TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владиката Наум: Најприродно е БПЦ да биде наша мајка црква, за да не заштитува

Фокус - 26.11.2017

Голема лага е дека Вселенскиот Патријарх веднаш ќе го прекине евхаристиското сослужување со БПЦ доколку БПЦ влезе во евхаристиско сослужување со МПЦ-ОА, пишува митрополитот Наум во анализата објавена во бугарската агенција БГНЕС, а пренесува ...

Ќе се охрабри ли Синодот на МПЦ ОА јавно да го коментира барањето до бугарската православна црква?

Канал5 - 26.11.2017

Каков сигнал ќе испрати Светиот Синод на бугарската архиепископија по нивниот зимски собор кој е закажан за утре. На истиот покрај редовните и тековни случавања во БПЦ ќе се стави на маса и писмото испратено од МПЦ на 9 ти ноември.

Писмото на МПЦ-ОА утре пред БПЦ

24 Вести - 26.11.2017

Светиот Синод на бугарската црква утре ќе заседава на зимскиот Собор на кој е најавено разгледување на писмото од МПЦ со барање МПЦ да ја препознае и признае БПЦ како Мајка-Црква, а БПЦ да ја признае автокефалноста на МПЦ.

Митрополит Наум: Природно е БПЦ да биде наша „мајка-црква“

Телма - 26.11.2017

Најприродно е бугарската православна црква да биде наша „мајка-црква“. Ова е ставот кој струмичкиот митрополит Наум во седум точки го брани во својата анализа за бугарската агенција БГНЕС.

Што може да очекува МПЦ-ОА од утрешниот собир во БПЦ?

24 Вести - 26.11.2017

Што може да очекува МПЦ – ОА од утрешниот собир во БПЦ, колку новата стратегија може да ги придвижи работите со СПЦ, што значи ова за македонското црковно прашање – ова се прашањата на кои Душица Мрѓа во централниот дневник разговараше со професорот ...

Владиката Наум - ако брзо се реши спорот со Грција, БПЦ ќе сфати што пропуштила

Р.С.Европа - 26.11.2017

Струмичкиот митрополит Наум во анализата објавена во бугарската агенција БГНЕС еден ден пред БПЦ да го разгледува писмото од МПЦ и барањето таа да стане нејзина мајка-Црква вели: “Барањето на МПЦ да ја прифати БПЦ како „мајка Црква“, како услов за ...

Владиката Наум за БГНЕС: Најприродно е БПЦ да биде наша „мајка-Црква“

+инфо - 26.11.2017

Во анализата тој објаснува дека од моментот кога БПЦ ја признава автокефалноста на МПЦ-ОА, двете Цркви стануваат „сестрински Цркви“. Голема лага е дека Вселенскиот Патријарх веднаш ќе го прекине евхаристичкото сослужување со БПЦ, доколку БПЦ влезе ...

Владиката Наум: Најприродно е БПЦ да биде наша мајка-Црква

МКД - 26.11.2017

Голема лага е дека Вселенскиот Патријарх веднаш ќе го прекине евхаристиското сослужување со БПЦ доколку БПЦ влезе во евхаристиско сослужување со МПЦ-ОА, пишува митрополитот Наум во анализата објавена во бугарската агенција БГНЕС .

Синодот на БПЦ утре ќе расправа за писмото на МПЦ

Сител - 26.11.2017

Синодот на БПЦ утре ќе го одржи своето прво редовно зимско заседание на кое се очекува да биде разгледано писмото на МПЦ ОА која бара признавање на автокефалноста а за возврат БПЦ да биде нивна црква мајка.

Владиката Наум за БГНЕС: Најприродно е БПЦ да биде наша „мајка-Црква“

Сител - 26.11.2017

Голема лага е дека Вселенскиот Патријарх веднаш ќе го прекине евхаристичкото сослужување со БПЦ, доколку БПЦ влезе во евхаристичко сослужување со Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), пишува струмичкиот митрополит Наум во ...

БПЦ утре ќе го разгледува предлогот да стане црква - мајка на МПЦ-ОА

Алфа - 26.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква утре ќе го разгледува писмениот предлог испратен од Скопје, во кој беше наведено дека Македонската православна црква – Охридска архиепископија ќе ја препознае и признае Бугарската православна црква – ...

Наум за БГНЕС: Најприродно е БПЦ да биде наша „мајка-Црква“

Нова ТВ - 26.11.2017

Голема лага е дека Вселенскиот Патријарх веднаш ќе го прекине евхаристичкото сослужување со БПЦ, доколку БПЦ влезе во евхаристичко сослужување со Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), пишува струмичкиот митрополит Наум во ...

Владиката Наум за БГНЕС: Најприродно е БПЦ да биде наша „мајка-Црква“

Алфа - 26.11.2017

Голема лага е дека Вселенскиот Патријарх веднаш ќе го прекине евхаристичкото сослужување со БПЦ, доколку БПЦ влезе во евхаристичко сослужување со Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), пишува струмичкиот митрополит Наум во ...

БПЦ денеска за барањето на МПЦ – ОА

Нова ТВ - 26.11.2017

Синодот на БПЦ денеска ќе го одржи своето прво редовно зимско заседание на кое се очекува да биде разгледано писмото на МПЦ – ОА од 9 ноември која побара признавање на автокефалноста, а за возврат БПЦ да биде нејзина црква мајка.

Владиката Наум: Барањето БПЦ да биде наша мајка црква е нормално, логично и потребно

Sky - 26.11.2017

Барањето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) да ја прифати Бугарската православна црква (БПЦ) како мајка црква е нормално, логично и потребно, пишува струмичкиот митрополит Наум во анализата за бугарската новинска ...

Владиката Наум за БГНЕС: Најприродно е БПЦ да биде наша „мајка-Црква“

Либертас - 26.11.2017

Голема лага е дека Вселенскиот Патријарх веднаш ќе го прекине евхаристичкото сослужување со БПЦ, доколку БПЦ влезе во евхаристичко сослужување со Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), пишува струмичкиот митрополит Наум во ...

Владиката Наум: Барањето БПЦ да биде наша мајка црква е нормално, логично и потребно

Мета - 26.11.2017

Барањето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) да ја прифати Бугарската православна црква (БПЦ) како „мајка црква“ е нормално, логично и потребно, пишува струмичкиот митрополит Наум во анализата за бугарската новинска ...

Митрополит Струмички г. Наум: Најприродно е БПЦ да биде нашата мајка црква

Локално - 26.11.2017

Голема лага е дека Вселенскиот патријарх веднаш ќе ја прекине евхаристиската заедница со Бугарската православна црква / БПЦ /, ако таа влезе во евхаристиската заедница со Македонската православна црква – Охридска архиепископија / МПЦ – ОА /.

Наум Струмички: Најприродно е БПЦ да биде наша „Mајка-Црква“

Вечер Прес - 26.11.2017

Голема лага е дека Вселенскиот Патријарх веднаш ќе го прекине евхаристичкото сослужување со БПЦ, доколку БПЦ влезе во евхаристичко сослужување со Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), пишува струмичкиот митрополит Наум во ...

Митрополит Наум Струмички: Нормално е БПЦ да биде наша црква-мајка

Поглед - 26.11.2017

Голема лага е дека Вселенскиот патријарх веднаш ќе ја прекине евхаристиската заедница со Бугарската православна црква / БПЦ / ако таа влезе во евхаристиска заедница со Македонската православна црква – Охридска архиепископија / МПЦ – ОА /.

Владиката Наум за БГНЕС: Најприродно е БПЦ да биде наша „мајка-Црква“...

Н.Македонија - 26.11.2017

Владиката Наум за БГНЕС: Најприродно е БПЦ да биде наша „мајка-Црква“ Голема лага е дека Вселенскиот Патријарх веднаш ќе го прекине евхаристичкото сослужување со БПЦ, доколку БПЦ влезе во евхаристичко сослужување со Македонската православна ...

Тивко бдеење пред Синодот на БПЦ за поддршка да стане Црква-мајка на МПЦ

МКД - 25.11.2017

Потписниците писмото за поддршка до Светиот синод Бугарската Патријаршија да биде Црква-мајка на МПЦ-Охридска архиепископија најавуваат тивко бдеење в понеделник, на 27 ноември, во 8.30 часот пред Синодот во Софија и ги канат сите кои сакаат да се ...

