TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поплави во Струмица и Валандово

А1 - 26.09.2010

Обилните дождови што во раните утрински часови го зафатија регионот на Струмица и Валандово, поплавија поголем број станбени објекти, подрумски простории и улици во градот Струмица и пошироката ...

Хрватска очекува нов бран поплави

А1 - 26.09.2010

По обилниот дожд во текот на вчерашниот ден падна во подрачјето на Дубровник, водата поплави повеќе објекти, па морале да интервенираат противпожарните служби, пренесува СРНА.

Поплави во струмичко-валандовскиот регион

Алсат-М - 26.09.2010

Регионот на Струмица и Валандово во раните утрински часови беше зафатен со обилни врнежи од дожд, кои поплавија поголем број станбени објекти, подрумски простории и улици во градот Струмица и ...

Хрватска очекува нов бран поплави

Алсат-М - 26.09.2010

Обилните врнежи од дожд што ги зафатија западните делови на Хрватска во текот на вчерашниот ден и изминатата ноќ, ги зголемија стравувањата од нов бран поплави како оние што ја погодија земјата ...

Хрватска очекува нов бран поплави

Канал5 - 26.09.2010

Обилните врнежи од дожд што ги зафатија западните делови на Хрватска во текот на вчерашниот ден и изминатата ноќ, ги зголемија стравувањата од нов бран поплави како оние што ја погодија земјата ...

Големи поплави во Струмичко- поплавени куќи, блокирани патни правци

Канал5 - 26.09.2010

Долга и напорна ноќ во борба со природата за струмичани. Утрото го дочекаа со кофите во раце, покуќнината на улица, тие до половина во вода.

Пороен дожд поплави делови од Струмица

Телма - 26.09.2010

Невремето проследено со силен пороен дожд што рано изутрина ја зафати Струмица, поплави стотици домови, дворни места, подрумски и други помошни простории, улици и јавни површини.

Хрватска очекува нов бран поплави

Сител - 26.09.2010

Обилните врнежи од дожд што ги зафатија западните делови на Хрватска во текот на вчерашниот ден и изминатата ноќ, ги зголемија стравувањата од нов бран поплави како оние што ја погодија земјата ...

Поплави во струмичко-валандовскиот регион

Сител - 26.09.2010

Регионот на Струмица и Валандово во раните утрински часови беше зафатен со обилни врнежи од дожд, кои поплавија поголем број станбени објекти, подрумски простории и улици во градот Струмица и ...

Во Дубровник поплавени хотел и театар

Форум - 26.09.2010

По обилниот дожд во текот на вчерашниот ден падна во подрачјето на Дубровник, водата поплави повеќе објекти, па морале да интервенираат противпожарните служби Водата го поплавила театарот „Марина ...

Половина Струмица поплавена

Сител - 26.09.2010

Невремето проследено со силен пороен дожд што рано изутрина ја зафати Струмица, поплави стотици домови, дворни места, подрумски и други помошни простории, улици и јавни површини.

Во Дубровник поплавени хотел и театар

Алфа - 26.09.2010

По обилниот дожд во текот на вчерашниот ден падна во подрачјето на Дубровник, водата поплави повеќе објекти, па морале да интервенираат противпожарните служби, пренесува СРНА.

Започна санирањето на штетите од денешните поплави

Форум - 26.09.2010

Започна санирањето на штетите предизвикани од денешните поплави, што по утринските обилни врнежи ги погодија општините Струмица, Радовиш, Василево и Валандово, соопштуваат од Центарот за управување ...

Во Дубровник поплавени хотел и театар

Макфакс - 26.09.2010

По обилниот дожд во текот на вчерашниот ден падна во подрачјето на Дубровник, водата поплави повеќе објекти, па морале да интервенираат противпожарните служби, пренесува СРНА.

Хрватска очекува нов бран поплави

Алфа - 26.09.2010

Обилните врнежи од дожд што ги зафатија западните делови на Хрватска во текот на вчерашниот ден и изминатата ноќ, ги зголемија стравувањата од нов бран поплави како оние што ја погодија земјата ...

