TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од малата Рина сe уште нема никаква трага

Вест - 09.08.2015

Шест дена жителите на Шипковица и спасувачите со кучиња трагачи, без резултат трагаат по малата Рина кој настрада во големото невреме кое го зафати тетовскиот регион. Тогаш надојдените води им го одзедоа животот на две деца и еден повозрасен човек, ...

И натаму се трага по девојчето од Шипковица

Алсат-М - 09.08.2015

Во Шипковица семејството Амети продолжува да биде обвиено во тага. Сега веќе една недела по поплавите, телото на шестгодишното девојче се уште не пронајдено. Потрагите продолжуваат во масивот од кал и земја, во една од куќите на роднините на ...

Тетовчани се гушат во опасна прашина што остана по невремето

Кирилица - 09.08.2015

Тетово е прекриено со прашина, по големото невреме кое го зафати регионот. При расчистување и транспортирање на наносите од земја кои од Шар Планина се спуштија во градот, правта се разнесува насекаде низ јавните површини.

Тетово прекриено со прашина, опасна по здравјето на граѓаните

Репортер - 09.08.2015

Тетово е прекриено со прашина, по големото невреме кое го зафати регионот. При расчистување и транспортирање на наносите од земја кои од Шар Планина се спуштија во градот, правта се разнесува насекаде низ јавните површини.

Тетово прекриено со прашина штетна за здравјето

+инфо - 09.08.2015

Тетово е прекриено со прашина, по големото невреме кое го зафати регионот. При расчистување и транспортирање на наносите од земја кои од Шар Планина се спуштија во градот, правта се разнесува насекаде низ јавните површини.

Тетово прекриено со прашина опасна по здравјето на граѓаните

Sky - 09.08.2015

Тетово е прекриено со прашина по големото невреме што го зафати регионот. При расчистување и при транспортирање на наносите од земја, кои од Шар Планина се спуштија во градот, правта се разнесува насекаде низ јавните површини.

И натаму се трага по девојчето од Шипковица

Вечер Прес - 09.08.2015

Во потрагата се вклучени и кучињата трагачи на војската, па дури се дознава дека во потрагата вклучена е и екипа од Бугарија Во Шипковица семејството Амети продолжува да биде обвиено во тага.

Тетово прекриено со прашина, опасна по здравјето на граѓаните

Локално - 09.08.2015

Тетово е прекриено со прашина, по големото невреме кое го зафати регионот. При расчистување и транспортирање на наносите од земја кои од Шар Планина се спуштија во градот, правта се разнесува насекаде низ јавните површини.

Тетово прекриено со прашина штетна за здравјето

Бриф - 09.08.2015

Тетово е прекриено со прашина, по големото невреме кое го зафати регионот. При расчистување и транспортирање на наносите од земја кои од Шар Планина се спуштија во градот, правта се разнесува насекаде низ јавните површини.

Тетово прекриено со прашина опасна по здравјето

Либертас - 09.08.2015

Тетово е прекриено со прашина, по големото невреме кое го зафати регионот. При расчистување и транспортирање на наносите од земја кои од Шар Планина се спуштија во градот, правта се разнесува насекаде низ јавните површини.

Шести ден нема трага од малата Рина од Шипковица

Фактор - 09.08.2015

Веќе една недела како спасувачите со кучешки трагачи, без резутат ја бараат шестгодишната Рита од Шипковица која исчезна во невремето што го зафати тетовскиот регион. Нејзината соба конечно беше расчистена од големите наноси од камења и кал, но тело ...

Се уште се трага по исчезнатото девојче, УНДП на критичните места во тетовско

24 Вести - 08.08.2015

Веќе два дена екипи на УНДП се на критичните места во тетовско анализирајќи ги причините заради кои дојде до толку големи штети од силното невреме. УНДП има пристап до меѓународната и домашна експертиза, која може да ги поддржи тимовите кои се веќе ...

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче од Шипковица

Алсат-М - 08.08.2015

Продолжиле и денеска потрагите за малото петгодишно девојче во село Шипковица, која исчезна во поплавите во понеделник. Потрагата денеска започна во куќата на нејзината роднина, а на помош им дојдоа уште околу 30 лица од село Селце тетовско, кое ...

Петти ден потрага по исчезнатото девојче во Тетово

24 Вести - 08.08.2015

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред пет дена во село Шипковица. Во меѓувреме продолжува расчистувањето и санирањето на теренот со механизација. Според дирекцијата за заштита и спасување, интензивно се работи во село ...

Петти ден потрага по исчезнатото девојче во Тетово

Кирилица - 08.08.2015

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред пет дена во село Шипковица. Во меѓувреме продолжува расчистувањето и санирањето на теренот со механизација. Според дирекцијата за заштита и спасување, интензивно се работи во село ...

ШИПКОВИЦА: Рина не е пронајдена во куќата, потрагата продолжува (ФОТО)

Телеграф - 08.08.2015

Кучињата трагачи ја помирисаа облеката на ќерка ми што последен пат ја носеше. Бараат, но сè уште не можат да ја најдат. Насекаде ја бараат, вели таткото на шестгодишното девојче кој сè не може да верува дека водата имала толку разорна сила ...

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче од Шипковица

Нова ТВ - 08.08.2015

Продолжиле и денеска потрагите за малото петгодишно девојче во село Шипковица, која исчезна во поплавите во понеделник. Потрагата денеска започна во куќата на нејзината роднина, а на помош им дојдоа уште околу 30 лица од село Селце тетовско, кое ...

Петти ден по невремето, телото на шестгодишното девојче не е пронајдено

Нова ТВ - 08.08.2015

Пет дена по невремето во Тетово, се уште се трага по телото на шестодишната Дрита Амети од Шипковица. Таа е едно од трите деца кои загинаа во катастрофалното невреме кој го зафати овој регион.

Во Тетово се уште се трага по телото на девојчето

Р.С.Европа - 08.08.2015

Пет дена по невремето во Тетово, се уште се трага по телото на шестодишната Дрита Амети од Шипковица. Таа е едно од трите деца кои загинаа во невремето кое го зафати овој регион. Во поплавите загинаа пет лица,повеќе од 20 се повредени и предизвикана ...

Се уште се трага по шестгодишната Дрита

Алфа - 08.08.2015

Продолжува потрагата по шестгодишната Дрита Мемети која ја однесе невремето во тетовска Шипковица. Таа е последната која се води како исчезната во поплавите кои одземаа пет животи. Продолжува потрагата по шестгодишната Дрита Мемети која ја однесе ...

И денеска се трага по исчезнатото девојче од Шипковица

Либертас - 08.08.2015

Продолжиле и денеска потрагите за малото петгодишно девојче во село Шипковица, која исчезна во поплавите во понеделник. Потрагата денеска започна во куќата на нејзината роднина, а на помош им дојдоа уште околу 30 лица од село Селце тетовско, кое ...

Поплавата во Тетовско го уништи и рекреативното место Бањиче

Sky - 08.08.2015

Од големите наноси од камења и од земја што ги донесе реката Пена, по големото невреме кое го зафати Тетовско, настрада и рекреативното место Бањиче. Оштетени се угостителските објекти, уништен е патот, однесен е мостот, затрупани се и изворите со ...

Веќе 5-ти ден потрага по исчезнатото девојче во Тетово

Локално - 08.08.2015

Веќе 5-ти ден трае потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред пет дена во село Шипковица. Во меѓувреме продолжува расчистувањето и санирањето на теренот со механизација. Според дирекцијата за заштита и спасување, интензивно се работи во ...

Петти ден потрага по исчезнатото девојче во Тетово

Тера - 08.08.2015

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред пет дена во село Шипковица.Во меѓувреме продолжува расчистувањето и санирањето на теренот со механизација. Според дирекцијата за заштита и спасување, интензивно се работи во село ...

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче од невремето во Шипковица

24 Вести - 07.08.2015

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред четири дена во село Шипковица и расчистувањето со ангажираната механизација. Според Дирекцијата за заштита и спасување, како дел од активностите за санирање на состојбите во тетовскиот ...

Продолжува потрагата по девојчето од Шипковица

Утрински - 07.08.2015

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред четири дена во село Шипковица и расчистувањето со ангажираната механизација. Според Дирекцијата за заштита и спасување, како дел од активностите за санирање на состојбите во тетовскиот ...

Водата во Тетово исправна за пиење, во некои од погодените села - загадена

24 Вести - 07.08.2015

Водата во Тетово е исправна за пиење, информираат од Центарот за јавно здравје. За разлика од градот, во останатите критични места зафатени од поплавите, ситуацијата е различна. Во Порој, Шипковица, Мала и Голема Речица заради дефектот кој е ...

Во Шипковица уште се трага по 6 годишното девојче

Телма - 07.08.2015

6 годишното девојче Дрита Амети од Шипковица и денеска се бара под урнатините кои го затрупаа селото по големото невреме.Дрита е последното пријавено исчезнато лице по временската непогода, која го парализира тетовскиот регион.

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче од невремето во Шипковица

А1 On - 07.08.2015

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред четири дена во село Шипковица и расчистувањето со ангажираната механизација. Според Дирекцијата за заштита и спасување, како дел од активностите за санирање на состојбите во тетовскиот ...

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче од Шипковица

Нетпрес - 07.08.2015

Потрагата по исчезнатото девојче од Шипковица во невремето од пред четири дена продолжува. Како дел од активностите за санирање на состојбите во тетовскиот регион по обилните врнежи, интензивно се работи во село Порој, каде се претпоставува дека има ...

Сè уште се трага по шестгодишното девојче што исчезна во Шипковица

Телеграф - 07.08.2015

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во тетовско и расчистувањето со ангажираната механизација Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред пет дена во село Шипковица и расчистувањето со ангажираната механизација.

Шипковица: Карпа тешка неколку тони се заканува да направи поголема штета

МРТ - 07.08.2015

Тешка машинерија и денеска го расчистуваше патот во селото. Пет дена по несреќата, исчезнатото девојче се уште не е пронајдено... Огромна карпа тешка неколку тони се заканува да се одрони и да направи уште поголема штета во тетовска Шипковица.

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче од невремето во Шипковица

+инфо - 07.08.2015

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред четири дена во село Шипковица и расчистувањето со ангажираната механизација. Според Дирекцијата за заштита и спасување, како дел од активностите за санирање на состојбите во тетовскиот ...

(ВИДЕО) Водата во Тетово исправна за пиење, во некои од погодените села – загадена

Репортер - 07.08.2015

Водата во Тетово е исправна за пиење, информираат од Центарот за јавно здравје. За разлика од градот, во останатите критични места зафатени од поплавите, ситуацијата е различна. Во Порој, Шипковица, Мала и Голема Речица заради дефектот кој е ...

Шипковица пред нова закана, продолжува битката за справување со последиците од невремето

МРТ - 07.08.2015

Жителите, војската и механизација ја продолжуваат битката за справување со последиците од невремето. Шипковица исправена пред нова закана. Механизацијата е на терен, но има многу работа. Освен домови, настрадаа и приватни бизниси од кои жителите го ...

Петти ден се расчистува тетовско по невремето и поплавите

Алфа - 07.08.2015

Со несмален интензитет се работи на расчистување на последиците од невремето, што во понеделникот го зафати тетовскиот регион Со несмален интензитет се работи на расчистување на последиците од невремето, што во понеделникот го зафати тетовскиот ...

Нема ни трага ни глас од девојчето по кое трага цела Шипковица

Press24 - 07.08.2015

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред четири дена во село Шипковица и расчистувањето со ангажираната механизација. Според Дирекцијата за заштита и спасување, како дел од активностите за санирање на состојбите во тетовскиот ...

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче од невремето во Шипковица

Репортер - 07.08.2015

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред четири дена во село Шипковица и расчистувањето со ангажираната механизација. Според Дирекцијата за заштита и спасување, како дел од активностите за санирање на состојбите во тетовскиот ...

Во Шипковица уште се трага по 6 годишното девојче

Либертас - 07.08.2015

6 годишното девојче Дрита Амети од Шипковица и денеска се бара под урнатините кои го затрупаа селото по големото невреме.Дрита е последното пријавено исчезнато лице по временската непогода, која го парализира тетовскиот регион.

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче од Шипковица

Точка - 07.08.2015

Потрагата по исчезнатото девојче од Шипковица во невремето од пред четири дена продолжува. Како дел од активностите за санирање на состојбите во тетовскиот регион по обилните врнежи, интензивно се работи во село Порој, каде се претпоставува дека има ...

