TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски и Иванов кројат нова платформа за името

А1 - 17.05.2009

И ден по првата средба за името на новиот претседател Иванов со премиерот Груевски, нема детали дали и што договорија во двочасовните разговори.

Државниот врв одржа консултации за името

Форум - 17.05.2009

Во работните простории на Претседателот Ѓорге Иванов, во вилата Водно, во саботата се одржа координација за текот на разговорите за надминување на разликите околу името со Грција (MIA) На средбата, како што ...

Република Северна Македонија не доаѓа предвид

Вечер - 17.05.2009

Република Северна Македонија е предлог кој македонскиот државен врв во никој случај нема да го прифати. Ваквото име апсолутно го игнорира и директно и индиректно го загрозува постоењето на македонскиот народ.

Државниот врв на консултации за името

Р.С.Европа - 16.05.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во претседателската резиденција ќе одржи консултација за текот на разговорите по прашањето за името.

Инаугурацијата како повод

Утрински - 16.05.2009

еше оваа седмица исполнета со многу настани. Речиси таа беше уживање за оние коишто сакаат себе си да се позиционираат пред телевизорите дома и да почнат со вестите од 17 часот, за да завршат некаде околу ...

Поштарот за името чукна на вратата на Иванов

Утрински - 16.05.2009

Големи се очекувањата на САД и на ЕУ од новиот македонски претседател Ѓорге Иванов дека земјата конечно ќе успее да направи чекор напред во евроатлантските процеси и ќе го затвори прашањето со името.

Прва средба за прашањето за името со претседателот Иванов

Телма - 16.05.2009

Македонскиот државен врв денеска одржа консултативна средба за текот на разговорите околу разликите за името што Македонија и Грција го водат под покровителство на Обединетите нации.

Државниот врв кова стратегија за името

Алсат-М - 16.05.2009

Македонскиот државен врв денеска ќе одржи прва консултативна средба за преговорите за спорот со името што Македонија и Грција го водат под покровителство на Обединетите нации.

Никовски: Република Северна Македонија апсолутно неприфатливо

Алсат-М - 16.05.2009

„Предлогот за името, Република Северна Македонија, апсолутно го игнорира и директно и индиректно го загрозува постоењето на македонскиот народ“.

Никовски: Република Северна Македонија неприфатливо

Форум - 16.05.2009

„Предлогот за името, Република Северна Македонија, апсолутно го игнорира и директно и индиректно го загрозува постоењето на македонскиот народ“.

Консултации за името на државниот врв

Сител - 16.05.2009

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска (13:30) во претседателската резиденција ќе одржи консултација за текот на разговорите по прашањето за името.

Прва официјална координација на државниот врв

Сител - 16.05.2009

Премиерот Груевски, министерот Милошоски, преговарачот Зоран Јолевски, еден по еден денеска попладне пристигнаа во Вилата Анекс на Водно.

Државниот врв кова стратегија за името

Макфакс - 16.05.2009

Македонскиот државен врв денеска ќе одржи прва консултативна средба за преговорите за спорот со името што Македонија и Грција го водат под покровителство на Обединетите нации.

Никовски: Република Северна Македонија неприфатливо

Макфакс - 16.05.2009

„Предлогот за името, Република Северна Македонија, апсолутно го игнорира и директно и индиректно го загрозува постоењето на македонскиот народ“.

Државниот врв одржа консултации за името

Макфакс - 16.05.2009

Македонскиот државен врв денеска одржа консултативна средба за текот на разговорите околу разликите за името што Македонија и Грција го водат под покровителство на Обединетите нации.

САД му ја честитаа инаугурацијата на Иванов

Утрински - 15.05.2009

Вашингтон - Официјален Вашингтон му честиташе на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов за стапувањето на функцијата, истакнувајќи дека неговото инаугуративно обраќање било со позитивен тон.

Што е разумен компромис за тимот на Иванов ?

Н.Македонија - 15.05.2009

Претседателот Ѓорге Иванов нема да прифати државата да се нарекува Република Северна Македонија, Република Нова Македонија или Република Македонија (Скопје) напишано на латиница.

Непознато каде живее Иванов, Црвенковски се врати во Капиштец

Утрински - 14.05.2009

Каде живее новиот македонски претседател Ѓорге Иванов по официјалното стапување на највисоката државна функција? Засега останува енигма дали Иванов со своето семејство, сопругата Маја и синот Иван, завчера се ...

Вашингтон упати честитки до Иванов

Телма - 14.05.2009

Официјален Вашингтон му честиташе на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов на стапувањето на функцијата, истакнувајќи дека неговото инаугуративно обраќање било со позитивен тон.

Иванов во клин, советниците во плоча

Дневник - 14.05.2009

Додека Иванов бара компромис за името и влез во НАТО, неговите советници сметаат дека преговорите треба да прекинат и де ка зачленувањето во алијансата не е приоритет Која ќе биде стратегијата на претседателот ...

Вашингтон: позитивен тон во говорот на претседателот Иванов

Кирилица - 14.05.2009

Официјален Вашингтон му го честиташе на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов стапувањето на функцијата, истакнувајќи дека неговото инаугуративно обраќање било со позитивен тон - Соединетите Американски ...

Топи ги поддржа ставовите на студентите на ДУТ

А1 - 13.05.2009

Албанскиот претседател Бамир Топи денеска повторно изрази жалење што на инаугурацијата во Скопје не беше претседателот на Косово, а ја поддржа реакцијата на тетовските студенти.

