувам одлука во интерес на државата и граѓаните

Курир - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да демонстрираат демократска зрелост и да донесат одлука во интерес на земјата и на граѓаните и нивната европска ...

ЕУ со донација од 33 возила за МВР во справувањето со мигрантската криза

Кајгана - 10.02.2017

Денеска во Министерството за внатрешни работи еврокомесарот за пристапни преговори и соседска политика Јоханес Хан предаде 33 возила, како дел од поддршката за македонските институции кои беа вклучени во справувањето со миграциската криза кои се ...

ЕУ донираше 33 теренски возила за потребите на МВР

Нова ТВ - 10.02.2017

Европската унија денеска донираше 33 теренски возила за Министерството за внатрешни работи наменети за граничната полиција и за Центарот за управување со кризи. Станува збор за теренски возила од марката „Сангјонг рекстон“, во вредност од 800.000 ...

Донација на теренски возила од ЕУ за справување со миграцијата

МРТ - 10.02.2017

Како што соопшти Делегацијата на ЕУ во Скопје, возилата се набавени преку фондот на ЕУ „Специјална мерка“ чија цел е поддршка на владини институции на национално и на локално ниво. Возилата се погодни за тешко пристапни терени и имаат капацитет за ...

Хан оптимист, партиите продолжуваат со преговори

Р.С.Европа - 10.02.2017

Ќе треба уште да се преговара за доброто на државата, рече еврокомесарот Хан по средбите со партиските лидери. Според нивните изјави, клучно во овој период останува евентуалниот договор меѓу СДСМ и ДУИ.

Хан: Потребно е уште време за договор

Нова ТВ - 10.02.2017

Станува збор за квалитет, а не за брзина. Партиите треба да продолжат да се договараат и да демонстрираат демократска зрелост, изјави денеска еврокомесарот Јоханес Хан по неговата средба со министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу.

Хан: Партиите да продолжат со преговорите за формирање Влада

МРТ - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, по средбите со политичките лидери, побара да продолжат преговорите за нова Влада. Ова е клучно за надминување на политичката криза, констатирале Иванов и Хан.

Доделени сертификатите за 33 теренски возила, донација од ЕУ

МРТ - 10.02.2017

Доделени сертификатите за 33 теренски возила, донација од Европската унија, во вредност од 800 илјади евра. 31 се за потребите на Граничната полиција, а две за Центарот за управување со кризи.

Иванов-Хан: Што поскоро да се формира Влада

+инфо - 10.02.2017

Иванов изразил незадоволство од отсуството на јавна осуда на мешањето во внатрешните работи на Македонија од страна на некои соседни земји. Неопходноста од што поскоро формирање на Влада, бидејќи единствено со целосно функционални институции ...

Иванов-Хан: Неопходно е што побрзо формирање на Влада

Курир - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. На средбата, двајцата соговорници разменија мислења за актуелната политичка ...

Донација на теренски возила од ЕУ за справување со миграцијата

Сител - 10.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, кој од вчера е во посета на Република Македонија, денеска во Министерството за внатрешни работи ќе предаде сертификати за донација на 33 теренски возила.

Хан ја предаде донацијата од 33 возила за граничната полиција и ЦУК

Сител - 10.02.2017

33 возила за граничната полиција и центарот за управување со кризи. Комесарот Хан ги предаде сертификатите за донацијата од ЕУ на првите луѓе на МВР и ЦУК порачувајки им дека како и досега европската унија ќе продолжи да стои покрај Македонија како ...

(ВИДЕО) Иванов – Хан: Неопходно е што поскоро да се формира влада

А1 On - 10.02.2017

Неопходно е што поскоро да се формира влада и да се надмине политичката криза во Република Македонија, констатирале на денешната средба претседателот Ѓорге Иванов и комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската ...

Хан: партиите да покажат демократска зрелост

Алфа - 10.02.2017

Очигледно ќе биде потребно уште време. Тие ќе продолжат со преговори и очекувам да донесат одлука во интерес на земјата на граѓаните и европската перспектива. Европската унија ќе стори се за да и помогне на земјата и на раководството на земјата.

Иванов-Хан: Што поскоро формирање на влада која ќе се справи со претстојните предизвици

Кајгана - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов оствари средба со еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан, со кого разменија мислења за актуелната политичка состојба во Република Македонија и можностите за што ...

Хан е оптимист по средбите во Скопје

Глас на Америка - 10.02.2017

Нема детали за процесот на преговарање меѓу Заев и Ахмети Приоритет треба да биде формирање влада со програма базирана врз договорот од Пржино, а партиите да покажат демократска зрелост - е пораката што еврокомесарот за проширување Јоханес Хан им ја ...

Иванов - Хан: Неопходно е што поскоро да се формира влада

Алфа - 10.02.2017

На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, двајцата соговорници размениле мислења за актуелната политичка состојба во Република Македонија и можностите за што поскоро разрешување на политичката криза.

Еврокомесарот Хан на средба кај претседателот Иванов

Телеграф - 10.02.2017

Хан ја почна посетата на Македонија вчера кога во текот на денот се сретна со неколку политичари Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската ...

Хан: Потребно е уште време, политичарите треба да донесат квалитетна одлука во интерес на државата и граѓаните

Сител - 10.02.2017

Потребно е повеќе време за договор, а партиите треба да продолжат со разговори и да ја покажат својата демократска зрелост, порача еврокомесарот за проширување Јоханес Хан пред заминување од земјава.

Една минута вести: На партиите им треба уште време за договор

Нова ТВ - 10.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан на крајот од посетат оцени дека ќе треба уште да се преговара за доброто и интересите на државата и дека на партиите им е потребно уште време за договор. Станува збор за квалитет, а не за брзина.

ЕУ за МВР донираше 33 теренски возила вредни 800 илјади евра

МКД - 10.02.2017

Донација од Европската Унија вредна над 800 илјади евра, која се состои од 33 теренски возила за потребите на граничната полиција и Центарот за управување со кризи (ЦУК) денеска беше предадена во Министертвото за внатрешни работи на Република ...

Иванов-Хан: Потребно е поскоро да се формира Влада

Нетпрес - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. На средбата, двајцата соговорници разменија мислења за актуелната политичка ...

(ВИДЕО) Иванов го прими еврокомесарот Хан

Репортер - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан. Хан ја почна посетата на Македонија вчера.

(ВИДЕО) Иванов и Хан едногласно бараат што поскоро да се формира влада

Репортер - 10.02.2017

Неопходно е што поскоро да се формира влада и да се надмине политичката криза во Република Македонија, констатирале на денешната средба претседателот Ѓорге Иванов и комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската ...

Еврокомесарот Хан на средба кај претседателот Иванов

МРТ - 10.02.2017

Претседателот Иванов денеска ќе го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан... Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе го прими комесарот за европска соседска ...

(ВИДЕО) Хан: Треба да се донесе квалитетна одлука во интерес на државата

Репортер - 10.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан рече дека на партиите им треба повеќе време за преговарање со цел да донесат одлука која е од интерес на државата. Тој рече, не се работи за брзина на донесување на одлуката, туку за квалитетот на одлуката.

