TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ексклузивно од Турција со член на македонските спасувачки тимови

24Инфо - 12.02.2023

Eксклузивно 24 инфо направи разговор со Ивица Наумовски од Дирекцијата за заштита и спасување кој деновиве се наоѓа во Турција и активно учествува во мисијата за пронаоѓањето преживеани. Наумовски вели дека тој и неговиот тим нашле повеќе починати ...

(ВИДЕО) Ексклузивно од Турција со член на македонските спасувачки тимови

Frontline - 12.02.2023

Порталот 24 инфо направи ексклузивен разговор со Ивица Наумовски од Дирекцијата за заштита и спасување кој деновиве се наоѓа во Турција и активно учествува во мисијата за пронаоѓањето преживеани од катастрофалниот земјотрес што ги погоди Турција и ...

Македонски тим спасил 38-годишна жена под урнатините во Турција

24 Вести - 11.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. - Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување, соопшти попладнево ...

Тетовската екипа на Дирекцијата за заштита и спасување помага во турскиот град Адијаман

Канал5 - 11.02.2023

Немаме добиено од властите официјални бројки, не знаеме, но има многу затрупани. Земјотресот се случил рано изутрина, како една од причините да има многу жртви. Дванаесет члена екипа на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) од Тетово работи во ...

ВИДЕО: Како спасувачите од ДЗС од Македонија извлекоа жена по 100 часа минати во урнатините во Турција

Телма - 11.02.2023

Спасувачите од Дирекцијата за спасување и заштита извлекоа 38-годишна жена која околу 100 часа била заробена во бетонски блокови, арматура и прав. Спасувачите на ДЗС се на терен во градот Адијаман кој е во делот погоден од силниот земјотрес.

Тимовите на ДЗС спасија 38-годишна жена под урнатините во Турција

Бриф - 11.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. – Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување, соопшти вчера ...

Тетовската екипа на Дирекцијата за заштита и спасување помага во турскиот град Адијаман

Вечер Прес - 11.02.2023

Дванаесет члена екипа на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) од Тетово работи во Адијаман во југоисточниот дел од Турција погоден од земјотресот на 6 февруари. Пет дена по земјотресот сè уште се извлекуваат преживеани, но и голем број луѓе кои ...

ТЕТОВСКАТА ЕКИПА НА ДЗС ШТО ПОМАГА ВО ТУРЦИЈА: Сместени сме во шатори, работиме постојано, премногу има затрупани

Фактор - 11.02.2023

Дванаесет члена екипа на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) од Тетово работи во Адијаман во југоисточниот дел од Турција погоден од земјотресот на 6 февруари. Пет дена по земјотресот сè уште се извлекуваат преживеани, но и голем број луѓе кои ...

ИМА МНОГУ ЗАТРУПАНИ, ПОСТОЈАНО ОДИМЕ НА ЛОКАЦИИ Македонски спасувачи сведочат за борбата со времето во Адијаман

+инфо - 11.02.2023

ДЗС има неколку тимови во повеќе градови во две ротации, првата со 38 луѓе и втората со 30 припадници. На 10 февруари припадниците Дирекцијата за заштита и спасување во Адијаман извлекоа преживеана 38 годишна жена.

ВИДЕО| Наши спасувачи во Турција спасија жена која била под урнатините 114 часа

Нетпрес - 11.02.2023

Спасувачите при Дирекцијата за заштита и спасување кои се во Турција, извлекоа жива жена од урнатините на зграда во петокот, која преживеа по 114 часа од катастрофалниот земјотрес. Екипите внимателно ја подигнаа 38-годишната Мелтем Унсал на носилки ...

(ВИДЕО) Аплауз за нашите спасувачи: Извлекоа жена која 100 часа беше заглавена под урнатините

Lider - 11.02.2023

Спасувачите при Дирекцијата за заштита и спасување кои се ипатија кон Турција на помош извлекоа жива жена од урнатините на урнатата зграда во Турција во петокот, што предизвика овации од присутните 114 часа откако беше закопана од огромниот ...

Скопските пожарникари на терен во Турција, надлежните преговараат за модернизација на нивните единици

Скопје инфо - 11.02.2023

Градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска вчера оствари средба со првиот човек на Дирекцијата на заштита и спасување, Беким Максути на која се разговарало за модернизација на територијалните противпожарни бригади и Секторот за заштита и ...

(видео) МАКЕДОНСКИ СПАСУВАЧИ ВО ТУРЦИЈА: Радост кај присутните откако тимот спаси жена која под урнатините минала 114 ...

Денешен - 11.02.2023

Спасувачите при Дирекцијата за заштита и спасување кои се ипатија кон Турција на помош извлекоа жива жена од урнатините на урнатата зграда во Турција во петокот, што предизвика овации од присутните 114 часа откако беше закопана од огромниот ...

По 114 часа, тимовите на ДЗС, во Адијаман извлекоа преживеана жена од под урнатините

Независен - 11.02.2023

Од ДЗР објавија и видео од дел од спасувачката акција и наведоа дека станува збор за извлекување на 38-годишна жена во градот Адијаман. „Спасувачите при Дирекцијата за заштита и спасување извлекоа жива жена од урнатините на урнатата зграда во ...

Овации за нашите спасувачи во Турција - спасија жена која била под урнатините над 100 часа (видео)

Скопје инфо - 11.02.2023

Спасувачите при Дирекцијата за заштита и спасување кои се ипатија кон Турција на помош извлекоа жива жена од урнатините на урнатата зграда во Турција во петокот, што предизвика овации од присутните 114 часа откако беше закопана од огромниот ...

Тетовската екипа на Дирекцијата за заштита и спасување помага во турскиот град Адијаман

Zoom - 11.02.2023

Дванаесет члена екипа на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) од Тетово работи во Адијаман во југоисточниот дел од Турција погоден од земјотресот на 6 февруари. Пет дена по земјотресот сè уште се извлекуваат преживеани, но и голем број луѓе кои ...

Тимовите на ДЗС спасија 38-годишна жена под урнатините во Турција

MakPress - 11.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. - Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување, соопшти попладнево ...

Тетовската екипа на Дирекцијата за заштита и спасување помоага во турскиот град Адијаман

MakPress - 11.02.2023

Дванаесет члена екипа на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) од Тетово работи во Адијаман во југоисточниот дел од Турција погоден од земјотресот на 6 февруари. Пет дена по земјотресот сè уште се извлекуваат преживеани, но и голем број луѓе кои ...

Тетовската екипа на Дирекцијата за заштита и спасување помоага во турскиот град Адијаман

Опсервер - 11.02.2023

Дванаесет члена екипа на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) од Тетово работи во Адијаман во југоисточниот дел од Турција погоден од земјотресот на 6 февруари. Пет дена по земјотресот сè уште се извлекуваат преживеани, но и голем број луѓе кои ...

(ВИДЕО) Овации за македонските спасувачи во Турција – спасија жена која била под урнатините 114 часа

Скопје1 - 11.02.2023

Спасувачите при Дирекцијата за заштита и спасување кои се упатија кон Турција на помош извлекоа жива жена од урнатините на урнатата зграда во Турција во петокот, што предизвика овации од присутните 114 часа откако беше закопана од огромниот ...

Тимовите испратени во Турција извлекоа 38-годишна жена од под урнатините (ВИДЕО)

Пулс24 - 11.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. „Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување“, соопшти попладнево ...

(Видео) Македонските спасувачи извлекоа жива жена од урнатините во Турција

Макфакс - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека тимовите во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. „Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување“, се наведува во нивната ...

ВИДЕО: Извлечена преживеана 38-годишна жена од тимот на Дирекцијата за заштита и спасување

А1 On - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување извести дека нејзините тимови извлекле преживеана 38-годишна жена од урнатините во ...

Припадници на ДЗС излекоа жива жена од урнатините во турскиот град Адијаман

Телма - 10.02.2023

Припадници на Дирекцијата за заштита и спасување успеале да излечат 38 годишна жена од под урнатините во градот Адијаман. Вчера, македонските војници кои се дел од спасувачките активности во регионите во Турција зафатени од земјотресот беа дел од ...