Кабинетот на Иванов - спој на младост и искуство

А1 - 13.05.2009

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, се смести во новите работни простории, ги смести и најблиските соработници, кои треба да го советуваат и да знаат да ги продадат во јавноста неговите ...

Ѓорге Иванов стана нов претседател

BBC - 13.05.2009

Новиот македонски претседател, Ѓорге Иванов попладнево и официјално ја презеде својата нова должност. По официјалната заклетва, тој го одржа својот прв говор во македонското Собрание.

Иванов ги доби своите пет години

Време - 13.05.2009

Игор Чавески Професорот по правни науки Ѓорге Иванов од вчера е претседател на Република Македонија, четврти по ред од нејзиното осамостојување.

Црвенковски му вети поддршка на Иванов

Време - 13.05.2009

Секогаш кога претседателот Ѓорге Иванов на вистински, суштински начин ќе ги брани националните и државните интереси на Република Македонија може да смета на поддршката не само моја лична, туку и на СДСМ, ...

Мирчев и Плевнеш, главни советници

Време - 13.05.2009

Главни советници на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, според неофицијални информации од ВМРО-ДПМНЕ, ќе му бидат Димитар Мирчев, декан на универзитетот ФОН и поранешниот македонски амбасадор во Франција, ...

Сето внимание врз спорот за името

Време - 13.05.2009

Забрзување на преговорите за името и предлог за компромисно решение - ова е првата работа што странските дипломати ја очекуваат од новиот претседател Ѓорге Иванов.

Црвенковски со гардата го пречека Иванов

Вест - 13.05.2009

Пред главниот влез на Собранието стоеја осуммина членови на гардата на Армијата на Република Македонија, а досегашниот претседател Бранко Црвенковски излезе да го пречека неговиот наследник Ѓорѓе Иванов ...

Иванов: Ќе бидам чувар на слободата и на демократијата

Вест - 13.05.2009

"Јас сум Претстедател, еден и еднаков за сите граѓани. Еден и единствен, со вас заедно", истакна претседателот Иванов Новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов вчера во Собрание пред пратениците, голем ...

Пораките на Иванов

Утрински - 13.05.2009

Македонија од вчера и официјално го доби својот петти претседател на државата. Со вчерашната инаугурација во највисокиот законодавен дом и давањето свечена заклетва, професорот Ѓорге Иванов и формално доби ...

За опозицијата говорот разочарувачки

Утрински - 13.05.2009

За опозицијата разочарувачки, за владејачките партии обединувачки, вакви се главно оцените на дел од пратениците за инаугуративниот говор на новиот претседател Ѓорге Иванов.

Кабинетот на Иванов со ексдипломати и професори

Утрински - 13.05.2009

Заедно со инаугурацијата на новиот шеф на државата, Ѓорге Иванов, вчера беше обелоденет и новиот претседателски кабинет. М-р Дарко Ангелов е генерален секретар на идниот кабинет на новиот претседател Ѓорге ...

Иванов испрати писмо до Обама

Утрински - 13.05.2009

Претседателот Ѓорге Иванов, кој вчера беше ја презеде функцијата, испрати писмо до американскиот претседател Барак Обама во кое ја истакнува решителноста за продолжување на дијалогот со Грција за изнаоѓање ...

Иванов вети европска и просперитетна Македонија

Утрински - 13.05.2009

Новиот шеф на македонската држава, Ѓорѓе Иванов, кој вчера и официјално стапи на должност и почна да го троши својот петгодишен мандат, во инаугуративниот говор во парламентот и пред целата јавност порача дека ...

Новата резиденција сефтосана со официјални средби и ручек

Утрински - 13.05.2009

Новиот македонски претседател, Ѓорге Иванов, вчера ја имаше својата прва официјална средба како претседател со својот албански колега Бамир Топи.

Заложбите да ги потврди со дела

Дневник - 13.05.2009

Ѓорге Иванов вчера преземајќи ја функцијата шеф на државата испрати силна порака дека е претседател на сите граѓани и оти заедно со нив секој ден ќе работи за „горда и богата Република Македонија, брзо, целос ...

Иванов стана претседател

Дневник - 13.05.2009

Јас сум претседател, еден и еднаков за сите граѓани, кој заедно со вас секој ден ќе работи за горда и богата Република Македонија, целосно и достоинствено интегрирана во светската заедница, порача новиот шеф ...

Иванов: Мојата агенда е Македонија членка на НАТО и на ЕУ

Н.Македонија - 13.05.2009

Со говор полн со историски поврзувања, повикувања на традицијата и истакнување на мултиетничноста на општество, Ѓорге Иванов вчера го почна својот петгодишен мандат како претседател на државата.

Албаниците не се на агендата на Иванов?

Алсат-М - 13.05.2009

Реакции во дел од јавноста, од новинари и аналитичари Албанци на инаугуратиовниот говор на претседателот Иванов. Претседателот Иванов со неговиот вчерашен инаугуративен говор потврди дека продолжува со истиот ...

„Грешка“ на веб-страната на новиот претседател

Алсат-М - 13.05.2009

За новиот претседател Ѓорѓе Иванов Македонија се граничи со Албанија, Бугарија, Србија и Грција. На официјалната интернет страница на новиот претседател на Македонија,Ѓорѓе Иванов во делот на историјата на ...

