TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Граѓаните подобро згрижени со новиот Закон

Вечер Прес - 14.11.2010

Новиот предлог за дополнително здравствено осигурување е добар. Ова е ставот на Здружението на приватни лекари на Македонија кои јавно излегоа со поддршка за предлогот на Министерството за здравство.

Политички препукувања во Прилеп за состојбите во здравството

Канал 77 - 14.11.2010

Продолжуваат препукувањата на прилепската политичка сцена на тема состојби во Службата за Итна помош и воопшто во здравствениот систем.

Ревија - Интервју со Бујар Османи, министер за здравство

Вест - 13.11.2010

Многу ме зачудува што досега не е направено ова, а уште повеќе што толку многу противници се појавија на овој процес. Тоа ме води кон еден одговор, во кој докрај не сакам ниту јас да поверувам - дека ...

Реформи преку грбот на пациентите

Утрински - 13.11.2010

Здравството се' повеќе тоне кон бездна, а болните страдаат. Долги листи на чекање за прегледи и операции и до шест месеци, нема лекови за сите пациенти, автомобилите за брза помош се преполуваат, ...

Османи: Во Брест доктор еднаш неделно

Алсат-М - 13.11.2010

По реакцијата на жителите на Брест дека во ова село веќе две години нема лекар, министерот за здравство, Бујар Османи ветува дека еднаш неделно селото ќе го посетува мобилна екипа која на располагање ...

Дополнително здравствено осигурување ќе донесе поквалитетно здравство

Сител - 13.11.2010

Предлогот за дополнително осигурување, ќе го подобри здравствениот систем на државата. Во Здружението на приватни лекари сметаат дека тоа е најдобриот модел кој ќе овозможи пациентите да ги добијат ...

Со стратегија против смртноста на бебињата

Утрински - 12.11.2010

Воведување сексуално образование во училиштата, ширење на мрежата на советувалишта, едукација на гинеколози, лекарите за бебиња, како и на патронажните сестри, се дел од активностите со кои ...

Приватните лекари се за дополнително осигурување

Дневник - 12.11.2010

Здружението на приватните лекари на Македонија го поддржува предлогот за дополнително осигурување. Лекарите сметаат дека со мали средства граѓаните ќе добијат подобри здравствени услуги.

Реџепи контра ревизорите

Дневник - 12.11.2010

Новиот ургентно-дијагностички центар во Тетово не е неупотреблив, како што оценија ревизорите. Проектот за овој центар е на Клиничката болница во Тетово, но неговата ревизија, подготовките за ...

Министерот Османи ќе истражува кој лошо чувал лекови

Н.Македонија - 12.11.2010

Министерот за здравство Бујар Османи со инспекции ќе проверува кој лошо чувал вакцини и лекови, што како пропуст го забележале контролорите на Државниот завод за ревизија.

Стратегија за безбедно мајчинство

Н.Македонија - 12.11.2010

Со Стратегијата за безбедно мајчинство до 2015 година Министерството за здравство ќе ја намалува смртноста на доенчињата и родилките, која е драстично поголема од онаа во европските земји Со сини ...

За Османи ЕК многу позитивно го оценило здравството

Форум - 12.11.2010

Еден од најпозитивните делови од годишниот Извештај на Европската комисија за напредокот на Република Македонија е за здравството, рече во петокот министерот Бујар Османи Како што оцени министерот за ...

Османи: Извештајот на ЕК исклучително позитивен за здравството

Кирилица - 12.11.2010

Министерот за здравство Бујар Османи денеска оцени дека еден од најпозитивните делови во Извештајот на ЕК за Македонија се однесува на здравството и за она што беше направено во 2010 - Се коментираат ...

Позитивна оценка за здравството во извештајот на ЕК

Сител - 12.11.2010

Спроведувањето на законот за заштита од пушењето, дијалогот со невладиниот сектор и донесување на подзаконски акти за квалитет на лековите се само дел од сегментите за кои Европската комисија во ...

Позитивни оценки за здравството од ЕК

Вечер Прес - 12.11.2010

Министерот за здравство, Бујар Османи, е задоволен од Извештајот на ЕК во делот каде што се третира здравствениот сектор. Според него во Извештајот има позитивна оценка за сработеното во 2010.

