TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Санирање на „Фукушима“ за 9 месеци

А1 - 17.04.2011

„Тепко“, фирмата - управител со хаварисаната атомска централа „Фукушима 1“, најави дека за целосно санирање на нуклеарката ќе бидат потребни уште девет месеци.

Фукушима ќе труе уште девет месеци

Deutsche Welle - 17.04.2011

Kонцернот Тепко, управител со Фукушима 1, има намера во рок од шест до девет месеци да ја стави под контрола хаварисаната нуклеарна централа.

Клинтон ја реафирмираше американската подршка за Јапонија

Р.С.Европа - 17.04.2011

Соединетите американски држави ќе дадат се` од себе за да помогнат во справувањето со последиците од земјотресот кој ја погоди Јапонија на 11 март, изјави денеска американскиот државен секретар ...

„ТЕПКО“ планира до крајот на годинава да ја стабилизира „Фукушима“

Телма - 17.04.2011

Компанијата ТЕПКО соопшти дека ќе бидат потребни околу три месеци за постепено намалување на нивото на радијација и вкупно меѓу шест и девет месеци за стабилизирање на реакторите во оштетената АЕЦ ...

Потребни шест до девет месеци за стабилизирање на реакторите во Фукушима

Алсат-М - 17.04.2011

Компанијата ТЕПКО соопшти дека ќе бидат потребни околу три месеци за постепено намалување на нивото на радијација и вкупно меѓу шест и девет месеци за стабилизирање на реакторите во оштетената АЕЦ ...

ТЕПКО: Девет месеци за стабилизирање на реакторите во „Фукушима-1“

Алфа - 17.04.2011

Компанијата ТЕПКО соопшти дека ќе бидат потребни околу три месеци за постепено намалување на нивото на радијација и вкупно меѓу шест и девет месеци за стабилизирање на реакторите во оштетената АЕЦ ...

За 9 месеци ќе биде санирана нуклеарката Фукушима

Форум - 17.04.2011

Компанијата ТЕПКО, која е оператор на хаварисаната нуклеарна електрична централа во Фукушима денеска објави дека вложува огромни напори во обидот во наредните три месеца да го доведе нивото на ...

За девет месеци ќе биде санирана нуклеарката во Фукушима

Кајгана - 17.04.2011

Компанијата ТЕПКО, која е оператор на хаварисаната нуклеарна електрична централа во Фукушима денеска објави дека вложува огромни напори во обидот во наредните три месеци да го доведе нивото на ...

ТЕПКО соопшти дека се потребни меѓу шест и девет месеци за стабилизирање

МРТ - 17.04.2011

Компанијата ТЕПКО соопшти дека ќе бидат потребни околу три месеци за постепено намалување на нивото на радијација и вкупно меѓу шест и девет месеци за стабилизирање на реакторите во оштетената АЕЦ ...

Нов потрес во Јапонија - битката за Фукушима ќе трае до крајот на годинава

Канал5 - 17.04.2011

Тлото во Јапонија не престанува да се тресе. Овој пат земјотрес со јачина од 4,8 степени по Рихтер ја погоди областа Нигата, каде што исто така се наоѓа нуклеарна централа од која се појавил црн чад, ...

25 години по Чернобил, Јапонија се соочува со „незамисливото"

Inpress - 17.04.2011

Токио, 17. април 2011 (ИНПРЕС) Кога во април 1986. година се случи хаваријата во Чернобил, властите во Јапонија изјавија дека нема потреба од загриженост за безбедноста на атомските објекти и дека ...

Во Фукушима 28 работници примиле високи дози на зрачење

Алсат-М - 16.04.2011

Јапонските власти ја информираа Меѓународната агенција за атомска енергија дека 28 работници од нуклеарната електрана Фукушина-Даичи примиле високи дози на радиоактивно зрачење, во обид да ја ...

ТЕПКО ќе исплати 600 милиони долари отштета

Н.Македонија - 16.04.2011

Јапонската компанија „Токио електрик пауер“ (ТЕПКО), која стопанисува со оштетената нуклеарна централа „Фукушима “, соопшти дека ќе исплати 600 милиони долари како обесштетувања за настраданите од ...

Во Фукушима 28 работници примиле високи дози на зрачење

Алфа - 16.04.2011

Јапонските власти ја информираа Меѓународната агенција за атомска енергија дека 28 работници од нуклеарната електрана Фукушина-Даичи примиле високи дози на радиоактивно зрачење, во обид да ја ...

Во Фукушима 28 работници примиле високи дози на зрачење

Идивиди - 16.04.2011

Виена, 16 април 2011 (МИА) - Јапонските власти ја информираа Меѓународната агенција за атомска енергија дека 28 работници од нуклеарната електрана Фукушина-Даичи примиле високи дози на радиоактивно ...

Во Фукушима 28 работници примиле високи дози на зрачење

Сител - 16.04.2011

Јапонските власти ја информираа Меѓународната агенција за атомска енергија дека 28 работници од нуклеарната електрана Фукушина-Даичи примиле високи дози на радиоактивно зрачење, во обид да ја ...

