TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Калиниќ ги мелел жртвите во машина за месо

А1 - 13.06.2010

Злогласниот криминалец, осомничен за учество во атентатот на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ, Сречко Калиниќ на хрватската полиција и открил морничави детали од убиствата кои ги извршил, пренесуваат ...

Хрватите ќе го уапсат Калиниќ и ќе го предадат на Белград

Кирилица - 13.06.2010

Не е реално дека Калиниќ ќе може да ја напушти болницата во која се лекува како слободен човек Главниот егзекутор на Земунскиот клан Сретко Калиниќ (36) кој во Хрватска е во болница по неговото ...

Сретко Калиниќ - Мелев луѓе во машина за мелење месо

Inpress - 13.06.2010

Загреб, 13. јуни (ИНПРЕС) Сретко Калиниќ, уапсениот припадник на озлогласниот земунски клан, на хрватската полиција и откри страотни детали за убиствата кои ги извршил за време на неговата криминална ...

Калиниќ ги мелел жртвите во машина за месо

Макфакс - 13.06.2010

Злогласниот криминалец, осомничен за учество во атентатот на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ, Сречко Калиниќ на хрватската полиција и открил морничави детали од убиствата кои ги извршил, пренесуваат ...

Калиниќ мелел жртви

Оn.net - 13.06.2010

Убивал со пиштол, поставувал експлозиви а некои од лешовите ги мелел во машина за месо и потоа ги палел, се дел од сведоштвата на уапсениот припадник на Земунскиот клан, Сретко Калиниќ, во врска со ...

Калиниќ со детали за 20 убиства

Нетпрес - 13.06.2010

Сретко Калиниќ, притворениот член на “земунскиот клан“ на хрватската полиција и открил детали за 20 убиства во кои учествувал.

По Троја и српското подземје се растури поради жена!

Вечер Прес - 13.06.2010

Според информациите од хрватската полиција крвавата пресметка во Загреб меѓу двајцата пријатели по оружје од Земунскиот клан, Милош Симовиќ во Сретко Калиниќ, не се случила поради пари и некави ...

Калиниќ и понудил соработка на Хрватска

А1 - 12.06.2010

Членот на Земунскиот клан и еден од осудените за убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ, Сретко Калиниќ им понудил соработка на хрватските власти, пишува денеска загрепски „Јутарњи лист“.

Свет - Земунците се пукале за жена

Време - 12.06.2010

Милош Симовиќ и Сретко Калиниќ, двајцата припадници на Земунскиот клан кои се во бегство, а минатава недела, по седумгодишно бегство, конечно, беа уапсени, меѓусебно се скарале поради жената на ...

Земунците во рацете на полицијата поради жена

Утрински - 12.06.2010

Озлогласените криминалци Милош Симовиќ и Сретко Калиниќ паднале поради жена. Истрагата утврдила дека членовите на Земунскиот клан, во отсуство осудени на долгогодишна робија поради низа убиства, меѓу ...

„Јутарњи лист“: Калиниќ и понудил соработка на Хрватска

Сител - 12.06.2010

Членот на земунскиот клан и еден од осудените за убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ, Сретко Калиниќ им понудил соработка на хрватските власти, пишува денеска загрепски „Јутарњи лист“.

Шариќ ги контролирал земунците?

Оn.net - 12.06.2010

Уапсените членови на Земунскиот клан се криеле во селото Бандиќи кај Подгорица, каде засолниште им нашол нарко-босот Дарко Шариќ, кој според српската полиција бил причина за пресметката меѓу Калиниќ ...

Симовиќ пукал во Калиниќ поради жена

А1 - 11.06.2010

Крвавата пресметка на двајцата припадници на „Земунскиот клан“ во Загреб, Сретко Калиниќ и Милош Симовиќ, не се случила за пари, туку за жена, јавуваат хрватските медиуми.

Земунските мафијаши се пукале за жена?

Канал5 - 11.06.2010

За Сретко Калиниќ и Милош Симовиќ веројатно фатална била врската на Калиниќ со сопругата на неговиот најдобар пријател, која го посетувала во Загреб.

Свет - Фатен земунецот што пукаше во Калиниќ

Време - 11.06.2010

Српската полиција вчера го уапси злогласниот припадник на Земунскиот клан што беше во бегство Милош Симовиќ, при неговиот обид илегално да ја помине српско-хрватската граница, кај местото Моровиќ, ...

Љубомората ги разјаде „Земунците“

Дневник - 11.06.2010

Милош Симовиќ и Сретко Калиниќ од озлогласениот „Земунски клан“ со години им бегаа на балканските полиции, но само за два дена паднаа во рацете на полицијата поради кавга за жена, пишуваат весниците ...