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче од невремето во Шипковица

Локално - 07.08.2015

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред четири дена во село Шипковица и расчистувањето со ангажираната механизација. Според Дирекцијата за заштита и спасување, како дел од активностите за санирање на состојбите во тетовскиот ...

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче од невремето во Шипковица

Вечер Прес - 07.08.2015

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред четири дена во село Шипковица и расчистувањето со ангажираната механизација. Според Дирекцијата за заштита и спасување, како дел од активностите за санирање на состојбите во тетовскиот ...

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето во Шипковица

Република - 07.08.2015

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред четири дена во село Шипковица и расчистувањето со ангажираната механизација. Според Дирекцијата за заштита и спасување, како дел од активностите за санирање на состојбите во тетовскиот ...

Тетово има исправна вода

Н.Македонија - 07.08.2015

Водата за пиење во Тетово е безбедна и може да се употребува, покажаа резултатите од анализите на Центарот за јавно здравје. Водата, покрај тоа што е физички и хемиски исправна, исполнува и микробиолошки параметри Се расчистуваат наносите од земја ...

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче од невремето во Шипковица

Lider - 07.08.2015

Продолжува потрагата по исчезнатото девојче во невремето од пред четири дена во село Шипковица и расчистувањето со ангажираната механизација. Според Дирекцијата за заштита и спасување, како дел од активностите за санирање на состојбите во тетовскиот ...

Тетово завиено во црно, се уште нема трага од шестгодишната Дрита Амети

24 Вести - 06.08.2015

Три дена по невремето, Тетово сеуште се бори со огромната количина кал и отпадоци. Оштетени се деловните простории на голем број граѓани и причинета е голема материјална штета. По 6-годишното девојче од Шипковица сеуште се трага.

Ни кучиња-трагачи не успеваат да ја најдат малата Рина

Дневник - 06.08.2015

Војници, затвореници, соселани и кучиња-трагачи втор ден очајнички се обидуваа да ја најдат шестгодишната Рина Амети, која се претпоставува дека остана заробена во семејната куќа по страшното невреме кое го погоди шарпланинското село Шипковица.

Се уште се трага по исчезнатото шестогодишното девојче од невремето во Тетовско

24 Вести - 06.08.2015

Трет ден нема трага од шестгодишната Рина Амети, девојчето од тетовска Шипковица кое исчезна во понеделникот ноќта кога тетовско беше зафатено од невреме. И денеска спасувачи со багери, кучиња трагачи се обидуваат да го пронајдат девојчето.

Се уште се трага по 6 годишната Дрита од Шипковица

Телма - 06.08.2015

4 дена безуспешно трае потрагата по 6 годишната Дрита Амети од Шипковица. Девојчето со кучиња трагачи се бара под урнатините кои по невремето го затрупаа селото. Дрита е последнот пријавено исчезнато лице по катастрофалните поплави во тетовско.

Продолжува потрагата по изчезнатото девојче од Тетовско

Алсат-М - 06.08.2015

Во тетовско Шипковица продолжува потрагата по 6- годишно девојче кое исчезна во поплавите во понеделникот. Иако се поминати три дена од незапаметената катастрофа, семејството се уште се надева дека детето ќе биде пронајдено.

Рангелова на терен во тетовскиот регион

Курир - 06.08.2015

Претседателот на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието на Република Македонија Даниела Рангелова, заедно со пратеникот Светлана Карапетрова, излезе на терен во тетовскиот регион и ги посети населените места Шипковица и Голема Речица ...

Сите сѐ уште ја бараат 6-годишната Дрита

МКД - 06.08.2015

Потрагата по 6-годишната Дрита Ахмети од Шипковица се уште трае. Три дена по неа под урнатините кои по невремето го поплави тетовскиот регион, трагаат кучиња трагачи, спасувачки екипи, нејзините роднини и пијатели.

Поплавите во тетовско и Пуч – главни теми во весниците

Р.С.Европа - 06.08.2015

Невремето во тетовско кое досега однесе пет жртви е главна тема во сите дневни весници. Почетокот на судењето во случајот Пуч исто така најде место на насловните страници на весниците. Трагедијата во тетовското село Шипковица им ја даде на ...

Градоначалникот Трајановски во Шипковица

Сител - 06.08.2015

Градоначалникот на Град Скопје и претседател на ЗЕЛС Коце Трајановски денеска го посети тетовското село Шипковица заедно со екипа од 40 работници од ЈП „Комунална хигиена“. Град Скопје пред два дена во Тетово и во регионот испрати тим за техничка ...

Градоначалникот Трајановски во посета на Шипковица

МРТ - 06.08.2015

Градот Скопје пред два дена во Тетово и во регионот испрати тим за техничка помош и механизација ... Градоначалникот на Град Скопје и претседател на ЗЕЛС, Коце Трајановски, денеска го посети тетовското село Шипковица заедно со екипа од 40 работници ...

„Ајде“ донираше 1,4 тони вода во Шипковица

Кирилица - 06.08.2015

Граѓанската платформа “Ајде!” и Фондацијата Отворено општество – Македонија, денеска донираа 1,4 тони вода за настраданите од поплавите во с.Шипковица, тетовско, информираа од платформата.

Пронајдено телото на исчезнатиот во поплавата во тетовско

Р.С.Европа - 06.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавата што во понеделникот го зафати тетовскиот регион, потврди синоќа тетовската полиција. Членови на неговото семејство изјавиле дека тој непосредно пред ...

Пронајдено телото на старецот исчезнат по невремето во Тетово

Макфакс - 06.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавата што во понеделникот го зафати тетовскиот регион, потврди тетовската полиција. Според членови на неговото семејство, тој непосредно пред невремето заминал да ...

Костадиновски во прилепско

Нетпрес - 06.08.2015

Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ванчо Костадиновски денеска ќе ги посети поплавените места во прилепско, пренесе МИА . Обиколката на настраданите општини од невремето од пред три дена, ќе почне од Мало Коњари во 13.30 ...

Рангелова на терен во тетовскиот регион

Press24 - 06.08.2015

Претседателот на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието на Република Македонија Даниела Рангелова, заедно со пратеникот Светлана Карапетрова, излезе на терен во тетовскиот регион и ги посети населените места Шипковица и Голема Речица ...

Пронајдено телото на исчезнатиот во поплавата во Tетовско, вкупниот број на жртвите е 5

МКД - 06.08.2015

Спасувачките екипи вчера го пронајдоа безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавата што во понеделникот го зафати тетовскиот регион, потврди синоќа тетовската полиција.

Потрагата по девојчето од Шипковица се уште трае

Кирилица - 06.08.2015

Потрагата по шестгодишното девојче Дрита Амети од Шипковица која исчезна во поплавите и по четири дена нема нови информации - девојчето со кучиња трагачи се бара под урнатините. Девојчето е последното пријавено исчезнато лице по катастрофалните ...

ТЕТОВО: Нема трага од шестгодишното девојче што исчезна во поплавите

Телеграф - 06.08.2015

Исчезнатото девојче додека траело невремето било во својот дом, а од полицијата велат дека можно е тоа да останало затрупано под големите наноси земја Веќе четврти ден се трага по шестгодишната Дрита Амети што исчезна во поплавите во тетовското село ...

Се расчистуваат последиците од невремето во Тетовско

МРТ - 06.08.2015

Со механизација се расчистуваат урнатините од селата Шипковица, Голема и Мала Речица... Се бројат и се расчистуваат последиците од невремето во Тетовско. Со механизација се расчистуваат урнатините од селата Шипковица, Голема и Мала Речица.

Втор ден на жалост во Тетово - Потрагата по шест годишната Дрита продолжува

Сител - 06.08.2015

Служби те на општина Тетово како и институциите на централно ниво интензивно работат три дена на расчистување на регионалниот пат од градот кон границата со Косово. Се смета дека постои добра координација па работата треба да резултира со скоро ...

Акција за санација на Тетовско

МРТ - 06.08.2015

Тетовци сеуште не можат да се соземат од шокот што ги предизвика невремето пред неколку дена. Последиците се видливи на секој чекор, исто како и обидите за санација на теренот и нормализација на животот во најпогодената шипковица.

Пронајдено телото на старецот исчезнат по невремето во Тетово

Кајгана - 06.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавата што го зафати тетовскиот регион, потврди тетовската полиција. Според членови на неговото семејство, тој непосредно пред невремето заминал да ги пасе овците ...

Во Тетовско водата да се преврива пред пиење, постои ризик од зарази

МРТ - 06.08.2015

Здравствените власти будно ја следат состојбата во поплавените региони. Се апелира до жителите од најпогодените места, Мала и Голема Речица и Шипковица, да не ја користат водата за пиење без претходно превривање.

„Секна чешмата“ има, па нема пари – тешко оди со хуманоста и санирањето на штетите од поплавите во Тетовско

Репортер - 06.08.2015

Тешко ќе се расчисти хаосот што го остави поплавата во Тетово и тетовско. Како што дознава Алсат М , вчера со часови координативното тело за справување со поплавата во Тетово се барале од каде да најдат еден милион и седумстотини илјади денари за да ...

Трајановски заедно со екипа од ЈП „Комунална хигиена“ во посета на Шипковица

Курир - 06.08.2015

Градоначалникот на Град Скопје и претседател на ЗЕЛС Коце Трајановски, денеска ќе го посети тетовското село Шипковица заедно со екипа од 40 работници од ЈП „Комунална хигиена“. Градот Скопје пред два дена во Тетово и во регионот испрати тим за ...

Пронајдена петтата жртва во невремето, се уште ни трага од шестгодишното девојче

Алфа - 06.08.2015

Тетово полека се враќа во нормала по поплавите и невремето. Се санираат оштетените домови и објекти. Потрагата по шестгодишното девојче од Шипковица се уште трае. Пронајдена е и петтата жртва која настрада во силното невреме што во понеделникот го ...

„Ајде“ донираше 1,4 тони вода во Шипковица ФОТО

+инфо - 06.08.2015

Граѓанската платформа “Ајде!” и Фондацијата Отворено општество – Македонија, денеска донираа 1,4 тони вода за настраданите од поплавите во с.Шипковица, тетовско, информираа од платформата.

Градоначалникот Трајановски во посета на Шипковица

Скопје инфо - 06.08.2015

Градоначалникот на Град Скопје и претседател на ЗЕЛС, Коце Трајановски, денеска ќе го посети тетовското село Шипковица заедно со екипа од 40 работници од ЈП „Комунална хигиена“. Градот Скопје пред два дена во Тетово и во регионот испрати тим за ...

Пронајдена петтата жртва во тетовско – по девојчето сè уште се трага

Кумановски м. - 06.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавата што во понеделникот го зафати тетовскиот регион, потврди СВР Тетово. Според членовите на неговото семејство, тој непосредно пред невремето заминал да ги пасе ...

„Ајде“ донираше вода за настраданите од поплавите во тетовско

Sky - 06.08.2015

Граѓанската платформа „Ајде” и Фондацијата Отворено општество – Македонија, денеска, донираа 1,4 тони вода за настраданите од поплавите во село Шипковица, тетовско. „Локалното население организирано преку кризниот штаб постојано е на терен и работи ...

Тетовскиот регион сè уште парализиран од големото невреме

Sky - 06.08.2015

Магистралниот пат Тетово – Јажинце сè уште е непрооден поради големите наноси од камења и од земја, што ги донесе Поројска Река, во големотo невреме што го зафати Тетовско. Возилата се пренасочуваат по селскиот пат во Порој, каде се препорачува да ...

Нема трага од шестгодишното девојче од Шипковица

Фактор - 06.08.2015

Веќе трет ден од големо невреме во Тетовско, полицијата трага по шестгодишната Рина Амета од Шипковица која исчезна во водената стихија. Спасувачи со багери и кучиња трагачи се уште се обидуваат да го пронајдат девојчето во урнатините што зад себе ...

ФОТО: „Ајде“ донираше 1,4 тони вода во Шипковица

Либертас - 06.08.2015

Граѓанската платформа “Ајде!” и Фондацијата Отворено општество – Македонија, денеска донираа 1,4 тони вода за настраданите од поплавите во с.Шипковица, тетовско, информираа од платформата.

Кучиња трагачи ја бараат шестгодишната Дрита од Шипковица

МК News - 06.08.2015

Два дена безуспешно трае потрагата по телото на шестгодишната Дрита Амети од тетовска Шипковица која по катаклизмата во селото се води за исчезната. Во потрагата по девојчето во урнатините и калта вклучена е армијата со специјално обучени кучиња, но ...