„Само вистина“: Барањето на МПЦ кон БПЦ е позитивен потег (ВИДЕО)

+инфо - 25.11.2017

Николвски смета дека треба да се работи со бугарската врква додека според Ѓорѓевски треба да се остане на преговорите со СПЦ. Позитивен е потегот на Синодот на Македонската православна црква да испрати писмо до Бугарската православна црква со ...

„Та Неа“: Се очекува одговор од БПЦ на барањето од МПЦ

Точка - 25.11.2017

Договорите меѓу Бугарија и Македонија се порака до соседите. Се очекува одговорот од Бугарската патријаршија на барањето на МПЦ – Охридска архиепископија да стане нејзина црква-мајка. Ова се главните поенти во текстот на грчкиот весник „Та Неа“ по ...

Проф. Калин Јанакиев: Светиот синод треба да одговори позитивно на барањето на МПЦ-ОА

Поглед - 25.11.2017

Проф. д-р Калин Јанакиев е филозоф и теолог, предава Средновековна култура и христијанска филозофија на Софискиот Универзитет „Свети Климент Охридски“, а исто така и на Пловдивскиот Универзитет и НАТФИЗ „Крсто Сарафов“.

Тивко бдеење пред Синодот на БПЦ за поддршка да стане црква-мајка на МПЦ

Вечер Прес - 25.11.2017

Потписниците на писмото за поддршка до Светиот синод на Бугарската патријаршија да биде црква-мајка на МПЦ-Охридска архиепископија најавуваат тивко бдеење в понеделник, на 27 ноември, во 8.30 часот пред Синодот во Софија, и ги канат сите што сакаат ...

“Та Неа”: Одговорот на барањето БПЦ на Охридската Архиепископија да стане Мајка Црква

Локално - 25.11.2017

Македонската православна црка се отцепи од Српската православна црква, не пропушта да потсети Та неа. Договорите меѓу Бугарија и Македонија се порака до соседите. Одговорот на Бугарската Патријаршија на барање на МПЦ-Охридската Архиепископија се ...

Николовски и Ѓорговски- со писмото до БПЦ, МПЦ-ОА ја разбранува СПЦ

Канал5 - 24.11.2017

Аналитичарите Марјан Николовски и Бранко Ѓорѓевски го оценуваат како позитивен потегот на Синодот на Македонската православна црква да испрати писмо до Бугарската православна црква со залагање да биде призната како автокефална црква.

Владика Варненски Јован: Прашањето за МПЦ треба канонски да се разгледува

Канал5 - 24.11.2017

Прашањето за Македонската црква е сериозна тема што треба одговорно и канонски да се разгледува. Тоа мора да биде решено на многу одговорен начин, при што ќе се почитува и православниот каконски ред, изјави денеска митрополитот Варненски и ...

Бугарската црква ќе формира комисија за барањето на МПЦ

Канал5 - 24.11.2017

За писмото на МПЦ ќе се чека мислењето од сите православни цркви. Одлуката нема да ја донесе Бугарската црква сама, туку одговорот ќе зависи од позициите на сите цркви. На почетокот на декември бугарскиот патријарх заминува во посета на Москва.

„Та Неа“: Се очекува одговор од БПЦ на барањето од МПЦ

Макфакс - 24.11.2017

Договорите меѓу Бугарија и Македонија се порака до соседите. Се очекува одговорот од Бугарската патријаршија на барањето на МПЦ – Охридска архиепископија да стане нејзина црква-мајка. Ова се главните поенти во текстот на грчкиот весник „Та Неа“ по ...

Слуги на структурите

Слободен Печат - 24.11.2017

Еден владика кој сега гласно вреви против писмото до БПЦ, на заседанието на Светиот синод на МПЦ-ОА го поткрепил, без никакви забелешки. Добро е што нашите владици имаа сила и доблест да донесат таква револуционерна одлука, да се соочат евангелски ...

Отец Зоран за ситуацијата со Македонската црква: “Сите ние треба да се молиме, за да ја излечиме оваа рана”

Поглед - 24.11.2017

По повод писмото на Македонската црква до бугарските архиереи во јавниот простор беа презентирани одреден број потребни анализи на историчари и теолози. Но, односите меѓу локалните цркви имаат друга димензија – таа меѓу самите верници.

„Та Неа“: Се очекува одговор од БПЦ на барањето од МПЦ

Вечер Прес - 24.11.2017

Договорите меѓу Бугарија и Македонија се порака до соседите. Се очекува одговорот од Бугарската патријаршија на барањето на МПЦ – Охридска архиепископија да стане нејзина црква-мајка. Ова се главните поенти во текстот на грчкиот весник „Та Неа“ по ...

Факти, дечки, држете се за фактичката состојба и нема да згрешите...

Н.Македонија - 24.11.2017

Исправени пред сериозното прашање што ги засега не само нашите две земји и два православни народа, туку и целиот Балкан, па и пошироко, православниот свет, свештениците, нема дилема, со помош на Господ и во интерес на православието, но и на ...

Зошто Синодот на МПЦ ѝ се обрати на БПЦ? ...

Н.Македонија - 24.11.2017

Поаѓајќи од исклучително високото значење на оваа тема за македонскиот народ, држава, за граѓаните на Република Македонија, нашиот весник деновиве со низа написи подетално се осврна на ова прашање, во интерес на читателите и јавноста воопшто.

Има начин за позитивен одговор од БПЦ

Телма - 23.11.2017

Има многу начини Бугарската православна црква да одговори позитивно на барањето на Македонската црква, велат добри познавачи на црковните состојби. Тоа нема да биде лесно, но бараат храброст од свештениците, да ја донесат одлуката, со која ќе се ...

БПЦ формира комисија пред да донесе конечен став за барањето на МПЦ

24 Вести - 23.11.2017

БПЦ мора да ги консултира и останатите православни цркви во врска со писмото кое синодот на МПЦ го достави до нив вели за БТВ главниот секретар на синодот на БПЦ еписком Герасим. Повикувајќи се на нормите во православниот свет бугарскиот епископ ...

БПЦ ќе формира комисија и ќе ги прашува другите цркви за барањето на МПЦ

Фокус - 23.11.2017

Бугарските медиуми пишуваат дека Бугарската православна црква ќе формира комисија која ќе треба направи обиколка и да ги слушне мислењата на останатите месни православни цркви за барањето од МПЦ.

Владика Варненски Јован: Прашањето за МПЦ треба канонски да се разгледува

Телма - 23.11.2017

Прашањето за Македонската црква е сериозна тема што треба одговорно и канонски да се разгледува. Тоа мора да биде решено на многу одговорен начин, при што ќе се почитува и православниот каконски ред, изјави денеска митрополитот Варненски Јован, ...

Ковачев: БПЦ да ја прифати подадената рака од МПЦ

Deutsche Welle - 23.11.2017

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев вели дека расте притисокот врз Грција да се изнајде решение во спорот за името кое ќе и овоможи на Македонија следната година да влезе во НАТО. Бугарија треба да ја прифати подадената рака од Македонија и да ...

Барањето на МПЦ до БПЦ во лош политички момент?

Телма - 23.11.2017

Бугарија собира потписи за поддршка на МПЦ, МПЦ ги одликува бугарскиот и македонскиот премиер Бугарија се мобилизира. Започна петиција за поддршка на идејата Бугарската црква да стане мајка црква на македонската.

Бугарската црква ќе го разгледува прашањето за МПЦ по консултација со другите цркви

Р.С.Европа - 23.11.2017

Бугарската православна црква ќе го разгледува барањето на МПЦ-ОА да ѝ стане црква-мајка откако ќе го слушне мислењето и на другите цркви, вели бугарскиот митрополит Варненски и Великопреславски Јован, пренесува БТА.

Владика Варненски Јован: Прашањето за МПЦ треба канонски да се разгледува

А1 On - 23.11.2017

Прашањето за Македонската црква е сериозна тема што треба одговорно и канонски да се разгледува. Тоа мора да биде решено на многу одговорен начин, при што ќе се почитува и православниот каконски ред, изјави денеска митрополитот Варненски и ...

Владика Варненски Јован: Прашањето за МПЦ треба канонски да се разгледува

Сител - 23.11.2017

Прашањето за Македонската црква е сериозна тема што треба одговорно и канонски да се разгледува. Тоа мора да биде решено на многу одговорен начин, при што ќе се почитува и православниот каконски ред, изјави денеска митрополитот Варненски и ...