(ВИДЕО) Македонските тимови од ДЗР извлекоа преживеана жена од под урнатините во Турција

360 степени - 10.02.2023

Тимовите од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗР) кои се упатија да помогнат во справувањето со последиците од катастрофалните земјотреси што го погодија југоистокот на Турција во понеделникот, спасиле преживеана жена.

Тимовите на ДЗС спасија 38-годишна жена од урнатините во Турција (ВИДЕО)

Канал5 - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. - Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување, соопшти попладнево ...

ВИДЕО: Македонските спасувачи извлекоа преживеана жена од под урнатините

Слободен Печат - 10.02.2023

Тимовите од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) кои се упатија да помогнат во справувањето со последиците од катастрофалните земјотреси што го погодија југоистокот на Турција во понеделникот, спасиле преживеана жена.

Tимот на ДСЗ од под урнатините во Турција спаси жена (ВИДЕО)

МКД - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. Дирекцијата веста ја објави на својата фејсбук - страница на која е напишано: „Извлечена е преживеана 38 ...

Македонските тимови извлекоа преживеана жена под урнатините во Турција

Фокус - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека тимовите во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. „Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување“, се наведува во нивната објава.

МАКЕДОНСКИТЕ СПАСУВАЧИ ВО АКЦИЈА Од урнатините извлечена 38-годишна жена (ВИДЕО)

+инфо - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување објави снимки и ја извести јавноста дека нејзините тимови извлекле преживеана 38-годишна жена од урнатините по катастрофалниот земјотрес во Турција. Дирекцијата објави и видео од спасувачката ...

Тимовите на ДЗС спасија 38-годишна жена под урнатините во Турција

ТВ21 - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. – Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување, соопшти попладнево ...

Тимовите на ДЗС спасија 38-годишна жена под урнатините во Турција/ВИДЕО

Вечер Прес - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. – Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување, соопшти попладнево ...

Видео: Македонски тим спасил 38-годишна жена под урнатините во Турција

OhridNews - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. ...

(ВИДЕО) ДЗС извлече 38 годишна жена од под урнатините во Турција

Фактор - 10.02.2023

Спасувачи од Македонија извлекоа жена од под урнатините во Турција. Дирекцијата за заштита и спасување(ДЗС)објави снимки и ја извести јавноста дека нејзините тимови извлекле преживеана 38-годишна жена од урнатините во градот Адијаман, по ...

Тимовите на ДЗС спасија 38-годишна жена под урнатините во Турција

Н.Македонија - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. – Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување, соопшти попладнево ...

Македонските тимови од ДЗР извлекоа преживеана жена од под урнатините во Турција

Република - 10.02.2023

Тимовите од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗР) кои се упатија да помогнат во справувањето со последиците од катастрофалните земјотреси што го погодија југоистокот на Турција во понеделникот, спасиле преживеана жена.

(Видео) Тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување, спасија 38-годишна жена под урнатините во Турција

еМагазин - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. – Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување, соопшти попладнево ...

Тимовите на ДЗС спасија 38-годишна жена под урнатините во Турција

24Инфо - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. – Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување, соопшти попладнево ...

ВИДЕО| Извлечена преживеана 38-годишна жена од тимот на Дирекцијата за заштита и спасување

Нетпрес - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување извести дека нејзините тимови извлекле преживеана 38-годишна жена од урнатините во ...

Арсовска оствари средба со директорот на Дирекцијата на заштита и спасување

Скопје инфо - 10.02.2023

Градоначаничката на Град Скопје, Данела Арсовска на покана на директорот на Дирекцијата на заштита и спасување, Беким Максути, оствари работен состанок на кој се разговарало за модернизација на територијалните противпожарни бригади и Секторот за ...

Македонските тимови извлекоа преживеана жена од под урнатините во Турција

Денешен - 10.02.2023

Тимовите од Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗР) кои се упатија да помогнат во справувањето со последиците од катастрофалните земјотреси што го погодија југоистокот на Турција во понеделникот, спасиле преживеана жена.

Македонските спасувачи извлекоа жива жена од урнатините во Турција

Press24 - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека тимовите во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. „Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување“, се наведува во нивната објава.

ДЗС: Тимовите испратени во Турција извлекоа 38-годишна жена од под урнатините (ВИДЕО)

365 - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. „Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување“, соопшти попладнево ...

(Видео) Македонските спасувачи извлекоа жива жена од урнатините во Турција

Точка - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување соопшти дека тимовите во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. „Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување“, се наведува во нивната објава.

Тимовите испратени во Турција извлекле 38-годишна жена под урнатините

Локално - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. – Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување, соопшти попладнево ...

Тимот од Битола во спасувачка акција во турскиот град Адијаман

Тера - 10.02.2023

Тимот од пет спасувачи од Битола специјално обучени за пребарување и спасување, кој е во состав на Републичките сили за заштита и спасување при Дирекцијата за заштита и спасување, е во градот Адијаман, каде е вклучен во спасувачки операции.

Тимовите на ДЗС спасија 38-годишна жена под урнатините во Турција

4NEWS - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. – Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување, соопшти попладнево ...

Со Нолев за акциите на спасувачкиот тим од Битола во турција

Тера - 10.02.2023

Тимот од пет спасувачи од Битола специјално обучени за пребарување и спасување, кој е во состав на Републичките сили за заштита и спасување при Дирекцијата за заштита и спасување, е во градот Адијаман, каде е вклучен во спасувачки операции.

(Видео) Тимот на Дирекцијата за заштита и спасување спаси жена под урнатините во Турција

ММС - 10.02.2023

Дирекцијата за заштита и спасување вечерва соопшти дека тимовите испратени во Турција успеале да извлечат 38-годишна жена под урнатините. – Извлечена преживеана 38 годишна жена од тимовите на Дирекцијата за заштита и спасување, соопшти попладнево ...

Скопските пожарникари на терен во Газиантеп

MakPress - 10.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови. -Градот Скопје испрати интервентна екипа за помош при спасувачката мисија во Турција, а од градскиот буџет издвоивме шест ...

Адијамен е разурнат, спасувавме во урната десеткатница, но не најдовме преживеани, велат Струмичките пожарникари кои ...

Сакам да кажам - 09.02.2023

Струмичките пожарникари и спасители кои се дел од Републичките сили за заштита и спасување при Дирекцијата за заштита на Македонија, од вчера се во Адијамен, Турција каде од попладнето работат на спасување на преживеани во катастрофалниот земјотерс.

Македонија го испрати и вториот конвој помош за Турција

Сител - 09.02.2023

Штипските пожарникари се приклучија на вториот конвој кој замина во настраданите подрачја од земјотресот кој ги погоди Турција и Сирија. Конвојот го чинат 30 спасувачи од неколку општини и е под ингеренции на Дирекцијата за заштита и спасување.

ГАЛЕРИЈА: Скопските пожарникари веќе помагаат на терен во Газиантеп

Слободен Печат - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во турскиот град Газиантеп, каде помагаат во спасувачките напори по катастрофалниот земјотрес, заедно со другите екипи од целиот ...

Пожарникари од Струмица стигнаа во Турција, се приклучија во пребарувањето на жртви од земјотресот

Слободен Печат - 09.02.2023

Тимот од осум пожарникари и еден преведувач, по поминати 2.200 километри, во раните утрински часови стигнал во Адана, Турција, каде веднаш се вклучил во пребарувањето на жртвите од катастрофалниот земјотрес.

Струмичките пожарникари стигнаа во Адана, се вклучија во пребарувањето на жртви од земјотресот

Канал5 - 09.02.2023

Тимот од осум пожарникари и еден преведувач, по поминати 2.200 километри, во раните утрински часови стигнал во Адана, Турција, каде веднаш се вклучил во пребарувањето на жртвите од катастрофалниот земјотрес.

Струмичките пожарникари во Турција: Ќе ги пребаруваме урнатите се додека постои најмала надеж да се спаси живот

МКД - 09.02.2023

Тимот од осум пожарникари од Струмица и еден преведувач, по поминати 2.200 километри, во раните утрински часови стигнал во Адана, Турција, каде веднаш се вклучил во пребарувањето на жртвите од катастрофалниот земјотрес.