Османи: Извештајот на ЕК исклучително позитивен за здравството

Курир - 12.11.2010

Министерот за здравство Бујар Османи, денеска оцени дека еден од најпозитивните делови во Извештајот на ЕК за Македонија се однесува на здравството и за она што беше направено во 2010.

Османи : Извештајот на ЕК во областа на здравството- исклучително позитивен

Макфакс - 12.11.2010

Министерот за здравство Бујар Османи делот од извештајот на Европската комисија кој се однесува на здравството, денеска го оцени како исклучително ..

Министерството за здравство плаќало поскапи услуги

Утрински - 11.11.2010

Министерството за здравство на здравствените установи им плаќало поскапи услуги од цените утврдени со државните здравствени програми, со што државниот буџет е оштетен за околу 2,3 милиони евра.

Ги нема амбулантите што ги вети Владата

Н.Македонија - 11.11.2010

Ревизорите откриваат и дека Министерството за здравство и Владата не го исполниле ветувањето за изградба на 18 амбуланти во руралните подрачја Министерството за здравство потрошило над 12 милиони ...

Контрацептивните средства на позитивна листа

Форум - 11.11.2010

Внесување на контрацептивни средства на позитивната листа на лекови, повторно воведување на мајчината книшка, отварање на повеќе советувалишта за репродуктивно здравје, зајакнување на улогата на ...

Османи: Забелешките се од административно технички карактер

Алфа - 11.11.2010

По недоследностите кои ги констатираше Државниот ревизор во работата на министерството за здравство се огласи и министерот Османи.

Промовирана Стратегијата за безбедно мајчинство 2010-2015

Сител - 11.11.2010

Министерот за здравство Бујар Османи денеска ја промовираше Стратегијата за безбедно мајчинство (2010-2015) која вклучува планирање на семејство, водење на бременоста, породување и грижа за доенчето.

Поголема грижа за бремените жени и доенчињата

Вечер Прес - 11.11.2010

Планирање на семејството, водење на бременоста, породување и грижа за доенчето се дел од Стратегијата за безбедно мајчинство којашто го покрива периодот од 2010-2015 година.

Презентацијата на Стратегијата и Акцискиот план за безбедно мајчинство 2010/2015 година

Нетпрес - 11.11.2010

Министерот за здравство Бујар Османи денеска ќе учествува на презентацијата на Стратегијата и Акцискиот план за безбедно мајчинство 2010/2015 година.

Презентирана Националната стратегија за безбедно мајчинство

Курир - 11.11.2010

Министерството за здравство денеска ја презентираше Националната стратегија за безбедно мајчинство која беше усвоена од Владата и се однесува за следните 5 години.

Без здравствено осигурување 59 милиони Американци

Макфакс - 11.11.2010

Бројот на Американци кои се без здравствено осигурување достигна 59 милиони, соопшти Центарот за контрола и превенција од болести (ЦДЦ) од Атланта...

Македонија - Болните ќе плаќаат повеќе, ќе добиваат помалку

Време - 10.11.2010

Мими П. Шушлеска Пациентите нема да добијат поквалитетни услуги ако плаќаат дополнително здравствено осигурување бидејќи и парите што сега се собираат во здравствената каса се трошат нерационално, ...

Ќе се лекуваат само оние што имаат пари

Утрински - 10.11.2010

Со новите пакети за здравство што ги предлага Владата ќе се лекуваат само оние со подлабок џеб. На другите здравството ќе им биде достапно само во ургентни ситуации.

Горчливото апче на Османи

Дневник - 10.11.2010

Најновата шок-терапија што сака да ни ја препише Владата преку министерот за здравство, Бујар Османи, нема да го излекува здравствениот систем, но извесно е дека може да ги разболи и здравите граѓани ...

Цехот ќе го платат пациентите

Дневник - 10.11.2010

Новиот модел на финансирање во здравството ќе го платат првенствено граѓаните, предупредуваат стручњаците и прашуваат зошто пред две години државата го намали здравствениот придонес, а сега признава ...

