TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МОН: Ниедно дете не може да остане надвор од образовниот систем - потребна е едукација за вакцините

24 Вести - 22.04.2018

Ниту едно дете не смее да остане надвор од образовниот систем – порачуваат од Министерството за образование. Од таму велат дека вакцината не може да биде услов за упис во градинка и училиште.

Критики околу најавите за задолжително вакцинирање

Алсат-М - 22.04.2018

Жестоки критики на најавата вакцинирањето да биде услов за запишување во градинка и во училиште. Критики кон министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи упати пратеникот од владејачката коалиција Горан Милевски.

Прашање на ден е кога Хрватска ќе биде погодена од епидемија на морбили

А1 On - 22.04.2018

Индекс – Загреб Во последните месеци Хрватска се најде во опкружување на држави во кои се појавија морбили. Заболени има во Србија, Албанија, Македонија, Црна Гора, БиХ и Словенија. Во некои држави се бројат во десетици, во други во стотици, додека ...

Подолг рок за вакцинација против бруцелоза

Канал5 - 22.04.2018

Ветеринарите бараат рокот за поднесување барања за субвенции за овци и кози, од 15 мај, да се пролонгира до 30 јуни, за да можат квалитетно да ја спроведат мерката вадење крв за дијагностика, вакцинацијата против бруцелоза и да попис на стоката по ...

Задолжителни вакцини но и задолжително образование: Како здравство ќе ги натера родителите да ги вакцинираат децата

Сител - 22.04.2018

Со построги контроли дали децата се вакцинирани за да се запишат во градинка или училиште министерството за здравство ќе го подобрува процентот на имунизацијата во земјава. Но, од друга страна и образованието во земјава е задолжително.

Со или без примени вакцини на училиште, граѓаните поделени

Канал5 - 22.04.2018

Граѓаните поделени на социјалните мрежи околу запишувањето во училиште со или без примени вакцини. Еден дел од родителите велат дека вакцини мора да има и дека нивните деца имаат право да учат со вакцинирани деца.

Десковска му се спротивстави на Филипче: Вакцините не се услов за образование

Република - 22.04.2018

Ниту едно дете не смее да остане надвор од образовниот систем – порачуваат од Министерството за образование. Од таму велат дека вакцината не може да биде услов за упис во градинка и училиште.

Во градинките и училиштата не примаат невакцинирани деца

iPortal - 22.04.2018

Услов за запишување во градинка и во училиште ќе биде децата да бидат вакцинирани, а од Минситерството за здравство најавија дека ќе се обидат да го спроведат од септември бидејќи требало да се прилагоди и законската регулатива во труд и социјална ...

Образование контра здравство: Вакцината не може да биде услов за упис во градинка и училиште

Курир - 22.04.2018

Ниту едно дете не смее да остане надвор од образовниот систем – порачуваат од Министерството за образование. Од таму велат дека вакцината не може да биде услов за упис во градинка и училиште.

МОН: Ниедно дете не може да остане надвор од образовниот систем, за вакцините потребна е едукација

Слободен Печат - 22.04.2018

Ниту едно дете не смее да остане надвор од образовниот систем, порачуваат од Министерството за образование, објавува 24 Вести . Од МОН велат дека вакцината не може да биде услов за упис во градинка и училиште, а здравствените власти да најдат други ...

Паднаа остри критики за најавата на Филипче околу задолжителното вакцинирање

Фактор - 22.04.2018

Жестоки критики се појавија како резултат на најавата вакцинирањето да биде услов за запишување во градинка и во училиште. Критики кон министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи упати пратеникот од владејачката коалиција Горан ...

Треба ли родителите самоиницијативно да одлучуваат за вакцинирање на своето дете или не?

Женски магазин - 22.04.2018

Вакцините деновиве се актуелизираа со последната изјава на министерот Венко Филипче дека за да се запишаат децата во градинка или школо ќе треба да бидат вакцинирани. По повод Европската недела за имуницација, министерот изјави дека е време да се ...

