TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заедничко на сите што беа на вчерашниот контрапротест е ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 09.12.2012

„Генералниот штрајк на лекарите специјалисти го носат околу 1400 лекари од цела Македонија а кои секојдневно го извразуваат со получасовно излегување пред своите матични институции веќе 25 дена, а ...

Контра-протестантите се членови на ВМРО-ДПМНЕ, велат од Самостојниот синдикат

Либертас - 09.12.2012

Реакција за вчерашниот контра-протест на лекарите пристигна од штрајкувачкиот одбор на Самостојниот Синдикат на Клинички Центри и други здравствени организации на РМ.

Зошто штрајкуваат лекарите во Европа, а зошто кај нас

Вечер - 09.12.2012

ДА ПРЕКИНЕ ШТРАЈКОТ, БАРААТ ЛЕКАРИ ОД КЛИНИЧКИ, ПРЕМИЕРОТ И ВЛАДАТА НАЈАВИЈА ЦЕЛОСНО СПРОВЕДУВАЊЕ НА ПРОЕКТОТ Колку ќе сработите, толку ќе заработите -Сакам да потенцирам дека Владата и јас лично ...

Зошто штрајкуваат европските, а зошто македонските доктори

Press24 - 09.12.2012

Преглед на дел од протестите кои докторите и медицинскиот персонал ги превзедоа изминатите месеци во неколку европски држави, членки на ЕУ, и причините поради кои се одлучија на ваков чекор.

Разликата меѓу штрајкот на европските и македонските доктори

Курир - 09.12.2012

Штрајкот е легитимен израз на незадоволство од страна на група на граѓани. Сепак за општеството и граѓаните е важно кој и за што штрајкува.

Македонските лекари штрајкуваат веќе 26 дена

Inpress - 09.12.2012

Скопје, 9. декември 2012 (ИНПРЕС) Неколку стотици македонски лекари веќе 26 дена штрајкуваат против предложените измени од страна на Министерот за здравство Никола Тодоров околу начинот на плаќање на ...

Која е разликата во штрајкот на европските и македонските доктори

Maxim - 09.12.2012

Преглед на дел од протестите кои докторите и медицинскиот персонал ги превзедоа изминатите месеци во неколку европски држави, членки на ЕУ, и причините поради кои се одлучија на ваков чекор.

Протест на лекарите пред Влада

24 Вести - 08.12.2012

Лекарите од скопските клиники и од други болници во земјава денеска на протест пред зградата на Владата. Протестот е отворен и за граѓаните, здруженијата и за сите што сакаат да му дадат поддршка на ...

Лекарите кои не го поддржуваат штрајкот побараа лекарите да се вратат во ординациите

24 Вести - 08.12.2012

Лекари од универзитетските клиники во Скопје, кои не го поддржуваат штрајкот на нивните колеги пред Владата, повикаа на разумност и побараа лекарите да се вратат во нивните ординации меѓу пациентите.

Лекарите на „операција штрајк“ пред Владата

Р.С.Европа - 08.12.2012

Лекарите специјалисти побара преговори со премиерот, откако 25 дена министерот за здравство го игнорира нивниот штрајк. Лекарите специјалисти побараа преговори со премиерот, откако 25 дена министерот ...

Докторите му ја пееја државната химна на Тодоров

Вест - 08.12.2012

Штрајкот на лекарите и другите здравствени работници кои се против владиниот модел за плата по учинок денес продолжи со протест пред Владата.

Лекарите денеска пред Влада

Утрински - 08.12.2012

Лекарите за денеска во 12.05 часот закажаа протест пред Владата. Со него сакаат да ги изразат револтот за притисоците со кои се прават обиди да се задуши штрајкот на белите мантили, но и за ...

Лекари од Клинички центар: Пациентите имаат предност

МКД - 08.12.2012

Лекари од универзитетските клиники во Скопје, кои не го поддржуваат штрајкот на нивните колеги пред Владата, повикаа на разумност и побараа тие да се вратат во нивните ординации меѓу пациентите.

Лекарите бараат оставка од Тодоров и разговори со Груевски

МКД - 08.12.2012

Незадоволството на лекарите од државните клиники од владиниот модел за плата по учинок денес продолжи со протест пред Владата.

Група лекари одржа протест против штрајкот

Телма - 08.12.2012

Веднаш по маршот на лекарите пред Владата, група лекари од Клиничкиопт центар одржаа протест пред зградата на Министерството за здравство.

Лекари од Клинички - Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет

Утрински - 08.12.2012

Лекари од универзитетските клиники во Скопје, кои не го поддржуваат штрајкот на нивните колеги пред Владата, повикаа на разумност и побараа тие да се вратат во нивните ординации меѓу пациентите.

Лекарите се собраа на протест пред Владата

Утрински - 08.12.2012

Штрајкот на лекарите и другите здравствени работници кои се против владиниот модел за плата по учинок денес продолжи со протест пред Владата.

Штрајкувачите не ги послушаа инспекторите, одат пред Владата

Дневник - 08.12.2012

По 24 дена штрајк, лекарите од скопските клиники и од други болници во земјава денеска во 12 часот и 5 минути ќе одржат протестен собир пред зградата на Владата.

Штрајкувачите одат пред Владата

Н.Македонија - 08.12.2012

Лекарите што штрајкуваат за денеска закажаа протестен марш од скопскиот градски парк до Владаат. За да се реши проблемот со штрајкот, три недели откако почна, Лекарската комора понуди помош за ...

Лекарите своите права ќе ги бараат преку штрајк пред Владата во 12 часот

Превентус - 08.12.2012

Лекарите и понатаму продолжуваат со нивниот штрајк кој е закажан за денес во 12.05 пред Владата за да го изразат револтот од односот на министерот за здравство Никола Тодоров, кој го воведе системот, ...

ВИДЕО: Лекарите се собраа на протест пред Владата

А1 On - 08.12.2012

Лекарите од скопските клиники но и од другите болници во земјата се собраа на протест пред Владата. Тие претходно истакнаа дека штрајкот ќе биде отворен и за сите граѓани кои сакаат да им се ...

Лекарите-штрајкувачи протестираа пред Влада

Н.Македонија - 08.12.2012

Со марш од фонтаната во Градскиот парк до зградата на Владата лекарите од цела Македонија, заедно со граѓаните кои ги поддржуват, го изразија своето незадоволство од работата на Никола Тодоров, ...

Ставриќ до Тодоров: Не се обидувајте со контрапротести, со сила, со закани, нема да не скршите

А1 On - 08.12.2012

Оставка на министерот за здравство, Никола Тодоров и под итно власта да престане со примената на сите недемократски средства за да се скрши штрајкот.

Протест и контра-протест на лекарите

Кајгана - 08.12.2012

Незадоволни од моделот за плата по учинок, лекарите од државното здравство денеска штрајкуваа пред зградата на Владата, а во исто време лекарите кои не го поддржуваат штрајкот ги повикаа своите ...

Лекари од Клинички: Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет

Дневник - 08.12.2012

Лекари од универзитетските клиники во Скопје, кои не го поддржуваат штрајкот на нивните колеги пред Владата, повикаа на разумност и побараа тие да се вратат во нивните ординации меѓу пациентите.

Протестираа лекари кои сакаат плата по учинок

Н.Македонија - 08.12.2012

Лекари од Универзитетските клиники во Скопје, кои не го поддржуваат штрајкот на нивните колеги пред Владата, повикаа на разумност и побараа тие да се вратат во нивните ординации меѓу пациентите, ...

Протест на специјалистите што штрајкуваат пред Владата

Алфа - 08.12.2012

Во услови кога првиот човек во здравството ја игнорира лекарската фела, немаме право на молк и пасивност - порачаа стотици специјалисти пред Владата.

Лекарите денеска на штрајк пред Владата

+инфо - 08.12.2012

За денеска лекарите од скопските клиники но и од другите болници во земјата најавија дека ќе одржат протест пред Владата.

Лекарите пред Влада

Фактор - 08.12.2012

Лекарите денеска во 12.05 часот излегоа на штрајк пред Владата, за да го изразат своето незадоволство од игнорантскиот однос на министерот за здравство Никола Тодоров, како и да побараат корекција на ...

