TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Струмичкиот карневал е уште еден доказ дека градиме мостови на соработка со Европа и светот (ФОТО)

МКД - 18.02.2018

Ја правиме голема оваа манифестација којашто оваа година е меѓу 7-те најатрактивни зимски настани во Европа и на листата на 20-те најдобри улични карневали во светот, рече синоќа премиерот Зоран Заев на приемот организиран од градоначалникот на ...

На струмичкиот карневал учествуваа над 2.000 учесници со 41 маска

Фокус - 18.02.2018

Низ улиците на Струмица, синоќа на главното дефиле во рамки на струмичкиот карневал, поминаа 41 маски во разични категории, со околу 2.000 учесници од Словенија, Хрватска, Црна Гора, Србија, Албанија, Бугарија, Германија, но и од Аруба – холандските ...

Околу 2.000 учесници продефилираа на струмичкиот карневал

24 Вести - 18.02.2018

Над четири часа траеше големото дефиле на струмичкиот карневал кој и годинава понуди разновидни маски, совршени креации и одлични музичко сценски настапи. Oколу 2.000 учесници поделени во 42 карневалски групи продефилираа по струмичките улици.

Галерија: Магична струмичка ноќ под маски

Нова ТВ - 18.02.2018

Над 2000 учесници во 41 групна маска во различни категории, синоќа дефилираа со маски на улиците на Струмица. Оваа година на традиционалниот карневал имаше учесници од Аруба, Германија, Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Бугарија и Албанија.

Струмички карневал 2018 (Фотогалерија)

МКД - 18.02.2018

Низ улиците на Струмица поминаа 41 маски во разични категории, со околу 2.000 учесници.Ги имаше од Словенија, Хрватска, Црна Гора, Србија, Албанија, Бугарија, Германија, но и од Аруба – холандските Антили.

Танчери во разнобојни костими ги брануваа синоќа струмичките улици

Телма - 18.02.2018

Ако сакате да видите река од маскирани учесници, Струмица е местото каде што се случува ова карневалско течение. Танчарите во разнобојни костими ја брануваа карневалска Струмица и повеќе од три часа централните улици на градот беа блокирани со ...

Околу 2000 маски од земјава и странство во струмичкиот карневал

24 Вести - 18.02.2018

Разновидни маски, совршени креации и одлични музичко сценски настапи. Шаренило од бои преку рачно изработени костими блесна по струмичките улици пренесувајки многу пораки. Околу 2000 маски продефилираа на големото дефиле кое траеше речиси четири ...

Заев: Струмичкиот карневал е меѓу 7-те најатрактивни зимски настани во Европа

Таратур - 18.02.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев синоќа се обрати на приемот организиран од градоначалникот на општина Стумица, во чест на овогодинешниот Струмички карневал 2018. „Оваа манифестација годинава е меѓу 7-те најатрактивни зимски настани во ...

Заев: Струмичкиот карневал е мост на соработка со европските градови (ВИДЕО)

+инфо - 18.02.2018

Премиерот Заев синоќа присуствуваше на Струмичкиот карневал. Премиерот Зоран Заев синоќа се обрати на приемот организиран од градоначалникот на општина Стумица, во чест на Струмички карневал 2018.

Анима Мунди: Да му се помогне на штркот од маската на Струмичкиот карневал

+инфо - 18.02.2018

Бараат од градоначалникот, општината и фестивалскиот одбор да го открие идентитетот на лицето кое го употребува штркот како маска. Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“ бара да се ослободи штркот кој е искористен во една од маските на ...

Најмладите струмичани ја продолжија карневалската традиција

+инфо - 18.02.2018

Во детската карневалска поворка имаше принцези и принцеви, продавачи на пуканки, панкери, пламенчиња, морски животни. Со одржувањето на традиционалниот Детски карневал на празникот Прочка во Струмица продолжија карневалските празнувања.

(ВИДЕО) Заев: Струмичкиот карневал е мост на соработка со европските градови

А1 On - 18.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев синоќа се обрати на приемот организиран од градоначалникот на општина Струмица, во чест на овогодинешниот Струмички карневал 2018.

Најмладите струмичани ја продолжија карневалската традиција

ТВ21 - 18.02.2018

Со одржувањето на традиционалниот Детски карневал на празникот Прочка во Струмица продолжија карневалските празнувања. Најмладите жители на Струмица пред многубројната публика се претставија со групни и поединичени маски, креирани од нивните ...

Над 2.000 учесници на карневалот во Струмица (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 18.02.2018

Ги имаше од Словенија, Хрватска, Црна Гора, Србија, Албанија, Бугарија, Германија, но и од Аруба – холандските Антили. Карневалските празнувања во Струмица продолжуваат и денеска. Вчера беше главното дефиле во кое течеше непрегледната колона од ...

Заев: Струмичкиот карневал е меѓу 7-те најатрактивни зимски настани во Европа

Макфакс - 18.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев синоќа се обрати на приемот организиран од градоначалникот на општина Стумица, во чест на овогодинешниот Струмички карневал 2018.

Анима Мунди: На Струмичкиот карневал жив штрк се користи како маска

А1 On - 18.02.2018

„Доставена ни е фотографија од загрижени посетители на Карневалот и граѓани, на која се гледа како жив штрк се користи на фестивалот како маска, со цел да и се помогне на птицата. Со цела должна почит кон фестивалот, кој ја негува традицијата и каде ...

Најмладите струмичани ја продолжија карневалската традиција

Либертас - 18.02.2018

Со одржувањето на традиционалниот Детски карневал на празникот Прочка во Струмица продолжија карневалските празнувања. Најмладите жители на Струмица пред многубројната публика се претставија со групни и поединичени маски, креирани од нивните ...

2.000 учесници на струмичкиот карневал

Сакам да кажам - 18.02.2018

Повеќе од четири часа траеше големото дефиле на струмичкиот карневал кој и годинава понуди разновидни маски, совршени креации и одлични музичко сценски настапи. Околу 2.000 учесници поделени во 42 карневалски групи продефилираа по струмичките улици.

„Анима мунди“ бара ослободување на штркот што се користи за маска на Струмичкиот карневал

Макфакс - 18.02.2018

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ изрази загриженост поради користењето на жив штрк во маска на годинешниот Струмички карневал. „Анима мунди“ бара од градоначалникот, општината и фестивалскиот одбор најитно да им го достават ...