Хан: Потребно е уште време, очекувам одлука во интерес на државата

Press24 - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да демонстрираат демократска зрелост и да донесат одлука во интерес на земјата и на граѓаните и нивната европска перспектива.

Хан денеска на средба кај претседателот Иванов

МКД - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија Јоханес Хан. Средбата ќе почне во 9 часот.

ХАН НА ПАРТИИТЕ ИМ ДАДЕ ВРЕМЕ ЗА ДОГОВОР: Не е потребна брза, туку квалитетна одлука

Телеграф - 10.02.2017

Станува збор за квалитет, а не за брзина. Тие треба да продолжат со преговорите, да ја демонстрираат нивната демократска зрелост, нагласи комесарот Kомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да ...

Хан: Потребно е уште време, очекувам одлука во интерес на државата

Сител - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да демонстрираат демократска зрелост и да донесат одлука во интерес на земјата и на граѓаните и нивната европска перспектива.

Еврокомесарот Хан на средба кај претседателот Иванов

Сител - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан. Хан ја почна посетата на Македонија вчера.

Хан: Потребно е уште време – очекувам лидерите да покажат демократска зрелост

Капитал - 10.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да демонстрираат демократска зрелост и да донесат одлука во интерес на земјата и на граѓаните и нивната европска перспектива. „Очигледно ќе биде потребно уште време.

ЕУ донираше 33 возила за граничната полиција и ЦУК

Сител - 10.02.2017

Донација од Европската Унија вредна над 800 илјади евра, која се состои од 33 теренски возила за потребите на граничната полиција и Центарот за управување со кризи (ЦУК) денеска беше предадена во Министертвото за внатрешни работи на Република ...

Еврокомесарот Хан на средба со претседателот Иванов

Пулс24 - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан. Хан ја почна посетата на Македонија вчера.

Донација на 33 теренски возила од ЕУ за справување со миграцијата

Вечер Прес - 10.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, кој од вчера е во посета на Република Македонија, денеска во Министерството за внатрешни работи ќе предаде сертификати за донација на 33 теренски возила Од нив, 31 се ...

Иванов-Хан: Што поскоро формирање на влада која ќе се справи со претстојните предизвици

Точка - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска оствари средба со еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан, со кого разменија мислења за актуелната политичка состојба во Република Македонија и можностите за ...

Хан денеска ќе го ислуша и Ѓорѓе Иванов

Локално - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по вчерачните средби со политичкит лидери на кризата во Македонија денеска ќе има средба и со шефот државата Ѓорге Иванов. Предвидено е тој денеска да предаде и сертификати за донација на 33 теренски возила ...

ЕУ донираше 33 возила за граничната полиција и ЦУК

Вечер Прес - 10.02.2017

Донација од Европската Унија вредна над 800 илјади евра, која се состои од 33 теренски возила за потребите на граничната полиција и Центарот за управување со кризи (ЦУК) денеска беше предадена во Министертвото за внатрешни работи на Република ...

Тука сум да слушам, а не да давам препораки за новата влада

Вечер Прес - 10.02.2017

Тој истакна дека земјата има направено голем напредок ако се спореди со ситуацијата од пред две години, но дека сè уште има работа што треба да биде завршена – Изборите не се крај на политичката криза.

Хан и Заев седнаа на маса: Еве што се договорија

Бизнис Вести - 10.02.2017

Од прилика сите го имате доловено амбиентот на разговорите со комесарот Хан, главна тема на разговорите и како еден заклучок е Македонија дека мора да ги убрза процесите, што побрзо формирање Влада е од интерес на граѓаните и на целата наша земја.

Еврокомесарот Хан денеска ќе се сретне со Иванов

Фактор - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан денеска ќе се сретне со претседателот на државата, Ѓорге Иванов. Предвидено е тој денеска да предаде и сертификати за донација на 33 теренски возила за потребите на Граничната полиција на Министерството за ...

Хан- Иванов: Што поскоро формирање на влада за надминување на политичката криза

еМагазин - 10.02.2017

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. На средбата, двајцата соговорници разменија мислења за актуелната политичка состојба во Република ...

ЕУ и испраќа на Македонија воени возила за заштита на границата

Фактор - 10.02.2017

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан, кој од вчера е во посета на Македонија, денеска во Министерството за внатрешни работи претстави сертификат за донација на 33 воени возила. Од нив 31 ќе бидат за македонската гранична полиција, а другите ...

Донација на теренски возила од ЕУ за справување со миграцијата

Пулс24 - 10.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, кој од вчера е во посета на Република Македонија, денеска во Министерството за внатрешни работи ќе предаде сертификати за донација на 33 теренски возила.

И Хан одложува: Партиите да продолжат да преговараат и да покажат демократска зрелост

Локално - 10.02.2017

Потребно е дополнително време, но политичките партии треба да демонстрираат демократска зрелост, изјави денеска еврокомесарот Јоханес Хан на свеченото примопредавање на 31 теренско возило, донација од ЕУ за Граничната полиција, а во контекст на ...

Хан на средба со Иванов

еМагазин - 10.02.2017

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан, денеска ќе има средба и со претседателот Ѓорге Иванов. Вчера Хан имаше средби со премиерот Емил Димитриев и со лидерите на политичките партии ...

ЕУ донираше 33 возила за граничната полиција и за ЦУК

Република - 10.02.2017

Донација од Европската унија вредна над 800 илјади евра, која се состои од 33 теренски возила марка „сангјонг“ за потребите на граничната полиција и Центарот за управување со кризи (ЦУК) денеска беше предадена во Министерството за внатрешни работи ...

Иванов -Хан: Неопходно е што поскоро да се формира влада посветена на европските интеграции

Вечер Прес - 10.02.2017

Неопходно е што поскоро да се формира влада и да се надмине политичката криза во Република Македонија, констатирале на денешната средба претседателот Ѓорге Иванов и комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската ...

Хан: Потребно е уште време, очекувам одлука во интерес на државата

Република - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да демонстрираат демократска зрелост и да донесат одлука во интерес на земјата и на граѓаните и нивната европска перспектива.

ЕУ со донација од 33 возила за МВР во справувањето со мигрантската криза

Точка - 10.02.2017

Денеска во Министерството за внатрешни работи еврокомесарот за пристапни преговори и соседска политика Јоханес Хан предаде 33 возила, како дел од поддршката за македонските институции кои беа вклучени во справувањето со миграциската криза кои се ...

Хан: Тука сум да слушам, а не да давам препораки за новата влада

Република - 10.02.2017

Тој истакна дека земјата има направено голем напредок ако се спореди со ситуацијата од пред две години, но дека сè уште има работа што треба да биде завршена. – Изборите не се крај на политичката криза.

Иванов до Хан: ЕУ не го осуди мешањето на соседите во внатрешните работи на Македонија

Мета - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска со еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, разговараше за актуелната политичка состојба во земјата и за можностите за што поскоро решавање на политичката ...

Иванов ќе се сретне со Хан

Точка - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во петок ќе го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. Се очекува главна тема на разговор да биде политичката криза на земјата.

