TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Река – Албанија не ви се меша, туку се грижи за Албанците во странство

Фокус - 15.01.2017

Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од територијата на земјата. Не се работи за мешање во внатрешните работи на Македонија, туку за консултации со политичките лидери на Албанците од Македонија, вели ...

Река: Албанија не ви се меша, туку се грижи за Албанците во странство

24 Вести - 15.01.2017

Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од земјата. Не станува збор за мешање во внатрешните работи на Македонија, туку за консултации со политичките лидери на албанците од македонија, вели албанскиот ...

Една недела молк на Бихаќка, СДСМ сè уште без став за Платформата

ТВ21 - 15.01.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија сè уште молчи за Платформата на албанските партии. Веќе седми ден партијата не излегува со став во јавноста дали 7-те точки наведени во документот кој го потпишаа ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците се ...

Река: Албанија има уставна обврска да се грижи за Албанците, не се меша во внатрешните работи на Македонија

Алсат-М - 15.01.2017

Амбасадорот на Албанија во Македонија, Фатос Река, изјави дека Албанија има уставна обврска да се грижи за Албанците без разлика каде и да се наоѓаат и дека оваа држава не се меша во внатрешните работи на Македонија.

(ВИДЕО) Река: Албанија не ви се меша, туку се грижи за Албанците во странство

Репортер - 15.01.2017

Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од територијата на земјата. Не се работи за мешање во внатрешните работи на Македонија, туку за консултации со политичките лидери на Албанците од Македонија, вели ...

Река: Албанија не ви се меша, туку се грижи за Албанците во Македонија

+инфо - 15.01.2017

Тој вели дека за Албанија е важно населението од албанскиот етникум, кое живее во своите простори во Македонија, да ги има неговите максимални права. Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од територијата ...

Река: Албанија не ви се меша, туку се грижи за Албанците во странство

МКД - 15.01.2017

„Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од земјата. Не станува збор за мешање во внатрешните работи на Македонија, туку за консултации со политичките лидери на албанците од Македонија", вели албанскиот ...

Река - Албанија не ви се меша, туку се грижи за Албанците во странство

Р.С.Европа - 15.01.2017

Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од територијата на земјата. Не се работи за мешање во внатрешните работи на Македонија, туку за консултации со политичките лидери на Албанците од Македонија, вели ...

ДИПЛОМАТИ РЕАГИРААТ НА ИЗЈАВИТЕ НА АЛБАНСКИОТ АМБАСАДОР: Добро ќе биде Рама да почне да се грижи и за Македонците во ...

Телеграф - 15.01.2017

Добро е да се запраша амбасадорот Река за тоа колку се чувствува одговорен за последиците кои ги предизвикува квалификувајќи "територии" за нечии во соседни земји, во услови кога Премиерот отворено флертува со ревизионистичка политика-коментираат ...

Река: Албанија има уставна обврска да се грижи за сите Албанци

Нова ТВ - 15.01.2017

Амбасадорот на Албанија во Македонија, Фатос Река во неделното интервју за Радио Слободна Европа вели дека Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од територијата на земјата.

Река: Албанија не се меша во внатрешните работи на Македонија

Макфакс - 15.01.2017

Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од територијата на земјата. Не се работи за мешање во внатрешните работи на Македонија, туку за консултации со политичките лидери на Албанците од Македонија, вели ...

Река: Албанија не ви се меша, туку се грижи за Албанците во Македонија

А1 On - 15.01.2017

Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од територијата на земјата. Не се работи за мешање во внатрешните работи на Македонија, туку за консултации со политичките лидери на Албанците од Македонија, вели ...

Река – Албанија не ви се меша, туку се грижи за Албанците во странство

Локално - 15.01.2017

Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од територијата на земјата. Не се работи за мешање во внатрешните работи на Македонија, туку за консултации со политичките лидери на Албанците од Македонија, вели ...

Река: За Албанија е важно Албанците во Македонија да имаат максимални права

Мета - 15.01.2017

Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од територијата на земјата. Не се работи за мешање во внатрешните работи на Македонија, туку за консултации со политичките лидери на Албанците од Македонија, вели ...

Река: Албанија има уставна обврска да се грижи за сонародниците

Фактор - 15.01.2017

Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од територијата на земјата, вели албанскиот амбасадор, Фатос Река, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Река - Албанија не ви се меша, туку се грижи за Албанците во странство...

Н.Македонија - 15.01.2017

Река - Албанија не ви се меша, туку се грижи за Албанците во странство Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од територијата на земјата. Не се работи за мешање во внатрешните работи на Македонија, туку ...

Дипломати реагираат на изјавите на албанскиот амбасадор: Добро ќе биде Рама да почне да се грижи и за Македонците во ...

Lider - 15.01.2017

Добро е да се запраша амбасадорот Река за тоа колку се чувствува одговорен за последиците кои ги предизвикува квалификувајќи “територии” за нечии во соседни земји, во услови кога Премиерот отворено флертува со ревизионистичка политика-коментираат ...

