TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Американската конгресменка Гифордс диши самостојно

Р.С.Европа - 16.01.2011

Американската конгресменка Габриел Гифордс почнала да диши самостојно без помош на вентилатор. Гифордс беше застрелана во главата пред еден супермаркет во Ариозона.

Гифордс почнала да дише самостојно

Точка - 16.01.2011

Американската конгресменка Габриле Гифордс почнала да дише сама, откако вчера лекарите ги тргнале цевките за дишење. Но, за да и’ се помогне поставена и цевка во дишникот за да и бидат заштитени ...

Гифордс почнала да дише самостојно

Нетпрес - 16.01.2011

Американската конгресменка Габриле Гифордс почнала да дише сама, откако вчера лекарите ги тргнале цевките за дишење. Но, за да и’ се помогне поставена и цевка во дишникот за да и бидат заштитени ...

Обама бара американците да го задржат духот на заедништво

Р.С.Европа - 15.01.2011

Американскиот претседател Барак Обама денеска ги повика граѓаните на земјата да го задржат „духот на заедничката кауза“, кој произлезе од случувањата во Аризона и да го употребат за решавање на ...

Фото на неделата - Елиминаторна реторика

Вест - 15.01.2011

Алекс Веласкез (лево), Кристи Кампузано и Франсин Фигуреоа лежат покриени со ќебе додека чекаат да купат билети за да го видат претседателот на САД Барак Обама во Тусон, Аризона, каде што тој одржа ...

Оружениот инцидент во Аризона - главна тема во САД

А1 - 14.01.2011

Влијанието на оружениот инцидент во Аризона врз нацијата не се симнува од насловните страници во САД. За вестите на А1 Телевизија, Ведран Андоновски од Гласот на Америка на македонски во Вашингтон.

Ранетата конгресменка Гифордс отвори очи

Утрински - 14.01.2011

ВАШИНГТОН - Повредената конгресменка Габриела Гифордс во средата ги изненади сопругот, лекарите и колегите кога за првпат ги отвори очите откако беше застрелана во главата, изјавија вчера ...

Опасен флерт

Дневник - 14.01.2011

Пу, пу, пу „Ние сме на листата со мети... кога некој политичар ќе го стори тоа, мора да биде свесен дека тоа може да има последици“, како да предвиде Габриела Гифордс Нема да ја отворам „сезона 2011“ ...

Се подобрува состојбата на конгресменката Гифордс

Алсат-М - 14.01.2011

Се подобрува здравствената состојба на американската конгресменка, Габриел Гифордс, која беше ранета со куршум во глава во Аризона пред неколку дена.

Обама повика на помирување

Дневник - 14.01.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги повика Американците да не бараат просто објаснување за нападот во Аризона, додавајќи дека државата ќе застане зад жртвите и ужалените роднини и пријатели на ...

Откако Обама ја напуштил болничката соба, Гифордс ги отворила очите

Сител - 14.01.2011

Неколку минути откако ја напуштивме собата, неколку нејзини колеги од конгресот останаа и Габи за прв пат ги отвори очите, изјавил американскиот претседател Обама.

Гифордс сеуште во критична состојба,но добро се опоравува

Канал5 - 14.01.2011

Апаратите за дишење би можеле денеска да бидат отстранети-изјави сопругот на Габриела Гифордс,американска конгресменка која беше критично ранета во главата пред неполна недела.Таа засега добро се ...

Откако Обама ја напуштил болничката соба, Гифордс ги отворила очите

Точка - 14.01.2011

Неколку минути откако ја напуштивме собата, неколку нејзини колеги од конгресот останаа и Габи за прв пат ги отвори очите, изјавил американскиот претседател Обама.

Откако Обама ја напуштил болничката соба, Гифордс ги отворила очите

Нетпрес - 14.01.2011

Неколку минути откако ја напуштивме собата, неколку нејзини колеги од конгресот останаа и Габи за прв пат ги отвори очите, изјавил американскиот претседател Обама.

Обама им оддаде почит на шесте загинати во Тусон

А1 - 13.01.2011

Претседателот на САД Барак Обама заедно со сопругата Мишел ја посетија во болница конгресменката Габриел Гифордс која беше застрелана во главата во саботниот напад во Тусон.

