TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новото источно прозорче

Дневник - 09.05.2010

Нов свеж ветер дувна од Исток. Се отвори ново прозорче на надеж со многу почист поглед кон Софија. За ова тврдење се погрижи новиот млад министер за надворешни работи на Бугарија, Николај Младенов , ...

Европска маска за старата бугарска политика

Утрински - 08.05.2010

Двајца високи офицери на бугарската армија се обиделе во четвртокот, на Денот на Армијата на Бугарија, облечени во униформи да ја поминат границата со Македонија за да положат цвеќе на гробиштата на ...

ОМО Илинден - Пирин: Во Бугарија има Македонци

Форум - 08.05.2010

Според логиката на бугарскиот министер за надворешни работи, се суспендираат темелни човекови права, оценува Обединетата македонска организација - ОМО Илинден Пирин Изјавите на шефот на бугарската ...

Младенов: Договорот за добрососедство не е услов за ЕУ

Алфа - 08.05.2010

Понудениот договор за добрососедство не е услов за членство на Македонија во Европската Унија, но ќе го забрза нејзиното пристапување, изјави шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов во ...

Младенов: Договорот за добрососедство не е услов за ЕУ

Макфакс - 08.05.2010

Понудениот договор за добрососедство не е услов за членство на Македонија во Европската Унија, но ќе го забрза нејзиното пристапување, изјави шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов во ...

ОМО „Илинден“ - ПИРИН: Тврдењата на Младенов не одговараат на реалноста

Макфакс - 08.05.2010

Изјавите на шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов дека во Бугарија нема македонско малцинство не одговара реалноста, велат од организацијата ОМО Илинден – ПИРИН.

ОМО Илинден Пирин реагира на изјавата на Младенов

Сител - 08.05.2010

Според логиката на бугарскиот министер за надворешни работи, се суспендираат темелни човекови права, велат ОМО Илинден Пирин.

Младенов: Договорот за добрососедство не е услов за ЕУ

Форум - 08.05.2010

Според шефот на бугарската дипломатија, бугарскиот предлог Македонија и Бугарија да потпишат договор за добрососедство не е услов за Македонија да стане членка на Европската унија, а ќе го забрза ...

Да се надминат предрасудите

Дневник - 07.05.2010

МАКЕДОНСКО-БУГАРСКИ ОДНОСИ Кога бугарските официјални претставници ќе се ослободат од „македонскиот мит“ и Македонците ќе ја „надвладеат резервираноста“ кон Бугарите, тогаш социеталната безбедносна ...

Бугарија ќе не' именува како што сакаме

Утрински - 07.05.2010

Бугарија ќе прифати каков било компромис што ќе го постигнат Македонија и Грција за надминување на билатералниот спор околу името, но Бугарија ќе продолжи да ја ословува нашата земја со уставното ...

Македонија - Младенов не видел Македонци во Бугарија

Време - 07.05.2010

Игор Чавески Во Бугарија не живеат Македонци, но затоа на македонските граѓани што се чувствуваат како Бугари треба да им се овозможи да се определат како што сакаат, порача министерот за надворешни ...

Младенов: Бугарската поддршка е безусловна

Н.Македонија - 07.05.2010

Дојдов во Скопје за да отворам нова страница во односите меѓу Бугарија и Македонија, кои треба да се базираат на соработка, а не на историјата и личните искуства, изјави денеска бугарскиот министер ...

Младенов: Во Бугарија нема македонско малцинство

А1 - 06.05.2010

Бугарија го признава уставното име на Македонија и така ќе ја нарекува без оглед каква ќе биде разврската со Грција. Шефот на бугарската дипломатија на неформалната средба со главните уредници на ...

Младенов: Во Бугарија нема македонско малцинство

Алсат-М - 06.05.2010

Поддршката на Бугарија за македонските евро-атлански интеграции не зависи од потпишувањето на договорот за доброседство инициран од Софија.

Младенов: бугарската политика - непроменета

Телма - 06.05.2010

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов вели дека во Скопје дојде да сврти нова страница во односите меѓу Бугарија и Македонија и да промовира нова политика на балканот.

Младенов: безусловна поддршка за Македонија

Deutsche Welle - 06.05.2010

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов изјави дека Македонија од Бугарија има безусловна поддршка за влез во ЕУ.