Јапонската нуклеарка озрачила овци во Словачка

Канал5 - 16.04.2011

Хаваријата во јапонската нуклеарна централа ја почувствувале овци ви централна Словачка, во чие млеко биле забележани зголемени количини на радиоактивен јод, покажале анализите, пренесува агенцијата ...

Нивото на радијација на морската вода крај нуклеарката „Фукушима 1“ се зголеми

МРТ - 16.04.2011

Содржината на радиоактивни материи во морската вода во близина на вториот реактор на јапонската атомска централа „Фукушима 1“ се зголеми неколку пати во последните неколку дена што укажува дека ...

28 работници од Фукушима примиле високи дози на радиоактивно зрачење

Точка - 16.04.2011

Меѓународната агенција за атомска енергија соопшти дека според информациите од јапонските власти 28 работници од нуклеарната електрана Фукушина – Даичи примиле високи дози на радиоактивно зрачење.

Фукушима: Сериозно озрачени 28 работници

Курир - 16.04.2011

Од 300 работници колку што работеле во централата Фукушима, 28 примиле доза од најмалку 100 милисиверти радиоактивно зрачење.

Работниците од Фукушима примиле високи дози на радиоактивно зрачење

Press24 - 16.04.2011

Според информациите од јапонските власти, 28 работници од нуклеарката Фукушима примиле високи дози на радиоактивно зрачење, соопшти Меѓународната агенција за атомска енергија Од вкупно 300 работници, ...

Првична отштета за настраданите околу Фукушима 1

Deutsche Welle - 15.04.2011

Речиси 50 илјади домаќинства во забранетата зона околу нуклеарката Фукушима треба да добијат првично обесштетување од Тепко, компанијата-сопственик на нуклеарката.

Отштета за евакуираните од Фукушима

Оn.net - 15.04.2011

50 милијарди јени (600 милиони долари) е првата рата од отштетата која компанијата сопственик на нуклеарката во Фукушима ќе им ја исплати на евакуираните жители од ...

Свет - Харакири на старец од Фукушима

Време - 15.04.2011

Најстариот жител на едно село во близина на оштетената нуклеарна централа „Фукушима“ изврши самоубиство, а неговото семејство тврди дека најверојатна причина за неговото харакири е најавената ...

Калеидоскоп - 102-годишен Јапонец се самоуби за да не се сели

Вест - 15.04.2011

ТОКИО (Ројтерс) - Сто и двегодишен Јапонец од едно од селата во близина на хаварисаната нуклеарна централа "Фукушима Даичи" се самоуби, а неговото семејство вели дека можеби причината е можното ...

Педесет илјади семејства околу „Фукушима“ ќе добијат отштета

Телма - 15.04.2011

Компанијата „Токио електрик пауер“ (ТЕПКО), која стопанисува со оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“, соопшти денеска дека првите обештетувања кои ќе ги исплати ќе изнесуваат околу 599 милиони ...

Стогодишник од Фукушима избра смрт наместо евакуација

Дневник - 15.04.2011

Сто и двегодишен Јапонец, најстариот жител во регионот околу хаварисаната нуклеарна централа „Фукушима“, си го одзел животот бидејќи не сакал да го напушти својот дом согласно наредбата за евакуација.

Канцеролози бараат резерви крв од работниците во Фукушима

Форум - 15.04.2011

Група јапонски канцеролози побараа собирање на матични клетки од крвта на работниците од оштетената нуклеарна централа „Фукушима-1“ како мерка на претпазливост за случај на нивно смртоносно ...

Канцеролози сакаат резерви крв од работниците во Фукушима

Алфа - 15.04.2011

Група јапонски канцеролози побараа собирање на матични клетки од крвта на работниците од оштетената нуклеарна централа Фукушима како мерка на претпазливост за случај на нивно смртоносно изложување на ...

ТЕПКО ќе исплати 600 милиони долари отштета за 50.000 јапонски семејства

Алсат-М - 15.04.2011

Компанијата „Токио електрик пауер“ (ТЕПКО), која стопанисува со оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“, соопшти денеска дека првите обештетувања кои ќе ги исплати ќе изнесуваат околу 599 милиони ...

ТЕПКО ќе исплати 600 милиони долари отштета за 50.000 јапонски семејства

Алфа - 15.04.2011

Компанијата „Токио електрик пауер“ (ТЕПКО), која стопанисува со оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“, соопшти денеска дека првите обештетувања кои ќе ги исплати ќе изнесуваат околу 599 милиони ...

Канцеролози сакаат резерви крв од работниците во Фукушима

МРТ - 15.04.2011

Група јапонски канцеролози побараа собирање на матични клетки од крвта на работниците од оштетената нуклеарна централа Фукушима како мерка на претпазливост за случај на нивно смртоносно изложување на ...

Отштета од 600 милиони долари за жителите на Фукушима

Канал5 - 15.04.2011

Токиската компанија ТЕПКО која управува со оштетената нуклеарна централа во Фукушима соопшти дека ќе исплати прва отштета на околу 50.000 домаќинства кои живеат околу централата во висина од 600 ...

