TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шведска неприкосновена на Евросонг, Калиопи на 13-то место

Deutsche Welle - 27.05.2012

Претставничката на Шведска со 372 освоени бода убедливо победи на 57. Песна на Евровизија во Баку. На второ место е Русија (259), на трето е Србија (214 гласа). Калиопи го освои 13.

Еуфорија на шведската претставничка победник на Евросонг 2012, Калиопи 13-та

24 Вести - 27.05.2012

„Еуфорија“ на Лорен, претставничката на Шведска со 372 поени е победник на годинашното издание на Изборот за песна на Евровизија што се одржа во Баку, Азербејџан.

ВИДЕО: Шведска со „Euphoria“ победи на Евровизија

Фемина - 27.05.2012

Талентираната Лорин убедливо победи на Евровизија 2012. Шведската пејачка освои вкупно 372 поени. Певливата „Euphoria“ победи 25 други музички композиции, освојувајќи го првото место.

Калиопи: „I love Greece... but MACEDONIA is the name of my country“

Фемина - 27.05.2012

Доброто расположение на нашата претставничка на Евровизија не успеа да го уништи ниту грчки новинар кој упорно ја прашуваше Калиопи зошто го користи името Македонија, а не ФИРОМ.

Победи Шведска, Калиопи 12-та

Вест - 27.05.2012

Специјално од Баку, Весна Миленковска Шведска со Лорен е победничка на 57. издание на Изборот за песна на Евровизија, што се одржа во Баку, Азербејџан. Македонија со Калиопи го освои 12.

Лорин убедливо победи на Евросонг 2012

Телма - 27.05.2012

Лорин, претставничката на Шведска убедливо победи на Евросонг 2012 во Баку со песната „Euphoria“ . Таа освои 372 поени, добивајќи бодови од речиси сите земји кои гласаа, и освојувајќи најмногу 12-ки.

Убав успех на Калиопи во финалето на евровизија

Телма - 27.05.2012

Kaлиопи со песната „Црно и Бело“ направи убав успех и според освоените бодови со Романија го подели 12-то, односно 13-то место во финалната вечер на Евросонг 2012 во Баку, Азербејџан.

I love you Greece!

МКД - 27.05.2012

Видете како Калиопи се справи со провокациите на еден грчки ...

Шведска победник на Евровизија, Калиопи дванаесетта

Утрински - 27.05.2012

При традиционалното „соседско“ гласање на евро-циркусот од ноти и сценографија Македонија се претстави достојно Калиопи која настапи како 22-ра на финалната вечер на изборот за песна на Евровизија ...

Како Калиопи одговори на провокации од грчки Новинар?

Телма - 27.05.2012

Не можело без политика, па и без „спорот за името“ дури и во далечниот Азербејџан. Новинар од грчката телевизија „Госип“ во Баку ја праша Калиопи зошто го употреби името Македонија.

Калиопи беше најдобра на Евровизијата

Факултети - 27.05.2012

Уште еднаш покажавме дека Македонија има квалитет, има песни, убави, македонски и има интерперетатори кои со својот моќен глас и настап може да ја освоојат публиката во целиот свет, независно кое ...

Калиопи одлична - победи Шведска

БркајРабота - 27.05.2012

Победи Лорин, од Шведска со импресивни 372 поени. Втор е Жељко Јоксимовиќ, а трети бабичките од Русија. Уште еднаш се покажа дека на Евровизија е најважно домашното лоби во странство, но секако и ...

Калиопи 13-та на Евросонгот

MMM.com.mk - 27.05.2012

Со песната Црно и Бело македонската претставничка Калиопи во финалето на Евросонг 2012 во Баку/ Азербејџан, го освои 13-то место со вкупно 71 поен , што за малку ќе претставуваше нашиот историски ...

Евросонг се сели во Шведска

А1 On - 27.05.2012

Стокхолм ќе биде домаќин на 58-от избор за песна на Евровизија. Во секој аспект специфичната претставничка на оваа скандинавска земја, Лорен и ја донесе победата на Шведска со песната „Еуфорија“.

ВИДЕО: Еуфоријата на Лорин од Шведска на евровизискиот трон

Н.Македонија - 27.05.2012

Лорин од Шведска со својата песна насловена „Euphoria“ триумфира на 57. издание на Изборот за песна на „Евровизија“ што се одржа во Баку, Азербејџан Нашата Калиопи и во финалето имаше одличен настап, ...

Победи фаворитот – следната година Евровизија во Шведска

Хитпортал - 27.05.2012

З аврши 57-то издание на Евровизија, победи фаворизираната швеѓанка Лорин која комплетно ја освои Европа. Вечерва видовме 26 земји кои го оставија срцето на евровизиската сцена во „Кристалната сала“ ...

Калиопи! Ти благодариме за еуфоријата!

Идивиди - 27.05.2012

По изборот за Песна на Евровизија 2012 Како што веќе пишуваше ИДИВИДИ, 57-от избор за Песна на Евровизија во Crystal Hall во Баку помина речиси без изненадувања.

Еве како Калиопи се справува со грчки новинари (видео)

Хитпортал - 27.05.2012

Е вровизијата заврши вчера, победи Шведска, но се чини дека уште некое време ќе се занимаваме со ова натпреварување кое не секогаш се врти околу музиката.

Калиопи: Ја сакам Грција ама името на мојата земја е Македонија

А1 On - 27.05.2012

Грчкиот портал gossip-tv.gr објави клип во кој грчки новинар се обидува да ја испровоцира нашата евровизиска претставничка Калиопи со прашањето: Зошто го употребувала името Макеоднија? Нашата дива ...

Шведска победник, Македонија 13-та на Евросонг 2012

Здраво - 27.05.2012

„Еуфорија“ на Лорен, претставничката на Шведска со 372 поени е победник на годинашното издание на Изборот за песна на Евровизија што се одржа во Баку, Азербејџан.

Кога јагнињата ќе стивнат…

Backstage - 27.05.2012

Заврши и Евровизија. Сега сите можеме мирно и што е најважно со кренати глава да си се вратиме на останатите помалку важни секојдневни будалаштини.

ОГАЕ Македонија со пофалби за Калиопи

MMM.com.mk - 27.05.2012

Од Клубот на Евровизиски фанови ОГАЕ Македонија добивме писмо/ согледување за учеството на Македонија на Евросонг 2012 , кое го пренесуваме во целост .

Како Калиопи му ја затвори устата на грчкиот новинар

Факултети - 27.05.2012

Грчки новинар се обидува да ја испровоцира Калиопи, поставувајќи и прашања околу името на Македонија, односно зошто таа на пресконференцијата по завршувањето на втората полуфинална вечер рекла дека ...

Калиопи на грчки новинар: Македонија е името на мојата земја

Алфа - 27.05.2012

На социјалните мрежи се појави видео на кое грчки новинар се обидува да ја испровоцира македонската претставничка за „Песна на евровизија“, Калиопи, но таа не паѓа на неговите провокации.

Шведска победи на Евровизија 2012 (видео)

tm.mk - 27.05.2012

Фантастичната Лорин со 'Euphoria' ја освои Европа и победи на овогодинешната Евровизија која се одржа во Баку. Шведска веќе се сметаше за голем фаворит во обложувалниците, а 28 годишната Лорин ...

Еве како Калиопи се справи со грчките провокации (видео)

Mnogoo - 27.05.2012

На интернет се појави видео на кое грчки новинар се обидува „до коска“ да ја испровоцира Калиопи велејќи и дека името на нејзината земја е ФИРОМ а не Македонија како што се најавила таа на една прес ...

Калиопи: Јa сакам Грција но Македонија е името на мојата земја! (видео)

tm.mk - 27.05.2012

Хистеричниот грчки новинар ја пречекал Калиопи пред Кристалната сала во Баку и постојано ја прашувал зошто на прес конференцијата го употребувала името Македонија, а не ФИРОМ.

Бекстејџ, Сител: Калиопи ни го начука!

Здраво - 27.05.2012

Можеби најобјективната телевизија во Македонија со уште објективен поглед на работите. Тие со свое видување и анализа за нашиот преставник и неговиот настап на овогодинешната Евровизија.

Калиопи пристигна во Скопје

А1 On - 27.05.2012

Нашата претставничка на Евровизија, Калиопи пристигна во Скопје. На аеродромот „Александар Велики“ беше пречекана од нејзините фанови.

Боки 13 е против Калиопи (фото)

Хитпортал - 27.05.2012

П о завршувањето на Евровизиската треска која не зафати без малку цела недела, импресиите не стивнуваат. По бројните изјави, коментари, критики и фалби на сметка на Калиопи, последен кој се изјасни ...

Калиопи се врати во Македонија!

Рингераја - 27.05.2012

Отидовме со полно срце, со уште пополно се вративме, бидејќи ние таму прво пеевме за Македонија, а потоа и за сите други, а Европа ни возврати со многу почит и многу емоција, изјави Калиопи по ...

Која е победничката на Евросонг?

ЗаЗабава - 27.05.2012

Веројатно најзастапена тема на разговор денес е вчерашното финале на Евровизија и секако победникот... Титулата за Песна на Евровизија годинава ја доби Швеѓанката Лорин, а во продолжение прочитајте ...

Калиопи се врати дома (видео)

Хитпортал - 27.05.2012

Н ашата претсавничка на Евровизија, Калиопи се врати дома. Таа пристигна на аеродромот „Александар Велики“, а беше пречекана од нејзините фанови.

Која е Лорин, босоногата пејачка која ја освои Европа?

Хитпортал - 27.05.2012

Ш ведска е во еуфорија по победата на пејачката Лорин на 57-от „Евросонг“ во Азербејџан. Тамошните медиуми пишуваат дека нивната претставничка буквално ги избриша сите нејзини ривали.

Први впечатоци: Калиопи се врати во Македонија! (фото)

Mnogoo - 27.05.2012

Калиопи се врати во Македонија, полна со импресии од Евровизија 2012 и изненадена од пречекот на скопскиот Aеродром. Веднаш штом ги здогледа оние кои ја чекаат, го покажа своето изненадување.

Еуфоричната Шведска победи на Евросонг 2012, Калиопи на Македонија и донесе 13 место

+инфо - 27.05.2012

Во возбудлива завршница на годинашното издание на Изборот за песна на Евровизија, некаде околу полноќ во Баку Македонија со Калиопи и нумерата „Црно и бело“ стигна до 13-тото место на листата на која ...