Поплави во Струмица и Валандово

Макфакс - 26.09.2010

Обилните дождови што во раните утрински часови го зафатија регионот на Струмица и Валандово, поплавија поголем број станбени објекти, подрумски простории и улици во градот Струмица и пошироката ...

Поројниот дожд предизвика поплави во Струмица и Валандово

Нетпрес - 26.09.2010

Обилните доќдови што рано утрово ги зафатија регионите на Струмица и Валандово предизвикаа поплави во голем број на станбени објекти, подруми и улици, информираат од Центарот за управување со кризи ...

Поплави во струмичко и валандовско

Р.С.Европа - 26.09.2010

Поплавени се станбени објекти, подруми и улици во Струмица и пошироката околина. Во струмичко и во валандовско утринава врнеше обилен дожд.

Поплави во струмичко-валандовскиот регион

Алфа - 26.09.2010

Регионот на Струмица и Валандово во раните утрински часови беше зафатен со обилни врнежи од дожд, кои поплавија поголем број станбени објекти, подрумски простории и улици во градот Струмица и ...

Поплави во Струмица и Валандово

Форум - 26.09.2010

Обилните дождови што во раните утрински часови го зафатија регионот на Струмица и Валандово, поплавија поголем број станбени објекти, подрумски простории и улици во градот Струмица и пошироката ...

Струмица и Валандово под вода

Кајгана - 26.09.2010

Обилните дождови што во раните утрински часови го зафатија регионот на Струмица и Валандово, поплавија поголем број станбени објекти, подрумски простории и улици во градот Струмица и пошироката ...

Јанакиески и Димовски во посета на поплавените региони

Нетпрес - 26.09.2010

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски попладне ќе ги посетат поплавените места во околината на Струмица и Валандово.

Поплави во Струмичко - блокирани дел од патните правци

Inpress - 26.09.2010

Струмица, 26. септември 2010 (ИНПРЕС) Силните врнежи од дожд предизвикаа големи поплави во поширокиот регион на Струмица.

Во Хрватска се очекува нов бран поплави

Кирилица - 26.09.2010

Вчерашните поројни дождови предизвикаа поплави во подрумските простории во пониските делови на Дубровник. Под вода се театарот „Марин Држиќ“, хотелот „Либертас Риксос“, трговскиот центар „Томи“, како ...

Поплавите предизвикаа огромни штети, дел од Струмица без вода

Нетпрес - 26.09.2010

Поплавите кои денеска ги зафатија Струмица, Валадново и Радовиш предизвикаа огромни штети на објекти и патната инфраструктура во регионот, известува Центарот за управување со кризи.

Јанакиески и Димовски во посета на поплавените места во струмичко валандовскиот регион

Сител - 26.09.2010

Министерите за транспорт и врски и за земјоделство, шумарство и водостопанство Миле Јанакиески и Љупчо Димовски попладнево се во посета на поплавените места во струмичко-валандовскиот регион од ...

Започна санирањето на штетите од денешните поплави

Макфакс - 26.09.2010

Започна санирањето на штетите предизвикани од денешните поплави, што по утринските обилни врнежи ги погодија општините Струмица, Радовиш, Василево и Валандово, соопштуваат од Центарот за управување ...

Струмица поплавена

Алфа - 26.09.2010

Поплавени домови, подруми под вода, кал и тиња по улиците. Вака изгледаше Струмица по поројниот дожд кој го зафати Сртумичко-Валандовскиот регион. Дождот најсилно паѓал изутрината помеѓу 4 и 5 часот.

Половина Струмица под вода

Вечер Прес - 26.09.2010

Обилните дождови што го зафатија вчера утро регионот на Струмица и Валандово, поплавија поголем број станбени објекти, подрумски простории и улици во градот Струмица и пошироката околина.