Бројката на загинати од невремето во тетовско се зголеми на 5, се трага по уште едно лице

еМагазин - 06.08.2015

Пронајдено е безживотното тело и на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавата што го зафати тетовскиот регион, потврди тетовската полиција. Со тоа бројот на загинати во невремето во тетовско сега изнесува пет.

Тетовско Доброште: Жителите сами се справуваат со чистење на теренот по поплавите

Канал 77 - 06.08.2015

Три дена по поплавите во Тетовско, се уште се работи на расчистување на штетите кои беа предизвикани и во тетовското село Доброште, а билансот на жртви порасна за едно лице. Освен во Шипковица, Голема и Мала Речица поплавата направи огромни штети и ...

Пронајдено телото на старецот исчезнат по невремето во Тетово

Точка - 06.08.2015

Пронајдено е безживотното тело на 61-годишниот маж кој се водеше како исчезнат во поплавата што во понеделникот го зафати тетовскиот регион, потврди тетовската полиција. Според членови на неговото семејство, тој непосредно пред невремето заминал да ...

Продолжува потрагата по шестгодишната Дрита

Вечер Прес - 06.08.2015

Тетовскиот регион се уште е парализиран од големото невреме. Жителите на Тетовско, како и службите, и вчера го расчистуваа градот и селата обидувајќи се да ја нормализираат состојбата. Патот Тетово - Јажинце е непрооден поради големите наноси од ...

Градоначалникот Трајановски во посета на Шипковица

Пулс24 - 06.08.2015

Градоначалникот на Град Скопје и претседател на ЗЕЛС, Коце Трајановски, денеска ќе го посети тетовското село Шипковица заедно со екипа од 40 работници од ЈП „Комунална хигиена“. Градот Скопје пред два дена во Тетово и во регионот испрати тим за ...

Тетовскиот регион сè уште парализиран од големото невреме

Локално - 06.08.2015

Магистралниот пат Тетово – Јажинце сè уште е непрооден поради големите наноси од камења и од земја, што ги донесе Поројска Река, во големотo невреме што го зафати Тетовско. Возилата се пренасочуваат по селскиот пат во Порој, каде се препорачува да ...

ЕВН Македонија ги санираше сите дефекти во поплавените региони и се вклучува во хуманитарните донации за настраданите

еМагазин - 06.08.2015

Сите корисници од тетовскиот регион погоден од невремето имаат стабилно напојување со електрича енергија. Екипите на ЕВН Македонија успееа ги санираат сите дефектите. Надминат е проблемот и со најакритична трансформаторската станица во с.

Трет ден се трага по исчезнатото шестогодишното девојче од невремето во Тетовско

Локално - 06.08.2015

Веќе трет ден трае потрагата по шестгодишната Рина Амети, девојчето од тетовска Шипковица кое исчезна во понеделникот ноќта кога тетовско беше зафатено од невреме. И денеска спасувачи со багери, кучиња трагачи се обидуваат да го пронајдат девојчето.

Тетово има здрава вода за пиење по поплавите

Н.Македонија - 06.08.2015

Водата за пиење во градот Тетово е безбедна и може да се употребува, покажаа резултатите од анализите на Центарот за јавно здравје Водата покрај физички и хемиски, исправна е и според микробиолошки параметри.

Охридска банка со донација на вода за семејствата во Шипковица

Lider - 06.08.2015

Охридска банка донираше вода за пиење на семејствата во Шипковица кои беа погодени од временските непогоди во тетовскиот регион. Неколку населени места поради излевање на реките од речните корита останаа без чиста вода за пиење.

Градоначалникот Трајановски во Шипковица

Lider - 06.08.2015

Градоначалникот на Град Скопје и претседател на ЗЕЛС Коце Трајановски денеска го посети тетовското село Шипковица заедно со екипа од 40 работници од ЈП „Комунална хигиена“. Град Скопје пред два дена во Тетово и во регионот испрати тим за техничка ...

Сите го бараат телото на малата Рина

Вест - 05.08.2015

Во Шипковица, два дена после катастрофалната поплава, состојбата сe уште не е целосно нормализирана. Најинтензивно се работи на долниот кат од куќата на Африм Амети каде се претпоставува дека сe уште се наоѓа затрупаното тело на неговата шестгодишна ...

Ден на жалост во Тетово

Канал5 - 05.08.2015

Сеуште се бара телото на 6 годишната Дрита. Катастрофалното невреме однесе над 200 хектари земјоделски површини. Хуманите почнаа да донираат. Семејствата од тетовско евакуирани и згрижени од црвениот крст.

Ден на жалост во Тетово

Утрински - 05.08.2015

Во Тетово денеска и утре е ден на жалост. Одлуката ја донесе вчера Советот на Општина Тетово по завчерашното силно невреме во Тетовско во кое починаа четири лица, едно девојче се води за исчезнато, а најмалку 11 се повредени.

ЕВН: Санирани дефектите на електричната мрежа

Канал5 - 05.08.2015

Од ЕВН потврдуваат дека сите корисници од тетовскиот регион погоден од невремето имаат стабилно напојување со електрична енергија. Екипите на ЕВН Македонија успееа ги санираат сите дефектите.

ЕВН ги санираше сите дефекти во Тетовско

Алсат-М - 05.08.2015

Сите корисници од тетовскиот регион погоден од невремето имаат стабилно напојување со електрича енергија. Екипите на ЕВН Македонија успееа ги санираат сите дефектите. Надминат е проблемот и со најакритична трансформаторската станица во село ...

Шипковица- местото на македонската солидарност со настраданите

Deutsche Welle - 05.08.2015

Три малолетни деца и еден старец загинаа во природната катастрофа изминатиов понеделник во селата Шипковица и Голема Речица, а по уште две лица се трага. Во тетовскиот регион денеска и утре се денови на жалост.

Во Тетово ден на жалост за загинатите во невремето

Телма - 05.08.2015

Денеска и утре се денови на жалост во Тетово. Советот на општината на вонредна седница донесе одлука среда и четврток да бидат прогласени за денови на жалост поради загинувањето на четири лица во невремето кое го зафати тетовскиот регион.

ФОТО: Свлечиштето ја проголта малата Дрита, продолжува потрагата по девојчето

Утрински - 05.08.2015

ШИПКОВИЦА - Четириесетина часа безуспешно трае потрагата по шестгодишната Дрита, која настрада во понеделничкото невреме во тетовското село Шипковица. Нејзиниот помал брат Ритан веќе е погребан на селските гробишта, но од пет години постарата сестра ...

Забранета водата за пиење во поплавените села

Утрински - 05.08.2015

На населението му се препорачува употреба на вода од шишиња, како за пиење, така и за миење Во руралните подрачја зафатени од поплавите е забрането да се користи водата за пиење, без разлика дали е од водоводна мрежа или од локалните бунари и чешми.

Продолжува потрагата по 6 годишното девојче од Шипковица

Алсат-М - 05.08.2015

Спасувачките тимови продолжуваат да го бараат исчезнатото девојче од Шипковица. Велат дека лошата конфигурација на теренот ги оневозможува да лоцираат трага од неа. Освен селаните, со кучиња-трагачи се вклученни и припадниците на Армијата и на ...

Војниците на АРМ во потрага на исчезнатото девојче во поплавите во Шипковица

Кирилица - 05.08.2015

Во текот на изминатите два дена во најзагрозеното подрачје во Тетово и тетовско, Шипковица, четириесетина припадници на АРМ од гарнизонот Тетово, заедно со локалното население работат на отстранување на последиците од поплавите.

ФОТО: 40 припадници на АРМ на помош во тетовско, се уште се трага по девојчето

Курир - 05.08.2015

Началникот на генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески денес заедно со заменикот на министерот за одбрана на Република Македонија, Иљми Селами, заменикот на командантот на Здружената Оперативна Команда, бригаден генерал Мухамет ...

Началникот на ГШ на АРМ Котески го посети тетовскиот регион

Сител - 05.08.2015

Началникот на генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески заедно со заменик министерот за одбрана Иљми Селами, заменик командантот на Здружената Оперативна Команда, бригаден генерал Мухамет Рацај и заменик командантот на 1.

Генерал-потполковник Котески го посети Тетово

Телеграф - 05.08.2015

Во текот на изминатите два дена во најзагрозеното подрачје во Тетово и Тетовско, четириесетина припадници на АРМ од гарнизонот Тетово, заедно со локалното население работат на отстранување на последиците од поплавите Началникот на генералштабот на ...

ЕВН Македонија ги санираше сите дефекти во поплавените региони и се вклучува во хуманитарните донации

Курир - 05.08.2015

Сите корисници од тетовскиот регион погоден од невремето имаат стабилно напојување со електрича енергија. Екипите на ЕВН Македонија успееа ги санираат сите дефектите. Надминат е проблемот и со најкритична трансформаторската станица во село Шипковица ...

ПО ДВА ДЕНА: Потрагата по девојчето во Тетово сè уште трае

Телеграф - 05.08.2015

Исчезнатото девојче додека траело невремето било во својот дом, а од полицијата велат дека можно е тоа да останало затрупано по големите наноси на земја Шестгодишното девојче што исчезна во поплавите во тетовското село Шипковица и по два дена сè ...

Во Тетово денеска и утре ден на жалост

Телеграф - 05.08.2015

Одлуката ја донесе вчера Советот на Општина Тетово по завчерашното силно невреме во Тетовско во кое починаа четири лица, едно девојче се води за исчезнато, а најмалку 11 се повредени Во Тетово денеска и утре е ден на жалост.

Тетово: кога природата враќа исто онака како што ја третираме

Глас на Америка - 05.08.2015

Стручњаците ги наведуваат масовната сеча на шумите, узурпацијата на речните корита и недостатокот на соодветна законска регулатива Со знамињата на половина копје на општинската зграда, Тетово денес жали за четирите жртви на завчерашното невреме.

Петта жртва на невремето во тетовско – пронајдено тело на маж

Нетпрес - 05.08.2015

Страшното невреме кое во понеделникот го зафати Тетово и тетовско зеде уште една жртва. Бројот на загинати во поплавите сега се искачи на пет. Вечерва околу 20 часот, на местото викано „Бродиште“ во атарот на село Г.Речица-тетовско е пронајдено ...

Ден на жалост во Тетово

Репортер - 05.08.2015

Во Тетово денеска и утре е ден на жалост. Одлуката ја донесе вчера Советот на Општина Тетово по завчерашното силно невреме во Тетовско во кое починаа четири лица, едно девојче се води за исчезнато, а најмалку 11 се повредени.

Ден на жалост во Тетово

Алфа - 05.08.2015

Во Тетово денеска и утре е ден на жалост.Одлуката ја донесе вчера Советот на Општина Тетово по завчерашното силно невреме во Тетовско во кое починаа четири лица, едно девојче се води за исчезнато, а најмалку 11 се повредени.

Ден на жалост во Тетово

Press24 - 05.08.2015

Во Тетово денеска и утре е ден на жалост. Одлуката ја донесе вчера Советот на Општина Тетово по завчерашното силно невреме во Тетовско во кое починаа четири лица, едно девојче се води за исчезнато, а најмалку 11 се повредени.

Ден на жалост во Тетово

Курир - 05.08.2015

Во Тетово денеска и утре е ден на жалост. Одлуката ја донесе вчера Советот на Општина Тетово по завчерашното силно невреме во Тетовско во кое починаа четири лица, едно девојче се води за исчезнато, а најмалку 11 се повредени, пренесе МИА.

Ден на жалост во Тетово

МРТ - 05.08.2015

Во невремето починаа Х.Ф. (83) и А.М. (14) од Шипковица, А.И. (7) од Тетово и Р.А. (15) од Шипковица. Причинета е и голема материјална штета на приватни и државни имоти, објекти, инфраструктура, земјоделски земјишта...

(ВИДЕО) Драма во Шипковица: Мајката на загинатото девојче префрлена во болница

Репортер - 05.08.2015

Пред камерите на Сител вчера попладнето во Шипковица, се одвиваше вистинска драма кога мајката на загинатото девојче на раце беше префрлена во најблиското возило за да и пружат медицинска помош во тетовската болница.

Потресно сведоштво за хоророт во Шипковица

Курир - 05.08.2015

Целиот прв кат од куќата на Хасип Амети во Шипковица е затрупан со над два метри нанос од песок и кал. Се копаше со багери, лопати, мотики и со голи раце, но до собата каде се претпоставува дека се наоѓа исчезнатото девојче, тешко можеше да се ...