Критики за Бекстејџ по нивниот заклучок за Калиопи

+инфо - 27.05.2012

Евровизија заврши, Калиопи го донесе 13 - тото место за Македонија после фантастичниот настап на сцената во Баку. Останаа само лавината негативни коментари и критики за заклучокот што го донесе по ...

Како Калиопи се справи со провокацијата на грчкиот новинар (ВИДЕО)

+инфо - 27.05.2012

Нашата поп дива, запрашана од грчки новинар, зошто го користела името Македонија а не ФИРОМ, се справи на интересен и успешен начин.

Калиопи слетува на „Александар Велики“ вечерва

+инфо - 27.05.2012

Авионот со кој патуваат Калиопи, нашата годинашна претставничка на Евровизија, и македонскиот тим, би требало да слета на аеродромот „Александар Велики“ во 19:25 часот, соопшти продуцентската куќа на ...

Боки 13 против Калиопи

+инфо - 27.05.2012

По завршувањето на Евровизија, Боки 13 ѝ посвети статус на Фејсбук, на Калиопи. Неговата реакција ги налути фановите. Тој предлага и на Калиопи да ѝ се изгради ...

Калиопи се пласираше на 12. место

Сител - 27.05.2012

Калиопи го повтори најдобриот пласман на Евровизија за нашата земја пласирајќи се на 12 место на изборот за песна на Евровизија кој годинава се одржа во Азербејџан.

Шведска однесе убедлива победа, Калиопи ја делеше 12 позиција

Канал5 - 27.05.2012

Победник на годинешното евровизиско натпреварување е Шведска и нивната претставничка Лорен. Таа со композицијата „Еуфорија“ однесе убедлива победа.

Шведска со „Euphoria“ победи на Евровизија, Калиопи заврши 12-та

МРТ - 27.05.2012

Македонската претставничка Калиопи во финалето на Евросонг 2012 во Баку, го освои 12-тото место со вкупно 71 поен. Триумфираше шведската претставничка Лорин со „Euphoria“, со освоени 372 поени.

Еуфорија на шведската претставничка победник на Евросонг 2012, Калиопи 13-та

Сител - 27.05.2012

„Еуфорија“ на Лорен, претставничката на Шведска со 372 поени е победник на годинашното издание на Изборот за песна на Евровизија што се одржа во Баку, Азербејџан.

ВИДЕО: Шведска победник, Калиопи на 12 место

Вечер - 27.05.2012

Калиопи го повтори најдобриот пласман на Евровизија за нашата земја пласирајќи се на 12 место на изборот за песна на Евровизија кој годинава се одржа во Азербејџан.

ВИДЕО: Калиопи не паѓа на грчки провокации

Вечер - 27.05.2012

Впрочем, новинарот ја прашал нашата дива зошто на прес конференцијата одржана веднаш по втората полуфинална вечер рекла дека нејзината земја се вика Македонија.

Видео: Калиопи на грчки новинар: Македонија ви е сосед

Канал5 - 27.05.2012

Грчки новинар се обидува да ја испровоцира Калиопи, поставувајќи и прашања околу името на Македонија, односно зошто таа на пресконференцијата по завршувањето на втората полуфинална вечер рекла дека ...

Еуфорија на шведската претставничка победник на Евросонг 2012, Калиопи 12-та

Сител - 27.05.2012

Светските обложувалници за Евровизија, ги погодија резултатите. Како што објавија повеќето од нив пред скоро два месеци, така и се случи. Шведска победи и тоа со 372 поени.

Триумф на Лорин и "Еуфорија"

Вечер - 27.05.2012

ЕВРОВИЗИЈА 2013 ВО СТОКХОЛМ Шведска и нејзината претставничка Лорин се победници на 57. по ред Евровизија, која затсиноќа се одржа во Кристалната сала во Баку, Азербејџан.

Шведска победи на Евросонг 2012

Точка - 27.05.2012

Вечерва во Баку на "Песната за евровизија" победи Лорин од Шведска со песната "Еуфорија" со освоени 372 поени. Бевме сведоци на неверојатна вечер.

Фаворитот победи – Догодина Евровизија во Шведска! – Видео

БезПардон - 27.05.2012

Шведска победи на 57-то издание на Евровизија. Како што и се очекуваше, фаворизираната Шведска со песната „Еуфорија“ и Лорин, ги освоија гласовите на Европа.

Калиопи се пласираше на 12. место

Курир - 27.05.2012

Калиопи го повтори најдобриот пласман на Евровизија за нашата земја пласирајќи се на 12 место на изборот за песна на Евровизија кој годинава се одржа во Азербејџан.

Европа гласаше: Победи Шведска, Калиопи се пласираше на 13 место

Фама - 27.05.2012

Заврши 57-то финале на изборот на Песна на Евровизија. Победник на овогодишниот избор е Шведска и прекрасната Лорин со композицијата „Euphоria“ со освоени фантастични 372 поени, второто место им ...

Шведска победи на „Евровизија 2012“. Честитки!

ТВ Пакет - 27.05.2012

Прекрасната евровизиска вечер во Баку, Азербејџан, беше заокружена со победата на Лорен. Претставничката на Шведска со својата „Euphoria“ освои неверојатни 372 поена како најголем фаворит на ...

ФОТО: Калиопи без ФИР, само со МАКЕДОНИЈА на легитимацијата

Курир - 27.05.2012

Македонската претставничка на овогодинешниот Евросонг кој се одржа во Азербејџан, Калиопи Букле успеа да издејствува организаторите да го тргнат ФИР од нејзината легитимација.

Калиопи без „ФИР“ на својата легитимација

ТВ Пакет - 27.05.2012

Калиопи го направи и невозможното. На овогодинешното издание од „Евровизија“ таа успеа да издејствува организаторите да го тргнат ФИР од нејзината легитимација.

ФОТО: Калиопи го тргна „ФИРОМ“

БезПардон - 27.05.2012

Калиопи која ја преставуваше Македонија на овогодинешниот Евросонг во Азербејџан успеа да издејствува организаторите да го тргнат „ФИРОМ“ од нејзината легитимација.

Калиопи со маестрален настап, победи Шведска

Sky - 27.05.2012

Возбудливо, во еуфорична атмосфера победничка Шведска успеа да го освои првото место на Евровизија, додека убедливо најдобриот Желко Јоксимовиќ од Србија го освои второто место, но маестралниот ...

Шведска 1-ва, а Калиопи 13-та на Евровизија 2012

Primetime - 27.05.2012

Пред малку заврши финалето на овогодинешната Евровизија. Победник е апсолутниот фаворит Шведска со песната Еуфорија интерпретирана од Лорен, второ место се руските бабушки, трето место Србија со ...

Шведска победи, Македонија 12-та

eReporter - 27.05.2012

Шведска е годинешниот победник на изборот за песна на Евровизија што се одржа во Баку, Азербејџан, а Македонија се пласираше на 12-то место.

Љубоморниот Боки 13-ка плука по Калиопи!

ТВ Пакет - 27.05.2012

Нешто по завршувањето на големото финале на „Евровизија 2012“, шоуменот Бојан Јовановски се вклучи на социјалната мрежа Фејсбук и напиша статус кој ги налути неговите „пријатели“.

СКАНДАЛ: сителов Бекстејџ: Стварно ни го начука Калиопи!

Sky - 27.05.2012

Скандалозна порака упати, сителовата емисија Бекстејџ на фејсбук профилот. Дали нештата во Македонија се нормални или пак време е, не за бран, туку за едно `големо цунами` промени во што е можно ...

ФОТО: „Еуфорија“ ја одведе Евровизија во Шведска

Курир - 27.05.2012

„Еуфорија“ на Лорен, претставничката на Шведска со 372 поени е победник на годинашното издание на Изборот за песна на Евровизија што се одржа во Баку, Азербејџан.

ВИДЕО: „Еуфорија“ ја однесе Евровизија во Шведска- Калиопи 13та

Press24 - 27.05.2012

„Еуфорија“ на Лорен, претставничката на Шведска со 372 поени е победник на годинашното издание на Изборот за песна на Евровизија што се одржа во Баку, Азербејџан.

ФОТО: Евровизискиот победник зад сцената

Курир - 27.05.2012

Победничката на 57-от избор за песна на Евровизија, претставничката на Шведска, откако ја доби наградата и по втор пат ја отпеа победничката песна продолжи да слави зад сцената.

ФОТО: Македонија „победник“ на Евровизија

Курир - 27.05.2012

Фотографија на која Македонија при синоќешното гласање на изборот за песна на Евровизија е на лидерската позиција се појави на социјалните мрежи.

ВИДЕО: Вака Калиопи се справи со грчките провокации

Курир - 27.05.2012

Нашата претставничка на овогодинешната Евровизија во Баку успешно се справи со провокациите на еден грчки новинар. Имено, грчкиот новинар ја запраша нашата Калиопи зошто го користи името Македонија, ...

Видео: Како Калиопи се справи со исфрустрираниот грчки новинар

Фама - 27.05.2012

Нашата прекрасна Калиопи не дозволи исфрустрираниот Грк да ја испровоцира со прашањето зошто го користи името Македонија, а не ФИРОМ. Еве како му одговори Калиопи на грчкиот новинар.

Шведската ’Еуфорија’ и Калиопи ја освоија Европа

Таратур - 27.05.2012

Претставничката на Шведска Лорен, со нејзината „Еуфорија“ успеа да собере 372 поени, што беше повеќе од доволно да биде победник на годинашното издание на Изборот за песна на Евровизија во Баку, ...

ФОТО: Е ова е патриотизам - Калиопи издејствува да се тргне ФИРОМ од нејзината легитимација

Press24 - 27.05.2012

Калиопи Букле успеа да издејствува организаторите да го тргнат ФИРОМ од нејзината легитимација. Имено, на легитимацијата на нашата претставничка како што може да се види на фотографијата стои само ...

ВИДЕО: Како Калиопи се справи со исфрустрираниот грчки новинар

Sky - 27.05.2012

Калиопи уште еднаш покажа дека може да се справи со провокативните прашања од страна на новинарите. Овој пат успешно се справи со грчкиот новинар кој неколку пати со ред ја прашуваше зошто го користи ...

