TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За МРТВ победник е Вучиќ, за „М2“ одлуката е смешна и невалидна

Време - 26.02.2005

ЕВРОВИЗИСКИ ЕПИЛОГ ИЛИ ДОПРВА НОВИ СКАНДАЛИ Ѓорге Стојанов Победник на домашниот избор на песна за „Евровизија 2005“ е Мартин Вучиќ со песната на неговиот татко Драган - „Ти си сон“. Ова е последната и дефинитивна одлука на организаторот МРТВ.

Мартин Вучиќ ќе оди во Киев

Утрински - 26.02.2005

Македонската телевизија не ги уважи приговорите за Избор на песна за Евровизија "М2" ќе протестира кај највисикиот државен врв Катерина Шекеровска Мартин Вучиќ со композицијата „Ти си ми сонни ќе нў претставува на 50. јубилејно издание на „Евросонгги, кое ќе се одржи на 19 мај во Киев, Украина.

Мартин Вучиќ оди во Киев

Дневник - 26.02.2005

КОНЕЧНА РАЗВРСКА НА ЕВРОСОНГ-СКАНДАЛОТ Мартин Вучиќ, со песната "Ти си сон", дефинитивно ќе ја претставува Македонија на годинашниот Евросонг во Киев, Украина, одлучи Македонската телевизија. Во соопштението што го достави до медиумите, МТВ тврди дека "изборот е формално правно регуларен и до овој ...

Мартин оди на Евросонг 2005

Вечер Прес - 26.02.2005

Вчера напладне од одделението за односи со јавноста, Македонската телевизија по имеил го испрати следново соопш тение: - Во врска со одржаната манифестација "Македонски Евросонг 2005", МТВ уште еднаш го искажува својот став дека победник на домашниот избор за "Песна на Евровизија 2005" е ...

Мартин Вучиќ ќе не претставува во Киев

А1 - 25.02.2005

Мартин Вучиќ ќе патува и ќе пее во Киев. Ова е официјалниот став на МРТВ на кој се чекаше речиси цела недела. Конечната одлука МРТВ ја донела откако утврдила дека целиот избор бил регуларен, а песните не биле плагијати. На ваквата одлука реагира тимот на Александра Пилева.

МТВ не обвинува за плагијат, туку прави експертиза

Вест - 25.02.2005

МТВ никого не обвинува за плагијат, туку прави дополнителна експертиза која ќе докаже дали двете тимски песни на Мартин Вучиќ и Александра Пилева, кои освоија најмногу бодови на домашниот избор за песна на Евровизија, се плагијат или не.

Ќе стаса ли наша песна во Киев?

Време - 25.02.2005

МРТВ ОД ГРЕШКА ВО ГРЕШКА Последниот рок за предвремено откажување на некоја земја од изборот за „Песна на Евровизија“ е веќе поминат и доколку МРТВ не испрати претставник во Киев или ако не ја испрати песната до ЕБУ во предвидениот рок (лани краен рок беше 21 март), ќе се соочи со парична казна.

Вучиќ: Песната на Мартин не е плагијат!

Утрински - 25.02.2005

Откако МТВ објави дека песните на Александра Пилева и на Мартин Вучиќ, најверојатно, се украдени За "М2 продукција" Александра Пилева е победник Катерина Шекеровска МТВ и нејзините челниците сў уште не соопштуваат никакво решение и став околу скандалозниот Избор на песна за Евровизија.

МРТВ реши: Мартин Вучиќ на Евросонг 2005, менаџерскиот тим на Пилева остро реагира

Канал5 - 25.02.2005

Менаџерскиот тим на Александра Пилева денеска остро реагира на одлуката на МРТВ дека исполнителот Мартин Вучиќ со нумерата Ти си сон е домашниот избор за Песна на евровизија 2005 година .Тие велат дека одлуката на МТВ ја дознале попладнево од многубројнит Менаџерскиот тим на Александра Пилева ...

Парламентот да расправа за скандалите во МРТВ

Време - 25.02.2005

ИНИЦИЈАТИВА НА ПРАТЕНИЦИ Собранието треба да расправа за состојбите во МРТВ, особено по скандалот при изборот за песна за Евровизија и посочувањата од Антикорупциската комисија за нерегуларност во јавните набавки, оценува парламентарната опозиција.