ТЕПКО ќе исплати 600 милиони долари отштета за 50.000 јапонски семејства

МРТ - 15.04.2011

Компанијата „Токио електрик пауер“ (ТЕПКО), која стопанисува со оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“, соопшти денеска дека првите обештетувања кои ќе ги исплати ќе изнесуваат околу 599 милиони ...

Канцеролози сакаат резерви крв од работниците во Фукушима

Точка - 15.04.2011

Група јапонски канцеролози побараа собирање на матични клетки од крвта на работниците од оштетената нуклеарна централа Фукушима како мерка на претпазливост за случај на нивно смртоносно изложување на ...

Оштета од 600 милиони долари за евакуираните од околината на “Фукушима“

Точка - 15.04.2011

Токиската компанија за електрична енергија “ТЕРСО“, која управува со оштетената нуклеарна централа “Фукушима“, соопшти дека првиот надоместок од штетата што ќе исплaти на евакуираните лица од ...

Матични клетки од работниците на Фукушима- мерка за претпазливост

Нетпрес - 15.04.2011

Јапонски канцелорози побараа собирање на матични клетки од крвта на работниците од “Фукушима“ како мерка на претпазливост.

Оштета од 600 милиони долари за евакуираните од околината на “Фукушима“

Нетпрес - 15.04.2011

Токиската компанија за електрична енергија “ТЕРСО“, која управува со оштетената нуклеарна централа “Фукушима“, соопшти дека првиот надоместок од штетата што ќе испалти на евакуираните лица од ...

ТЕПКО ќе исплати речиси 600 милиони долари отштета за 50.000 јапонски семејства

Press24 - 15.04.2011

Компанијата „Токио електрик пауер“ (ТЕПКО), која стопанисува со оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“, соопшти денеска дека првите обештетувања кои ќе ги исплати ќе изнесуваат околу 599 милиони ...

Канцеролози сакаат резерви крв од работниците во Фукушима

Press24 - 15.04.2011

Јапонски канцеролози побараа собирање на матични клетки од крвта на работниците од Фукушима како мерка на претпазливост во случај на нивно смртоносно изложување на радијација Специјалисти за лечење ...

Русија испраќа специјален тим кој ќе оцени последиците од хаваријата во „Фукушима 1"

Inpress - 15.04.2011

Москва, 15. април 2011 (ИНПРЕС) Русија испраќа специјален тим кој ќе ги оцени последиците од хаваријата во нуклеарната централа „Фукушима 1".

Потрага по жртвите од цунамито околу централата Фукушима

А1 - 14.04.2011

Јапонските полицајци во заштитна облека денеска започнаа првпат по земјотресот и цунамито на 11 март да трагаат по телата на жртвите внатре во кругот од 10 километри околу настраданата нуклеарна ...

Коцкање со планетата

Утрински - 14.04.2011

Последиците од земјотресот во Јапонија - особено тековната криза во нуклеарката „Фукушима“ - одекнуваат сериозно за набљудувачите на американскиот финансиски крах што и' претходеше на големата ...

Јапонија ќе создава две резервни престолнини

БркајРабота - 14.04.2011

Североисточниот дел на Јапонија повторно беше потресен од нов силен земјотрес. Потресот е регистриран во 12,09 часот по локално време и е со магнитуда од 5,5 степени.

Нова престолнина во Јапонија?!

Алфа - 14.04.2011

Руските медиуми пренесуваат дека група од 200 јапонски пратеници предложиле да се создадат две резервни престолнини на Јапонија, во случај Токио да настрада од катастрофален земјотрес.

Првпат потрага по жртвите од цунамито околу централата Фукушима

Алфа - 14.04.2011

Јапонските полицајци во заштитна облека денеска започнаа првпат по земјотресот и цунамито на 11 март да трагаат по телата на жртвите внатре во кругот од 10 километри околу настраданата нуклеарна ...

Областа околу „Фукушима 1“ може да остане без луѓе во наредните 20 години

Капитал - 14.04.2011

Областа околу атомската централа “Фукушима 1“ може да стане ненаселена за следните десет до дваесет години, изјави денеска советник на јапонската Влада.

Јапонската полиција пронајде десет тела на жртви од цунамито

Кајгана - 14.04.2011

Jапонската полиција пронајде тела на 10 жртви на цунамито, за време на првото пребарување на зоната, во кругот од 10 километри околу нуклеарната централа Фукушима 1.

Јапонската полиција пронајде десет тела на жртви од цунамито

Форум - 14.04.2011

Јапонската полиција пронајде тела на десет жртви на цунамито, за време на првото пребарување на зоната, во кругот од 10 километри околу нуклеарната централа „Фукушима 1“ Неколку стотици полицајци во ...

Високи нивоа на радијација во риби и зеленчуци околу „Фукушима 1“

Сител - 14.04.2011

Јапонската влада откри високи нивоа на радијација во рибите и зеленцуците од реонот на оштетената централа „Фукушима-1“, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на најнови податоци на јапонското ...

Високи нивоа на радијација во риби и зеленчуци околу „Фукушима 1“

МРТ - 14.04.2011

Јапонската влада откри високи нивоа на радијација во рибите и зеленцуците од реонот на оштетената централа „Фукушима-1“, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на најнови податоци на јапонското ...