Еве како Калиопи се справи со ’за грев’ грчки новинар

Таратур - 27.05.2012

Исфрустрирано грчко новинарче, како што знаат да бидат задоените со фашизам Грци, небаре службеник на грчка граница ја распрашува Калиопи зошто кажала Македонија, а не ФИРОМ.

Видео: Калиопи vs Грција

БезПардон - 27.05.2012

Нашата поп дива Калиопи, запрашана од грчки новинар, зошто го користела името Македонија а не ФИРОМ, се справи на интересен и успешен начин. Погледнете во видеото.

ВИДЕО: Калиопи го „утепа“ грчкиот новинар

Primetime - 27.05.2012

Нашата овогодишна претставничка Калиопи Букле на свој автентичен начин возврати на провокациите на еден грчки новинар, кој постојано повторуваше „Зошто го искористивте името Македонија?“ Спорот околу ...

Калиопи во конфликт со грчки новинар

ТВ Пакет - 27.05.2012

Еден грчки новинар кој што беше присутен на „Евровизија“ буквално ја нападна Калиопи со прашања поврзани со името на Македонија, но таа на свој начин успеа да му ја затвори устата.

Критики до Бекстејџ поради нивниот статус за успехот на Калиопи

Фама - 27.05.2012

Синоќа на Фејсбук се појави објавата на Бекстејџ која разгневи многумина граѓани. После овој статус, за само неколку часа, фан страната на Бекстејџ изгуби околу 200 поддржувачи.

ВИДЕО: Калиопи го "реши" грчкиот новинар

eReporter - 27.05.2012

Погледнете што му одговори Калиопи на грчкиот новинар кој ја праша зошто својата земја ја нарекува ...

Боки 13 на ФБ со предлог да ѝ се изгради споменик на Калиопи

Sky - 27.05.2012

Боки 13 напиша статус на својот Фејсбук профил посветен на Калиопи, во кој предлага на Калиопи да ѝ се изгради ...

Видео – Калиопи се врати од Баку – пречек на аеродром

БезПардон - 27.05.2012

Калиопи заедно со целата евровизиска делегација, се вратија од Баку. Насмеана како и секогаш, таа среќно изјави “Господ ја сака Македонија“.

Калиопи на грчки новинар: Македонија е името на мојата земја

Макфакс - 27.05.2012

На социјалните мрежи се појави видео на кое грчки новинар се обидува да ја испровоцира македонската претставничка за „Песна на евровизија“, Калиопи, но таа не паѓа на неговите провокации.

Евровизија 2012 - Лорен прва, Калиопи 13-та

Inpress - 27.05.2012

Баку, 27. мај 2012 (ИНПРЕС) Нашата Калиопи постигна одличен успех на овогодинешното издание на изборот за песна на Евровизија во Баку освојувајќи го 13-то место.

ФОТО: Калиопи без „F.Y.R“, само „Macedonia“ на легитимацијата

Денешен - 27.05.2012

Македонската претставничка на овогодинешниот Евросонг кој се одржа во Азербејџан, Калиопи Букле успеа да издејствува организаторите да го тргнат ФИР од нејзината легитимација.

ВИДЕО: Вака Калиопи се соочи со грчките провокатори

Денешен - 27.05.2012

Нашата претставничка на овогодинешната Евровизија во Баку успешно се справи со провокациите на еден грчки новинар. Имено, грчкиот новинар ја запраша нашата Калиопи зошто го користи името Македонија, ...

Честитки од ОГАЕ Македонија за успехот на Калиопи

Inpress - 27.05.2012

Скопје, 27. мај 2012 (ИНПРЕС) Клубот на Евровизиски фанови ОГАЕ Македонија упати срдечни честитки до нашата евровизиска претставничка Калиопи Букле и нејзиниот тим.

ВИДЕО: Беспрекорниот настап на Калиопи на евровизиското финале

Фемина - 26.05.2012

„Македонијо, те сакам!“ – со овие зборови Калиопи го заврши настапот на евровизиското финале. Нашата претставничка имаше уште еден извонреден настап на сцената на „Кристалната сала“ во Баку.

Пардон, финале

Утрински - 26.05.2012

Валентина Тодоровска Убаво чувство. По четири години трка за финале, повторно сме во елитното друштво на најдобрите, на оние што успеале да се наметнат со песна, да направат некоја „керефека“ на ...

Ако е А2, црно-бело во боја да е!

Утрински - 26.05.2012

Јасминка Павловска „Ништо во животот не развеселува толку, како кога не' гаѓаат, па ќе не' промашат“. (Винстон Черчил) По влегувањето во финалето на Евроовизија 2012, Калиопи во Баку веројатно се ...

Калиопи, Р.Е.С.П.Е.К.Т. !

Утрински - 26.05.2012

Огнен Јанески Сонот од детството на Опи - гордост за Македонците! Калиопи на сите ни ги затна устите! Сите ние што се изнајадовме тоа што треба и не треба за неа - сега си го голтнавме.

Калиопи под реден број 22 во финалната вечер

Утрински - 26.05.2012

По четиригодишна пауза, македонската претставничка со песната „Црно и бело“ успеа да се пласира меѓу финалистите По четиригодишно отсуство од главната вечер на најголемиот европски музички натпревар, ...

Калиопи најдобар настап досега за Македонија

МКД - 26.05.2012

Калиопи доминантна на сцената, Јоксимовиќ послаб од Украина. Одличен настап на Калиопи, односно најдобар настап на претставник на Македонија за Евровизија. Би требало да е таков и пласманот.

И Ричард Ховит ќе гласа за Калиопи

МКД - 26.05.2012

Британскиот парламентарец Ричард Ховит навива за Калиопи. Еве како ба Твитер известувачот за Македонија пред Европскиот парламент ја искажува својата поврзаност со ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Генерална проба на финалистите на Евросонг

Дневник - 26.05.2012

Калиопи настапи на генералната проба заедно со другите финалисти на годинешниот Евросонг. Првпат на сцената се појавија и учесниците од големата петорка Британија, Италија, Франција, Германија и ...

Калиопи најлајкувана на Youtube

Рингераја - 26.05.2012

Настапот на нашата дива, Калиопи, има најголем број на прегледи и најмногу лајкови од сите претставници! Видеото за настапот на Калиопи има поголем број на прегледи и повеќе лајкови од Жељко ...

Калиопи со „Црно и бело“ во топ 5?

Идивиди - 26.05.2012

Пред големото финале на Песна на Евровозија 2012 Пред два дена изборот за Песна на Евровизија го прослави 57-иот роденден. Токму на 24.

Шведска е фаворит, Калиопи има сѐ повеќе симпатизери

Н.Македонија - 26.05.2012

Според обложувачниците, за фаворити важат и претставниците на Русија, Италија, Србија, Велика Британија и на Норвешка Вечерва Калиопи настапува од позицијата број 22 ФИНАЛЕ НА „ЕВРОСОНГ 2012“ ...

Калиопи котира високо, Шпанија, Италија, Русија - фаворити

Дневник - 26.05.2012

Вечерва од 21 часот во Баку ќе се одржи финалето на годинешното 57. издание на Евросонг. Нашата претставничка, Калиопи, според обложувалниците котира високо, додека руските бабушки, Швеѓанката Лорен, ...

Вечерва финале на Евровизија: Калиопи во првите 10 фаворити

Факултети - 26.05.2012

Според обложувачниците, главни фаворити за победници се Шведска, Русија, Италија, Србија, Велика Британија и Норвешка. Интернет-обложувачниците на Калиопи и предвидуваат пласман во првите топ-10 ...

Шведска победи на Евросонг, Македонија 13-та

Кајгана - 26.05.2012

Шведската претставничка на „Песна за евровизија“ е победник на овој музички фестивал, а Македонија го освои 13. место. Шведската пејачка Лорин со песната „Еуфорија“ освои 372 поени, на второ место се ...

Финале на Евровизија, Калиопи во првите 10 фаворити

Хитпортал - 26.05.2012

К алиопи со „Црно и бело“ вечерва настапува повторно на Евровизиската сцена и тоа под редниот број 22 во финалето на 57-от по ред Евросонг, кој оваа година се одржува во Баку, главниот град на ...

Вечерва - финале на евровизија

БркајРабота - 26.05.2012

Нашата Калиопи обезбеди учество на финалето по спектакуларниот настап во втората полуфинална вечер и очекуваме да го повтори, па и подобри истиот настап и вечерва. Таа ќе настапи 22.

Калиопи наградена во Азербеџан

iLike - 26.05.2012

Нашата претставничка на Евровизија 2012, поп-кралицата Калиопи, денес се закити со престижно признание во Баку. Калиопи ја воодушеви како домашната, така и целата публика на Евровизија со својот ...

Калиопи веќе со награда на Евровизија

Хитпортал - 26.05.2012

К алиопи ја доби престижната награда на Националната музичка академија на Азербејџан. Калиопи ги одушеви домаќините како со гласот, така и со харизмата.

Калиопи денеска беше наградена во Баку

Факултети - 26.05.2012

Поп-кралицата Калиопи, која ја претставува Македонија на Евровизија 2012 во Баку, денес беше наградена со престижно признание во Баку.

(ФОТО) Моќен настап на Калиопи

Дневник - 26.05.2012

Моќно, сигурно и повторно во знакот на нејзините исклучителни вокални способности Калиопи ја изведе песната „Црно и бело“ на изборот на песна на Евровизија во Баку ...

Моќна вокална изведба и солзи радосни – Калиопи настапи на евровизиското финале

А1 On - 26.05.2012

Една од најголемите македонски ѕвезди Калиопи вечерва имаше еден од најуспешните настапи на Македонија на евровизиското финале.

Калиопи без ФИР на легитимацијта

А1 On - 26.05.2012

Нашата преставничка на песна за Евровизија, Калиопи, побарала од организаторите во Баку, да го тргнат ФИР од нејзината легитимација.

КАЛИОПИ, ти благодариме од срце!!!

Рингераја - 26.05.2012

Емотивна изведба на нашата претставничка! Кристалната сала грмеше на македонски јазик! Ти благодариме драга Калиопи што по којзнае кој пат го даде срцето за својата земја Со солзи во очите Калиопи ја ...

