TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МЕРКЕЛ ОД ЗАГРЕБ: Балканските земји го имаат своето место во ЕУ, но мора да се разговара интензивно

Магазин - 23.11.2019

На конгресот на Европските народни партии што се одржа во Загреб, Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека мора да се разговара со Франција многу интензивно, да се одредат елементите што треба да се подобрат, кои треба да се променат во ...

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

MakPress - 22.11.2019

За земјите од Западен Балкан ништо не е политички и економски поважно отколку јасна европска перспектива заснована на заслуги, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на крајот од конгресот на ЕПП во Загреб.

Меркел: Ќе разговарам со Макрон за Северна Македонија и Албанија

Фокус - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка Ангела Меркел. – Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи, нагласи Меркел на ...

Меркел од Загреб – Балканските земји го имаат своето место во ЕУ

Алсат-М - 21.11.2019

На конгресот на Европските народни партии што се одржа во Загреб, германската канцеларка, Ангела Меркел, вети дека ќе се постигне консензус со Франција за да може што поскоро да започнат преговорите со Скопје и Тирана.

Меркел е за брза согласност со Франција околу ЕУ-проширувањето

Deutsche Welle - 21.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел се залага за наоѓање брза согласност со Франција во дебатата околу реформата на процесот на пристапување кон ЕУ. Германската канцеларка Ангела Меркел на средбата на Европската народна партија (ЕПП) во Загреб ...

Меркел од Загреб: Ние живееме за европерспективата на Западен Балкан и ќе направиме тоа да се случи

МКД - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка Ангела Меркел. „Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи“, рече Меркел на Конгресот ...

Меркел: Земјите од западен Балкан имаат перспектива за членство во ЕУ

ММС - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка Ангела Меркел. – Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи, нагласи Меркел на ...

Меркел: Земјите од Западен Балкан имаат перспектива за членство во ЕУ

Сител - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка Ангела Меркел. – Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи, нагласи Меркел на ...

Пленковиќ: Европа поминува низ невидена трансформација, жалам за С. Македонија и Албанија

+инфо - 21.11.2019

За земјите од Западен Балкан ништо не е политички и економски поважно отколку јасна европска перспектива заснована на заслуги, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на крајот од конгресот на ЕПП во Загреб.

За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива, вели Пленковиќ

Слободен Печат - 21.11.2019

Пленковиќ уште еднаш изрази жалење затоа што Албанија и Република Северна Македонија не добија зелено светло за отворање преговори. За земјите од Западен Балкан ништо не е политички и економски поважно отколку јасна европска перспектива заснована на ...

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

Курир - 21.11.2019

За земјите од Западен Балкан ништо не е политички и економски поважно отколку јасна европска перспектива заснована на заслуги, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на крајот од конгресот на ЕПП во Загреб.

Пленковиќ потенцира за Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

Нетпрес - 21.11.2019

За земјите од Западен Балкан ништо не е политички и економски поважно отколку јасна европска перспектива заснована на заслуги, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на крајот од конгресот на ЕПП во Загреб.

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

А1 On - 21.11.2019

За земјите од Западен Балкан ништо не е политички и економски поважно отколку јасна европска перспектива заснована на заслуги, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на крајот од конгресот на ЕПП во Загреб.

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

Сител - 21.11.2019

За земјите од Западен Балкан ништо не е политички и економски поважно отколку јасна европска перспектива заснована на заслуги, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на крајот од конгресот на ЕПП во Загреб.

Меркел: Живееме за тоа и ќе направиме земјите од Западен Балкан да бидат дел од ЕУ

+инфо - 21.11.2019

Таа порача дека ќе разговара со Франција за да се најде консензус околу францускиот предлог за реформи на процесот на преговори за членство во ЕУ, со цел да се создадат услови за што побрзо започнување на преговарачкиот процес со Северна Македонија ...