Берат: Платформата на албанските партии е уцена за мнозинскиот народ во Македонија

Курир - 14.01.2017

Партијата за интеграција на Ромите во Република Македонија ги следи настаните што се случуваат во врска со објавувањето на таканаречената Платформа на албанските политички партии каде според нив тоа сенивните црвени линии преку кои не може да се ...

Бајрам Берат: Со платформата на албанските партии се кршат правата на другите етнички заедници

Сител - 14.01.2017

Партијата за интеграција на Ромите во Република Македонија ги следи настаните што се случуваат во врска со објавувањето на таканаречената Платформа на албанските политички партии каде според нив тоа сенивните црвени линии преку кои не може да се ...

Неприфатливи барања

Слободен Печат - 14.01.2017

Спомнувањето во Платформата на мултиетничкиот карактер за да се извлече барање за албанска нација во Македонија подразбира барање за темелна промена на Уставот во неговите одредби за конституирање на Македонија како држава.

Берат: Платформата на албанските партии е уцена за мнозинскиот народ во Македонија (видео)

Република - 14.01.2017

Партијата за интеграција на Ромите во Република Македонија ги следи настаните што се случуваат во врска со објавувањето на таканаречената Платформа на албанските политички партии каде според нив тоа сенивните црвени линии преку кои не може да се ...

Платформата на албанките партии е уцена за мнозинскиот народ во Македонија

Пулс24 - 14.01.2017

Партијата за интеграција на Ромите во Република Македонија ги следи настаните што се случуваат во врска со објавувањето на таканаречената Платформа на албанските политички партии каде според нив тоа сенивните црвени линии преку кои не може да се ...

Молк од СДСМ за условите на албанските партии и заедничката платформа

Алсат-М - 13.01.2017

СДСМ продолжува да молчи за условите на партиите на Албанците и заедничката платформа. Втората најголема партија по освоени мандати денеска не сакаше да коментира ниту за промената на ставовите на ДУИ и намалувањето на прашањата околу кои партијата ...

БЕСА за ТВ 21: не прифаќаме дебата за македонскиот идентитет

ТВ21 - 13.01.2017

Вклучување на албанскиот фактор во преговорите со името е еден од клучните услови за формирање на новата Влада. Во точката 5 од Платформата ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците бараат усвојување на резолуција во Собранието со која ќе се обврзе ...

ФАЦ: Ќе му помогнат ли Албанците на Заев да го прогони Груевски?

Deutsche Welle - 13.01.2017

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“ денеска ја анализира постизборната состојба во Македонија и можните коалиции кои во иднина би ја предводеле владата. Клучното прашање гласи: Ќе помогнат ли Албанците да се урне Груевски? Погледот кон Македонија ...

ФАЦ: Ќе му помогнат ли Албанците на Заев да го прогони Груевски?

Репортер - 13.01.2017

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“ денеска ја анализира постизборната состојба во Македонија и можните коалиции кои во иднина би ја предводеле владата. Клучното прашање гласи: Ќе помогнат ли Албанците да се урне Груевски?Погледот кон Македонија ...

Албанија само се грижи за сонародниците во Македонија

Р.С.Европа - 13.01.2017

Албанскиот амбасадор во Скопје, Фатос Река, вели дека консултацијата на партиите на Албанците во Македонија со албанскиот премиерот Рама, не е никакво мешање, а заедничката платформа лидерите сами си ја составиле.

Села: ако платформата на Албанските партии пропадне, ќе се формираат паралелни институции

Репортер - 13.01.2017

Зијадин Села од коалицијата „Алијанса за Албанците“,најави паралелни институции, во случај ако не биде земена предвид заедничката платформа на Албанците, додавајќи и дека отворени се сите опции.

Албанскиот амбасадор тврди: Еди Рама не ја пишуваше платформата, само се грижи за своите сонародници

Сител - 13.01.2017

Албанскиот Амбасадор во Копје Фатос Река за радио Слободна Европа демантираше дека Албанија се меша во внатрешните работи на македонија. Средбата со албанските партии во Македонија со премиерот на Албанија Рама за него не е мешање во внатрешните ...

Нишани: Албанија се грижи за Албанците во Македонија, Црна Гора, Прешевската Долина...

МКД - 13.01.2017

Без разлика на заедничката платформа на албанските партии која беше потпишана во Тирана, високите претставници на албанската држава одрекуваат дека на каков било начин се вмешале во внатрешните работи на Македонија.

ФАЦ: Ќе му помогнат ли Албанците на Заев да го прогони Груевски?

+инфо - 13.01.2017

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“ денеска ја анализира постизборната состојба во Македонија и можните коалиции кои во иднина би ја предводеле владата. „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ денеска ја анализира постизборната состојба во Македонија и можните ...

Куклена претстава во Тирана – Албанците го користат предавството на Заев

Република - 13.01.2017

Ненад Мирчевски „Бо­жик­на­та че­сти­тка“ од ал­бан­ски­те пар­тии упа­те­на до Ма­ке­дон­ци­те, во ко­ја отво­ре­но го уце­ну­ва­ат мно­зинс­тво­то и ин­ди­рект­но на­ве­сту­ва­ат вој­на, мо­же­би е со пот­пи­си­те на Ах­ме­ти, Ка­са­ми и на Се­ла, ...