Младенов нуди пријателство, но без навреди

Дневник - 06.05.2010

Во Бугарија нема македонско малцинство, туку живи луѓе, кои имаат човекови права, а нашиот Устав е заснован на постоењето индивидуални, а не колективни права, објаснува бугарскиот министер за ...

Бугарија не се плаши од Македонија

Утрински - 06.05.2010

Бугарија не се плаши од Македонија, тврди министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Младенов, одговарајќи на прашањето зошто Бугарија како членка на НАТО се плаши од Македонија и бара ...

Македонија - Скопје и Софија да се свртат кон иднината

Време - 06.05.2010

Игор Чавески Македонија и Бугарија можат да бидат пример за добрососедски односи доколку се насочат кон прашањата што се важни за иднината, а не постојано да гледаат кон минатото, истакна министерот ...

Бугарската поддршка за Македонија во ЕУ е безусловна

Кирилица - 06.05.2010

Дојдов во Скопје за да отворам нова страница во односите меѓу Бугарија и Македонија, кои треба да се базираат на соработка, а не на историјата и личните искуства, изјави денеска бугарскиот министер ...

Младенов ќе одржи предавање во Тетово

Макфакс - 06.05.2010

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Младенов, денеска ќе одржи предавање на Универзитетот на Југоисточна Европа.

Младенов ќе одржи предавање во Тетово

МРТ - 06.05.2010

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Младенов, денеска ќе одржи предавање на Универзитетот на Југоисточна Европа.

Бугарскиот министер Младенов им се обрати на стиудентите во Тетово

Inpress - 06.05.2010

Тетово, 6. мај (ИНПРЕС) Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов на студентите на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово им порача дека имаат добра подлога да создадат ...

Младенов: Да ги надминеме балканските стереотипи

Сител - 06.05.2010

Бугарија ќе преземе лидерска улога со цел да им помогне на своите соседи што побрзо и тие да станат дел од Европската Унија.

Поуспешен пример од Бугарија за зачленување во ЕУ на Балканот нема

Вечер Прес - 06.05.2010

Сакам да отворам нова страница во односите меѓу Бугарија и Македонија, кои треба да се базираат на соработка, а не на историјата и личните искуства, изјави бугарскиот министер за надворешни работи ...

Младенов: Исклучете ја четвртината од мозокот што прави проблеми во македонско-бугарските односи

Канал 77 - 06.05.2010

Младенов: Исклучете ја четвртината од мозокот што прави проблеми во македонско-бугарските односи Бугарија нема проблем со терминот “македонско претседателство со Советот на Европа“.

Македонија со свој предлог за добрососедство со Бугарија

Н.Македонија - 06.05.2010

Бугарските власти во наредните неколку недели ќе ги разгледаат македонските предлози, кои Милошоски одби да ги открие Скопје и понуди на Софија своја нацрт-верзија на договор за добрососедство како ...

Не е невозможно да се биде Бугарин во Македонија

А1 - 05.05.2010

Владимир Перев и Виктор Канзуров се Скопјани од различна генерација. Уште кога биле деца расчистиле со етничката припадност.

„Договорот за добрососедство зависи од средбите во Скопје“

А1 - 05.05.2010

Бугарскиот шеф на дипломатијата во својата актовка во Скопје го носи нацрт документот за добро соседска соработка кој Софија го иницираше, а Скопје се уште се нема произнесено.

Младенов: Македонија и Бугарија да се свртат кон иднината

Deutsche Welle - 05.05.2010

Средба на македонскиот и на бугарскиот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски и Николај Младенов во Скопје. Главни теми-добрососедството и соработката меѓу двете земји.

Македонци со бугарско срце

Deutsche Welle - 05.05.2010

Во Македонија живеат неколку илјади Бугари. Нивните оценки за статусот во македонското општество се неповолни. Но, тие не се сметаат за дел од отворените прашања меѓу двата соседа, ниту пак очекуваат ...

Став - Господ дава, во амбар не става

Време - 05.05.2010

Стефан Валахов Мицов За време на Светското првенство во фудбал во 1994 година Бугарите егзалтирано тврдеа дека Господ е Бугарин. Имаа право, и тоа како.

Бугарскиот министер за надворешни работи во посета на Македонија

Алсат-М - 05.05.2010

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Бугарско-македонски разговори во Скопје

Алсат-М - 05.05.2010

Бугарија ги доби македонските забелешки во врска со договорот за добрососедство кој го иницираше источниот сосед. По денешната средба во Скопје македонскиот и бугарскиот министер за надворешни работи ...