Расположение има, Синодот на МПЦ-ОА го крои планот

+инфо - 23.11.2017

Синодот ќе одлучи какви чекори ќе преземе во иднина, бидејќи секоја наша изјава во моментов може да направи голема штета или корист, вели г.Петар. Наскоро ќе биде свикана синодска седница и таму ќе се одлучи какви чекори ќе направи Македонската ...

Расположение има, Синодот на МПЦ-ОА го крои планот

Слободен Печат - 23.11.2017

За брзо време Синодот на нашата црква ќе одлучи какви чекори ќе преземе во иднина, бидејќи секоја наша изјава во моментов може да направи голема штета и голема корист истовремено, вели владиката Петар.

БПЦ нема да влезе во раскол заради МПЦ

Слободен Печат - 23.11.2017

Прашањето на спорот меѓу МПЦ и СПЦ, сепак, ќе се решава со добра волја и со консензус на сите православни цркви, при што водечки збор, се разбира, ќе имаат највлијателните. Бугарската, сепак, не е меѓу нив.

Владика Варненски Јован: Прашањето за МПЦ треба канонски да се разгледува

+инфо - 23.11.2017

Владиката не прецизира дали прашањето за МПЦ ќе биде разгледувано за време на претстојната посета на бугарскиот патријарх Неофит на Москва. Прашањето за Македонската црква е сериозна тема што треба одговорно и канонски да се разгледува.

БПЦ ќе формира комисија и ќе ги прашува другите цркви за барањето на МПЦ

Локално - 23.11.2017

Бугарските медиуми пишуваат дека Бугарската православна црква ќе формира комисија која ќе треба направи обиколка и да ги слушне мислењата на останатите месни православни цркви за барањето од МПЦ.

ВИДЕО: Владо Поповски, Цане Мојановски и Љупчо Ристовски во Топ тема за писмото на МПЦ до БПЦ

Либертас - 23.11.2017

Црковно или политичко прашање? Барањето на Mакедонската православна црква, Бугарската православна црква да се прогласи за црква мајка отвори дилеми: дали ова е начинот да се реши и прашањето за името? Сега и СПЦ сака преговори? Колку историјата ќе и ...

Владика Варненски Јован: Прашањето за МПЦ треба канонски да се разгледува

Либертас - 23.11.2017

Прашањето за Македонската црква е сериозна тема што треба одговорно и канонски да се разгледува. Тоа мора да биде решено на многу одговорен начин, при што ќе се почитува и православниот каконски ред, изјави денеска митрополитот Варненски и ...

Владика Варненски Јован: Прашањето за МПЦ треба канонски да се разгледува

Локално - 23.11.2017

Прашањето за Македонската црква е сериозна тема што треба одговорно и канонски да се разгледува. Тоа мора да биде решено на многу одговорен начин, при што ќе се почитува и православниот каконски ред, изјави денеска митрополитот Варненски и ...

БПЦ нема самостојно да одлучува за барањето на МПЦ-ОА, сметаат експертите

Локално - 23.11.2017

Бугарската православна црква нема самостојно да одлучува за барањето на МПЦ-ОА таа да и биде црква-мајка и да и помогне во признавањето на нејзината автокефалност. Ова е ставот на историчарите и познавачите на црковните прашања кои во Топ Тема на ...

Заев, Наум и Пимен го пречекаа Борисов – Која е поврзаноста со скандалот на МПЦ? (видео)

Република - 23.11.2017

Премиерот Зоран Заев, утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица, кој се наоѓа на границата со Бугарија. Заев беше придружуван од владиците на МПЦ, Пимен и Наум, на кои бугарскиот премиер им ...

Заев, Наум и Пимен го пречекаа Борисов – Која е поврзаноста со скандалот на МПЦ? (видео)

Вечер Прес - 23.11.2017

Премиерот Зоран Заев, утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица, кој се наоѓа на границата со Бугарија. Заев беше придружуван од владиците на МПЦ, Пимен и Наум, на кои бугарскиот премиер им ...

Митрополит Варненски Јован: Прашањето за МПЦ е сериозна тема што треба мора да биде решена на многу одговорен начин

Фактор - 23.11.2017

Бугарската православна црква ќе го разгледува барањето на МПЦ-ОА да ѝ стане црква-мајка откако ќе го слушне мислењето и на другите цркви. Oва го изјави бугарскиот митрополит Варненски и Великопреславски Јован, пренесува БТА.

Божидар Димитров: Писмото до БПЦ е напишано од епископ од Струмица

Вечер Прес - 23.11.2017

Божидар Димитров во интервју за бугарскиот портал ,,Информо’’ ги изрази своите ставови во однос на писмото испратено од МПЦ до БПЦ. Тој вели дека писмото не е испратено од МПЦ туку од неколку бугари, Милан Врабевски, Горан Благоев, академик Стефан ...

Божидар Димитров: Писмото до БПЦ е напишано од епископ од Струмица

Република - 23.11.2017

Божидар Димитров во интервју за бугарскиот портал ,,Информо’’ ги изрази своите ставови во однос на писмото испратено од МПЦ до БПЦ. Тој вели дека писмото не е испратено од МПЦ туку од неколку бугари, Милан Врабевски, Горан Благоев, академик Стефан ...

Писмото на МПЦ до БПЦ, топ-тема на Телма

CivilMedia - 23.11.2017

Писмото на МПЦ до бугарската црква покажува дека МПЦ е одговорна структура и во оваа неможна ситуација на некомуницирање со СПЦ речиси 70 години, бара решение, рече професорот Цане Мојановски во вечерашната Топ Тема на ТВ Телма.

Има ли политичка заднина потегот на МПЦ-ОА?...

Н.Македонија - 23.11.2017

И додека писмото на МПЦ и барањето БПЦ да ни биде црква-мајка веќе неколку дена ја брануваат јавноста, а со свои реакции се јавија голем број поединци и аналитичари со тврдења дека целиот случај има и политичка заднина, „Нова Македонија“ во врска со ...

Владика Варненски Јован: Прашањето за МПЦ треба канонски да се разгледува...

Н.Македонија - 23.11.2017

Владика Варненски Јован: Прашањето за МПЦ треба канонски да се разгледува Прашањето за Македонската црква е сериозна тема што треба одговорно и канонски да се разгледува. Тоа мора да биде решено на многу одговорен начин, при што ќе се почитува и ...

Славов: БПЦ има обврска да ѝ помогне на МПЦ

Deutsche Welle - 22.11.2017

Бугарскиот професор и теолог, Атанас Славов во анализа за „Бугарија аналитика“ пишува дека Бугарија и Бугарската црква треба активно да ги поддржат македонската државност и независност и автокефалноста на МПЦ На 9 ноември МПЦ испрати писмо до ...

Владиците не гласале за писмото до БПЦ!? Покрај Агатангел, најмалку уште еден митрополит е против

Канал5 - 22.11.2017

Владиката Агатангел не е единствениот во Синодот на МПЦ, што е против барањето испратеното до БПЦ да ја признае автокефалноста на македонската црква и на таков начин да стане нејзина црква-мајка.

Спорот меѓу црквите повеќе политички отколку црковен проблем, сметаат аналитичарите

Телма - 22.11.2017

Речиси една недела од испраќањето на писмото од Македоснката до бугарската православна црква официјален став од двете цркви, но и од српската која е засегната со ова прашање, нема. Телма се обиде да го добие синодот на бугарската православна црква ...

Реакции во Бугарија – какви се шансите БПЦ да стане „црква мајка“ на МПЦ?

24 Вести - 22.11.2017

Синодот на Бугарската православна црква може и да не го прифати барањето на МПЦ да стане Мајка црква пишуваат дел од бугарските медиуми повикувајќи се на извори од синодот на БПЦ. Бугарскиот весник 24 часа во статија со наслов Синодот откажува БПЦ ...

БПЦ нема самостојно да одлучува за барањето на МПЦ-ОА, сметаат експертите

Телма - 22.11.2017

Бугарската православна црква нема самостојно да одлучува за барањето на МПЦ-ОА таа да и биде црква-мајка и да и помогне во признавањето на нејзината автокефалност. Ова е ставот на историчарите и познавачите на црковните прашања кои во Топ Тема на ...

Синодот на БПЦ на писмото на МПЦ ќе одговори на 27 ноември, прогнозите се дека одговорот ќе биде негативен

МКД - 22.11.2017

Одговорот на барањето Бугарската православна црква да стане мајка-црква на Македонската правиславна црква, потпишано на 9 ноември од поглаварот на македонската црква може да биде негативен, велат извори од БПЦ.

