TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тадиќ: Нема да се дозволи дивеење на хулиганите

Алсат-М - 17.10.2010

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ изјави дека на секој нареден потег на хулиганите за демолирање на градот ќе биде возвратено со соодветен одговор, а ако има потреба и поинтензивен.

Хулиганите нема да ја загрозат евроинтеграцијата на Србија

Макфакс - 17.10.2010

Изолираните групи на хулигани и екстремисти многу брзо ќе бидат казнети и тие нема да го сопрат процесот на приклучување на србија во Европската унија.

Дивеење за спас на матни бизниси

Оn.net - 17.10.2010

Зад насилствата на геј парадата во Белград и инцидентот со хулиганите во Џенова стојат политички интереси и криминални групи чии бизниси би завршиле со Србија во ЕУ, пренесува БиБиСи, цитирајќи ...

Тадиќ: Хулиганите нема да управуваат со Србија, таа ќе управува со нивната судбина

Курир - 17.10.2010

Неодамна рековте дека Србија е стабилна и безбедна. Мислите ли дека тоа е така и после нередите во Белград и Џенова? Тоа и понатаму го мислам, а иста позиција зазема и Советот за национална ...

Хулиганите добиле 200.000 евра за нередите во Џенова

Макфакс - 17.10.2010

Над 200.000 евра биле потрошени на групата од 60 хулигани, кои ги предизвикаа нередите во Џенова, поради кои беше прекинат фудбалскиот натпревар Италија-Србија, објави белградска „Политика“.

Хулиганите добиле 200.00 евра за хаосот во Џенова

Вечер Прес - 17.10.2010

Повеќе од 200.000 евра им биле платени на повеќе од 60 хулигани за организација, пат, опремување и предизвикување нереди во Џенова, пишува весникот Политика.

Дивеењето на хулиганите во Италија е одмазда на мафијата

Утрински - 16.10.2010

„Провокациите на сметка на голманот Стојковиќ, нападот врз него и нередите се дел од одмаздата, но и порака до фудбалските челници дека со мафијата нема шега“, вели Мирко Ницовиќ, член на ...

Хрват и Словенец како поддршка за српските хулигани во Џенова

Дневник - 16.10.2010

Хрват, Словенец и неколку австриски државјани се меѓу 37-мина обвинети за насилство од толпата српски навивачи што направија ‘ршум во Џенова пред и за време на фудбалскиот квалификациски дуел меѓу ...

Хулиганите добиле 200.000 евра за нередите во Џенова

Алфа - 16.10.2010

Над 200.000 евра биле потрошени на групата од 60 хулигани, кои ги предизвикаа нередите во Џенова, поради кои беше прекинат фудбалскиот натпревар Италија-Србија, објави белградска „Политика“.

За Србите виновни за инцидентот во Џенова се Италијаните

Макфакс - 16.10.2010

Извршниот одбор на Фудбалскиот сојуз на Србија попладнево одржа седница на која централни теми беа: случувањата на квалификацискиот натпревар Италија-Србија одигран во вторникот во Џенова, како и ...

Србија ќе биде казнета со три натпревари

Макфакс - 16.10.2010

Српските медиуми, повикувајќи се на извори на УЕФА од Нион, пренесуваат дека нема никаков основ репрезентацијата на оваа земја да биде исфрлена од квалификациите за пласман на Еуро 2012.

Поврзаност меѓу српските навивачи и италијанската десница?

Макфакс - 16.10.2010

Известувајќи за истрагата од нередите во Џенова, италијанските медиуми денеска пишуваат за поврзаноста на навивачките групи на Србија, Словенија, Австрија и Италија и за врските на српските „ултра“ ...

Политика: над 200 илјади евра за српските хулигани

Р.С.Европа - 16.10.2010

Белградскиот весник ,,Политика,, во денешното издание пишува дека над 200 илјади евра биле платени за над 60 хулигани, односно за организацијата, патот и предизвикувањето нереди на фудбалскиот ...

Хулиганите добиле 200 илјади евра за нередите во Џенова

Форум - 16.10.2010

Повеќе од 200 илјади евра биле потрошени на групата од 60 хулигани, кои ги предизвикаа нередите во Џенова, поради кои беше прекинат фудбалскиот натпревар Италија-Србија, објави белградска Политика ...

На српските фудбалски хулигани им биле исплатени 200.000 евра за да предизвикаат нереди

Inpress - 16.10.2010

Белград, 16. октомври 2010 (ИНПРЕС) Повеќе од 200.000 евра им биле исплатени на околу 60 хулигани, за да предизвикаат нереди на натпреварот помеѓу репрезентациите на Србија и Италија во Џенова.

Српските хулигани за безредијата добиле 200.000 евра

eReporter - 16.10.2010

Над 200.000 евра им се платени на повеќе од 60 српски хулигани, за организација, пат, опремување и предизвикување нереди, поради што не беше одржан натпреварот со Италија во Џенова „Политика“ ...