ЕУ донираше 33 возила за граничната полиција и за ЦУК

Тера - 10.02.2017

Донација од Европската унија вредна над 800 илјади евра, која се состои од 33 теренски возила марка „сангјонг“ за потребите на граничната полиција и Центарот за управување со кризи (ЦУК) денеска беше предадена во Министерството за внатрешни работи ...

Од Хан задоволен само Али Ахмети

Вечер Прес - 10.02.2017

- ВМРО-ДПМНЕ бара и планира брзи избори - не добија поддршка од Хан за тоа. - На СДСМ му одговора власт преку ред, иако загубија на изборите и брз договор за коалиција со Ахмети, но ни тие не добија поддршка од Хан за тоа.

Хан си замина, неизвесноста остана

Локално - 10.02.2017

Време е да се покаже демократска зрелост, а партиите да продолжат со преговорите за интересите на државата, граѓаните и европската перспектива изјави денеска еврокомесарот Хан пред неговото заминување од Македонија, иако вчера побара брзо формирање ...

Средба Иванов- Хан: Потребно е што поскоро разрешување на политичката криза

Пулс24 - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. На средбата, двајцата соговорници разменија мислења за актуелната политичка ...

Хан: Новата Влада треба да биде доследна на европската перспектива

Локално - 10.02.2017

Надминувањето на политичката криза е од клучно значење за Република Македонија да може целосно да се посвети на европските реформи и да продолжи во остварување на евроинтеграциски цели, истакнал претседателот Иванов на средбата со еврокомесарот Хан ...

Хан: Партиите да продолжат да преговараат и да покажат демократска зрелост

Мета - 10.02.2017

Потребно е дополнително време, но политичките партии треба да демонстрираат демократска зрелост, изјави денеска еврокомесарот Јоханес Хан на свеченото примопредавање на 31 теренско возило, донација од ЕУ за Граничната полиција, а во контекст на ...

Хан: Политичарите треба да донесат квалитетна одлука во интерес на државата и граѓаните

Пулс24 - 10.02.2017

Потребно е повеќе време за договор, а партиите треба да продолжат со разговори и да ја покажат својата демократска зрелост, порача еврокомесарот за проширување Јоханес Хан пред заминување од земјава.

Хан: Партиите да продолжат да преговараат и да демонстрираат демократска зрелост

Фактор - 10.02.2017

Eврокомесарот Јоханес Хан денеска кажа дека е потребно дополнително време, но политичките партии треба да демонстрираат демократска зрелост. Според него, не се работи за брзина на донесување на одлуката, туку за квалитетот на одлуката.

Хан: Потребно е уште време, очекувам одлука во интерес на државата

Вечер Прес - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да демонстрираат демократска зрелост и да донесат одлука во интерес на земјата и на граѓаните и нивната европска перспектива.

Иванов – Хан: Надминувањето на политичката криза е клучно за спроведување на европските реформи

Република - 10.02.2017

Неопходно е што поскоро да се формира влада и да се надмине политичката криза во Република Македонија, констатирале на денешната средба претседателот Ѓорге Иванов и комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската ...

Партиите треба уште да преговараат и да покажат демократска зрелост

Тера - 10.02.2017

На партиите им треба повеќе време за преговарање со цел да донесат одлука која е од интерес на државата, изјави еврокомесарот Јоханес Хан, на крајот на посетата на ...

Хан: Потребно е уште време, очекувам одлука во интерес на државата

еМагазин - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да демонстрираат демократска зрелост и да донесат одлука во интерес на земјата и на граѓаните и нивната европска перспектива.

Хан ја предаде донацијата од ЕУ на граничната полиција и на ЦУК

Мета - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, денеска во Министерството за внатрешни работи ја предаде донацијата од 33 теренски возила наменети за зајакнување и за модернизирање на капацитетите на македонската гранична полиција и на ...

Хан: Потребно е уште време, политичарите треба да донесат одлука во интерес на државата и граѓаните

Точка - 10.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан денеска порача дека на политичките партии во Македонија им е потребно уште време во преговорите за формирање на влада и дека политичарите треба да бидат одговорни и да донесат ...

Еврокомесарот Хан: Очекувам зрела одлука во корист на граѓаните и земјата

Пулс24 - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да демонстрираат демократска зрелост и да донесат одлука во интерес на земјата и на граѓаните и нивната европска перспектива.

Еврокомесарот Хан на средба со претседателот Иванов

Вечер Прес - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан. Хан ја почна посетата на Македонија вчера.

Иванов до Хан: ЕУ не го осуди мешањето на соседите во внатрешните работи на Македонија

Локално - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска со еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, разговараше за актуелната политичка состојба во земјата и за можностите за што поскоро решавање на политичката ...

Хан: Очигледно е дека на политичарите им е потребно уште време

Локално - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да демонстрираат демократска зрелост и да донесат одлука во интерес на земјата и на граѓаните и нивната европска перспектива.

Хан: Не давам никакви предлози, дојдов да ислушам...

Н.Македонија - 10.02.2017

Хан: Не давам никакви предлози, дојдов да ислушам Следниот чекор треба да биде формирање влада на солидна и широка основа, порача еврокомесарот за проширување Јоханес Хан вчера пред најавената серија одделни средби со лидерите на политичките партии ...

Средба Иванов - Хан: Што поскоро да се формира влада...

Н.Македонија - 10.02.2017

Средба Иванов - Хан: Што поскоро да се формира Влада Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан.

ЕУ донира 33 возила за граничната полиција и за ЦУК...

Н.Македонија - 10.02.2017

ЕУ донира 33 возила за граничната полиција и за ЦУК Донација од Европската Унија вредна над 800 илјади евра, која се состои од 33 теренски возила за потребите на граничната полиција и на Центарот за управување со кризи (ЦУК), вчера беше предадена во ...

Еврокомесарот Хан на средба кај претседателот Иванов

Lider - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан. Хан ја почна посетата на Македонија вчера.

Иванов-Хан: Неопходно е што побрзо формирање на Влада

Lider - 10.02.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска го прими комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. На средбата, двајцата соговорници разменија мислења за актуелната политичка ...

ЕУ донираше 33 возила за МВР

Денар - 10.02.2017

Денес во Министерството за внатрешни работи еврокомесарот за пристапни преговори и соседска политика Јоханес Хан предаде 33 возила, како дел од поддршката за македонските институции кои беа вклучени во справувањето со миграциската криза кои се ...

Донација на теренски возила од ЕУ за справување со миграцијата

Lider - 10.02.2017

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, кој од вчера е во посета на Република Македонија, денеска во Министерството за внатрешни работи ќе предаде сертификати за донација на 33 теренски возила.

ЕУ донираше 33 возила за граничната полиција и ЦУК

Lider - 10.02.2017

Донација од Европската Унија вредна над 800 илјади евра, која се состои од 33 теренски возила за потребите на граничната полиција и Центарот за управување со кризи (ЦУК) денеска беше предадена во Министертвото за внатрешни работи на Република ...