САД: Обраќањето на Иванов беше позитивно

Форум - 13.05.2009

САД испратија честитки по повод инаугирацијата на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов на стапувањето на функцијата, истакнувајќи дека неговото инаугуративно обраќање било со позитивен тон САД со ...

САД му ја честитаа инаугурацијата на Иванов

Алсат-М - 13.05.2009

Официјален Вашингтон му честиташе на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов на стапувањето на функцијата „Соединетите Американски Држави му честитаат на претседателот Иванов на инаугурацијата и со ...

Иванов инаугуриран за претседател на Македонија

SETimes - 13.05.2009

Новиот претседател на Македонија ветува дека ќе се фокусира на евроатланската интеграција, добрите односи со сите соседи и инвестирањето во државните институции и капацитетите.

Тачи: Говорот на Иванов изобилуваше со националистички формулации

Кирилица - 13.05.2009

За лидерот на ДПА Мендух Тачи инаугуративниот говор на новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов изобилувал со националистички формулации Според него, таквите формулации ќе предизвикаат ...

Честитки од Официјален Вашингтон за стапувањето на функција на претседателот Иванов

Сител - 13.05.2009

Официјален Вашингтон му го честиташе на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов стапувањето на функцијата, истакнувајќи дека неговото инаугуративно обраќање било со позитивен тон.

Иванов ќе ја подобри комуникацијата со Атина

Вечер - 13.05.2009

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу доаѓа во Македонија на средба со новиот претседател Ѓорге Иванов. Според информациите до кои дојде ВЕЧЕР, Сејдиу и Иванов ќе бидат во Охрид, во вилата Билјана на на 28 и 29 ...

Претседателските плати во регионот

МК-Фондови - 13.05.2009

Македонија - Економија Иванов со најскромна заработувачка во регионот Само црногорскиот претседател Филип Вујановиќ има помала плата од македонскиот Ѓорге Иванов.

“Навтемборики“: Иванов ќе работи на подобрување на односите со Атина

Нетпрес - 13.05.2009

Во првиот свој говор како претседател на ПЈРМ, Ѓорге Иванов, истакна дека ќе работи на влез на државата во евроатлантските структури и подобрување на односите со Атина, пишува денеска грчкиот весник ...

Иванов му пиша на Обама

Нетпрес - 13.05.2009

Еден ден после инаугурацијата, претседателот Ѓорге Иванов му испрати писмо на американскиот претседател Барак Обама, каде му потврдува ангажман за пронаоѓање на решение во врска со прашањето за името со Грција.

Топи ги поддржа ставовите на студентите на ДУТ

Макфакс - 13.05.2009

Албанскиот претседател Бамир Топи денеска повторно изрази жалење што на инаугурацијата во Скопје не беше претседателот на Косово, а ја поддржа реакцијата на тетовските студенти.

Macedonia/In/EU: Инаугуриран претседателот Иванов

Макфакс - 13.05.2009

Инаугурацијата на новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов е насловна тема во денешното издание на ревијата Macedonia/In/EU.

САД му ја честитаа инаугурацијата на Иванов

Макфакс - 13.05.2009

Официјален Вашингтон му честиташе на новиот македонски претседател Ѓорге Иванов на стапувањето на функцијата, истакнувајќи дека неговото инаугуративно обраќање било со позитивен тон.

Затворен булеварот пред Собранието

А1 - 12.05.2009

Поради присуството на странските државници на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Скопје ќе биде воведен пoсебен безбедносен и сообраќаен режим.

Иванов: „Да живее Македонија!“

А1 - 12.05.2009

Ѓорге Иванов, со потпишувањето на свечената изјава дека во наредните пет години совесно и одговорно ќе ја води државата, попладнево и формално ја презеде должноста претседател на Република Македонија.

Реакции на партиите по инаугурацијата на Иванов

А1 - 12.05.2009

Парламентарните партии од власта го оценуваат првото обраќање на новиот претседател Ѓорге Иванов како говор за обединување на сите граѓани, а опозицијата како празен говор без политичка порака.

Дипломатите од Иванов очекуваат компромисно решение

А1 - 12.05.2009

Забрзување на преговорите за името и предлог за компромисно решение - ова е првата работа што странските дипломати ја очекуваат од новиот претседател Ѓорге Иванов.

Инаугурација од повеќе десетици илјади евра?

А1 - 12.05.2009

Хеликоптери, специјалци, армиска гарда, хор, собраниски коктел, главен ручек кој беше послужен во новиот претседателски кабинет на Водно, сместување на гостите од странство.

Четворица претседатели го удостоија Иванов

А1 - 12.05.2009

Поканети беа шестмина, дојдоа четворица. Претседателите на Албанија, Србија, Црна Гора и Хрватска го удостоија Иванов со своето присуство на денешната инаугурација.

Вторник, 12 мај

BBC - 12.05.2009

Во печатот во Македонија доминираат наслови поврзани со инаугурацијата на Ѓорге Иванов. ВРЕМЕ „Претседателот Иванов тргнува со лева нога“; „Сакам Иванов да ме демантира“ пишува Бранко Геровски во ШПИЦ; ...

Ѓорге Иванов ја презема функцијата Претседател на РМ

Р.С.Европа - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов денеска напладне официјално ќе ја преземе функцијата од досегашниот шеф на државата Бранко Црвенковски.