Калиопи во евровизиското финалето во Баку

Вечер - 26.05.2012

По четиригодишна пауза, Калиопи и перфектната изведба на песната нејзината "Црно и бело" на Македонија и обезбеди настап во финалето на Евросонг Калиопи со песната "Црно и бело" вечер ќе настапи со ...

Калиопи пее вечерва, Бабушките завршија на инфузија, Лорен голтнала стиропор

Кирилица - 26.05.2012

Калиопи со Црно и Бело вечерва повторно на евровизиската сцена. Македонската претставничка која успее да влезе во финале, ќе настапи 22. Таа имаше одличен настап на полуфиналната вечер во четвртокот.

Калиопи наградена во Баку

Кирилица - 26.05.2012

Македонската евровизиска претставничка Калиопи го доби престижното признание од Националната музичка академија во Азербеџан.

Kалиопи: Вечерва ќе пеам за сите Македонци

Канал5 - 26.05.2012

Под реден број 22 Калиопи вечерва настапува во финалето на Евровизија со песната „Црно и бело“. „Јас дојдов во Баку без очекувања и ќе гледам да заврши ова патешествие со моја голема и искрена желба ...

Калиопи настапува 22-ра во финалето на Евровизија

Точка - 26.05.2012

Во финалето на овогодинешното издание на Евровизија, Калиопи и нејзината “Црно и бело“ ќе настапи како 22. изведувач. Благодарение на успешниот настап на Калиопи, Македонија по неколку годишна пауза ...

Калиопи го освои Азербејџан па ја наградија!

Точка - 26.05.2012

Нашата претставничка Калиопи доби награда од Националната музичка академија на Азербеjџан. Калиопи ги освои па си доби и награда, таа е шармантна, со моќен глас и има харизма која освојува.

Калиопи вечерва настапува 22-ра во финалето на Евровизија

Press24 - 26.05.2012

Освен Калиопи, на финалето од земјите во регионот ќе настапат Србија, Босна и Херцеговина, Грција, Албанија и Кипар. Калиопи и нејзината “Црно и бело“ вечерва ќе настапи како 22. изведувач.

Калиопи наградена во Азербејџан

Таратур - 26.05.2012

Нашата музичка дива со својот глас и со својата харизма ги освои домаќините на годинешниот Евросонг, кои решија да и врачат награда.

Девојката од Панама и посака среќа на Калиопи!

ТВ Пакет - 26.05.2012

Тимот на ТВ Пакет денеска стапи во контакт со девојката од Панама што неодамна ја испеа песната на Калиопи на македонски јазик и покрај тоа што истиот и беше особено непознат.

Кој ќе победи во финалето на Евросонг 2012

Фама - 26.05.2012

Педесет и седмото финале на Песна за Евровизија ќе се одржи вечерва во Кристалната сала во Баку и на него ќе настапи и нашата претставничка Калиопи, а публиката и жирито помеѓу 26 композиции, ќе го ...

Баку е подготвен, Калиопи е наградена!

ТВ Пакет - 26.05.2012

Македонската претставничка на овогодинешното издание од фестивалот „Евровизија“ денеска се закити со престижно признание во Баку.

Стискаме палци за Калиопи, навиваме за Македонија!

БезПардон - 26.05.2012

Штотуку започна големото финале на 57-то издание на изборот за песна на Евровизија. Вечерва ќе се натпреваруваат вкупно 26 земји кои успеаа да обезбедат пласман, по 10 земји од двете полуфиналиња, ...

Започна финалето на 57-та Евровизија

Primetime - 26.05.2012

Започна финалната вечер на 57-та Евровизија на која со ред учествуваат државите: Обединето Кралство, Унгарија, Албанија, Литванија, Босна и Херцеговина, Русија, Исланд, Кипар, Франција, Италија, ...

Калиопи наградена во Баку

БезПардон - 26.05.2012

Нашата претставничка Калиопи го доби престижното признание на Националната музичка академија на Азербејџан. Шармантната Македонка како што пишуваат медиумите, ги плени сите со гласот, шармот и ...

Нашите пејачи ја храбрат Калиопи

БезПардон - 26.05.2012

Андријана Јаневска, Кристина Арнаудова, Пеце Огненов, Гаро Тавитијан и сите кои имаат профили на Фејсбук или Твитер ја храбрат Калиопи вечерва да биде најдобра.

ВИДЕО: Калиопи повторно блесна на евровизиската сцена

Primetime - 26.05.2012

Калиопи настапи 22-ра во финалната евровизиска вечер и повторно ја претстави Македонија во најдобро светло. Калиопи со својата природна харизматичност блесна на евровизиската сцена и со својот ...

Калиопи ја стресе Европа! – Видео

БезПардон - 26.05.2012

Моќен и одличен настап на нашата Калиопи. Реакциите на присутните во салата кажаа се. Европа е освоена. Сега се е во рацете на гласачите.

Брилијантен настап на Калиопи

Фама - 26.05.2012

Самоуверено, со многу емоции и беспрекорна изведба на „Црно и бело“, Калиопи достоинствено ја претстави Македонија на финалето на Евровизија 2012 во Баку.

Калиопи вечерва ќе настапи во финалето на Евросонг

Макфакс - 26.05.2012

Претставничката на Македонија за „Песна на Евровизија", Калиопи Букле со песната „Црно и бело'" во сабота вечер ќе настапи во финалето на овој музички фестивал кој се одржува во Баку, Азербејџан.

Калиопи вечерва во финалето на Европвизија

Inpress - 26.05.2012

Баку, 26. мај 2012 (ИНПРЕС) Калиопи Букле со „Црно и Бело“ вечерва ќе ја претставува Република Македонија во финалето на овогодинешниот избор за песна на Евровизија 2012 во Баку.

Калиопи: Славам со срце за себе и за Македонија

Deutsche Welle - 25.05.2012

Македонија обезбеди евровизиско финале, првпат по 2007-ма година. Калиопи со песната „Црно и бело“ ќе настапи како 22-ри изведувач на утрешното финале во Баку, Азербејџан.

Калиопи се пласира во финалето на Евросонг

Р.С.Европа - 25.05.2012

Македонската пејачка Калиопи се пласира во финалето на изборот на Песна на Евровизија, што се одржува во главниот град на Азербејџан, Баку.

Македoнија во финалето на „Евросонг“ по четири години пауза

Вест - 25.05.2012

Специјално од Баку, Весна Миленковска По четири години пауза, Македонија е во финалето на Изборот за песна на Евровизија, што годинава се одржува во Баку, Азербејџан.

Бугарката ги повика фановите да гласаат за Калиопи

Вест - 25.05.2012

Софи Маринова, бугарската претставничка на „Евросонг", веднаш по завршувањето на втората полуфинална вечер, во јавување во живо на бугарска телевизија ги повика сите Бугари, во полуфиналето на ...

ФОТО ГАЛЕРИЈА - Се е подготвено за финалето на „Евросонг“

Вест - 25.05.2012

Специјално од Баку, Весна Миленковска Заврши и генералната проба за финалето на Изборот за песна на Евровизија, каде што по четиригодишна пауза свој претставник ќе има и Македонија во Калиопи.

Евросонг низ фотографии

Утрински - 25.05.2012

Во Баку, Азербејџан, на 57. евровизиско музичко празнување Калиопи и Ромео Грил Во Баку, Азербејџан, на 57. евровизиско музичко празнување Калиопи и Ромео Грил имаат заедничка цел - песната „Црно и ...

Калиопи ја внесе Македонија во финалето на Евросонг

МКД - 25.05.2012

Со професионална изведба и беспрекорна интерпретација на Евросонг-сцената во Баку, синоќа Калиопи ја внесе Македонија во финалето.

Калиопи на прес - конференција во баку: Ромео има посебни заслуги

Телма - 25.05.2012

По одржувањето на втората полуфинална вечер на Евросонг 2012, на прес - конференцијата на финалистите, нашата претставничка Калиопи беше поздравена со силен аплауз.

(ВИДЕО) Беспрекорен настап на Калиопи

Дневник - 25.05.2012

Беспрекорно, во нејзин стил, Калиопи со својот вокал завладеа на сцената во Баку каде вечерва настапи втора на втората полуфинална вечер од изборот на ...

Браво Калиопи - Македонија во финале!

Дневник - 25.05.2012

Браво Калиопи. Македонија влеге во големото финале на изборот на песна на Евровизија. Беспрекорно, во нејзин стил, Калиопи со својот вокал вечерва завладеа на сцената во Баку каде настапи втора на ...

Македонија со Калиопи во финалето на „Евросонг“

Кајгана - 25.05.2012

Претставничката на Македонија за „Песна на Евровизија“, Калиопи Букле со песната „Црно и бело“ вечерва се пласираше во финалето на музичкиот фестивал што годинава се одржува во Баку, Азербејџан.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Калиопи и Македонија во финалето на Евросонг

Дневник - 25.05.2012

Со својот моќен и беспрекорен настап во изведбата на „Црно и бело“ Калиопи ги освои симпатиите на европската публика и на жирито, со што обезбеди пласман во финалето на Евросонг.

Калиопи: Славам од се срце за мене и Македонија (видео-прес конференција)

Хитпортал - 25.05.2012

- С лавам вечерва од се срце за мене и за Македонија. По 4 години ние сме во финалето. Среќна сум изјави Калиопи на првата прес конференција по завршувањето на втората полуфинална вечер.

Калиопи ќе настапува 22.

А1 On - 25.05.2012

Веднаш по завршувањето на втората полуфинална вечер и по објавувањето на десетте земји кои ќе се пласираат во финале, беше извлечена ждреба за редоследот на песните.

(ВИДЕО) Калиопи: Славам за мојата земја

Дневник - 25.05.2012

Вечерва славам за себе, за нас и за мојата земја Македонија, рече Калиопи на прес-конференцијата по полуфиналната вечер на која таа со песната „Црно и бело“ избори пласман во финалето на Евросонг ...

Калиопи на пресот по вечерашниот настап

Cooltura - 25.05.2012

Да напоменеме дека таа го извлече и бројот под кој ќе настапува во сабота (26 мај). Пред светскиот аудиториум ќе се претстави како 22-ра, од вкупно 26 ...

