TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британија очекува бран економски емигранти од Грција

Вечер - 27.05.2012

Грците се европски државјани и тие би можеле лесно и без никакви ограничувања да се населат и да се вработат во Велика Британија или каде било во Европската унија Британската Влада соопшти дека ...

Кругман: Ова не е рецесија, туку депресија

Фама - 27.05.2012

Американскиот економист, нобеловецот Пол Кругман, во својата нова книга „Ставете и крај на депресијата, сега“, ја пренесува пораката дека не мора да биде така.

Велика Британија се подготвува за „бран бегалци“ од Грција

Н.Македонија - 26.05.2012

Британската Влада соопшти дека подготвува план за тоа како да се справи со евентуален бран од бегалци од Грција, доколку оваа земја ја напусти еврозоната Во изминатите неколку недели во Велика ...

Британија очекува „бран бегалци“ од Грција

А1 On - 26.05.2012

Велика Британија се подготвува за бранот од бегалци кои можат да и тропнат на врата доколку Грција злезе од еврозоната изјави денеска ресорниот министер за внатрешни работи, Тереза Меј, во своето ...

Велика Британија се подготвува за „бран бегалци“ од Грција

+инфо - 26.05.2012

Британската Влада соопшти дека подготвува план за тоа како да се справи со евентуален бран од бегалци од Грција, доколку оваа земја ја напусти еврозоната.

Клег: Излегувањето на Грција од еврозоната ќе предизвика дополнителна нестабилност

24 Вести - 25.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе предизвика верижна реакција на несигурност, која ќе биде силно почувствувана во британскиот банкарски сектор, изјави синоќа британскиот вицепремиер Ник Клег.

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе предизвика верижна реакција

Р.С.Европа - 25.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе предизвика верижна реакција на несигурност, која ќе биде силно почувствувана во британскиот банкарски сектор, изјави синоќа британскиот вицепремиер Ник Клег.

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе ја дестабилизира светската економија

Р.С.Европа - 25.05.2012

Директорот на Институтот за меѓународни финансии Чарлс Далара предупреди денеска дека глобалната економија ќе биде силно засегната, ако Грција излезе од еврозоната.

Три четвртини од Грците сакаат нивната земја да остане во еврозоната

Вест - 25.05.2012

Тројца од четворица Грци изјавуваат дека би одбрале нивната земја да остане во еврозоната доколку се одржи референдум за тоа прашање, покажува анкетата на институтот Ипсос.

ЕУ-лидерите се разотидоа со празни раце

Утрински - 25.05.2012

Не може Германија да зема обврзници со нула камата, а останатите со шест, критикуваше Шулц Самитот за кризата во ЕУ се одолжи до четвртокот во раните утрински часови, но без значаен успех.

Турција место Грција во еврозоната

Утрински - 25.05.2012

ЊуЈорк - Американскиот весник „Волстрит журнал“ предлага Турција да го заземе местото на Грција во еврозоната. Во написот се нагласува дека ако од Грција биде побарано да ја напушти еврозоната, ...

Путин ќе има големи проблеми доколку Грција излезе од еврозоната

МКД - 25.05.2012

Владимир Путин би можел да се соочи со опасност од нарушена политичка стабилност во Русија доколку Грција ја напушти еврозоната, а тоа предизвика светска криза и пад на цената на нафата.

Турција на местото на Грција во еврозоната

Идивиди - 25.05.2012

Њујорк , 24 мај 2012 (МИА) - Американскиот весник „Волстрит журнал“ предлага Турција да го заземе местото на Грција во еврозоната.

Фајман: ЕУ не може да дозволи уцени

Алфа - 25.05.2012

Европската унија не ги промени условите за штедење за Грција, оцени австрискиот канцелар Вернер Фејман во разговор за австрискиот дневен весник Kurier.

Тројца од четворица Грци сакаат да останат во еврозоната

Н.Македонија - 25.05.2012

Тројца од четворица Грци изјавуваат дека би одбрале нивната земја да остане во еврозоната доколку се одржи референдум за тоа прашање, покажува анетата на институтит Ипсос Речиси ист е процентот на ...

Германија држи пиштол на главата на Грција

Н.Македонија - 25.05.2012

Бундесбанк, централната банка на Германија, оцени дека излегувањето на Грција од еврозоната е „вознемирувачко, но изводливо“ ГЕРМАНСКИ „ХАНДЕЛСБЛАТ“ Притисокот врз Атина драматично се зголеми откако ...

Германците не ја сакаат Грција во еврозоната

А1 On - 25.05.2012

Најголем број од Германците се против воведување на еврообврзницата, со која би се одединиле долговите на сите земји во Унијата за да се справат полесно со кризата.

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе предизвика нестабилност

МРТ - 25.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе предизвика верижна реакција на несигурност, која ќе биде силно почувствувана во британскиот банкарски сектор, изјави синоќа британскиот вицепремиер Ник Клег.

Клег: Излегувањето на Грција од еврозоната ќе предизвика дополнителна нестабилност

Сител - 25.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе предизвика верижна реакција на несигурност, која ќе биде силно почувствувана во британскиот банкарски сектор, изјави синоќа британскиот вицепремиер Ник Клег.

Тројца од четворица Грци сакаат нивната земја да остане во еврозоната

МРТ - 25.05.2012

Тројца од четворица Грци изјавуваат дека би одбрале нивната земја да остане во еврозоната доколку се одржи референдум за тоа прашање, покажува анетата на институтит Ипсос.

Тројца од четворица Грци сакаат нивната земја да остане во еврозоната

Сител - 25.05.2012

Тројца од четворица Грци изјавуваат дека би одбрале нивната земја да остане во еврозоната доколку се одржи референдум за тоа прашање, покажува анетата на институтит Ипсос.

Еврокомесарот за трговија Де Гушт вели дека ЕУ треба да е подготвена на се

МРТ - 25.05.2012

Не сум го променил мојот став дека треба да сме подготвени и на можен излез на Грција од еврозоната, бидејќи не знаеме како може да се драматизира ситуацијата во оваа држава, порача денеска Карел де ...