ЗАДОЛЖИТЕЛНА ВАКЦИНАЦИЈА: Невакцинирани деца нема да се примаат во градинка и училиште

Курир - 22.04.2018

Исто така, од ресорното министерство најавија дека услов за запишување на децата во предучилишните и училишните установи ќе биде децата да бидат вакцинирани. Но сепак додадоа дека за исполнувањето на овој услов треба да се направат соодветни измени ...

Милевски: Срамота е во 21 век да им се заканувате на родителите и да ги условувате со вакцинирање

еМагазин - 22.04.2018

Горан Милевски од ЛДП реагира на условот од Министерство за здравство дека децата нема да можат да се запишат на училиште и градинка ако не се вакцинираат. Тој смета дека правото на избор и слобода на одлучување се основни човекови права ...

Десковска наспроти Филипче: Вакцините не може да бидат услов за школо, најдете друг механизам за мотивација

еМагазин - 22.04.2018

Ниту едно дете не смее да остане надвор од образовниот систем и вакцината не може да биде услов за упис во градинка и училиште, порачуваат од Министерството за образование. Од кабинетот на министерката Рената Десковска им порачаа на здравствените ...

Услов: Или ќе го вакцинирате детето, или нема да можете да го запишете во градинка и училиште

еМагазин - 22.04.2018

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека услов за запишување во градинка и во училиште ќе биде децата да бидат вакцинирани. Тој се надева дека тоа ќе успее да го спроведе годинава од септември, бидејќи треба да се прилагоди и законската ...

Филипче за вакцинацијата: Постои ризик дел од болестите кои се искоренети, да се вратат

24 Вести - 21.04.2018

Со години нашата земја имаше одличен степен на имунизација, но за жал сега не е така, истакна денеска министерот за здравство, Венко Филипче на музичкиот хепенинг кај Школка во парк по повод Светската недела на имунизација.

Во Градскиот парк одбележување на Европската недела на имунизација

24 Вести - 21.04.2018

Министерството за здравство денеска во Градскиот парк организира забавно-едукативен настан по повод одбележувањето на Европската недела на имунизација. На настанот ќе учествуваат деца од повеќе градинки и училишта од Скопје, деца од хорот „Златно ...

Филипче: Имавме одличен степен на имунизација, но сега не е така

Нова ТВ - 21.04.2018

Постои голем ризик дел од болестите кои се години наназад се искоренети, да се вратат назад, односно да ги донесат патници од земјите каде што тие се присутни и да се заразат невакцираните деца.

Филипче: Има ризик да се вратат веќе искоренети болести кај невакцинираните деца

МКД - 21.04.2018

Со години нашата земја имаше одличен степен на имунизација, но за жал сега не е така. Исто така, постои голем ризик дел од болестите кои со години наназад се искоренети, да се вратат назад, односно да ги донесат патници од земјите каде што тие се ...

Вакцините – услов за запишување во градинка и училиште

24 Вести - 21.04.2018

Услов за запишување во градинка и во училиште ќе биде децата да бидат вакцинирани, а од Минситерството за здравство најавија дека ќе се обидат да го спроведат од септември бидејќи требало да се прилагоди и законската регулатива во труд и социјална ...

Филипче: Поради невакцинација има ризик од враќање на искоренети болести, вакцинацијата ќе биде услов за во градинка и ...

Либертас - 21.04.2018

Со години нашата земја имаше одличен степен на имунизација, но за жал сега не е така, истакна денеска министерот за здравство, Венко Филипче на музичкиот хепенинг кај Школка во парк по повод Светската недела на имунизација.

Филипче: Координативно тело ќе ја следи состојбата со вакцинацијата на децата

Радио МОФ - 21.04.2018

Во фаза е формирање Национално координативно тело за вакцинација, кое ќе ги следи состојбите и ќе работи на осовременување на календарот и на контролата на вакцинација за имунизација, рече денес министерот за здравство Венко Филипче .