Хан: Потребно е уште време, очекувам одлука во интерес на државата

Lider - 10.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека очекува од политичките лидери да демонстрираат демократска зрелост и да донесат одлука во интерес на земјата и на граѓаните и нивната европска перспектива.

Иванов - Хан: Неопходно е што поскоро да се формира влада

Идивиди - 10.02.2017

СКопје, 10 февруари 2017 (МИА) - Неопходно е што поскоро да се формира влада и да се надмине политичката криза во Република Македонија, констатирале на денешната средба претседателот Ѓорге Иванов и комесарот за европска соседска политика и преговори ...

Хан – не губете време!

Телма - 09.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан вели дека во Скопје пристигнал без предлози и совети за политичарите туку да слушне од нив како ќе стават крај на политичката криза. Договорот од Пржино и изборите не се крај на тој процес вели Хан и порача дека сега е ...

Хан скоро еден час го чекаше Груевски

Фокус - 09.02.2017

По повеќе од 40 минути доцнење, Никола Груевски се појави на средбата со еврокомесарот Јоханес Хан. Како што јави а1он, тој одбил да биде снимана средбата, како што беше за останатите лидери на политичките партии.

Заврши средбата на Јоханес Хан со Груевски

Алсат-М - 09.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан ја оствари и последната средба за денес со лидерот на партијата ВМРО-ДПМНЕ. Груевски доцнеше 40 минути, а притоа нагласи дека не сака средбата да биде снимана. Исто така, тој не се појави во прес-салата да одговара на ...

Груевски се скри, ќе објави соопштение за разговорот со Хан

Сакам да кажам - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски беше единствениот од лидерите на политичките партии кој не даде изјава за новинарите по разговорот со еврокомесарот Јоханес Хан вечерва во Собранието.

Димитриев-Хан: Да се почитува сувереноста во одлучување за државни прашања

Телма - 09.02.2017

Премиерот Емил Димитриев и еврокомесарот Јоханес Хан на денешната средба во Скопје истакнале дека е важно да се почитува сувереноста во одлучувањето за прашањата од државен и национален карактер, соопшти Кабинетот на премиерот.

Димитриев-Хан: Да се почитува сувереноста во одлучување за државни прашања

Вест - 09.02.2017

Премиерот Емил Димитриев и еврокомесарот Јоханес Хан на денешната средба во Скопје истакнале дека е важно да се почитува сувереноста во одлучувањето за прашањата од државен и национален карактер, соопшти Кабинетот на премиерот.

Димитриев-Хан: Да се почитува сувереноста во одлучување за државни прашања

Канал5 - 09.02.2017

Премиерот Емил Димитриев и еврокомесарот Јоханес Хан на денешната средба во Скопје истакнале дека е важно да се почитува сувереноста во одлучувањето за прашањата од државен и национален карактер, соопшти Кабинетот на премиерот.

Димитирев и Хан за европската иднина на Македонија

Алсат-М - 09.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан на денешната средба со премиерот Емил Димитриев истакнал дека Европската Унија го почитува интегритетот на Македонија и европска иднина на земјата, соопштија од кабинетот на премиерот.

Хан: Важно е новата влада да се формира на солидна и широка основа

Телма - 09.02.2017

Важно е новата влада да се формира на солидна и широка основа, изјави денеска еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по Министерскиот состанок за Западен Балкан што се одржа во македонското МНР.

Хан: Важно е новата влада да се формира на солидна и широка основа

Вест - 09.02.2017

Важно е новата влада да се формира на солидна, широка основа и да ја следи европската перспектива. Нема да даваме совети на која било партија како понатаму да продолжи со своите активности, но сите треба да бидат свесни за сопствената одговорност, ...

Хан: Брзо да се формира влада

ТВ21 - 09.02.2017

Важно е новата влада да се формира на солидна, широка основа и да ја следи европската перспектива. Нема да даваме совети на која било партија како понатаму да продолжи со своите активности, но сите треба да бидат свесни за сопствената одговорност, ...

Села: Предвремени парламентарни избори не се решение

Алсат-М - 09.02.2017

Предвремени парламентарни избори не се решение и би ја компликувале политичката ситуација во земјата. Ова како што изјави Зијадин Села од Алијансата на Албанците била заедничка констатација на средбата вечерва со еврокомесарот за преговори за ...

Во Скопје министерски состанок на земјите од Западен Балкан

Алсат-М - 09.02.2017

Во Скопје денеска ќе се одржи неформална средба на министрите за надворешни работи од балканските земји вклучени во таканаречениот „Берлински процес“. На состанокот ќе се разговара за прашања од областа на регионалната соработка со посебен акцент ...

Хан ја започна денешната агенда

Алсат-М - 09.02.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денешниот ден го почна со средба со премиерот Емил Димитриев. Се очекува да разговараат за ситуацијата во земјава по предвремените парламентарни избори што се одржаа на 11 ...

Еврокомесарот Јоханес Хан допатува во Скопје

24 Вести - 09.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан вечерва слета во Скопје пред 23 часот. Моментално се наоѓа во хотелот Мериот во центарот на градот. Сеушпте не се знае дали Хан ќе биде сместен во овој хотел или е во кратка работна посета.

Хан во Скопје: Малку енергетика, повеќе политика

Deutsche Welle - 09.02.2017

Вниманието ќе биде насочено кон сугестиите кои комесарот Јоханес Хан ќе им ги пренесе на партиските раководства. Брисел веќе соопшти дека очекува да се формира влада, бидејќи Македонија повеќе нема време за губење.

Хан утрово се сретна со Емил Димитриев

Фокус - 09.02.2017

Откако вчера на полноќ пристигна во Македонија, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, рано утринава оствари средба со премиерот Емил Димитриев. За средбата немаше информации, за неа Хан објави на Твитер.

Што порача Хан по министерската конференција?

24 Вести - 09.02.2017

Во Скопје заврши министерскиот состанок посветен на енергетика. Утринава еврокомесарот Јоханес Хан оствари средба со техничкиот премиер Емил Димитриев. Еве што порача Хан на завршната прес конференција: „Шесте земји од Западен Балкан се повеќе се ...

Хан: Нема време за губење, потребно е итно формирање влада

24 Вести - 09.02.2017

„Нема време за губење, потебно е итно формирање влада. Важно е новата влада да биде на широка основа“ – порача европскиот дипломат Јоханес Хан на завршната прес конференција по министерскиот состанок за енергетика.

Хан: Да се формира нова влада на солидна широка основа

Канал5 - 09.02.2017

Да се формира нова влада на солидна широка основа, порача еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Сите треба да бидат свесни за сопствената одговорност, се работи за интересите на државата и граѓаните, изјави Хан на прес конференцијата која е во ...

Хан: Важно е новата влада да биде на широка основа

Фокус - 09.02.2017

Нема време за губење, потебно е итно формирање влада, а важно е новата влада да биде на широка основа, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на завршната прес конференција по министерскиот состанок за енергетика.

Што поширока поддршка за новата влада, толку подобро, порача Хан

Сакам да кажам - 09.02.2017

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан вели дека во Македонија треба да се формира влада со широка поддршка, но дека не е дојден во Скопје да им дава совети на лидерите на политичките партии.