ФАЦ: Ќе му помогнат ли Албанците на Заев да го прогони Груевски?

Локално - 13.01.2017

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“ денеска ја анализира постизборната состојба во Македонија и можните коалиции кои во иднина би ја предводеле владата. Клучното прашање гласи: Ќе помогнат ли Албанците да се урне Груевски? Погледот кон Македонија ...

РСЕ: Албанија само се грижи за сонародниците во Македонија

Бриф - 13.01.2017

Албанскиот амбасадор во Скопје, Фатос Река, вели дека консултацијата на партиите на Албанците во Македонија со албанскиот премиерот Рама, не е никакво мешање, а заедничката платформа лидерите сами си ја составиле.

ФАЦ: Ќе му помогнат ли Албанците на Заев да го прогони Груевски?

Бриф - 13.01.2017

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“ денеска ја анализира постизборната состојба во Македонија и можните коалиции кои во иднина би ја предводеле владата. Клучното прашање гласи: Ќе помогнат ли Албанците да се урне Груевски?, пренесува Дојче веле .

Тирана: Ние сме должни да се грижиме за Албанците во Македонија

Локално - 13.01.2017

Албанија е обврзана да се грижи за Албанците во светот, независно од тоа каде живеат. Ова го изјави албанскиот претседател Бујар Нишани за “Алсат М” по повод обвинувањата дека властите во Тирана се мешаат во внатрешните работи на Република ...

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Ќе му помогнат ли Албанците на Заев да го прогони Груевски?

Фактор - 13.01.2017

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“ денеска ја анализира постизборната состојба во Македонија и можните коалиции кои во иднина би ја предводеле владата. Клучното прашање гласи: Ќе помогнат ли Албанците да се урне Груевски?, пишува Дојче Веле.

Села: Не разговарам со Груевски додека не им се извини на Албанците

Фокус - 12.01.2017

Сè додека господинот Груевски не излезе и јавно не им се извини на Албанците, за сè што рече и направи, јас не би зборувал со него, рече Зијадин Села, претседател на ДР – ДПА и дел од коалицијата Алијанса за Албанците во емисијата „Клик плус“ на ТВ ...

Тирана негира дека се меша во внатрешните работи на Македонија

Алсат-М - 12.01.2017

Без разлика на заедничката платформа на албанските партии која беше потпишана во Тирана, високите претставници на албанската држава одрекуваат дека на каков било начин се вмешале во внатрешните работи на Македонија.

Нишани: Не се мешаме во преговорите, само се грижиме за Албанците

Фокус - 12.01.2017

Без разлика на заедничката платформа на албанските партии која беше потпишана во Тирана, високите претставници на албанската држава одрекуваат дека на каков било начин се вмешале во внатрешните работи на Македонија, јави Алсат-М.

Села: ако платформата на Албанските партии пропадне, ќе се формираат паралелни институции

ТВ21 - 12.01.2017

Зијадин Села од коалицијата „Алијанса за Албанците“,најави паралелни институции, во случај ако не биде земена предвид заедничката платформа на Албанците, додавајќи и дека отворени се сите опции.

Села во „Клик плус“: не му кревам слушалка на Груевски додека не се извини јавно на Албанците

ТВ21 - 12.01.2017

Сè додека господинот Груевски не излезе и не побара јавно извинување од Албанците, за сè што рече и направи, јас не би зборувал со него, рече Зијадин Села, претседател на ДР – ДПА и дел од коалицијата Алијанса за Албанците во емисијата „Клик плус“ ...

Села: И албанците во сдсм молчат за албанскиот јазик

ТВ21 - 12.01.2017

„И Албанци кои беа и кои сè уште се пратеници во партијата на Зоран Заев молчат. Барем нека излезат јавно и нека изјават дека ќе го официјализираат албанскиот јазик, како што ветија“, изјави Зијадин Села во најновото издание на „Клик Плус“.

Платформа за задоволување на политички суети?

Глас на Америка - 12.01.2017

Албанските партии презентираа документ за кој некои аналитичари велат дека има контрапродуктивен ефект Дефокусирање од главната битка за враќање на демократијата и правната држава - така дел од политичките аналитичари ја толкуваат заедничката ...

Каракамишева: За решение на кризата потребни се нови предвремени избори

Press24 - 12.01.2017

Партиите од албанскиот блок ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците, пак усвоија заедничка платформа, за која велат дека ќе биде основа во преговорите за учество во новата Влада. Според Каракамишева, таквата платформа нема да може да се реализира дури и ...

Нишани: Наша обврска е да се интересираме за Албанците во Македонија

Макфакс - 12.01.2017

Албанскиот претседател Бујар Нишани изјави дека влијанието на Тирана преку потпишување на заедничката декларација на албанските партии во Македонија е природен процес, имајќи го предвид бројот на Албанците во Македонија како државотворен народ.

Села: Не му кревам слушалка на Груевски додека не им се извини на Албанците

+инфо - 12.01.2017

Сè додека господинот Груевски не излезе и не побара јавно извинување од Албанците, за сè што рече и направи, јас не би зборувал со него, вели Села. Се додека Груевски не се извини јавно на Албанците јас не би разговарал со него вели Зијадил Села од ...