Синодот не сака БПЦ да стане мајка на МПЦ – одговорот и официјално ќе пристигне до 27 ноември

Скопје24 - 22.11.2017

Одговорот на барањето Бугарската православна црква да стане мајка-црква на Македонската правиславна црква, потпишано на 9 ноември од поглаварот на македонската црква може да биде негативен, велат извори од БПЦ.

ВМРО-НП Охрид ја поздравува одлуката на МПЦ

Макфакс - 22.11.2017

ВМРО – Народна партија од Охрид ја поздравува одлуката на светиот синод на Македонската Православна Црква да изнајде начин за признавање на нашата света апостолска православна црква и секако да се исправи една историска неправда од 1767 година кога ...

Бугарските историчари бараат БПЦ да и стане „мајка“ на МПЦ

Сител - 22.11.2017

Бугарската православна црква е исправена пред предизвикот да го прифати предлогот на МПЦ и да ја признае нејзината автокефаност и на тој начин да влезе во отворен судри со СПЦ, а најверојатно и со Руската православна црква, или да одговори негативно ...

ОК ВМРО НП Охрид: Црковните великодостојници да го искористат историскиот момент и да си подадат рака

OhridNews - 22.11.2017

ВМРО – Народна партија од Охрид ја поздравува одлуката на светиот синод на Македонската Православна Црква да изнајде начин за признавање на нашата света апостолска православна црква и секако да се исправи една историска неправда од 1767 година кога ...

Охридската ВМРО-НП апелира МПЦ и БПЦ да си подадат рака!

+инфо - 22.11.2017

Го охрабруваме Светиот синод на МПЦ да продолжи да разговара со сите православни цркви, соопшти охридската општинска организација на ВМРО-НП. Охридската општинска организација на ВМРО-Народна партија ја поздрави одлуката на светиот синод на МПЦ – ...

ВМРО-НП Охрид ја поздравува одлуката на МПЦ

Точка - 22.11.2017

ВМРО – Народна партија од Охрид ја поздравува одлуката на светиот синод на Македонската Православна Црква да изнајде начин за признавање на нашата света апостолска православна црква и секако да се исправи една историска неправда од 1767 година кога ...

Да не го мести некој струмичанецот?

Либертас - 22.11.2017

Е ден бивш висок југословенски, а потоа и македонски дипломат, одамна починат – кој својата врвна дипломатска кариера ја градеше и со сесрдна помош на УДБА – уште на времето ми има кажувано дека и Тито, кога влечел потези околу Македонија, со ...

Синодот не сака БПЦ да стане мајка на МПЦ – одговорот и официјално ќе пристигне до 27 ноември

Република - 22.11.2017

Одговорот на барањето Бугарската православна црква да стане мајка-црква на Македонската правиславна црква, потпишано на 9 ноември од поглаварот на македонската црква може да биде негативен, велат извори од БПЦ.

РЕАКЦИИ ВО БУГАРИЈА: Ќе биде ли БПЦ црква мајка на МПЦ?

Фактор - 22.11.2017

Синодот на Бугарската православна црква може и да не го прифати барањето на МПЦ да стане мајка црква пишуваат дел од бугарските медиуми повикувајќи се на извори од синодот на БПЦ. Бугарскиот весник 24 часа во анализа со наслов Синодот откажува БПЦ ...

Да не го мести некој струмичанецот?

CivilMedia - 22.11.2017

Пишува: Во едни такви „лабораториски“ услови, иницијативата за „посвојување“ на МПЦ од страна на БПЦ делува како со запалена цигара да шетате во кинеска фабрика за петарди! Тоа не е и никогаш и не било само верско-канонско прашање, туку и ...

Синодот не сака БПЦ да стане мајка на МПЦ – одговорот и официјално ќе пристигне до 27 ноември

Вечер Прес - 22.11.2017

Одговорот на барањето Бугарската православна црква да стане мајка-црква на Македонската правиславна црква, потпишано на 9 ноември од поглаварот на македонската црква може да биде негативен, велат извори од БПЦ.

ВМРО-НП Охрид ја поздравува одлуката на МПЦ

Вечер Прес - 22.11.2017

ВМРО – Народна партија од Охрид ја поздравува одлуката на светиот синод на Македонската Православна Црква да изнајде начин за признавање на нашата света апостолска православна црква и секако да се исправи една историска неправда од 1767 година кога ...

Да не го мести некој струмичанецот?

Локално - 22.11.2017

Eден бивш висок југословенски, а потоа и македонски дипломат, одамна починат – кој својата врвна дипломатска кариера ја градеше и со сесрдна помош на УДБА – уште на времето ми има кажувано дека и Тито, кога влечел потези околу Македонија, со „едното ...

Црковно пеење во повеќе гласови...

Н.Македонија - 22.11.2017

Македонците го примиле христијанството уште од апостолско време и за ова имаме голем број примери во Новиот завет на Светото писмо, па затоа е апсурдно да се тврди дека некој ќе нѐ роди во иднина.

Бугарските интелектуалци бараат БПЦ да ја прифати подадената рака од МПЦ

Телма - 21.11.2017

Бугарското општество се мобилизира зад барањето на Синодот на Македонската православна црква, каде побара Бугарската православан црква да и биде црква-мајка и да ја признае автокефалноста на Македонската црква.

Бугарски ителектуалци бараат БПЦ да ја прифати понудата на МПЦ, владиката Агатангел против

24 Вести - 21.11.2017

Интелектуалци, истакнати личности, академци, новинари и потомци на семејства од Македонија ја повикуваат Бугарската православна црква да се прогласи за црква мајка на Македонската православна црква.

Одмрзнување на македонско - српските црковни преговори? МПЦ-ОА песимисти

24 Вести - 21.11.2017

Писмото до бугарската православна црква од македонската – иницијална каписла за одмрзнување на српско македонските црквени преговори. Од српската патријаршија најава дека се расположени за дијалог и се чека МПЦ да одреди датум.

Агатангел му се спротистави на Синодот на МПЦ: Бугарија требаше да се извини и да побара прошка за злоделата и ...

Фокус - 21.11.2017

Митрополитот повардарски Агатангел и се спротиставува на МПЦ за писмото испратено до Бугарската православна црква да биде црква – мајка на МПЦ. Неговата реакција ви ја пренесуваме во целост: Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и ...

ВМРО-НП Охрид го поздрави барањето на МПЦ до БПЦ

Фокус - 21.11.2017

ВМРО – Народна партија од Охрид ја поздравува одлуката на светиот синод на Македонската православна црква да изнајде начин за признавање на нашата света апостолска православна црква и секако да се исправи една историска неправда од 1767 година кога ...

Митрополитот Агатангел единствен со спротивен став од Синодот на МПЦ-ОА за писмото до БПЦ

ТВ21 - 21.11.2017

Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и интересот на медиумите за неодамнешното барање до Бугарската православна црква за признавање на автокефалноста на нашата древна Македонска православна црква – Охридска архиепископија, чувствувам ...

Агатангел контра Синодот- Дали е на повидок нов раскол во Синодот на МПЦ?

Канал5 - 21.11.2017

Дали е на повидок нов раскол во Синодот на МПЦ? Неколку дена по објавувањето на писмото испратено до БПЦ, во кое стоеше дека владиците биле едногласни, со соопштение во кое изразува несогласување денеска се огласи митрополитот Повардарски, г-дин ...

Одмрзнување на македонско-српските црковни преговори? МПЦ песимисти

24 Вести - 21.11.2017

Македонската православна црква не е оптимист за одмрзнување на преговорите со Српската православна црква, вели во изјава за Телевизија 24 владика Петар, по најавите од српската патријаршија дека српската црка е подготвена за обновување на дијалогот ...

Позитивни реакции за писмото од САС на МПЦ-ОА до БПЦ

Слободен Печат - 21.11.2017

Писмото што Светиот синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (ОА) го испратил до Бугарската православна црква (БПЦ) во кое бара таа да биде нивна црква-мајка, доколку ја признаат афтокефалноста на МПЦ-ОА, предизвика лавина ...

СПЦ расположена за дијалог, МПЦ-ОА треба да каже датум

+инфо - 21.11.2017

Владиката Петар очекува решавање во Цариградската патријаршија, а митрополитот Тимотеј очекува од СПЦ да ѝ томос на МПЦ. Заинтересирани сме во најскоро време повторно да ги активираме преговорите и конечно да се реши црковниот проблем преку кој ...