Без вакцини нема запишување во градинка и во училиште

Макфакс - 21.04.2018

Услов за запишување во градинка и во училиште ќе биде децата да бидат вакцинирани, порача министерот за здравство Венко Филипче. „Се надеваме дека тоа ќе успееме да го спроведеме годинава од септември, бидејќи треба да се прилагоди и законската ...

Филипче: Македонија имаше одличен степен на имунизација, но сега веќе не е така

ТВ21 - 21.04.2018

Со години нашата земја имаше одличен степен на имунизација, но за жал сега не е така, истакна денеска министерот за здравство, Венко Филипче на музичкиот хепенинг кај Школка во парк по повод Светската недела на имунизација.

Во Градскиот парк одбележување на Европската недела на имунизација

Канал5 - 21.04.2018

Министерството за здравство денеска во Градскиот парк организира забавно-едукативен настан по повод одбележувањето на Европската недела на имунизација. На настанот ќе учествуваат деца од повеќе градинки и училишта од Скопје, деца од хорот „Златно ...

Во Градскиот парк одбележување на Европската недела на имунизација

А1 On - 21.04.2018

Министерството за здравство денеска во Градскиот парк организира забавно-едукативен настан по повод одбележувањето на Европската недела на имунизација. На настанот ќе учествуваат деца од повеќе градинки и училишта од Скопје, деца од хорот „Златно ...

Европската недела на имунизација во Градскиот парк

+инфо - 21.04.2018

Министерството за здравство денеска во Градскиот парк организира забавно-едукативен настан по повод одбележувањето на Европската недела на имунизација. На настанот ќе учествуваат деца од повеќе градинки и училишта од Скопје, деца од хорот „Златно ...

(ВИДЕО) Филиче: Македонија имаше одличен степен на имунизација, но сега веќе не е така

А1 On - 21.04.2018

Со години нашата земја имаше одличен степен на имунизација, но за жал сега не е така, истакна денеска министерот за здравство, Венко Филипче на музичкиот хепенинг кај Школка во парк по повод Светската недела на имунизација.

Филипче: Обврска ни е да се вакцинираме и да ги вакцинираме нашите деца ВИДЕО

+инфо - 21.04.2018

Со години нашата земја имаше одличен степен на имунизација, но за жал сега не е така, истакна денеска министерот за здравство, Венко Филипче на музичкиот хепенинг кај Школка во парк по повод Светската недела на имунизација.

Милевски до Филипче: Срамота е да им се заканувате на родителите дека децата ќе им останат неписмени ако не се ...

+инфо - 21.04.2018

Горан Милевски, претседател на ЛДП и коалициски партнер на премиерот Зоран Заев преку фејсбук излезе со остра реакција на најавата на министерот за здравство Венко Филепче за задолжителното вакцинирање на децата, како усло да се запишат во градинка ...

Филиче: Македонија имаше одличен степен на имунизација, но сега веќе не е така

Сител - 21.04.2018

Со години нашата земја имаше одличен степен на имунизација, но за жал сега не е така, истакна денеска министерот за здравство, Венко Филипче на музичкиот хепенинг кај Школка во парк по повод Светската недела на имунизација.

Милевски до Филипче: „Немаш право да ги уценуваш родителите да ги вакцинираат децата

Макфакс - 21.04.2018

Претседателот на Либарално демократската партија, Горан Милевски ја критикуваше одлуката на министерот за здравство, Венко Филипче за задолжително вакцинирање на децата. Тој на својот Фејсбук напиша дека никој нема право да ги уценува родителите да ...

Во Градскиот парк одбележување на Европската недела на имунизација

Сител - 21.04.2018

Министерството за здравство денеска во Градскиот парк организира забавно-едукативен настан по повод одбележувањето на Европската недела на имунизација. На настанот ќе учествуваат деца од повеќе градинки и училишта од Скопје, деца од хорот „Златно ...

Филипче: Македонија имаше одличен степен на имунизација, но сега веќе не е така

Кајгана - 21.04.2018

Скопје, 21 април 2018 (МИА) - Со години нашата земја имаше одличен степен на имунизација, но за жал сега не е така, истакна денеска министерот за здравство, Венко Филипче на музичкиот хепенинг кај Школка во парк по повод Светската недела на ...