Пакетите на Османи се добри за касата, не за пациентите

Н.Македонија - 10.11.2010

Избрзани решенија, недомаќински потези, поттикнување нееднаквост се оценките на експертите за двата нови модели што Министерството за здравство ги понуди за промена на здравственото осигурување.

Османи ги збуни и докторите и пациентите

Алфа - 10.11.2010

Не е логично министерот за здравство, Османи да очекува граѓаните да прифатат еден од двата понудени модели за финансирање на здравствената заштита, без да ги информира кои здравствени услуги ќе им ...

Ревизија во Здравство констатира неправилности

Алфа - 10.11.2010

Државниот завод за ревизија констатираше неправилности во работата на Министерството за здравство. Ревизија се сомнева во објективноста и вистинитоста на финансиските извешетаи, но даде и негативно ...

Фатална здравствена непромисленост

Дневник - 10.11.2010

Политиката на воведување помали давачки, а поголеми услуги од јавното здравство пропадна и сега Владата мора да прави реформи со кои ќе се спасува од сопствените грешки .

Болното здравство трошело без усул

Дневник - 10.11.2010

Се трошело за се' и сешто, а генерална забелешка на ревизорите е дека Министерство за здравство лани не обезбедило доволно пари за лекување на пациентите Несоодветно чувани лекови и вакцини, големи ...

Околу 60 милиони Американци немаат здравствено осугурување

МРТ - 10.11.2010

Бројот на Американци без здравствено осигурување е во пораст и достигна 59 милиони, соопшти денска Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) од Атлана.

Лекарите ја злоупотребуваат дополнителната дејност со вештачки листи на чекање

Канал5 - 10.11.2010

Вештачки листи на чекање или од свој џеб преку ред да се плати здравствената услуга во државното здравство. Вака лекарите ги злоупотребувале пациентите преку дополнителната дејност.

Околу 60 милиони Американци без здравствено осугурување

Курир - 10.11.2010

Бројот на Американци без здравствено осигурување е во пораст и достигна над 59 милиони, соопшти денска Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) од Атланта.

Министерството за здравство постапува согласно препораките од ДЗР

Курир - 10.11.2010

Ревизијата изврши контрола на 12 сметки на Министерството за здравство при што 10 се оценети позитивно, а единствено кај две сметки се констатирани одредени недоследности во примената на одредени ...

Новите пакети - дополнителни проблеми во здравствениот систем

А1 - 09.11.2010

Новите здравствени пакети кои вчера ги презентираше Министерот за здравство се само дополнително оптеретување на грбот на пациентите - предупредуваат експертите за јавно здравство.

Македонија - Бесплатното здравство ќе се плаќа

Време - 09.11.2010

Мими П. Шушлеска Пациентите-осигуреници наскоро сите испитувања, снимања и операции нема да може како до сега да ги прават само со сини картони и со партиципација од 10 отсто, туку ќе треба да ...

Македонија - Колку пари толку здравје

Вест - 09.11.2010

Министерот за здравство Бујар Османи вчера најави дека во наредниот период на јавна расправа ќе треба да се одлучи дали ќе се реформира постојниот здравствен пакет или, пак, ќе се воведе нов модел, ...

Или помалку ќе не' лечат или ќе си доплаќаме

Утрински - 09.11.2010

Пациентите и вработените ќе го спасуваат здравството од колапс. За да се пополни финансиската дупка во здравството, граѓаните за исти пари помалку ќе се лекуваат или, пак, ќе мора да доплаќаат.

На лекар или со повисок придонес или со поголема партиципација

Дневник - 09.11.2010

Граѓаните преку јавна расправа ќе треба да одберат кое апче што им го препишува министерот Османи ќе го голтнат: дали да плаќаат и доброволно дополнително осигурување, а да немаат партиципација кај ...

Кој колку пари има толку ќе се лекува

Н.Македонија - 09.11.2010

Дупката од 3 милијарди денари во здравството ќе се полни со нови начини на плаќање за здравствено осигурување, што значи и за лекување.

Доплати си за подобро здравје

Шпиц - 09.11.2010

Ако имаш поголема здравствена мака, повеќе ќе и плаќаш на државата, ама ќе добиваш помалку отколку сега, предвидува новата политика на Министерството.

