TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел бомбардираше тунели во јужна Газа

А1 - 14.06.2009

Израелски авиони бомбардираа тунели во јужна Газа Израелски авиони бомбардираа денеска два тунели за шверц на оружје во јужниот дел на Појасот Газа, откако вчера палестински екстремисти истрелаа ракета од ...

Израелски авиони бомбардираа тунели во јужна Газа

Алфа - 14.06.2009

Израелски авиони бомбардираа денеска два тунела за шверц на оружје во јужниот дел на Појасот Газа, откако вчера палестински екстремисти истрелаа ракета од типот „касам“ во јужен Израел.

Израелски авиони бомбардираа тунели во јужна Газа

Алсат-М - 14.06.2009

Израелски авиони бомбардираа денеска два тунела за шверц на оружје во јужниот дел на Појасот Газа, откако вчера палестински екстремисти истрелаа ракета од типот „касам“ во јужен Израел.

Израелски авиони бомбардираа тунели во јужна Газа

Сител - 14.06.2009

Израелски авиони бомбардираа денеска два тунела за шверц на оружје во јужниот дел на Појасот Газа, откако вчера палестински екстремисти истрелаа ракета од типот „касам“ во јужен Израел.

Израелски авиони бомбардираа тунели во јужна Газа

Вечер Прес - 14.06.2009

Израелски авиони бомбардираа денеска два тунела за шверц на оружје во јужниот дел на Појасот Газа, откако вчера палестински екстремисти истрелаа ракета од типот касамм во јужен Израел.

Израелски авиони бомбардираа тунели во јужна Газа

Кирилица - 14.06.2009

Израелски авиони бомбардираа денеска два тунела за шверц на оружје во јужниот дел на Појасот Газа, откако вчера палестински екстремисти истрелаа ракета од типот „касам“ во јужен Израел Портпаролот на ...

Во Дамаск средба Мичел - Асад за мир на Блискиот Исток

Р.С.Европа - 13.06.2009

Американскиот пратеник за Блискиот Исток, Џорџ Мичел, денеска во Дамаск се состана со претседателот на Сирија, Башар Ал Асад. Главна тема на разговорите била можноста за обновување на блиско-источниот мировен ...

Израелците летово ќе ги менуваат Холанѓаните покрај Охридското езеро

Алсат-М - 13.06.2009

Можеби има помалку Холанѓани, на Охрид и Струга летово сигурно нема да им недостасуваат гости од Израел. За оваа сезона дури до есен предвидени се дваесет чартер летови од Тел Авив кон Охрид.

Мичел ја продолжува турнејата на Блискиот Исток

Р.С.Европа - 12.06.2009

Американскиот пратеник за Блискиот Исток Џорџ Мичел престојува во Сирија како дел од напорите на администрацијата на Барак Обама за потурнување на мировниот процес.

САД: Палестинска држава е решение за конфликтот со Израел

Утрински - 12.06.2009

РАМАЛАХ - Специјалниот американски пратеник Џорџ Мичел, во средата, ги уверуваше Палестинците околу ангажираноста на Вашингтон за добивање сопствена држава, наведувајќи дека формирањето на држава е единствено ...

Нетанијаху ќе прифати палестинска држава

А1 - 11.06.2009

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху во говорот за својата надворешна политика, што ќе го одржи во недела ќе најави дека ја прифаќа Мапата за патот кон мирот на Блискиот Исток и дводржавно решение во ...

„Хаарец“: Нетанијаху ќе прифати создавање на палестинска држава

Алфа - 11.06.2009

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху во говорот за својата надворешна политика, што ќе го одржи во недела ќе најави дека ја прифаќа Мапата за патот кон мирот на Блискиот Исток и дводржавно решение во ...

Ехуд Барак го повика премиерот Нетанјаху да го прифати создавњето палестинска држава

Кирилица - 11.06.2009

Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак го повика премиерот Бенјамин Нетанјаху да ја прифати идејата за палестинска држава, пред да земе збор на средбата-недела на концепцијата за мир, пренесе Франс прес ...

„Хаарец“: Нетанијаху ќе прифати создавање на палестинска држава

Канал5 - 11.06.2009

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху во говорот за својата надворешна политика, што ќе го одржи во недела ќе најави дека ја прифаќа Мапата за патот кон мирот на Блискиот Исток и дводржавно решение во ...

„Хаарец“: Нетанијаху ќе прифати создавање на палестинска држава

Кирилица - 11.06.2009

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху во говорот за својата надворешна политика, што ќе го одржи во недела ќе најави дека ја прифаќа Мапата за патот кон мирот на Блискиот Исток и дводржавно решение во ...

Палестинска држава до 2011 година?

Deutsche Welle - 10.06.2009

Американскиот пратеник за Блискиот исток, Џорџ Мичел, во Ерусалим побара итно продолжување на мировните преговори меѓу Израел и Палестинците.

Џорџ Мичел во Палестина и во Египет

Р.С.Европа - 10.06.2009

Американскиот пратеник за Блискиот исток Џорџ Мичел денеска во Рамала ќе се состане со палестинскиот претседател Махмуд Абас. Потоа Мичел заминува за ...