Македонија гордо со „Црно и бело” во финале

Идивиди - 25.05.2012

„Финалист број 6-Македонија!” е реченицата која ја чекавме да биде изговорена четири години. После толкава пауза, Македонија успеа да се пласира во финалната вечер на изборот за Песна на Евровизија и ...

Познати сите учесници на финалето во Баку

Н.Македонија - 25.05.2012

Во Кристалната сала во Баку, Азербејџан, утревечер, со почеток во 21 часот ќе се одржи финалето на 57-то издание на „Евровизија 2012“ Калиопи настапи втора со песната „Црно и бело“ На сцената ќе ги ...

Калиопи ја однесе Македонија во финале на Евровизија (видео)

tm.mk - 25.05.2012

Нашата претставничка Калиопи Букле со својата моќна изведба на "Црно и бело", успеа после четири години да и обезбеди место на Македонија во финалето на Евровизија.

Пее на македонски исто како да е наша

А1 On - 25.05.2012

Пресреќна што Калиопи влезе во финалето, Тара од Панама уште еднаш ја отпеа евровизиската песна „Црно и бело“ на Калиопи на македонски јазик.

Бугарите на Евровизија - автентично

БркајРабота - 25.05.2012

Иако Софи Маринова, бугарската претставничка јавно ги повика Бугарите да гласаат за нашата Калиопи и ние и благодариме за тоа, не можевме да не го одбележиме нејзиниот, би рекле автентичен, бугарски ...

Калиопи е фаворитот на Австрија! (ВИДЕО)

eStudent - 25.05.2012

Нашата Калиопи со вчерашниот прекрасен настап полека но сигурно ги освои сите. Евровизискиот претставник на Австрија од 2003 година, Алф Поиер, во вестите на австриската национална телевизија ORF ...

Калиопи според новинарите на шесто место на Евросонг (фото)

Хитпортал - 25.05.2012

С оцијалните мрежи преплавени токму од оваа фотографија. На неа, резултатите од гласањето од евровизискиот прес-центар. На листата направена според изборот на новинарите, Калиопи котира на високото ...

Бугарката повика: Гласајте за Калиопи!

+инфо - 25.05.2012

Поддршката за нашата Калиопи стигнува и од конкурентите на Евросонг. Бугарската претставничка Софи Маринова, веднаш по завршувањето на втората полуфинална вечер, во јавување во живо на бугарска ...

Што рече Калиопи откако влеговме во финалето на Евросонг (ВИДЕО)

+инфо - 25.05.2012

Откако Македонија и нашата Калиопи се пласираа во финалето на Евросонг, погледнете што рече нашата претставничка за тоа како се ...

Девојката од Панама што ја испеа песната на Калиопи, вели - благодарам Македонија!

+инфо - 25.05.2012

Совршен македонски, а не знае македонски. Оваа девојка од Панама откако ги доби симпатиите на Македонците со тоа што ја испеа „Црно и бело“ на Калиопи, сега се заблагодарува во ова видео.

Македонија по 4 години се пласираше во евровизиското финале

МРТ - 25.05.2012

Македонската претставничка на песна за Евровизија во Баку, Азербејџан, Калиопи се пласираше во финалето кое ќе се одржи во сабота.

Калиопи: Ромео, ти благодарам!

Канал5 - 25.05.2012

Каде е мојот поранешен сопруг? Ромео ти благодарам! Многу е убаво кога ќе останеш пријател со својот поранешен сопруг, ми ја направи песната, ме направи среќна, не само мене туку и сите нас! – рече ...

Калиопи во финале, Македонија слави

Кирилица - 25.05.2012

Освен Македонија со гласовите на жирито и публиката, во финалето се пласираа и претставниците на Литванија, Босна и Херцеговина, Украина, Шведска, Србија, Норвешка, Естонија, Малта и Турција.

Пејачка од Панама ја отпеа „Црно и бело“

Канал5 - 25.05.2012

Младата пејачка од Панама Тара Вилс ја отпеа песната на Калиопи „ Црно и бело“ и ја постави на Ју Тјуб. Вели дека од првиот момент кога ја слушнала сакала да ја отпее, иако тоа е глупаво бидејќи не ...

Има ли Калиопи можност за повеќе?!

Вечер - 25.05.2012

ВЕЧЕРВА ГОЛЕМОТО ЕВРОВИЗИСКО ФИНАЛЕ Лош англиски, брука, лош избор на пејач, крш песна ... само дел од зајадливите коментари кои стигнуваа на сметка на Калиопи во периодот по домашниот избор, па до ...

Калиопи заблеска во Баку и влезе во финале!

Точка - 25.05.2012

Замина за да не претстави во најдобро светло и токму тоа и го направи со изведбата на песната 'Црно и бело'. Фасцинантна изведба... тоа се зборовите што го опишуваат вечерашниот настап на Калопи.

Бугарката ги повика сограѓаните да гласаат за Македонија! – Видео

БезПардон - 25.05.2012

Бугарската претставничка Софи Маринова, веднаш по завршувањето на втората полуфинална вечер, во јавување во живо на бугарска телевизија ги повика сите Бугари, во финалето на Евросонг да гласат за ...

(ВИДЕО) Настапот на Калиопи кој ни донесе финале

Радио Фортуна - 25.05.2012

Калиопи со песната „Црно и бело“ успеа да се пласира во десетте полуфиналисти од втората полуфинална вечер, кои ќе настапат и на финалната вечер на 57мото издание на изборот за песна на Евровизија.

Маринова кон Бугарите: Гласајте за Калиопи!

Курир - 25.05.2012

Бугарската претставничка на Евросонг, Софи Маринова ги повика Бугарите да гласаат за Калиопи. По вчерашната полуфинална вечер, Бугарија не се пласираше во финалето.

Калиопи: Славам со срце за мојата земја! (ВИДЕО)

Курир - 25.05.2012

Десетици милиони гледачи вчеравечер го следеа второто полуфинале на Евровизија. Само десет земји успеаа да се пласираат во евровизиското финале од вкупно 18 кои настапија.

Бугарската претставничка повика: Гласајте за Калиопи!

Press24 - 25.05.2012

Таа прати порака до сите нејзини фанови и сите Бугари во дијаспората да гласаат за соседите Македонци. Поддршката за нашата Калиопи стигнува и од конкурентите на Евросонг.

ВИДЕО: Калиопи- Славам од се срце

Sky - 25.05.2012

Славам вечерва од се срце за мене и за Македонија, рече Калиопи по нејзиниот пласман во финалето синоќа на Евровизија. По четири години сме во финалето и сум пресреќна вели Калипои и додава `Еве ...

Калиопи слави со срце за Македонија!

ТВ Пакет - 25.05.2012

„Евровизија“ вчера ја следеа десетици милиони гледачи ширум Европа. Само 10 од 18-те земји учеснички успеаја да влезат во финалето. Меѓу нив е и Македонија.

ФОТО: Македонски знамиња на евровизиската сцена

Курир - 25.05.2012

Откако беа прогласени финалистите за Евросонг, меѓу кои и Република Македонија, претставниците излегоа на сцената. Калиопи уште зад сцената развеа големо македонско знаме, а истото го донесе на ...

ФОТО: Калиопи според новинарите на шесто место на Евросонг!

Курир - 25.05.2012

Социјалните мрежи преплавени токму од оваа фотографија. На неа, резултатите од гласањето од евровизискиот прес-центар. На листата направена според изборот на новинарите, Калиопи котира на високото ...

Настапот на Калиопи најгледан и најлајкуван на YouTube

Primetime - 25.05.2012

Официјалниот евровизиски YouTube канал ‘eurovision’ ги постави вчерашните настапи на YouTube, а по една вечер, Калиопи се наоѓа на самиот врв.

Пејачка од Панама ја отпеа „Црно и бело“ на Калиопи

Sky - 25.05.2012

Тара Вилс, млада пејачка од Панама ја отпеа евровизиската песна со која се претставува Македонија „Црно и Бело“. Пејачката песната на Калиопи ја постави на Ју Тјуб.

Се за Евровизија – Македонската делегација, растеретена од пласманот – Видео

БезПардон - 25.05.2012

Во исчекување на големото евровизиско финале, кое ќе се случи веќе утре во Баку, Азербејџан, ви ги пренесуваме сите детали поврзани со учесниците, како и редоследот на земјите кои ќе настапат утре во ...

Прекрасно: Девојка од Панама ја пее ’Црно и бело’ на Калиопи!

Таратур - 25.05.2012

Ова е Тара Вилс од Панама. Девојката веројатно е слепа, и фантастично ја изведува песната на Калиопи „Црно и Бело“. Нема никаква врска со Македонија, но ова што ќе го видите е ремек дело.

Калиопи ќе ги „изеде“ останатите финалисти?

ТВ Пакет - 25.05.2012

По второто полуфинале на „Евровизија 2012“ нема сомнение дека Калиопи е новиот фаворит на евровизиските фанови. За нејзиниот влез во финалето најсреќни сме ние Македонците, се разбира, но не сме ...

„Вилијам Хил“ објави понуда за финалето на Евровизија: 100/1 фунти за победа на Калиопи

Sky - 25.05.2012

Претставничката на Македонија на Евровизија Калиопи успеа да се квалификува за финалната вечер. Иако на почеток обложувалниците не даваа шанси ниту за пласман до финале, Калиопи денеска сепак се ...

Бугарката на „Евровизија“ лобира за Македонија!

ТВ Пакет - 25.05.2012

Поддршката што Калиопи ја добива постојано се зголемува. Бугарката Софи Маринова прати порака до сите нејзини фанови и сите Бугари да гласаат за своите соседи Македонци.

Пејачка од Панама ја отпеа песната на Калиопи

Фама - 25.05.2012

Пејачката од Панама, Тара Вилс, ја отпеа песната на Калиопи „ Црно и Бело“ и ја постави на YouTube. Тара вели дека уште кога ја слушнала сакала да ја отпее, иако не може да се мери со гласот на ...

Видео: Девојката од Панама ни го честита пласманот во финалето

Курир - 25.05.2012

Младата пејачка од Панама Стефани Тара Вилс ни го честита пласманот во финалето и уште еднаш ја отпеа песната на Калиопи „Црно и бело“.