Зијадин Села: Добро е што Ахмети не попушта со Заев

Нова ТВ - 12.01.2017

Добро е што лидерот на ДУИ не му попуштал на лидерот на СДСМ во однос на правењето влада, ова се ставовите на Зијадил Села од Алијанската на Албанците изнесени во емисијата „Клик Плус“ на телевизијата „ТВ21“. Заев доцни.

Села: Не му кревам слушалка на Груевски додека не се извини јавно на Албанците

Стандард - 12.01.2017

„Сè додека господинот Груевски не излезе и не побара јавно извинување од Албанците, за сè што рече и направи, јас не би зборувал со него“, рече Зијадин Села, претседател на ДР – ДПА и дел од коалицијата Алијанса за Албанците во емисијата „Клик плус“ ...

Нишани вели дека Тирана има обврска да се интересира за Албанците во Македонија

+инфо - 12.01.2017

„Албански политички фактор во Македонија беше тој кој не информираше за политичките состојби во Македонија“, рече тој. Албанскиот претседател Бујар Нишани изјави дека влијанието на Тирана преку потпишување на заедничката декларација на албанските ...

Села: Додека не им се извини на Албанците, не му кревам слушалка на Груевски

МКД - 12.01.2017

Сè додека Груевски не им се извини јавно на Албанците јас не би разговарал со него, изјави Зијадин Села од Алијансата на Албанците во дебатната емисија „Клик плус“ на телевизијата „ТВ21“ .

Каракамишева: За решение на кризата потребни се нови предвремени избори

Курир - 12.01.2017

Партиите од албанскиот блок ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците, пак усвоија заедничка платформа, за која велат дека ќе биде основа во преговорите за учество во новата Влада. Според Каракамишева, таквата платформа нема да може да се реализира дури и ...

Каракамишева: Нови предвремени избори за решение на кризата

Пулс24 - 12.01.2017

Партиите од албанскиот блок ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците, пак усвоија заедничка платформа, за која велат дека ќе биде основа во преговорите за учество во новата Влада. Според Каракамишева, таквата платформа нема да може да се реализира дури и ...

За Нишани платформата на Албанците е природен процес

Фактор - 12.01.2017

Албанскиот претседател, Бујар Нишани изјави дека влијанието на Тирана преку потпишување на заедничката декларација на албанските партии во Македонија е природен процес. Како фактор за еден ваков документ го наведува и бројот на Албанците во ...

Нишани: Наша обврска е да се интересираме за Албанците во Македонија

Точка - 12.01.2017

Албанскиот претседател Бујар Нишани изјави дека влијанието на Тирана преку потпишување на заедничката декларација на албанските партии во Македонија е природен процес, имајќи го предвид бројот на Албанците во Македонија како државотворен народ.

Стоп за албанскиот политички тероризам...

Н.Македонија - 12.01.2017

Стоп за албанскиот политички тероризам Повод: Албанската платформа Платформата на албанските политички партии во Македонија е во функција на продолжување на кризата кај нас. Нејзините ултимативни барања не се ништо друго туку најгруб политички ...

Каракамишева: За решение на кризата потребни се нови предвремени избори

Lider - 12.01.2017

Партиите од албанскиот блок ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците, пак усвоија заедничка платформа, за која велат дека ќе биде основа во преговорите за учество во новата Влада. Според Каракамишева, таквата платформа нема да може да се реализира дури и ...

Дали целосна рамноправност на албанскиот јазик е главнаta точка за формирање Влада?

ТВ21 - 11.01.2017

Една од главните точки во заедничката декларација на партиите на Албанците во Македонија е барањето за целосна рамноправност на албанскиот јазик. Ова прашање се смета за столб околу кој партиите на Албанците ќе преговараат за формирање нова Влада.

УСЛОВИТЕ СЕ ТУЃО МАСЛО: Инсистирањето на албанската платформа ќе ја продолжи кризата

Телеграф - 11.01.2017

Ахмети, сепак, остави простор за разговор и за договор со ВМРО-ДПМНЕ, што не може да се каже за останатите две партии кои се потписнички на платформата - БЕСА и „Алијансата на Албанците“ На критики и неодобрување од експертската јавност наиде ...

Македонски манифест: Стоп за албанскиот политички тероризам

МКД - 11.01.2017

Платформата на албанските политички партии во Македонија е во функција на продолжување на кризата кај нас. Нејзините ултимативни барања не се ништо друго туку најгруб политички тероризам, кој албанските политички команданти го интензивираат и ...

„Македонски манифест“: Стоп за албанскиот политички тероризам

Нетпрес - 11.01.2017

Платформата на албанските политички партии во Македонија е во функција на продолжување на кризата кај нас. Нејзините ултимативни барања не се ништо друго туку најгруб политички тероризам, кој албанските политички команданти го интензивираат и ...

Албанците и Македонците го кренаа тепихот, и најдоа многу прашина и една Платформа

Репортер - 11.01.2017

И така, си живеевме сите ние среќно, весели и безгрижни во Македонија, и одеднадеш, без никаква претходна најава, без усул, веднаш после осамостојувањето, брзо-брзо, само после нецели…ххмм….26 години, како гром од ведро небо, БУУУУМММ, ни се случи ...