Хан ќе ги ислуша другите, па ќе му рапортира на Груевски

Сакам да кажам - 09.02.2017

Денешната агенда на комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан завршува со средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во просториите на Собранието. Тој со Никола Груевски ќе се сретне откако пред тоа ќе ги ислуша другите лидери на политичките партии што ...

Хан: Дојдов да ги ислушам партиите, формирајте влада што побргу

24 Вести - 09.02.2017

Дојдов да слушам, а не да давам препораки на било која од партиите вели Еврокомесарот за проширување и соседска политка Јоханес Хан, додавајќи дека немал консултативни средби со колегите во Брисел пред да пристигне во Скопје на средби со партиските ...

Села: Без официјализирање на албанскиот јазик не преговараме

Фокус - 09.02.2017

Алијансата на Албанците нема да даде поддршка за формирање на нова влада никому, ако не се прифати барањето за официјализирање на албанскиот јазик. Ова го изјави претседателот на партијата, Зијадин Села, по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан.

Хан и Села констатирале дека избори не се решение за кризата

24 Вести - 09.02.2017

Предвремени парламентарни избори не се решени и уште повеќе би ја искомплицирале ситуацијата, констатирале еврокомесарот Јоханес Хан и претставникот од Алијансата за Албанците, Зијадин Села на средбата во Собрание.

Села до Хан: Без официјализирање на албанскиот јазик, не даваме поддршка за нова влада

ТВ21 - 09.02.2017

Претседателит на ЛР -ДПА и на коалицијата Алијансата на Албанците, Зијадин Села, на денешната средба со еврокомесарот Јоханес Хан, рече дека нема да даде поддршка за формирање на нова влада никому, ако не се прифати барањето за официјализирање на ...

Груевски не сакаше ни да се слика со Хан, ни да даде изјава по средбата

МКД - 09.02.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, беше последен на денешната агенда на еврокомесарот Јоханес Хан кој во Собранието се сретна со лидерите на сите политички партии што имаат пратенички места во новиот парламентарен состав.

Заврши средбата на Хан и Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ги избегна новинарите

Стандард - 09.02.2017

Заврши средбата помеѓу еврокомесарот Јоханес Хан и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Поранешниот премиер доцнеше 40 минути на средбата, а потоа одби таа да биде снимана. Од неговата партија споделија дека во текот на утрешниот преку соопштение ...

Димитриев-Хан: Да се почитува сувереноста во одлучување за државни прашања

Сител - 09.02.2017

Премиерот Емил Димитриев и еврокомесарот Јоханес Хан на денешната средба во Скопје истакнале дека е важно да се почитува сувереноста во одлучувањето за прашањата од државен и национален карактер, соопшти Кабинетот на премиерот.

Димитриев до Хан: Изјавите на политичари од соседството предизвикуваат негативни чувства

МКД - 09.02.2017

Европската Унија го почитува интегритетот на нашата земја и нашата европска иднина. Битно е да се почитува сувереноста во одлучувањето за прашањата од државен и национален карактер. Ова е дел од соопштението на Владата на Република Македонија за ...

Димитриев – Хан: ЕУ го почитува интегритетот на Македонија и нејзината европска иднина

Стандард - 09.02.2017

Премиерот Емил Димитриев и еврокомесарот Јоханес Хан на денешната средба во Скопје истакнале дека е важно да се почитува сувереноста во одлучувањето за прашањата од државен и национален карактер, соопшти Кабинетот на премиерот.

Димитриев-Хан: Да се почитува сувереноста во одлучување за државни прашања

МРТ - 09.02.2017

Премиерот Димитриев и еврокомесарот Хан, ја истакнале значајноста и потребата од членството на Република Македонија во Европската Унија и дале позитивна оценка за меѓусебните односи. Премиерот Емил Димитриев и еврокомесарот Јоханес Хан на денешната ...

Хан на Твитер: Го почнав работниот ден во Скопје со разговор со премиерот Димитриев

Сител - 09.02.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утринава се сретна со премиерот Емил Димитриев, со кој разговараше за ситуацијата во земјата по предвремените парламентарни избори, одржани на 11 декември минатата година.

Хан во Скопје: Малку енергетика, повеќе политика

Репортер - 09.02.2017

иманието ќе биде насочено кон сугестиите кои комесарот Јоханес Хан ќе им ги пренесе на партиските раководства. Брисел веќе соопшти дека очекува да се формира влада, бидејќи Македонија повеќе нема време за губење.Еврокомесарот за проширување и ...

Хан ја почна работната посета со средба со премиерот Димитриев

Репортер - 09.02.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утринава се сретна со премиерот Емил Димитриев, со кој разговараше за ситуацијата во земјата по предвремените парламентарни избори, одржани на 11 декември минатата година.

Хан: Нема да давам предлози, важно е Владата да се формира на широка основа

А1 On - 09.02.2017

Важно е новата влада да се формира на солидна и широка основа, изјави денеска еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по Министерскиот состанок за Западен Балкан што се одржа во македонското МНР.

Хан: Што поскоро влада – со колку поголемо мнозинство, толку подобро

Капитал - 09.02.2017

„Нема време за губење – влада мора да се формира што поскоро. Важно е новата влада да се формира на солидна и широка основа“, изјави денеска еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по Министерскиот состанок за Западен Балкан ...

Хан: Важно е новата влада да биде на широка основа

Репортер - 09.02.2017

Важно е новата влада да се формира на солидна и широка основа, изјави денеска еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по Министерскиот состанок за Западен Балкан што се одржа во македонското МНР.

Хан бара итно формирање на влада

Слободен Печат - 09.02.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, рече дека дошол да ги слушне ставовите на лидерите на политички партии, но не и да им дава насоки и препораки што да одлучат.

Денес средба на политичките лидери со Хан

Таратур - 09.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан синоќа слета со летот од Загреб на скопскиот аеродором. Денеска тој ќе учествува на состанок со министрите за енергтика од Западен Балкан. На состанок на министрите за енергетика од Западен Балкан, денеска во Скопје ќе ...

Започна министерскиот состанок за Западен Балкан

Слободен Печат - 09.02.2017

Шестиот неформален состанок на министрите за надворешни работи и за енергетика од Западен Балкан утринава почна во зградата на Министерството за надворешни работи, a домаќин на средбата е шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски.

Хан утре ќе се сретне со Иванов

+инфо - 09.02.2017

Средбата ќе се одржи во претседателската резиденција на Водно. Претседателот на државата Ѓорге Иванов утре, во 9 часот, ќе се сретне со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика Јоханес Хан, соопштија од кабинетот на Иванов.

Хан порача: Брзо формирање на Влада

Таратур - 09.02.2017

„Во Македонија сум за да ги сослушам политичките лидери и да пратам јасна порака, земјата постигна многу ако се земе во предвид каде бевме пред две години“, порача Хан. „Брзо да се формира влада“ – со таква порака Јоханес Хан дојде во Скопје.