Клег: Излегувањето на Грција од еврозоната нема да ги реши проблемите

Курир - 25.05.2012

Излегувањето на Грција од еврозоната ќе предизвика верижна реакција на несигурност, која ќе биде силно почувствувана во британскиот банкарски сектор, изјави синоќа британскиот вицепремиер Ник Клег.

Клег: Излегувањето на Грција од еврозоната ќе предизвика дополнителна нестабилност во Европа

Press24 - 25.05.2012

Според британскиот вицепремиер, кога економиите се слаби, како што е сега, никој што размислува рационално не би сакал дополнителна нестабилност.

ЕУ не може да дозволи уцени

Канал 77 - 25.05.2012

Европската унија не ги промени условите за штедење за Грција, оцени австрискиот канцелар Вернер Фејман во разговор за австрискиот дневен весник Kurier обајвен во петокот.

Де Гушт: ЕУ треба да е подготвена и на грчкиот излез од еврозоната

Курир - 25.05.2012

Не сум го променил мојот став дека треба да сме подготвени и на можен излез на Грција од еврозоната, бидејќи не знаеме како може да се драматизира ситуацијата во оваа држава, порача денеска комесарот ...

Фајман: ЕУ не може да дозволи уцени

Макфакс - 25.05.2012

Европската унија не ги промени условите за штедење за Грција, оцени австрискиот канцелар Вернер Фејман во разговор за австрискиот дневен весник Kurier обајвен во петокот.

„Се множат знаците за излегување на Грција од еврозоната“

Deutsche Welle - 24.05.2012

Германските весници денеска известуваат дека земјите од еврозоната работат врз планови за се’ поверојатната ситуација дека Грција по изборите ќе го напушти еврото.

Нечас: Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција

24 Вести - 24.05.2012

Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција и под одредени услови ќе биде единствена можност, изјави чешкиот премиер Петр Нечас вчера во Брисел на Самитот на ЕУ.

Животот на еврозоната без Грција – Оланд и Меркел се судрија за еврообврзниците

24 Вести - 24.05.2012

Судир меѓу новиот француски претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел околу барањето на Французинот за воведување на евробврзници и прва јавна дебата за можноста на ...

Грција останува во еврозоната

24 Вести - 24.05.2012

Грција ќе остане во еврозоната и ќе продолжи да ги реализира преземените обврски, изјави грчкиот технички премиер Панајотис Пикраменос по завршувањето на неформалниот Самит на Европската унија во ...

Грција да остане во Еврозоната, порачаа европските лидери

Р.С.Европа - 24.05.2012

Лидерите на Европската унија се согласија дека сакаат Грција да остане во Еврозоната, но ги повторија предупредувањата дека задолжената земја ќе мора да ги спроведе ветените реформи.

Европските лидери се подготвуваат за излез на Грција од еврозоната

Вест - 24.05.2012

Брисел (Ројтерс) - Европските лидери, во кофликт како да ја разрешат се подлабоката криза во еврозоната, се советувани од високи функционери да подготват план за секој случај ако Грција се откаже од ...

ЕУ ја разгледа и опцијата за еврозона без Грција

Телма - 24.05.2012

Судир меѓу новиот француски претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел околу барањето на Французинот за воведување на евробврзници и прва јавна дебата за можноста на ...

Нечас - Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција

Утрински - 24.05.2012

Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција и под одредени услови ќе биде единствена можност, изјави чешкиот премиер Петр Нечас вчера во Брисел на Самитот на ЕУ.

Грција останува во евро зоната, но остануваат и реформите

МКД - 24.05.2012

Сакаме Грција да остане во еврозоната, но и да ги почитува преземените обврски, изјави синоќа претседателот на Европскиот совет, Херман Ван Ромпуј, по завршувањето на неформалниот вонреден самит на ...

Грците се сомневаат дека Ќе им биде подобро со драхмата

Телма - 24.05.2012

Додека Грција се соочува со можноста за принуден излез од Еврозоната и напуштање на еврото како национална валута, кај грчките граѓани се појавува сомнежот дали е најумно да се врати драхмата, ...

ЕУ сака Грција да остане во еврозоната

Алфа - 24.05.2012

Европските лидери сакаат Грција да остане во еврозоната, но и да ги почитува своите должности, со оваа порака заврши вчерашниот неформален Самит во Брисел.

Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција

Идивиди - 24.05.2012

Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција и под одредени услови ќе биде единствена можност, изјави чешкиот премиер Петр Нечас вчера во Брисел на Самитот на ЕУ, јави дописникот на МИА од ...

Ромпуј: ЕУ сака Грција да остане во еврозоната

А1 On - 24.05.2012

Европската унија сака Грција да остане во еврозоната, но и да „ги почитува своите должности“. Ван Ромпуј, на неформалниот Самит во Брисел, потенцираше дека продолжувањето на виталните реформи е ...

Турција ќе ја замени Грција во еврозоната?

Mnogoo - 24.05.2012

Во случај Грција да излезе од еврозоната, во составот на тој монетарен блок треба да се повика Турција, бидејќи таква промена би овозможила опстанок на зоната во кризни услови.

Живот на еврозоната без Грција – Оланд и Меркел се судрија за еврообврзниците

Алфа - 24.05.2012

Судир меѓу новиот француски претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел околу барањето на Французинот за воведување на евробврзници и прва јавна дебата за можноста на ...

Пикраменос: Грција ќе остане во еврозоната

Алфа - 24.05.2012

Грција ќе остане во еврозоната и ќе продолжи да ги реализира преземените обврски, изјави грчкиот технички премиер Панајотис Пикраменос по завршувањето на неформалниот Самит на Европската унија во ...

Турција да ја замени Грција во еврозоната

А1 On - 24.05.2012

Американскиот весник „Волстрит журнал“ предлага доколку Грција излезе од еврозоната нејзиното место да го заземе Турција.

Грција да остане во еврозоната, под постојните услови

Алфа - 24.05.2012

Грција да остане на еврозоната, ако ги почитува обврските и условите на кои се обврзала како членка. Ова е заклучкот на европските лидери од Самитот во Брисел.

Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција

+инфо - 24.05.2012

Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција и под одредени услови ќе биде единствена можност, изјави чешкиот премиер Петр Нечас вчера во Брисел на Самитот на ЕУ.

Пикраменос: Грција ќе остане во еврозоната

+инфо - 24.05.2012

Грција ќе остане во еврозоната и ќе продолжи да ги реализира преземените обврски, изјави грчкиот технички премиер Панајотис Пикраменос по завршувањето на неформалниот Самит на Европската унија во ...

„Волстрит журнал“: Турција да го заземе местото на Грција во еврозоната

+инфо - 24.05.2012

Американскиот весник „Волстрит журнал“ предлага Турција да го заземе местото на Грција во еврозоната. Во написот се нагласува дека доколку од Грција биде побарано да ја напушти еврозоната, Турција ...

Нечас: Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција

Сител - 24.05.2012

Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција и под одредени услови ќе биде единствена можност, изјави чешкиот премиер Петр Нечас вчера во Брисел на Самитот на ЕУ.

Оланд и Меркел се судрија за еврообврзниците

Сител - 24.05.2012

Судир меѓу новиот француски претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел околу барањето на Французинот за воведување на евробврзници и прва јавна дебата за можноста на ...

Нечас: Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција

МРТ - 24.05.2012

Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција и под одредени услови ќе биде единствена можност, изјави чешкиот премиер Петр Нечас вчера во Брисел на Самитот на ЕУ, јави дописникот на МИА од ...

За првпат отворено се говореше за животот на еврозоната без Грција

МРТ - 24.05.2012

Судир меѓу новиот француски претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел околу барањето на Французинот за воведување на евробврзници и прва јавна дебата за можноста на ...

Пикраменос: Грција ќе остане во еврозоната

МРТ - 24.05.2012

Грција ќе остане во еврозоната и ќе продолжи да ги реализира преземените обврски, изјави грчкиот технички премиер Панајотис Пикраменос по завршувањето на неформалниот Самит на Европската унија во ...

Пикраменос: Грција ќе остане во еврозоната

Кирилица - 24.05.2012

Грција ќе остане во еврозоната и ќе продолжи да ги реализира преземените обврски - изјави грчкиот технички премиер Панајотис Пикраменос по завршувањето на неформалниот Самит на Европската унија во ...

"Волстрит журнал": Турција на местото на Грција во Еврозоната

Вечер - 24.05.2012

Американскиот весник "Волстрит журнал" предлага Турција да го заземе местото на Грција во еврозоната. Во написот се нагласува дека доколку од Грција биде побарано да ја напушти еврозоната, Турција ...

Германија мора да избира меѓу еврообврзниците и еврото

МРТ - 24.05.2012

Поранешниот премиер на Белгија Гај Верховштат, сега пратеник во Европскиот парламент, изјави дека Германија во следните неколку месеци ќе мора да избере што сака, дали да го прифати издавањето на ...

Волстрит журнал: Турција наместо Грција во еврозоната

Канал5 - 24.05.2012

Американскиот весник „Волстрит Журнал“ предлага турција да го заземе местото на Грција во еврозоната. Во написот се нагласува дека ако од Грција биде побарано да ја напушти еврозоната, Турција може ...

Грција ОUT, Турција IN

Вечер - 24.05.2012

Турција да ја замени Грција во еврозоната е најнов предлог кој би овозможил прилив на свежа крв" во се постарата Европа, иако тоа би можело да ја поттикне ксенофобијата во Берлин и Париз Идејата на ...

Нечас: Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција

Курир - 24.05.2012

Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција и под одредени услови ќе биде единствена можност, изјави чешкиот премиер Петр Нечас вчера во Брисел на Самитот на ЕУ.

Пикраменос: Грција ќе остане во еврозоната

Press24 - 24.05.2012

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц на Самитот истакна дека отстранувањето на Грција од еврозоната е невозможно од правна гледна точка.

Грчкиот премиер најавува останување во еврозоната

Курир - 24.05.2012

Грција ќе остане во еврозоната и ќе продолжи да ги реализира преземените обврски, изјави грчкиот технички премиер Панајотис Пикраменос по завршувањето на неформалниот Самит на Европската унија во ...

Грците не плаќаат даноци, земјата на работ да излезе од еврозоната

Курир - 24.05.2012

Со натрупувањето нетрпеливост дека Грција на изборите на 17 јуни можно е да ги поддржи партиите кои се против мерките за штедење по што ќе биде присилена да ја напушти еврозоната на 17 земји кои го ...

ЕУ ја сака Грција во еврото, но се спрема за колапс

eReporter - 24.05.2012

Лидерите на Европската унија, советувани од високи официјални лица да подготват планови за непредвидени ситуации во случај Грција да одлучи да се повлече од единствената валута, ја повикаа земјата да ...

Лидерите на ЕУ: Грчките гласачи мора да го направат „вистинскиот избор“

Курир - 24.05.2012

На состанокот во Брисел вчера вечер (23 мај) ЕУ шефовите на држави и влади индиректно ги повикаа грчките гласачи да ги поддржат главните политички партии во знак на поддршка на програмата на ЕУ и ММФ ...

„Волстрит журнал“: Турција да го заземе местото на Грција во еврозоната

Press24 - 24.05.2012

Во написот се нагласува дека доколку од Грција биде побарано да ја напушти еврозоната, Турција може да влезе на нејзино место.

„Волстрит журнал“: Турција на местото на Грција во Еврозоната

Курир - 24.05.2012

Американскиот весник „Волстрит журнал“ предлага Турција да го заземе местото на Грција во еврозоната. Во написот се нагласува дека доколку од Грција биде побарано да ја напушти еврозоната, Турција ...

Турција на местото на Грција во Еврозоната

Sky - 24.05.2012

Предлага Турција да го заземе местото на Грција во еврозоната од страна на Американскиот весник `Волстрит журнал`. Доколку од Грција биде побарано да ја напушти еврозоната, според натписот на ...