Тимот за спасување од ДЗС од синоќа помага во Адијаман

Фокус - 09.02.2023

Првиот тим за спасување составен од 40 лица од Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во градот Адијаман, Турција и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување.

Тим од 40 лица од ДЗС на терен во турскиот град Адијаман

Канал5 - 09.02.2023

Првиот тим за спасување составен од 40 лица од Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во градот Адијаман, Турција и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување.

Првиот тим на ДЗС веќе е на терен во турскиот град Адијаман

Слободен Печат - 09.02.2023

Првиот тим за спасување составен од 40 лица од Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во градот Адијаман, Турција и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување.

Македонскиот спасувачки тим во Адијаман учестува во извлекувањето луѓе од под урнатините

А1 On - 09.02.2023

Првиот тим за спасување составен од 40 лица од Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во градот Адијаман, Турција и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување.

Скопските пожарникари извлекуваат жртви под урнатините во Турција, Град Скопје подготвен да помогне и повеќе

Макфакс - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови, напиша на својот фејсбук профил Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска.

Скопските пожарникари на терен во Газиантеп

Сител - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови. -Градот Скопје испрати интервентна екипа за помош при спасувачката мисија во Турција, а од градскиот буџет издвоивме шест ...

Скопските пожарникари на терен во Газиантеп

А1 On - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови. -Градот Скопје испрати интервентна екипа за помош при спасувачката мисија во Турција, а од градскиот буџет издвоивме шест ...

Скопските пожарникари на терен во Газиантеп

Фокус - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во Газиантеп заедно со останатите тимови за спасување. Од Град Скопје истакнаа дека ќе бидат во комуникација со локалните власти во Турција со цел да им се излезе во пресрет за ...

Тим на ДЗС од синоќа е во Турција

Макфакс - 09.02.2023

Првиот тим за спасување составен од 40 лица при Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во Адијаман Р.Туркије и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување.

Струмичките спасувачи во Турција: Спасивме двајца, извлековме 100 починати

Сител - 09.02.2023

Стравични глетки и градови речиси срамнети со земја, ваква е првата слика што ги дочекала македонските специјални сили кои вчера пристигнаа во Турција и активно се вклучени во спасувачката мисија.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопските пожарникари помагаат во Газиантеп

360 степени - 09.02.2023

Покрај припадниците на Армијата, во Турција се упатија противпожарни и спасувачки екипи од повеќе градови во земјава за да помогнат по катастрофалните земјотреси од понеделникот. Меѓу екипите кои веќе работат на терен и помагаат во расчистување на ...

Скопските пожарникари се веќе на терен во Газиантеп

Вечер Прес - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови. -Градот Скопје испрати интервентна екипа за помош при спасувачката мисија во Турција, а од градскиот буџет издвоивме шест ...

Тим од 40 лица од ДЗС на терен во турскиот град Адијаман

OhridNews - 09.02.2023

Првиот тим за спасување составен од 40 лица од Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во градот Адијаман, Турција и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување.

Струмичките пожарникари стигнаа во Адана, се вклучија во пребарувањето на жртви од земјотресот

Либертас - 09.02.2023

Тимот од осум пожарникари и еден преведувач, по поминати 2.200 километри, во раните утрински часови стигнал во Адана, Турција, каде веднаш се вклучил во пребарувањето на жртвите од катастрофалниот земјотрес.

Скопје памети: Скопските пожарникари на терен во Газиантеп

ТВ21 - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови. Градот Скопје испрати интервентна екипа за помош при спасувачката мисија во Турција, а од градскиот буџет издвоивме шест ...

Скопските пожарникари извлекуваат жртви под урнатините во Турција

Република - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови, напиша на својот фејсбук профил Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска.

Тим од 40 лица од ДЗС на терен во турскиот град Адијаман

Press24 - 09.02.2023

Првиот тим за спасување составен од 40 лица од Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во градот Адијаман, Турција и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување.

Македонските спасители дел од операциите за пребарување и спасување во градот Адијаман

Република - 09.02.2023

Првиот тим за спасување составен од 40 лица при Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во Адијаман, Турција и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување, соопштија од ДЗС.

Тим од 40 лица од ДЗС на терен во турскиот град Адијаман

Независен - 09.02.2023

Првиот тим за спасување составен од 40 лица од Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во градот Адијаман, Турција и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување.

Струмичките пожарникари стигнаа во Адана, се вклучија во пребарувањето на жртви од земјотресот

Во Центар - 09.02.2023

Тимот од осум пожарникари и еден преведувач, по поминати 2.200 километри, во раните утрински часови стигнал во Адана, Турција, каде веднаш се вклучил во пребарувањето на жртвите од катастрофалниот земјотрес.

Тим од 40 лица од Дирекцијата за заштита и спасување на терен во турскиот град Адијаман

Скопје инфо - 09.02.2023

Првиот тим за спасување составен од 40 лица од Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во градот Адијаман, Турција и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување.

Владата на Македонија одобри дополнителна помош на Туркије

Во Центар - 09.02.2023

Донесена е одлука, на предлог на Министерството за одбрана, за испраќање нови 36-мина припадници на Армијата на Република Македонија – Батаљон за специјални операции, за учество во хуманитарна операција во Република Туркије.

Струмичките пожарникари стигнаа во Адана, се вклучија во пребарувањето на жртви од земјотресот

Република - 09.02.2023

Тимот од осум пожарникари и еден преведувач, по поминати 2.200 километри, во раните утрински часови стигнал во Адана, Турција, каде веднаш се вклучил во пребарувањето на жртвите од катастрофалниот земјотрес.

Струмичките пожарникари стигнаа во Адана, се вклучија во пребарувањето на жртви од земјотресот

Press24 - 09.02.2023

Тимот од осум пожарникари и еден преведувач, по поминати 2.200 километри, во раните утрински часови стигнал во Адана, Турција, каде веднаш се вклучил во пребарувањето на жртвите од катастрофалниот земјотрес.

Скопските пожарникари на терен во Газиантеп (Фото)

Скопје инфо - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови. Градот Скопје испрати интервентна екипа за помош при спасувачката мисија во Турција, а од градскиот буџет издвои шест милиони ...

(Фото) Скопските пожарникари на терен во Газиантеп

24Инфо - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови. Градот Скопје испрати интервентна екипа за помош при спасувачката мисија во Турција, а од градскиот буџет издвоивме шест ...

Струмичките пожарникари стигнаа во Адана, се вклучија во пребарувањето на жртви од земјотресот

24Инфо - 09.02.2023

Тимот од осум пожарникари и еден преведувач, по поминати 2.200 километри, во раните утрински часови стигнал во Адана, Турција, каде веднаш се вклучил во пребарувањето на жртвите од катастрофалниот земјотрес.

Скопските пожарникари на терен во Газиантеп

Во Центар - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови. -Градот Скопје испрати интервентна екипа за помош при спасувачката мисија во Турција, а од градскиот буџет издвоивме шест ...

Струмичките пожарникари стигнаа во Адана, се вклучија во пребарувањето на жртви од земјотресот

Lider - 09.02.2023

Тимот од осум пожарникари и еден преведувач, по поминати 2.200 километри, во раните утрински часови стигнал во Адана, Турција, каде веднаш се вклучил во пребарувањето на жртвите од катастрофалниот земјотрес.

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Потресни сцени – Струмичките пожарникари цела ноќ пребаруваа по урнатините од земјотресот кој ја погоди ...

Centar - 09.02.2023

Тимот од осум пожарникари-спасители од ТППЕ Струмица, специјално обучени за пребарување и спасување, кој е во состав на Републичките сили за заштита и спасување при Дирекцијата за заштита и спасување, почнувајки од вчерашните попладневи часови и ...

ГАЛЕРИЈА: Скопските пожарникари на терен во Турција спасуваат животи

Press24 - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови. Градот Скопје испрати интервентна екипа за помош при спасувачката мисија во Турција, а од градскиот буџет издвоивме шест ...

Скопските пожарникари на терен во турскиот град Газиантеп

Н.Македонија - 09.02.2023

Пожарникарските екипи од Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во Газиантеп, заедно со останатите спасувачки тимови, информираше денеска Град Скопје. -Градот Скопје испрати интервентна екипа за помош при спасувачката мисија во ...