Иванов ќе пресметува квадратура на кругот

Време - 12.05.2009

Спорот со името и евроатлантските процеси се најважните прашања за Македонија на кои новиот претседател ќе мора најмногу да им посвети внимание.

Писмо од Ѓорге Иванов до американскиот претседател Барак Обама

Р.С.Европа - 12.05.2009

Новиот македонски претседател Ѓорге Иванов, кој денеска беше инаугуриран, испрати писмо до американскиот претседател Барак Обама во кое ја истакнува решителноста за продолжување на дијалогот со Грција за ...

Прв говор на претседателот Иванов во парламентот

Р.С.Европа - 12.05.2009

Новoизбраниот претседател Ѓорѓе Иванов во првото обраќање пред пратениците и присутните гости ja изложи својата визија за Македонија ветувајки дека неговата неговата политичка агенда е јасна и недвослмислена.

Инаугурација на четвртиот Претседател на Македонија

Вест - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов (49) денес на свечена седница во Парламентот ќе биде инаугуриран за четврти шеф на државата од осамостојувањето во 1991 година.

Новиот претседател Иванов се сретна со Рикер и со Глигоров

Вест - 12.05.2009

Ѓорге Иванов му се заблагодарил на Киро Глигоров за годините посветени во служба на интересот на Република Македонија Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов вчера се сретна со ...

Сите претседатели на Македонија

Утрински - 12.05.2009

Ѓорге Иванов е четврти претседател на Македонија, избран во април 2009 година, како кандидат од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Иванов се сретна со Рикер и со Глигоров

Утрински - 12.05.2009

Новoизбраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вчера имаше средби со американскиот амбасадор во земјава, Филип Рикер, и со поранешниот македонскиот претседател Киро Глигоров.

Ѓорге Иванов ја презеде должноста претседател на Република Македонија

Утрински - 12.05.2009

- Ѓорге Иванов, со потпишувањето на свечената изјава дека во наредните пет години совесно и одговорно ќе ја води државата, попладнево и формално ја презеде должноста претседател на Република Македонија.

Ѓорге Иванов нов претседател на Република Македонија

Телма - 12.05.2009

Мојата политичка агенда е јасна и недвосмислена: Македонија членка на НАТО и на ЕУ, силна, почитувана и рамноправна, а нејзините граѓани горди, богати и среќни.

Иванов ја презеде функцијата шеф на државата

Телма - 12.05.2009

Претседателот на Македонија е глас на секој граѓанин и ќе остане глас на демократијата, единството и патриотизмот“, порача новиот претседател Ѓорге Иванов во инаугуративниот говор.

Иванов му пиша писмо на Обама

Телма - 12.05.2009

Македонија е решителна да изнајде взаемно прифатливо решение за разликите околу името со Грција, порача претседателот Ѓорге Иванов во писмо до американскиот претседател Барак Обама.

За опозицијата празен, за владејачките партии обединувачки говор

Телма - 12.05.2009

Далиборка Демјанска Ако денот се познава по утрото, не очекуваме дека новиот претседател ќе реши барем еден од тешките проблеми во државата, оценија од опозицијата, велејќи дека се разочарани од првиот говор ...

Средби на Иванов со Месиќ, Топи, вујановиќ и тадиќ

Телма - 12.05.2009

“Македонија добро знае дека во Хрватска има најголем пријател во НАТО, а наскоро и во ЕУ. Нашата мала група земји кандидати што поскоро повторно ќе се обединат, но овој пат како членки на НАТО“, изјави ...

Македонскиот претседател ја презема должноста

Алсат-М - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов (49) денеска на свечена седница во парламентот ќе биде инаугуриран за четврти шеф на државата од осамостојувањето во 1991 година.

Ѓорге Иванов и официјално ja презема функцијата претседател на Република Македониј

Алфа - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска и официјално ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата.

Инаугурација на Иванов, на пладне

Форум - 12.05.2009

Избраниот претседател на Македонија, Ѓорге Иванов, денеска, на свечена седница во Собранието ќе биде инаугуриран за четврти шеф на државата од осамостојувањето во 1991 година Иванов , пред зградата на ...

Засилени безбедносни мерки за инаугурацијата на новиот претседател

Н.Македонија - 12.05.2009

Скопје, 12 мај (МИА) - Поради присуството на странските државници на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Скопје е воведен пoсебен безбедносен режим.

Безбедносни мерки за инаугурацијата

Алсат-М - 12.05.2009

Преземени се сите неопходни безбедносни мерки по повод денешната инаугурација на новоизбраниот претседател на Македонија, Ѓорге Иванов.

Иванов ја презеде претседателската функција

Форум - 12.05.2009

Ѓорге Иванов, со потпишувањето на свечената изјава дека во наредните пет години совесно и одговорно ќе ја води државата, на пладне и формално ја презеде должноста претседател на Република Македонија Иванов и ...

Почна инаугурацијата на новиот макеоднски претседател

Н.Македонија - 12.05.2009

Скопје, 12 мај (МИА) - Новозибраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов, попладнево пристигна во Собранието каде што ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата.

Ѓорге Иванов и формално нов претседател на Република Македонија

Н.Македонија - 12.05.2009

Скопје, 12 мај (МИА) - Ѓорге Иванов, со потпишувањето на свечената изјава дека во наредните пет години совесно и одговорно ќе ја води државата, попладенво и формално ја презеде должноста претседател на ...