Обама ја повика нацијата на единство

Deutsche Welle - 13.01.2011

По нападот во Аризона американскиот претседател Барак Обама ги повика Американците на поголема толеранција. Трагедијата мора да се искористи како шанса за преиспитување на меѓусебните односи, изјави ...

Обама ја посети конгресменката Гифордс во болница

Р.С.Европа - 13.01.2011

Американскиот претседател Барак Обама и неговата сопруга денеска ја посетија во болница конгресменката Габриел Гифордс, која е ранета при саботниот напад во кој загинаа 6 лица во Тусон.

Гифордс ги отвори очите

Р.С.Европа - 13.01.2011

„Само што заминавме и ја напуштивме собата, некои колеги од Конгресот ми рекоа дека го отворила очите. Габи ги отвори очите за прв пат“, изјави Обама.

Свет - Клинтон: Да се прекине со демонизацијата

Време - 13.01.2011

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон изјави дека по масакрот во Аризона мора да се промени политичката клима во САД, јави „Би-Би-Си“.

ФБИ уапси жител на Калифорнија за смртни закани до конгресмен

Форум - 13.01.2011

Жител на американската сојузна држава Калифорнија, 32-годишниот Хаберман е уапсен во средата од агенти на ФБИ за смртни закани против конгресменот од Републиканската партија Џим Мекдермот, јави во ...

Емотивен говор на Обама на комеморацијата на жртвите во Тусон

Алсат-М - 13.01.2011

На комеморација во Аризона американскиот претседател Барак Обама им оддаде почит на шестте лица што загинаа и 13 кои беа ранети во оружениот напад во саботата во Тусон.

Обама ги повика Американците на единство по нападите во Тусон

Форум - 13.01.2011

Американскиот претседател Барак Обама за време на меморијалната служба за жртвите од нападот во Тусон, Аризона, ги повика Американците на единство и побара од нив да им оддадат почит на загинатите со ...

Се подобрува состојбата на конгресменката Гифордс

Н.Македонија - 13.01.2011

Здравствената состојба на американската конгресменка Габриела Гифордс, која викендов беше застрелана во главата, полека се подобрува и таа почнала самата да дише Претставник на болницата во Тусон, ...

Трагедијата во Тусон

Н.Македонија - 13.01.2011

Главниот проблем на Америка не се слободата на говорот или ревносните говори во политичките кампањи. Проблемот е во тоа што дозволивме да се создадат услови во кои многумина, а особено подводливите, ...

Обама ги повика Американците да не бараат просто објаснување за нападот во Аризона

Сител - 13.01.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги повика Американците да не бараат просто објаснување за нападот во Аризона, додавајќи дека државата ќе застане зад жртвите и нажалените роднини и пријатели на ...

Обама: Не барајте просто објаснување за нападот во Аризона

Кирилица - 13.01.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги повика Американците да не бараат просто објаснување за нападот во Аризона, додавајќи дека државата ќе застане зад жртвите и нажалените роднини и пријатели на ...

Обама ги повика Американците да не бараат просто објаснување за нападот

МРТ - 13.01.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги повика Американците да не бараат просто објаснување за нападот во Аризона, додавајќи дека државата ќе застане зад жртвите и нажалените роднини и пријатели на ...

Обама во Тусон :Гифордс отвори очи

Канал5 - 13.01.2011

Американскиот претседател Барак Обама во текот на меморијалната служба за жртвите на нападот во Тусон во Аризона ги повика Американците на единство и замоли на загинатите да им се оддаде почит со тоа ...

ФБИ уапси жител на Калифорнија за смртни закани до конгресмен

Точка - 13.01.2011

Жител на американската сојузна држава Калифорнија, 32-годишниот Хаберман е уапсен вчера од агенти на ФБИ поради упатување смртни закани против конгресменот од Републиканската партија Џим Мекдермот, ...

Обама ги повика Американците на единство по нападите во Тусон

Точка - 13.01.2011

Американскиот претседател Барак Обама за време на меморијалната служба за жртвите од нападот во Тусон, Аризона, ги повика Американците на единство и побара од нив да им оддадат почит на загинатите со ...

Обама повика на смиреност по нападот во Аризона

Курир - 13.01.2011

Американскиот претседател Барак Обама ги повика Американците да не бараат просто објаснување за нападот во Аризона, додавајќи дека државата ќе застане зад жртвите и нажалените роднини и пријатели на ...