Поројни дождови поплавија во Струмица, прекината железницата кон Грција

eReporter - 26.09.2010

Однесени прагови од железничката пруга Скопје-Гевгелија, поплави во Струмица и прекин на патот Валандово – Удово е билансот од поројните дождови што ноќеска и утринава го зафатија југоисточниот дел ...

Над два милиони луѓе евакуирани поради поплавите во Нигерија

А1 - 25.09.2010

Околу два милиони луѓе во северниот дел на Нигерија беа евакуирани поради поплавите, по отворањето на две брани, кои се отвораат секоја година во текот на сезоната на врнење дожд поради наводнување, ...

Над два милиони лица евакуирани поради поплавите во Нигерија

Алсат-М - 25.09.2010

Околу два милиони луѓе во северниот дел на Нигерија беа евакуирани поради поплавите, по отворањето на две брани, кои се отвораат секоја година во текот на сезоната на врнење дожд поради наводнување, ...

Повеќе од два милиони лица евакуирани во Нигерија поради поплавите

Кирилица - 25.09.2010

Поплавите почнаа кога браните Чалава и Тига беа отворени. Од брани што се наоѓаат во државата Кано, загрозени се и околу 5.000 села во соседна држава Джигава Во северниот дел на Нигерија околу два ...

Два милиони луѓе евакуирани поради поплави во Нигерија

Нетпрес - 25.09.2010

Околу два милиони луѓе на северот на Нигерија се евакуирани поради поплави, откако две брани биле отворени, како и секоја година, поради наводнување, соопштиле властите во нигериската сојузна држава ...

Поплавените полошки села чекаат обештетување

Алфа - 25.09.2010

Жителите на поплавените полошки села три месеци го чекаат одговорот од надлежните, дали воопшто ќе добијат обештетување.

Поради поплавите во Висконсин и Минесота објавена вонредна состојба

Сител - 25.09.2010

Во американските држави Висконсин и Минесота поради обилните поплави беше објавена вонредна состојба, објави Си-Ен-Ен. Од поплавените области во двете држави се евакуирани неколку илјади луѓе.

Над два милиони лица евакуирани поради поплавите во Нигерија

Сител - 25.09.2010

Околу два милиони луѓе во северниот дел на Нигерија беа евакуирани поради поплавите, по отворањето на две брани, кои се отвораат секоја година во текот на сезоната на врнење дожд поради наводнување, ...

Над два милиони луѓе евакуирани поради поплавите во Нигерија

Алфа - 25.09.2010

Околу два милиони луѓе во северниот дел на Нигерија беа евакуирани поради поплавите, по отворањето на две брани, кои се отвораат секоја година во текот на сезоната на врнење дожд поради наводнување, ...

Поради поплавите во Висконсин и Минесота објавена вонредна состојба

Алфа - 25.09.2010

Во американските држави Висконсин и Минесота поради обилните поплави беше објавена вонредна состојба, објави Си-Ен-Ен. Од поплавените области во двете држави се евакуирани неколку илјади луѓе.

Во Словенија повторно опасност од можни поплави

Нетпрес - 25.09.2010

Дожд во текот на ноќта ја зафати цела Словенија, а хидролозите предвидуваат можност реките и потоците да предизвикаат нови поплави, јавува новинската агенција Бета.

Во Висконсин и Минесота поради поплавите објавена вонредна состојба

Кирилица - 25.09.2010

Неколкудневните поројни дождови се причина за поплавите кои го зафатија овој регион. Според метеоролозите, во Висконсин и Минесота паднале над 30 сантиметри на квадратен метар дожд Поради обилните ...

Поплавена Пула, дожд низ цела Словенија

Алфа - 25.09.2010

Поради синоќешните поројни врнежи во Пула, поплавен е голем дел од градот, а затворен е и главниот автопат Д-21. Неофицијално, се проценува дека наврнале околу 160 милиметри дожд на метар квадратен.