Волстрит журнал: Турција да ја замени Грција во еврозоната

БезПардон - 24.05.2012

Tурција да го превземе местото на Грција во еврозоната. Ова е предлог на американскиот весник “Волстрит журнал”. Доколку од Грција се бара да ја напушти еврозната, Турција може да влезе на нејзиното ...

Грција надвор од еврозоната – проблеми за Путин

Фама - 24.05.2012

Владимир Путин би можел да се соочи со опасност од нарушување на политичката стабилност во Русија доколку Грција ја напушти еврозоната и ако тоа предизвика светска криза и пад на цената на нафтата.

Ромпуј:Сакаме Грција да остане во еврозоната

Макфакс - 24.05.2012

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј ги негираше информациите дека Европската унија(ЕУ) се подготвува за излегување на Грција од еврозоната.

Нечас: Заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција

Денешен - 24.05.2012

Чешкиот премиер Петр Нечас во Брисел на Самитот на ЕУ изјави дека заминувањето на Грција од еврозоната е реална опција и под одредени услови ќе биде единствена можност.

Пикраменос: Грција ќе остане во еврозоната

Денешен - 24.05.2012

Грција ќе остане во еврозоната и ќе продолжи да ги реализира преземените обврски, изјави грчкиот технички премиер Панајотис Пикраменос по завршувањето на неформалниот Самит на Европската унија во ...

Во ЕУ за првпат отворено се говореше за животот на еврозоната без Грција

Денешен - 24.05.2012

Судир меѓу новиот француски претседател Франсоа Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел околу барањето на Французинот за воведување на евробврзници и прва јавна дебата за можноста на ...

Грција да остане во Еврозоната, порачаа европските лидери

Inpress - 24.05.2012

Охрид, 24. мај 2012 (ИНПРЕС) Лидерите на Европската унија се согласија дека сакаат Грција да остане во Еврозоната, но ги повторија предупредувањата дека задолжената земја ќе мора да ги спроведе ...

„Волстрит журнал“: Турција да ја замени Грција во еврозоната

Денешен - 24.05.2012

Турција да го заземе местото на Грција во еврозоната, предлага американскиот весник „Волстрит журнал“. Во написот се нагласува дека доколку од Грција биде побарано да ја напушти еврозоната, Турција ...

Оли Рен: На еврозоната и е потребен „патен налог“

24 Вести - 23.05.2012

Еврозоната има потреба од „патен налог“ во кој со точност ќе бидат опишани буџетските и економските средства на среднорочен и долгорочен период за да се дојде до емисија на заеднички обврзници за ...

Франсоа Оланд сака Грција да остане во еврозоната Францускиот претседател

24 Вести - 23.05.2012

Франсоа Оланд денеска по средбата со шпанскиот премиер Маријано Рахој во Париз изјави дека е цврсто решен да направи се со цел да ја убеди Грција да остане во еврозоната, а Европејците во потребата ...

Оланд сака Грција да остане во Еврозоната

Р.С.Европа - 23.05.2012

Францускиот претседател Франсоа Оланд по средбата со шпанскиот премиер Маријано Рахој во Париз изјави дека е цврсто решен да направи се` со цел да ја убеди Грција да остане во Eврозоната, а ...

„Гевро“ наместо евро

Утрински - 23.05.2012

Германска банка подготвила план за идна грчка евровалута со „г“ пред името европската валута БРИСЕЛ – Германскиот финансиски гигант Дојче банк ја пушти во оптек идејата за „гевро“ – паралелна валута ...

Неизвесноста во Грција сопка за Македонија

Утрински - 23.05.2012

Сомнеж во Атина дека идната влада ќе има доволно сила да го реши спорот за името Атина - Грција воздивна на НАТО-самитот во Чикаго, меѓутоа од неа и Македонија се очекува во следниот период да ги ...

Дојче банк предлага „гевро“ за спас на Грција

Дневник - 23.05.2012

Германскиот финансиски гигант Дојче банк излезе во јавноста со сопствена идеја за воведување „гевро“ - валута паралелна на еврото која на речиси банкротираната држава ќе ~ овозможи да ја девалвира ...

Економски банкрот најбезболна опција

Н.Македонија - 23.05.2012

Атина би штедела и би ги спроведувала реформите сѐ додека буџетот не регистрира суфицит. Владата потоа би објавила банкрот или би ги променила условите од пакетите на ЕУ и на ММФ.

Рен: Сакаме Грција да остане членка на европското семејство и еврозоната

Капитал - 23.05.2012

Сакаме Грција да остане членка на европското семејство и еврозоната, но земјата мора да ја задржи својата одлучност и да продолжи со реформите, изјави пред Европскиот парламент комесарот за економски ...

Пападимос: Не можат да се негираат подготовките за излез од еврозоната

Алфа - 23.05.2012

Постоењето на планови за излез од еврозоната „не можат да се негираат“, изјави во интервју за „Волстрит џурнал“ поранешниот грчки премиер Лукас Пападимос, предупредувајќи дека таквиот потег би ...

Пападимос: Не можат да се негираат подготовките за излез од еврозоната

Капитал - 23.05.2012

Постоењето на планови за излез од еврозоната „не можат да се негираат“, изјави во интервју за „Волстрит џурнал“ поранешниот грчки премиер Лукас Пападимос, предупредувајќи дека таквиот потег би ...

Не можат да се негираат подготовките за излез од еврозоната

Идивиди - 23.05.2012

Атина, 23 мај 2012 (МИА) - Постоењето на планови за излез од еврозоната „не можат да се негираат“, изјави во интервју за „Волстрит џурнал“ поранешниот грчки премиер Лукас Пападимос, предупредувајќи ...

Турција на местото на Грција во еврозоната

Н.Македонија - 23.05.2012

Влезот на Турција во еврозоната би овозможил прилив на „свежа крв“ во се постарата Европа, иако тоа би можело да ја поттикне ксенофобијата во Берлин и Париз Во случај Грција да ја напушти еврозоната, ...

Грција нема да остане со празни раце ако замине од ЕУ

А1 On - 23.05.2012

Ако Грција одлучи да ја напушти еврозоната, Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд ќе и дадат бонус во висина од 50 милијарди евра за олеснување на нејзиното излегување од монетарната Унија.