Србија ќе биде казнета со три натпревари

А1 - 15.10.2010

Српските медиуми, повикувајќи се на извори на УЕФА од Нион, пренесуваат дека нема никаков основ репрезентацијата на оваа земја да биде исфрлена од квалификациите за пласман на Еуро 2012.

Водачот на српските хулигани и се извини на Италија

А1 - 15.10.2010

Петмината српски навивачи, меѓу кои и нивниот водач Иван Богданов, кои ги предизвикаа инцидентите во Џенова претпладне се изнесени пред суд во Италија. Сакам да и се извинам на цела Италија.

Спорт - Богданов: Правевме проблеми, бидејќи бевме пијани

Вест - 15.10.2010

Белграѓанецот Иван Богданов, истетовираниот хулиган со црна маска на главата, беше уапсен, заедно со уште 16-мина српски навивачи во Џенова и е означен како водач на групата, која ја прекина ...

Бобан: Нередите во 1990 беа оправдани, ова беше чиста омраза

Утрински - 15.10.2010

И неколку дена по грозните сцени во Џенова кои ги изрежираа српските хулигани, нанесувајќи и' уште еден голем срам на Србија, не престануваат дебатите околу тоа што е вистинскиот повод за таква ...

Спорт - Хулиганите нарачани за Србија да не влезе во ЕУ

Време - 15.10.2010

Српските хулигани што направија големи инциденти во Џенова, прекинувајќи го квалификацискиот фудбалски натпревар меѓу Италија и Србија, имале цел да ја дестабилизираат државата и да го попречат ...

Ѓуричиќ: Хулиганите сакаа да го убијат Стојковиќ

Курир - 15.10.2010

Голманот на српската репрезентација тврди дека српските хулигани во вторникот во Џенова сакале да го убијат неговиот репрезентативен колега Владимир Стојковиќ.

Србија бара преигрување на натпреварот со Италија

Курир - 15.10.2010

Фудбалскиот сојуз на Италија е одговорен за прекинувањето на натпреварот Италија – Србија во Џенова, бидејќи не направил се што е предвидено според прописите за да се обезбеди потполна безбедност на ...

Србија ќе побара преигрување на натпреварот со Италија

24Фудбал - 15.10.2010

Српската Фудбалска Федерација ќе побара од УЕФА преигрување на квалификацискиот натпревар против Италија. Натпреварот помеѓу Италија и Србија кој се играше во Џенова уште на самиот почеток беше ...

Хулиганите јуришале на Фудбалскиот сојуз

Оn.net - 15.10.2010

Обид за пуч на претседателот на Фудбалскиот сојуз на Србија, Караџиќ, е мотивот кој стои зад дивеењето на српските навивачи во Џенова, изјавил анонимен навивач на Црвена Ѕвезда запознаен со ...

Духот на Аркан живее меѓу српските навивачи

МРТ - 15.10.2010

Помеѓу српските хулигани и понатаму живее духот на Аркан, оцени денеска британски Гардијан. Весникот пишува дека „српските разбојници во рок од само три дена во два наврати рушеле градови, во нереди ...

Станковиќ: Сакавме само да играме фудбал

24Фудбал - 15.10.2010

Дејан Станковиќ не го крие разочарувањето по немилите сцени во Џенова кои ги приредија српските хулигани. Натпреварот Италија - Србија беше прекинат по само шест минути игра, причина за тоа беше ...

Српските навивачи најавија повторно немири на реваншот!

Inpress - 15.10.2010

Џенова, 15. октомври 2010 (ИНПРЕС) Дека реванш натпреарот помеѓу италијанската и српската фудбалска репрезентација во Белград нема да помине без нереди, најавија двајца анонимни навивачи во интервју ...

Српскиот хулиган и` се извини на Италија

Сител - 15.10.2010

Сакам да и` се извинам на цела Италија. Не сакавме да ја уништиме нивната земја, напротив многу ја сакам таа земја. Не е моја, но е прекрасна, рекол Иван Богданов (28), лидер на хулиганите, кои ...

УЕФА: Одговорност има и кај ФС на Италија

Макфакс - 15.10.2010

Фудбалскиот сојуз на Италија како организатор на натпреварот, носи дел од одговорноста за инцидентите во Џенова, истакна портпаролот на УЕФА, Роб Фокнер. „Правилата на УЕФА се јасни во тој поглед.

Градоначалникот на Џенова бара оставка од Министерот за полиција

Макфакс - 15.10.2010

Осуммина српски хулигани, меѓу кои и најпознатиот Иван Богданов, утре ќе бидат изведени пред истражен судија. Судот во Џенова одлучи да бидат проширени истрагата и обвинението, на тој начин ...