Нов дожд во Словенија, Пула под вода

eReporter - 25.09.2010

Нов дожд денеска почна да паѓа во западниот дел на Словенија, кој се заканува повторно да го прелие коритото на реката Сава и нејзините притоки.

Нова опасност од поплави во Словенија

Макфакс - 24.09.2010

Нова опасност од поплави прогласена е попладнево во одредени региони на Словенија, бидејќи за викенд се најавени нови обилни врнежи од дожд, јави агенцијата Онаса.

Два милиони лица евакуирани во нигерија заради поплави

Макфакс - 24.09.2010

Околу два милиони лица евакуирани се поради поплави во северна Нигерија, откако локалните е власти беа принудени да ги отворат вратите на две речни брани, кои беа преоптоварени од надојдените води.

Нови поплави и се закануваат на Словенија

eReporter - 24.09.2010

Некои делови на Словенија се соочуваат со опасност од нови поплави поради најавите за обилни дождови за време на викендот.

Словенија пред нови поплави

eReporter - 24.09.2010

Нови обилни врнежи од дожд за од попладнево најавија метеоролозите во Словенија која кон крајот на минатата недела беше погодена од големи поплави.

Поплавите нанесоа штета во Словенија од 40 милиони евра

А1 - 23.09.2010

Минатонеделните поплави во Словенија нанесоа штета од околу 40 милиони евра, а се очекува оваа бројка и понатаму да расте, јавуваат словенечките медиуми.

Поплавите нанесоа штета во Словенија од 40 милиони евра

МРТ - 23.09.2010

Минатонеделните поплави во Словенија нанесоа штета од околу 40 милиони евра, а се очекува оваа бројка и понатаму да расте, јавуваат словенечките медиуми.

Поплавите нанесоа штета во Словенија од 40 милиони евра

Макфакс - 23.09.2010

Минатонеделните поплави во Словенија нанесоа штета од околу 40 милиони евра, а се очекува оваа бројка и понатаму да расте, јавуваат словенечките медиуми.

Повеќе од 45 милиони евра штети од поплавите во Словенија

Сител - 23.09.2010

Според прелиминарните проценки, штетите од катастрофалните поплави во Словенија од 17 до 19 септември, се проценети на износ од меѓу 25 и 30 милиони евра во економијата и околу 17 милиони евра во ...

Свет - Поплавите однесоа 16 животи во Мексико

Време - 22.09.2010

Најмалку 16 луѓе загинаа во поплавите и лизгањето на земјиштето што веќе неколку дена го зафатија јужниот дел на Мексико, соопштија мексиканските власти.

Стивнуваат поплавите во Словенија и во Хрватска

Дневник - 22.09.2010

Бранот поплави што од Словенија преминаа во Хрватска се намалува, поплавените подрачја во двете држави се под контрола, а ситуацијата полека се нормализира, јави МИА.

Свет - Загреб под вода

Време - 22.09.2010

Едно лице смртно настрадало во текот на завчерашната ноќ во поплавите што реката Сава ги предизвика во Словенија и во делови од Хрватска, при што се најпогодени главниот град Загреб, како и Сисак, ...

Индија и Пакистан се уште со последици од поплавите

Алсат-М - 22.09.2010

Во северниот дел на Индија како последица од големите поплави без покрив над главата останаа безмалку два милиони лица. Локалните власти соопштуваат дека многу села и земјоделски површини се ...

Водата се повлекува во Хрватска

Кирилица - 22.09.2010

Водата од реката Сава се повлекува од поплавените подрачја околу Загреб, а за проценки за штетата ќе се почека некое време.

Словенија за штетата бара помош од Европските фондови

МРТ - 22.09.2010

Словенските застапници во Европскиот парламент најавија дека Словенија побарала помош од Европскиот фонд за солидарност за последиците кои и ги нанела минатонеделната поплава, пренесува Хина.

Словенија: Пронајдена трета жртва на поплавите

Нетпрес - 22.09.2010

Словенечката полиција денеска го пронајде телото на човекот кој се водеше како исчезнато лице во поплавите кои ја зафатија Словенија.