Со падот на имунизацијата од морбили, на чекор до епидемија

Канал5 - 21.04.2018

Само со вакцини против епидемија на ситни сипаници, но и други заболувања што може да се спречат со имунизација. Во Скопје, Куманово и Прилеп вакцинацијата за ситни сипаници падната е до 60 проценти, соопштуваат здравствените власти.

Вакцинацијата ќе биде Услов за градинка и школо, најави Министерот Филипче по повод Европската недела на имунизацијата

Сакам да кажам - 21.04.2018

Под мотото „Заштити, спречи, вакцинирај“ во Градскиот парк во Скопје, Министерството за здравство организираше забавно-едукативен настан, со што по 13. пат се вклучи во одбележување на Европската недела на имунизацијата.

Македонија будно ја следи состојбата со морбили во Србија каде има 19 смртни

Сител - 21.04.2018

Македонските здравствени власти будно ја следат состојбата со епидемијата на морбили во Србија каде досега има околу 5000 заболени и 19 смртни случаи. Од министерството за здравство информираа дека од понеделник кога почнува емропската недела на ...

(Видео) Координативно тело ќе ја следи состојбата со вакцинацијата на децата

Макфакс - 21.04.2018

Министерството за здравство е во фаза на формирање Национално координативно тело за вакцинација, кое ќе има задача да го разработи целокупниот процес на имунизацијата, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

(Видео) Филипче: Вакцините се најдобрата инвестиција во здравјето

Макфакс - 21.04.2018

Долго време Македонија беше еден од лидерите по процентот на вакцинација, за жал сега веќе не е така. Мораме напорно да работиме тоа да го вратиме и повторно да го зголемиме опфатот со вакцинацијата, порача министерот за здравтсво Венко Филипче по ...

(Видео) Нови вакцини против стрептокока и рота вируси

Макфакс - 21.04.2018

Главни приоритети на Министерството за здравство за оваа година е комплетно осовременување на Календарот за имунизација, со воведување нови вакцини, кои заштитуваат од стрептокока и од рота вируси, кои пак се причинители на тешки заболувања ...

Филипче: Може да ни се вратат искоренети болести поради невакцинирањето на децата

Факултети - 21.04.2018

Со години нашата земја имаше одличен степен на вкцинација, но за жал сега не е така, истакна министерот за здравство, Венко Филипче на музичкиот хепенинг кај Школка скопскиот Градски парк во парк по повод Светската недела на имунизација.

Милевски: Срамота е да им се заканувате на родителите дека децата ќе им останат неписмени ако не се вакцинираат

А1 On - 21.04.2018

„Правото на избор, слободата на одлучувањето, се основни човекови права загарантирани со Уставот и никој несмее да ги наруши. Никој нема право да ги уценува и присилува родителите да ги вакцинираат своите деца.

Филиче: Македонија имаше одличен степен на имунизација, но сега веќе не е така

Н.Македонија - 21.04.2018

Со години нашата земја имаше одличен степен на имунизација, но за жал сега не е така, истакна денеска министерот за здравство, Венко Филипче на музичкиот хепенинг кај Школка во парк по повод Светската недела на имунизација.

Филипче: Има ризик да се вратат веќе искоренети болести кај невакцинираните деца

Тера - 21.04.2018

Со години нашата земја имаше одличен степен на имунизација, но за жал сега не е така. Исто така, постои голем ризик дел од болестите кои со години наназад се искоренети, да се вратат назад, односно да ги донесат патници од земјите каде што тие се ...

Вакцината против рак од Стенфорд ќе се тестира на луѓе

Н.Македонија - 21.04.2018

Ефектите од вакцината против канцер, до која дојдоа истражувачите од универзитетот „Стенфорд“, во наредните неколку месеци ќе се испитуваат на луѓе, а за една година таа би можела да се применува меѓу онколошките пациенти во целиот свет.