Анима Мунди - Да не се користат живи животни во маските на карневалите

Канал5 - 18.02.2018

Живиот штрк искористен во маска на карневалот во Струмица ги покрена на реакција од здружението за заштита на животните Анима Мунди. Од Анима Мунди апелираат живи животни да не се користат како дел од маските дури и тогаш, како во овој случај, што ...

Струмичкиот карневал уште еднаш потврди зошто е меѓу 20-те најдобри улични карневали во светот

Сител - 18.02.2018

Струмица понуди уште едно незаборавно карневалско издание, а струмичани со одличните маски изработени до перфекција покажаа дека не само што ја чуваат вековната традиција на градот, туку со секоја измината година и ја надополнуваат со нови ...

Фото: Премиерот Заев и министри на приемот на карневалските групи во Струмица

Press24 - 18.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и повеќе министри вечерва присуствуваа на приемот за карневалските групи и гости што го приредува градоначалникот на Струмица и Организацискиот одбор на Струмичкиот карневал.

Заев: Струмичкиот карневал е доказ дека градиме мостови на соработка со Европа и светот

Тера - 18.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев синоќа се обрати на приемот организиран од градоначалникот на општина Стумица, во чест на овогодинешниот Струмички карневал 2018.

На струмичкиот карневал учествуваа над 2.000 учесници со 41 маска

Тера - 18.02.2018

Повеќе од четири часа траеше големото дефиле на струмичкиот карневал кој и годинава понуди разновидни маски, совршени креации и одлични музичко сценски настапи. Околу 2.000 учесници поделени во 42 карневалски групи продефилираа по струмичките улици.

50.000 посетители, 2.000 учесници и речиси цела Влада на струмичкиот карневал

AKO - 18.02.2018

Заеднички ја одржуваме активна и жива оваа вековна традиција, гордост на струмичани, на градот Струмица и на Република Македонија. Оваа вечер, на карневалското дефиле поминаа над две илјади маскирани луѓе, учесници од Аруба, Германија, Словенија, ...

Фото: Најмладите струмичани ја продолжија карневалската традиција

Press24 - 18.02.2018

Со одржувањето на традиционалниот Детски карневал на празникот Прочка во Струмица продолжија карневалските празнувања. Најмладите жители на Струмица пред многубројната публика се претставија со групни и поединичени маски, креирани од нивните ...

Заев на Струмичкиот карневал: Оваа манифестација, меѓу 7-те најатрактивни во светот е уште еден доказ дека градиме ...

iPortal - 18.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев синоќа се обрати на приемот организиран од градоначалникот на општина Стумица, во чест на овогодинешниот Струмички карневал 2018.

Заев: Струмичкиот карневал е меѓу 7-те најатрактивни зимски настани во Европа

Вечер Прес - 18.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев синоќа се обрати на приемот организиран од градоначалникот на општина Стумица, во чест на овогодинешниот Струмички карневал 2018.

Анима Мунди бара да му се помогне на штркот од маската на Струмичкиот карневал

Слободен Печат - 18.02.2018

Здружението за заштита на животните „Анима Мунди“ бара да се ослободи штркот кој е искористен во една од маските на Струмичкиот карневал. „Со цела должна почит кон фестивалот, кој ја негува традицијата и каде меѓу традиционалните маски од ...

Заев на Струмичкиот карневал: Оваа манифестација, меѓу 7-те најатрактивни во светот е уште еден доказ дека градиме ...

Слободен Печат - 18.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев синоќа се обрати на приемот организиран од градоначалникот на општина Стумица, во чест на овогодинешниот Струмички карневал 2018.

„Анима мунди“ бара да биде ослободен штркот што се користи за маска на Струмичкиот карневал

Вечер Прес - 18.02.2018

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ изрази загриженост поради користењето на жив штрк во маска на годинешниот Струмички карневал. „Анима мунди“ бара од градоначалникот, општината и фестивалскиот одбор најитно да им го достават ...

Владата стигна и на струмички карневал

Локално - 18.02.2018

Добар дел од министрите и владините функциониери седнаа околу премиеорт на струмичкиот карневал. Во карневалската ложа многу владини министри и функционери . Заев присуствуваше и на приемот за карневалските групи и гости што го приредија ...

Струмичкиот карневал уште еднаш потврди зошто е меѓу 20-те најдобри улични карневали во светот

Вечер Прес - 18.02.2018

Струмица понуди уште едно незаборавно карневалско издание, а струмичани со одличните маски изработени до перфекција покажаа дека не само што ја чуваат вековната традиција на градот, туку со секоја измината година и ја надополнуваат со нови ...

(ГАЛЕРИЈА) СТРУМИЦА СТАНУВА БАЛКАНСКО РИО: Заев на карневалот без маска

Фактор - 18.02.2018

Од година в година струмичкиот карневал под маски се повеле заличува на големиот карневал во Рио. Волшебство од маски ги обелжаа струмичките улици како дел од вековната традиција со која се гордеат Струмичани.

Река од маски потече по улиците на Струмица

CivilMedia - 18.02.2018

„Време е! Нека почне струмичкиот карневал“, објави кралот и карневалот тргна. Почна да тече непрегледната колона од маски и костуми, кои под светлината на прекрасниот огномет уште еднаш потврдија дека вековната традиција на волбшеството под маски на ...

Заев: Струмичкиот карневал е доказ дека градиме мостови на соработка со Европа и светот

Фактор - 18.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев синоќа се обрати на приемот организиран од градоначалникот на општина Стумица, во чест на овогодинешниот Струмички карневал 2018.

Џиновски Доналд Трамп го испалува Ким Џонг-ун од ракета

Репортер - 18.02.2018

Иако тема на овогодишниот традиционален карневал во Ница е „Кралот на вселената“, на кого е посветена и централната фигура, во прв план сепак избија светските лидери чии џиновски карикатури привлекоа најголемо внимание.

Заев: Струмичкиот карневал е меѓу 7-те најатрактивни зимски настани во Европа

Sky - 18.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев синоќа се обрати на приемот организиран од градоначалникот на општина Стумица, во чест на овогодинешниот Струмички карневал 2018.

Анима мунди бара потврда од градоначалникот на Струмица дека штркот кој бил искористен како маска на карневалот е добар

еМагазин - 18.02.2018

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ регираа за маската со жив штрк , која била дел од карневалот во Струмица. „Доставена ни е фотографија од загрижени посетители на Карневалот и граѓани, на која се гледа како жив штрк се користи на ...