Градоначалникот на Џенова бара оставка од министерот за полиција

Inpress - 15.10.2010

Џенова, 15. октомври 2010 (ИНПРЕС) Градоначалникот на Џенова, Марта Винченци ја обвинува италијанската полиција за инцидентот кој го предизвикаа спрските фудбалери и побара оставка од министерот за ...

Српските навивачи поврзани со италијанската екстремна десница

Форум - 15.10.2010

Известувајќи за истрагата од нередите во Џенова, италијанските медиуми денеска пишуваат за поврзаноста на навивачките групи на Србија, Словенија, Австрија и Италија и за врските на српските „ултра“ ...

Српскиот хулиган и' се извини на Италија

Нетпрес - 15.10.2010

Сакам да и' се извинам на цела Италија. Не сакавме да ја уништиме нивната земја, напротив многу ја сакам таа земја. Не е моја, но е прекрасна, рекол Иван Богданов (28), лидер на хулиганите, кои ...

Хулиганите зад решетки

Шпиц - 15.10.2010

Фановите на Црвена звезда, прекинот во Џенова го инсценирале од политички причини, за да му покажат на Стариот континент дека не поддржуваат влез во ЕУ и независност на Косово.

Црна хулиганска интернационала

Макфакс - 15.10.2010

Италијанските медиуми во своите денешни изданија пишуваат за поврзаноста на навивачките групи од Србија, Словенија, Австрија и Италија, и за врските помеѓу српските „ултраси“ со италијанската ...

Три натпревари без дисквалификација

Вечер Прес - 15.10.2010

Покрај ова би имало и казна од два натпревара условно, ако се случи нов инцидент, односно пет натпревари зад затворени врати и надвор до Србија Каков ќе биде епилогот на прекинатиот натпревар во ...

„Гардијан“: Духот на Аркан сé уште живее во Србија

Н.Македонија - 15.10.2010

Духот на поранешниот водач на српските паравоени сили Жељко Ражњатовиќ-Аркан сé уште е жив меѓу тврдокорните хулигани во Србија, пишува „Гардијан“ Лондонскиот весник наведува дека во период од само ...

Мислев дека хулиганите ќе не убијат

Идивиди - 15.10.2010

Српските репрезентативци и два дена по . Дел од нив немаат храброст ниту да излезат пред новинарите бидејќи речиси кај сите постои страв и разочарување од инцидентите што Србија ја покажаа во црно ...

Српски хулигани: Не сакавме да ја уништиме Италија, само српскиот голман

eReporter - 15.10.2010

Не сакавме да ј уништиме Италија, протестот беше против против Фудбалскиот сојуз на Србија и голманот Владимир Стојковиќ .

УЕФА: Одговорност има и кај организаторите од Италија

А1 - 14.10.2010

УЕФА нема да се штеди во изрекувањето казни за нередите во Џенова на по натпреварот Италија - Србија, меѓутоа бесот нема да го истури само врз српските хулигани, одговорност имаат и организаторите од ...

Блатер за хулиганите и инцидентите во Џенова

А1 - 14.10.2010

Првиот човек на Светската фудбалска федерација ФИФА, Јозеф Сеп Блатер, ја пофали борбата на Англија против хулиганите и рече дека слични безбедносни мерки можеле да го спречат насилството на ...

Српските хулигани депортирани дома

А1 - 14.10.2010

Со полициска придружба автобусите со српските хулигани се вратени дома. Од безбедносни причини автобусите попат не застанувале никаде.

Спречен нов „Хејсел“ во Џенова

Утрински - 14.10.2010

„Ова не сум го видел во својот живот“, кажа запрепастениот селектор на Италија, Џезаре Прандели, по грозните нереди што ги направија навивачите на Србија пред и за време на квалификацискиот меч со ...

Спорт - Српски хулигани дивееја во Џенова

Време - 14.10.2010

Пресметката меѓу Италија и Србија требаше да важи за најинтересен дуел од четвртото коло во квалификациите за Европското првенство, кое ќе се одржи во 2012 година во Полска и во Украина.

Спорт - Српски хулигани го прекинаа мечот во Џенова

Вест - 14.10.2010

Квалификацискиот натпревар за ЕП 2012 помеѓу Италија и Србија во Џенова беше прекинат во седмата минута поради нереди на српските хулигани.

На Маракана ги вадат столчињата пред дербито со Партизан

Дневник - 14.10.2010

Во Белград владее диктатура и таму не можеме да протестираме, објаснуваат навивачите од Србија кои направија хаос во Џенова , пред и за време на квалификацискиот меч на нивната репрезентација против ...

Заврши седницата на Советот за национална безбедност на Србија

МРТ - 14.10.2010

Доцна вечерва, пред 23 часот завршила седницата на Советот за национална безбедност на Србија, пренесуваат српските медиуми.