ГАЛЕРИЈА Лекарите порачаа: Нема да не замолчите

+инфо - 08.12.2012

Престанете да не притискате и да не замолчувате. На тој начин не казнувате сите, не дозволувајќи да изградиме квалитетен здравствен систем во Македонија, изјави д-р.

Контрапротест пред Министерството за здравство

+инфо - 08.12.2012

Стотини граѓани, меѓу кои млади лекари, болничари и директори на скопските Клиники денеска одржаа контрапротест пред Министерството за здравство, по штрајкот на лекарите кои денеска штрајкуваат пред ...

Лекарите на штрајк пред Влада; Контрапротести пред Министерство!

Фактор - 08.12.2012

Едни на протест пред Влада против состојбите во здравството и новиот начин за пресметка на плата, други на контрапротест пред Министерството за здравство, задоволни од платата по учинок.

Лекарите во 12 и 5 пред Влада, да ги види и премиерот

Либертас - 08.12.2012

Денес лекарите продолжуваат со нивниот штрајк, но за разлика од минатата сабота кога маршираа до кабинетот на министерот за здравство, тие сега ќе одат пред Владата, за да бидат видени и од премиерот.

Лекарите денес на штрајк пред Владата

Кирилица - 08.12.2012

Лекарите денес на штрајк пред Владата За денеска лекарите од скопските клиники но и од другите болници во земјата најавија дека ќе одржат протест пред Владата.

Лекари од клинички: Штрајкот да прекине, пациентите имаат приоритет

МРТ - 08.12.2012

Лекари од универзитетските клиники во Скопје, кои не го поддржуваат штрајкот на нивните колеги пред Владата, повикаа на разумност и побараа тие да се вратат во нивните ординации меѓу пациентите.

По 25 дена, се појави и контра-штрајк на лекарите

Либертас - 08.12.2012

Истовремено, додека пред Владата протестираа лекарите од самостојниот синдикат на Клинички, дел од лекарите, болничарите и директорите на универзитетските клиники, како и граѓани, се собраа пред ...

Да прекине штрајкот, бараат лекари од клинички

Сител - 08.12.2012

Лекарите да се вратат во ординациите да не страдаат пациентите. Проблемите да се решаваат институционално, а не на улица.

Лекарите ги молат колегите да се вратат на работа

Точка - 08.12.2012

Група лекари денеска ги повикаа своите колеги кои веќе подолго време штрајкуваат, да се вратат на своите работни места и да продолжат со лекување на нивните пациенти.

Лекарите денес штрајкуваат пред Влада, бараат поддршка и од граѓаните

Sky - 08.12.2012

За денеска лекарите од скопските клиники но и од другите болници во земјата најавија дека ќе одржат протест пред Владата.

Лекарите на протест пред Владата

БезПардон - 08.12.2012

Лекарите за денеска во 12.05 часот закажаа протест пред Владата. Со него сакаат да ги изразат револтот за притисоците со кои се прават обиди да се задуши штрајкот на белите мантили, но и за ...

Лекарите денеска ќе штрајкуваат пред Владата

Press24 - 08.12.2012

Лекарите од скопските клиники најавија дека денеска протестот ќе го одржат пред Владата. - Пред влада ќе бидеме 12:05 часот и терминот не е случајно избран, има значење кое е веројатно разбирливо ...

Ставриќ ги кани граѓаните на штрајк, а тие чекаат докторите да се вратат на работа

Курир - 08.12.2012

Голем протестен собир за поддршка на штрајкот на лекарите. Вака организаторот Ставриќ го најавува денешниот штрајк закажан на пладне пред Владата на Република Македонија.

Зошто граѓаните би штрајкувале со Ставриќ?

Курир - 08.12.2012

Дел од докторите штрајкуваат за проектот плаќање по учинок, проект кој ќе ги издвои посветените од непосветените доктори.

Лекарите ги молат колегите да се вратат на работа

Нетпрес - 08.12.2012

Група лекари денеска ги повикаа своите колеги кои веќе подолго време штрајкуваат, да се вратат на своите работни места и да продолжат со лекување на нивните пациенти.

Лекарите ја пееја химната пред Влада, побараа оставка од Тодоров и директни преговори со Груевски

Sky - 08.12.2012

На денешниот протест пред Владата на република Македонија, лекарите побараа оставка од министерот за здравство Тодоров, под итно власта да престане со примената на сите недемократски средства за да ...

Лекари од Клинички повикуваат на разумност: Да прекине штрајкот - пациентите имаат приоритет

Press24 - 08.12.2012

Денеска, лекарите од универзитетските клиники во Скопје, кои не го поддржуваат штрајкувањето на нивните колеги пред Владата на Република Македонија, ги повикаа лекарите да се вратат во нивните ...

Лекари од Клинички: Пациентите имаат приоритет

Курир - 08.12.2012

Лекари од универзитетските клиники во Скопје, кои не го поддржуваат штрајкот на нивните колеги пред Владата, повикаа на разумност и побараа тие да се вратат во нивните ординации меѓу пациентите.

Протести и контрапротести на лекарите

Хајд Парк - 08.12.2012

Незадоволни од моделот за плата по учинок, лекарите од државното здравство штрајкуваат пред зградата на Владата, а во исто време лекарите кои не го поддржуваат штрајкот ги повикаа своите колеги да се ...

Мнозинството од лекарите бараат прекин на штрајкот

Курир - 08.12.2012

Лекарската фела се подели. Едните штрајкуват против учинокот, другите бараат колегите да се вратат на работа и да се грижат за пациентите.

ВИДЕО: Пациентите го поддржаа штрајкот на лекарите

Sky - 08.12.2012

Пациентите го поддржаа штрајкот на лекарите. Тие по протестниот собир пред владата, лично им порачаа на лекарите да издржат во битката.

Лекари ги повикаа колегите да прекинат со штрајкот поради пациентите

еВести - 08.12.2012

Лекари од универзитетските клиники во Скопје, кои не го поддржуваат штрајкот на нивните колеги пред Владата, повикаа на разумност и побараа тие да се вратат во нивните ординации меѓу пациентите.

Марш на лекарите

Макфакс - 08.12.2012

Незадоволни од моделот за плата по учинок, лекарите од државното здравство во саботата штрајкуваат пред зградата на Владата, а во исто време лекарите кои не го поддржуваат штрајкот ги повикаа своите ...

Протестен марш на лекарите од Градски парк до Владата

Inpress - 08.12.2012

Скопје, 8. декември 2012 (ИНПРЕС) Лекарите што штрајкуваат денеска со протестен марш од фонтаната во Градскиот парк до Владата ќе го изразат незадоволството поради тоа што Министерство за здравство ...

Зошто и граѓаните би штрајкувале заедно со Ставриќ?

Денешен - 08.12.2012

Дел од лекарите запчнаа да штрајкуваат за проектот плаќање по учинок. Овој проект ќе ги издвои посветените од непосветените доктори.

Граѓаните чекаат лекарите да почнат со работа, а Ставриќ ги кани на штрајк

Денешен - 08.12.2012

Голем протестен собир за поддршка на штрајкот на лекарите. Вака организаторот Ставриќ го најавува денешниот штрајк закажан на пладне пред Владата на Република Македонија.

Лекари од клинички: Пациентите се приоритетни, штрајкот мора да престане

Денешен - 08.12.2012

Лекари од универзитетските клиники во Скопје, кои не го поддржуваат штрајкот на нивните колеги пред Владата, повикаа на разумност и побараа тие да се вратат во нивните ординации меѓу пациентите.

Дел од лекарите на Клинички не го поддржуваат штрајкот - пациентите имаат предност

Maxim - 08.12.2012

- Го поддржуваме проектот плаќање по учинок бидејќи тоа беше наша лична заложба со години. Не би сакал да се извлече заклучок дека ова е контрапротест.

Лекарите ќе протеститаат пред Владата

24 Вести - 07.12.2012

Штрајкот на лекарите утре ја менува локацијата. Докторите со колегите од внатрешноста се селат пред Владата и тоа пет минути до 12 часот, како што рекоа, со посебна симболика.