Идеја за забрана за носење оружје близу политичари

Журнал - 13.01.2011

Вашингтон, 13 јануари – Законски предлог за забрана на оружје во близина на политички лидери дава конгресменот Питер Кинг од сојузната држава Њујорк.

Политиката го роди атентаторот од Аризона

Окно - 13.01.2011

Иако политичката историја на САД изобилува со атентати, неодамнешниот напад на конгресменката Габриела Гифордс би можел да биде пресуден во оттуѓувањето на народот од своите претставници и да доведе ...

Обама на комеморација на жртвите во Тусон

Р.С.Европа - 12.01.2011

Американскиот претседател Барак Обама ќе присуствува на денешната комеморативна церемонија во Тусон, Аризона за жртите на саботниот напад во кој шест лица беа убиени, а триенаесет други ранети, меѓу ...

Политички убиства во САД

Р.С.Европа - 12.01.2011

Обидот да се убие американската конгресменка Габриел Гифордс ги шокира американците: Минаа повеќе од три децении од последниот атентат врз некој член на Конгресот.

Свет - Отровна реторика или екстремизам?

Време - 12.01.2011

ФБИ истражува дали Џаред Лофнер (22), кој во саботата уби шест луѓе и ја застрела во глава конгресменката Габриел Гифордс, е поврзан со екстремистичката група „Американска ренесанса“, пренесува ...

Атентаторот од Аризона свесен за убиствата

Н.Македонија - 12.01.2011

Обама одби да се вклучи во дебатата дали нападот е последица на отровната реторика на американската политичка сцена. Тој денеска ќе учествува на комеморацијата на жртвите во Тусон Џаред Лофнер (22), ...

Конгресменката Гифордс може самостојно да дише

Курир - 12.01.2011

Американската конгресменка Габриел Гифордс, која беше тешко ранета во напад во саботата во американската сојузна држава Аризона, е во подобра здравствена сосотојба и веќе може самостојно да дише.

Напаѓачот на конгресменката Гифордс се појави пред суд

А1 - 11.01.2011

Момчето кое пукаше врз американската конгресменка и уби шест други луѓе вчера за првпат беше изведен пред суд, јави радио Слободна Европа.

Отровна политичка реторика

Deutsche Welle - 11.01.2011

Атентатот врз американската конгресменка Габриел Гифордс е поврзан со се` поизразената политичка нетолеранција во САД. Говорот на омраза не е ништо ново во поделената држава - коментар на Даниел ...

Напаѓачот на конгресменката Гифордс се појави пред суд

Р.С.Европа - 11.01.2011

Момчето кое пукаше врз американската конгресменка и уби 6 други луѓе вчера за прв пат беше изведен пред суд. На расправата во судот во Аризона не му беше овозможена кауција.

Свет - Масакрот во Аризона бил планиран

Време - 11.01.2011

Американските власти покренаа обвинение за Џаред ли Лафнер, кој во саботата на политички собир во Аризона уби шест лица и ја застрела американската конгресменка Габриела Гифордс во главата, пренесува ...

Фокс ги замолчува галамџиите

Оn.net - 11.01.2011

Откако дел од американската јавност ја обвини жестоката реторика на конзервативните коментатори и водители во мрежата на Фокс за крвопролевањето во Аризона, претседателот на медиумската империја на ...

Обвинет атентаторот на конгресменката Габриела Гифордс

Утрински - 11.01.2011

ТУСОН - Вооружениот напаѓач што ја застрела во главата американската конгресменка, најверојатно, имал врски со екстремистичка група на белци.

Сара Пејлин изрази сочувство на „Фејсбук“

Утрински - 11.01.2011

Сара Пејлин се огласи на „Фејсбук“ со изјава во врска со застрелувањето на конгресменката Габриела Гифордс. Пејлин напиша: „Го изразувам моето искрено сочуство до семејството на Габриела Гифордс и до ...

Атентаторот од аризона се појави во судот

Телма - 11.01.2011

Џаред Ли Лафнер обвинет за убиство на шест лица, како и за атентат врз американската конгресменка Габриела Гифордс, за првпат се појави пред суд, Тој изјави пред судот дека е свесен за злосторството ...