Меркел: Земјите од Западен Балкан имаат перспектива за влез во ЕУ, ние живееме за тоа и ќе направиме да се случи

Слободен Печат - 21.11.2019

Германската канцеларка потенцира дека ги поддржува плановите на хрватската Влада за одржување Самит ЕУ – Западен Балкан во целосен формат, додавајќи дека Германија смета оти перспективите за преговори за влез во Унијата на Северна Македонија и ...

Меркел: Земјите од Западен Балкан имаат перспектива за членство во ЕУ

А1 On - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка Ангела Меркел. – Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи, нагласи Меркел на ...

Меркел: Земјите од Западен Балкан имаат перспектива за ЕУ и живееме тоа да се случи

Press24 - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка Ангела Меркел. – Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи, нагласи Меркел на ...

Меркел: Земјите од Западен Балкан имаат перспектива за членство во ЕУ

Нетпрес - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка Ангела Меркел. – Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи – нагласи Меркел на ...

Меркел: Земјите од Западен Балкан имаат перспектива за членство во ЕУ

CivilMedia - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка, Ангела Меркел. – Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи, нагласи Меркел на ...

Меркел: Подготвени сме да разговараме за методологијата на преговорите со ЕУ

Опсервер - 21.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Загреб изјави дека нејзината земја е подготвена да разговара за тоа што би можело да се промени во методологијата за преговори во процесот на проширување на ЕУ.

Пленковиќ смета дека за Западен Балкан е најважна европската перспектива

iPortal - 21.11.2019

За земјите од Западен Балкан ништо не е политички и економски поважно отколку јасна европска перспектива заснована на заслуги, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на крајот од конгресот на ЕПП во Загреб.

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

24Инфо - 21.11.2019

За земјите од Западен Балкан ништо не е политички и економски поважно отколку јасна европска перспектива заснована на заслуги, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на крајот од конгресот на ЕПП во Загреб.

Меркел: Земјите од Западен Балкан имаат перспектива за членство во ЕУ

Опсервер - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка Ангела Меркел. – Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи, нагласи Меркел на ...

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

Либертас - 21.11.2019

За земјите од Западен Балкан ништо не е политички и економски поважно отколку јасна европска перспектива заснована на заслуги, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на крајот од конгресот на ЕПП во Загреб.

Меркел ќе разговара со Макрон околу реформите на процесот на преговори за членство во ЕУ

iPortal - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка Ангела Меркел. – Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи, нагласи Меркел на ...

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

4NEWS - 21.11.2019

За земјите од Западен Балкан ништо не е политички и економски поважно отколку јасна европска перспектива заснована на заслуги, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на крајот од конгресот на ЕПП во Загреб.

Меркел не се откажува од Македонија во ЕУ

Вечер Прес - 21.11.2019

„Ќе работиме заеднички и ќе ги поттикнуваме и Албанија и Северна Македонија на дополнителни реформи, а со партнерите во ЕУ ќе се обидеме да најдеме решенија кои ќе овозможат отворање преговори и евентуална модификација на методологијата (на процесот ...

Меркел од Загреб: Интензивно разговараме со Франција за процесот на проширување

Фактор - 21.11.2019

Германската канцеларка изјави во Загреб дека ќе одржи разговори со Франција за создавање услови за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија. Германската канцеларка Ангела Меркел бара консензус со Франција за реформите во проширувањето ...

Меркел: Земјите од Западен Балкан имаат перспектива за членство во ЕУ

Локално - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка Ангела Меркел. – Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи, нагласи Меркел на ...

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

Локално - 21.11.2019

За земјите од Западен Балкан ништо не е политички и економски поважно отколку јасна европска перспектива заснована на заслуги, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на крајот од конгресот на ЕПП во Загреб.

Меркел: Земјите од Западен Балкан имаат перспектива за членство во ЕУ

Либертас - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка Ангела Меркел. – Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи, нагласи Меркел на ...