Илјадници луѓе заробени во поплавените куќи во Хрватска

Нетпрес - 22.09.2010

Поплавите од Словенија деновиве се префрлија во соседна Хрватска, каде најпогодени се населените места во близина на реката Сава.

Индија: Над 2 милиони жители останаа без кров над главата

Нетпрес - 22.09.2010

Во поплавите кои ја зафатија Индија без кров над глава останаа речиси 2 милиони жители, а под вода се големи површини, пренесуваат странските медиуми.

Поплавите се смируваат, но ситуацијата и натаму сериозна

МРТ - 22.09.2010

Излеаните води во Словенија полека се смируваат, но ситуацијата во поголемиот дел од поплавените подрачја сè уште е сериозна.

Сава е закана за жителите на Загреб и Сисак

А1 - 21.09.2010

Загреб е под вода - Сава ги проби насипите на само неколку места, но делови од градот ги поплави подземна вода. На подрачјето на главниот град и на Сисак изутрината продолжи евакуацијата на луѓето и ...

Во поплави во Мексико загинаа 16 луѓе

А1 - 21.09.2010

Најмалку 16 луѓе загинаа во поплавите и лизгање на земјиштето, кои веќе неколку дена го зафатија јужниот дел на Мексико, соопштија денеска мексиканските власти.

Најмалку 16 лица загинаа во поплавите во Мексико

Канал5 - 21.09.2010

Најмалку 16 луѓе загинаа во поплавите и лизгање на земјиштето, кои веќе неколку дена го зафатија јужниот дел на Мексико, соопштија мексиканските власти.

Мексико:Поплави однесоа 16 животи

Алсат-М - 21.09.2010

Најмалку 16 луѓе загинаа во поплавите и лизгање на земјиштето, кои веќе неколку дена го зафатија јужниот дел на Мексико, соопштија денеска мексиканските власти.

Огромни штетите од поплавите во Словенија и во Хрватска

Телма - 21.09.2010

Бранот поплави кој од Словенија премина во Хрватска се намалува, поплавените подрачја во двете држави се под контрола и животот полека се нормализира.

Поплавите се смируваат, но ситуацијата и натаму сериозна

Макфакс - 21.09.2010

Излеаните води во Словенија полека се смируваат, но ситуацијата во поголемиот дел од поплавените подрачја сè уште е сериозна.

Словенија за штетата бара помош од Европските фондови

Макфакс - 21.09.2010

Словенските застапници во Европскиот парламент најавија дека Словенија побарала помош од Европскиот фонд за солидарност за последиците кои и ги нанела минатонеделната поплава, пренесува Хина.

Словенија бара помош од европските фондови за санација на штетите

Нетпрес - 21.09.2010

Словенечките претставници во Европскиот парламент најавиле дкеа Словенија ќе побара помош од европскиот фонд за солидарност за санирање на штетите од поплавите.

Уште една жртва во поплавите во Словенија

Сител - 21.09.2010

На патот помеѓу Кршко и Костанјевица на Крка во поплавите настрадал маж (75), соопштија денеска словенечките власти. Потопениот автомобил во кој се наоѓал седумдесет и петгодишниот старец ноќеска го ...

Во поплави во Мексико загинаа 16 луѓе

Сител - 21.09.2010

Најмалку 16 луѓе загинаа во поплавите и лизгање на земјиштето, кои веќе неколку дена го зафатија јужниот дел на Мексико, соопштија денеска мексиканските власти.

Самоубиство во Пакистан поради поплавите

Р.С.Европа - 21.09.2010

Еден невработен Пакистанец, кој бил татко на 5 деца, а кој ја загубил куќата за време на поплавите во земјата се самоубил пред куќата на семејството на премиерот Раза Гилани .