Прва потрага по настрадани околу Фукушима

Канал5 - 14.04.2011

Прв пат по катастрофалниот земјотрес и цунамито во Јапонија, спасувачи тргнаа во потрага по жртвите околу нуклеарната централа Фукушима.

Опаѓа довербата во САД и Германија во нуклеарните централи

Точка - 14.04.2011

Катастрофата во нуклеарната електрана Фукушима драстично ги промени ставовите на граѓаните во Германија и САД во однос на нуклеарната енергија, покажува истражувањето на агенцијата „GfK“.

Првпат потрага по жртвите од цунамито околу централата Фукушима

Точка - 14.04.2011

Јапонските полицајци во заштитна облека денеска започнаа првпат по земјотресот и цунамито на 11 март да трагаат по телата на жртвите внатре во кругот од 10 километри околу настраданата нуклеарна ...

Јапонец стар 102 години се самоубил, бидејќи не сакал да го евакуираат

Точка - 14.04.2011

Јапонец (102) од село недалеку од тешко оштетената нуклеарка “Фукушима“ се самоубил, а неговото семејство верува дека го направил тоа затоа што одбил да биде евакуиран.

Јапонија ќе создава две резервни престолнини

Курир - 14.04.2011

Североисточниот дел на Јапонија повторно беше потресен од нов силен земјотрес. Потресот е регистриран во 12,09 часот по локално време и е со магнитуда од 5,5 степени.

Јапонец стар 102 години се самоубил, бидејќи не сакал да го евакуираат

Нетпрес - 14.04.2011

Јапонец (102) од село недалеку од тешко оштетената нуклеарка “Фукушима“ се самоубил, а неговото семејство верува дека го направил тоа затоа што одбил да биде евакуиран.

“Фукушима 1“ крие нуклеарно оружје?

Нетпрес - 14.04.2011

Јапонската атомската електрана “Фукушима 1“, можеби сокрива повеќе отколку само реактори за производство на струја, бидејќи голем сомнеж на нештата фрлил пожарот кој се појавил во четвртиот реактор.

Пронајдени 10 мртви тела близу „Фукушима“

Курир - 14.04.2011

Јапонската полиција соопшти дека пронашла десет тела на жртви на цунамито од 11 март околу нуклеарката во Фукушима, североисточно од Јапонија, каде продолжува испумпување на радиоактивна вода.

Зеленчукот и рибите во Јапонија високо озрачени

Inpress - 14.04.2011

Токио, 14. април 2011 (ИНПРЕС) Високи нивоа на радијација во рибите и зеленцуците забележа Јапонската влада во реонот на нуклеарната централа „Фукушима-1“.

Свет - „Фукушима“ е новиот „Чернобил“

Време - 13.04.2011

Јапонската нуклеарна централа „Фукушима“ претставува еднаква закана како „Чернобил“, откако јапонските власти вчера го зголемија степенот на скалата на опасност од радијација од пет на максимални ...

Радиоактивна контаминација на океанот

Интелект - 13.04.2011

Со зголемена опасност од експлозија на нуклеарната централа Фукушима во Јапонија, голема количина радиоактивна вода беше исфрлена во Пацифичкиот океан.

Свет - Фукушима се изедначи со Чернобил

Вест - 13.04.2011

ТОКИО, 13 април (Ројтерс) - Јапонија вчера ја спореди нуклеарната катастрофа во Фукушима со најголемата нуклеарна трагедија во светот - Чернобил откако новите податоци покажаа дека во првите денови ...

„Фукушима“ како „Чернобил“

Утрински - 13.04.2011

ТОКИО - Втор голем земјотрес со интензитет од 6,3 степени вчера беше почувствуван во североисточниот дел на Јапонија, разнишувајќи ги зградите во централниот дел на Токио.

Земјата се тресе - битката со „Фукушима“ не престанува

Телма - 13.04.2011

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска североисточниот дел на Јапонија, а потресот е почувствуван и во Токио, соопшти Јапонската метеоролошка агенција.

Фукушима стана Чернобил

Дневник - 13.04.2011

Нуклеарната хаварија во Фукушима од вчера официјално е изедначена со таа во Чернобил пред 25 години, иако ситуацијата полека се стабилизира и радијацијата ослободена во јапонската централа е ...

Уште еден земјотрес во Јапонија – властите не успеваат да го запрат истекувањето на радијација

Алфа - 13.04.2011

Уште еден земјотрес, овој пат со магнитуда од 5,8 степени по Рихтер денеска го погоди североисточниот дел на Јапонија. Епицентарот на потресот бил во префектурата Фукушима а од неговата силина се ...

Повторно земјотрес во Јапонија

Алсат-М - 13.04.2011

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска североисточниот дел на Јапонија, а потресот е почувствуван и во Токио, соопшти Јапонската метеоролошка агенција.

Јапонија повторно погодена од земјотрес

Идивиди - 13.04.2011

Токио, 13 април 2011 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска североисточниот дел на Јапонија, а потресот е почувствуван и во Токио, соопшти ...

Фукушима изедначена со Чернобил

Н.Македонија - 13.04.2011

Графит во напуштениот украински град Припјат со саркофагот на Чернобил во позадина Јапонија вчера го зголеми степенот на опасност од нуклеарната катастрофа кај централата „Фукушима“ на највисоко, ...

