TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Смислен скандал на Пердју за време на посетата на Скопје

А1 - 07.10.2001

Полицискиот центар за обука „Идризово“ во центарот на вниманието по инцидентот предизвикан од страна на американскиот дипломат Џејмс Пердју. Пердју обвини дека неговата земја попусто дала 1.500.000 долари и 120 инструктори за обука на идните полицајци Албанци и Македонци во што се уверил по ...

Политиката и довербата

Дневник - 06.10.2001

Колумна - Божин Павловски Како претставници на Унијата и Америка, господата Леотар и Пердју сега би требало да продолжат да бараат решенија прифатливи за демократската јавност, а ако се случат масовни протести тие сепак ќе мораат да ги смируваат луѓето, слично како што постапија со албанските ...

Георгиевски: "САД се најголеми терористи"

Дневник - 06.10.2001

На средбата со двајцата меѓународни "олеснувачи", премиерот Георгиевски се впуштил во непријатен дијалог со американскиот претставник Џејмс Пердју и на крајот го "замолил" да му пренесе на неговиот претседател Џорџ Буш дека "САД се најголеми терористи во светот".

Полицијата не може да се врати без амнестијата и уставните промени

Вест - 05.10.2001

ЛЕОТАР, ПЕРДЈУ, ВАН ДЕР ШТУЛ И СПЕКХАРТ Ь ПРЕПОРАЧАА НА ВЛАДАТА ДА НЕ БРЗА НАЗАД ВО ОКУПИРАНИТЕ СЕЛА Враќањето мора да се случи само по внимателни подготовки, вклучувајќи и целосно транспарентен процес на планирање кој, исто така, ги вклучува и меѓународната заедница и демократски избраните ...

Пердју фрлал чаршави и вилушки

Вест - 05.10.2001

СПЕЦИЈАЛНИОТ ПРАТЕНИК НА САД ВО НЕНАЈАВЕНА ИНСПЕКЦИЈА ВО ПОЛИЦИСКИОТ ЦЕНТАР ВО ИДРИЗОВО Завчера при посетата на Центарот за обука на полицајци во Идризово, каде во моментов се обучуваат стотина момчиња и девојки од албанска националност заедно со Македонци, незадоволен и изнервиран од ...

Пердју не е персона нон грата

А1 - 04.10.2001

„Никој во Владата не размислува да го прогласи специјалниот пратеник на САД за Македонија, Џејмс Пердју за персона нон грата", изјави висок извор во државниот врв, кој сакаше да остане анонимен. „Претставниците на државниот врв разговараа за вчерашниот испад на Пердју на состанокот со премиерот ...

А1 интервју со Џејмс Пердју: „Имам воено разузнавачко искуство"

А1 - 03.10.2001

„Генералниот секретар на НАТО, Џорџ Робертсон не е вмешан во политичкиот договор. Тој нема мандат за политичката страна. Тоа е факт", изјави американскиот претставник во Македонија Џејмс Пердју во интервјуто за А1. „Робертсон го направи воениот договор.

Пердју да се прогласи за „персона нон грата“

А1 - 03.10.2001

Треба да се размисли за можноста Џејмс Пердју да се прогласи за персона нон грата, дискутирале членови на Советот за безбедност на денешната седница, по неколкуте инциденти врзани за специјалниот американски пратеник во Македонија, кои се случиле во текот на денот.

Македонија ја фрустрира меѓународната заедница

Дневник - 03.10.2001

ЏЕЈМС ПЕРДЈУ ЗА "ДНЕВНИК" Се што бараме е усвојување на рамковниот договор и амнестија, а тоа не е многу за да се донесе мир, вели специјалниот пратеник на САД Меѓународната заедница напорно работеше на воспоставување мир и поредок во Македонија и очекуваме Владата да ја исполни својата обврска, им ...

Пердју од денеска се вклучува во политичкиот процес

А1 - 01.10.2001

Специјалниот пратеник за југоисточна Европа на Стејт Департментот, Џејмс Пердју, кој викендов пристигна во Македонија, од денеска треба да се вклучи во поттикнувањето на политичкиот процес во земјата. Aмериканскиот пратеник за Македонија Пердју во Скопје ќе утврди како се одвива полициската обука ...

Пердју денес се вклучува во политичкиот процес

Вест - 01.10.2001

Специјалниот пратеник за југоисточна Европа на Стејт Департментот Џејмс Пердју, од денес треба да се вклучи во поттикнувањето на политичкиот процес во земјата. Пердју во интервјуто за радиото "Гласот на Америка" изјави дека евентуалното распишување референдум за промена на македонскиот Устав не е ...

Референдумот не е дел од договорот

Дневник - 01.10.2001

ПЕРДЈУ ЗА "ГЛАСОТ НА АМЕРИКА" Евентуалното референдумско изјаснување за промената на македонскиот Устав не е дел од мировниот процес, а политичките лидери што ја потпишаа Охридската спогодба треба да го исполнат ветувањето што го дале со Рамковниот договор, изјави специјалниот пратеник на Стејт ...