Се смирија поплавите во Словенија и во Хрватска

Алфа - 21.09.2010

Реките во Словенија и во Хрватска почнаа да се повлекуваат во своите корита, дождот престана да паѓа, но поплавите направија огромна материјална штета, посебно во Словенија.

Во поплави во Мексико загинаа 16 луѓе

Алфа - 21.09.2010

Најмалку 16 луѓе загинаа во поплавите и лизгање на земјиштето, кои веќе неколку дена го зафатија јужниот дел на Мексико, соопштија денеска мексиканските власти.

Поплавите во Словенија се повлекуваат

Нетпрес - 21.09.2010

Водотеците кои во изминативе неколку дена предизвикаа поплави во Словенија од вчера почнаа д се повлекуваат, освен во подрачјето покрај реката Сава, чиј водостој раснел и вчера, јавуваат тамошните ...

ФОТО: Загреб под вода

Нетпрес - 21.09.2010

Едно лице смртно настрадало во текот на ноќва во поплавите во Хрватска. Реката Сава, по поплавите што ги предизвика во Словенија, поплави и делови од Хрватска.

Во поплавите во Мексико загинаа 16 лица (Видео)

Inpress - 21.09.2010

Веракруз, 21. септември 2010 (ИНПРЕС) Најмалку 16 лица настрадаа во големите поплави и лизгањето на земјиштето кои се случија на југот на Мексико.

Најмалку 16 лица загинале во поплавите во Мексико

Нетпрес - 21.09.2010

Најмалку 16 лица загинале во поплавите и лизгалиштата во последните неколку дена во јужниот дел на Мексико. Мексиканскиот претседател, Филипе Калдерон изјавил дека бројот на жртвите во мексиканската ...

16 загинати во поплави во Мексико

Кирилица - 21.09.2010

Најмалку 16 луѓе загинаа во поплавите и лизгање на земјиштето, кои веќе неколку дена го зафатија јужниот дел на Мексико, соопштија денеска мексиканските власти Шефот на државата Филипе Калдерон ...

Поплавите во Словенија и Хрватска стивнуваат, штетите огромни

Кирилица - 21.09.2010

Бранот поплави кој од Словенија премина во Хрватска се намалува, поплавените подрачја во двете држави се под контрола и животот полека се нормализира Ситуацијата денеска е најтешка во поплавените ...

Момче сурфаше низ поплавените улици на Љубљана

А1 - 20.09.2010

Додека голем дел од населението на Словенија се соочи со проблеми поради поплавите, две момчиња природната катастрофа ја искористија за забава сурфајќи по поплавените улици.

ВИДЕО: Словенец сурфа на поплавените улици во Љубљана

Канал5 - 20.09.2010

Словенија е под вода. Многумина Словенци мака мачат со санација и пресметување на штетите, но овој не е еден од нив. Тој ја искористи поплавата во Љубљана за добро сурфање.

Свет - Словенија и Хрватска под вода

Време - 20.09.2010

Реката Сава вчера го проби насипот во местото Врбин кај Брдовец во Хрватска, при што беа поплавени десетина куќи, а спасувачките служби мораа со чамци да извлекуваат дваесетина жители од овој регион.

Момче сурфаше низ поплавените улици на Љубљана

Алсат-М - 20.09.2010

Додека голем дел од населението на Словенија се соочи со проблеми поради поплавите, две момчиња природната катастрофа ја искористија за забава сурфајќи по поплавените улици.

Притоките на Сава ја поплавија Словенија

Дневник - 20.09.2010

Словенија прогласи вонредна состојба, откако повеќе населби, лоцирани во близина на притоките што се влеваат во реките Сава и во Драва, се поплавени од обилните дождови , а водата почнала да се ...

Поплавите од Словенија и се закануваат на Хрватска

Утрински - 20.09.2010

Поради силните дождови и порастот на водостојот во Словенија во саботата ноќта беше прогласен највисок степен на опасност од поплави и лизгање на земјиштето. Една девојка загина во надојдените води.