Иванов: Ќе бидам претседател на сите граѓани

Алсат-М - 12.05.2009

„Претседателот на Македонија е глас на секој граѓанин и ќе остане глас на демократијата, единството и патриотизмот“, порача новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов во инаугуративниот говор.

Иванов – Ќе бидам претседател на сите граѓани

Алфа - 12.05.2009

„Претседателот на Македонија е глас на секој граѓанин и ќе остане глас на демократијата, единството и патриотизмот“, порача новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов во инаугуративниот говор.

Ивановска: Празен претседателски говор

Форум - 12.05.2009

Цветанка Ивановска од опозициската СДСМ, по говорот на новиот претседател Ѓорге Иванов рече дека биле сведоци на еден веќе чуен, празен говор, говор без политичка порака „Од новиот претседател слушнавме само ...

Реакции на парламентраните партии по инаугурацијата на Иванов

Н.Македонија - 12.05.2009

Скопје, 12 мај (МИА) - Парламентарните партии од власта го оценуваат првото обраќање на новиот претседател Ѓорге Иванов како говор за обединување на сите граѓани, а опозицијата како празен говор без политичка ...

Топи: Косово е новата геополитичка реалност на Балканот

Форум - 12.05.2009

На првата билатерална средба како шеф на македонската држава, Иванов се сретна со албанскиот колега Бамир Топи, со кого разменија мислења за заедничките евроатлантски аспираци и за односите во регионот ...

Иванов испрати писмо до Обама

Н.Македонија - 12.05.2009

Скопје, 12 мај (МИА) - Новиот шеф на македонската држава Ѓорге Иванов, кој денеска беше инаугуриран, испрати писмо до американскиот претседател Барак Обама во кое ја истакнува решителноста за продолжување на ...

Иванов му испрати писмо на Обама

Алсат-М - 12.05.2009

Иванов попладнево прв кому му испати писмо беше америкнскиот претседател Барак Обама. Во него, му се заблагодари за честитките за неговиот избор за претседател на Република Македонија.

Месиќ: Изморениот регион, што поскоро да влезе во ЕУ

Форум - 12.05.2009

Новиот претседател Ѓорге Иванов, на својот прв ден како шеф на државата, во работната агенда заокружи и средба со својот колега од Хрватска, Стјепан Месиќ, со кого констатираа дека групата држави од регионот ...

Иванов - Топи: Вклучување во европското семејство, заедничка цел на Македонија и Албанија

Н.Македонија - 12.05.2009

Скопје, 12 мај (МИА) - Македонија и Албанија успешно го минаа патот на политичка и одбранбена реформа по која го постигнаа нивото за полноправно членство на НАТО.

Топи одби да пие кафе со Тадиќ

Алсат-М - 12.05.2009

Ладен поздрав на претседателот на Албанија , Бамир Топи со претседателот на Србија Борис Тадиќ. Топи и Тадиќ кои претстојуваа во Скопје на инаугурацијата на новиот претседател Ѓорге Иванов во хотелот ...

Ѓорге Иванов инаугуриран за Претседател на РМ

Алфа - 12.05.2009

Свечено, но не спектакуларно како што се очекуваше се одвиваше церемонијата на инаугурација на новиот македонски претседател. Првпат на ваква свеченост присуствуваа странски државници. Гардата пристигна прва.

Иванов го одржа првиот говор

Алфа - 12.05.2009

Пред нас е исправен уште еден голем предизвик. Предизвик кој најсилно и најјасно ќе ги потврди нашата историска мудрост, нашите национални стремежи и нашето место во светот.

Што му следува на Црвенковски по завршувањето на мандатот?

Алфа - 12.05.2009

Од станот во Центар спроти Владата, четвртиот претстедател на Македонија Ѓорге Иванов денеска се пресели во својот нов дом- реновираната вила „Анекс“ на Водно која има површина од 2500 метри квадратни.

Прва билатерална средба на Иванов со Топи

Алфа - 12.05.2009

Албанскиот претседател Топи на првата билатерална средба со претседателот Иванов, изрази жалење дека косовскиот претседател Сејдиу не бил поканет од домаќинот.

Тачи: Говорот на Иванов изобилуваше со националистички формулации

Форум - 12.05.2009

Претседателот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи го оцени денешниот инаугуративен говор на новиот македонски претседател како навредлив за Албанците и изобилувачки со националистички формулации ...

Топи: Геополитичката реалност на Балканот е изменета

Алсат-М - 12.05.2009

Македонија и Албанија успешно го минаа патот на политичка и одбранбена реформа по која го постигнаа нивото за полноправно членство на НАТО.

Пратениците поделени по говорот на Иванов

Алсат-М - 12.05.2009

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи го обвини новиот претседател Ѓорге Иванов дека во говорот во Собранието ширел антиалбанство и национализам.

Иванов се сретна со Топи, Месиќ и Тадиќ

Алсат-М - 12.05.2009

Билатералните односи, стабилноста на регионот, решавањето на отворените прашања меѓу земјите од регионот, беа во фокусот на разговорите меѓу новиот претседател на Македонија Ѓорѓе Иванов и неговите колеги, ...

Посебен сообраќаен режим за инаугурацијата на Иванов

Сител - 12.05.2009

Поради присуството на странските државници на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска во Скопје ќе биде воведен пoсебен безбедносен и сообраќаен режим.