Бугарскиот министер за надворешни работи доаѓа во Македонија

Канал5 - 05.05.2010

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Скопје и Софија гледаат во иднината

Дневник - 05.05.2010

Македонија и Бугарија како две независни и суверени држави може да бидат пример за добрососедство на Балканот и треба да се насочат кон прашања што се важни за иднината, а не кон прашања од минатото, ...

Премиерот Груевски се сретна со бугарскиот министер за надворешни работи Младенов

Сител - 05.05.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Република Бугарија Николај Младенов.

Младенов: Договорот за добрососедство зависи од средбите во Скопје

Форум - 05.05.2010

Потпишувањето на договорот за добрососедство во голем дел зависи од начинот како ќе поминат разговорите со македонските власти во Скопје, вели шефот на бугарската дипломатија во интервју за ...

Македонија и Бугарија да се насочат кон иднината, не кон историјата

Кирилица - 05.05.2010

Македонија и Бугарија да разговараат за прашања кои се ориентирани кон иднината, e заедничката политичка позиција на шефовите на дипломатиите на двете земји Антонио Милошоски и Николај Младенов ...

Бугарскиот министер за надворешни работи во посета на Македонија

Кирилица - 05.05.2010

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов од денес ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија Покрај разговорите со својот домаќин, министерот за надворешни ...

Шефот на бугарската дипломатија во Македонија

Р.С.Европа - 05.05.2010

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов денеска ќе допатува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Николај Младенов во дводневна посета на Македонија

Макфакс - 05.05.2010

Шефот на бугарската дипломатија, Николај Младенов, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија. Планирано е Младенов да се сретне со својот македонски колега, министерот Антонио ...

Бугарскиот прв дипломат во посета на Македонија

Нетпрес - 05.05.2010

Бугарскиот шеф на дипломатија Николај Младенов денес и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија. Тој ќе биде примен од неговиот колега македонскиот министер за надворешни работи Антонио ...

Бугарскиот шеф на дипломатијата Младенов два дена во Македонија

Inpress - 05.05.2010

Скопје, 5. мај (ИНПРЕС) Шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Младенов - ЕУ и САД главни надворешно - политички партнери на Бугарија

Inpress - 05.05.2010

Софија, 5. мај (ИНПРЕС) Надвор од Европската унија, нема подобар надворешнополитички партнер на нашата земја од САД, рече во интервју за агенцијата "Фокус" бугарскиот министер за надворешни работи ...

Младенов: Договорот за добрососедство зависи од средбите во Скопје

Макфакс - 05.05.2010

Потпишувањето на договорот за добрососедство во голем дел зависи од начинот како ќе поминат разговорите со македонските власти во Скопје.

Македонија и Бугарија да се насочат кон иднината, не кон историјата

Сител - 05.05.2010

Македонија и Бугарија да разговараат за прашања кои се ориентирани кон иднината, e заедничката политичка позиција на шефовите на дипломатиите на двете земји Антонио Милошоски и Николај Младенов.

Младенов и Милошоски: Да гледаме во иднината, не во минатото

Форум - 05.05.2010

Македонските одговори на бугарскиот предлог за потпишување на договор за добрососедство се во насока на негово урамнотежување и доаѓање до прифатлив договор Ова денеска во Скопје го изјави шефот на ...

Бугарскиот министер за надворешни работи во посета на Македонија

Сител - 05.05.2010

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Младенов:Македонија и Бугарија се пример на Балканот

Макфакс - 05.05.2010

Македонија, на бугарската иницијатива за потпишување на договор за добрососедство, даде одговори што се во насока на усогласување на текстот за да дојдеме до прифатлив договор.

Младенов и Милошоски: Да гледаме во иднината, не во минатото

Макфакс - 05.05.2010

Македонските одговори на бугарскиот предлог за потпишување на договор за добрососедство се во насока на негово урамнотежување и доаѓање до прифатлив договор.

Милошоски-Младенов: Насоченост кон иднината, не кон историјата

Шпиц - 05.05.2010

Македонија и Бугарија да разговараат за прашања кои се ориентирани кон иднината, e заедничката политичка позиција на шефовите на дипломатиите на двете земји Антонио Милошоски и Николај ...