Потресно сведоштво за хоророт во Шипковица

Репортер - 05.08.2015

Целиот прв кат од куќата на Хасип Амети во Шипковица е затрупан со над два метри нанос од песок и кал. Се копаше со багери, лопати, мотики и со голи раце, но до собата каде се претпоставува дека се наоѓа исчезнатото девојче, тешко можеше да се ...

ВИДЕО: Драма пред камерата на Сител во Шипковица

Press24 - 05.08.2015

Пред камерите на Сител попладнево во Шипковица, се одвиваше вистинска драма кога мајката на загинатото девојче на раце беше префрлена во најблиското возило за да и прижат медицинска помош во тетовската болница.

Сите куќи во Шипковица добија струја

Press24 - 05.08.2015

Од ЕВН информираат дека пред малку и третата трафостаница во Шипковица е оспособена и пуштена под напон. Со ова и преостанатите куќи кои вчера немаа струја денес добија ...

Во Тетово денеска и утре ден на жалост

МКД - 05.08.2015

Советот на општина Тетово вчера денешнит и утрешниот ден ги прогласи за ден на жалост по завчерашното силно невреме во Тетовско во кое загинаа четири лица, едно девојче се води за исчезнато, а најмалку 11 се повредени. Во невремето загинаа Х.Ф.

Среда и четврток се денови на жалост во Тетово

Макфакс - 05.08.2015

Во Тетово, денеска и утре, прогласени се за ден на жалост, по невремето поради кое загинаа четири лица, а едно девојче се води за исчезнато. Одлуката ја донесе Советот на Општина Тетово, по завчерашното силно невреме, проследено со дожд, ветар и ...

ФОТО: 40 припадници на АРМ на помош во тетовско - се уште се трага по девојчето

Press24 - 05.08.2015

Началникот на генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески денес заедно со заменикот на министерот за одбрана на Република Македонија, Иљми Селами, заменикот на командантот на Здружената Оперативна Команда, бригаден генерал Мухамет ...

Началникот на ГШ на АРМ во посета на поплавените подрачја во тетовско

Макфакс - 05.08.2015

Началникот на генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески, во среда ги посети загрозените подрачја во тетовско кои беа погодени од поплавите во понеделникот. Котески беше придружуван од заменикот на министерот за одбрана на Република ...

Потресни сведоштва на мештаните од Шипковица, кучиња трагачи се уште ја бараат малата Дрита

Алфа - 05.08.2015

-Баравме насекаде по течението на реката, 5 километри надоле баравме, детето го нема. Ќе провериме уште еднаш тука кај куќата, или во џамијата, или горе по улицата, не знам, детето никаде го нема, не можеме да го најдеме вели Сетиф Исмаили.

Ден на жалост во Тетово

А1 On - 05.08.2015

Во Тетово денеска и утре е ден на жалост. Одлуката ја донесе вчера Советот на Општина Тетово по завчерашното силно невреме во Тетовско во кое починаа четири лица, едно девојче се води за исчезнато, а најмалку 11 се повредени.

Сите куќи во Шипковица добија струја

Курир - 05.08.2015

Од ЕВН информираат дека пред малку и третата трафостаница во Шипковица е оспособена и пуштена под напон. Со ова и преостанатите куќи кои вчера немаа струја денес добија ...

Шипковица: Почна проценка на штетата, ни трага од исчезнатото девојче

МРТ - 05.08.2015

Во Тетово е ден на жалост. Знамињата се на половина копје. Се тагува по жртвите од невремето. Во Шипковица и Голема Речица се прави попис на уништените објекти... Втор ден по природната катастрофа, жителите на Шипковица се справуваат со одроните.

Кучиња трагачи ја бараат шестгодишната Дрита од Шипковица

Нова ТВ - 05.08.2015

Два дена безуспешно трае потрагата по телото на шестгодишната Дрита Амети од тетовска Шипковица која по катаклизмата во селото се води за исчезната. Во потрагата по девојчето во урнатините и калта вклучена е армијата со специјално обучени кучиња, но ...

Кучиња трагачи ја бараат 6- годишната Дрита од Шипковица

Репортер - 05.08.2015

Два дена безуспешно трае потрагата по телото на шестгодишната Дрита Амети од тетовска Шипковица која по поплавите пред два дена се води за исчезната. Во потрагата по девојчето вклучени е армијата со специјално обучени кучиња, но досега нема никаков ...

Се уште се трага по телата на исчезнатите девојче и старец

Вечер Прес - 05.08.2015

Тетово е во дводневна жалост. Сообраќајот во градот и околината е пред колапс, во погодените села Црвениот крст веќе почна достава на помош, отворени се линии за донација, а неколку стотини мештани ќе бидат евакуирани се додека не се исчистат ...

Од три деца во собата се спасило едно – се трага по исчезнато девојче во Шипковица

Република - 05.08.2015

Целиот прв кат од куќата на Хасип Амети во Шипковица е затрупан со над два метри нанос од песок и кал. Се копаше со багери, лопати, мотики и со голи раце, но до собата каде се претпоставува дека се наоѓа исчезнатото девојче, тешко можеше да се ...

40 припадници на АРМ на помош во тетовско, се уште се трага по девојчето

Пулс24 - 05.08.2015

Началникот на генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески денес заедно со заменикот на министерот за одбрана на Република Македонија, Иљми Селами, заменикот на командантот на Здружената Оперативна Команда, бригаден генерал Мухамет ...

ЕВН Македонија ги санираше и останатите дефекти во тетовскиот регион

Вечер Прес - 05.08.2015

Селата Вејце, Бродец, Бозовце, Вешала, Нераште и еден дел од с. Шипковица повторно имаат напојување со електрична енергија. Санирани се електричните столбови кои паднаа како резултат на силното невреме што го зафати тетовскиот регион во текот на ...

Началникот на ГШ во посета на поплавените подрачја

Вечер Прес - 05.08.2015

За време на посетата во Мала Речица и Шипковица се согледа состојбата на настраданите подрачја и можноста за ангажирање на дополнителни сили од АРМ за расчитување на штетите од поплавите Началникот на генералштабот на АРМ, генерал-потполковник ...

ЕВН Македонија ги санираше дефектиte во поплавените региони и се вклучува во хуманитарните донации

Република - 05.08.2015

Сите корисници од тетовскиот регион погоден од невремето имаат стабилно напојување со електрича енергија. Екипите на ЕВН Македонија успееа ги санираат сите дефектите. Надминат е проблемот и со најкритична трансформаторската станица во село Шипковица ...

Војниците на АРМ на помош, го бараат девојчето кое исчезна во поплавите во тетовско

Република - 05.08.2015

-Во текот на изминатите два дена во најзагрозеното подрачје во Тетово и тетовско, Шипковица, четириесетина припадници на АРМ од гарнизонот Тетово, заедно со локалното население работат на отстранување на последиците од поплавите.

Денеска и утре ден на жалост во Тетово

Република - 05.08.2015

Во Тетово денеска и утре е ден на жалост. Одлуката ја донесе вчера Советот на Општина Тетово по завчерашното силно невреме во Тетовско во кое починаа четири лица, едно девојче се води за исчезнато, а најмалку 11 се повредени.

Мајката на загинатото девојче од с. Шипковица итно беше префрлена во болница

Пулс24 - 05.08.2015

Мајката на девојчето кое загина во поплавите во Шипковица, вчера попладне на раце беше префрлена во најблиското возило за да ѝ се пружи медицинска помош во тетовската болница. Како што изјавија жителите за „Сител“, вчера беше погребано 14-годишното ...

Се расчистуваат блокираните патишта во тетовско

Точка - 05.08.2015

Дирекцијата за заштита и спасување денес информира дека се работи на расчистување на блокираните патишта во тетовско за да се обезбеди непречено движење. Патот кон село Шипковица е пробиен и во тек се активности за негово проширување.

Драма пред камерата на Сител: Мајката на загинатото девојче префрлена во болница

Денешен - 05.08.2015

Пред камерите на Сител вчера попладнето во Шипковица, се одвиваше вистинска драма кога мајката на загинатото девојче на раце беше префрлена во најблиското возило за да и пружат медицинска помош во тетовската болница.

ЕВН Македонија ги санира и преостанатите дефекти во кризните места во Тетовско

Локално - 05.08.2015

Селата Вејце, Бродец, Бозовце, Вешала, Нераште и еден дел од с. Шипковица повторно имаат напојување со електрична енергија. Санирани се електричните столбови кои паднаа како резултат на силното невреме што го зафати тетовскиот регион во текот на ...

Тетово жали

еМагазин - 05.08.2015

Советот на општина Тетово денешниот и утрешниот ден ги прогласи за Ден на жалост поради загинувањето на четири лица во невремето. Од невремето едно девојче се уште води за исчезнато, а десетици лица се повредени. Во невремето загинаа Х.Ф. (83) и А.М.

Драма пред камерата на Сител: Мајката на загинатото девојче префрлена во болница

Точка - 05.08.2015

Пред камерите на Сител вчера попладнето во Шипковица, се одвиваше вистинска драма кога мајката на загинатото девојче на раце беше префрлена во најблиското возило за да и пружат медицинска помош во тетовската болница.

Денеска и утре ден на жалост во Тетово

Вечер Прес - 05.08.2015

Во Тетово денеска и утре е ден на жалост. Одлуката ја донесе вчера Советот на Општина Тетово по завчерашното силно невреме во Тетовско во кое починаа четири лица, едно девојче се води за исчезнато, а најмалку 11 се повредени.

Среда и четврток се денови на жалост во Тетово

Точка - 05.08.2015

Во Тетово, денес и утре, прогласени се за денови на жалост, по невремето поради кое загинаа четири лица, а едно девојче се води за исчезнато. Одлуката ја донесе Советот на Општина Тетово, по завчерашното силно невреме, проследено со дожд, ветар и ...

Драма пред камерата на Сител: Мајката на загинатото девојче префрлена во болница

МК News - 05.08.2015

Пред камерите на Сител попладнево во Шипковица, се одвиваше вистинска драма кога мајката на загинатото девојче на раце беше префрлена во најблиското возило за да и прижат медицинска помош во тетовската болница.

Сите куќи во Шипковица добија струја

Вечер Прес - 05.08.2015

Со ова и преостанатите куќи кои вчера немаа струја денес добија напојување Од ЕВН информираат дека пред малку и третата трафостаница во Шипковица е оспособена и пуштена под напон. Со ова и преостанатите куќи кои вчера немаа струја денес добија ...

ЕВН Македонија ги санираше и останатите дефекти во кризните населени места во тетовскиот регион

еМагазин - 05.08.2015

Селата Вејце, Бродец, Бозовце, Вешала, Нераште и еден дел од с. Шипковица повторно имаат напојување со електрична енергија. Санирани се електричните столбови кои паднаа како резултат на силното невреме што го зафати тетовскиот регион во текот на ...

Прогласена е дводневна жалост во Тетово

Пулс24 - 05.08.2015

Во Тетово денеска и утре е ден на жалост. Одлуката ја донесе вчера Советот на Општина Тетово по завчерашното силно невреме во Тетовско во кое починаа четири лица, едно девојче се води за исчезнато, а најмалку 11 се повредени, пренесе МИА.

Катастрофата ја направија луѓето

Н.Македонија - 05.08.2015

Човечкиот фактор и негрижата се клучните причини за катастрофалните последици од вчерашните поплави во Тетовско. Затрупаните канали и корита, каде што реката Пена е претворена во градска депонија, масовната сеча на дрвја и несоодветна градба се само ...

Се уште се трага по девојчето во Тетово

Н.Македонија - 05.08.2015

Началникот на генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески денес заедно со заменикот на министерот за одбрана на Република Македонија, Иљми Селами, заменикот на командантот на Здружената Оперативна Команда, бригаден генерал Мухамет ...

Сите куќи во Шипковица добија струја

Н.Македонија - 05.08.2015

Од ЕВН информираат дека пред малку и третата трафостаница во Шипковица е оспособена и пуштена под напон. Со ова и преостанатите куќи кои вчера немаа струја денес добија ...

40 припадници на АРМ на помош во тетовско, се уште се трага по девојчето / фото

Lider - 05.08.2015

Началникот на генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески денес заедно со заменикот на министерот за одбрана на Република Македонија, Иљми Селами, заменикот на командантот на Здружената Оперативна Команда, бригаден генерал Мухамет ...