Видео: Почест за Калиопи од Панама

БезПардон - 25.05.2012

Младата пејачка од Панама Стефани Тара Вилс и го честита пласманот на Калиопи во финалето и ја отпеа песната на Калиопи „Црно и бело“.

Македонија во финалето на „Евросонг“

Макфакс - 25.05.2012

Претставничката на Македонија за „Песна на Евровизија“, Калиопи Букле со песната „Црно и бело е се’“ вечерва се пласираше во финалето на овој музички фестивал кој се одржува во Баку, Азербејџан.

Калиопи во финалето на Евросонг

Денешен - 25.05.2012

Калиопи со песната „Црно и бело“ вечер ќе настапи со реден број 22 во финалето на 57. Евросонг, што се одржува во главниот град на Азербејџан, Баку.

Калиопи во финале, утре настапува 22-ра

Inpress - 25.05.2012

Баку, 25. мај 2012 (ИНПРЕС) Калиопи со „Црно и Бело“ успеа да влезе во финалето на овогодинешниот избор за песна на Евровизија 2012 во Баку.

Калиопи со „Црно и бело“ ќе настапи на полуфиналната вечер на Евросонг

24 Вести - 24.05.2012

Калиопи вечер со песната „Црно и бело“ ќе настапи втора на втората полуфинална вечер на 57. Евросонг, што се одржува во главниот град на Азербејџан, Баку.

ВИДЕО: Одличниот настап на Калиопи на Евровизија

Фемина - 24.05.2012

Со беспрекорна изведба на песната „Црно и бело“, Калиопи се претстави на втората полуфинална вечер на Евровизија. Македонската поп ѕвезда со огромна самодоверба ја испеа секоја нота, покажувајќи ...

Калиопи ја однесе Македонија во евровизиското финале!

Фемина - 24.05.2012

Браво за Калиопи! Со неверојатно силна изведба, популарната пејачка нè однесе во финалето на Евровизија. На вечерашното шоу Калиопи настапи со песната „Црно и бело“ и покажувајќи го долгогодишното ...

Калиопи е супер ама и конкуренцијата е силна

Вест - 24.05.2012

Специјално од Баку, Весна Миленковска Браво Македонија!!! Вака реагираше публиката, кога вчера попладне на првата генерална проба отпеа нашата евровизиска претставничка Калиопи.

(ВИДЕО) Калиопи во финалето на Евросонг!

Утрински - 24.05.2012

Калиопи настапи како втора во втората полуфинална вечер и со моќен настап заслужено обезбеди пласман во финалето кое ќе се одржи во сабота Македонската претставничка на годиншната Евровизија која се ...

Калиопи се пласира во финалната евровизиска вечер

Телма - 24.05.2012

Калиопи, се пласира во финалната вечер на Евросонг 2012 во Азербејџан. Нашата претставничка Калиопи со песната „Црно и бело“ имаше успрешна изведба во прекрасната сала во Баку.

Калиопи ќе пее од својата дневна соба

Идивиди - 24.05.2012

Посебна убавина на денешниот празничен ден му дава вечерашниот настап на Калиопи на втората полуфинална вечер на изборот за Песна на Евровизија во Баку.

Калиопи вечерва се бори за влез во финалето на Евровизија

Хитпортал - 24.05.2012

В торото полуфинале на 57-от Евросонг ќе биде одржано вечерва во Кристалната сала во Баку, Азербејџан. Под реден број 2 настапува нашата претставничка Калиопи со песната „Црно и Бело“.

Калиопи во финалето на Евросонг

Алфа - 24.05.2012

Калиопи со песната „Црно и бело“ вечер ќе настапи со реден број 22 во финалето на 57. Евросонг, што се одржува во главниот град на Азербејџан, Баку.

Второ евровизиско полуфинале (прогнози)

Хитпортал - 24.05.2012

В ечерва во Баку, главниот град на Азербејџан ќе се одржи второто полуфинале на 57-от Евросонг по ред. Вечерта ќе ја отвори Жељко Јоксимовиќ со „Није Љубав ствар“, а по него ќе настапи нашата Калиопи ...

Калиопи на мета на терористи?

Хитпортал - 24.05.2012

У лични демонстрации, немири, протерување на амбасадорот и персоналот на амбасадата на Иран во Баку. Затворање на границата помеѓу Иран и Азербејџан, терористички закани за бомбардирање на ...

ВИДЕО: Калиопи вечерва пее за пласман во евровизиското финале

Н.Македонија - 24.05.2012

Второто евровизиско полуфинале почнува вечерва во 21 часот, а нашата претставничка на „Евросонг 2012“ Калиопи настапува втора, по српскиот претставник Жељко Јоксимовиќ Од генералната проба: Калиопи ...

Калиопи блесна на евровизиската сцена

А1 On - 24.05.2012

Калиопи настапи втора на 57-то издание на Песна на Евровизија. Извонредно моќна изведба. Калиопи во црниот Армани костум со едноставниот сценски настап ги стави во прв план своите вокални способности.

Македонија во финалето на Евровизија!

eStudent - 24.05.2012

По 4 години Македонија успеа да влезе во финалето на годинешната Евровизија. Калиопи со моќен вокал, многу емоции и едноставност успеа да го привлече вниманието на евровизиската публика на втората ...

Калиопи влезе во финалето (видео)

БркајРабота - 24.05.2012

Македонската пејачка дива имаше прекрасен настап на евровизиската сцена во Баку. Таа изгледаше перфектно и отпеа токму онака како што и сите знаеја дека ќе отпее - совршено.

Калиопи со блескав настап во Баку и пласман во финале

Cooltura - 24.05.2012

Последните информации велат дека Калиопи оди понатаму, и ќе може да не презентира во финалето. Покрај Македонија, во финалето се пласираа и Литванија, Босна и Херцеговина, Србија, Украина, Шведска, ...

Eвровизија 2012 | Македонија со Калиопи во финале

Divian Arts - 24.05.2012

Македонија во финале! По четири неуспешни обиди да се најдеме на завршницата на Евровизиското натпреварување, конечно, Калиопи со извонредната изведба на ,,Црно и бело’’ ја оствари целта да ја внесе ...

Калиопи влезе во финале!

А1 On - 24.05.2012

Македонската дива Калиопи ги исполни срцата на македонските фанови на Евровизија. По долга пауза Македонија го најде своето место меѓу финалистите на Евросонг.

ВИДЕО: Калиопи и Македонија во финале на „Евросонг 2012“

Н.Македонија - 24.05.2012

Нашата претставничка Калиопи, која вечерва имаше извонреден настап во Кристалната сала во Баку, успеа да се пласира меѓу учесниците во саботното финале на „Евросонг 2012“ Калиопи со својот моќен глас ...

По 4 години Калиопи ни донесе Евровизиско финале

Хитпортал - 24.05.2012

Н ашата евровизиска претставничка Калиопи со песната „Црно и Бело“ по 4 години пауза и донесе Евровизиско финале на Македонија.

Калиопи во финалето на Евросонг 2012

MMM.com.mk - 24.05.2012

По цели четири години неуспех, Македонија е повторно во финалето на Евросонг! Имено, со песната Црно и Бело нашата претставничка Калиопи се најде меѓу најдобрите во втората полуфинална вечер .

Бугарската претставничка на Евросонг повика Бугарите да гласаат за Калиопи

А1 On - 24.05.2012

Бугарската претставничка Софи Маринова, веднаш по завршувањето на втората полуфинална вечер, во јавување во живо на бугарска телевизија ги повика сите Бугари, во финалето на Евросонг да гласат за ...

ВИДЕО: Настапот на Калиопи вечерва на Евровизија

+инфо - 24.05.2012

Видно ослабена, скоцкана од глава до петици и со многу емоции, Калиопи денеска се појави на евровизиската сцена. Настапи втора, по Жељко Јоксимовиќ.

Калиопи влезе во финалето на Евросонг!

+инфо - 24.05.2012

По прекрасната изведба на „Црно и бело“ Калиопи продолжува да ја освојува европската сцена и понатаму. Таа се пласираше во финалето на музичкиот фестивал, како шести финалист од полуфиналната вечер.

Калиопи во финалето на Евросонг

Сител - 24.05.2012

Калиопи со песната „Црно и бело“ вечер ќе настапи со реден број 22 во финалето на 57. Евросонг, што се одржува во главниот град на Азербејџан, Баку.

Калиопи во финалето на Евросонг

МРТ - 24.05.2012

Калиопи со песната „Црно и бело“ вечер ќе настапи со реден број 22 во финалето на 57. Евросонг, што се одржува во главниот град на Азербејџан, Баку.

Вечерва Калиопи на Евровизија – ќе се бори за влез во финалето

Канал5 - 24.05.2012

Вечерва во Баку се одржува втората полуфинална вечер на Евросонг 2012. Калиопи настапува втора, веднаш по Жељко Јоксимовиќ.

Калиопи звучи одлично, но Македонците не веруваат во пласман во финале

Кирилица - 24.05.2012

Македонците не веруваат дека нашата евровизиска претставничка Калиопи вечерва ќе влезе во финалето на големиот музички натпревар.

Калиопи со „Црно и бело“ е во финале на Евровизија

Сител - 24.05.2012

Браво за Калиопи! Со неверојатно силна изведба, популарната пејачка нè однесе во финалето на Евровизија. На вечерашното шоу Калиопи настапи со песната „Црно и бело“ и покажувајќи го долгогодишното ...

По четири години пост, Македонија обезбеди место во финалето на Евровизија

Канал5 - 24.05.2012

Македонската евровизиска претставничка Калиопи влезе во финалето на годинешното издание на песна за Евровизија. Калиопи која на втората полуфинална вечер настапи втора со песната „Црно и Бело“ е една ...

Јоксимовиќ сигурен во себе: „Сигурно влегувам во финале“

Радио Фортуна - 24.05.2012

Втората полуфинална вечер од Евровизија ја отвара Жељко Јоксимовиќ кој настапува прв со песната „Није љубав ствар“, придружуван од „Ад хок оркестар“.

Калиопи и „Црно и бело“ - вечерва на Евросонг

Press24 - 24.05.2012

Калиопи вечер со песната „Црно и бело“ ќе настапи втора на втората полуфинална вечер на 57. Евросонг, што се одржува во главниот град на Азербејџан, Баку.