УЕФА ќе бара одговорност и од ФС на Италија

Алфа - 14.10.2010

УЕФА ќе бара одговорност и од фудбалскиот сојуз на Италија за дивеењето на српските навивачи на натпреварот во Џенова. Од Европската куќа на фудбалот сметаат дека, италијанските безбедносни сили како ...

Во Србија драма, во Италија...

ЗаЗабава - 14.10.2010

Водачот на српските хулигани само 24 часа по нередите предизвикани на натпреварот во Џенова, стана "ѕвезда"... ... на популарната италијанска емисија "Хиени".

Гардијан: Меѓу српските хулигани живее духот на Аркан

Нетпрес - 14.10.2010

Меѓу српските “хардкор“ хулигани и понатаму живее духот на Аркан, оценува денеска британскиот весник “Гардијан“. Весникот пишува дека “српските разбојници во рок од само три дена во два наврата рушеа ...

Тадиќ му се извини на Берлускони

Inpress - 14.10.2010

Белград, 14. октомври 2010 (ИНПРЕС) Претседателот на Србија Борис Тадиќ во телефонски разговор му се извини на италијанскиот премиер Силвио Берлускони поради инцидентот кој се случи на стадионот ...

Гардијан: Духот на Аркан живее меѓу српските навивачи

Макфакс - 14.10.2010

Помеѓу српските хулигани и понатаму живее духот на Аркан, оцени денеска британски Гардијан. Весникот пишува дека „српските разбојници во рок од само три дена во два наврати рушеле градови, во нереди ...

Меѓу српските хулигани живее духот на Аркан

Курир - 14.10.2010

Меѓу српските хулигани и понатаму живее аркановиот дух, пишува британскиот весник „Гардијан“. Весникот наведува дека српските насилници во рок од само три дена во два наврати рушеле градови.

Тадиќ му се извини на Берлускони

Форум - 14.10.2010

Доцна во среда навечер заврши седницата на Советот за национална безбедност на Србија, пренесуваат српските медиуми. Итната седница што ја свика српскиот шеф на државата, Борис Тадиќ, започна ...

Платини: Шокиран сум од сликите од Џенова

Сител - 14.10.2010

Првиот човек на УЕФА, Мишел Платини, во изјава за француските медиуми нагласил дека по Хејсел 1985 година има премногу лоши спомени на насилство, но случувањата од стадионот "Луиџи Ферарис" во Џенова ...

Блатер за хулиганите и инцидентите во Џенова

Макфакс - 14.10.2010

Првиот човек на Светската фудбалска федерација -ФИФА, Јозеф Сеп Блатер, ја пофали борбата на Англија против хулиганите, и рече дека слични безбедносни мерки можеле да го спречат насилството на ...

Нередите во Џенова иницирани од политички причини

Сител - 14.10.2010

Еден 'српски навивач' кој бил во Џенова во интервју за српските медиуми тврди дека нередите намерно биле предизвикани "од политички причини" и дека тоа го сториле "Делиите".

Духот на Аркан се уште е жив во Србија

Кирилица - 14.10.2010

Духот на поранешниот водач на српските паравоени сили, Аркан, се уште е жив меѓу „тврдокорните хулигани“ во Србија, пишува лондонски „Гардијан“ Весникот забележува дека во рок од само два дена ...

Србија официјално и се извини на Италија

МРТ - 14.10.2010

Властите во Рим добија официјално извинување од страна на Белград за безредијата предизвикани од српските хулигани на синоќешниот фудбалски натпревар меѓу репрезентациите на Италија и Србија во ...

Седница на Советот за национална безбедност во Србија

МРТ - 14.10.2010

Во Белград во тек е седница на Советот за национална безбедност, пренесува Танјуг, повикувајќи се на извори блиски до ова тело.

Српските хулигани уапсени по враќањето од Италија

Р.С.Европа - 14.10.2010

Српските власти соопштија дека уапсиле 19 српски навивачи што се враќале од Италија. Хулиганите биле упасени при влезот во Србија.

Градоначалникот на Џенова бара оставка од Министерот за полиција

Форум - 14.10.2010

Осуммина српски хулигани, меѓу кои и најпознатиот Иван Богданов, утре ќе бидат изведени пред истражен судија Судот во Џенова одлучи да бидат проширени истрагата и обвинението, на тој начин хулиганите ...

„Гардијан“: Духот на Аркан се уште е жив во Србија

Сител - 14.10.2010

Духот на поранешниот водач на српските паравоени сили Аркан, се уште е жив меѓу „тврдокорните хулигани“ во Србија, пишува лондонски „Гардијан“.

УЕФА: Одговорност има и кај ФС на Италија

Форум - 14.10.2010

Фудбалскиот сојуз на Италија како организатор на натпреварот, носи дел од одговорноста за инцидентите во Џенова, истакна портпаролот на УЕФА, Роб Фокнер „Правилата на УЕФА се јасни во тој поглед.