Пленковиќ: За Западен Балкан ништо не е поважно од европската перспектива

Опсервер - 21.11.2019

За земјите од Западен Балкан ништо не е политички и економски поважно отколку јасна европска перспектива заснована на заслуги, изјави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ на крајот од конгресот на ЕПП во Загреб.

МЕРКЕЛ: Западен Балкан има перспектива во ЕУ, ние живееме за тоа и ќе направиме да се случи

Денешен - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка Ангела Меркел. – Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи, нагласи Меркел на ...

Меркел: Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во ЕУ

365 - 21.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб. – „Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи“, нагласи Меркел на Конгресот на ...

Меркел: Земјите од Западен Балкан имаат перспектива за членство во ЕУ

MakPress - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка Ангела Меркел. – Ние живееме за тоа и ќе направиме тоа да се случи, нагласи Меркел на ...

Меркел повторно ќе моли кај Макрон за нас

Магазин - 21.11.2019

Би сакала да им порачам на земјите од Западен Балкан дека имаат перспектива за членство во Европската Унија, изјави синоќа во Загреб германската канцеларка Ангела Меркел. Таа порача дека ќе разговара со Франција за да се најде консензус околу ...

Конгрес на ЕПП: Хрватска му ја отвора вратата на Западен Балкан?

Deutsche Welle - 20.11.2019

На конгресот на Европската народна партија (ЕПП) во Загреб една од темите е и перспективата на пристапување кон ЕУ за земјите од Западен Балкан. Демохристијаните очекуваат Хрватска тука да има важна улога.

Србија не е стигната нуту до половина пат од процесот за ЕУ, смета Пленковиќ

Слободен Печат - 20.11.2019

Хрватска, кажа тој, со ЕУ преговараше 2.096 дена и за тоа време отворени беа и затворени 35 поглавја. Србија не е стигната ниту до половина од процесот за пристапување кон Европската унија, изјави денеска хрватскиот премиер и лидер на ХДЗ, Андреј ...

Пленковиќ: Србија не е ни до половина пат за членство во ЕУ

А1 On - 20.11.2019

Србија не е стигната ниту до половина од процесот за пристапување кон Европската унија, изјави денеска хрватскиот премиер и лидер на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, и притоа ги спореди пристапните периоди на двете балкански соседни земји.

Мицкоски се сретна со Андреј Пленковиќ

Курир - 20.11.2019

Остварив средба со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ пред почетокот на Самитот на Европската Народна Партија во Загреб. Ги констатиравме одличните односи на двете сестрински партии, ја побарав хрватската поддршка за Европските интеграции на ...

Меркел: Подготвени сме да разговараме за методологијата на преговорите со ЕУ

А1 On - 20.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Загреб изјави дека нејзината земја е подготвена да разговара за тоа што би можело да се промени во методологијата за преговори во процесот на проширување на ЕУ.

Пленковиќ: ЕПП е семејство на заеднички вредности

Слободен Печат - 20.11.2019

Пленковиќ ова им го изјави по средбата со претседателот на ЕПП во заминување, Жозеф Дол, и додаде дека тие вредности се поддршка на универзалниот хуманизам, европските вредности, народништвото, патриотизмот и државотворноста.

Пленковиќ: Новите правила што ги предлага Макрон за проширувањето - непотребни

МКД - 20.11.2019

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска изјави дека новите правила за проширувањето на ЕУ што ги предлага Франција се непотребни, бидејќи филтрите за земјите кандидати веќе се содржани во постојниот механизам.

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Макфакс - 20.11.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за тоа што би можело да се смени во методологијата на преговорите во процесот на проширување на Европската Унија.

Меркел: Подготвени сме да разговараме за методологијата на преговорите со ЕУ

Нова ТВ - 20.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Загреб изјави дека нејзината земја е подготвена да разговара за тоа што би можело да се промени во методологијата за преговори во процесот на проширување на ЕУ.