Лекарите утре на протест пред Владата

Р.С.Европа - 07.12.2012

Лекарите-специјалисти в утре напладне ќе протестираат пред Владата, бидејќи, како што соопштија, по 24 дена штрајк нема напредок во односите со Министерството за здравство околу нивните барања за ...

Лекарите в сабота ќе протестираат пред Владата

Вест - 07.12.2012

Лекарите-специјалисти в сабота напладне ќе протестираат пред Владата, бидејќи по 24 дена штрајк нема напредок во односите со Министерството за здравство околу нивните барања за промена на моделот за ...

Инспекцијата да не се меша во стручноста на лекарите

Утрински - 07.12.2012

Кога треба да се лекуваат болните од рак, ќе оценат лекарите, а не тогаш кога ќе наредат државните органи. Ова е ставот на Клиничкиот синдикат, од каде што велат дека нема да дозволат инспекцијата да ...

Лекарите ги отфрлаат наредбите и на инспекторите

Дневник - 07.12.2012

Лекарите што штрајкуваат веќе 23 дена вчера ги отфрлија сите наредби на санитарните инспектори, кои им наложија да бидат оперирани петте пациентки со малигни заболувања, амбулантите да бидат отворени ...

Штрајкувачите не ја признаваат инспекцијата

Н.Македонија - 07.12.2012

Лекарите што штрајкуваат не ги признаваат заклучоците на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, кој утврди дека пациенти со рак не биле оперирани поради штрајкот.

Лекарите утре со протест пред Влада

А1 On - 07.12.2012

Лекарите и здравствените работници утре најавија протестен марш од фонтата во градски парк до владата каде што треба да се појават во 12:05 часот.

Лекарите утре пред владата

Алфа - 07.12.2012

По минатонеделниот бел марш до министерството, лекарите утре ќе протестираат пред Владата. Како што велат, ги испровоцирало едномесчното игнорирање.

Лекарите со писмо до пациентите: Нема да не натераат да ве лекуваме како што не треба

А1 On - 07.12.2012

Штрајкувачкиот одбор на Самостојниот Синдикат на Клинички Центри и други здравствени организации пред утрешниот протестен собир со соопштение до пацинтите уште еднаш ги демантираше обидите да се ...

Хелсиншки комитет денеска пред здравство, лекарите утре пред Влада

+инфо - 07.12.2012

Хелсиншкиот комитет за човекови права утринава му се придружи на штрајкот на лекарите пред Министерство за здравство за да им даде подршка на штрајкувачите и за да го повика министерот, Никола ...

Тодоров не ги гледа, ќе ги види ли Груевски? Лекарите утре пред Влада!

Фактор - 07.12.2012

Утре напладне ле­ка­ри­те-спе­ци­ја­лис­ти од пред клиника и вратите на Министерот за здравство никола тодоров, се селат на протести пред Вла­да­та.

Утре во 12 и 5 лекарите штрајкувачи на Илинденска бр.2

Либертас - 07.12.2012

Штрајкот на лекарите продолжи и денеска, а утре како што најавија организаторите, ќе одат пред кабинетот на премиерот. - Ќе бидеме пред владата утре во 12 и 5, и тој термин не е случајно избран, се ...

Лекарите за утре најавија протест пред Влада

МК News - 07.12.2012

Тие и денеска повторија, на получасовниот штрајк пред Министерството за здрваство, дека амбулантите продолжуваат со работа како досега и дека не можат да работат по замислите на Државниот санитарен ...

Лекарите побараа поддршка за утрешниот протест пред Влада

Либертас - 07.12.2012

Штрајкот на лекарите продолжи и денеска, а утре како што најавија организаторите, ќе одат пред кабинетот на премиерот. - Ќе бидеме пред владата утре во 12 и 5, и тој термин не е случајно избран, се ...

Лекарската комора бара дијалог и пациентите да не се враќаат

Сител - 07.12.2012

Лекарската Комора бара дијалог меѓу засегнатите страни за прекин на штрајкот што го организира Синдикатот на скопските клиники. Нудат и стручна помош доколку е потребна.

За лекарите вмровци забрането штрајкување

Либертас - 07.12.2012

НОВИОТ БРОЈ НА ДНЕВНИОТ ВЕСНИК ФОКУС ДОНЕСУВА: Нови сведочења за корупциската шема ЕМ ДАВАЛЕ МИТО, ЕМ НЕ СТИГНУВАЛЕ ДО АВГАНИСТАН Падна директива од главниот штаб ЗА ЛЕКАРИТЕ ВМРОВЦИ ЗАБРАНЕТО ...

Лекарите добија поддршка од Хелсиншкиот комитет, утре ќе протестираат пред Влада

Sky - 07.12.2012

Хелсиншкиот комитет за човекови права му се приклучи на штрајкот на лекарите. Членовите на Хелсиншкиот комитет денеска пред Министерство за здравство има ја дадоја својата поддршка на лекарите.

Пациентите вината ја гледаат кај докторите

Курир - 07.12.2012

Ние сме болни луѓе, ни треба помош од докторите кои ги плаќаме, а тие штрајкуваат за исполнување на некои свои цели.Вака пациентите го искажуваат гневот кон докторите кои штрајкуваат за проектот ...

Пациентите кои не добиле здравствена заштита вината ја гледаат кај лекарите

Press24 - 07.12.2012

Денеска порталот Курир објавува дека пациентите вината за се што моментално се случува во здравството ја гледаат кај докторите -Ние сме болни луѓе, ни треба помош од докторите кои ги плаќаме, а тие ...

Лекарите утре ќе протестираат пред Владата

Press24 - 07.12.2012

Штрајкот на лекарите кој трае веќе неколку недели, ќе продолжи иутре,овојпат пред Владата на Република Македонија Штрајкот на лекарите кој продолжи и денеска, ќе продолжи и утре, пред кабинетот на ...

Пациентите ги обвинуваат лекарите за негрижа

Maxim - 07.12.2012

Денеска порталот Курир објавува дека пациентите вината за се што моментално се случува во здравството ја гледаат кај докторите.

Лакарите штрајкот го преселија пред владата

Maxim - 08.12.2012

Лекарите од скопските клиники најавија дека денеска протестот ќе го одржат пред Владата. - Пред влада ќе бидеме 12:05 часот и терминот не е случајно избран, има значење кое е веројатно разбирливо ...

Хелсиншки – Тодоров ја злоупотребува власта

24 Вести - 06.12.2012

Министерот за здравство ги злоупотреува своите надлежности и наводно спроведува законски мерки за спречување на уставното право на штрајк, вели Хелсиншкиот комитет за човекови права.

Казните нема да ги скршат лекарите

Р.С.Европа - 06.12.2012

Од штрајкувачкиот одбор на Самостојниот синдикат на Клинички центар велат дека нема да подлегнат на притисоците за отпуштања и поднесување прекршочни пријави против лекарите, но најавуваат дека ќе го ...

Хелсиншки комитет загрижен за постапките на Министерството за здравство

Р.С.Европа - 06.12.2012

Хелсиншкиот комитет денеска изрази загриженост поради, како што е наведено во писмената реакција, злоупотребата на надлежностите на Министерството за здравство со кои преку таканаречени легални мерки ...

Дневен печат - национализам и хајка против лекарите

Р.С.Европа - 06.12.2012

Национализмот што преминува во шовинизам и хајката против лекарите - специјалисти кои штрајкуваат им дадоа белег на информациите во домашните медиуми изминатата недела.

Ставриќ: Нема да ги отвориме амбулантите, спремаме тужби

Вест - 06.12.2012

Лекарите специјалисти кои 23 дена штрајкуваат против проектот за плаќање по учинок и бараат поголеми плати, најавија дека нема да ги спроведат мерките кои ги изрече Државниот санитарен и здравствен ...

За вратен болен со рак, лекарот може да добие отказ

Утрински - 06.12.2012

Нема казнети лекари, но здравствената инспекција укажа да не им се одложуваат операциите на болните со рак, а амбулантите да одржуваат минимум работа од 8 до 11 часот Болните од рак кои се вратени да ...