Филипче: Без вакцини нема запишување во градинка и училиште

Фактор - 21.04.2018

Министерот за здравство Венко Филипче, во обид да го врати степенот на имунизација кај децата, најави сосема нови поригорозни мерки кои ќе помогнат во спроведување на задолжителната вакцинизација.

За да го запишете детето во школо или градинка ќе треба да биде вакцинирано

Република - 21.04.2018

Со години нашата земја имаше одличен степен на имунизација, но за жал сега не е така, истакна денеска министерот за здравство, Венко Филипче на музичкиот хепенинг кај Школка во парк по повод Светската недела на имунизација.

ФИЛИПЧЕ НАЈАВИ: За да го запишете детето во школо или градинка ќе треба да биде вакцинирано

Женски магазин - 21.04.2018

Со години нашата земја имаше одличен степен на имунизација, но за жал сега не е така, истакна денеска министерот за здравство, Венко Филипче на музичкиот хепенинг кај Школка во парк по повод Светската недела на имунизација.

Европска недела на имунизација: „Заштити, спречи, вакцинирај“

Женски магазин - 21.04.2018

Министерството за здравство денеска во Градскиот парк организира забавно-едукативе одбележувањето на Европската недела на имунизација. На настанот ќе учествуваат деца од повеќе градинки и училишта од Скопје, деца од хорот „Златно славејче“ и ...

Во Градски парк се одбележува Европска недела на имунизација

Фактор - 21.04.2018

Министерството за здравство денеска во Градскиот парк организира забавно-едукативе одбележувањето на Европската недела на имунизација. На настанот ќе учествуваат деца од повеќе градинки и училишта од Скопје, деца од хорот „Златно славејче“ и ...

Филипче: Македонија имаше одличен степен на имунизација, но веќе не е така

Независен - 21.04.2018

Со години нашата земја имаше одличен степен на имунизација, но за жал сега не е така, истакна денеска министерот за здравство, Венко Филипче на музичкиот хепенинг кај Школка во парк по повод Светската недела на имунизација.

Милевски до Филипче: „Немаш право да ги уценуваш родителите да ги вакцинираат децата

Точка - 21.04.2018

Претседателот на Либарално демократската партија, Горан Милевски ја критикуваше одлуката на министерот за здравство, Венко Филипче за задолжително вакцинирање на децата. Тој на својот Фејсбук напиша дека никој нема право да ги уценува родителите да ...

Во Градскиот парк одбележување на Европската недела на имунизација

Курир - 21.04.2018

Министерството за здравство денеска во Градскиот парк организира забавно-едукативен настан по повод одбележувањето на Европската недела на имунизација. На настанот ќе учествуваат деца од повеќе градинки и училишта од Скопје, деца од хорот „Златно ...

Милевски до Филипче: Срамота е да им се заканувате на родителите дека децата ќе им останат неписмени ако не се ...

Република - 21.04.2018

Горан Милевски, претседател на ЛДП и коалициски партнер на премиерот Зоран Заев преку фејсбук излезе со остра реакција на најавата на министерот за здравство Венко Филепче за задолжителното вакцинирање на децата, како услов да се запишат во градинка ...

Филипче: Се воведуваат вакцини против стрептокока и рота вирус

Слободен Печат - 21.04.2018

Министерот за здравство Венко Филипче, по повод Европската недела за имуницација, изјави дека е време да се осовреми календарот за имуницазија, но и дека ќе се воведат вакцини против стрептокока и рота вирус, бидејќи истите предивикуваат тешки ...

Нови вакцини против стрептокока и рота вируси

Точка - 21.04.2018

Главни приоритети на Министерството за здравство за оваа година е комплетно осовременување на Календарот за имунизација, со воведување нови вакцини, кои заштитуваат од стрептокока и од рота вируси, кои пак се причинители на тешки заболувања ...

Здравствените власти го вклучија алармот - Македонија е во групата на високо ризични земји со намален опфат на ...

Скопје инфо - 21.04.2018

Здравствените власти го вклучија алармот. Македонија од лани според надлежните е во групата на високо ризични земји со намален опфат на имунизација. Скопје, Куманово и Прилеп имаат под 90 проценти вакцинирани деца а со МРП во многу општини бројките ...