Меркел: Не смее да се случи да нема перспектива за Македонија и Албанија

Независен - 20.11.2019

Ангела Меркел во Загреб истакна дека Германија е подготвена за разговор за тоа што би можело да се промени во методологијата на преговорите во процесот за проширување на ЕУ. На прашањето што ќе се случува понатаму во процесот на приклучување на ...

Меркел: Подготвени сме да разговараме за методологијата на преговорите со ЕУ

+инфо - 20.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Загреб изјави дека нејзината земја е подготвена да разговара за тоа што би можело да се промени во методологијата за преговори во процесот на проширување на ЕУ.

Меркел е подготвена да разговара за методологијата на преговорите со ЕУ

Слободен Печат - 20.11.2019

На прашањето што ќе се случи следно во процесот на пристапување на Албанија и Република Северна Македонија во Европската унија, како и кога Хрватска би можела да влезе во Шенген, Меркел рече дека „не може да се случи да нема ЕУ перспектива за тие ...

Меркел: Ќе дадеме се од себе за да продолжи процесот на приближување кон ЕУ за Македонија и Албанија

Press24 - 20.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Загреб изјави дека нејзината земја е подготвена да разговара за тоа што би можело да се промени во методологијата за преговори во процесот на проширување на ЕУ.

Пленковиќ: Србија не е ни до половина пат за членство во ЕУ

Сител - 20.11.2019

Србија не е стигната ниту до половина од процесот за пристапување кон Европската унија, изјави денеска хрватскиот премиер и лидер на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, и притоа ги спореди пристапните периоди на двете балкански соседни земји.

Мицкоски се сретна со Андреј Пленковиќ

Алфа - 20.11.2019

Остварив средба со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ пред почетокот на Самитот на Европската Народна Партија во Загреб. Ги констатиравме одличните односи на двете сестрински партии, ја побарав хрватската поддршка за Европските интеграции на ...

Пленковиќ: Србија не е ни до половина пат за членство во ЕУ

+инфо - 20.11.2019

Србија не е стигната ниту до половина од процесот за пристапување кон Европската унија, изјави денеска хрватскиот премиер и лидер на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, и притоа ги спореди пристапните периоди на двете балкански соседни земји.

ЗАГРЕБ: Меркел подготвена да разговара за француската методологија за проширување на ЕУ!

Денешен - 20.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Загреб изјави дека нејзината земја е подготвена да разговара за тоа што би можело да се промени во методологијата за преговори во процесот на проширување на ЕУ.

Меркел: Подготвени сме да разговараме за методологијата на преговорите со ЕУ

iPortal - 20.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Загреб изјави дека нејзината земја е подготвена да разговара за тоа што би можело да се промени во методологијата за преговори во процесот на проширување на ЕУ.

Пленковиќ: Србија не е ни до половина пат за членство во ЕУ

Либертас - 20.11.2019

Србија не е стигната ниту до половина од процесот за пристапување кон Европската унија, изјави денеска хрватскиот премиер и лидер на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, и притоа ги спореди пристапните периоди на двете балкански соседни земји.

Меркел: Подготвени сме да разговараме за методологијата на преговорите со ЕУ

Вечер Прес - 20.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Загреб изјави дека нејзината земја е подготвена да разговара за тоа што би можело да се промени во методологијата за преговори во процесот на проширување на ЕУ.

Пленковиќ: ЕПП е семејство на заеднички вредности

Опсервер - 20.11.2019

Во пресрет на денешниот почеток на конгресот на Европската народна партија (ЕПП) во Загреб, хрватскиот премиер Андреј Пленкови порача дека ХДЗ има чест да го организира овој голем собир на политичкото семјство, што за неговата партија претставува ...

Пленковиќ: Србија не е ни до половина пат за членство во ЕУ

Опсервер - 20.11.2019

Србија не е стигната ниту до половина од процесот за пристапување кон Европската унија, изјави денеска хрватскиот премиер и лидер на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, и притоа ги спореди пристапните периоди на двете балкански соседни земји.

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

24Инфо - 20.11.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се смени во методологијата на преговорите во процесот на проширување на Европската Унија.