Платини и Блатер шокирани од дивеењето на хулиганите

Вечер Прес - 14.10.2010

Само нулта толеранција може да го реши проблемот со насилствата на стадионите, вели првиот човек на УЕФА Европската фудбалска федерација (УЕФА) би можел да ја казни и Италијанската фудбалска ...

Србија е пред суспензија

Н.Македонија - 14.10.2010

Српските навивачи го прекинаа мечот со Италија во 7. минута, а таму каде што во вторникот се играше фудбал, најпријатни изненадувања направија Црна Гора со ремито со Англија и Азербејџан со победата ...

„Прес“: Мафијата преку навивачите ја руши власта во Србија

Н.Македонија - 14.10.2010

Познатиот српски криминалец Дарко Шариќ, кој веќе подолго време се наоѓа во бегство, најверојатно стои зад дивеењето на српските навивачи на фудбалскиот меч Италија - Србија, како и зад насилството ...

Српски навивачи: Ќе им се одмаздиме на Италијаните

eReporter - 14.10.2010

Српските навивачи кои дивееја низ Џенова се заканија дека ќе се одмаздат на италијанската полиција и навивачи, бидејќи против нив била употребена прекумерна сила.

Духот на Аркан се уште е жив во Србија

Идивиди - 14.10.2010

Лондон, 14 октомври 2010 (МИА) - Духот на поранешниот водач на српските паравоени сили Аркан, се уште е жив меѓу „тврдокорните хулигани“ во Србија, пишува лондонски „Гардијан“.

Гардијан: Меѓу српските хулигани живее духот на Аркан

eReporter - 14.10.2010

Меѓу заколнатите српски хулигани и понатаму живее духот на Аркан, оценува денеска британски Гардијан. Весникот наведува дека „српските разбојници во рок од само три дена во два наврати рушеа градови ...

Срам за српскиот фудбал – дивеење на хулиганите во Џенова

А1 - 13.10.2010

Судирите меѓу српските хулигани и италијанската полиција во Џенова траеја до еден час по полноќ. Запалени факели, камења и метални шипки беа оружјето на српските навивачи во судирот со полицијата.

Србија може да биде исфрлена од квалификациите

А1 - 13.10.2010

Европската фудбалска федерација - УЕФА, претпладнево соопшти, дека најитно ќе биде покрената истрага и дисциплинска постапка против сите одговорни за прекинот на натпреварот од квалификациите за ...

Можен службен пораз на Србија

BBC - 13.10.2010

УЕФА ќе чека на извештајот на делегатот пред да реши дали ќе биде преземено нешто околу прекинатиот квалификациски меч за Евро 2012 меѓу Италија и Србија.

Српските хулигани дивееја во Џенова

Утрински - 13.10.2010

(13.10.2010г.-09:18ч.) Натпреварот од квалификациите за ЕП во фудбал меѓу репрезентациите на Италија и на Србија, беше прекинат уште во 6. минута на стадионот во Џенова.

Видео: 17 хулигани уапсени во Џенова

Канал5 - 13.10.2010

Италијанската полиција соопшти дека уапсила 17 српски хулигани кои учествувале во нередите пред, за време и после прекинатиот натпревар Италија-Србија во квалификациите за Европското првенство, ...

Прекинат натпреварот Италија - Србија

Телма - 13.10.2010

Квалификацискиот натпревар помеѓу Италија и Србија во Џенова е прекинат по само шест минути игра поради дивеење на хулиганите од Србија на стадионот Луиџи Ферарис.

Немилите сцени во Џенова му штетат на фудбалот

Deutsche Welle - 13.10.2010

Откако српските навивачи направија низа нереди на трибините и улиците на Џенова, квалификациониот натпревар помеѓу репрезентациите на Италија и Србија беше прекинат во шестата минута.

Српски хулигани предизвикаа хаос во Џенова - Белград се извини

Телма - 13.10.2010

„Војна и факели на трибините“, „Инциденти и страв“, „Џенова заложник на српските хулигани“ - вака денеска италијанските медиуми ги коментираа инцидентите што ги правеа српските навивачи низ градот ...

Џенова:Уапсени 17 српски хулигани

Алсат-М - 13.10.2010

Судирите на српските навивачи и полицијата низ улиците на Џенова траеја до доцна во ноќта, а според последните информации во нив се повредени 16 лица, меѓу кои и двајца полицајци.

Српските хулигани направија хаос во Џенова

Дневник - 13.10.2010

Уапсени се 50-ина хулигани, податоци биле земени од 138 ултраши, трите навивачки автобуси биле претресени до темел, а во багажникот на едниот од нив бил пронајден скриен водачот Иван Богданов ...

Скандал: Дивеењето на српските навивачи го прекина мечот Италија: Србија

Канал5 - 13.10.2010

Српските навивачи направија уште е ден фудбалски скандал. Натпреварот меѓу репрезентациите на Италија и на Србија беше прекинат по само седум минути игра со резултат 0:0 поради дивеењето на српските ...