Денеска и утре ден на жалост во Тетово

Lider - 05.08.2015

Во Тетово денеска и утре е ден на жалост. Одлуката ја донесе вчера Советот на Општина Тетово по завчерашното силно невреме во Тетовско во кое починаа четири лица, едно девојче се води за исчезнато, а најмалку 11 се повредени.

Груевски: Ангажирани се сите институции за помош во Тетово

Алсат-М - 04.08.2015

Премиерот Никола Груевски синоќа итно отпатува во Тетово, откако градот беше зафатен од силно невреме. Тој ја посети Голема Речица, каде штетите од поплавите се огромни. Направи увид директно од терен, поразговара со надлежните и граѓаните, по што ...

Потврдена смртта на четири лица во Тетовско, едно девојче исчезнато

Канал5 - 04.08.2015

Тетово, 4 август 2015 (МИА) - Х.Ф. (83) и А.М. (14) од Шипковица, А.И. (7) од Тетово и Р.А. (15) од Шипковица се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи.

Владина седница за невремето, Груевски синоќа во Тетово

Утрински - 04.08.2015

Владата за денеска закажа седница на која ќе бидат разгледани состојбите по поплавите што ги предизвикаа вчерашните обилни врнежи во Тетово. Премиерот Никола Груевски синоќа итно отпатува во Тетово, откако градот беше зафатен од силно невреме.

Обновено - Потврдена смртта на четири лица во Тетовско, едно девојче исчезнато во силното невреме

Вест - 04.08.2015

Х.Ф. (83) и А.М. (14) од Шипковица, А.И. (7) од Тетово и Р.А. (15) од Шипковица се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи. Фото: Зоран Андонов Според портпаролот на СВР Тетово Марјан ...

Пет жртви од невремето во тетовскиот регион

Фокус - 04.08.2015

Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, телата на починатите се пронајдени, а како исчезнато се води шестгодишно девојче од Шипковица Тројца од Шипковица и седумгодишниот А.И. од Тетово се четирите жртви од вчерашното силно невреме во ...

Владата на вонредна седница ќе заседава за поплавите во Тетово, Битола, Прилеп

Фокус - 04.08.2015

Според првичните проценки, штетите од поплавите се најголеми во Шипковица Состојбите по поплавите што ги предизвикаа вчерашните обилни врнежи во полошкиот и пелагонискиот регион денеска ќе се разгледуваат на вонредна седница на Владата.

Пет жртви од кои четири деца и еден возрасен загинаа во пороите и свлечиштата во тетовско

Канал5 - 04.08.2015

Пет жртви од кои четири деца и еден возрасен загинаа во пороите и свлечиштата предизвикани од силното невреме проследено со пороен дожд и силен ветер што вчера попладне го зафати тетовско.

Четири жртви во Тетово, војници на АРМ трагаат по исчезнато лице

Deutsche Welle - 04.08.2015

Три од жртвите се деца. Војници ќе го пребаруваат теренот во Шипковица во потрага по исчезнато лице, за кое жителите стравуваат дека можеби се наоѓа под одроните, вели градоначалничката на Тетово.

Видео од силното невреме во Тетовско

Утрински - 04.08.2015

По синоќешното силно невреме тетовските улици осмнаа со рнати ѕидови, откорнати дрвја, свлечишта и одрони од кал, урнати ѕидови.. Потврдена е смртта на четири лица, а како исчезнато се води шестгодишно девојче од Шипковица.

Груевски во посета на семејствата на настраданите во Шипковица

Канал5 - 04.08.2015

Доцна синоќа Премиерот Никола Груевски се проби до тетовското село Шипковица , каде загинаа три деца и еден старец. Премиерот се сретна со селани , на кои им изрази сочуство за големата загуба.

ФОТО: Пустош од невремето во Тетовско

Алсат-М - 04.08.2015

Големото невреме во Тетовско зад себе остави вистински хаос. Досега е потврдена смртта на четири лица, од кои три деца и едно повозрасно лице. За исчезнато е пријавено едно шестгодишно девојче од Шипковица.

(ФОТО) Шипковица: Спасувачите трагаат по шестгодишно девојче под урнатините

Утрински - 04.08.2015

Во потрагата во тетовското село Шипковица, покрај стотици работници и механизација се вклучени и кучиња трагачи, но засега нема успех Купишта камења, урнатини, кал и откорнати дрвја останаа по силното невреме кое што вчеравечер во зафати Полошкиот ...

Потврдена смртта на четири лица во Тетовско

Утрински - 04.08.2015

Во текот на силното невреме, проследено со обилен дожд, електрични празнења и ветер, што вчера од 18 до 19 часот го зафати поширокиот тетовски регион, четири лица го загубија животот. Како што што соопшти МВР, станува збор за Хашим Ф.

Груевски ги посети жителите на Шипковица – вети итна санација и помош

Канал5 - 04.08.2015

По силното невреме во кое беа изгубени пет животи, од кои четири деца премиерот Никола Груевски синоќа веднаш излезе на терен меѓу жителите. Ги посети најпогодените населени места Шипковица, Голема и Мала Речица, се сретна со повредените и изрази ...

Војската и кучиња трагачи го пребаруваат тетовското село Шипковица

Канал5 - 04.08.2015

Македонските војници со помош на кучиња трагачи го пребаруваат теренот во тетовското село Шипковица по катаклизмичните поплави во обид да стигнат до телата на загинатите дечиња. Потврдена е смртта на четири деца од кои најмалото е на возраст од една ...

4 жртви, двајца исчезнати, над 70 повредени во невремето

Телма - 04.08.2015

Со раце и со алат, соселаните и роднините се обидуваат да дојдат до 6-годишната Дрита која е на листата исчезнати по катастрофалните поплави во тетовско. Сите претпоставуваат дека Дрита е во приземјето на куќата во планинското село Шипковица, но ...

ФОТО: Шара се истури врз Полог

Утрински - 04.08.2015

Свлечиштето усмрти четворица, од кои три деца, а по уште две лица се трага ТЕТОВО - Деноноќна потрага по шестгодишно девојче, подготовки за погреби и обиди да се санираат штетите од понеделничката катаклизма е денешната слика од полошкиот крај.

Четворица загинати во невремето во тетовско, по двајца се трага

Вест - 04.08.2015

Во силното невреме, проследено со обилен дожд, електрични празнења и ветер, кое го зафати поширокиот тетовски регион, четири лица го загубиле својот живот: Хашим Фазлиу (83), Аниса Мухареми (14) Ритан Амети (нецели 2 години) и Аријан Ислами (7).

Хаос во Тетово по вчерашните поројни дождови

24 Вести - 04.08.2015

Апокалипса во Тетово, жителите мобилизирани. Ова е сликата по вчерашните поплави и лизгања на земјиштето во тетовско. Механизација од багери и камиони од утрово ги расчистува големите камења и откорнатите дрвја расфрлани по улиците но и по домовите ...

Големи материјални штети од поплавите во Тетовско

Алсат-М - 04.08.2015

Водата која го поплави Тетово се повлече и ја покажа сета материјална штета која ја предизвика вчерашната катастрофа. Големи камења, дрва, подруми полни со вода, се гледаат во дел од населбите во Тетово, додека најкритична е ситуацијата во селото ...

Две дечиња од исто семејство меѓу загинатите во Тетовско

Алсат-М - 04.08.2015

Жителите на Шипковица се разбудија среде улица. Поплавите однесоа три жртви од ова село, меѓу кои едно дете од година и половина, додека за четвртата жртва се смета дека е се уште под урнатините. Над 20 куќи целосно се уништени.

Две лица се исчезнати по вчерашното невреме во Тетово

Фокус - 04.08.2015

Полицијата трага по шестгодишно девојче од Шипковица и по 61-годишен маж од село Лисец. Полицијата трага по шестгодишно девојче од Шипковица и по 61-годишен маж од село Лисец, по вчерашните поплави и одрони кои беа резултат на силното невреме, но и ...

Од три деца во собата, спасивме едно - Поројот ги затрупа Шипковица и Голема Речица

Вест - 04.08.2015

Екипи на Дирекцијата за спасување, на војската и локалното население неуморно копаа за да дојдат до просторијата во која се претпоставуваше дека се наоѓа телото на шестгодишното дете. Целиот прв кат од куќата на Хасип Амети во Шипковица е затрупан ...

Делегација од ИВЗ во посета на Шипковица

Алсат-М - 04.08.2015

Шипковица денеска ја посети и делегација на Исламската Верска заедница на Македонија предводена од поглаварот Сулејман Реџепи. Беше донесена и помош - пакети со храна. Во наредните две седници ИВЗ ќе собира средства во сите џамии во Македонија ...

Амети за миг изгубил две деца, едното едвај го спасиле

Дневник - 04.08.2015

Багери, спасувачи и кучиња-трагачи вчера цел ден се обидуваа да го најдат телото на шестгодишното девојче од шарпланинското село Шипковица за кое се претпоставуваше дека останало приклештено во купиштата кал, камења и дрвја во приземјето на ...

Потврдена смртта на четири лица во Тетовско

Телма - 04.08.2015

Х.Ф. (83) и А.М. (14) од Шипковица, А.И. (7) од Тетово и Р.А. (15) од Шипковица се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи. Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, телата на ...

Санирана оштетената електродистрибутивна мрежа во Тетовско

Утрински - 04.08.2015

Екипите на ЕВН Македонија ја санираа оштетената мрежа во Тетовско, како последица од силното невреме кое вчера го зафати регионот. Вонредно силните врнежи и ветрот предизвикаа значителни оштетувања на електродистрибутивната мрежа, а со тоа и прекини ...

ЕВН ја санираше оштетената мрежа во Тетовско

Алсат-М - 04.08.2015

Екипите на ЕВН Македонија ја санираа оштетената мрежа во тетовскиот регион кој во текот на на вчерашниот ден го зафати силно невреме. Вонредно силните врнежи и ветрот предизвикаа значителни оштетувања на електродистрибутивната мрежа, а со тоа и ...

Санирана оштетената електродистрибутивна мрежа во Тетовско

Канал5 - 04.08.2015

Селата Вејце, Бродец, Бозовце, Вешала, Нераште и еден дел од село Шипковица повторно имаат напојување со електрична енергија. Санирани се електричните столбови кои паднаа како резултат на силното невреме што го зафати тетовскиот регион во текот на ...

Владина седница за поплавите во Тетово

Канал5 - 04.08.2015

Владата за денеска закажа седница на која ќе бидат разгледани состојбите по поплавите што ги предизвикаа вчерашните обилни врнежи во Тетово. Како што соопшти доцна синоќа премиерот Никола Груевски кој итно го посети Тетово, ќе се утврдуваат ...

Потврдена смртта на четири лица во Тетовско од невремето, едно девојче исчезнато

24 Вести - 04.08.2015

Х.Ф. (83) и А.М. (14) од Шипковица, А.И. (7) од Тетово и Р.А. (15) од Шипковица се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи. Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, телата на ...

Владина седница за поплавите во Тетовско

24 Вести - 04.08.2015

Владата за денеска закажа седница на која ќе бидат разгледани состојбите по поплавите што ги предизвикаа вчерашните обилни врнежи во Тетовско. Како што изјави доцна синоќа премиерот Никола Груевски кој итно го посети Тетово, ќе се утврдуваат ...

Потврдена смртта на четири лица во Тетовско

Алсат-М - 04.08.2015

Х.Ф. (83) и А.М. (14) од Шипковица, А.И. (7) од Тетово и Р.А. (15) од Шипковица се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи. Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, телата на ...

Јолевски: Војската е на терен во тетовско - испратени и кучиња трагачи

Press24 - 04.08.2015

Војниците на Македонската Армија од рано утрово се на терен во најпогодените тетовски региони и им помагаат на граѓаните. Министерот за одбрана Зоран Јолевски за Press24 вели дека работата оди споро бидејќи условите се лоши „Како што побараа ...

ШИПКОВИЦА: Спасувачки екипи се обидуваат да извлечат удавено дете

Телеграф - 04.08.2015

Како што јавува репортерот на Телеграф.мк од терен, спасувачките екипи ги пребаруваат подрумските простории, засилени со армиски кучиња Екипите на дирекцијата за заштита и спасување во моментов расчистува една од куќите, која е лоцирана во горниот ...

Груевски: Правиме сé што е во наша моќ, мобилизирани се сите институции

Курир - 04.08.2015

Правиме се што е во наша моќ да помогнеме на луѓето во погодените места, мобилизирани се сите можни институции, изјави вечерва премиерот Никола Груевски од Tетово, каде допатува одма по силното невреме кое денеска го зафати полошкиот регион и кое ...