Турција да ја замени Грција во еврозоната

+инфо - 23.05.2012

Во случај Грција да ја напушти еврозоната, тогаш на нејзино место во Европската монетрана унија би требало да биде примена Турција, со што би се овозможил опстанок на блокот во кризни услови, смета ...

Европа во криза

МРТ - 23.05.2012

Грција треба да го напушти еврото за спас на еврозоната, оценуваат експертите, но и се повеќе Европејци. Организацијата за економска соработка и развој предупреди дека агресивното буџетско штедење се ...

Пападимос: Не можат да се негираат подготовките за излез од еврозоната

МРТ - 23.05.2012

Постоењето на планови за излез од еврозоната „не можат да се негираат“, изјави во интервју за „Волстрит џурнал“ поранешниот грчки премиер Лукас Пападимос, предупредувајќи дека таквиот потег би ...

ЕК по којзнае којпат порачува дека сака Грција да остане во еврозоната

МРТ - 23.05.2012

Сакаме Грција да остане во Еврозоната, порачаа по којзнае којпат од Европската комисија, пред денешната средба на претседателот на ЕК, Жозе Мануел Баросо со премиерот на привремената грчка Влада, ...

Франсоа Oланд сака Грција да остане во еврозоната

Сител - 23.05.2012

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска по средбата со шпанскиот премиер Маријано Рахој во Париз изјави дека е цврсто решен да направи се со цел да ја убеди Грција да остане во еврозоната, а ...

Блефирање – излегувањето на Грција од еврозоната

Окно - 23.05.2012

Во многу земји од Европа гласачите решија: курсот заснован само на мерките на штедење пропадна. Сега ова мора да се прифати и да се започнат макотрпните преговори кои би можеле да доведат до необични ...

Пападемос: Грција има реална опасност да излезе од еврозоната

Курир - 23.05.2012

Поранешниот премиер на Грција, Лукас Пападемос, во вторникот предупреди дека Грците немаат избор освен да се држат до тешката програма на мерките за штедење поставена од нивните доверители, како и ...

Пападемос: Повеќето Грци не ја сфаќаат сериозноста на ситуацијата

Press24 - 23.05.2012

Пападемос за Dow Jones изјавува дека отфрлање на валутата би имало „катастрофални“ економски последици за Грција. Лукас Пападемос во вторникот предупреди дека Грција има голема опасност да ја напушти ...

Оли Рен: На еврозоната и е потребен „патен налог“

Press24 - 23.05.2012

Комисијата во ноември објави студија за можноста за издавање на евро-обврзници, на кои алудираше комесарот Оли Рен на расправата во ЕП посветена на денешниот вонреден самит на ЕУ.

Ситуацијата во Грција е исклучително вознемирувачка

Press24 - 23.05.2012

„Бундесбанк“ додава дека системот на централните банки на еврозоната веќе презеле значителни ризици, давајќи и на Грција голема ликвидност.

Ситуацијата во Грција е вознемирувачка

Курир - 23.05.2012

Германската централна банка ја оцени како исклучително вознемирувачка ситуацијата во Грција и смета дека заканата да не се примени меморандумот за штедење ја изложува на ризик секоја понатамошна ...

Oланд: Ќе направам се Грција да остане во еврозоната

Курир - 23.05.2012

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјави дека е цврсто решен да направи се со цел да ја убеди Грција да остане во еврозоната, а Европејците во потребата да ја задржат Атина во монетарната унија.

Грција негира дека се подготвува сценарио за нејзино напуштање на еврозоната

Курир - 23.05.2012

Грчкото Министерство за финансии доцна попладнево ги негираше информациите што се појавија во некои медиуми, дека еврогрупата побарала од своите членки да изработат планови за истапување на Грција од ...

Претставниците од ЕУ се спремаат за излезот на Грција од еврозоната

Курир - 23.05.2012

Репрезентативците од еврозоната решиле дека секоја земја од еврозоната треба да подготви индивидуален план за контингенција за во случај Грција да реши да ја напушти зоната, изјавуваат двајца ...

Оланд ќе направи се Грција да остане во еврозоната

Sky - 23.05.2012

Откако се сретна со шпанскиот премиер Маријано Рахој, францускиот претседател Франсоа Оланд истакна дека е решен да направи се како би Грција останала во Еврозоната.

Пападимос: Не може да се негираат подготовките за излез од еврозоната

Макфакс - 23.05.2012

Плановите за излегување на Грција од еврозоната не можат да се негираат, изјави во интервју за „Волстрит журнал“, поранешниот грчки премиер Лукас Пападимос, предупредувајќи дека таквиот потег ќе ...

Грција негира дека се подготвува за напуштање на еврозоната

Макфакс - 23.05.2012

Официјална Атина во средата ги негираше информациите дека членките на еврозоната се согласиле за преземање подготовки за можниот излез на Грција од европската монетарна унија.

Пападимос - Не се исклучуваат плановите за излегување на Грција од еврозоната

Inpress - 23.05.2012

Атина, 23. мај 2012 (ИНПРЕС) Не може да се исклучат плановите за излегување на Грција од еврозоната, изјави поранешниот грчки премиер Лукас Пападимос, според кого ваквиот чекор ќе влијае и врз ...

„Бундесбанк“: Ситуацијата во Грција е исклучително вознемирувачка

Денешен - 23.05.2012

Германската централна банка ја оцени како исклучително вознемирувачка ситуацијата во Грција и смета дека заканата да не се примени меморандумот за штедење ја изложува на ризик секоја понатамошна ...

Обама ги искара Европејците за должничката криза

Deutsche Welle - 22.05.2012

Американскиот претседател Барак Обама побара од земјите од еврозоната поголема соработка и ангажман во справувањето со должничката криза.

Германија и Франција: Грција има место во еврозоната

Р.С.Европа - 22.05.2012

Треба да се направи се за Грција да остане во монетарната унија, изјавија министрите за финансии на Германија и на Франција Волфганг Шојбле и Пјер Московиси.