Уапсен уште еден „земунец“

Утрински - 11.06.2010

Само два дена по пукањето и ранувањето на својот „колега“ од некогашниот Земунски клан, Милош Симовиќ вчера е уапсен од српската полиција.

Симовиќ пукал во Калиниќ поради врска со неговата жена

МРТ - 11.06.2010

Крвавата пресметка на двајцата припадници на „Земунскиот клан“ во Загреб, Сретко Калиниќ и Милош Симовиќ, не се случила за пари, туку за жена, јавуваат хрватските медиуми.

Србија ќе поднесе барање за екстрадиција на Калиниќ

Кирилица - 11.06.2010

Српското министерство за правда и министерството за правда на Хрватска забрзано работат на усогласување на текстот на Договорот за екстрадиција Српското министерството за правда денеска ќе го испрати ...

Земунците се „спукале“ поради жена

Inpress - 11.06.2010

Загреб, 11. јуни (ИНПРЕС) Припадниците на земунскиот клан Милош Симовиќ и Сретко Калиниќ се скарале поради жена, после што Симовиќ пукал во Калиниќ на езерото кај Ракитја во Хрватска.

“Јас сум Калиниќ, убив 20 луѓе“

Оn.net - 11.06.2010

Главниот егзекутер на Земунскиот клан Сретко Калиниќ на полицијата и признал дека до сега убил 20 луѓе а зборувал и за врските со нарко-кланот на Дарко Шариќ.

Симовиќ пукал во Калиниќ поради врска со неговата жена

Макфакс - 11.06.2010

Крвавата пресметка на двајцата припадници на „Земунскиот клан“ во Загреб, Сретко Калиниќ и Милош Симовиќ, не се случила за пари, туку за жена, јавуваат хрватските медиуми.

Симовиќ пукал во Калиниќ поради врска со неговата жена

Алфа - 11.06.2010

Крвавата пресметка на двајцата припадници на „Земунскиот клан“ во Загреб, Сретко Калиниќ и Милош Симовиќ, не се случила за пари, туку за жена, јавуваат хрватските медиуми.

Калиниќ и бил швалер на жената на Симовиќ!

Вечер Прес - 11.06.2010

Според најновите информации од хрватската полиција, крвавата пресметка во Загреб меѓу двајцата пријатели по оружје од земунскиот клан, Сретко Калиниќ и Милош Симовиќ, не се случила поради пари и ...

Уапсен Симовиќ од Земунскиот клан

А1 - 10.06.2010

Српската полиција го уапси членот на Земунскиот клан Милош Симовиќ додека се обидувал нелегално да ја мине српско-хрватската граница кај Моровиќ.

Земунскиот клан на колена - погледнете како беше уапсен Милош Симовиќ,атентатор на Ѓинѓиќ

Канал5 - 10.06.2010

Доцна синоќа Милош Симовиќ бил уапсен на хрватско – српската граница, кај местото Моровиќи, а околу 7 часот утринава бил префрлен во Белград.

Падна уште еден „земунец“

Дневник - 10.06.2010

Српската полиција го уапси Милош Симовиќ, член на мафијашкиот „Земунски клан“, кој беше посочен како човекот што во вторникот го ранил Сретко Калиниќ, неговиот колега од кланот осомничен за атентатот ...

Убијците на Зоран Ѓинѓиќ се пресметаа во Загреб

Утрински - 10.06.2010

Убијците на српскиот премиер, Зоран Ѓинѓиќ, се пресметаа во загрепската населба Ракитје. Вторничкиот инцидентот со недостапните припадници на таканаречениот Земунски клан и вчера беше топ-тема во ...

Свет - Пресметка меѓу убијците на Ѓинѓиќ

Време - 10.06.2010

Сретко Калиниќ, припадник на српската криминална групација Земунски клан кој е во бегство, осуден во отсуство на 40 години затвор за 19 убиства, меѓу кои и она на поранешниот премиер Зоран Ѓинѓиќ, во ...

Официјално потврдено апсењето на Милош Симовиќ

Макфакс - 10.06.2010

Српската полиција денеска потврди дека уапсениот на хрватско-српската граница, кај граничниот премин Батровци, е Милош Симовиќ, припадник на „Земунскиот клан“.

ВИДЕО: Приведувањето на “земунецот“ Симовиќ

Нетпрес - 10.06.2010

Милош Симовиќ, кој со години беше во бегство и е член на криминалниот Земунски клан, утринава бил уапсен од српската полиција, кога се обидел илегално од Хрватска да влезе во својата земја.

Уапсен Милош Симовиќ, членот на Земунскиот клан

Алфа - 10.06.2010

Српската полиција го уапси членот на Земунскиот клан, Милош Симовиќ, додека се обидувал нелегално да ја мине српско-хрватската граница кај Моровиќа.