Потрагата и штетите во Тетовско (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 04.08.2015

Продолжува потрагата по двегодишното дете за кое се претпоставува дека исчезнало во дворот од куќата каде си играло кога се случи невремето во Тетовско, вчера попладне. Екипите на Дирекцијата за спасување и жителите на селото Шипковица од рано ...

НЕВРЕМЕ ТЕТОВСКО: Најмалата жртва има само една и пол година

Телеграф - 04.08.2015

Полицијата засега потврдува, као што веќе информиравме, дека во невремето загинале четири лица Постар маж на возраст од 83 години, Хашим Ф., четиринаесетгодишно девојче А.М. од Шипковица, едно дете на возраст од седум години од Тетово и бебе кое ...

Груевски: Правиме се’ да им помогнеме на поплвените

Нетпрес - 04.08.2015

Правиме се’ што е во наша моќ да помогнеме на луѓето во погодените места, мобилизирани се сите можни институции, изјави синоќа премиерот Никола Груевски од Tетово, каде што во невремето загинаа пет лица, десетици се повредени и направена е голема ...

ЕВН: За три часа Шипковица ќе добие струја

Press24 - 04.08.2015

Нерешта ќе добие струја за 1 час, а корисниците во Шипковица за околу 3 часа, информираат од ЕВН Македонија. Од компанијата додаваат дека нивните екипи се на терен и работат на санација на дефектите предизвикани од вчерашното невреме во тетовскиот ...

Двајца исчезнати во тетовско

Нова ТВ - 04.08.2015

Надлежните трагаат по исчезнатите тела на 61 годишниот старец од тетовското село Лисец, кој бил пријавен за исчезнат утринава, како и шестогодишно девојче од Шипковица кои најверојатно се настрадани во вчерашното невреме кои го зафати тетовскиот ...

Вината за поплавата надлежните ja префрлија на граѓаните

А1 On - 04.08.2015

Според државните институции причина за поплавата во Тетово во текот на вчерашното невреме се неичистените корита, полни со отпад и градежен шут. Во поплавите и свлечиштата што се појавија во тетовскиот регион загинаа неколку животи, а бројот на ...

Потврдени четири жртви во тетовско, едно девојче исчезнато

Кајгана - 04.08.2015

Официјално потврдена e смртта на четири лица, меѓу кои три деца, кои загинаа во невремето што го зафати тетовскиот регион вчера вечерта. Шестгодишно девојче од Шипковица се води како исчезнато, а според неофицијални информации има уште исчезнати ...

Поплавите го опустошија тетовско

Р.С.Европа - 04.08.2015

Со огин и со вода нема играчка, велат жителите на тетовска Мала Речица. Сепак, освен во природната катастрофа, прстот го вперуваат и во властите. Пустош во тетовско по вчерашното невреме кое одзема четири животи, а по двајца луѓе сé уште се трага.

Исчезна уште едно лице во невремето во тетовско

Нетпрес - 04.08.2015

Сеуште се трага по шестгодишното девојче кое исчезна вчера во невремето што го зафати ттеовскиот регион, а утрово исчезна 61-годишен маж Р.Ј. од тетовското село Лисец. Според официјани информаии од МВР , по вчерашното невреме проследено со обилен ...

Големо невреме во тетовско со жртви и повредени

Глас на Америка - 04.08.2015

Од Тетовска болница потврдуваат дека досега се регистрирани 4 жртви, а 16 побарале помош директно во болницата, додека на терен екипите пружиле помош на повеќе од 30 лица Три деца на возраст од 7, 14 и 15 годишна возраст и 83- годишен жител на ...

Груевски: Ангажирани се сите институции за помош во Тетово

Сител - 04.08.2015

Премиерот Никола Груевски синоќа итно отпатува во Тетово, откако градот беше зафатен од силно невреме. Тој ја посети Голема Речица, каде штетите од поплавите се огромни. Направи увид директно од терен, поразговара со надлежните и граѓаните, по што ...

Градежниот шут во речните корита причина за поплавите во Тетово

Кирилица - 04.08.2015

Градежниот шут што со години се фрла и складира на Шар Планина е причина за смртта на жителите од подшарпланиските села по вчерашното невреме, тврдат мештаните на Мала Речица. „Со години се трупа градежен шут на планината.

Оштетената мрежа на ЕВН Македонија во тетовскиот регион е санирана

Макфакс - 04.08.2015

Екипите на ЕВН Македонија во вторник ја санираа оштетената мрежа во тетовскиот регион кој во понеделникот попладнето го зафати силно невреме. Вонредно силните врнежи и ветрот предизвикаа значителни оштетувања на електродистрибутивната мрежа, а со ...

ВИДЕО: Груевски во Шипковица - што побараа граѓаните од него

Press24 - 04.08.2015

Премиерот Никола Груевски синоќа итно отпатува во Тетово откако градот беше погоден од силно невреме со катастрофални последици. Тој направи увид на терен, разговараше со надлежните и граѓаните, ги посети повредените и изрази сочувство на ...

Санирана оштетената електродистрибутивна мрежа во Тетовско

Press24 - 04.08.2015

Екипите на ЕВН Македонија ја санираа оштетената мрежа во Тетовско, како последица од силното невреме кое вчера го зафати регионот. Вонредно силните врнежи и ветрот предизвикаа значителни оштетувања на електродистрибутивната мрежа, а со тоа и прекини ...

113 лица евакуирани од Шипковица, целосно уништени 20 куќи

Курир - 04.08.2015

Тетовското село Шипковица е најпогодено од силните врнежи кои доведоа до поплави. До сега Ургентниот штаб на општина Тетово, констатирал три смртни случаи, додека едно лице се уште се води за исчезнато бидејќи телото не е пронајдено.

Шипковица заробена во наноси од кал, камења и песок

Алфа - 04.08.2015

Дождот почнал да паѓа околу 16 часот и само за четириесетина минути како целата планина да се симнала во селото. Шипковица вчера доживеа вистинска катаклизма. Заглавени возила во кал, земјоделски машини, дрвја и смрзнати поглед на мештаните кои и ...

МВР: Четири лица загинаа во Тетовско, едно девојче исчезна

МКД - 04.08.2015

Х.Ф. (83), А.М. (14) и Р.А. (15) од Шипковица и А.И. (7) од Тетово се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, информираат од полицијата. Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, телата на починатите се пронајдени, а како ...

Потокот за миг донесе лавина земја и затрупа четири жртви во Шипковица

+инфо - 04.08.2015

Без струја и вода, со затрупани улици и куќи и со загрижени луѓе. Вака денеска изгледаше Шипковица, петнаесетина часа по силното невреме што го зафати ова тетовско село. Дел од локалните жители помагаа во расчистување на надојдената земја, додека ...

Уште ноќта настраданото подрачје и домот на жртвите го посети премиерот Никола Груевски

Сител - 04.08.2015

Поројниот дожд и прекинатите телефонски врски биле предвесник на лошите вести за семејството од Шипковица кое синоќа остана без двете деца. Доцна синоќа во својот дом го примија премиерот Груевски и му раскажаа за големата трагедија.

Пет жртви и 11 повредени во невремето во Тетовско

Кајгана - 04.08.2015

Пет лица, од кои две се деца ги загубија животите, а уште 11 други се повредени во невремето што вчера го зафати Тетово и регионот во вечерните часови, соопштија од Клиничкиот центар Тетово.

Улиците во Мала речица се претворени во голема река

Р.С.Европа - 04.08.2015

По вчерашното големо невреме што го зафати тетовско, претпладнево во едно од најпогодените села Мала речица улиците се неопроодни и затрупани со камења големи дури и до еден метар кубен, jaвува нашиот новинар од теренот.

Шипковица во тага, штетите непроценливи

МРТ - 04.08.2015

Поплавите го опустошија Тетовско. Штетите се непроценливи. Четворица загинаа, меѓу кои три деца на возраст од 7, 14 и 15 години. Двајца се водат како исчезнати – шестгодишно девојче од Шипковица и 61 годишен жители на селото Лисец.

ПО ПОПЛАВИТЕ ВО ТЕТОВО: Груевски најави помош за жителите

Телеграф - 04.08.2015

Премиерот го посети Тетово по поплавите што вчера попладне го зафатија градот, а во кои загинаа пет лица, меѓу кои две се деца Владата за денеска закажа седница на која ќе бидат разгледани состојбите по поплавите што ги предизвикаа вчерашните обилни ...

Премиерот Груевски меѓу настраданите, вети помош и изрази сочувство за загинатите

Алфа - 04.08.2015

Во тешката ноќ Тетовци добија ветување, лично од премиерот дека ќе добијат помош. По силното невреме што го зафати градот, Груевски итно допатува во тетовско. Успеа да се пробие меѓу тешко достапните предели и да стигне до најпогодените села.

Чавков: Ситуацијата во тетовско е исклучително тешка

Курир - 04.08.2015

Министерот за внатрешни работи Мирко Чавков синоќа заедно со премиерот Никола Груевски, потретседателот на Владата, Владимир Пешевски и министерот за одбрана Зоран Јолевски го посетија тетовскиот регион по катастрофалните поплави.

ВИДЕО: Груевски на средба на месниот кризен штаб во Шипковица

Курир - 04.08.2015

Премиерот Никола Груевски синоќа итно отпатува во Тетово откако градот беше погоден од силно невреме со катастрофални последици. Тој направи увид на терен, разговараше со надлежните и граѓаните, ги посети повредените и изрази сочувство на ...

Премиерот Груевски на средба на месниот кризен штаб во Шипковица

Сител - 04.08.2015

Премиерот Никола Груевски синоќа итно отпатува во Тетово откако градот беше погоден од силно невреме со катастрофални последици. Тој направи увид на терен, разговараше со надлежните и граѓаните, ги посети повредените и изрази сочувство на ...

Огромни штети во Тетово-утре и задутре локалната власт ги прогласи за денови на жалост

Алфа - 04.08.2015

Не само Шипковица, речиси идентични се сликите и во Голема Речица, Тетово и неговата околина каде надојдените води од Пена предизвикаа огромни штети и однесоа еден живот. Тетовчани цела ноќе се бореа за да спасат што можат, водата во меѓувреме се ...

ЖИТЕЛИ НА ШИПКОВИЦА: Фрлањето ѓубре насекаде, ни ја донесе поплавата

Телеграф - 04.08.2015

Речиси сите од селото ѓубрето го фрлаат по околните канали кои се преполни со смет. Покрај тоа, постојаното сечење на дрвјата на Шара придонесе водата полесно да слегува надолу кон селата - коментираат жителите на селото Човечкиот фактор има голема ...

Силно невреме во Тетовско, петмина загинати од свлечишта и порои

Сител - 04.08.2015

Четири деца се загинати од свлечишта при силното невреме што вчера го зафати тетовскиот регион. Според СВР Тетово, во двор од куќа во Голема Речица поплавата донела безживотно тело на дете од околу 10 години.

Санирана оштетената електродистрибутивна мрежа во Тетовско

Алфа - 04.08.2015

Селата Вејце, Бродец, Бозовце, Вешала, Нераште и еден дел од село Шипковица повторно имаат напојување со електрична енергија. Санирани се електричните столбови кои паднаа како резултат на силното невреме што го зафати тетовскиот регион во текот на ...

Нова во Шипковица Борба со невремето, кое однесе неколку човечки животи

Нова ТВ - 04.08.2015

Неколку семејства од Шипковица ги напуштаат своите домови, каде нема никакви услови за живот. Големите наноси од камења земја и дрвја, кои се струполија во Шипковица по големото невреме затрупаа неколку куќи во селото, каде мртви беа пронајдени 2 ...

Тешки последици и најмалку 4 жртви во тетовскиот крај

Сител - 04.08.2015

Екипата на ТВ Сител во живо известуваше за состојбата од тетовското село Шипковица кое беше најпогодено од вчерашното невреме. Девојчето Дрита од вчера се води исчезната и досега не е ...

Македонија: Шипковица најтешко погодена од невремето

Глас на Америка - 04.08.2015

Невремето траело три часа, по што десет куќи биле срамнети со земја, а се` уште се трага по исчезнатите. Одрони, делови од покриви, дрвја, градежен шут, и неколку сантиметри густа кал и многу вода.

Драма во Шипковица: Мајката на загинатото девојче префрлена во болница

Сител - 04.08.2015

Пред камерите на Сител попладнево во Шипковица, се одвиваше вистинска драма кога мајката на загинатото девојче на раце беше префрлена во најблиското возило за да и прижат медицинска помош во тетовската болница.