СПЦ расположена за дијалог, МПЦ-ОА треба да каже датум

Слободен Печат - 21.11.2017

За многу кратко време повторно ќе се придвижат работите и лично сум подготвен да направам сè што е во моја моќ најпрво да дојде до дијалог, а потоа да дојде и до решение на проблемот, вели епископот захумско-херцеговски и приморски г.

Митрополитот Агатангел единствен со спротивен став од Синодот на МПЦ-ОА за писмото до БПЦ

Сител - 21.11.2017

Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и интересот на медиумите за неодамнешното барање до Бугарската православна црква за признавање на автокефалноста на нашата древна Македонска православна црква - Охридска архиепископија, чувствувам ...

Агатангел против идејата БПЦ да ја „роди“ МПЦ

+инфо - 21.11.2017

Бугарија, според него, пропушти историска шанса да се извини и да побара прошка за злоделата и ѕверствата кои биле спроведувани од нивните предци. Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и интересот на медиумите за неодамнешното барање до ...

Агатангел за Алфа: САС на МПЦ не одлучи едногласно за барањето БПЦ да биде црква – мајка на МПЦ

Алфа - 21.11.2017

Историчарите и познавачите едногласни: Тајмингот на барањето на МПЦ не е случаен Синодот не одлучил едногласно да го испрати писмото до БПЦ и да побара бугарската патријаршија да ја признае афтокефалноста на МПЦ- ОА, односно да и биде мајка-црква на ...

Писмо на МПЦ разгоре дебата на целиот Балкан

Глас на Америка - 21.11.2017

СКОПЈЕ — Откако медиумите во Македонија ги пренесоа информациите на дел од бугарските медиуми дека Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија испратил писмо до Бугарската православна црква, со барање за воспоставување на ...

Владиката Агатангел со спротивен став од Синодот на МПЦ-ОА за писмото до БПЦ

Р.С.Европа - 21.11.2017

Митрополитот Повардарски г. Агатангел не се согласува со писмото што Синодот на МПЦ-ОА го испрати до Бугарската православна црква со кое бара од БПЦ да и биде црква-мајка и да ја признае автокефалноста на Македонската црква.

Прифатете ја подадената рака од МПЦ

МКД - 21.11.2017

Истакнати личности, научници, новинари и потомци на познати семејства од Македонија ја повикуваат Бугарската православна црква да ја прифати подадената рака од Македонската православна црква-Охридска архиепископија и да се прогласи за нејзина ...

Агатангел: Бугарија пропушти историска шанса да се извини за ѕверствата сторени од нивните предци

МКД - 21.11.2017

Моите размислувања на оваа тема се добро познати во јавноста и во повеќе наврати директно и темелно ги имам образложено и на претходните синодски седници, но и непосредно во неофицијалните разговори со своите браќа архиереи, со своето свештенство и ...

Верниците со осуда на чинот на МПЦ: БПЦ е црква- ќерка на МПЦ-ОА, не обратно!

Алфа - 21.11.2017

Барањето на Македонската православна црква- Охридска архиепископија, БПЦ да ја признае афтокефалноста, односно да и биде мајка- црква наиде на огромен револт и незадоволство на граѓаните Барањето на Македонската православна црква- Охридска ...

Митрополитот Агатангел: Со договорот за добрососедство со Бугарија е згазено врз вековните страдања, омаловажувања, ...

Курир - 21.11.2017

Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и интересот на медиумите за неодамнешното барање до Бугарската православна црква за признавање на автокефалноста на нашата древна Македонска православна црква – Охридска архиепископија, чувствувам ...

Митрополитот Агатангел: Договорот со Бугарија ги гази вековните омаловажувања на македонскиот народ

Нетпрес - 21.11.2017

Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и интересот на медиумите за неодамнешното барање до Бугарската православна црква за признавање на автокефалноста на нашата древна Македонска православна црква – Охридска архиепископија, чувствувам ...

БПЦ ќе се консултира со другите цркви, па ќе одлучи за барањето на МПЦ

Кајгана - 21.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со другите14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

ВМРО-НП Охрид: Ја поздравуваме одлуката на МПЦ за наоѓање начин за признавање на црквата

А1 On - 21.11.2017

„ВМРО – Народна партија од Охрид ја поздравува одлуката на светиот синод на Македонската Православна Црква да изнајде начин за признавање на нашата света апостолска православна црква и секако да се исправи една историска неправда од 1767 година кога ...

БПЦ ќе се консултира со другите православни цркви за признавање на МПЦ-ОА

Нетпрес - 21.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква (БПЦ) ќе се консултира со останатите 14 помесни православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката, пред да донесе одлука дали ќе ја признае Македонската православна црква – Охридска ...

Владиката Агатангел со спротивен став од МПЦ за писмото до БПЦ

Нова ТВ - 21.11.2017

Митрополитот Повардарски г. Агатангел не се согласува со писмото што Синодот на МПЦ-ОА го испрати до Бугарската православна црква со кое бара од БПЦ да и биде црква-мајка и да ја признае автокефалноста на Македонската црква.

Митрополитот Агатангел со спротивен став од Синодот на МПЦ

А1 On - 21.11.2017

Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и интересот на медиумите за неодамнешното барање до Бугарската православна црква за признавање на автокефалноста на нашата древна Македонска православна црква – Охридска архиепископија, чувствувам ...

Владиката Агатангел е против барањето на МПЦ до бугарската црква

Макфакс - 21.11.2017

Митрополитот Повардарски Агатангел не го поддржува барањето за признавање на автокефалноста што МПЦ-ОА го испрати до Бугарската православна црква. Во соопштението, владиката Агатангел вели дека ова барање е само уште продолжение од неодамнешниот ...

Официјално и без задршка: Институтот за бугарски јазик најави промени на македонските учебници после ратификацијата на ...

Курир - 21.11.2017

После само два месеци откако Зоран Заев и СДСМ ја преземаа власта во Република Македонија, беше потпишан штетниот договор со Бугарија, со кој Македонија се согласи на продажба на националните интереси и пишување на својата историја од бугарска ...

Владиката Агатангел е против барањето на МПЦ до бугарската црква

Вечер Прес - 21.11.2017

Митрополитот Повардарски Агатангел не го поддржува барањето за признавање на автокефалноста што МПЦ-ОА го испрати до Бугарската православна црква. Во соопштението, владиката Агатангел вели дека ова барање е само уште продолжение од неодамнешниот ...

Агатангел: Синодот не беше едногласен за писмото до БПЦ, јас се спротивставив

Мета - 21.11.2017

Владиката Агатангел, кој е на чело на Повардарската епархија, денеска преку соопштение изрази несогласување со писмото на Синодот на МПЦ-ОА упатено до Синодот на Бугарската православна црква, со кое се бара БПЦ да се прогласи за мајка црква на МПЦ.

Митрополитот Агатангел единствен со спротивен став од Синодот на МПЦ-ОА за писмото до БПЦ

Локално - 21.11.2017

Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и интересот на медиумите за неодамнешното барање до Бугарската православна црква за признавање на автокефалноста на нашата древна Македонска православна црква – Охридска архиепископија, чувствувам ...

Институтот за бугарски јазик најави промени на македонските учебници после ратификацијата на Договорот меѓу Заев и ...

Пулс24 - 21.11.2017

После само два месеци откако Зоран Заев и СДСМ ја преземаа власта во Република Македонија, беше потпишан штетниот договор со Бугарија, со кој Македонија се согласи на продажба на националните интереси и пишување на својата историја од бугарска ...

БПЦ да стане црква мајка на МПЦ - бараат интелектуалците

Фактор - 21.11.2017

Интелектуалци, истакнати личности, академци, новинари и потомци на семејства од Македонија ја повикуваат Бугарската православна црква да се прогласи за црква мајка на Македонската православна црква.

ВМРО-НП Охрид: Ја поздравуваме одлуката на МПЦ за наоѓање начин за признавање на црквата

Локално - 21.11.2017

„ВМРО – Народна партија од Охрид ја поздравува одлуката на светиот синод на Македонската Православна Црква да изнајде начин за признавање на нашата света апостолска православна црква и секако да се исправи една историска неправда од 1767 година кога ...

Митрополитот Агатангел единствен со спротивен став од Синодот на МПЦ-ОА за писмото до БПЦ

Либертас - 21.11.2017

Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и интересот на медиумите за неодамнешното барање до Бугарската православна црква за признавање на автокефалноста на нашата древна Македонска православна црква – Охридска архиепископија, чувствувам ...