Младенов: Македонија и Бугарија пример за добрососедски односи

Нетпрес - 05.05.2010

“Македонија и Бугарија се две независни, суверени држави кои можат да бидат пример за добрососедски односи“ изјави денес бугарскиот шеф на дипломатија Николај Младенов, кој се наоѓа во прва посета на ...

Бугарскиот министер за надворешни работи во посета на Македонија

МРТ - 05.05.2010

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Средба Груевски - Младенов во владата

Форум - 05.05.2010

Двострано е задоволството од постигнатиот интензивен политички дијалог меѓу Република Македонија и Република Бугарија, и соработката во сите области од взаемен интерес, заклучија на денешната средба ...

Македонски контра-документ на бугарскиот договор за добрососедство

Алфа - 05.05.2010

Македонија излегла со контра-текст на ,,проблематичниот,, бугарски предлог-договор за добрососедство. Документот со низа коментари бил изнесен на средбата меѓу македонскиот и бугарскиот министер за ...

Договор за добрососедските односи со Бугарија

Р.С.Европа - 05.05.2010

Бугарија нема територијални претензии кон Македонија, а тоа го докажавме како земја која што меѓу првите ја призна земјата под Уставното име, изјави бугарскиот министер за надворешни работи Николај ...

Бугарскиот министер за надворешни работи во посета на Македонија

Алфа - 05.05.2010

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Груевски се сретна со бугарскиот министер Младенов

Кирилица - 05.05.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска, оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Бугарија Николај Младенов Според соопштението од Владата, на ...

Македонско-бугарските односи треба да служат за пример

Вечер Прес - 05.05.2010

Говорејќи за неодамнешните изјави на официјални бугарски претставници дека Македонија треба да гарантира и писмено дека нема територијални претензии кон Бугарија, Младенов изјави: Бугарија нема ...

Добрососедството со Бугарија предуслов за Македонија во ЕУ

Н.Македонија - 05.05.2010

Бугарската партија ВМРО ќе поднесе декларација до Советот на министри во која ќе наведе дека Македонија мора да ги исполни критериумите за добрососедство како услов за влегивање во ЕУ Како што вчера ...

Бугарскиот министер за надворешни во посета на Македонија

eReporter - 05.05.2010

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов денеска и утре е во посета на Македонија на средби со државниот врв.

Македонија и Бугарија за поинтензивна соработка во иднина

eReporter - 05.05.2010

Македонија и Бугарија денеска соопштија дека се решени да ја интензивираат идната соработка, а Софија ја истакна големата важност од влезот на Македонија во НАТО и ЕУ.

Бугарскиот министер за надворешни работи во посета на Македонија

Идивиди - 05.05.2010

Скопје, 5 мај 2010 (МИА) - Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Шефот на бугарската дипломатија во официјална посета на Македонија

Форум - 04.05.2010

Mинистерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Младенов, на 5 и 6 мај ќе престојува во официјална посета на Република Македонија Покрај разговорите со својот домаќин, министерот за надворешни ...

Бугарскиот министер за надворешни работи утре во Македонија

Р.С.Европа - 04.05.2010

Бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов од утре ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија.

Македонија – тема на средбата на Бан Ки-Мун со Николај Младенов

Макфакс - 04.05.2010

Состојбата во Македонија, Косово и БиХ била една од главните теми на средбата меѓу Генералниот Секретар Бан Ки-Мун и шефот на бугарската дипломатија, Николај Младенов, одржана синоќа во Њујорк.

Македонија – тема на средбата на Бан Ки-Мун со Николај Младенов

Алфа - 04.05.2010

Состојбата во Македонија, Косово и БиХ била една од главните теми на средбата меѓу Генералниот Секретар Бан Ки-Мун и шефот на бугарската дипломатија, Николај Младенов, одржана синоќа во Њујорк.

Бугарија не треба „дополнително“ да ги признава Македонците

Утрински - 03.05.2010

Стразбур - Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПС на СЕ) го поздрави напредокот на Бугарија од 2000 година до денес, во однос на обврските преземени со членството во Советот на Европа.

Македонија подготви одговор за Софија

Утрински - 03.05.2010

Македонија неделава ќе и' ги достави на Бугарија своите забелешките на договорот за пријателство што го понуди Софија пред неколку месеци.

БЈРМ е засрамувачки акроним

Вечер Прес - 03.05.2010

Бугарскиот министер за надворешни, Николај Младенов, пред посетата на Македонија оптимистички гледа можноста двете држави да го потпишат договорот за добрососедство.