Јапонија повторно погодена од земјотрес

Капитал - 13.04.2011

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска североисточниот дел на Јапонија, а потресот е почувствуван и во Токио, соопшти Јапонската метеоролошка ...

Киријенко:Јапонија претерува со размерите на катастрофата во Фукушима

Форум - 13.04.2011

Јапонските власти претеруваат кога ги опишуваат размерите на најтешката нуклеарна катастрофа во таа земја за да ги спасат осигурителните компании, изјави Сергеј Киријенко, шеф на руската нуклеарна ...

Јапонија повторно погодена од земјотрес

МРТ - 13.04.2011

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска североисточниот дел на Јапонија, а потресот е почувствуван и во Токио, соопшти Јапонската метеоролошка агенција.

Јапонија повторно погодена од земјотрес

Сител - 13.04.2011

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска североисточниот дел на Јапонија, а потресот е почувствуван и во Токио, соопшти Јапонската метеоролошка агенција.

Ширењето на радијацијата од “Фукушима 1“ не може да биде сопрено

Сител - 13.04.2011

Јапонските експерти денеска соопштиле дека неможат да го сопрат ширењето на радијацијата од оштетената нуклеарка “Фукушима 1“, објави новинската агенција “Кјодо“, пренесува Нетпрес.

Областа околу „Фукушима 1“ може да остане без луѓе во наредните 20 години

Сител - 13.04.2011

Областа околу атомската централа „Фукушима 1“ може да стане ненаселена за следните десет до дваесет години, изјави денеска советник на јапонската Влада.

Ширењето на радијацијата од “Фукушима 1“ не може да биде сопрено

Точка - 13.04.2011

Јапонските експерти денеска соопштиле дека неможат да го сопрат ширењето на радијацијата од оштетената нуклеарка “Фукушима 1“, објави новинската агенција “Кјодо“, пренесува Нетпрес.

Радијација од “Фукушима 1“ откриена во Романија

Точка - 13.04.2011

Радиоактивен јод бил најден во снегот на панината Чјахлоу во Романија, соопштиле денеска надлежните служби во оваа земја.

Јапонија и денес потресена од земјотрес

Курир - 13.04.2011

Североисточниот дел на Јапонија денес повторно се потресе од з емјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала .

Ширењето на радијацијата од “Фукушима 1“ не може да биде сопрено

Нетпрес - 13.04.2011

Јапонските експерти денеска соопштиле дека неможат да го сопрат ширењето на радијацијата од оштетената нуклеарка “Фукушима 1“, објави новинската агенција “Кјодо“, пренесува Нетпрес.

Радијација од “Фукушима 1“ откриена во Романија

Нетпрес - 13.04.2011

Радиоактивен јод бил најден во снегот на панината Чјахлоу во Романија, соопштиле денеска надлежните служби во оваа земја.

Фукушима може да остане без население во следните две децении

Курир - 13.04.2011

Областа околу атомската централа „Фукушима 1“ може да стане ненаселена за следните десет до дваесет години, изјави денеска советник на јапонската Влада.

Радијацијата во Јапонија изедначена со Чернобил

А1 - 12.04.2011

Властите во Јапонија ја кренаа од петто на седмо, највисоко ниво опасноста од нуклеарно зрачење, еднакво на она од катастрофата од Чернобил.

Сепак седми степен на опасност

Deutsche Welle - 12.04.2011

Јапонските власти денеска и официјално го покачија нивото на опасност од атомската централа Фукушима 1 на највисокиот степен.

Јапонската нуклеарна катастрофа рангирана како Чернобил

Р.С.Европа - 12.04.2011

Јапонската агенција за нуклеарна заштита го вклучи алармот за безбедност од нуклеарната криза на највисоско ниво, односно на 7 ниво што е ист степен како катастрофата од 1986 година во Чернобил.

Фукушима е новиот Чернобил

Оn.net - 12.04.2011

Фукушима и официјално претставува подеднаква закана како Чернобил, откако јапонските власти го зголемија нивото на опасност од 5 на максимални ...

Фукушима како Чернобил

Р.С.Европа - 12.04.2011

Во Јапонија на највисоко седмо ниво е подигнато нивото на опасност од радиоактивност од нуклеарната централа Фукушима која беше оштетена од земјотресот и цунамито пред еден месец.

Свет - Јапонија ја прошири зоната за нукеларна евакуација

Вест - 12.04.2011

ТОКИО, 12 април (Ројтерс) - Јапонија вчера ја прошири зоната за евакуација околу хаварисаната нуклеарна централа поради високото ниво на насобрана радијација, откако силен повратен удар ја потресе ...

Нов земјотрес ја стресе Јапонија

Утрински - 12.04.2011

ТОКИО - Силен земјотрес ја затресе Јапонија вчера и точно еден месец по земјотресот и цунамито што ја предизвикаа најголемата нуклеарна криза по Чернобил.

Фукушима се изедначи со Чернобил - Нови силни земјотреси

Телма - 12.04.2011

Количеството на испуштената радијација од јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ може да го надмине обемот од нуклеарната хаварија во Чернобил во 1986 година, изјави денеска претставник на ...