(Фото) Кој му правеше друштво на Заев на карневалот во Струмица

еМагазин - 18.02.2018

Премиерот Зоран Заев присуствуваше на карневалското дефиле во Струмица. Беше во друштво на вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, генералниот секретар Драги Рашковски, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерот за ...

(Галерија) 50 илјади посетители и 2 илјади учесници на карневалот во Струмица

еМагазин - 18.02.2018

Околу 50 илјади посетители и 2 илјади учесници од Македонија, но и од Аруба, Германија, Словенија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Бугарија и Албанија, беа дел од карневалското дефиле на традиционалниот карневал во Струмица, најголем во земјава.

Избрани принц и принцеза на струмичкиот карневал

24 Вести - 17.02.2018

Брачната двојка Натка и Орце Спасови од карневалската група „Живи мртовци“ се принц и принцеза на струмичкиот карневал. Оваа одлука ја донесе жирито на синоќешниот маскенбал. Тие вечерва заедно со кралот и неговата свита ќе ја предводат поворката на ...

Заев: Струмичкиот карневал е вековна традиција

Фокус - 17.02.2018

Премиерот Зоран Заев и повеќе министри вечерва присуствуваа на приемот за карневалските групи и гости што го приредува градоначалникот на Струмица и Организацискиот одбор на Струмичкиот карневал.

Струмичкиот карневал во стилот на карневалот во Рио де Жанеиро

Телма - 17.02.2018

Егзотичните убавици во сексапилни костими од Аруба, го отворија струмичкиот маскенбал во стилот на карневалот во Рио. Атмосферата синоќа ја вжештија и гостите од Германија со неверојатниот перформанс.

Кулминира струмичкиот карнeвал

24 Вести - 17.02.2018

Струмичани преку игра и забава ги открија дел од маските за вечерашново големо дефиле од струмичкиот карневал. Разновидни креации со повеќе мотиви блеснаа на големиот маскенбал каде се избираа принцот и принцезата.

ВИДЕО: Струмица како Рио

Нова ТВ - 17.02.2018

Posted by TV Kanal VIS on сабота, 17 Февруари 2018 Во Струмица денеска се одржува традиционалниот Струмички карневал. Како и секоја година, маските кои дефилираат низ улиците се уникатни, главно групни, а најатрактивни се гостите од Аруба кои во ...

ГАЛЕРИЈА: Дефиле на маски на традиционалниот Струмички карневал

Фокус - 17.02.2018

Во присуство на државниот врв на чело со премиерот Зоран Заев, вечерва во Струмица се оддржува дефилето на маски во рамки на традиционалниот Струмички карневал. На овој настан учествуваат луѓе од цела држава, но и од странство, а најатрактивни се ...

Премиерот Заев и министри на приемот на карневалските групи во Струмица

Либертас - 17.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и повеќе министри вечерва присуствуваа на приемот за карневалските групи и гости што го приредува градоначалникот на Струмица и Организацискиот одбор на Струмичкиот карневал.

Јаневски: Карневалџиите знаат најдобро како се рушат бариерите

+инфо - 17.02.2018

Срдечно добредојде, од негово лично име и од името на граѓаните на Струмица им посака градоначалникот Коста Јаневски Традиционално и оваа година, пред почетокот на маскенбалот, се одржа карневалско дружење на гостите од странство со претставниците ...

Натка и Орце принц и принцеза на Струмичкиот карневал

Сител - 17.02.2018

Брачниот пар Натка и Орце Спасови од карневалската група „Живи мртовци“ се принц и принцеза на Струмичкиот карневал. Оваа одлука ја донесе жирито на синоќешниот маскенбал, што се одржа во Хотелот „Сириус“ во Струмица.

Јаневски: Карневалџиите знаат најдобро како се рушат бариерите и како се бришат границите меѓу земјите и народите

Макфакс - 17.02.2018

Традиционално и оваа година, пред почетокот на маскенбалот, вчеравечер се одржа карневалско дружење на гостите од странство со претставниците на карневалските групи од Струмица. Срдечно добредојде, од негово лично име и од името на граѓаните на ...

Премиерот Заев и министри на карневалот во Струмица

+инфо - 17.02.2018

Фердинанд Ван дер Крон му врачи медал на премиерот Заев за неговиот огромен придонес во развојот на Струмичкиот карневал. Премиерот Зоран Заев и повеќе министри вечерва присуствуваа на приемот за карневалските групи и гости што го приредува ...

Јаневски: Карневалџиите знаат најдобро како се рушат бариерите и како се бришат границите меѓу земјите и народите

А1 On - 17.02.2018

Традиционално и оваа година, пред почетокот на маскенбалот, се одржа карневалско дружење на гостите од странство со претставниците на карневалските групи од Струмица. Срдечно добредојде, од негово лично име и од името на граѓаните на Струмица им ...

„Живите мртовци“ избрани за принц и принцеза на Струмичкиот карневал

Курир - 17.02.2018

Брачниот пар Натка и Орце Спасови од карневалската група „Живи мртовци“ се принц и принцеза на Струмичкиот карневал. Оваа одлука ја донесе жирито на синоќешниот маскенбал, што се одржа во Хотелот „Сириус“ во Струмица.

Фото: „Живи мртовци“ избрани за принц и принцеза на Струмичкиот карневал

Press24 - 17.02.2018

Брачниот пар Натка и Орце Спасови од карневалската група „Живи мртовци“ се принц и принцеза на Струмичкиот карневал. Оваа одлука ја донесе жирито на синоќешниот маскенбал, што се одржа во Хотелот „Сириус“ во Струмица.

Војската ја презема контролата на безбедноста во Рио...

Н.Македонија - 17.02.2018

Војската ја презема контролата на безбедноста во Рио Војската ќе биде задолжена за борбата против криминалот во државата Рио де Жанеиро, нареди бразилскиот претседател Мишел Темер откако таа држава целосно ја преплавија насилства.

Премиерот Заев и министри на приемот на карневалските групи во Струмица...

Н.Македонија - 17.02.2018

Премиерот Заев и министри на приемот на карневалските групи во Струмица Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и повеќе министри вечерва присуствуваа на приемот за карневалските групи и гости што го приредува градоначалникот на ...