Без вакцини нема запишување во градинка и во училиште

Точка - 21.04.2018

Услов за запишување во градинка и во училиште ќе биде децата да бидат вакцинирани, порача министерот за здравство Венко Филипче. „Се надеваме дека тоа ќе успееме да го спроведеме годинава од септември, бидејќи треба да се прилагоди и законската ...

Вакцини за рота вирус и стрептокока од следната година

Локално - 21.04.2018

Министерството за здравтво во годинешниот тендер за набавка на вакцини планира да вклучи и уште две вакцини, за рота вирус и за стрептокока, кои во редовниот календар за имунизација ќе влезат од следната година.

Важна вест за родителите во Македонија: Без вакцини нема запишување во градинка и во училиште

Sky - 21.04.2018

Услов за запишување во градинка и во училиште ќе биде децата да бидат вакцинирани, порача министерот за здравство Венко Филипче. „Се надеваме дека тоа ќе успееме да го спроведеме годинава од септември, бидејќи треба да се прилагоди и законската ...

Во Градскиот парк одбележување на Европската недела на имунизација

24Инфо - 21.04.2018

Во Градскиот парк одбележување на Европската недела на имунизација Министерството за здравство денеска во Градскиот парк организира забавно-едукативен настан по повод одбележувањето на Европската недела на имунизација.

Во Градскиот парк одбележување на Европската недела на имунизација

Канал 77 - 21.04.2018

Министерството за здравство денеска во Градскиот парк организира забавно-едукативен настан по повод одбележувањето на Европската недела на имунизација. На настанот ќе учествуваат деца од повеќе градинки и училишта од Скопје, деца од хорот „Златно ...

Координативно тело ќе ја следи состојбата со вакцинацијата на децата

Sky - 21.04.2018

Министерството за здравство е во фаза на формирање Национално координативно тело за вакцинација, кое ќе има задача да го разработи целокупниот процес на имунизацијата, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

(Видео) Нови вакцини против стрептокока и рота вируси

Sky - 21.04.2018

Главни приоритети на Министерството за здравство за оваа година е комплетно осовременување на Календарот за имунизација, со воведување нови вакцини, кои заштитуваат од стрептокока и од рота вируси, кои пак се причинители на тешки заболувања ...

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

24 Вести - 20.04.2018

Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле на имунизацијата. Тие вакцини од почетокот на наредната година ќе бидат задолжителни за сите бебиња во ...

Две нови вакцини, нови правила за заштита на децата

МКД - 20.04.2018

Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле на имунизацијата. Тие вакцини од почетокот на наредната година ќе бидат задолжителни за сите бебиња во ...

Од следната година, се воведуваат вакцини за пнеумокок и рота вирус

Нова ТВ - 20.04.2018

Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле на имунизацијата. Тие вакцини од почетокот на наредната година ќе бидат задолжителни за сите бебиња во ...

Намалувањето на вакцинацијата го намалува колективниот имунитет во земјата

24 Вести - 20.04.2018

Драстичниот пад на опфатот со вакцинација ја внесе Македонија во групата на високоризични земји за појава на заразни болести. Според информациите на министерството за здравство последниве три години расте бројот на родители кои не ги вакцинираат ...

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

Кајгана - 20.04.2018

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле на имунизацијата.

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

Канал5 - 20.04.2018

Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле на имунизацијата. Тие вакцини од почетокот на наредната година ќе бидат задолжителни за сите бебиња во ...

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар, нови правила за заштита на децата…

Либертас - 20.04.2018

Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле на имунизацијата. Тие вакцини од почетокот на наредната година ќе бидат задолжителни за сите бебиња во ...

Две нови вакцини ќе го сменат вакциналниот календар

+инфо - 20.04.2018

Двете вакцини од почетокот на наредната година ќе бидат задолжителни за сите бебиња во државата. Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле на ...