„Фукушима 1“ може да ја надмине хаваријата во Чернобил

Утрински - 12.04.2011

Kомпанијата оператор TEPKO соопшти дека количеството на испуштената радијација од јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ може да го надмине обемот од нуклеарната хаварија во Чернобил во 1986 ...

Нов земјотрес ја разниша Фукушима

Дневник - 12.04.2011

Претседателот на енергетската компанија ТЕПКО, Масатака Шимиѕу, вчера точно во 14.46 часот,еден месец по ударот на земјотресот, се поклони и една минута молчеше во знак на почит кон жртвите Како ...

Јапонската катастрофа може да е поголема и од Чернобил

Алсат-М - 12.04.2011

Количеството на испуштената радијација од јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ може да го надмине обемот од нуклеарната хаварија во Чернобил во 1986 година, изјави денеска претставник на ...

Радијацијата од „Фукушима 1“ може да ја надмине Чернобил

Идивиди - 12.04.2011

Токио, 12 април 2011 (МИА) - Количеството на испуштената радијација од јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ може да го надмине обемот од нуклеарната хаварија во Чернобил во 1986 година, изјави ...

Нов земјотрес во Јапонија – нивото на опасност од радијација на највисок можен степен

Алфа - 12.04.2011

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтер повторно го потресе северозападниот дел на Јапонија само 12 часа откако во истиот реон беше регистриран и потрес со јачина од 6,6 степени.

„Фукушима 1“ може да ја надмине хаваријата во Чернобил

БркајРабота - 12.04.2011

Kомпанијата оператор TEПKO соопшти дека количеството на испуштената радијација од јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ може да го надмине обемот од нуклеарната хаварија во Чернобил во 1986 ...

Јапонија: Највисоко ниво на катастрофата

Кајгана - 12.04.2011

Јапонија го зголеми нивото на радијација по катастрофата во нуклеарната централа Фукушима од пет на највисоката седум, со што катастрофата е израмнета со онаа што во 1986 година се случи во Чернобил.

Максимална опасност од нуклеарна хаварија

Дневник - 12.04.2011

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтер повторно го потресе северозападниот дел на Јапонија и беше почуствуван и во Токио .

Јапонија: Највисоко ниво на катастрофата

Форум - 12.04.2011

Јапонија го зголеми нивото на радијација по катастрофата во нуклеарната централа Фукушима од пет на највисоката седум, со што катастрофата е израмнета со онаа што во 1986 година се случи во Чернобил ...

Кризата во Фукушима 1 изедначена со Чернобил

Дневник - 12.04.2011

Јапонските власти прогласија денеска седми степен на кризата во атомската централа Фукушима со што таа е изедначена со катастрофата во Чернобил од 1986 година .

Серија земјотреси во Јапонија, Фукушима ризична исто колку и Чернобил

Капитал - 12.04.2011

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтер повторно го потресе северозападниот дел на Јапонија и беше почуствуван и во Токио, соопштија светските агенции.

Јапонија пред вистинска атомска катастрофа

Алсат-М - 12.04.2011

апонската атомска сага се приближува до катастрофата која ù се случуваше на Европа во 1986 година со хаваријата во украинската атомска централа Чернобил.

Ситуацијата во „Фукушима 1“ постепено се стабилизира

Идивиди - 12.04.2011

Токио, 12 април 2011 (МИА) - Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека ситуацијата во оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“ се стабилизира постепено и дека истекувањето на радијација се намалува.

Нов земјотрес регистриран во северозападниот дел на Јапонија

МРТ - 12.04.2011

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтер повторно го потресе северозападниот дел на Јапонија и беше почуствуван и во Токио, соопштија светските агенции.

Нивото на радијацијата од „Фукушима 1“ може да ја надмине нуклеарната хаварија во Чернобил

Сител - 12.04.2011

Количеството на испуштената радијација од јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ може да го надмине обемот од нуклеарната хаварија во Чернобил во 1986 година, изјави денеска претставник на ...

Радијацијата од „Фукушима 1“ може да ја надмине хаварија во Чернобил

МРТ - 12.04.2011

Количеството на испуштената радијација од јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ може да го надмине обемот од нуклеарната хаварија во Чернобил во 1986 година, изјави денеска претставник на ...

Нов земјотрес регистриран во северозападниот дел на Јапонија

Сител - 12.04.2011

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтер повторно го потресе северозападниот дел на Јапонија и беше почуствуван и во Токио, соопштија светските агенции.

Радијацијата во Јапонија на ниво на Чернобил

Канал5 - 12.04.2011

Нивото на радијација во Јапонија го достигна она на катастрофата во Чернобил. Тамошните власти го зголемија нивото на опасност од контаминација од петто на седмо, и највисоко ниво на меѓународната ...

Нови силни земјотреси, Фукушима го престигнува Чернобил

Кирилица - 12.04.2011

Количеството на испуштената радијација од јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ може да го надмине обемот од нуклеарната хаварија во Чернобил во 1986 година, изјави денеска претставник на ...