Тим од 40 лица од ДЗС на терен во турскиот град Адијаман

Курир - 09.02.2023

Првиот тим за спасување составен од 40 лица од Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во градот Адијаман, Турција и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување.

Скопските пожарникари извлекуваат жртви под урнатините во Турција, Град Скопје подготвен да помогне и повеќе

Точка - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови, напиша на својот фејсбук профил Градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска.

Тим на ДЗС од синоќа е во Турција

Точка - 09.02.2023

Првиот тим за спасување составен од 40 лица при Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во Адијаман Р.Туркије и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување.

Тим од 40 лица од ДЗС на терен во турскиот град Адијаман

Опсервер - 09.02.2023

Првиот тим за спасување составен од 40 лица од Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во градот Адијаман, Турција и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување.

Дополнителна помош за Турција со 36 припадници на Армијата, 32 лица од ДЗС и 10 возила

MakPress - 09.02.2023

Владата денеска одлучи да испрати дополнителна помош во Турција, во хуманитарните операции и санирањето на последиците од завчерашниот разорен земјотрес. На предлог на Министерството за одбрана се испраќаат уште 36 припадници на Армијата од ...

Владата донесе одлука за испраќање дополнителна помош

Тера - 09.02.2023

Донесена е одлука, на предлог на Министерството за одбрана, за испраќање нови 36-мина припадници на Армијата на Република Северна Македонија – Батаљон за специјални операции, за учество во хуманитарна операција во Република Турција.

Тим од 40 лица од ДЗС на терен во турскиот град Адијаман

MakPress - 09.02.2023

Првиот тим за спасување составен од 40 лица од Дирекцијата за заштита и спасување од синоќа се на терен во градот Адијаман, Турција и веднаш се приклучени во операциите за пребарување и спасување.

Арсовска: Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во Газиантеп заедно со останатите ...

Локално - 09.02.2023

Денес на својот Фејсбук-профил градоначалничката на град Скопје, Данела Арсовска напиша, екипите на Противпожарната единица на градот Скопје се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови.

Штип ќе испрати пет пожарникари во погодените подрачја во Турција, ќе се разговара да се одвојат и парични средства

ММС - 09.02.2023

Пет пожарникари од Територијалната противпожарна единица – Штип ќе заминат во Турција за да помогнат во санирање на штетите, но и да им пружат помош на тамошните жители по двата разорни земјотреси кои вчера ја погодија земјата.

Скопје памети: Екипите на Противпожарната единица на терен во Газиантеп

4NEWS - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови. Градот Скопје испрати интервентна екипа за помош при спасувачката мисија во Турција, а од градскиот буџет издвоивме шест ...

Скопските пожарникари на терен во Газиантеп

Zoom - 09.02.2023

Екипите на Противпожарната единица на градот Скопје веќе се на терен во Газиантеп заедно со останатите спасувачки тимови. -Градот Скопје испрати интервентна екипа за помош при спасувачката мисија во Турција, а од градскиот буџет издвоивме шест ...

Охридските пожарникари во спасувачка мисија, општината ќе донира 10. 000 евра за помош на Турција и Сирија

Сакам да кажам - 08.02.2023

Екипа од осум пожарникари од Охрид, специјално обучени за делување при елементарни непогоди, заминува во спасувачка мисија во Турција за да им помогне на граѓаните во настраданите подрачја од разорниот земјотрес.

Српски писател во Турција: Луѓето во целосна тишина ги слушаат звуците под урнатините

360 степени - 08.02.2023

Српскиот адвокат и писател истакнува дека ова е голем предизвик за спасувачите кои пристигнуваат во Турција од целиот свет Српскиот адвокат и писател Виктор Лазиќ во разговор за Н1 Србија , ги раскажува своите сведоштва за разорниот земјотрес кој во ...

Охридските пожарникари одат во спасувачка мисија во Турција

Сител - 08.02.2023

Охрид се вклучува во помош за настраданите од катастрофалниот земјотрес. Црвениот крст и охридските пожарникари се подготвени,8 пожарникари заминуваат во спасувачка мисија во Турција со цел да се помогне во извлекувањето на настраданите.Спасувачкиот ...

Штипски спасувачи и пожарникари на готовс – чекаат повик да тргнат кон Турција

Телма - 08.02.2023

Триестина спасувачи и пожарникари од повеќе општини низ земјава се спремни да заминат кон погодените подрачја од земјотресот во Турција и кои ќе го формираат вториот македонски конвој, потврдува за Телма директорот на Дирекцијата за заштита и ...

Штипски пожарникари спремни да заминат во Турција, со вториот македонски конвој

Сител - 08.02.2023

Петмина штипски пожарникари од утринава се спремни за да заминат со вториот македонски конвој кон настрадните места по земјотресот во Турција. Командирот на ТППЕ-Штип, Дарко Коцев вели дека за три часа биле спремни, откако го добиле повикот од ...

Од 128-та владина седница: одлуки за дополнителна помош на Република Турција

Канал5 - 08.02.2023

Владата на Република Македонија ја одржа 128-та седница. Владата донесе одлука за испраќање дополнителна помош во Република Турција. Донесена е одлука, на предлог на Министерството за одбрана, за испраќање нови 36-мина припадници на Армијата на ...

Македонија испраќа уште 36 припадници на Армијата на помош во Турција

Макфакс - 08.02.2023

Владата на седница донесе одлука за испраќање дополнителна помош во Република Турција. На предлог на Министерството за одбрана, ќе бидат испратени нови 36-мина припадници на Армијата– Батаљон за специјални операции, за учество во хуманитарна ...

Македонија испраќа дополнителна помош за санирање на последиците од земјотресот во Турција

МКД - 08.02.2023

Владата денеска одлучи да испрати дополнителна помош во Турција. Таму ќе бидат испратени уште 36 припадници на Армијата од Батаљонот за специјални операции, за учество во хуманитарна операција и уште 32 лица од Дирекцијата за заштита и спасување – ...

Испраќаме уште опрема и нови 68 луѓе да помогнат во Турција

Слободен Печат - 08.02.2023

Владата на 128. седница одржана денеска донесе одлука за испраќање на дополнителна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја разори земјата, а однесе голем број жртви и предизвика сериозна материјална штета и во соседна ...

Македонија испраќа уште 36 припадници на Армијата и 32 лица од ДЗС во Турција

Фокус - 08.02.2023

Владата денеска донесе одлука за испраќање на дополнителна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди земјата, а однесе голем број жртви и предизвика сериозна материјална штета и во соседна Сирија.

Осуммина пожарникари од Охрид заминуваат во спасувачка мисија во Турција

24 Вести - 08.02.2023

Осуммина пожарникари од Охрид специјално обучени заминуваат во спасувачка мисија во Турција да помогнат на граѓаните во настраданите подрачја. Командирот Борко Јанкулоски вели петтмина од нив се пожарникари, тројца се возачи и сите заеднички ...

Македонија испраќа дополнителна помош во Република Турција

А1 On - 08.02.2023

Владата на Република Северна Македонија ја одржа 128-та седница. Владата донесе одлука за испраќање дополнителна помош во Република Турција. Донесена е одлука, на предлог на Министерството за одбрана, за испраќање нови 36-мина припадници на Армијата ...

С Македонија испраќа дополнителни 36 припадници на Армијата и 32 лица од ДЗС во Турција

360 степени - 08.02.2023

Се испраќа, според информацијата од Дирекцијата за заштита и спасување, и комплетна специјализирана опрема и материјално – технички средства за пребарување и спасување од урнатини, 10 возила за транспорт на опремата и луѓето, информираат од Владата ...

Од 128-та владина седница: Oдлуки за дополнителна помош на Република Турција

ТВ21 - 08.02.2023

Владата на Република Северна Македонија ја одржа 128-та седница. Владата донесе одлука за испраќање дополнителна помош во Република Турција. Донесена е одлука, на предлог на Министерството за одбрана, за испраќање нови 36-мина припадници на Армијата ...

Дополнителна помош за Турција со 36 припадници на Армијата, 32 лица од ДЗС и 10 возила

ТВ21 - 08.02.2023

Владата денеска одлучи да испрати дополнителна помош во Турција, во хуманитарните операции и санирањето на последиците од завчерашниот разорен земјотрес. На предлог на Министерството за одбрана се испраќаат уште 36 припадници на Армијата од ...