Јаневски: Карневалџиите знаат најдобро како се рушат бариерите и како се бришат границите меѓу земјите и народите

Точка - 17.02.2018

Традиционално и оваа година, пред почетокот на маскенбалот, вчеравечер се одржа карневалско дружење на гостите од странство со претставниците на карневалските групи од Струмица. Срдечно добредојде, од негово лично име и од името на граѓаните на ...

Натка и Орце Спасови принц и принцеза на Струмичкиот карневал

Слободен Печат - 17.02.2018

Брачниот пар Натка и Орце Спасови од карневалската група „Живи мртовци“ се принц и принцеза на Струмичкиот карневал. Оваа одлука ја донесе жирито на синоќешниот маскенбал, што се одржа во Хотелот „Сириус“ во Струмица.

Премиерот Заев и министри на приемот на карневалските групи во Струмица

Локално - 17.02.2018

– Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и повеќе министри вечерва присуствуваа на приемот за карневалските групи и гости што го приредува градоначалникот на Струмица и Организацискиот одбор на Струмичкиот карневал.

Војската назад на улиците на Рио де Женеиро

Фактор - 17.02.2018

Бразилскиот претседател Мишел Темер потпиша декрет со кој војската ќе биде задолжена за безбедноста во Рио де Жанеиро, по зголемувањето на уличниот криминал и насилството на нарко бандите.

Јаневски: Карневалџиите знаат најдобро како се рушат бариерите и како се бришат границите меѓу земјите и народите

Вечер Прес - 17.02.2018

Традиционално и оваа година, пред почетокот на маскенбалот, вчеравечер се одржа карневалско дружење на гостите од странство со претставниците на карневалските групи од Струмица. Срдечно добредојде, од негово лично име и од името на граѓаните на ...

Натка и Орце Спасови принц и принцеза на Струмичкиот карневал

Локално - 17.02.2018

Брачниот пар Натка и Орце Спасови од карневалската група „Живи мртовци“ се принц и принцеза на Струмичкиот карневал. Оваа одлука ја донесе жирито на синоќешниот маскенбал, што се одржа во Хотелот „Сириус“ во Струмица.

Кулминира струмичкиот карнeвал

Локално - 17.02.2018

Струмичани преку игра и забава ги открија дел од маските за вечерашново големо дефиле од струмичкиот карневал. Разновидни креации со повеќе мотиви блеснаа на големиот маскенбал каде се избираа принцот и принцезата.

Струмичкиот карневал- вековна струмичка традиција

Фактор - 17.02.2018

Продолжува долгогодишната традиција на Струмичкиот карневал, која за миг внесува ведрина во градот и ги оттргнува луѓето од секојдневните грижи. Во стилот на карневалот во Рио, егозитични убавици облечени во најразлични костими го отворија ...

Премиерот Заев и министри на приемот на карневалските групи во Струмица

Слободен Печат - 17.02.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и повеќе министри вечерва присуствуваа на приемот за карневалските групи и гости што го приредува градоначалникот на Струмица и Организацискиот одбор на Струмичкиот карневал.

Дали те заслужуваме човеку?

Репортер - 17.02.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва е гостин на Струмичкиот карневал. Тој објави неколку фотографии од карневалот. На едната од нив е со група маскирани струмичани, ама тој самиот нема маска. До пред некоја година и Заев се маскираше за карневалот и ...

Натка и Орце Спасови принц и принцеза на Струмичкиот карневал

Sky - 17.02.2018

(МИА) – Брачниот пар Натка и Орце Спасови од карневалската група „Живи мртовци“ се принц и принцеза на Струмичкиот карневал. Оваа одлука ја донесе жирито на синоќешниот маскенбал, што се одржа во Хотелот „Сириус“ во Струмица.

(Фото) Што објави премиерот Зоран Заев предмалку на фејсбук?

Sky - 17.02.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва е во својата родна Струмица, каде што се оддржува струмичкиот карневал. Заев на својот фејсбук профил вечерва објави фотографија каде што е фотографиран заедно со дел од учесниците.

Јаневски: Карневалџиите знаат најдобро како се рушат бариерите и како се бришат границите меѓу земјите и народите

Sky - 17.02.2018

Традиционално и оваа година, пред почетокот на маскенбалот, вчеравечер се одржа карневалско дружење на гостите од странство со претставниците на карневалските групи од Струмица. Срдечно добредојде, од негово лично име и од името на граѓаните на ...

Војската ја презема контролата на безбедноста во Рио

Sky - 17.02.2018

Војската ќе биде задолжена за борбата против криминалот во државата Рио де Жанеиро, нареди бразилскиот претседател Мишел Темер откако таа држава целосно ја преплавија насилства. Војската ќе ги контролира сите операции за безбедност и ќе ја следи ...

Во што ќе се маскира Заев: Вечерва е карневалот во Струмица

еМагазин - 17.02.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва ќе биде гостин на Интернационална карневалска вечер во Струмица, потврдија од Владата за еМагазин. Како и претходната година и годинава Заев нема да се маскира. Додека беше градоначалник на Струмица се маскираше редовно.

Започна струмичкиот карневал! Погледнете што се случува во моментов (Видео)

Бизнис Вести - 17.02.2018

Струмичкиот карневал е годишен карневал што се одржува во Струмица и е еден од најзначајните обичаи и традиции од таков вид во Македонија, којшто отишол можеби најдалеку во својата трансформација од сите традиционални игри под маски, како по времето ...

Фотографиите на Борче Поповски и Коки Ќосев најдобри на изложбата „Карневалски слики“

МКД - 16.02.2018

Фотографиите на фоторепортерот на „Слободен Печат" Борче Поповски и на младиот струмички фотограф Коки Ќосев од ланскиот Струмички карневал се прогласени за најдобри на изложбата „Карневалски слики 2017" што вчера беше отворена во Домот на културата ...

Струмица три дена пулсира под маски

24 Вести - 16.02.2018

Најмладите ја најавија карневалската магија во Струмица која живее под маски. Прво со детскиот маскенбал каде ги презентираа своите детски креации а потоа и со концертот Алиса во земјата на чудата на музичкото училиште.

Бразилската војска ќе ја преземе контролата над безбедноста во Рио де Жанеиро поради зголеменото насилството

МКД - 16.02.2018

Бразилскиот претседател Мишел Темер денес потпиша декрет со кој војската ќе биде задолжена за безбедноста во Рио де Жанеиро, по зголемувањето на уличниот криминал и насилството на нарко бандите.