Напаѓачот на конгресменката се појави пред суд

Идивиди - 11.01.2011

Вашингтон, 11 јануари 2011 (МИА) - Момчето кое пукаше врз американската конгресменка и уби шест други луѓе вчера за првпат беше изведен пред суд, јави радио Слободна Европа.

Напаѓачот на конгресменката Џифордс се појави пред суд

Алфа - 11.01.2011

Момчето кое пукаше врз американската конгресменка и уби шест други луѓе за првпат беше изведен пред суд. 22-годишниот Џаред Ли Лафнер се соочува со неколку обвинувања за напад.

Смртна казна за атентаторот од Тусон?

Дневник - 11.01.2011

И покрај тоа што конгресменката Гифордс е застрелана во главата од непосредна близина, таа с` уште се бори за ...

Атентатот на конгресменката однапред планиран

Н.Македонија - 11.01.2011

Габриела Гифордс е прва американска политичарка на федерално ниво врз која е извршен обид за убиство. Нејзината состојба сé уште е критична, но таа е свесна и комуницира со лекарите Американците со ...

Напаѓачот на конгресменката Гифордс се појави пред суд

Сител - 11.01.2011

Момчето кое пукаше врз американската конгресменка и уби шест други луѓе вчера за првпат беше изведен пред суд, јави радио Слободна Европа.

Лафнер се појави пред суд

Канал5 - 11.01.2011

Конгресменката Габриел Гифордс и понатаму е во критична но стабилна состојба во болницата во Тусон.Напаѓачот Џаред Ли Лафнер (22)кусо се појави пред судот формално да ги слушне обвиненијата.Ако биде ...

Конгресменката Габриел Гифордс може самостојно да дише

Сител - 11.01.2011

Американската конгресменка Габриел Гифордс, која беше тешко ранета во напад во саботата во американската сојузна држава Аризона, веќе може самостојно да дише.

Гифордс се бори за живот, Пејлин на удар за масакрот

Вечер - 11.01.2011

Мајкл Мур за "мапата за отстрел" на Сара Пејлин: "Ако некој муслиман од Детроит постави нишански мети на мапата со 20 изборни единици, што мислите, каде би бил сега тој?" Американскиот претседател ...

Осомничениот за нападот во Аризона во притвор без право на кауција

Точка - 11.01.2011

Судот во Феникс во понеделникот му одреди притвор без право на каузија на осомничениот за нападот во Тусон, Аризона. Нападот се случи во саботата во американската сојузна држава Аризона, а во него ...

Знаме на пола копје за масакрот во Аризона

Журнал - 11.01.2011

Вашингтон, 11 јануари – САД, на 14 јануари годинава, ќе ги спушти знамињата на половина копје во знак на жалост и шок поради инцидентот во сојузната држава Аризона.

Осомничениот од Аризона пред суд за масовно убиство

Курир - 11.01.2011

Дваесет и две годишниот Џаред Лафнер се појави пред судот во Феникс, државата Аризона. Тој е обвинет за масовно убиство во нападот во градот Туксон, каде во престрелка беа убиени шест лица а тешко ...

Осомничениот за нападот во Аризона во притвор без право на кауција

Нетпрес - 11.01.2011

Судот во Феникс во понеделникот му одреди притвор без право на каузија на осомничениот за нападот во Тусон, Аризона. Нападот се случи во саботата во американската сојузна држава Аризона, а во него ...

Атентаторот на Гифорд пред суд

А1 - 10.01.2011

Денеска пред судот во Тусон треба да се појави 22-годишниот Џаред Лофнер кој во саботата ја застрела конгресменката Габриела Гифорд и уште шест луѓе.

Од британскиот печат 10.01

BBC - 10.01.2011

Речиси сите насловни страници се посветени на убиствата во Аризона и тешкото ранување на демократската конгресменка Даниел Гифордс.

Осомничениот за тусонските убиства пред суд

BBC - 10.01.2011

Човекот обвинет за убиството на шест лица и обидот за атентат врз конгресменката во Аризона, во саботата, за прв пат се појави пред суд.

Нападот во Тусон бил однапред испланиран

Deutsche Welle - 10.01.2011

Атентаторот од Тусон, кој ја нападна американската конгресменка Габриел Гифордс, е најверојатно лице со психички пореметувања.