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

А1 On - 20.04.2018

Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле на имунизацијата. Тие вакцини од почетокот на наредната година ќе бидат задолжителни за сите бебиња во ...

Промоција на Европската недела на имунизација утре во Градски парк

Канал5 - 20.04.2018

Европската недела на имунизација под мотото „Заштити спречи, вакцинирај“ ќе биде промовирана утре напладне во Градскиот парк кај Школка. На овој забавно-едукативен настан ќе учествуваат деца од градинките и училиштата од Скопје, нивните родители и ...

Промоција на Европската недела на имунизација утре во Градски парк

А1 On - 20.04.2018

Европската недела на имунизација под мотото „Заштити спречи, вакцинирај“ ќе биде промовирана утре напладне во Градскиот парк кај Школка. На овој забавно-едукативен настан ќе учествуваат деца од градинките и училиштата од Скопје, нивните родители и ...

Македонија е влезена во групата високо-ризични земји со намален опфат на имунизација

Сител - 20.04.2018

Здравствените власти го вклучија алармот. Македонија од лани според надлежните е во групата на високо ризични земји со намален опфат на имунизација. Скопје, Куманово и Прилеп имаат под 90 проценти вакцинирани деца а со МРП во многу општини бројките ...

Кампањите против вакцини ја сместија Македонија меѓу високоризичните земји за смртоносни заразни болести

Сакам да кажам - 20.04.2018

Македонија влезе во групата високоризични земји за појава на заразни заболувања, откако лани е забележан драстичен пад на опфатот со вакцинација од редовниот календар за имунизација. Според информациите од Министерството за здравство лани опфатот на ...

Од следната година се воведуваат две нови вакцини

Н.Македонија - 20.04.2018

Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле на имунизацијата. Тие вакцини од почетокот на наредната година ќе бидат задолжителни за сите бебиња во ...

Две нови вакцини ќе го сменат вакциналниот календар

Слободен Печат - 20.04.2018

Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле на имунизацијата. Тие вакцини од почетокот на наредната година ќе бидат задолжителни за сите бебиња во ...

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

Независен - 20.04.2018

Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле на имунизацијата. Тие вакцини од почетокот на наредната година ќе бидат задолжителни за сите бебиња во ...

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

Скопје инфо - 20.04.2018

Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле на имунизацијата. Тие вакцини од почетокот на наредната година ќе бидат задолжителни за сите бебиња во ...

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

Бриф - 20.04.2018

Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле на имунизацијата. Тие вакцини од почетокот на наредната година ќе бидат задолжителни за сите бебиња во ...

Одлична вест за лицата заболени од рак: Вакцината за една година ќе се применува кај луѓе

Шеталиште - 20.04.2018

Вакцината против рак до која дошле истражувачите од Универзитетот Стенфорд, во наредните месеци ќе се тестира и на луѓето, а за една година би можела да се применува кај онколошките пациенти ширум светот.

Одлична вест за лицата заболени од рак: Вакцината за една година ќе се применува кај луѓе

Студенти - 20.04.2018

Вакцината против рак до која дошле истражувачите од Универзитетот Стенфорд, во наредните месеци ќе се тестира и на луѓето, а за една година би можела да се применува кај онколошките пациенти ширум светот.

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

Курир - 20.04.2018

Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календарот за имунизација, со што Македонија станува лидер во регионот на поле на имунизацијата. Тие вакцини од почетокот на наредната година ќе бидат задолжителни за сите бебиња во ...

Се’ почесто се регистрираат случаи на заразни заболувања во државата

Канал 77 - 20.04.2018

Се’ почесто се регистрираат случаи на заразни заболувања во државата за кои постои вакцина. Во Тетово регистрирани се лица заболени од заразни зашки, мали сипаници а едно дете во месец февруари почина од заразно заболување.

ЕП: Потиснување на ненаучните информации, но и поголема транспарентност во производството на вакцините

Р.С.Европа - 19.04.2018

Европскиот парламент усвои резолуција со која предупредува дека опаѓањето на довербата во вакцините е голем предизвик кој веќе влијае на здравјето, а податоците од земјите членки на ЕУ покажале значителни недостатоци во степенот на прифаќање на ...