Упасен Милош Симовиќ, член на Земунскиот клан

Кирилица - 10.06.2010

Српската полиција го уапси членот на Земунскиот клан, Милош Симовиќ, додека се обидувал нелегално да ја мине српско-хрватската граница кај Моровиќа Полицијата по Симовиќ интензивно трага веќе седум ...

Официјално потврдено апсењето на Милош Симовиќ

МРТ - 10.06.2010

Српската полиција денеска потврди дека уапсениот на хрватско-српската граница, кај граничниот премин Батровци, е Милош Симовиќ, припадник на „Земунскиот клан“.

Уапсен Милош Симовиќ, осуден за атентатот на Ѓинѓиќ

Нетпрес - 10.06.2010

Милош Симовиќ наводно е уапсен утрово на хрватско – српската граница. Како што неофицијално јавува белградската телевизија Б92, Симовиќ се обидел илегално да ја мине границата кај Моровиќ при што бил ...

Уапсен "земунецот" кој пукаше во Калиниќ

Оn.net - 10.06.2010

При обидот нелегално да пребега од Хрватска во Србија, уапсен е Милош Симовиќ, кој пред два дена во Загреб пукаше во Сретко Калиниќ, неговиот соучесник во атентатот на Зоран Ѓинѓиќ, чија екстрадиција ...

РТС:Уапсен Милош Симовиќ

Макфакс - 10.06.2010

Одбегнатиот член на „Земунскиот клан“ Милош Симовиќ е уапсен утринава кога се обидел илегално да премине од Хрватска во Србија кај Моровиќ, јави државната српска телевизија(РТС).

Српската полиција го упаси членот на Земунскиот клан, Милош Симовиќ

Сител - 10.06.2010

Српската полиција го уапси членот на Земунскиот клан, Милош Симовиќ, додека се обидувал нелегално да ја мине српско-хрватската граница кај Моровиќа.

Уапсен Милош Симовиќ

Кирилица - 10.06.2010

Екстрадицијата на Стерко Калиниќ неизвесна Српската полиција го уапси членот на Земунскиот клан, Милош Симовиќ, додека се обидувал нелегално да ја мине српско-хрватската граница кај Моровиќа.

Српски криминалци во Хрватска

Р.С.Европа - 10.06.2010

Пресметката во Загреб меѓу членови на српската криминална група, позната како Земунски клан, ја возбуди јавноста и во Хрватска и во Србија.

Симовиќ сакал сам да се предаде!?

Вечер Прес - 10.06.2010

Во моментот на апсењето, кај Симовиќ биле видливи траги на исцрпеност, немал со себе оружје, не давал отпор, а изгледал исто како на фотосот што го објавија хрватските медиуми - со венче на глава, ...

Уапсен еден од убијците на Ѓинѓиќ

Н.Македонија - 10.06.2010

Српскиот криминалец Сретко Калиниќ, кој во отсуство е осуден на 30 години затвор поради убиството на премиерот Зоран Ѓинѓиќ, бил уапсен во предградие на Загреб, откако бил ранет во оружена ...

По престрелката уапсен уште еден за убиството на Ѓинѓиќ

eReporter - 10.06.2010

Српските власти по престрелката во хрватската престолнина уапсија уште еден криминалец, осуден за убиството на премиерот Зоран Ѓинѓиќ.

Српската полиција го упаси членот на Земунскиот клан, Милош Симовиќ

Идивиди - 10.06.2010

Белград, 10 јуни 2010 (МИА) - Српската полиција го уапси членот на Земунскиот клан, Милош Симовиќ, додека се обидувал нелегално да ја мине српско-хрватската граница кај Моровиќа.

Во Загреб уапсен убиецот на Ѓинѓиќ

А1 - 09.06.2010

Српскиот државјанин Сретко Калиниќ осуден на 30 години затвор поради убиство на српскиот Премиер Зоран Ѓинѓиќ, е уапсен во Загреб откако бил ранет од Милош Симовиќ, осуден за истиот случај.

Уапсен осомничен за атентатот на Ѓинѓиќ

Дневник - 09.06.2010

Хрватската полиција прексиноќа во реонот на Загреб го уапси припадникот на „Земунскиот клан“, Сретко Калиниќ, кој е еден од обвинетите за атентатот врз поранешниот српски премиер Зоран Ѓинѓиќ .

Прво ранет од своите па уапсен атентаторот на Ѓинѓиќ од земунскиот клан

Канал5 - 09.06.2010

Калиниќ бил пронајден вчера попладне кај езерото во предградието на Загреб Ракитје со рани од огнено оружје.Сретко Калиниќ наречен Ѕвер е припадник на земунскиот клан и осуден на 30 години за ...