Кругман - Грција може да излезе од еврозоната, но еврото треба да се одржи

Р.С.Европа - 22.05.2012

Иако не би било добро тоа да се случи, сепак е можно Грција да излезе од еврозоната, изјави Пол Кругман, добитник на Нобеловата награда за економија во 2008 година во интервју за Радио Слободна ...

Кризата во Еврозоната може да ја потресе светската економија

Р.С.Европа - 22.05.2012

Организацијата за економска соработка и развој смета дека кризата во Еврозоната може да го исфрли од колосек глобалното економско опоравување.

На секој Французин му должат по 1.000 евра

Утрински - 22.05.2012

Париз - Францускиот печат во денешните изданија отворено го поставува прашањето за излегувањето на Грција од еврозоната. Ова прашање кое беше поставено пред неколку месеци повторно станува актуелно.

Евро erga omnes

Утрински - 22.05.2012

Димитар Чулев Ако може да му се верува на германски „Шпигел“, Ангела Меркел навистина му се јавила на Каролос Папуљас со предлог Грција да спроведе референдум за останување во еврозоната заедно со ...

Германските банкари смислиле спас за Грција – гевро

МКД - 22.05.2012

Германската Дојче банк во јавноста ја пушти својата идеја во Грција да се воведе „гевро“ – паралелна валута што на осиромашената држава ќе ѝ помогне да ја девалвира својата валута, а во исто време да ...

Кругман - Еврото треба да се одржи по секоја цена

Утрински - 22.05.2012

Иако не би било добро тоа да се случи, сепак е можно Грција да излезе од еврозоната, смета Пол Кругман, добитник на Нобеловата награда за економија во 2008 година.

Кризата во еврозоната најголема глобална закана

Телма - 22.05.2012

Кризата во еврозоната е најголемата закана за глобалната економија, оцени Организацијата за економска соработка и развој.

Дојче банк предлага во Грција да се воведе паралелна валута „гевро“

Капитал - 22.05.2012

„Дојче банк“ предлага во Грција да се воведе паралелна валута „гевро“ (Geuro), во случај новата Влада, што ќе биде составена по парламентарните избори на 17 јуни не ја примени програмата за ...

Грција да воведе паралелна валута „гевро“

Идивиди - 22.05.2012

Атина, 21 мај 2012 (МИА) - „Дојче банк“ предлага во Грција да се воведе паралелна валута „гевро“ (Geuro), во случај новата Влада, што ќе биде составена по парламентарните избори на 17 јуни не ја ...

Кругман: Грција да излезе од еврозоната, но еврото да се одржи

Н.Македонија - 22.05.2012

Иако не би било добро тоа да се случи, сепак е можно Грција да излезе од еврозоната, изјави Пол Кругман, добитник на Нобеловата награда за економија во 2008 година во интервју за Радио Слободна ...

Кругман: Можно е Грција да излезе од еврозоната

Дневник - 22.05.2012

Иако не би било добро тоа да се случи, сепак е можно Грција да излезе од еврозоната, изјави Пол Кругман, добитник на Нобеловата награда за економија во 2008 година во интервју за Радио Слободна ...

Кругман: Еврото треба да се одржи по секоја цена

Капитал - 22.05.2012

Иако не би било добро тоа да се случи, сепак е можно Грција да излезе од еврозоната, изјави Пол Кругман, добитник на Нобеловата награда за економија во 2008 година во интервју за Радио Слободна ...

Кругман: Еврото да се одржи по секоја цена

Алфа - 22.05.2012

Можен е излез на Грција од Еврозоната, но во тој случај треба да се направи се за да се одржи заедничката валута - смета нобеловецот Пол Кругман.

Спас за Грција: Гевро!

Здраво - 22.05.2012

Од германската „Dutsche Bank“ предложија воведување на паралелна валута „гевро“, која би им помогнала на веќе „паднатата“ Грција.

Тројката ја предупреди Грција, Г8 зазема помека позиција

SETimes - 22.05.2012

Со оглед на тоа што сé уште нема конкретни решенија, останува многу страв пред јунските избори во Грција. Енди Дабилис за Southeast European Times во Атина -- 22.05.12 Мерки на штедење или Армагедон ...

Обама: Светските лидери се едногласни дека Грција треба да остане во еврозоната

Сител - 22.05.2012

Светските лидери се едногласни дека е важно Грција да остане во еврозоната, изјаво американскиот претседател Барак Обама на прес-конференција во Чикаго по средбата на врвот на НАТО.

Светските лидери се едногласни дека Грција треба да остане во еврозоната

МРТ - 22.05.2012

Светските лидери се едногласни дека е важно Грција да остане во еврозоната, изјаво американскиот претседател Барак Обама на прес-конференција во Чикаго по средбата на врвот на НАТО.

Кругман: Еврото треба да се одржи по секоја цена

Сител - 22.05.2012

Иако не би било добро тоа да се случи, сепак е можно Грција да излезе од еврозоната, изјави Пол Кругман, добитник на Нобеловата награда за економија во 2008 година во интервју за Радио Слободна ...

Кругман: Би било многу лошо да пропадне еврото

Кирилица - 22.05.2012

-Иако не би било добро тоа да се случи, сепак е можно Грција да излезе од еврозоната - изјави Пол Кругман, добитник на Нобеловата награда за економија во 2008 година во интервју за Радио Слободна ...

Грција може да излезе од еврозоната, но еврото треба да се одржи

МРТ - 22.05.2012

Иако не би било добро тоа да се случи, сепак е можно Грција да излезе од еврозоната, изјави Пол Кругман, добитник на Нобеловата награда за економија во 2008 година во интервју за Радио Слободна ...

Рен: Сакаме Грција да остане во еврозоната, но таа мора да продолжи со реформите

Сител - 22.05.2012

Сакаме Грција да остане членка на европското семејство и еврозоната, но земјата мора да ја задржи својата одлучност и да продолжи со реформите, изјави пред Европскиот парламент комесарот за економски ...

Грција со паралелна валута "геуро"

Вечер - 22.05.2012

Германската Дојч банк смисли план за воведување на паралелна валута наречена "геуро" која на Грција би и овозможила девалвација внатре во еврозоната ако на власт дојдат партии кои се спротивставуваат ...