Напаѓачот на конгресменката Гифордс денеска пред суд

Р.С.Европа - 10.01.2011

Осомничениот за нападот врз американската конгресменка Габриел Гифордс денеска за прв пат ќе се појави пред суд. Џеред ли Логнер, за кој се смета дека тешко ја ранил претставничката на американскиот ...

Како Гифордс го преживеа куршумот во глава

Оn.net - 10.01.2011

Иако докторите се оптимисти околу сегашната состојба на американската конгресменка, тие сепак одбиваат да шпекулираат за тоа како ќе се одвива закрепнувањето на Гифордс.

Свет - Масакр на политички собир во Аризона

Време - 10.01.2011

Американската членка на Конгресот Габриел Гифордс се бори за живот во болницата во Тусон откако во саботата на јавен собир во Аризона беше застрелана в глава.

Аризона

Утрински - 10.01.2011

Американските власти покренаа пет обвиненија против Џаред Ли Лафнер, кој вчера уби шест лица и ја застрела американската конгресменка Габриела Гифордс во Аризона.

Америка си пукаше во глава

Утрински - 10.01.2011

ТУСОН - Конгресменката Габриела Гифордс се бори за живот откако беше застрелана во глава за време на собир на Демократската партија.

Покренато обвинение против атентаторот на гувернерката Гифордс

Телма - 10.01.2011

Американските власти покренаа обвинение против Џаред Ли Лафнер, осомничен оти убил шест лица и ја застрелал американската конгресменка Габриела Гифордс во Аризона.

Покренато обвинение против напаѓачот на конгресменката

Идивиди - 10.01.2011

Вашингтон, 10 јануари 2011 (МИА) - Американските власти покренаа обвинение против Џаред ЛИ Лафнер, осомничен оти убил шест лица и ја застрелал американската конгресменка Габриела Гифордс во Аризона.

Момче застрела конгресменка и уби шест лица

Дневник - 10.01.2011

Полицијата го приведе 22-годишниот Џаред Ли Лонер, кој на јавната средба со гласачите на паркинг пред супермаркет ~ се приближил на демократската конгресменка Гифордс од зад грб и од растојание од ...

Подигнато обвинение против атентаторот на конгресменката Џифордс

Форум - 10.01.2011

Федералното обвинителство на САД поднесе обвинение против 22-годишниот Џаред Лофнер за убиство на шест лица и за обид за убиство на американската конгресменка Габриеле Џифордс, пренесоа американските ...

Подигнато обвинение против атентаторот на конгресменката Џифордс

Кајгана - 10.01.2011

Федералното обвинителство на САД поднесе обвинение против 22-годишниот Џаред Лофнер за убиство на шест лица и за обид за убиство на американската конгресменка Габриеле Џифордс, пренесоа американските ...

Подигнато обвинение против атентаторот на конгресменката Џифордс

Алфа - 10.01.2011

Федералното обвинителство на САД поднесе обвинение против 22-годишниот Џаред Лофнер за убиство на шест лица и за обид за убиство на американската конгресменка Габриеле Џифордс, пренесоа американските ...

Политичар во САД доби писмо со закана дека ќе биде „следниот“ Џифордс

Форум - 10.01.2011

Демократскиот конгресмен Дани Дејвис од сојузната држава Илиноис, по атентатот врз неговата колешка Габриеле Џифордс добил писмо во кое му се закануваат дека ќе го снајде истата судбина, пишува во ...

Конгресмен доби писмо со заканата дека ќе биде „следниот Џифордс“

Кајгана - 10.01.2011

Демократскиот конгресмен Дани Дејвис од сојузната држава Илиноис, по атентатот врз неговата колешка Габриеле Џифордс добил писмо во кое му се закануваат дека ќе го снајде „истата судбина“, пишува ...

Американска конгресменка се бори за живот по ранувањето во глава

Н.Македонија - 10.01.2011

Во нападот, кој го извршил 22-годишниот Џаред Ли Лафнер, биле убиени шест лица, меѓу кои и еден сојузен судија и 9-годишно девојче, а биле повредени уште 12 жители на Тусон Гифордс (40) снимена при ...

Политичар во САД доби писмо со заканата дека ќе биде „следниот“ Џифордс

Алфа - 10.01.2011

Демократскиот конгресмен Дани Дејвис од сојузната држава Илиноис, по атентатот врз неговата колешка Габриеле Џифордс добил писмо во кое му се закануваат дека ќе го снајде „истата судбина“, пишува ...