Дополнителна помош за Турција со 36 припадници на Армијата, 32 лица од ДЗС и 10 возила

Бриф - 08.02.2023

Владата денеска одлучи да испрати дополнителна помош во Турција, во хуманитарните операции и санирањето на последиците од завчерашниот разорен земјотрес. На предлог на Министерството за одбрана се испраќаат уште 36 припадници на Армијата од ...

Владата испраќа дополнителна помош во Турција

Вечер Прес - 08.02.2023

Владата денеска одлучи да испрати дополнителна помош во Турција, во хуманитарните операции и санирањето на последиците од завчерашниот разорен земјотрес. На предлог на Министерството за одбрана се испраќаат уште 36 припадници на Армијата од ...

Мобилизација за помош – Тимот од Штип е подготвен да тргне за Турција

Алфа - 08.02.2023

Петмината штипски пожарникари од утринава се спремни да заминат во спасувачка мисија во реонот зафатен од земјотрес во Турција. Тие ќе бидат дел од вториот конвој што го испраќа Македонија.

С Македонија испраќа дополнителни 36 припадници на Армијата и 32 лица од ДЗС во Турција

Либертас - 08.02.2023

Владата на 128. Седница одржана денеска донесе одлука за испраќање на дополнителна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ја погоди земјата, а однесе голем број жртви и предизвика сериозна материјална штета и во соседна ...

Осум охридски пожарникари заминуваат во спасувачка мисија во Турција

OhridNews - 08.02.2023

Осум пожарникари од Територијалната противпожарна едница од Охрид ќе бидат дел од тимот на Дирекцијата за заштита и спасување, кој ќе замине на спасувачка мисија во Република Турција, со цел да се помогне во извлекување на настраданите од ...

Падна одлука за дополнителна помош: Македонија испраќа 36 војници и 32 спасувачи во Турција

Press24 - 08.02.2023

Владата на Република Северна Македонија ја одржа 128-та седница. Владата донесе одлука за испраќање дополнителна помош во Република Турција. „Донесена е одлука, на предлог на Министерството за одбрана, за испраќање нови 36-мина припадници на ...

Штипски пожарникари спремни да заминат во Турција, со вториот македонски конвој

Курир - 08.02.2023

Петмина штипски пожарникари од утринава се спремни за да заминат со вториот македонски конвој кон настрадните места по земјотресот во Турција. Командирот на ТППЕ-Штип, Дарко Коцев вели дека за три часа биле спремни, откако го добиле повикот од ...

Дополнителна помош за Турција со 36 припадници на Армијата, 32 лица од ДЗС и 10 возила

24Инфо - 08.02.2023

Владата денеска одлучи да испрати дополнителна помош во Турција, во хуманитарните операции и санирањето на последиците од завчерашниот разорен земјотрес. На предлог на Министерството за одбрана се испраќаат уште 36 припадници на Армијата од ...

Македонија испраќа уште 36 припадници на Армијата на помош во Турција

Centar - 08.02.2023

Владата на седница донесе одлука за испраќање дополнителна помош во Република Турција. На предлог на Министерството за одбрана, ќе бидат испратени нови 36-мина припадници на Армијата– Батаљон за специјални операции, за учество во хуманитарна ...

Македонија испраќа дополнителни спасувачки тимови, опрема и возила во Турција

еМагазин - 08.02.2023

Владата денеска одлучи да испрати дополнителна помош во Турција, во хуманитарните операции и санирањето на последиците од завчерашниот разорен земјотрес. На предлог на Министерството за одбрана се испраќаат уште 36 припадници на Армијата од ...

Владата донесе одлука за испраќање дополнителна помош во Турција

Скопје24 - 08.02.2023

Донесена е одлука, на предлог на Министерството за одбрана, за испраќање нови 36-мина припадници на Армијата на Република Северна Македонија – Батаљон за специјални операции, за учество во хуманитарна опе рација во Република Турција.

Дополнителна помош за Турција со 36 припадници на Армијата, 32 лица од ДЗС и 10 возила

Во Центар - 08.02.2023

– Владата денеска одлучи да испрати дополнителна помош во Турција, во хуманитарните операции и санирањето на последиците од завчерашниот разорен земјотрес. На предлог на Министерството за одбрана се испраќаат уште 36 припадници на Армијата од ...

Владата ќе испрати дополнителна помош за Турција

Република - 08.02.2023

Владата денеска одлучи да испрати дополнителна помош во Турција, во хуманитарните операции и санирањето на последиците од завчерашниот разорен земјотрес. На предлог на Министерството за одбрана се испраќаат уште 36 припадници на Армијата од ...

Македонија испраќа уште 36 припадници на Армијата на помош во Турција

Точка - 08.02.2023

Владата на седница донесе одлука за испраќање дополнителна помош во Република Турција. На предлог на Министерството за одбрана, ќе бидат испратени нови 36-мина припадници на Армијата– Батаљон за специјални операции, за учество во хуманитарна ...

Дополнителна помош за Турција со 36 припадници на Армијата, 32 лица од ДЗС и 10 возила

Опсервер - 08.02.2023

Владата денеска одлучи да испрати дополнителна помош во Турција, во хуманитарните операции и санирањето на последиците од завчерашниот разорен земјотрес. На предлог на Министерството за одбрана се испраќаат уште 36 припадници на Армијата од ...

Дополнителна помош за Турција со 36 припадници на Армијата, 32 лица од ДЗС и 10 возила

4NEWS - 08.02.2023

Владата денеска одлучи да испрати дополнителна помош во Турција, во хуманитарните операции и санирањето на последиците од завчерашниот разорен земјотрес. На предлог на Министерството за одбрана се испраќаат уште 36 припадници на Армијата од ...

Штипски пожарникари спремни да заминат во Турција, со вториот македонски конвој

Zoom - 08.02.2023

– Петмина штипски пожарникари од утринава се спремни за да заминат со вториот македонски конвој кон настрадните места по земјотресот во Турција. Командирот на ТППЕ-Штип, Дарко Коцев вели дека за три часа биле спремни, откако го добиле повикот од ...

Штипски пожарникари спремни да заминат во Турција, со вториот македонски конвој

Опсервер - 08.02.2023

Петмина штипски пожарникари од утринава се спремни за да заминат со вториот македонски конвој кон настрадните места по земјотресот во Турција. Командирот на ТППЕ-Штип, Дарко Коцев вели дека за три часа биле спремни, откако го добиле повикот од ...

Од 128-та владина седница: Oдлуки за дополнителна помош на Република Турција

4NEWS - 08.02.2023

Владата на Република Северна Македонија ја одржа 128-та седница. Владата донесе одлука за испраќање дополнителна помош во Република Турција. Донесена е одлука, на предлог на Министерството за одбрана, за испраќање нови 36-мина припадници на Армијата ...

Владата донесе одлука за испраќање дополнителна помош во Турција

Локално - 08.02.2023

Донесена е одлука, на предлог на Министерството за одбрана, за испраќање нови 36-мина припадници на Армијата на Република Северна Македонија – Батаљон за специјални операции, за учество во хуманитарна операција во Република Турција.

Дополнителна помош за Турција со 36 припадници на Армијата, 32 лица од ДЗС и 10 возила

Бизнис Вести - 08.02.2023

Владата денеска одлучи да испрати дополнителна помош во Турција, во хуманитарните операции и санирањето на последиците од завчерашниот разорен земјотрес. На предлог на Министерството за одбрана се испраќаат уште 36 припадници на Армијата од ...

Штипски пожарникари спремни да заминат во Турција, со вториот македонски конвој

MakPress - 08.02.2023

Петмина штипски пожарникари од утринава се спремни за да заминат со вториот македонски конвој кон настрадните места по земјотресот во Турција. Командирот на ТППЕ-Штип, Дарко Коцев вели дека за три часа биле спремни, откако го добиле повикот од ...

Владата ќе испрати во Туркије уште 36 припадници на Армијата, и 32 лица од Дирекцијата за заштита и спасување

CivilMedia - 08.02.2023

Владата денеска одлучи да испрати дополнителна помош во Туркије, во хуманитарните операции и санирањето на последиците од завчерашниот разорен земјотрес. На предлог на Министерството за одбрана се испраќаат уште 36 припадници на Армијата од ...