Обама: Грција треба да остане во еврозоната

Курир - 22.05.2012

Светските лидери се едногласни дека е важно Грција да остане во еврозоната, изјави американскиот претседател Барак Обама на прес-конференција во Чикаго по средбата на врвот на НАТО.

Кругман: Грција може да излезе од еврозоната

Press24 - 22.05.2012

Тој смета дека еврото треба да се одржи по секоја цена. Иако не би било добро тоа да се случи, сепак е можно Грција да излезе од еврозоната, изјави Пол Кругман, добитник на Нобеловата награда за ...

Нобеловецот Кругман: Можно е Грција да излезе од еврозоната

Курир - 22.05.2012

Иако не би било добро тоа да се случи, сепак е можно Грција да излезе од еврозоната, изјави Пол Кругман, добитник на Нобеловата награда за економија во 2008 година во интервју за Радио Слободна ...

Грција да воведе ГЕВРО, предлага Дојче Банк

eReporter - 22.05.2012

Грција да воведе паралелна валута „гевро“, што би и помогнала на земјата да излезе од длабоката криза, предлга Дојче Банк, пишува EUobserver.

Грците покрај евро, ќе воведат и гевро?

Фама - 22.05.2012

Воведувањето паралелна валута во Грција, ќе и помогне на земјата да остане во еврозоната и да ги исполни обврските кон доверителите, пренесува „ Die Rajnih Post“.

Дојче банк осмисли план за воведување на грчко евро

Макфакс - 22.05.2012

Германскиот банкарски гигант Дојче банк осмисли план за воведување на паралелна валута наречена „гевро“, која на Грција би и овозможила девалвација во рамки на еврозоната, доколку на власт дојдат ...

Средба на Пикраменос со лидерите на грчките партии

24 Вести - 21.05.2012

Грчкиот службен премиер Панајотис Пикраменос денеска ги почна разговорите со партиските лидери пред самитот на Европската унија, што неделава треба да се одржи на тема изнаоѓање начини за економски ...

Банкрот и излегување на Грција од еврозоната предвидува економистот Нуриел Рубини

24 Вести - 21.05.2012

Грчката трагедија е пред својот крај и последниот чин ќе биде оваа или идната година, кога земјата ќе банкротира и ќе излезе од еврозоната, предвидува познатиот економист Нуриел Рубини во статија за ...

Пикраменос се сретна со лидерите на грчките партии

Р.С.Европа - 21.05.2012

Грчкиот службен премиер Панајотис Пикраменос денеска ги почна разговорите со партиските лидери пред самитот на Европската унија, што неделава треба да се одржи на тема изнаоѓање начини за економски ...

Најмоќните лидери ја сакаат Грција во еврозоната

Утрински - 21.05.2012

Услов за тоа, според соопштението на Групата осум, е таа да ги почитува своите обврски КЕМП ДЕЈВИД – Светските лидери се согласија да ја задржат Грција во еврозоната и ветија дека ќе ги преземат сите ...

Самитот на 8-те најразвиени заврши со лажен оптимизам

МКД - 21.05.2012

Заврши годишниот самит на Г8, без реален резултат за спасување на Европа од финансиската криза. Фокусирани на растргнатата од долгови Грција, најмоќните светски економии ѝ изразија поддршка на Атина ...

Лидерите на Г-8 ја сакаат Грција во еврозоната

Дневник - 21.05.2012

Во одлучна изјава со поддршка за Европа и за останувањето на Грција во еврозоната челниците на осумте водечки светски економии по самитот во Kемп Дејвид во Мериленд, САД, рекоа дека процесот на ...

Озборн: Еврозоната треба да се соочи со напуштање на Грција

Капитал - 21.05.2012

Послабите држави од еврозоната имаат повеќе потреба за помош од водечките држави во блокот, изјави министерот за финансии на Велика Британија, Џорџ Озборн во интервју за Тајмс.

Г8 сакаат економски пораст со стегнат ремен

Н.Македонија - 21.05.2012

Лидерите на Г8 се согласија дека по штедењето фокусот треба да биде ставен на јакнењето на економскиот пораст и на отворањето нови работни места, но истовремено ги признаа разликите, нагласувајќи ...

Грчка шизофренија

Н.Македонија - 21.05.2012

Грците не ги сакаат Германците и нивната канцеларка Ангела Меркел, ама во исто време ги сакаат нивните пари. Не сакаат да ја напуштат еврозоната, ама исто така не сакаат да ги почитуваат нејзините ...

Австријците не сакаат веќе да и помагаат на Грција

Н.Македонија - 21.05.2012

Мнозинството Австријци сметаат дека Грција би требало да се врати на својата национална валута - драхмата Истражувањето на јавното мислење на институтот „ОГМ“ покажа дека дури 71 отсто Австријци го ...

Австрија повеќе не ја сака Грција во еврозоната

Mnogoo - 21.05.2012

Скоро две третини од Австријците сметаат дека Грција треба да го напушти еврото и да се врати на својата национална валута-драхмата.

Грција на секој Французин му должи по 1.000 евра

Идивиди - 21.05.2012

Париз, 21 мај 2012 (МИА) - Францускиот печат во денешните изданија отворено го поставува прашањето за излегувањето на Грција од еврозоната.

Левица или десница, разлика за името - нема

Идивиди - 21.05.2012

Сања Ристовска, македонска новинарка во Атина Случувањата во Грција се неизбежно интересни за нас. Станува збор за соседна земја, важен економски партнер, омилена дестинација за многу Македонци, но и ...

Бундесбанк ги предупради европските централни банки да не и позајмуваат на Грција

Капитал - 21.05.2012

Претседателот на германската централна банка, Бундесбанк, Јенс Вајдман, ги предупреди централните банки на земјите од еврозоната да не ја зголемуваат изложеноста кон Грција поради големата политичка ...

71 % од Австријците им посакуваат сиктер на грција

Штипка - 21.05.2012

Според институтот ОГМ во Австрија 71 % од жителите сакаат грција да истапи од Еврозоната и да се врати на својата стара валута драхмата.