Напаѓачот на конгресменката изведен пред суд

Алсат-М - 10.01.2011

Обвинетото лице за вооружениот напад врз демократската конгресменка, Габриел Гифордс, при што загинаа шест лица, а други 13 беа повредени, денеска го изведуваат пред судот во државата Аризона.

Покренато обвинение против напаѓачот на американската конгресменка

Сител - 10.01.2011

Американските власти покренаа обвинение против Џаред ЛИ Лафнер, осомничен оти убил шест лица и ја застрелал американската конгресменка Габриела Гифордс во Аризона.

Обвинение против напаѓачот на конгресменката Габриела Гифордс

Канал5 - 10.01.2011

Американските власти покренаа обвинение против Џаред Ли Лафнер, осомничен оти убил шест лица и ја застрелал американската конгресменка во Аризона.

Пет обвиненија против напаѓачот на конгресменката во САД

Кирилица - 10.01.2011

Американските власти покренаа пет обвиненија против Џаред Ли Лафнер, осомничениот кој вчера уби шест лица и ја застрела американската конгресменка Габриела Гифордс во Аризона Меѓу петте точки е и ...

Конгресменката ќе остане жива, но дали ќе зборува?

Вечер - 10.01.2011

Лекарите се оптимисти во однос на заздравувањето на Габриела Гифордс врз која во саботата во Аризона беше извршен атентат, при што животот го загубија шестмина, а 13 беа повредени Габриела Гифордс, ...

Подигнато обвинение против атентаторот на конгресменката Џифордс

Точка - 10.01.2011

Федералното обвинителство на САД поднесе обвинение против 22-годишниот Џаред Лофнер за убиство на шест лица и за обид за убиство на американската конгресменка Габриеле Џифордс, пренесоа американските ...

Политичар во САД доби писмо со заканата дека ќе биде „следниот“ Џифордс

Точка - 10.01.2011

Демократскиот конгресмен Дани Дејвис од сојузната држава Илиноис, по атентатот врз неговата колешка Габриеле Џифордс добил писмо во кое му се закануваат дека ќе го снајде „истата судбина“, пишува ...

На напаѓачот од Аризона му се заканува смртна казна

Нетпрес - 10.01.2011

Властите на САД го обвинија 22 годишниот Џаред Лохнер кој во саботата ја застрела во главата конгресменката на САД Габриел Гифорд и при тоа уби шест лица.

Убиецот Лофнер пред Суд, Гифорд се бори за живот

Журнал - 10.01.2011

Тусон, 10 јануари – Џаред Лофнер, убиецот на седум луѓе во Аризона, денеска ќе се појави пред судот. Дваесетидвегодишниот Лофнер, пред два дена, ја застрела конгресменката Габриела Гифорд и уште шест ...

Смртна казна му се заканува на атентаторот во Аризона

Канал 77 - 10.01.2011

Властите на САД го обвинија 22 годишниот Џаред Лохнер кој во саботата ја застрела во главата конгресменката на САД Габриел Гифорд и при тоа уби шест лица.

САД покренаа обвинение против напаѓачот на конгресменката

Курир - 10.01.2011

Американските власти покренаа обвинение против Џаред Ли Лафнер, осомничен дека убил шест лица и ја застрелал американската конгресменка Габриела Гифордс во Аризона.

Сара Пејлин мотиватор на нападот над конгресменката Гифордс?

Курир - 10.01.2011

Членот на американскиот Конгрес Габриела Гифордс(40), која во саботата беше тешко ранета од страна на Џаред Лафнер(22), се наоѓа на одделението за интезивна нега во вештачка кома.

Интернет закани и кон демократот Дејвис

Журнал - 10.01.2011

Вашингтон, 10 јануари – Смртни закани по електронска пошта добил и Дени Дејвис, конгресмен од Демократската партија на САД.

Демократскот конгресмен Дени Дејвис тврди дека му се заканувале

Курир - 10.01.2011

По застрелувањето на 13 лица, меѓу кои и конгресменката Габриела Гифордс и убиството на шест лица, демократскиот конгресмен од Чикаго, Дени Дејвис, тврди дека вчера преку електронска пошта му се ...