Пленковиќ: Србија не е ни до половина пат за членство во ЕУ

4NEWS - 20.11.2019

Србија не е стигната ниту до половина од процесот за пристапување кон Европската унија, изјави денеска хрватскиот премиер и лидер на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, и притоа ги спореди пристапните периоди на двете балкански соседни земји.

Пленковиќ: Србија не е ни до половина пат за членство во ЕУ

24Инфо - 20.11.2019

Србија не е стигната ниту до половина од процесот за пристапување кон Европската унија, изјави денеска хрватскиот премиер и лидер на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, и притоа ги спореди пристапните периоди на двете балкански соседни земји.

Пленковиќ: ЕПП е семејство на заеднички вредности

Либертас - 20.11.2019

Во пресрет на денешниот почеток на конгресот на Европската народна партија (ЕПП) во Загреб, хрватскиот премиер Андреј Пленкови порача дека ХДЗ има чест да го организира овој голем собир на политичкото семјство, што за неговата партија претставува ...

Меркел: Подготвени сме да разговараме за методологијата за преговорите со ЕУ

Либертас - 20.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Загреб изјави дека нејзината земја е подготвена да разговара за тоа што би можело да се промени во методологијата за преговори во процесот на проширување на ЕУ.

Пленковиќ: Србија не е ни до половина пат за членство во ЕУ

Локално - 20.11.2019

Србија не е стигната ниту до половина од процесот за пристапување кон Европската унија, изјави денеска хрватскиот премиер и лидер на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, и притоа ги спореди пристапните периоди на двете балкански соседни земји.

Пленковиќ: Србија не е стигната ниту до половина од процесот за пристапување кон Европската унија

iPortal - 20.11.2019

Србија не е стигната ниту до половина од процесот за пристапување кон Европската унија, изјави денеска хрватскиот премиер и лидер на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, и притоа ги спореди пристапните периоди на двете балкански соседни земји.

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ перспектива за Македонија и Албанија

Република - 20.11.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за тоа што би можело да се смени во методологијата на преговорите во процесот на проширување на Европската Унија.

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Северна Македонија и Албанија

Точка - 20.11.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се смени во методологијата на преговорите во процесот на проширување на Европската Унија.

Меркел: Подготвени сме да разговараме за методологијата на преговорите со ЕУ

Локално - 20.11.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Загреб изјави дека нејзината земја е подготвена да разговара за тоа што би можело да се промени во методологијата за преговори во процесот на проширување на ЕУ.

Мицкоски на средба со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ пред почетокот на Самитот на ЕПП

Опсервер - 20.11.2019

Остварив средба со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ пред почетокот на Самитот на Европската Народна Партија во Загреб. Ги констатиравме одличните односи на двете сестрински партии, ја побарав хрватската поддршка за Европските интеграции на ...

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

Фактор - 20.11.2019

Подготвени сме да разговараме за методологијата на преговорите со ЕУ, вели германската канцеларка Ангела Меркел. Таа денеска во Загреб изјави дека нејзината земја е подготвена да разговара за тоа што би можело да се промени во методологијата за ...

Пленковиќ: ЕПП е семејство на заеднички вредности

24Инфо - 20.11.2019

Во пресрет на денешниот почеток на конгресот на Европската народна партија (ЕПП) во Загреб, хрватскиот премиер Андреј Пленкови порача дека ХДЗ има чест да го организира овој голем собир на политичкото семјство, што за неговата партија претставува ...

ПЛЕНКОВИЌ: Србија не е ни до половина пат за членство во ЕУ, а веќе преговара повеќе од Хрватска

Денешен - 20.11.2019

Србија не е стигната ниту до половина од процесот за пристапување кон Европската Унија, изјави денеска хрватскиот премиер и лидер на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, и притоа ги спореди пристапните периоди на двете балкански соседни земји.