Трагикомедијата на МРТВ

Време - 25.02.2005

Александра М. Митевска Кога некои режисери и сценаристи би се обиделе да ги филмуваат случувањата во Македонската радио-телевизија, веројатно потоа би се двоумеле во кој жанр да го сместат тој филм. А, сигурно и самата публика би се нашла во дилема дали тоа што го гледа е комедија или драма.

МРТВ стана инструмент на спонзорите

Време - 24.02.2005

ПО СКАНДАЛОЗНИОТ ЕВРОВИЗИСКИ ИЗБОР Ѓорге Стојанов <> Скандалозниот национален евровизиски избор останува без епилог по вчерашната прес-конференција, свикана од организаторот МРТВ, на која наместо конечна одлука за тоа кој ќе не претставува во Киев, добивме само „сочни“ препукувања помеѓу двата ...

Евросонг на балкански начин

Дневник - 24.02.2005

Писмо Сакам преку Вашиот (и наш) весник, јавно да го искажам мојот револт од скандалозниот избор на песна за Евросонг 2005, во саботата вечер. Таксативно ќе ги наведам аргументите, за кои сметам дека се доволни да се поништи овој контроверзен и нечесен избор.

Песните на Мартин и Александра се плагијати!?

Утрински - 24.02.2005

Македонската телевизија нема конечен став околу тоа кој ќе нў претставува на †Евросонг 2005" во Киев Ако се утврди дека се копирани, изборот ќе биде поништен КАТЕРИНА ШЕКЕРОВСКА "Победничката песна на Мартин Вучиќ, „Ти си ми сонни, и второпласираната „Сонце и месечинааи на Александра Пилева се ...

Песните виновни за скандалот на МТВ?!

Дневник - 24.02.2005

заплет наместо РАСплет СО "ЕВРОСОНГ" Македонската телевизија не кажа која песна ќе ја претставува нашата земја на "Евросонг" во Киев, смета дека не е директно виновна за скандалот, но сепак жали за се што се случи на изборот во Универзална сала и надвор од неа.

Плагијат на песните

Вест - 24.02.2005

МТВ СЕ БРАНИ И ОБВИНУВА Скандалот со изборот на Песна на Евровизија доби нови димензии откако организаторот МТВ вчера пушти три снимки од кои треба да се докаже дали најдобрите песни се плагијати Иван С. Мирчевски координаторот за Евровизија во МТВ вчера пушти три снимки од странски песни од кои ...

Според МТВ можно е песните за Еврозизија да се плагијат

А1 - 23.02.2005

Наместо разрешница, изборот за песна на Евровизија денеска дополнително се искомплицира. МРТВ сега се сомнева дека двете песни и на Вучиќ и на Пилева се плагијат. Оригиналните верзии велат дека им стигнале анонимно. „Нормално доколку дојдеме до констатација дека победничката нумера е плагијат таа ...

Да се поништи евровизискиот избор

Дневник - 23.02.2005

КОментар - Валентина Татарчева Македонија петти ден живее со евровизискиот срам, кој доби и светски размер, откако се најде на независната евровизиска веб-страница www.esctoday.com во текст со наслов "Премиерот Бучковски го призна скандалот".

Вучиќ и Пилева не сакаа дует

Дневник - 23.02.2005

СлуЧаЈ "Евросонг" Уредничкиот колегиум на Македонската телевизија вчера одржа маратонски состанок на кој ги разгледуваше приговорите од тимовите на Александра Пилева и Мартин Вучиќ за националниот "Избор за песна на Евровизија".

Уште ништо не се знае

Вест - 23.02.2005

ДЕНЕС ЌЕ СЕ ЗНАЕ ИСХОДОТ ОД СКАНДАЛОЗНИОТ ИЗБОР ЗА ПЕСНА НА ЕВРОВИЗИЈА Македонската телевизија вчера не го соопшти исходот од приговорите на тимовите на Мартин Вучиќ и Александра Пилева кои во саботата вечерта се натпреваруваа на скандалозниот домашен избор за песна на евровизијата.