Уставни или платформски визитарки

Курир - 11.01.2017

Токму на Божик, како Божикна честитка испратена по брза пошта од албанските партии, Македонците го добија за плаќање очекуваниот есап од расипничката изборна гозба на аболицираниот криминалец Заев навигиран од Сорос и неговата платеничка и ...

Влахов Мицов: Стоп за албанскиот политички тероризам

Вечер Прес - 11.01.2017

Платформата на албанските политички партии во Македонија е во функција на продолжување на кризата кај нас. Нејзините ултимативни барања не се ништо друго туку најгруб политички тероризам, кој албанските политички команданти го интензивираат и ...

Нишани: Наша обврска е да се интересираме за Албанците во Македонија

Вечер Прес - 11.01.2017

Нишани во интервју за АлсатМ, додаде дека обвинувањата од страна на одредени кругови дека Албанија се меша во внатрешните работи на Македонија не се основани бидејќи официјална Тирана има за обврска да се грижи за Албанците каде и да се.

Уставни или платформски визитарки

Пулс24 - 11.01.2017

Токму на Божик, како Божикна честитка испратена по брза пошта од албанските партии, Македонците го добија за плаќање очекуваниот есап од расипничката изборна гозба на аболицираниот криминалец Заев навигиран од Сорос и неговата платеничка и ...

Влахов Мицов: Стоп за албанскиот политички тероризам

Република - 11.01.2017

Стефан Влахов Мицов Платформата на албанските политички партии во Македонија е во функција на продолжување на кризата кај нас. Нејзините ултимативни барања не се ништо друго туку најгруб политички тероризам, кој албанските политички команданти го ...

ПОПОСКИ СО ОСУДА КОН РАМА: Соседите да не се мешаат во нашите работи и да не поставуваат мини кои кријат ризици за сите

Фактор - 11.01.2017

Министерoт за надворешни работи Никола Попоски го осуди мешањето на официјалните власти на Албанија и особено на албанскиот премиер Еди Рама во внатрешните работи на Република Македонија. Коментарот на Никола Попоски е по повод донесената „албанска ...

Албанците и Македонците го кренаа тепихот, и најдоа многу прашина и една Платформа

Локално - 11.01.2017

И така, си живеевме сите ние среќно, весели и безгрижни во Македонија, и одеднадеш, без никаква претходна најава, без усул, веднаш после осамостојувањето, брзо-брзо, само после нецели…ххмм….26 години, како гром од ведро небо, БУУУУМММ, ни се случи ...

Платформа за спас на Груевски

Фокус - 10.01.2017

Пишува: Драган АЛЧИНОВ Платформата на албанските партии ја исполнува својата цел токму во овие моменти кога ние разговараме за неа. Нејзината цел беше токму тоа- да предизвика дистракција.

ОМД против албанската платформа

Телма - 10.01.2017

Обединетата Македонска Дијаспора денеска реагира на платформата на албанските партии и ги повика лидерите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ веднаш да се сретнат и да се согласат околу неколку, според нив, клучни точки: Итно спроведување на долго одложуваниот ...

Албанска платформа - излез или влез во нова политичка криза?

24 Вести - 10.01.2017

Политичката платформа на албанските партии предизвика бура од реакции во јавноста и отвори серија прашања - дали барањата се граѓански или политички концепт и колку тие се во во прилог на воспоставување на мултиетничка држава дел од албанските ...

„НетПрес“: СДСМ со порака до ДУИ- прифатлива е платформата на албанските партии

Курир - 10.01.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до ДУИ и Ахмети дека би прифатиле се што е ...

Заедничка платформа на Албанците,решенија или нова криза за Македонија

Нова ТВ - 10.01.2017

Автор: Џенис Сулимани Сторијата е достапна на албански јазик на следниот линк . Политичката платформа на ДУИ, коалицијата „Сојуз за Албанците” и коалицијата „Преродба со БЕСА” која се објави во медиумите предизвика широка дебата во јавноста, која до ...

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Нетпрес - 10.01.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до ДУИ и Ахмети дека би прифатиле се што е ...

КАДЕ Е ЗАЕВ: СДСМ молчи за албанската платформа

Телеграф - 10.01.2017

Замреа и секојдневните изјави на раководството на опозицијата дека тоа ќе ја формира идната влада, како и проектите што ќе ги реализира кога ќе дојде на власт По четири дена од објавувањето на платформата на партиите на Албанците во СДСМ владее ...

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Курир - 10.01.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.

Нет прес: СДСМ праќа сиглани да Ахмети дека платформата на албанските партии е прифатлива

Сител - 10.01.2017

Зоран Заев со порака до Ахмети дека би прифатил се што е напишано во платформата на албанските партии само да биде дел од новата влада, дознава Нетпрес. Порталот пишува дека раководствто на СДСМ нема проблем со воведување двојазичност на целата ...

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Сител - 10.01.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.