Уапсен хулиганот “број еден“ од Џенова

Телма - 13.10.2010

Извесен Иван симбол на навивачката група Делије - Ултрас утринава е уапсен во Италија како главен осомничен за немирите на стадионот во Џенова.

Во Џенова уапсени 17 српски навивачи, предизвикувачи на нередите

Р.С.Европа - 13.10.2010

Италијанската полиција уапсила 17 лица, вклучувајки го и предводникот на нередите на натпреварот во Џенова меѓу Србија и Италија.

УЕФА го чека извештајот од Џенова

Кирилица - 13.10.2010

Дисциплинска комисија од УЕФА ќе одлчува за казните околу случувањата на натпреварот Италија-Србија по добивањето на официјалниот извештај од делегатот на мечот Давид Петриашвили Грузискиот делегат ...

Карабињерите во Џенова уапсиле 17 хулигани

Макфакс - 13.10.2010

Во судирите помеѓу хулиганите и полицијата по излегувањето од стадионот „Луиџи Ферарис “ во Џенова, по прекинувањето на натпреварот Италија-Србија, повредени се 16 лица.

Прандели: Стојковиќ се тресеше од страв

Сител - 13.10.2010

Селекторот на италијанската фудбалска репрезентација, Чезаре Прандели по прекинот на натпреварот изјави дека навивачите биле добро организирани.

Се огласи УЕФА-Србија може да биде исфрлена од квалификациите

Макфакс - 13.10.2010

Европската фудбалска федерација - УЕФА, претпладнево соопшти, дека најитно ќе биде покрената истрага и дисциплинска постапка против сите одговорни за прекинот на натпреварот од квалификациите за ...

Видео: Србите направија хаос во Италија - прекинат меч!

Таратур - 13.10.2010

Србите се во шок, на Италијанците не им се верува, додека УЕФА допрва треба да одлучи како ќе го казни нашиот северен сосед, заради нејзините насилни навивачи, кои овојпат дивееја во Италија и на два ...

Прандели: Стојковиќ се тресеше од страв

Курир - 13.10.2010

Селекторот на Италија откри дека голманот на српската репрезентација се тресел во соблекувалната на домаќинот, плашејќи се за својот живот. Станковиќ пак, плачеше на теренот.

Уапсен главниот актер на инцидентот во Џенова

Сител - 13.10.2010

Италијанската полиција соопшти дека го уапсила главниот хулиган кој стана симбол за прекин на натпреварот Италија - Србија, бидејќи најмногу време помина седејќи на оградата која го дели теренот од ...

Се огласи и УЕФА, можно исфрлање на Србија од квалификациите

Сител - 13.10.2010

Европската фудбалска федерација во соопштението кое се појави денеска, дека веднаш ќе биде покренета истрага и дисциплинска постапка против одговорните за прекинот на натпреварот од квалификациите за ...

Србија официјално и се извини на Италија

Макфакс - 13.10.2010

Властите во Рим добија официјално извинување од страна на Белград за безредијата предизвикани од српските хулигани на синоќешниот фудбалски натпревар меѓу репрезентациите на Италија и Србија во ...

Белград официјално и се извини на Италија

Курир - 13.10.2010

Денес Белград официјално и се извини на Италија за однесувањето на српските навивачи во Џенова, што предизвика прекин на квалификацискиот натпревар Италија-Србија за Евро 2012.

УЕФА: Можна е и дисквалификација на Србија

Курир - 13.10.2010

Челното европско фудбалско тело покрена истрага по повод инцидентите кои синоќа се случија во Џенова. Можно е и исклучување на Србија од овие квалификации за ЕП 2012, но и од некои идни ...

Седница на Советот за национална безбедност во Србија

Форум - 13.10.2010

Во Белград во тек е седница на Советот за национална безбедност, пренесува Танјуг, повикувајќи се на извори блиски до ова тело Седницата ја свикал и со неа претседава српскиот претседател Борис Тадиќ ...

Србија официјално и се извини на Италија за дивеењето на хулиганите

Р.С.Европа - 13.10.2010

Италија доби официјално извинување од Белград за однесувањето на српските навивачи во Џенова, што предизвика прекин на синоќешниот квалификациски натпревар Италија-Србија за Евро 2012.

УЕФА отвори истрага

Алфа - 13.10.2010

По инцидентот што го предизвикаа српските навивачи на вчерашниот дуел против Италија, дисциплинската комисија на УЕФА отвори истрага, која ќе трае најмалку две недели, а конечната разврска на ...

Уапсен водачот на српските хулигани

Курир - 13.10.2010

Италијанскката полиција соопшти дека уапсила 17 српски хулигани, кои учествуваа во нередите за време на прекинатиот натпревар помеѓу Италија и Србија.