Евакуиран персоналот во Фукушима, пумпите работат нормално

МРТ - 12.04.2011

Операторот на хаварисаната јапонска нуклеарна централа Фукушима, ТЕПКО, објави денеска дека по серијата силни земјотреси персоналот од нуклеарката е евакуиран, но дека пумпите во реакторите 1,2 и 3 ...

Наото Кан: Ситуацијата во „Фукушима 1“ постепено се стабилизира

Сител - 12.04.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека ситуацијата во оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“ се стабилизира постепено и дека истекувањето на радијација се намалува.

Кан: Ситуацијата во „Фукушима 1“ постепено се стабилизира

Кирилица - 12.04.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека ситуацијата во оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“ се стабилизира постепено и дека истекувањето на радијација се намалува - Постепено реакторите на ...

МААЕ: Хаваријата во „Фукушима 1“ е неспоредлива со чернобилската

Сител - 12.04.2011

Одлуката на јапонските власти да го зголемат нивото на радиоактивност во оштетената нуклеарна централа „Фукушима 1“ до максимални седум степени не значи дека катастрофата во оваа нуклеарка е иста ...

Фукушима го надминува Чернобил

Вечер - 12.04.2011

Повеќе од 400 подземни потреси со магнитуда од над 5 степени се регистрирани во Јапонија по 11 март, кога островот Хоншу беше погоден од катастрофалниот земјотрес со јачина од 9 степени според Рихтер ...

Јапонија: Највисоко ниво на катастрофата

Точка - 12.04.2011

Јапонија го зголеми нивото на радијација по катастрофата во нуклеарната централа Фукушима од пет на највисоката седум, со што катастрофата е израмнета со онаа што во 1986 година се случи во Чернобил.

Евакуиран персоналот во Фукушима, пумпите работат нормално

Точка - 12.04.2011

Операторот на хаварисаната јапонска нуклеарна централа Фукушима, ТЕПКО, објави денеска дека по серијата силни земјотреси персоналот од нуклеарката е евакуиран, но дека пумпите во реакторите 1,2 и 3 ...

Јапонскиот премиер тврди дека ситуацијата во “Фукушима“ се стабилизира

Точка - 12.04.2011

Јапонскиот премиер, Наото Кан изјавил дека ситуацијата во нуклеарната електрана “Фукушима“ полека се стабилизира и дека се намалува количеството на радијација што истекува од неа.

Јапонија сеуште се тресе- катастрофата ќе го надмине Чернобил

Press24 - 12.04.2011

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтер повторно го потресе северозападниот дел на Јапонија и беше почуствуван и во Токио, соопштија светските агенции.

ФОТО: Кризата во Фукушима изедначена со онаа во Чернобил

Нетпрес - 12.04.2011

Јапонските власти, кризата во атомската електрана “Фукушима 1“, денес ја прогласија за нуклерна криза од седми степен, со што е изедначена со катастрофата во Чернобил од 1986 година.

„Фукушима 1“ може да ја надмине хаваријата во Чернобил

Курир - 12.04.2011

Kомпанијата оператор TEPKO соопшти дека количеството на испуштената радијација од јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ може да го надмине обемот од нуклеарната хаварија во Чернобил во 1986.

Кризата во Фукушима 1 изедначена со онаа во Чернобил

eReporter - 12.04.2011

Јапонските власти прогласија денеска седми степен на кризата во атомската централа Фукушима со што таа е изедначена со катастрофата во Чернобил од 1986 година.

Нови потреси во Јапонија, последниот со јачина од 6,6 степени според Рихтер

Канал 77 - 12.04.2011

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтер повторно го потресе северозападниот дел на Јапонија и беше почуствуван и во Токио, соопштија светските агенции.

Јапонскиот премиер тврди дека ситуацијата во “Фукушима“ се стабилизира

Нетпрес - 12.04.2011

Јапонскиот премиер, Наото Кан изјавил дека ситуацијата во нуклеарната електрана “Фукушима“ полека се стабилизира и дека се намалува количеството на радијација што истекува од неа.

Јапонија призна: Фукушима поопасна од Чернобил

еФакт - 12.04.2011

Месец по катастрофата и почетокот на нуклеарната криза Јапонија крена нивото на хаваријата во нуклеарната централа Фукушима “1 од досегашната петта до максималната седма степен за меѓународна скала ...

Фукушима 1 може да го надмине Чернобил

Македонија24 - 12.04.2011

Свет - Македониjа 24, , Фукушима 1 може да го надмине Чернобил , "Количеството на испуштена радијација од јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ може да ја надмине хаваријата што беше во Чернобил ...

Седмо ниво на опасност од радијација во Фукушима - проблемот ќе го надмине Чернобил

Inpress - 12.04.2011

Токио, 12. април 2011 (ИНПРЕС) Во Јапонија е прогласено највисокото седмо ниво на опасност од радиоактивност од нуклеарната централа Фукушима која беше оштетена од земјотресот и цунами брановите од ...

Кан - Ситуацијата во Фукушима се стабилизира

Inpress - 12.04.2011

Токио, 12. април 2011 (ИНПРЕС) Јапонскиот премиер Наото Кан денеска изјави дека ситуацијата во нуклеарната централа во Фукушима „полека се стабилизира“ и дека истекот на радиоактивни материјали се ...

