TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тутунарите незадоволни, Ѓорчев ги обвини партиите

А1 - 19.01.2002

Прилепските тутунари со исвиркување го дочекаа министерот за земјоделство Маријан Ѓорчев, а во атмосфера на толеранција го испратија од Тутунскиот комбинат, каде денеска тој помина речиси еден час со тутунарите за да ги испита реакциите дека не се почитува договорената проценка третата класа да се ...

"Македонија табак" ќе откупи 2.000 тони тутун

Утрински - 18.01.2002

Во годинашнава кампања за преземање на минатогодишната реколта АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Заради стимулација на производство на повисоки класи тутун, поточно првата, втората и третата класа, ?Македонија табак" при откупот на минатогодишната реколта ќе исплатува дополнителни средства од 13 денари за ...

Тутунот од кризните региони ќе се откупува во Скопје

Вест - 18.01.2002

"МАКЕДОНИЈА ТАБАК 2000" Директорот Коцевски гарантира дека компанијата има обезбедено доволно средства за откуп на тутунот, но одби да одговори на новинарско прашање за финансискиот капацитет на релативно новорегистрираната "Македонија табак 2000", откупот на тутунот од кризните региони, Тетовско и ...

Тутутнарите незадоволни од цената на тутунот

А1 - 17.01.2002

Тутутнопроизводителите и денеска во третиот откупен ден се незадоволни од цената по која комбинатите им го откупуваат тутунот, која во просек е 120 денари за килограм. Нивните забелешки се дека со парите што ќе го добијат за произведениот тутун може да живеат најмногу два месеца.

Еднократна помош за тутунарите по откупот

Утрински - 17.01.2002

Според министерот за земјоделство, Марјан Ѓорчев "Просечната откупна цена на килограм тутун с? уште не е дефинирана, но се проценува дека таа нема да биде пониска од 128 денари", изјави вчера министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Марјан Ѓорчев.

Тутунот ќе биде новиот македонски политички проблем!?

Капитал - 17.01.2002

На повидок нов политички скандалТутунот ќе биде новиот македонски политички проблем!?Тутунот од гордост на македонскиот извоз и најпрофитабилна дејност последниве години станува најголем политички, социјален и економски проблем во земјава зашто дури 50.000 семејства или повеќе од 200 илјади ...

Тутунарите од Прилепско го бојкотираат откупот

Дневник - 17.01.2002

ПРОБЛЕМИ ВО ОТКУПОТ НА ЖОЛТОТО ЗЛАТО Марјан Ѓорчев, министерот за земјоделство, најави дека просечната откупна цена нема да биде пониска од 128 денари за килограм тутун Повеќе од две илјади тутунопроизводители од реонот на прилепското село Долнени вчера го бојкотираа откупот на тутунот незадоволни ...

Почна откупот на тутунот

Утрински - 16.01.2002

На пунктовите низ земјава Во целата држава вчера официјално почна откупот на тутунот од минатогодишната реколта. Според заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Јован Дамчевски, комбинатите во земјава се целосно подготвени за откупот, во текот на кој ќе бидат преземени 22 ...

Тутуноберачите незадоволни од откупувачите

А1 - 15.01.2002

Откупот на тутунот кој официјално започна денеска во повеќе тутнски комбинати во државата, наместо со радост и бериќет започна со револт и незадоволаство од страна на тутунарите. Просечната цена од 100 денари по килограм тутун, е далеку под очекувањата на тутунарите кои веруваа дека цената во ...

Од потребните 36 млн. досега обезбедени само 12 млн. долари

Утрински - 15.01.2002

Од денеска официјално стартува откупот на тутунот од минатогодишната реколта АЛЕКСАНДРИЈА СТЕФКОВСКА Од денеска во домашните комбинати официјално стартува откупната кампања на минатогодишната реколта на тутун. Во претпријатијата кои имаат доминантен странски капитал и годинава како и лани, ...

Oткупот на тутунот почнува утре

А1 - 14.01.2002

Откупот на тутунот официјално почнува утре, иако комбинатите со странски капитал веќе една недела откупуваат тутун од производителите. Во најголемиот тутунски комбинат, прилепскиот тврдат дека е се подготвено за почетокот на откупот.

Ако нема пари — нема ни тутун

Дневник - 14.01.2002

ТУТУНОПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ СЕ ЗАКАНУВААТ Заменик-министерот за земјоделство Јован Дамчевски тврди дека државата и комбинатите ќе обезбедат доволно пари за откуп на годинашната реколта Десетина илјади тутунопроизводители ќе го блокираат откупот на тутунот во Прилепско, кој треба да почне денес, ако ...