Седница на Советот за национална безбедност во Србија

Макфакс - 13.10.2010

Во Белград во тек е седница на Советот за национална безбедност, пренесува Танјуг, повикувајќи се на извори блиски до ова тело.

Србија може да биде исфрлена од квалификациите за Еуро 2010

Форум - 13.10.2010

Европската фудбалска федерација УЕФА, претпладнево соопшти, дека најитно ќе биде покрената истрага и дисциплинска постапка против сите одговорни за прекинот на натпреварот од квалификациите за ...

УЕФА покренува истрага за случувањата во Џенова

24Фудбал - 13.10.2010

Дисциплинската комисија при УЕФА покрена истрага за инцидентите кои беа причина за прекин на натпреварот помеѓу Италија и Србија во рамките на квалификациите за ЕП 2012.

Италија исто така ќе биде казнета

Курир - 13.10.2010

Иако само српските навивачи беа оние кои синоќа правеа нереди во Џенова на квалификацискиот натпревар помеѓу Италија и Србија за учество на ЕП 2012, италијанската фудбалска федерација исто така би ...

Заврши седницата на Советот за национална безбедност на Србија

Макфакс - 13.10.2010

Доцна вечерва, пред 23 часот завршила седницата на Советот за национална безбедност на Србија, пренесуваат српските медиуми.

Белград официјално и се извини на Италија на однесувањето на српските навивачи во Џенова

Сител - 13.10.2010

Италија доби официјално извинување од Белград за однесувањето на српските навивачи во Џенова, што предизвика прекин на квалификацискиот натпревар Италија-Србија за Евро 2012, изјави италијанскиот ...

Италијанската полиција се судри со српските навивачи

Курир - 13.10.2010

16 лица се повредени меѓу кои двајца полицајци, во судирите меѓу италијанската полиција и српските навивачи. Судирите трае до доцна вечерта во италијанскиот град Џенова.

Жестоки судири меѓу српските навивачи и полицијата во Џенова

Алфа - 13.10.2010

Судирите на српските навивачи и полицијата низ улиците на Џенова траеја до доцна во ноќта, а според последните информации во нив се повредени 16 лица, меѓу кои и двајца полицајци.

Прекинат натпреварот Италија-Србија, српските хулигани дивееја во Џенова

Курир - 13.10.2010

После тоа следеше палење на бакли и фрлање на петарди кон италијанските навивачи, а во еден момент на трибините беше запалено албанското знаме.

Видео: Хаос во Џенова - Српските навивачи го прекинаа мечот со Италија

Спортски - 13.10.2010

Србите се во шок, на Италијанците не им се верува, додека УЕФА допрва треба да одлучи како ќе го казни нашиот северен сосед, заради нејзините насилни навивачи, кои овојпат дивееја во Италија и на два ...

Натпреварот Италија - Србија прекинат поради дивеење на српските фанови

24Фудбал - 13.10.2010

Поради дивеење на српските фанови, натпреварот во Џенова помеѓу Италија и Србија не го доживеа својот крај. Квалификацискиот натпревар за ЕВРО 2012 помеѓу Италија и Србија, најпрво доцнеше поради ...

Хулигани го прекинаа натпреварот Италија-Србија

Р.С.Европа - 13.10.2010

Квалификацискиот натпревар за Европското првенство во 2012 година меѓу Италија и Србија во Џенова е прекинат поради хулиганското однесување на навивачите на Србија.

Жестоки судири меѓу српските навивачи и полицијата во Џенова

Сител - 13.10.2010

Судирите на српските навивачи и полицијата низ улиците на Џенова траеја до доцна во ноќта, а според последните информации во нив се повредени 16 лица, меѓу кои и двајца полицајци.

Судирите на навивачите и полицијата во Италија траеле до доцна во ноќта (Видео)

Inpress - 13.10.2010

Џенова, 13. октомври 2010 (ИНПРЕС) Големите нереди предизвикани од српските навивачи и полицијата во Италија продолжиле до доцна во ноќта по улиците на Џенова.

Уапсен главниот виновник за инцидентот во Џенова

Форум - 13.10.2010

„Вакво нешто не сум видел досега!“, во шок изјави селекторот на фудбалската репрезентација на Италија, Чезаре Прандели, откако поради инцидентите кои ги направија српските навивачи, квалификацискиот ...

Уапсен лидерот на српските хулигани

Спортски - 13.10.2010

Големиот неред на српските хулигани во Џенова траеше до долго во ноќта, а според последните информации поврдени се 16 лица од кои двајца карабинери.

Дваесетина српски хулигани уапсени во Џенова

Нетпрес - 13.10.2010

Во акција на италијанската полиција во изминатата ноќ поради дивеење на српските навивачи на натпреварот Италија – Србија, уапсени се дваесетина лица, јавува српската телевизија Б92.