Иванов ќе работи во новата резиденција „Анекс“ на Водно

МРТ - 12.05.2009

Новиот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе работи во кабинет во новата резиденција од околу 2.500 квадратни метри на Водно, таканаречената вила „Анекс".

Ѓорге Иванов ја презеде должноста претседател на Република Македонија

Кирилица - 12.05.2009

Ѓорге Иванов, со потпишувањето на свечената изјава дека во наредните пет години совесно и одговорно ќе ја води државата, попладнево и формално ја презеде должноста претседател на Република Македонија Иванов и ...

Ѓорге Иванов - нов претседател НА Република Македонија

Сител - 12.05.2009

Мојата политичка агенда е јасна и недвосмислена: Македонија членка на НАТО и на ЕУ, силна, почитувана и рамноправна, а нејзините граѓани горди, богати и среќни.

Реакции на парламентраните партии по инаугурацијата на Иванов

Кирилица - 12.05.2009

Парламентарните партии од власта го оценуваат првото обраќање на новиот претседател Ѓорге Иванов како говор за обединување на сите граѓани, а опозицијата како празен говор без политичка порака Сафет Незири од ...

Ѓорге Иванов - нов претседател на Република Македонија

МРТ - 12.05.2009

Мојата политичка агенда е јасна и недвосмислена: Македонија членка на НАТО и на ЕУ, силна, почитувана и рамноправна, а нејзините граѓани горди, богати и среќни.

Иванов испрати писмо до Обама

Кирилица - 12.05.2009

Новиот шеф на македонската држава Ѓорге Иванов испрати писмо до американскиот претседател Барак Обама во кое ја истакнува решителноста за продолжување на дијалогот со Грција за изнаоѓање взаемно прифатливо ...

Вклучување во европското семејство заедничка цел на Македонија и Албанија

Кирилица - 12.05.2009

Македонија и Албанија успешно го минаа патот на политичка и одбранбена реформа по која го постигнаа нивото за полноправно членство на НАТО.

ЕУ и НАТО, клучни надворешно-политички приоритети на Македонија и Хрватска

Кирилица - 12.05.2009

Македонија добро знае дека во Хрватска има голем пријател во НАТО, а наскоро и во ЕУ, земја која добро се сеќава на заедничкиот пат што го минавме кон нашата цел, истакна новиот македонски претседател Ѓорге ...

Иванов - Македонија решителна за решение за името

МРТ - 12.05.2009

Македонија е решителна да изнајде взаемно прифатливо решение за разликите околу името со Грција, порача претседателот Ѓорге Иванов во писмо до американскиот претседател Барак Обама.

Иванов – За горда и силна Македонија

МРТ - 12.05.2009

„Претседателот на Македонија е глас на секој граѓанин и ќе остане глас на демократијата, единството и патриотизмот“, порача новиот претседател Ѓорге Иванов во инаугуративниот говор.

Вклучување во европското семејство, заедничка цел на Македонија и Албанија

Сител - 12.05.2009

Македонија и Албанија успешно го минаа патот на политичка и одбранбена реформа по која го постигнаа нивото за полноправно членство на НАТО.

Реакции на парламентраните партии по инаугурацијата на Иванов

Сител - 12.05.2009

Парламентарните партии од власта го оценуваат првото обраќање на новиот претседател Ѓорге Иванов како говор за обединување на сите граѓани, а опозицијата како празен говор без политичка порака.

Иванов испрати писмо до Обама

Сител - 12.05.2009

Новиот шеф на македонската држава Ѓорге Иванов, кој денеска беше инаугуриран, испрати писмо до американскиот претседател Барак Обама во кое ја истакнува решителноста за продолжување на дијалогот со Грција за ...

ЕУ и НАТО, клучни надворешно-политички приоритети на Македонија и Хрватска

Сител - 12.05.2009

Македонија добро знае дека во Хрватска има голем пријател во НАТО, а наскоро и во ЕУ, земја која добро се сеќава на заедничкиот пат што го минавме кон нашата цел, истакна новиот македонски претседател Ѓорге ...

Денес Валандово живееше со инаугурацијата на претседателот Ѓорѓе Иванов

Канал5 - 12.05.2009

Денес Валандово живееше со инаугурацијата на претседателот Ѓорѓе Иванов. Во кафулињата, на работните места. ТВ приемниците вклучени на истиот канал.

Иванов со најскромна заработувачка во регионот

Сител - 12.05.2009

Само црногорскиот претседател Филип Вујановиќ има помала плата од македонскиот Ѓорге Иванов. Новоизбраниот претседател на Република Македонија ќе заработува 1.500 евра што е сепак повеќе од неговата досегашна ...

Кој е во Кабинетот на Иванов?

Сител - 12.05.2009

Прв работен ден и за новите луѓе од Кабинетот на Иванов. Новиот претседател, покрај администрацијата која ја наследи од Бранко Црвенковски, започна и со помала група на свои соработници.

Инаугурација на Ѓорге Иванов

Канал5 - 12.05.2009

Ѓорге Иванов од денеска и официјално е четвртиот македонски претседател. По заклетвата, говор. Доминантно хронолошки и протоколарен, со веќе познати фрази.

Иванов го започна мандатот во новата претседателска резиденција на Водно

Канал5 - 12.05.2009

До сега се остварија три официјални средби, во моментов се случува третата со црногорскиот претседател Филип Вујановиќ. Претходно, во текот на денот, по положувањето на заклетвата, Ѓорге Иванов, го започна ...