Струмица пулсира во ритамот на карневалот

Сител - 16.02.2018

Од вечерва градот под Царевите Кули целосно влегува во карневалската еуфорија. Со карневалската забава и дружење на гостите од странство со преставници на карневалскте групи од Струмица, која почнува во 18 часот и одржувањето на традиционалниот ...

Танчарки од Аруба го најавија струмичкиот карневал

Сакам да кажам - 16.02.2018

Со маскенбал во речиси сите струмички кафулиња и по улиците вечерва се најавува карневалот на кој оваа година ќе учествуваат 2.000 карневалџии од земјава и од странство. Најголема атракција се танчарките од Аруба кои со румба и самба се појавија на ...

Војска на улиците на Рио де Женеиро (ВИДЕО)

Канал5 - 16.02.2018

Бразилската влада назначи армиски генерал за да се справи со насилството на бандите. Претседателот на Бразил, Мишел Темер насилството го спореди со канцер и рече дека организираниот криминал ја презема власта во државата .

Главно дефиле на струмичкиот карневал во сабота

Сител - 16.02.2018

Струмичани почнаа да ги стват карневалските маски, а градот полека ама сигурно влегува во карневалскиот ритам. Први на сцената стапија најмладите со детскиот маскенбал и концерот под маски на музичкото училиште Боро Џони.

Струмица веќе пулсира во ритам на карневалот - струмичани ги ставаат маските

Press24 - 16.02.2018

Струмичани почнаа да ги стват карневалските маски, а градот полека ама сигурно влегува во карневалскиот ритам. Први на сцената стапија најмладите со детскиот маскенбал и концерот под маски на музичкото училиште Боро Џони.

Струмица пулсира во ритамот на карневалот

Press24 - 16.02.2018

Од вечерва градот под Царевите Кули целосно влегува во карневалската еуфорија. Со карневалската забава и дружење на гостите од странство со преставници на карневалскте групи од Струмица, која почнува во 18 часот и одржувањето на традиционалниот ...

Струмица пулсира во ритамот на карневалот

Бриф - 16.02.2018

Од вечерва градот под Царевите Кули целосно влегува во карневалската еуфорија. Со карневалската забава и дружење на гостите од странство со преставници на карневалскте групи од Струмица, која почнува во 18 часот и одржувањето на традиционалниот ...

Струмица пулсира во ритамот на карневалот

Слободен Печат - 16.02.2018

Од вечерва градот под Царевите Кули целосно влегува во карневалската еуфорија. Со карневалската забава и дружење на гостите од странство со преставници на карневалскте групи од Струмица, која почнува во 18 часот и одржувањето на традиционалниот ...

Бразилската војска влегува во Рио за да се справи со криминалот

Стандард - 16.02.2018

Бразилскиот претседател Мишел Темер во петокот потпиша декрет, давајќи и на армијата целосна контрола врз безбедносните операции во Рио де Женеиро. Градот е целосно контролиран од криминални банди, рече претседателот, цитиран од АФП.

Струмица пулсира во ритамот на карневалот

Кумановски м. - 16.02.2018

loading... Од вечерва градот под Царевите Кули целосно влегува во карневалската еуфорија. Со карневалската забава и дружење на гостите од странство со преставници на карневалскте групи од Струмица, која почнува во 18 часот и одржувањето на ...

Војската ја презема контролата на безбедноста во Рио

Кумановски м. - 16.02.2018

loading... Војската ќе биде задолжена за борбата против криминалот во државата Рио де Жанеиро, нареди бразилскиот претседател Мишел Темер откако таа држава целосно ја преплавија насилства.

Почна струмичкиот карневал

24 Вести - 15.02.2018

Откако градоначалникот им го предаде клучот на организаторите на струмичкиот карневал, со детскиот маскенбал доцна синоќа официјално започна карневалот. Вечерва ќе има концерт од маски и изложба на карневалски фотографии, а веќе утревечер е големиот ...

Најмалите карневалџии го отворија карневалското славје во Струмица

Телма - 15.02.2018

Со шарените маски и насмевките што ѕиркаат под креативните костими, најмалите карневалџии го отворија карневалското славје во Струмица. Целонеделните настани започнаа со детскиот маскенбал каде што синоќа ги избраа принцот и принцезата кои ќе ја ...

Струмицa за карневалот ќе подготви три илјади порции грав на отворено

Нетпрес - 15.02.2018

Струмичките карневалски празнувања почнаа во средата со предавањето на клучот на градот од страна на градоначалникот Коста Јаневски на карневалџиите и со кревањето на знамињата. Веднаш потоа закажаните манифестации почнаа да се редат како на филмска ...

Изложба „Карневалски слики 2017“

А1 On - 15.02.2018

Изложба на тема „Карневалски слики 2017“ ќе биде отворена вечерва во просториите на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, како една од првите карневалски активности. Изложбата е во организација на здруженето Евро – Визија, а ќе бидат ...

Изложба „Карневалски слики 2017“

+инфо - 15.02.2018

На конкурсот за карневалска фотографија се пријавиле дваесетина фотографи кои професионално или аматерски се занимаваат со фотографија. Изложба на тема „Карневалски слики 2017“ ќе биде отворена вечерва во просториите на Центарот за култура „Антон ...

Во Струмица за Карневалот ќе се подготват три илјади порции грав на отворено

Република - 15.02.2018

Струмичките карневалски празнувања почнаа вчера со предавањето на клучот на градот од страна на градоначалникот Коста Јаневски на карневалџиите и со кревањето на знамињата. Веднаш потоа закажаните манифестации почнаа да се редат како на филмска ...

Изложба „Карневалски слики 2017“

Канал5 - 15.02.2018

Изложба на тема „Карневалски слики 2017“ ќе биде отворена вечерва во просториите на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, како една од првите карневалски активности. Изложбата е во организација на здруженето Евро - Визија, а ќе бидат ...

Струмица: За карневалот ќе се подготват три илјади порции грав на отворено

Курир - 15.02.2018

Струмичките карневалски празнувања почнаа вчера со предавањето на клучот на градот од страна на градоначалникот Коста Јаневски на карневалџиите и со кревањето на знамињата. Веднаш потоа закажаните манифестации почнаа да се редат како на филмска ...