Владата ќе испрати нови 68 лица да помогнат во Турција, како и опрема и возила за спасување

Мета - 08.02.2023

Македонија ќе испрати 36 припадници на Армијата од Баталјонот за специјални единици, како и 32 лица од Дирекцијата за заштита и спасување, за учество во хуманитарната операција во Турција. Ваква одлука за дополнителна помош донела попладнево Владата.

Владата донесе одлука за дополнителна помош на Турција: се праќа армијата, ДЗС, опрема

Скопје1 - 08.02.2023

Владата на Република Северна Македонија ја одржа 128-та седница. Владата донесе одлука за испраќање дополнителна помош во Република Турција. Донесена е одлука, на предлог на Министерството за одбрана, за испраќање нови 36-мина припадници на Армијата ...

С. Македонија испраќа помош и тимови за заштита и спасување во Турција по катастрофалниот земјотрес

Радио МОФ - 07.02.2023

Парична и хуманитарна помош, припадници на армијата и тимови за заштита и спасување, како и лекари и медицински средства ќе бидат испратени во Турција по катастрофалниот земјотрес кој го погоди југоистокот на земјата, одлучи Владата на Северна ...

Максути: Тимови за заштита и составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

А1 On - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди за МИА, Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Максути: 40 лица од Тимот за заштита се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција,

Канал5 - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди за МИА, Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Максути: Спасувачки тимови се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

Слободен Печат - 07.02.2023

Tимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди за МИА, Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Македонски тимови за заштита и спасување заминаа во Турција за помош на настаданите во земјотресот

МКД - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, изјави Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување. Упатени се вкупно 40 лица, професионалци, од различни градови ...

Македонија испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

24 Вести - 07.02.2023

Дваесет и четири припадници на армијата, 10 илјади ќебиња и 200 санитетски носила се испраќат за помош во Турција. О д дирекцијата за заштита и спасување се испраќаат 40 лица со комплетна специјализирана опрема и материјално - технички средства за ...

Македонија испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Сител - 07.02.2023

Дваесет и четири припадници на Армијата, меѓу кои и две лица водачи на службени кучиња со кучиња, 10.000 ќебиња и 200 санитетски носила се испраќат за помош во Турција по силниот земјотрес што вчера ја погоди земјата.

Спасувачите и помошта тргнаа кон Турција

Глас на Америка - 07.02.2023

СКОПЈЕ – Со возила, комбиња и авион денеска кон Турција се упатија речиси стотина спасувачи, пожарникари и армиски специјалци кои ќе се приклучат на турските и меѓународните тимови во спасување на луѓето кои се наоѓаат под урнатините на илјадници ...

Македонија испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Канал5 - 07.02.2023

Дваесет и четири припадници на Армијата, меѓу кои и две лица водачи на службени кучиња со кучиња, 10.000 ќебиња и 200 санитетски носила се испраќат за помош во Турција по силниот земјотрес што вчера ја погоди земјата.

Градоначалникот на општина Гостивар Арбен Таравари испрати екипа за потрага и спасување во Турција

ТВ21 - 07.02.2023

Осум пожарникари од Територијалната противпожарна екипа -Гостивар, денеска заминаа за Турција. Тие ќе одат да им помогнат на турските власти, да ги санираат штетите и да им помогнат на жителите од серијата земјотреси што ја погодија Турција.

Штипски пожарникари ќе заминат со вториот конвој за Турција

Вечер Прес - 07.02.2023

Пет пожарникари од Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) – Штип ќе заминат за Турција, соопшти денеска градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов. Јорданов кој е во комуникација со Дирекцијата за заштита и спасување, рече дека ...

Максути за МИА: Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во ...

Вечер Прес - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди за МИА, Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

24 ВОЈНИЦИ, 40 СПАСУВАЧИ, 8 ВОЗИЛА, 10.000 ЌЕБИЊА… Што сè испраќа Македонија како помош за настраданите од земјотресот

+инфо - 07.02.2023

Граѓани и компании донираат облека, обувки, покуќнина, храна, вода и хигиенски производи за семејствата кои останаа без домови. Дваесет и четири припадници на армијата, 10 илјади ќебиња и 200 санитетски носила се испраќат за помош во Туркије.

Градоначалникот Таравари и Гостивар испратија екипа за потрага и спасување во Турција

Нова ТВ - 07.02.2023

Осум пожарникари од Територијалната противпожарна екипа -Гостивар, денеска заминаа за Турција. Тие ќе одат да им помогнат на турските власти, да ги санираат штетите и да им помогнат на жителите од серијата земјотреси што ја погодија Турција.

Волонтери од Македонија, заминаа за Турција

Алсат-М - 07.02.2023

Поради силните земјотреси кои ја погодија Турција, многу пожарникари и спасувачки екипи итно се мобилизираа за да и помогнат да се справи со последиците од оваа природна катастрофа. „Денеска ја испраќаме екипа на пожарникари, спасувачи од Тетово, на ...

Северна Македонија испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Бриф - 07.02.2023

Дваесет и четири припадници на Армијата, меѓу кои и две лица водачи на службени кучиња со кучиња, 10.000 ќебиња и 200 санитетски носила се испраќат за помош во Турција по силниот земјотрес што вчера ја погоди земјата.

Македонија испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

ТВ21 - 07.02.2023

Дваесет и четири припадници на Армијата, меѓу кои и две лица водачи на службени кучиња со кучиња, 10.000 ќебиња и 200 санитетски носила се испраќат за помош во Турција по силниот земјотрес што вчера ја погоди земјата.

Освен на државно ниво, и македонските општини се само-организираат да испратат помош за Турција и Сирија

Алфа - 07.02.2023

Освен државата и општините ја покажуваат својата хуманост и солидарност на дело. По апелот на претседателот на ЗЕЛС да помогнат со финансиски средства, експресно одговорија и градоначалниците.

Максути за МИА: Тимови за заштита и составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

Либертас - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди за МИА, Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Максути: Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

OhridNews - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди за МИА, Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Македонија испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Вечер Прес - 07.02.2023

Дваесет и четири припадници на Армијата, меѓу кои и две лица водачи на службени кучиња со кучиња, 10.000 ќебиња и 200 санитетски носила се испраќат за помош во Турција по силниот земјотрес што вчера ја погоди земјата.

Максути: Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

24Инфо - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди за МИА, Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Тимови за заштита и составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

Независен - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, соопшти Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување. – Упатени се вкупно 40 лица, професионалци, од различни ...

Спасувачки тимови од Македонија се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

Скопје инфо - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди за МИА, Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Гостивар испрати спасувачки тим во Турција, а Струмица и Тетово пратија пожарникари

Независен - 07.02.2023

Осум пожарникари од Територијалната противпожарна екипа – Гостивар денеска заминаа за Турција заедно со хуманитарна помош. Тие ќе им помогнат на турските власти во санирање на штетите и ќе пружаат помош на тамошните жители по катастрофалните потреси ...

Максути: Тимови за заштита и составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

Во Центар - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди за МИА, Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Јорданов: Штипски пожарникари ќе заминат со вториот конвој за Турција

Република - 07.02.2023

Пет пожарникари од Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) – Штип ќе заминат за Турција, соопшти денеска градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов. Јорданов кој е во комуникација со Дирекцијата за заштита и спасување, рече дека ...

40 луѓе од ДЗС заминаа за Газиантеп

Нетпрес - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди за МИА, Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Штипски пожарникари ќе заминат со вториот конвој за Турција

Press24 - 07.02.2023

Пет пожарникари од Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) - Штип ќе заминат за Турција, соопшти денеска градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов. Јорданов кој е во комуникација со Дирекцијата за заштита и спасување, рече дека ...

Скопјани се солидаризираат: Голем број на граѓани донираат за настраданите од земјотресот

24Инфо - 07.02.2023

Голем број на граѓани и компании донираат облека, обувки, покуќнина, храна, вода и хигиенски производи за семејствата кои останаа без домови по разорниот земјотрес кој синоќа ги погоди Турција и Сирија.