Борис Тадиќ по осум месеци во Македонија

Сител - 12.05.2009

Комплетно враќање на прекинатите дипломатски односи со Србија, пораки за ангажирање на малцинствата како мостови за соседска соработка, брза интеграција на регионот во Европската унија и јакнење на економската ...

Македонија ја има поддршката од соседите

Вечер - 12.05.2009

Новиот претседател Ѓорге Иванов, на својот прв ден како шеф на државата, во работната агенда заокружи и средба со својот колега од Хрватска, Стјепан Месиќ, со кого констатираа дека групата држави од регионот ...

Ѓорге Иванов еден за сите

Вечер - 12.05.2009

Ниту европска иднина ниту регионална соработка не можеме да оствариме доколку не инвестираме во капацитетите, институциите и потенцијалите на нашата држава, рече четвртиот македонски Претседател, кој говорот ...

Македонија го добива четвртиот претседател

Нетпрес - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов денеска по давањето на свечената заклетва ќе стане четвртиот претседател на Република Македонија.

МВР со посебен сообраќаен режим за инаугурацијата на Иванов

Нетпрес - 12.05.2009

Министерството за внатрешни работи, заради претстојната инаугурација на новоизбраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска, ќе преземе засилени мерки на обезбедување и посебен режим на ...

Денес ќе биде инаугуриран четвртиот шеф на Македонија

МК-Фондови - 12.05.2009

Македонија - Економија Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов (49) денеска на свечена седница во парламентот ќе биде инаугуриран за четврти шеф на државата од осамостојувањето во 1991 година.

ВИДЕО: Иванов пристигна, Црвенковски замина

Нетпрес - 12.05.2009

“Изјавувам дека функцијата претседател на Република Македонија ќе ја вршам совесно и одговорно и ќе го почитувам Уставот и Законите.

Иванов: Ќе бидам заедно со сите граѓани, исправен пред сите предизвици

Нетпрес - 12.05.2009

Новоименуваниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов, кој денеска и официјално стапи на функцијата шеф на државата, се обврза дека Претседателот ќе остане глас на демократијата, единството и патриотизмот.

Ивановска: Празен претседателски говор

Нетпрес - 12.05.2009

Цветанка Ивановска од опозициската СДСМ, после говорот на новиот претседател Ѓорге Иванов рече дека биле сведоци на еден веќе чуен, празен говор, говор без политичка порака.

Топи: Косово е новата геополитичка реалност на Балканот

Нетпрес - 12.05.2009

Новиот претседaтел нa Македонија, Ѓорге Иванов, на првата билатерална средба како шеф на државата, разговараше со албанскиот колега Бамир Топи, со кого разменија мислења за заедничките евроатлантски аспираци и ...

Месиќ: Регионот е изморен од транзиција, треба што поскоро да влезе во ЕУ

Нетпрес - 12.05.2009

Новиот претседател Ѓорге Иванов, на својот прв ден како шеф на државата, во работната агенда заокружи и средба со својот колега од Хрватска, Стјепан Месиќ, со кого констатираа дека групата држави од регионот ...

Безбедносни мерки за инаугурацијата

Макфакс - 12.05.2009

Преземени се сите неопходни безбедносни мерки по повод денешната инаугурација на новоизбраниот претседател на Македонија, Ѓорге Иванов.

Инаугурација на претседателот Иванов

Макфакс - 12.05.2009

Инаугурацијата на новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов почна во пленарната сала во Собранието. Новоизбраниот претседател Иванов пред зградата на Собранието беше пречекан од претседателот во заминување ...

Иванов – За горда и силна Македонија

Макфакс - 12.05.2009

„Претседателот на Македонија е глас на секој граѓанин и ќе остане глас на демократијата, единството и патриотизмот“, порача новиот претседател Ѓорге Иванов во инаугуративниот говор.

Иванов – Ќе бидам претседател на сите граѓани

Макфакс - 12.05.2009

„Претседателот на Македонија е глас на секој граѓанин и ќе остане глас на демократијата“, порача денеска новиот претседател на Македонија Ѓорге Иванов во инаугуративниот говор.

Иванов - Македонија решителна за решение за името

Макфакс - 12.05.2009

Македонија е решителна да изнајде взаемно прифатливо решение за разликите околу името со Грција, порача претседателот Ѓорге Иванов во писмо до американскиот претседател Барак Обама.

Сите претседатели на Република Македонија

А1 - 11.05.2009

Ѓорге Иванов на 12 мај 2009 година ќе стапи на функцијата претседател на Република Македонија. Тој е четврти претседател на Република Македонија, избран во април 2009 година, како кандидат од владејачката ...

Безбедноста за инаугурацијата на прв степен

А1 - 11.05.2009

Од небо со хеликоптери, од земја со специјалци, снајперисти, тајна полиција, служби за антитероризам, кучиња трагачи. Семафорите ќе запрат, движењето ограничено и за возила и за пешаци, вака ќе биде утре за ...

„Бојкотот на инаугурацијата - обид за политички поени“

А1 - 11.05.2009

За утрешната инаугурација на новоизбраниот претседател Иванов, бојкотот на некои политички партии, кохабитацијата меѓу претседател и премиер, во интервју за А1 зборува политикологот Владимир Божиновски.

Клучните советнички места во претседателскиот кабинет се уште празни

А1 - 11.05.2009

Вилата „Анекс“ е подготвена за првиот работен ден на Иванов. Потешката работа за новиот претседател на почетокот од неговиот мандат ќе биде неговото потполнување со кадар.