МААЕ - „Фукушима" е „целосно различна" од Чернобил

Inpress - 12.04.2011

Виена, 12. април 2011 (ИНПРЕС) Актуелната нуклеарна криза во Северна Јапонија е „целосно различна" од несреќата во Чернобил од 1986 година, иако двата инциденти се со иста мерка на закана според ...

Има ли крај на маките?

Deutsche Welle - 11.04.2011

Граѓаните на Јапонија рано утринава (11.04) им оддадоа почит на жртвите на катастрофалниот земјотрес, што ја погоди земјата пред точно еден месец.

Проширување на зоната за евакуација околу Фукушима?

Р.С.Европа - 11.04.2011

Јапонската влада се подготвува да ја прошири евакуационата зона околу оштетената нуклеарна централа Фукушима. Сегашната зона за евакуација е 20 километри околу нуклеарката, но владиниот портпарол ...

Свет - Наото Кан ги посетува најпогодените области

Време - 11.04.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан вчера го посети крајбрежниот град Ишиномаки со 163.000 жители во областа Мијаги, кој е еден од најпогодените јапонски префектури од земјотресот и цунамито што се случија ...

Свет - Можно е да престане испуштањето радиоактивна вода

Вест - 11.04.2011

ТОКИО, 11 април (Ројтерс) - Јапонија вчера изрази надежи дека испуштањето на радиоактивна вода во морето ќе престане, поради што би требало да се намали загриженоста кај соседните Кина и Јужна Кореја ...

Околу 17.000 луѓе излегоа на антинуклеарни протести во Токио

Капитал - 11.04.2011

На две места во Токио вчера се собраа околу 17.500 луѓе кои протестираа против нуклеарната централа и поради долготрајната криза во Фукушима, која се наоѓа на само 220 километри од јапонската ...

Јапонските власти повикаа на евакуација во поширок радиус околу Фукушима

Алсат-М - 11.04.2011

Јапонската влада повика да се евакуираат луѓето од поширок радиус од досега прогласениот прстен околу оштетената атомска електроцентрала „Фукушима-1“, пред се, заради истекување на радијација, ...

Нов земјотрес во Јапонија, еден месец по катаклизмата

Алфа - 11.04.2011

Јапонија и натаму се тресе, а новиот силен потрес со јачина од околу 7 степени според Рихтер, му се закани на источниот дел од земјата.

Јапонските власти повикаа на евакуација на луѓето во поширок радиус околу Фукушима

Сител - 11.04.2011

Јапонската влада повика да се евакуираат луѓето од поширок радиус од досега прогласениот прстен околу оштетената атомска електроцентрала „Фукушима-1“, пред се, заради истекување на радијација, ...

Не го знам дизајнерот Фукушима!!!

Канал5 - 11.04.2011

На модната недела во Атина, грчката телевизијата Стар им постави малку необични прашања на манекенките. Очигледно дека некои од нив се „фокусирани“ само на модата и до нив воопшто не допираат ...

Уште граѓани ќе бидат евакуирани од околината на „Фукушима“

МРТ - 11.04.2011

Јапонската влада соопшти денеска дека е потребно да се евакуираат уште луѓе во пошироката околина на оштетената нуклеарна централа Фукушима, од која и натаму се шири радијација по претрпените штети ...

Уште граѓани ќе бидат евакуирани од околината на „Фукушима“

Точка - 11.04.2011

Јапонската влада соопшти денеска дека е потребно да се евакуираат уште луѓе во пошироката околина на оштетената нуклеарна централа Фукушима, од која и натаму се шири радијација по претрпените штети ...

Земјотресот остави 150.000 Јапонци во засолништа

Нетпрес - 11.04.2011

Еден месец по разурнувачкиот земјотрес во Јапонија околу 150.000 луѓе продолжуваат да живеат во засолништа, јави ДПА, пренесоа светските агенции.

Јапонија, еден месец по разурнувачката катастрофа и еден ден по локалните избори

Нетпрес - 11.04.2011

Најмалку 150.000 лица во Јапонија живеат во засолништа и прифатни центри, еден месец по силниот земјотрес и разурнувачкото цунами, кои ја погодија “Земјата на изгрејсонцето“, објавува ДПА, пренесува ...

ВИДЕО: Нов силен земјотрес ја потресе Фукушима

Нетпрес - 11.04.2011

Точно еден месец од јапонската трагедија, земјата денеска е погодена од земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала, објави американската геолошка служба, пренесува Нетпрес.

Наото Кан му се заблагодари на светот за поддршката

Inpress - 11.04.2011

Токио, 11. април 2011 (ИНПРЕС) Јапонскиот премиер Наото Кан му се заблагодари на целиот свет за поддршката по катастрофата која ја погоди земјата.

Намален ризикот од истекување на радиоактивен материјал во „Фукушима 1“

Inpress - 11.04.2011

Токио, 11. април 2011 (ИНПРЕС) Ризикот од поголемо истекување на радиоактивен материјал од нуклеарната централа „Фукушима 1" во североисточна Јапонија е се помал, јавуваат одговорните во јапонската ...