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

Факултети - 19.04.2018

За намалување на бројот на вакцинираните децата не се виновни само антивакциналните кампањи, туку и недовербата во здравствениот систем, недоволната едукација и на здравствените работници, ова во разговор за Деца.мк го изјавува Александра ...

Недовербата на родителите во вакцините ги убива децата во Романија

Макфакс - 19.04.2018

Недовербата во вакцините ги убива романските деца, анализира новинската агенција АФП. Малите сипаници сè уште одземаат детски во животи во земјата, каде што починале 40-ина деца поради стравувањата на мајките да ги вакцинираат.

Европарламент: Преку вакцините годишно се спречуваат 2,5 милиони смртни случаи

Макфакс - 19.04.2018

Опаѓањето на јавната доверба во вакцините е голем предизвик кој веќе влијае на здравјето, предупредија членовите на Европскиот парламент во резолуцијата усвоена во денеска на пленарната седница во Стразбур.

Светот во исчекување да ја победи кобната болест: Вакцината против рак за една година ќе се тестира и на луѓе

Курир - 19.04.2018

Доколу експериментот се покаже како успешен, Леви тврди дека ќе може да се користи кај различни видови на тумори и дека со текот на времето, онколозите ќе даваат инекции пред оперативниот зафат, како би се спречило повторно појавување на туморот.

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

Женски магазин - 19.04.2018

За намалување на бројот на вакцинираните децата не се виновни само антивакциналните кампањи, туку и недовербата во здравствениот систем, недоволната едукација и на здравствените работници, ова во разговор за Деца.мк го изјавува Александра ...

Европарламент: Преку вакцините годишно се спречуваат 2,5 милиони смртни случаи

Слободен Печат - 19.04.2018

Опаѓањето на јавната доверба во вакцините е голем предизвик кој веќе влијае на здравјето, предупредија членовите на Европскиот парламент во резолуцијата усвоена денеска на пленарната седница во Стразбур.

Бидете одговорен сопственик – вакцинирајте го својот миленик, заштитете го и неговото и вашето здравје

Скопје инфо - 19.04.2018

Со вакцинирање на миленикот и со редовен систематски преглед кај ветеринар најмалку еднаш годишно му овозможувате можност за подолг и среќен живот. За среќа, поголемиот дел се одговорни сопственици и ја сметаат вакцинацијата како рутински дел од ...

Вакцината против рак за една година ќе се тестира и на луѓе

Република - 19.04.2018

Вакцината против рак до која дошле истражувачите од Универзитетот Стенфорд, во наредните месеци ќе се тестира и на луѓето, а за една година би можела да се применува кај онколошките пациенти ширум светот.

Недовербата на родителите во вакцините ги убива децата во Романија

Sky - 19.04.2018

Недовербата во вакцините ги убива романските деца, анализира новинската агенција АФП. Малите сипаници сè уште одземаат детски во животи во земјата, каде што починале 40-ина деца поради стравувањата на мајките да ги вакцинираат.

ДА или НЕ за вакцинирање на децата – еве што велат родителите, а што лекарите

Скопје инфо - 18.04.2018

Една од најактуелните теми помеѓу денешните родители е вакцинација на своите деца, потребна ли е, или пак не. Многу родители се во дилема, и не знаат кое е вистинското решение, а сите сакаат најдобро за своите деца.

Се воведуваат две нови вакцини за бебињата

Независен - 17.04.2018

Од Нова година за сите бебиња во државата ќе се воведат две нови вакцини – едната против пнеумокок, другата против ротавирус. Со нив ќе се прошири календарот на имунизација, по препорака од Светската здравствена организација.

Во Љубљана протести поради измени на Законот за вакцинација

+инфо - 16.04.2018

Неколку стотина луѓе, првенствено млади двојки денеска протестираа пред зградата на словенечкиот Парламент против предлог законот со кој родителите се „присилуваат“ да ги вакцинираат своите деца против заразни болести.