Средбата со новинарите презакажана за денеска, ќе се вади ли организаторот со дует?

Време - 23.02.2005

МАРАТОНСКИ СОСТАНОК ВО МРТВ И покрај најавите, вчерашната прес-конференција по повод скандалозното гласање на националниот евровизиски избор не се одржа и беше одложена за денеска во 11 часот. Уредникот на забавниот сектор и шеф на евровизиската делегација Иван С.

Откако ни приреди скандалозен избор организаторот МРТВ бара начин изборот да го поништи а да избегне плакање парична ...

Канал5 - 23.02.2005

Организаторот на домашниот евровизиски избор, Македонската Радио Телевизија песната на Мартин Вучиќ - Ти си сон и песната на Александра Пилева Сонце и месечина ги испрати на експертиза за да утврди дали се плагијати. МРТВ се сомнева дека песните се оргина Организаторот на домашниот евровизиски ...

МТВ ги врати новинарите

Вечер Прес - 23.02.2005

Организаторот на "Изборот за песна за Евровизија", Македонската телевизија, ден по скандалозниот избор, во неделата во 14 часот, апансас ги собра новинарите од неколку медиуми за да им каже дека не е се начисто со претставникот, дека има приговори од двата табора во врска со регуларноста на ...

Меѓусебни обвинувања меѓу тимовите на Вучиќ и Пилева

А1 - 22.02.2005

Експресен одговор на тимот на Александра Пилева на изјавата на Драган Вучиќ дека продажбата на билетите била регуларна и дека е спорно телефонското гласање, според кое Пилева доби шест пати повеќе гласови од Мартин Вучиќ. „Најдискутабилен е Мобимак, бидејќи таму е многу тешко да се влезе, бидејќи ...

Победа на ароганцијата и невкусот

Дневник - 22.02.2005

Писмо Изборот на македонски претставник за Песна на евровизија, кој требаше да биде музички настан од посебно значење, настан кој требаше да ја покаже сплотеноста на музичарите и публиката, да се избере најдобрата песна и најдобриот претставник што ќе не презентира во Европа, се претвори во невиден ...

Македонски избор за евросрам

Дневник - 22.02.2005

ОДЕКНУВААТ РЕФРЕНИ НА ОГОРЧЕНОСТ На насловната страница на независниот евровизиски сајт www.esctoday.com пишува: "Премиерот Бучковски го призна скандалот со гласањето!" Револтот и огорченоста во музичките кругови и во јавноста не престануваат по скандалот што се случи при завчерашниот Избор за ...

За гласање 40.000 евра

Вест - 22.02.2005

ТЕЛЕФОНСКО ЛУДИЛО ЗА ЕВРОСОНГ Еуфорично потрошените пари одат на сметките на продуцентот "Интерактива", Македонската телевизија и на трите оператори - Телеком, "Мобимак" и "Космофон", и тоа 35 отсто добива МТВ, 15 отсто "Интерактива", а Корисниците на телефонијата на изборот на песна за Евросонг ...

ИМА ЛИ ЕПИЛОГ НА СКАНДАЛОЗНИОТ ИЗБОР ЗА ПЕСНАТА ШТО ЌЕ ЈА ПРЕТСТАВУВА МАКЕДОНИЈА НА ЕВРОСОНГОТ ВО КИЕВ?

Канал5 - 22.02.2005

По разгледувањето на приговорите на двата тима организаторот на изборот за песна на евровизија МТВ треба да потврди дали Мартин Вучиќ ќе не преставува во Киев на Евросонгот 2005. Колегиумот на МТВ денеска ги разгледуваше приговорите за регуларноста н По разгледувањето на приговорите на двата тима ...

Организаторот на националниот „Евросонг“ денеска со конечен став

Време - 22.02.2005

ПО СКАНДАЛОЗНОТО ГЛАСАЊЕ По забелешките доставени од двата евровизиски табора за нерегуларното гласање на националниот „Евросонг“, МРТВ денеска напладне на прес-конференција ќе го изнесе конечниот став дали Мартин дефинитивно ќе ја претставува земјава во Киев.