„Бел телефон“ за прашања, сугестии и поплаки

Форум - 09.11.2010

Граѓаните кои имаат прашања, сугестии или сакаат да пријават нешто од областа на здравствената заштита, од денеска ќе можат да се јават на бројот 1544, на така наречениот „Бел телефон“ Националниот ...

Османи ги демантираше тезите за реформите во здравствените пакети

Форум - 09.11.2010

Министерот за здравство Бујар Османи ги демантираше како што вели тој, вчерашните тези кои беа пласирани во јавноста во врска со новите пакети за здравствена заштита „Дали ќе обезбедите пари од буџет ...

Новата идеја на Османи – нов удар врз здравјето на граѓаните

Алфа - 09.11.2010

Нискиот стандард на македонските граѓани нема да го издржи товарот на најновата идеја на Министерот за здравство, Бујар Османи за воведување на дополнително здравствено осигурување – коментираат ...

Бел телефон за прашања за здравствената заштита

Сител - 09.11.2010

Министерот за здравство Бујар Османи денеска го означи отпочнувањето со работа на националниот комуникациски центар при Министерството, популарно наречен „Бел телефон“ 15444 на кој граѓаните ќе можат ...

Граѓаните телефонски ќе можат да постават прашања за здравствената заштита

МРТ - 09.11.2010

Министерот за здравство Бујар Османи денеска го означи отпочнувањето со работа на националниот комуникациски центар при Министерството, популарно наречен „Бел телефон“ 15444 на кој граѓаните ќе можат ...

Како до подобри услуги во здравството?

Сител - 09.11.2010

Словенците плаќаат 21 евро месечно за доброволно дополнително здравствено осигурување. По колку ќе издвојуваат Македонците ако го прифатат првиот модел за финансирање на здравствениот систем во кој ...

Бел телефон за здравствени проблеми

Канал5 - 09.11.2010

Министерот за здравство Бујар Османи го промовираше националниот комуникациски центар при министерството, популарно наречен „бел телефон“ 15444 на кој граѓаните ќе можат 24 часа да поставуваат ...

"Бел телефон" за здравствени поплаки

Вечер Прес - 09.11.2010

"Бел телефон" - 15444 е бројот на кој македонските граѓани ќе можат 24 часа да комуницираат и да ги посочуваат своите здравствени проблеми.

Мамела за здравствено осигурување

Вечер Прес - 09.11.2010

Кочанка со лажни документи го измамила Фондот за здравствено осигурување во корист на својата приватна ординација. Кочанската полиција поднесе кривична пријава против Н.К.

Ќе започне со работа националниот комуникациски центар на МЗ

Нетпрес - 09.11.2010

Министерот за здравство Бујар Османи денеска ќе го означи почетокот на работата на националниот комуникациски центар на министерството за здравство, популарно наречен “Бел телефон“ на кој граѓаните ...

Османи: На здравството му е потребен нов самостоен фонд

Курир - 09.11.2010

Министерот Бујар Османи изјави дека целта на реформата, со која ќе се создаде доброволен здравствен фонд, е конечно македонското здравство да обезбеди сопствен фонд за финасирање.

Граѓаните ќе имаат каде да се жалат за лошите здравствени услуги

Курир - 09.11.2010

Граѓаните конечно ќе имаат можност каде да се пожалат за се она што ги засега, а е поврзано со здравството со отворањето на националниот комуникациски центар на Министерството за здравство, популарно ...

„Бел телефон“ за прашања, сугестии и поплаки

Макфакс - 09.11.2010

Граѓаните кои имаат прашања, сугестии или сакаат да пријават нешто од областа на здравствената заштита, од денеска ќе можат да се јават на бројот 1...

Османи ги демантираше пласираните тезите за реформите во здравствените пакети

Макфакс - 09.11.2010

Министерот за здравство Бујар Османи ги демантираше како што вели тој, вчерашните тези кои беа пласирани во јавноста во врска со новите пакети за з...