Американскиот пратеник Мичел во мировна мисија во Рамала

Р.С.Европа - 10.06.2009

Американскиот пратеник за Блискиот Исток Џорџ Мичел денеска се состанува со палестинските лидери во Рамала. Неговата мисија има за цел обнова на израелско – палестинските мировни преговори.

Обиди за обновување на блискоисточните мировни разговори

Р.С.Европа - 09.06.2009

Американскиот специјален пратеник за Блискиот Исток Џорџ Мичел денеска е на разговори во Израел со цел обновување на мировните преговори меѓу израелците и палестинците.

Абас: Нема преговори ако Израел не прифати палестинска држава

Вест - 09.06.2009

Рамалах, 9 јуни - Палестинскиот претседател Махмуд Абас вчера повторно ја исклучи можноста за продолжување на преговорите ако Израел не прифати решение кое што се темели на создавање палестинска држава.

Израелски сили убија четворица Палестинци

Утрински - 09.06.2009

ГАЗА - Израелските сили убија четворица палестински милитанти, кои вчера се обиделе да влезат во Израел преку појасот Газа, што е под контрола на Хамас, јавија извори на Хамас и палестински медицински лица.

Абас: Нема преговори ако Израел не прифати палестинска држава

МРТ - 09.06.2009

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска повторно ја исклучи можноста за продолжување на преговорите ако Израел не прифати решение кое што се темели на создавање палестинска држава.

Израелски туристи воведуваат строги безбедносни мерки кај нас

Сител - 09.06.2009

Израелските туристи кои со чартер лет доаѓаат на охридскиот аеродром Свети Апостол Павле ќе бидат дочекани со посебни критериуми за безбедност и вооружени маршали.

Обама сака моментални преговори меѓу Израел и Палестинците

А1 - 08.06.2009

Американскиот пратеник за Блискиот Исток, Џорџ Мичел денеска изјави дека претседателот на САД Барак Обама сака моментални преговори меѓу Палестинците и Израел, со цел да се постигне мировен договор прифатлив ...

Израелските сили убиле 4-ца палестински милитанти

Р.С.Европа - 08.06.2009

Најмалку 4-ца палестински милитанти биле убиени во судирите со израелските сили во близина на границата во централна Газа. До судирот дошло кога група вооружени палестинци се обиделе да ја поминат границата ...

Обама бара итни преговори меѓу палестинците и Израел

Р.С.Европа - 08.06.2009

Американскиот пратеник за Блискиот Исток, Џорџ Мичел, изјави денеска дека претседателот Барак Обама сака итни мировни преговори меѓу палестинците и Израел.

Четворица Палестинци загинаа во судир со израелски војници

Алсат-М - 08.06.2009

Најмалку четворица палестински екстремисти се убиени утринава при обид да преминат во Израел кај граничниот премин Карни во Појасот Газа.

Обама бара итни преговори меѓу Израел и Палестинците

Дневник - 08.06.2009

Американскиот пратеник за Блискиот Исток, Џорџ Мичел изјави дека претседателот на САД, Барак Обама, бара итни преговори меѓу Палестинците и Израел, чија цел ќе биде да се постигне мировен договор прифатлив за ...

Четворица Палестинци загинаа во судир со израелските војници

Канал5 - 08.06.2009

Најмалку четворица палестински екстремисти се убиени утринава при обид да преминат во Израел кај граничниот премин Карни во Појасот Газа.

Четворица Палестинци загинаа во судир со израелските војници

Кирилица - 08.06.2009

Најмалку четворица палестински екстремисти се убиени утринава при обид да преминат во Израел кај граничниот премин Карни во Појасот Газа Десетина Палестинци, од кои некои биле на коњи, отвориле оган врз ...

Израелците сметаат дека политиката на Обама е лоша за нивната земја

Сител - 08.06.2009

Повеќето Израелци веруваат дека блискоисточната политика на американскиот претседател Барак Обама е лоша за нивната земја, покажуваат резултатите од анкетата спроведена од израелскиот Институт Дахаф.

Обама бара итни преговори меѓу Израел и Палестинците

Кирилица - 08.06.2009

Американскиот пратеник за Блискиот Исток, Џорџ Мичел денеска изјави дека претседателот на САД Барак Обама сака моментални преговори меѓу Палестинците и Израел, со цел да се постигне мировен договор прифатлив ...

Обама сака моментални преговори меѓу Израел и Палестинците

Канал5 - 08.06.2009

Американскиот пратеник за Блискиот Исток, Џорџ Мичел денеска изјави дека претседателот на САД Барак Обама сака моментални преговори меѓу Палестинците и Израел, со цел да се постигне мировен договор прифатлив ...

Израелската војска убила пет милитанти на Хамас

Нетпрес - 08.06.2009

Израелската војска утрово убила пет милитанти на Хамас, бидејќи се обиделе да извршат напад врз израелски воени сили, пренесуваат локалните медиуми. Веста ја потврдиле извори блиски до силите на Хамас.

Абас: Нема преговори ако Израел не прифати палестинска држава

Макфакс - 08.06.2009

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска повторно ја исклучи можноста за продолжување на преговорите ако Израел не прифати решение кое што се темели на создавање палестинска држава.