Хелсиншкиот комитет го повика Тодоров да преговара, а не да им се заканува на лекарите

МКД - 06.12.2012

Хелсиншкиот комитет денеска достави писмо до министерот за здравство во кое го повикува да престане со попречувањето на штрајкот, со притисоците, заканите, политичкото етикетирање.

Лекарите ги отфрлија обвинувањата на инспекторите

Телма - 06.12.2012

Паушални и неточни се обвинувањата на Државниот здравствен и санитарен инспекторат дека биле откажани итни операции кај пацинети со рак, порачаа од Самостојниот синдидат на клинички.

Неоперирани пет пациентки со рак

Дневник - 06.12.2012

Нема образложение зошто на гинекологија биле испишани пациентките иако претходно им се извршени сите предоперативни испитувања, вели првиот инспектор, Ѓевѓез Шаќири Пет пациентки со малигно ...

Инспекторите бараат отворање на амбулантите, а штрајкувачите велат не може

Н.Македонија - 06.12.2012

Инспекторите на Државниот санитарен и здравствен инспекторат тврдат дека откриле случаи на пациенти болни од рак, кои не биле оперирани поради штрајкот на лекарите ПРОДОЛЖУВА ШТРАЈКОТ Тие вчера ...

Хелсиншкиот комитет реагира за притисоците врз лекарите

Радио МОФ - 06.12.2012

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија реагира во врска со наводите за притисоци врз лекарите кои штрајкуваат од страна на Министерството за здравство.

Мерките на Тодоров го загрижија Хелсиншкиот комитет

А1 On - 06.12.2012

Хелсиншкиот комитет за човекови права се вклучи во недоразбирањата меѓу Министерството за здравство и лекарите специјалисти кои денеска 22.

Ни најавените казни не ги предомислија лекарите за штрајкот

А1 On - 06.12.2012

Од Самостојниот синдикат на Клинички центар велат дека нема да подлегнат на притисоците за отпуштања и поднесување прекршочни пријави против лекарите, и најавуваат дека ќе го прифатат барањето на ...

Решение за штрајкот наместо од лекарите, Тодоров барал од директорите !?

Алфа - 06.12.2012

Најголем дел од директорите на скопските клиники вчера доцна попладне биле на состанок со министерот. Неофицијално, Тодоров од нив побарал мислење и можно решение за штрајкот во јавното здравство.

Најавените казни не го поколебаа штрајкот на лекарите

+инфо - 06.12.2012

Лекарите специјалисти се покажаа имуни на можните казни што вчера ги најави Државниот санитарен и здравствен инспекторат по спроведената инспекција на клиниките низ земјава во која откриле низа ...

Репресивните мерки на Тодоров го загрижија Хелсиншкиот комитет

+инфо - 06.12.2012

Хелсиншкиот комитет за човекови права се вклучи во недоразбирањата меѓу Министерството за здравство и лекарите специјалисти кои денеска 22-ри ден штрајкуваа наспроти игнорирачкиот однос на ...

Софтверска грешка му ја скратила платата на лекарот што открива рак?!

+инфо - 06.12.2012

Клиниката за онкологија не штрајкува. Во јавноста протекоа информации дека на Окнологија се штрајкува и се враќаат пациенти кои дошле за третман.

Лажат дека се враќани пациенти од операција, велат лекарите; Тужби допрва ќе фрчат!

Фактор - 06.12.2012

Лекарите обвинуваат дека неточни се обвинувањата на Државниот санитарен инспекторат за тоа дека биле враќани пациенти болни од рак и откажувани итни операции.

Хелсиншки: Стоп за притисоците врз здравствените работници!

Либертас - 06.12.2012

Следејќи ги настаните поврзани со штрајкот на лекарите и воедно постапувајќи по барањето за правна помош од нивна страна, Хелсиншкиот комитет за човекови права на РМ ја изразува својата загриженост ...

Ристески: На Онкологија штрајк нема, кога се вработувавме имавме избор

Сител - 06.12.2012

На Клиниката за радиотерапија и онкологија штрајк нема. Синдикатот се изјасни дека одредени клиники не е хумано да штрајкуваат-онкологија, токсикологија, хематологија, инфектологија.

Нема штрајк на клиниката за онкологија

Канал5 - 06.12.2012

Нема штрајк на клиниката за онкологија. Редовно доаѓаат пациенти и се прегледуваат – објасни првиот човек на Клиниката за онкологија Ристески.

Расте нервозата и гневот кај пациентите од штрајкот на лекарите

Сител - 06.12.2012

Расте револтот и голготата на пациентите поради штрајкот на лекари специјалисти. Александар Јаневски од Скопје со две операции на око и веќе оштетен вид, поради штрајкот не го примиле на контрола ...

Ристески: Болните од рак не смеат да чекаат

Вечер - 06.12.2012

НА ОНКОЛОГИЈА НЕМА ШТРАЈК Голготата на македонските пациенти кои се осигуреници и бараат лекарска услуга од јавното здравство продолжува, бидејќи поради штрајкот се откажани најголем број на ...

Казните не ги поколебаа лекарите

Sky - 06.12.2012

Лекарите имуни на казните што вчера ги најави Државниот санитарен и здравствен инспекторат. По инспекција на клиниките низ земјава од страна на Државниот санитарен и здравствен инспекторат биле ...

Хелсиншкиот комитет загрижен од мерките кои ги превзема Тодоров

Sky - 06.12.2012

Во штрајкот на лекарите се вклучи и Хелсиншкиот комитет за човекови права. Лекарите од Хелсиншкиот комитет за човекови права побарале правна помош, за што од оваа институција било доставено писмо до ...

Голготата на Клинички продолжува, пациентите гневни и уплашени

Курир - 06.12.2012

Пациентите низ солзи и страв го раскажуваат искуството кое деновиве го доживуваат во Клиниките. Револтирани се од односот на докторите кои штрајкуваат и прашуваат „Каде им е совеста, зошто ги ...

Лекарите штрајкуваат, пациентите револтирани прашуваат: Зошто ги плаќаме?!

БезПардон - 06.12.2012

Пациентите низ солзи раскажуваат што се им се случува деновиве на Клиниките во Скопје, додека лекарите штрајкуваат. Тие се револтирани од односот на докторите и прашуваат „Каде им е совеста, зошто ги ...

Нема штрајк на Онкологија - еве што мисли директорот Ристески за плаќањето по учинок

Press24 - 06.12.2012

На Клиниката за радиотерапија и онкологија нема штрајк, информира денеска директорот на Клиниката Милан Ристески. -На Клиниката за радиотерапија и онкологија штрајк нема.

Онкологија не штрајкува, вработените покажаа совесност

Курир - 06.12.2012

На Клиниката за радиотерапија и онкологија штрајк нема. Синдикатот се изјасни дека одредени клиники не е хумано да штрајкуваат-онкологија, токсикологија, хематологија, инфектологија.

Велешките лекари ги поддржуваат барањата колегите, но нема да штрајкуваат

Макфакс - 06.12.2012

И лекарите од велешката болница ги поддржуваат барањата на нивните колеги од земјава. Повеќе од половината од лекарите специјалисти конституираа огранок на самостојниот синдикат на клинички центар.

Пациентите сеуште не се лекуваат

Денешен - 06.12.2012

Пациентите низ солзи и страв го раскажуваат искуството кое деновиве го доживуваат во Клиниките. Револтирани се од односот на докторите кои штрајкуваат и прашуваат „Каде им е совеста, зошто ги ...

Ристески: Не е хумано Онкологија да штрајкува

Денешен - 06.12.2012

На Клиниката за радиотерапија и онкологија штрајк нема. Синдикатот се изјасни дека одредени клиники не е хумано да штрајкуваат-онкологија, токсикологија, хематологија, инфектологија.

Лекарите штрајкувачи може да бидат избркани од работа

24 Вести - 05.12.2012

Лекарите кои штрајкуваат, а одбијат да примаат итни пациенти може да бидат избркани од работа, велат од Државниот здравствен и санитарен инспекторат.

Можни откази за лекарите кои штрајкуваат

24 Вести - 05.12.2012

Лекарите кои штрајкуваат и одбијат да лекуваат итни пациенти ќе може да бидат избркани од работа, најави државниот санитарен и здравствен иснпекторат.