Позитивни реакции за писмото од САС на МПЦ-ОА до БПЦ

Либертас - 21.11.2017

Писмото што Светиот синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (ОА) го испратил до Бугарската православна црква (БПЦ) во кое бара таа да биде нивна црква-мајка, доколку ја признаат афтокефалноста на МПЦ-ОА, предизвика лавина ...

БПЦ ќе се консултира со другите цркви, па ќе одлучи за барањето на МПЦ

Точка - 21.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со другите14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Единствено владиката Агатангел против признавањето на БПЦ за црква Мајка: Актот е негирања и понижувања на македонскиот ...

Република - 21.11.2017

Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и интересот на медиумите за неодамнешното барање до Бугарската православна црква за признавање на автокефалноста на нашата древна Македонска православна црква – Охридска архиепископија, чувствувам ...

Позитивни реакции за писмото од САС на МПЦ-ОА до БПЦ

Кумановски м. - 21.11.2017

loading... Писмото што Светиот синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (ОА) го испратил до Бугарската православна црква (БПЦ) во кое бара таа да биде нивна црква-мајка, доколку ја признаат афтокефалноста на МПЦ-ОА, ...

Владиката Агатангел е против барањето на МПЦ до бугарската црква

Точка - 21.11.2017

Митрополитот Повардарски Агатангел не го поддржува барањето за признавање на автокефалноста што МПЦ-ОА го испрати до Бугарската православна црква. Во соопштението владиката Агатангел вели дека ова барање е само уште продолжение од неодамнешниот ...

Позитивни реакции за писмото од САС на МПЦ-ОА до БПЦ

Локално - 21.11.2017

Писмото што Светиот синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (ОА) го испратил до Бугарската православна црква (БПЦ) во кое бара таа да биде нивна црква-мајка, доколку ја признаат афтокефалноста на МПЦ-ОА, предизвика лавина ...

Агатангел му се спротистави на Синодот на МПЦ: Бугарија требаше да се извини и да побара прошка за злоделата и ...

iPortal - 21.11.2017

Митрополитот повардарски Агатангел и се спротиставува на МПЦ за писмото испратено до Бугарската православна црква да биде црква – мајка на МПЦ. Неговата реакција ви ја пренесуваме во целост: Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и ...

БПЦ ќе се консултира со другите цркви, па ќе одлучи за барањето на МПЦ

Канал 77 - 21.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со другите14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Агатангел: Синодот не беше едногласен за писмото до Бугарската православна црква, јас се спротивставив

Sky - 21.11.2017

Владиката Агатангел, кој е на чело на Повардарската епархија, денеска преку соопштение изрази несогласување со писмото на Синодот на МПЦ-ОА упатено до Синодот на Бугарската православна црква, со кое се бара БПЦ да се прогласи за мајка црква на МПЦ.

Митрополитот Агатангел е против барањето БПЦ да биде црква мајка на МПЦ

Фактор - 21.11.2017

Митрополитот Повардарски г. Агатангел не се согласува со писмото што Синодот на МПЦ-ОА го испрати до Бугарската православна црква со кое бара од БПЦ да ѝ биде црква-мајка и да ја признае автокефалноста на Македонската црква.

БПЦ ќе се консултира со другите православни цркви за признавање на МПЦ-ОА

Точка - 21.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква (БПЦ) ќе се консултира со останатите 14 помесни православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката, пред да донесе одлука дали ќе ја признае Македонската православна црква – Охридска ...

Позитивни реакции за писмото од САС на МПЦ-ОА до БПЦ...

Н.Македонија - 21.11.2017

Позитивни реакции за писмото од САС на МПЦ-ОА до БПЦ Писмото што Светиот синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија (ОА) го испратил до Бугарската православна црква (БПЦ) во кое бара таа да биде нивна црква-мајка, доколку ја ...

Поместување од мртва точка или чекор во празно?...

Н.Македонија - 21.11.2017

Во јавноста, во недостиг од официјални информации, се поставува прашањето дали овој потег на Македонската православна црква-Охридска архиепископија претставува дипломатски обид да се пронајде нов пат во надминување на оспорувањето на афтокефалноста ...

Раскол во МПЦ: Владиката Агатангел јавно го отфрли барањето на Синодот доставено до БПЦ

AKO - 21.11.2017

Владиката Агатангел се обрати со отворено писмо и го искажа своето несогласување со другите владици и Синодот на МПЦ ОА, да побараат признавање од БПЦ: ,,Деновиве, следејќи ги реакциите на јавноста, како и интересот на медиумите за неодамнешното ...

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

ТВ21 - 20.11.2017

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови за црковни вести во ...

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

Канал5 - 20.11.2017

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови за црковни вести во ...

Бугарскиот европратеник Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор што треба да се прифати

Фокус - 20.11.2017

Писмото од Македонската православна црква до Бугарската патријаршија е исклучително позитивен чекор што треба да се прифати, смета Андреј Ковачев, бугарскиот европратеник од редовите на партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, коментирајќи го ...

БПЦ ќе ги праша српската и грчката црква за барањето на МПЦ

Фокус - 20.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката, пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, објави МИА.

БПЦ ќе се консултира со останатите цркви пред да одлучи за барањето на МПЦ

Канал5 - 20.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката, пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква - Охридска архиепископија.

БПЦ утре ќе заседава, нема потврда дали ќе го разгледува писмото од МПЦ

Канал5 - 20.11.2017

Врвот на Бугарската православна црква од утре па во следните неколку дена ќе го одржува редовниот Зимски собор, но нема потврда дека на него ќе се разгледува и писмото упатеното од Синодот на МПЦ, во кое се бара да ја признае нејзината ...

Ако БПЦ го прифати барањето од МПЦ-ОА, грчките медиуми очекуваат реакции од другите православни цркви

Канал5 - 20.11.2017

Ако бугарската патријаршија го прифати барањето и стане мајка – црква, тогаш ќе има реакции од останатите православни цркви – коментира грчкиот сајт Ортодоксија во анализата за барањето на МПЦ-ОА до БПЦ.

Не стануваме Бугари ако БПЦ нѐ признае како мајка-црква

Deutsche Welle - 20.11.2017

Со признавање на автокефалноста на МПЦ од страна на БПЦ, СПЦ повеќе не ќе може да го држи црковното прашање како нејзино „внатрешно“, велат познавачи на црковната политика. „Заев ги направи Македонците Бугари, а МПЦ и Наум македонската црква ја ...

Невозможно е да се признае автокефалноста на МПЦ без согласност од СПЦ

Телма - 20.11.2017

Синодот на Бугарската православна црква ќе заседава утре, ама добро упатени извори за Телма велат дека писмото од МПЦ нема да се најде на дневен ред. Најверојатно тоа ќе се случи следната недела кога БПЦ ќе треба да го разгледа предлогот да стане ...

Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор што треба да се прифати

ТВ21 - 20.11.2017

Писмото од Македонската православна црква до Бугарската патријаршија е исклучително позитивен чекор што треба да се прифати, смета Андреј Ковачев, бугарскиот европратеник од редовите на партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, коментирајќи го ...

Ѓоко Ѓорѓевски: Се наѕира можно праведно решение за македонското црковно прашање

ТВ21 - 20.11.2017

Деканот на Православниот богословски факултет „Св.Климент Охридски“ во Скопје, проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски во изјава за МИА оценува дека сега конечно се наѕира можно праведно Соломонско решение за македонското црковно прашање.

Ѓоко Ѓорѓевски: Се наѕира можно праведно решение за македонското црковно прашање

Канал5 - 20.11.2017

Деканот на Православниот богословски факултет „Св.Климент Охридски“ во Скопје, проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски во изјава за МИА оценува дека сега конечно се наѕира можно праведно Соломонско решение за македонското црковно прашање.

Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор што треба да се прифати

24 Вести - 20.11.2017

Писмото од Македонската православна црква до Бугарската патријаршија е исклучително позитивен чекор што треба да се прифати, смета Андреј Ковачев, бугарскиот европратеник од редовите на партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, коментирајќи го ...

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

Алсат-М - 20.11.2017

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови за црковни вести во ...

БПЦ ќе се консултира со останатите цркви пред да одлучи за барањето на МПЦ

Press24 - 20.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката, пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква - Охридска архиепископија.

БПЦ ќе се консултира со другите цркви, па ќе одлучи за барањето на МПЦ

Макфакс - 20.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со другите14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

БПЦ ќе го разгледува предлогот на МПЦ

Нова ТВ - 20.11.2017

Пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката – пренесува ...

Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор што треба да се прифати

А1 On - 20.11.2017

Писмото од Македонската православна црква до Бугарската патријаршија е исклучително позитивен чекор што треба да се прифати, смета Андреј Ковачев, бугарскиот европратеник од редовите на партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, коментирајќи го ...

Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор што треба да се прифати

Слободен Печат - 20.11.2017

Писмото од Македонската православна црква до Бугарската патријаршија е исклучително позитивен чекор што треба да се прифати, смета Андреј Ковачев, бугарскиот европратеник од редовите на партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, коментирајќи го ...

Грчки црковни портали: Расколничката црква бара автокефалност од бугарската патријаршија

+инфо - 20.11.2017

Ако Бугарската патријаршија да се вмеша на начинот на кој бара македонската црква, тогаш сигурно ќе има итна реакција од другите православни цркви. Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и ...

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

Сител - 20.11.2017

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови за црковни вести во ...

Ако БПЦ го прифати барањето на МПЦ-ОА ќе се вмешаат останатите православни цркви

МКД - 20.11.2017

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови за црковни вести во ...

Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор што треба да се прифати

Нова ТВ - 20.11.2017

Писмото од Македонската православна црква до Бугарската патријаршија е исклучително позитивен чекор што треба да се прифати, смета Андреј Ковачев, бугарскиот европратеник од редовите на партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, коментирајќи го ...

Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор што треба да се прифати

Сител - 20.11.2017

Писмото од Македонската православна црква до Бугарската патријаршија е исклучително позитивен чекор што треба да се прифати, смета Андреј Ковачев, бугарскиот европратеник од редовите на партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, коментирајќи го ...

Ѓоко Ѓорѓевски: Се наѕира можно праведно решение за македонското црковно прашање

Сител - 20.11.2017

Деканот на Православниот богословски факултет „Св.Климент Охридски“ во Скопје, проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски во изјава за МИА оценува дека сега конечно се наѕира можно праведно Соломонско решение за македонското црковно прашање.

Грчки медиуми: „Расколничката македонска црква ќе ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“

Press24 - 20.11.2017

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови за црковни вести во ...

Заев ги направи Македонците Бугари, а МПЦ и Наум македонската црква ја прават бугарска

Курир - 20.11.2017

Додека Зоран Заев се поклонува пред |„бугарскиот цар“ Самоил, ги менува термините во врска со Бугарија во историските учебниви, МПЦ праќа писмо до Бугарската епархија во кое бара таа да биде нивна црква-мајка.

Ваши коментари – МПЦ бара од бугарската црква да ѝ биде мајка

Р.С.Европа - 20.11.2017

Можноста БПЦ да го прифати предлогот на Синодот на МПЦ да биде мајка – црква на македонската е најкоментирана тема од нашите читатели. Судејќи според бројот на постовите и коментарите на нашата ФБ страница, нашите фанови повеќе се загрижени за ...

Маќеа

Слободен Печат - 20.11.2017

Ако успее „финтата“ со БПЦ, на тој што ја смислил таа операција треба јавно да му се честита. Но, ако не успее овој обид за „бајпасирање“ на СПЦ, македонската црква ќе се соочи со уште поголема недоверба во очите на сестринските православни цркви.

Ковачев: Писмото од МПЦ е позитивен чекор што треба да се прифати

МКД - 20.11.2017

Писмото од Македонската православна црква до Бугарската патријаршија е исклучително позитивен чекор што треба да се прифати, смета Андреј Ковачев, бугарскиот европратеник од редовите на партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, коментирајќи го ...

Ѓоко Ѓорѓевски: Конечно се наѕира можно праведно Соломонско решение за МПЦ

+инфо - 20.11.2017

Синодот на МПЦ-ОА испрати писмо до БПЦ во кое се бара да ја признае нејзината автокефалност, а за возврат МПЦ би ја прифатила БПЦ како мајка-црква. Конечно се наѕира можно праведно Соломонско решение за македонското црковно прашање, вели за МИА ...

Димевски: Писмото до БПЦ е позитивен чекор, но адресата за автокефалност е СПЦ

+инфо - 20.11.2017

Главната придобивка ќе биде билатералното решавање, што секако е еден добар почеток за некое понатамошно одвивање на работите по овој спор, смета тој. Писмото што Светиот синод на МПЦ-ОА го испрати до Бугарската православна црква, е уникатен потег ...

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

А1 On - 20.11.2017

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови за црковни вести во ...

Вранишковски за Алфа: Нема да коментирам нешто што се граничи со мизерност

Алфа - 20.11.2017

високи претставници на Православната Охридска архиеписикопија за Алфа предвидуваат дека БПЦ нема да прифати да биде мајка- црква на МПЦ-ОА. Барањето на Македонската православна црква- Охридска архиепископија, БПЦ да ја признае афтокефалноста, ...

БПЦ мајка на МПЦ - невозможна или божја мисија?

+инфо - 20.11.2017

Утопија е да се очекува позитивен одговор од Бугарската православна црква, тоа би бил едностран чекор кој може да повлече тешки последици. Писмото и барањето од Синодот на Македонската православна црква (МПЦ) да биде признаена од Бугарската ...

Синодот на БУП од следната недела ќе одлучува за писмото на МПЦ за автокефалност

Сител - 20.11.2017

Синодот на бугарската православна црква од следната недела ќе го разгледува писмото што Архиепископот г.г Стефан го испрати со барање за воспоставување литургиско единство меѓу двете цркви и признавање на Автокефалноста на МПЦ ОА.

БПЦ ќе побара мислење од сестринските цркви за барањето на МПЦ

+инфо - 20.11.2017

Синодот на Бугарската православна црква ќе се консултира со 14 православни цркви, пред да одлучи за признавање на МПЦ. Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и ...

БПЦ ќе се консултира со останатите православни цркви пред да одлучи по барањето на МПЦ

А1 On - 20.11.2017

Пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката.

Димевски: Писмото до БПЦ е позитивен чекор, но адресата за афтокефалност останува СПЦ

Слободен Печат - 20.11.2017

Писмото што Светиот синод на МПЦ-ОА го испрати до Бугарската православна црква, е уникатен потег прилично различен од досегашното конзервативно одвивање на работите кога станува збор за прашањето за стекнување статус на автокефалност, чекор кој може ...

БПЦ ќе се консултира со другите православни цркви за признавање на МПЦ-ОА

МКД - 20.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 помесни православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката, пред да донесе одлука дали ќе ја признае Македонската православна црква - Охридска архиепископија, ...

Димевски: Писмото до БПЦ е позитивен чекор, но адресата за афтокефалност останува СПЦ

Сител - 20.11.2017

Писмото што Светиот синод на МПЦ-ОА го испрати до Бугарската православна црква, е уникатен потег прилично различен од досегашното конзервативно одвивање на работите кога станува збор за прашањето за стекнување статус на автокефалност, чекор кој може ...

Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор, теба да се прифати подадената рака

+инфо - 20.11.2017

.Писмото е одличен знак и уникатна можност во актуелниот политички амбиент да ја прифатиме подадената рака од Македонија, велиевропратеникот. Писмото од Македонската православна црква до Бугарската патријаршија е исклучително позитивен чекор што ...

Ѓоко Ѓорѓевски: Се наѕира можно праведно решение за македонското црковно прашање

МКД - 20.11.2017

Деканот на Православниот богословски факултет „Св.Климент Охридски" во Скопје, проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски во изјава за МИА оценува дека сега конечно се наѕира можно праведно соломонско решение за македонското црковно прашање.

Ковачев: Писмото од Македонската архиепископија е револуционерно

Фактор - 20.11.2017

Во Бугарија веќе се истакнуваат првите позитивни мислења за испратеното писмо од МПЦ- Охридска Архиепископија до Бугарската православна црква за прифаќање на автокефалното и застапување пред останаиот православен свет.

Европратеникот Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор што треба да се прифати

Либертас - 20.11.2017

Писмото од Македонската православна црква до Бугарската патријаршија е исклучително позитивен чекор што треба да се прифати, смета Андреј Ковачев, бугарскиот европратеник од редовите на партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, коментирајќи го ...

Заев ги направи Македонците Бугари, а МПЦ и Владиката Наум македонската црква ја прават бугарска

Република - 20.11.2017

По јавното тврдење на премиерот Зоран Заев дека македонските револуционери Гоце Делчев и Јане Сандански се бугари и прифаќањето на договорот со Бугарија, вчера нов шок ја потресе македонската јавност, откако во Бугарските медиуми беше објавено писмо ...