Во Хрватска уапсен осомничен за атентатот врз српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ

МРТ - 09.06.2010

Хрватската полиција синоќа во реонот на Загреб го уапси припадникот на „Земунскиот клан“, Сретко Калиниќ, кој е еден од обвинетите за атентатот врз поранешниот српски премиер Зоран Ѓинѓиќ.

Пресметка на убијците на Џинџиќ во Загреб

Inpress - 09.06.2010

Загреб, 9. јуни (ИНПРЕС) Сретко Калиниќ, одбегнат припадник на земунскиот клан, со два куршуми вчера бил ранет во загребската населба Ракитје. Според него, во него пукал земунецот Милош Симовиќ.

Во Загреб ранет атентаторот на Ѓинѓиќ

Оn.net - 09.06.2010

Еден од учесниците во убиството на Зоран Ѓинѓиќ, Сретко Калиниќ бил пронајден тешко ранет во Загреб, откако во него пукал Милош Симовиќ, кој е осуден на 40 години затвор поради истиот атентат.

Уапсен Сретко Калиниќ - осуден за убиството на Ѓинѓиќ

Макфакс - 09.06.2010

Српскиот државјанин Сретко Калиниќ, осуден на 30 години затвор поради убиство на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ, е уапсен во Загреб откако бил ранет од Милош Симовиќ, исто осуден за истиот случај.

Уапсен Сретко Калиниќ - осуден за убиството на Ѓинѓиќ

Алфа - 09.06.2010

Српскиот државјанин Сретко Калиниќ, осуден на 30 години затвор поради убиство на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ, е уапсен во Загреб откако бил ранет од Милош Симовиќ, исто осуден за истиот случај.

Србија ќе побара екстрадиција на Калиниќ од Хрватска

Р.С.Европа - 09.06.2010

Србија ке побара од Хрватска да го екстрадира Среќко Калиниќ уапсен во Загреб. Судот во Србија го осуди Калиниќ на 30 години затвор во отсуство за атентатот врз премиерот Зоран Џинџиќ во 2003.

Во Хрватска уапсен осомничен за атентатот врз српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ

Сител - 09.06.2010

Хрватската полиција синоќа во реонот на Загреб го уапси припадникот на „Земунскиот клан“, Сретко Калиниќ, кој е еден од обвинетите за атентатот врз поранешниот српски премиер Зоран Ѓинѓиќ.

Уапсен еден од убијците на Зоран Ѓинѓиќ

Кирилица - 09.06.2010

Хрватската и српската полиција во заедничка акција планираат апсења и на уште неколку членови на Земунскиот клан Директорот на полицијата на Србија, Милорад Вејновиќ, изјави дека денес се очекува да ...

Откриени скривалиштата на членовите на земунскиот клан

Нетпрес - 09.06.2010

Полицијата на Хрватска ги открила становите во кои се криеле членовите на српскиот Земунски клан, пренесе хрватски “Индекс“.

Земунскиот клан се пресметува во Загреб

Алфа - 09.06.2010

Хрватската полиција и натаму трага по Милош Симовиќ, припадникот на Земунскиот клан, кој вчера во Загреб пукаше и го рани Сретко Калиниќ, негов колега од истата криминална организација.

Во Хрватска уапсен член на „Земунскиот клан“

Кирилица - 09.06.2010

Хрватската полиција синоќа во реонот на Загреб го уапси припадникот на „Земунскиот клан“, Сретко Калиниќ, кој е еден од обвинетите за атентатот врз поранешниот српски премиер Зоран Ѓинѓиќ Портпаролот ...

Калиниќ ги отчукал земунците и Дарко Шариќ!?

Вечер Прес - 09.06.2010

Некои извори велат дека ранетиот Калиниќ на полицијата и ги отчукалл сите преостанати земунци кои се бегство,а наводно на хрватската полиција и открил каде се крие и Дарко Шариќ На хрватската ...

Пресметка во подземјето откри осудени за убиството на Ѓинѓиќ

eReporter - 09.06.2010

Српски криминалец осуден за убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ во 2003, е уапсен по престрелка во Загреб. Сретко Калиниќ, кој во 2007 доби 30 години затвор како дел од групата која го уби ...

Во Хрватска уапсен осомничен за атентатот врз Ѓинѓиќ

Идивиди - 09.06.2010

Загреб, 9 јуни 2010 (МИА) - Хрватската полиција синоќа во реонот на Загреб го уапси припадникот на „Земунскиот клан“, Сретко Калиниќ, кој е еден од обвинетите за атентатот врз поранешниот српски ...

Атентаторите на Ѓинѓиќ се пресметуваат во Хрватска

Форум - 08.06.2010

Лицето кое во вторник попладне било пронајдено кај езерото Ракитља со рани од огнено оружје е идентификувано како српскиот криминалец Сретко Калиниќ Ѕвер, член на ткн.