Народниот правобранител за штрајкот на лекарите: Да го разгледаме случајот да видиме кој е во право

Вест - 05.12.2012

Никој неможе да го оспори правото на штрајк на граѓаните или на вработени без разлика за која област се работи, но со закон е предвидено дека треба да се запази минимумот за непречено остварување на ...

Писма - Штрајкот не се решава со закани

Утрински - 05.12.2012

Трајче Грујоски, пензионер Како пациент бескрајно сум им благодарен на лекарите и другите здравствени работници за нивната заслуга (пет операции на стомакот и нега околу други здравствени проблеми) ...

Штрајк „да“, но по правила

Утрински - 05.12.2012

Никој неможе да го оспори правото на штрајк на граѓаните или на вработени без разлика за која област се работи, но со закон е предвидено дека треба да се запази минимумот за непречено остварување на ...

Мемети: Лекарите имаат право да штрајкуваат, ама да не ги запостават пациентите!

МКД - 05.12.2012

Правото на штрајк на граѓаните никој не може да им го оспори, но сепак треба да се почитува законот, особено кога станува збор за остварување на правото на здравствена заштита, вели Иџет Мемети, ...

Специјалистите во штрајк се заканија со откази: Тодоров ќе остане без лекари, а Чибишев да биде министер!

МКД - 05.12.2012

Клиничкиот центар ќе остане без специјалисти ако се реализираат најавите на синдикалците дека 200 лекари подготвиле отказни решенија, кои ќе ги активираат ако има какви било казни против ...

Инспекторите наложија работа на лекарите И отворање на амбулантите

Телма - 05.12.2012

Вонредните контроли на Државниот здравствен и санитарен инспекторат утврдиле дека на Клиниката за гинекологија биле вратени пациенти со малигни заболувања.

Чекајќи ги штрајкувачите, пациентки плетат од мака

Дневник - 05.12.2012

Од 8 часот чекам за преглед, а сега е речиси 12 и никој нема абер да ме прими, вели повозрасна жена што седеше на хируршкото одделение.

На токсикологија се жалат од пренатрупаност со болни

Дневник - 05.12.2012

Лекарите што не работат ќе го тужат Инспекторатот оти ги проверува во време на генерален штрајк Самостојниот синдикат на клинички центри најавува тужба против Државниот санитарен и здравствен ...

Тужби за здравствената инспекција

Н.Македонија - 05.12.2012

Од Самостојниот синдикат на клинички центри на вчерашниот 21. ден од штрајкот оценија дека инспекцијата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат во понеделникот поминала уредно.

Пет пациентки со малигни заболувања вратени од Гинекологија

Дневник - 05.12.2012

На гинеколошкиот оперативен блок на Клиниката за гинекологија и акушерство на пет пациентки со дијагноза малигно заболување кои биле закажани за оперативна програма, не им била извршена, биле ...

Инспекцијата пронашла пет пациентки вратени од Гинекологија

Н.Македонија - 05.12.2012

На гинеколошкиот оперативен блок на Клиниката за гинекологија и акушерство на пет пациентки со дијагноза малигно заболување кои биле закажани за оперативна програма, не им била извршена, биле ...

Мемети: Правото на штрајк е загарантирано но треба и правила на однесување

А1 On - 05.12.2012

Народниот правобранител Иџет Мемети вели дека уставно е загарантирано правото на штрајк на секој граѓанин, но потенцира, сепак треба да се има правила на однесување.

ДСЗИ: Пациентки болни од рак не биле оперирани заради штрајкот

Кајгана - 05.12.2012

Пет пациентки болни од рак, кои биле закажани за операција во Клиниката за гинекологија и акушерство, биле испишани и вратени дома заради штрајкот, соопштуваат од Државниот санитарен и здравствен ...

Државниот здравствен инспекторат почна со најавените санкции над лекарите

А1 On - 05.12.2012

Лекарите кои штрајкуваат, а ќе одбијат да примаат итни пациенти може да бидат избркани од работа, велат од Државниот здравствен и санитарен инспекторат.

Закани за откази и прекршочни пријави за лекарите-штрајкувачи

Алфа - 05.12.2012

Закани за откази и прекршочни пријави доаѓаат од ДСЗИ по дводневната контрола во дел од јавните здравствени установи. Инспекторите, како што вели директорот на инспекторатот - Шаќири откриле низа ...

Трет ден контроли во тетовската клиничка болница

Алфа - 05.12.2012

Инспектори трет ден контролираат во тетовската клиничка болница-дали пациентите ги добиваат потребните здравствени услуги.

Мемети: Секој има право на штрајк

+инфо - 05.12.2012

Народниот правобранител Иџет Мемети изјави дека правото на штрајк на граѓаните никој не може да го оспори, но дека сепак треба да се има правила на однесување.

Повеќе од 200 специјалисти од Клинички најавиле оставка

+инфо - 05.12.2012

По 22 дена штрајк без повратен одговор и по големиот број закани, притисоци и предупредувања, над 200 лекари специјалисти од Клинички центар ги престигнуваат најавените казни на министерот за ...

Почнаа најавените санкции над лекарите

+инфо - 05.12.2012

Извештајот на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по инспекцијата во десетина клиники низ земјава, утврдил дека лекарите ги одложувале операциите на итните пациенти со малигно заболување и ...

Инспекторатот се заканува со отпуштања, лекарите велат сами ќе си дадеме отказ!

Фактор - 05.12.2012

Над 200 лекари веќе ги напишале своите откази и ќе ги достават до надлежните, доколку се остварат најавените закани од страна на министерот за здравство Никола Тодоров кој со Државниот санитарен ...

Мемети: Правото на штрајк не може се оспори, но има правила на однесување

Сител - 05.12.2012

Никој неможе да го оспори правото на штрајк на граѓаните или на вработени без разлика за која област се работи, но со закон е предвидено дека треба да се запази минимумот за непречено остварување на ...

Мемети: Правото на штрајк не е апсолутно

Канал5 - 05.12.2012

Правото на штрајк не може се оспори, но има правила на однесување, изјави народниот правобранител Иџет Мемети запрашан за штрајкот на лекарите.

Скандал: Пет пациентки со малигни заболувања вратени од Гинекологија

Сител - 05.12.2012

На гинеколошкиот оперативен блок на Клиниката за гинекологија и акушерство на пет пациентки со дијагноза малигно заболување кои биле закажани за оперативна програма, не им била извршена, биле ...

Пациенти болни од рак вратени од опрерации поради штрајкот

Канал5 - 05.12.2012

Голем дел од клиниките во Скопје, Штип, Битола и Тетово не ја организирале работата во услови на штрајк. Итни пациенти биле препраќани на други клиники – соопштија од Државниот санитарен и здравствен ...

ДЗСИ: Лекарите кои штрајкуваат може да бидат избркани од работа!

МК News - 05.12.2012

- Веднаш се поднесени решенија, најдоцна во рок од три дена да се преземат мерки од страна на директорот за вршење на операции на лицата болни од најтешките болести, а доколку докторот одбие да ја ...

Повеќе од 200 специјалисти од Клинички најавиле дека ќе поднесат оставка

Либертас - 05.12.2012

Повеќе од 200 специјалисти од Клинички подготвиле потпишани отказни решенија кои ќе ги достават доколку над лекарите бидат применети санкции, изјавија денеска штрајкувачите, пренесува Плусинфо.

Пациентки со рак враќани од операции поради штрајкот

Сител - 05.12.2012

Со рак и тумор на матка, 46 годишна скопјанка три пати ја враќале од Клиниката за Гинекологија. Ниту крварењето и влошената здравствена состојба не биле знаци на итност за лекарите за да извршат ...

Откако Тодоров прогледа, и провладините медиуми во поход против лекарите

Либертас - 05.12.2012

Откако со денови, заедно со министерот Тодоров, не успеваа да ги видат и забележат лекарите кои штрајкуваат, сега провладините медиуми редовно и ревносно пренесуваат за штрајкот.

СКАНДАЛОЗНО: Пет жени болни од рак вратени од операција од Гинекологија!