Во наследство Иванов ги добива името, ЕУ и НАТО

Утрински - 11.05.2009

Пред утрешното примопредавање на функцијата претседател на Македонија, пописот на политички обврски што ќе му ги предаде досегашниот претседател Бранко Црвенковски на својот наследник Ѓорге Иванов ќе биде ...

Утре инаугурација на четвртиот претседател на Македонија

Телма - 11.05.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов (49) во вторник на свечена седница во парламентот ќе биде инаугуриран за четврти шеф на државата од осамостојувањето во 1991 година.

Посебен сообраќаен режим за инаугурацијата на Иванов

Н.Македонија - 11.05.2009

Скопје, 11 мај (МИА) - Поради присуството на странските државници на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, утре во Скопје ќе биде воведен псоебен безбедносен и ...

Ѓорге Иванов од утре и официјално нов претседател на Република Македонија

Н.Македонија - 11.05.2009

Скопје, 11 мај (МИА) - Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов утре и официјално ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата.

Иванов ќе работи во новата резиденција „Анекс“ на Водно

Алфа - 11.05.2009

Новиот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе работи во кабинет во новата резиденција од околу 2.500 квадратни метри на Водно, таканаречената вила „Анекс".

Ѓорге Иванов од утре нов претседател на Република Македонија

Алсат-М - 11.05.2009

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов утре и официјално ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата. Според најавите, досегашниот претседател Бранко Црвенковски придружуван од гардата, ...

Иванов на средби со Рикер и Глигоров

Н.Македонија - 11.05.2009

Скопје, 11 мај (МИА) - Новoизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска имаше средби со американскиот амбасадор во земјава Филип Рикер и со поранешниот македонскиот претседател Киро ...

Ѓорге Иванов: Ќе се негуваат одличните односи меѓу Македонија и САД

Форум - 11.05.2009

Новoизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов во понеделникот се сретна со американскиот амбасадор Рикер и со поранешниот македонскиот претседател Глигоров, информираат од Кабиентот на ...

Инаугурацијата на Ѓорге Иванов утре

Форум - 11.05.2009

Избраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов, утре, и официјално ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата Досегашниот претседател Бранко Црвенковски придружуван од гардата, ќе го пречека ...

Студентите на ДУТ повикуваат на бојкот на инаугурацијата на Иванов

Алсат-М - 11.05.2009

Претседателот на студентите на Државниот универзитет во Тетово денеска ги повика партиите на Албанците во државава, но и претседателот на Албанија Бамир Топи, да ја бојкотираат утрешната инаугурација на Ѓорге ...

На инаугурацијата на Иванов доаѓаат Месиќ, Топи, Тадиќ и Вујановиќ

Алфа - 11.05.2009

Месиќ, Топи, Тадиќ и Вујановиќ ќе бидат гости на инаугурацијата на новиот македонски претсеадател Ѓорѓе Иванов. Го потврдиле своето присуство.

Утре посебен сообраќаен режим поради инаугурацијата на Ѓорге Иванов

Кирилица - 11.05.2009

Поради претстојната инаугурација на новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов, Министерството за внатрешни работи утре ќе преземе засилени мерки на обезбедување и ќе воведе посебен режим ...

Иванов ќе работи во новата резиденција „Анекс“ на Водно

Кирилица - 11.05.2009

Новиот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе работи во кабинет во новата резиденција од околу 2.500 квадратни метри на Водно, таканаречената вила „Анекс", за плата од околу 1.500 евра Новата ...

Ѓорге Иванов и формално нов претседател на Република Македонија

Сител - 12.05.2009

Ѓорге Иванов, со потпишувањето на свечената изјава дека во наредните пет години совесно и одговорно ќе ја води државата, попладнево и формално ја презеде должноста претседател на Република Македонија.

Сите претседатели на Република Македонија и нивната надлежност

Кирилица - 11.05.2009

Ѓорге Иванов на 12 мај 2009 година ќе стапи на функцијата претседател на Република Македонија. Тој е четврти претседател на Република Македонија, избран во април 2009 година, како кандидат од владејачката ...

Иванов се сретна со Глигоров и Рикер

Кирилица - 11.05.2009

Новoизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска имаше средби со американскиот амбасадор во земјава Филип Рикер и со поранешниот македонскиот претседател Киро Глигоров На средбата што се ...

Иванов на средби со Рикер и Глигоров

Сител - 11.05.2009

Новoизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска имаше средби со американскиот амбасадор во земјава Филип Рикер и со поранешниот македонскиот претседател Киро Глигоров.

Ѓорге Иванов и официјално ja презема функцијата претседател на Република Македонија

МРТ - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска и официјално ќе биде инаугуриран за нов шеф на државата.

Македонскиот претседател ја презема должноста

Макфакс - 12.05.2009

Новоизбраниот претседател на Македонија Ѓорге Иванов (49) денеска на свечена седница во парламентот ќе биде инаугуриран за четврти шеф на државата од осамостојувањето во 1991 година.

Студентите на ДУТ повикуваат на сеалбанскиот бојкот на инaугурацијата

Макфакс - 11.05.2009

Лидерите на партиите на Албанците во Македонија и албанскиот претседател Бамир Топи да ја бојкотираат утрешната инаугурација на македонскиот претседател Ѓорге Иванов.