Меркел во Загреб: Не би било добро да нема ЕУ-перспектива за Македонија

Н.Македонија - 20.11.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за она што би можело да се смени во методологијата на преговорите во процесот на проширување на Европската Унија.

Пленковиќ: Србија не е ни до половина пат за членство во ЕУ

MakPress - 20.11.2019

Србија не е стигната ниту до половина од процесот за пристапување кон Европската унија, изјави денеска хрватскиот премиер и лидер на ХДЗ, Андреј Пленковиќ, и притоа ги спореди пристапните периоди на двете балкански соседни земји.

Пленковиќ: ЕПП е семејство на заеднички вредности

MakPress - 20.11.2019

Во пресрет на денешниот почеток на конгресот на Европската народна партија (ЕПП) во Загреб, хрватскиот премиер Андреј Пленкови порача дека ХДЗ има чест да го организира овој голем собир на политичкото семјство, што за неговата партија претставува ...

Туск и Пленковиќ за почетокот на преговорите на преговорите со Македонија и Албанија

Независен - 19.11.2019

Европската унија треба повторно да постигне единство околу проширувањето по одлуката на Северна Македонија и Албанија да не им се даде „зелено светло“ за старт на преговорите. „Недонесувањето на одлуката за Македонија и Албанија е големо ...

Мекалистер: ЕУ да ја поправи грешката со неотпочнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

24 Вести - 18.11.2019

Мекалистер особено ја поздравува најавата на Хрватска, прашањето за проширувањето да биде една од главните теми на претседавањето на Хрватска со Советот на Европската унија и тоа што следниот Самит Западен Балкан – ЕУ ќе се одржи во мај во Загреб.

Мекалистер: Сè уште има нерешени прашања меѓу земјите од поранешна Југославија

Слободен Печат - 18.11.2019

Стабилноста на Западен Балкан, исто така значи и стабилност на цела Европа, вели во интервју за „Дојче Веле“, Дејвид Мекалистер. Важно е ЕУ да ја поправи грешката што ја направи со тоа што не успеа да одреди датум за почеток на преговорите со ...

Мекалистер: ЕУ да ја поправи грешката со неотпочнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

Press24 - 18.11.2019

Важно е ЕУ да ја поправи грешката што ја направи со тоа што не успеа да одреди датум за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија, изјави претседателот на Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер во ...

Мекалистер: ЕУ да ја поправи грешката со неотпочнувањето преговори со Скопје и Тирана

А1 On - 18.11.2019

Важно е ЕУ да ја поправи грешката што ја направи со тоа што не успеа да одреди датум за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија, изјави претседателот на Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер во ...

Мекалистер: ЕУ да ја поправи грешката со неотпочнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

Либертас - 18.11.2019

Важно е ЕУ да ја поправи грешката што ја направи со тоа што не успеа да одреди датум за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија, изјави претседателот на Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер во ...

Мекалистер: ЕУ да ја поправи грешката со неотпочнувањето преговори со Македонија и Албанија

Република - 18.11.2019

Важно е ЕУ да ја поправи грешката што ја направи со тоа што не успеа да одреди датум за почеток на преговорите со Македонија и Албанија, изјави претседателот на Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер во интервју ...

Мекалистер: ЕУ да ја поправи грешката со неотпочнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

Локално - 18.11.2019

Важно е ЕУ да ја поправи грешката што ја направи со тоа што не успеа да одреди датум за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија, изјави претседателот на Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер во ...

Мекалистер: ЕУ да ја поправи грешката со неотпочнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

24Инфо - 18.11.2019

– Важно е ЕУ да ја поправи грешката што ја направи со тоа што не успеа да одреди датум за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија, изјави претседателот на Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер во ...

Мекалистер: ЕУ да ја поправи грешката со неотпочнувањето преговори со Македонија и Албанија

Опсервер - 18.11.2019

Важно е ЕУ да ја поправи грешката што ја направи со тоа што не успеа да одреди датум за почеток на преговорите со Северна Македонија и Албанија, изјави претседателот на Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер во ...