Вечер - 05.12.2012

ШТРАЈКОТ НА ЛЕКАРИТЕ-СПЕЦИЈАЛИСТИ ИЗЛЕЗЕ ОД КОНТРОЛА 46-годишна скопјанка со канцер на матката трипати ја враќале од Клиниката за Гинекологија, иако здравствената состојба и се влошила и имала обилни ...

Пет пациентки со рак вратени од операција

Точка - 05.12.2012

Пет пациентки со малигни заболувања кои имале закажано операција биле вратени од Клиниката за гинекологија и акушерство во текот на вчерашниот ден.

Пет пациентки со рак вратени од операција на Гинекологија

Нетпрес - 05.12.2012

Пет пациентки со малигни заболувања кои имале закажно операција биле вратени од Клиниката за гинекологија и акушерство во текот на вчерашниот ден.

Лекарите враќаат пациенти болни од рак

Курир - 05.12.2012

Пет жени со малигни заболувања биле вратени од операција на клиниката за гинекологија и акушерство. Државниот санитарен и здравствен инспекторат по вчерашната вонредна контрола на документацијата во ...

ДЗС: Пет жени со рак вратени од Клиниката за гинекологија

БезПардон - 05.12.2012

Пет жени со малигни заболувања биле вратени од операција на клиниката за гинекологија и акушерство. Државниот санитарен и здравствен инспекторат по вчерашната вонредна контрола на документацијата во ...

Мемети: Никој не може да го оспори правото на штрајк на граѓаните

Press24 - 05.12.2012

Народниот првобранител изјави дека правото на штрајк на граѓаните никој не може да го оспори, но дека сепак треба да се има правила на однесување -Никој неможе да го оспори правото на штрајк на ...

Мемети: Право на штрајк има секој граѓанин

Sky - 05.12.2012

Правото на штрајк на граѓаните никој не може да го оспори, но дека сепак треба да се има правила на однесување, изјави народниот правобранител, Иџет Мемети.

Кој ги дизајнира флаерите и слоганите на докторите?

Курир - 05.12.2012

Плакати, флаери, слогани и картички со слики кои го симболизираат штрајкот на лекарите. Професионално изработени, својствено за дизајнер, а не за доктор.

Скандал: Болни од рак вратени од операција на Гинекологија!

еВести - 05.12.2012

На гинеколошкиот оперативен блок на Клиниката за гинекологија и акушерство на пет пациентки со дијагноза малигно заболување кои биле закажани за оперативна програма, не им била извршена, биле ...

200 специјалисти од Клинички најавиле оставка

Press24 - 05.12.2012

Специјалистите од Клинички по 22 дена штрајк без повратен одговор најавија оставка,пренесува Плусинфо Повеќе од 200 специјалисти од Клинички подготвиле потпишани отказни решенија кои ќе ги достават ...

ДСЗИ: Пациентки болни од рак не биле оперирани заради штрајкот

Пулс24 - 05.12.2012

Пет пациентки болни од рак, кои биле закажани за операција во Клиниката за гинекологија и акушерство, биле испишани и вратени дома заради штрајкот, соопштуваат од Државниот санитарен и здравствен ...

Пет пациентки со малигни заболувања вратени од Гинекологија

Press24 - 05.12.2012

На гинеколошкиот оперативен блок на Клиниката за гинекологија и акушерство било одбиено да им се направи операција на пет пациентки со дијагноза малигно заболување Ова денеска на прес-конференција го ...

Кој ги дизајнира флаерите и слоганите на докторите?

Нетпрес - 05.12.2012

Плакати, флаери, слогани и картички со слики кои го симболизираат штрајкот на лекарите. Професионално изработени, својствено за дизајнер, а не за доктор.

Почнаа санкциите за лекарите

Sky - 05.12.2012

Лекарите ги одложувале операциите на итните пациенти со малигно заболување, а амбулантите нелегитимно биле затворени, утврдил извештајот на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, откако беше ...

Ќе остане на улица поради штрајкот на лекарите

Курир - 05.12.2012

Крварењето и влошената здравствена состојба не биле знаци на итност за лекарите од Клиниката за Гинекологија да извршат хируршка интервенција.

ДСЗИ: Пациентки болни од рак не биле оперирани заради штрајкот

Макфакс - 05.12.2012

Пет пациентки болни од рак, кои биле закажани за операција во Клиниката за гинекологија и акушерство, биле испишани и вратени дома заради штрајкот, соопштуваат од Државниот санитарен и здравствен ...

Пред операција вратени пет пациентки поради штрајкот

Денешен - 05.12.2012

Клиниката за гинекологија и акушерство на пет пациентки со дијагноза малигно заболување кои биле закажани за оперативна програма, не им била извршена, биле испишани и вратени дома поради штрајкот на ...

Кој е авторот на флаерите на докторите?

Денешен - 05.12.2012

Плакати, флаери, слогани и картички со слики кои го симболизираат штрајкот на лекарите. Професионално изработени, својствено за дизајнер, а не за доктор.

Мемети: Никој не може да го оспори правото на штрајк на граѓаните

Maxim - 05.12.2012

Народниот првобранител изјави дека правото на штрајк на граѓаните никој не може да го оспори, но дека сепак треба да се има правила на однесување -Никој неможе да го оспори правото на штрајк на ...

Повеќе од 200 специјалисти од Клинички најавиле дека ќе поднесат оставка

Maxim - 05.12.2012

Специјалистите од Клинички по 22 дена штрајк без повратен одговор најавија оставка,пренесува Плусинфо Повеќе од 200 специјалисти од Клинички подготвиле потпишани отказни решенија кои ќе ги достават ...

Гинекологија вратила пет пациентки со малигно заболување

Maxim - 05.12.2012

На гинеколошкиот оперативен блок на Клиниката за гинекологија и акушерство било одбиено да им се направи операција на пет пациентки со дијагноза малигно заболување Ова денеска на прес-конференција го ...

Потпиши дека не штрајкуваш ако сакаш плата

24 Вести - 04.12.2012

Лекарите од скопските клиники се соочени со нов притисок. Ако сакаат да земат плата, мора да потпишат изјави дека не штрајкуваат, дознава 24 Вести.

Комисијата помина покрај лекарите кои штрајкуваа, ама не ги виде!

Утрински - 04.12.2012

Инспектори од Министерството за здравство вчера беа во Клиничката болница во Штип за да се уверат како функционира установата во услови на штрајк Штип –Комисија од Министерството за здравство вчера ...

Тодоров на преглед кај Груевски

Утрински - 04.12.2012

Ерол Ризаов Крајно време е премиерот Никола Груевски сериозно да ги разгледа дијагнозите на лекарите што штрајкуваат за состојбите во здравството и да го викне на систематски преглед својот министер ...

Чибишев - Неетички е враќањето на хронично болните пациенти

Утрински - 04.12.2012

На Универзитетската клиника за токсикологија зголемен е бројот на пациентите по радикализирањето на штрајкот на лекарите.

Д-р Чибишев ги критикува лекарите кои штрајкуваат

Телма - 04.12.2012

Со радикализирањето на штрајкот три пати е зголемен обемот на работа на Токсикологија, една од клиниките која не застана зад него.

Инспекторите бараа онеправдани пациенти

Дневник - 04.12.2012

Жена ми е со болки, но ни рекоа или да чекаме на ред или да дојдеме по Нова година, вели сопруг на пациентка. Лекарите тврдат дека никој не е вратен ако е итен случај И санитарните и здравствените ...

Штрајкувачите и министерот ја распукаа, пациентите чекаат

Н.Македонија - 04.12.2012

Наместо дискусија за плаќањето според сработеното и барањето за зголемување на лекарските плати, сега се разговара за организатори на незадоволства, политички заднини на однесувања, притисоци, а ...

Топузова: Бруталниот однос на Тодоров негативно влијае врз пациентите

А1 On - 04.12.2012

ЛДП реагира на односот на власта кон лекарите, тие велат, се изложени на силен политички притисок од власта, што е само потврда дека Македонија е земја без демократски капацитет.

Синдикатот на клинички ќе го тужи ДСЗИ

Алфа - 04.12.2012

Синдикатот на клинички центар ќе го тужи Државниот здравствен инспекторат, бидејќи акцијата на инспекторите кои на терен проверуваа како се работи, се спроведувала како лекарите да работат нормално, ...