Карневалот во Рио помина во знакот на корупција и Улично насилство

Сакам да кажам - 15.02.2018

Улично насилство, киднапирања, убиства и корупција се темите кои доминираа на годинашниот карневал во Рио, иако тој го носи епитетот на најголема забава на светот. Првата награда на престижниот натпревар на училиштата за самба на популарниот ...

Доделени наградите за најдобри литературни творби на тема „Карневал“

Канал5 - 15.02.2018

Библиотеката „Благој Јанков Мучето“ во Струмица денеска традиционално ги додели наградите на најуспешните литературни творци на тема „Карневал“. На распишаниот конкурс пристигнале 37 литературни творби во три категории.

Во Струмица за Карневалот ќе се подготват три илјади порции грав на отворено

+инфо - 15.02.2018

Инаку, Струмичкиот карневал завршува в среда, на 21 овој месец, со традиционалните Тримерски обичаи и настап на ансамблот „Тримери“. Струмичките карневалски празнувања почнаа вчера со предавањето на клучот на градот од градоначалникот Коста Јаневски ...

Фотографиите на Борче Поповски и Коки Ќосев најдобри на изложбата „Карневалски слики“

+инфо - 15.02.2018

Изложбата по деветти пат ја организира Здружението на граѓани „Евро-визија“ во рамките на карневалските празнувања во Струмица. Фотографиите на фоторепортерот на „Слободен Печат“ Борче Поповски и на младиот струмички фотограф Коки Ќосев од ланскиот ...

За Карневалот ќе се подготват три илјади порции грав ...

Н.Македонија - 15.02.2018

За Карневалот ќе се подготват три илјади порции грав Струмичките карневалски празнувања почнаа вчера со предавањето на клучот на градот од страна на градоначалникот Коста Јаневски на карневалџиите и со кревањето на знамињата.

Струмица: За карневалот ќе се подготват три илјади порции грав на отворено

Press24 - 15.02.2018

Струмичките карневалски празнувања почнаа вчера со предавањето на клучот на градот од страна на градоначалникот Коста Јаневски на карневалџиите и со кревањето на знамињата. Веднаш потоа закажаните манифестации почнаа да се редат како на филмска ...

Фото: Сите очи вперени во неа - девојката на Нејмар со фантастичен костим на карневалот во Рио

Press24 - 15.02.2018

Манекенката Бруна Маркезин, позната е и по тоа што долго време е во турбулентна врска со фудбалерот Нејмар. Пред некое време тие ставија точка на својата врска, но не успеја долго да бидат раздвоени.

Изложба „Карневалски слики 2017“

Скопје24 - 15.02.2018

Изложба на тема „Карневалски слики 2017“ ќе биде отворена вечерва во просториите на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, како една од првите карневалски активности. Изложбата е во организација на здруженето Евро – Визија, а ќе бидат ...

Во Струмица за Карневалот ќе се подготват три илјади порции грав на отворено

Слободен Печат - 15.02.2018

Струмичките карневалски празнувања почнаа вчера со предавањето на клучот на градот од страна на градоначалникот Коста Јаневски на карневалџиите и со кревањето на знамињата. Веднаш потоа закажаните манифестации почнаа да се редат како на филмска ...

Адријана Лима на карневалот во Рио

Репортер - 15.02.2018

Манекенката Адријана Лима учествуваше во карневалот во Рио де Жанеиро. Триесет и шестгодишниот ангел на „Викторија Сикрет“ танцуваше и се забавуваше со своите колешки Лаис Рибеиро, Џасмин Тукс и Барбара ...

Изложба „Карневалски слики 2017“

Локално - 15.02.2018

Изложба на тема „Карневалски слики 2017“ ќе биде отворена вечерва во просториите на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, како една од првите карневалски активности. Изложбата е во организација на здруженето Евро – Визија, а ќе бидат ...

Изложба „Карневалски слики 2017“

CivilMedia - 15.02.2018

Изложба на тема „Карневалски слики 2017“ ќе биде отворена вечерва во просториите на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, како една од првите карневалски активности. Изложбата е во организација на здруженето Евро – Визија, а ќе бидат ...

Црната страна на карневалот во Рио

Локално - 15.02.2018

Низата разбојништва, вооружените грабежи и судирите во текот на карневалот во Рио де Жанеиро укажаа на влошената безбедносна ситуација во тој град. Бразилската телевизија “Globo” објави снимки од вооружени судири на ривалски банди, напади на ...

Црната страна на карневалот во Рио: Насилства на улиците, а полиција никаде

Точка - 15.02.2018

Низата разбојништва, вооружените грабежи и судирите во текот на карневалот во Рио де Жанеиро укажале на влошената безбедносна ситуација во тој град. Бразилската телевизија "Globo" објавила снимки од вооружени судири на ривалски банди, напади на ...

Адријана Лима и другите ангели на Викторијас сикрет лудо се забавуваат на карневалот во Рио!

Слободен Печат - 15.02.2018

Бразилската манекенка Адријана Лима учествуваше во карневалот во Рио де Жанеиро. Триесет и шестгодишниот ангел на „Викторијас сикрет“ танцуваше и се забавуваше со своите колешки Лаис Рибеиро, Џасмин Тукс и Барбара Фиало.

Во Струмица за Карневалот ќе се подготват 3000 порции грав на отворено

Канал 77 - 15.02.2018

Струмичките карневалски празнувања почнаа вчера со предавањето на клучот на градот од градоначалникот Коста Јаневски на карневалџиите и со кревањето на знамињата. Веднаш потоа закажаните манифестации почнаа да се редат како на филмска лента: синоќа ...

Двајца загинати при експлозија на карневал во Боливија

Алфа - 14.02.2018

Најмалку дев лица загинаа, а 10 други се повредени синоќа при експлозија за време на одржување на карневал во боливискиот град Оруро. Најмалку дев лица загинаа, а 10 други се повредени синоќа при експлозија за време на одржување на карневал во ...

И Адријана Лима на карневалот во Рио

+инфо - 14.02.2018

„Ангелот“ се забавуваше со своите колешки Лаис Рибеиро, Џасмин Тукс и Барбара Фиало. Манекенката Адријана Лима учествуваше во карневалот во Рио де Жанеиро. Триесет и шестгодишниот ангел на Victoria’s Secret танцуваше и се забавуваше со своите ...