Течат уставните рокови- Груевски најдоцна за 20 дена треба да формира влада

Алфа - 10.01.2017

Првиот човек на владејачката партија е дециден дека ќе се обиде да формира Влада но не по секоја цена, и не на штета на националните интереси. Од друга страна пак социјалдемократите се уште молчат да барањата кои ги поставија Албанците.

Македонија очекува државничкo однесување од Груевски и Заев

МКД - 10.01.2017

Клучното прашање е какво ќе биде однесувањето на Груевски и Заев и дали тие се бранители на „македонската платформа". Aктуелните македонски политички лидери се соочуваат со најголемиот предизвик по прогласувањето на независноста на Република ...

СДСМ: Кога ќе ја добиеме официјално платформата, тогаш ќе коментираме

Нетпрес - 10.01.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Репортер - 10.01.2017

Mлладичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател до каде сме стасале, и во разбирањето, и ...

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Press24 - 10.01.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.

Какво гигантско разочарување

Слободен Печат - 10.01.2017

Сите ги гледавме Албанците, можеби за првпат, како фактор на „граѓански пресврт“. Сега, со овој развој на настаните, Албанците од своите лидери се повторно заглавени како можен фактор или причина за нов бран на криза во Македонија.

Какво гигантско разочарување

Репортер - 10.01.2017

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им помагал, каде ја составувале, но е документ кој ...

(ВИДЕО) Недостатоци во албанската платформа – Не се спомнува попис, а поддршката за СЈО е недефинирана?!

Репортер - 10.01.2017

Од заедничката платформа на албанските политички партии, универзитетскиот професор Митасин Беќири набројува неколку недостатоци. Вели дека во документот не е јасно изразена поддршката на албанскиот политички блок за Специјалното јавно обвинителство, ...

Тоалетна платформа за развлекување на кризата и замачкување на одговорноста

Локално - 10.01.2017

И младичот со кристалната топка, предраги постновогодишни лепотанки и лепотани мои, има нешто да каже околу Платформата на трите партии на Албанците, која деновиве ја преокупира јавноста, и е одличен показател до каде сме стасале, и во разбирањето, ...

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Република - 10.01.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.

Какво гигантско разочарување

Локално - 10.01.2017

Платформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им помагал, каде ја составувале, но е документ кој ...

Од Груевски и Заев сега се очекува државничко однесување!

Пулс24 - 10.01.2017

Денешните македонски политички лидери се соочуваат со најголемиот тест по прогласувањето на независноста на Република Македонија, пишува бугарсиот новинар Пламен Иотински. Во продолжение колумната на Пламен, главен уредник на Агенција БГНЕС.

Албанска платформа – излез или влез во нова политичка криза?

Локално - 10.01.2017

Политичката платформа на албанските партии предизвика бура од реакции во јавноста и отвори серија прашања – дали барањата се граѓански или политички концепт и колку тие се во прилог на воспоставување на мултиетничка држава дел од албанските граѓани ...

СДСМ со порака до ДУИ: Прифатлива е платформата на албанските партии

Вечер Прес - 10.01.2017

Заев кој во кампањата ветуваше кантони и форми на федерализација, сега иако поразен од народот бил спремен на сѐ само за да влезе во владата. СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од ...

СДСМ со порака до ДУИ-прифатлива е платформата на албанските партии

Пулс24 - 10.01.2017

СДСМ остана единствената политичка партија која официјално не зазема став за платформата постигната од албаските политички партии. Но зад сцената дознаваме дека Заев и раководството испратиле пораки до ДУИ и Ахмети дека би прифатиле се што е ...

Какво гигантско разочарување

Бриф - 10.01.2017

атформата на т.н. албански блок партии за, според нив важните прашања на основа на кои ќе преговараат за влез во владата на Македонија, е големо разочарување! Не знам кој и како ја составувал, кој им помагал, каде ја составувале, но е документ кој ...

ОМД против албанската платформа

Локално - 10.01.2017

Обединетата Македонска Дијаспора денеска реагира на платформата на албанските партии и ги повика лидерите на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ веднаш да се сретнат и да се согласат околу неколку, според нив, клучни точки: Итно спроведување на долго одложуваниот ...

Дали Алијансата за Албанците ќе го бојкотира Заев бидејќи е осомничено лице и аболиран криминалец?

Република - 10.01.2017

Алијансата за Албанците нема да учествува во составувањето на новата влада ако мандатaр е Никола Груевски, осомничено лице од СЈО, категоричен е Зулфи Адили од Унитети, партија што е дел од Алијансата за Албанците.

СДСМ: Сe додека не ја добиеме официјално платформата, не коментираме ништо

Вечер Прес - 10.01.2017

Социјалдемократскиот сојуз нема да се произнесе во врска со платформата под која се обединија албанските партии во земјава како услов за формирање влада оти не им е официјално доставена, пишува Дневник.

Антиуставен ултиматум што мора да оди на референдум...

Н.Македонија - 10.01.2017

Со овој ултиматум, токму преку договорот од Охрид, кукавички подметнат од страна на Вашингтон и во негова режија, се бара завршување на големоалбанскиот проект. Ако народот го прифати антиуставното редефинирање на државата на референдум - така мора ...