„Потпиши дека не штрајкуваш ако сакаш плата“

А1 On - 04.12.2012

Нови проблеми за лекарите од скопските клиники, имено ако сакаат да земат плата, мора да потпишат изјави дека не штрајкуваат, објави Вести 24.

Здравствен работник: Тодоров со лисици ќе контролира кој работи а кој штрајкува

А1 On - 04.12.2012

До редакцијата на А1 он стигна писмо од здравствен работник на Клинички центар. Ова се неговите размислувања и ставови за штрајкот, состојбите во здравството, ресорниот министер за здравство: Здраво ...

Лекарите ќе го тужат инспекторатот за несовесна работа

+инфо - 04.12.2012

Акцијата која инспекторите на Државниот санитарен инспекторат вчера и денеска ја спроведуваат низ клиниките во земјава протекла уредно и не наишла на неправилности во работата на лекарите, но, и ...

Чибишев: Штрајкот на лекарите направи метеж на Токсикологија

+инфо - 04.12.2012

Нечесно е на Клиниката за токсикологија да се упатуваат пациенти кои доаѓаат од внатрешноста на земјата со тешки хронични заболувања, а тоа да се случува бидејќи колегите го радикализираа штрајкот, ...

ЛДП: Тодоров да си поднесе оставка

+инфо - 04.12.2012

Либерално демократската партија смета дека е време министерот Тодоров сам да си замине од оваа раководна функција. За оваа партија, е несфатлив односот на министерот за здравство, Тодоров, не само ...

Штрајкот на лекарите продолжува; Се кројат ли сценарија за раскол зад нивниот грб?

Фактор - 04.12.2012

Лекарите специјалис одлучија да поднесат тужба против Државниот санитарен инспекторат, чии вработени вчера, но и денеска бараат долази по клиниките низ државава за грешки во работата на лекарите и ...

Ако сакаат плата, лекарите мора да потпишат оти не штрајкуваат

+инфо - 04.12.2012

Ако сакаат да земат плата, лекарите од скопските клиники ќе мора да потпишат изјави дека не штрајкуваат, објави телевизијата „24 Вести“.

Лекарите најавуваат тужба за Инспекторатот и очекуваат монтирани извештаи

Либертас - 04.12.2012

Тужба против Државниот санитарен инспекторат најавуваат од Самостојниот синдикат на Клинички центар, поради тоа што ги испитуваат лекарите за редовна работи, без да го земат во предвид штрајкот, и ...

Хаос на Токсикологија, штрајкувачите го погазика Хипокарт

Сител - 04.12.2012

Хаос на Токсикологија поради специјалистите штрајкувачи. За 250 проценти е зголемен обемот на работа откако повеќето лекари го радикализираа штрајкот и не примаат пациенти.

ЛДП бара оставка од министерот Тодоров

Либертас - 04.12.2012

Либерално демократската партија е загрижена за се поизразеното загрозување на демократијата во Р. Македонија. Од ЛДП велат дека не е прв пат оваа власт јавно да ја демонстрира својата подготвеност на ...

Штрајкот на лекарите доведе до турканици на Токсикологија

Канал5 - 04.12.2012

Директорот Андон Чибишев реагира дека сите пациенти без разлика во каква состојба од други клиники се препраќале на оваа клиника.

Ако сакате плата мора да потпишете дека не штрајкувате – нов притисок врз лекарите? (Фото)

МК News - 04.12.2012

Ако сакаат да земат плата, лекарите од скопските клиники ќе мора да потпишат изјави дека не штрајкуваат, објави телевизијата „24 Вести“.

Нов притисок врз лекарите: Потпиши дека не штрајкуваш ако сакаш плата

Либертас - 04.12.2012

Нови проблеми за лекарите од скопските клиники, имено ако сакаат да земат плата, мора да потпишат изјави дека не штрајкуваат, јавува 24Вести.

Лекарите-штрајкувачи враќаат пациенти со скршени нозе - не било итно!

Вечер - 04.12.2012

ДО КАДЕ ЌЕ ОДИ ЛЕКАРСКАТА ЕТИКА?! Расте бројот на поплаките од револтираните пациенти кои поради штрајкот на лекарите-специјалисти не биле соодветно третирани во одредени клиники или болници во ...

Докторите на штрајк, пациентите ги чекаат пред ординација

Точка - 04.12.2012

Пациентите со денови не можат да закажат преглед на скопските клиники и секојдневно чекаат пред ординациите на лекарите кои 21 ден по ред штрајкуваат пред Министерството за здравство.

Латас: Штрајкот на докторите е злочин

Курир - 04.12.2012

Класична француска револуција во која просекот сака да го убие врвот, вака новинарот Драган Павловиќ Латас го нарекува штрајкот на докторите за проектот плаќање по учинок.

Докторите на штрајк, пациентите ги чекаат пред ординација

Нетпрес - 04.12.2012

Пациентите со денови не можат да закажат преглед на скопските клиники и секојдневно чекаат пред ординациите на лекарите кои 21 ден по ред штрајкуваат пред Министерството за здравство.

Лекарите ќе го тужат Државниот санитарен инспекторат за несовесна работа

Press24 - 04.12.2012

Акцијата на инспекторите на Државниот санитарен инспекторат која овие два дена се спроведува низ клиниките во Македонија поминала уредно и не наишла на неправилности во работата на лекарите.

Арогантно се одбиваат пациенти на Клинички

Курир - 04.12.2012

Докторите кои штрајкуваат ги прекршија сите етички и морални принципи. Пациенти со болки чекаат пред врата, наместо да се оперираат се враќани дома, а оние кои се должни да ги примат водат еднострана ...

Чибишев: Непрофесионално и неетички е враќањето на хронично болните пациенти

еВести - 04.12.2012

На Универзитетската клиника за токсикологија зголемен е бројот на пациентите по радикализирањето на штрајкот на лекарите.

Лекарите штрајкувачи ќе го тужат инспекторатот

Sky - 04.12.2012

Лекарите специјалисти кои штрајкуваа ќе поднесат тужба против инспекторатот кој вчера и денеска спроведува акција во клиниките низ државава за исправноста и неисправноста на работата на лекарите.

ЛДП: Време е Тодоров да си замине од функцијата

Sky - 04.12.2012

Либерално демократската партија е загрижена за се’ поизразеното загрозување на демократијата во Р. Македонија. Од ЛДП велат дека не е прв пат оваа власт јавно да ја демонстрира својата подготвеност ...

ЛДП бара оставка од министерот Тодоров

Press24 - 04.12.2012

Интегрален текст од прес-конференција на членот на Извршниот Одбор на ЛДП, Роза Т. Каревска Либерално демократската партија е загрижена за се’ поизразеното загрозување на демократијата во Р.

Лекарите соочени со нов притисок: Потпиши дека не штрајкуваш ако сакаш плата

Sky - 04.12.2012

Лекарите од скопските клиники се соочени со нов притисок. Ако сакаат да земат плата, мора да потпишат изјави дека не штрајкуваат, објави телевизија 24 Вести.

Чибишев: Непрофесионално и неетички е враќањето на хронично болните пациенти

Денешен - 04.12.2012

На Универзитетската клиника за токсикологија зголемен е бројот на пациентите по радикализирањето на штрајкот на лекарите.

Каревска: Тодоров да си поднесе оставка

Maxim - 04.12.2012

Интегрален текст од прес-конференција на членот на Извршниот Одбор на ЛДП, Роза Т. Каревска. Либерално демократската партија е загрижена за се’ поизразеното загрозување на демократијата во Р.

ССКЦ: Тодоров го злоупотребува инспекторатот за заплашување

24 Вести - 03.12.2012

Заплашување и притисок за прекин на штрајкот се најавите на Министерството за здравство за отворени телефони и за инспекциски надзор на клиниките, оценува Самостојниот синдикат на лекарите, откако ...

Тодоров со инспектори против штрајкувачите

24 Вести - 03.12.2012

Државниот здравствен и санитарен инспекторат денеска ќе патролира низ амбулантите на скопскиот клинички центар и во останатите болници каде се штрајкува, за да собира жалби од пациенти за негрижа на ...