ИВЗ подели пакети со храна во Шипковица

Репортер - 04.08.2015

Во селото Шипковица, во текот на попладневните часови, беше и делегација од Исламската верска заедница на Македонија, предводена од претседателот Сулејман Реџепи, информираат од албанските медиуми во Македонија.

Премиерот лично му изрази сочуство таткото на загинатото девојче во Шипковица

Сител - 04.08.2015

Премиерот Никола Груевски ноќеска го посети семејството на загинатото девојче. Лично му изрази сочуство на таткото и дедото на ...

Јолевски: Војската е на терен во тетовско - испратени и кучиња трагачи

Курир - 04.08.2015

Војниците на Македонската Армија од рано утрово се на терен во најпогодените тетовски региони и им помагаат на граѓаните. Министерот за одбрана Зоран Јолевски за Press24 вели дека работата оди споро бидејќи условите се лоши -Како што побараа ...

Јолевски: Војската е на терен во тетовско - испратени и кучиња трагачи

Сител - 04.08.2015

Војниците на Македонската Армија од рано утрово се на терен во најпогодените тетовски региони и им помагаат на граѓаните. Министерот за одбрана Зоран Јолевски вели дека работата оди споро бидејќи условите се лоши.

ТРАГЕДИЈА: Братче и сестричка настрадале во Шипковица

Press24 - 04.08.2015

Братче и сестричка од Шипковица настрадале во поплавите додека биле во приземјето на семејната куќа. Едно ипол годишното братче починало, додека по шестгодишната сестричка се’ уште се трага.

(ОБНОВЕНО) Братче и сестричка настрадаа во поплавите во Шипковица

Репортер - 04.08.2015

Братче и сестричка од Шипковица настрадале во поплавите додека биле во приземјето на семејната куќа. Едно ипол годишното братче починало, додека по шестгодишната сестричка се’ уште се трага.

Уште едно лице се води за исчезнато во тетовско

Курир - 04.08.2015

Шеесет и едно годишниот маж Р.Ј. од тетовското село Лисец од утрово се води како исчезнат по вчерашните катастрофални поплави кои ги зафатија Тетово и тетовско. Се уште се трага по девојчето на возраст од околу шест години.

Уште едно лице се води за исчезнато во Tетовско

Press24 - 04.08.2015

Шеесет и едно годишниот маж Р.Ј. од тетовското село Лисец од утрово се води како исчезнат по вчерашните катастрофални поплави кои ги зафатија Тетово и тетовско. Се уште се трага по девојчето на возраст од околу шест години.

Братчето настрадало, сестричката исчезнала во поплавите во Шипковица

МКД - 04.08.2015

Братче и сестричка од Шипковица додека биле во приземјето на семејната куќа настрадале во поплавите што го зафатија тетовскиот регион. Едно и полгодишното братче починало, додека по шестгодишната сестричка сè уште се трага.

МВР: Четири лица мртви, две исчезнати, 11 повредени во вчерашното невреме во Тетовско

МКД - 04.08.2015

На 3 август во текот на силното невреме, проследено со обилен дожд, електрични празнења и ветер, што од 18 до 19 часот го зафати поширокиот тетовски регион, четири лица го загубиле својот живот: Хашим Ф.(83) од Шипковица, А.М.

МВР ги објави идентитетот на жртвите, се трага по уште две лица

+инфо - 04.08.2015

Полицијата го објави идентитетот на жртвите кои вчера настрадаа од поплавите во Тетовско. Во текот на силното невреме, проследено со обилен дожд, електрични празнења и ветер, што од 18 до 19 часот го зафати поширокиот тетовски регион, четири лица го ...

Во Тетово се трага по 6-годишно девојче и 61-годишен маж

А1 On - 04.08.2015

Во текот на силното невреме, проследено со обилен дожд, електрични празнења и ветер, што од 18 до 19 часот го зафати поширокиот тетовски регион, четири лица го загубиле својот живот, а се уште се трага по едно девојче на возраст од околу 6 години од ...

ЕВН ја санираше штетата во Тетовско

+инфо - 04.08.2015

Екипите на ЕВН Македонија ја санираа оштетената мрежа во тетовскиот регион кој во текот на на вчерашниот ден го зафати силно невреме. Вонредно силните врнежи и ветрот предизвикаа значителни оштетувања на електродистрибутивната мрежа, а со тоа и ...

Санирана оштетената електродистрибутивна мрежа во Тетовско

Телеграф - 04.08.2015

Вонредно силните врнежи и ветрот предизвикаа значителни оштетувања на електродистрибутивната мрежа, а со тоа и прекини во снабдувањето на електричната енергија Екипите на „ЕВН Македонија“ ја санираа оштетената мрежа во Тетовско, како последица од ...

ИЗВЕШТАЈ: Каква е состојбата на критичните зони во Тетово?

Press24 - 04.08.2015

Ургентниот штаб формиран од страна на општина Тетово, претставниците на Дирекцијата за заштита и спасување, Армијата на РМ, Секторот за внатрешни работи –Тетово и претставници од локалните заедници погодени од поплавите, денес реализираа средба каде ...

ЕВН ја санираше оштетената мрежа во тетовско

Курир - 04.08.2015

Екипите на ЕВН Македонија ја санираа оштетената мрежа во тетовско, како последица од силното невреме кое вчера го зафати регионот, пренесе МИА. Вонредно силните врнежи и ветрот предизвикаа значителни оштетувања на електродистрибутивната мрежа, а со ...

Санирана оштетената електродистрибутивна мрежа во Тетовско

МРТ - 04.08.2015

Поради невремето, голем број електрични столбовите беа паднати, електричните кабли искинати, а без електрична енергија останаа селата: Шипковица, Вејце, Бродец, Бозовце, Вешала, Нераште...

Се расчистуваат блокираните патишта во тетовско

Нетпрес - 04.08.2015

Дирекцијата за заштита и спасување денес информира дека се работи на расчистување на блокираните патишта во тетовско за да се обезбеди непречено движење. Патот кон село Шипковица е пробиен и во тек се активности за негово проширување.

Ужасна глетка во Шипковица - 113 лица евакуирани и целосно уништени 20 куќи

Press24 - 04.08.2015

Тетовското село Шипковица е најпогодено од силните врнежи кои доведоа до поплави. До сега Ургентниот штаб на општина Тетово, констатирал три смртни случаи, додека едно лице се уште се води за исчезнато бидејќи телото не е пронајдено.

113 лица евакуирани и целосно уништени 20 куќи - Ова е епилогот од невремето во Шипковица

Сител - 04.08.2015

Тетовското село Шипковица е најпогодено од силните врнежи кои доведоа до поплави. До сега Ургентниот штаб на општина Тетово, констатирал три смртни случаи, додека едно лице се уште се води за исчезнато бидејќи телото не е пронајдено.

Владина седница за поплавите во Тетово

Сител - 04.08.2015

Владата за денеска закажа седница на која ќе бидат разгледани состојбите по поплавите што ги предизвикаа вчерашните обилни врнежи во Тетово. Како што соопшти доцна синоќа премиерот Никола Груевски кој итно го посети Тетово, ќе се утврдуваат ...

Вонредна владина седница за помош за Тетово по стихијното невреме

Кајгана - 04.08.2015

Портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев информираше дека за деенска е закажана владина седница по повод предизвиканите поплави од обилните врнежи, на која ќе се разгледаат состојбите и ќе утврдуваат понатамошните активности и пред се помошта за ...

Груевски: Ангажирани се сите институции за помош во Тетово

Press24 - 04.08.2015

Премиерот Никола Груевски синоќа итно отпатува во Тетово, откако градот беше зафатен од силно невреме. Тој ја посети Голема Речица, каде штетите од поплавите се огромни. Направи увид директно од терен, поразговара со надлежните и граѓаните, по што ...

Санирана оштетената електродистрибутивна мрежа во Тетовско

Сител - 04.08.2015

Селата Вејце, Бродец, Бозовце, Вешала, Нераште и еден дел од село Шипковица повторно имаат напојување со електрична енергија. Санирани се електричните столбови кои паднаа како резултат на силното невреме што го зафати тетовскиот регион во текот на ...

Санирана оштетената електродистрибутивна мрежа во тетовско

Курир - 04.08.2015

Селата Вејце, Бродец, Бозовце, Вешала, Нераште и еден дел од село Шипковица повторно имаат напојување со електрична енергија. Санирани се електричните столбови кои паднаа како резултат на силното невреме што го зафати тетовскиот регион во текот на ...

Поплавените села во тетовско повторно имаат електрична енергија

Нетпрес - 04.08.2015

Жителите на Вејце, Бродец, Бозовце, Вешала, Нераште и еден дел од село Шипковица повторно имаат електрична енергија . Електричните столбови кои вчера паднаа како резултат на силното невреме што го зафати градот тетовско се санирани, соопштуваат од ...

Санирана оштетената електродистрибутивна мрежа во Тетовско

Репортер - 04.08.2015

– Селата Вејце, Бродец, Бозовце, Вешала, Нераште и еден дел од село Шипковица повторно имаат напојување со електрична енергија. Санирани се електричните столбови кои паднаа како резултат на силното невреме што го зафати тетовскиот регион во текот на ...

ЕВН Македонија ги санира и преостанатите дефекти во кризните места во Тетовско

+инфо - 04.08.2015

Селата Вејце, Бродец, Бозовце, Вешала, Нераште и еден дел од с. Шипковица повторно имаат напојување со електрична енергија. Санирани се електричните столбови кои паднаа како резултат на силното невреме што го зафати тетовскиот регион во текот на ...

Во тетовско повторно има струја, санирани електричните столбови

Телеграф - 04.08.2015

Обилните врнежи и силни ветришта кои го зафатија тетовскиот регион предизвика големи штети на електродистрибутивната мрежа и оставија голем број корисници привремено без напојување со електрична енергија Селата Вејце, Бродец, Бозовце, Вешала, ...

Драма пред камерата на Сител: Мајката на загинатото девојче префрлена во болница

Курир - 04.08.2015

Пред камерите на Сител попладнево во Шипковица, се одвиваше вистинска драма кога мајката на загинатото девојче на раце беше префрлена во најблиското возило за да и прижат медицинска помош во тетовската болница.

Итна владина седница за поплавите во Тетово

Press24 - 04.08.2015

Владата за денеска закажа седница на која ќе бидат разгледани состојбите по поплавите што ги предизвикаа вчерашните обилни врнежи во Тетово. Како што соопшти доцна синоќа премиерот Никола Груевски кој итно го посети Тетово, ќе се утврдуваат ...

Владина седница за поплавите во Тетово

Алфа - 04.08.2015

Според првичните проценки, штетите од поплавите се најголеми во Шипковица. Сосотојбата е лоша и во Голема Речица каде дошло до излевање на реката од надојдените води, а има и информации за жртви.

Владата денес ќе ги разгледува состојбите со катастрофалните поплави

Курир - 04.08.2015

Владата за денеска закажа седница на која ќе бидат разгледани состојбите по поплавите што ги предизвикаа вчерашните обилни врнежи во Тетово. Како што соопшти доцна синоќа премиерот Никола Груевски кој итно го посети Тетово, ќе се утврдуваат ...

СОЛЗИ И НЕВЕРУВАЊЕ ВО ТЕТОВО: 14-годишно девојче и 10-годишно момче-првите жртви на невремето во Тетово

Репортер - 04.08.2015

Безживотното тело на 10-годишно момче испливало во надојдената вода во куќа во Голема речица, а девојче од четиринаесет години е донесено во безживотна состојба во тетовската клиничка болница по денешното невреме, информираат од СВР-Тетово.

Трагичен биланс од невремето во Тетово- 5 мртви, 11 повредени лица

Курир - 04.08.2015

Пет жртви од кои три возрасни лица и две деца го загубија животот во силното невреме кое го зафати Тетово и околните села, според извори од Клиничкиот Центар Тетово. Отаму и информацијата за 11 повредени лица, од кои едно потешко.

(ГАЛЕРИЈА) Цел рид се срушил врз Мала Речица

Репортер - 04.08.2015

Невремето кое ја зафати Македонија денес попладне нанесе големи материјални но и човечки жртви. Најсилниот удар од невремето беше почувствуван во Тетово и тетовско, каде пет лица ги загубија животите поради свлечиште во Мала Речица и Шипковица.

Потврдена смртта на четири лица во Тетовско, едно девојче исчезнато

А1 On - 04.08.2015

Х.Ф. (83), А.М. (14) и Р.А. (1,5) од Шипковица, како и А.И. (7) од Тетово се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи. Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, телата на ...