Платформата и што по неа?

Призма - 09.01.2017

Во држава во која не се почитуваат основните човекови права, каде што не постои ниту една контролна институција на системот, каде што медиумските слободи се под минимумот, каде што еден дожд предизвикува катастрофални поплави, а снегот што порано се ...

Недостатоци во албанската платформа – не се спомнува попис, а поддршката за сјо е недефинирана?!

ТВ21 - 09.01.2017

Од заедничката платформа на албанските политички партии, универзитетскиот професор Митасин Беќири набројува неколку недостатоци. Вели дека во документот не е јасно изразена поддршката на албанскиот политички блок за Специјалното јавно обвинителство, ...

Европската комисија без коментар за платформата на албанските партии

Сакам да кажам - 09.01.2017

Европската комисија засега не ја коментира содржината на заедничката платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците, објави „Мета“. На новинарско прашање како ја коментираат платформата, портпаролката на Европската ...

Груевски: За мене најважни се интересите и на Македонците и на сите граѓани на Македонија, вклучувајќи ги и Албанците

Курир - 09.01.2017

Но шест ал­бан­ски пар­тии, од­нос­но три пар­тии и ед­на ко­а­ли­ци­ја сос­та­ве­на од три пар­тии, из­ле­гоа со за­ед­нич­ка плат­фор­ма? -И ние и во ми­на­то­то, и се­га и во ид­ни­на ќе би­де­ме ре­чи­си 25 пар­тии во ко­а­ли­ци­ја со ...

Груевски: Нека ми одговори некој како ќе пресметаме за кого се трошат парите кога ќе се гради автопат од Гостивар до ...

Курир - 09.01.2017

Доб­ро, а ќе ги ка­же­те ли тие за кои ве­ли­те де­ка има­те ин­фор­ма­ции де­ка вр­шат при­ти­сок врз ДУИ? -Не тре­ба јас да ги ка­жу­вам. Но мож­но е бр­зо са­ми да си се ка­жат. Се­га те­ра­ат под­затс­кри­е­но.

Реакции на Платформата на албанските партии во Македонија

Окно - 09.01.2017

Мирјана Најчевска Демократијата е сериозна работа Според мене, ова е неконзистентна и хаотична листа од замисли (од типот на мали Ѓокица), желби и провокации ставени во обланда на социјално посакувани ставови која би требало да ја замени вистинската ...

КОНЦЕПТ СО ИНА: Време е за македонска платформа (КОЛУМНА)

Телеграф - 09.01.2017

Време е за македонска платформа која ќе се базира само на три точки: влада на македонско национално единство, попис на населението и нови предвремени парламентарни избори! На православен Божиќ одекна платформата на македонските Албанци за ...

Платформата е „цврц“ што ќе ја продлабочи кризата

Слободен Печат - 09.01.2017

Тие пар­тии ни од­да­ле­ку не го прет­ста­ву­ва­ат мно­зинство­то на гла­са­чи­те Ал­банци И мла­ди­чот има неш­то да рек­не око­лу пла­т­фор­мата. Прво и нај­битно, пла­т­фор­ма­та на ДУИ, Бе­са и ДР ДПА не е пла­т­фор­ма на Ал­банците, би­деј­ќи ...

Брисел не ја коментира платформата на албанските партии

МКД - 09.01.2017

Европската комисија засега не ја коментира содржината на заедничката платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците. На новинарско прашање како ја коментираат платформата, портпаролката на Европската комисија, Маја ...

Македонија – новото кризно жариште на Балканот

+инфо - 09.01.2017

Меѓународната кризна група во својот извештај за декември минатата година објави дека ситуацијата во Македонија се влошува. Меѓународната кризна група, организација која внимателно го следи развојот на настаните во целиот свет и многу прецизно ги ...

За платформата на Албанците се бара двотретинско мнозинство во Собрание

Репортер - 09.01.2017

Политичките партии од албанскиот блок, ДУИ, Движење Беса и Алијанса за Албанците, на 7 јануари соопштија дека усвоиле заедничка платформа која ќе биде нивна основа во преговите за формирањето на новата влада.

За платформата на албанските партии неопходно ќе биде двотретинско мнозинство во Собранието

МКД - 09.01.2017

Политичките партии од албанскиот блок, ДУИ, движење Беса и Алијанса за Албанците, на 7 јануари соопштија дека усвоиле заедничка платформа која ќе биде нивна основа во преговите за формирањето на новата влада.

Демократијата е сериозна работа

Окно - 09.01.2017

ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците денес усвоија заедничка платформа која ќе биде основа на партиите на Албанците во преговорите за формирање нова влада. Според мене, ова многу тешко може да се нарече платформа за делување на сериозни политички ...

ОМД: До кога ќе трае молкот на македонските „лидери“ за Платформата на партиите на Албанците

МКД - 09.01.2017

Ние сме крајно иритирани и навредени од непочитувањето на најголемиот христијански празник Божиќ од страна на партиите на албанското малцинство во Република Македонија со објавата на нивната платформа која ги надминаа сите можни граници, реагира ...