ВИДЕО: Србија доживеа тежок срам во Џенова

Нетпрес - 13.10.2010

Фудбалскиот натпревар од квалификациите за Европското првенство меѓу Италија и Србија, вчера беше прекинат во седмата минута при резултат 0:0, бидејќи српски навивачи влегле на теренот, а на ...

Карабињерите во Џенова уапсиле 17 српски хулигани

Кајгана - 13.10.2010

Во судирите помеѓу хулиганите и полицијата по излегувањето од стадионот „Луиџи Ферарис “ во Џенова, по прекинувањето на натпреварот Италија-Србија, повредени се 16 лица.

УЕФА: Србија може да биде исфрлена од квалификациите

Кајгана - 13.10.2010

Европската фудбалска федерација - УЕФА, претпладнево соопшти, дека најитно ќе биде покрената истрага и дисциплинска постапка против сите одговорни за прекинот на натпреварот од квалификациите за ...

Нов срам за Србија

Курир - 13.10.2010

По поразот од Естонија во петокот сред Белград, “навивачите“ на Србија се погрижија тоа да не биде најголем дебакл на нашиот северен сосед.

Уапсен главниот виновник за инцидентот во Џенова

Макфакс - 13.10.2010

„Вакво нешто не сум видел досега!“, во шок изјави селекторот на фудбалската репрезентација на Италија, Чезаре Прандели, откако поради инцидентите кои ги направија српските навивачи, квалификацискиот ...

Уапсен лидерот на српските хулигани

Таратур - 13.10.2010

Големиот неред на српските хулигани во Џенова траеше до долго во ноќта, а според последните информации поврдени се 16 лица од кои двајца карабинери.

Богданов уапсен со бомба на градите

Вечер Прес - 13.10.2010

Италијанската полиција соопшти дека го уапсила хулиганот кој беше лидер за прекин на натпреварот во Џенова. Тетовираниот хулиган со црна маска на главата најмногу време седеше на оградата и ја сечеше ...

УЕФА го чека извештајот од Џенова

Идивиди - 13.10.2010

Дисциплинска комисија при Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) ќе одлучува за казните околу по добивањето на официјалниот извештај од делегатот на мечот Давид Петриашвили.

ВИДЕО:Српските навивачи жестоко се судрија со италијанската полиција

eReporter - 13.10.2010

Вкупно 25 повредени и над 10 уапсени српски навивачи е епилогот на синоќешните ѓестоки судири меѓу навивачите на српската фудбалска репрезентација и италијанската полиција, во градот Џенова, каде се ...

Хаос во Џенова во режија на српските хулигани

Идивиди - 13.10.2010

Српскиот фудбал синоќа го доживеа најголемиот срам во историјата. По хаосот кој владее во Фудбалската федерација сега и репрезентација трпи поради односот на навивачите кои се добро познати на ...

Тадиќ свика итна седница на Советот за национална безбедност

eReporter - 13.10.2010

Српскиот претседател свика седница за национална безбедност за состојбите што настана по немирите во Белград и Ѓенова. Во Белград, како што пренесува еРепортер, е во тек седница на ова тело, со која ...

ВИДЕО:Уапсен предводникот на српските хулигани

eReporter - 13.10.2010

Италијанската полиција уапси 17 српски навивачи по нередите кои ги предизвкаа пред и во стадионот поради кои беше прекинат евроквалификацискиот меч меѓу Италија и Србија во Џенова Меѓу уапсените е и ...

Српската мафија преку фудбалот ја урива државата?

eReporter - 13.10.2010

Српските безбедносни служби имаат информации дека нарко босот Дарко Шариќ, по крвавите судири што во неделата избија во центарот на Белград, се обидува да предизвика хаос во цела Србија, пишува ...

Српските хулигани го одложија стартот на дуелот Италија-Србија

Курир - 12.10.2010

После тоа следеше палење на бакли и фрлање на петарди кон италијанските навивачи, а во еден момент на трибините беше запалено албанското знаме.

Прекин на натпреварот Италија-Србија, српските хулигани дивеат во Џенова

Курир - 12.10.2010

После тоа следеше палење на бакли и фрлање на петарди кон италијанските навивачи, а во еден момент на трибините беше запалено албанското знаме.

Прекинат натпреварот Италија - Србија! (Фото/Видео)

Inpress - 12.10.2010

Рим, 12. октомври 2010 (ИНПРЕС) Квалификацискиот натпревар помеѓу Италија и Србија е прекинат по само седум минути игра, затоа што организаторите не знаеле што да направат со навивачите на Србија кои ...

Уапсени педесетина српски хулигани во Џенова

Оn.net - 12.10.2010

видео вест Во акција на италијанската полиција приведени се околу 50 српски хулигани, дел од навивачката група чие дивеење го прекина квалификацискиот меч Италија - Србија во 7-та минута.