Во Скопје министерски состанок на земјите од Западен Балкан

Р.С.Европа - 09.02.2017

Во Скопје денеска ќе се одржи неформална средба на министрите за надворешни работи од балканските земји вклучени во таканаречениот „Берлински процес“. На состанокот ќе се разговара за прашања од областа на регионалната соработка со посебен акцент ...

Хан пристигна во Скопје, утрово прва средба со Димитриев

МКД - 09.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан синоќа слета во Скопје, а веќе утрово во 8,15 часот е закажана првата негова средба со техничкиот премиер Емил Димитриев. Хан денеска во Скопје ќе присуствува на состанок на министрите за енергетика од Западен Балкан и на ...

Хан во Скопје на средби со политичките лидери

Сител - 09.02.2017

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан изутринава имаше средба со премиерот Емил Димитриев, пред учеството на денешниот Министерски состанок за Западен Балкан, што се одржува во Скопје, а чиј домаќин е македонското Министерство за ...

Хан пристигна, носи ли дипломатска папка со себе?

+инфо - 09.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан синоќа слета во Скопје во 22.50 часот. Неговата прва средба денеска ќе биде со техничкиот премиер, Емил Димитриев. Еврокомесарот Јоханес Хан синоќа слета во Скопје во 22.50 часот.

Хан денес на средби со политичките лидери

Слободен Печат - 09.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан синоќа слета во Скопје во 22.50 часот преку летот од Загреб. Хан денес ќе има средби со техничкиот премиер, Емил Димитриев, потоа ќе присуствува на состанок на министрите за енергетика од Западен Балкан и ќе присуствува на ...

Села: Албанскиот јазик мора да е официјален, СЈО да биде уставна категорија

+инфо - 09.02.2017

На прашање дали тие би коалицирале со СДСМ, тој рече дека 49 и 3 не прават 61, но доколку заев има 59 мандати тогаш веќе ќе може да се преговара. Никој нема да направи Влада без да ја прифати платформата на Албанците и без закон за СЈО, рече Зијадин ...

Хан пристигна во МНР на министерскиот состанок на Западен Балкан

Нова ТВ - 09.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан по првата средба рана средба со премиерот Емил Димитрирев, претпладнево пристигна во Министерството за надворешни работи каде што ќе присуствува на состанок на министрите за енергетика од Западен Балкан и на министерскиот ...

Еврокомесарот Хан го почна напорниот ден во Скопје со утринска средба со премиерот Димитриев

МКД - 09.02.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, денешниот ден со набиена агенда го почна со средба со премиерот Емил Димитриев и разговори за ситуацијата во земјава по предвремените парламентарни избори што се одржаа на 11 ...

Хан: Го почнав работниот ден во Скопје со разговор со премиерот Димитриев

Нетпрес - 09.02.2017

Детали од средбата засега не се откриваат, а Хан од средбата објави фотографија на социјалната мрежа „Твитер“ со краток опис. „Го почнав работниот ден во Скопје со разговор со премиерот Димитриев.

Еврокомесарот Јоханес Хан во посета на Македонија

МРТ - 09.02.2017

Хан учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите од Западен Балкан. Пред активностите во МНР, изутрината во Владата средба со еврокомесарот Хан оствари премиерот Емил Димитриев.Посетата на Хан има и политичка димензија, ...

Хан: Тука сум да слушам, а не да давам препораки за новата влада

Репортер - 09.02.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, рече дека дошол да ги слушне ставовите на лидерите на политички партии, но не и да им дава насоки и препораки што да одлучат.

Димитриев прв на агендата на Хан

Стандард - 09.02.2017

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, рано утринава остварил средба со премиерот Емил Димитриев. За тоа што се разговарало, од двајцата немаше информации. Starting a busy day in #Skopje w talk w #PM Dimitriev.

Димитриев му се пожалил на Хан за изјави на политичари од соседството

+инфо - 09.02.2017

Димитриев му рекол на Хан дека одредени изјави на политичари од соседните земји не се во функција на унапредување на добрососедските односи. Претседателот на Владата Емил Димитриев денеска се сретна со Јоханес Хан, комесар за соседска политика и ...

Средба Хан-Димитриев:Разговор за реформи, изборите и европската иднина

Нова ТВ - 09.02.2017

Премиерот Димитриев и Еврокомесарот Хан ја истакнаа значајноста и потребата од членството на Република Македонија во Европската Унија и дадоа позитивна оценка за меѓусебните односи, се вели во заедничкото сооопштение испратено по средбатта помеѓу ...

Хан- Новата влада да биде изградена на солидна основа

Р.С.Европа - 09.02.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по Министерскиот состанок за Западен Балкан во македонското МНР изјави дека е важно новата влада да се формира на солидна и широка основа. Тој порача и дека во Скопје е дојден да ги ислуша лидерите на ...

Хан “твитна” дека се сретнал со Димитриев

Капитал - 09.02.2017

Откако вчера на полноќ пристигна во Скопје, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, утринава имаше средба со премиерот Емил Димитриев. Информациите за средбата ги соопшти Хан преку Твитер.

Димитриев-Хан: Да се почитува сувереноста во одлучување за државни прашања

А1 On - 09.02.2017

Премиерот Емил Димитриев и еврокомесарот Јоханес Хан на денешната средба во Скопје истакнале дека е важно да се почитува сувереноста во одлучувањето за прашањата од државен и национален карактер, соопшти Кабинетот на премиерот.

ХАН ЌЕ ИМА ДОЛГ ДЕН: Средбите со Груевски и Заев ќе бидат доцна попладне (ФОТО)

Телеграф - 09.02.2017

Сите средби ќе се одвиваат попладне, по 18 часот, и можно е да се повтори сликата кога се потпишуваше договорот во Пржино, кога средбите траеја до изутрината Комесарот Јоханес Хан го почна работниот ден во Скопје, кој по сѐ изгледа ќе биде долг.

Димитирев и Хан за европската иднина на Македонија

Р.С.Европа - 09.02.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан на денешната средба со премиерот Емил Димитриев истакнал дека Европската Унија го почитува интегритетот на Македонија и европска иднина на земјата, соопштија од кабинетот на премиерот.

(ВИДЕО) Села: Албанскиот јазик мора да е официјален

Репортер - 09.02.2017

Никој нема да направи Влада без да ја прифати платформата на Албанците и без закон за СЈО, рече Зијадин Села од Алијансата на Албанците, пренесе А1он . На прашање дали тие би коалицирале со СДСМ, тој рече дека 49 и 3 не прават 61, но доколку заев ...

Ахмети на средба со Хан

А1 On - 09.02.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети се сретна со еврокомесарот Јоханес Хан и амбасадорот Самоил Жбогар. По оваа средба, Хан ќе се сретне со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а на крајот од денот ќе има и средба со Никола ...

СЕЛА: Нови избори не се решение за политичката криза

Телеграф - 09.02.2017

По средбата со еврокомесарот Хан, Зијадин Села од „Алијансата на Албанците“ го повтори партискиот став дека нема формирање влада без да се прифати политичката платформа на албанските политички партии Предвремени парламентарни избори не се решение и ...