Калиопи со „Црно и бело“ вечер настапува на Евровизија

Радио Фортуна - 24.05.2012

Калиопи вечер со песната „Црно и бело“ ќе настапи втора на втората полуфинална вечер на 57. Евросонг , што се одржува во главниот град на Азербејџан, Баку.

Калиопи вечерва настапува во Баку

Курир - 24.05.2012

Калиопи вечер со песната „Црно и бело“ ќе настапи на втората полуфинална вечер на 57. Евросонг, што се одржува во главниот град на Азербејџан, Баку.

Калиопи вечерва со “Црно и бело“ на Евровизија

Нетпрес - 24.05.2012

Калиопи вечерва ќе ја отпее песната “Црно и бело “ во второто полуфинале на 57-мото издание на Евровизија, кое се одржува во главниот град на Азербејџан, Баку.

Како ќе изгледа Калиопи вечерва?

ТВ Пакет - 24.05.2012

Вечерва ќе се одржи второто полуфинале од фестивалот „Евровизија“, она за кое фановите велат дека ќе претстави многу поквалитетни песни од првите 18 што ги слушнавме во вторникот.

Калиопи вечер пее за финале

eReporter - 24.05.2012

Калиопи вечерва ќе пее за настап на финалната вечер на Евросонг во Баку, македонската претставничка треба да заврши меѓу првите десет за да учествува во финалето.

Калиопи вечерва со ’Црно и бело’ на Евровизија

Таратур - 24.05.2012

Нашата претставничка на 57-мото издание на Евросонг, кое се одржува во главниот град на Азербејџан, Баку вечерва во второто полуфинале ќе ја отпее песната ’Црно и бело’.

Калиопи вечерва во Баку ќе пее за влез во финалето

Sky - 24.05.2012

Македонската евровизиска претставничка Калиопи со песната `Црно и бело`, вечерва ќе настапи на втората полуфинална вечер на 57-то издание на Евросонг, во Баку, Азербејџан.

Калиопи засега на 9-то место според новинарите во Баку

БезПардон - 24.05.2012

Директно од Азербејџан ни пристигна табелата со моменталната состојба и ранг листата на земјите, која од час во час се менува. Како што може да се забележи, Македонија е на 9-то место.

Ексклузивно видео: Финалните подготовки на Калиопи

Курир - 24.05.2012

Супер ни е, се спремаме полека со мир и спокој во душа. Сега е најважно да имаме добра проба, а вечерва е важно да имаме добар настап пред жирито..

Калиопи вечерва ќе настапи на Евросонг 2012

Фама - 24.05.2012

Калиопи вечерва со песната „Црно и Бело“ ќе настапи на втората полуфинална вечер на 57-то издание на Евровизија, што се одржува во Кристалната сала во Баку, Авганистан.

Југословенска вечер на „Евровизија 2012“

ТВ Пакет - 24.05.2012

Еуфоријата на поранешните југословенски простори за втората полуфинална вечер на „Евровизија“ е видливо поголема, бидејќи оваа вечер меѓу другите земји, настапуваат Македонија, Србија, Хрватска, ...

Калиопи ќе пее во финалето, според шансите од Вилијам Хил

eReporter - 24.05.2012

Калиопи ќе влезе во финалната вечер на изборот за песна на Евровизија што треба да се одржи во сабота според шансите што и ги даваат кладилниците.

Одличен настап на Калиопи! – Видео

БезПардон - 24.05.2012

Пред малку започна 57-то издание на Евровизија. Помина настапот на Калиопи, а првите впечатоци се дека помина одлично. Публиката одлично ја прифати, тоа се виде според скандирањата и аплаузот.

ВИДЕО: Евровизискиот настап на Калиопи

Sky - 24.05.2012

Калиопи денеска се појави на евровизиската сцена, таа настапи втора, по Жељко Јоксимовиќ. Во продолжение видеото од вечерашниот натап на ...

Видео: Фантастичен настап на Калиопи

Фама - 24.05.2012

Моќна, енергична и достоинствена изведба на нашата претставничка на Евровизија 2012. Калиопи блесна на сцена, со огромна самодоверба и емоции ја изведе песната „Црно и Бело“.

ВИДЕО: Калиопи блесна на евровизиската сцена

Primetime - 24.05.2012

Калиопи настапи 2-ра на втората полуфинална евровизиска вечер со својата песна „Црно и бело“ и ги плени Европејците со својот моќен вокал.

Настапот на Калиопи на „Евровизија 2012“

ТВ Пакет - 24.05.2012

Сите ќе се согласиме дека Калиопи вечерва беше извонредна, нејзиниот настап се вбројува во еден од најмоќните. На втората полуфинална Евровизиска вечер таа настапи втора по ред.

„Македонија“ и „Калиопи“ - најпопуларни на Твитер!

ТВ Пакет - 24.05.2012

За време на втората полуфинална Евровизиска вечер која сеуште е во тек, „Македонија“ и „Калиопи“ беа главните теми на разговор на социјалната мрежа Twitter во светски рамки.

Калиопи се пласираше во финалето!

Курир - 24.05.2012

Македонската претставничка на овогодинешната Евровизија која се одржува во Азербејџан, Калиопи Букле, се пласираше во финалниот избор за најдобра песна.

Македонија со Калиопи по четири години влезе во финале на Евросонг

Sky - 24.05.2012

Калиопи влезе во финале на Евросонгот во Баку, Азербејџан. Таа настапи втора, по Жељко Јоксимовиќ. Заедно со Македонија од Балканот во вториот дел од полуфиналето, влегоа Србија, Босна и Херцеговина ...

Македонија ВЛЕЗЕ во ФИНАЛЕ! – Видео

БезПардон - 24.05.2012

Конечно дочекавме! Македонија е во долгопосакуваното финале, после болните невлегувања од 2007-та година. Калиопи успеа.

Македонија во финалето на „Евровизија 2012“

ТВ Пакет - 24.05.2012

Конечно, после четири години Македонија успева да заработи „билет“ за финалето на „Евровизија“. Моќниот настап на Калиопи вечерва сите не направи горди, сега со уште поголема еуфорија ќе го чекаме ...

Калиопи ја внесе Македонија во финалето на Евровизија

Press24 - 24.05.2012

Калиопи и Црно и Бело во финале По 4 долги години пауза, Калиопи конечно усепа да и обезбеди пласман на Макеоднија во финалната вечер од Евросонг.

Македонија со Калиопи во финале на Евровизија, по четири години пауза

eReporter - 24.05.2012

Македонија се пласираше вечерва во финалето на Евровизија што годинава се одржува во Баку, Азербејџан. Нашата претставничка Калиопи, која настапи втора по ред од вкупно 18 учесници во втората ...

Калиопи во финале!

Фама - 24.05.2012

Калиопи со „Црно и Бело“ се пласираше во финалната вечер на Евровизија, која ќе се одржи на 26 мај во Баку. Нашата поп дива имаше извонредна и моќен изведба.

Брилијантно издание на Калиопи - Македонија во финале!

Таратур - 24.05.2012

Со феноменален настап во втората полуфинална вечер Калиопи со нејзината ’Црно и бело’ и донесе на Македонија финале во Евросонг по 4 години.

Калиопи со „Црно и Бело“ вечерва ќе не претставува во Баку

Inpress - 24.05.2012

Баку, 24. мај 2012 (ИНПРЕС) Калиопи со „Црно и Бело“ вечерва ќе пее во име на Република Македонија во рамките на втората полуфинална на изборот за песна на Евровизија 2012.

ФОТО/ВИДЕО: Како ќе изгледа Калиопи на Евровизија?

Фемина - 23.05.2012

Во Баку денес се одржа првaтa генералнa пробa за втората полуфинална вечер на Евровизија, на која секој од учесниците го покажа својот стајлинг. Калиопи настапи втора, веднаш по Жељко Јоксимовиќ.

Двојно обезбедување за учесниците на „Евросонг“

Вест - 23.05.2012

Учесниците на Евросонг во Баку не ги чуваат само телохранители, туку и полицајци. Илјадници се распоредени низ градот, ги има речиси на секој чекор, пред и во хотелите.

Калиопи вечерва настапува втора

Утрински - 23.05.2012

Македонската претставничка ќе пее „Црно и бело“ вечерва на сцената на Кристалната сала во Баку Македонската претставничка Калиопи со темата „Црно и бело“ ќе настапи втора на втората полуфинална вечер ...

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Калиопи и Рамбо Амадеус, добро друштво во Баку

Дневник - 23.05.2012

Калиопи, нашата претставничка на 57. Избор на песна на Евровизија е во друштво со изведувачите од повеќето земји, меѓу кои и со црногорскиот претставник Рамбо Амадеус.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Првите десет финалисти на Евросонг

Дневник - 23.05.2012

Десетте земји од првата полуфинална вечер кои обезбедија виза во финалето на Евросонг се Романија, Молдавија, Исланд, Унгарија, Данска, Албанија, Кипар, Грција, Русија и Ирска.

Која екс-Ју држава има најдобра евровизиска песна?

Црнобело - 23.05.2012

По вчерашната полуфинална Евровизиска вечер, во очекување сме на утрешната каде ќе настапи нашата Калиопи. Интересно е што годинава сите... ..

Неверојатна верзија на „Није љубав ствар“ (видео)

Backstage - 23.05.2012

Отако на YouTube се појави видео во кое Јоксимовиќ ја вежба евровизиската „Није љубав ствар“ непосредно пред генералната проба во собата од хотелот, на оваа музичка мрежа се појави ново видео со нова ...

Познати првите финалисти на овогодинешниот Евросонг

Кајгана - 23.05.2012

Преставниците на Молдавија, Романија, Исланд, Унгарија, Данска, Албанија, Кипар, Грција, Русија и Ирска се пласираа во финалето на 57-то издание на Евросонг, што се одржува во главниот град на ...

Калиопи во елегантна црна (евро)визија

Divian Arts - 23.05.2012

Во рамки на првата генерална проба за второто полуфинале на Евровизија 2012, во Crystal Hall, Баку, Азербејџан, македонската претставничка, поп дивата Калиопи го претстави сценскиот настап и изглед ...

Црна магија – Како ќе изгледа Калиопи на евровизиската сцена

А1 On - 23.05.2012

Денеска во Кристалната сала во Баку, Азрбеџан беше одржана последната генерална проба пре дутрешното второ полуфинале. Како што налагаат предиспозициите на ЕБУ секој натпреварувач, мора да настапува ...