Трагичен биланс во Тетово- 5 мртви, 11 повредени лица

Репортер - 04.08.2015

Пет жртви од кои три возрасни лица и две деца го загубија животот во силното невреме кое го зафати Тетово и околните села, според извори од Клиничкиот Центар Тетово. Отаму и информацијата за 11 повредени лица, од кои едно потешко.

Груевски ги посети повредените во тетовската градска болница

Press24 - 04.08.2015

Премиерот Никола Груевски вечерва итно отпатува во Тетово откако градот беше зафатен од силно невреме. Премиерот ја посети Голема Речица каде штетите од поплавите се огромни. Тој излезе да направи увид директно од терен, поразговара со надлежните и ...

Тетово во црно: Потврдена смртта на четири лица, меѓу нив дете - едно девојче исчезнато

Press24 - 04.08.2015

Х.Ф. (83) и А.М. (14) од Шипковица, А.И. (7) од Тетово и Р.А. (15) од Шипковица се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи. Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, телата на ...

Црн биланс од поплавите во тетово: 5 лица загинаа 11 се повредени

Press24 - 04.08.2015

Пет жртви од кои три возрасни лица и две деца го загубија животот во силното невреме кое го зафати Тетово и околните села, според извори од Клиничкиот Центар Тетово. Отаму и информацијата за 11 повредени лица, од кои едно потешко.

Познат идентитетот на жртвите од Тетово

Курир - 04.08.2015

Х.Ф. (83), А.М. (14) и Р.А. (1,5) од Шипковица, како и А.И. (7) од Тетово се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи. Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, телата на ...

Потврдена смртта на четири лица во Тетовско, едно девојче исчезнато

Репортер - 04.08.2015

Х.Ф. (83) и А.М. (14) од Шипковица, А.И. (7) од Тетово и Р.А. (15) од Шипковица се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи. Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, телата на ...

Владина седница за поплавите во Тетово

Репортер - 04.08.2015

Владата за денеска закажа седница на која ќе бидат разгледани состојбите по поплавите што ги предизвикаа вчерашните обилни врнежи во Тетово. Како што соопшти доцна синоќа премиерот Никола Груевски кој итно го посети Тетово, ќе се утврдуваат ...

Груевски: Ангажирани се сите институции за помош во Тетово

Репортер - 04.08.2015

Премиерот Никола Груевски синоќа итно отпатува во Тетово, откако градот беше зафатен од силно невреме. Тој ја посети Голема Речица, каде штетите од поплавите се огромни. Направи увид директно од терен, поразговара со надлежните и граѓаните, по што ...

ПОТВРДЕНО: Три деца и еден возрасен загинаа во поплавите во Тетово

Телеграф - 04.08.2015

Во поплавите загинаа три деца и еден возрасен, а полицијата трага по едно шестгодишно дете Четири лица, меѓу кои три се деца, го загубија животот во поплавите што вчера го зафати Тетово. Полицијата соопшти дека се трага по исчезнато шестгодишно дете.

Три деца загинаа во полавите, шестгодишно девојче исчезнато

+инфо - 04.08.2015

Х.Ф. (83), А.М. (14) и Р.А. (1,5) од Шипковица, како и А.И. (7) од Тетово се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи. Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, телата на ...

Груевски во Тетово – Бројот на жртви се зголемува

Нетпрес - 04.08.2015

Премиерот Никола Груевски вечерва се упати кон Тетово каде што попладнево имаше невреме со обилен дожд, во кое за несреќа починаа петмина , а повеќемина се повредени, според последните информации.

Груевски ги посети повредените во тетовската градска болница

Курир - 04.08.2015

Премиерот Никола Груевски вечерва итно отпатува во Тетово откако градот беше зафатен од силно невреме. Премиерот ја посети Голема Речица каде штетите од поплавите се огромни. Тој излезе да направи увид директно од терен, поразговара со надлежните и ...

Груевски од Тетово: Правиме се што можеме - мобилизирани се сите институции

Press24 - 04.08.2015

Правиме се што е во наша моќ да помогнеме на луѓето во погодените места, мобилизирани се сите можни институции, изјави вечерва премиерот Никола Груевски од Tетово, каде допатува одма по силното невреме кое денеска го зафати полошкиот регион и кое ...

Загинати и повредени од невремето во Тетовско

Р.С.Европа - 04.08.2015

Од свлечишта при силното невреме што вчера попладнего зафати тетовскиот регион има загинати и повредени. Според СВР Тетово, во двор од куќа во Голема Речица поплавата донела безживотно тело на дете од околу 10 години.

Пет жртви и 11 повредени во невремето во Тетовско

Макфакс - 04.08.2015

Пет лица, од кои две се деца ги загубија животите, а уште 11 други се повредени во невремето што го зафати Тетово и регионот во понеделникот во вечерните часови, соопштија од Клиничкиот центар Тетово.

Вонредна владина седница за помош за Тетово по стихијното невреме

Макфакс - 04.08.2015

Портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев информираше дека во вторникот е закажа владина седница по повод предизвиканите поплави од обилните врнежи, на која ќе се разгледаат состојбите и ќе утврдуваат понатамошните активности и пред се помошта за ...

Големо невреме во Тетовско, пет лица загинаа, од кои две деца, многу повредени

МКД - 04.08.2015

Пет лица, од кои две деца ги загубија животите, а уште 11 други се повредени во невремето што го зафати вчера доцна попладнето Тетово и полошкиот регион. Тетовската полиција инфомира дека од надојдените води загинало малолетно машко дете од ...

Познат идентитетот на жртвите од Тетово

Press24 - 04.08.2015

Х.Ф. (83), А.М. (14) и Р.А. (1,5) од Шипковица, како и А.И. (7) од Тетово се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи. Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, телата на ...

Потврдена смртта на четири лица во Тетовско, едно девојче исчезнато

Алфа - 04.08.2015

Х.Ф. (83) и А.М. (14) од Шипковица, А.И. (7) од Тетово и Р.А. (15) од Шипковица се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи. Х.Ф. (83) и А.М. (14) од Шипковица, А.И. (7) од Тетово и Р.А.

Владата денеска ќе заседава за поплавите во Тетово, Битола, Прилеп...

МКД - 04.08.2015

Владата денеска ќе одржи седница на која ќе бидат разгледани состојбите по поплавите што ги предизвикаа вчерашните обилни врнежи во полошкиот и пелагонискиот регион. Уште синоќа премиерот Никола Груевски, заедно со министрите Владимир Пешевски, ...

Владата денеска ќе заседава за состојбите по поплавите

+инфо - 04.08.2015

Состојбите по поплавите што ги предизвикаа вчерашните обилни врнежи во полошкиот и пелагонискиот регион ќе бидат разгледани денеска на седница на Владата. Според првичните проценки, штетите од поплавите се најголеми во Шипковица, а состојбата не е ...

Груевски: Ангажирани се сите институции за помош во Тетово

Алфа - 04.08.2015

Премиерот Никола Груевски синоќа итно отпатува во Тетово, откако градот беше зафатен од силно невреме. Тој ја посети Голема Речица, каде штетите од поплавите се огромни. Направи увид директно од терен, поразговара со надлежните и граѓаните, по што ...

ТЕШКА НОЌ ЗА ТЕТОВЦИ: Останаа без домови и без своите најблиски (ФОТО)

Телеграф - 04.08.2015

Четири лица загинаа, едно се води како исчезнато, а над 30 се повредени во стравотното невреме кое вчера попладне го зафати тетовскиот регион. Се стравува дека бројот на жртви не е конечен Повеќе тетовски семејства останаа без своите најблиски и без ...

Официјално потврдени четири жртви во тетовско, едно девојче исчезнато

Макфакс - 04.08.2015

Официјално потврдена смртта на четири лица, меѓу кои три деца, кои загинаа во невремето што го зафати тетовскиот регион во вторникот вечерта. Шестгодишно девојче од Шипковица се води како исчезнато, а според неофицијални информации има уште ...

Потврдена смртта на четири лица во Тетовско, едно девојче исчезнато

МРТ - 04.08.2015

Според портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски, телата на починатите се пронајдени, а како исчезнато се води шестгодишно девојче од Шипковица... Х.Ф. (83), А.М. (14) и Р.А. (1,5) од Шипковица, како и А.И.

ВИДЕО: Тетово под вода, поплавите направија хаос

Нетпрес - 04.08.2015

Силното невреме кое вчера го зафати полошкиот регион го стави Тетово под вода . Во свлечиштата и поплавите предизвикани од поројните дождови животот го загубија четири лица, а шестгодишно девојче се води како исчезнато. Станува збор за Х.Ф.

Тетово во хаос, потврдена смртта на четири лица, по едно девојче се трага (Видео)

Кирилица - 04.08.2015

Х.Ф. (83) и А.М. (14) од Шипковица, А.И. (7) од Тетово и Р.А. (15) од Шипковица се четирите жртви од вчерашното силно невреме во Тетовско, потврди утрово Секторот за внатрешни работи. Според портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски, телата на ...

ВИДЕО: Во најтешките моменти Груевски на терен меѓу граѓаните, изрази сочувство и вети помош (ФОТО)

Курир - 04.08.2015

Премиерот Никола Груевски синоќа итно отпатува во Тетово откако градот беше погоден од силно невреме со катастрофални последици. Тој направи увид на терен, разговараше со надлежните и граѓаните, ги посети повредените и изрази сочувство на ...

Трка со времето во Тетовска Шипковица

Алфа - 04.08.2015

Трка со времето во Тетовска Шипковица по синоќешната страотна поплава која однесе 4 човерчки животи а најмалку 11 се повредени Трка со времето во Тетовска Шипковица по синоќешната страотна поплава која однесе 4 човерчки животи а најмалку 11 се ...

ТЕЛЕГРАФ ВО РЕЧИЦА: За половина час водата поплави сè (ФОТО)

Телеграф - 04.08.2015

Кал, прашина, уништени коли и куќи - ваква е глетката денеска во Тетово Состојбата во Тетовско по вчерашните поплави е катастрофална. Жителите од овој регион сè уште не можат да се соземат од она што ги снајде. Велат, вакви поплави не паметат.

Груевски ги посети настраданите во Шипковица

МРТ - 04.08.2015

Четири жртви од силното невреме во тетовска Шипковица. Повеќемина се повредени. За исчезнато е пријавено шестгодишно девојче, војници на АРМ трагаат по неа. Се излеа реката Пена. Спасувачки екипи со тешка механизација сеуште се на терен.

Владата ќе заседава за поплавите во Тетово, Битола, Прилеп

Нова ТВ - 04.08.2015

Состојбите по поплавите што ги предизвикаа вчерашните обилни врнежи во полошкиот и пелагонискиот регион денеска ќе се разгледуваат на вонредна седница на Владата. Според првичните проценки, штетите од поплавите се најголеми во Шипковица.

ОБНОВЕНО Во потрагата по детето учествува и куче-трагач

+инфо - 04.08.2015

Екипите на Дирекцијата за спасување и жителите на селото Шипковица во моментот се уште се борат со последиците на водената стихија, која зеде пет жртви. Во моментот екипата на Плусинфо се наоѓа покрај една куќа во селото, во чии приземни простории ...

ВИДЕО: Премиерот лично му изрази сочуство таткото на загинатото девојче во Шипковица

Press24 - 04.08.2015

Премиерот Никола Груевски ноќеска го посети семејството на загинатото девојче. Лично му изрази сочуство на таткото и дедото на ...

ШИПКОВИЦА ПО НЕВРЕМЕТО: Најкритично кај селската џамија (ФОТО)

Телеграф - 04.08.2015

Во селото на терен се излезени војници на АРМ кои помагаат во расчистување на улиците кои се целосно покриени со кал и камења Повеќе од 30 припадници на Армијата на Република Македонија со возила и камиони на АРМ се упатија накај Шипковица со цел да ...

Груевски: Ангажирани се сите институции за помош во Тетово

МРТ - 04.08.2015

Тој ја посети Голема Речица, каде штетите од поплавите се огромни. Направи увид директно од терен, поразговара со надлежните и граѓаните, по што замина во болницата во Тетово, каде се хоспитализирани повеќе лица од поплавите...

Сведоштво: Небото и земјата ја поклопија Шипковица

+инфо - 04.08.2015

Невремето во Тетовско вчера траела четириесетина минути, во кои, како што велат локалните жители, од обилните дождови и ветрови се споиле небото и земјата, а планината се движела. Паметат дека вакво невреме се случило пред 80 години.