Управителка на здравствена установа дала лажни податоци во ФЗО

Inpress - 09.11.2010

Кочани, 9. ноември 2010 (ИНПРЕС) Полицијата во Кочани поднесе кривична пријава против Н.К. (58) од Кочани управител на ПЗУ „Здравје Р“ во Кочани, за сторено кривично дело „измама во службата“.

Два нови модели на плаќање на здравственото осигурување

А1 - 08.11.2010

Граѓаните сопственото здравје ќе го земаат на свои раце. Колку имаат да платат толку и ќе добијат. Државата осиромашила па сега граѓаните ќе треба да ја полнат касата на Фондот од која годинава ...

Владата готви нов модел на здравствено осигурување

Телма - 08.11.2010

Министерството за здравство размислува да воведе нов модел за здравствено осигурување. На пациентите ќе им се понудат две опции, доброволно и приватно осигурување и три пакети на услуги кои ќе имаат ...

Mакедонија како „Шварцвалд“ в година

Н.Македонија - 08.11.2010

Крајот на реформските проекти во здравството, кој се очекува веќе со години, постојано се поместува. Најновите амбициозни најави за нивно остварување велат дека поголемиот дел проекти ќе завршат по ...

Презентирани новите модели за финансирање на здравството

Идивиди - 08.11.2010

Скопје, 8 ноември 2010 (МИА) - Дефинирање нов модел на финансирање кој ќе придонесе за подолгорочна финансиска одржливост на здравствениот систем на Република Македонија во полза на сите граѓани, ...

Промени во Законот за здравствено осигурување

Алсат-М - 08.11.2010

Законот за здравствено осигурување ќе се менува. Со измените се предвидуваат и нови начини за плаќање по принципот колку се плаќа, толку се добива.

Повеќе пари од бруто платата за здравствено осигурување

Алфа - 08.11.2010

Испразнетата здравствена каса, Министерот за здравство, Бујар Османи, ќе ја полни со дополнителни пари од граѓаните. Со новите модели за финансирање на здравствената заштита, што ги предлага Османи, ...

Нови модели за финансирање на здравството

Сител - 08.11.2010

Дефинирање нов модел на финансирање кој ќе придонесе за подолгорочна финансиска одржливост на здравствениот систем на Република Македонија во полза на сите граѓани, пациенти, медицински персонал и на ...

Министерот Османи ги презентираше новите модели за финансирање на здравството

МРТ - 08.11.2010

Дефинирање нов модел на финансирање кој ќе придонесе за подолгорочна финансиска одржливост на здравствениот систем на Република Македонија во полза на сите граѓани, пациенти, медицински персонал и на ...

Поголема партиципација или здравствен придонес за спас на здравството

Сител - 08.11.2010

Преку грбот на пациентите и вработените ќе се полни празната здравствена каса. Зголемување на партиципацијата од 15 до 50 проценти или поголем придонес за здравствено осигурување, се двата модела за ...

Какво здравствено осигурување им треба на граѓаните

Канал5 - 08.11.2010

Фондовската каса ќе се богати од џебот на граѓаните преку здравствениот пакет.Два модели нуди Османи ,едниот е зголемена односно скалеста партиципација во зависност од сложеноста на здравствената ...

Здравствената каса испразнета!

Вечер Прес - 08.11.2010

Според министерот за здравство, Бујар Османи, неопходни се итни измени во Законот за здравствено осигурување, со што ќе се воведе нов модел за плаќање на здравственото осигурување На здравсвото итно ...

Во иднина нови начини за плаќање на здравственото осигурување

Нетпрес - 08.11.2010

Законските измени кои го планира Министерството за здравство во Законот за здравствено осигурување предвидуваат нови модели на кои ќе се плаќа здравственото осигурување.

Османи презентираше предлог модели за финансирање на здравството

Курир - 08.11.2010

Неопходно е ревидирањето на начинот на финансирањена здравствената заштита, поради тоа што секоја година трошоците се зголемуваат за 10 проценти, изјави министерот за здравство – Бујар Османи.

Нови пакети за здравствена заштита

Макфакс - 08.11.2010

Министерството за здравство излезе со два нови модели на плаќање на здравственото осигурување. Првиот модел предвидува модифицирање на веќе постоеч...