Погледнете како ќе изгледа Калиопи на сцената во Баку

Факултети - 23.05.2012

Денеска во Баку се одржа првaтa генералнa пробa за втората полуфинална вечер на Евровизија, на која секој од учесниците го покажа својот стајлинг.

Вака ќе изгледа Калиопи утре на Евровизиската сцена (фото/видео)

Хитпортал - 23.05.2012

Д енеска во Баку, главниот град на Азербејџан каде вчера официјално започна годинешната Евровизија се одржа генералната проба за претставниците од втората полуфинална вечер, во која е и нашата ...

Еве како ќе изгледа настапот на Калиопи – Видео

БезПардон - 23.05.2012

Некој од публиката во Кристал арената направил аматерска снимка од првата проба на изведувачите на Евровизија со целосниот настап, гардероба и кореографија.

ФОТО + ВИДЕО: Како ќе изгледа Калиопи на Евровизија?

Primetime - 23.05.2012

Денес во Баку, Азербејџан во 15:00 часот се одржа генералната проба за натпреварувачите од втората полуфинална вечер. На пробата натпреварувачите, меѓу кои е и Калиопи, го покажаа својот стаилинг за ...

Видео+Фото: Вака ќе изгледа и звучи Калиопи на Евросонг

Курир - 23.05.2012

Во црн елегантен модел на Армани. Вака Калиопи ќе ја претстави Македонија на втората полуфинална вечер на Евросонг. Македонската дива со утрешниот настап ќе се бори за пласман на финалето на ...

Фаворитот „Није љубав ствар“ со нова верзија!

ТВ Пакет - 23.05.2012

Жељко Јоксимовиќ својата евровизиска песна „Није љубав ствар“ ја отпеа на неколку јазици, но новата неверојатна верзија на оваа песна што ќе ја слушнете во линкот подолу ќе ве остави без зборови.

Калиопи помина на генералната проба, останува полуфиналната вечер

Фама - 23.05.2012

Калиопи во модел на Армани ја заврши генералната проба пред утрешната втора полуфинална вечер на Евросонг во Баку. За тоа како изгледа и звучи оценете сами.

Познати првите финалисти на Евросонг 2012

Макфакс - 23.05.2012

Преставниците на Молдавија, Романија, Исланд, Унгарија, Данска, Албанија, Кипар, Грција, Русија и Ирска се пласираа во финалето на 57-то издание на Евросонг, што се одржува во главниот град на ...

ВИДЕО: Првите 10 финалисти на Евровизија 2012

Фемина - 22.05.2012

Заврши првата полуфинална вечер на 57. избор на песна на Евровизија. Во Кристалната сала во Баку се претставија вкупно 18 земји. Од нив само 10 си обезбедија пласман во финалната вечер.

Вечерва почнува „Евросонг"

Вест - 22.05.2012

„Евросонг 2012" почнува вечерва во Кристалната Арена во Баку, Азербејџан, и се одржува по 57. пат. Годинава се натпреваруваат вкупно 42 земји.

Баку е нашминкан, вечерва е евровизискиот старт!

Утрински - 22.05.2012

„Разгори го огнот“ е мотото на 57. Евровизискиот фестивал во Азербејџан За неколку часа (21 ч. на МТВ), сите очи и уши во Европа и пошироко ќе бидат вперени кон Азербејџан, поточно кон Баку, каде што ...

Калиопи пее растура на азербејџански!

Backstage - 22.05.2012

Пред почетокот на најголемиот натпревар за песна во Европа, „Евровизија“ нашата претставничка Калиопи Букле откако се обиде да собере поени во Холандија и им се обрати на сите на англиски јазик, ...

Познати првите 10 финалисти на Евросонг

А1 On - 22.05.2012

Романија, Молдавија, Исланд, Унгарија, Данска, Албанија, Кипар, Грција, Русија и Ирска. Ова се земјите кои си обезбедија место во големото евровизиско финале в сабота во Баку, Азербејџан.

Вечерва почнува Евросонг

+инфо - 22.05.2012

Изборот за Песна на Евровизија, вечерва по 57. пат ќе се одржи во Кристалната сала во Баку, Азербејџан, со настап на претставниците на 42 земји.

Харизматичната Калиопи и уште похаризматичната Тара

Кирилица - 22.05.2012

Тара Вилс има 21 година. Живее на Панама, не знае ниту еден збор на македонски јазик, но ја знае Црно и Бело на Калиопи.

Вечерва почнува Евровизија 2012

Канал5 - 22.05.2012

Почнува 57 издание на фестивалот „Евровизија“ на кој ќе настапат 42 земји. Дали Калиопи, по 5 години неуспешни обиди Македонија да се пласира во финалето, годинава во Баку ќе успее? Таа настапува на ...

Започнува најскапата Евровизија

Кирилица - 22.05.2012

Педесет и седмата Евровизија , на која ќе настапат претставници на 42 земји, почнува вечерва во Кристалната сала во Баку, Азербејџан. МАкедонија не е дел од првата полуфинална вечер.

ВИДЕО: Калиопи пее растура на азербејџански!

Вечер - 22.05.2012

Пред почетокот на најголемиот натпревар за песна во Европа, "Евровизија" нашата претставничка Калиопи Букле се обидe со традиционална азербајџанска песна да придобие некој поен Овој пат, нашата ...

Почнува “Евровизија“

Точка - 22.05.2012

Педесет и седмата “Евровизија“, на која ќе настапат претставници на 42 земји, почнува вечерва во Кристалната сала во Баку, Азербејџан.

Почнува “Евровизија“

Нетпрес - 22.05.2012

Педесет и седмата “Евровизија“, на која ќе настапат претставници на 42 земји, почнува вечерва во Кристалната сала во Баку, Азербејџан.

Видео: Калиопи не престанува со изненадувањата

Курир - 22.05.2012

Нашата претставничка за „Песна на Евровизија“ моментално се наоѓа во главниот град Баку, каде што изминативе денови ги правеше финалните проби за сценскиот настап во Кристалната сала.

Подгответе се, „Евровизијата“ започнува!

ТВ Пакет - 22.05.2012

Педесет и седмото издание на најголемиот европски фестивал „Евровизија“ започнува вечерва. Оваа година се натпреваруваат вкупно 42 земји.

По Калиопи, и Јоксимовиќ пропеа азербејџански!

ТВ Пакет - 22.05.2012

Иако вечерва не настапува на првото полуфинале на „Евровизија“, Жељко Јоксимовиќ својата песна ја промовира со полна пареа.

Познати првите финалисти на Евровизија

eReporter - 22.05.2012

Првото полуфинале од Евровизија се одржа вечерва во Баку, Азербејџан, а 10 земји си обезбедија место во финалето што ќе се одржи в сабота, 26.мај.

Калиопи влезе во големото евровизиско финале

Primetime - 22.05.2012

Пред малку заврши првата полуфинална вечер на 57-та Евровизија на која настапуваа и се натпреваруваа 18 држави. Само 10 од нив, меѓу кои е и Македонија го земаа „билетот“ за финалната евровизиска ...

Кога Калиопи го запозна Тери

Кајгана - 21.05.2012

Во Кристал Арената во Баку, Азербејџан, на паузата помеѓу пробите, Калиопи го запозна Тери. Кој кого се обиде да го ...

Калиопи се разведе себе си? (видео)

Хитпортал - 21.05.2012

П ознато ни е од претходно дека Калиопи не се снаоѓа баш кога треба да се изрази на англиски јазик. Во продолжение следува уште едно видео, уште еден обид на Калиопи да се пошегува на англиски јазик ...

Видео: Не зборува македонски, ама ја испеа "Црно и бело"

Факултети - 21.05.2012

Девојка од Панама сосема ја изненади македонската јавност. На неа толку многу и се допаднала евровизиската песна на нашата претставничка Калиопи, па ја научила и ја снимила.

Незнае македонски, но ја испеа „Црно и бело“

Хитпортал - 21.05.2012

Т ара Вилис е 21-годишна девојка која доаѓа од Панама. Девојката незнае да изусти ниту еден збор македонски, но се потрудила да ја совлада и отпее евровизиската „Црно и бело“ на Калиопи.

Калиопи и приказната наречена Евровизија

Хитпортал - 21.05.2012

С е започна кога направи една мала „утка“ со англискиот јазик и одма Македонија се крена на нозе… А кој ја направи најголемата каша? Па, од нас новинарите има ли поголеми готвачи? Во трката кој да ...

Денеска почнува Евровизија

Вечер - 21.05.2012

ПО 57. ПАТ Вечерва Црна Гора и нејзиниот претставник Рамбо Амадеус во 21 часот по централно европско време ќе го означат стартот на 57. по ред Евровизија.

ВИДЕО: Девојка од Панама не знае ни збор на Македонски - ја пее евровизиската песна на Калиопи

Press24 - 21.05.2012

Слушнете ја девојката од Панама на која толку и се допаднала песната на Калиопи што иако не знае ни збор на Македонски, ја научила и ја снимила! Се се може ако се сака! Follow ...

Калиопи, хумор, фејл! (видео)

БезПардон - 21.05.2012

Калиопи го подигна нивото на #mkfail хумор на англиски при интервјуа. Сега покрај „оригиналната“ смисла за хумор доби гратис тролање од кукла.

ВИДЕО: Незнае македонски, ама ја испеа „Црно и бело“

Курир - 21.05.2012

Една девојка од Панама сосема ја изненади македонската јавност. На неа толку многу и се допаднала евровизиската песна на нашата претставничка Калиопи, па ја научила и ја снимила.

Девојка од Панама ја испеа песната на Калиопи!

ТВ Пакет - 21.05.2012

На евровизиските фанови не им е важно тоа што не го разбираат македонскиот јазик, песната „Црно и бело“ со која што Калиопи ќе не претстави на престојната „Евровизија“ повторно беше испеана од ...

ВИДЕО: Калиопи плени со својата харизматичност

Primetime - 21.05.2012

Видеото е компилација од сите интересни, смешни и непредвидливи моменти од евровизиската турнеја каде нашата овогодишна евровизиска претставничка Калиопи Букле плени со својата ...