Не стануваме Бугари ако БПЦ не признае како мајка-црква

Либертас - 20.11.2017

Со признавање на автокефалноста на МПЦ од страна на БПЦ, СПЦ повеќе не ќе може да го држи црковното прашање како нејзино „внатрешно“, велат познавачи на црковната ...

Што пишуваат Грците за бугаризација на Македонската православна црква

Вечер Прес - 20.11.2017

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква" и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква", специјализираните сајтови за црковни вести во ...

Не стануваме Бугари ако БПЦ не признае како мајка-црква

Локално - 20.11.2017

Со признавање на автокефалноста на МПЦ од страна на БПЦ, СПЦ повеќе не ќе може да го држи црковното прашање како нејзино „внатрешно“, велат познавачи на црковната политика. „Заев ги направи Македонците Бугари, а МПЦ и Наум македонската црква ја ...

Деканот на Богословскиот факултет, Ѓорѓевски: Се наѕира можно праведно решение за македонското црковно прашање

Либертас - 20.11.2017

Деканот на Православниот богословски факултет „Св.Климент Охридски“ во Скопје, проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски во изјава за МИА оценува дека сега конечно се наѕира можно праведно Соломонско решение за македонското црковно прашање.

Ромфеа.гр: Шизматската МПЦ подготвена да ја признае БПЦ за Мајка-црква

Кумановски м. - 20.11.2017

loading... Популарниот грчки црковен сајт ромфеа.гр под наслов „Шизматската Македонска црква е подготвена да ја признае Бугарската патријаршија како своја Мајка-црква“, информира за писмото и барањето на МПЦ-ОА за евхаристиско единство со БПЦ со ...

БПЦ треба да го прифати барањето на МПЦ, сметаат бугарски аналитичари

Кумановски м. - 20.11.2017

loading... Бугарската православна црква треба да ја искористи историската шанса и да стане мајка црква на Македонската православна црква, коментираат дел од аналитичарите во Бугарија по барањето на МПЦ за евхаристиско единство со БПЦ.

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

Локално - 20.11.2017

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови за црковни вести во ...

БПЦ ќе побара мислење од сестринските цркви за барањето на МПЦ

МК News - 20.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката, пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

БПЦ немоќна: Ќе се консултираме со православните цркви па ќе ви кажеме

Вечер Прес - 20.11.2017

Пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката.

Европратеникот Андреј Ковачев очекува бугарскиот Синод да и подаде рака на МПЦ

Поглед - 20.11.2017

“Ова е нешто исклучително позитивно и би рекол дека писмото на Македонската архиепископија е револуционерен потег. Во овој исклучително поволен политички момент меѓу двете земји тоа ќе биде многу добар сигнал.

Ѓорѓевски: Соломонско решение за македонското црковно прашање

Фактор - 20.11.2017

Професорот Ѓоко Ѓорѓевски, Деканот на Православниот богословски факултет „Св.Климент Охридски“ во Скопје, смета дека потегот на МПЦ-ОА за признавање на автокефалноста од Бугарската црква која би била прифатена како црква мајка може да биде позитивно ...

Ѓорѓески: Потегот на МПЦ може да предизвика конфликт во православниот свет

Република - 20.11.2017

Не сум сигурен дека тоа е пат по кој треба да одиме за наша автокефалност, досега сме ги почитувале сите канонски правила. Откако сме прогласиле своја црковна автокефалност во 1967 година и кога таа стана спорна, преговаравме со српската православна ...

БПЦ ќе побара мислење од сестринските цркви за барањето на МПЦ

Либертас - 20.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката, пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор што треба да се прифати

Локално - 20.11.2017

Писмото од Македонската православна црква до Бугарската патријаршија е исклучително позитивен чекор што треба да се прифати, смета Андреј Ковачев, бугарскиот европратеник од редовите на партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, коментирајќи го ...

Грчките црковни портали со коментари за барањето на МПЦ-ОА до БПЦ

Либертас - 20.11.2017

Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како мајка-црква“, специјализираните сајтови за црковни вести во ...

Пред да ја прогласи МПЦ за црква ќерка, БПЦ ќе побара амин од останатите православни цркви

Вечер Прес - 20.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката, пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Потегот на МПЦ може да предизвика конфликт во православниот свет

Тера - 20.11.2017

Не сум сигурен дека тоа е пат по кој треба да одиме за наша автокефалност, досега сме ги почитувале сите канонски правила. Откако сме прогласиле своја црковна автокефалност во 1967 година и кога таа стана спорна, преговаравме со српската православна ...

БПЦ ќе се консултира со останатите православни цркви пред да одлучи по барањето на МПЦ

Локално - 20.11.2017

Пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката.

Пред да ја прогласи МПЦ за црква ќерка, БПЦ ќе побара амин од останатите православни цркви

Република - 20.11.2017

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката, пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Димевски: Писмото до БПЦ е позитивен чекор, но адресата за афтокефалност останува СПЦ

Локално - 20.11.2017

Писмото што Светиот синод на МПЦ-ОА го испрати до Бугарската православна црква, е уникатен потег прилично различен од досегашното конзервативно одвивање на работите кога станува збор за прашањето за стекнување статус на автокефалност, чекор кој може ...

Ѓорѓевски: Писмото до БПЦ е обид да се дојде до автокефалност на поинаков начин...

Н.Македонија - 20.11.2017

Ѓорѓевски: Писмото до БПЦ е обид да се дојде до автокефалност на поинаков начин Писмото што Светиот синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија (ОА) го испратил до Бугарската православна црква (БПЦ), во кое бара таа да биде ...

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ ...

Н.Македонија - 20.11.2017

Грчките црковни портали го коментираат барањето на МПЦ-ОА до БПЦ Под насловите „Автокефалност од бугарската патријаршија бара расколничката македонска црква“ и „Расколничката македонска црква подготвена да ја признае Патријаршијата на Бугарија како ...

Ѓоко Ѓорѓевски: Се наѕира можно праведно решение за македонското црковно прашање...

Н.Македонија - 20.11.2017

Ѓоко Ѓорѓевски: Се наѕира можно праведно решение за македонското црковно прашање Деканот на Православниот богословски факултет „Св.Климент Охридски“ во Скопје, проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски оценува дека конечно се наѕира можно праведно Соломонско решение ...

БПЦ ќе се консултира со останатите цркви пред да одлучи за барањето на МПЦ ...

Н.Македонија - 20.11.2017

БПЦ ќе се консултира со останатите цркви пред да одлучи за барањето на МПЦ Светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката, пред да донесе одлука за признавање ...

Димевски: Писмото до БПЦ е позитивен чекор, но адресата за афтокефалност останува СПЦ...

Н.Македонија - 20.11.2017

Димевски: Писмото до БПЦ е позитивен чекор, но адресата за афтокефалност останува СПЦ Писмото што Светиот синод на МПЦ-ОА го испрати до Бугарската православна црква, е уникатен потег прилично различен од досегашното конзервативно одвивање на ...

Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор што треба да се прифати...

Н.Македонија - 20.11.2017

Ковачев: Писмото од МПЦ-ОА е позитивен чекор што треба да се прифати Писмото од Македонската православна црква до Бугарската патријаршија е исклучително позитивен чекор што треба да се прифати, смета Андреј Ковачев, бугарскиот европратеник од ...

Бугарскиот европратеник Ковачев е воодушевен и смета дека БПЦ треба веднаш да го прифати барањето на МПЦ

AKO - 20.11.2017

Андреј Ковачев, бугарски европратеник од редовите на партијата ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов, смета дека писмото на МПЦ ОА, до Бугарската Православна Црква е исклучително позитивен чекор и треба веднаш да се прифати.

Деканот на Богословскиот факултет смета дека сега е моментот за решавање на македонското црковно прашање

AKO - 20.11.2017

Деканот на Православниот богословски факултет „Св.Климент Охридски“ во Скопје, проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски во изјава за МИА оценува дека сега конечно се наѕира можно праведно ,,соломонско решение за македонското црковно прашање“.

Шокантно барање до Бугарската Православна Црква да ја признае МПЦ и да и стане мајка – црква!

AKO - 20.11.2017

Македонска Православна Црква испратила писмо со барање до Бугарската православна црква, да ја признае и да и стане мајка-црква, обелодени владиката Наум. ,,България и Република Македония имат обща религиозна история.