Свет - Една жртва во поплавите во Словенија

Вест - 20.09.2010

СЛОВЕНИЈА, 20 септември - Девојка чврта се удави во водените стихии, кои два дена беснееја во околината на Целје, Кршко и Љубљана.

Уште една жртва во поплавите во Словенија

Нетпрес - 20.09.2010

На патот помеѓу Кршко и Костанјевица на Крка во поплавите настрадал маж (75), соопштија денеска словенечките власти. Потопениот автомобил во кој се наоѓал седумдесет и петгодишниот старец ноќеска го ...

Една жртва на поплавите во Словенија

Сител - 20.09.2010

Едно лице загина во поројните дождови, кои предизвикаа поплави во Словенија во текот на викендов и кои предизвикаа значителна материјална штета.

Сурф низ Љубљана (видео)

ЗаЗабава - 20.09.2010

Поплавите во Словенија го зафатија просторот на целата територија, и поголемиот број на граѓани се обидуваат.. ... да ја спречат штетата превземајќи неопходни мерки.

Сурфер на поплавените улици на Љубљана

Кирилица - 20.09.2010

Додека голем дел од населението на Словенија се соочи со проблеми поради поплавите, две момчиња природната катастрофа ја искористија за забава сурфајќи по поплавените улици Станува збор за две ...

Состојбата со поплавите во Словенија критична, се очекува смирување

МРТ - 20.09.2010

Поради поројните дождови, состојбата во многу краеви на Словенија беше критична, но метеоролозите за попладне најавија стабилизација, пренесе Хина.

Словенија од воздух - Две третини од државата под вода (Видео)

Inpress - 20.09.2010

Љубљана, 20. септември 2010 (ИНПРЕС) Поплавите погодија скоро две третини од површината на Словенија. Пожарникарите и медицинските екипи се борат со поплавите заедно со месното население.

Поплавите погодија две третини од Словенија

Нетпрес - 20.09.2010

Поплавите што од петокот се појавија како последица на поројните дождови и надојдените реки погодија две третини од Словенија.

Момче сурфаше низ поплавените улици на Љубљана

Сител - 20.09.2010

Додека голем дел од населението на Словенија се соочи со проблеми поради поплавите, две момчиња природната катастрофа ја искористија за забава сурфајќи по поплавените улици.

Поплавите од Словенија во правец на Хрватска

Нетпрес - 20.09.2010

Водениот бран од Словенија синоќа продолжи во правец на Хрватска по реката Сава, водостојот е изнесува 464 см и е највисок досега измерен на Сава кај Загреб во последните 50 години, пренесуваат ...

Состојбата со поплавите во Словенија критична, се очекува смирување

Канал 77 - 20.09.2010

Поради поројните дождови, состојбата во многу краеви на Словенија беше критична но метеоролозите за попладне најавија стабилизација, пренесе Хина.

ВИДЕО: Словенец ја искористил поплавата за сурфање

Точка - 20.09.2010

Поплавите во Словенија зафатија поголем дел од земјата, а жителите се обидуваат да спречат уште поголема штета, ја санираат настанатата и ја проценуваат загубата.

Љубљана под вода

Н.Македонија - 30.09.2021

Силното невреме што ја зафати Словенија синоќа поплави над 500 згради само во Љубљана, пишува 24ur. Дежурните служби примиле преку 2.700 повици од граѓани помеѓу 20 часот и полноќ. Поплавени се патиштата, како и подземните гаражи.

ВИДЕО: Сурфање на даска низ поплавената Љубљана

eReporter - 20.09.2010

Поплавите во Словенија за една девојка завршија фатално, но момче од Љубљана реши реши да ја искористи надојдената вода за сурфање на даска.

Момче сурфаше низ поплавените улици на Љубљана

Идивиди - 20.09.2010

Љубљана, 20 септември 2010 (МИА) - Додека голем дел од населението на Словенија се соочи со проблеми поради поплавите, две момчиња природната катастрофа ја искористија за забава сурфајќи по ...