Реакции за Евросонг

Вечер Прес - 22.02.2005

По повод домашниот избор и сите скандали врзани за него, голем број читатели по електронска пошта испратија реакции до нашата Редакција. Дел од нив ви ги објавуваме, оригинално како што ...

Евровизиските сајтови пишуваат за нашиот скандал

Вечер Прес - 22.02.2005

За нашиот скандалозен избор на песна за "Евросонг" одекна многу гласно. На евровизиските сајтови, како и на најчитаниот и највлијателен евровизиски сајт www.esctoday.com веќе може да се прочита за она што се случи. Таму од вчера под наслов "Македонија е вчудовидена" Премиерот призна скандал при ...

МАКЕДОНСКИ ЕВРОСОНГ

Вечер Прес - 22.02.2005

Ете, бидна и тоа. Избравме и наш претставник за во Украина. Мартин Вучиќ. Затоа јавно и искрено упатувам честитки до МРТВ на чело со г-дин Иван Мирчевски (с-уредник во МРТВ) и до Драган Вучиќ. Завршивте господа една многу тешка работа.

Отворено писмо до генералната директорка на МРТВ, г-ѓа Гордана Стошиќ

Вечер Прес - 22.02.2005

Итно разрешување на Иван С. Мирчевски од функцијата уредник на Забавната редакција на МТВ и национален координатор за "Евросонг" и дисквалификација на Мартин Вучиќ е единствениот епилог што може да го добие овогодишниот скандалозен избор за песна на "Евровизија".

Во Киев оди Вучиќ, Македонија скандализирана

Утрински - 21.02.2005

Голем скандал при националниот Избор на песна за Евровизија катерина Шекеровска Изборот на песна за Евровизија, што завчеравечер се одржа во Универзалната сала во Скопје, наместо во релаксирана убава манифестација, се претвори во голем скандал од кој организаторот, Македонската телевизија, вршеше ...

Мартин Вучиќ ќе не претставува во Киев

Време - 21.02.2005

МАКЕДОНИЈА ИЗБРА ПЕСНА ЗА „ЕВРОСОНГ“?! Ѓорге Стојанов Мартин Вучиќ со песната „Ти си сон“ (музика - Драган Вучиќ, текст - Огнен Неделковски и аранжман - Дарко Димитров) ќе ја претставува Македонија во квалификациската вечер на изборот на „Песна н а Евровизија “ , кој ќе се одржи на 19 мај во Киев.

Мартин Вучиќ ќе не претставува во Киев

Дневник - 21.02.2005

СКАНДАЛОЗЕН ИЗБОР ЗА ЕВРОСОНГ Тој освои најмногу гласа од жирито и од публиката во салата, а според телевоутингот најмногу гласа освои нумерата "Сонце и месечина" на Александра Пилева Мартин Вучиќ со песната "Ти си сон" е победник на националниот евровизиски избор што се одржа завчеравечер во ...

Шише по глава и јајца за жирито

Вест - 21.02.2005

ИЗГЛАСАНА МАКЕДОНСКА ПЕСНА ЗА ЕВРОВИЗИЈА "Сега засега победник е Мартин, но имаме се уште разговор на таа тема и во вторник ќе одлучиме какви ќе бидат понатамошните активности и на двата тима и на МТВ", рече уредникот во МТВ Иван С.

Скандалозна Евровизија!

Дневник - 21.02.2005

Коментар Ана Несторовска Националниот Избор на песната не ни можеше да заврши поинаку од тоа како започна - скандалозно! Од почетокот до крајот целиот беше обвиткан со подметнувања, меѓусебни препукувања, борба за маркетиншко промовирање на двајцата кандидати - Александра Пилева и Мартин Вучиќ, ...

Македонија гласаше за Пилева, Вучиќ ќе патува за Киев

Вечер Прес - 21.02.2005

Скандали, сомневања, срам, сенки и опашки ќе останат по последниот домашен избор за песна за Евровизија. Без лице, без образ, без трошка совест. Каква што ни е честа, таква нека ни е среќата понатаму... Македонската музичка јавност е во шок, понижена и обесправена.