Градоначалникот на Струмица го предаде клучот од градот на карневалџиите

+инфо - 14.02.2018

Вечерва со почеток во 18 часот со Детскиот маскенбал почнуваат маснифетациите на Струмичкиот карневал. Со симболично предавање на клучот на градот од страна на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски на претседателот на Организациониот одбор на ...

Двајца загинати при експлозија на карневал во Боливија

А1 On - 14.02.2018

Најмалку дев лица загинаа, а 10 други се повредени синоќа при експлозија за време на одржување на карневал во боливискиот град Оруро. Министерот за внатрешни работи на Боливија, Карлос Ромеро изјави дека во врска со инцидентот се уапсени три лица, ...

Адријана Лима се забавуваше на карневалот во Рио

ЗаЗабава - 14.02.2018

Адријана Лима отпатува во Рио де Жанеиро за да биде дел од карневалското лудило.36-годишниот ангел на Victoria’s Secret танцуваше и се забавуваше со своите колешки Лаис Рибеиро, Џасмин Тукс и Барбара ...

Градоначалникот на Струмица го предаде клучот од градот на карневалџиите

Канал5 - 14.02.2018

Со симболично предавање на клучот на градот од страна на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски на претседателот на Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов, официјално беше означен почетокот на годинашниве карневалски ...

Двајца загинати при експлозија на карневал во Боливија

ТВ21 - 14.02.2018

Најмалку дев лица загинаа, а 10 други се повредени синоќа при експлозија за време на одржување на карневал во боливискиот град Оруро. Министерот за внатрешни работи на Боливија, Карлос Ромеро изјави дека во врска со инцидентот се уапсени три лица, ...

Двајца загинати при експлозија на карневал во Боливија

Сител - 14.02.2018

Најмалку дев лица загинаа, а 10 други се повредени синоќа при експлозија за време на одржување на карневал во боливискиот град Оруро. Министерот за внатрешни работи на Боливија, Карлос Ромеро изјави дека во врска со инцидентот се уапсени три лица, ...

Деветтата по ред изложба „Карневалски слики 2017“

А1 On - 14.02.2018

Деветтата по ред изложба „Карневалски слики 2017“ ќе се реализира како една од првите карневалски активности во четврток, 15 февруари 2018 година во просториите на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, со почеток во 19:30 часот.

ГАЛЕРИЈА: Убавата Лима ја зафати карневалско лудило во Рио

Курир - 14.02.2018

Адријана Лима отпатува во Рио де Жанеиро за да биде дел од карневалското лудило. Убавицата ги засени сите, па колку што се гледаше во извонредните маски, толку очите беа вперени кон неа. 36-годишниот ангел на Victoria’s Secret танцуваше и се ...

Почна струмичкиот карневал, В сабота парада на 42 групи

Сакам да кажам - 14.02.2018

Со предавањето на клучот на градот од градоначалникот Коста Јаневски на струмичките карневалци стартуваа осумдневните активности од годинашново издание на струмичкиот карневал . Клучот го примија организаторите кои до следната треба да ги ...

Градоначалникот на Струмица го предаде клучот од градот на карневалџиите

Press24 - 14.02.2018

Со симболично предавање на клучот на градот од страна на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски на претседателот на Организациониот одбор на Струмичкиот карневал, Александар Цицимов, официјално беше означен почетокот на годинашниве карневалски ...

Експлозија на карневал во Боливија: Две лица ги загубиле животот

Канал 77 - 14.02.2018

Најмалку две лица загинаале, а 10 други се повредени синоќа при експлозија за време на одржување на карневал во боливискиот град Оруро. Министерот за внатрешни работи на Боливија, Карлос Ромеро изјавил дека во врска со инцидентот се уапсени три ...

Убавата Лима ја зафати карневалско лудило во Рио

Пулс24 - 14.02.2018

Адријана Лима отпатува во Рио де Жанеиро за да биде дел од карневалското лудило. Убавицата ги засени сите, па колку што се гледаше во извонредните маски, толку очите беа вперени кон неа. 36-годишниот ангел на Victoria’s Secret танцуваше и се ...

Трам, Путин и Ким Џонг Ун на едно место – Започна карневалот во Португалија (ФОТО)

Кумановски м. - 14.02.2018

loading... Во Португалија започна годинешниот карневал,познат по политичката сатира, а на улиците во градот Торес Ведрас можат да се видат фигури од ајкули со ликовите на претседателите на Русија и САД, Владимит Пурин и Доналд Трамп, но и ...

Засилени контроли на трговските субјекти и угостители во струмица за време на карневалот

24 Вести - 13.02.2018

Сите трговски објекти, угостителски капацитети и продавници ќе бидат мета на инспектори на УЈП за време на карневалот на кој се очекуваат десетици илјади посетители. Ќе контролираат дали даночните обврзници кои вршат промет на добра и услуги ги ...

Струмица се загрева за карневалот

ТВ21 - 13.02.2018

Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве карневалски празнувања во Струмица. Организацискиот одбор в четврток планира одржување на три настани. Првиот е закажан во 12 часот.

Струмица се загрева за карневалот

Курир - 13.02.2018

Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве карневалски празнувања во Струмица. Организацискиот одбор в четврток планира одржување на три настани. Првиот е закажан во 12 часот.

Струмица се загрева за карневалот

Сител - 13.02.2018

Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве карневалски празнувања во Струмица. Организацискиот одбор в четврток планира одржување на три настани. Првиот е закажан во 12 часот.

Карневалот во Сао Паоло

Кајгана - 13.02.2018

Танцување, музика, маски… училиштата за самба се натпреваруваат кој ќе изгледа поспектакуларно на традиционалниот карневал во Сао Паоло, кој на некој начин е загревање пред многу попознатиот во Рио де ...

Фотографија на денот: Карневалски спектакл во Рио

Либертас - 13.02.2018

Два дена на прочуениот Самбадром траеше дефилето на најдобрите самба училишта во Рио Де Женеиро. Парадата која има натпреварувачки карактер е централен момент на карневалот во Рио Де Женеиро. Најголемата забава на светот.

Струмица се загрева за карневалот

+инфо - 13.02.2018

В сабота е главниот настан на карневалот. Во 18:30 часот ќе почне да се движи поворка од над две илјади маскирани учесници по улиците на Струмица. Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве ...