ХАН ГО КАЖА СВОЕТО: Резултатот од изборите треба да се почитува

Телеграф - 09.02.2017

Важно е новата влада да се формира на солидно широка основа. Се работи за интересите на граѓаните и политичарите треба сами да одлучат за иднината на земјата Комесарот за проширување Јоханес Хан нагласи дека ќе им остави на лидерите да ја донесат ...

Хан: Резултатот од изборите треба да се почитува и сите треба да бидат свесни за својата одговорност и интересите на ...

Курир - 09.02.2017

Важно е новата влада да се формира на солидна и широка основа, изјави денеска еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес-конференцијата по Министерскиот состанок за Западен Балкан што се одржа во македонското МНР.

Хан бара итна и стабилна влада

+инфо - 09.02.2017

Пораката на еврокомесарот е да се формира демократско мнозинство и влада која стабилно ќе владе четири години. Мора да се формира демократско мнозинство, што можеби ќе изненади некого, и мора да се формира влада која стабилно ќе владе четири години, ...

Хан: Важно е новата влада да биде на широка основа

+инфо - 09.02.2017

Пораката на еврокомесарот е да се формира демократско мнозинство и влада која стабилно ќе владе четири години. Важно е новата влада да се формира на солидна и широка основа, изјави денеска еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на ...

Хан: Новата влада да се формира на солидна и широка основа

Стандард - 09.02.2017

Eврокомесарот за проширување, Јоханес Хан на прес­конференцијата по Министерскиот состанок за Западен Балкан што се одржа во МНР, изјави дека „важно е новата влада да се формира на солидна и широка основа“.

Јоханес Хан: Не губете време, ви треба влада

МКД - 09.02.2017

Овде сум за да ги слушнам лидерите на партиите и да им пренесам две пораки, изјави еврокомесарот Јоханес Хан денеска за новинарите. „Прво, земјата постигна многу за овие две години. Имаше избори што се признаени од меѓународната заедница, но ...

Хан: Нема време за губење, потебно е итно формирање влада

МРТ - 09.02.2017

„Нема време за губење, потебно е итно формирање влада. Важно е новата влада да биде на широка основа“- порача европскиот дипломат Јоханес Хан на завршната прес-конференција по министерскиот состанок за енергетика.

Еврокомесарот Хан ги започна средбите во Скопје

Курир - 09.02.2017

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан изутринава имаше средба со премиерот Емил Димитриев, пред учеството на денешниот Министерски состанок за Западен Балкан, што се одржува во Скопје, а чиј домаќин е македонското Министерство за ...

Хан: Важно е новата влада да се формира на солидна и широка основа

Нетпрес - 09.02.2017

Важно е новата влада да се формира на солидна, широка основа и да ја следи европската перспектива. Нема да даваме совети на која било партија како понатаму да продолжи со своите активности, но сите треба да бидат свесни за сопствената одговорност, ...

Хан: Важно е новата влада да се формира на солидна и широка основа

Сител - 09.02.2017

Важно е новата влада да се формира на солидна, широка основа и да ја следи европската перспектива. Нема да даваме совети на која било партија како понатаму да продолжи со своите активности, но сите треба да бидат свесни за сопствената одговорност, ...

Хан: Не даваме предлози, но што постабилно мнозинство толку подобро за земјата

Кајгана - 09.02.2017

„Македонија постигна многу во изминатите две години од почетокот на кризата, тргнувајќи од Пржинскиот договор па спроведувањето на изборите кои беа признаени од страна на меѓународната заедница, но, сепак, тоа не е крајот и сега е време за формирање ...

Хан нема да советува, ама ќе ги преслушува политичките лидери

МКД - 09.02.2017

Со пораката дека овде дошол да слуша, а не да дели совети, еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, попладнево ќе ги „преслушува“ лидерите на политичките партии кои имаат пратеници во Собранието за состојбата во земјата ...

Ахмети на средба со Хан

Репортер - 09.02.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети се сретна со еврокомесарот Јоханес Хан и амбасадорот Самоил Жбогар. По оваа средба, Хан ќе се сретне со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а на крајот од денот ќе има и средба со Никола Груевски. loading..

Започна средбата на Хан со претставниците на Беса

+инфо - 09.02.2017

Во попладневните часови, планирано е Хан да има средба со претседателите на ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Еврокомесарот Јоханес Хан попладнево ги започна средбите со лидерите на партиите од земјава.

Хан: Новата влада да се формира на солидна и широка основа

Нова ТВ - 09.02.2017

По денешниот министерски состанок на државите од Западен Балкан, еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, одговарајќи на новинарско прашање рече дека владата треба да се формира на солидна и широка основа.

Хан: Брзо да се формира влада

Глас на Америка - 09.02.2017

„Во Македонија сум за да ги сослушам политичките лидери и да пратам јасна порака, земјата постигна многу ако се земе во предвид каде бевме пред две години“, порача Хан. СКОПЈЕ — „Брзо да се формира влада“ – со таква порака Јоханес Хан дојде во ...

Зијадин Села ги започна разговорите со Хан

+инфо - 09.02.2017

Претходно, средба со Хан имаа челниците на Беса. Лидерот за Алијансата на Албанците, стружанецот Зијадин Села во Собранието на Македонија ја започна средбата со еврокомесарот Јоханес Хан. Претходно, средба со Хан имаа челниците на Беса.

(ВИДЕО) Хан на средба со Села

А1 On - 09.02.2017

По кратката средба со БЕСА, еврокомесарот Јоханес Хан се сретна со Зијадин Села. Хан има кратки средби со албанските партии, а за ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ има предвидено едночасовни ...

Хан утре ќе се сретне со Иванов во вилата на Водно

Репортер - 09.02.2017

Претседателот на државата Ѓорге Иванов утре, во 9 часот, ќе се сретне со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика Јоханес Хан, соопштија од кабинетот на Иванов. Средбата ќе се одржи во претседателската резиденција на Водно. loading..

(ВИДЕО) Села: Албанскиот јазик мора да е официјален, СЈО да биде уставна категорија

А1 On - 09.02.2017

Никој нема да направи Влада без да ја прифати платформата на Албанците и без закон за СЈО, рече Зијадин Села од Алијансата на Албанците. На прашање дали тие би коалицирале со СДСМ, тој рече дека 49 и 3 не прават 61, но доколку Заев има 59 мандати ...

За Алијансата на Албанците прифатлива широка влада

Р.С.Европа - 09.02.2017

Од ЕУ сакаат што побрзо да се формира политичка влада и заеднички констатиравме дека предвремени избори би ја компликувале ситуацијата рече по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, Зијадин Сеља од Алијанса за Албанците.Тој додаде дека без прифаќање ...

Започна средбата на Заев и Хан

+инфо - 09.02.2017

По оваа средба, Хан планирано е да се сретне и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев ја започна средбата со еврокомесарот Јоханес Хан и амбасадорот Самоил Жбогар.

Груевски му доцнеше на Хан 40 минути, не сака да биде сниман

Репортер - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ пристигна на средба со еврокомесарoт Јоханес Хан, со доцнење од 40 минути. Груевски не сака да биде снимана средбата како што беше за останатите лидери на политичките партии, пренесе А1он .