100.000 евра од Македонија за настраданите во вчерашниот земјотрес

Скопје инфо - 07.02.2023

Владата на Република Северна Македонија вчера попладне одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи ...

Македонски тимови за спасување со 40 члена се упатија во реонот погоден од земјотресот

Н.Македонија - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди за МИА, Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Македонија испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Press24 - 07.02.2023

Дваесет и четири припадници на Армијата, меѓу кои и две лица водачи на службени кучиња со кучиња, 10.000 ќебиња и 200 санитетски носила се испраќат за помош во Турција по силниот земјотрес што вчера ја погоди земјата.

ПОМОШ ЗА ТУРЦИЈА: Македонија испраќа итна санитетска и друга помош, како и екипи за спасување на преживеани од ...

Денешен - 07.02.2023

Дваесет и четири припадници на Армијата, меѓу кои и две лица водачи на службени кучиња со кучиња, 10.000 ќебиња и 200 санитетски носила се испраќат за помош во Турција по силниот земјотрес што вчера ја погоди земјата.

40 луѓе од ДЗС заминаа за Газиантеп, нивното пристигнување се очекува утре

Курир - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди за МИА, Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Северна Македонија испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Кајгана - 07.02.2023

Дваесет и четири припадници на Армијата, меѓу кои и две лица водачи на службени кучиња со кучиња, 10.000 ќебиња и 200 санитетски носила се испраќат за помош во Турција по силниот земјотрес што вчера ја погоди земјата.

Македонија испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Опсервер - 07.02.2023

Дваесет и четири припадници на Армијата, меѓу кои и две лица водачи на службени кучиња со кучиња, 10.000 ќебиња и 200 санитетски носила се испраќат за помош во Турција по силниот земјотрес што вчера ја погоди земјата.

Општина Гостивар испрати спасувачки тим во Турција

Zoom - 07.02.2023

Осум пожарникари од Територијалната противпожарна екипа – Гостивар денеска заминаа за Турција заедно со хуманитарна помош. Тие ќе им помогнат на турските власти во санирање на штетите и ќе пружаат помош на тамошните жители по катастрофалните потреси ...

Штипски пожарникари ќе заминат со вториот конвој за Турција

Бизнис Вести - 07.02.2023

Пет пожарникари од Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) – Штип ќе заминат за Турција, соопшти денеска градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов. Јорданов кој е во комуникација со Дирекцијата за заштита и спасување, рече дека ...

Штипски пожарникари ќе заминат со вториот конвој за Турција

MakPress - 07.02.2023

Пет пожарникари од Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) - Штип ќе заминат за Турција, соопшти денеска градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов. Јорданов кој е во комуникација со Дирекцијата за заштита и спасување, рече дека ...

Општина Гостивар испрати спасувачки тим во Турција

Опсервер - 07.02.2023

Осум пожарникари од Територијалната противпожарна екипа – Гостивар денеска заминаа за Турција заедно со хуманитарна помош. Тие ќе им помогнат на турските власти во санирање на штетите и ќе пружаат помош на тамошните жители по катастрофалните потреси ...

Македонија испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

MakPress - 07.02.2023

Дваесет и четири припадници на Армијата, меѓу кои и две лица водачи на службени кучиња со кучиња, 10.000 ќебиња и 200 санитетски носила се испраќат за помош во Турција по силниот земјотрес што вчера ја погоди земјата.

Градоначалникот на општина Гостивар Арбен Таравари испрати екипа за потрага и спасување во Турција

Бизнис Вести - 07.02.2023

Осум пожарникари од Територијалната противпожарна екипа -Гостивар, денеска заминаа за Турција. Тие ќе одат да им помогнат на турските власти, да ги санираат штетите и да им помогнат на жителите од серијата земјотреси што ја погодија Турција.

Тимот од АРМ замина на помош во Турција

Локално - 07.02.2023

На предлог на Министерството за одбрана, синоќа Владата на вонредната седница донесе одлука да бидат испратени тим за заштита и спасување од АРМ во пријателска Турција. Министерката Петровска денеска сподели со јавноста дека војниците веќе се на пат ...

Штипски пожарникари ќе заминат со вториот конвој за Турција

Опсервер - 07.02.2023

Пет пожарникари од Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) – Штип ќе заминат за Турција, соопшти денеска градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов. Јорданов кој е во комуникација со Дирекцијата за заштита и спасување, рече дека ...

Максути: Тимови за заштита и составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

MakPress - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди за МИА, Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Пожарникари од Тетово и Струмица ќе помогнат во спасувачките активности во Турција

Локално - 07.02.2023

Девет пожарникари од Тетово и Струмица веќе се на пат кон Турција за да помогнат во спасувачките активности во погодените градови од катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата. Општина Тетово и Територијалната противпожарна единица испратија ...

Штип испраќа пожарникари и парична помош за Турција

ММС - 07.02.2023

На утрешната вонредна седница, Советот на Општина Штип ќе одлучува за доделување финансиска помош за настраданите во разорниот земјотрес во Турција. Неофицијално, предлогот е да се доделат 300.000 денари, но на крај, одлуката ќе биде на советниците.

Владата на Македонија испраќа помош по катастрофалниот земјотрес

Тера - 07.02.2023

Владата на Македонија попладнево вчера вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални штети.

ВИДЕО: 40 наши спасувачи заминаа за Турција – ќе се приклучат на илјадниците волонтери кои се во трка со времето да ...

4NEWS - 07.02.2023

40 обучени и опремени спасувачи од Дирекцијата за заштита и спасување утринва тргнуваат кон Турција каде треба да помагаат во спасување на преживеани од под урнатините по разорните земјотреси што ја погодија земјата.

Максути: Тимови за заштита и составени од 40 лица се упатија во реонот погоден од земјотресот во Турција

Опсервер - 07.02.2023

Тимови за заштита и спасување составени од 40 лица, се упатени во реонот погоден од земјотрес во Турција, Газиантеп, потврди за МИА, Беким Максути, директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Осум пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

MakPress - 07.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Македонија на Турција ќе и донира 100.000 евра

MakPress - 07.02.2023

Владата на Република Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални штети.

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Gostivarpress.mk - 07.02.2023

Група од осум пожарникари од гостиварската Противпожарна единица денес заминуваат во Турција, каде ќе бидат дел од спасувачките мисии и активности за справување со последиците од катастрофалниот земјотрес што се случи вчера наутро.

Помош од 100.000 евра од Македонија за настраданите во земјотресот во Турција, одобри Владата

Сакам да кажам - 06.02.2023

Владата ќе додели 6 милиони денари (околу 100.000 евра) помош од Македонија за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Турција. На денешната вонредна седница Владата одлучи во санирањето на последиците од земјотресот во Турција да се испратат ...

Пожарникари од Струмица одат за Турција, ЗЕЛС повика сите Општини да пратат помош по катастрофалниот земјотрес

Сакам да кажам - 06.02.2023

Осум пожарникари од Струмица ќе заминат во Турција за помош по катастрофалниот земјотрес. Пожарникарите се дел од тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на републичките сили за заштита и спасување.

Вонредна седница на Владата: Македонија одвојува 6 милиони денари за Турција

Сител - 06.02.2023

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални ...

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Канал5 - 06.02.2023

Владата на Република Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални штети.

Вонредна седница на Владата: Помош од 6 милиони денари, спасувачи, персонал, опрема, лекови за Турција

Фокус - 06.02.2023

Македонија ќе испрати 6 милиони денари за помош на настраданите во катастрофалниот земјотрес во Турција, пероснал, механизација, душеци, ќебиња и спасувачи, одлучи Владата попладнево на вонредна седница по земјотресот што утрово го потресе целиот ...

Добра е состојбата на македонските државјани во Турција

24 Вести - 06.02.2023

Деветте македонски државјани кои беа затекнати во Турција се добра состојба и се очекува наскоро да бидат однесени на безбедна локација. Врз едно од децата кое има скршеница била направена хируршка интервенција, може да патува и заедно со групата ...

Владата испраќа спасувачки тимови и армиски специјалци во Турција

Глас на Америка - 06.02.2023

СКОПЈЕ - Четириесет спасувачи и 22 армиски специјалци ќе бидат испратени да помогнат во пребарувањето на урнатитените во потрага по преживеани по катастрафоалниот земјотрес кој утрово ја потресе Турција.