Една од најјаките селфи фотки на карневалот во Рио (видео)

Таратур - 13.02.2018

Ако се обидете да опишете во што е „облечена“ – тешко ќе ви оди. Полесно и побрзо ќе наброите што сè не носи на неа. Затоа и селфи фотката е екстра атрактивна. Поточно, неколкуте што ги направи за најсреќните од публиката.

Струмица се загрева за карневалот...

Н.Македонија - 13.02.2018

Струмица се загрева за карневалот Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве карневалски празнувања во Струмица. Организацискиот одбор в четврток планира одржување на три настани.

Струмица се подготвува за традиционалниот Струмички карневал

Press24 - 13.02.2018

Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве карневалски празнувања во Струмица, пренесе МИА. Организацискиот одбор в четврток планира одржување на три настани. Првиот е закажан во 12 часот.

Струмица се загрева за карневалот

Слободен Печат - 13.02.2018

Со одржувањето на Детскиот маскенбал, утре со почеток во 18 часот, официјално почнуваат годинашниве карневалски празнувања во Струмица. Организацискиот одбор в четврток планира одржување на три настани. Првиот е закажан во 12 часот.

Во Рио насекаде голотија, спектакл од карневал! Разголени убавици танцуваат по улиците, градоначалникот ужаснат

Точка - 13.02.2018

Иако Марсело Кривела, градоначалник на Рио де Жанеиро и припадник на влијателната евангелистичка црква, ги укинал 1,5-те милиони долари за парадата, и овогодинешниот карневал бил фантастичен! Најпознатиот карневал на светот започнал во петокот во ...

Комерцијална банка ќе биде генерален спонзор на Струмичкиот карневал

Банкарство.мк - 13.02.2018

Комерцијална банка АД Скопје, традиционално, и оваа година ќе ја поддржи манифестацијата Струмички карневал како Генерален спонзор. Струмичкиот карневал се одржува во рамки на „Тримерските празнувања“ (празникот на армасаните девојки), а во него ...

Фотографија на денот: Розенмонтаг во Рајнската област

Deutsche Welle - 12.02.2018

Во Рајнската област во Германија денеска кулминира карневалското расположение со поворките за т.н. Розенмонтаг. На улиците на карневалските упоришта Келн, Диселдорф, Мајнц, Бон, слават неколку милиони луѓе.

Фотографија на денот: Карневалски спектакл во Рио

Deutsche Welle - 12.02.2018

Два дена на прочуениот Самбадром траеше дефилето на најдобрите самба училишта во Рио Де Женеиро. Парадата која има натпреварувачки карактер е централен момент на карневалот во Рио Де Женеиро. Најголемата забава на светот.

Средношколска карневалска група го претставуваше Струмичкиот карневал во Риека

Сител - 12.02.2018

Карневалската група на Средното општинско училиште „Никола Карев“ од Струмица учествуваше на карневалот што се одржа во Риека, Хрватска. Струмичките карневалисти пред многубројната публика во Риека се претставија со една од своите маски со која ...

Провокативната девојката на Нејмар покажа се што има и ги „заслепе“ учесниците на карневалот во Рио (Фото)

Дерби - 12.02.2018

Традиционалниот карневал во Рио де Жанеиро е крајно популарен во Бразил во изминативе неколку дена, а самиот старт на масовното случување во овој град дефинитивно мина во знакот на поубавата половина на големата фудаблска ѕвезда Нејмар.

Путин, Трамп, Ким како ајкули, Меркел како сирена

+инфо - 12.02.2018

Трамп, меѓу другото, е прикажан и како фигура што седи на тоалетна школка во облик на планетата Земја. Во Португалија почна годишниот карневал познат по политичката сатира, а на улиците на градот Торес Ведрас можеле да се видат и фигури на ајкули со ...

Фото: Девојката на Нејмар покажа премногу на карневалот во Рио

Спортски - 12.02.2018

Девојката на Нејмар, Бруна Маркезин беше провокативно облечена и го привлече вниманието на карневалот во Рио. Атрактивната водителка и актерка ја обнови врска со Нејмар во декември, а сега привлче огромно внимание на карневалот во Рио.

Фото: Девојката на Нејмар покажа премногу на карневалот во Рио

Таратур - 12.02.2018

Девојката на Нејмар, Бруна Маркезин беше провокативно облечена и го привлече вниманието на карневалот во Рио. Атрактивната водителка и актерка ја обнови врска со Нејмар во декември, а сега привлче огромно внимание на карневалот во Рио.

Бројот на загинати луѓе на карневалот во Боливија изнесува 21 лице

Локално - 12.02.2018

Бројот на мртви награди на првиот ден од фолклорниот карневал во Ороро е 21, повеќе од 70 беа повредени, објави во неделата шефот на националната полиција, Фаустино Мендоза. Претходно, беше пријавена смртта на 8 лица и 40 повредени при детонацијата ...

На улиците дефилираа Путин и Ким Џонг-ун како ајкули, а Трамп седнат на ВЦ-школка

Репортер - 12.02.2018

Во Португалија почна годишниот карневал, познат по политичката сатира, а на улиците низ градот Торес Ведрас можеа да се видат и фигури на ајкули со ликовите на претседателот на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, но и на севернокорејскиот ...

Девојката на Нејмар добро се забавува на карневалот (видео)

TopSport - 12.02.2018

Прекрасната девојка на бразилскиот фудбалски ас Нејмар, Бруна Маркезине повторно „блесна“ објавувајќи видео од карневалот во Рио де Жанеиро. Бруна и Нејмар повторно се заедно од декември откако беа разделени минатото лето.

Илјадници се собраа во Келн за „Розевиот понеделник“ (ВИДЕО/ФОТО)

Стандард - 12.02.2018

Илјадници луѓе се собраа во германскиот град Келн за традиционалната парада. Карневалската поворка која помина низ центарот на градот вклучува 100 платформи и 10.000 учесници. Од платформите беа фрлени вкупно 300 тони бонбони кон гледачите, дел од ...

Средношколска карневалска група го претставуваше Струмичкиот карневал во Риека

Канал 77 - 12.02.2018

Карневалската група на Средното општинско училиште „Никола Карев“ од Струмица учествуваше на карневалот што се одржа во Риека, Хрватска. Струмичките карневалисти пред многубројната публика во Риека се претставија со една од своите маски со која ...