Средба Димитриев – Хан: Треба да се почутува сувереноста при одлуките за државни прашња

Нетпрес - 09.02.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев, денеска оствари средба со Јоханес Хан, комесар за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија. Премиерот Димитриев и Еврокомесарот Хан ја истакнаа значајноста и ...

Села: Со Хан заклучивме дека нови избори би ја компликувале ситуацијата

МКД - 09.02.2017

Европската Унија сака што побргу да се формира политичка владаи со еврокомесарот Хан заеднички констатиравме дека предвремени избори уште повеќе би ја компликувале ситуацијата, изјави по средбата со Хан, Зијадин Села од Алијансата за Албанците.

Ахмети на средба со Хан

+инфо - 09.02.2017

По оваа средба, Хан ќе се сретне со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а на крајот од денот ќе има и средба со Никола Груевски. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети се сретна со еврокомесарот Јоханес Хан и амбасадорот Самоил Жбогар.

Села: Ако повторно има избори, само би се продлабочила кризата

Нова ТВ - 09.02.2017

По средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, Зијадин Села од Алијансата за Албанците порача дека предвремени избори, кои ги бара ВМРО-ДПМНЕ, само би ја компликувале ситуацијата. Меѓу другото, Села потенцираше дека без прифаќање на албанскиот јазик како ...

Села: Заев ќе добие поддршка ако ја прифати платформата на Албанците

Стандард - 09.02.2017

„Со Комесарот Хан разговаравме за актуелната политичка ситуација, настаната по предвремените избори. Ставовите на ЕУ не се променети, тие се заинтересирани за стабилноста и за тоа Македонија да продолжи по патот на евроинтеграциите и да стане членка ...

Министерски состанок на земјите од Западен Балкан во Скопје

МРТ - 09.02.2017

Пред активностите во МНР, утрово во Владата на РМ средба со еврокомесарот Хан ќе оствари премиерот Емил Димитриев, а потоа во Владата состанок ќе имаат министрите за енергетика од Западен Балкан.

Хан го откачи Груевски

Репортер - 09.02.2017

Не знам какви се вашите впечатоци по изјавата на Хан, но мене ми се чини дека неговите зборови беа прилично сапунести во однос на позицијата на Груевски и продемократски тврди во однос на општите перспективи! Главната заложба на вмро-дпмне, таа за ...

(ВИДЕО) Започна средбата на Заев и Хан

А1 On - 09.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев ја започна средбата со еврокомесарот Јоханес Хан и амбасадорот Самоил Жбогар. По оваа средба, Хан планирано е да се сретне и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола ...

Дневен печат - Преговорите за влада го чекаат Хан

Р.С.Европа - 09.02.2017

Преговорите меѓу СДСМ и ДУИ за формирање владино мнозинство и доаѓањето на еврокомесарот Јоханес Хан, се главна тема во дневните весници. Дали СДСМ и ДУИ ќе објават некакви резултати од разговорите за обезбедување владино мнозинство за СДСМ да го ...

(ВИДЕО) Започна средбата на Заев и Хан

Репортер - 09.02.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев ја започна средбата со еврокомесарот Јоханес Хан и амбасадорот Самоил Жбогар, пренесе А1он . По оваа средба, Хан планирано е да се сретне и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. ( Видео/Извор/ А1он ) loading..

Груевски пристигна за средбата со Хан, не сака да биде сниман

А1 On - 09.02.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ пристигна на средба со еврокомесарoт Јоханес Хан, со доцнење од 40 минути. Груевски не сака да биде снимана средбата како што беше за останатите лидери на политичките партии.

После 40 минути доцнење Груевски дојде кај Хан

+инфо - 09.02.2017

Притоа, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ нагласи дека средбата не сака да биде снимана. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ пристигна на средба со еврокомесарoт Јоханес Хан, со доцнење од 40 минути. Притоа, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ нагласи дека средбата не сака да биде ...

Хан твитна: Го почнав работниот ден во Скопје со разговор со премиерот Димитриев

+инфо - 09.02.2017

Детали од средбата засега не се откриваат, освен што Хан објави фотографија на Твитер, со краток опис. Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утринава се сретна со премиерот Емил Димитриев, со кој разговараше за ...

Заврши средбата на Хан и Груевски, изјави нема

Нова ТВ - 09.02.2017

Денешната агенда на еврокомесарот Јоханес Хан заврши со средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, кој е единствениот од политичките лидери кој не застана пред новинарите да информира за што разговарале со Хан.

Димитриев-Хан: Да се почитува сувереноста во одлучување за државни прашања

Курир - 09.02.2017

Премиерот Емил Димитриев и еврокомесарот Јоханес Хан на денешната средба во Скопје истакнале дека е важно да се почитува сувереноста во одлучувањето за прашањата од државен и национален карактер, соопшти Кабинетот на премиерот.

Хан на Твитер: Го почнав работниот ден во Скопје со разговор со премиерот Димитриев

Курир - 09.02.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, утринава се сретна со премиерот Емил Димитриев, со кој разговараше за ситуацијата во земјата по предвремените парламентарни избори, одржани на 11 декември минатата година.

Нема изјави по средбата на Хан и Груевски

+инфо - 09.02.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ не кажа ни збор пред новинарите. Претходно. тој рече дека не сака средбата да биде снимена. Денешната агенда на еврокомесарот Јоханес Хан заврши. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ не кажа ни збор пред новинарите. Претходно.

Средбите на Хан со Груевски и Заев ќе бидат доцна попладне

Вечер Прес - 09.02.2017

- Еврокомесарот Хан истакна дека Европската Унија го почитува интегритетот на нашата земја и нашата европска иднина. Соговорниците истакнаа дека е битно да се почитува сувереноста во одлучувањето за прашањата од државен и национален карактер - се ...

(ВИДЕО) Хан и Села констатирале дека избори не се решение за кризата

Локално - 09.02.2017

Предвремени парламентарни избори не се решение и уште повеќе би ја искомплицирале ситуацијата, констатирале еврокомесарот Јоханес Хан и претставникот од Алијансата за Албанците, Зијадин Села на средбата во Собрание.

Хан се сретна со Димитриев

еМагазин - 09.02.2017

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан изутринава имаше средба со премиерот Емил Димитриев, пред учеството на денешниот Министерски состанок за Западен Балкан, што се одржува во Скопје, а чиј домаќин е македонското Министерство за ...

Ахмети на средба со Хан

Локално - 09.02.2017

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети се сретна со еврокомесарот Јоханес Хан и амбасадорот Самоил Жбогар. По оваа средба, Хан ќе се сретне со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, а на крајот од денот ќе има и средба со Никола Груевски.

Хан ја заврши првата денешна средба со Димитриев-Кој е исходот?

Фактор - 09.02.2017

Еврокомесарот Хан средбите ги стартуваше со претседателот на Владата Емили Димитриев. И двајцата ги поздравиле спроведените парламентарни избори оценувајќи ги како фер, кредибилни и демократски.