Засилени контроли на инспекторите по Клиниките

24 Вести - 03.12.2012

Инспектори од Државниот здравствен инспекторат од денес вршат засилени контроли на клиниките, и бараат пациенти кои не добиле здравствена услуга поради лекарскиот штрајк.

Тодоров со инспектори ќе го гуши штрајкот

24 Вести - 03.12.2012

Инспектори од државниот здравствен и санитарен инспекторат ги преплавија клиниките. По налог на министерот за здравство, инпекторите бараат пациенти кои биле вратени од лекарите кои штрајкуваат, а ...

Нова битка на Тодоров со „невидливите“

Р.С.Европа - 03.12.2012

Активирањето на целокупниот државен здравствен инспекторат претставува уште една злоупотреба на министерот на државна институција.

Штрајкот на „белите мантили“ и натаму активен

Утрински - 03.12.2012

Денеска продолжуваат секојдневни протестни собири на докторите за време на получасовната пауза. Лекарите најавија дека намалениот обем на работа во услови за време на штрајк ќе продолжи да се ...

Најцрниот ден на здравството

Телма - 03.12.2012

Испраќањето инспектори кои прибираат поплаки од пациенти кон лекарите кои штрајкуваат, е најцрниот ден во здравстовто во Македонија, изјави претседателот на Синдикатот на клинички центри д-р Ставриќ.

За штрајкувачите не е итен случај, во Софија е оперирана

Дневник - 03.12.2012

Пациентите се плашат дека ќе нема кој да им помогне ако нивните здравствени проблеми станат уште посериозни Пациенти болни од рак од Скопје и од внатрешноста изминатите денови биле враќани од ...

Тодоров со инспекција, Ставриќ најавува колективни откази

Н.Македонија - 03.12.2012

Инспектори на Министерството за здравство денеска вршат проверка во медицинските установи дали лекарите ги примаат сите пациенти кои бараат медицинска услуга.

ВИДЕО: Инспекторите напаѓаат на Клинички, лекарите порачуваат – Нема да не скршите

А1 On - 03.12.2012

Инвазија на инспектори на Хируршки клиники, пуштени од министерот за здравство бараат пацинети кои би ги искористиле против лекарите штрајкувачи.

20-ти ден од шрајкот на „белите мантили“

Превентус - 03.12.2012

Министерството за здравство сака да не заплаши преку контролите и инспекторите што ги испраќа на терен, обвинуваат лекарите на 20-от ден од штрајкот...

Инспектори ја анализираа работата на лекарите кои штрајкуваат

Алфа - 03.12.2012

Инспектори на државниот здравствен инспекторат, денеска ги обиколуваа клиниките. Од специјалистите бараа да им образложат што сработиле за 20-те дена од штрајкот.

Лекарите велат: Ако има откази, ќе ја прекинеме работата

+инфо - 03.12.2012

Состојбата во здравството е алармантна, посочуваат лекарите кои повеќе од една недела штрајкуваат поради одлуките на Министерство за здравство.

ГАЛЕРИЈА Инспекторите денеска ги испитуваа лекарите

+инфо - 03.12.2012

Инспектори од Државниот санитарен инспекторат од утринава ги обиколуваат ординациите во Клинички центар и ги принудуваат лекарите специјалисти да дадат изјава за она што го сработиле и не го ...

Инспекторите влегоа на клиниките, се готви ли задушување на штрајкот?

Фактор - 03.12.2012

Клиниките на удар на испекцијата, се бараат пациенти кои не добиле здравствена услуга поради лекарскиот штрајк. Налогот стигнал од врвот, по што инспекторите се упатиле кон клиниките да бараат лекари ...

Ставриќ: Тодоров врши мобинг врз докторите!

Либертас - 03.12.2012

Министерот Тодоров од утрово ги “нападнал“ болниците со санитарни инспектори тврди др Дејан Ставриќ и обвини дека министерот продолжува да ги ги злоупотребува државните институции за да го реши ...

Инспекторите на Тодоров го нападнаа Клинички, лекарите не се откажуваат

Либертас - 03.12.2012

Инспекторите кои уште од петокот ги најави министерот за здравство, Никола Тодоров, денес се на терен во Клиничкиот центар.

Пациентите бараат помош од премиерот за да добијат преглед

Сител - 03.12.2012

Државниот здравствен и санитарен инспекторат на терен. Пред амбулантите, во болничките соби и операциони сали проверуваат дали пациентите, особено итните случаи, добиваат здравствени услуги.

Пациентите го бараат премиерот на Клиника за да добијат преглед

Вечер - 03.12.2012

ДО ПО НОВА ГОДИНА МОЖЕ ТРИ ПАТИ ЌЕ УМРАМ, А НЕ ЕДНАШ Голем број од нив укажуваат дека се прават листи на чекање за по Нова година и велат дека дотогаш може три пати да умрат, оти со болест рак не ...

Лекарите штрајкуваат - пациентите мораат на операција во Софија

Press24 - 03.12.2012

Пациентите стравуваат дека нема да има кој да им помогне ако нивната здравствена состојба се искомплицира, пишува Дневник Според Дневник, пациенти болни од рак од Скопје и Македонија, поради штрајкот ...

Лекарите ќе ја прекинат работата доколку има откази

Sky - 03.12.2012

Алармантна е состојбата во здравството посочуваат лекарите. Лекарите се револтирани од непопустливоста и заканите на министерот Никола Тодоров.

Санитарниот инспекторат во здравството ќе собира жалби од пациентите

Sky - 03.12.2012

Пациентите денеска ќе им се жалат на инспекторите од државниот здравствен и санитарен инспекторат кои ќе патролираат низ амбулантите.

Здравствени инспектори ќе проверуваат дали се згрижуваат пациентите во скопските болници

Скопје инфо - 03.12.2012

Видно обележани инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) ќе бидат во одредени јавни здравствени установи од 7 часот и 30 минути до 14 часот.

Ставриќ: Тодоров врши мобинг врз лекарите - од утре чекаме средба со Груевски

Press24 - 03.12.2012

Доктор Дејан Ставриќ тврди дека министерот Никола Тодоров денеска ги „нападнал“ болниците со санитарна инспекција. Ставриќ обвинува дека министерот за здравство продолжува да ги злоупотребува ...

Инспекторите ги „чешлаат“ специјалистите од Клинички

Sky - 03.12.2012

На денешниот получасовен протест пред владата не присуствуваше дел од штрајкувачкиот одбор затоа што истите биле задржани од инспекторите на Државниот санитарен инспекторат кои ги принудувале ...

Инспектори со акција во Клинички центар

БезПардон - 03.12.2012

Доктор Дејан Ставриќ тврди дека министерот Никола Тодоров денеска ги „нападнал“ болниците со санитарна инспекција. Ставриќ обвинува дека министерот за здравство продолжува да ги злоупотребува ...

Министерот за здравство ја злоупотребува положбата- погрешните одлуки можат да доведат до колапс на здравството

Sky - 03.12.2012

-Отворените телефони на Министерството за здравство се единствено за заплашување, подготвено сценарио кон одредени штрајкувачи, никако грижа кон пациентите.

Пациентите гневни: Докторите ја погазуваат Хипократовата заклетва

Курир - 03.12.2012

Продолжува голготата предизвикана од штрајкот на лекарите. ФОТО: Вест Пациентка од Струмица со карцином на дојки за докторите не била итен случај, па ја вратиле дома.

Докторите ја кршат Хипократовата заклетва

Денешен - 03.12.2012

Докторите ги враќаат пациентите дома. Пациентка од Струмица со карцином на дојки за докторите не била итен случај, па ја вратиле дома.

Пациентите трпат поради штрајкот на лекарите

Maxim - 03.12.2012

Поради штрајкот на лекарите голем дел од пациентите се приморани да ја напуштат земјава и да се лекуваат во странство, пишува Дневник.

Ставриќ го обвини Тодоров за мобинг

Maxim - 03.12.2012

Доктор Дејан Ставриќ тврди дека министерот Никола Тодоров денеска ги „нападнал“ болниците со санитарна инспекција. Ставриќ обвинува дека министерот за здравство продолжува да ги злоупотребува ...