„Етнос“: „Дојче банк“ предлага Грција да воведе паралелна валута „гевро“

Н.Македонија - 21.05.2012

Дојче банк“ предлага во Грција да се воведе паралелна валута „гевро“ (Геуро), во случај новата Влада, што ќе биде составена по парламентарните избори на 17 јуни не ја примени програмата за адаптирање ...

Грција на секој Французин му должи просечно по 1.000 евра

+инфо - 21.05.2012

Францускиот печат во денешните изданија отворено го поставува прашањето за излегувањето на Грција од еврозоната. Ова прашање беше поставено пред неколку месеци повторно станува актуелно.

Фабиус: Грците изборите не смеат да се изјаснат за партија, која ќе ги исфрли од еврозоната

Сител - 21.05.2012

Грците на следните парламентарни избори на 17 јуни не смеат да се изјаснат за партија, која ќе ги исфрли од еврозоната, изјави денеска новиот шеф на француската дипломатија Лоран Фабиус.

Грците не смеат да се изјаснат за партија, која ќе ги исфрли од еврозоната

МРТ - 21.05.2012

Грците на следните парламентарни избори на 17 јуни не смеат да се изјаснат за партија, која ќе ги исфрли од еврозоната, изјави денеска новиот шеф на француската дипломатија Лоран Фабиус.

Неизвесноста во Грција и натаму ги празни банките

Сител - 21.05.2012

Политичката неизвесност во Грција и натаму ги празни грчките банки. Стотици милиони евра од депозитите повлекoа Грците за само неколку денови и трендот продолжува.

Средба на Пикраменос со лидерите на грчките партии

Сител - 21.05.2012

Грчкиот службен премиер Панајотис Пикраменос денеска ги почна разговорите со партиските лидери пред самитот на Европската унија, што неделава треба да се одржи на тема изнаоѓање начини за економски ...

"Дојче банк" предлага во Грција да се воведе паралелна валута "гевро"

Вечер - 21.05.2012

"Дојче банк" предлага во Грција да се воведе паралелна валута" гевро" (Геуро), во случај новата Влада, што ќе биде составена по парламентарните избори на 17 јуни не ја примени програмата за ...

"Grexit" со нова драхма

Вечер - 21.05.2012

Во очекување на новите избори во Грција, се повеќе се анализираат начините на кои оваа држава би можела да ја напушти еврозоната, популарно наречено "Grexit", бидејќи утврдени механизми за тоа нема.

Нека се врати драхмата: Австрија не сака повеќе да плаќа за Грција

Точка - 21.05.2012

Голем дел од жителите на Австрија сметаат дека Грција би требало да се врати на својата национална валута- драхмата. Истражувањето на јавното мислење на институтот “ОГМ“ покажало дека дури 71 отсто ...

Поентите од завршната изјава од самитот на Г8 за економија

Канал 77 - 21.05.2012

Лидерите на Групата осум иднустриски најразвиени земји во светот - Г8, се обврзаа во саботата на самитот во Кемп Дејвид во САД, за главните точки од завршната изјава за економијата, дека ќе го ...

Нека се врати драхмата: Австрија не сака повеќе да плаќа за Грција

Нетпрес - 21.05.2012

Голем дел од жителите на Австрија сметаат дека Грција би требало да се врати на својата национална валута- драхмата. Истражувањето на јавното мислење на институтот “ОГМ“ покажало дека дури 71 отсто ...

Француска порака до Грците - внимавајте за кого ќе гласате

eReporter - 21.05.2012

Официјален Париз испрати сериозно предупредување до Грците околу изборите на 17 јуни, порачувајќи им да внимаваат за кого ќе гласаат доколку сакаат да останат во еврозоната.

Австрија сака Грција да ја напушти Еврозоната

Press24 - 21.05.2012

Одбивањето да и се даде помош на Грција и желбата тие да ја напуштат еврозоната не биле никогаш толку високи. Мнозинството жители на Австрија сметаат дека Грција треба да и се врати на националната ...

Грчка шизофренија

Курир - 21.05.2012

Грците не ги сакаат Германците и нивната канцеларка Ангела Меркел, ама во исто време ги сакаат нивните пари. Не сакаат да ја напуштат еврозоната, ама исто така не сакаат да ги почитуваат нејзините ...

Грција на секој Французин му должи просечно по 1.000 евра

Press24 - 21.05.2012

„Фигаро“ им советува на Французите да заминат на одмор во Грција, бидејќи секој од нив без разлика дали е новороденче или стогодишник ја кредитирал Грција со по 1.000 евра.

Грција на секој Французин му должи по 1.000 евра

Курир - 21.05.2012

Францускиот печат во денешните изданија отворено го поставува прашањето за излегувањето на Грција од еврозоната. Ова прашање беше поставено пред неколку месеци повторно станува актуелно.

„Дојче банк“ предлага во Грција да се воведе паралелна валута „гевро“

Курир - 21.05.2012

„Дојче банк“ предлага во Грција да се воведе паралелна валута „гевро“ (Geuro), во случај новата Влада, што ќе биде составена по парламентарните избори на 17 јуни не ја примени програмата за ...

Дојче банк со предлог Грција да воведе паралелна валута гевро

БезПардон - 21.05.2012

“Дојче банк” предлага во Грција да се воведе паралелна валута” гевро” (Геуро), доколку новата Влада, што ќе биде составена по парламентарните избори на 17 јуни не ја примени програмата за адаптирање ...

Австријците се за напуштање на Грција на еврозоната

Макфакс - 21.05.2012

Големо мнозинство на Австријците смета дека Грција треба да го напушти еврото и да се врати на својата национална валута-драхмата.

Австрија е за излегување на Грција од еврозоната

Inpress - 21.05.2012

Виена, 21. мај 2012 (ИНПРЕС) Мнозинството жители на Австрија сметаат дека Грција треба да и се врати на националната валута - драхмата.

Франција советува - Грците да гласаат правилно!

Inpress - 21.05.2012

Париз, 21. мај 2012 (ИНПРЕС) За време на претстојните парламентарни избори закажани за 17-ти јуни, Грците не треба да гласаат за партии кои сакаат напуштање на езврозоната, ако сакаат нивната земја ...