Брисел не ја коментира платформата на албанските партии

Репортер - 09.01.2017

Европската комисија засега не ја коментира содржината на заедничката платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците. На новинарско прашање како ја коментираат платформата, портпаролката на Европската комисија, Маја ...

ОМД: Без мешање во внатрешните работи на Македонија

МРТ - 09.01.2017

ОМД бара од лидерите на ВМРО-ППМНЕ и СДСМ веднаш да се сретнат и да се согласат за итно спроведување на пописот, осудување на внатрешното мешање на албанскиот премиер за промена на Уставот на земјава...

Сотир Костов: Платформата на албанските партии е каша-попара анахрон-документ

Press24 - 09.01.2017

Несериозна, етно-платформа, како анахрон документ кој не соодветствува на овој век. Вака Политичкиот аналитичар, Сотир Костов, ја оценува платформата на дело од албанските партии во Македонија, што ја објавија на Божик, како основа за составување на ...

Брисел не ја коментира платформата на албанските партии

Бриф - 09.01.2017

Европската комисија засега не ја коментира содржината на заедничката платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците. На новинарско прашање како ја коментираат платформата, портпаролката на Европската комисија, Маја ...

Никовски: Платформата на албанските партии е антиуставен ултиматум

Вечер Прес - 09.01.2017

Анти уставниот ултиматум на Тирана и Приштина, кој нашите тројански коњи ни го испорачаа како услов за формирање на нова влада не е прашање со кое треба да се соочи мандаторот на новата влада, кој и да е тој, вели Ристо Никовски.

Бушати и Мета ја поздравија платформата на албанските партии во Македонија

Мета - 09.01.2017

Албанските власти ја поздравија заедничката платформа на албанските партии во Македонија, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана. Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, оцени дека тоа е договор за посилна и подемократска Македонија, додека ...

Реакции на Платформата на албанските партии во Македонија

Локално - 09.01.2017

Мирјана Најчевска Демократијата е сериозна работа Според мене, ова е неконзистентна и хаотична листа од замисли (од типот на мали Ѓокица), желби и провокации ставени во обланда на социјално посакувани ставови која би требало да ја замени вистинската ...

Платформа против граѓаните

Фактор - 09.01.2017

Повеќето граѓански ориентирани гласачи од последните парламентарни избори веќе се разочараа од заедничката платформа на албанските парламентарни партии. Очекуваниот приоритет за институционализирање на борбата против криминалот и неправдите падна во ...

Албанските партии ги кажаа црвените линии, македонските молчат

еМагазин - 09.01.2017

Од СДСМ и ВМРО ДПМНЕ се уште молчат за црвените линии кои албанските партии ги подвлекоа со соопштувањето на заедничката платформа , зад која застанаа ДУИ, БЕСА и „Алијансата за Албанците„.

За да помине платформата на Албанците, треба двотретинско мнозинство во Собранието

Бриф - 09.01.2017

Политичките партии од албанскиот блок, ДУИ, Движење Беса и Алијанса за Албанците, на 7 јануари соопштија дека усвоиле заедничка платформа која ќе биде нивна основа во преговите за формирањето на новата влада.

Брисел не ја коментира платформата на албанските партии

Мета - 09.01.2017

Европската комисија засега не ја коментира содржината на заедничката платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците. На новинарско прашање како ја коментираат платформата, портпаролката на Европската комисија, Маја ...

За мене се најважни интересите и на Македонците и на сите граѓани на Македонија, вклучувајќи ги и Албанците

Република - 09.01.2017

Но, шест ал­бан­ски пар­тии, од­нос­но три пар­тии и ед­на ко­а­ли­ци­ја сос­та­ве­на од три пар­тии, из­ле­гоа со за­ед­нич­ка плат­фор­ма? -И ние, и во ми­на­то­то, и се­га, и во ид­ни­на, ќе би­де­ме ре­чи­си 25 пар­тии во ко­а­ли­ци­ја со ...

За да помине платформата на Албанците, треба двотретинско мнозинство во Собранието

Мета - 09.01.2017

Политичките партии од албанскиот блок, ДУИ, Движење Беса и Алијанса за Албанците, на 7 јануари соопштија дека усвоиле заедничка платформа која ќе биде нивна основа во преговите за формирањето на новата влада.

Левица: Беспредметна платформа на албанските партии...

Н.Македонија - 09.01.2017

Левица: Беспредметна платформа на албанските партии Во услови кога голем процент од населението во Република Македонија живее во сиромаштија (460.000 луѓе се под прагот на сиромаштија, а 180.000 луѓе се во апсолутна сиромаштија) заедничката ...

Груевски: За мене најважни се интересите и на Македонците и на сите граѓани на Македонија, вклучувајќи ги и Албанците

Lider - 09.01.2017

Но шест ал­бан­ски пар­тии, од­нос­но три пар­тии и ед­на ко­а­ли­ци­ја сос­та­ве­на од три пар­тии, из­ле­гоа со за­ед­нич­ка плат­фор­ма? -И ние и во ми­на­то­то, и се­га и во ид­ни­на ќе би­де­ме ре­чи­си 25 пар­тии во ко­а­ли­ци­ја со ...