С Македонија испраќа спасувачки тимови и армиски специјалци во Турција

360 степени - 06.02.2023

Освен спасувачките тимови, Владата одлучи во Турција да биде испратен и хуманитарен пакет од 10 000 ќебиња и 200 санитетски носила Со цел да се обезбеди дополнителна помош за погодените од земјотресот, Владата го задолжи Министерството за финансии ...

Македонски спасувачи со опрема и кучиња ќе се вклучат во потрагата по преживеани во Турција

Р.С.Европа - 06.02.2023

Владата, на вонредна седница, донесе одлука за испраќање спасувачки тимови и опрема, како и помош за настраданите од разорниот земјотрес во Турција. Во серијата земјотреси во југоисточна Турција, кои ја погодија и северна Сирија досега загинаа над ...

Владата испраќа помош за настраданите во земјотресот

Сител - 06.02.2023

Македонската влада испраќа шест милиони денари финансиска помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес во Турција. 22 припадници на Баталјонот за специјални сили и две лица водачи на службени кучиња, со две кучиња на Армијата заминуваат да ...

Осум пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

Канал5 - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Македонија ќе издвои 100.000 евра за настраданите од земјотресот – ќе испрати и 10.000 ќебиња и 200 санитетски носила

Телма - 06.02.2023

Македонската влада испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес. Одлучено е да се издвојат околу 100.000 евра помош за настраданите во земјотресот, а ќе биде испратена и хуманитарна помош и тоа 10.000 ќебиња и 200 санитетски носила.

Осуммина пожарникари од Струмица одат да помогнат како спасувачи во Турција

Слободен Печат - 06.02.2023

Осуммина пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Осум пожарникари од Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во Турција

360 степени - 06.02.2023

Ваквата информација денеска преку објава на Фејсбук ја соопшти градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов, кој вели дека овие пожарникари се специјално обучени за вакви непогоди и имаат искуство од спасувачката акција по силниот земјотрес кој ...

Пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

Фокус - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

40 обучени македонски спасувачи заминуваат за Турција во потрага по преживеани луѓе под урнатините

Телма - 06.02.2023

40-ина обучени и опремени спасувачи, ќе тргнат за Турција каде треба да помагаат во спасување на луѓе под урнатините. Директорот на дирекцијата за заштита и спасување Беким Максути, во разговор за Телма, потврди дека тимовите за спасување денеска се ...

Владата одлучи: Праќаме помош од 100.000 евра, медицински лица и опрема за Турција

Слободен Печат - 06.02.2023

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални ...

Македонија испраќа помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Макфакс - 06.02.2023

Македонската Влада попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални штети.

Владата донесе одлука за испраќање помош и тимови за спасување во Турција

МКД - 06.02.2023

Владата попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални штети.

Вонредна владина седница: Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Бриф - 06.02.2023

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални ...

Владата донесе одлука за испраќање итна помош во Турција

OhridNews - 06.02.2023

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални ...

ВЛАДАТА ОПРЕДЕЛИ ПРВИЧНА ПОМОШ ЗА НАСТРАДАНИТЕ 6 милиони денари, 40 спасувачи, 24 војници, 10.000 ќебиња и 200 ...

+инфо - 06.02.2023

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални ...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Либертас - 06.02.2023

– Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи ...

Осум пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

Бриф - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

ПАРИ ЗА НАСТРАДАНИТЕ, СТРУЧНИ ТИМОВИ, ЛЕКОВИ, ВОЗИЛА, ВОЈНИЦИ... - Владата на вонредна седница одобри итна помош за ...

Фактор - 06.02.2023

Владата попладнево одржала вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални штети.

Осум пожарникари од Струмица заминуваат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од земјотресот во Турција

Вечер Прес - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Осум пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

ТВ21 - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Вечер Прес - 06.02.2023

Владата попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални штети.

Осум пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

Либертас - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Вонредна владина седница – ова се новите одлуки!

ТВ21 - 06.02.2023

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални ...

Вонредна владина седница: Македонија испраќа спасувачки тимови и медицински екипи во Турција

Алфа - 06.02.2023

Шест милиони денари, медицински персонал, опрема, лекови, шатори, душеци, ќебиња, грејни тела ќе се испратат во Турција како помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, ...

Вонредна владина седница: Македонија одвојува 6 милиони денари за Турција

Press24 - 06.02.2023

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални ...

Осум пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

24Инфо - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Н.Македонија - 06.02.2023

Владата на Република Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални штети.

Македонија на Турција ќе ѝ помогне со 6 милиони денари, спасувачки тимови, медицинска и хуманитарна помош и ...

еМагазин - 06.02.2023

Владата одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални штети.

Вонредна владина седница: Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес; Одлуки и за ...

Centar - 06.02.2023

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални ...

Осум пожарникари од Струмица заминуваат за Турција

Денешен - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Градоначалникот Арбен Таравари се сретна со претставници на Дирекцијата за заштита и спасување

Centar - 06.02.2023

Градоначалникот на општина Гостивар Арбен Таравари денеска оствари средба со претставниците на Дирекцијата за заштита и спасување на која тема на разговор беше кампањата што ја започна ДЗС во врска со обуките на тема „Намалување на ризиците од ...

Осум пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

Во Центар - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Храбри Македонци: Пожарникари од Струмица заминуваат во Турција да помогнат

Press24 - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

Нетпрес - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

Lider - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

Курир - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Република - 06.02.2023

Владата на Република Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални штети.

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Курир - 06.02.2023

– Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи ...

Министерство за одбрана итно испраќа 10.000 ќебиња и 200 санитетски носила 44 лица во Турција

24Инфо - 06.02.2023

Владата, на предлог на Дирекцијата за заштита и спасување, донесе одлука во санирањето на последиците од земјотресот во Турција да се испратат 40 лица од Дирекцијата за заштита и спасување – припадници на републичките сили за заштита и спасување.

Осум пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

Кајгана - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Владата испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Денар - 06.02.2023

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални ...

Осум пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

4NEWS - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Вонредна владина седница: Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес; Одлуки и за ...

Вести плус - 06.02.2023

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални ...

Македонија испраќа итна помош во Турција

Кумановски м. - 06.02.2023

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални ...

Осум пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

Zoom - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Осум пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

Опсервер - 06.02.2023

Осум пожарникари од ТППЕ Струмица ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Опсервер - 06.02.2023

– Владата на Република Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални штети.

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

4NEWS - 06.02.2023

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални ...

Осум пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

Локално - 06.02.2023

Од ТППЕ Струмица осум пожарникари ќе заминат во спасувачка мисија во подрачјето погодено од силниот земјотрес во Турција. Тие ќе бидат во состав на тимот за пребарување и спасување од урнатини (USAR тим), кој е во состав на Републичките сили за ...

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Gostivarpress.mk - 06.02.2023

Владата попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални штети.

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Скопје1 - 06.02.2023

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални ...

ДЗС и општина Гостивар ќе организираат обуки за спречување ризици при земјотреси

Опсервер - 06.02.2023

Гостиварската локална самоуправа и Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) планираат обуки за намалување на ризиците од елементарни непогоди и во случаи на земјотреси. По тој повод, градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, оствари средба со ...

ДЗС и општина Гостивар ќе организираат обуки за спречување ризици при земјотреси

MakPress - 06.02.2023

Гостиварската локална самоуправа и Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) планираат обуки за намалување на ризиците од елементарни непогоди и во случаи на земјотреси. По тој повод, градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, оствари средба со ...

Пожарникари од Струмица и спасувачи од Битола заминуваат за Турција да им помогнат на погодените од земјотресот

ММС - 06.02.2023

Пожарникари од Струмица и спасувачи од Битола заминуваат за Турција за да им помогнат на погодените од катастрофалниот земјотрес. -Општина Струмица преку Територијалната професионална противпожарна единица – Струмица подава рака за погодените од ...

Вонредна владина седница: Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

CivilMedia - 06.02.2023

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата со големи човечки загуби, повредени граѓани, како и големи материјални ...